Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ (u18-u19)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
arianinos
Αυτή η ομάδα ώρες ώρες σε βγάζει έξω από τα ρούχα σου, παίζει στο μεγαλύτερο μέρος των αγώνων απίστευτα χάλια και καταφέρνει να κάνει ντέρμπι παιχνίδια που η διαφορά των ομάδων είναι από 20 πόντους και πάνω όπως έγινε και σήμερα, και με την Ισπανία και με το τραγικό Βέλγιο. Καλά ο Παππάς πέρσι που έπαιζε με τους 89 έκανε παπάδες φέτος που είναι η χρονιά του είναι απαράδεκτος και χωρίς συγκέντρωση.
man10
QUOTE(Hakeem @ Jul 29 2008, 18:11 ) *
ειδα για 1η φορά σε αυτό το ευρωπαικο ολόκληρο παιχνιδι της εθνικής, τη νικη με την Ιταλία. Δεν εντυπωσιάστηκα και νομιζω πως το ταβάνι αυτής της ομάδας δεν ειναι τοσο υψηλό, όσο πολλοί το παρουσιάζουν. Η άποψή μου ειναι πως με εξαίρεση τον Παππά (που τον είδα πολύ βαρύ και αγχωμένο για ανεξήγητο λόγο) και τον Γιανκοβιτς που πλεον δεν παιζει, οι υπολοιποι παίκτες είναι καλοί (ή πολύ καλοί) για την ηλικία τους, αλλά δεν έχουν potential για πολύ παραπάνω πράγματα.

Ο Σαρικόπουλος ειναι πολυ βελτιωμένος μετα απο ενα χρονο στην Αμερική, αλλά δεν ειναι ο ψηλός τύπου Ματσβαν, Κουφού, Μούσλι, που θα πάρει το ματς μονος του. Από τους υπόλοιπους ο πιο ακατέργαστος που έχει περιθώρια ειναι ο Κασελάκης λογω σωματοδομής. Απορώ πραγματικά γιατί ο Παππάς ειναι τοσο κακός, ειχε τύχει να δω τα παιχνίδια του Μανχαιμ και ήταν δυο κλικ πιο φρέσκος και γρήγορος, έχει τρομερό πρώτο βήμα και τελειώματα, αλλά όπως τον είδα είναι σα να μην εχει κανει προετοιμασία ή δεν ξερω τι άλλο συμβαίνει.

Πάντως τα παιδιά παιζουν με ψυχή και ελπίζω να μπούνε τετράδα, όχι πως τα μετάλλια μετράνε στις μικρές εθνικές, αλλά για να νιώσουν και μια ανταμοιβή για τον κόπο τους.

Συμφωνω σε αρκετα απο αυτα που λες απλα για τον Κασελακη θα διαφωνησω.Δεν θεωρω πως εχει προοπτικες,οχι οτι ειναι καλος παικτης αλλα λογω σωματοδομης δεν μπορει με τιποτα να παιξει στο 3,αρα ειναι αναγκασμενος να παιξει στο 4 θεση για την οποια ειναι σχετικα κοντος(1.99-2.03)
Σε αντιθεση ο Παπανικολαου δειχνει να χει potential αλλα δεν παιζει καθολου εξυπνα.Μαλλον χαζα θα ελεγα.
Για τον Σαρικοπουλο συμφωνω...Απιστευτη βελτιωση,βεβαια μεχρι στιγμης δεν εχει αντιμετωπισει καποιον στα κυβικα του(αυριο με τον Μουσλι θα ειναι μια καλη ευκαιρια)
Για τον Παππα και εγω ψαχνω να βρω μια εξηγηση,και εχω καταληξει πως ειναι αγχωμενος μαλλον.Οι καταπληκτικες του εμφανισεις στο Μανχαιμ αλλα και οι προσδοκιες που δημιουργησε λογικα τον φορτωσαν με αγχος.Φανταζομαι πως και ο ιδιος ειχε διαφορετικες φιλοδοξιες σε αυτο το τουρνουα(ισως πρωτος σκορερ?) αλλα στο πρωτο ματς σκοραρε λιγο(οχι πως ηταν κακος παντως) με το Ιζραηλ ηταν καλουτσικος κια με το Βελγιο κακιστος αλλα αποψη μου ειναι οτι ο Βλασοπουλος απο την στιγμη που εβλεπε πως ειναι σε κακη ψυχολογικη κατασταση επρεπε να ειχε επιμεινει παραπανω πανω του ετσι ωστε να παρει μπρος.


Για σημερα μια απο τα ιδια μετριοι σχεδον σε ολο το παιχνιδι ωσπου καναμε το ξεσπασμα.
Παλι καλα που ηταν ο Κασελακης με τα τριποντα και μας κρατησε στο παιχνιδι.

Στα ανησυχητικα εκτος απο το περιφερειακο σουτ της ομαδας μπορει κανεις να προσθαισει οτι παιζουμε ουσιαστικα με 6 παικτες(αν βαλει κανεις και τον Παπαντωνιου 7).
Ο Μαντζαρης με εντυπωσιασε παντως ενω χαρηκα που ειδα τον Παππα να παιρνει καπως εστω μπρος.Καλοι ηταν επισης και οι Σαρικοπουλος,Σλουκας και Κασελακης ολοι τους με double double.


Aσχετο:Παρατηρησατε οτι ο Κασελακης μολις παιρνει την μπαλα σουταρει κατευθειαν?
man10
επειδη εχασα το edit,εκει που εγραψε οχι οτι ειναι καλος παικτης ηθελα προφανως να γραψω οχι οτι ειναι κακος παικτης.
nikefalin
QUOTE(man10 @ Jul 29 2008, 21:38 ) *
Συμφωνω σε αρκετα απο αυτα που λες απλα για τον Κασελακη θα διαφωνησω.Δεν θεωρω πως εχει προοπτικες,οχι οτι ειναι καλος παικτης αλλα λογω σωματοδομης δεν μπορει με τιποτα να παιξει στο 3,αρα ειναι αναγκασμενος να παιξει στο 4 θεση για την οποια ειναι σχετικα κοντος(1.99-2.03)
Σε αντιθεση ο Παπανικολαου δειχνει να χει potential αλλα δεν παιζει καθολου εξυπνα.Μαλλον χαζα θα ελεγα.
Για τον Σαρικοπουλο συμφωνω...Απιστευτη βελτιωση,βεβαια μεχρι στιγμης δεν εχει αντιμετωπισει καποιον στα κυβικα του(αυριο με τον Μουσλι θα ειναι μια καλη ευκαιρια)
Για τον Παππα και εγω ψαχνω να βρω μια εξηγηση,και εχω καταληξει πως ειναι αγχωμενος μαλλον.Οι καταπληκτικες του εμφανισεις στο Μανχαιμ αλλα και οι προσδοκιες που δημιουργησε λογικα τον φορτωσαν με αγχος.Φανταζομαι πως και ο ιδιος ειχε διαφορετικες φιλοδοξιες σε αυτο το τουρνουα(ισως πρωτος σκορερ?) αλλα στο πρωτο ματς σκοραρε λιγο(οχι πως ηταν κακος παντως) με το Ιζραηλ ηταν καλουτσικος κια με το Βελγιο κακιστος αλλα αποψη μου ειναι οτι ο Βλασοπουλος απο την στιγμη που εβλεπε πως ειναι σε κακη ψυχολογικη κατασταση επρεπε να ειχε επιμεινει παραπανω πανω του ετσι ωστε να παρει μπρος.
Για σημερα μια απο τα ιδια μετριοι σχεδον σε ολο το παιχνιδι ωσπου καναμε το ξεσπασμα.
Παλι καλα που ηταν ο Κασελακης με τα τριποντα και μας κρατησε στο παιχνιδι.

