Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ζέλικο Ομπράντοβιτς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
lefkadian
QUOTE(ALdaperan @ Mar 4 2011, 21:38 ) *
Ο ομπραντοβιτς ολα αυτα τα χρονια που το κανε , το εκανε με μπάτζετ εκατομμυριων . Οσο στοιχίζει ενας παικτης του παο στοιχιζε ολο το μαρουσι!! Ειμαι σιγουρος οτι και ο Μπαρτζωκας με το ιδιο μπατζετ θα τα καταφερνε

Προφανως και δε θέλω να μειωσω τον ζοτς!! Αλοιμονο ισα ισα που εκτιμω οσα εχει κανει και καταφέρει

Απλά πιστεύω οτι ο καλος ο καπετάνιος στη φουρτούνα φένεται. Ο καλος προπονητης δε φαίνεται οταν παει f4 με ομάδα με όλους τους αστέρες αλλά αυτος που καταφέρνει να ανεβάσει ψηλα μια ομάδα απο τα αζήτητα!!!

Αυτο ισχυει σε ολα τα επαγγέλματα!! Για παράδειγμα, καλος δάσκαλος δεν ειναι αυτός που πιάνει μαθητες αριστουχους και τους βαζει στο πανεπιστημιο αλλα αυτος που θα πιάσει μαθητη ενα "τουβλο" και θα τον κανει να περάσει σε μια σχολη κλπ κλπ

ALdaperan τι ακριβως κουβεντα θες να κανουμε?
1) Αν ειναι ο Μπαρτζωκας καλος προπονητης?
2) Αν ειναι ο Ομπραντοβιτς καλος προπονητης?
2) Συγκριση Ομπραντοβιτς - Μπαρτζωκα?
4) Αν ειναι επιτυχημενος ο Ομπραντοβιτς?


Στις συζητησεις 2,3 και 4 δεν θα λαβω μερος γιατι θελω να προστατεψω την ψυχικη μου υγεια. Για το 1 ας συζητησουμε...

Ως εκπαιδευτικος (μαθηματικος) σου λεω οτι ενα "τουβλο" δεν μπορεις να το κανεις αριστο μαθητη, ουτε να τον "περασεις" σε μια καλη σχολη. Μπορεις να τον βελτιωσεις για να περασει την ταξη. Επισης οσο καλος και να ειναι ενας μαθητης ειναι μεγαλη επιτυχια για τον δασκαλο του να περναει στην σχολη που εχει επιλεξει...

Υ.Γ.: Τι να εχουμε παθει ρε looser με τον Ομπραντοβιτς? Εχει κανει μαζι με τους "κοντους" την καλυτερη ομαδα στην ευρωπη τα τελευταια 11 χρονια. Αν δεν υπερασπιστουμε τον Ζελικο ποιον θα υπερασπιστουμε? Σε εκλιπαρω: Πες μου ποιος προπονητης νομιζεις θα τα καταφερνε καλυτερα?
Paris87
QUOTE(looser @ Mar 4 2011, 21:48 ) *
και στην τελικη τι εχετε παθει ολοι ? πατερας σας ειναι ? πως κανετε ολοι ετσι ?

Οχι ρε, απλα και εσυ τι εχεις παθει και τοσο ειρωνια και μαλιστα πισω απο το ονομα του Ζοτς οπως φανηκε "κρυβεται" καθε προπονητης.
Δηλαδη το σκεπτικο σου ειναι οτι με πολλα φραγκα και εναν καλο "ψυχολογο" προπονητη ΟΦΕΙΛΕΙΣ να εχεις σταθεροτητα υψηλου επιπεδου. Τωρα αν οι παιχτες τραυματιστουν ή ειναι ντεφορμε ή εχουν γινει λαθος επιλογες που ειναι μεσα στην δουλεια των προπονητων κλπ κλπ πρεπει ο ψυχολογος να τους ψηχολογήσει (??!) και να παει final four rolleyes.gif
ALdaperan
QUOTE(lefkadian @ Mar 4 2011, 21:57 ) *
ALdaperan τι ακριβως κουβεντα θες να κανουμε?
1) Αν ειναι ο Μπαρτζωκας καλος προπονητης?
2) Αν ειναι ο Ομπραντοβιτς καλος προπονητης?
2) Συγκριση Ομπραντοβιτς - Μπαρτζωκα?
4) Αν ειναι επιτυχημενος ο Ομπραντοβιτς?


Στις συζητησεις 2,3 και 4 δεν θα λαβω μερος γιατι θελω να προστατεψω την ψυχικη μου υγεια. Για το 1 ας συζητησουμε...

Ως εκπαιδευτικος (μαθηματικος) σου λεω οτι ενα "τουβλο" δεν μπορεις να το κανεις αριστο μαθητη, ουτε να τον "περασεις" σε μια καλη σχολη. Μπορεις να τον βελτιωσεις για να περασει την ταξη. Επισης οσο καλος και να ειναι ενας μαθητης ειναι μεγαλη επιτυχια για τον δασκαλο του να περναει στην σχολη που εχει επιλεξει...

Υ.Γ.: Τι να εχουμε παθει ρε looser με τον Ομπραντοβιτς? Εχει κανει μαζι με τους "κοντους" την καλυτερη ομαδα στην ευρωπη τα τελευταια 11 χρονια. Αν δεν υπερασπιστουμε τον Ζελικο ποιον θα υπερασπιστουμε? Σε εκλιπαρω: Πες μου ποιος προπονητης νομιζεις θα τα καταφερνε καλυτερα?


λεφκαδιαν καμια απο αυτες τις συγκρίσεις δε θέλω να κανουμε , γιατι μιλάμε για άλλα μεγέθη!! Επίσης δε γνωρίζουμε πως θα ανταποκρινόταν και ο Μπαρτζωκας ή ο καθε μπαρτζωκας έχοντας στα χέρια του 20 εκατομμύρια . Μπορεί για παράδειγμα οι επιλογές του στις μεταγραφές να μην ήταν οι πιο κατάλληλες!! Όπως και το αντίστροφο, μεχρι που θα εφτανε μια ομάδα μικρη οπως το Μαρουσι ο ζοτς?

Αυτό που θέλω να αναφέρω και έφερα σαν παράδειγμα τον Μπαρτζώκα με το Μαρούσι είναι ότι ο προπονητής φαίνεται στις αντίξοες συνθήκες ! Ο μπαρτζώκας για παράδειγμα το απέδειξε αυτο αφου κατάφερε το μαρούσι να το φτάσει τόσο ψηλα.. και ο ζοτς έχει κανει τέτοια κατορθωματα και δεν αμφιβάλλω . Αλλωστε σου ειπα δε θέλω να τον μειωσω . Αναγνορίζω τις επιτυχίες του αλλα ως ενα σημειο, Δεν τον είδα να πρέπει να διαχειριστει μπάτζετ του 1 εκατομμυριου ή και λιγότερου για να δω μεχρι που ειναι οι δυνατότητες του wink.gif

Και εγω αν έχω 20-30 εκατομμυρια μπάτζετ μπορω να σου φτιάξω μια πολύ ανταγωνιστική ομαδα που λεει ο λόγος

Επειτα για την αντιστοιχηση με το μαθητη που σου είπα . Αν πρόσεξες έβαλα το τουβλο σε " " . Δεν ειναι τυχαίο , γιατι κανενας άνθρωπος δεν ειναι βλάκας απλά καθε ενας χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή ή δουλειά ή προσπάθεια , όλοι έχουμε τα ίδια kg μυαλό , απλά άλλοι το ακονίζουν περισσότερο και άλλο λιγότερο
Μην μου λες λοιπόν οτι δεν είσαι σε θέση εναν οποιοδήποτε μη καλα δουλεμενο μαθητη να τον κάνεις να περάσει σε κάποια σχολή, Δε σου είπα να τον βάλεις στην ιατρική αλλά ειναι επιτυχία να περάσει και σε Τει . Βλέπεις την εξελιξη ενος μαθητη και όχι το αποτέλεσμα!!

Αυτο σαν μαθηματικος θα επρεπε να το γνωριζεις wink.gif
looser
QUOTE(lefkadian @ Mar 4 2011, 21:57 ) *
Υ.Γ.: Τι να εχουμε παθει ρε looser με τον Ομπραντοβιτς? Εχει κανει μαζι με τους "κοντους" την καλυτερη ομαδα στην ευρωπη τα τελευταια 11 χρονια. Αν δεν υπερασπιστουμε τον Ζελικο ποιον θα υπερασπιστουμε? Σε εκλιπαρω: Πες μου ποιος προπονητης νομιζεις θα τα καταφερνε καλυτερα?

ρε λευκαδιαν δεν σου κανε η απαντηση που σου εδωσα πριν για τους προπονητες ? δε νομιζω οτι υπαρχουν προπονητες. τους προπονητες πιστευω οτι τους φτιαχνουν οι προεδροι με τα λεφτα που τους δινουν. δε νομιζω οτι στο συγχρονο μπασκετ χρειαζεται να εισαι καλος προπονητης. πιστευω οτι καλυτερο ειναι να εισαι καλος μανατζερ και να ξερεις να χρησιμοποιησεις τα χρηματα που σου δινονται οσο καλυτερα γινεται.

τωρα αν δεν σε καλυπτει και αυτο και θελεις σωνει και καλα ενα ονομα, θα σου δωσω ενα ονομα.

Ο Κοκολακης !!!
kolokotronis
QUOTE(ALdaperan @ Mar 4 2011, 22:16 ) *
λεφκαδιαν καμια απο αυτες τις συγκρίσεις δε θέλω να κανουμε , γιατι μιλάμε για άλλα μεγέθη!! Επίσης δε γνωρίζουμε πως θα ανταποκρινόταν και ο Μπαρτζωκας ή ο καθε μπαρτζωκας έχοντας στα χέρια του 20 εκατομμύρια . Μπορεί για παράδειγμα οι επιλογές του στις μεταγραφές να μην ήταν οι πιο κατάλληλες!! Όπως και το αντίστροφο, μεχρι που θα εφτανε μια ομάδα μικρη οπως το Μαρουσι ο ζοτς?

Αυτό που θέλω να αναφέρω και έφερα σαν παράδειγμα τον Μπαρτζώκα με το Μαρούσι είναι ότι ο προπονητής φαίνεται στις αντίξοες συνθήκες ! Ο μπαρτζώκας για παράδειγμα το απέδειξε αυτο αφου κατάφερε το μαρούσι να το φτάσει τόσο ψηλα.. και ο ζοτς έχει κανει τέτοια κατορθωματα και δεν αμφιβάλλω . Αλλωστε σου ειπα δε θέλω να τον μειωσω . Αναγνορίζω τις επιτυχίες του αλλα ως ενα σημειο, Δεν τον είδα να πρέπει να διαχειριστει μπάτζετ του 1 εκατομμυριου ή και λιγότερου για να δω μεχρι που ειναι οι δυνατότητες του wink.gif

Και εγω αν έχω 20-30 εκατομμυρια μπάτζετ μπορω να σου φτιάξω μια πολύ ανταγωνιστική ομαδα που λεει ο λόγος
Επειτα για την αντιστοιχηση με το μαθητη που σου είπα . Αν πρόσεξες έβαλα το τουβλο σε " " . Δεν ειναι τυχαίο , γιατι κανενας άνθρωπος δεν ειναι βλάκας απλά καθε ενας χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή ή δουλειά ή προσπάθεια , όλοι έχουμε τα ίδια kg μυαλό , απλά άλλοι το ακονίζουν περισσότερο και άλλο λιγότερο
Μην μου λες λοιπόν οτι δεν είσαι σε θέση εναν οποιοδήποτε μη καλα δουλεμενο μαθητη να τον κάνεις να περάσει σε κάποια σχολή, Δε σου είπα να τον βάλεις στην ιατρική αλλά ειναι επιτυχία να περάσει και σε Τει . Βλέπεις την εξελιξη ενος μαθητη και όχι το αποτέλεσμα!!

Αυτο σαν μαθηματικος θα επρεπε να το γνωριζεις wink.gif

Γκέρσον?
Γιαννάκης?
Μεσσίνα(ρεάλ)?

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα φίλε μου.
lefkadian
Να αρχισω απο τα τελευταια. Δεν εχουμε ολοι οι ανθρωποι την ιδια ευφυια. Ουτε την ιδια κριτικη ικανοτητα. Αν παρω ενα μαθητη που αξιζει για 3 και "τον παω" στο 9 δεν εχω κανει τιποτα. Εμεινε στην ιδια ταξη παρ' οτι τριπλασιασε τον βαθμο του! Αν παρω ενα μαθητη του 9 και "τον παω" στο 11 παρ' οτι τον βελτιωσα μολις 2 μοναδες περασε την ταξη! Τα παντα λοιπον ειναι σχετικα και κρινονται και απο το αποτελεσμα!
Στη συζητηση "αμα ειχα και εγω 20 μυρια να δεις τι ομαδαρα που θα εφτιαχνα" sorry αλλα δεν μπορω να συμμετεχω. Με την λογικη σου ο Βουρνας (τωρα ειναι στην Λευκαδα- Β΄εθνικη) που ανεβασε την Ολύμπιαδα Πατρας απο τα τοπικα στην Α1 ειναι απο τους μεγαλυτερους κοουτς παγκοσμιως blink.gif
Οσο για το Μαρουσι ειναι μια ομαδα που ολοι οι προπονητες πετυχαινουν (Μαρκοπουλος, Μπαρτζωκας, Αλεξανδρης) και εβγαινε 3ο σε ενα πραγματικα αστειο ελληνικο πρωταθλημα. Αρα για μενα εχει μια σωστη οργανωτικη δομη και ενας καλος κοουτς δεν μπορει παρα να πετυχει. Σαφως παντως ο Μπαρτζωκας ειναι απο τους καλους ελληνες κοουτς και ξεχωριζει...
Για την ιστορια ο Ζοτς με μια αστεια ομαδα (Μπανταλονα) νικησε πολυ καλες ομαδες με πολλαπλασια μπατζετ (Μπαρτσα, ΟΣΦΠ). Πηρε πρωταθλητριων με τα πιτσιρικια της Παρτιζαν που δεν τα υπολογιζε κανεις. Πηρε το τροπαιο απο την πανισχυρη και με πολλαπλασιο μπατζετ Μπολονια στην εδρα της.
Δεν το πιστευω οτι εχω μπει σε κουβεντα για να αποδειξω οτι ο Ομπραντοβιτς ειναι καλος προπονητης. Παει! Τρελαθηκα και εγω wacko.gif
Gash
QUOTE
7) δεν θελω να σχολιασω τιποτα για το υγ2 οτι 6 απο τις 11 χρονιες ο ολυμπιακος ηταν ομαδα φαιναλ φορ και οτι ειχε ισαξιο (!!!!!!!!!!!!!!!!!!) μπατζετ με τον ΠΑΟ γιατι μου φαινεται και εμενα απο την πλευρα μου οτι ειναι τουλαχιστον αστειο. ο ολυμπιακος ηταν αισθητα κατωτερος απο μας τα τελευταια 11 - 12 χρονια. και να μου το θυμηθεις οτι τα πραγματα θα αλλαξουν οταν αρχιζουμε και χανουμε και κανενα πρωταθλημα. και ξερεις πως θα αλλαξουν ? θα χωσει κανα 10ρικο εκατομμυρια παραπανω ο γιαννακοπουλος για να παρουμε παλι κεφαλι.


