Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ (u18-u19)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
Kserolismos87
Διαβαζω εδω και 4-5 εβδομαδες τις κλησεις της Εφηβων. Θελω να δωσω 2 παραδειγματα του ποσο μεγαλο κεφενειο ειναι η ομοσπονδια και ολη η διαδικασια. Καποιος που εγραψε εδω οτι οι κλησεις γινονται με κληρωση ειμαι σιγουρος οτι αστειευοταν αλλα δεν νομιζω οτι απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα. Στην πρωτη κληση ηταν μεσα αθλητης (πολυ καλος ομολογουμενως) που δεν ειχε παιξει φετος καθολου μεχρι εκεινη τη στιγμη παιχνιδια, και τωρα μολις μπαινει στις προπονησεις με αργους ρυθμους, γιατι τον Απριλη ειχε κανει σοβαρο χειρουργειο για ρηξη χιαστων. Στο δευτερο παραδειγμα, συμπτωματικα απο την ιδια ομαδα και ιδια θεση, κληθηκε σημερα αθλητης που ο προπονητης στην ομαδα του δεν τον υπολογιζει καθολου και δεν τον βαζει ουτε λεπτο στα κρισιμα παιχνιδια, χωρις κανενα ιχνος υπερβολης. Ποση ασυννενοησια υπαρχει? Στοιχειωδης επικοινωνια ΕΟΚ και προπονητων των ομαδων υπαρχει? Οι υπευθυνοι των κλησεων εχουν δει ολα αυτα τα παιδια σε παιχνιδια η κοροιδευομαστε? Εχουν σκεφτει τι κανουν στην ψυχολογια καποιων παιδιων?
mpek
QUOTE (Kserolismos87 @ Nov 27 2017, 17:03 ) *
...Θελω να δωσω 2 παραδειγματα του ποσο μεγαλο κεφενειο ειναι η ομοσπονδια ...

Όχι ρε φίλε, μη λες τέτοιες κουβέντες smile.gif
Flinafim
QUOTE (Kserolismos87 @ Nov 27 2017, 17:03 ) *
Διαβαζω εδω και 4-5 εβδομαδες τις κλησεις της Εφηβων. Θελω να δωσω 2 παραδειγματα του ποσο μεγαλο κεφενειο ειναι η ομοσπονδια και ολη η διαδικασια. Καποιος που εγραψε εδω οτι οι κλησεις γινονται με κληρωση ειμαι σιγουρος οτι αστειευοταν αλλα δεν νομιζω οτι απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα. Στην πρωτη κληση ηταν μεσα αθλητης (πολυ καλος ομολογουμενως) που δεν ειχε παιξει φετος καθολου μεχρι εκεινη τη στιγμη παιχνιδια, και τωρα μολις μπαινει στις προπονησεις με αργους ρυθμους, γιατι τον Απριλη ειχε κανει σοβαρο χειρουργειο για ρηξη χιαστων. Στο δευτερο παραδειγμα, συμπτωματικα απο την ιδια ομαδα και ιδια θεση, κληθηκε σημερα αθλητης που ο προπονητης στην ομαδα του δεν τον υπολογιζει καθολου και δεν τον βαζει ουτε λεπτο στα κρισιμα παιχνιδια, χωρις κανενα ιχνος υπερβολης. Ποση ασυννενοησια υπαρχει? Στοιχειωδης επικοινωνια ΕΟΚ και προπονητων των ομαδων υπαρχει? Οι υπευθυνοι των κλησεων εχουν δει ολα αυτα τα παιδια σε παιχνιδια η κοροιδευομαστε? Εχουν σκεφτει τι κανουν στην ψυχολογια καποιων παιδιων?

Καφενείο;;;;;εγώ σκέφτηκα αλλο χώρο που εξυπηρετεί ανδρικό πληθυσμό...🚻🚻🚻....
polykos
QUOTE(Flinafim @ Nov 27 2017, 21:43 ) *
Καφενείο;;;;;εγώ σκέφτηκα αλλο χώρο που εξυπηρετεί ανδρικό πληθυσμό...🚻🚻🚻....

Κουρείο??
Kserolismos87
Για να ειμαστε δικαιοι, η 15-16αδα που ανακοινωθηκε σημερα για φιλικο αυριο για το κλιμακιο νοτου ειναι σε γενικες γραμμες αρκετα καλη. Με εξαιρεση την απουσια Γαργαλη που φανταζομαι οτι ειναι δικαιολογημενη και με δεδομενο οτι εγω δεν εχω δει 2-3 παικτες καθολου, θεωρω οτι κατα τα λοιπα εγινε σχετικα αξιοκρατικα. Μακαρι να διαψευστω στα προηγουμενα σχολια μου περι καφενειου στις επιλογες και απο δω και περα τα πραγματα να παρουν το δρομο τους.
Gkos
Σε ποσο γενικες γραμμες ειναι καλη ;;;

Ιησους Χριστος.
freeman
QUOTE (Gkos @ Dec 5 2017, 20:39 ) *
Σε ποσο γενικες γραμμες ειναι καλη ;;;

Ιησους Χριστος.

Ειδικά οι δύο που είναι από Βόρεια Προάστεια έχουν πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά, δυνατή τσέπη εγγυημένα.
Kserolismos87
"'Gkos' date='Dec 5 2017, 22:39
Σε ποσο γενικες γραμμες ειναι καλη ;;;

Ιησους Χριστος."


Μα τον μεγα τουτατη, πες μας που διαφωνεις, μην μας κρατας σε αγωνια...
Flinafim
Προχθές στο φιλικό της Εφήβων με το Παγκράτι ξέρει κανείς ποιος φορούσε το νο6 της εθνικής;;;;✂️✂️✂️✂️✂️
freeman
QUOTE (Flinafim @ Dec 10 2017, 20:14 ) *
Προχθές στο φιλικό της Εφήβων με το Παγκράτι ξέρει κανείς ποιος φορούσε το νο6 της εθνικής;;;;✂️✂️✂️✂️✂️

Βγάζει μάτια ε ?
Flinafim
QUOTE (freeman @ Dec 11 2017, 00:00 ) *
Βγάζει μάτια ε ?

