Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ζέλικο Ομπράντοβιτς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
yorgos
QUOTE
και δδ,μπατιστ,τσαρτσα στα πραιμ τους δε ξαναβρισκεις ουτε βεβαια πεκοβιτς,σισκα,μπετσιροβιτς,σπανουλη,νικολ
ας,φωτση,σαρα σε κορυφαιες στιγμες της καριερας τους....


Aν έχεις τα λεφτά να τους αγοράσεις και το κίνητρο να τους δώσεις, όλοι βρίσκονται. Ο Ζοτς με το όνομα που έχει θα βρίσκει δουλειά σε μαγαζιά με πολλά λεφτά, είναι κάτι που το κέρδισε με το σπαθί του. Βέβαια αν έχει 2-3 καταστροφικές σαιζόν σερί θα πέσει η αξία του, όπως όλων, αλλά προς το παρόν είναι ακλόνητη στο μπασκετικό χρηματιστήριο, μια κακή χρονιά δε διαγράφει όλες τις προηγούμενες μαζί. Δηλαδή αν η Μπάρτσα δεν πάρει τίτλο φέτος και ψάχνει προπονητή δε θα είναι ο Ζοτς η πρώτη της επιλογή, άντε μαζί με τον Μπλατ; Και φυσικά μια ομάδα σαν την Μπαρτσελόνα δίνει όλα τα εχέγγυα για να κάνει ο Ζοτς ό,τι έκανε και στον Παναθηναϊκό: μαγαζί γωνία, καλοί γηγενείς, τεράστιο μπάτζετ και διοίκηση που σε αφήνει να δουλέψεις και δεν κάνει καραγκιοζιλίκια.
D-Wade
QUOTE(bbplayer @ Mar 29 2014, 23:10 ) *
αρκεί να βρει έναν Τόμσον δυο Γιοφρέσα και έναν Φεράν. Και αυτοί βρίσκονται εύκολα

Δεν είναι 1994. Το μπάσκετ έχει αλλάξει. Ούτε ο Ομπράντοβιτς δε μπορεί να διεκδικεί συστηματικα την ευρωλίγκα με budget τυρόπιτας(που λέει και ο yorgos).Το να την πάρει είναι ακόμα πιο δύσκολο
Βέβαια επειδή είναι ο Ομπράντοβιτς δε θα του δώσει κανένας μικρό budget
North_gato
QUOTE (D-Wade @ Mar 30 2014, 11:04 ) *
Δεν είναι 1994. Το μπάσκετ έχει αλλάξει. Ούτε ο Ομπράντοβιτς δε μπορεί να διεκδικεί συστηματικα την ευρωλίγκα με budget τυρόπιτας(που λέει και ο yorgos).Το να την πάρει είναι ακόμα πιο δύσκολο
Βέβαια επειδή είναι ο Ομπράντοβιτς δε θα του δώσει κανένας μικρό budget


O ΔΓ του προτεινε τετοιο budjet γιαυτο και την εκανε, οπως ηταν και ο βασικος λογος που στην προηγουμενη συζητηση διναμε λιγες πιθανοτητες επιστροφης, εφ οσον δεν αλλαζε αυτη η πολιτικη στον Παναθηναικο.
roko
QUOTE (yorgos @ Mar 30 2014, 01:46 ) *
Aν έχεις τα λεφτά να τους αγοράσεις και το κίνητρο να τους δώσεις, όλοι βρίσκονται. Ο Ζοτς με το όνομα που έχει θα βρίσκει δουλειά σε μαγαζιά με πολλά λεφτά, είναι κάτι που το κέρδισε με το σπαθί του. Βέβαια αν έχει 2-3 καταστροφικές σαιζόν σερί θα πέσει η αξία του, όπως όλων, αλλά προς το παρόν είναι ακλόνητη στο μπασκετικό χρηματιστήριο, μια κακή χρονιά δε διαγράφει όλες τις προηγούμενες μαζί. Δηλαδή αν η Μπάρτσα δεν πάρει τίτλο φέτος και ψάχνει προπονητή δε θα είναι ο Ζοτς η πρώτη της επιλογή, άντε μαζί με τον Μπλατ; Και φυσικά μια ομάδα σαν την Μπαρτσελόνα δίνει όλα τα εχέγγυα για να κάνει ο Ζοτς ό,τι έκανε και στον Παναθηναϊκό: μαγαζί γωνία, καλοί γηγενείς, τεράστιο μπάτζετ και διοίκηση που σε αφήνει να δουλέψεις και δεν κάνει καραγκιοζιλίκια.


Θα γουσταρα πολυ να τον δω στην Μπαρτσελονα.Θα εχτιζε μια ομαδα για την επομενη 15ετια οπως εκανε με τον παναθηναικο.Ωστοσο ο Πασκουαλ εχει αφησει πλεον το στιγμα του μετα απο τοσα χρονια και φετος που θα σηκωσει Ευρωλιγκα ειναι δυσκολο να φυγει.
j.browning
QUOTE (roko @ Mar 30 2014, 15:26 ) *
Θα γουσταρα πολυ να τον δω στην Μπαρτσελονα.Θα εχτιζε μια ομαδα για την επομενη 15ετια οπως εκανε με τον παναθηναικο.Ωστοσο ο Πασκουαλ εχει αφησει πλεον το στιγμα του μετα απο τοσα χρονια και φετος που θα σηκωσει Ευρωλιγκα ειναι δυσκολο να φυγει.

ο πασκουαλ ειναι ενας παρα πολυ καλος προπονητης.και επειδη ειναι χρονια στην ομαδα και παρουσιαζει καταπληκτικο μπασκετ δεν των κουναει τιποτα.και καλα κανουν.
το μεγαλυτερο μειονεκτημα του ζοτς ειναι οτι ειναι υπερβολικα ξεροκεφαλος οπως πολυ σωστα ειπε ενας φιλος πιο πανω.
j.browning
QUOTE (tuareg @ Mar 29 2014, 23:52 ) *
o ζοτς οπου και να παει δε προκειται να επαναλαβει οτι εκανε με το ΠΑΟ,ακομα και στο ΠΑΟ να ερθει παλι περισσοτερο θα του χαλασει την εικονα παρα θα δημιουργησει κατι,πολυ απλα γιατι η ιστορια δεν επαναλαμβανεται και δδ,μπατιστ,τσαρτσα στα πραιμ τους δε ξαναβρισκεις ουτε βεβαια πεκοβιτς,σισκα,μπετσιροβιτς,σπανουλη,νικολ
ας,φωτση,σαρα σε κορυφαιες στιγμες της καριερας τους....

αυτο που λες ισχυει αλλα εχει εξηγηση.ο οσφπ εχει κανει το καλο παιδομαζωμα και εμεις εκτος απο των μπραμο δεν εχουμε να δειξουμε τιποτα καλο σε νεα ηλικια.(εκτος και αν εξελιχθούν οι μικροι του πανιωνιου)ο ζοτς και να γυρισει αν δεν σταματησει ο ΔΠΓ να κανει αυτα που κανει και αν δεν παρει κανενα ελληνα καλο απο των οσφπ αλλα και οτι αλλο κινείται δεν θα κερδισει τιποτα μονο θα τσαλακωσει την εικονα του.
μαγκες ο ζοτς μπορει να ειναι πολυ καλος προπονητης αλλα θεος δεν ειναι ξεκολατε.
υγ.το μπασκετ που παιξαμε και αυτα που καταφεραμε με των ζοτς απο το 2007 εως το 2012 με τετοια συνεπεια δεν θα ξαναγινουν ποτε ακομα και αν ξαναγυρισει ο ζοτς και εχει και τα κλειδια της ομαδας και μεγαλο μπατζετ γιατι πολυ απλα δεν θα ξαναυπαρξει στην ομαδα παιχτης σαν των ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗ wos_sport3.gif .
bbplayer
QUOTE (tuareg @ Mar 30 2014, 00:17 ) *
Και να μη βαλουν οι αλλοι καλαθι για κανα 10λεπτο,η να βρει ξερω γω σαμπονις και αρλαουκας,η να γεννανε τα κοκορια του τζορτζεβιτς και να τα βαζει απο το κεντρο...
Αλλα οπως σου ειπα η ιστορια δεν επαναλαμβανεται....δυστυχως...


Οι παίχτες που ανέφερες στην προηγούμενη σελίδα δεν είχαν καμια σχέση σαν ονόματα και παικτικά όταν ήρθαν στον Παναθηναϊκό , με το μπάσκετ που έπαιξαν κατά την παραμονή τους και η εξέλιξη τους απογειώθηκε , τουλάχιστο της συντριπτικής πλειοψηφίας από αυτούς. Με πιο κραυγαλέο παράδειγμα τον Μπατιστ αλλά και τους Τσαρτσαρή , Νίκολας, Κόχ, Χατζηβρέττα, ΔΔ, Σπανούλη και πάει λέγοντας.

Οπότε μια χαρά μπορεί να επαναληφθεί η ιστορία , πιθανότατα όχι ακριβώς όπως πριν να παίρνουμε την Ευρωλίγκα κάθε 2,5 χρόνια αλλά πάντως μπορεί, μη στεναχωριέσαι τόσο.

