Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ (u18-u19)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
xxx-4711
QUOTE(tuareg @ Aug 2 2015, 01:44 ) *
μπραβο στα παιδια αλλα και 29-8 βολες σε παιχνιδι 60 ποντων?Να τα λεμε ολα...

18-22 τα φαουλ τα 14 κερδισαν οι χαραλαμποπουλος παπαγιαννης. Ολο το επιθετικο μας παιχνιδι περνουσε απο το χαραλαμποπουλο και κερδισε 9 φαουλ. Οιβολες του παπαγιαννη ισως ειναι εκπληξη γενικα δεν εκτελει πολλες βολες
1/7 σουτ ο βαρνας
1/8 ο εχοντας
6/17 ο σεντερεσκις
Ηταν αδυνατον να μας κερδισει μονος του ο μπελιαουσκας ο οποιος μονο εναντιον μας σκοραρε πανω απο δεκα ποντους
ComingUpRoses
QUOTE(xxx-4711 @ Aug 2 2015, 03:50 ) *
18-22 τα φαουλ τα 14 κερδισαν οι χαραλαμποπουλος παπαγιαννης. Ολο το επιθετικο μας παιχνιδι περνουσε απο το χαραλαμποπουλο και κερδισε 9 φαουλ. Οιβολες του παπαγιαννη ισως ειναι εκπληξη γενικα δεν εκτελει πολλες βολες
1/7 σουτ ο βαρνας
1/8 ο εχοντας
6/17 ο σεντερεσκις
Ηταν αδυνατον να μας κερδισει μονος του ο μπελιαουσκας ο οποιος μονο εναντιον μας σκοραρε πανω απο δεκα ποντους


Βασικα τα κακα ποσοστα του βαρνας μας εδωσαν την νικη.. Πολυ καλος παιχτης ο οποιος χθες δεν απεδωσε..
Gkos
Τρίτη ομάδα που πέφτει,το Μαυροβούνιο.
Έχασε 64-68 από Φινλανδία.
BasketZilla
QUOTE(Gkos @ Aug 2 2015, 18:24 ) *
Τρίτη ομάδα που πέφτει,το Μαυροβούνιο.
Έχασε 64-68 από Φινλανδία.


Τους κράτησε στην κατηγορία το επόμενο μεγάλο αστέρι της Εθνικής τους ο Lauri Markkanen, αν και σήμερις ήταν για τα πανηγύρια η εμφάνιση του, με 18π-6ρ-41.5% στα τρίποντα μ.ο στο Εφήβων.
Αν προτιμήσει του χρόνου την Utah από το North Carolina ή την Arizona που προσπαθούν να τον recruitάρουν το NCAA θα αποκτήσει και δεύτερη Ευρωπαϊκή σούπερ frontline μετά την λατρεμένη του Gonzaga , καθώς θα βρει στους Utes τον Αυστριακό center Jakob Poeltl. Και τους δύο τους βλέπω για pick 1ου γύρου τα επόμενα δύο χρόνια.

Υ.Γ. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει η FIBA Europe αυτή την ανοησία με τις 2 κατηγορίες. Προκριματικά με ομίλους θα ήταν μια πιο δίκαιη λύση, και λιγότερα παιχνίδια στην τελική φάση για να μην σκάσουν και τους παίκτηδες.
MaJesty23
Παντως καριέρα ,εχουν δυνατότητα να κάνουν μόνο Παπαγιάννης ,Χαραλαμπό,Λούντζης,Διπλαρος και ιοι Σκουλίδας και Χρηστίδης(με ερωτηματικό).Μουράτος ,ατσούμπαλος,βαρύς και χάλια decision making.Μιλιντιγεβιτς αρκετά κοντός αλλά φονικό σουτ.

Μια παρατήρηση σχετικά με ύψη.Επειδη παρακολουθώ Γ Εθνική λόγω Σπορτιγκάρας,ο Μιλιντίγεβιτς δεν είναι 1.90 με τίποτα.Εγω είμαι 1.95 χωρίς παπούτσια και του ρίχνω κάνα κεφάλι.

Διαβαζα ένα αρθρο πως οι προπονητες του NCAA φουσκώνουν τα ύψη των παιχτών για να έχουν καλύτερο πλασάρισμα στο ντραφτ.Μην το παρακάνουμε όμως rolleyes.gif .Διαβαζα αφιέρωμα για την εθνική και έδινε Χαραλαμπό 2.08 . blink.gif
Gkos
Παίδες από χτες η εθνική είναι τελικό , και 2 παιδιά μόνο απόσα έγραψαν, είπαν μπράβο...
Όλοι οι αλλοι γκρινια και κριτική ...