Α μπα...κάνω ένα διδακτορικό στην ψυχολογία και θέλω να διερευνήσω συμπεριφορές..🚮🚮🚮
freeman
QUOTE (Flinafim @ Dec 11 2017, 13:20 ) *
Α μπα...κάνω ένα διδακτορικό στην ψυχολογία και θέλω να διερευνήσω συμπεριφορές..🚮🚮🚮

William James λοιπόν.
Gkos
QUOTE (Kserolismos87 @ Dec 6 2017, 00:43 ) *
Μα τον μεγα τουτατη, πες μας που διαφωνεις, μην μας κρατας σε αγωνια...



Τι να σου απαντήσω;
Δεν έχει νόημα.
Τουλάχιστον 20 παιδιά μπορώ να σκεφτώ που θα μπορούσαν να είναι στο φιλικό αντί άλλων.

Να ξέρεις ότι εγώ πετάχτηκα στο ΜΕΤΣ και το καταδιασκέδασα.
Ακόμη γελάω.
Flinafim
QUOTE (freeman @ Dec 11 2017, 21:51 ) *
William James λοιπόν.

Wow!!!!really????new discovery....
Kserolismos87
QUOTE (Gkos @ Dec 12 2017, 12:19 ) *
Τι να σου απαντήσω;
Δεν έχει νόημα.
Τουλάχιστον 20 παιδιά μπορώ να σκεφτώ που θα μπορούσαν να είναι στο φιλικό αντί άλλων.

Να ξέρεις ότι εγώ πετάχτηκα στο ΜΕΤΣ και το καταδιασκέδασα.
Ακόμη γελάω.


20? Λυσσα το εκανες. Θα νομισει κανενας ξενος οτι το ελληνικο μπασκετ στις υποδομες εχει απειρα ταλεντα. Το καλοκαιρι εδω θα ειμαστε και θα τα ψαχνουμε με το τυφεκιον.

Γνωμη μου οτι ο προπονητης εχει εναν κορμο 7-8 παικτων στον νοτο στον οποιο εχει καταληξει γιατι αυτα τα παιδια εχουν τις εμπειριες. Με την προσθηκη 2-3 απο τον βορρα και ισως καποιου/ων τραυματιων (πχ Ζευγαρας) θα καταληξει σε μια 12αδα. Μαλλον ολοι οι υπολοιποι ειναι για 1-2 θεσεις που λιγη σημασια θα εχουν για το πανευρωπαικο. Τωρα στην 16αδα των φιλικων εκτος απο αυτο τον κορμο δοκιμαζει και αλλα παιδια και καλα κανει. Η σημερινη κληση αυτο δειχνει. Ειχα γραψει καποια ονοματα παιδιων που επρεπε για μενα να δοκιμαστουν και δεν δοκιμαστηκαν καν στην προεπιλογη αλλα δεν νομιζω οτι θα εκαναν μεγαλη διαφορα. Απο αυτους που κληθηκαν ο μονος που δεν συνεχισε και μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι ο Χατζηβερογλου αλλα δεν τον εχω δει φετος. Οποτε ας μην ειμαστε τελειως ισοπεδωτικοι. Παντα αυτοι που δεν παιζουν ειναι οι καλυτεροι.

ΥΓ- αν μπορεις να μοιραστεις εντυπωσεις για το παιχνιδι που ειδες θα το εκτιμουσα. Κυριως αυτα που σε διασκεδασαν.
Gkos
Προσωπική μου άποψη ,δεν χρειάζεται να συμφωνείς wink.gif

Δεν έχω διάθεση για κάποιο σχολιασμό ,βλέπω εχει και σήμερα φιλικό με σχεδόν παρόμοια σύνθεση,οποιος θέλει ας παρευρεθεί!

http://basket.gr/eidhseis/7647-efivon-fili...-klimakio-notou

Και για να μην γραφουμε μόνο για Νότο ,έχει και ο Βορράς ενα την Πεμπτη !


http://basket.gr/eidhseis/7649-efivon-fili...-klimakio-vorra
Flinafim
QUOTE (freeman @ Dec 5 2017, 23:34 ) *
Ειδικά οι δύο που είναι από Βόρεια Προάστεια έχουν πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά, δυνατή τσέπη εγγυημένα.

Που να δεις την παιδων....χαιρε βαθος αμετρητον...οι τσεπες εννοωω!!!!!!!!
mpek
QUOTE (Kserolismos87 @ Dec 12 2017, 17:06 ) *
... Απο αυτους που κληθηκαν ο μονος που δεν συνεχισε και μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι ο Χατζηβερογλου αλλα δεν τον εχω δει φετος. ...

Mια και τον ανέφερες: Το παληκαράκι ποστάρισε στον λογαριασμό του στο FB ότι τον δέχτηκαν στο ΜΙΤ. Το ΜΙΤ είναι ένα πανεπιστήμιο, όποιος το ξέρει έχει καλώς, όποιος δεν το ξέρει, δεν πειράζει.
Αν αυτό ισχύει, εκφράζω την άπειρη εκτίμηση μου στην οικογένεια του αλλά κυρίως στον Γιάννη προσωπικά. Ανεξάρτητα από το μπάσκετ που παίζει, θαυμάζω οποιονδήποτε νεαρό συνδιάζει υψηλού επιπέδου αθλητική και ακαδημαϊκή επίδοση.
Θεωρώ καταπλητική ιδέα η ΕΟΚ να έδινε έκταση στο θέμα προς όφελος των τόσο πολλών γονέων που βασανίζονται από το δίλημμα "σχολείο ή μπάσκετ".
Flinafim
QUOTE (mpek @ Dec 18 2017, 13:45 ) *
Mια και τον ανέφερες: Το παληκαράκι ποστάρισε στον λογαριασμό του στο FB ότι τον δέχτηκαν στο ΜΙΤ. Το ΜΙΤ είναι ένα πανεπιστήμιο, όποιος το ξέρει έχει καλώς, όποιος δεν το ξέρει, δεν πειράζει.
Αν αυτό ισχύει, εκφράζω την άπειρη εκτίμηση μου στην οικογένεια του αλλά κυρίως στον Γιάννη προσωπικά. Ανεξάρτητα από το μπάσκετ που παίζει, θαυμάζω οποιονδήποτε νεαρό συνδιάζει υψηλού επιπέδου αθλητική και ακαδημαϊκή επίδοση.
Θεωρώ καταπλητική ιδέα η ΕΟΚ να έδινε έκταση στο θέμα προς όφελος των τόσο πολλών γονέων που βασανίζονται από το δίλημμα "σχολείο ή μπάσκετ".