Όσο για τα κοκκόρια του Τζόρτζεβιτς...πέρα από χολή και απωθημένα δεν προσθέτουν κάτι στην ουσία. Πόσοι και πόσοι έχουν βάλει τέτοια καλάθια και έχουν κρίνει παιχνίδια διαχρονικά. Ο Μπάνε π.χ όταν σέντραρε και έμεινε έξω η Μπενετόν του Ομπράντοβιτς και πήγε τελικό ο Εθνικός μας loser (με τη γνωστή κατάληξη βέβαια...)

Γενικά μιλώντας πάντως, θα επαναλάβω αυτό που είπε ο φίλος o starkhws σε άλλο τόπικ. Δε χρειάζεται ούτε να στεναχωριέστε ούτε να αγχώνεστε τόσο. Δεν πρόκειται να έρθει σύντομα ο Ομπράντοβιτς, αν έρθει κάποτε

QUOTE (koostas @ Mar 29 2014, 23:11 ) *
χοντραινουν τα πραγματα για ζοτς...
καποιοι οπαδοι της φενερ μιλουν για τρυπημα στα 2 τελευταια παιχνιδια απο ομπραντοβιτς υπερ του παναθηναικου


έτσι λένε? γι αυτό το 1ο του 3ποντο ο Μπογκντάνοβιτς στο τοπ16 το έβαλε στο ματς με την Κάχα εκεί μέσα? γι αυτό του ξέφευγε η μπάλα 3-4 φορές του Λίνας μέσα από τα χέρια και ο Πρέλντιτς σούταρε στα πλαϊνά της μπασκέτας?

όσο κατέχουμε εμείς από χόκεϊ επί χόρτου κατέχουν και οι Τούρκοι από μπάσκετ φίλε .


QUOTE (North_gato @ Mar 30 2014, 15:14 ) *
O ΔΓ του προτεινε τετοιο budjet γιαυτο και την εκανε, οπως ηταν και ο βασικος λογος που στην προηγουμενη συζητηση διναμε λιγες πιθανοτητες επιστροφης, εφ οσον δεν αλλαζε αυτη η πολιτικη στον Παναθηναικο.


αυτό από πού προκύπτει?

QUOTE (j.browning @ Mar 30 2014, 17:54 ) *
ο πασκουαλ ειναι ενας παρα πολυ καλος προπονητης.και επειδη ειναι χρονια στην ομαδα και παρουσιαζει καταπληκτικο μπασκετ δεν των κουναει τιποτα.και καλα κανουν.
το μεγαλυτερο μειονεκτημα του ζοτς ειναι οτι ειναι υπερβολικα ξεροκεφαλος οπως πολυ σωστα ειπε ενας φιλος πιο πανω.


όλοι οι πετυχημένοι στον τομεά τους , υεπρβολικά ξεροκάφαλοι είναι. Θεωρούν ότι είναι η αρχή και το τέλος του κόσμου. Εδώ ο Πεδουλάκης μετά το ματς με τον Ολυμπιακό ούτε λίγο ούτε πολύ μας είπε ότι μόνο αυτός κατέχει τη μαγική συνταγή του πώς να σταματάει το Σπανούλη. Ο δε Μπαρτζώκας πέρσι , ερχόμενος από τις δόξες του Λονδίνου προτίμησε να αφήσει τον Λάσμε και τον Γκίστ να καταδαφίζουν τις μπασκέτες από τα καρφώματα παρά να δοκιμάσει να παίξει μια ζώνη (σαν αυτή που έπαιξε ο Πασκουάλ και μας έφησε έξω). Το ΕΓΩ τους είναι τεράστιο.

Πάντως προσωπικά δεν έχω χαλαστεί από τις "ξεροκεφαλιές" του Μεγάλου. Δυο Ευρωλίγκες μου έδωσε η ...ξεροκεφαλιά
A.CAB
Δεν ξέρω αν θα ξανάρθει ή όχι ο Ζοτς και δεν με πολυνοιάζει το τι κάνει στη Φενέρ. Προσωπικά πιστεύω ότι πήρε σαπιοκάραβο αλλά το πήγε και λάθος και βρήκε σε ύφαλο. Αυτό όμως δεν μου λέει κάτι. Όλοι οι μεγάλοι προπονητες έχουν αποτυχίες (Μεσίνα, Ντούντα) αλλά αυτό δεν τους κάνει και λίγους. Πόσο μάλλον τον κατά τεκμήριο καλύτερο και πιο επιτυχημένο.

Από 'κει και έπειτα και να ξαναέρθει πίσω ο Ζοτς δεν υπάρχει καμία εγγύηση πως θα ξαναρθούμε πίσω στο δρόμο που ήμασταν και στις επιτυχίες που είχαμε. Δεν ξέρουμε τι μπάτζετ θα έχει, δεν ξέρουμε τι γηγεννείς παίχτες θα υπάρχουν και τι επιπέδου και δεν ξέρουμε πως θα βγει το πράγμα με το ΔΓ πάνω απ' το κεφάλι του. Όμως ακόμα κι αν όλα πάνε καλά εγώ βλέπω δύο αγκάθια, όχι ανυπέρβλητα αλλά δύσκολα. Το μομέντουμ και η ομοιογέννεια που υπήρχε στην ομάδα από ένα σημείο κι έπειτα. Πολύ μεγάλη υπόθεση που κερδίζεται μόνο σταδιακά και σε βάθος χρόνου. Και δεύτερον, ο Ιτούδης. Ξέρω ξέρω υπάρχουν ψυχές που τον θεωρούσαν μεταφραστή. Σαν το Μουρίνιο ένα πράγμα δηλαδή. Αλλά επειδή τυχαίνει να μην είναι καθόλου έτσι τα πράγματα, ο Ιτούδης ήταν βασικό γρανάζι και στον Παναθηναικό και στον Ζοτς. Όλο το σκάουτινγκ περνούσε απ' τα χέρια (και τα μάτια του). Ο Ζοτς τον εμπιστευόταν με κλειστά μάτια. Υπήρχε τέλεια χημεία και κατανομή ρόλων. Όταν πας για κορυφή όλα πρέπει να λειτουργούν στην εντέλεια. 13 χρόνια το βλέπαμε.

Από 'κει και έπειτα συνεχίζω να θεωρώ δύσκολη την επιστροφή του το καλοκαίρι αν και με συμπεριφορές σαν τη προχθεσινή δεν θα μου έκανε και τόση εντύπωση το διαζύγιο.
bbplayer
QUOTE (A.CAB @ Mar 30 2014, 18:54 ) *
Δεν ξέρω αν θα ξανάρθει ή όχι ο Ζοτς και δεν με πολυνοιάζει το τι κάνει στη Φενέρ. Προσωπικά πιστεύω ότι πήρε σαπιοκάραβο αλλά το πήγε και λάθος και βρήκε σε ύφαλο. Αυτό όμως δεν μου λέει κάτι. Όλοι οι μεγάλοι προπονητες έχουν αποτυχίες (Μεσίνα, Ντούντα) αλλά αυτό δεν τους κάνει και λίγους. Πόσο μάλλον τον κατά τεκμήριο καλύτερο και πιο επιτυχημένο.

Από 'κει και έπειτα και να ξαναέρθει πίσω ο Ζοτς δεν υπάρχει καμία εγγύηση πως θα ξαναρθούμε πίσω στο δρόμο που ήμασταν και στις επιτυχίες που είχαμε. Δεν ξέρουμε τι μπάτζετ θα έχει, δεν ξέρουμε τι γηγεννείς παίχτες θα υπάρχουν και τι επιπέδου και δεν ξέρουμε πως θα βγει το πράγμα με το ΔΓ πάνω απ' το κεφάλι του. Όμως ακόμα κι αν όλα πάνε καλά εγώ βλέπω δύο αγκάθια, όχι ανυπέρβλητα αλλά δύσκολα. Το μομέντουμ και η ομοιογέννεια που υπήρχε στην ομάδα από ένα σημείο κι έπειτα. Πολύ μεγάλη υπόθεση που κερδίζεται μόνο σταδιακά και σε βάθος χρόνου. Και δεύτερον, ο Ιτούδης. Ξέρω ξέρω υπάρχουν ψυχές που τον θεωρούσαν μεταφραστή. Σαν το Μουρίνιο ένα πράγμα δηλαδή. Αλλά επειδή τυχαίνει να μην είναι καθόλου έτσι τα πράγματα, ο Ιτούδης ήταν βασικό γρανάζι και στον Παναθηναικό και στον Ζοτς. Όλο το σκάουτινγκ περνούσε απ' τα χέρια (και τα μάτια του). Ο Ζοτς τον εμπιστευόταν με κλειστά μάτια. Υπήρχε τέλεια χημεία και κατανομή ρόλων. Όταν πας για κορυφή όλα πρέπει να λειτουργούν στην εντέλεια. 13 χρόνια το βλέπαμε.

Από 'κει και έπειτα συνεχίζω να θεωρώ δύσκολη την επιστροφή του το καλοκαίρι αν και με συμπεριφορές σαν τη προχθεσινή δεν θα μου έκανε και τόση εντύπωση το διαζύγιο.



