Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ (u18-u19)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
taselen
QUOTE (polykos @ Jan 20 2017, 15:12 ) *
Οχι δε μπερδεύομαι.
Η εθνική μπορεί να περιλαμβάνει 99 και 00 (αν δεν κάνω λάθος)
Αν πάει μόνο με 99, δεν θα είναι "ενδιαφέρουσα"

Και μικροτερους απο 00 μπορει να περιλαμβανει. οι 99αρηδες δεν ειναι και τοσο καλη γενια αλλα ακομα και να κληθουν 00αροι δεν νομιζω οτι θα ναι απο βορεια ελλαδα. Παντως κουρτιδης ηταν ταλενταρα απο πριν αλλα στον αρη εχει βελτιωθει αρκετα. Μαζι με με ρογκαβοπουλο και σωτηριου στο τοπ των 2001.
xxx-4711
ο αδελφος του καλαιτζακη ειναι καλος;
εγω, αν και ενταξει δεν παρακολουθω ιδιαιτερα, πιστευω οτι απο το νοτο θα ειναι στην τελικη δωδεκαδα 4 νεα προσωπα σε σχεση με την προ διετιας παιδων (οκ ξερω ειναι πολυ νωρις ακομα)
ο τσιρογιαννης που παιζει στο αντρικο του πιερικου και μαλλον αποδιδει αρκετα καλα ειναι αυτος που δεν εκανε στο μανουσελη για την περσινη παιδων;
Runt
QUOTE (xxx-4711 @ Jan 20 2017, 18:49 ) *
ο αδελφος του καλαιτζακη ειναι καλος;
εγω, αν και ενταξει δεν παρακολουθω ιδιαιτερα, πιστευω οτι απο το νοτο θα ειναι στην τελικη δωδεκαδα 4 νεα προσωπα σε σχεση με την προ διετιας παιδων (οκ ξερω ειναι πολυ νωρις ακομα)
ο τσιρογιαννης που παιζει στο αντρικο του πιερικου και μαλλον αποδιδει αρκετα καλα ειναι αυτος που δεν εκανε στο μανουσελη για την περσινη παιδων;

Αυτός είναι ναι.
Δύσκολα πάντως θα δούμε 2000ρο και μάλιστα από Βορρά. Αν δούμε πάντως αυτός θα είναι (εικασίες κάνω - λογια του αέρα) είτε ο Γαργαλης είτε ο Χατζηδακης, κι αυτό λόγω σωματικών προσόντων.
Θα ήθελα να ήξερα αν έχει κάνει κάποια πρόοδο ο Βουλγαροπουλος (εδώ δεν έχει κάνει ο Παπατζον θα μου πείτε...).
Αν γνωρίζει τίποτα κανείς ας το καταθέσει αν θέλει. Και για Βουλγαροπουλο και για όποιο αλλο παιδί θέλει.
BasketZilla
Το καλοκαίρι θα πέσουμε στην Βου άκλαφτοι.
Χωρίς ούτε έναν ψηλό έστω πάνω του μετρίου σε U18 δεν κάνεις τίποτις.

Στα μέτρα μας λογικά θα είναι μόνο Σλοβένοι-Σλοβάκοι και λίγο καλύτεροι σε ταλέντο από εμάς Λετονοί-Ουκρανοί. Με τους υποδέλοιπους δεν νομίζω ότι μπορούμε να νικήσουμε υπό φυσιολογικές συνθήκες.
taselen
QUOTE (BasketZilla @ Jan 20 2017, 19:58 ) *
Το καλοκαίρι θα πέσουμε στην Βου άκλαφτοι.
Χωρίς ούτε έναν ψηλό έστω πάνω του μετρίου σε U18 δεν κάνεις τίποτις.

Στα μέτρα μας λογικά θα είναι μόνο Σλοβένοι-Σλοβάκοι και λίγο καλύτεροι σε ταλέντο από εμάς Λετονοί-Ουκρανοί. Με τους υποδέλοιπους δεν νομίζω ότι μπορούμε να νικήσουμε υπό φυσιολογικές συνθήκες.

Νομίζω ότι ένας συνδυασμός 99 και 00 θα μας γλίτωνε. Το θέμα είναι τι θέλει να κάνει η ομοσπονδία να στηριξει τα παιδιά μιας γενιάς με κίνδυνο να πέσει κατηγορία ή να στηριχτεί και σε παιδιά μικροτερα ηλικιακα και να διεκδικήσει μία καλύτερη θέση.
Στο πέντε δεν είναι και τόσο άδεια η ομάδα, υπάρχουν Βιρλας, Λιουνης, Βουλγαροπουλος, Χατζηδάκης. Στο τέσσερα υπάρχει μεγάλη έλλειψη, ειδικά στους 99αρηδες.
KingCrimson
QUOTE(Flinafim @ Jan 18 2017, 19:18 ) *
Είναι καλύτερη σειρά οι 2000 αλλα υπάρχουν και 4,5 αθλητές που στέκονται απο τους 99...
Υ.Γ οι 99 την έσωσαν την κατηγορία στην Ευρώπη πάντως...οι 2000 οχι...


Aυτό λέω και εγώ
Ο μόνος λόγος που μείνανε οι 99αρηδες στην κατηγορία ήταν ο Μωραϊτης, στο U18 όμως ο συναγωνισμός είναι μεγαλύτερος δε ξέρω αν φτάνει μόνο ο Μωραϊτης
Στους 2000χιλιαρους, αν και πέσανε, υπάρχουν 5-6 παίχτες που δείξανε καλά στοιχεια πέρσι, αν μη τι άλλο θα πρέπει να ναι στην ομαδα
Flinafim
QUOTE (KingCrimson @ Jan 20 2017, 23:30 ) *
Aυτό λέω και εγώ
Ο μόνος λόγος που μείνανε οι 99αρηδες στην κατηγορία ήταν ο Μωραϊτης, στο U18 όμως ο συναγωνισμός είναι μεγαλύτερος δε ξέρω αν φτάνει μόνο ο Μωραϊτης
Στους 2000χιλιαρους, αν και πέσανε, υπάρχουν 5-6 παίχτες που δείξανε καλά στοιχεια πέρσι, αν μη τι άλλο θα πρέπει να ναι στην ομαδα

Αρσενοπουλος,Χατζηδακης,Σιανδραμανης...υπά
χουν κι αλλοι λες;μακάρι....
Gkos
Μια χαρα 2000ρους και μια χαρα 99ρηδες εχουμε .
Shit happens ,μην ισοπεδωνουμε τα παιδια !
BasketZilla
Οι δικοί μας 1999ρηδες και 2000ροι δεν είναι κακοί σαν φουρνιά.
Έχουν καμιά δεκαριά παιδιά που έχουν τα προσόντα να παίξουν μελλοντικά στην Α1 και τον Μωραίτη που λογικά θα γίνει βασικός στην μεγάλη Εθνική (εκεί ίσως να παίξει και ο Καλαιτζάκης αν σκληρύνει σε mentality).

Για τα δικά μας στάνταρ είναι οκ στα ίδια επίπεδα πάνω κάτω με τους γεννημένους 1995,1996 και τους 1998.

Το πρόβλημα είναι ότι οι αλλοινοί (βάζω και τόνους στην κακοποίηση της Ελληνικής μοσχαρίσιας ohmy.gif ) βελτιώνονται και μάλιστα ομάδες που δεν υπήρχαν στο χάρτη. Οι Εσθονοί πχ στους 1999-2000 μας ''έχουν'' και μάλιστα εύκολα.

Οι Βόρειες χώρες και οι Σλάβοι πάνε το μπασκετάκι σε πιο γρήγορο και αθλητικό mode και πρέπει να ακολουθήσουμε και εμείς για να μην αγκομαχούμε (κυριολεκτικά) στα μικρά Ευρωμπάσκετ. Ψηλά, αθλητικά παιδιά που να βάζουν την μπάλα στο πλεκτό πρωτίστως και η τακτική να πάει άμεσα σε 2η μοίρα.