Φίλε looser συγγνωμη για το ειρωνικό ύφος που θα χρησιμοποιήσω αλλά τα πιστεύεις αυτά που λες?
Γνωστό το επιχειρήμα των Ολυμπιακών ότι πέρναμε πρωτάθλημα επειδή αυτοί ήταν ανύπαρκτοι αλλά δεν ισχύει τουλάχιστον για όλες τις χρονιές και απορώ που σαν Παναθηναικός το χρησιμοποιείς κι εσύ....
Το 2002 θυμάσαι πως πήγες φάιναλ φορ?? επειδή αυτοκτόνησε ο Ολυμπιακός με την Ολύμπια στο ΣΕΦ κι ενώ ήτανε το πρώτο φαβορί για να παει στη Μπολόνια και μάλιστα με αρκετές ελπίδες να το πάρει. Θυμάσαι που σε κέρδισε για πλάκα 2-0 νίκες στον ημιτελικό του πρωταθλήματος και στον ημιτελικό κυπέλλου??
Το 2001 με πλεονέκτημα έδρας δεν κόντεψες να χάσεις το πρωτάθλημα και σωθήκαμε χάρη στον Αλβέρτη??
Θα σου θυμίσω επίσης ότι εκείνη την εποχή η ΑΕΚ είχε εξαιρετική ομάδα (ενδεχομένως καλύτερη και από τους άλλους δύο)
και το 2003 που επιστρέψαμε στους τίτλους δεν ήτανε καθόλου σιγουρο ότι θα την κερδίζαμε στον τελικό.
Α και τη σεζόν 2000 (πρώτη του Ομπράντοβιτς) ο Ιωαννίδης παλι μας είχε κερδίσει μέσα έξω και είχε πλεονέκτημα έδρας στα πλει-οφ(σιγά μη παίρναμε πρωτάθλημα δηλαδή αλλά ευτυχώς που αυτοκτονήσανε με τον ΠΑΟΚ)

Τις σεζόν 2004-2005 πράγματι δεν είχαμε αντίπαλο (αν και αυτό είναι πρόβλημα των άλλων και όχι δικό μας) αλλά από το 2006 ο Ολυμπιακός με τους Αγγελόπουλους δυναμώθηκε σημαντικά και το πρωτάθλημα παιζότανε στα ίσα. Εκτός αν μου πεις ότι ο Ολυμπιακός του Γκέρσον δεν ήτανε καλός ή ο Γιαννάκης δεν είχε παίκτες.

QUOTE
οταν η μπαρτσα κατεβαζε αυτη την 5αδα εσυ δεν μπορουσες να παρεις κουπα, αλλα ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ, μπορουσες να πας φαιναλ φορ. πηγες ? οχι ? η γνωμη μου ειναι επειδη σου φυγε ο ντεγιαν και ομαδα με προπονητη αλλα χωρις παικτες δεν κανει τιποτα. μιλησαν τα αποτελεσματα μετεπειτα. με αυτο το επιχειρημα σου δικαιολογω ποιος πηρε και την μπολονια. ο ντεγιαν και οχι ο ζοτς.


Μετά το ευρωπαικό της Μπολόνια προπονητής και διοίκηση αποφάσισαν να πάνε σε μικρότερο μπάτζετ (ελέω Σπόρτιγκ) και να χτίσουν μια ομάδα με νέους παίκτες που θα παίζουν άλλο στυλ μπασκετ. Αυτό ο Ζοτς το κατάφερε και έφτιαξε ενα κορμό για την ομάδα, της έδωσε νέα ταυτότητα, ανέδειξε παίκτες και κυριάρχησε για μια πενταετία στην Ευρώπη παίρνωντας και 2 κούπες. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορούν να το κάνουν πολλοί προπονητές. Επίσης γιατι δεν αναγνωρίζεις στον Ζοτς ότι σε πήγε στο final4 της Μόσχας εντελώς ανέλπιστα. Πήρε 4 τρόπαια σε μια δεκαετία που σπατάλησε κάποια χρόνια για να φτιάξει εκ νέου αυτήν την ομάδα και ενώ την ίδια εποχή είχανε ομαδάρες η Μακάμπι, η ΤΣΣΚΑ, η Μπάρτσα και η Μπολόνια. Δηλαδή αυτές δεν έπρεπε να πάρουνε τίποτα??/μόνοι μας παίζουμε??


QUOTE
για το ευρωπαικο με την μπανταλονα τον παραδεχομαι αν και δεν ξερω την δυναμικη των αλλων ομαδων εκεινη την εποχη παρα μονο τον αποτυχημενο και πιο κολλημενο απο αυτον ξανθο που νικησε στον τελικο. ετσι κι αλλιως δεν μπορει καποιος που θεωρειται απο τους καλυτερους να μην εχει κανει και 5 πραγματα αξιολογα. παρολα αυτα επιφυλλασομαι γιατι δεν θυμαμαι τις αλλες ομαδες εκεινη την εποχη, αλλα παραδεχομαι οτι ηταν κατι που μετραει.


Εκείνη τη χρονιά στους 4 πήγαν Ολυμπιακός, Παναθηναικός, Μπαρτσελονα, Μπανταλόνα και από αυτούς η Μπανταλόνα είχε το χειρότερο υλικό μακράν (υλικό όμως όχι ομάδα)

QUOTE
και στην τελικη τι εχετε παθει ολοι ? πατερας σας ειναι ? πως κανετε ολοι ετσι ?


όχι δεν είναι πατέρας μας αλλά κι εσύ γιατί έχεις τέτοια εμπάθεια...σου έχει κάνει τίποτα??
ALdaperan
Ο Γιαννακης εφτασε στους τελικους ευρολιγκα ,1θλημα, κυπελλο (το οποιο και πηρε)
Ο μεσσίνα εφυγε απο μια τσσκα με τους υπερπαιχτες και πήγε να στήσει μια ομάδα απο την αρχή που ηταν αχταρμάς με τα παλιά συμβόλαια της . Παρ'ολα αυτα έχει μια καλη πορεια στην ευρολιγκα και στο 1θλημα

Γκερσον ασχολιαστο tongue.gif

priest
το τοπικ επιτελους απεκτησε ζωη...ε ρε τι κανει,μια κακη χρονια...(εως τωρα)
ALdaperan
QUOTE(lefkadian @ Mar 4 2011, 22:40 ) *
Να αρχισω απο τα τελευταια. Δεν εχουμε ολοι οι ανθρωποι την ιδια ευφυια. Ουτε την ιδια κριτικη ικανοτητα. Αν παρω ενα μαθητη που αξιζει για 3 και "τον παω" στο 9 δεν εχω κανει τιποτα. Εμεινε στην ιδια ταξη παρ' οτι τριπλασιασε τον βαθμο του! Αν παρω ενα μαθητη του 9 και "τον παω" στο 11 παρ' οτι τον βελτιωσα μολις 2 μοναδες περασε την ταξη! Τα παντα λοιπον ειναι σχετικα και κρινονται και απο το αποτελεσμα!
Στη συζητηση "αμα ειχα και εγω 20 μυρια να δεις τι ομαδαρα που θα εφτιαχνα" sorry αλλα δεν μπορω να συμμετεχω. Με την λογικη σου ο Βουρνας (τωρα ειναι στην Λευκαδα- Β΄εθνικη) που ανεβασε την Ολύμπιαδα Πατρας απο τα τοπικα στην Α1 ειναι απο τους μεγαλυτερους κοουτς παγκοσμιως blink.gif
Οσο για το Μαρουσι ειναι μια ομαδα που ολοι οι προπονητες πετυχαινουν (Μαρκοπουλος, Μπαρτζωκας, Αλεξανδρης) και εβγαινε 3ο σε ενα πραγματικα αστειο ελληνικο πρωταθλημα. Αρα για μενα εχει μια σωστη οργανωτικη δομη και ενας καλος κοουτς δεν μπορει παρα να πετυχει. Σαφως παντως ο Μπαρτζωκας ειναι απο τους καλους ελληνες κοουτς και ξεχωριζει...
Για την ιστορια ο Ζοτς με μια αστεια ομαδα (Μπανταλονα) νικησε πολυ καλες ομαδες με πολλαπλασια μπατζετ (Μπαρτσα, ΟΣΦΠ). Πηρε πρωταθλητριων με τα πιτσιρικια της Παρτιζαν που δεν τα υπολογιζε κανεις. Πηρε το τροπαιο απο την πανισχυρη και με πολλαπλασιο μπατζετ Μπολονια στην εδρα της.
Δεν το πιστευω οτι εχω μπει σε κουβεντα για να αποδειξω οτι ο Ομπραντοβιτς ειναι καλος προπονητης. Παει! Τρελαθηκα και εγω wacko.gif

Απο μόνος σου μπήκες σε αυτη τη διαδικασία . Εγω ξεκινόντας τη συζητηση αυτη δεν ήθελα να μπω σε τέτοια συγκριση . Απλα θα ήθελα να δω , να "τεσταρω" το ζοτς με ενα πιο χαμηλό μπάτζετ , παρα πολυ πιο χαμηλο. Να δω που θα φτάσει...
lefkadian
QUOTE(ALdaperan @ Mar 4 2011, 22:43 ) *
Ο Γιαννακης εφτασε στους τελικους ευρολιγκα ,1θλημα, κυπελλο (το οποιο και πηρε)
Ο μεσσίνα εφυγε απο μια τσσκα με τους υπερπαιχτες και πήγε να στήσει μια ομάδα απο την αρχή που ηταν αχταρμάς με τα παλιά συμβόλαια της . Παρ'ολα αυτα έχει μια καλη πορεια στην ευρολιγκα και στο 1θλημα

Γκερσον ασχολιαστο tongue.gif

ALdaperan παρακολουθω τα ποσταρισματα σου γιατι ειναι πραγματικα αξιολογα και εχουν ειρμο και λογικη. Σημερα (sorry κιολας) ομως ειλικρινα δεν μπορω να σε παρακολουθησω!!! Αν εχεις ενδοιασμους για τον Ομπραντοβιτς πως μπορεις να συζητας για Γιαννακη και Μεσινα? Αυτοι και αν ειχαν τεραστια μπατζετ (μεγαλυτερα σαφως απο το δικο μας). Ο looser ειμαι σιγουρος οτι μας κανει πλακα. Και εσυ το ιδιο tongue.gif ?
ALdaperan
QUOTE(lefkadian @ Mar 4 2011, 22:53 ) *
ALdaperan παρακολουθω τα ποσταρισματα σου γιατι ειναι πραγματικα αξιολογα και εχουν ειρμο και λογικη. Σημερα (sorry κιολας) ομως ειλικρινα δεν μπορω να σε παρακολουθησω!!! Αν εχεις ενδοιασμους για τον Ομπραντοβιτς πως μπορεις να συζητας για Γιαννακη και Μεσινα? Αυτοι και αν ειχαν τεραστια μπατζετ (μεγαλυτερα σαφως απο το δικο μας). Ο looser ειμαι σιγουρος οτι μας κανει πλακα. Και εσυ το ιδιο tongue.gif ?

Εχεις δικιο αλλα ο Γιαννακης ή ο Γκερσον δεν έχουν προβληθει τόσο πολύ οσο ο Ζοτς . Ο ζοτς σχεδον παρουσιάζεται σαν μεσσιας απο τους φανατικους οπαδους . Ο γιαννακης δεν είχε τον τίτλο του φαβορι ισα ισα μαυρο προβατο τον ειχαν ολοι smile.gif

Νιωθω την αναγκη να τον στηριξω smiley.gif
lefkadian
QUOTE(ALdaperan @ Mar 4 2011, 23:01 ) *
Εχεις δικιο αλλα ο Γιαννακης ή ο Γκερσον δεν έχουν προβληθει τόσο πολύ οσο ο Ζοτς . Ο ζοτς σχεδον παρουσιάζεται σαν μεσσιας απο τους φανατικους οπαδους . Ο γιαννακης δεν είχε τον τίτλο του φαβορι smile.gif

Τι να προβληθει φιλε μου απο τον Γιαννακη? Η 3η θεση του Αμαρουσιου? Η 2η του ΟΣΦΠ? 1!!! κυπελλο? Ο Γκερσον παλι οτι εκανε το εκανε ΜΟΝΟ με Μακαμπι(1 ή 2 Ευρωλιγκες) . Ο Ομπραντοβιτς πηρε 7(!!!) πρωταθλητριων με 4(!!!) διαφορετικες ομαδες. ΗΜΑΡΤΟΝ ρε παιδια τι συζηταμε τωρα???!!!
Καλο βραδυ σε ολους. Παω για ποτακι μηπως και συνερθω...
Καταφερες και με παρεσυρες σε μια ατερμονα συζητηση biggrin.gif
ALdaperan
QUOTE(lefkadian @ Mar 4 2011, 23:09 ) *
Τι να προβληθει φιλε μου απο τον Γιαννακη? Η 3η θεση του Αμαρουσιου? Η 2η του ΟΣΦΠ? 1!!! κυπελλο? Ο Γκερσον παλι οτι εκανε το εκανε ΜΟΝΟ με Μακαμπι(1 ή 2 Ευρωλιγκες) . Ο Ομπραντοβιτς πηρε 7(!!!) πρωταθλητριων με 4(!!!) διαφορετικες ομαδες. ΗΜΑΡΤΟΝ ρε παιδια τι συζηταμε τωρα???!!!
Καλο βραδυ σε ολους. Παω για ποτακι μηπως και συνερθω...
Καταφερες και με παρεσυρες σε μια ατερμονα συζητηση biggrin.gif

smiley.gif smiley.gif
lamar
Μια παρεμβαση μονο. Ο Γιαννακης εχει οδηγησει το Μαρουσι στην δευτερη θεση της Α1 και οχι στη τριτη.

looser
QUOTE(Gash @ Mar 4 2011, 22:42 ) *
Φίλε looser συγγνωμη για το ειρωνικό ύφος που θα χρησιμοποιήσω αλλά τα πιστεύεις αυτά που λες?

εχω την εντυπωση οτι παλι δεν συμφωνω σε τιποτα απο αυτα που γραφεις και εσυ. ουτε οτι το ελληνικο πρωταθλημα ηταν εφαμιλλο του ΝΒΑ οπως το παρουσιαζεις με ομαδαρες την δεκαετια του 00 οπως η ΑΕΚ, ο Ολυμπιακος και ο ΠΑΟΚ αλλα ουτε επισης συμφωνω με τις δικαιολογιες για τις "αποτυχιες" του Ομπραντοβιτς στην ευρωλιγκα τα χρονια που δεν πηγαιναμε καν σε φαιναλ φορ.

δεν εχω κατι με τον Ομπραντοβιτς και στην τελικη απο την στιγμη που εγω θελω να δω κατι διαφορετικο στον παγκο του ΠΑΟ δεν μου φταιει αυτος αλλα ο γιαννακοπουλος που τον κραταει. και επειδη παλι θα πεσετε να με φατε, θα πω οτι αν ερχοταν καποιος αλλος στον ΠΑΟ δεν σημαινει οτι σωνει και καλα θα τα πηγαινε καλυτερα, μπορει να ηταν και καταστροφικος, αλλα με την ιδια στηριξη σε χρημα και σε εμπιστοσυνη πιστευω διαολε οτι θα βλεπαμε κατι καλυτερο.

παντως για να σας πριζωσω περισσοτερο θα βαλω το εξης ερωτημα για να καταλαβετε τη νοοτροπια μου : Ιτουδης και Σπανουλης ή Ομπραντοβιτς και Σατο. Θελω να πω λεφτα για προπονητη ή εξτρα χρηματα για παικτες ?

