Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ (u18-u19)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
KingCrimson
QUOTE(mpek @ Jul 15 2017, 18:24 ) *
Ιταλία – Ελλάδα 66-56
http://ebasket.gr/2017/07/italia-ellada-66-56


προβλημα σκορ, λογικα θα τα περιμενουνε και παλι ολα απο Μωραιτη...... τους 99αριδες και τους 2000αρους γιατι τους εχουν καταδικασει ετσι δε μπορω να καταλαβω, ενω υπαρχουν αρκετοι ταλαντουχοι παικτες
Μηπως να στειλουμε το Μισσα στην Εφηβων να τελειωνουμε? για εκει μια χαρα θα ταν tongue.gif
xxx-4711
QUOTE
Danimarca - Grecia 74-96 (22-21, 37-51, 51-71)
Danimarca: Harbo 2, Nedic 5, Quakenbush 18, Gramstrup 6, Hauge 19, Stensbol 10, Sampson 3, Tingager 2, Lilhauge, Fresse-Vilien 2, Bjarkason 2, Bulow 5. All. Parlade- Galindez
Grecia: Kalaitzakis G. 10, Moraitis 7, Kamperidis 8, Kalaitzaikis P. 7, Gorgolis 5, Pilavios 5, Dimprogiannis 1, Arsenopoulos 4, Kampouridis 15, Douvlis 3, Liounis 14, Virlas 10, Altinis7.


http://www.fip.it/news.asp?cat=U18M

Κοπηκε ο Τσιρογιαννης;
Gkos
Ιδιοι με χτες ειναι ,13αδα μαλιστα !
Αρα δοκιμαζει !
Εκτος αν υπαρχει τραυματισμος ...
ubreaker
Είχα αποφασίσει να μη ξαναγράψω κάτι σχετικά με τις μικρές Εθνικές, αλλά σήμερα έχω τέτοιο κουτσομπολιό, που μου ήταν αδύνατο να μη μπω στον πειρασμό να το μοιραστώ μαζί σας.

Την περασμένη βδομάδα, καθώς έβγαινα από το σπίτι μου έπεσα πάνω σε ένα γειτονόπουλο που τυχαίνει να είναι από τους βασικούς στη φετινή Εφήβων (βασικότατος, που για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω το όνομά του). Μόλις είχαν γυρίσει από Τσεχία, που είχαν δώσει δυο φιλικά. Τον ρώτησα λοιπόν πως πάει η προετοιμασία και ιδού τα μαργαριτάρια που συνέλεξα. Μεταφέρω σχεδόν αυτούσια τα λόγια του:
-" Αστα χύμα είμαστε, χαβαλέ ο καθένας κάνει ότι γουστάρει. Καλή παρέα είμαστε αλλά σαν ομάδα..."

-"Βάζουμε καλάθι με αίτηση, καθένας παίζει για πάρτη του, κανένας δεν δημιουργεί για τους άλλους και άμυνα παίζουμε με τα μάτια..."

-"Οι κλήσεις ήταν ας μη μιλήσω. Λόγω κάποιων απουσιών ήρθαν και 2-3 extra κι έκαναν προπονήσεις. Ο Αλτίνης που ήταν Αμερική, ο Αρνοκούρος από τον ΑΟΝΑ, ο Σταμούλης που έπαιζε Πανιώνιο και τώρα είναι Αμερική. Ο Σταμούλης ήταν πολύ καλός τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και ιδιαίτερα δημιουργικός και ομαδικός στα διπλά, αλλά μετά από 3-4 προπονήσεις έφυγε, μάλλον γιατί θα γύριζε Αμερική. Όταν μας είπε ότι δεν θα ξαναερχόταν, κοιταχτήκαμε όλοι περίεργα"

????? Λέω εγώ...(διαβάζοντας παρακάτω θα διαπιστώσετε ότι η απορία μου ήταν απόλυτα βάσιμη)

Αυτό που με εξέπληξε, θετικά βέβαια, ήταν ότι ο συγκεκριμένος παίκτης (ο γείτονας) είχε μόνο καλά λόγια να πει για τους προπονητές, γεγονός που είναι κάπως αντιφατικό με τα όσα προανέφερα ότι είπε.

Πάμε παρακάτω…

Το ΣΚ αποφάσισα να πάω να παρακολουθήσω στο Athens Sports Hall το τουρνουά 1on1. Είχαν την κατηγορία των παιδιών γεννημένων 2000, 2001, 2002 και μια κατηγορία OPEN στην οποία έπαιζαν παιδιά από 18 και πάνω (κάποιοι από αυτούς είχαν παίξει και επαγγελματικά). Νικητής της OPEN κατηγορίας ήταν ο Νίκος Καζάκου, 99άρης, πρώην παίκτης κι αυτός του Πανιωνίου που είναι κι αυτός τώρα Αμερική (τυχαίο; δε νομίζω…), ο οποίος με εντυπωσίασε. Έχοντας αρκετά καλή άποψη για όλα τα παιδιά (99άρηδες και 2000ρους, πιστεύω ότι είναι μακράν το καλύτερο τριάρι (undersized βέβαια αλλά πηδάει στο Θεό) που έχουμε. Καλύτερος κι από το Δραγάτη, που μάλλον είναι τραυματίας. Τώρα γιατί δεν είναι στις κλήσεις δεν καταλαβαίνω. Ή μάλλον ξέρω αλλά… Έμαθα μάλιστα ότι είχε έρθει το Πάσχα από Αμερική, έκανε μερικές προπονήσεις, έπαιξε σε ένα φιλικό, ήταν πολύ καλός και τέλος.

Έχουν φαίνεται μάθει καλά οι ομοσπονδιακοί προπονητές, μόλις εμφανιστεί κάποιος που είναι έξω από το σύστημα και πηγαίνει καλά, τον κόβουν πάραυτα για να μην τους εκθέσει. Τους ακίνδυνους τους κρατάνε για να τους κόψουν στο τέλος, όταν θα πρέπει να κλείσει το ρόστερ με αυτούς που έχουν προαποφασίσει. Ε ρε βρεγμένη σανίδα που τους χρειάζεται…

Το παιδί αυτό είχε κοπεί άδικα και από την Παίδων του 2015 (που λέγαμε τις προάλλες φίλε Polykos). Ξέρω τους λόγους, αλλά δεν θα τους αναφέρω για λόγους δεοντολογίας, επειδή είναι θέμα προσωπικών δεδομένων. Μπορώ όμως να πω ότι είχε σχέση με το κόψιμό του γνωστός manager που έθεσε βέτο για τη δυνατότητα συμμετοχής του εν λόγω παίκτη.

Και τώρα αρχίζουν τα ωραία…

Μετά τη λήξη του τουρνουά φύγαμε με ένα παράγοντα από την Ομοσπονδία (ο οποίος είναι μακριά από κλίκες και ίντριγκες, πολύ σοβαρός και ιδιαίτερα αγαπητός σε όλους τους ανθρώπους του μπάσκετ) και ένα δημοσιογράφο που ξέρει καλά τα των Εθνικών και πήγαμε για ουζάκι. Τους ρώτησα μεταξύ άλλων για την Εφήβων (έμαθα κι άλλα πολύ ενδιαφέροντα αλλά είναι για άλλο topic, εδώ μιλάμε για Εφήβων) και μου είπαν τα εξής:
1. Τα εισιτήρια για τα παιδιά που θα ταξιδέψουν στη Σλοβακία έχουν κλειστεί ονομαστικά εδώ και 3 περίπου μήνες, για να πάρουν καλή τιμή. Μέχρι ενός σημείου λογικό….
2. Για κάποια παιδιά (στα οποία μέσα είναι τα δυο παιδιά που προανέφερα) έβαλε βέτο άλλος γνωστός manager, με «διπλό» και ίσως τριπλό και τετραπλό συμφέρον να μην είναι στην ομάδα.
3. Δυο παιδιά κόπηκαν από τις κλήσεις ο ένας γιατί άλλαξε τις ατομικές του με προπονητή εκτός του συστήματος κι ο άλλος γιατί δεν πήγε στην ομάδα που του υπέδειξαν
4. Για το Σταμούλη έμαθα ότι το παιδί ήθελε πολύ να παίξει στην Εθνική, αλλά οι γονείς του είχαν αντίθετη άποψη. Μάλλον γνώριζαν ότι δεν θα ήταν στην τελική επιλογή και τον ήθελαν όσο το δυνατόν συντομότερα, μετά από κάποιες διακοπές στην Ελλάδα, να γυρίσει πίσω στις ΗΠΑ, όπου μαθαίνω ότι έχει τα τελευταία δύο χρόνια μια καταπληκτική πορεία
5. Στην ΕΟΚ έχουν αλλεργία με τα παιδιά που πάνε Αμερική. Κι αυτό λογικό το βρίσκω, γιατί αδυνατίζουν τα Εθνικά μας πρωταθλήματα, αλλά από αυτό μέχρι να φερόμαστε εκδικητικά σε κάποια παιδιά που διάλεξαν άλλο δρόμο, είναι σαν να μας πηδήχτηκε η γυναίκα κι εμείς για να την τιμωρήσουμε να κόβουμε το τέτοιο μας.

