Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ζέλικο Ομπράντοβιτς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
giannis_
QUOTE(Manu7 @ Jan 11 2010, 22:02 ) *
Και εγώ αυτό επισήμανα αλλά απ'ότι είδα όλοι αγρόν αγοράζουν....

το θεμα ειναι βρε μανου οτι αν αρχισουμε ολοι να ποσταρουμε τραβηγμενα απο τα μαλλια ποστ απο οπαδικα μπλογκ θα γινουμε εδω μεσα τσιρκο.





Τεσπα δεν νομιζω οτι εχουμε να αναλυσουμε κατι παραπανω στο συγκεκριμενο αρθρο.
Αν ανεφερε τα παντα κ οχι μονο την μια πλευρα του νομισματος οκ.
colonel gomelsky
QUOTE(pierce21 @ Jan 11 2010, 22:07 ) *
Θα παρακαλουσα να σταματησει εδω η συζητηση , για το συγκεκριμενο ''αρθρο'', μιας και εμπλεκονται ατομα που δεν εχουν την δυνατοτητα να απαντησουν .Απο τη στιγμη που προερχεται μαλιστα απο καθαρα οπαδικο ιστοτοπο, ειναι το πιθανοτερο οτι ειναι εκτος του κωδικα που εππικοινωνουμε σε αυτο το φορουμ.  Μην με αναγκασετε να κλειδωσω το τοπικ 


Σόρυ ρε Πιρς αλλά αυτό δε λέμε εδώ και 10 σχόλια; Ότι δεν εμπλέκονται άτομα που δεν έχουν τη δυνατότητα να απαντήσουν. Τεσπα όπως νομίζεις
Pierce
δεν ανεφερα οτι ειπες κατι διαφορετικο, δεν βλεπω τον λογο να αρπαζεσαι...

εντιτ: με τις δυο αρνησεις σου, με μπερδεψες huh.gif

οπως και να χει το ποστ, ειναι καθαρα οπαδικου περιεχομενου, οποτε καλο θα ηταν να σταματησει εδω το θεμα
colonel gomelsky
QUOTE(pierce21 @ Jan 11 2010, 22:11 ) *
δεν ανεφερα οτι ειπες κατι διαφορετικο, δεν βλεπω τον λογο να αρπαζεσαι...

εντιτ: με τις δυο αρνησεις σου, με μπερδεψες huh.gif


Δεν αρπάχτηκα επουδενί! Απλά το άρθρο παραθέτει και πραγματικά στοιχεία και δεν έβρισκα το λόγο να μη σχολιαστεί. Με τις δύο αρνήσεις εννοώ ότι δεν είναι του Ντον, άρα δεν υπάρχει η σχέση κρυπτόμενος-παρένθετος= παράβαση.

ΟΚ από μένα πάντως. Ελπίζω να με εννοείς.
balomazoxtra
edited.
apkat
Παντως καλως η κακως μεσα απο την αναρτηση εκφραζεται μια αποψη..Αν απλα σχολιαστει η αποψη και δεν εμπλακουν ονοματα αλλων δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην συνεχιστει η συζητηση..Απο τοσα και τοσα μπλογκ σχολιαζουμε σε τουτο το φορουμ..Το συγκεκριμενο γιατι να αντιμετωπιστει διαφορετικα;;

Τωρα για το σχολιο ειναι σιγουρα ακραιο..καμια αμφιβολια..Ομως κατα την γνωμη μου εχει μια βαση για τον εξης λογο..Στην Ελλαδα ολα αυτα τα χρονια απο δημοσιογραφους και φιλους του Παο εχει δημιουργηθει λιγο πολυ μια εντυπωση οτι ο Ομπραντοβιτς ειναι ο εκπροσωπος του Θεου στην Γη..Χανει μονο οταν θελει και κερδιζει οποιον θελει οποτε θελει ευκολα και μπορεις να του δωσεις τον σακοτα και να τον κανει Νοβιτσκι..Ε εδω απλα υπενθυμιζεται οτι κατι τετοιο δεν ισχυει..Ναι μεγαλος προπονητης ο Ζελικο..Μαλλον ο κορυφαιος στην Ευρωπη αλλα οχι θεος..
rchos
ετοιμος ημουν να ριξω 5-6 warn και απαγορευσεις δημοσιευσης για πλακα αλλα με προλαβε ο πιρς με την ηπια προσαρμογη του. smiley.gif