παντως εκτος απο αυτη την προταση που εγραψες στην αρχη εκτιμω πολυ το υφος σου και θα την συνεχισουμε την συζητηση μια αλλη μερα γιατι το κεφαλι μου εχει γινει σαν του Κιουμουρτζογλου smiley.gif
paodynasty
QUOTE(Ginobili @ Mar 4 2011, 17:04 ) *
Αυτό που ξεχωρίζει τις πιο μεγάλες ομάδες,τις πιο βαριές φανέλες(Παναθηναικός) από τους άλλους είναι ότι μπορούν να σηκώνουν το βάρος του φαβορί.Δεν νομίζω ότι παίκτες σαν τον Διαμαντίδη,τον Μπατιστ,τον Τσαρτσαρή,τον Νίκολας..θα νιώσουν πιο άνετα ότι πάνε σαν άουτσάιντερ.


Ναι,έλα ντε..ευκαιρία τώρα που παραιτήθηκε ο Μεσίνα να πάρουμε προπονητή


Ναι, έχεις ένα δίκιο στο πρώτο, αλλά αυτοί που προανέφερες έχουν "βαρεθεί" τόσα χρόνια να παίζουν σαν φαβορί. Σίγουρα θα έχει αλλο ενδιαφέρον τώρα, και η παράμετρος κίνητρο που πολλές φορές μας λείπει (και που ακούγεται συχνά πυκνά) από το προπονητικό team, θα είναι στα κόκκινα.
Επίσης ελπίζω ότι κατεβαίνοντας ως αουτσάιντερ θα απελευθερωθούν και οι νέοι και θα δείξουν κάτι καλύτερο (έως έκρηξη) Ας πούμε ένα απόκλεισμό με αυτούς τους όρους σίγουρα δε θα τον χρεωθεί π.χ. ο Καλάθης που πιστεύω ότι θα χρησιμοποιηθεί κάποια λεπτά για τα γρήγορα πόδια του Ρούμπιο και προκειμένου να μην κουραστεί-φθαρεί (το δυνατόν) ο Διαμαντίδης
Green Warrior
QUOTE(looser @ Mar 4 2011, 20:48 ) *
λες οτι εχεις διαβασει ολα τα προηγουμενα ποστ μου αλλα δυστυχως σε ολες τις απαντησεις που θα σου δωσω τις εχω αναφερει στα προηγουμενα μου ποστ. γι' αυτο ακριβως τον λογο θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο συντομος μπορω.

1) για το ευρωπαικο με την μπανταλονα τον παραδεχομαι αν και δεν ξερω την δυναμικη των αλλων ομαδων εκεινη την εποχη παρα μονο τον αποτυχημενο και πιο κολλημενο απο αυτον ξανθο που νικησε στον τελικο. ετσι κι αλλιως δεν μπορει καποιος που θεωρειται απο τους καλυτερους να μην εχει κανει και 5 πραγματα αξιολογα. παρολα αυτα επιφυλλασομαι γιατι δεν θυμαμαι τις αλλες ομαδες εκεινη την εποχη, αλλα παραδεχομαι οτι ηταν κατι που μετραει.

2) η μπολονια του πιστωνεται σαν επιτυχια οχι τοσο για αυτον οσο για τον αγιο ντεγιαν που στον τελικο μαζι με τον λαζο και τον ιμπο κανανε παπαδες. το συγκεκριμενο ευρωπαικο για μενα ηταν περισσοτερο μαγκια των παικτων παρα του Ομπραντοβιτς. επισης οπως εγραψα και παραπανω ο προπονητης πιστωνεται την επιτυχια για τις επιλογες του σε παιχτες (π.χ. φερνοντας τον ντεγιαν) αλλα και τις αποτυχιες οταν εφερνε χαβαλεδες και ανυπαρκτους σε ομαδα με τεραστια οικονομικη ανεση (Αλμπανο για βασικο 4αρι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Και το ξερεις οτι υπαρχουν πολλοι τετοιοι σαν τον Αλμπανο.

3) οταν η μπαρτσα κατεβαζε αυτη την 5αδα εσυ δεν μπορουσες να παρεις κουπα, αλλα ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ, μπορουσες να πας φαιναλ φορ. πηγες ? οχι ? η γνωμη μου ειναι επειδη σου φυγε ο ντεγιαν και ομαδα με προπονητη αλλα χωρις παικτες δεν κανει τιποτα. μιλησαν τα αποτελεσματα μετεπειτα. με αυτο το επιχειρημα σου δικαιολογω ποιος πηρε και την μπολονια. ο ντεγιαν και οχι ο ζοτς.

4)ναι υπαρχουν κι αλλοι στο χωριο που σκανε χρηματα. αλλα και σε αυτο εχω αναφερθει παραπανω σε προηγουμενα ποστ. καμια ομαδα με την ιδια συνεπεια ομως σαν και μας και σε τετοιο βαθος χρονου. συνεπως αναλογικα εχοντας και τον ιδιο προπονητη επρεπε να ειμαστε και μαθηματικα μεσα στις 4 καλυτερες ομαδες της ευρωπης. δεν ειμασταν καθε χρονο. γιατι ? ρωτα τον Ομπραντοβιτς.

5) για το υγ σου δεν εχω να απαντησω πολλα γιατι οι μπασκετικοι τους ηξεραν ολους αυτους πριν ερθουν στον ΠΑΟ και ηξεραν τις δυνατοτητες τους. δηλαδη τι να σου απαντησω για ολους αυτους τους παικτες που εβγαζαν ματια στις ομαδες τους ? να ειμαστε σοβαροι....

6) Γιατι ο ζοτς φιλε μου δεν εφυγε το 2002 απαντας και μονος σου. γιατι εκεινη την στιγμη ειμασταν η καλυτερη ομαδα στην ευρωπη και παρολο που μειωσαμε το μπατζετ πιστευε οτι θα πρωταγωνιστουσαμε και οτι τουλαχιστον θα φταναμε φαιναλ φορ. και αλλωστε που να παει ? στην μπαρτσα που εκανε τοτε το μεγαλυτερο μπατζετ ? καλα περνουσε και σε μας.

7) δεν θελω να σχολιασω τιποτα για το υγ2 οτι 6 απο τις 11 χρονιες ο ολυμπιακος ηταν ομαδα φαιναλ φορ και οτι ειχε ισαξιο (!!!!!!!!!!!!!!!!!!) μπατζετ με τον ΠΑΟ γιατι μου φαινεται και εμενα απο την πλευρα μου οτι ειναι τουλαχιστον αστειο. ο ολυμπιακος ηταν αισθητα κατωτερος απο μας τα τελευταια 11 - 12 χρονια. και να μου το θυμηθεις οτι τα πραγματα θα αλλαξουν οταν αρχιζουμε και χανουμε και κανενα πρωταθλημα. και ξερεις πως θα αλλαξουν ? θα χωσει κανα 10ρικο εκατομμυρια παραπανω ο γιαννακοπουλος για να παρουμε παλι κεφαλι.

γενικως διαφωνουμε σε ολα. θα πρεπει να σεβαστεις την αποψη μου οτι για μενα προσωπικα πιστευω εχει κανει λιγα για τον ΠΑΟ. η δυναμικη του ΠΑΟ τα τελευταια χρονια ηταν για περισσοτερα. γιατι ο ΠΑΟ ηταν ειναι και θα ειναι πολυ τεραστιο μεγεθος για να το καπηλευεται ο καθε Ομπραντοβιτς.

και στην τελικη τι εχετε παθει ολοι ? πατερας σας ειναι ? πως κανετε ολοι ετσι ?

φιλικα παντα....


Επί των θεμάτων που τέθηκαν

1. Ναι μεν είχε Τζόρτζεβιτς και Ντανίλοβιτς αλλά η Παρτιζάν είχε αποδυναμωθεί αισθητά χάνοντας παίκτες όπως Ντίβατς, Πάσπαλι και άλλους και επιπλέον λόγω του πολέμου στη Γιουγκοσλαβία έδωσε όλους τους εντός έδρας αγωνες στην Φουενλαμπράδα της Ισπανίας και αφού απέκλεισε την Βίρτους με μειονέκτημα νίκησε Φίλιπς μιλάνο και Μπανταλόνα που ήταν τα 2 φαβορί ειδικά η δεύτερη που είχε την καλύτερη ομάδα της ιστορίας της.

Όσο για την Μπανταλόνα άφησε έξω με μειονέκτημα τη Ρεάλ έκανε περίπατο με την Μπάρτσα στον ημιτελικό και στον τελικό νίκησε τον πληρέστερο Οσφπ της ιστορίας του για μένα καλύτερος από το ΄97 όπου ευννοήθηκε τότε και λόγω συγκυριών με τις ομάδες που έιχε στο final4. Και ναι μεν χρειάστηκε τύχη στο τέλος αν και το σουτ του Τζόρτζεβιτς μόνοτυχερό δεν το λες αλλά αν έχεις τύχη διάβαινε το λέει η παροιμία.

2. Σίγουρα αν δεν είχες όλους τους παραπάνω δεν θα ήσουν καν στην Μπολόνια αλλά αν θυμάσαι όλοι εκθείαζαν στο τέλος το κοουτσάρισμα υου ακόμη και ο μεσίνα με τς εμπνεύσεις που είχε τότε και νίκησε μια ομάδα που θεωρητικά τουλάχιστον ήταν καλύτερη είχε παίξει φοβερό μπάσκετ τη διετία 2000-2002 και μα΄λιστα στην έδρα της. οπότε αυτό είναι συνδυασμός και των 2 παραγόντων παικτες-προπονητης. Και βασικά 4αρια από ότι θυμάμαι ήταν οι Ρότζερς-Γιαννούλης και ως 4-5 ο Μίντλεττον. Ο Αλμπάνο ήταν τόσο βασικός όσο ο Σιούτης.

3. Ναι έμεινε εκτός final4 μετά από πόσες συνεχόμες παρουσίες και έβαλε της βάσεις τότε (2002-2005) για την ομάδα που ακολούθησε μετα δηλαδή η περίοδος αυτή ήταμ μεταβατική ανάμεσα στις 2 καλύτερες ομάδες όλων των εποχών στο Ελληνικό μπάσκετ (1999-2002, 2005-2010). Κάποτε οι ομάδες κανουν και κοιλιά...

4. Μια χαρά χρήματα σκάγανε και το 1992-1999 και μερικές φορές αστρονομικά ποσά (Γκάλης, Βολκόφ, Λουίλκινς, Ράτζα κλπ.) αλλά δεν είχαμε τότε επιτυχίες ή τουλάχιστον τόσες επιτυχίες. Έχεις μήπως νοσταλγήσει αυτές τις εποχές. Εγώ ναι αλλά για άλλα πράγματα και όχι βεβαια για τον μπασκετικό Παναθηναϊκό.

5. Σαφώς ήταν σπουδαίοι παίκτες και τους ξέραμε αλλά εξελίχθησαν στον ΠΑΟ.

6. δεν νομίζω να έιχε ιδιαίτερο λόγω να φύγει άλλωστε δεν είχε παέι μέχρι τότε και σε λίγες ομάδες (5 συνολικά)

7. Μια χαρα στα λεέι. Αν εξαιρέσεις την περίοδο 2002-2005 όλες τις υπόλοιπες μια χαρά ανταγωνιστικός ήταν ο Οσφπ και μερικές είχε από αυτές είχε και μεγαλύτερο προϋπολογισμό από τον Παο (χωρίς αυτό να σημαίνει και τα πάντα) πχ. 2001 με Ράτζα και 2008-2011. Το 2000-2002 ο "θείος" ειχε δώσει ένα σκασμό λεφτά φέρνοντας τον Ράτζα με τις γνωστές διαθέσεις εκδίκησης που είχε ο Κροάτης συν Οικονόμου, ρίβερς, Μπουντούρη, Φορντ, Παπαλουκά, Ρισασέ κλπ. και ειχε μια χαρά ρόστερ εφάμιλλο των προηγούμενων χρόνων. Ακολούθησε η παρακμή 2002-2005 που πάντως και το ίδιο διάστημα ο Παναθηναϊκός ήταν εξασθενιμένος ως ένα βαθμό και μετά η αναγέννηση τους από το 2006 που ειναι και πάλι πρωταγωνιστές στην Ευρώπη αλλά όπως ειπε και ο Βούισιτς πρόσφατα δεν είναι εύκολο να αποκαθηλώσεις τον Παναθηναϊκό ο οποίος ήταν ένα βήμα πιο μπροστά. Κι βεβαια με Παπαλουκα Σπανούλη Τσίλντρες Κλέιζα Βούισιτς κλπ. δεν νομίζω ακόμη και στις καλές εποχές Κόκαλη να είχαν δώσει ποτέ τόσα φράγκα.

8. Και βεβαια ουδείς αλάθητος λάθη έχεις κάνει και κριτική θα του ασκούμε πάντα και το κάνουμε ειδικά φέτος.


Green Warrior
QUOTE(Gash @ Mar 4 2011, 21:42 ) *
Φίλε looser συγγνωμη για το ειρωνικό ύφος που θα χρησιμοποιήσω αλλά τα πιστεύεις αυτά που λες?
Γνωστό το επιχειρήμα των Ολυμπιακών ότι πέρναμε πρωτάθλημα επειδή αυτοί ήταν ανύπαρκτοι αλλά δεν ισχύει τουλάχιστον για όλες τις χρονιές και απορώ που σαν Παναθηναικός το χρησιμοποιείς κι εσύ....
Το 2002 θυμάσαι πως πήγες φάιναλ φορ?? επειδή αυτοκτόνησε ο Ολυμπιακός με την Ολύμπια στο ΣΕΦ κι ενώ ήτανε το πρώτο φαβορί για να παει στη Μπολόνια και μάλιστα με αρκετές ελπίδες να το πάρει. Θυμάσαι που σε κέρδισε για πλάκα 2-0 νίκες στον ημιτελικό του πρωταθλήματος και στον ημιτελικό κυπέλλου??
Το 2001 με πλεονέκτημα έδρας δεν κόντεψες να χάσεις το πρωτάθλημα και σωθήκαμε χάρη στον Αλβέρτη??
Θα σου θυμίσω επίσης ότι εκείνη την εποχή η ΑΕΚ είχε εξαιρετική ομάδα (ενδεχομένως καλύτερη και από τους άλλους δύο)
και το 2003 που επιστρέψαμε στους τίτλους δεν ήτανε καθόλου σιγουρο ότι θα την κερδίζαμε στον τελικό.
Α και τη σεζόν 2000 (πρώτη του Ομπράντοβιτς) ο Ιωαννίδης παλι μας είχε κερδίσει μέσα έξω και είχε πλεονέκτημα έδρας στα πλει-οφ(σιγά μη παίρναμε πρωτάθλημα δηλαδή αλλά ευτυχώς που αυτοκτονήσανε με τον ΠΑΟΚ)

Τις σεζόν 2004-2005 πράγματι δεν είχαμε αντίπαλο (αν και αυτό είναι πρόβλημα των άλλων και όχι δικό μας) αλλά από το 2006 ο Ολυμπιακός με τους Αγγελόπουλους δυναμώθηκε σημαντικά και το πρωτάθλημα παιζότανε στα ίσα. Εκτός αν μου πεις ότι ο Ολυμπιακός του Γκέρσον δεν ήτανε καλός ή ο Γιαννάκης δεν είχε παίκτες.



Μετά το ευρωπαικό της Μπολόνια προπονητής και διοίκηση αποφάσισαν να πάνε σε μικρότερο μπάτζετ (ελέω Σπόρτιγκ) και να χτίσουν μια ομάδα με νέους παίκτες που θα παίζουν άλλο στυλ μπασκετ. Αυτό ο Ζοτς το κατάφερε και έφτιαξε ενα κορμό για την ομάδα, της έδωσε νέα ταυτότητα, ανέδειξε παίκτες και κυριάρχησε για μια πενταετία στην Ευρώπη παίρνωντας και 2 κούπες. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορούν να το κάνουν πολλοί προπονητές. Επίσης γιατι δεν αναγνωρίζεις στον Ζοτς ότι σε πήγε στο final4 της Μόσχας εντελώς ανέλπιστα. Πήρε 4 τρόπαια σε μια δεκαετία που σπατάλησε κάποια χρόνια για να φτιάξει εκ νέου αυτήν την ομάδα και ενώ την ίδια εποχή είχανε ομαδάρες η Μακάμπι, η ΤΣΣΚΑ, η Μπάρτσα και η Μπολόνια. Δηλαδή αυτές δεν έπρεπε να πάρουνε τίποτα??/μόνοι μας παίζουμε??