Αυτά τα ολίγα. Να μου πείτε αυτοί οι δυο και κανένα 2-3 ακόμα που έχω στο μυαλό μου θα έκαναν τη διαφορά; Η απάντηση είναι ένα τεράστιο και αδιαπραγμάτευτο ΝΑΙ. Πρώτα και κύρια γιατί θα ήταν δίκαιο, γεγονός που θα έκανε όλους (συμπεριλαμβανομένων και των παιδιών), να δουλεύουν πιο σωστά και με μεγαλύτερη υπευθυνότητα. Αλλά θα έκανε και μεγάλη διαφορά επί της ουσίας. Για τον Καζάκου έχω προσωπική άποψη. Τον είδα να παίζει στο 1on1 και φέρνοντας στο μυαλό μου το επίπεδο που είδαμε στο Πανελλήνιο, ανατρίχιασα. Καταλαβαίνεις αμέσως. Το παιδί είναι ξεκάθαρα σε άλλο επίπεδο. Άλλο άθλημα. Και σε μια θέση που πονάμε το τριάρι, όπου αν εξαιρέσουμε τον Καμπερίδη, στους υπόλοιπους που σήμερα είναι στην ομάδα και παίζουν αυτή τη θέση δεν επιτρέπεται να πλησιάζουν μπάλα μπάσκετ (καθ’υπερβολήν το λέω). Για το Σταμούλη δεν έχω άποψη για την εξέλιξή του (τον είχα δει πριν αρκετά χρόνια στο διεθνές τουρνουά του Κολινδρού και με είχε εντυπωσιάσει και τον ήξερα σαν ένα καλό παίκτη στην Ακαδημία και τον Πανιώνιο, αλλά τα δυο τελευταία χρόνια που λείπει δεν ξέρω τι έχει κάνει), αν κι έχω ακούσει καλά πράγματα από ανθρώπους που σέβομαι την άποψή τους. Αποκλείω όμως να είναι χειρότερος από τα μετριότατα guards που έχουμε (εξαιρουμένων Μωραίτη και ίσως Γ. Καλαιτζάκη) και να πηγαίνει καλά στην Αμερική.

Ίσως με κάποιες άλλες επιλογές, να σταματήσουμε να παίζουμε αυτό το αναχρονιστικό μπάσκετ και να αποφασίσουμε να παίξουμε επιθετική άμυνα, να τρέξουμε για να πάρουμε σκορ από κάποιους παίκτες με καλό footwork και δυνατότητες τόσο να δημιουργούν για τους άλλους, όσο και να πηγαίνουν αποτελεσματικά στο ένας εναντίον ενός. Υπάρχουν και 2-3 ακόμα που μπορούν να προσφέρουν σε αυτή τη φιλοσοφία, αλλά αυτοί έχουν πέσει σε δυσμένεια για τους λόγους που προανέφερα.

Αυτά λέει το «ρεπορτάζ», το οποίο ως προς τα γεγονότα δεν επιδέχεται καμιά αμφισβήτηση. Δεν έχω προσθέσει ούτε αφαιρέσει ούτε ένα + σε σχέση με αυτά που μου μετέφεραν.

Όμορφος, κόσμος, ηθικός αγγελικά πλασμένος!!!

Με τις υγείες μας και καλή βδομάδα.
xxx-4711
QUOTE
Grecia - Finlandia 69-71 ( 18-23, 43-40, 54-53)
Grecia: Kalaitzakis G 15 , Moraitis 6, Kamperidis G. 5, Kalaitzaikis P. 2, Gargalis 2, Pilavios, Dimprogiannis 2, Arsenopoulos 7, Kampouridis K. 7, Douvlis 9, Liounis 5, Virlas 9, Altinis K. ne. All. Vlussopoulos
Finlandia: Granlund 2, Pihlajamaki 11, Antihainen 3, Villa, Heinon 18, Vanninen 2, Jantunen 12, Syrjamaki 2, Liukko, Jaakkola 3, Tahvanainen 14. All. Lohikoski


http://www.fip.it/news.asp?cat=U18M

Καλοι οι Φινλανδοι αλλα αγωνιστηκαν χωρις τον Βαλτονεν (καλα δεν ξερω αν ειναι τραυματιας, αν κατεβει στο πανευρωπαικο ή αν σταματησε το μπασκετ)
xxx-4711
QUOTE
Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε με 71-69 από τη Φινλανδία στην τρίτη μέρα του τουρνουά του Καμπομπάσο της Ιταλίας. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τρίποντο της αντίπαλης ομάδας στο φινάλε. Ο Δημήτρης Μωραΐτης παρουσίασε συμπτώματα αδιαθεσίας. Η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει τη Δευτέρα στις 17:00 την Ιταλία.

Δεκάλεπτα: 18-23, 43-40, 54-53, 69-71

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Γ. Καλαϊτζάκης 15 (2), Μωραΐτης 6 (2), Καμπερίδης 2, Π. Καλαϊτζάκης 5 (1), Γάργαλης 2, Πιλάβιος, Δομπρογιάννης 2, Αρσενόπουλος 7, Καμπουρίδης 11 (1), Δούβλης 11 (1), Λιούνης 5, Βύρλας 2, Αλτίνης.
Φινλανδία (Λοχικόσκι): Γκράνλουντ 2, Πιλαγιαμάκι 11, Αντιχάινεν 3, Βίλα, Χέινον 18, Βάνινεν 2, Γιάντουνεν 12, Σιριαμάκι 2, Λιούκο, Γιάκολα 3, Ταχβανάινεν 13.


http://www.basket.gr/eidhseis/6957-efivon-itta-apo-finland

11 π ο Δουβλης συμφωνα με την ομοσπονδια. Μαλλον μετα τον mpek θα δικαιωθει και ο Runt (μενει να δικαιωθω και γω καποτε)
Gkos
QUOTE (ubreaker @ Jul 17 2017, 04:30 ) *
.......

Όμορφος, κόσμος, ηθικός αγγελικά πλασμένος!!!

Με τις υγείες μας και καλή βδομάδα.



Σε διαβασα 5 φορες και ακομα δεν εχω συνελθει !
polykos
QUOTE(ubreaker @ Jul 17 2017, 04:30 ) *
Αυτά λέει το «ρεπορτάζ», το οποίο ως προς τα γεγονότα δεν επιδέχεται καμιά αμφισβήτηση. Δεν έχω προσθέσει ούτε αφαιρέσει ούτε ένα + σε σχέση με αυτά που μου μετέφεραν.

Είμαι σίγουρος γι' αυτό, εξάλλου αναφέρεσαι σε 2 παιδιά που τα ξέρω πολύ καλά όπως και αυτά που "τα περιτριγυρίζουν".
Σαφέστατα υπάρχουν κι άλλες τέτοιες "μικρές" ιστορίες, αλλά θα μου επιτρέψετε να πω οτι αυτές είναι καραμπαμ!!!!

ΥΓ Ο Καζάκου και πέρυσι και φέτος στις λίγες μέρες των διακοπών του έπαιξε με την εφηβική ομάδα του Πανιωνίου 2-3 παιχνίδια
ggrilik
QUOTE (ubreaker @ Jul 17 2017, 04:30 ) *
Όμορφος, κόσμος, ηθικός αγγελικά πλασμένος!!!

Με τις υγείες μας και καλή βδομάδα.