Μας έχει χαρίσει η θεά τύχη Πρωτοχρονιάτικο Τζόκερ στο πρόσωπο του Γιάννη και πρέπει να ''χτίσουμε'' την νέα Εθνική γύρω του και όχι να προσαρμόσουμε αυτόν στο δικό μας καλούπι. Παιδιά όπως ο Ντόρσει, ο Λούντζης, ο Μωραίτης , ο Παπαπέτρου ταιριάζουν σε μια αναγκαία ''αμερικανοποίηση'' της Ελληνικής Εθνικής ώστε να εκμεταλλευτούμε πλήρως τον Κουνμπο και να ακολουθήσουμε και τους υποδέλοιπους.

Χωρίς να θέλω να το κάνω προσωπικό, παιδιά όπως ο Αρσεν και ο Χατζηδάκης από τους 2000ρους ή ο Λιούνης από τους 1999ρηδες πχ δύσκολα θα σταθούν μελλοντικά στο Ευρωπαικό μπάσκετ. Με την ''αθλητικοποίηση'' των Ευρωπαικών Εθνικών αυτό το στυλ μπάσκετ που μάθαμε να παίζουμε 20+ χρόνια έχει ''παλιώσει'' και ξεπεραστεί.
mpek
Σοφές κουβέντες όμως το πρόβλημα έχει όνομα: Έλληνες προπονητές. Φοβούνται να παίξουν με ταχύτητα μη χάσουν τον έλεγχο (πανάθεμα τους). Που έχουν πρότυπο τον Ομπράντοβιτς και επιδιώκουν να περάσουν τα συστήματα του στα πιτσιρίκια.
ggrilik
QUOTE (BasketZilla @ Jan 22 2017, 17:36 ) *
Παιδιά όπως ο Ντόρσει..

Αμάν ρε BasketZilla, κι εσύ??

Πες μου, τι σε κάνει να πιστεύεις οτι ο Ντόρσει θα θέλει να παίζει στην εθνική μόλις γίνει κάπως γνωστός?
Η μόνη σχέση του με την ελλάδα είναι το γράμμα "ε" και φυσικά το διαβατήριο που τσίμπησε για να παίζει σαν κοινοτικός αν δεν κάτσει το ΝΒΑ.

Οχι, ειλικρινά. Πες μου.
pan24
QUOTE (ggrilik @ Jan 22 2017, 20:26 ) *
Αμάν ρε BasketZilla, κι εσύ??

Πες μου, τι σε κάνει να πιστεύεις οτι ο Ντόρσει θα θέλει να παίζει στην εθνική μόλις γίνει κάπως γνωστός?
Η μόνη σχέση του με την ελλάδα είναι το γράμμα "ε" και φυσικά το διαβατήριο που τσίμπησε για να παίζει σαν κοινοτικός αν δεν κάτσει το ΝΒΑ.

Οχι, ειλικρινά. Πες μου.

Για τον ιδιο λογο που παιζουν ο κουφος και ο καλαθης
BasketZilla
Ο Κουφός και ο Καλάθης είναι ΑμερικανοΕλληνες. Ασχέτως που ο Καλάθης δεν μιλά γρι Ελληνικά νοιώθουν Έλληνες.

Ο Dorsey είναι Αμερικανός με Ελληνικό διαβατήριο tongue.gif

Αλλά ....

1ον Είναι καλό παλικάρι
2ον Είναι undersized για NBA SG και ως εκ τούτου θα παίξει σουρλι Ευρώπας
3ον Με τον Κουνμπο μπροστάρη όλο και σε κάνα Μπαγκόσμιο ή καμιά Ολυμπιάντα θα πάμε , και θα ακολουθάει σαν
bandwagons όλο το Ελληνικό μπασκετικό συναπάντημα.

Εγώ περιμένω να γίνει κάτι σαν Carlton Myers των φτωχών (μνημόνια γαρ biggrin.gif ).

Και αυτός και ο Αύγουστος περιμένω ότι θα παίξουν στο Τόκυο το 2020. Εκεί (και το πιστεύω αυτό ειλικρινά) θα παίξουμε στον τελικό με τους Αμερικανούς.

Μετά θα μας φάει το μαύρο σκοτάδι όμως ... sad-smiley-009.gif
ggrilik
QUOTE (pan24 @ Jan 22 2017, 21:31 ) *
Για τον ιδιο λογο που παιζουν ο κουφος και ο καλαθης

Ο Καλάθης αγωνίζεται στην Ελλάδα, ίσως γι αυτό, αλλά μάλλον δεν θα παίζει στην εθνική για πολύ ακόμα. Ένα άντε δύο χρόνια.. Ο Κουφός την μία παίζει και την άλλη δεν παίζει. Και εντάξει, αυτοί οι δύο έχουν και κάποιες ρίζες. Ο Κουφός λέει και πέντε λέξεις... Ο Ντόρσεϊ δεν έχει τίποτα, είναι άλλο ένα εφεύρημα της αγαπητής ΕΟΚ που νομίζει πως η χώρα μπορεί να φτιάξει εθνική όχι παράγοντας παίκτες αλλά με εισαγωγές.. Πάνε αυτές οι εποχές.



QUOTE (BasketZilla @ Jan 22 2017, 21:45 ) *
Και αυτός και ο Αύγουστος περιμένω ότι θα παίξουν στο Τόκυο το 2020. Εκεί (και το πιστεύω αυτό ειλικρινά) θα παίξουμε στον τελικό με τους Αμερικανούς.

Αφού το θέτεις έτσι πάω πάσο.
Η κύρια προσπάθεια όμως πρέπει να είναι στην κατεύθυνση της παραγωγής παικτών, όχι των εισαγωγών. Μη το ξεφτιλίσουμε εντελώς όπως οι Φιλιππινέζοι..
benchwarmer
QUOTE(ggrilik @ Jan 22 2017, 21:52 ) *
Ο Καλάθης αγωνίζεται στην Ελλάδα, ίσως γι αυτό, αλλά μάλλον δεν θα παίζει στην εθνική για πολύ ακόμα. Ένα άντε δύο χρόνια.. Ο Κουφός την μία παίζει και την άλλη δεν παίζει. Και εντάξει, αυτοί οι δύο έχουν και κάποιες ρίζες. Ο Κουφός λέει και πέντε λέξεις... Ο Ντόρσεϊ δεν έχει τίποτα, είναι άλλο ένα εφεύρημα της αγαπητής ΕΟΚ που νομίζει πως η χώρα μπορεί να φτιάξει εθνική όχι παράγοντας παίκτες αλλά με εισαγωγές.. Πάνε αυτές οι εποχές.


Ο ένας παππούς του Ντόρσεϊ είναι Έλληνας, γεννημένος εδώ που μετανάστευσε στην Αμερική.

Ο Καλάθης είναι ίδια περίπτωση, απλά ο εν λόγω παππούς ήταν από τη μεριά του πατέρα του, επομένως κληρονόμησε το ελληνικό επώνυμο. (Και το λευκό χρώμα, επομένως "μοιάζει" και πιο Έλληνας).

Αυτός που έχει ελληνική καταγωγή και από τους δύο γονείς του είναι ο Κουφός.

Τέλος, ο Όγκαστ είναι η μακρινότερη περίπτωση από όλες, με την ελληνική καταγωγή να βρίσκεται στον προπάππου(!) του, όμως αν δεν κάνω λάθος ο Φασούλας έχει δηλώσει ότι εξεπλάγην με το πόσο καλά ελληνικά μιλάει....


Τεσπα, δεν μου αρέσει καθόλου η όλη διαδικασία "μέτρησης ελληνικότητας", απλά για να ξέρουμε σε τι βάση μιλάμε... smile.gif

Και εννοείται βέβαια πως χρειάζονται πολλές αλλαγές και στην εδώ διαδικασία, σε αυτό συμφωνούμε όλοι σίγουρα.