Εκείνη τη χρονιά στους 4 πήγαν Ολυμπιακός, Παναθηναικός, Μπαρτσελονα, Μπανταλόνα και από αυτούς η Μπανταλόνα είχε το χειρότερο υλικό μακράν (υλικό όμως όχι ομάδα)



όχι δεν είναι πατέρας μας αλλά κι εσύ γιατί έχεις τέτοια εμπάθεια...σου έχει κάνει τίποτα??



Συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα λες ειδικά για την ΑΕΚ της περιόδου 1999-2002 ενώ μέχρι το 2000 είχες και έναν ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ. Τώρα όσον αφορά το 2000 το ότι είχαμε μειονέκτημα έδρας δεν μου λέει τίποτα το πρωτάθλημα θα το πέρναμε όπως και την προηγούμενη χρονιά στο σεφ πόσο μάλλον που από Απρίλιο και μετά σε final4 και πλέυ οφς η ομάδα αυτή δεν παιζόταν. Εδώ οι άλλοι έχασαν με πλεονέκτημα από τον σίγουρα καλό τότε αλλά όχι μεγαθήριο ΠΑΟΚ δεν θα έχαναν από εμάς.

Πάντως μου κάνει εντύπωση και εμένα πως ο λούζερ χρησιμοποιεί τα επιχειρήματα των πιο κολλημένων και πορωμένων γαύρων (τα ακούω ώρες-ώρες στα ραδιόφωνα από κάτι γραφικούς και γελάω με την ψυχή μου).
priest
ε ρε γλεντια...γινεται να σταματησετε λιγο την συζητηση για τον ζοτς και να ασχοληθουμε με την ομαδα?εχουμε φτασει πια κοντα στο τελος..ας αφησουμε τις συζητησεις αυτες και οχι μονο για το τελος της χρονιας...

οσον αφορα τον μαριτς ελπιζω να ειναι οντως καλα ωστε να μην εχουμε νεα δραματα.
lightday
QUOTE(looser @ Mar 4 2011, 19:05 ) *
.....
το μονο που ειπα ειναι οτι ζηλευω την σταθεροτητα της ΤΣΣΚΑ και οτι θα ηθελα να εχουμε περισσοτερες συμμετοχες στο φαιναλ φορ μιας και οι γιαννακοπουλοι ριχνουν διαρκως χρηματα για να εχουν την ομαδα πανισχυρη. εσυ δε νομιζεις οτι αυτη την τελευταια 10ετια δικαιουμασταν περισσοτερες συμμετοχες σε φαιναλ φορ ?

...

Το να έιναι μια ομάδα με το ένα πόδι στον τάφο δεν θα το ζήλευα και τόσο. Δες λίγο την πορεία της, υπήρξε πτώση αλλά κάπου φέτος έπεσε σε κώμα και δεν πρόκειται να συνέλθει και πολύ γρήγορα, γιατί........ προτίμησε να αλλάξει την συνταγή. Με τον ιταλό στον πάγκο θα έκανε μια κοιλιά αλλά μακροπρόθεσμα θα ξαναέπαιρνε τα πάνω της.
Και μην είμαστε εξωγήινοι. Παίζουν και άλλες ομάδες μπάσκετ και έχουν κάθε δικαίωμα (αν και πιο φτηνές ) να παίρνουν τρόπαια.
Και μεταξύ μας ειναι και ωραίο να πετάγεται μια ομάδα από το πουθενά με μια άλλη λογική (πρόταση) και να πηγαίνει καλά. Σημαίνει οτι υπάρχει εξέλιξη και όχι στασιμότητα.


10/10 τρόπαια δεν το έχει ομάδα που παίζει μόνην της . Μην πάμε σε λογική παραλόγου .
Ginobili
QUOTE(PARISINOS @ Mar 4 2011, 18:45 ) *
Α και ενα ερωτημα . Αφου εχεις τη θεωρια οτι ο ζοτς φιλε μενει στον ΠΑΟ γιατι ξερει οτι δεν θα βρει πουθενα καλυτερα, δεν μας εξηγεις γιατι το 2002 εμεινε σε μας , ενω ειδε οτι το μπαντζετ θα επεφτε απιστευτα; Η μηπως νομιζεις οτι εχοντας παει σε τρεις συνεχομενους τελικους και εχοντας παρει δυο ευρωπαικα τα τελευταια τρια , δεν θα εβρισκε καλυτερα απο το σπορτινγκ...

Y.Γ 2... Ο ΟΣΦΠ απο το 99 μεχρι το 2002 και απο το 2007 μεχρι σημερα , δηλαδη για 6 απο τα 11 χρονια σε καμια περιπτωση δεν ηταν ανυπαρκτος. μαλιστα σε ολες σχεδον τις εν λογω χρονιες ηταν ομαδα επιπεδου φαιναλ φορ και ειχε ισαξιο μπαντζετ με τον ΠΑΟ. Ετσι για την ιστορια ολα αυτα.

Ένα θα σου πω...."ας μην είχαμε τον Παπαδόπουλο και θα σου λεγα τι θα πέρναμε στην Μπολόνια"...απορώ τι κάθεσαι και ψάχνεις μετά από αυτό...Ο άλλος έπαιζε σπίτι του με τον Τζινόμπιλι τον Σμόντις..και κάτι άλλα πακτάκια..κι εσύ είσουν τυχερός που είχες τον Παπαδόπουλο.... icon_drunk.gif


Looser φίλε μου,σε αυτό το φόρουμ έχω επικρίνει τον Ζοτς για λάθη που έχει κάνει(γιατί αλάνθαστος δεν είναι όντως) όσο κανένας άλλος,με πολλούς τσακωμούς.Αλλά εσύ εδώ τα έχεις μηδενίσει όλα.Σίγουρα οι πρωτεργάτες είναι οι Γιαννακόπουλοι,και εννοείται ότι αυτοί είναι το #1 και ο Ζοτς το#2,αλλά χωρίς τον Ζοτς δεν θα μπορούσαν να πάρουν ότι έχουν πάρει ώς τώρα.Τι να κάνουμε τώρα...είναι ο κορυφαίος,καλύτερος δεν υπάρχει.Να λέμε ευχαριστώ Θεέ μου που το 1999 πήραμε τον Ζοτς και όχι τον Ξανθό,γιατί αν θυμάσαι καλά..1η επιλογή των Γιαννακόπουλων τότε ήταν ο Ιωαννίδης...........




Gash
QUOTE
εχω την εντυπωση οτι παλι δεν συμφωνω σε τιποτα απο αυτα που γραφεις και εσυ. ουτε οτι το ελληνικο πρωταθλημα ηταν εφαμιλλο του ΝΒΑ οπως το παρουσιαζεις με ομαδαρες την δεκαετια του 00 οπως η ΑΕΚ, ο Ολυμπιακος και ο ΠΑΟΚ αλλα ουτε επισης συμφωνω με τις δικαιολογιες για τις "αποτυχιες" του Ομπραντοβιτς στην ευρωλιγκα τα χρονια που δεν πηγαιναμε καν σε φαιναλ φορ.


Δεν εμφανίζω το πρωτάθλημα εφάμιλλο του NBA σε καμία περίπτωση απλώς λέω ότι τις περισσότερες χρονιές ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικό από αυτό που αφήνεις να εννοηθεί.

QUOTE
Συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα λες ειδικά για την ΑΕΚ της περιόδου 1999-2002 ενώ μέχρι το 2000 είχες και έναν ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ. Τώρα όσον αφορά το 2000 το ότι είχαμε μειονέκτημα έδρας δεν μου λέει τίποτα το πρωτάθλημα θα το πέρναμε όπως και την προηγούμενη χρονιά στο σεφ πόσο μάλλον που από Απρίλιο και μετά σε final4 και πλέυ οφς η ομάδα αυτή δεν παιζόταν. Εδώ οι άλλοι έχασαν με πλεονέκτημα από τον σίγουρα καλό τότε αλλά όχι μεγαθήριο ΠΑΟΚ δεν θα έχαναν από εμάς.


Τα ίδια κι εδώ...μπορεί να το παίρναμε όπως λες..εγώ ήθελα μόνο να τονίσω ότι υπήρχε ανταγωνισμός ισχυρός...συμφωνώ και για τον ΠΑΟΚ που λες.
colonel gomelsky
Δηλαδή φτάσαμε στο σημείο να συζητάμε αν ο Ομπράντοβιτς είναι καλός προπονητής; Μάλιστα. Μας έχουν ποδοσφαιροποιήσει τελείως μου φαίνεται. Λογικό. Εδώ οι άμπαλοι οι Άγγλοι βγάλανε προπονητή της σειράς ολόκληρο Καπέλο.

Τέλος πάντων.

Όπως τα είπε ο Air and King έχουν τα πράγματα.
looser
QUOTE(Green Warrior @ Mar 5 2011, 10:55 ) *
Και βεβαια ουδείς αλάθητος λάθη έχεις κάνει και κριτική θα του ασκούμε πάντα και το κάνουμε ειδικά φέτος.

τελοσπαντων αδερφε. σεβαστα ολα αυτα που γραφεις αν και διαφωνω σχεδον σε ολα. θα μπορουσαμε να την παμε αυτη την συζητηση πολυ μακρια με επιχειρηματα δικα σου και αντιεπιχειρηματα δικα μου. αλλα πιστευω οτι δεν θα βγει κανενα αποτελεσμα. βεβαια απο την αλλη δεν συζηταμε για να βγει καποιο αποτελεσμα, απλως διασταυρωνουμε τις αποψεις μας.

αυτο που θελω να καταλαβετε ολοι σας ειναι οτι δεν προσπαθω να μηδενισω τον Ομπραντοβιτς. απλως προσπαθω να τον απομυθοποιησω. αυτο που θελω να καταλαβετε ειναι οτι η αποψη μου ειναι οτι στην τελικη οτι ο Ομπραντοβιτς δεν εχει κανει και κατι σπουδαιο. θελω να πω οτι οποιοσδηποτε και να ηταν στην θεση του, κατα την γνωμη μου, θα εφερνε τις ιδιες επιτυχιες και μπορει και περισσοτερες.

αυτο δυστυχως δεν μπορει να αποδειχτει, αλλα ουτε και να διαψευστει. πολυ απλα νομιζω οτι την τελευταια 10ετια περισσοτερο "εφτιαξε" τον Ομπραντοβιτς ο ΠΑΟ παρα το αντιθετο. δεν θελω κανενας να συμφωνησει μαζι μου. το μονο που θελω ειναι να γινει σεβαστη η αποψη μου. δεν μπορουμε να συμφωνουμε ολοι.

και κατι τελευταιο. το μεριδιο που καρπωνεται ο Ομπραντοβιτς στις επιτυχιες ειναι τεραστιο. του καταλογιζεται ομως το ιδιο μεριδιο στις αποτυχιες ? σκεψου και αυτο λιγο, ειδικα για αυτο το τελευταιο που γραφεις οτι ειμαστε εδω και του κανουμε κριτικη. η κριτικη που ασκειται σε γενικες γραμμες στην ελλαδα για τον Ομπραντοβιτς ειναι μηδαμινη. και αυτο δεν με νευριαζει απλως, με εξοργιζει....

QUOTE(lightday @ Mar 5 2011, 14:35 ) *
Το να έιναι μια ομάδα με το ένα πόδι στον τάφο δεν θα το ζήλευα και τόσο. Δες λίγο την πορεία της, υπήρξε πτώση αλλά κάπου φέτος έπεσε σε κώμα και δεν πρόκειται να συνέλθει και πολύ γρήγορα, γιατί........ προτίμησε να αλλάξει την συνταγή. Με τον ιταλό στον πάγκο θα έκανε μια κοιλιά αλλά μακροπρόθεσμα θα ξαναέπαιρνε τα πάνω της.
Και μην είμαστε εξωγήινοι. Παίζουν και άλλες ομάδες μπάσκετ και έχουν κάθε δικαίωμα (αν και πιο φτηνές ) να παίρνουν τρόπαια.
Και μεταξύ μας ειναι και ωραίο να πετάγεται μια ομάδα από το πουθενά με μια άλλη λογική (πρόταση) και να πηγαίνει καλά. Σημαίνει οτι υπάρχει εξέλιξη και όχι στασιμότητα.


10/10 τρόπαια δεν το έχει ομάδα που παίζει μόνην της . Μην πάμε σε λογική παραλόγου .

φιλε μου, ποιος μεσινα και ποιος Ομπραντοβιτς ? αν δεν υπαρχουν φραγκα σε μια ομαδα, ξεκιναει η αντιστροφη μετρηση της για τις αποτυχιες και την ανυποληψια. με ποιον μεσινα λες οτι θα εκανε κοιλια και μετα θα ανεκαμπτε ? πως θα γινοταν αυτο χωρις να εχει λεφτα να προσελκυσει τοπ παιχτες για να την στελεχωσουν ?

οταν δεν υπαρχουν λεφτα, δεν ερχονται και τροπαια. ειναι τοσο απλο. οταν μια ομαδα παιρνει τροπαιο και δεν ειναι μεσα στις τοπ 3 ομαδες με το μεγαλυτερο μπατζετ παει να πει οτι ο προπονητης της επιασε τοσο πολυ κωτστο ολες τις υπολοιπες ομαδες στην επιλογη παικτων που με μικροτερο μπατζετ καταφερε να φτιαξει ομαδα καλυτερη απο καποιον που ειχε μεγαλυτερο μπατζετ στα χερια του. και εκει του αξιζουν τα ευσημα που ηταν καλυτερος ΜΑΝΑΤΖΕΡ απο τους αλλους αντιστοιχους προπονητες. και μαλιστα αυτο το τελευταιο δεν συμβαινει και συχνα.

συνεπως η ΤΣΣΚΑ δεν επεσε σε κωμα, αλλα σε αδεκαριες. δεν υπαρχουν πολλες συνταγες επιτυχιας στο συγχρονο μπασκετ. μια ειναι η σιγουρη. τα λεφτα.

και για κατι αλλο που γραφεις οτι ξαφνικα καποια ομαδα πετιεται, εγω πιστευω ειναι λογω του ταλεντου μερικων παιχτων τους. που μολις φανουν θα βρεθει μια ομαδα με μεγαλυτερο μπατζετ (καλη ωρα ο ΠΑΟ) και θα τους βουτηξει και τοτε αυτη θα ξαναπεσει σε "κωμα".
kolokotronis
QUOTE(looser @ Mar 6 2011, 21:01 ) *
τελοσπαντων αδερφε. σεβαστα ολα αυτα που γραφεις αν και διαφωνω σχεδον σε ολα. θα μπορουσαμε να την παμε αυτη την συζητηση πολυ μακρια με επιχειρηματα δικα σου και αντιεπιχειρηματα δικα μου. αλλα πιστευω οτι δεν θα βγει κανενα αποτελεσμα. βεβαια απο την αλλη δεν συζηταμε για να βγει καποιο αποτελεσμα, απλως διασταυρωνουμε τις αποψεις μας.