Μας έκανες την καρδιά ... ραδικοτροφείο..
Runt
xxx-4711 Μας διαβάζουν. θα δικαιώνομουν και για Αρσενοπουλο, αλλα κωλοτουμπιασα τελευταία στιγμή λέγοντας ότι με τις εμφανίσεις του στα φιλικα με διαψεύδει. Τη γλυταρε ο νικολας ugly8.gif

Αποκαλυπτικα αν μη τι άλλο, τα όσα μοιράστηκε μαζί μας ο ubreaker και αφού δεν μπορεί να συνέλθει ο πιο υποψιασμένος Gkos φαντάσου τι πάθαμε οι λιγότερο σχετικοι. Ο μικρός διεθνής κοντά στα υπόλοιπα, εξηγεί και κάποια πράγματα που έχουμε δει (και που δεν έχουμε δει) στις τελευταίες εθνικές παιδων.
Τον Καζάκου τον θυμάμαι όπως και τον Ρετσινα, μαζί βέβαια με τον μητσο, ήταν οι δύο παίκτες που περίμενα να τους δω με την τότε παίδων.
Τα μαγειρέματα των εκλεκτόρων (η κορυφή σίγουρα θα διαφωνούσε με πολλά από αυτά μια και πάνω από όλα βαζει την δοξα ) μπορώ ως ένα βαθμό να τα κατανοήσω, έτσι λειτουργει πάνω κάτω το σύστημα στην ελαδιτσα, οπουδήποτε κι αν ειναι εγκατεστημένο, αλλά για πιο λόγο ένας μάνατζερ να μη θέλει να δει τον παίκτη που εκπροσωπεί στην εθνική ομάδα; Εκεί δεν είναι που θα ανέβουν οι μετοχές του;






ggrilik
QUOTE (Runt @ Jul 17 2017, 12:47 ) *
.. για πιο λόγο ένας μάνατζερ να μη θέλει να δει τον παίκτη που εκπροσωπεί στην εθνική ομάδα; Εκεί δεν είναι που θα ανέβουν οι μετοχές του;

Δεν νομίζω πως το βέτο μπαίνει για δικό του παίκτη.....
mpek
Γλαφυρό και καλογραμμένο ποστάρισμα, ενδιαφέρον όπως κάθε τι που βγαίνει μέσα από την πραγματικότητα. Επιτρέψτε μου όμως να βάλω τα πράγματα στη σωστή (κατ΄εμέ) διάσταση:
Οι συζητήσεις με έφηβους 17-18 χρονών είναι "αέρινες", γεμάτες ατάκες όπως "χαβαλές", "ό,τι γουστάρει" , "καλάθι με αίτηση" και παρόμοια. Όμως δύσκολα θα επιχειρηματολογήσει και όταν η κουβέντα πάει στον κυρίως υπεύθυνο, δηλαδή τον προπονητή, εκεί λόγω ηλικίας δεν θα βρει κακή κουβέντα. Για τον λόγο αυτόν δεν λαμβάνω σοβαρά υπόψιν μου τις συζητήσεις με έφηβους. Σόρρυ, γνώμη μου.
Σταμούλης: Στο παιδικό του Πανιωνίου δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Δεν παρακολούθησα βέβαια την πορεία του τα δύο αυτά χρόνια που λείπει αλλά -επιτρέψτε μου το λογικό άλμα- βελτιώθηκε τόσο πολύ ώστε να ασκήσει αποφασιστική επίδραση στην πορεία μιας εθνικής ; Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Καζάκου: Διαφορετική περίπτωση. Στην παίδων αν θυμάμαι καλά δεν αγωνίστηκε λόγω κάποιου θέματος με την ιθαγένεια του. Ας δεχτώ ότι φέτος έχει θέση στην Εθνική Εφήβων - ποιου τη θέση να πάρει είναι άλλη συζήτηση-. Όμως χωρίς να συμμετέχει στις προπονήσεις, συνηθισμένος σε άλλο στυλ αγώνα (άλλο το 3ο ον 3 και άλλο το εφηβικό πρωτάθλημα) , προορισμένος εκ των πραγμάτων να έρχεται πίσω από Μωραίτη και Καλαϊτζάκη, θα ασκούσε τόσο σημαντική επίδραση στην ομάδα ; Έχω γράψει και εγώ για το αναχρονιστικό μπάσκετ που παίζουμε όμως στην οργανωμένη άμυνα των Τουρκαλάδων ή των Ιταλών θα πήγαινε τόσο καλά ; Δεν το γνωρίζω, έχω όμως τις επιφυλάξεις μου. Κακώς, πολύ κακώς αλλά διαφορετικό μπάσκετ παίζει ο προπονητής μας.
Εισητήρα: Επειδή δεν υπάρχει γρόσι, πολύ λογικά κλείνονται τα εισητήρια εκ των προτέρων για να πετύχουμε καλή τιμή. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές στα ονόματα αν τραυματιστεί ο Χ ή δεν πάει καλά ο Ψ.
Για τους "εκτός συστήματος" και την "ανατριχίλα για όσους πηγαίνουν Αμερική" είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. ΩΣΤΟΣΟ αν υπάρχει ένας ο οποίος θα μπορούσε να φέρει το (λέμε τώρα) χρυσό ή ασημένιο, θα τον έφερναν και ας ήταν ο ίδιος ο Γερο Διάολος 19.gif
Είμαι ο πρώτος που λέω ότι για τα κακά του Ελληνικού μπάσκετ φταίνε κατά σειρά οι διοικούντες, οι παράγοντες, οι προπονητές και μετά όλοι οι άλλοι .Όμως από "τον αγγελικά πλασμένο κόσμο" ως τον "δαιμονικό κόσμο" υπάρχει μεγάλη απόσταση. Κάπου στο ενδιάμεσο θα βρείτε εμένα.

Runt
QUOTE (ggrilik @ Jul 17 2017, 14:42 ) *
Δεν νομίζω πως το βέτο μπαίνει για δικό του παίκτη.....

Ααα τόσο καμμενος είμαι! Thanks!
xxx-4711
QUOTE(mpek @ Jul 17 2017, 15:26 ) *
Σταμούλης: Στο παιδικό του Πανιωνίου δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Δεν παρακολούθησα βέβαια την πορεία του τα δύο αυτά χρόνια που λείπει αλλά -επιτρέψτε μου το λογικό άλμα- βελτιώθηκε τόσο πολύ ώστε να ασκήσει αποφασιστική επίδραση στην πορεία μιας εθνικής ; Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.


Ο Σταμουλης, 8ος-9ος παικτης στον Πανιωνιο μετατραπηκε μετα απο 2 χρονια παρουσιας στις ΗΠΑ στον 2ο καλυτερο Ελληνα γκαρντ της ηλικιας του.

Τελος παντων επειδη οι 2 πρωην του Πανιωνιου αγωνιζονται στην Αμερικη και προφανως δεν εχουμε εικονα για την οποια προοδο τους, ας γραψει ο φιλος ποια αλλα παιδια κοπηκαν λογω μανατζερ.




Flinafim
QUOTE (xxx-4711 @ Jul 17 2017, 15:46 ) *
Ο Σταμουλης, 8ος-9ος παικτης στον Πανιωνιο μετατραπηκε μετα απο 2 χρονια παρουσιας στις ΗΠΑ στον 2ο καλυτερο Ελληνα γκαρντ της ηλικιας του.

Τελος παντων επειδη οι 2 πρωην του Πανιωνιου αγωνιζονται στην Αμερικη και προφανως δεν εχουμε εικονα για την οποια προοδο τους, ας γραψει ο φιλος ποια αλλα παιδια κοπηκαν λογω μανατζερ.