* Οι Φιλιππίνες δεν ξέρω γιατί αναφέρθηκαν, έχουν βέβαια τον Μπλάτς που είναι ο ορισμός του νατουραλιζέ, αλλά οι υπόλοιποι 10/12 του περσινού προολυμπιακού (με άλλη μία εξαίρεση) είναι γεννημένοι εκεί και προϊόντα του εκεί συστήματος. Συν βέβαια ότι είναι η μόνη χώρα στον κόσμο (μαζί με τη Λιθουανία φυσικά) που το μπάσκετ είναι το 1ο άθλημα σε δημοφιλία.
ggrilik
@ benchwarmer

Δίκιο έχεις. Κακώς ανέφερα τις Φιλιππίνες. Πλήρωσαν έναν και πήραν έναν.
Ντόρσεϊ, Όγκαστ και χμμ.. - επέτρεψέ μου να πω - Καλάθης (δεν ήθελα να πληγώσω μερικούς φίλους) είναι ίδιες περιπτώσεις με τον Μπλάτς . Το τι λέει ο Φασούλας δεν το λαμβάνω υπ'όψη μου, πάει κατευθείαν στα "discarded packets". Ούτε παραγωγή του Ελληνικού μπάσκετ είναι ούτε έχουν σχέση με Ελλάδα πλην του διαβατηρίου. Αυτό είναι και η πληρωμή. Κοινοτικοί.

Ο ποππούς και ο προπάππος ποσώς μ'ενδιαφέρουν. Να πάμε πίσω στην εποχή του Αγαμέμνονα και που ξέρεις 2^100 είναι μεγάλο νούμερο, μπορεί και ο Λεμπρόν να έχει κάποια ρίζα laugh.gif

Τέλος πάντων, ένας άντε δύο μισθοφόροι να πω ΟΚ. Εδώ με την φόρα που έχει πάρει η ΕΟΚ το πάμε για ξεφτίλισμα. Στην τελευταία αν θέλω να δω ωραίο μπάσκετ με ξένους βλέπω και NBA ή ευρωλίγκα. Γιατί να κάτσω να βλέπω εθνική?

mpek
Καταπληκτικοί όλοι αυτοί που γράφετε. Γιατί όμως επικεντρωνόμαστε σε αυτούς και όχι σε Παπαγιάννη, Μήτογλου, Δημακόπουλο, Χαραλαμπόπουλο και πολλούς άλλους που μου διαφεύγουν, είτε αγωνίζονται στις ΗΠΑ είτε παλεύουν στην Α1 ;
keltis999
QUOTE (mpek @ Jan 23 2017, 08:52 ) *
Καταπληκτικοί όλοι αυτοί που γράφετε. Γιατί όμως επικεντρωνόμαστε σε αυτούς και όχι σε Παπαγιάννη, Μήτογλου, Δημακόπουλο, Χαραλαμπόπουλο και πολλούς άλλους που μου διαφεύγουν, είτε αγωνίζονται στις ΗΠΑ είτε παλεύουν στην Α1 ;

Καλησπερα! Κατα τη γνωμη γενικοτερα στις μικρες εθνικες,και κυριως στην εφηβων πρεπει οι ομοσπονδιακοι προπονητες να δινουν βαση και να στηριζονται κυριως σε παιδια τα οποια εχουν αγωνισθει και αγωνιζονται σε επαγγελματικες και εθνικες κατηγοριες (Α1,Α2,Β,Γ) και λιγοτερα στα παιδοεφηβικα πρωταθληματα των ενωσεων! Αυτο που μας λειπει κυριως σε καθε ευρωμπασκετ μικρων ηλικιων ειναι η ανταγωνιστικοτητα σε υψηλο επιπεδο,κατι το οποιο κερδιζεται κυριως με τη συμμετοχη σε ανδρικες ομαδες εθνικων κατηγοριων! Μην ξεχναμε αλλωστε οτι το 2015 οι γενν. 97 που κατεκτησαν το χρυσο επαιζαν ολοι σε εθνικες κατηγοριες, απο τη Γ εως και την Α1!
mpek
Λογικό ακούγεται, όμως στη τελευταία διοργάνωση διακρίθηκαν οι Λούντζης, Μωραϊτης και Αγραβάνης, οι οποίοι δεν αγωνίζονται σε εθνικά πρωταθλήματα. Άσε που ο Λούντζης δεν αγωνίζεται πουθενά και δείχνει να ωφελείται περισσότερο από κάθε άλλον. Τέσπα, δεν έχω κάποιο θέμα με τη γνώμη σου, μπορεί να έχεις δίκιο. Κατ΄εμένα αν θέλουμε να υπάρξει παραγωγή παιδιών πρέπει: Να αλλάξουν νοοτροπία οι έλληνες προπονητές υπό την έννοια να αφήσουν τα συστήματα και να το ρίξουν στο ένας εναντίον ενός. Επίσης να δωθεί σημασία στους ψηλούς. Η Ελλάδα αν και μικρή χώρα έχει παραγωγή ψηλών (Λιούνης, Βουλγαρόπουλος, Τσαλμπούρης) για να μείνω στους άνω των 2.10 και τους πολύ τελευταίους. Μπλέκουν όμως στο ελληνικό σύστημα καταστροφής ταλέντων και χάνονται.
wike side
QUOTE(keltis999 @ Jan 25 2017, 15:56 ) *
Καλησπερα! Κατα τη γνωμη γενικοτερα στις μικρες εθνικες,και κυριως στην εφηβων πρεπει οι ομοσπονδιακοι προπονητες να δινουν βαση και να στηριζονται κυριως σε παιδια τα οποια εχουν αγωνισθει και αγωνιζονται σε επαγγελματικες και εθνικες κατηγοριες (Α1,Α2,Β,Γ) και λιγοτερα στα παιδοεφηβικα πρωταθληματα των ενωσεων! Αυτο που μας λειπει κυριως σε καθε ευρωμπασκετ μικρων ηλικιων ειναι η ανταγωνιστικοτητα σε υψηλο επιπεδο,κατι το οποιο κερδιζεται κυριως με τη συμμετοχη σε ανδρικες ομαδες εθνικων κατηγοριων! Μην ξεχναμε αλλωστε οτι το 2015 οι γενν. 97 που κατεκτησαν το χρυσο επαιζαν ολοι σε εθνικες κατηγοριες, απο τη Γ εως και την Α1!



Υπάρχουν 99ρηδες υψηλού επιπέδου που παίζουν εθνικές κστηγορίες;;;;;;;;;
Gkos
.

QUOTE (wike side @ Jan 26 2017, 14:29 ) *
Υπάρχουν 99ρηδες υψηλού επιπέδου που παίζουν εθνικές κστηγορίες;;;;;;;;;



Αποσους ειναι στην κληση Νοτου τωρα ο Μπουρας με τον Πρωτεα Βουλας στην Β Εθνικη και ο Ψαρρας με Ικαρο Καλλιθεας (οχι Νεας Σμυρνης) στην Γ Εθνικη.
xxx-4711
QUOTE
Η Εθνική Εφήβων θα αγωνιστεί στο Ευρωπαϊκό Εφήβων 2017 στον Γ’ Όμιλο και θα κληθεί να αντιμετωπίσει στην Α’ Φάση τη Λιθουανία, τη Φινλανδία και τη Σλοβενία.

Η κλήρωση πραγματοποιήθηκε σήμερα στα γραφεία της FIBAEuropeστο Μόναχο, ενώ το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα θα φιλοξενηθεί στην Μπρατισλάβα από 29 Ιουλίου ως 6 Αυγούστου.

Οι όμιλοι όπως διαμορφώθηκαν είναι:

Α’ Όμιλος: Τουρκία, Γερμανία, Μαυροβούνιο, Ρωσία

Β’ Όμιλος: Ισπανία, Σερβία, Ιταλία, Ουκρανία

Γ’ Όμιλος: Λιθουανία, Φινλανδία, Ελλάδα, Σλοβενία

Δ’ Όμιλος: Βοσνία Ερζεγοβίνη, Γαλλία, Λετονία, Σλοβακία


http://www.basket.gr/index.php/eidhseis/60...o-evropaiko-u18
wike side
QUOTE(Gkos @ Jan 26 2017, 17:26 ) *
.