Από αυριο η κριτική .

QUOTE (MaJesty23 @ Aug 2 2015, 19:39 ) *
Μια παρατήρηση σχετικά με ύψη.Επειδη παρακολουθώ Γ Εθνική λόγω Σπορτιγκάρας,ο Μιλιντίγεβιτς δεν είναι 1.90 με τίποτα.Εγω είμαι 1.95 χωρίς παπούτσια και του ρίχνω κάνα κεφάλι.


Ειπαμε όλα τα ύψη είναι μουφα ,μην το λέμε κάθε μέρα .

1,85 στην καλύτερη είναι , 1,83 έγραψε ενας φίλος προχτές και εκεί είναι ....


QUOTE (MaJesty23 @ Aug 2 2015, 19:39 ) *
Διαβαζα ένα αρθρο πως οι προπονητες του NCAA φουσκώνουν τα ύψη των παιχτών για να έχουν καλύτερο πλασάρισμα στο ντραφτ.Μην το παρακάνουμε όμως rolleyes.gif .Διαβαζα αφιέρωμα για την εθνική και έδινε Χαραλαμπό 2.08 . blink.gif


O Xαραλαμπό είναι κάπου 2,03-2,04 ...

https://www.youtube.com/watch?v=yCn4LuIT9IE

Σε αυτό το βίντεο ο ίδιος λέει ότι είναι 2,02,οπότε φαντάσου ....
Gkos
Νίκη και χάλκινο μετάλλιο για την Λιθουανία με 74-49 επί της Βοσνίας...
pan24
QUOTE (Gkos @ Aug 2 2015, 20:38 ) *
Νίκη και χάλκινο μετάλλιο για την Λιθουανία με 74-49 επί της Βοσνίας...

επειδη δεν το ειδα το παιχνιδι οι λιθουανοι ηταν τοσο καλυτεροι η οι βοσνιοι δεν ειχαν ορεξη ουτε να κουνηθουν?
Gkos
Οι Βόσνιοι το πάλεψαν ,αλλά με την απουσία του Atic δεν είχαν πολλές ελπίδες και στο τέλος άνοιξε πάρα πολύ η διαφορά

(18-3 η τελευταιά περίοδος !!

http://live.fibaeurope.com/www/Game.aspx?a...9668&lng=en )

Ο Θεούλης που ήταν στο σχόλιο μαζί με Ιωάννου είπε μάλιστα "Εγώ είμαι της κατασκήνωσης της ΧΑΝΘ , και θα έδινα στους Βόσνιους έυφημο μνεία ! "

Ακόμα γελάω ....


Εν τω μεταξύ 49 πόντους σύνολο σήμερα οι Βόσνιοι , 47 χτες στο πρώτο μέρος με την Τουρκία
Runt
Κοιτουσα τις προβλεψεις του infobasket καμμια δεκαρια σελιδες πισω, κι εχω να πω οτι απετυχαν παταγωδως, πλην της προβλεψης για την Ελλαδα στο 1-4.
Ειδικα εκεινες για Βοσνια (13-16!) και Λιετουβα (9-12)

Μπραβο και στις 2 ομαδες. Στη λιθουανια διοτι αφησε εκτος μεταλιων, Σερβους, Γαλλους, Γερμανους και Ισπανους, που λογιζονταν ως φαβορι. Και Φυσικα στους Βοσνιους που ηταν η "σταχτοπουτα" της διοργανωσης, κι αν δεν τραυματιζοταν ο Ατιτς ποιος ξερει, μπορει να παντρευοταν και τον πριγκηπα smiley.gif

ajde να καει ο Βολος σημερα!