Παιδιά τι πατάτα κυκλοφορεί...Στη Νάξο η στο Νευροκόπι ζούμε;;;Ο Σταμουλης που παίζει στο Long Island Lutheran???ο Theo Stamoulis???τελευταια χρονια ουτε κ´αν βασικός και με ποσοστα και αριθμούς ανάπτυξης της ελληνικής οικονομίας...παπαγαλάκια Μαζευτείτε...
Υ.Γ τι διαφήμιση τρώει ´αυτος ο μέτριος που φοβάται και τον ίσκιο του παίκτης της u20????τον ξεπέρασε και ο Μουρατος και τον λιβανίζουν παντου ως ταλενταρα...(άσχετο)αλλα κολλάει στους φιδεμπορες που κυκλοφορούν...
ubreaker
QUOTE (mpek @ Jul 17 2017, 15:26 ) *
Γλαφυρό και καλογραμμένο ποστάρισμα, ενδιαφέρον όπως κάθε τι που βγαίνει μέσα από την πραγματικότητα. Επιτρέψτε μου όμως να βάλω τα πράγματα στη σωστή (κατ΄εμέ) διάσταση:
Οι συζητήσεις με έφηβους 17-18 χρονών είναι "αέρινες", γεμάτες ατάκες όπως "χαβαλές", "ό,τι γουστάρει" , "καλάθι με αίτηση" και παρόμοια. Όμως δύσκολα θα επιχειρηματολογήσει και όταν η κουβέντα πάει στον κυρίως υπεύθυνο, δηλαδή τον προπονητή, εκεί λόγω ηλικίας δεν θα βρει κακή κουβέντα. Για τον λόγο αυτόν δεν λαμβάνω σοβαρά υπόψιν μου τις συζητήσεις με έφηβους. Σόρρυ, γνώμη μου.
Σταμούλης: Στο παιδικό του Πανιωνίου δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Δεν παρακολούθησα βέβαια την πορεία του τα δύο αυτά χρόνια που λείπει αλλά -επιτρέψτε μου το λογικό άλμα- βελτιώθηκε τόσο πολύ ώστε να ασκήσει αποφασιστική επίδραση στην πορεία μιας εθνικής ; Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Καζάκου: Διαφορετική περίπτωση. Στην παίδων αν θυμάμαι καλά δεν αγωνίστηκε λόγω κάποιου θέματος με την ιθαγένεια του. Ας δεχτώ ότι φέτος έχει θέση στην Εθνική Εφήβων - ποιου τη θέση να πάρει είναι άλλη συζήτηση-. Όμως χωρίς να συμμετέχει στις προπονήσεις, συνηθισμένος σε άλλο στυλ αγώνα (άλλο το 3ο ον 3 και άλλο το εφηβικό πρωτάθλημα) , προορισμένος εκ των πραγμάτων να έρχεται πίσω από Μωραίτη και Καλαϊτζάκη, θα ασκούσε τόσο σημαντική επίδραση στην ομάδα ; Έχω γράψει και εγώ για το αναχρονιστικό μπάσκετ που παίζουμε όμως στην οργανωμένη άμυνα των Τουρκαλάδων ή των Ιταλών θα πήγαινε τόσο καλά ; Δεν το γνωρίζω, έχω όμως τις επιφυλάξεις μου. Κακώς, πολύ κακώς αλλά διαφορετικό μπάσκετ παίζει ο προπονητής μας.
Εισητήρα: Επειδή δεν υπάρχει γρόσι, πολύ λογικά κλείνονται τα εισητήρια εκ των προτέρων για να πετύχουμε καλή τιμή. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές στα ονόματα αν τραυματιστεί ο Χ ή δεν πάει καλά ο Ψ.
Για τους "εκτός συστήματος" και την "ανατριχίλα για όσους πηγαίνουν Αμερική" είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. ΩΣΤΟΣΟ αν υπάρχει ένας ο οποίος θα μπορούσε να φέρει το (λέμε τώρα) χρυσό ή ασημένιο, θα τον έφερναν και ας ήταν ο ίδιος ο Γερο Διάολος 19.gif
Είμαι ο πρώτος που λέω ότι για τα κακά του Ελληνικού μπάσκετ φταίνε κατά σειρά οι διοικούντες, οι παράγοντες, οι προπονητές και μετά όλοι οι άλλοι .Όμως από "τον αγγελικά πλασμένο κόσμο" ως τον "δαιμονικό κόσμο" υπάρχει μεγάλη απόσταση. Κάπου στο ενδιάμεσο θα βρείτε εμένα.


Φίλε Mpek δεν διαφωνώ ιδιαίτερα με όσα λες. Είμαστε πολύ κοντά. Αλλά προσπαθώ να κοιτάω το δάσος και όχι το δέντρο. Γι αυτό και ποτέ δεν προτείνω παίκτες. Γιατί μετά αρχίζει ο καθένας να λέει το κοντό του και το μακρύ του. Έτσι κι έγινε. Εγώ απλά αναφέρθηκα σε κάποια γεγονότα που έμαθα και τα μετέφερα στο forum κι ο καθένας ανάλογα με το μυαλό του και τις γνώσεις του (και ενδεχομένως τα συμφέροντά του θα συμπλήρωνα) μπορεί να κρίνει και να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Σε καμιά περίπτωση δεν ισχυρίστηκα ότι οι δυο συγκεκριμένοι παίκτες θα έκαναν τη διαφορά. Ειδικά για τον ένα είπα ξεκάθαρα ότι δεν έχω άποψη. Για τον άλλο που είδα με τα μάτια μου το περασμένο ΣΚ έχω άποψη και ότι και να μου λέει οποιοσδήποτε, σχετικός ή άσχετος, δεν θα μου αλλάξει γνώμη γιατί το άθλημα το ξέρω καλά. Και επιμένω ότι η ικανότητα στο ένας εναντίον ενός είναι σημαντική σε αυτή την ηλικία (είναι ίσως το μόνο που είναι σημαντικό γιατί η αφομοίωση συστημάτων είναι πολύ δύσκολη υπόθεση, ιδιαίτερα όταν δεν έχεις προπονητές). Να είχαμε ένα Κωνσταντώνη, ένα Παταβούκα να πω μάλιστα. Κατά τα άλλα οι καλές ομάδες χτίζονται όταν έχεις παίκτες που μπορούν να αναλάβουν διαφορετικούς ρόλους, πράγμα που δεν εφαρμόζεται στη συγκεκριμένη περίπτωση. Και για να κλείσουμε αυτό το θέμα, θέλω να υπενθυμίσω ότι όταν είχαν γίνει οι κλήσεις είχα γράψει ότι σε γενικές γραμμές ήταν καλές κατά 8/12 τουλάχιστον. Και δεν περιμένω να είναι όλα τέλεια. Ποτέ δεν είναι σε αυτή τη ζωή. Έχω πολλά να πω για το θέμα και για τα παιδιά που είναι στο ρόστερ, αλλά δεν αξίζει τον κόπο.

Σε τελική ανάλυση, πιστεύω ότι όσο περισσότερο περιορίζεται ο ρόλος κάποιων παρείσακτων, τόσο τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα. Αυτό το νόημα είχε το ποστάρισμα μου. Απλά να συμφωνήσουμε, ότι το σύστημα νοσεί, αλλά δεν είναι και το μόνο που πάσχει στη χώρα μας. Δυστυχώς, αν τολμήσει και εκφράσει κάποιος διαφορετική άποψη τότε ελλείψει επιχειρημάτων αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί και οι βρισιές (απαντάω έμμεσα και σε κάποια άλλα posts γιατί βαριέμαι να ασχολούμαι με ανάγωγους και ξερόλες από οπουδήποτε κι αν κατάγονται)

Είχα πει να μην ασχοληθώ ξανά και κακώς έκανα που δεν το τήρησα. Θεώρησα όμως τουλάχιστον υποχρέωσή μου να απαντήσω στην αξιοπρεπή σου τοποθέτηση...
benchwarmer
Είναι πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λέγονται, αλλά μπορούν να συνοψιστούν σε πολύ λίγες γραμμές:

Για το αν κάποιος παίχτης είναι καλύτερος από κάποιον άλλον μπορεί να διίστανται οι απόψεις. Ακόμα και για την Ανδρών αν πχ υπάρχει μία θέση κενή κάποιος μπορεί να θέλει τον Παπαπέτρου, κάποιος τον Περπέρογλου, κάποιος τον Θανάση, κάποιος τον Μπράμο. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για παιδιά 18 χρονών. Ακόμα και το σενάριο του "δεν επιλέγουμε τους 12 καλύτερους αλλά τους 12 που ταιριάζουν μεταξύ τους" έχει βάση και μπορώ φυσικά να το δεχτώ.

Το πρόβλημα φυσικά είναι όταν οι επιλογές δεν γίνονται πρακτικά από τον προπονητή (όποιος και αν είναι αυτός και όσο σχετικό ή άσχετο να τον θεωρεί κάποιος), αλλά απο τρίτους, δηλαδή μάνατζερ και τον υπόλοιπο συρφετό. Και δυστυχώς ξέρουμε πολύ καλά ότι αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει σε ένα πολύ σημαντικό ποσοστό... Από εκεί και πέρα ειλικρινά ότι άλλο συζητάμε ξεπερνάει τη λογική...
KingCrimson
QUOTE(benchwarmer @ Jul 17 2017, 22:32 ) *
Είναι πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λέγονται, αλλά μπορούν να συνοψιστούν σε πολύ λίγες γραμμές:

Για το αν κάποιος παίχτης είναι καλύτερος από κάποιον άλλον μπορεί να διίστανται οι απόψεις. Ακόμα και για την Ανδρών αν πχ υπάρχει μία θέση κενή κάποιος μπορεί να θέλει τον Παπαπέτρου, κάποιος τον Περπέρογλου, κάποιος τον Θανάση, κάποιος τον Μπράμο. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για παιδιά 18 χρονών. Ακόμα και το σενάριο του "δεν επιλέγουμε τους 12 καλύτερους αλλά τους 12 που ταιριάζουν μεταξύ τους" έχει βάση και μπορώ φυσικά να το δεχτώ.