Στα ανησυχητικα εκτος απο το περιφερειακο σουτ της ομαδας μπορει κανεις να προσθαισει οτι παιζουμε ουσιαστικα με 6 παικτες(αν βαλει κανεις και τον Παπαντωνιου 7).
Ο Μαντζαρης με εντυπωσιασε παντως ενω χαρηκα που ειδα τον Παππα να παιρνει καπως εστω μπρος.Καλοι ηταν επισης και οι Σαρικοπουλος,Σλουκας και Κασελακης ολοι τους με double double.
Aσχετο:Παρατηρησατε οτι ο Κασελακης μολις παιρνει την μπαλα σουταρει κατευθειαν?


Σωστές κάποιες παρατηρήσεις.
Η ομάδα πιέζει σαν μικρογραφία της Ανδρών. Κλέβει πολλές μπάλες, έχει "σκιάχτρο" τον Σαρικόπουλο.
Απο κει και πέρα το περιορισμένο ροτέισον ίσως κοστίσει ίσως και όχι.

Για τις προοπτικές του παιδιών, ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε οτί είναι μικροί και πως π.χ, ο Παπαλουκάς, ο Ντικούδης, ακόμα και ο Διαμαντίδης παρουσίασαν πρόοδο μετά τα 20.
Δυναμική δείχνει να έχει και ο Σλούκας και ο Μάντζαρης, το μόνο που πρέπει να προσέξουν τα ίδια τα παλικάρια , ανεξάρτητα με το τι θα καταφέρουν, είναι να συνεχίσουν να δουλεύουν.
leelo15
Εμενα με εντυπωσιαζει πολυ ο Σλουκας.
Γρηγορος, πολυ καλο σουτ (οσο δεν ειναι τριποντο) με πολυ καλες πασες ειδικα στα drive του. Τα 11 ριμπαουντ του σημερα δειχνουν ακομα ενα συν του, παει εξυπνα στην μπαλα για αυτο και παιρνει επιθετικα ριμπαουντ και αρκετα φαουλ.

Ως τωρα ειναι πρωτος σκορερ της ομαδα κοντα στους 16 ποντους κανει 3,3 κλεψιματα και βγαζει κοντα στις 4 ασσιστ!
enypnio
πάντως φέτος η ομάδα φαίνεται να έχει καλύτερη προπονιτική επίδραση από πέρσυ

να είναι πιο δουλεμένη

αλλά ο μόνος παίχτης που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση είναι ο μάντζαρης
man10
Mεγαλη εμφανιση η οποια συνοδευτηκε απο μεγαλη σε εκτασε νικη σημερα κοντρα στην Σερβια.
Τα παιδια παιξαν απιστευτα καλα...
Πολλα συγχαρητηρια και στα παιδια και στον coach και στην ομοσπονδια(γιατι φαινεται πως το περιφημο αναπτυξιακο προγραμμα της ΕΟΚ αποδιδει καρπους.




Εχουμε περασει ηδη στα ημιτελικα ανεξαρτητα του αυριανου αποτελεσματος,συνεπως νομιζω οτι τα παιδια(οσοι δηλαδη δεν το ειχαν ηδη) πηραν το ανευ για οποιαδηποτε σχολη.

Θα μπορουσαμε να χασουμε επιτηδες κοντρα στην Λιθουανια για να αφησουμε εκτος τους Σερβους,αλλα κατι τετοιο δεν νομιζω πως ανταποκρινεται στο πνευμα που εχουν επιδειξει παικτες και προπονητες μας οποτε λογικα αποκλειεται.
Για οσους δεν θυμουνται κατι αντιστοιχο ειχαν κανει περυσι Σερβοι και Λιθουανοι και ειχαν αφησει εξω τους Ισπανους.
arianinos
Τελικά ο Σαρικόπουλος είναι γίγαντας περίμενα να τον δω με τους Σέρβους που έχουν τον Μούσλι και πραγματικά όσο έπαιζε τους έβαζε στα καλάθια άντε αύριο με Λιθουανούς σειρά έχουν ο Μοντεγιούνας με τον Σλέζας.
daniela#6
QUOTE(man10 @ Jul 30 2008, 20:59 ) *
Θα μπορουσαμε να χασουμε επιτηδες κοντρα στην Λιθουανια για να αφησουμε εκτος τους Σερβους,αλλα κατι τετοιο δεν νομιζω πως ανταποκρινεται στο πνευμα που εχουν επιδειξει παικτες και προπονητες μας οποτε λογικα αποκλειεται.
Για οσους δεν θυμουνται κατι αντιστοιχο ειχαν κανει περυσι Σερβοι και Λιθουανοι και ειχαν αφησει εξω τους Ισπανους.


katarxin oti kai na ginei aurio sto paixnidi mas oi servoi den pernane sta hmitelika..emeis paizoume me tous li8ouanous gia thn prwth 8esh ston omilo..episeis sxetika me perisi,to apogeuma eixaz ayth th sizitisi me ta paidia pao th servia kai mou eipan oti den egine tipota tetoio perisi kai pws h fiba nomizei pws egine epitides..kai malista eipan oti fetos sto mannheim den tous kalesan gia ayton akrivws to logo..megalh adikia telika..ta paidia eipan oti aytoi kai oi li8ouanoi den kli8ikan fetos gia kati pou outye kan eixan skeftei na kanoun perisi..telospantwn..sygxarhthria sthn e8nikh pou shmera edei3e pws siga siga vriskei to ry8mo ths kai mporei na pai3ei kalo basket..makari na ftasoume oso pio yila ginetai ayto to paneurwpaiko..

sorry gia ta agglika alla den exei ellinika sto pc sto 3enodoxeio.. blove.gif
anton70
QUOTE(daniela#6 @ Jul 31 2008, 00:36 ) *
katarxin oti kai na ginei aurio sto paixnidi mas oi servoi den pernane sta hmitelika..emeis paizoume me tous li8ouanous gia thn prwth 8esh ston omilo..episeis sxetika me perisi,to apogeuma eixaz ayth th sizitisi me ta paidia pao th servia kai mou eipan oti den egine tipota tetoio perisi kai pws h fiba nomizei pws egine epitides..kai malista eipan oti fetos sto mannheim den tous kalesan gia ayton akrivws to logo..megalh adikia telika..ta paidia eipan oti aytoi kai oi li8ouanoi den kli8ikan fetos gia kati pou outye kan eixan skeftei na kanoun perisi..telospantwn..sygxarhthria sthn e8nikh pou shmera edei3e pws siga siga vriskei to ry8mo ths kai mporei na pai3ei kalo basket..makari na ftasoume oso pio yila ginetai ayto to paneurwpaiko..

sorry gia ta agglika alla den exei ellinika sto pc sto 3enodoxeio.. blove.gif

Επειδή έχω δει τα τελευταία λεπτά του επίμαχου περσινού αγώνα, αν δεν είναι αυτό στήσιμο δεν ξέρω τι μπορεί να είναι...
PanosIlio
Κρίμα για αυτή την Εθνική να μην έχει άλλους 2-3 παίχτες που να μπορούν να έρθουν από τον πάγκο και να βοηθήσουν. Ναι μεν όλα τα παιδιά που έρχονται από τον πάγκο δίνουν το 100% μπορεί και παραπάνω αλλά δυστυχώς δεν είναι το ίδιο καλοί με την τους βασικούς.

Όπου βασικοί βάλτε την αρχική πεντάδα, που όλα τα παιδιά είναι ένα κι ένα στη θέση τους, με προσωπικό αγαπημένο τον Σλούκα (έτσι όπως τριπλάρει, παρόλο που είναι αριστερός, και με τον τρόπο που κατεβάζει τα ριμπάουντ μου θυμίζει λίγο Κιντ biggrin.gif ) + τον Μάντζαρη που είναι πάρα πολύ θετικός. Αν αυτά τα παιδιά αντέξουν σε αυτούς τους ρυθμούς για ένα ακόμα παιχνίδι τότε το μετάλλιο είναι σίγουρο. Πολλά συγχαρητήρια.