αυτο που θελω να καταλαβετε ολοι σας ειναι οτι δεν προσπαθω να μηδενισω τον Ομπραντοβιτς. απλως προσπαθω να τον απομυθοποιησω. αυτο που θελω να καταλαβετε ειναι οτι η αποψη μου ειναι οτι στην τελικη οτι ο Ομπραντοβιτς δεν εχει κανει και κατι σπουδαιο. θελω να πω οτι οποιοσδηποτε και να ηταν στην θεση του, κατα την γνωμη μου, θα εφερνε τις ιδιες επιτυχιες και μπορει και περισσοτερες.

αυτο δυστυχως δεν μπορει να αποδειχτει, αλλα ουτε και να διαψευστει. πολυ απλα νομιζω οτι την τελευταια 10ετια περισσοτερο "εφτιαξε" τον Ομπραντοβιτς ο ΠΑΟ παρα το αντιθετο. δεν θελω κανενας να συμφωνησει μαζι μου. το μονο που θελω ειναι να γινει σεβαστη η αποψη μου. δεν μπορουμε να συμφωνουμε ολοι.

και κατι τελευταιο. το μεριδιο που καρπωνεται ο Ομπραντοβιτς στις επιτυχιες ειναι τεραστιο. του καταλογιζεται ομως το ιδιο μεριδιο στις αποτυχιες ? σκεψου και αυτο λιγο, ειδικα για αυτο το τελευταιο που γραφεις οτι ειμαστε εδω και του κανουμε κριτικη. η κριτικη που ασκειται σε γενικες γραμμες στην ελλαδα για τον Ομπραντοβιτς ειναι μηδαμινη. και αυτο δεν με νευριαζει απλως, με εξοργιζει....

looser, αν σου έλεγαν του χρόνου να φύγει ο ομπράνοβιτς, ποιον θα διάλεγες για αντικαταστάτη του?
str
QUOTE(looser @ Mar 6 2011, 20:16 ) *
και κατι τελευταιο. το μεριδιο που καρπωνεται ο Ομπραντοβιτς στις επιτυχιες ειναι τεραστιο. του καταλογιζεται ομως το ιδιο μεριδιο στις αποτυχιες ? σκεψου και αυτο λιγο, ειδικα για αυτο το τελευταιο που γραφεις οτι ειμαστε εδω και του κανουμε κριτικη. η κριτικη που ασκειται σε γενικες γραμμες στην ελλαδα για τον Ομπραντοβιτς ειναι μηδαμινη. και αυτο δεν με νευριαζει απλως, με εξοργιζει....


φιλε λοοζερ παλιοτερα εχω ψιλοτσακωθει και εγω για την θεοποιηση του ζελικο...
τεσπα...προσπερνωντας ολα οσα γραφτηκαν
θεωρω οτι η σημαντικοτερη και πιο αληθης κουβεντα που ειπες ειναι η παραπανω...

looser
QUOTE(Ginobili @ Mar 5 2011, 15:23 ) *
Ένα θα σου πω...."ας μην είχαμε τον Παπαδόπουλο και θα σου λεγα τι θα πέρναμε στην Μπολόνια"...απορώ τι κάθεσαι και ψάχνεις μετά από αυτό...Ο άλλος έπαιζε σπίτι του με τον Τζινόμπιλι τον Σμόντις..και κάτι άλλα πακτάκια..κι εσύ είσουν τυχερός που είχες τον Παπαδόπουλο.... icon_drunk.gif


Looser φίλε μου,σε αυτό το φόρουμ έχω επικρίνει τον Ζοτς για λάθη που έχει κάνει(γιατί αλάνθαστος δεν είναι όντως) όσο κανένας άλλος,με πολλούς τσακωμούς.Αλλά εσύ εδώ τα έχεις μηδενίσει όλα.Σίγουρα οι πρωτεργάτες είναι οι Γιαννακόπουλοι,και εννοείται ότι αυτοί είναι το #1 και ο Ζοτς το#2,αλλά χωρίς τον Ζοτς δεν θα μπορούσαν να πάρουν ότι έχουν πάρει ώς τώρα.Τι να κάνουμε τώρα...είναι ο κορυφαίος,καλύτερος δεν υπάρχει.Να λέμε ευχαριστώ Θεέ μου που το 1999 πήραμε τον Ζοτς και όχι τον Ξανθό,γιατί αν θυμάσαι καλά..1η επιλογή των Γιαννακόπουλων τότε ήταν ο Ιωαννίδης...........

φιλε μου δεν καταλαβαινω το πνευμα σου για την ατακα με τον Παπαδοπουλο. διαφωνεις ? το μπασκετ ειναι ενα αθλημα που το κερδιζουν οι κοντοι αλλα σε κρατανε μεσα στο παιχνιδι οι ψηλοι. σε εκεινο το παιχνιδι ο Λαζος ειχε κανει τον ξακουστο τοτε Γκριφιθ ΑΛΟΓΟ. και ανεφερα τον λαζο γιατι μαζι με τον ντεγιαν και τον ιμπο ειναι αυτοι που σου εδωσαν την κουπα. το οτι εκανα ειδικη μνεια στον λαζο ειναι γιατι ο περιφημος Ομπραντοβιτς του ειχε ψαλει τοτε ολοκληρη την χρονια οσα δεν εχει ακουσει ενας οποισδηποτε μπασκετμπολιστας σε ολη του την καριερα. το οτι ομως με εκεινη την εμφανιση τον ΕΞΕΘΕΣΕ τον Ομπραντοβιτς το εχουν κανει γαργαρα ολοι. επρεπε να δεις την φατσα του λαζου στην φυσσουνα μετα την εμφανιση με την Μακαμπι στον ημιτελικο που του φωναζαμε " εσυ θα το σηκωσεις " και εννοουσαμε με τετοιες καλες εμφανισεις οπως και αυτη στον ημιτελικο. τωρα εσυ γραψε οτι γουσταρεις. αλλα μην ξεχασεις να γραψεις οτι το "παικτακι" τον λαζο οταν τον διωξαμε, καποιος κυριος Ομπραντοβιτς που ειχε καταλαβει το λαθος του ηθελε να τον ξαναφερει. 68.gif

για τα υπολοιπα που γραφεις εχω απαντησει σε αλλα ποστ.

μαγκες, παω να φαω και το συνεχιζουμε μετα. εχει ενδιαφερον.....
looser
QUOTE(kolokotronis @ Mar 6 2011, 20:16 ) *
looser, αν σου έλεγαν του χρόνου να φύγει ο ομπράνοβιτς, ποιον θα διάλεγες για αντικαταστάτη του?

το ιδιο εμμεσως με ρωτουσε επανειλημμενως και ο λευκαδιαν. μπορεις να διαβασεις στα προηγουμενα ποστ μου την γνωμη μου για τους προπονητες γενικοτερα. συνεπως δεν εχει σημασια το ονομα. το πιο σημαντικο σκηνικο θα ηταν να ερθει καποιος και να κανει σωστες επιλογες σε παικτες, με το εκαστοτε μπατζετ που θα ειχε στα χερια του. αυτος λοιπον θα μπορουσε να ηταν απο τον Φιλ Τζακσον μεχρι τον... Κοκολακη που εγραψα για χαβαλε. καποιος που θα κριθει απο τις επιλογες του και θα κρινεται ΔΙΑΡΚΩΣ για ο,τι κανει και οχι για το ποιο ΟΝΟΜΑ εχει. π.χ. να μην εχει σημασια αν τον λενε Ομπραντοβιτς ή ζευγωλη.
looser
QUOTE(str @ Mar 6 2011, 20:26 ) *
φιλε λοοζερ παλιοτερα εχω ψιλοτσακωθει και εγω για την θεοποιηση του ζελικο...
τεσπα...προσπερνωντας ολα οσα γραφτηκαν
θεωρω οτι η σημαντικοτερη και πιο αληθης κουβεντα που ειπες ειναι η παραπανω...

κοιταξε, δεν μπαινω συχνα στο basketforum για να συζητησω γιατι προφανως οι αποψεις μου για τους περισσοτερους θα ηταν κουραστικες. γι' αυτο συνηθως και μπαινω μετα απο αποτυχιες, οχι για να πικαρω τους φιλαθλους μας, αλλα πρωτον γιατι εκεινες τις στιγμες ειμαι κατι πολυ παραπανω απο νευριασμενος και δευτερον γιατι εχω αναγκη να ακουσω και την αντιθετη πλευρα (τους υποστηρικτες του Ομπραντοβιτς) πως δικαιολογουν τα αδικαιολογητα. γιατι κατι τετοια σκηνικα, παντα κατα την γνωμη μου, δεν ειναι απλως αποτυχιες, αλλα ΝΑΥΑΓΙΑ. θελω να μπω στο μυαλο τους και να καταλαβω πως ειναι σε θεση να του δινουν τοσο ευκολα συγχωροχαρτι.

και στην τελικη ειναι και αυτο που εγραψα στον κολοκοτρωνη. θελω προπονητη στον ΠΑΟ που να κρινεται διαρκως για την καθε επιλογη του και το καθε αποτελεσμα του. δεν θελω να δινω ασυλια σε κανεναν επειδη λεγεται Ομπραντοβιτς και να τον κρεμαω στο φτερο επειδη λεγεται π.χ. Γκεκος. δεν το γουσταρω αυτο. να επαναπαυεται καποιος στο ονομα του και να ξερει οτι δεν μπορει να γινει στοχος χλευασμου λογω αυτου.

παντως παρολο που δεν μπαινω για να γραψω συχνα εδω, νομιζω οτι το ειχα δει καποια στιγμη που σου την ειχαν πεσει και εσενα για το θεμα Ομπραντοβιτς σαν κι εμενα. και μαλιστα αυτο με ειχε αποθαρρυνει να γραψω και τις δικες μου αποψεις. τελοσπαντων....
T.W.Is.M.
Επειδη μεσα στην κουβεντα για τα ευρωπαικα του Ομπραντοβιτς αναφερθηκε απο το looser η Μπανταλονα και οτι παραδεχεται αυτο τον τιτλο, δεσμευομαι μεχρι αυριο(γιατι τωρα δεν προλαβαινω, πρεπει να φυγω) να γραψω μια ιστορια για την Μπανταλονα εκεινης της περιοδου. Απλα να πω απο πριν οτι πιο πολυ παραδεχομαι το πρωταθλημα που πηρε το 2004 με αντιπαλους 2-3 κλασεις παρακατω παρα αυτο το κυπελλο και ο λογος δεν εχει να κανει με τον Ολυμπιακο.
kolokotronis
QUOTE(looser @ Mar 6 2011, 22:36 ) *
το ιδιο εμμεσως με ρωτουσε επανειλημμενως και ο λευκαδιαν. μπορεις να διαβασεις στα προηγουμενα ποστ μου την γνωμη μου για τους προπονητες γενικοτερα. συνεπως δεν εχει σημασια το ονομα. το πιο σημαντικο σκηνικο θα ηταν να ερθει καποιος και να κανει σωστες επιλογες σε παικτες, με το εκαστοτε μπατζετ που θα ειχε στα χερια του. αυτος λοιπον θα μπορουσε να ηταν απο τον Φιλ Τζακσον μεχρι τον... Κοκολακη που εγραψα για χαβαλε. καποιος που θα κριθει απο τις επιλογες του και θα κρινεται ΔΙΑΡΚΩΣ για ο,τι κανει και οχι για το ποιο ΟΝΟΜΑ εχει. π.χ. να μην εχει σημασια αν τον λενε Ομπραντοβιτς ή ζευγωλη.

Πάντως, έχω παρατηρήσει ότι όσοι προσπαθούν να ''μειώσουν'' κατά κάποιο τρόπο τα επιτεύγματα του ομπράντοβιτς, επικεντρώνονται κυρίως μόνο στους τελικούς ή άντε και στα Φ4.΄
''Έπαιζε στην έδρα του'' κτλ.
Λες και βρέθηκε εκεί ουρανοκατέβατος και το να φτάσεις να παίξεις στον τελικό είναι απλούστατο.

Πχ με την παρτιζαν έπαιζε όλη τη χρονιά εκτός γιουγκοσλαβίας. Λεπτομέρεια.
Με την μπανταλόνα ακόμα και αν δεχτούμε ότι ευθυγραμίστηκαν οι πλανήτες με τον οσφπ στον τελικό και κέρδισε με μία πολύ χειρότερη ομάδα, πως βρέθηκε στον τελικό με αυτή τη μέτρια ομάδα?
Με τον παο, πήρε τα δύο στην έδρα του, αλλά έφτασε να παίξει τους τελικούς στην έδρα του, μέσα από μία πορεία στην οποία δεν έπαιζε συνέχεια στην έδρα του.
Με τη ρεάλ πάλι το ίδιο.
Έπαιξε το Φ4 στη χώρα του, αλλά για να φτάσει εκεί πάλι δεν έπαιζε όλα τα ματς εντός ισπανίας.
Και αν ακόμα είχε παιχταράδες και θα το έπαιρνε ο οποιοσδήποτε, μπορώ να σου πω και άλλους κόουτς που είχαν παιχταράδες και δεν πήραν τίποτα.
Στο βερολίνο απέναντι στην εχθρικότερη διαιτησία όλων των εποχών σε τελικό, το ξαναπήρε.
Την μπολόνια την παραδέχονται και οι ολυμπιακοί.

Είναι ο κορυφαίος κοουτς της τελευταίας 20ετίας.
Είναι και πολύ τυχερός.
Είναι και ξεροκέφαλος.
Έχει κάνει και πολλά λάθη.

έτσι όμως όπως τα παρουσιάζεις όμως ρε φίλε μου, βγάζεις μία εμπάθεια και δίνεις την εντύπωση ότι προσπαθείς να τον μηδενίσεις.
Ούτε τη γυναίκα να σου είχε φάει..

Μέχρι και οι ολυμπιακοί τον παραδέχονται.
Φαντάσου...
LovingBasketball
Αγαπητε looser προφανως δεν εχεις αλλη θεματολογια απο τον Obradovic και φυσικα αυτο λεει πολλα.
Προσπαθεις με σοφισμους και παρουσιαζοντας τα πραγματα με ενα ιδιοτυπα κακεντρεχη τροπο να μας πεισεις η να μας αποδειξεις τι απ' ολα?

Οτι οι προπονητες ειναι αχρηστοι?
Οτι ο obradovic δεν ειναι καλος προπονητης?
Οτι οι τιτλοι που εχει κατακτησει δεν μετρανε?
Οτι ο Ιτουδης που μενει στο Παναθηναικο επειδη υπαρχει ο ζελικο ειναι ηλιθιος?
Οτι παιχτες οπως ο Διαμαντιδης, ο Μπατιστ, ο Νικολας κτλπ που σεβονται και υποκλινονται στις γνωσεις και στο μεγαλειο του ζελικο ειναι ανοητοι και ασχετοι με το αντικειμενο?


Θα μπορουσα να συνεχισω με μια ατελειωτη λιστα..........

Η γνωμη μου ειναι οτι απλα προκαλεις με τα ποστ σου, δεν ξερω αν πιστευεις καν αυτα που γραφεις...
Αν βεβαια τα πιστευεις το παγκοσμιο μπασκετ και ολο το φορουμ πρεπει να σηκωσουν τα χερια ψηλα.....

Μπορεις βεβαια με τον ιδιο τροπο να συνεχισεις τα ποστ σου και να προσπαθησεις να μας πεισεις τωρα
οτι ο obradovic ειναι ελεφαντας απλα και μονο γιατι εχει 4 ακρα.....
Air Kef
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 6 2011, 23:00 ) *
Επειδη μεσα στην κουβεντα για τα ευρωπαικα του Ομπραντοβιτς αναφερθηκε απο το looser η Μπανταλονα και οτι παραδεχεται αυτο τον τιτλο, δεσμευομαι μεχρι αυριο(γιατι τωρα δεν προλαβαινω, πρεπει να φυγω) να γραψω μια ιστορια για την Μπανταλονα εκεινης της περιοδου. Απλα να πω απο πριν οτι πιο πολυ παραδεχομαι το πρωταθλημα που πηρε το 2004 με αντιπαλους 2-3 κλασεις παρακατω παρα αυτο το κυπελλο και ο λογος δεν εχει να κανει με τον Ολυμπιακο.