γενικά +1 σε όλα

αλλά αυτά τα εμπόδια θεωρώ ότι μπορούν να ξεπεραστούν σε βάθος χρόνου. Το μείζον ζήτημα είναι οι προθέσεις και οι σκεψεις του ΔΓ σχετικά με το μέλλον της ομάδας
yorgos
O Πασκουαλ όντως έχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά και η γνώμη μου δε θα αλλάξει ακόμη κι αν δεν πάρει φέτος την Ευρωλίγκα. To θέμα είναι πως εκεί που βρίσκεται αναγνωρίζουν την καλή του δουλειά αλλά και το ότι δε γίνεται να παίρνεις την Ευρωλίγκα κάθε χρόνο, ούτε καν κάθε 3. Έχουν σοβαρή διοίκηση.
bbplayer
Ο Πασκουάλ είναι μεγάλος προπονητής




κάνε κουράγιο ρε Μακάλεμπ. Το φουκαρά το Νικ ένα βράδυ πήγε να τον σκοτώσει με τη Μπάρτσα αλλά τώρα είναι ΝΒΑ
roko
Εαν ο Ομπραντοβιτς ηταν αδιαφορος παντως και ειχε το μυαλο του στο διαζυγιο με την Φενερ,τοτε δεν θα χτυπιοταν προς παικτες και διαιτητες,πραγμα που σημαινει δηλαδη οτι ζει το παιχνιδι με μεγαλη ενταση.

Ο Ομπραντοβιτς ειναι μαγγας και εκτος απο επιτυχημενος θεωρω οτι ειναι και σωστος αντρας και δεν θα φυγει μολις βρει τα σκουρα. Φωναζει και χτυπιεται πολυ απλα γιατι θελει να επιβαλει τον νομο του.Και μολις τον επιβαλει τοτε η ομαδα του θα λειτουργει σαν ρολοι με αυτοματισμους.

Και ο Παναθηναικος αν θελει να λεγεται (που ασφαλως και ειναι) μεγαλη ομαδα,πρεπει να συνεχισει κοιτωντας μονο μπροστα και να μην κανει οτι κανει η Γιουναιτεντ για παραδειγμα που μερικοι οπαδοι της περιμενουν επιστροφη του Σερ Αλεξ..

EXASFAIROS
Χαλαρωστε,αν ειναι να αποφασισει να ελθει θα βρουμε ξανα τον δρομο μας.Μια οι ξεροκεφαλιες ,μια το ενα ,μια το αλλο...εγω ξερω οτι θα βρουμε τον δρομο μας.Ο Ζοτς ειναι Ζοτς...αν αποφασισει να ελθει σημαινει οτι εχουν συζητηθει και εχουν συμφωνησει 2 μεριες.Οτιδηποτε ειναι να γινει ας γινει μολις τελιωσει το πρωταθλημα και οχι αργα .
Για μενα αν επιστρεψει ο Ζοτς θελει ενα πραγμα διπλα του ,ενα καλο σκαουτερ για αμερικανακια με προοπτικη Λανγκφορντ,Μακαλεμπ κλπ κλπ.Τα ενχωρια ταλεντα ειναι περιορισμενα και κανουν μπαμ,τα δε γιουγκοταλεντα του τα προσφερουν με κλειστα ματια....απλα τα πραγματα.Λιγη θετικη ενεργεια και οχι κραξιμο και ευρωπαικο απο την πρωτη σεζον εννοειται!!!!!....ιδιως με τετοια Μπαρτσα,Ρεαλ,Τσκα που εχεις απεναντι σου...
koostas
σορωτος στο φβ

QUOTE
όταν συμπεριφέρεσαι σε παικτες όπως ο μπιελιτσα και ο μακαλεμπ σαν παιδια παιδικης ομαδας και τους βριζεις και τους διωχνεις στα αποδυτήρια για να τους εκθεσεις μπροστα στα ματια ολου του κοσμου, όταν βαζεις τους αγαπητικούς σου , κυριως εν ελλαδι , να γραφουν ότι δεν εχεις παικτες και να λενε ψεματα ότι δεν τους διάλεξες εσυ ενώ ο μονος ξενος που ηταν από περσι ηταν ο μακαλεμπ και αυτοι οι παικτες που δεν εχεις είναι οι: μπογκντανοβιτς, μακαλεμπ, μπιελιτσα, πρελιζιτς, κλειζα, ζοριτς, βιντμαρ, οναν, σαβα και πολλοι αλλοι , όταν σου φταιει ο αρτεαγκα γιατι δεν δινει αυτά που ειχες συνηθισει και γενικα όταν φταινε παντα ολοι οι αλλοι και ποτε δεν εχεις παρει μια ευθυνη επανω σου δεν νομιζω να ξαφνιάστηκες που αυτοι οι παικτες δεν παιζουν πια για εσενα και τρως 30 ποντους από τον σκαριολο και τον ποετα........αυτό δεν σημαινει ότι δεν είναι μεγαλος προπονητης αλλα και οι μεγαλοι πρεπει να ψαχνουν για τα πραγματικα αιτια μιας κακης χρονιας και όχι να κανεις συνεχεια επικοινωνιακο παιχνιδι............
EXASFAIROS
μεγαλη πιεση στον Ζοτς ...μακαρι να μας βγει σε καλο biggrin.gif...θελουμε κατι πιο εξτριμ και οχι απλο σπρωξιμο στον Νεμανια ...
tuareg
QUOTE (bbplayer @ Mar 30 2014, 18:28 ) *
Οι παίχτες που ανέφερες στην προηγούμενη σελίδα δεν είχαν καμια σχέση σαν ονόματα και παικτικά όταν ήρθαν στον Παναθηναϊκό , με το μπάσκετ που έπαιξαν κατά την παραμονή τους και η εξέλιξη τους απογειώθηκε , τουλάχιστο της συντριπτικής πλειοψηφίας από αυτούς. Με πιο κραυγαλέο παράδειγμα τον Μπατιστ αλλά και τους Τσαρτσαρή , Νίκολας, Κόχ, Χατζηβρέττα, ΔΔ, Σπανούλη και πάει λέγοντας.

Οπότε μια χαρά μπορεί να επαναληφθεί η ιστορία , πιθανότατα όχι ακριβώς όπως πριν να παίρνουμε την Ευρωλίγκα κάθε 2,5 χρόνια αλλά πάντως μπορεί, μη στεναχωριέσαι τόσο.

Όσο για τα κοκκόρια του Τζόρτζεβιτς...πέρα από χολή και απωθημένα δεν προσθέτουν κάτι στην ουσία. Πόσοι και πόσοι έχουν βάλει τέτοια καλάθια και έχουν κρίνει παιχνίδια διαχρονικά. Ο Μπάνε π.χ όταν σέντραρε και έμεινε έξω η Μπενετόν του Ομπράντοβιτς και πήγε τελικό ο Εθνικός μας loser (με τη γνωστή κατάληξη βέβαια...)



εγω δε στεναχωριεμαι μια χαρα ειμαι,αληθειες γραφω,(πες εσυ δλδ οτι δε γεννησαν τα κοκορια το τζορτζεβιτς και του τομσον)εσενα βλεπω να ζοριζεσαι καθε τοσο που καποιος κρινει αρνητικα το ζοτς.Λες και εισαι ομπραντοβιτσιακος κι οχι ΠΑΟ....
shtarkws
Επι της ευκαιριας να δηλωθω και εγω Ομπραντοβιτσικος Παναθηναικος
bbplayer
QUOTE (tuareg @ Apr 5 2014, 12:01 ) *
εγω δε στεναχωριεμαι μια χαρα ειμαι,αληθειες γραφω,(πες εσυ δλδ οτι δε γεννησαν τα κοκορια το τζορτζεβιτς και του τομσον)εσενα βλεπω να ζοριζεσαι καθε τοσο που καποιος κρινει αρνητικα το ζοτς.Λες και εισαι ομπραντοβιτσιακος κι οχι ΠΑΟ....


για την ακρίβεια γράφεις μισές αλήθειες ή την αλήθεια όπως την αντιλαμβάνεσαι εσύ. Και καλά κάνεις βέβαια, ο καθένας ποστάρει ότι και όπως θέλει.

Επίσης καλά κανεις εάν κρίνεις σα ζόρισμα δικό μου το ότι δεκάδες ματς έχουν κριθεί σαν αυτό της Κω/πολης ή το ότι ο Μπάνε σέντραρε και έμεινε έξω το Τρεβίζο στο δέκατο του δευτερολέπτου. Ο καθένας έχει την αλήθεια του
tuareg
QUOTE (bbplayer @ Apr 5 2014, 13:42 ) *
για την ακρίβεια γράφεις μισές αλήθειες ή την αλήθεια όπως την αντιλαμβάνεσαι εσύ. Και καλά κάνεις βέβαια, ο καθένας ποστάρει ότι και όπως θέλει.