το αρθρο ειναι οντως καπως αστειο γιατι ειναι τραγικη αποδειξη της μονοπλευρης θεασης των πραγματων.μπορεις χρησιμοποιοντας αληθειες και μονο να δημιουργησεις ενα τεραστιο ψεμα απλα και μονο γιατι παραλειπεις αλλες αληθειες.
πραγματικα πιστευω σε αυτο που λεει ο πιρς οτι το αρθρο σε αυτο το φορουμ δεν ειναι αξιο σχολιασμου.

στα δικα μου τα ματια το αρθρο αυτο ειναι το ιδιο αστειο με τα διαφορα σχολια που κατα καιρους δινουν το αλαθητο του παπα στον ζοτς.
Pierce
QUOTE (colonel gomelsky @ Jan 11 2010, 22:16 ) *
Δεν αρπάχτηκα επουδενί! Απλά το άρθρο παραθέτει και πραγματικά στοιχεία και δεν έβρισκα το λόγο να μη σχολιαστεί. Με τις δύο αρνήσεις εννοώ ότι δεν είναι του Ντον, άρα δεν υπάρχει η σχέση κρυπτόμενος-παρένθετος= παράβαση.

ΟΚ από μένα πάντως. Ελπίζω να με εννοείς.

εννοησα και εσενα και το ποστ σου, εστω και με διαφορα φασης. ( το 8ωρακι αγκαλιτσα με τα βιβλια του προεδρου της federal bank μου καναν κακο )




Δεν ειπαμε οτι ο pws μετεφερε ποστ του don, απλως το υφος και το περιεχομενο δεν ταιριαζουν εδω. period που λεει και μια αλλη ψυχη


giannis_
QUOTE(apkat @ Jan 11 2010, 22:20 ) *
Παντως καλως η κακως μεσα απο την αναρτηση εκφραζεται μια αποψη..Αν απλα σχολιαστει η αποψη και δεν εμπλακουν ονοματα αλλων δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην συνεχιστει η συζητηση..Απο τοσα και τοσα μπλογκ σχολιαζουμε σε τουτο το φορουμ..Το συγκεκριμενο γιατι να αντιμετωπιστει διαφορετικα;;

Τωρα για το σχολιο ειναι σιγουρα ακραιο..καμια αμφιβολια..Ομως κατα την γνωμη μου εχει μια βαση για τον εξης λογο..Στην Ελλαδα ολα αυτα τα χρονια απο δημοσιογραφους και φιλους του Παο εχει δημιουργηθει λιγο πολυ μια εντυπωση οτι ο Ομπραντοβιτς ειναι ο εκπροσωπος του Θεου στην Γη..Χανει μονο οταν θελει και κερδιζει οποιον θελει οποτε θελει ευκολα και μπορεις να του δωσεις τον σακοτα και να τον κανει Νοβιτσκι..Ε εδω απλα υπενθυμιζεται οτι κατι τετοιο δεν ισχυει..Ναι μεγαλος προπονητης ο Ζελικο..Μαλλον ο κορυφαιος στην Ευρωπη αλλα οχι θεος..

Aλλα οχι και loser ρε απκατ οπως παρουσιαζεται στο ποστ.
Αυτο λεμε κ εμεις πιο πανω οτι δεν ειναι ο θεος,κ οτι δεν γεννηθηκε πρωταθλητης.Ολοι χανουν καποια παιχνιδια/τροπαια.
Τα αρνητικα αποτελεσματα ηταν στην αρχη της καριερας του κ μεσα απο δουλεια εγινε αυτος π εγινε.