Δεσμεύομαι να το διαβάσω. tongue.gif
lefkadian
Oποιος απο εμας εχει παρακολουθησει απο κοντα final four, εχει συζητησει με οπαδους στο εξωτερικο ή απλα διαβαζει μεσω internet σχολια και ειδησεις για το ευρωπαϊκο μπασκετ καταλαβαινει τι μεγεθος ειναι ο Ομπραντοβιτς. Εχει σημασια αυτα να βλεπεις και να τα ακους απο ανθρωπους εξω απο την χωρα σου. Γιατι αυτοι κρινουν αντικειμενικα και ψυχρα...
Δεν εχω καταλαβει λοιπον τι συζηταμε? Αν ο Ομπραντοβιτς ειναι καλος κοουτς? Είναι ο κορυφαίος κοουτς της τελευταίας 20ετίας!!! Εχουμε δει και πολλους τιτλους και φοβερο μπασκετ απο τις ομαδες του. Και οπως ειπε και ο kolokotronis ειναι και πολύ τυχερός. Και ξεροκέφαλος. Και εχει κάνει και πολλά λάθη. Αλλα ειναι ο κορυφαιος. Τελος...
Αν καποιος εχει διαφορετικη γνωμη αυτη ειναι σεβαστη. Πρεπει ομως να την υπερασπιστει με επιχειρηματα και χωρις εμπαθεια. Και επιχειρημα δεν ειναι να λες γιατι εχει 4/11 ευρωλιγκες μονο!!! Τι επρεπε να εχει 11/11? Ουτε ειναι επιχειρημα οτι αν ειχαμε αλλο προπονητη "δεν ξερουμε τι θα γινοταν", "μπορει να τα καταφερναμε και καλυτερα". Ποιος τα εχει καταφερει καλυτερα απο τον Ομπραντοβιτς και σε ποια ομαδα??? Να κανουμε λοιπον συζητηση αλλα με νοημα. Αλλο να κανουμε κριτικη και μαλιστα σκληρη γιατι ο Ομπραντοβιτς ειναι Ο Κορυφαιος και αλλο να ειμαστε μηδενιστες και εμπαθεις...
Και κατι τελευταιο που πολλοι λεγαμε αρκετο καιρο πριν: Το μεγαλυτερο προβλημα του ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ μετα τον τραυματισμο του Μαριτς δεν ειναι στα γκαρντ, αλλα η λειψανδρια στους ψηλους. Και μας παιρνουν πολλα επιθετικα, και αιφνιδιασμους δεν βγαζουμε, και δεν βρισκουμε ρυθμο, και εκνευριζομαστε σε αμυνα και επιθεση. Εκει (γνωμη μου) εχει γινει λαθος. Θα επρεπε να παρουμε ενα επιπλεον ψηλο αφου ο Μαριτς ουσιαστικα χανει την χρονια. Αλλα και εκει ειναι μεγαλη κουβεντα για το ποιος ευθυνεται. Ο Ζελικο ή το κουτσουρεμενο μπατζετ (φετος) των "κοντων"? Η αληθεια για μενα ειναι καπου στη μεση. Και δεν υπαρχουν φραγκα για αλλο παιχτη αλλα και ο Ζελικο δεν γουσταρει τις αλλαγες ροστερ στο μεσο της χρονιας. Μαλλον λοιπον βολευτηκαν και οι δυο αλλα αυτο δεν τους "βγαινει". Θα δουμε...
T.W.Is.M.
QUOTE(kolokotronis @ Mar 6 2011, 23:12 ) *
Με την μπανταλόνα ακόμα και αν δεχτούμε ότι ευθυγραμίστηκαν οι πλανήτες με τον οσφπ στον τελικό και κέρδισε με μία πολύ χειρότερη ομάδα, πως βρέθηκε στον τελικό με αυτή τη μέτρια ομάδα?


Μου δινεις την καλυτερη πασα για να πω την ιστορια που ειχα υποσχεθει νωριτερα. Οτι γραφω ειναι πραγματα που θυμαμαι, αρα ενδεχομενως να κανω λαθος σε καποια λεπτομερεια.
Ειμαστε λοιπον στην περιοδο 1993-94, που ο Ομπραντοβιτς βρισκεται στον παγκο της Μπανταλονα. Στη φαση των 16 βρισκεται στον ιδιο ομιλο με τον Παναθηναικο. Την τελευταια αγωνιστικη παιζει στην εδρα της με την Εφες Πιλσεν, η οποια εχει τερματισει πρωτη στον ομιλο. Η Μπανταλονα θελει νικη και μονο νικη για να προκριθει, καθως με ηττα μενει εκτος 8αδας. Με νικη ομως παιρνει την 3η θεση γιατι ευνοειται στην ισοβαθμια που προκυπτει(νομιζω με την τοτε Μπακλερ Μπολονια) και πεφτει στους προημιτελικους πανω στη Ρεαλ του Σαμπονις. Οι Τουρκοι λοιπον λεγεται οτι δεν τα δινουν ολα σ αυτο το ματς ισως με το σκεπτικο οτι στελνοντας μια ισπανικη ομαδα πανω στη Ρεαλ θα τη δυσκολεψουν περισσοτερο και ισως να την αποκλεισουν κανοντας το δικο τους εργο στον ημιτελικο λιγοτερο ευκολο(και να ξεραν τι θα τους εβρισκε απο την Μπαρτσελονα...). Η Χοβεντουτ λοιπον κερδιζει την Εφες και περναει χαρη στο ευνοικο της προγραμμα και πιθανον την καλη διαθεση των αντιπαλων.
Στους προημιτελικους βρισκει αντιπαλο τη Ρεαλ του Σαμπονις. Συγγνωμη...του απληρωτου Σαμπονις ηθελα να πω. Του Σαμπονις που στο ενα απ τα 2 παιχνιδια που εγιναν δεν πηρε ουτε ενα ριμπαουντ!!! Ακουστηκαν διαφορα για λευκη απεργια των παιχτων της, πραγμα που και να μην αληθευει, δεν απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα. Σημειωνω οτι η Ρεαλ εκεινη τη σεζον πηρε το πρωταθλημα Ισπανιας, παρολα αυτα εχασε 0-2 απο την Μπανταλονα στους προημιτελικους.
Στον ημιτελικο δεν της χαριστηκε κανενας. Ειχε ομως την ευτυχια να πεσει πανω στο ριμεικ μιας κλασικης ταινιας 48 χρονια μετα. Τιτλος "o μεγαλος υπνος", πρωταγωνιστης ο Αιτο Ρενεσες. Ο Αιτο συνεχισε να παιζει ζωνη τη Μπανταλονα και να παρακολουθει το Βιγιακαμπα και τους αφους Γιοφρεσα να γεμιζουν το καλαθι της ομαδας του με τριποντα. Το αποτελεσμα ηταν μια ανετη νικη για τη Μπανταλονα.
Στον τελικο λοιπον βρισκει απεναντι της τον Ολυμπιακο που παθαινει το μεγαλυτερο μπλακ αουτ της ιστοριας των φαιναλ φορ. Σιγουρα η Μπανταλονα εκανε οτι μπορουσε για να κερδισει το ματς και ειναι επιτυχια της η νικη, αλλα πιο πολυ εχασε ο Ολυμπιακος παρα κερδισε η Μπανταλονα.
Φαινεται παντως οτι στη Μπανταλονα ηθελαν παρα πολυ να παρουν αυτο το κυπελλο. Αλλιως δεν εξηγειται οτι ολο το συμπαν συνωμοτησε για να το κερδισουν...
comrade
Θελω να κανω μια ερωτηση προς οσους συμμετεχουν στη συζητηση, αλλα ιδιως στον looser.

Τελικα ποιος ειναι καλος προπονητης? Αυτος που παιρνει τιτλους ή αυτος που παιζει το καλυτερο δυνατο μπασκετ με βαση τους παιχτες που εχει στην ομαδα?
Και το ρωταω αυτο γιατι βλεπω οτι αναφερεις συνεχεια τους τιτλους.
Δηλαδη αν ξαφνικα, ο ομπραντοβιτς βρισκοταν απ τον παναθηναικο στο μαρουσσι, τι θα λεγαμε? Δεν ειναι καλος προπονητης επειδη δεν παιρνει τιτλο με το μαρουσι? Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα. Δεν ειναι αυτο το κριτηριο.

Και επειδη ο twism ειπε πιο πανω οτι το συμπαν συνομοτησε για να παρει η μπανταλονα το ευρωπαικο.
Οκ, εγω δεν τα εχω δει τα παιχνιδια, καθως τωρα τελευταια αρχισα να βλεπω μπασκετ (οσο ειμαι μελος στο φορουμ, ισως λιγο πιο πριν). Αλλα ας μου απαντησει καποιος που ξερει, δεν εκανε το καλυτερο δυνατο ο ζοτς με βαση την ομαδα που ειχε? Και να μην επαιρνε τον τιτλο, παλι μαγκας θα ηταν. Μη κολλαμε στους τιτλους.
lefkadian
Aπεκλεισε την Ρεαλ (των αστεριων) με 2-0 νικες στους 8. Απεκλεισε την Μπαρτσελονα στον ημιτελικο. Νικησε εναν απο τους πιο πληρεις ΟΣΦΠ στο τελικο. Και ολα αυτα με σεντερ καποιον Κορνιλιους Τομπσον και με την ομαδα του (Μπανταλονα) σε σαφως καθοδικη πορεια (μπατζετ και ροστερ) σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια.

Μια κουβεντα θα γραψω. Ο Ομπραντοβιτς δεν ειναι θεος, δεν ειναι ουτε ανικητος, ουτε αλαθητος. Ειναι ομως ο κορυφαιος κοουτς της 20ετιας. Ας σταματησουν καποιοι να ειναι εμπαθεις μαζι του και ας του "τα χωσουν" για τα λαθη που πραγματικα εχει κανει. Ας αφησουν την "ευθυγραμμιση" των πλανητων, την "κ@#%φαρδια", το "αμα ειχα και εγω τετοιο μπατζετ θα σαρωνα τα παντα" και λοιπες γραφικοτητες. Πολλοι π.χ εχουμε τις ενστασεις μας για το ροστερ που εχει φτιαξει τα 2 τελευταια χρονια, για τον αποκλεισμο π.χ απο την Ταου το 2006 κτλ, κτλ. Αν κανουμε κουβεντα λοιπον ας την κανουμε στη σωστη βαση και οχι απαξιωνοντας τις επιτυχιες του.
Ελπιζω να εγινα σαφης και να μην παρεξηγηθηκα. Κριτικη και μαλιστα σκληρη, (γιατι ειναι ο καλυτερος) ΝΑΙ. Εμπαθεια και υποτιμηση ΟΧΙ...

LovingBasketball
Οπως μονο τα γεγονοτα μετρανε, facts are facts..........

Ποιος ειναι ο Obradovic?

KK Partizan (1991–93):
Serbian Championship (1992)
Serbian Cup (1992)
Euroleague Championship (1992)

Joventut Badalona (1993–94):
Euroleague Championship (1994)

Real Madrid (1994–1997):
Euroleague Championship (1995)
Saporta Cup (1997)

Benetton Treviso (1997–99):
Saporta Cup (1999)

Panathinaikos Athens (1999 - Today):
Euroleague Championships (4): (2000, 2002, 2007, 2009)
Greek Championships (10): (2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010)
Greek Cups (6): (2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009)

FR Yugoslavian National Team (1996–00)
1996 Olympics Basketball Tournament - Silver Medal
1997 FIBA European Championship - Gold Medal
1998 FIBA World Championship - Gold Medal
1999 FIBA European Championship - Bronze Medal


(πηγη Wikipedia)
T.W.Is.M.
Τελικα αυτο που καταληγω ειναι οτι δεν μπορει να ακουστει κουβεντα ουσιαστικα. Λεμε να γινεται κριτικη, αφου πρωτα καποιος η καποιοι εχουν αμφισβητησει τοσο, που φτανουμε να συζηταμε πραγματα που η πλειοψηφια ουτε καν διαπραγματευεται. Κι οταν μπαινει αντιλογος σε καποια επιτευγματα μπαινει μια γραμμη στο τι μπορει κανεις να κριτικαρει και τι μπορει να αμφισβητησει. Μολις υπαρχει αμφισβητηση πεφτουν πολλοι να σε φανε λες και εβγαλες τον Ομπραντοβιτς Παβλισεβιτς. Με την ευκαιρια, κι ο Παβλισεβιτς εχει 2 κυπελλα, το ενα σχεδον με βαθμο δυσκολιας οσο αυτο της Μπολονια. Δεν ηταν ομως κανενας μεγαλος προπονητης.
Ειναι πολλοι οι τιτλοι, γεγονος που τον κανουν τον πιο επιτυχημενο της 20ετιας. Καλο θα ηταν ομως αφου εχουμε και τη λιστα με τους τιτλους του να βλεπαμε λιγο πιο βαθια σε καθεναν απ αυτους(αν υπαρχει βαθος). Καλο θα ηταν επισης να ειχαμε και 2 αλλες λιστες(αν μπορουν να γινουν). Σιγουρα θα εχει επιτυχιες που δεν αποτυπωνονται σε τιτλους(πχ ο Γιαννακης εχει τη 2η θεση του Αμαρουσιου το 2004, δεν ειναι τιτλος, αλλα ειναι μεγαλυτερη επιτυχια απο το πρωταθλημα που πηρε ο ΠΑΟ την ιδια σεζον), δε θα πρεπε να αναφερθουν? Οπως επισης και οι αποτυχιες και κακες στιγμες. Γιατι καλοι οι τιτλοι, αλλα οταν δεν κερδιζε τιτλους τι εκανε?

LovingBasketball
@Τ.W.Is.M.
Δεν υπαρχει περιπτωση ενας οπαδος του Ολυμπιακου να ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ αντικειμενικος και να αποδεχθει τα facts γυρω
απο τον Obradovic, γυρω απο τα 5 ευρωπαικα του Παναθηναικου κτλπ. κτλπ................
Ακριβως οπως ο ποδοσφαιρικος οπαδος του Παναθηναικου αμφισβητει σχεδον ολα τα πρωταθληματα του ΟΣΦΠ.
Ακομα κ'αν θελει, ακομα κι αν ειναι κατα βαση αντικειμενικος δεν υπαρχει περιπτωση να αποδεχθει την αληθεια.
Ισως ειναι αδυνατο να ειμαστε 100% αντικειμενικοι.......
colonel gomelsky
Το θέμα είναι ως τι κρίνουμε τον Ομπράντοβιτς:

Ως προπονητή του ΠΑΟ; Είναι ο πιο επιτυχημένος της ιστορίας του.
Ως προπονητή της Μπανταλόνα; Της έδωσε το μοναδικό ευρωπαϊκό της Ιστορίας της.
Ως προπονητή της Ρεάλ; Διαχειρίστηκε καλά το ρόστερ της και πήρε ένα λίγο- πολύ εύκολο ευρωπαϊκό.
Ως βοηθό προπονητή της εθνικής Γιουγκοσλαβίας; Απόλυτα επιτυχημένος (ως βοηθός πάντα). Εδώ Duda rules...
Ως προπονητή της εθνικής Γιουγκοσλαβίας; Εχει και επιτυχίες και αποτυχίες. Μέτριος προς τα κάτω.
Συνολικά με βάση την επιρροή του στο ευρωπαϊκό μπάσκετ (όση επιρροή μπορεί να έχει ένας προπονητής); Είναι μέσα στην 5αδα.
Συνολικά με βάση την επιρροή του στο παγκόσμιο μπάσκετ; Είναι μέσα στην 20αδα-25αδα.
Μόνο με βάση τους τίτλους; Είναι πρώτος με διαφορά από τον δεύτερο.