Επίσης καλά κανεις εάν κρίνεις σα ζόρισμα δικό μου το ότι δεκάδες ματς έχουν κριθεί σαν αυτό της Κω/πολης ή το ότι ο Μπάνε σέντραρε και έμεινε έξω το Τρεβίζο στο δέκατο του δευτερολέπτου. Ο καθένας έχει την αλήθεια του


κοιτα φιλε,η αληθεια ειναι οτι ο Ζοτς ειναι ενας πολυ μεγαλος προπονητης,για μενα ο δευτερος μεγαλυτερος που βγηκε στην Ευρωπη (πισω απο το Ντουντα).
Αλλο αυτο ομως και αλλο η παραδοχη οτι φετος τα σκατωσε και στα ματια καποιων απομυθοποιειται.
Το οτι δεν εχειΤουρκους γηγενης για να στηριχτει ειναι μεν ενα δεδομενο αλλα δεδομενο ειναι επισης οτι εχει απεριοριστο μπατζετ στη διαθεση του και οτι τις μεταγραφες και την ομαδα την εστησε αυτος.(Δε πιστευω ποτε οτι ο ψυχισμος,χαρακτηρα και ιδιοσυγκρασια του Ζοτς θα επετρεπε στο καθενα να του επιβαλλει το καθε Κλειζα,Ζοριτς κλπ).
Οπως δεδομενο ειναι οτι οι ηττες και η καθιζηση της Φενερ ηρθαν με αυτον στο παγκο.
Oπως επισης αληθεια ειναι οτι στην εθνικη το 04 και το 05 απετυχε εκωφαντικα,οπως επισης ειναι αληθεια οτι δεν εβγαλε ενα νεο ταλεντο ποτε (σε αντιθεση με το ντουντα).
Πετυχε πολλα,ειναι ευρωπαικος μυθος αλλα βοηθησε και το ταιμιγκ και οι συνθηκες που του παρηχαν οι Γιαννακοπουλοι.
Ηταν ιδανικα για να δημιουργησει δυναστεια (οπως εκανε και μπραβο του),αλλα το να περιμενεις να πιανει αμμο και να γινεται χρυσαφι απο παει δεν ειναι δυνατο,γιατι πολυ απλα (συνεχιζω και το πιστευω) οι ιδανικες συνθηκες υπαρχουν once in a lifetime και η ιστορια δεν επαναλαμβανεται.
Ειναι πολυ δυσκολο για τον Ομπραντοβιτς να κανει αυτο που θελει οπου και να ειναι γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει δδ,δεν υπαρχει μπατιστ κλπ....
Οκ,τους εξελιξε ,πηρε οτι μπορουσε να παρει αλλα δε τα εκανε ολα μονος του,υπηρχε μαγια για την οποια φροντιζε η διοικηση.
Η ιδια μαγια δε φαινεται να υπαρχει στο αμεσο μελλον
koostas
QUOTE (tuareg @ Apr 5 2014, 14:37 ) *
...
Πετυχε πολλα,ειναι ευρωπαικος μυθος αλλα βοηθησε και το ταιμιγκ και οι συνθηκες που του παρηχαν οι Γιαννακοπουλοι.
...


αυτο περιεχει ολη την αληθεια
dbokos
Πριν τον βοηθησει το ταιμιγκ και του παρεχουν τις συνθηκες οι Γιαννακοπουλοι, ειχε ηδη 3+2 ευρωπαικους τιτλους σαν προπονητης.
tuareg
QUOTE (dbokos @ Apr 5 2014, 18:39 ) *
Πριν τον βοηθησει το ταιμιγκ και του παρεχουν τις συνθηκες οι Γιαννακοπουλοι, ειχε ηδη 3+2 ευρωπαικους τιτλους σαν προπονητης.


ενταξει κι ο παβισεβιτς ειχε παρει δυο πρωταθλητριων,εκτος αν πιστευεις οτι τα παντα στο ΠΑΟ τα πετυχε αυτος ,χωρις να εχουν συμμετοχη στις επιτυχιες οι υπολοιποι...
dbokos
Εγω μιλαω για την εποχη πριν τον ΠΑΟ, διαβασε καλα τι εγραψες και τι σου απαντησαν. Πριν βρει τις ιδανικες συνθηκες, ειχε ηδη 5 ευρωπαικους τιτλους.

Εξαλλου ο Παβισεβιτς εμεινε στους 2 τιτλους και δεν εφθασε στους 10 οπως ο Ζοτς. Εχει ακομη και αλλα 15 χρονια προπονητικης για να δουμε που θα φθασει.

Αν φθασαμε τωρα να συγκρινουμε και τον Παβισεβιτς με τον Ζοτς, τι να πω...
tuareg
ημουν ξεκαθαρος στο τι εγραψα,αναγνωρισα τις πολυ μεγαλες επιτυχιες του και αναφερθηκα στις αποτυχιες του,εκεινο που δε καταλαβαινω ειναι γιατι πρεπει ντε και καλα να βρισκονται δικαιολογιες για την ευθυνη που εχει στο φετινο συνονθυλευμα της φενερ.
dbokos
Προσωπικα δεν βρισκω καμια δικαιολογια για την φετινη αποτυχια του στην Φενερ, απλα εσυ κολας στην μια χρονια απο τα 20 χρονια καριερας κατα την οποια επαιρνε ευρωπαικο τιτλο καθε 2ο χρονο.

Ενταξει μπορει να μην τον πας και τοσο, αλλα να διαστρεβλωνεις γεγονοτα για να υποστηριξεις την γνωμη σου ειναι λαθος.

Αν θελεις εξηγησε μας και πως ο Ιβκοβιτς ειναι καλυτερος προπονητης, π.χ. βασει τιτλων? αυτος δεν ειχε ιδανικες συνθηκες στις ομαδες που δουλεψε? γιατι πηρε μονο 2+3 τιτλους? στην CSKA δεν απετυχε?
tuareg
QUOTE (dbokos @ Apr 5 2014, 19:36 ) *
Προσωπικα δεν βρισκω καμια δικαιολογια για την φετινη αποτυχια του στην Φενερ, απλα εσυ κολας στην μια χρονια απο τα 20 χρονια καριερας κατα την οποια επαιρνε ευρωπαικο τιτλο καθε 2ο χρονο.

Ενταξει μπορει να μην τον πας και τοσο, αλλα να διαστρεβλωνεις γεγονοτα για να υποστηριξεις την γνωμη σου ειναι λαθος.

Αν θελεις εξηγησε μας και πως ο Ιβκοβιτς ειναι καλυτερος προπονητης, π.χ. βασει τιτλων? αυτος δεν ειχε ιδανικες συνθηκες στις ομαδες που δουλεψε? γιατι πηρε μονο 2+3 τιτλους? στην CSKA δεν απετυχε?


ε πως διαστρεβλωνω γεγονοτα?Στην εθνικη Σερβιας δεν απετυχε το 04 και το 05 (μεσα στο Βελιγραδι),το 92 και το 94 δε γεννησαν τα κοκορια του τζορτζεβιτς και του τομσον?το 95 δεν ειχε τις τελειες συνθηκες στη ρεαλ?(οπως τις ειχε και στο ΠΑΟ αλλωστε).
Δεν ειναι αληθεια οτι στο ΠΑΟ εχτισε οτι εχτισε γιατι η διοικηση του προσφερε τη δυνατοτητα να εχει τους καλυτερους παικτες στη καλυτερη στιγμη της καριερας τους?
Δεν ειναι αληθεια οτι προσπαθησε φετος στη φενερ να βρει εναν αντιστοιχο δδ ,δινοντας κατα καιρους τη μπαγκετα σε πρελτζιτς,μπογιαν,μπο αλλα απετυχε γιατι η ιστορια δεν επαναλαμβανεται και δδ στα πραιμ του δε ξαναβγαινει?
Δεν ειναι αληθεια οτι ποτε δεν εβγαλε ενα ταλεντο αλλα παντα δουλευε με ετοιμους παικτες που τους εξελιξε?
Αυτο το τελευταιο ειναι που με κανει να θεωρω το Ντουντα καλυτερο,οτι πηρε τιτλους με ταλεντα και τα ανεδειξε.

bbplayer
Βάλτε ένα "λ" tongue.gif

Ο Ντούντα φέτος στο Ευρωμπάσκετ πάτωσε με ...τα ταλέντα αλλά πάντα θα παραμένει από τους κορυφαίους
dbokos
Τελειες συνθηκες ειχαν και αλλοι προπονητες αλλα δεν πηραν τους ιδιους τιτλους.

Επισης αν ειναι επιχειρημα το "γεννησαν τα κοκορια του", τοτε κακως συζηταμε.
tuareg
ενταξει αν ο ζοτς ειναι ιερη αγελαδα και δεν πρεπει να υποκειται σε κριτικη παω πασο...
dbokos
Να υποκειται σε κριτικη, αλλα οχι με επιχειρημα το "γεννησαν τα κοκορια του" (ακα γκαστονε)

Για να φθασεις το ματς να το διεκδικεις στο τελευταιο σουτ, χρειαζονται και αλλα πραγματα εκτος του παραπανω.

bbplayer εχεις δικιο, το φαγαμε το λ.
ssoulliss
Ο Ζοτς στηριζόταν πάντα σε κορμό καλών γηγενών παικτών. Στην Μπανταλόνα είχε Βιγιακάμπα,Φεράν και αδέρφια Γιοφρέσα στην Μπένετον Πίτις,Μπονόρα και Μαρκονάτο στην Ρεάλ Αντούνεθ,Μπιριούκοφ και Αλ.Ρέγιες και στον Παναθηναικό Αλβέρτη,Χατζηβρέττα,Διαμαντίδη,Σπανούλη και Τσαρτσαρή. Στη Φενέρ δεν έχει καλόυς γηγενείς πλην Πρέλντζιτς.