Πολλά μπράβο στο Γιάννη...Υποκλίνομαι βαθιά...μεταξύ Μ.Ι.Τ και μπάσκετ δεν υπάρχει διλημμα!!!!Ευγε του📒📒📒
m-papous
Εφήβων: Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου

http://www.basket.gr/eidhseis/7679-efivon-...-klimakio-notou

Κάποιοι θέλουν να κάνουν διακοπές ή ότι νάναι για άλλη μια φορά.

Εκτός αν πέσαν τόσοι τραυματισμοί.

Ή τουλάχιστον για το Περιστέρι τώρα που έχουμε ομοσπονδιακό δεν χρειάζεται να ταλαιπωρούνται τα παιδιά στα κλιμάκια. Θα μπουν κατευθείαν.
Gkos
Λογικά κάλεσε πιο "2α" ονόματα για να πάνε οι "πρωτοκλασσάτοι" αύριο στο φιλικό.

http://basket.gr/eidhseis/7680-efivon-fili...-klimakio-notou

Φιλικό αυριο στον Άγιο Δημήτριο για τους εφήβους λοιπόν.
mpek
Πήγα χθες στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου και απελπίστηκα. Αποκαρδιωτικό θέαμα, με αθλητές και από τις δύο μεριές με τραγικές ελλείψεις στα βασικά. Για τον Κρόνο δεν θα γράψω γιατί ανδρική ομάδα είναι, δεν ξέρω τι απουσίες είχε και δεν με πολυενδιαφέρει σε τελική ανάλυση.
Για το Κλιμάκιο Νότου σκέφτομαι τις εξής δικαιολογίες: Την Τρίτη αγώνας, Τετάρτη προπόνηση και Πέμπτη ξανά αγώνας, έστω φιλικός. Αυτό είναι προπονητικός παραλογισμός και εκτός από κακό, θέτει τους αθλητές σε αυξημένο κίνδυνο τραυματισμού. Επίσης έλειπε ο Αρσενόπουλος, αν υποθέσουμε ότι θα πρόσθετε κάτι σε ποιότητα. Αγωνιστικά είδα νεαρούς που δεν θα έπρεπε να συμμετέχουν σε Εθνικό κλιμάκιο. Διστακτικοί, με έλλειψη αυτοπεποίθησης, με ελλείψεις σε τρίπλα και πάσα και με ανύπαρκτο σουτ.
Για εμένα ξεχώρισε ο Χατζηδάκης λόγω σωματικών προσόντων (όχι τίποτε άλλο δηλαδή) και ο Ραγκαβόπουλος ο οποίος σουτάρει και παίρνει προσπάθειες χωρίς να το σκέφτεται. Εννοώ ότι δεν είναι θέμα προπονητή, το παληκάρι επιτίθεται συνεχώς γιατί απλά έτσι αντιλαμβάνεται το μπάσκετ. Είμαι περίεργος να δω πως θα συνυπάρξουν Αρσενό και Ραγκαβό στην ίδια ομάδα.
Φυσικά την απολύτως αρνητική εντύπωση προκαλεί ο Βλασσόπουλος, ο οποίος όμως δεν είμαι βέβαιος ότι θέλει να παραμείνει στη θέση του. Με δυο λόγια απελπίστηκα από όσα είδα.
Αυτά και Καλές Γιορτές.
Kserolismos87
QUOTE (mpek @ Dec 22 2017, 11:44 ) *
Φυσικά την απολύτως αρνητική εντύπωση προκαλεί ο Βλασσόπουλος, ο οποίος όμως δεν είμαι βέβαιος ότι θέλει να παραμείνει στη θέση του. Με δυο λόγια απελπίστηκα από όσα είδα.


Εχω 1-2 ερωτησεις και αν εχεις διαθεση απαντας. Πιστευεις οτι το προβλημα ηταν η επιλογη παικτων και οτι υπαρχουν καποια αλλα παιδια που θα εδειχναν καλυτερη εικονα η ηταν προβλημα συνοχης, ελλειψης παιχνιδιων, κλπ? Γιατι ακριβως σου εκανε αρνητικη εντυπωση ο μεγας εκλεκτορας και τι σε κανει να λες οτι δεν θελει να συνεχισει?

Και 1-2 σχολια. Τα παιδια αυτα δεν ειχαν προπονηση την τεταρτη. Την τεταρτη ειχε μια ομαδα παιδιων που αν ειμαστε καλοπιστοι θεωρουμε οτι ο μεγας εκλεκτορας τους κραταει σε ετοιμοτητα. Αν ειμαστε κακοπιστοι...
Ο Αρσενοπουλος δεν νομιζω οτι θα κανει την τεραστια διαφορα ειδικα στο πανευρωπαικο. Περα απο φουλ αυτοπεποιθηση και σουτ ειτε ειναι σε καλη ειτε σε κακη μερα εχει και πολλες αδυναμιες ειδικα στην αμυνα.
mpek
QUOTE (Kserolismos87 @ Dec 22 2017, 12:42 ) *
Εχω 1-2 ερωτησεις και αν εχεις διαθεση απαντας. Πιστευεις οτι το προβλημα ηταν η επιλογη παικτων και οτι υπαρχουν καποια αλλα παιδια που θα εδειχναν καλυτερη εικονα η ηταν προβλημα συνοχης, ελλειψης παιχνιδιων, κλπ? Γιατι ακριβως σου εκανε αρνητικη εντυπωση ο μεγας εκλεκτορας και τι σε κανει να λες οτι δεν θελει να συνεχισει?
Και 1-2 σχολια. Τα παιδια αυτα δεν ειχαν προπονηση την τεταρτη. Την τεταρτη ειχε μια ομαδα παιδιων που αν ειμαστε καλοπιστοι θεωρουμε οτι ο μεγας εκλεκτορας τους κραταει σε ετοιμοτητα. Αν ειμαστε κακοπιστοι...
Ο Αρσενοπουλος δεν νομιζω οτι θα κανει την τεραστια διαφορα ειδικα στο πανευρωπαικο. Περα απο φουλ αυτοπεποιθηση και σουτ ειτε ειναι σε καλη ειτε σε κακη μερα εχει και πολλες αδυναμιες ειδικα στην αμυνα.