Το πρόβλημα φυσικά είναι όταν οι επιλογές δεν γίνονται πρακτικά από τον προπονητή (όποιος και αν είναι αυτός και όσο σχετικό ή άσχετο να τον θεωρεί κάποιος), αλλά απο τρίτους, δηλαδή μάνατζερ και τον υπόλοιπο συρφετό. Και δυστυχώς ξέρουμε πολύ καλά ότι αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει σε ένα πολύ σημαντικό ποσοστό... Από εκεί και πέρα ειλικρινά ότι άλλο συζητάμε ξεπερνάει τη λογική...


Την τέλεια ομαδα για τα γουστα ολων δυσκολα να την πετυχει κάποιος.. αλλα οταν βλεπεις να κατεβαζουνε και κατι ομαδες που δε ξερουν που πατανε και που βρισκονται τοτε δικαίως αρχιζει η γκρίνια
ggrilik
Όπως τα είπε ο benchwarmer.

Το θέμα δεν είναι αν η ομάδα θα ήταν πολύ καλύτερη, λίγο καλύτερη ή στα ίδια μετά τις "έξωθεν παρεμβάσεις".

Το θέμα είναι πως η αναξιοκρατία έστω και για τις θέσεις 10 ως 12 σε ένα χώρο απο την φύση του αξιοκρατικό σαν τον αθλητικό χώρο δρά διαλυτικά όχι για το μπάσκετ αλλά για τη κοινωνία μας.

Μπορεί κάποιοι να λένε "έλα μωρέ, τόσα χρόνια τα ίδια, τι έγινε" αλλά δεν είναι έτσι. Καθόλου έτσι. Δεν το παρατηρείτε επειδή γίνεται αργά, δεκαετίες, αλλά είναι κάπως έτσι:



Μέρα με την μέρα, χρονιά με την χρονιά, δεκαετία με την δεκαετία προστίθεται όλο και περισσότερη ραδιομπίχλα μέχρι που στο τέλος σε ξετινάζει τρώγοντας σε απο τα μέσα. Περίπου όπως καθαρίζουν οι πιο μοχθηρές μυστικές υπηρεσίες τους ανεπιθύμητους.. Ορίστε, το έκανα και μυθιστορηματικό για να το καταλάβουμε. rolleyes.gif
ema
QUOTE(ggrilik @ Jul 18 2017, 01:19 ) *
Όπως τα είπε ο benchwarmer.

Το θέμα δεν είναι αν η ομάδα θα ήταν πολύ καλύτερη, λίγο καλύτερη ή στα ίδια μετά τις "έξωθεν παρεμβάσεις".

Το θέμα είναι πως η αναξιοκρατία έστω και για τις θέσεις 10 ως 12 σε ένα χώρο απο την φύση του αξιοκρατικό σαν τον αθλητικό χώρο δρά διαλυτικά όχι για το μπάσκετ αλλά για τη κοινωνία μας.

Μπορεί κάποιοι να λένε "έλα μωρέ, τόσα χρόνια τα ίδια, τι έγινε" αλλά δεν είναι έτσι. Καθόλου έτσι. Δεν το παρατηρείτε επειδή γίνεται αργά, δεκαετίες, αλλά είναι κάπως έτσι:



Μέρα με την μέρα, χρονιά με την χρονιά, δεκαετία με την δεκαετία προστίθεται όλο και περισσότερη ραδιομπίχλα μέχρι που στο τέλος σε ξετινάζει τρώγοντας σε απο τα μέσα. Περίπου όπως καθαρίζουν οι πιο μοχθηρές μυστικές υπηρεσίες τους ανεπιθύμητους.. Ορίστε, το έκανα και μυθιστορηματικό για να το καταλάβουμε. rolleyes.gif


77.gif 77.gif 77.gif
xxx-4711
QUOTE
Την ήττα με 59-53 γνώρισε η Εθνική Εφήβων από την οικοδέσποινα Ιταλία σε φιλικό που έγινε στην πόλη Καμπομπάσο.

Δεκάλεπτα: 18-13, 34-27, 42-41, 59-53.

Οι πόντοι της Εθνικής (Βλασσόπουλος): Γ. Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης 9, Καμπερίδης 1, Π. Καλαϊτζάκης 6, Γάργαλης 3, Πιλάβιος 2, Δομπρογιάννης 7 (1), Αρσενόπουλος 2, Καμπουρίδης 6, Δούβλης 3, Λιούνης 13, Βύρλας 1, Αλτίνης.

http://www.basket.gr/eidhseis/6969-efivon-itta-apo-italia

QUOTE(benchwarmer @ Jul 17 2017, 23:32 ) *
Το πρόβλημα φυσικά είναι όταν οι επιλογές δεν γίνονται πρακτικά από τον προπονητή (όποιος και αν είναι αυτός και όσο σχετικό ή άσχετο να τον θεωρεί κάποιος), αλλά απο τρίτους, δηλαδή μάνατζερ και τον υπόλοιπο συρφετό. Και δυστυχώς ξέρουμε πολύ καλά ότι αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει σε ένα πολύ σημαντικό ποσοστό... Από εκεί και πέρα ειλικρινά ότι άλλο συζητάμε ξεπερνάει τη λογική...

Μαλλον ισχυει κατι που εγραψε καποιος αλλος.
Σε καθε φουρνια υπαρχουν 2-3 παικτες (και πολλους λεω) υψηλου επιπεδου. Οι λοιποι υποψηφιοι για τις αλλες θεσεις ειναι μαλλον μετριοι (το ταβανι τους ειναι Α2 και αν) και βραζουν στον ιδιο καζανι. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να υποστηριζει ο καθενας οτι γουσταρει και καποιοι να προσποιουνται τους εκπληκτους με τις (με ή χωρις εισαγωγικα) αποκαλυψεις του.
mpek
Εφήβων: Ήττα από την Ιταλία
http://basket.gr/eidhseis/6969-efivon-itta-apo-italia
KingCrimson
http://www.basket.gr/eidhseis/7006-efivon-itta-apo-ti-servia

Εφήβων: Ήττα από τη Σερβία
mpek
Φιλικό θα μου πεις αλλά λίγο βαριά ήττα
BasketZilla
QUOTE(mpek @ Jul 22 2017, 12:30 ) *
Φιλικό θα μου πεις αλλά λίγο βαριά ήττα


Με τους Σέρβους να έχουν Πετσάρσκι Τζούνιορ - Κοπρίβιτσα Τζούνιορ - Πετρούσεβ - Μίσκοβιτς και σια και λίγα φάγαμε.

Από πλευράς ταλέντου η πιο loaded ομάδα του U18.

Εγώ έχω μια απορία.
Παίρνω σαν δεδομένο ότι πλην Μωραίτη - Καλαιτζάκη Γου όλοι οι άλλοι βράζουν πάνω-κάτω στο ίδιο καζάνι.
Τι χρονιά είχαν οι Χατζηδάκης - Σανδραμάνης και δεν κλήθηκαν καν στην προετοιμασία ;
Ο Δραγάτης και ο Στάθης που τραυματίστηκαν και έμειναν εκτός θα μπορούσαν να ''φάνε'' την θέση κάποιου από την δωδεκάδα ;

Γενικά μου μοιάζει πολύ-πολύ μέτρια αυτή η Εθνική. Σώζονται από την κλήρωση που μας δίνει ελπίδες μέχρι και οκτάδα να μπούμε. Αν ήμασταν σε Α ή Β Όμιλο θα παίζαμε σίγουρα για τις θέσεις 9-16.