Στη Μπανταλόνα που δεν είχε καλούς ξένους,απέτυχε στα εγχώρια και απολύθηκε. Στην Ρεάλ πήρε το Ευρωπαικό το 1995 με Σαμπόνις-Αρλάουκας αλλά εντός απέτυχε (δεν έπαιξε ούτε τελικό πρωταθλήματος!!!) και απολύθυκε. Στην Μπένετον είχε Ρέμπρατσα και Ουίλλιαμς έπαιξε καλό μπάσκετ είχε μεγάλο μπάτζετ πήρε ένα κύπελλο έπαιξε σε ένα φάιναλ φορ-αυτό της Βαρκελώνης και επίσης απολύθηκε.

Στο Παναθηναικό βρήκε αυτό που έψαχνε και αυτό που του ταίριαζε και έγινε αυτός που όλοι παραδέχονται. Αυτή τη στιγμή στη Φενέρ δεν έχει ούτε Μποντίρογκα,ούτε Σαμπόνις ούτε Ουίλλιαμς,ούτε Σάρας για να τον ξελασπώσουν. Ο Κλέιζα είναι θεωρητικά τέτοιου μεγέθους αλλά οι τραυματισμοί τον έχουν κάνει παλάιμαχο.

Τώρα αν αναδείξει νέους Τούρκους και πάρει καλύτερους ξένους ίσως πετύχει αλλά αμφιβάλλω ειδικά για το πρώτο. smile.gif
dbokos
Μην ξεχνας οτι απολυθηκε και απο τον ΠΑΟ αφου εχασε το πρωταθλημα του 2012.
Dancing Madly Backwards
Ο Ομπράντοβιτς σαφώς είναι ο πιο επιτυχημένος προπονητής στην Ευρώπη βάσει τίτλων.
Από εκεί και πέρα το "γκαστόνε" λέγεται επειδή ήταν όντως πάρα μα πάρα πολύ τυχερός όταν ξεκίνησε την καριέρα του. Η ώθηση που του δόθηκε λόγο τύχης, timing, συνεργατών (Νίκολίτς κατά πρώτο λόγο και Ίβκοβιτς κατά δεύτερο στην Παρτιζάν), το σουτ του Τζόρτζεβιτς, η φάση με την Μπανταλόνα. Στη Ρεάλ είχε στη διάθεση του τον απόλυτο παίκτη στην Ευρώπη τότε (Σαμπόνις) + Αρλάουκας + άλλους. Από εκεί και πέρα πάντα διαχειριζόταν παικταράδες πρώτης γραμμής, με εξαίρεση ίσως την εποχή της ευρωπαικής ανομβρίας του ΠΑΟ (2003-2006) όπου και εκεί έκανε πολλές λάθος επιλογές. Απλά η συγκεκριμένη περίόδος, είχε την "ασυλία" των δεδομένων εγχώριων τίτλων, λόγω ανυπαρξίας αντιπάλου. Και για να το συνδέσω με τη φάση Ίβκοβιτς/ΤΣΣΚΑ που ανέφερε ο dbokos, ο Ίβκοβιτς δεν την είχε αυτή την εμπιστοσύνη.

Προσωπικά, θεωρώ σπουδαιότερο τον Ίβκοβιτς επειδή και έχει βγάλει/δουλέψει/βελτιώσει (συχνά σε τρομακτικό ρυθμό και βαθμό) περισσότερους παίκτες, επειδή αυτά τα "ολίγα", όσον αφορά ευρωπαϊκούς τίτλους, που έχει πετύχει είναι πιο "μαγικά", επειδή δεν κώλωνε να φθαρεί για χάρη του καλού της ομάδας του (βλ. Εθνική Σερβίας, όπου και εκεί το αργυρό του 2009 ήταν απίστευτο επίτευγμα) και επειδή θεωρώ μακροπρόθεσμα σπουδαιότερη δουλειά το να δημιουργείς/χτίζεις ομάδες από το να παίρνεις τίτλους. Δεν είναι τυχαίο που η αύρα της ομάδας του 2011/2012 του ΟΣΦΠ πέρασε τόσο χαρακτηριστικά και στην ομάδα της επόμενης σεζόν (προφανώς και η κατάκτηση του Ευρωπαικού ήταν επιτυχία Μπαρτζώκα, μιλάω όμως για τη βάση και όσα κληρονόμησε αυτή η ομάδα).

Επίσης πέρυσι στο Ευρωμπάσκετ, ο Ίβκοβιτς πέρασε μια ομάδα με ρόστερ.... ας μη το συζητάμε, κατευθείαν στο παγκόσμιο. Αυτός ήταν ο στόχος του έτσι και αλλιώς.
Redoctor
Oμπράντοβιτς ο καλύτερος διαχειριστής ομάδων , Ίβκοβιτς ο καλύτερος δημιουργός. Και οι 2 φυσικά με αποτυχίες αλλά συνήθως επιτυχημένοι.
dbokos
QUOTE(Dancing Madly Backwards @ Apr 5 2014, 20:09 ) *
και επειδή θεωρώ μακροπρόθεσμα σπουδαιότερη δουλειά το να δημιουργείς/χτίζεις ομάδες από το να παίρνεις τίτλους.


Οπως καποιος αλλος θα θεωρουσε το να εξελιξεις τους παικτες σου, αλλους σε μερικους απο τους καλυτερους στην Ευρωπη ολων των εποχων και αλλους σε παρα πολυ καλους παικτες.

π.χ. Διαμαντιδης, Σπανουλης, Μπατιστ, Φωτσης, Τσαρτσαρης, Καλαθης, Νικολας κλπ
tuareg
QUOTE (dbokos @ Apr 5 2014, 20:33 ) *
Οπως καποιος αλλος θα θεωρουσε το να εξελιξεις τους παικτες σου, αλλους σε μερικους απο τους καλυτερους στην Ευρωπη ολων των εποχων και αλλους σε παρα πολυ καλους παικτες.

π.χ. Διαμαντιδης, Σπανουλης, Μπατιστ, Φωτσης, Τσαρτσαρης, Καλαθης, Νικολας κλπ


παλι δε μπορεις να καταλαβεις οτι αυτο που λεμε ειναι οτι ο Ζοτς βρηκε τη μαγια ετοιμη κι εφτιαξε το τσουρεκι,ο Ντουντα εψαχνε να βρει και τις κοτες που θα εκαναν τ'αυγα και το χωραφι που υπηρχε το σιταρι για το αλευρι....
dbokos
Η διαφορα ομως ειναι οτι πολλα απο τα ταλεντα του Ιβκοβιτς χαθηκαν στον μπασκετικο οριζοντα, οταν οι αλλοι του Ζοτς ειναι ακομη εδω και πρωταγωνιστουν στις καλυτερες ομαδες.
Dancing Madly Backwards
QUOTE (dbokos @ Apr 5 2014, 20:33 ) *
Οπως καποιος αλλος θα θεωρουσε το να εξελιξεις τους παικτες σου, αλλους σε μερικους απο τους καλυτερους στην Ευρωπη ολων των εποχων και αλλους σε παρα πολυ καλους παικτες.

π.χ. Διαμαντιδης, Σπανουλης, Μπατιστ, Φωτσης, Τσαρτσαρης, Καλαθης, Νικολας κλπ


Τωρά θα λέμε τα ίδια για 100 φορές; Μιλάμε για πιτσιρικάδες και ταλέντα. Ο Διαμαντίδης δεν ήταν παιδαρέλι όταν πήγε στον ΠΑΟ, ήταν 24 χρονών, ο Σπανούλης είχε ήδη κάνει μια breakthrough χρονιά στο Μαρούσι (και σε Eurocup) και έκανε το μπαμ με την "καλημέρα", ο Τσαρτσαρής πήγε στον ΠΑΟ στα 23 του και ο Νίκολας έγινε το αντίθετο από αυτό που λες: από υπερσκόρερ σε έναν παίκτη με συγκεκριμένους ρόλους. Όσο για τον Φώτση θα μπορούσα να σου πω ότι δίπλα στον Ίβκοβιτς χτύπησε το ζενίθ στην απόδοσή του.
Ο Καλάθης όντως έμαθε πάρα πολλά δίπλα στον Ομπράντοβιτς, αλλά μέχρι και οπαδοί του ΠΑΟ έλεγαν πως δεν ταιριάζουν τα χνώτα τους και στην τελική το μπάσκετ που τον έφερε στο NBA δεν ήταν αυτό που έπαιζε στον ΠΑΟ.