Αποσους ειναι στην κληση Νοτου τωρα ο Μπουρας με τον Πρωτεα Βουλας στην Β Εθνικη και ο Ψαρρας με Ικαρο Καλλιθεας (οχι Νεας Σμυρνης) στην Γ Εθνικη.




Ωραία,αυτούς τους καλέσανε.Υπάρχουν άλλοι; Δεν είναι ρε παιδιά αυτό το κριτήριο,το μπάσκετ που παίζεται στις Εθνικές κατηγορίες
Β,Γ, γιατί για Α2 και Α1 δεν υπάρχει κανένας να παίζει,είναι τελείως διαφορετικό από το μπάσκετ που καλούνται να παίξουν τα παιδιά
στα Ευρωπαϊκά τουρνουά. Το θέμα είναι τι κάνουν στις ομάδες τους,πως δουλεύουν,αν βελτιώνονται,τι σκοπό εξυπηρετούν και ειδικότερα αν μπορούν να ανταποκριθούν σε υψηλό επίπεδο. Δυστυχώς ο τρόπος που είναι δομημένη η Ελληνική κοινωνία και η παντελής αδιαφορία στο κομμάτι αθλητισμός-σχολείο-σπουδές μαζί με την δομή της σύγχρονης Ελληνικής οικογένειας δεν αφήνουν περιθώριο στα παιδιά αθλητές να κάνουν σωστά παράλληλα και τα δύο. Συμπερασματικά τα παιδιά που διαλέγουν ξεκάθαρα το ένα από τα δύο ,λιώνουν στην προπόνηση έχοντας την συμπαράσταση της οικογένειας και φυσικά έχουν ταλέντο προχωρούν άμεσα,για τα υπόλοιπα υπομονή ή απογοήτευση και τέλος.
keltis999
QUOTE (wike side @ Jan 27 2017, 13:01 ) *
Ωραία,αυτούς τους καλέσανε.Υπάρχουν άλλοι; Δεν είναι ρε παιδιά αυτό το κριτήριο,το μπάσκετ που παίζεται στις Εθνικές κατηγορίες
Β,Γ, γιατί για Α2 και Α1 δεν υπάρχει κανένας να παίζει,είναι τελείως διαφορετικό από το μπάσκετ που καλούνται να παίξουν τα παιδιά
στα Ευρωπαϊκά τουρνουά. Το θέμα είναι τι κάνουν στις ομάδες τους,πως δουλεύουν,αν βελτιώνονται,τι σκοπό εξυπηρετούν και ειδικότερα αν μπορούν να ανταποκριθούν σε υψηλό επίπεδο. Δυστυχώς ο τρόπος που είναι δομημένη η Ελληνική κοινωνία και η παντελής αδιαφορία στο κομμάτι αθλητισμός-σχολείο-σπουδές μαζί με την δομή της σύγχρονης Ελληνικής οικογένειας δεν αφήνουν περιθώριο στα παιδιά αθλητές να κάνουν σωστά παράλληλα και τα δύο. Συμπερασματικά τα παιδιά που διαλέγουν ξεκάθαρα το ένα από τα δύο ,λιώνουν στην προπόνηση έχοντας την συμπαράσταση της οικογένειας και φυσικά έχουν ταλέντο προχωρούν άμεσα,για τα υπόλοιπα υπομονή ή απογοήτευση και τέλος.

Θελω να κανω ενα γενικο σχολιο για τις απαντησεις σας στην αποψη μου οτι πρεπει να δινεται προταιρεοτητα σε παιδια εθνικων κατηγοριων για την εθνικη ομαδα! Υποστηριζω αυτην την αποψη διοτι ο ανταγωνισμος στις επαγγελματικες κατηγοριες ειναι μεγαλυτερος και απο αυτες τις κατηγοριες τα παιδια ξεκινουν σιγα σιγα την επαγγελματικη τους μπασκετικη σταδιοδρομια! Μπαινουν λοιπον σε μια διαδικαδια ολοκληρωσης της μπασκετικης τους προσωπικοτητας και παραλληλα του ταλεντου τους διοτι αγωνιζονται σε εθνικες κατηγοριες μεγαλυτερου ανταγωνισμου απο τα εφηβικα! Ουτως ή αλλως το κυριο ζητημα των παιδιων με προσδοκιες ειναι να παιξουν επαγγελματικο μπασκετ,το οποιο μεσω των εθνικων κατηγοριων και με καποια ανωδικη πορεια σταδιακα εκπληρωνεται! Τα παιδοεφηβικα πρωταθληματα δεν βοηθουν τοσο σε αυτο! Αντιθετα βαζουν τα παιδια σε ενα λουκι πρωταθλητισμου το οποιο δεν βοηθα στην εξελιξη τους και τους στερει την θεμιτη ανταγωνιστικοτητα!
Εν κατακλειδει αυτο που θελω να πω ειναι πως τα αντρικα πρωταθληματα εθνικων κατηγοριων προσφερουν στους αθλητες μεγαλυτερη ανταγωνιστικοτητα η οποια ειναι το κυριο πραγμα που μας λειπει στα ευρωμπασκετ. Ετσι κι αλλιως μια εθνικη κατηγορια για εναν πιτσιρικα κατω των 18 ετων ειναι μια πολυ καλη αρχη για το ξεκινημα της καριερια του, οπως αλλωστε εχει αποδειχθει στο παρελθον!
mpek
Συμφωνώ με τον φίλο wike side μέχρι και στις τελείες.
Το γεγονός ότι ένα παιδί αγωνίζεται σε εθνική κατηγορία, άντε να δεχτώ ακόμη και Α1, θα μου έλεγε κάτι αν ο νεαρός είχε ουσιαστική συμμετοχή. Αν όμως απλώς ακροβολίζεται για να σουτάρει ή παίρνει προσπάθεια στα 23΄΄ και στην άμυνα αποτελεί αναπόφευκτο κακό, τι να τον κάνω ; Στο πανευρωπαϊκό χρειάζονται παιδιά με πρωτοβουλία και προσωπικότητα. Αν είναι να βασιζόμαστε ξανά σε έναν Μωραϊτη να διεμβολίσει την αντίπαλη άμυνα για να πασάρει έξω, μην ψάχνετε άλλο: Το σουτάκι το αναλαμβάνω και εγώ.

QUOTE (keltis999 @ Jan 27 2017, 14:03 ) *
...
Εν κατακλειδει αυτο που θελω να πω ειναι πως τα αντρικα πρωταθληματα εθνικων κατηγοριων προσφερουν στους αθλητες μεγαλυτερη ανταγωνιστικοτητα η οποια ειναι το κυριο πραγμα που μας λειπει στα ευρωμπασκετ...

Το θέμα είναι ότι διαφορετικό μπάσκετ παίζεται στις ελληνικές ανδρικές κατηγορίες και διαφορετικό εις τας ευρώπας. Στο ελληνικό ανδρικό παίζουμε αργά και προσαρμοζόμαστε στον ρυθμό των 35άρηδων που έχουμε. Αν παίξεις με το εφηβικό των Λιθουανών θα δεις ρυθμό βγαλμένο από play station. Ταπεινή μου γνώμη είναι αυτή.
keltis999
QUOTE (mpek @ Jan 27 2017, 14:20 ) *
Συμφωνώ με τον φίλο wike side μέχρι και στις τελείες.
Το γεγονός ότι ένα παιδί αγωνίζεται σε εθνική κατηγορία, άντε να δεχτώ ακόμη και Α1, θα μου έλεγε κάτι αν ο νεαρός είχε ουσιαστική συμμετοχή. Αν όμως απλώς ακροβολίζεται για να σουτάρει ή παίρνει προσπάθεια στα 23΄΄ και στην άμυνα αποτελεί αναπόφευκτο κακό, τι να τον κάνω ; Στο πανευρωπαϊκό χρειάζονται παιδιά με πρωτοβουλία και προσωπικότητα. Αν είναι να βασιζόμαστε ξανά σε έναν Μωραϊτη να διεμβολίσει την αντίπαλη άμυνα για να πασάρει έξω, μην ψάχνετε άλλο: Το σουτάκι το αναλαμβάνω και εγώ.