Ελπίζω να μην χαθεί αυτή η γενιά έχει πάρα πολλές προοπτικές, με σκληρή δουλειά και με τις ανάλογες ευκαιρίες μπορούν να παίξουν σπουδαίο μπάσκετ.
dolly12
Τα παιδια ειναι καταπληκτικα και τους αξιζουν συγχαρητηρια.

Πορσωπικος αγαπημενος μου εμενα ειναι ο σλουκας και ο μαντζαρης (μου θυμιζει πολυ ενα φιλο, το Ζουπα οπως παιζει) αλλα χθες νομιζω οτι αντικειμενικα αξιζουν συγχαρητηρια στον Παπανικολαου ο οποιος επαιξε καταπληκτικη αμυνα στον καλο της Σερβιας (δε θυμαμαι ονομα). Το οτι εβαλε 20 ποντους δεν εχει να λεει κατι μιας και οι περισσοτεροι ητανε απο βολες και δεν τον αφησε να δημιουργησει σε κανενα σημειο του αγωνα.

Ο σαρικοπουλος σε ποια ομαδα ανηκει? Εχει παρα πολυ ωραιες κινησεις για 5αρι και αν δεν τον καψουνε θα ειναι σημαντικη βοηθεια στην ανδρων. Λιγο ενα σουτακι να φτιαξει αλα μπουρουση και θα ειναι τελειος!

Καλη επιτυχια στη συνεχεια
lamar
QUOTE(dolly12 @ Jul 31 2008, 11:53 ) *
Τα παιδια ειναι καταπληκτικα και τους αξιζουν συγχαρητηρια.

Πορσωπικος αγαπημενος μου εμενα ειναι ο σλουκας και ο μαντζαρης (μου θυμιζει πολυ ενα φιλο, το Ζουπα οπως παιζει) αλλα χθες νομιζω οτι αντικειμενικα αξιζουν συγχαρητηρια στον Παπανικολαου ο οποιος επαιξε καταπληκτικη αμυνα στον καλο της Σερβιας (δε θυμαμαι ονομα). Το οτι εβαλε 20 ποντους δεν εχει να λεει κατι μιας και οι περισσοτεροι ητανε απο βολες και δεν τον αφησε να δημιουργησει σε κανενα σημειο του αγωνα.

Ο σαρικοπουλος σε ποια ομαδα ανηκει? Εχει παρα πολυ ωραιες κινησεις για 5αρι και αν δεν τον καψουνε θα ειναι σημαντικη βοηθεια στην ανδρων. Λιγο ενα σουτακι να φτιαξει αλα μπουρουση και θα ειναι τελειος!

Καλη επιτυχια στη συνεχεια

στην ελλαδα ανηκει στον ολυμπιακο, αλλα τωρα εχει παει στο κολλεγιο του οχαιο που ηταν περσι και ο κουφος αλλα δεν θα παιξει φετος διοτι πηρε μεταγραφη απο ενα αλλο κολλεγιο και στην αμερικη οταν φυγεις απο ενα κολλεγιο για αλλο καθεσαι υποχρεωτικα ενα χρονο εξω.
zigolo7
Χωρίς να θέλω να μειώσω κανένα από τα παιδιά πιστεύω πως το βαρόμετρο της ομάδας είναι ο Σλούκας. Παίρνει ribound, σκοράρει, πασάρει, δεν κάνει λάθη(έχει σιγουρία οταν έχει τη μπάλα στα χέρια), παίζει άμυνα. Όλα τα παιδιά είναι καταπληκτικά αλλά προσωπικά δίνω +1 στον Σλούκα. Αγγελόπουλε πάρε τον Σλούκα τώρα!!! 77.gif
cartmaniac
Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος συγκεκριμενος παικτης που ξεχωριζει ιδιαιτερα. Πολλοι ειναι αυτοι που παιζουν καλα, αλλα αυτο που πραγματικα μου αρεσει ειναι η φοβερη αμυνα που παιζουν. Παντως αυτος που με εχει εντυπωσιασει ειναι ο Σαρικοπουλος που εχει πολυ καλες κινησεις σεντερ, κατι που δεν συναντας ευκολα στους Ελληνες ψηλους και μαλιστα σε τετοια ηλικια.
man10
Aλλη μια πολυ καλη εμφανιση σημερα.
Ειναι φανερο νομιζω πως η αγωνιστικη ανοδος του Παππα εδωσε αλλο αερα στην ομαδα...
Συγχαρητηρια στα παιδια,μπορουμε το χρυσο...
pivot
Μπράβο στην ομάδα και σε όλα τα παιδιά, πιστεύω ότι το χρυσό είναι σίγουρα στις δυνατότητές τους.
Από τους παίκτες πιστεύω θα έχουν καλή πορεία οι Σαρικόπουλος, Παππάς, Μάντζαρης, Παπανικολάου.

Ο Σλούκας παίρνει παραπάνω προσπάθειες από όσες του αναλογούν και με αυτό το στυλ παιχνιδιού σε υψηλό επίπεδο δεν νομίζω να τα καταφέρει.
dolly12
Δε θελω να σας το χαλασω... αλλα αυτος που παιρνει τις περισσοτερες προσπαθειες ειναι ο παππας..

και χθες ειχε μεχρι εκει που θυμαμαι δηλαδη 6/15 διποντα μονο.... δεν νομιζω οτι ο σλουκας παιρνει παραπανω και δεν ειναι και τραβηγμενες ποτε οι αποφασεις του.... ενω αντιθετως καποιος θα μπορουσε να χαρακτηρισει τραβηγμενες του παππα γιατι σε αιφνιδιασμο να πατας να σουταρεις 3ποντο......

εμενα μ αρεσουν και οι 2 παικτες πολυ και πιστευω οτι και οι 2 εχουνε πολυ μελλον μπροστα τους αν δεν παρουν τα μυαλα τους αερα!

υ.γ. επιμενω οτι μ αρεσει παπανικολαου ειδικα στην αμυνα το παιδι ειναι σουπερ!!!!
man10
QUOTE(pivot @ Aug 1 2008, 08:26 ) *
Μπράβο στην ομάδα και σε όλα τα παιδιά, πιστεύω ότι το χρυσό είναι σίγουρα στις δυνατότητές τους.
Από τους παίκτες πιστεύω θα έχουν καλή πορεία οι Σαρικόπουλος, Παππάς, Μάντζαρης, Παπανικολάου.

Ο Σλούκας παίρνει παραπάνω προσπάθειες από όσες του αναλογούν και με αυτό το στυλ παιχνιδιού σε υψηλό επίπεδο δεν νομίζω να τα καταφέρει.

δλδ τι ενοεις του αναλογουν?
με κριτηριο τι πραγμα του αναλογουν καποιες προσπαθειες?
Δεν θα το λεγα πως εκβιαζει φασεις,ισα ισα.

Επισης no offence αλλα τι ακριβως εχει το στυλ παιχνιδιου του που θα τον αποτρεψει απο το να τα καταφερει σε υψηλο επιπεδο?
Ασε που ειναι απιστευτα clutch player και οσοι δεν το εχετε ηδη διαπιστωσει απο περυσι στο Ευρωπαικο η απο τα μεχρι τωρα δειγματα γραφης(αφου κανενα ματς δεν κριθηκε στο τελος) θα το διαπιστωσετε λογικα σε ημιτελικο και τελικο,οπου δεν μπορει ενα απο τα δυο παιχνιδια θα κριθει στο τελος.
leelo15
O Σλουκας ειναι ενας παιχτης των 15 ποντων μ.ο με τα ποσοστα του στα διποντα να ειναι στα 50%.