Επίσης δεν πιάνουμε καν τα ονόματα που κοντά στον Ομπράντοβιτς όχι μόνο δεν έγιναν τίποτα, αλλά έκαναν πισωγυρίσματα.

QUOTE (dbokos @ Apr 5 2014, 20:39 ) *
Η διαφορα ομως ειναι οτι πολλα απο τα ταλεντα του Ιβκοβιτς χαθηκαν στον μπασκετικο οριζοντα, οταν οι αλλοι του Ζοτς ειναι ακομη εδω και πρωταγωνιστουν στις καλυτερες ομαδες.


Οι "του Ζοτς" στη μεγαλύτερη τους πλειοψηφία ήταν όπως ήταν όσο έμεναν στον ΠΑΟ. Για ποιους μιλάς ακριβώς;
Ποια ταλέντα του Ίβκοβιτς χάθηκαν στον μπασκετικό ορίζοντα; Γρήγορα - γρήγορα αν σκεφτώ κάποιους που το καλοκαίρι έπαιζαν στην Εθνική Σερβίας, τώρα κάνουν στην Ευρωλίγκα καριέρα υψηλού επιπέδου (Στίματς) έως παπάδες (Μπογκντάνοβιτς).
louie
ο ομπραντοβιτς ειναι μακραν του δευτερου ο καλυτερος προπονητης στην ιστορια του ευρωπαικου μπασκετ και η φετινη χρονια ειναι η αποδειξη. τι εννοω με αυτο; οτι ειναι ο μονος που επειδη σε μια χρονια δεν πηρε τιτλο ή δεν πηγε final 4 αμφισβητειται...

για τους πολεμιους του θα βρουν δικαιολογια για καθε επιτυχια του ωστε να μην του την πιστωσουν. στις αποτυχιες ομως θα σπευσουν να τον χτυπησουν αλυπητα. στην παρτιζαν και την μπανταλονα φταιει η τυχη(!!). την ατυχια του με την μπενετον ομως θα την περασουμε στα ψιλα. στον παναθηναικο ειχε τους γιαννακοπουλους. βεβαια οι γιαννακοπουλοι σε 12 χρονια πριν τον ομπραντοβιτς εριχναν τα ιδια λεφτα, εφερναν παιχτες σαν τον ντομινικ, τον σκοτ, τον ρατζα, τον γκαλη, τον βρανκοβιτς, τον πασπαλι κτλ και πηραν 1 ευρωπαικο, 2 πρωταθληματα και 2 κυπελλα. στο ιδιο χρονικο διαστημα(1 χρονο παραπανω για την ακριβεια) με τον ομπραντοβιτς πηραν 5 ευρωπαικα, 11 πρωταθληματα και 7 κυπελλα... καντε τη συγκριση

για τον ντουντα που ακουστηκε σαν καλυτερος του η αποτυχια ειναι another day in the office και κανεις δεν θα πει και τπτ. ομως στον ομπραντοβιτς πρεπει καθε αποτυχια να την ξεχειλωσουμε και να πατησουμε σε αυτην για να καταρριψουμε τις αμετρητες επιτυχιες του. κι αυτο επειδη τα 22 χρονια της καριερας του ομπραντοβιτς τα 8 ειναι στην απολυτη κορυφη. στα 36 της καριερας του ντουντα ειναι μολις τα 2... οπως ειπε και καποιος πιο πριν ο ομπραντοβιτς το παιρνει καθε 2,5 χρονια. ε ο ντουντα καθε 18... ο ιβκοβιτς ειναι μεγαλος και δεν το αμφισβητω αυτο. ο ομπραντοβιτς ομως ειναι τεραστιος και γι αυτο αμφισβητειται με τετοιο ζηλο.

ναι η φετινη αποτυχια του πιστωνεται απολυτα. ω ναι απετυχε. αυτο που ολοι οι υπολοιποι προπονητες το κανουν σην πλειονοτητα της καριερας τους και δεν ειναι καν θεμα το εκανε και ο ομπραντοβιτς και ολοι κανουμε σαν τρελοι. ολοι οι πολεμιοι του κατηγορουν τους υποστηρικτες του οτι τον βλεπουν σαν θεο ομως εκεινοι ουσιαστικα τους επιβεβαιωνουν οταν δεν τον κρινουν σαν απλο προπονητη για τον οποιο η αποτυχια θα ηταν στο προγραμμα αλλα σαν θεο που η αποτυχια ειναι ανεπιτρεπτη...
louie
επειδη το σχολιο δημοσιευτηκε δυο φορες και το κανω εντιτ να προσθεσω και κατι που ειδα στα νεα σχολια. το ματι του ιβκοβιτς στα ταλεντα ηταν το ιδιο που ηθελε να διωξει τον γκαλη απο τον αρη και ειχε προφητεψει φευγοντας απο τον αρη το 83 οτι "ο Άρης όσο έχει τον Γκάλη δεν πρόκειται να πάρει πρωτάθλημα";; ή μηπως ειναι αυτο που ηθελε να διωξει τον σλουκα προπερσι και τον κρατησαν με το ζορι οι αγγελοπουλοι και τελικα ο σλουκας προοριζεται για νεος ηγετης του ολυμπιακου;
dbokos
Απο το 1991-1992 εως το 2011-2012 (δλδ 20 χρονια) πηρε 10 τιτλους, εναν καθε 2 χρονια και ειναι ακομη 54 χρονων.

Τον συγκρινουμε με τον Ιβκοβιτς ο οποιος ειναι 71 και στην δυση (μαλλον στην νυχτα) της καριερας του. Αντε να κοουτσαρει αλλα 1-2 χρονια σε καμια Εφες και να παρει και ενα πρωταθλημα ή κυπελλο ακομη.

Ας περιμενουμε τον Ζοτς αν θα ειναι προπονητης αλλα 17 (!!!) χρονια να δουμε που θα καταληξει απο τιτλους και τα ξαναλεμε.

Και μονο οτι τον πυροβολατε στην 1η αποτυχυμενη σεζον (επειδη δεν πηρε τον ευρωπαικο τιτλο) λεει πολλα.

@ lοuie: + απειρο
AZ1980
QUOTE(louie @ Apr 5 2014, 19:07 ) *
επειδη το σχολιο δημοσιευτηκε δυο φορες και το κανω εντιτ να προσθεσω και κατι που ειδα στα νεα σχολια. το ματι του ιβκοβιτς στα ταλεντα ηταν το ιδιο που ηθελε να διωξει τον γκαλη απο τον αρη και ειχε προφητεψει φευγοντας απο τον αρη το 83 οτι "ο Άρης όσο έχει τον Γκάλη δεν πρόκειται να πάρει πρωτάθλημα";; ή μηπως ειναι αυτο που ηθελε να διωξει τον σλουκα προπερσι και τον κρατησαν με το ζορι οι αγγελοπουλοι και τελικα ο σλουκας προοριζεται για νεος ηγετης του ολυμπιακου;


Επίσης ήθελε να διώξει τον ...Ρίβερς το 1997!!! smile.gif


bball.gif
klow13
δηλαδη δεν ηταν "μαγικο" το ευρωπαικο στην μπολονια η ο τροπος που εφτασε στο φαιναλ φορ του βερολινου?η μηπως το οτι ειχε στο πλευρο του τον νικολιτς αναιρει το κατορθωμα με την παρτιζαν που ηταν το απολυτο αουτσαιντερ?με την ιδια λογικη δεν ηταν τυχερος ο ντουντα στον τελικο της πολης με τις χαμενες βολες των ρωσων?οσο unfair ειναι να πουμε οτι περισσοτερο το χασε ι cska παρα το πηρε ο ολυμπιακος τον τελικο του 12,αλλο τοσο unfair ειναι να μπλεκουμε την τυχη στα ευρωπαικα του ζοτς με την παρτιζαν και τη μπανταλονα.οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω για να φτασεις να διεκδικεις το ματς στο τελευταιο σουτ χρειαζονται πολλα περισσοτερα πραγματα.

δεν ειπε κανεις οτι ειναι θεος ο ζοτς,δεκτες οι (λιγες) αποτυχιες του.μηπως ο ντουντα δεν ειχε αποτυχιες?to 2005 με την cska το απολυτο φαβορι και το f4 σπιτι του δεν απετυχε?μολις ηρθε ο μεσινα πηρε 2 ευρωπαικα σε 3 χρονια.το 2011 με τον ολυμπιακο δεν απετυχε?απετυχε ο ζοτς το 04 και το 05 με την εθνικη,συμφωνοι,ξεχναμε ομως τα 2 χρυσα,το 1 αργυρο και το 1 χαλκινο?

ο ζοτς δηλαδη δεν εχτισε ομαδες με τον παναθηναικο?3 γενιες παικτων περασαν απο τα χερια του.απλα αυτο το συνδυασε και με πολλους τιτλους.