Έχω διάθεση, απλώς περιορίζεται λόγω όσων είδα χθες. Πάντα υπάρχουν άλλα παιδιά και σχεδόν πάντα η επιλογή θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, δεν είναι αυτό το θέμα μου. Το θέμα για το οποίο γράφω χρόνια είναι ότι οι νεαροί αθλητές μας δεν γνωρίζουν τα βασικά: Τρίπλα, πάσα, σουτ και το κυριότερο, ένας εναντίον ενός. Παίζουν αργά, φοβισμένα και ακολουθούν κατά γράμμα το σύστημα για να μην τους βγάλει ο προπονητής ! Έτσι δουλειά δεν γίνεται.
Για τον εκλέκτορα γράφω εδώ και καιρό ότι είναι τραγικός: Θεατρικές κινήσεις άνευ ουσίας, φωνές, έλλειψη ψυχραιμίας και δεν είμαι σίγουρος ότι χαίρει εκτίμησης από τους παίκτες του. Χθες κάθε φορά που στεκόταν δίπλα στο Χριστουγεννιάτικο δέντρο του γηπέδου και σήκωνε τα χέρια του για να υποδείξει πως παίζεται η σωστή άμυνα, ο παραλληλισμός μεταξύ δέντρου και κόουτς ήταν αναπόφευκτος προκαλώντας ειρωνία στην κερκίδα...
Ότι επιθυμεί να αποχωρήσει, το έχω ακούσει από καλή πηγή και οι κλήσεις που κάνει νομίζω ότι δείχνουν αυτό ακριβώς.
Για την Τετάρτη έχεις δίκιο, λάθος μου. Για τον Αρσενόπουλο συμφωνώ απολύτως μαζί σου, ωστόσο παραμένει το μεγαλύτερο project στους 2000. Καλώς ή κακώς, αυτό συμβαίνει.
Gkos
QUOTE (mpek @ Dec 22 2017, 14:40 ) *
Για τον εκλέκτορα . . . δεν είμαι σίγουρος ότι χαίρει εκτίμησης από τους παίκτες του. Χθες κάθε φορά που στεκόταν δίπλα στο Χριστουγεννιάτικο δέντρο του γηπέδου και σήκωνε τα χέρια του για να υποδείξει πως παίζεται η σωστή άμυνα, ο παραλληλισμός μεταξύ δέντρου και κόουτς ήταν αναπόφευκτος προκαλώντας ειρωνία στην κερκίδα...


Ακόμα γελάω !!
Gkos
Τριήμερο προπονήσεων θα έχει η Εθνική Εφήβων από 27 ως 29 Δεκεμβρίου στο ΟΑΚΑ, ενώ θα δώσει και δύο φιλικούς αγώνες:

Στις 28/12 στις 18.30 με τον Αμύντα στο γήπεδό του και στις 29/12 στις 18.30 με το Μαρούσι στον Άγιο Θωμά.