Gkos
QUOTE (Runt @ Aug 2 2015, 20:46 ) *
Μπραβο και στις 2 ομαδες. Στη λιθουανια διοτι αφησε εκτος μεταλιων, Σερβους, Γαλλους, Γερμανους και Ισπανους, που λογιζονταν ως φαβορι. Και Φυσικα στους Βοσνιους που ηταν η "σταχτοπουτα" της διοργανωσης, κι αν δεν τραυματιζοταν ο Ατιτς ποιος ξερει, μπορει να παντρευοταν και τον πριγκηπα smiley.gif


Tην @@@ακία την κάνανε χτες ,που χάσανε δικό τους ματς...
BasketZilla
QUOTE(Runt @ Aug 2 2015, 20:46 ) *
Κοιτουσα τις προβλεψεις του infobasket καμμια δεκαρια σελιδες πισω, κι εχω να πω οτι απετυχαν παταγωδως, πλην της προβλεψης για την Ελλαδα στο 1-4.
Ειδικα εκεινες για Βοσνια (13-16!) και Λιετουβα (9-12)

Μπραβο και στις 2 ομαδες. Στη λιθουανια διοτι αφησε εκτος μεταλιων, Σερβους, Γαλλους, Γερμανους και Ισπανους, που λογιζονταν ως φαβορι. Και Φυσικα στους Βοσνιους που ηταν η "σταχτοπουτα" της διοργανωσης, κι αν δεν τραυματιζοταν ο Ατιτς ποιος ξερει, μπορει να παντρευοταν και τον πριγκηπα smiley.gif

ajde να καει ο Βολος σημερα!


Αν είναι δύσκολο να γίνουν προβλέψεις στα τουρνουά των ''μεγάλων'' Εθνικών, στα ''μικρά'' Ευρωμπάσκετ είναι σαν να προσπαθείς να πιάσεις το joker. Την μια μέρα μπορεί μια ομάδα να είναι σούπερ την άλλη να χάσει από Ουκρανίες-Τσεχίες κτλ.
Αυτό συμβαίνει γιατί συνήθως οι ομάδες στηρίζονται στο ατομικό ταλέντο 2-3 παικτών και ανάλογα με τα φεγγάρια τους αποδίδουν.
Εξαίρεση αποτελούν τα προγράμματα των Ισπανών και των Γάλλων όπου κάθε χρονιά σε κάθε διοργάνωση το στυλ παιχνιδιού των 2 αυτών ομάδων είναι ίδιο και απαράλλακτο, για αυτό ειδικά οι Ισπανοί είναι σχεδόν πάντα μέσα στα μετάλλια, και οι Σέρβοι που έχουν τεράστια δεξαμενή ταλέντου και σε κάθε φουρνιά έχουν 10-15 παιδιά με προοπτικές για επαγγελματική καριέρα (όχι όλοι για Ευρωλίγκα και ΝΒΑ βέβαια αλλά επίπεδο δικής μας ''καλής'' Α1).
Runt
QUOTE (Gkos @ Aug 2 2015, 20:54 ) *
Tην @@@ακία την κάνανε χτες ,που χάσανε δικό τους ματς...

Εντελως σωστα!
SkyFall
rolleyes.gif BasketZilla τι βλέπεις;
BasketZilla
QUOTE(SkyFall @ Aug 2 2015, 21:43 ) *
rolleyes.gif BasketZilla τι βλέπεις;


Τη νέα σεζόν του True Detective , εσύ ;

Gkos
QUOTE (BasketZilla @ Aug 2 2015, 21:47 ) *
Τη νέα σεζόν του True Detective , εσύ ;


Aκουσα ότι η 2ρη σεζόν δεν είναι αντάξια της πρώτης πάντως....

BasketZilla
QUOTE(Gkos @ Aug 2 2015, 21:57 ) *
Aκουσα ότι η 2ρη σεζόν δεν είναι αντάξια της πρώτης πάντως....


Για αυτό το έγραψα, παραλληλισμός ήταν .... smiley.gif

KingCrimson
Σα να ακουω τον Παπαθεοδώρου μετα το τελος του παιχνιδιου: Nταξει μωρε τα παιδια προσπαθησαν αλλα δωσαμε και τοσα παιχνίδια, δε γινεται σε αυτη την ηλικια να ναι και καθε μερα σουπερ. Ειχε και πολυ ζέστη σήμερα στο Βολο........κλπ
SkyFall
QUOTE (BasketZilla @ Aug 2 2015, 21:47 ) *
Τη νέα σεζόν του True Detective , εσύ ;


Εγώ ξεκίνησα wayword pines. Με έχει ήδη κάψει μετά και το 5ο ο Shyamalan.
Gkos
QUOTE (BasketZilla @ Aug 2 2015, 22:01 ) *
Για αυτό το έγραψα, παραλληλισμός ήταν .... smiley.gif


Α εγώ νόμιζα απλα τρολάρεις ...