Γενικα ειναι παιχτης που δεν παιρνει προσπαθιες που ξερει οτι δεν τις εχει, αντιθετα του Παππα. Σε καποιο παιχνιδι ειχε 10 ποντους στο πρωτο δεκαλεπτο στο δευτερο δεν πηρε καν προσπαθια, στα τριποντα που δεν ειναι και το καλο του πρεπει να παιρνει καποιες προσπαθιες γιατι ειναι PG και η εθνικη δεν εχει πολλους σουτερ.

Απο τις 4 ομαδες που μενουν μονο η Γαλλια νομιζω μπορει μας δυσκολεψει. Των Σλεζας και την παρεα του φαινεται να την εχουμε ευκολα και οι Κροατες δεν εχουν δειξει τιποτα φοβερο.
Hakeem
Η Εθνική Εφήφων είναι έτοιμη για τον ημιτελικό με την Κροατία και ο Νίκος Παππάς τονίζει: "Δεν πρέπει να μας τρομάζει καμία ομάδα".

Ο 18χρονος γκαρντ μιλώντας στην ιστοσελίδα της ΕΟΚ τόνισε: "Πράγματι δεν ξεκινήσαμε καλά, δεν παίξαμε στους πρώτους αγώνες με τον τρόπο που θέλαμε. Έχουμε βρει το ρυθμό μας όμως στα δύο τελευταία παιχνίδια, παίζουμε καλύτερα, δουλεύουμε και θέλω να πιστεύω ότι θα παρουσιαστούμε το ίδιο καλοί, ίσως και καλύτεροι και θα καταφέρουμε να φτάσουμε στον τελικό".

Όσο για την καλή άμυνα της ομάδας σχολίασε: "Είναι από τις βασικές αρχές μας. Ξέρουμε ότι από την άμυνα μπορούμε να βρούμε ρυθμό. Ένα κλέψιμο μπορεί να μας δώσει το εύκολο καλάθι. Είμαστε σχετικά κοντή ομάδα σε σχέση με άλλες, αλλά από την άλλη είμαστε και σχετικά γρήγορη και προσπαθούμε να το εκμεταλλευτούμε όσο μπορούμε περισσότερο. Είναι ένα παιχνίδι που μας αρέσει και μας ευνοεί".

Η κουβέντα για την άμυνα τον οδηγεί σε μια αρκετά σκληρή αυτοκριτική. Κάτι μάλλον σπάνιο γενικότερα για παίκτη, πόσο μάλλον της ηλικίας του: "Να σου πω την αλήθεια η άμυνα δεν είναι και το δυνατό μου σημείο. Να τρέξω, να σκοράρω ναι, αλλά ξέρω την αλήθεια. Προσπαθώ να βοηθήσω όσο μπορώ, αλλά σίγουρα δεν είναι το δυνατό μου σημείο".

Στους τελευταίους είναι από τους πρωταγωνιστές και σχολιάζει: "Δεν ξεκίνησα καλά και ήταν κάτι που με επηρέασε, γιατί δεν μπορούσα να βοηθήσω την ομάδα. Ένιωθα ότι δεν μπορούσα να βοηθήσω τα άλλα παιδιά και αυτό με στενοχωρούσε.

Δεν ήμουν ο παίκτης που ήμουν στα φιλικά και ένιωθα άσχημα γι’ αυτό. Με βοήθησαν όμως οι συμπαίκτες μου, όλοι, και πιστεύω ότι στα τελευταία παιχνίδια κατάφερα κι εγώ να βοηθήσω. Βρήκα κι εγώ μέσα από την ομάδα το ρυθμό μου. Όλοι έχουμε διάθεση να παίξουμε άμυνα, να τρέξουμε, να βοηθήσουμε όπου χρειαστεί. Νομίζω ότι είναι και από τα βασικά στοιχεία. Αν έχεις τη διάθεση μπορείς να καταφέρεις πράγματα".

Για την αναμέτρηση με την Κροατία ανέφερε: "Η Κροατία είναι πολύ καλή ομάδα. Έχει καλούς ψηλούς, αλλά και έναν πολύ καλό και γρήγορο πλέι μέικερ (σ.σ. Τόνι Πρόστραν). Είναι ομάδα που χρειάζεται προσοχή. Δεν μας τρομάζει, καμία ομάδα δεν πρέπει να μας τρομάζει έτσι κι αλλιώς. Τους ξέρουμε τους περισσότερους και από το Ευρωπαϊκό Παίδων. Ως παίκτες και ως ομάδα. Πιστεύω ότι είναι στα μέτρα μας, αρκεί και εμείς όμως να παίξουμε όπως πρέπει, όπως έχουμε δείξει στους τελευταίους αγώνες".

Αναφορικά με τον κόσμο υποστήριξε "Ο κόσμος έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Έχει σημαντικό μερίδιο στην επιτυχία μας. Αυτό που θέλουμε είναι να παραμείνει κοντά μας και τώρα στους ημιτελικούς. Να γεμίσει το γήπεδο, να μπορούμε να χαρούμε μαζί μια επιτυχία μαζί με αυτούς που έρχονται και μας στηρίζουν
---------------

σπάνια αυτοκριτική για νεαρό παίκτη, καλό αυτό! Αν και χτες εκανε 5 κλεψίματα, σιγουρα δεν εχει τη συγκέντρωση που πρέπει στην άμυνα. Τον πιστεύω πολύ όμως, έχει πάστα μεγάλου παίκτη, μακάρι να μην μείνει ταλέντο.
Anaz
Oργια κανουν οι μικροι κοντρα στους Κροατες!Οποιος δεν το βλεπει,χανει..Βαλ'τε ΕΤ1 σε λιγο αρχιζει το Β' ημίχρονο!
Αυτη η ομαδα εχει πολυ ταλεντο, και κυριως φοβερη αυτοπεποιθηση!! 41.gif
man10
Aπιστευτα πραγματα μεχρι στιγμης,ημιχρονο 53-26.
Για να δουμε...
arianinos
Δεν παίζονται οι μικροί στα τελευταία 3 παιχνίδια έχουν ισοπεδώσει τους έφηβους 3 μεγάλων ευρωπαϊκών δυνάμεων.
Zmac
Χάρμα οφθαλμών το μπάσκετ των μικρών σε άμυνα κ επίθεση 41.gif
dolly12
η χαρα τους μετα το τελος του αγωνα ηταν ολα τα λεφτα!!!!

ειναι καταπληκτικοι!!! συγχαρητηρια!!!
man10
Παντως εγω για αυριο προτιμω σιγουρα την Λιθουανια.Οχι οτι ειναι κακη ομαδα ουτε οτι περιμενω να τους κερδισουμε οπως στον ομιλο...Απλα η Γαλλια απο οτι ακουγεται ειναι μια πολυ αθλητικη ομαδα και ισως τα βρουμε λιγο σκουρα,αν και δυσκολο αν παιξουμε ετσι οπως παιζουμε.


Παντως σκεφτομουν πως η απωλεια του Γιανκοβιτς(ο οποιος μεχρι να χτυπησει το παιδι ηταν ο καλυτερος μας παικτης και μια εδινε απιστευτες λυσεις σε ριμπαουντ,σουτ και αμυνα) εδωσε στον Παπανικολαου την δυνατοτητα να παιξει full time στη θεση του small forward και να κανει τρομερα παιχνιδια το παιδι.


Πολυ καλο coaching απο τον Βλασοπουλο....