Το θέμα είναι ότι διαφορετικό μπάσκετ παίζεται στις ελληνικές ανδρικές κατηγορίες και διαφορετικό εις τας ευρώπας. Στο ελληνικό ανδρικό παίζουμε αργά και προσαρμοζόμαστε στον ρυθμό των 35άρηδων που έχουμε. Αν παίξεις με το εφηβικό των Λιθουανών θα δεις ρυθμό βγαλμένο από play station. Ταπεινή μου γνώμη είναι αυτή.

Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες! Και φυσικα οταν λεω παιδια απο εθνικες κατηγοριες εννοω με ουσιαστικη συμμετοχη και οχι οτι κι οτι! Απλα πιστευω οτι αυτες οι επαγγελματικες κατηγοριες προσφερουν καποια μεγαλυτερη ανταγωνιστικοτητα σε σχεση με αυτο που παρουσιαζουμε σε καθε ευρωμπασκετ!
polykos
Με όλα τα δεδομένα της ελληνικής κοινωνίας, αν θέλουμε να βοηθηθούν τα παιδιά που γουστάρουν το μπάσκετ, μια υπέρβαση χρειάζεται απ΄όλους κατα την ταπεινή μου γνώμη.
Παιδικό μέχρι και τα 16 και αντικατάσταση του εφηβικού και του χάους μετά απο αυτό με ένα ενιαίο για 4 χρόνια πρωτάθλημα U-20.
Με αρχές και τρόπους που θα βγούν απο ένα τραπέζι των προπονητών με τα περισσότερα χρόνια στις υποδομές. Λεφτά απο ΕΟΚ και ΕΣΑΚΕ (δεν είναι πολλά).
mpek
http://basket.gr/index.php/eidhseis/6047-e...akio-notou-31-1


Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων έχει προγραματισμένη προπόνηση την Τετάρτη (1/2) στις 18.00 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ.

Οι παίκτες που έχουν κληθεί είναι οι: Δημήτρης Μωραϊτης (ΑΕΚ), Βίκτωρας Γκουαλτιέρι (ΑΕΚ), Μανώλης Χατζηδάκης (ΑΕΚ), Γιώργος Καλαϊτζάκης (Παναθηναϊκός), Αλφρέδος Πιλάβιος (Παναθηναϊκός), Νίκος Αρσενόπουλος (Ολυμπιακός), Χάρης Λιούνης (Δούκας), Στέφανος Ψαρράς (Δούκας), Άρης Τσουργιάννης (Δούκας), Άγγελος Δραγάτης (Δούκας), Φώτης Κάπρης (Πανιώνιος), Ιωσήφ Κοπακάκης (Πανιώνιος), Δημήτρης Πατσατζόπουλος (Προμηθέας Π.), Παναγιώτης Γκάτζιος (Προμηθέας Π.), Παναγιώτης Βύρλας (Προμηθέας Π.), Χρυσόστομος Σανδραμάνης (Προμηθέας Π.), Φωκίων Φωτόπουλος (Περιστέρι), Θανάσης Δομπρογιάννης (Περιστέρι), Παναγιώτης Στάθης (Περιστέρι), Βασίλης Γάργαλης (Πρωτέας Β.), Χρήστος Αλεξάνδρου (Πρωτέας Β.), Κώστας Κρανιάς (Πρωτέας Β.), Δημήτρης Ψαρράς (Ίκαρος Κ.), Κώστας Τάτσης (Πανιώνιος), Θεόδωρος Ντορμπαρης (Πανελευσινιακός).
xxx-4711
QUOTE
Από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης, ανακοινώνεται ότι την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου και ώρα 20:30 θα πραγματοποιηθεί φιλικό παιχνίδι με την ομάδα του ΒΑΟ στο κλειστό γυμναστήριο του ΒΑΟ.

Γι’ αυτό καλούνται να δώσουν το παρών οι παρακάτω αθλητές: Χριστοδούλου Νίκος (ΠΚ Νεάπολης), Κουτσοκώστας Πασχάλης (ΧΑΝΘ), Δημητρακάς Βαγγέλης (Άρης), Φυλακτός Τιμολέων (ΧΑΝΘ), Γιανναράς Γιάννης (ΠΑΟΚ), Καμπουρίδης Κώστας (ΠΑΟΚ), Ζαμπάκης Αντώνης (ΠΑΟΚ), Λαζαρίδης Κώστας (ΠΑΟΚ), Καλαϊτζάκης Παναγιώτης (Άρης), Τσιρογιάννης Κωνσταντίνος (Πιερικός-Αρχέλαος), Ερμείδης Δημήτρης (ΧΑΝΘ), Βουλγαρόπουλος Στράτος (Άρης), Κουρτίδης Βαλάντης (Άρης), Γεωργιάδης Αλέξανδρος (Μαντουλίδης), Λαζάρου Κωνσταντίνος (Άρης)

http://www.basket.gr/index.php/eidhseis/61...liko-me-ton-vao

QUOTE
Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Τετάρτη στις 18.00 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ. Οι παίκτες που έχουν κληθεί είναι οι εξής:
Στέφανος Ψαρράς (Δούκας), Αλέξανδρος Προίσκος (Δούκας), Ηλίας Ανέστης (Περιστέρι), Νίκος Χουγκάζ (Περιστέρι), Ρόμπερτ Χουγκάζ (Περιστέρι), Μανώλης Χατζηδάκης (ΑΕΚ), Δημήτρης Γεροντογιάννης (Θρακομακεδόνες), Άγγελος Τζάιδας (Ολυμπιακός), Άγγελος Καραϊσκος (Έσπερος ΑΟΠΑ), Χρήστος Κουτρόγιαννος (Ιτέα), Θεόδωρος Ντορμπάρης (Πανελευσινιακός), Σταμάτης Κουλούρης (Παναθηναϊκός), Παναγιώτης Γκάτζιος (Προμηθέας Π.), Νίκος Τσακμάς (Προμηθέας Π.), Χρυσόστομος Σανδραμάνης (Προμηθέας Π.), Ανδρέας Ρουμελιώτης (Πανιώνιος), Μιχάλης Κοντούδης (Πανιώνιος), Γιάννης Καρακεχαγιάς (Πανιώνιος), Κώστας Κρανιάς (Πρωτέας Β.), Χρήστος Αλεξάνδρου (Πρωτέας Β.), Μιχάλης Μυλωνάκης (Πρωτέας Β.), Νίκος Πρισκομάτης (Μαρούσι).
Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων θα δώσει κι ένα φιλικό αγώνα την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου στις 19.00 απέναντι στην Πεύκη. Οι παίκτες που καλούνται για το φιλικό είναι οι: Άγγελος Δραγάτης (Δούκας), Γιώργος Καμπερίδης (Δούκας), Χάρης Λιούνης (Δούκας), Θεόδωρος Κυρίλης (Προμηθέας Π.), Παναγιώτης Βύρλας (Προμηθέας Π.), Παναγιώτης Στάθης (Περιστέρι), Φωκίων Φωτόπουλος (Περιστέρι), Θανάσης Δομπρογιάννης (Περιστέρι), Γιώργος Καλαϊτζάκης (Παναθηναϊκός), Αλφρέδος Πιλάβιος (Παναθηναϊκός), Δημήτρης Μωραϊτης (ΑΕΚ), Βίκτωρας Γκουαλτιέρι (ΑΕΚ), Φώτης Κάπρης (Πανιώνιος), Νίκος Αρσενόπουλος (Ολυμπιακός).


http://www.basket.gr/index.php/eidhseis/61...-klimakio-notou

τοσο καλος ειναι ο κιουρτιδης και τον καλουν και σε φιλικα της εφηβων
Gkos
QUOTE (xxx-4711 @ Feb 15 2017, 17:07 ) *