Θεούλης !!


QUOTE (KingCrimson @ Aug 2 2015, 22:02 ) *
Σα να ακουω τον Παπαθεοδώρου μετα το τελος του παιχνιδιου: Nταξει μωρε τα παιδια προσπαθησαν αλλα δωσαμε και τοσα παιχνίδια, δε γινεται σε αυτη την ηλικια να ναι και καθε μερα σουπερ. Ειχε και πολυ ζέστη σήμερα στο Βολο........κλπ


Τα παιδιά δώσανε οτι είχαν με την (αθλητική ) Γαλλία ,χτες νίκησαν με μηχανική υποστηριξη , σήμερα φαινονται (μέχρι ώρας) να μην εχουν άλλες αντοχές...

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν αξίζουν το χειροκρότημα μας ...

Συμβόλαιο με τις νίκες έχουμε ?
Gkos
Είπε ο Βαγγέλης της καρδιάς μας Point forward ή μόνο εγώ το ακουσα ? smiley.gif
KingCrimson
QUOTE(Gkos @ Aug 2 2015, 22:06 ) *
Τα παιδιά δώσανε οτι είχαν με την (αθλητική ) Γαλλία ,χτες νίκησαν με μηχανική υποστηριξη , σήμερα φαινονται (μέχρι ώρας) να μην εχουν άλλες αντοχές...

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν αξίζουν το χειροκρότημα μας ...

Συμβόλαιο με τις νίκες έχουμε ?


Οχι οτι αυτα θαηταν δικαιολογιες, αλλα τωρα κατα 99% παμε για νικη

QUOTE(Gkos @ Aug 2 2015, 22:36 ) *
Είπε ο Βαγγέλης της καρδιάς μας Point forward ή μόνο εγώ το ακουσα ? smiley.gif


χτες που δεν ηταν mute το πε καμια 20αρια παντως
Anubis
Το πηραμε!!!
pan24
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΠΡΑΒΟ
Υ.Γ.Καποιος να ραψει το στομα του βαγγελα
xxx-4711
Τι εγινε ρε παιδια πανηγυριζουν αγκαλιασμενοι οι χαραλαμποπουλος παπαγιαννης πως κ ετσι
rankin
Μπράβο στα παιδιά !!!
Ο Χαραλαμπόπουλος ειναι NBA material! Ξεκάθαρα..
Οι άλλοι λιγα πράγματα
Dred11
Από τη στιγμή που πήραμε τα μακρινά ριμπάουντ το νερό μπήκε στο αυλάκι και πήραμε το κύπελλο. Συγχαρητήρια στα παιδιά!
Gkos
QUOTE (rankin @ Aug 2 2015, 22:59 ) *
Μπράβο στα παιδιά !!!
Ο Χαραλαμπόπουλος ειναι NBA material! Ξεκάθαρα..


O Σκουλιδας ήταν κακός ας πούμε...
Runt
οπως το χα προβλεψει: ΕΥΚΟΛΟΛΑΚΙ fast.gif

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΨΥΧΑΡΕΣ, ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ ΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΣ! smilie_schal1.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
Gkos
QUOTE (xxx-4711 @ Aug 2 2015, 22:59 ) *
Τι εγινε ρε παιδια πανηγυριζουν αγκαλιασμενοι οι χαραλαμποπουλος παπαγιαννης πως κ ετσι



Λες να τους το ζήτησαν οι μάνατζερ ?

smiley.gif
BasketZilla
Το χρυσό μετάλλιο δεν έχει για εμένα προσωπικά μεγάλη σημασία, μεγαλύτερη έχει ότι λόγω αυτού θα ''αναγκαστεί'' ο ΠΑΟ να επενδύσει στους 2 ''μεγάλους'' αυτής της φουρνιάς.
Όσο για τους Τούρκους επιμένω, ειδικά σε σχέση με Γαλλία-Λιθουανία, σε καμία περίπτωση δεν είναι ομάδα μεταλλίου σε αυτήν την διοργάνωση. Σε όλο το 2ο ημίχρονο μόνο ''σκοτωμένα'' σουτ έβαλαν.
Η ήττα της Εθνικής μας από την Βοσνία ήταν το αποτέλεσμα που καθόρισε την τελική κατάταξη του Ευρωμπάσκετ.
Gkos
Αν υπήρχε στο στοιχημα καλύτερη 5αδα και MVP 1,10 θα εδινε.