Οι παίκτες που καλούνται είναι οι: Στέφανος Ψαρράς (Δούκας), Νίκος Ρογκαβόπουλος (ΑΕΚ), Μανώλης Χατζηδάκης (ΑΕΚ), Αλέξανδρος Προίσκος (Παναθηναϊκός), Κώστας Τσιρογιάννης (Πιερικός Αρχέλαος), Ζώης Καράμπελας (Περιστέρι), Νίκος Αρσενόπουλος (Ολυμπιακός), Ανδρέας Τσουμάνης (Ολυμπιακός), Στράτος Βουλγαρόπουλος (Άρης), Βαλάντης Κουρτίδης (Άρης), Άρης Σωτηρίου (Προμηθέας Π.), Χρυσόστομος Σανδραμάνης (Προμηθέας Π.), Μιχάλης Κοντούδης (Πανιώνιος), Δημήτρης Κλωνάρας (ΠΑΟΚ), Τάσος Καματερός (Πρωτέας Β.), Θωμάς Κατσαούνης (Αστέρια), Φώτης Γεωργαλάς (Αστέρια).
mpek
Πήγα χθες στο γήπεδο του Αμύντα και είδα το φιλικό Αμύντας (ανδρικό) με Εθνική Εφήβων. O αγώνας έληξε με άνετη επικράτηση του ανδρικού του Αμύντα, πράγμα όχι παράλογο. Πιο δυνατοί, πιο εύστοχοι, πιο έμπειροι (μέχρι εδώ καλά) και πιο γρήγοροι (εδώ βρίσκεται ο παραλογισμός), οι άνδρες του Αμύντα δεν πιέστηκαν παρά μόνο στα πρώτα λίγα λεπτά της συνάντησης.
Για τους εφήβους μας τα γνωστά: Αργό παιχνίδι, στην άμυνα είναι όλοι μπερδεμένοι και αναποτελεσματικοί, στην επίθεση όλοι ψάχνουν τον Ρογκαβό που είναι ο μόνος που επιτίθεται, δεν υπάρχει ένας εναντίον ενός (εκτός του Ρογκ), οι ψηλοί μας πελαγοδρομούν. Έλειπαν οι Σανδραμάνης και Αρσενόπουλος, αμφότεροι ικανοί σκόρερς. Ας ελπίσουμε ότι η παρουσία τους θα αλλάξει την εικόνα της ομάδας.
Δύο τρία γενικά πραγματάκια: Έλεγα να μην γράψω ξανά για τον κόουτς Βλασσόπουλο αλλά δεν μπορώ. Αμύνονταν λοιπόν χθες οι έφηβοι μας, η μπάλα στα χέρια του Ζούπα ζωντανή και να ωρύεται ο Βλασσό "πίεσε, πίεσε"! Πίεζε ο κακομοίρης ο έφηβος, έφευγε φυσικά ο Ζούπας, ζούγκλα η άμυνα μας. Βρε κουτσάρα μου, με κάνεις και χάνω τα λόγια μου...
Ρογκαβό : Κατά τη γνώμη μου δεν είναι ούτε Μωραίτης, ούτε Χαραλαμπόπουλος ούτε Λούντζης ούτε κάτι παρόμοιο. Σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερος από όλους αλλά επί του παρόντος δεν είναι έτοιμος να "καθαρίζει" διεθνείς αγώνες.
Έχω τη γνώμη ότι οι μέτριοι αντίπαλοι μας το καλοκαίρι θα είναι καλύτεροι από τον Αμύντα που είδα χθες. Επομένως νομίζω ότι θέλει γερή δουλίτσα η παραμονή στην Α κατηγορία.
Καλές γιορτές σε όλους και ευτυχές το Νέο Έτος.
KingCrimson
παιζουμε ετσι βρε για να μπερδεψουμε τους κατασκοπους και να αιφνιδιάσουμε το καλοκαίρι τους αντιπάλους blove.gif
m-papous
QUOTE (mpek @ Dec 29 2017, 13:51 ) *
Πήγα χθες στο γήπεδο του Αμύντα και είδα το φιλικό Αμύντας (ανδρικό) με Εθνική Εφήβων. O αγώνας έληξε με άνετη επικράτηση του ανδρικού του Αμύντα, πράγμα όχι παράλογο. Πιο δυνατοί, πιο εύστοχοι, πιο έμπειροι (μέχρι εδώ καλά) και πιο γρήγοροι (εδώ βρίσκεται ο παραλογισμός), οι άνδρες του Αμύντα δεν πιέστηκαν παρά μόνο στα πρώτα λίγα λεπτά της συνάντησης.
Για τους εφήβους μας τα γνωστά: Αργό παιχνίδι, στην άμυνα είναι όλοι μπερδεμένοι και αναποτελεσματικοί, στην επίθεση όλοι ψάχνουν τον Ρογκαβό που είναι ο μόνος που επιτίθεται, δεν υπάρχει ένας εναντίον ενός (εκτός του Ρογκ), οι ψηλοί μας πελαγοδρομούν. Έλειπαν οι Σανδραμάνης και Αρσενόπουλος, αμφότεροι ικανοί σκόρερς. Ας ελπίσουμε ότι η παρουσία τους θα αλλάξει την εικόνα της ομάδας.
Δύο τρία γενικά πραγματάκια: Έλεγα να μην γράψω ξανά για τον κόουτς Βλασσόπουλο αλλά δεν μπορώ. Αμύνονταν λοιπόν χθες οι έφηβοι μας, η μπάλα στα χέρια του Ζούπα ζωντανή και να ωρύεται ο Βλασσό "πίεσε, πίεσε"! Πίεζε ο κακομοίρης ο έφηβος, έφευγε φυσικά ο Ζούπας, ζούγκλα η άμυνα μας. Βρε κουτσάρα μου, με κάνεις και χάνω τα λόγια μου...
Ρογκαβό : Κατά τη γνώμη μου δεν είναι ούτε Μωραίτης, ούτε Χαραλαμπόπουλος ούτε Λούντζης ούτε κάτι παρόμοιο. Σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερος από όλους αλλά επί του παρόντος δεν είναι έτοιμος να "καθαρίζει" διεθνείς αγώνες.
Έχω τη γνώμη ότι οι μέτριοι αντίπαλοι μας το καλοκαίρι θα είναι καλύτεροι από τον Αμύντα που είδα χθες. Επομένως νομίζω ότι θέλει γερή δουλίτσα η παραμονή στην Α κατηγορία.
Καλές γιορτές σε όλους και ευτυχές το Νέο Έτος.

Υπερθέαμα και στο Μαρούσι
Gkos
Ρε μην ειστε τοοοσο κακοι 😥
m-papous
QUOTE (Gkos @ Dec 29 2017, 21:54 ) *
Ρε μην ειστε τοοοσο κακοι 😥

Αφού και οι αρχιπροπονητές της ΕΟΚ φύγαν στα μισά.
Kserolismos87
Ειδα τα 3 παιχνιδια του Προμηθεα στην Κ18 Ευρωλιγκα. Τα σχολια μου ειναι σε σχεση με την Εθνικη καθως το επιπεδο του διεθνους τουρνουα πιστευω ηταν στο επιπεδο ενος Πανευρωπαικου εβηβων.

1) Η ομαδα του Προμηθεα σε σχεση με τις ξενες εδειξε τα γνωστα ελληνικα ελλατωματα. Ηταν πισω σε φυσικη κατασταση, ταχυτητα ενω στην επιθεση τα παντα βασιζονταν σε προσωπικες προσπαθειες και οχι σε γρηγορη κυκλοφορια και αυτοματισμους που εβγαζαν ελευθερα σουτ οπως εκαναν και οι τρεις πρωτοι αντιπαλοι του. Κερδισε μονο το πρωτο παιχνιδι και επαιζε καλα στις αρχες των ημιχρονων στα αλλα δυο. Μετα ξεφουσκωνε απο φυσικες και πνευματικες δυναμεις. Πολυ φοβαμαι οτι το ιδιο θα συμβει και στην εθνικη το καλοκαιρι. Περιμενω να δω και τον ολυμπιακο σε 1 μηνα στο ιδιο τουρνουα.