Υ.Γ. Δεν ασπάζομαι την σπουδαιότητα των ''θεωριών συνωμοσίας'' για την προώθηση παικτών στας μικράς Εθνικάς.
Συμβαίνουν και αλλού. Που να δείτε τι γίνεται στην Σερβία. Πόλεμος !
Κάποιοι πληρώνουν και παίζουν Εθνική. Αν δεν ντρέπονται οι ίδιοι να πετυχαίνουν έναν στόχο τους με πλάγια μέσα δεν έχω να το σχολιάσω περαιτέρω. Δεν είναι πάντως ο λόγος που πάμε να χάσουμε το status του powerhouse και να μετατραπούμε σε ομάδα της 2ης ταχύτητας στις μικρές Εθνικές.
mpek
QUOTE (BasketZilla @ Jul 22 2017, 13:31 ) *
Με τους Σέρβους να έχουν Πετσάρσκι Τζούνιορ - Κοπρίβιτσα Τζούνιορ - Πετρούσεβ - Μίσκοβιτς και σια και λίγα φάγαμε.

Από πλευράς ταλέντου η πιο loaded ομάδα του U18.

Εγώ έχω μια απορία.
Παίρνω σαν δεδομένο ότι πλην Μωραίτη - Καλαιτζάκη Γου όλοι οι άλλοι βράζουν πάνω-κάτω στο ίδιο καζάνι.
Τι χρονιά είχαν οι Χατζηδάκης - Σανδραμάνης και δεν κλήθηκαν καν στην προετοιμασία ;
Ο Δραγάτης και ο Στάθης που τραυματίστηκαν και έμειναν εκτός θα μπορούσαν να ''φάνε'' την θέση κάποιου από την δωδεκάδα ;

Γενικά μου μοιάζει πολύ-πολύ μέτρια αυτή η Εθνική. Σώζονται από την κλήρωση που μας δίνει ελπίδες μέχρι και οκτάδα να μπούμε. Αν ήμασταν σε Α ή Β Όμιλο θα παίζαμε σίγουρα για τις θέσεις 9-16.

Υ.Γ. Δεν ασπάζομαι την σπουδαιότητα των ''θεωριών συνωμοσίας'' για την προώθηση παικτών στας μικράς Εθνικάς.
Συμβαίνουν και αλλού. Που να δείτε τι γίνεται στην Σερβία. Πόλεμος !
Κάποιοι πληρώνουν και παίζουν Εθνική. Αν δεν ντρέπονται οι ίδιοι να πετυχαίνουν έναν στόχο τους με πλάγια μέσα δεν έχω να το σχολιάσω περαιτέρω. Δεν είναι πάντως ο λόγος που πάμε να χάσουμε το status του powerhouse και να μετατραπούμε σε ομάδα της 2ης ταχύτητας στις μικρές Εθνικές.

Ειλικρινής απορία χωρίς κανένα υπονοούμενο: Πέρυσι τον Αύγουστο η Παίδων μας που υποβιβάστηκε, νίκησε στον επίσημο αγώνα τη Σερβία. Θα μου πείτε δεν αγωνίστηκε ο Πετρού και οι 99άρηδες. Θα απαντήσω ότι δεν είχαμε Μωραίτη Καλαιτζάκη, στους δε ψηλούς υποφέραμε. Τι έγινε φέτος και έπεσε τέτοια σφαλιάρα ;
xxx-4711
Βασικα powerhouse ημασταν προ 15ετιας.

Τα τελευταια 15 χρονια εχουμε βγαλει 2,5 καλες φουρνιες , γεννημενοι 90, 97 συν οι 94αρηδες (ο Γιαννης δεν ειχε δικαιωμα να παιξει και κατεβηκαμε χωρις Παπαπετρου, Μαραγκο)

Στο παιδων ενω τη δεκαετια του 89-99 ειχαμε παιξει σε 3 τελικους (οι διοργανωσεις γινοταν ανα δυο χρονια), την τελευταια 20ετια εχουμε παρει ενα μεταλιο με τους γεννημενους το 97, που μαλλον θα κερδιζαν το χρυσο αν δεν εχει αρρωστησει ο Χαραλαμποπουλος στα νοκ αουτ. Η διοργανωση δεν ειχε γινει στην Κρητη αλλα στην Ουκρανια.

Βεβαια στην ανδρων δεν παιζουν φουρνιες αλλα ατομα και δυστυχως και στις υπολοιπες ομαδες δεν υπηρχε καποιο σουπερ ταλεντο εκτος ισως της περιπτωσης Χρυσικοπουλου. Δειτε ποιοι ηταν οι κορυφαιοι παικτες της U18 απο το 2004 και μετα.

Για παικτη που δεν εχει περασει απο τις μικρες εθνικες ουτε καν λογος, οταν στην ομαδα των ανδρων του 2007 οι 7 στους 12 δεν ειχαν παιξει παιδων ή εφηβων, με χαρακτηριστοτερα παραδειγματα αυτα των Διαμαντιδη, Παπαλουκα. Τα τελευταια χρονια δεν εχει βγει ουτε καν καποιος στο επιπεδο των Καλαμποκη, Γκαγκαλουδη, οι καλυτεροι της Α1 που δεν εχουν παιξει σε μικρες εθνικες ειναι οι Γκικας, Μουρτος (που αδικηθηκε επρεπε να ηταν στην ομαδα αλλα προτιμουσαν τον Αγγελοπουλο).

Οι Σταθης, Δραγατης ειχαν θεση στην ομαδα, πολυ αθλητικοι και οι 2, θα βοηθουσαν σιγουρα. Ο Σταθης ισως θα μπορουσε να αγωνιστει και στο 3 οταν θα αντιμετωπιζαμε ομαδες με το υψος και το βαθος της Σερβιας. Αλλα οταν δεν μπορουν να σκοραρουν οι Καλαιτζακης και Καμπεριδης μαλλον υπαρχει προβλημα (δεν εχω δει καποιο φιλικο φυσικα)

QUOTE(mpek @ Jul 22 2017, 15:01 ) *
Ειλικρινής απορία χωρίς κανένα υπονοούμενο: Πέρυσι τον Αύγουστο η Παίδων μας που υποβιβάστηκε, νίκησε στον επίσημο αγώνα τη Σερβία. Θα μου πείτε δεν αγωνίστηκε ο Πετρού και οι 99άρηδες. Θα απαντήσω ότι δεν είχαμε Μωραίτη Καλαιτζάκη, στους δε ψηλούς υποφέραμε. Τι έγινε φέτος και έπεσε τέτοια σφαλιάρα ;

μηπως θα επρεπε πριν εκφρασεις την ειλικρινη απορια σου να εβλεπες τις συνθεσεις των δυο ομαδων που κατεβασαν οι Σερβοι
BasketZilla
QUOTE(mpek @ Jul 22 2017, 15:01 ) *
Ειλικρινής απορία χωρίς κανένα υπονοούμενο: Πέρυσι τον Αύγουστο η Παίδων μας που υποβιβάστηκε, νίκησε στον επίσημο αγώνα τη Σερβία. Θα μου πείτε δεν αγωνίστηκε ο Πετρού και οι 99άρηδες. Θα απαντήσω ότι δεν είχαμε Μωραίτη Καλαιτζάκη, στους δε ψηλούς υποφέραμε. Τι έγινε φέτος και έπεσε τέτοια σφαλιάρα ;


Πέρσι έπαιζαν οι 2000ροι.

Φέτος οι Σέρβοι έχουν τους 1999ρηδες στην περιφέρεια (Uskokovic-Marjanovic-Miskovic) και τους σούπερ 2000ρους στους αψηλούς (Pecarski-Petrusev-Koprivica).

Οι 1999ρηδες τους δεν έχουν αψηλούς και οι 2000ροι που κερδίσαμε πέρσι στην Πολωνία δεν έχουν guard. Τους βάζεις μαζί φέτος και συμπληρώνονται. Έχουν και απουσίες κιόλας (Nikolic-Jovicic).

Ο Koprivica Jr που αξιώθηκε να κατέβει φέτος είναι τοπ prospect στα HS στας Αμερικάς (τοπ-10 στην τάξη του 2019). Βάλτον μαζί με Pecarski-Petrusev και φαντάσου τι πάθαν οι αψηλοί μας.
KingCrimson
Συμφωνω οτι το επιπεδο μας ειναι πισω απο την 8αδα, απο την παιδων μεχρι τη νεων.
Τσουκου-τσουκου μπασκετ και τις προσπαθειες να τις παίρνουν 2-3 ή το εντελώς αντιθετο αλλαγες χαντμπολ οπως περσι στη παιδων
Ριξτε καμια ματια Γαλλια, ΗΠΑ ... δε λεω οτι μπορουμε να τους κονταρουμε αλλα μπορουμε τουλαχιστο να κανουμε τα στοιχειώδη.
Ομαδα με παραδοση είμαστε που ικανούς παίκτες βγαζουμε ακομα.....
Για τη φετινη εφηβων έστω και με αυτούς που πήρε ή την απουσια των τραυματιών μπορουμε να παίξουμε μπάσκετ που να βλεπετε , αλλά μάλλον δύσκολο λόγω γενικότερης φιλοσοφίας...
xxx-4711
QUOTE
Η Εθνική Εφήβων πήρε τη νίκη από την Σερβία στη δεύτερη φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες στο Βρσατς.