Χαραλαμπόπουλος,Παπαγιάννης,Ατιτς,Βαρνας και Κορκμαζ.
rankin
QUOTE(Gkos @ Aug 2 2015, 22:01 ) *
O Σκουλιδας ήταν κακός ας πούμε...

Για την ώρα εγώ είδα εναν παιχταρά συν έναν ψηλό αλλά άτεχνο παίχτη και πολλούς τίμιους - μαχητές - μέτριους παίχτες.
Χωρίς τον Χαραλαμπόπουλο δε θα είχε κατι για να δούμε σε αυτή την εθνική
KingCrimson
QUOTE(BasketZilla @ Aug 2 2015, 23:05 ) *
Το χρυσό μετάλλιο δεν έχει για εμένα προσωπικά μεγάλη σημασία, μεγαλύτερη έχει ότι λόγω αυτού θα ''αναγκαστεί'' ο ΠΑΟ να επενδύσει στους 2 ''μεγάλους'' αυτής της φουρνιάς.
Όσο για τους Τούρκους επιμένω, ειδικά σε σχέση με Γαλλία-Λιθουανία, σε καμία περίπτωση δεν είναι ομάδα μεταλλίου σε αυτήν την διοργάνωση. Σε όλο το 2ο ημίχρονο μόνο ''σκοτωμένα'' σουτ έβαλαν.
Η ήττα της Εθνικής μας από την Βοσνία ήταν το αποτέλεσμα που καθόρισε την τελική κατάταξη του Ευρωμπάσκετ.


Μια χαρα ομαδα ειχαν οι Τουρκοι και το αξιζαν, οι μονοι που ισως αξιζαν κατι παραπανω ηταν οι Γαλλοι, ας προσεχαν να μη πεσουν με μας smiley.gif

QUOTE(rankin @ Aug 2 2015, 23:10 ) *
Για την ώρα εγώ είδα εναν παιχταρά συν έναν ψηλό αλλά άτεχνο παίχτη και πολλούς τίμιους - μαχητές - μέτριους παίχτες.
Χωρίς τον Χαραλαμπόπουλο δε θα είχε κατι για να δούμε σε αυτή την εθνική


Αυτό ειναι και η μόνη αλήθεια παίδες, γιατί έχουμε ακούσει διάφορα εδω μέσα...
tuareg
η πλακα ειναι οτι αυτοι μαζι με τους 96ρηδες του χρονου θα παιζουν για ν ανεβουν κατηγορια με τη ισλανδια,τη μαλτα και την ελβετια
TakeshyKurosawa
Απολαυστικό ματς! Αυτή η ομάδα μου άρεσε πολύ. Ο Χαραλαμπόπουλος όαση, ο Παπαγιάννης πολύ καλός και οι υπόλοιποι άμπαλοι, αλλά φουλ μαχητές και επιτέλους ομάδα με την κλασσική ελληνική νοοτροπία της άμυνας μέχρι θανάτου, μέχρι τελικής πτώσεως που έχει αφεθεί από την ομάδα ανδρών και έχει οδηγήσει σε πολλαπλές φάπες!
Ilias7
Πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τη μεγάλη επιτυχία..Το Ελληνικό μπάσκετ και πάλι στη κορυφή της Ευρώπης..

Το ότι γίνονται αυτές οι διοργανώσεις στην Ελλάδα βοηθάει πάρα πολύ..

3 χρυσά μετάλλια σε Πύργο,Ρόδο και Βόλο..

more stars
Tι Μαυριτανια τι ζιμπαμπουε, η ουσια ειναι ιδια...
Μπραβο στα παιδια για τον αγωνα... το ευχαριστω ειναι λιγο...
smilie_schal1.gif
Runt
QUOTE (KingCrimson @ Aug 2 2015, 23:14 ) *
Αυτό ειναι και η μόνη αλήθεια παίδες, γιατί έχουμε ακούσει διάφορα εδω μέσα...