Μεγάλος είσαι Τάσο ,και θαυμαστά τα έργα σου.
Αμήν.
mpek
Τι πειράζει ρε παιδιά που καλούν μερικούς νεαρούς δοκιμαστικά ; Και χάρες γίνονται και εξυπηρετήσεις γίνονται αλλά ακόμη είναι Φεβρουάριος. τι πειράζει που κάποια παιδιά θα φορέσουν τη φανέλα με το εθνόσημο, έστω και στην προπόνηση ή στο φιλικό ;
Για εμένα χειρότερο είναι το γεγονός ότι καλούνται παιδιά από πολύ μακριά που είναι προφανές ότι δεν θα συμμετάσχουν στη 15άδα. Οι νεαροί χάνουν την ώρα τους -μην ξεχνούμε ότι είναι μαθητές 2ας & 3ης Λυκείου- , οι γονείς ξοδεύονται και όλα αυτά χωρίς λόγο.
Gkos
Εμενα με πειράζει να γίνονται "χαρες και εξυπηρετήσεις" φιλε mpek.
Κωμωδιά έχει καταντήσει.
Καλούνται παίκτες συγκεκριμένου γραφείου,χωρίς να έχει σημασία αν την σκάνε καν,καθώς και οι παίκτες του Πρωτέα Βουλας σε 3άδες εναλλαξ μην μείνει κανείς παραμονεμένος.
Δεν λέω τίμια παιδιά αλλά με το ζόρι όλοι εθνική;
Να μετακομίσουνε Πανόραμα και άλλα παιδιά άμα είναι.
Ντροπή πια. . .
Χειρότερος και από τους προκατόχους του αναδεικνύεται ο Βλασσόπουλος.
Ήθελε προσπάθεια αλλά τα κατάφερε.
north
QUOTE (Gkos @ Feb 16 2017, 15:04 ) *
Εμενα με πειράζει να γίνονται "χαρες και εξυπηρετήσεις" φιλε mpek.
Κωμωδιά έχει καταντήσει.
Καλούνται παίκτες συγκεκριμένου γραφείου,χωρίς να έχει σημασία αν την σκάνε καν,καθώς και οι παίκτες του Πρωτέα Βουλας σε 3άδες εναλλαξ μην μείνει κανείς παραμονεμένος.
Δεν λέω τίμια παιδιά αλλά με το ζόρι όλοι εθνική;
Να μετακομίσουνε Πανόραμα και άλλα παιδιά άμα είναι.
Ντροπή πια. . .
Χειρότερος και από τους προκατόχους του αναδεικνύεται ο Βλασσόπουλος.
Ήθελε προσπάθεια αλλά τα κατάφερε.


Μακάρι να ήταν κωμωδία φίλε Gkos. Περί φάρσας πρόκειται και μάλιστα κακοπαιγμένης. Και μετά έρχεται και το καλοκαιράκι με την όπερα μπούφα που παρακολουθούμε τα τελευταία χρόνια στα Πανευρωπαικά ...
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
QUOTE(Gkos @ Feb 16 2017, 14:04 ) *
Εμενα με πειράζει να γίνονται "χαρες και εξυπηρετήσεις" φιλε mpek.
Κωμωδιά έχει καταντήσει.
Καλούνται παίκτες συγκεκριμένου γραφείου,χωρίς να έχει σημασία αν την σκάνε καν,καθώς και οι παίκτες του Πρωτέα Βουλας σε 3άδες εναλλαξ μην μείνει κανείς παραμονεμένος.
Δεν λέω τίμια παιδιά αλλά με το ζόρι όλοι εθνική;
Να μετακομίσουνε Πανόραμα και άλλα παιδιά άμα είναι.
Ντροπή πια. . .
Χειρότερος και από τους προκατόχους του αναδεικνύεται ο Βλασσόπουλος.
Ήθελε προσπάθεια αλλά τα κατάφερε.

ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΤΙΣ 3ΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΑ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΤΙΣ 3ΑΔΕΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΙΣ ΕΣΚΑΝΑ,ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΑΔΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΤΙ ΕΙΝΑΙ .ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΡΟΤΕΙΣΟΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΑ .......ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝΕ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ.ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ.
mpek
QUOTE (Gkos @ Feb 16 2017, 14:04 ) *
...
Καλούνται παίκτες συγκεκριμένου γραφείου,χωρίς να έχει σημασία αν την σκάνε καν ...

Εσύ τα έχεις με το "συγκεκριμένο γραφείο". Εδώ καλούνται παιδιά χωρίς καν αθλητικά προσόντα, παιδιά με υπερβολικά κιλά και θέματα ευκινησίας. Εμένα πάντως δεν με ενοχλεί: Νωρίς είναι, ας δοκιμαστούν παιδιά για να έχουν να θυμούνται ότι συμμετείχαν κάποτε στο κλιμάκιο της εθνικής εφήβων Νότου.
Gkos
QUOTE (ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ @ Feb 16 2017, 17:47 ) *
ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΤΙΣ 3ΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΑ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΤΙΣ 3ΑΔΕΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΙΣ ΕΣΚΑΝΑ,ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΑΔΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΤΙ ΕΙΝΑΙ .ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΡΟΤΕΙΣΟΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΑ .......ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝΕ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ.ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ.



Μόνο τα παιδάκια του Πρωτέα αξίζουν να δοκιμαστουν φίλε μου;
Τα του υπολοίπου Αττικής δεν αξίζουν;
Ασε που μιας και είναι προπ εκεί, ξέρει αν μπορούν να ανταποκριθούν .
Δεν χρειάζεται να τα δει και με την γαλανόλευκη.
Ξαναλέω τίμια είναι τα παιδιά,αλλά νισάφι.
Και φυσικά ο Πρωτέας είναι πρώτος στην ΕΣΚΑΝΑ ,όχι όμως επειδή ξεχειλίζει από ταλέντο ,αλλά επειδή είναι μια δεμένη ομάδα και εκμεταλλεύεται και την ανυπαρξια των υπολοίπων στην ΕΣΚΑΝΑ (ο Πανιώνιος τώρα πάει να συνέλθει μετα τα Σεπτεμβριανά -οι υπόλοιποι είναι άστα).
Ξέρεις τι έγινε τα Χριστούγεννα.
Να, με έκανες να γράψω για να εξηγήσω τα αυτονόητα .
Και δεν θέλω.

Ντροπή,απλά ντροπή.
Κάθε χρόνο τα ίδια και χειρότερα.

QUOTE (mpek @ Feb 16 2017, 19:19 ) *
Εσύ τα έχεις με το "συγκεκριμένο γραφείο". Εδώ καλούνται παιδιά χωρίς καν αθλητικά προσόντα, παιδιά με υπερβολικά κιλά και θέματα ευκινησίας. Εμένα πάντως δεν με ενοχλεί: Νωρίς είναι, ας δοκιμαστούν παιδιά για να έχουν να θυμούνται ότι συμμετείχαν κάποτε στο κλιμάκιο της εθνικής εφήβων Νότου.



Τα έχω με το συγκεκριμένο γραφείο ,διότι το συγκεκριμένο κάνει ότι θέλει στις εθνικές και τις έχει ως το μαγαζάκι του.
Δεν λέω ότι οι άλλοι δεν,απλά το συγκεκριμενο έχει ξεπεράσει κάθε όριο.