Ας διαλέξουμε λοιπόν ως τι κρίνουμε τον Obradovic...
LovingBasketball
QUOTE (colonel gomelsky @ Mar 7 2011, 14:51 ) *
Το θέμα είναι ως τι κρίνουμε τον Ομπράντοβιτς:

Ως προπονητή του ΠΑΟ; Είναι ο πιο επιτυχημένος της ιστορίας του.
Ως προπονητή της Μπανταλόνα; Της έδωσε το μοναδικό ευρωπαϊκό της Ιστορίας της.
Ως προπονητή της Ρεάλ; Διαχειρίστηκε καλά το ρόστερ της και πήρε ένα λίγο- πολύ εύκολο ευρωπαϊκό.
Ως βοηθό προπονητή της εθνικής Γιουγκοσλαβίας; Απόλυτα επιτυχημένος (ως βοηθός πάντα). Εδώ Duda rules...
Ως προπονητή της εθνικής Γιουγκοσλαβίας; Εχει και επιτυχίες και αποτυχίες. Μέτριος προς τα κάτω.
Συνολικά με βάση την επιρροή του στο ευρωπαϊκό μπάσκετ (όση επιρροή μπορεί να έχει ένας προπονητής); Είναι μέσα στην 5αδα.
Συνολικά με βάση την επιρροή του στο παγκόσμιο μπάσκετ; Είναι μέσα στην 20αδα-25αδα.
Μόνο με βάση τους τίτλους; Είναι πρώτος με διαφορά από τον δεύτερο.

Ας διαλέξουμε λοιπόν ως τι κρίνουμε τον Obradovic...


ΜΟΝΟ με βαση τους τιτλους γιατι οι τιτλοι μετρανε και αναδεικνυουν το νικητη απο το χαμενο, γιατι οι τιτλοι ειναι πολλοι, γιατι τους πηρε με διαφορετικες ομαδες, γιατι εχει μια συνεπεια στο να κερδιζει τιτλους εδω και χρονια που σιγουρα δεν ειναι τυχαια...........
kseplenhs
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 7 2011, 14:51 ) *
Το θέμα είναι ως τι κρίνουμε τον Ομπράντοβιτς:

Ως προπονητή του ΠΑΟ; Είναι ο πιο επιτυχημένος της ιστορίας του.
Ως προπονητή της Μπανταλόνα; Της έδωσε το μοναδικό ευρωπαϊκό της Ιστορίας της.
Ως προπονητή της Ρεάλ; Διαχειρίστηκε καλά το ρόστερ της και πήρε ένα λίγο- πολύ εύκολο ευρωπαϊκό.
Ως βοηθό προπονητή της εθνικής Γιουγκοσλαβίας; Απόλυτα επιτυχημένος (ως βοηθός πάντα). Εδώ Duda rules...
Ως προπονητή της εθνικής Γιουγκοσλαβίας; Εχει και επιτυχίες και αποτυχίες. Μέτριος προς τα κάτω.
Συνολικά με βάση την επιρροή του στο ευρωπαϊκό μπάσκετ (όση επιρροή μπορεί να έχει ένας προπονητής); Είναι μέσα στην 5αδα.
Συνολικά με βάση την επιρροή του στο παγκόσμιο μπάσκετ; Είναι μέσα στην 20αδα-25αδα.
Μόνο με βάση τους τίτλους; Είναι πρώτος με διαφορά από τον δεύτερο.

Ας διαλέξουμε λοιπόν ως τι κρίνουμε τον Obradovic...


επειδή μια πτυχή του συλλογισμού σου ήταν και το "παγκοσμιο" μπάσκετ,εννοείς πως βάσει τίτλων είναι κορυφαίος παγκοσμίως?
lightday
QUOTE(looser @ Mar 6 2011, 20:16 ) *
τελοσπαντων αδερφε. σεβαστα ολα αυτα που γραφεις αν και διαφωνω σχεδον σε ολα. θα μπορουσαμε να την παμε αυτη την συζητηση πολυ μακρια με επιχειρηματα δικα σου και αντιεπιχειρηματα δικα μου. αλλα πιστευω οτι δεν θα βγει κανενα αποτελεσμα. βεβαια απο την αλλη δεν συζηταμε για να βγει καποιο αποτελεσμα, απλως διασταυρωνουμε τις αποψεις μας.

αυτο που θελω να καταλαβετε ολοι σας ειναι οτι δεν προσπαθω να μηδενισω τον Ομπραντοβιτς. απλως προσπαθω να τον απομυθοποιησω. αυτο που θελω να καταλαβετε ειναι οτι η αποψη μου ειναι οτι στην τελικη οτι ο Ομπραντοβιτς δεν εχει κανει και κατι σπουδαιο. θελω να πω οτι οποιοσδηποτε και να ηταν στην θεση του, κατα την γνωμη μου, θα εφερνε τις ιδιες επιτυχιες και μπορει και περισσοτερες.

αυτο δυστυχως δεν μπορει να αποδειχτει, αλλα ουτε και να διαψευστει. πολυ απλα νομιζω οτι την τελευταια 10ετια περισσοτερο "εφτιαξε" τον Ομπραντοβιτς ο ΠΑΟ παρα το αντιθετο. δεν θελω κανενας να συμφωνησει μαζι μου. το μονο που θελω ειναι να γινει σεβαστη η αποψη μου. δεν μπορουμε να συμφωνουμε ολοι.

και κατι τελευταιο. το μεριδιο που καρπωνεται ο Ομπραντοβιτς στις επιτυχιες ειναι τεραστιο. του καταλογιζεται ομως το ιδιο μεριδιο στις αποτυχιες ? σκεψου και αυτο λιγο, ειδικα για αυτο το τελευταιο που γραφεις οτι ειμαστε εδω και του κανουμε κριτικη. η κριτικη που ασκειται σε γενικες γραμμες στην ελλαδα για τον Ομπραντοβιτς ειναι μηδαμινη. και αυτο δεν με νευριαζει απλως, με εξοργιζει....


φιλε μου, ποιος μεσινα και ποιος Ομπραντοβιτς ? αν δεν υπαρχουν φραγκα σε μια ομαδα, ξεκιναει η αντιστροφη μετρηση της για τις αποτυχιες και την ανυποληψια. με ποιον μεσινα λες οτι θα εκανε κοιλια και μετα θα ανεκαμπτε ? πως θα γινοταν αυτο χωρις να εχει λεφτα να προσελκυσει τοπ παιχτες για να την στελεχωσουν ?

οταν δεν υπαρχουν λεφτα, δεν ερχονται και τροπαια. ειναι τοσο απλο. οταν μια ομαδα παιρνει τροπαιο και δεν ειναι μεσα στις τοπ 3 ομαδες με το μεγαλυτερο μπατζετ παει να πει οτι ο προπονητης της επιασε τοσο πολυ κωτστο ολες τις υπολοιπες ομαδες στην επιλογη παικτων που με μικροτερο μπατζετ καταφερε να φτιαξει ομαδα καλυτερη απο καποιον που ειχε μεγαλυτερο μπατζετ στα χερια του. και εκει του αξιζουν τα ευσημα που ηταν καλυτερος ΜΑΝΑΤΖΕΡ απο τους αλλους αντιστοιχους προπονητες. και μαλιστα αυτο το τελευταιο δεν συμβαινει και συχνα.

συνεπως η ΤΣΣΚΑ δεν επεσε σε κωμα, αλλα σε αδεκαριες. δεν υπαρχουν πολλες συνταγες επιτυχιας στο συγχρονο μπασκετ. μια ειναι η σιγουρη. τα λεφτα.

και για κατι αλλο που γραφεις οτι ξαφνικα καποια ομαδα πετιεται, εγω πιστευω ειναι λογω του ταλεντου μερικων παιχτων τους. που μολις φανουν θα βρεθει μια ομαδα με μεγαλυτερο μπατζετ (καλη ωρα ο ΠΑΟ) και θα τους βουτηξει και τοτε αυτη θα ξαναπεσει σε "κωμα".


Γιατί λίγο στοιχίζει η ΤΣΣΚΑ τώρα ? Η μείωση που κάνανε ήταν 30 %. Βάζω στοίχημα ότι άνετα πέντε και παραπάνω παίχτες βρίσκαν καλό συμβόλαιο παντού.
Οσο για το ποσο στοιχίζει μια ομάδα είναι και λίγο πλασματικό. Μπαίνουν μέσα υπεραξίες και τα σχετικά .
Μέχρι στιγμής όμως όσες ομάδες κάναν κάτι ουσιαστικά χτιστήκαν για 2 ,3 χρόνια μέχρι να έρθει το πικ τους. Δεν θυμάμαι ομάδα με 5 , 10 μεταγραφές σε μια χρονιά να σηκώνει τα πάντα.
Και επειδή ήμαστε σε τοπ επίπεδο στοιχίζει φυσικά, άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο. Και πάντα θα υπάρχουν λεφτά ,δεν πέφτεις ξαφνικά σε επίπεδο Απόλλωνα Πάτρας για ομάδες όπως Παο Οσφπ,Τσσκα,Μακαμπι, Μπαρτσα .....
Η πραγματική αξία του Παο του 2007 (χωρίς ντελκ γιαφτοκας αφού ήταν εκτός ομάδας) ήταν μικρότερη από την αντίστοιχη της ΤΣΣΚΑ αλλά ήταν ομάδα κομπιούτερ και του προπονητή.
Για το τελευταίο συμφωνώ είναι συγκηρία υλικού και καλού προπονητή.
colonel gomelsky
QUOTE(kseplenhs @ Mar 7 2011, 15:14 ) *
επειδή μια πτυχή του συλλογισμού σου ήταν και το "παγκοσμιο" μπάσκετ,εννοείς πως βάσει τίτλων είναι κορυφαίος παγκοσμίως?


Όχι. Γι αυτό ξεχώρισα του συλλογισμούς. Ακόμα και να ήταν όμως αριθμητικά δεν θα σήμαινε και πολλά αυτό από μόνο του.
lightday
QUOTE(looser @ Mar 4 2011, 23:34 ) *
....
παντως για να σας πριζωσω περισσοτερο θα βαλω το εξης ερωτημα για να καταλαβετε τη νοοτροπια μου : Ιτουδης και Σπανουλης ή Ομπραντοβιτς και Σατο. Θελω να πω λεφτα για προπονητη ή εξτρα χρηματα για παικτες ?

....

Ξαναδές το αυτό που έγραψες βάλε κάτω τα ποσά και καλύτερα κάνε edit.
Τα 200 χιλιάρικα που πήρε παραπάνω ο Σπαν δεν δικαιολογούν αυτό τον μαθηματικό συλογισμό, αφού η δεύτερη περίπτωση στοίχησε πολύ ακριβότερα στον Πάο....άρα δεν ήταν εκεί το οικονομικό δίλλημα !
Και για να σου δώσω μια απάντηση .... Ο Ζοτς ήθελε να αλλάξει μοντέλο μετά και την φυγή του Σπαν ,την αλλαγή των αποστάσεων και των κανονισμών και αυτό κάνει,αρχίζει και φτιάχνει κάτι καινούργιο. Αν θα του βγεί ο χρόνος θα δείξει. Από ότι δείχνει μπορεί να θυσιάσει και μία δύο χρονιές.
kolokotronis
Υποθετική ερώτηση (εξαιρούνται οι φίλοι του οσφπ για ευνόητους λόγους).

Αν ρώταγες τους φίλους ολων των ευρωπα'ι'κών club, ποιον προπονητή θα ήθελαν να έχουν, ποιος πιστεύετε ότι θα έπαιρνε τις περισσότερους ψήφους???

Μήπως ο Ζέλικο θα έπαιρνε ποσοστά χούντας?

Λέω μήπως...
T.W.Is.M.
QUOTE(LovingBasketball @ Mar 7 2011, 16:50 ) *
@Τ.W.Is.M.
Δεν υπαρχει περιπτωση ενας οπαδος του Ολυμπιακου να ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ αντικειμενικος και να αποδεχθει τα facts γυρω
απο τον Obradovic, γυρω απο τα 5 ευρωπαικα του Παναθηναικου κτλπ. κτλπ................
Ακριβως οπως ο ποδοσφαιρικος οπαδος του Παναθηναικου αμφισβητει σχεδον ολα τα πρωταθληματα του ΟΣΦΠ.
Ακομα κ'αν θελει, ακομα κι αν ειναι κατα βαση αντικειμενικος δεν υπαρχει περιπτωση να αποδεχθει την αληθεια.
Ισως ειναι αδυνατο να ειμαστε 100% αντικειμενικοι.......