Ισως. αλλα δεν ειναι ωρα να λεγεται. Αυτη τη στιγμη, θα ηταν καλο να μπαινουμε για συγχαρητηρια στα παιδια. Αυτη ειναι η γνωμη μου.
Ο Παπαγιαννης παντως (μη ξεχναμε οτι ηταν ο μονος μαζι με τον Ζουμπατς, που ειχε στις πλατες και το παγκοσμιο) επιλεχθηκε στην καλυτερη 5αδα ως καλυτερο 5αρι. Και ηταν το καλυτερο 5αρι. Το οτι θελει δουλεια θελει, ενα καρο.
Αν ειχε το φουτγουορκ του Εχοντας, του Ζουμπατς, του Γιουρτσεβεν, θα μιλουσαμε τωρα για νεο Κουφο (υπερβαλοντας)
Giannis83
Πολλά συγχρητήρια στα παιδιά και στο προπονητικό επιτελείο. Το αξίζανε 100% και το πήρανε!
Το θεωρώ μικρόψυχο να λέμε ότι 1-2 παίχτες αξίζουν από αυτή την ομάδα και οι υπόλοιποι είναι "άμπαλοι". Υπάρχουν πολλά παιδιά με ταλέντο, που απλώς είχανε δεύτερο ρόλο στην ομάδα πίσω από τους πρωταγωνιστές Παπαγιάννη και Χαραλαμπόπουλος.
Και ο Λούτζης, και ο Σκουλίδας, και ο Μουράτος, κι ο Μιλιντίγεβιτς, και ο Δίπλαρος και ο Χρηστίδης έχουν όλα τα προσόντα για σπουδαία καριέρα. Ας μην ξαναπώ τα χιλιοειπωμένα για τον παγκίτη Μπουρούση, τον δευτεροκλασάτο Σπανούλη και τους απόντες Παπαλουκά και Διαμαντίδη στις μικρές Εθνικές...

Και να μη ξεχνάμε ότι η σπουδαιότερη νέα γενιά του Ελληνικού μπάσκετ, που είναι οι 93-94ρηδες, δεν πήραν τίποτε! Μποχωρίδης-Λαρεντζάκης-Παπαπέτρου-Αντετοκούνμπο-Αγραβάνης παίζανε. Πιο άμπαλους θα τους βγάλαμε αυτούς...

ΥΓ. Πάμε για τα καλύτερα τώρα τον Σεπτέμβρη! icon_drunk.gif
KingCrimson
QUOTE(Runt @ Aug 2 2015, 23:33 ) *
Ισως. αλλα δεν ειναι ωρα να λεγεται. Αυτη τη στιγμη, θα ηταν καλο να μπαινουμε για συγχαρητηρια στα παιδια. Αυτη ειναι η γνωμη μου.
Ο Παπαγιαννης παντως (μη ξεχναμε οτι ηταν ο μονος μαζι με τον Ζουμπατς, που ειχε στις πλατες και το παγκοσμιο) επιλεχθηκε στην καλυτερη 5αδα ως καλυτερο 5αρι. Και ηταν το καλυτερο 5αρι. Το οτι θελει δουλεια θελει, ενα καρο.
Αν ειχε το φουτγουορκ του Εχοντας, του Ζουμπατς, του Γιουρτσεβεν, θα μιλουσαμε τωρα για νεο Κουφο (υπερβαλοντας)


Aλλο εγραψε ο ανθρωπος απο πανω και συμφωνισα, οτι δεν εχει τεχνικη, οτι μπορει να εξελιχθει δε νομιζω κανενας να λεει το αντιθετο και σε σχεση με περσι ας πουμε ο Παπαγιαννης ειναι νυχτα με μερα..
Mono
Πάντως το να γιουχάρουν παιδάκια (Τούρκους) δείχνει τη λαλακια που κουβαλάει ο Έλληνας στο κεφάλι του, είναι ντροπή, έλλειψη παιδείας και ήθους..

Μπασκετικά το άξιζαν και οι δυο ομάδες, βγάλανε πάθος, ενέργεια και ατομικό ταλέντο, κάποιοι ξεχώρισαν περισσότερο κάποιοι λιγότερο, ο Χαραλαμπόπουλος πολύ προσγειωμένο παιδί με χαμηλούς τόνους και με αρκετή δουλειά μπορεί να φτάσει μακρυά.
SteveNashidis
Νομίζω το γήπεδο ήταν κόσμιο σε όλους τους αγώνες μέχρι που προκάλεσε το 7 από την τουρκία.


Δουλεια για τα παιδιά και το μέλλον είναι δικό τους. smile.gif
BasketZilla
Βαγγέλας σε perform επιπέδου Benny Hill !
Είναι βαρύ ; Είναι βαρύ !