μεγαλυτερος μυθος απο το οτι ο ζοτς δεν φτιαχνει παικτες δεν υπαρχει.ο μπατιστ τα πρωτα χρονια ανανεωνε για ενα χρονο επειδη δεν εβρισκαν κατι καλυτερο στην αγορα με τα λεφτα του.πριν φτασει να θεωρειται ενα απο τα καλυτερα σεντερ στην ευρωπη και να ανανεωνει με 5 μυρια για 3 χρονια επαιρνε 300 χιλιαρικα.τον καλαθη μεχρι τα μεσα του 10-11 τον εκραζαν σχεδον ολοι και κατεληξε x-factor στη σειρα με μπαρτσα και στους τελικους με ολυμπιακο με διαμαντιδη τραυματια.τωρα εφτασε να ειναι κατα γενικη ομολογια ο καλυτερος διαδοχος του μητσου αν αποφασισει να ξαναγυρισει ευρωπη.ο διαμαντιδης ο τσαρτσαρης ο λακοβιτς και πολλοι αλλοι ηταν (υπερ)ταλαντουχοι προφανως(οπως και οι αντιστοιχοι μικροι που ανελαβε ο ντουντα,εκτος και αν το 1 μυριο για τον παπανικολαου πχ ηταν ευγενικη χορηγια των αγγελοπουλων στον αρη),αλλα στον παναθηναικο του ομπραντοβιτς εφτιαξαν το ονομα τους και εκτοξευσαν τα κασε τους.ακομα και ο φωτσης στα 18 του τον ομπραντοβιτς ειχε.

συμπληρωματικα ολα τα παραπανω,κατ εμε οταν συγκρινεις 2 κορυφαιους των κορυφαιων,αυτο που μετραει στην τελικη ειναι οι τιτλοι.και εκει η διαφορα ειναι χαωδης.αμα συνδυαζεται και με το μπασκετ που μας χαρισαν οι ομαδες του ζοτς ακομα καλυτερα.
lakersdynasty
Δεν μ' αρέσει αυτή η σύγκριση.

Συγκρίνουμε προπονητές που έχουν χτίσει τη καριέρα και τη φήμη τους σε διαφορετικά προτζεκτ.

Ο δε Ίβκοβιτς είχε πάντοτε μεγάλη επιτυχία αναλαμβάνοντας την εξέλιξη ταλέντων και ομάδων που δεν είχαν την πίεση για να ανέβουν στη κορυφή.

Ο Ομπράντοβιτς απτην άλλη πέτυχε με τους Μπόμπιρες της Παρτιζαν και με την Μπανταλόνα αλλά έχτισε τη καριέρα του απο εκεί και πέρα ως ο προπονητής που αξίζει να του εμπιστευτείς μεγάλα μπάτζετ γιατί μπορεί έχοντας τη πίεση απτη πρώτη μέρα της προετοιμασίας να σε πάει ψηλά.

Δεν αναφερόμαστε σε ίδιες καταστάσεις και πέρα απο αυτό ο καθένας έχει την άποψη του για το τι θα έπρεπε να είναι ένας προπονητής. Καλός διαχειριστής ταλέντου ή αυτός που θα το αναδείξει;

Αυτό συμβαίνει σε κάθε συζήτηση σχετικά με προπονητές. Εγινε αρκετές φορές και στα του ΝΒΑ όσα χρόνια παρακολουθώ το φόρουμ.
bbplayer
QUOTE (lakersdynasty @ Apr 5 2014, 21:26 ) *
Δεν μ' αρέσει αυτή η σύγκριση.

Συγκρίνουμε προπονητές που έχουν χτίσει τη καριέρα και τη φήμη τους σε διαφορετικά προτζεκτ.

Ο δε Ίβκοβιτς είχε πάντοτε μεγάλη επιτυχία αναλαμβάνοντας την εξέλιξη ταλέντων και ομάδων που δεν είχαν την πίεση για να ανέβουν στη κορυφή.

Ο Ομπράντοβιτς απτην άλλη πέτυχε με τους Μπόμπιρες της Παρτιζαν και με την Μπανταλόνα αλλά έχτισε τη καριέρα του απο εκεί και πέρα ως ο προπονητής που αξίζει να του εμπιστευτείς μεγάλα μπάτζετ γιατί μπορεί έχοντας τη πίεση απτη πρώτη μέρα της προετοιμασίας να σε πάει ψηλά.

Δεν αναφερόμαστε σε ίδιες καταστάσεις και πέρα απο αυτό ο καθένας έχει την άποψη του για το τι θα έπρεπε να είναι ένας προπονητής. Καλός διαχειριστής ταλέντου ή αυτός που θα το αναδείξει;

Αυτό συμβαίνει σε κάθε συζήτηση σχετικά με προπονητές. Εγινε αρκετές φορές και στα του ΝΒΑ όσα χρόνια παρακολουθώ το φόρουμ.


αυτή την ερμηνεία/σοφιστία δυσκολεύομαι να την καταλάβω. Αρχιζε κι έχτιζε μετά τα δυο πρώτα ευρωπαϊκά? πέτυχε με τις δυο πρώτες ομάδες αλλά άρχιζε και έχτιζε μετά? λίγο δύσκολο

Μετά και το Ισραήλ όλοι άρχισαν τα "γη και ύδωρ" και γι αυτό εκτοξεύτηκαν τα μπάτζετ. Αλλά είχε καθιερωθεί πιο πριν
ThreeDi
Εύχομαι να τον απολύσουν γρήγορα από την Φενέρ γιατί είναι ο χειρότερος όλων. Και θέλω το(ν) χειρότερο για την ομάδα μου.

ΥΓ. Όχι τπτ άλλο αλλά πέρα από τα 8 ευρωπαϊκά, έχει και 2 Σαπόρτα.
louie
QUOTE (lakersdynasty @ Apr 5 2014, 21:26 ) *
Δεν μ' αρέσει αυτή η σύγκριση.

Συγκρίνουμε προπονητές που έχουν χτίσει τη καριέρα και τη φήμη τους σε διαφορετικά προτζεκτ.

Ο δε Ίβκοβιτς είχε πάντοτε μεγάλη επιτυχία αναλαμβάνοντας την εξέλιξη ταλέντων και ομάδων που δεν είχαν την πίεση για να ανέβουν στη κορυφή.

Ο Ομπράντοβιτς απτην άλλη πέτυχε με τους Μπόμπιρες της Παρτιζαν και με την Μπανταλόνα αλλά έχτισε τη καριέρα του απο εκεί και πέρα ως ο προπονητής που αξίζει να του εμπιστευτείς μεγάλα μπάτζετ γιατί μπορεί έχοντας τη πίεση απτη πρώτη μέρα της προετοιμασίας να σε πάει ψηλά.

Δεν αναφερόμαστε σε ίδιες καταστάσεις και πέρα απο αυτό ο καθένας έχει την άποψη του για το τι θα έπρεπε να είναι ένας προπονητής. Καλός διαχειριστής ταλέντου ή αυτός που θα το αναδείξει;

Αυτό συμβαίνει σε κάθε συζήτηση σχετικά με προπονητές. Εγινε αρκετές φορές και στα του ΝΒΑ όσα χρόνια παρακολουθώ το φόρουμ.


οταν μιλαμε για προπονητες στο υψηλοτερο επιπεδο αυτο που μετραει ειναι οι τιτλοι. δεν εισαι σε φυτωριο για να μετρανε τα ταλεντα που βγαζεις. και οπως ειπα και πριν ο ιβκοβιτς εχει κανει πατατες στην εκτιμηση ταλεντων. αυτοι που λενε για τον ιβκοβιτς οτι βγαζει παιχτες φανταζομαι θεωρουν τον καλυτερο προπονητη που υπαρχει τον βουγιοσεβιτς;; που εχει κανει την παρτιζαν εργοστασιο παραγωγης ταλεντων και εχει κανει και ενα μικρο θαυμα αλλα μολις μεταφερθηκε στο υψηλοτερο επιπεδο που υπαρχει και ειχε απαιτησεις για αποτελεσματα αποκλειστηκε με την τσσκα απο την πρωτη φαση και τον διωξαν σε ενα μηνα;

lakersdynasty
QUOTE(bbplayer @ Apr 5 2014, 21:30 ) *
αυτή την ερμηνεία/σοφιστία δυσκολεύομαι να την καταλάβω. Αρχιζε κι έχτιζε μετά τα δυο πρώτα ευρωπαϊκά? πέτυχε με τις δυο πρώτες ομάδες αλλά άρχιζε και έχτιζε μετά? λίγο δύσκολο

Μετά και το Ισραήλ όλοι άρχισαν τα "γη και ύδωρ" και γι αυτό εκτοξεύτηκαν τα μπάτζετ. Αλλά είχε καθιερωθεί πιο πριν


Ο Ίβκοβιτς έχει στο βιογραφικό του 2 ομάδες, μια της ΤΣΣΚΑ και μια του ΟΣΦΠ που κέρδισαν (και ή μόνο) αφού έφυγε και ενώ είχε βοηθήσει αρκετούς μικρούς. Εκέι κολλάει το σχόλιο μου για τον Ζοτς.

Ο Ζοτς κέρδισε σε αρκετές διαφορετικές καταστάσεις αλλά δε δούλεψε με μικρούς τόσο όσο ο Ίβκοβιτς ούτε σε επίπεδο συλλόγων ούτε Εθνικής.