2) Στο κλιμακιο νοτου καλουνταν 4-5 παικτες απο τον Προμηθεα καθε εβδομαδα επι 2 μηνες. Μεταξυ αυτων μονο μια φορα κληθηκε ο Ερμειδης. Πως εξηγει ο εκλεκτορας οτι ο Ερμειδης ηταν ο καλυτερος παικτης του Προμηθεα στο διεθνες αυτο τουρνουα? Πως εξηγει ο εκλεκτορας οτι καλει καθε εβδομαδα παικτες απο την Β ΕΣΚΑ και δεν καλει ενα παιδι που εχει βελτιωθει, παιζει σε μια απο τις τοπ3 ομαδες της χωρας στο εφηβικο, εχει διεθνεις εμπειριες και εδειξε στην Ευρωλιγκα οτι εχει αυτοπεποιθηση, εχει αερα, τσαγανο και ηταν ο καλυτερος παικτης στα στατιστικα? Υπαρχουν πολλα τετοια PG στην Ελλαδα? Κατα τη γνωμη μου, μονο Ερμειδης και Σανδραμανης απο Προμηθεα αξιζουν να παιξουν σην τελικη 12αδα της εφηβων για ΦΕΤΟΣ. Οι υπολοιποι ειναι ειτε υπερεκτιμημενοι ειτε αγουροι ακομα. Αληθεια ο εκλεκτορας τα ειδε αυτα τα παιχνιδια?
Flinafim
QUOTE (Kserolismos87 @ Jan 7 2018, 19:38 ) *
Ειδα τα 3 παιχνιδια του Προμηθεα στην Κ18 Ευρωλιγκα. Τα σχολια μου ειναι σε σχεση με την Εθνικη καθως το επιπεδο του διεθνους τουρνουα πιστευω ηταν στο επιπεδο ενος Πανευρωπαικου εβηβων.

1) Η ομαδα του Προμηθεα σε σχεση με τις ξενες εδειξε τα γνωστα ελληνικα ελλατωματα. Ηταν πισω σε φυσικη κατασταση, ταχυτητα ενω στην επιθεση τα παντα βασιζονταν σε προσωπικες προσπαθειες και οχι σε γρηγορη κυκλοφορια και αυτοματισμους που εβγαζαν ελευθερα σουτ οπως εκαναν και οι τρεις πρωτοι αντιπαλοι του. Κερδισε μονο το πρωτο παιχνιδι και επαιζε καλα στις αρχες των ημιχρονων στα αλλα δυο. Μετα ξεφουσκωνε απο φυσικες και πνευματικες δυναμεις. Πολυ φοβαμαι οτι το ιδιο θα συμβει και στην εθνικη το καλοκαιρι. Περιμενω να δω και τον ολυμπιακο σε 1 μηνα στο ιδιο τουρνουα.

2) Στο κλιμακιο νοτου καλουνταν 4-5 παικτες απο τον Προμηθεα καθε εβδομαδα επι 2 μηνες. Μεταξυ αυτων μονο μια φορα κληθηκε ο Ερμειδης. Πως εξηγει ο εκλεκτορας οτι ο Ερμειδης ηταν ο καλυτερος παικτης του Προμηθεα στο διεθνες αυτο τουρνουα? Πως εξηγει ο εκλεκτορας οτι καλει καθε εβδομαδα παικτες απο την Β ΕΣΚΑ και δεν καλει ενα παιδι που εχει βελτιωθει, παιζει σε μια απο τις τοπ3 ομαδες της χωρας στο εφηβικο, εχει διεθνεις εμπειριες και εδειξε στην Ευρωλιγκα οτι εχει αυτοπεποιθηση, εχει αερα, τσαγανο και ηταν ο καλυτερος παικτης στα στατιστικα? Υπαρχουν πολλα τετοια PG στην Ελλαδα? Κατα τη γνωμη μου, μονο Ερμειδης και Σανδραμανης απο Προμηθεα αξιζουν να παιξουν σην τελικη 12αδα της εφηβων για ΦΕΤΟΣ. Οι υπολοιποι ειναι ειτε υπερεκτιμημενοι ειτε αγουροι ακομα. Αληθεια ο εκλεκτορας τα ειδε αυτα τα παιχνιδια?

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου για Ερμείδη...εμένα που μου αρέσει ο Σανδραμάνης θεωρώ ότι σε αυτο το τουρνουά ο Ερμειδης έδειξε ότι ξέρει το άθλημα καλά...το έχει περισσότερο!!!!ομολογω ότι δεν το περίμενα...
mpek
Eγκαίνια στο νέο Κλειστό γήπεδο Αιδηψού παρουσία Βασιλακό και υπολοίπων φίλων του και της πολιτικής ηγεσίας του μέρους. Αυτοί εντάξει, φωτογραφήθηκαν, αντάλλαξαν ανοησίες και μετά πήγαν για ψάρι και ούζα.
Ομως δεν καταλαβαίνω γιατί ταλαιπώρησαν τα κακόμοιρα παιδιά της Εφήβων. Για να παίξουν με τον Σύλλα ; Είναι η Εθνική Εφήβων περιφερόμενος θίασος ρε παιδιά ;
http://basket.gr/eidhseis/7766-ta-egkainia-tou-kg-aidipsoy

Υ.Γ Δηλαδή οι εμφανιζόμενοι στη φωτογραφία πλην των Εφήβων, αισθάνονται υπερήφανοι τώρα;
Υ.Γ 2: Δεν εντόπισα τον προπονητή της ομάδας .
polykos
QUOTE(mpek @ Jan 15 2018, 20:30 ) *
Eγκαίνια στο νέο Κλειστό γήπεδο Αιδηψού παρουσία Βασιλακό και υπολοίπων φίλων του και της πολιτικής ηγεσίας του μέρους. Αυτοί εντάξει, φωτογραφήθηκαν, αντάλλαξαν ανοησίες και μετά πήγαν για ψάρι και ούζα.

Αυτό το έκτρωμα είναι γήπεδο για μπασκετ το 2017????????
Με τελική γραμμή (το κόβω) μόλις και μετα βίας 50 εκατοστά απο κάθε αντικρίμενο εκτός γηπέδου (γραμματεία, πάγκοι τοιχοποιία στις μπασκέτες)
Ελεος!!!!!

Σημ. Δεν κατάλαβα αν είναι καινούριο εξ αρχής ή κάποια ανακαινηση στο δάπεδο, υποθέτω το 2ο.
KingCrimson
QUOTE(polykos @ Jan 15 2018, 23:42 ) *
Αυτό το έκτρωμα είναι γήπεδο για μπασκετ το 2017????????
Με τελική γραμμή (το κόβω) μόλις και μετα βίας 50 εκατοστά απο κάθε αντικρίμενο εκτός γηπέδου (γραμματεία, πάγκοι τοιχοποιία στις μπασκέτες)
Ελεος!!!!!

Σημ. Δεν κατάλαβα αν είναι καινούριο εξ αρχής ή κάποια ανακαινηση στο δάπεδο, υποθέτω το 2ο.