Υ.Γ. Σκέφτομαι ότι τον πληρώνουμε αυτόνα .... strike.gif
rankin
QUOTE(Giannis83 @ Aug 2 2015, 22:38 ) *
Πολλά συγχρητήρια στα παιδιά και στο προπονητικό επιτελείο. Το αξίζανε 100% και το πήρανε!
Το θεωρώ μικρόψυχο να λέμε ότι 1-2 παίχτες αξίζουν από αυτή την ομάδα και οι υπόλοιποι είναι "άμπαλοι". Υπάρχουν πολλά παιδιά με ταλέντο, που απλώς είχανε δεύτερο ρόλο στην ομάδα πίσω από τους πρωταγωνιστές Παπαγιάννη και Χαραλαμπόπουλος.
Και ο Λούτζης, και ο Σκουλίδας, και ο Μουράτος, κι ο Μιλιντίγεβιτς, και ο Δίπλαρος και ο Χρηστίδης έχουν όλα τα προσόντα για σπουδαία καριέρα. Ας μην ξαναπώ τα χιλιοειπωμένα για τον παγκίτη Μπουρούση, τον δευτεροκλασάτο Σπανούλη και τους απόντες Παπαλουκά και Διαμαντίδη στις μικρές Εθνικές...

Και να μη ξεχνάμε ότι η σπουδαιότερη νέα γενιά του Ελληνικού μπάσκετ, που είναι οι 93-94ρηδες, δεν πήραν τίποτε! Μποχωρίδης-Λαρεντζάκης-Παπαπέτρου-Αντετοκούνμπο-Αγραβάνης παίζανε. Πιο άμπαλους θα τους βγάλαμε αυτούς...

ΥΓ. Πάμε για τα καλύτερα τώρα τον Σεπτέμβρη! icon_drunk.gif

Ιστορικά αν το πάρεις πάντως, απο τις μικρές εθνικές λίγοι προχωράνε..
Ακόμα και απο την εκπληκτική εθνική του Ρετζιά δεν πήραμε αυτά που ίσως να περιμέναμε.
Απο αυτή την εθνική που είδα εγώ σήμερα, ο Χαραλαμπόπουλος σα τη μυγα μες στο γάλα, ο Παπαγιάννης έχει το μπόι και θα παιξει μπάσκετ, οι άλλοι δε με έπεισαν .. Ίσως να μην έχω διορατικότητα και να πέσω εξω, αλλά δεν είδα κατι το ιδιαίτερο
Runt
Πηραν την εκδικηση τους ο Σκορδας κι ο "Ισπανος" smiley.gif
kotzito
Μπράβο σε όλα τα παιδιά για αυτή την επιτυχία. Αν και ξεκίνησαν κακά και άκουσαν μπόλικη γκρίνια, έκαναν 6 σερί νίκες και το σήκωσαν δίκαια μάλλον. Το κρίμα είναι ότι του χρόνου αντί να παλεύουν για μετάλλιο στο U-20 θα παίζουν για την άνοδο στην Α' κατηγορία, αλλά από εκεί και πέρα σε 2 χρόνια μπορεί αυτή η φουρνιά να έχει επιτυχίες και εκεί. Αρκεί να μην φουσκώσουν τα μυαλά τους και να πάρουν ευκαιρίες.