Παντως αυτο που μου κανει εντυπωση με αυτα τα παιδια ειναι οτι ειναι εξαιρετικα μετρημενοι στις αντιδρασεις και στις δηλωσεις τους δειγμα ωριμοτητας(...βεβαια εξαιρεση ο Παπανικολαου ο οποιος επειδη το ζει παρα μα παρα πολυ εντονα το παιχνιδι ενθουσιαζεται πιο ευκολα απο τους υπολοιπους χωρις να ειναι βεβαια αυτο κακο...ειλικρινα ειχα καιρο να δω τοσο παθος...πολλα μπραβο στο παιδι)


Θα μου αρεσε αυριο να αφησει ο Παππας τον Γιανκοβιτς να σηκωσει το τροπαιο...Θα ηταν πραγματικα θαυμασιο.
man10
α επισης,ο Σλουκας εχασε για 2 ριμπαουντ το triple double...
nikefalin
QUOTE(arianinos @ Aug 2 2008, 20:15 ) *
Δεν παίζονται οι μικροί στα τελευταία 3 παιχνίδια έχουν ισοπεδώσει τους έφηβους 3 μεγάλων ευρωπαϊκών δυνάμεων.

εχοντας ζήσει και απο κοντά κάποια από τα παιδιά στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑ, μπορώ να πω μόνο τον θαυμασμό για την αγωνιστική ωριμότητα και συνέπεια.
Δείχνουν να έχουν μεγαλώσει πιο γρήγορα από τους υπόλοιπους σε τομείς που ποτέ "δεν το είχαμε" , όπως το ομαδικό παιχνίδι, οι σετ επιθέσεις .
Κατά πάσα πιθανότητα αυτή η ωριμότητα θα τους δώσει και αύριο τον πρώτο μεγάλο τίτλο της καριέρας τους, θυμίζωντας την εξίσου μεγάλη γενιά του 95.
ΑΠο δω και πέρα έχουν ένα καλό πασσαπόρτι για να έχουν αντίστοιχη αντιμέτωπιση από τους συλλόγους τους ( δεν νοείται π.χ. ο Πανελλήνιος να μην στηρίξει το παιδί του τον Παππά ή ο Αρης που δεν έχει δώσει ευκαιρίες στον Τσαιρέλη να έχει τον Παπανικολάου να μετρά τα καθίσματα στο Αλεξάνδρειο, ελπίζω και ο Γιαννάκης να μιλήσει εως τη Δευτέρα που πετά για Πεκίνο με τον Σαρικόπουλο) και να συνεχίσουν με αυτόν τον τρόπο να δουλεύουν για να βρεθούν σύντομα εκεί που ονειρεύονται και που μπορούν
nikefalin
QUOTE
Δώστε τους μία ευκαιρία


Τάσος Μαγουλάς

Η φιέστα μπορεί να στηθεί πολύ ενδιαφέρουσα το βράδυ στον τελικό με τη Λιθουανία (20:30), αλλά κανονικά δεν θα πρέπει να απασχολήσει πολύ κόσμο. Προορισμός μίας τέτοιας ομάδας σαν αυτή των Εφήβων δεν πρέπει να είναι το χρυσό. Σκοπός όσων ασχολούνται πρέπει να είναι κάποιοι από τους παίκτες να μπορέσουν να παίξουν στο πρωτάθλημα τα επόμενα χρόνια. Να το πούμε πιο σωστά. Να τους δώσει κάποιος την ελάχιστη ευκαιρία να αγωνιστούν κανονικά.

Η φιέστα μπορεί να στηθεί πολύ ενδιαφέρουσα το βράδυ αλλά κανονικά δεν θα πρέπει να απασχολήσει πολύ κόσμο. Να πανηγυρίσουμε για τα παλλικάρια του Βλασσόπουλου βεβαίως, να τους απονείμουμε την αξία ενός χρυσού μεταλλίου που έφεραν στην Ελλάδα.

Εκείνο που οφείλουμε να κρατήσουμε είναι η ΜΠΑΣΚΕΤΑΡΑ του ημιτελικού. Τόσο γεμάτο παιχνίδι από μικρή εθνική, είχαμε να δούμε από την θρυλική Εφήβων του 1995 και την αντίστοιχη του 2000. Να ναι καλά διότι μετέτρεψαν την άμυνα σε βάση για να οικοδομήσουν ένα αθλητικό θέαμα που διδάσκει. Περισσότερο από την αποθέωση οι αθλητές μας έχουν ανάγκη την ελπίδα για το μέλλον.

Μόνο που ο προορισμός μίας τέτοιας ομάδας δεν πρέπει να είναι το χρυσό. Ούτε αυτοσκοπός ιδιαίτερα από την στιγμή κατά την οποία στο παρελθόν έχουμε πάρει μετάλλια. Σκοπός όσων ασχολούνται πρέπει να είναι κάποιοι από τους Σλούκα, Παπανικολάου, Σαρικόπουλο, Μάτζαρη, Κασελάκη, Γιάνκοβιτς, Παπαντωνίου, Κατσίβελης, Καραθανάσης, Γεωργάκης, Παππάς να μπορέσουν να παίξουν στο πρωτάθλημα τα επόμενα χρόνια. Να το πούμε πιο σωστά. Να τους δώσει κάποιος την ελάχιστη ευκαιρία να αγωνιστούν κανονικά. Έχει μεγάλη πλάκα να πανηγυρίζουμε για τον νεαρό Περπέρογλου, ο οποίος προς το τέλος της χρονιάς πήρε στα 24 του 10λεπτα στον Παναθηναϊκό ή ο Μαυροκεφαλίδης που πατά την ίδια ηλικία δίνεται δανεικός στο Μαρούσι από τον Ολυμπιακό για να ψηθεί. Ταλέντα 24 ετών. Και όμως μιλάμε για εξαιρετικούς παίκτες ήδη αλλά οι οποίοι θα περιμένουν έως τα 27 τους για να γίνουν βασικοί. Τα ίδια ισχύουν για τον Κώστα Βασιλειάδη.

Αυτά τα πιτσιρίκια που θα μπουν στα πρωτοσέλιδά μας την Δευτέρα, από Τρίτη θα χαθούν κάπου μεταξύ Α2, Β’ και βαθιά στην εξέδρα της Α1. Δεν λέμε ότι οι συγκεκριμένοι παίκτες θα γράψουν ιστορία αλλά ζητάμε, συγνώμη, απαιτούμε, να πάρουν μία ευκαιρία. Κανονική και όχι σε πέντε χρόνια. Φέτος χρειάζεται να δούμε τις πραγματικές τους προοπτικές για το εγγύς μέλλον. Σε δύο το πολύ τρία χρόνια είτε να είναι πρωταγωνιστές είτε στις μικρές κατηγορίες.

Να πάρουν όμως την εμπιστοσύνη όλων στην Α1. Να δούμε ξανά κάτι σαν την αποθέωση του Ταταρούνη στον Παναθηναϊκό πέρυσι με τον Πανελλήνιο. Γιατί ο Πανιώνιος να μην στηρίξει τον Γιάνκοβιτς για να παίξει; Ο Σαρικόπουλος θα παίξει διότι πήγε στο Οχάιο Στέιτ δηλαδή χιλιάδες μίλια μακριά. Οι άλλοι; Βεβαίως δεν μπορούμε να περιμένουμε πολλά περισσότερα όταν το μοναδικό ενδιαφέρον του ελληνικού μπάσκετ είναι να προλάβει ο Βασιλακόπουλος να έχει γήπεδο στο όνομά του πριν από τον Γκάλη. Τον οποίο και δεν θα αφήσει όσο μπορεί να πάρει την ελάχιστη τιμή για όσα πρόσφερε σε όλη την χώρα. Σε αυτό όμως φταίμε εμείς και λιγότερο η αόρατος αρχή.