ανακαίνιση λέει, αλλάξαν τις διαφημιστικες πινακιδες απέναντι απ τις μπασκέτες
ggrilik
QUOTE (polykos @ Jan 15 2018, 23:42 ) *
Αυτό το έκτρωμα είναι γήπεδο για μπασκετ το 2017????????
Με τελική γραμμή (το κόβω) μόλις και μετα βίας 50 εκατοστά απο κάθε αντικρίμενο εκτός γηπέδου (γραμματεία, πάγκοι τοιχοποιία στις μπασκέτες)
Ελεος!!!!!

Σημ. Δεν κατάλαβα αν είναι καινούριο εξ αρχής ή κάποια ανακαινηση στο δάπεδο, υποθέτω το 2ο.

Βάλανε παρκέ. Πάλι καλά να λέμε.

Kserolismos87
Νομιζω οι 15-16 που θα πανε για προπονητικο τριημερο στο Βολο θα ειναι ο κυριος κορμος της καλοκαιρινης εθνικης. Φαινεται οτι εχει κατασταλλαξει ο μεγας εκλεκτορας. Για να πω την αληθεια προσωπικα δεν διαφωνω και πολυ. Ισως 1-2 παιδια να ηταν καλυτερα αλλα δεν θα αλλαζαν πολλα. Λιγο ρισκο αυτο με τον Ζευγαρα γιατι προς το παρον ειναι ανετοιμος, κυριως ψυχολογικα, αλλα ειναι τοσο ταλαντουχος που και εγω θα τον περιμενα να βελτιωθει μεχρι το καλοκαιρι.
KingCrimson
QUOTE(Kserolismos87 @ Feb 14 2018, 14:24 ) *
Νομιζω οι 15-16 που θα πανε για προπονητικο τριημερο στο Βολο θα ειναι ο κυριος κορμος της καλοκαιρινης εθνικης. Φαινεται οτι εχει κατασταλλαξει ο μεγας εκλεκτορας. Για να πω την αληθεια προσωπικα δεν διαφωνω και πολυ. Ισως 1-2 παιδια να ηταν καλυτερα αλλα δεν θα αλλαζαν πολλα. Λιγο ρισκο αυτο με τον Ζευγαρα γιατι προς το παρον ειναι ανετοιμος, κυριως ψυχολογικα, αλλα ειναι τοσο ταλαντουχος που και εγω θα τον περιμενα να βελτιωθει μεχρι το καλοκαιρι.


μόνο εγώ βλέπω τη τρύπα στο 5?
Kserolismos87
QUOTE (KingCrimson @ Feb 14 2018, 20:49 ) *
μόνο εγώ βλέπω τη τρύπα στο 5?


Η αληθεια ειναι οτι μαλλον υπαρχει μια τρυπα. Αν ειχε καλη χρονια ο Ζευγαρας θα ηταν βασικος και γι αυτο πιστευω θα τον περιμενει μεχρι τελους. Νομιζω η θεση θα καλυφθει κυριως απο τον Γαργαλη. Απο τους επιλεχθεντες ειναι ο μονος που μπορει να ανταπεξελθει σε τετοιο επιπεδο σε δυναμη. Ο Χαλιος του ΟΣΦΠ εδειξε στο προσφατο τουρνουα της Ευρωλιγκας Κ18 οτι μπορει να σταθει σχετικα καλα σε δυναμη αλλα αφενος δεν κληθηκε καθολου στο κλιμακιο και αφετερου το πολυ 5-6 καλα λεπτα θα μπορουσε να προσφερει. Εκτος αυτης της λιστας δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος που θα εκανε τη διαφορα.
KingCrimson
QUOTE(Kserolismos87 @ Feb 14 2018, 23:56 ) *
Η αληθεια ειναι οτι μαλλον υπαρχει μια τρυπα. Αν ειχε καλη χρονια ο Ζευγαρας θα ηταν βασικος και γι αυτο πιστευω θα τον περιμενει μεχρι τελους. Νομιζω η θεση θα καλυφθει κυριως απο τον Γαργαλη. Απο τους επιλεχθεντες ειναι ο μονος που μπορει να ανταπεξελθει σε τετοιο επιπεδο σε δυναμη. Ο Χαλιος του ΟΣΦΠ εδειξε στο προσφατο τουρνουα της Ευρωλιγκας Κ18 οτι μπορει να σταθει σχετικα καλα σε δυναμη αλλα αφενος δεν κληθηκε καθολου στο κλιμακιο και αφετερου το πολυ 5-6 καλα λεπτα θα μπορουσε να προσφερει. Εκτος αυτης της λιστας δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος που θα εκανε τη διαφορα.


ε ναι λογικα καπως ετσι θα στηθει η ομαδα
Gkos
Βιαζεσθε παληκαρια ....
polykos
QUOTE(Gkos @ Feb 15 2018, 19:54 ) *
Βιαζεσθε παληκαρια ....

Ησουν το πρωί στους Δελφούς??
Gkos
Διαβαζω Πιτ Παπαδακο εγω ,δεν χρειαζομαι Δελφους💩
ethn
Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Τετάρτη 28 Μαρτίου στις 18.30 στο βοηθητικό του ΟΑΚΑ. Οι παίκτες που κλήθηκαν είναι οι:

Κουλούρης Σταμάτης (Παναθηναϊκός),
Προίσκος Αλέξανδρος (Παναθηναϊκός),
Γεωργιάδης Σάββας (Περιστέρι),
Τσουργιάννης Αρης (ΑΣΕ Δούκα),
Ραφαήλ Λαναράς (Ίκαρος Καλλιθέας),
Αρνοκούρος Γιώργος (ΑΟΝΑ),
Ψαρράς Στέφανος (ΑΣΕ Δούκα),
Κοντούδης Μιχάλης (Πανιώνιος),
Κλόντιαν Μούστα (Παναθηναϊκός),
Σταυρακούκας Βασίλης (Παναθηναϊκός),
Τσικόπουλος Γιώργος (Πανερυθραϊκός),
Καράμπελας Ζώης (Περιστέρι),
Κάδρας Κωνσταντίνος (Περιστέρι),
Χουγκάζ Ρόμπερτ (Περιστέρι),
Δημητρακόπουλος Ιάσονας (Πανιώνιος),
Καλδής Παναγιώτης (Αμύντας).