Η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε 92-87 στην παράταση με τον Δημήτρη Μωραϊτη να σημειώνει 33 πόντους.

Διαιτητές: Σάβιτς, Ταμπάσεβιτς, Βουλετιν

Δεκάλεπτα: 16-22, 47-40, 60-64, 76-76, 87-92

Σερβία (Γιοβάνοβιτς): Μίσκοβιτς 5, Κοπρίβιτσα 6, Μόμιροφ, Ουσκόκοβιτς 19, Πέτρουσεφ 4, Μαριάνοβιτς 19, Τάντιτς 4, Πέτροβιτς 1, Πετσάρσκι 24, Σάρενατς, Μάτιτς 3

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 7, Μωραϊτης 33, Καμπερίδης 12, Καλαϊτζάκης Π. 2, Γάργαλης 2, Πιλάβιος, Δομπρογιάννης, Αρσενόπουλος 12, Καμπουρίδης 18, Δούβλης, Λιούνης 1, Βίρλας 5, Τσιρογιάννης
.


http://www.basket.gr/eidhseis/7021-efivon-...ia-ellada-87-92

Κερδισαμε τη Σερβια στην παραταση 87-92. Μαλλον μπηκαν πολλα τριποντα. Απο τους ψηλους σκοραρει μονο ο Καμπουριδης οι υπολοιποι δεν. Μηπως ο Καλαιτζακης νοιωθει ακομα ενοχλησεις και δεν ειναι ακομα ετοιμος; Τι λεει το ρεπορταζ;
Vazecha13
Δεν είμαστε τόσο τραγικοί όσο φαίνεται τελικά σαν φουρνιά?
KingCrimson
QUOTE(Vazecha13 @ Jul 23 2017, 04:23 ) *
Δεν είμαστε τόσο τραγικοί όσο φαίνεται τελικά σαν φουρνιά?


Υπαρχουν αρκετοι παίκτες με ταλέντο, τώρα τι ομαδα θα κατεβάσουμε .... θα το δουμε σε μια εβδομαδα
xxx-4711
QUOTE
Η Εθνική Εφήβων αναχωρεί αύριο με προορισμό της Σλοβακία, όπου θα πάρει μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 (29/7-6/8).

Η ελληνική ομάδα έχει κληρωθεί στον Γ’ Όμιλο, όπου θα αντιμετωπίσει την Φινλανδία, την Λιθουανία και την Σλοβενία.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Γιώργος Βλασσόπουλος, τόνισε, λίγο πριν την τελευταία, επί ελληνικού εδάφους προπόνηση της Εθνικής Εφήβων: «Στη διάρκεια της προετοιμασίας θέλαμε να δούμε όλα τα παιδιά πριν καταλήξουμε στα δώδεκα που θα ταξιδέψουν αύριο στη Σλοβακία. Ταξιδεύουμε αύριο και στο μυαλό μας βρίσκονται οι αγώνες του ομίλου. Έχουμε τη Σλοβενία και Φινλανδία, δύο αγώνες που μπορούμε να «χτυπήσουμε» και υπάρχει και η Λιθουανία, η οποία έχει δείξει πως σε αυτή τη γενιά έχει μια πολύ δυνατή ομάδα. Πριν δύο χρόνια η ίδια αυτή «φουρνιά» είχε φτάσει τελικό με τη Βοσνία Ερζεγοβίνη στο Κάουνας. Για την ώρα κοιτάμε το πρώτο παιχνίδι με τη Φινλανδία που είναι σημαντικό και θα δούμε από εκεί και πέρα πού μπορούμε να φτάσουμε».

Για τον προπονητή της Εθνικής Εφήβων πολλά είναι θέμα διαχείρισης: «Υπάρχουν κάποια παιδιά που θα βγουν πιο μπροστά, αλλά το σημαντικό είναι να ξέρει ο καθένας το ρόλο του. Και αυτό πιστεύω πως υπάρχει. Είναι μια χρονιά που χρειάζεται ιδιαίτερη διαχείριση και μια γενιά που θέλει να κάνει το βήμα παραπάνω. Το κάθε παιδί έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και το καθένα μπορεί να προσφέρει σε διαφορετικά πράγματα, σε διαφορετικά σημεία. Οπότε θα προχωρήσουμε, κοιτώντας για την ώρα μόνο την πρεμιέρα, για να δούμε μετά το επόμενο βήμα. Είναι η πιο σωστή τακτική όταν μιλάς για τέτοιες διοργανώσεις, για συνεχόμενους αγώνες».

Η σύνθεση της ομάδας

Νίκος Αρσενόπουλος (Ολυμπιακός-1,96μ.-19/05/2000)

Παναγιώτης Βύρλας (Προμηθέας Πατρών-2,06μ.-30/03/1999)

Βασίλης Γάργαλης (Πρωτέας Βούλας-2,03μ.-02/01/2000)

Θανάσης Δομπρογιάννης (Περιστέρι-2,03μ.-15/01/1999)

Γιώργος Δούβλης (Δούκας-1,89μ.-12/02/1999)

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (Άρης Θ.-1,95μ.-02/01/1999)

Γιώργος Καλαϊτζάκης (Παναθηναϊκός-1,98μ.-02/01/1999)

Γιώργος Καμπερίδης (Μανδραϊκός/Δούκας-1,96μ.-01/10/1999)

Κώστας Καμπουρίδης (ΠΑΟΚ-2,05μ.-24/01/1999)

Χάρης Λιούνης (Δούκας-2,10μ.-03/01/1999)

Δημήτρης Μωραΐτης (ΑΕΚ-1,92μ.-03/02/1999)

Άλφης Πιλάβιος (Old Dominion-1,98μ.-15/12/1999)

Προπονητής: Γιώργος Βλασσόπουλος

Βοηθός προπονητή: Γιώργος Δήμος

Το πρόγραμμα του Γ’ Ομίλου

29 Ιουλίου

14.30 Φινλανδία-Λιθουανία

21.30 Σλοβενία-Ελλάδα

30 Ιουλίου

16.45 Ελλάδα-Φινλανδία

21.15 Λιθουανία-Σλοβενία

1 Αυγούστου

16.45 Φινλανδία-Σλοβενία

21.15 Ελλάδα-Λιθουανία


http://www.basket.gr/eidhseis/7045-efivon-...gia-ti-slovakia
anonym
LIVE στο FIBA YOUTUBE CHANNEL

Το πρόγραμμα του Γ’ Ομίλου

29 Ιουλίου
14.30 Φινλανδία-Λιθουανία
21.30 Σλοβενία-Ελλάδα - Live - FIBA U18 European Championship 2017

30 Ιουλίου
16.45 Ελλάδα-Φινλανδία - Live - FIBA U18 European Championship 2017
21.15 Λιθουανία-Σλοβενία

1 Αυγούστου
16.45 Φινλανδία-Σλοβενία
21.15 Ελλάδα-Λιθουανία - Live - FIBA U18 European Championship 2017
Flinafim
Καλή η πρώτη επιλογή...ισορροπημένη...(τουλάχιστον για τους περισσότερους)
Kserolismos87
Γιατι η ανακοινωση δεν εχει ονομα προπονητη? Ποιος εκανε τις επιλογες ξερουμε ? Μηπως ειναι ντροπαλος? Απο Αμυντα κανενας? Ερμειδης, Ρουμελιωτης, Μπαλης, Μπαζινας, Τσακναριδης δεν αξιζαν ουτε στην προεπιλογη?
Gkos
Με κλήρωση εγινε,μην θυμώνεις. 💩👌
Gkos
Ανακοινώθηκαν, από την ΕΟΚ, τα ονόματα των παικτών που καλούνται για την προπόνηση του Κλιμακίου Βορρά της Εθνικής Ελλάδας Εφήβων.