Εμενα με ενοχλει και διαφωνούμε καθέτως όπως βλεπεις wink.gif wink.gif



xxx-4711
ενταξει υπερβολες η τελικη επιλογη θα γινει μαλλον απο οσους κληθηκαν για τα φιλικα
δυστυχως λιγες λυσεις στις θεσεις 4-5 τι γινεται ρε γμτ εξαφανιστηκαν τα ψηλα παιδια
ηθελα να ρωτησω για τον κρανια. ηταν απο τους πρωτους σκορερ του πρωτεα στο τουρνουα που εγινε στο τελος δεκεμβριου ειναι καλος και στο πρωταθλημα της εσκανα;
mpek
QUOTE (xxx-4711 @ Feb 18 2017, 18:47 ) *
δυστυχως λιγες λυσεις στις θεσεις 4-5 τι γινεται ρε γμτ εξαφανιστηκαν τα ψηλα παιδια

Στο 4 συμφωνώ αλλά στο 5 γιατί ; Λιούνης, Βύρλας, Βουλγαρό, Χατζηδάκης και δεν ξέρω μήπως υπάρχει κανένα παληκάρι από Βορρά. Δεν είναι λίγοι.
ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
QUOTE(mpek @ Feb 18 2017, 19:27 ) *
Στο 4 συμφωνώ αλλά στο 5 γιατί ; Λιούνης, Βύρλας, Βουλγαρό, Χατζηδάκης και δεν ξέρω μήπως υπάρχει κανένα παληκάρι από Βορρά. Δεν είναι λίγοι.

υπαρχει και το πανεληνιο πρωταθλημα που εκει θα φανουν ποια παιδεια εχουν δουλεψει και εχουν βελτιωθει για να διεκδικησουν θαση στην εθνικη.
Runt
«Ραντεβού» στο γήπεδο έχει η Εθνική Ελλάδας Εφήβων την Παρασκευή (24/02) για προπόνηση, αλλά και για φιλικό.

Οι νεαροί διεθνείς θα συγκεντρωθούν το πρωί (11.00) στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων για να γυμναστούν υπό την τεχνική καθοδήγηση των ομοσπονδιακών τεχνικών, ενώ το απόγευμα (17.00) θα παίξουν κόντρα στην ομάδα της Πετρούπολης, στην έδρα της. Φιλικό προπονητικού χαρακτήρα έχει προγραμματιστεί και για το Σάββατο (25/02, 15.00), στην Πεντέλη απέναντι στην ομώνυμη ομάδα.

Όπως ενημερώνει με σχετική ανακοίνωσή της η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης, οι παίκτες που έχουν κληθεί είναι οι εξής: Δημήτρης Μωραΐτης (ΑΕΚ), Γιώργος Καλαϊτζάκης (Παναθηναϊκός), Αλφρέδος Πιλάβιος (Παναθηναϊκός), Θεόδωρος Κυριλής (Προμηθέας Π.), Παναγιώτης Βύρλας (Προμηθέας Π.), Άρης Ψαράς (Ίκαρος Κ.), Κώστας Καμπουρίδης (ΠΑΟΚ), Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (Άρης), Νίκος Αρσενόπουλος (Ολυμπιακός), Γιώργος Καμπερίδης (Δούκας), Χάρης Λιούνης (Δούκας), Άγγελος Δραγάτης (Δούκας), Θανάσης Δομπρογιάννης (Περιστέρι) και Παναγιώτης Στάθης (Περιστέρι).

http://www.superbasket.gr/proponisis-ke-fi...in-ethniki-efiv

Αρσενοπουλος μόνο από 2000. 2 από Θεσ/νίκη. Κανένας από Πανιώνιο και Πρωτεα.
Λογικά κάπως έτσι θα πάμε ευρωπαϊκό, δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν 99ρηδες που θα μπορούσαν να είναι αντί αλλων. Για 2000 έχω 2-3 στο
μυαλο μου αλλά δεν παρακολουθώ από κοντά κι έτσι η γνώμη μου δεν μετράει.
Flinafim
QUOTE (Runt @ Feb 24 2017, 12:24 ) *
«Ραντεβού» στο γήπεδο έχει η Εθνική Ελλάδας Εφήβων την Παρασκευή (24/02) για προπόνηση, αλλά και για φιλικό.

Οι νεαροί διεθνείς θα συγκεντρωθούν το πρωί (11.00) στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων για να γυμναστούν υπό την τεχνική καθοδήγηση των ομοσπονδιακών τεχνικών, ενώ το απόγευμα (17.00) θα παίξουν κόντρα στην ομάδα της Πετρούπολης, στην έδρα της. Φιλικό προπονητικού χαρακτήρα έχει προγραμματιστεί και για το Σάββατο (25/02, 15.00), στην Πεντέλη απέναντι στην ομώνυμη ομάδα.

Όπως ενημερώνει με σχετική ανακοίνωσή της η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης, οι παίκτες που έχουν κληθεί είναι οι εξής: Δημήτρης Μωραΐτης (ΑΕΚ), Γιώργος Καλαϊτζάκης (Παναθηναϊκός), Αλφρέδος Πιλάβιος (Παναθηναϊκός), Θεόδωρος Κυριλής (Προμηθέας Π.), Παναγιώτης Βύρλας (Προμηθέας Π.), Άρης Ψαράς (Ίκαρος Κ.), Κώστας Καμπουρίδης (ΠΑΟΚ), Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (Άρης), Νίκος Αρσενόπουλος (Ολυμπιακός), Γιώργος Καμπερίδης (Δούκας), Χάρης Λιούνης (Δούκας), Άγγελος Δραγάτης (Δούκας), Θανάσης Δομπρογιάννης (Περιστέρι) και Παναγιώτης Στάθης (Περιστέρι).

http://www.superbasket.gr/proponisis-ke-fi...in-ethniki-efiv

Αρσενοπουλος μόνο από 2000. 2 από Θεσ/νίκη. Κανένας από Πανιώνιο και Πρωτεα.
Λογικά κάπως έτσι θα πάμε ευρωπαϊκό, δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν 99ρηδες που θα μπορούσαν να είναι αντί αλλων. Για 2000 έχω 2-3 στο
μυαλο μου αλλά δεν παρακολουθώ από κοντά κι έτσι η γνώμη μου δεν μετράει.

Ο Χατζηδακης ´ισως;;;
Runt
Είναι κάποια παιδιά που δεν τα πάνε ασχημα στις ομαδες τους αν κρινω από καποια, ελάχιστα ρεπορτάζ, φύλλα αγώνα κλπ. το θέμα είναι αν μπορούν να κανουν τη διαφορα. Νομιζω πως οχι. Πάντως οταν λέω "θα μπορούσαν" δεν εννοώ οπωσδήποτε "θα έπρεπε".
Ο Χατζηδάκης έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με τους δύο που κληθηκαν για το 5. Αν είναι το ίδιο καλός, ναι θα μπορούσε, αλλά ακόμα κι έτσι οι 2 99ρηδες προηγούνται.