πηγή contra.gr
vastravoud
Συμφωνώ απολύτως, το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που πρέπει να μας απασχολεί τώρα είναι το χρώμα του μεταλλίου. Θέλει δουλειά, δουλειά, δουλειά, προσγειωμένα μυαλά, καλή αθλητική και εξωαγωνιστική ζωή, αλλά κυρίως θέλει στήριξη από τους προπονητές των ομάδων τους.
treathitch
E, όχι και το τελευταίο

Πότε πήρε χρυσό η Ελλάδα στα u-18 και το σνομπάρουμε;

By the way, καλή τύχη για απόψε στην ομάδα 41.gif
Zmac
καλά παίζει η εθνικάρα...Άλλα 20 λεπτα.. 41.gif
man10
το πηραμε...Μπραβο στα παιδια,χιλια μπραβο!!!!
Ελπιζω οι ομαδες τους να τους δειξουν εμπιστοσυνη απο εδω και περα...
panos75
Συγχαρητήρια στα παιδιά.
Αλλά για να λέμε τα πράγματα με τ'όνομα τους ο σημερινός αγώνας ήταν τυφλοί εναντίον θεόστραβων.

Αν αυτοί οι παίκτες είναι το μέλλον του ευρωπαϊκού μπάσκετ τότε μαύρες μέρες έρχονται.
Rafas
Συνχαριτηρια στα παιδια για τον αγωνα που εδωσαν να φτασουν τοσο ψηλα! thumbsup.gif
wav.gif
Zmac
Ας δώσω κ εγώ με τη σειρά μου συγχαρητήρια στα παιδιά για την 1η θέση και την υπερπροσπάθεια τους σε όλους τους αγώνες..Απέδειξαν ότι και χωρις έναν από τους μεγαλύτερους παίχτες μπορούν να πιάσουν κορυφή thumbsup.gif happy.gif

QUOTE(panos75 @ Aug 3 2008, 23:07 ) *
Αν αυτοί οι παίκτες είναι το μέλλον του ευρωπαϊκού μπάσκετ τότε μαύρες μέρες έρχονται.


Να φροντίσεις να δεις και τους προηγούμενους αγώνες του Τουρνουά..
IlyaZ
QUOTE(Zmac @ Aug 3 2008, 20:21 ) *
Να φροντίσεις να δεις και τους προηγούμενους αγώνες του Τουρνουά..


Aυτό ακριβώς. Σήμερα ήταν μακράν το πιο χάλια παιχνίδι και από τις 2 ομάδες. Μάλλον το άγχος είχε την τιμητική του.
nikefalin
QUOTE(Zmac @ Aug 3 2008, 23:21 ) *
Να φροντίσεις να δεις και τους προηγούμενους αγώνες του Τουρνουά..


ηρεμα!!!

μπράβο στα παιδιά που έκαναν κάτι που θα τους χαράξει τη μπασκετική ζωή.
εγώ είμαι αισιόδοξος αφού χωρίς τον καλύτερο σκόρερ η ομάδα έδειξε χαρακτήρα, έμεινα εντυπωσμένος από το βαθμό αγωνιστικής ωριμότητας και περιμένω να μείνουν έτσι και να προχωρήσουν με πολύ δουλειά. Μην ξεχνάμε πως οι περυσινοί έφηβοι σαν Νέοι φέτος πάνε για το 13 - 16, με κίνδυνο να πέσουμε κατηγορία και να μην είμαστε στα τελικά του αντίστοιχου Ευρωμπάσκετ του χρόνου

το γράψαμε εδώ, γράφτηκε και στον τύπο , τα παλικάρια χρειάζονται παραστάσεις Α1 για να μη γίνουν σαν τον Τσαρτσαρή που πριν 10 χρόνια πήγε στην Ισλανδία για να βρει χώρο και χρόνο για να παίξει ( και είχε βγει και 1ος σκόρερ εκεί tongue.gif )
man10
QUOTE(panos75 @ Aug 3 2008, 20:07 ) *
Αλλά για να λέμε τα πράγματα με τ'όνομα τους ο σημερινός αγώνας ήταν τυφλοί εναντίον θεόστραβων.

Αν αυτοί οι παίκτες είναι το μέλλον του ευρωπαϊκού μπάσκετ τότε μαύρες μέρες έρχονται.

Σκεψου πρωτον οτι ηταν ενας τελικος γεγονος που επηρεασε σαφως τα παιδια...Εδω μεγαλοι παικτες και ομαδες παιζουν σε τελικους σφιγμενοι,τι περιμενες δλδ απο 18χρονα παιδια που επαιζαν μαλιστα στην εδρα τους εναν τελικο...Το αγχος ειναι η πλεον φυσιολογικη κατασταση αν θες τη γνωμη μου σε τετοιες περιστασεις...



Ειδα τωρα οτι η Νεων θα παιξει για τις θεσεις 13-16 στο Ευρωπαικο Νεων.Αντιπαλοι μας οι Σλοβενια,Γεωργια και Βουλγαρια.Δεν ειμαι καθολου σιγουρος πως θα καταφερουμε να αποφυγουμε την 15-16 θεση που οδηγουν στον υποβιβασμο.Και φανταστειτε οτι αν θα πεσουμε η χρυση γενια των 90 που κερδισε σημερα το Ευρωπαικο ενισχυμενη με Κουφο,Καλαθη,Γιαννοπουλο,Ματαλον,Μπογρη και Σακελαριου(ο οποιος εκανε καλα παιχνιδια με την Νεων) θα αναγκαστει του χρονου να παιξει στην Β Κατηγορια... 68.gif Δηλαδη ελεος.Μια ομαδα που θα μπορουσε να το παρει σχεδον περπατωντας του χρονου να αναγκαζεται να παιξει στην Β κατηγορια...
Τσπ ελπιζω να τα καταφερουν τα παιδια να σωθουν για να μην εχουμε δραματα.

Παντως εγω ειμαι υποχρεωμενος να χρεωσω ενα foul στην ομοσπονδια που επελεξε τον Σιγαλα για την διοργανωση(δεν εχω τπτ με τον ανθρωπο απλα δεν ειχε προπονητικη εμπερια)
και ακομη ενα foul στον Σιγαλα ο οποιος δεν δεχθηκε τον Κουφο στην ομαδα.Σιγουρα δεν θα ηταν ωραιο να ερθει μετα την προετοιμασια και να ενσωματωθει στην ομαδα αλλα αληθεια και περυσι αυτο δεν εγινε?Χιλιες φορες να ερχοταν ο Κουφος και να εχανε τη θεση του ενα παιδι που παλεψε στην προετοιμασια παρα να χασει η Ελλαδα την θεση μας στην πρωτη κατηγορια στο U20.


Α και 2 ερωτησεις:
1)Tον Σλουκα ποιος θα τον παρει?Προβλεπω μαχη αιωνιων αν και το καλυτερο για το παιδι ειναι να παει σε μια ομαδα που θα παιζει.
2)Οι χωρες την Βαλτικης μετα την eurovision οπου παραδοσιακα κανουν συμμαχια αποφασισαν να κανουν και στο Ευρωμπασκετ Νεων?Ουκρανια,Λιθουανια και Λετονια στον ομιλο μας μας αφησαν απ'εξω και περασαν ολες tongue.gif
panos75
QUOTE
Παντως εγω ειμαι υποχρεωμενος να χρεωσω ενα foul στην ομοσπονδια που επελεξε τον Σιγαλα για την διοργανωση(δεν εχω τπτ με τον ανθρωπο απλα δεν ειχε προπονητικη εμπερια)
και ακομη ενα foul στον Σιγαλα ο οποιος δεν δεχθηκε τον Κουφο στην ομαδα.Σιγουρα δεν θα ηταν ωραιο να ερθει μετα την προετοιμασια και να ενσωματωθει στην ομαδα αλλα αληθεια και περυσι αυτο δεν εγινε?Χιλιες φορες να ερχοταν ο Κουφος και να εχανε τη θεση του ενα παιδι που παλεψε στην προετοιμασια παρα να χασει η Ελλαδα την θεση μας στην πρωτη κατηγορια στο U20.