Στην ελλαδα ειμαστε της υπερβολης τι να κανουμε smiley.gif
Οπως ειπα κ πιο πανω,κ εμεις οι παναθηναικοι ειμαστε υπερβολικοι απεναντι στο ζοτς(ε οχι κ αδικα τοσες κουπες μας εχει δωσει) αλλα κ απο την αλλη πλευρα υπαρχει η αποψη ενταξει μωρε με τον ζοτς σιγα πια...(επισης οχι αδικα)


apkat
QUOTE(giannis_ @ Jan 11 2010, 22:26 ) *
Aλλα οχι και loser ρε απκατ οπως παρουσιαζεται στο ποστ.
Αυτο λεμε κ εμεις πιο πανω οτι δεν ειναι ο θεος,κ οτι δεν γεννηθηκε πρωταθλητης.Ολοι χανουν καποια παιχνιδια/τροπαια.
Τα αρνητικα αποτελεσματα ηταν στην αρχη της καριερας του κ μεσα απο δουλεια εγινε αυτος π εγινε.

Στην ελλαδα ειμαστε της υπερβολης τι να κανουμε smiley.gif
Οπως ειπα κ πιο πανω,κ εμεις οι παναθηναικοι ειμαστε υπερβολικοι απεναντι στο ζοτς(ε οχι κ αδικα τοσες κουπες μας εχει δωσει) αλλα κ απο την αλλη πλευρα υπαρχει η αποψη ενταξει μωρε με τον ζοτς σιγα πια...(επισης οχι αδικα)


Τι loser??Προς θεου..Γραφω αλλωστε οτι ειναι ο καλυτερος μαλλον προπονητης στην Ευρωπη..Οτι δεν ειναι ο Θεος στην Γη απλα πιστευω οπως τον θεωρουν πανω κατω ολοι στην Ελλαδα
lightday
Τζιχατ ,Σχινάς and other love stories....
Ginobili
Πλάκα πλάκα...εγώ το καταχάρηκα αυτό το ξενόφερτο ποστ.Πραγματικά είχε τρομερό ενδιαφέρον να κάτσεις να διαβάσεις τα επιχειρήματα που καθιστούν αποτυχημένο τον Ζοτς στα πρώτα του 6 χρόνια προπονητικής καριέρας.....6 χρόνια προπονητικής καριέρας στα οποία κατέκτησε 3 πρωταθλητριών και 2 κυπελλούχων Ευρώπης(σε συλλογικό πάντα επίπεδο).

Μπορεί ο Ομπράντοβιτς να μην είναι Θεός....αλλά αν υπήρχε ένας άνθρωπος που θα μπορούσες να αποκαλέσεις έτσι,αυτός είναι ο Ομπράντοβιτς...... biggrin.gif


Υ.Γ Το 1997-98 θα ήθελα να μου δείξουν το ρόστερ της Μπενετόν...και το Ρόστερ της Κίντερ.....
lightday
QUOTE(Ginobili @ Jan 11 2010, 22:52 ) *
..6 χρόνια προπονητικής καριέρας στα οποία κατέκτησε 3 πρωταθλητριών και 2 κυπελλούχων Ευρώπης(σε συλλογικό πάντα επίπεδο).


Δεν μετράνε αυτά . Κανονικά έπρεπε να ήταν αιώνια αήττητος,να μην είχε αφήσει τίτλο για τίτλο (δεν βάζω την εθνική του εκεί είναι κάτι άλλο),για να υπάρχει αποδοχή,τί να λέμε τώρα!
Πλάκα είχε πάντως.
Σαν να λές για τον Γκάλη "έλα μωρέ σιγά τον παίχτη. Πήρε τίτλους με τους ανύπαρκτους και την μασωνία και στα σοβαρά -ευρώπη δεν έκανε τίποτα.Ετσι να τα λέμε αυτά για να βάζουμε στην θέση του καθένα που δεν παραδέχεται οτι ο Μπακατσιάς έκανε μεγαλύτερα πράγματα ,άρα ήταν καλύτερος"
Manu7
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 11 2010, 22:04 ) *
Αυτό βεβαίως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει-μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο σχολιασμού. Βασικά μέχρι να το υπερασπιστεί κάποιος με επιχειρήματα (λέμε τώρα) μόνο γέλιο προκαλεί. Μέτρησες πόσα τρόπαια "πνίγει";

Δεν είπες αν το υιοθετείς φίλε μανού

Μάλλον δεν πρόσεξες το ΥΓ. μου σε αυτό το σχόλιο το οποίο τυγχάνει να είναι και το πρώτο μετά το κείμενο

1ον επειδή ακριβώς πρόσεξα το ΥΓ σου πόσταρα και γω για να τονίσω τι γράφεις.