Ωραια λοιπον. Ας μην επικεντρωθουμε στο τι εχει κανει στον παγκο του Παναθηναικου.
Ειναι γεγονος οτι με την Παρτιζαν πηρε ενα κυπελλο με ενα σουτ που μπαινει υπο αυτες τις συνθηκες πολυ δυσκολα. Εγω λεω 1 στις 10, αλλος ας πει 1 στις 5, ηταν ομως τυχερος που μπηκε. Ειναι επισης γεγονος οτι ειχε μεγαλους παιχτες κι ας μην ειχε αναγνωριστει αυτο τοτε. Και ειναι γεγονος οτι ηταν μεγαλη επιτυχια γι αυτη την ομαδα η παρουσια στον τελικο. Ειδικα οταν επαιζε ολα τα ματς εκτος Σερβιας λογω του πολεμου. Ειναι λοιπον επιτυχημενος εκει και εκανε πολυ καλη δουλεια προφανως. Αυτο που εμεινε ομως και χρησιμοποιειται σαν επιχειρημα ειναι ο τιτλος, ο οποιος ηταν αποτελεσμα και της τυχης σε μεγαλο ποσοστο.
Για την Μπανταλονα τα ειπα χτες(ξημερωματα δηλαδη). Αν ισχυουν οσα εγραψα(εγω τα πιστευω παντως), τοτε διπλα στη λεξη fluke στο λεξικο(δε μου ερχεται ο ελληνικος ορος), πρεπει να μπει αυτη η πορεια. Πιο πολυ credit θα του δωσω για τον τελικο, παρα για το πως εφτασε ως εκει.
Παμε στη Ρεαλ τωρα. Αυτο που δεν ειπε κανεις ειναι οτι ναι μεν ειχε το Σαμπονις και τον Αρλαουκας και γενικα ενα πολυ καλο υλικο, αλλα θελει ικανοτητες για να μπορεσεις να παρεις το μαξιμουμ με αυτο το πολυ καλο υλικο. Αρα εχει μεριδιο στην επιτυχια της κατακτησης της ευρωλιγκα το 1995 και δεν πρεπει να το μηδενιζουμε λεγοντας μονο οτι το πηρε επειδη ειχε μεγαλους παιχτες και επαιζε στη χωρα του. Ειναι βεβαια γεγονος οτι ο τοπος διεξαγωγης του φαιναλ φορ βοηθησε. Δε νομιζω οτι θα κερδιζε το συγκεκριμενο τελικο παιζοντας στην Ελλαδα. Εμεινε ομως 3 χρονια στη Ρεαλ. Τι αλλο μας εμεινε απο αυτο το περασμα? Μια παρουσια σε φαιναλ φορ το 1996(που για να φτασει χρειαστηκε κι ενα σπρωξιμο εναντιον του Ολυμπιακου, αλλα ας το αφησουμε αυτο). Εκει που εχασε τον ημιτελικο με την Μπαρτσελονα χανοντας μια διαφορα καπου 15 ποντων στο ματς. Δε θυμαμαι μεγαλυτερη διαφορα που να εχει χαθει σε αγωνα φαιναλ φορ, αν καποιος θυμαται ας μου πει. Πηρε κι ενα κυπελλο Σαπορτα το 1997. Αληθεια, γιατι βρεθηκε εκει? Γιατι τερματισε 5ος στην ACB. Οχι 2ος η 3ος οπως την προηγουμενη σεζον(δε λεω τιποτα γι αυτο, παιζουν κι αλλες ομαδες και ειναι λογικο να μην παιρνει πρωταθλημα καθε χρονο), αλλα 5ος. Δε διεπρεψε λοιπον κιολας στη Ρεαλ. Ισα ισα που αν εξαιρεσουμε το ευρωπαικο του 1995, βγαινει αρνητικο το προσημο.
Μετα ηρθε η Μπενετον. Οποιος θελει και μπορει, ας ψαξει προγραμμα και αποτελεσματα της σεζον 1997-98. Ας δει τους ομιλους του, ας δει τα αποτελεσματα και τις διασταυρωσεις κι ας δει την καταληξη τη σεζον. Ειναι σε μια καινουρια ομαδα που θελει καιρο για να δεσει και να παιξει οπως ο προπονητης της θελει. Εχει ολο το χρονο να το κανει, γιατι δεν ειχε τον πολυ απαιτητικο ομιλο απ την αρχη. Το αποτελεσμα ειναι να φτασει μεν στο φαιναλ φορ, αλλα να χασει απο την ΑΕΚ του Ιωαννιδη που εβαλε 44 ποντους στον τελικο. Πηρε ομως κι αλλο ενα κυπελλο Σαπορτα. Και παλι επειδη εμεινε εκτος Ευρωλιγκα στο εγχωριο πρωταθλημα. Με την ομαδα που ειχε ενα χρονο να φτιαξει και τελικα την αφησε σε χειροτερη θεση απ οτι την παρελαβε.
Δεν ειπα κουβεντα για τον Παναθηναικο. Για τη θητεια του εκει δε θα πω κατι αρνητικο για τα κυπελλα που εχει παρει. Αλλωστε και να μην τα επαιρνε, ειχε φτιαξει και εχει φτιαξει ακομα μια απ τις ισχυροτερες ομαδες στην Ευρωπη που υπολογιζεται παντου σαν ενας απ τους δυσκολοτερους αντιπαλους. Αυτη ειναι η επιτυχια του και οχι οι τιτλοι. Αλλωστε ολοι παραδεχονται οτι κερδισε και σε εποχες με δυσκολους αντιπαλους και σε εποχες με ευκολους. Το να αμφισβητηθει 1, 2 η και 3 εγχωριοι τιτλοι απο ενα φιλαθλο του Ολυμπιακου δεν τον μειωνει. Δεν ειναι λιγοτερο καλος προπονητης αν αντι για 10 ειχε 8 πρωταθληματα η αντι για 6 κυπελλα ειχε 4. Ουτε κι αν ειχε 1-2 κατακτησεις Ευρωλιγκα λιγοτερες. Τουλαχιστον οχι για μενα. Σε οσα κυπελλα πηρε ειχε καθοριστικη συμβολη, με αποκορυφωμα αυτο του 2002(που ειχε αλλες αποτυχιες βεβαια). Εκει που θα γραψω κατι αρνητικο ειναι στην περιοδο που ειχαν πεσει τα μπατζετ. Ο συναγωνισμος στην Ελλαδα ειχε πεσει, ο ΠΑΟ ειχε χαμηλωσει το μπατζετ του, ειχε ομως την εγγυηση του προπονητη του. Τοτε λοιπον που περιμενεις απο τον προπονητη σου να δωσει το κατι παραπανω στην Ευρωπη δεν το εκανε. Ειχε παρομοια πορεια με τον Ολυμπιακο του ακομα χαμηλοτερου μπατζετ που ολο μειωνοταν και που τη μια χρονια ειχε βγει 8ος στην Ελλαδα. Θα πω επισης και για τις αλλες σεζον που δεν πηγε καλα. Οι αποτυχιες να περασει στο φαιναλ φορ τα τελευταια χρονια οφειλονταν κυριως σε κενα στο ροστερ, πραγμα που δεν ηταν ευθυνη παιχτων, αλλα τεχνικης ηγεσιας και διοικησης(μαζι).
Του αναγνωριζω οτι ηταν απ τους πρωτους που καθιερωσαν το στυλ μπασκετ που βλεπουμε σημερα, αρα ηταν πρωτοπορος στην εξελιξη του σημερινου τροπου παιχνιδιου. Ισως αυτο να ειναι το μεγαλυτερο επιτευγμα του στη δεκαετια που περασε κι οχι οι τιτλοι. Οι τιτλοι ομως ηταν αυτο που τον καθιερωσε στη συνειδηση του κοσμου, κυριως του κοσμου της ομαδας του.

Για να βαλω εναν αλλο παραλληλισμο, ποσοι θεωρειτε το Φιλ Τζακσον τον κορυφαιο προπονητη ολων των εποχων? Εχει τους περισσοτερους τιτλους, σε διαφορετικες εποχες με διαφορετικες ομαδες. Εγω παντως αν και φαν των Λεικερς δεν το πιστευω. Ειναι σιγουρα ο πιο επιτυχημενος της 20ετιας, ισως ο καλυτερος σ αυτη την περιοδο, αλλα υπαρχουν κι αλλοι που ειναι εξισου καλοι. Μπορει και καλυτεροι...
kolokotronis
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 7 2011, 17:13 ) *
Ωραια λοιπον. Ας μην επικεντρωθουμε στο τι εχει κανει στον παγκο του Παναθηναικου.
Ειναι γεγονος οτι με την Παρτιζαν πηρε ενα κυπελλο με ενα σουτ που μπαινει υπο αυτες τις συνθηκες πολυ δυσκολα. Εγω λεω 1 στις 10, αλλος ας πει 1 στις 5, ηταν ομως τυχερος που μπηκε. Ειναι επισης γεγονος οτι ειχε μεγαλους παιχτες κι ας μην ειχε αναγνωριστει αυτο τοτε. Και ειναι γεγονος οτι ηταν μεγαλη επιτυχια γι αυτη την ομαδα η παρουσια στον τελικο. Ειδικα οταν επαιζε ολα τα ματς εκτος Σερβιας λογω του πολεμου. Ειναι λοιπον επιτυχημενος εκει και εκανε πολυ καλη δουλεια προφανως. Αυτο που εμεινε ομως και χρησιμοποιειται σαν επιχειρημα ειναι ο τιτλος, ο οποιος ηταν αποτελεσμα και της τυχης σε μεγαλο ποσοστο.
Για την Μπανταλονα τα ειπα χτες(ξημερωματα δηλαδη). Αν ισχυουν οσα εγραψα(εγω τα πιστευω παντως), τοτε διπλα στη λεξη fluke στο λεξικο(δε μου ερχεται ο ελληνικος ορος), πρεπει να μπει αυτη η πορεια. Πιο πολυ credit θα του δωσω για τον τελικο, παρα για το πως εφτασε ως εκει.
Παμε στη Ρεαλ τωρα. Αυτο που δεν ειπε κανεις ειναι οτι ναι μεν ειχε το Σαμπονις και τον Αρλαουκας και γενικα ενα πολυ καλο υλικο, αλλα θελει ικανοτητες για να μπορεσεις να παρεις το μαξιμουμ με αυτο το πολυ καλο υλικο. Αρα εχει μεριδιο στην επιτυχια της κατακτησης της ευρωλιγκα το 1995 και δεν πρεπει να το μηδενιζουμε λεγοντας μονο οτι το πηρε επειδη ειχε μεγαλους παιχτες και επαιζε στη χωρα του. Ειναι βεβαια γεγονος οτι ο τοπος διεξαγωγης του φαιναλ φορ βοηθησε. Δε νομιζω οτι θα κερδιζε το συγκεκριμενο τελικο παιζοντας στην Ελλαδα. Εμεινε ομως 3 χρονια στη Ρεαλ. Τι αλλο μας εμεινε απο αυτο το περασμα? Μια παρουσια σε φαιναλ φορ το 1996(που για να φτασει χρειαστηκε κι ενα σπρωξιμο εναντιον του Ολυμπιακου, αλλα ας το αφησουμε αυτο). Εκει που εχασε τον ημιτελικο με την Μπαρτσελονα χανοντας μια διαφορα καπου 15 ποντων στο ματς. Δε θυμαμαι μεγαλυτερη διαφορα που να εχει χαθει σε αγωνα φαιναλ φορ, αν καποιος θυμαται ας μου πει. Πηρε κι ενα κυπελλο Σαπορτα το 1997. Αληθεια, γιατι βρεθηκε εκει? Γιατι τερματισε 5ος στην ACB. Οχι 2ος η 3ος οπως την προηγουμενη σεζον(δε λεω τιποτα γι αυτο, παιζουν κι αλλες ομαδες και ειναι λογικο να μην παιρνει πρωταθλημα καθε χρονο), αλλα 5ος. Δε διεπρεψε λοιπον κιολας στη Ρεαλ. Ισα ισα που αν εξαιρεσουμε το ευρωπαικο του 1995, βγαινει αρνητικο το προσημο.
Μετα ηρθε η Μπενετον. Οποιος θελει και μπορει, ας ψαξει προγραμμα και αποτελεσματα της σεζον 1997-98. Ας δει τους ομιλους του, ας δει τα αποτελεσματα και τις διασταυρωσεις κι ας δει την καταληξη τη σεζον. Ειναι σε μια καινουρια ομαδα που θελει καιρο για να δεσει και να παιξει οπως ο προπονητης της θελει. Εχει ολο το χρονο να το κανει, γιατι δεν ειχε τον πολυ απαιτητικο ομιλο απ την αρχη. Το αποτελεσμα ειναι να φτασει μεν στο φαιναλ φορ, αλλα να χασει απο την ΑΕΚ του Ιωαννιδη που εβαλε 44 ποντους στον τελικο. Πηρε ομως κι αλλο ενα κυπελλο Σαπορτα. Και παλι επειδη εμεινε εκτος Ευρωλιγκα στο εγχωριο πρωταθλημα. Με την ομαδα που ειχε ενα χρονο να φτιαξει και τελικα την αφησε σε χειροτερη θεση απ οτι την παρελαβε.
Δεν ειπα κουβεντα για τον Παναθηναικο. Για τη θητεια του εκει δε θα πω κατι αρνητικο για τα κυπελλα που εχει παρει. Αλλωστε και να μην τα επαιρνε, ειχε φτιαξει και εχει φτιαξει ακομα μια απ τις ισχυροτερες ομαδες στην Ευρωπη που υπολογιζεται παντου σαν ενας απ τους δυσκολοτερους αντιπαλους. Αυτη ειναι η επιτυχια του και οχι οι τιτλοι. Αλλωστε ολοι παραδεχονται οτι κερδισε και σε εποχες με δυσκολους αντιπαλους και σε εποχες με ευκολους. Το να αμφισβητηθει 1, 2 η και 3 εγχωριοι τιτλοι απο ενα φιλαθλο του Ολυμπιακου δεν τον μειωνει. Δεν ειναι λιγοτερο καλος προπονητης αν αντι για 10 ειχε 8 πρωταθληματα η αντι για 6 κυπελλα ειχε 4. Ουτε κι αν ειχε 1-2 κατακτησεις Ευρωλιγκα λιγοτερες. Τουλαχιστον οχι για μενα. Σε οσα κυπελλα πηρε ειχε καθοριστικη συμβολη, με αποκορυφωμα αυτο του 2002(που ειχε αλλες αποτυχιες βεβαια). Εκει που θα γραψω κατι αρνητικο ειναι στην περιοδο που ειχαν πεσει τα μπατζετ. Ο συναγωνισμος στην Ελλαδα ειχε πεσει, ο ΠΑΟ ειχε χαμηλωσει το μπατζετ του, ειχε ομως την εγγυηση του προπονητη του. Τοτε λοιπον που περιμενεις απο τον προπονητη σου να δωσει το κατι παραπανω στην Ευρωπη δεν το εκανε. Ειχε παρομοια πορεια με τον Ολυμπιακο του ακομα χαμηλοτερου μπατζετ που ολο μειωνοταν και που τη μια χρονια ειχε βγει 8ος στην Ελλαδα. Θα πω επισης και για τις αλλες σεζον που δεν πηγε καλα. Οι αποτυχιες να περασει στο φαιναλ φορ τα τελευταια χρονια οφειλονταν κυριως σε κενα στο ροστερ, πραγμα που δεν ηταν ευθυνη παιχτων, αλλα τεχνικης ηγεσιας και διοικησης(μαζι).
Του αναγνωριζω οτι ηταν απ τους πρωτους που καθιερωσαν το στυλ μπασκετ που βλεπουμε σημερα, αρα ηταν πρωτοπορος στην εξελιξη του σημερινου τροπου παιχνιδιου. Ισως αυτο να ειναι το μεγαλυτερο επιτευγμα του στη δεκαετια που περασε κι οχι οι τιτλοι. Οι τιτλοι ομως ηταν αυτο που τον καθιερωσε στη συνειδηση του κοσμου, κυριως του κοσμου της ομαδας του.

Για να βαλω εναν αλλο παραλληλισμο, ποσοι θεωρειτε το Φιλ Τζακσον τον κορυφαιο προπονητη ολων των εποχων? Εχει τους περισσοτερους τιτλους, σε διαφορετικες εποχες με διαφορετικες ομαδες. Εγω παντως αν και φαν των Λεικερς δεν το πιστευω. Ειναι σιγουρα ο πιο επιτυχημενος της 20ετιας, ισως ο καλυτερος σ αυτη την περιοδο, αλλα υπαρχουν κι αλλοι που ειναι εξισου καλοι. Μπορει και καλυτεροι...

Φίλε TWISM, έχουμε ξανακάνει κουβέντα πάνω στο θέμα ομπράντοβιτς.

Για την παρτιζάν λες ότι ήταν και θέμα τύχης, αναφερόμενος προφανώς στο τρίποντο του τζορτζεβιτς.
Μέχρι να φτάσει να διεκδηκεί το τρόπαιο από εκείνο το τρίποντο?
Ξαναλέω, ουρανοκατέβατος έφτασε στον τελικό, διεκδηκώντας τον τίτλο στο σουτ?
Ο άνθρωπος με ένα μάτσο παιδαρέλια, παίζοντας εκτός έδρας όλη τη χρονιά, έφτασε στον τελικό.
Και ξαναλέω, εκτός από τζόρζτεβιτς-ντανίλοβιτς, ποιους άλλλους είχε?
Τον 18χρονο ρεμπράτσα?

Με την μπανταλόνα τα ίδια.
Κέρδισε μία 10 φορές καλύτερη ομάδα στον τελικό, αλλά πως έφτασε εκεί?
Πάλι όχι ουρανοκατέβατος.

Με τη ρεάλ το πήρε εύκολα μέσα στην χώρα του, αλλά είναι το μοναδικό ευρωπα'ι'κό που έχει πάρει η βασήλισσα τα τεέυταία 20 χρόνια.
Και όλως τυχαίως το πήρε με τον ζέλικο.

Και το μεγαλύτερό του επτευγμα είναι οι τίτλοι του.
Όχι το στυλ του μπάσκετ που καθιέρωσε.
Ας μην είχε πάρει κανένα τίτλο και θα σου έλεγα πόσοι θα τον θυμόντουσαν για το στυλ του μπάσκετ...

Προφανώς οταν είσαι 20 χρόνια στο κουρμπέτι θα έχεις κάνει και λάθη και εγκλήματα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.