Καλά, αυτό είναι προπατορικό αμάρτημα για την ΕΟΚ. Μπαίνουν οι διάφοροι ημέτεροι στις μικρές Εθνικές και μαθαίνουν στου κασίδη το κεφάλι. Εδώ εμπιστεύτηκαν το 1999 εκείνον τον ανεκδιήγητο Δημητρόπουλο(; ) να καθοδηγήσει στο Μουντομπάσκετ των Εφήβων μια ομάδα με Φώτση, Διαμαντόπουλο, Παπαδόπουλο και σια.
Ή τον ''μεγάλο παιδαγωγό'' Σταυρόπουλο να πάρει στα χέρια του τους Σχορτσανίτη, Βασιλειάδη, Βασιλόπουλο το 2003.
Στο Σιγάλα θα κόλλαγαν;
nikefalin
QUOTE(man10 @ Aug 3 2008, 23:36 ) *
Σκεψου πρωτον οτι ηταν ενας τελικος γεγονος που επηρεασε σαφως τα παιδια...Εδω μεγαλοι παικτες και ομαδες παιζουν σε τελικους σφιγμενοι,τι περιμενες δλδ απο 18χρονα παιδια που επαιζαν μαλιστα στην εδρα τους εναν τελικο...Το αγχος ειναι η πλεον φυσιολογικη κατασταση αν θες τη γνωμη μου σε τετοιες περιστασεις...
Ειδα τωρα οτι η Νεων θα παιξει για τις θεσεις 13-16 στο Ευρωπαικο Νεων.Αντιπαλοι μας οι Σλοβενια,Γεωργια και Βουλγαρια.Δεν ειμαι καθολου σιγουρος πως θα καταφερουμε να αποφυγουμε την 15-16 θεση που οδηγουν στον υποβιβασμο.Και φανταστειτε οτι αν θα πεσουμε η χρυση γενια των 90 που κερδισε σημερα το Ευρωπαικο ενισχυμενη με Κουφο,Καλαθη,Γιαννοπουλο,Ματαλον,Μπογρη και Σακελαριου(ο οποιος εκανε καλα παιχνιδια με την Νεων) θα αναγκαστει του χρονου να παιξει στην Β Κατηγορια... 68.gif Δηλαδη ελεος.Μια ομαδα που θα μπορουσε να το παρει σχεδον περπατωντας του χρονου να αναγκαζεται να παιξει στην Β κατηγορια...
Τσπ ελπιζω να τα καταφερουν τα παιδια να σωθουν για να μην εχουμε δραματα.

Παντως εγω ειμαι υποχρεωμενος να χρεωσω ενα foul στην ομοσπονδια που επελεξε τον Σιγαλα για την διοργανωση(δεν εχω τπτ με τον ανθρωπο απλα δεν ειχε προπονητικη εμπερια)
και ακομη ενα foul στον Σιγαλα ο οποιος δεν δεχθηκε τον Κουφο στην ομαδα.Σιγουρα δεν θα ηταν ωραιο να ερθει μετα την προετοιμασια και να ενσωματωθει στην ομαδα αλλα αληθεια και περυσι αυτο δεν εγινε?Χιλιες φορες να ερχοταν ο Κουφος και να εχανε τη θεση του ενα παιδι που παλεψε στην προετοιμασια παρα να χασει η Ελλαδα την θεση μας στην πρωτη κατηγορια στο U20.
Α και 2 ερωτησεις:
1)Tον Σλουκα ποιος θα τον παρει?Προβλεπω μαχη αιωνιων αν και το καλυτερο για το παιδι ειναι να παει σε μια ομαδα που θα παιζει.
2)Οι χωρες την Βαλτικης μετα την eurovision οπου παραδοσιακα κανουν συμμαχια αποφασισαν να κανουν και στο Ευρωμπασκετ Νεων?Ουκρανια,Λιθουανια και Λετονια στον ομιλο μας μας αφησαν απ'εξω και περασαν ολες tongue.gif

Με τους Κροάτες παίζαμε και όχι με τους Λετονούς , αλλά τέτοια σατανική ιστορία και να μείνουμε απ'εξω στον πόντο!
Το θέμα με τους Νέους είναι σοβαρό, και αν δεν κερδίσουμε τους Σλοβένους μπαίνουμε στη "ζώνη του Λυκόφωτος".
το τι έγινε με τον Κουφό το ξέρουν τα γερόντια , ο Σιγάλας και ο ίδιος ο Κώστας. Πάντως το κουτόχορτο που περίσσεψε από το βραδινό τήλιο που πίνουν τα γερόντια ( αυτό για τον τραυματισμό του Κουφού) δεν είχε αποτέλεσμα.

Το φάουλ για την επιλογή του Σιγάλα μπορεί να είναι απλό φάουλ γιατί ο άνθρωπος πέρασε τη σχολή προπονητών πριν γίνει τηλεσχολιαστής-απεργοσπάστης το χειμώνα (ενώ ο ...συμμαθητής του Οικονόμου προτίμησε την Α ΕΣΚΑ για το βάπτισμα του πυρός π.χ.), αλλά κάπως έτσι, δίχως πρότερη εμπειρία έχουν γίνει επιλογές πολλές και στο παρελθόν από τα γερόντια και έχουν βγει με επιτυχία. Είναι ένα ζάρι που το ρίχνεις και άμα βγει κορδώνεσαι στο φακό (αμήχανος γιατί η τοπική κοινωνία ονοματίζει ένα κλειστό γήπεδο προς χάριν σου ενώ εσύ έχεις αρνηθεί το αντίστοιχο για τον Γκάλη, θα μου πεις τώρα και ποιός είναι ο γκάλης...) και λες για τη δουλειά που γίνεται και τα υπόλοιπα πολιτικάντικα φρου-φρου, ενώ όταν δε βγει το ζαράκι όλο και κάποιος Χατζηπετρής θα φταίει tongue.gif ή αν δε φταίει θα έχουμε φροντίσει για να φαίνεται πως φταίει, γιατί μη μου πείτε....η επίσημη σιγή Σιγάλα για το θέμα του Κουφού δεν είναι παράξενη ?

Σλούκα έλα στην ΑΕΚΑΡΑ (λεφτά δεν έχουμε αλλά θέση βασικού έχει!) biggrin.gif
man10
Με τους Κροατες,ε?Σορυ tongue.gif Χρεωστε και σε μενα ενα φαουλ εκτος απο ομοσπονδια και Σιγαλα...
Η πλακα με τους Νεους ειναι πως για την Σλοβενια δεν εχω ιδεα τι παικτες εχει αλλα ειναι Σλοβενια,η Βουλγαρια μας κερδισε σε φιλικο(και αν θυμαμαι καλα ανετα) και η Γεωργια επισης δεν ξερω τι ομαδα εχει αλλα εχει εναν πολυ καλο παικτη,Σερμαντινι καπως ετσι τον λενε.Αρα ισως να εχουμε προβληματα!
Αλλα το θεμα ειναι πως για την αποτυχια των Νεων δεν μπορει κανεις να τα βαλει με την ομοσπονδια τοσο(εκτος της επιλογης Σιγαλα) γιατι ρολος της ηταν να βρει τους παικτες αυτους οταν ηταν μικροι να τους βαλει στις Εθνικες να παρουν εμπειριες και λοιπα.Αλλα τωρα πια αυτα τα παιδια ειναι 19-20 χρονων και ειδικα οι της Α1 δεν πηραν την παραμικρη ευκαιρια στις ομαδες τους.Πως να ξεχασω τον Καραβασανη η τον Σιγκουνα οι οποιοι πριν απο 2 χρονια στο Ευρωπαικο εφηβων στην Αμαλιαδα εβγαζαν ματια?Αλλα τα παιδια μετα απο 2 χρονιες στον παγκο,εχασαν το προβαδισμα που ειχαν με τους συνομιληκους τους απο το εξωτερικο.Αρα την βασικοτερη ευθυνη την εχουν οι ομαδες.Σκεφτειτε απο αυτους που παιζουν Α1(Τσαιρελης,Καραβασανης,Σιγκουνας,Ματαλον,
Σακελαριου,Γιαννοπουλος) τους εχετε δει πολλες φορες να παιζουν?