Στο κλειστό της Μίκρας Β’ θα συγκεντρωθούν τη Δευτέρα (06/11, 16.45) οι νεαροί διεθνείς, προκειμένου να τεθούν στη διάθεση των ομοσπονδιακών προπονητών. Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης εξέδωσε ανακοίνωση, για να γνωστοποιήσει ποιοι καλούνται για προπόνηση.

Πρόκειται για τους εξής παίκτες: Σιδηροηλίας Ιωάννης (Άρης), Βλάσιος Κωνσταντίνος (Άρης), Κουρτίδης Βαλάντης (Άρης), Κλωνάρας Δημήτρης (ΠΑΟΚ), Βακουφτσής Φίλιππος (ΠΑΟΚ), Ταζόπουλος Γιώργος (ΒΑΟ), Κωστίκας Γιώργος (ΧΑΝΘ), Γκύζης Γιώργος (Μαντουλίδης), Γεωργαλάς Φώτης (Α.Κ. Αστέρια), Τσούκας Αθανάσιος (Ηρακλής), Καραγεωργίου Αντώνης (ΠΑΟΚ), Καταφυγιώτης Άρης (Άρης), Μητσιώνης Κώστας (Πρωτέας Ηγουμενίτσας), Ζούντσας Γιώργος (ΧΑΝΘ), Βουλγαρόπουλος Στράτος (Άρης), Γουναρόπουλος Φώτης (Άρης), Παπαζούδης Γιώργος (ΧΑΝΘ), Μπέσσας Δημήτρης (ΠΑΟΚ) και Ντίαθ Δημήτρης (Μαντουλίδης).
MAKHS
QUOTE(Gkos @ Nov 2 2017, 19:14 ) *
Ανακοινώθηκαν, από την ΕΟΚ, τα ονόματα των παικτών που καλούνται για την προπόνηση του Κλιμακίου Βορρά της Εθνικής Ελλάδας Εφήβων.

Στο κλειστό της Μίκρας Β’ θα συγκεντρωθούν τη Δευτέρα (06/11, 16.45) οι νεαροί διεθνείς, προκειμένου να τεθούν στη διάθεση των ομοσπονδιακών προπονητών. Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης εξέδωσε ανακοίνωση, για να γνωστοποιήσει ποιοι καλούνται για προπόνηση.

Πρόκειται για τους εξής παίκτες: Σιδηροηλίας Ιωάννης (Άρης), Βλάσιος Κωνσταντίνος (Άρης), Κουρτίδης Βαλάντης (Άρης), Κλωνάρας Δημήτρης (ΠΑΟΚ), Βακουφτσής Φίλιππος (ΠΑΟΚ), Ταζόπουλος Γιώργος (ΒΑΟ), Κωστίκας Γιώργος (ΧΑΝΘ), Γκύζης Γιώργος (Μαντουλίδης), Γεωργαλάς Φώτης (Α.Κ. Αστέρια), Τσούκας Αθανάσιος (Ηρακλής), Καραγεωργίου Αντώνης (ΠΑΟΚ), Καταφυγιώτης Άρης (Άρης), Μητσιώνης Κώστας (Πρωτέας Ηγουμενίτσας), Ζούντσας Γιώργος (ΧΑΝΘ), Βουλγαρόπουλος Στράτος (Άρης), Γουναρόπουλος Φώτης (Άρης), Παπαζούδης Γιώργος (ΧΑΝΘ), Μπέσσας Δημήτρης (ΠΑΟΚ) και Ντίαθ Δημήτρης (Μαντουλίδης).
Δεν κλήθηκε ο Τσιρογιάννης του Πιερικού , ο καλύτερος έφηβος του Βορρά !
Gkos
Μπας και το εχει κοψει για διαβασμα ;
Οπως ο Μαχαιριανακης περυσι ...

Αλλωστε το αντρικο του Πιερικου(που ηταν βασικος περυσι) το διελυσαν και ισως να μην πολυεχει κινητρο με το εφηβικο...
ggrilik
QUOTE (Gkos @ Nov 2 2017, 21:30 ) *
Μπας και το εχει κοψει για διαβασμα ;
Οπως ο Μαχαιριανακης περυσι ...

Αλλωστε το αντρικο του Πιερικου(που ηταν βασικος περυσι) το διελυσαν και ισως να μην πολυεχει κινητρο με το εφηβικο...

πιθανόν. Κάπου ειχα διαβάσει πως θέλει να πάει ιατρική. Μακάρι.



Kserolismos87
Φαινεται οτι σε Νοτο και Βορρα οι 2001 ειναι η πλειονοτητα. Ειτε θεωρουν στην ΕΟΚ οτι οι 2000 ειναι πολυ ασχημη "γενια" και η 2001 πολυ καλυτερη, ειτε τους τιμωρουν για την αποτυχια τους στην παιδων προπερυσι, ειτε τους αφηνουν να διαβασουν για τις πανελλαδικες. Παντως νομιζω οτι το τελευταιο δεν εχει ξαναγινει αλλη χρονια σε τοσο μεγαλο βαθμο οποτε μαλλον κατι απο τα δυο πρωτα ισχυει.
Gkos
QUOTE (MAKHS @ Nov 2 2017, 21:07 ) *
Δεν κλήθηκε ο Τσιρογιάννης του Πιερικού , ο καλύτερος έφηβος του Βορρά !



Κληθηκε ο Τσιρογιαννης μπορεις να χαλαρωσειςwink.gif
Doctor Snitch
Για κρατείστε λίγο τα προσχήματα, με τις κατουρημένες ποδιές. Μεγάλα αγόρια είστε. Εκτίθεστε.....φροντίστε να το μαζέψετε συντόμως.
mpek
Αυτο δεν είναι κλήση για προπόνηση,κλήση για παρέλαση είναι - το δανείζομαι από τον Flinafim (χωρίς να έχω πάρει την άδεια του πριν).
Είμαι ο πρώτος που γράφω ότι δεν είναι κακό να φορέσουν κάποια παιδιά τη φανέλα με το Εθνόσημο έστω στην προπόνηση, ότι οι κλήσεις μέχρι την τελική επιλογή απέχουν χιλιάδες χιλιόμετρα, όμως πλέον γίναμε Έφηβοι. Βλέπω ονόματα που δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν. Τέτοιες προσκλήσεις δεν εξηγούνται λογικά και δείχνουν κατά τη γνώμη μου έλλειψη κύρους (για να μη γράψω τίποτε χειρότερο) από τον προπονητή.
Gkos
Δεν μας γραφει και ποιος ειναι ο προπονητης να ξερουμε ομως 🤔🤔
Doctor Snitch
Ποιος είναι ρε παιδιά ο προπονητής της εφήβων; Για να ξέρουμε με ποιον έχουμε να κάνουμε;
polykos
QUOTE(Gkos @ Nov 21 2017, 13:05 ) *
Δεν μας γραφει και ποιος ειναι ο προπονητης να ξερουμε ομως 🤔🤔

Εχω την αμυδρά εντύπωση οτι είναι ο Διαμαντής Παναγιωτόπουλος (βοηθός του Πασκουάλ).
Σε ένα πηγαδάκι μπασκετικό το άκουσα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος μιας και το πηγάδι είχε ηχώ.......
mpek
Εγώ ξέρω ότι χρέη προπονητή εκτελεί ο Βλασσόπουλος. Όμως δεν υπάρχει ζήλος από κανέναν να αναλάβει γιατί εκεί βαθιά στο καλοκαίρι κρύβεται ο φόβος του υποβιβασμού. Κάτι για το οποίο εγώ διαφωνώ. Υπάρχουν θαυμάσιες μονάδες. Προπονητές δεν υπάρχουν
KingCrimson
QUOTE(mpek @ Nov 21 2017, 16:19 ) *
Εγώ ξέρω ότι χρέη προπονητή εκτελεί ο Βλασσόπουλος. Όμως δεν υπάρχει ζήλος από κανέναν να αναλάβει γιατί εκεί βαθιά στο καλοκαίρι κρύβεται ο φόβος του υποβιβασμού. Κάτι για το οποίο εγώ διαφωνώ. Υπάρχουν θαυμάσιες μονάδες. Προπονητές δεν υπάρχουν


Ε δε νομιζω οτι ειμαστε και για υποβιβασμό ... οι 2001 ειναι πολυ καλη φουρνια και απο τους 2000 τουλαχιστο 6-7 μπορουν να σταθουν επαξια
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.