BasketZilla
QUOTE(ethn @ Mar 27 2018, 18:05 ) *
Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Τετάρτη 28 Μαρτίου στις 18.30 στο βοηθητικό του ΟΑΚΑ. Οι παίκτες που κλήθηκαν είναι οι:

Κουλούρης Σταμάτης (Παναθηναϊκός),
Προίσκος Αλέξανδρος (Παναθηναϊκός),
Γεωργιάδης Σάββας (Περιστέρι),
Τσουργιάννης Αρης (ΑΣΕ Δούκα),
Ραφαήλ Λαναράς (Ίκαρος Καλλιθέας),
Αρνοκούρος Γιώργος (ΑΟΝΑ),
Ψαρράς Στέφανος (ΑΣΕ Δούκα),
Κοντούδης Μιχάλης (Πανιώνιος),
Κλόντιαν Μούστα (Παναθηναϊκός),
Σταυρακούκας Βασίλης (Παναθηναϊκός),
Τσικόπουλος Γιώργος (Πανερυθραϊκός),
Καράμπελας Ζώης (Περιστέρι),
Κάδρας Κωνσταντίνος (Περιστέρι),
Χουγκάζ Ρόμπερτ (Περιστέρι),
Δημητρακόπουλος Ιάσονας (Πανιώνιος),
Καλδής Παναγιώτης (Αμύντας).


smiley.gif
Όποιος κάνει τις κλήσεις, διάβασε ότι το θεωρούσα αδικία να μην τον καλούν καν στο κλιμάκιο του νότου και ξάφνου νατος.
hammer.gif
m-papous
QUOTE (BasketZilla @ Mar 27 2018, 18:29 ) *
smiley.gif
Όποιος κάνει τις κλήσεις, διάβασε ότι το θεωρούσα αδικία να μην τον καλούν καν στο κλιμάκιο του νότου και ξάφνου νατος.
hammer.gif

Τον pistolpit φοβήθηκαν.

Εκτός αν μάθαν πως σύμφωνα με όσα αναφέρθηκαν στο forum του κάνει τη ζωή δύσκολη ο Δούκας και θέλουν να κάνουν σπάσιμο στην ομάδα.
ethn
Tο κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Δευτέρα 2 Απριλίου στις 18.00 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ.

Οι αθλητές που καλούνται είναι οι:

Σταμάτης Κουλούρης (Παναθηναϊκός),
Αλέξανδρος Προίσκος (Παναθηναϊκός),
Σάββας Γεωργιάδης (Περιστέρι),
Άρης Τσουργιάννης (Δούκας),
Ραφαήλ Λαναράς (Ίκαρος Κ.),
Γιώργος Αρνόκουρος (ΑΟΝΑ),
Στέφανος Ψάρρας (Δούκας),
Μιχάλης Κοντούδης (Πανιώνιος),
Μούτσα Κλόντιαν (Παναθηναϊκός),
Βασίλης Σταυρακούκας (Παναθηναϊκός),
Γιώργος Τσικόπουλος (Πανερυθραϊκός),
Ζώης Καράμπελας (Περιστέρι),
Κωνσταντίνος Κάδρας (Περιστέρι),
Ρόμπερτ Χουγκάζ (Περιστέρι),
Στέφανος Ματσάγγος (Πρωτέας Β.),
Βασίλης Γάργαλης (Πρωτέας Β.),
Τάσος Καματερός (Πρωτέας Β.),
Κώστας Κρανιάς (Πρωτέας Β.),
Παναγιώτης Καλδής (Αμύντας)

ethn
H Εθνική Εφήβων πατάει κι αυτή παρκέ, προκειμένου να αρχίσει την προετοιμασία της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που θα διεξαχθεί 28/7-5/0 στην Λετονία.

Οι παίκτες που καλούνται να βρίσκονται στο ΟΑΚΑ τη Δευτέρα 25 Ιουνίου, στις 10.30 , προκειμένου η αποστολή να αναχωρήσει για τις Σέρρες, είναι οι:

Νίκος Αρσενόπουλος 19.05.2000 1.96 Ολυμπιακός

Ανδρέας Τσουμάνης 15.07.2001 2.02 Ολυμπιακός

Θωμάς Ζευγαράς 2.05 16.01.2001 Ολυμπιακός

Μανώλης Χατζηδάκης 21.04.2000 2.08 ΑΕΚ

Νίκος Ρογκαβόπουλος 27.06.2001 2.01 ΑΕΚ

Στέφανος Ψαρράς 29.02.2000 1.95 Δούκας

Βασίλης Γάργαλης 02.01.2000 2.03 Πρωτέας Βούλας

Τάσος Καματερός 19.05.2000 2.02 Πρωτέας Βούλας

Στράτος Βουλγαρόπουλος 31.10.2000 2.10 Άρης

Βαλάντης Κουρτίδης 17.11.2001 2.00 Άρης

Κώστας Τσιρογιάννης 06.03.2000 1.92 Πιερικός Αρχέλαος

Χρυσόστομος Σανδραμάνης 05.04.2000 1.92 Προμηθέας Π.

Άρης Σωτηρίου 13.07.2001 2.03 Προμηθέας Π.

Κώστας Αλτίνης 01.01.2000 1.95 Άρης/Riverside (USA)

Ζώης Καράμπελας 27.04.2001 1.86 Περιστέρι

Νίκος Χουγκάζ 04.10.2000 2.08 Περιστέρι

Προπονητής: Γιώργος Βλασσόπουλος
BasketZilla
Άθλια προεπιλογή.

Πήρε όλα τα βύσματα και άφησε έξω όλους τους παικταράδες

biggrin.gif

Στα σοβαρά όμως τώρα point guard ποιος θα παίξει ?

Έναν βλέπω τον Καράμπελα.

Αν υποψιαστώ ότι θα παίξει στον άσο ο Αρσενο σε κάθε κατεβασά θα είμαι κάπως έτσι
42.gif

Υ.Γ. Από τους 2 Χουγκάζ ποιος ήταν τραυματίας φέτος ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.