QUOTE(louie @ Apr 5 2014, 21:45 ) *
οταν μιλαμε για προπονητες στο υψηλοτερο επιπεδο αυτο που μετραει ειναι οι τιτλοι. δεν εισαι σε φυτωριο για να μετρανε τα ταλεντα που βγαζεις. και οπως ειπα και πριν ο ιβκοβιτς εχει κανει πατατες στην εκτιμηση ταλεντων. αυτοι που λενε για τον ιβκοβιτς οτι βγαζει παιχτες φανταζομαι θεωρουν τον καλυτερο προπονητη που υπαρχει τον βουγιοσεβιτς;; που εχει κανει την παρτιζαν εργοστασιο παραγωγης ταλεντων και εχει κανει και ενα μικρο θαυμα αλλα μολις μεταφερθηκε στο υψηλοτερο επιπεδο που υπαρχει και ειχε απαιτησεις για αποτελεσματα αποκλειστηκε με την τσσκα απο την πρωτη φαση και τον διωξαν σε ενα μηνα;


Γι' αυτό λεω ότι μιλάμε για διαφορετικες καταστάσεις. Ο Ιβκοβιτς όταν ανέλαβε καλά ροστερ για να τα φτάσει στη κορυφή πολλές φορές δεν τα κατάφερε σε αντίθεση με τον Ζοτς.

Ο Ζοτς απτην άλλη δεν ήρθε στον ΠΑΟ με τη φήμη αυτού που θα έπαιρνε ταλέντα για να τα πάει όσο ψηλά μπορούν να πάνε αλλά ως αυτός που θα πάρει πάικτες απτην αφρόκρεμα και θα τους πάει παρακάτω.

Και όταν πήρε πάικτες που μπορούσαν να εξελιχθούν έχοντας κύριους ρόλους το έκανε όταν ο ΠΑΟ δεν είχε άμεσες βλέψεις για την Ευρωλίγκα το 2004, 2005.

Dancing Madly Backwards
Η συζήτηση louie είναι σύγκριση Ζοτς/Ίβκοβιτς, όχι "μείωση Ομπράντοβιτς". Αραδιάζεις απλά αποτελέσματα και αριθμούς λες και ο Ίβκοβιτς δούλεψε ποτέ (για παράδειγμα) σε μια πλούσια ομάδα επί 12 χρόνια με κάθε δυνατή και αδύνατη υποστήριξη από πίσω του σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς της δουλειάς του.. Λες και ο Ομπράντοβιτς έπαιρνε τα ρίσκα του Ίβκοβιτς; Ομάδα σαν αυτή του Ολυμπιακού του 11/12 δεν θα καταδεχόταν ΚΑΝ να τη δουλέψει ο Ομπράντοβιτς, μπας και χαλάσει το στάτους του, θα τη θεωρούσε εξαρχής αποτυχημένη. Η αποτυχια ειναι "another day in the office" (χαχα); Αντιλαμβάνεσαι αυτές τις διαφορές πριν αραδιάζεις απλά αριθμούς, χρόνια του ενός και του αλλού στη δουλειά κλπ;

Εν ολίγοις, η συχνότητα με την οποία ο Ομπράντοβιτς είχε στη διάθεσή του το δυνατότερο δυνατό εργαλείο την προκειμένη στιγμή (από παίκτες, μπάτζετ, ψυχολογία, υποστήριξη διοίκησης/media, μιλάμε για τα ΠΑΝΤΑ) είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή του Ίβκοβιτς. Και εξήγησα πριν γιατί, γιατί πήρε (όπως πήρε) δυο ευρωπαικά στο πιτσ φιτίλι κάτω από πολύ περίεργες και γεμάτες τύχη συνθήκες.

Ο Ομπράντοβιτς κρίνεται αν θες με τόσο "πάθος" ή ότι άλλο νομίζεις, γιατί βρέθηκε για πρώτη φορά εκτός της "comfort zone" του και τα έκανε μαντάρα από ΟΛΕΣ τις απόψεις, διαθέτοντας υπερπλούσιο ρόστερ και απίστευτη υποστήριξη.

(ξαναλέω πως συγκρίσεις με την ΤΣΣΚΑ και Ίβκοβιτς είναι άκυρες από πολλές απόψεις)

Από εκεί και πέρα:

Η Παρτιζάν δεν ήταν με τίποτα "αουτσάιντερ" όταν πήρε το Ευρωπαικό. Η πορεία της εξαρχής δεν ήταν πορεία αουτσάιντερ, είχε στις τάξεις της δυο παικταράδες (όταν ακόμα και ένας έκανε τη διαφορά), πολλές ταλεντάρες και όλη τη μπασκετική Σερβία από πίσω σαν υποστήριξη.

Η σύγκριση του Ευρωπαικού της Πόλης με αυτό του Τελ Αβιβ, θέλω να πιστεύω πως γίνεται από ανθρώπους που δεν έχουν δει τους δυο αγώνες. Καμιά σχέση, το πως γύρισαν τα παιχνίδια από όλες τις απόψεις όπως και καμιά σχέση η τεράστια διαφορά των δυο ομάδων σε ρόστερ/μπάτζετ κλπ.

Το ευρωπαικό στη Μπολόνια ναι ήταν μαγικό. Απλά είπα πως τα κατορθώματα του Ίβκοβιτς είναι πιο μαγικά. Το ευρωπαικό της Μπολόνια είχε και έναν Μποντίρογκα, στα τελευταία χρόνια που ένας τέτοιος παίκτης μπορούσε να κερδίσει παιχνίδια μόνος του. Αν θεωρείτε πως ο Ολυμπιακός στην Πόλη είχε παίκτη επιπέδου Μποντίρογκα να μας το πείτε παρακαλώ.

Ο Ίβκοβιτς πήρε το Σαπόρτα με την ΑΕΚ απέναντι στη Μπολόνια έχοντας πιτσιρικάδες, όταν η Μπολόνια είχε... και και τι δεν είχε. Προσωπικά το θεωρώ μεγαλύτερη προπονητική μαγκιά, ειδικά αν συγκρίνει κάποιος τα δυο ρόστερ, μιλάμε για χαώδεις διαφορές. Και δεν είχε και Μποντίρογκα.

Για τα ταλέντα, τα ξαναματαλέμε: Ταλέντο δεν είναι ο άλλος στα 24, αλλά στα 20. Βία, 22. Επίσης προφανώς και δεν έδωσα στον ντούντα το αλάθητο. Το γεγονός με τον Γκάλη είναι παροιμιώδες. Όπως και το ότι ακόμα και αν ισχύει πως ήθελε να δώσει δανεικό τον Σλούκα (που δεν φάνηκε ιδιαίτερα από κάπου), το γεγονός παραμένει πως τον έκανε παράγοντα x σε κρίσιμα ματς Ευρωλίγκας μέσα σε μήνες.
lakersdynasty
QUOTE(Dancing Madly Backwards @ Apr 5 2014, 21:53 ) *
Η συζήτηση louie είναι σύγκριση Ζοτς/Ίβκοβιτς, όχι "μείωση Ομπράντοβιτς". Αραδιάζεις απλά αποτελέσματα και αριθμούς λες και ο Ίβκοβιτς δούλεψε ποτέ (για παράδειγμα) σε μια πλούσια ομάδα επί 12 χρόνια με κάθε δυνατή και αδύνατη υποστήριξη από πίσω του σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς της δουλειάς του.. Λες και ο Ομπράντοβιτς έπαιρνε τα ρίσκα του Ίβκοβιτς; Ομάδα σαν αυτή του Ολυμπιακού του 11/12 δεν θα καταδεχόταν ΚΑΝ να τη δουλέψει ο Ομπράντοβιτς, μπας και χαλάσει το στάτους του, θα τη θεωρούσε εξαρχής αποτυχημένη. Η αποτυχια ειναι "another day in the office" (χαχα); Αντιλαμβάνεσαι αυτές τις διαφορές πριν αραδιάζεις απλά αριθμούς, χρόνια του ενός και του αλλού στη δουλειά κλπ;


Και την ίδια στιγμή που σχολιάζεις τη μακρόχρονη πορεία του Ζοτς στον πάγκο μιας ομάδας δεν αναφέρεσαι καν στη δυσκολία που θα είχε να πετύχει στην 1η του δουλεία μετά απο αυτή του τη θητεία σε άλλη ομάδα. Ότιδήποτε άλλο εκτός απο τίτλους θα ήταν έτσι κι αλλιώς αποτυχία. Μια αποτυχία που την πέρασε και στον ΠΑΟ παρεμπιπτόντως αν και εκεί είχε να κάνει αρκετά και με τραυματισμούς παρά με το γεγονός ότι η 12άδα είχε μείνει 12 παίκτες και δεν είχε γίνει σύνολο.

Η ομάδα του 11/12 ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις έφτασε στην επιτυχία της χωρίς να έχει την πίεση που θα είχε μια ομάδα με γεμάτο ρόστερ με έμπειρους παίκτες που είχαν προηγούμενο. Ρίσκα; Ποιά ρίσκα;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.