Από εκεί και πέρα για μένα προσωπικά αυτές οι προβλέψεις του ποιος θα κάνει καριέρα και ποιος όχι είναι μπούρδες. Μιλάμε για παιδιά 17 και 18 χρονών που έχουν πολύ χρόνο μπροστά τους. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι ο Παπαλουκάς δεν είχε παίξει καν με τις μικρές Εθνικές και ο Διαμαντίδης ουσιαστικά μετά τα 20-21 άρχισε να παίρνει χρόνο συμμετοχής. Το μόνο που οφείλουν να κάνουν είναι να δουλέψουν σκληρά και να μην επαναπαυθούν.
επαθα λαστιχο
O κορμός της Εθνικής των μεγάλων επιτυχιών 2005-2009 αποτελούνταν από παίκτες που δεν είχαν κάνει τον κόσμο να παραμιλάει σε μικρές ηλικίες.Φυσικά και Φώτσης,Σπανούλης,Ζήσης,Κακιούζης,Παπαδόπου
λος κτλ είχαν τις επιτυχίες τους με τις μικρές εθνικές αλλά δεν θυμάμαι να είχαν προκαλέσει τόσο ντόρο και να θεωρηθούν τόσο μεγάλα prospectς όσο ας πούμε ο Ρεντζιάς το 95.Έχω ξαναπεί ότι δεν έχω τα μπασκετικά εργαλεία να αξιολογώ τα prospects σε βάθος χρόνου,αλλά και δεν νομίζω ότι αυτοί που τα έχουν πίστεψαν ποτε ότι ο Οκούρ θα γινει All Star στο ΝΒΑ,ή ότι ο Καϊμακόγλου θα αποτελέσει κάποια στιγμή το βασικό PF ομάδας F4 Ευρωλίγκας, ότι ο χοντρός δευτερογυρίτης αδερφός του Γκασόλ θα φτάσει σε επίπεδο 1st All-NBA Team και τέλος ότι οι τότε 22χρονοι(ούτε καν 18χρονοι) Παπαλουκάς- Διαμαντίδης θα γίνουν ευρωπαϊκοί θρύλοι.Όχι ότι είναι ανέρειδες οι εκτιμήσεις περί ταλέντου και ορίων καριέρας,αλλά έχει εκτεθεί πολύς κόσμος στο παρελθόν
και μάλιστα κόσμος που πληρώνεται αρκετά για τις αξιολογήσεις του
Giannis83
QUOTE (rankin @ Aug 2 2015, 23:55 ) *
Ιστορικά αν το πάρεις πάντως, απο τις μικρές εθνικές λίγοι προχωράνε..
Ακόμα και απο την εκπληκτική εθνική του Ρετζιά δεν πήραμε αυτά που ίσως να περιμέναμε.
Απο αυτή την εθνική που είδα εγώ σήμερα, ο Χαραλαμπόπουλος σα τη μυγα μες στο γάλα, ο Παπαγιάννης έχει το μπόι και θα παιξει μπάσκετ, οι άλλοι δε με έπεισαν .. Ίσως να μην έχω διορατικότητα και να πέσω εξω, αλλά δεν είδα κατι το ιδιαίτερο


Δεν θεωρείς ότι από τη γενιά του Ρεντζιά κάνανε καριέρα ο Κακιούζης, ο Χατζής, ο Παπανικολάου;! Ο ένας αρχηγός της Εθνικής το 2005, ο άλλος πρώτος σκόρερ της Α1 μέχρι σήμερα κι ο Παπανικολάου με ευρωλίγκες. Συν τις αξιόλογες καριέρες του Καράγκουτη και του Καλαϊτζή. Εκτός αν θέτεις τον πήχη στο να βγάζουμε ένα Νοβίτσκι κι έναν Πάρκερ σε κάθε φουρνιά.
Αυτός που διέψευσε τις πολύ μεγάλες προσδοκίες, ήταν μόνο ο ίδιος ο Ρεντζιάς. Έκανε καριέρα ανάλογη (ή και χειρότερη) των υπολοίπων, ενω οι προβλέψεις ήταν για πολύ πιο ψηλά. Εύχομαι να μην συμβεί το ίδιο με τον Χαραλαμπόπουλο, αλλά να συμβεί με τους υπολοιπους.
salonikatasos
μπράβο στα παιδιά για την πρώτη θέση.
σημασία βέβαια σε αυτά τα τουρνουά δεν έχει η τελική θέση,αλλά να φανεί ποιοι έχουν τις προοπτικές για καριέρα στο ανώτερο επίπεδο συλλογικά και στη συνέχεια με την εθνική ανδρών. βέβαια αυτό δεν αρκεί,αφού χρειάζεται συνεχής δουλειά για να βελτιώσουν τα όποια μειονεκτήματα έχουν.
ξεχωρίζουν φυσικά οι χαραλαμπόπουλος(λόγω ταλέντου,iq,πολυφωνίας στο παιχνίδι του) και ο παπαγιάννης λόγω σωματικών προσόντων. είναι και 2-3 ακόμα που πιστεύω έχουν μέλλον(λούντζης,σκουλίδας,χρηστίδης) και κάποιοι με ερωτηματικά(μουράτος,κόνιαρης,μιλιντίγιεβ
τς). μαζί με μήτογλου,ντόρσεΪ,τους 94-95αρηδες και τους 90αρηδες έχουμε μέλλον σαν χώρα μπασκετικά
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.