Για να πάρω κι εγώ μέρος στο φεστιβάλ φωτογραφίας, να μία υψηλής ευκρίνειας: Ενας από τους οποίους είχα στο μυαλό μου έφαγε -δικαιως- πόρτα πέρσι στο παίδων και δεν ήταν λίγες οι φορές που αναρωτηθηκα αν έπρεπε τελικά να κληθεί.
mpek
Aπό 2000ρους δεν υπάρχει παιδί που θα μπορούσε να προσθέσει κάτι σε αυτή την ομάδα. Η ομάδα των 1999 δεν είναι άσχημη και φυσιολογικά δεν θα έχει πρόβλημα παραμονής στην κατηγορία, υπό προϋποθέσεις δε, θα μπορούσε να βρει θέση στην 8άδα. Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ο Δημήτρης Μωραϊτης ο οποίος εκτός από σπουδαία αγωνιστική αξία προσφέρει το εξής τεράστιο πλεονέκτημα: Δεν επιτρέπει στον εκάστοτε προπονητή να κάνει ανοησίες -τις οποίες δυστυχώς συνηθίσαμε να βλέπουμε-. Μαζί με Λιούνη και Βύρλα στο 5 και συνεπικουρούμενοι από Καμπουρίδη και κάποιον ακόμη στο 4 (μου έρχεται ένας Θεσσαλονικός στο μυαλό), μπορούν να τραβήξουν την ομάδα μακριά. Οι Κυριλής και τα αδέρφια Καλαϊτζάκη συμπληρώνουν την 8-9άδα που θα στηρίξει την προσπάθεια, αν και τα αδέρφια δεν είναι ενθουσιώδεις αμυντικοί και η ψυχολογία τους είναι ευμετάβλητη.
Υπό αυτά τα δεδομένα η παρουσία του Αρσενό δεν εξηγείται εύκολα, όχι γιατί δεν είναι καλός ή ενδεχομένως πήγε άσχημα τον Αύγουστο αλλά επειδή ως πλέι μέικερ δεν μπορεί να καλύψει με τίποτε τον Μωραϊτη ή τον Κυριλή. Επιπλέον για να παίξει, πρέπει να κρατάει τα κλειδιά της ομάδας, πράγμα που δεν γίνεται με αυτή τη σύνθεση.
Επομένως είτε θα υπάρξουν αλλαγές στην τελική 15άδα -το πιθανότερο- είτε κάτι δαιμόνιο σκέφτεται το προπονητικό τεαμ -εδώ με ζώνουν τα φίδια-.
akis64
QUOTE (mpek @ Feb 25 2017, 15:24 ) *
Aπό 2000ρους δεν υπάρχει παιδί που θα μπορούσε να προσθέσει κάτι σε αυτή την ομάδα. Η ομάδα των 1999 δεν είναι άσχημη και φυσιολογικά δεν θα έχει πρόβλημα παραμονής στην κατηγορία, υπό προϋποθέσεις δε, θα μπορούσε να βρει θέση στην 8άδα. Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ο Δημήτρης Μωραϊτης ο οποίος εκτός από σπουδαία αγωνιστική αξία προσφέρει το εξής τεράστιο πλεονέκτημα: Δεν επιτρέπει στον εκάστοτε προπονητή να κάνει ανοησίες -τις οποίες δυστυχώς συνηθίσαμε να βλέπουμε-. Μαζί με Λιούνη και Βύρλα στο 5 και συνεπικουρούμενοι από Καμπουρίδη και κάποιον ακόμη στο 4 (μου έρχεται ένας Θεσσαλονικός στο μυαλό), μπορούν να τραβήξουν την ομάδα μακριά. Οι Κυριλής και τα αδέρφια Καλαϊτζάκη συμπληρώνουν την 8-9άδα που θα στηρίξει την προσπάθεια, αν και τα αδέρφια δεν είναι ενθουσιώδεις αμυντικοί και η ψυχολογία τους είναι ευμετάβλητη.
Υπό αυτά τα δεδομένα η παρουσία του Αρσενό δεν εξηγείται εύκολα, όχι γιατί δεν είναι καλός ή ενδεχομένως πήγε άσχημα τον Αύγουστο αλλά επειδή ως πλέι μέικερ δεν μπορεί να καλύψει με τίποτε τον Μωραϊτη ή τον Κυριλή. Επιπλέον για να παίξει, πρέπει να κρατάει τα κλειδιά της ομάδας, πράγμα που δεν γίνεται με αυτή τη σύνθεση.
Επομένως είτε θα υπάρξουν αλλαγές στην τελική 15άδα -το πιθανότερο- είτε κάτι δαιμόνιο σκέφτεται το προπονητικό τεαμ -εδώ με ζώνουν τα φίδια-.

Νομίζω, οι παίκτες που κλήθηκαν είναι 14!
polykos
Στο φιλικό με Πεντέλη δεν εμφανίστηκε ο Ψαρας, ενώ κι ο Αρσενόπουλος ήταν με πολιτικά, μάλλον επειδή έχει αδιάφορο αγώνα για το εφηβικό της εσκανα κόντρα στον Κρόνο, στις 7 το απόγευμα. Απο την άλλη ο Μωραιτης γεμίζει εμπειρίες αφού έπαιξε 4 αγώνες αυτή την εβδομάδα πάντα στο 30+ απο χρόνο.
Ανεξάρτητα ποιότητας ή τελικού αποτελέσματος, για άλλη μια φορά χτίστηκε εθνική ομάδα βασισμένη σε 3 παίκτες+4 που θα βοηθήσουν+ 4 ουτε κρύο ούτε ζέστη και οι υπόλοιποι "καλά είναι μέχρι εδώ, θα πάρω και εμφάνιση".
Gkos
Εχεις δίπλα σου ολάκερο Gkos και εσυ ζητας πληροφορίες απο τον κάθε τυχόντα ;

Τς τς ...

QUOTE (polykos @ Feb 25 2017, 18:11 ) *
ενώ κι ο Αρσενόπουλος ήταν με πολιτικά, μάλλον επειδή έχει αδιάφορο αγώνα για το εφηβικό της εσκανα κόντρα στον Κρόνο, στις 7 το απόγευμα.


Σωστα,και
ειναι και πολυ αστοχος οπως με ενημερωνουν απο το κοντρόλ!
Gkos
Καλό θα είναι να μην βιαζόμαστε να βγάλουμε 12άδες για το καλοκαίρι,καθότι υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος.
Να σας υπενθυμισω ότι στην ίδια γενιά των 99ρηδων ,άλλοι είχαν πάει στην Γαλλία το Πάσχα,άλλοι το καλοκαίρι στο πανευρωπαικό παίδων της Λιθουανίας.
Και δεν αναφέρομαι σε τραυματίες (πχ Βύρλας).
Καλή ώρα ο συμπαίκτης του ο Κυριλης, που ενώ ήταν Γαλλία,το καλοκαιρι δεν ήταν καν 18άδα στην προετοιμασία.
Το πανελληνιο μπορει εύκολα να αλλάξει τις ισορροπίες και να δημιουργήσει υπεραξίες.
Ο Βλαγκόγιας λόγου χάρη ,που ενώ όσοι τον ήξεραν μετρουνταν στα δάχτυλα του ενός χεριου,με τις εμφανισεις του στην Πάτρα ,μπήκε από το παράθυρο στην 12άδα.

Ενιγουέι,σας παραθέτω κάποια βιντεάκια που τράβηξα από την Πεντελη .
Δεν είναι ενδεικτικά των όσων είδαμε,είναι αυτά που έτυχε να τραβάω.
Σχολιασμους κλπ έχω πάψει να κάνω δημόσια,τα ξέρετε.

1. https://youtu.be/pIshc5czFsA
2. https://youtu.be/EJfT1pe58QQ
3. https://youtu.be/1Oj5ET0oPyE
4. https://youtu.be/vEB7HWvg_94
5. https://youtu.be/f2NqnQmc1es
6. https://youtu.be/IWbOXzkh3XI
7. https://youtu.be/N-yRDlC-c1M

*Γιώργος σε Πάνο και 3pointer!(Καλαιτζάκια Power)
https://youtu.be/qiWBvVkwBsI

*Πάνος σε Γιώργο και... 3pointer!(Καλαιτζάκια Power)
https://youtu.be/75PV9ngu1q4

*When the going gets tough ....Μωραίτης get going ! Back to back τρίποντα και νίκη για την εθνική ! 💪💪

https://youtu.be/so3ebyH7aHo

Καλη βδομάδα και καλή Σαρακοστη.

mpek
Nα ΄σαι καλά φίλε Gkos, με έκανες και γέλασα με τα βίντεο smiley.gif
Αν κατάλαβα καλά τα αδέρφια έχουν ασυλία και η Εθνική εφήβων δυσκολεύεται με τους αργούς και υπέρβαρους κυρίους της Πεντέλης ; Δύσκολα τα πράγματα.
Όσο για τις 12άδες, δεν νομίζω ότι θα υπάρξουν σοβαρές αλλαγές, ίσως κάποιες αδιάφορες προσθαφαιρέσεις. Δεν είναι πια παιδικό για να υπάρξουν εκπλήξεις. Εκτός αν σχεδιάζει κανείς να στείλει τον Δημήτρη στην Νέων, οπότε σταματώ να βλέπω μπάσκετ και θα ασχοληθώ με τις ταυρομαχίες.
KingCrimson
η Πεντελη ειχε κανενα εφηβο ? smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.