Οσο για τον Σλουκα η ΑΕΚ θα ηταν πολυ καλη επιλογη για το παιδι,αφου θα επαιζε κιολας,αλλα που να τα βρει τα λεφτα για να τον αγορασει απο τον Μαντουλιδη...
nikefalin
QUOTE(man10 @ Aug 4 2008, 00:07 ) *
Με τους Κροατες,ε?Σορυ tongue.gif Χρεωστε και σε μενα ενα φαουλ εκτος απο ομοσπονδια και Σιγαλα...
Η πλακα με τους Νεους ειναι πως για την Σλοβενια δεν εχω ιδεα τι παικτες εχει αλλα ειναι Σλοβενια,η Βουλγαρια μας κερδισε σε φιλικο(και αν θυμαμαι καλα ανετα) και η Γεωργια επισης δεν ξερω τι ομαδα εχει αλλα εχει εναν πολυ καλο παικτη,Σερμαντινι καπως ετσι τον λενε.Αρα ισως να εχουμε προβληματα!
Αλλα το θεμα ειναι πως για την αποτυχια των Νεων δεν μπορει κανεις να τα βαλει με την ομοσπονδια τοσο(εκτος της επιλογης Σιγαλα) γιατι ρολος της ηταν να βρει τους παικτες αυτους οταν ηταν μικροι να τους βαλει στις Εθνικες να παρουν εμπειριες και λοιπα.Αλλα τωρα πια αυτα τα παιδια ειναι 19-20 χρονων και ειδικα οι της Α1 δεν πηραν την παραμικρη ευκαιρια στις ομαδες τους.Πως να ξεχασω τον Καραβασανη η τον Σιγκουνα οι οποιοι πριν απο 2 χρονια στο Ευρωπαικο εφηβων στην Αμαλιαδα εβγαζαν ματια?Αλλα τα παιδια μετα απο 2 χρονιες στον παγκο,εχασαν το προβαδισμα που ειχαν με τους συνομιληκους τους απο το εξωτερικο.Αρα την βασικοτερη ευθυνη την εχουν οι ομαδες.Σκεφτειτε απο αυτους που παιζουν Α1(Τσαιρελης,Καραβασανης,Σιγκουνας,Ματαλον,
Σακελαριου,Γιαννοπουλος) τους εχετε δει πολλες φορες να παιζουν?
Οσο για τον Σλουκα η ΑΕΚ θα ηταν πολυ καλη επιλογη για το παιδι,αφου θα επαιζε κιολας,αλλα που να τα βρει τα λεφτα για να τον αγορασει απο τον Μαντουλιδη...


Λοιπόν, η Γεωργία έχει όντως αυτόν το γίγαντα τον Σερμαντίνι , 2.16. Νίκησε την Ιταλία, έχασε από το Ισραήλ σήμερα για 4 πόντους κι έμεινε έξω.
Η Σλοβενία έκανε 3 ήττες άνετα, όπως και η Βουλγαρία. Μακάρι τα παιδιά να ξορκίσουν τον μπαμπούλα.
Προφανώς και τα παιδιά που παίζουν δεν έχουν τη μεγαλύτερη ευθύνη , όντως δεν έχουν παραστάσεις. Και για να είμαστε δίκαιοι, δίχως εικόνα είναι αυστηρό να πούμε κουβέντα για τον Σιγάλα.
man10
α τωρα ειδα οτι του χρονου εχει παγκοσμιο εφηβων και χαρηκα.Ειχα την εντυπωση οτι γινεται καθε 4 χρονια αλλα αφου ειναι καθε 2 ακομη καλυτερα αφου η ομαδα αυτη θα εχει την ευκαιρια να παιξει του χρονου ξανα μαζι.Τουλαχιστον ακομη και να πεσει η Νεων θα εχω παρηγορια το παγκοσμιο στους εφηβους...
man10
QUOTE(nikefalin @ Aug 3 2008, 21:20 ) *
Λοιπόν, η Γεωργία έχει όντως αυτόν το γίγαντα τον Σερμαντίνι , 2.16. Νίκησε την Ιταλία, έχασε από το Ισραήλ σήμερα για 4 πόντους κι έμεινε έξω.
Η Σλοβενία έκανε 3 ήττες άνετα, όπως και η Βουλγαρία. Μακάρι τα παιδιά να ξορκίσουν τον μπαμπούλα.
Προφανώς και τα παιδιά που παίζουν δεν έχουν τη μεγαλύτερη ευθύνη , όντως δεν έχουν παραστάσεις. Και για να είμαστε δίκαιοι, δίχως εικόνα είναι αυστηρό να πούμε κουβέντα για τον Σιγάλα.

Εχεις δικαιο για αυτο που λες για τον Σιγαλα...Δεν εδωσα ευθυνη στον Σιγαλα για κακο coaching πχ, απλα αποψη μου ειναι οτι θα ηταν προτιμοτερος ενας προπονητης με περισσοτερη εμπειρια.

Η Γεωργια δλδ οντως δειχνει καλη...Ωχ ωχ.
nikefalin
QUOTE(man10 @ Aug 4 2008, 00:23 ) *
Εχεις δικαιο για αυτο που λες για τον Σιγαλα...Δεν εδωσα ευθυνη στον Σιγαλα για κακο coaching πχ, απλα αποψη μου ειναι οτι θα ηταν προτιμοτερος ενας προπονητης με περισσοτερη εμπειρια.

προφανώς,αλλά έτσι γυρίζουμε την κουβέντα στα ...ζάρια των γεροντάδων (που θα λέγε κι ο Λιακόπουλος) biggrin.gif
gasol#4#
bball.gif Αυτό το τόπικ ανήκει στην Εθνική Εφήβων και όχι στην Εθνική Νέων Ανδρών..μη το ξεχνάμε βρε παιδιά... smile.gif
πολλά πολλά μπράβο και συγχαρητήρια στους έφηβους που μας έκαναν περήφανους! 41.gif 41.gif
και το παγκόσμιο γίγαντες! 77.gif bball.gif
jimol34
Ένα τεράστιο μπράβο στην Εθνική Εφήβων για το χρυσό. Εύχομαι σε όλα τα παιδιά να κάνουν την καριέρα που επιθυμούν.

Τέλος να συγχαρώ και τον κόουτς τον οποίο και τυχαίνει να γνωρίζω από τα ΤΕΙ Πειραιά. Κόουτς, πραγματικά μπράβο σου και σου εύχομαι ότι καλύτερο και στην επαγγελματική αλλά και στην προσωπική σου ζωή.
nikefalin
QUOTE(gasol#4# @ Aug 4 2008, 09:23 ) *
bball.gif Αυτό το τόπικ ανήκει στην Εθνική Εφήβων και όχι στην Εθνική Νέων Ανδρών..μη το ξεχνάμε βρε παιδιά... smile.gif
πολλά πολλά μπράβο και συγχαρητήρια στους έφηβους που μας έκαναν περήφανους! 41.gif 41.gif
και το παγκόσμιο γίγαντες! 77.gif bball.gif


Δίκιο έχεις! Μας έκανε περήφανους, αλλα τα σημερινά πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων έχουν "Ντούντου, Ντιογκο, Μπραντάο , Ζιβέ , Μοντέστο και ΑΕΚ - Χαβάη 5 - 0"
Σε όλες βέβαια υπάρχει ένα μικρό χτύπημα για τους "μάγκες " κλπ, αλλά είναι αξιολύπητοι και καραγκιόζηδες ΟΛΟΙ οι διευθυντές , αρχισυντάκτες κλπ που ευθύνονται για τον κεντρικό τίτλο κάθε αθλητικής εφημερίδας αξιολογόντας με αυτόν τον τρόπο τις χτεσινές ειδήσεις.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.