2ον Ο λόγος του πρώτου μου ποστ δεν ήταν για να σχολιάσω ή για να υιοθετήσω το άρθρο που παρατέθηκε.
Απλά για να ξεκαθαρίσω περισσότερο ποιος το έγραψε τελικά το εν λόγω άρθρο.Γιατί οι περισσότεροι αρπάχτηκαν με το λάθος άτομο.
traveller
QUOTE(Ginobili @ Jan 11 2010, 21:52 ) *
Πλάκα πλάκα...εγώ το καταχάρηκα αυτό το ξενόφερτο ποστ.Πραγματικά είχε τρομερό ενδιαφέρον να κάτσεις να διαβάσεις τα επιχειρήματα που καθιστούν αποτυχημένο τον Ζοτς στα πρώτα του 6 χρόνια προπονητικής καριέρας.....6 χρόνια προπονητικής καριέρας στα οποία κατέκτησε 3 πρωταθλητριών και 2 κυπελλούχων Ευρώπης(σε συλλογικό πάντα επίπεδο).

Μπορεί ο Ομπράντοβιτς να μην είναι Θεός....αλλά αν υπήρχε ένας άνθρωπος που θα μπορούσες να αποκαλέσεις έτσι,αυτός είναι ο Ομπράντοβιτς...... biggrin.gif


Υ.Γ Το 1997-98 θα ήθελα να μου δείξουν το ρόστερ της Μπενετόν...και το Ρόστερ της Κίντερ.....


Σεκούντα, Μαρκονάτο, Γκάτσις, Ρέμπρατσα, Ραντόσεβιτς, Νικολάι,Ουίλιαμς,Σκιαρά, Μπονόρα και Ρουσκόνι

Ριγκοντό, Ντανίλοβιτς, Αμπιο, Νεστέροβιτς, Σκονοκίνι, Σάβιτς, Μπινέλι, Φροζίνι,(αυτός μου άρεσε πολύ αλλά δεν ...) Κρίπα, Μοραντότι

είμαι ο άνθρωπός σου tongue.gif tongue.gif
lightday
Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως αν κάποιος φτιάξει ένα ανάλογο βιογραφικό ολοκληρωμένο φυσικά . Αν δεν ήταν τόσο μονοδιάστατο θα ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα έρευνα με λινκς παραπομπές σε βίντεο ,παίχτες - αλλαγές σεζόν κτλ
traveller
Για ποιον το λες? Για τον κόουτς? Είναι όλα στο internet
colonel gomelsky
QUOTE(lightday @ Jan 12 2010, 02:19 ) *
Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως αν κάποιος φτιάξει ένα ανάλογο βιογραφικό ολοκληρωμένο φυσικά . Αν δεν ήταν τόσο μονοδιάστατο θα ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα έρευνα με λινκς παραπομπές σε βίντεο ,παίχτες - αλλαγές σεζόν κτλ


πάντως τώρα που το λες, όταν διαβασει κάποιος αυτό το ποστ νομίζει ότι ο ρενέσες είναι ένα κράμα αουερμπαχ, ράιλι, γκομελσκι κτλ και ο ζοτς περίπου η απομίμηση του κώστα πολίτη.

ΥΓ. Εννοείται ότι δεν υποτιμώ τον Αλεχάντρο, για να μην παρεξηγηθούμε
lightday
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 12 2010, 02:23 ) *
πάντως τώρα που το λες, όταν δια΄βασει κάποιος αυτό το ποστ νομίζει ότι ο ρενέσες είναι ένα κράμα αουερμπαχ, ράιλι, γκολμελσκι κτλ και ο ζοτς περίπου η απομίμηση του κώστα πολίτη.

ΥΓ. Εννοείται ότι δεν υποτιμώ τον Αλεχάντρο, για να μην παρεξηγηθούμε



καρα LOL


QUOTE(TRAVELLER @ Jan 12 2010, 02:21 ) *
Για ποιον το λες? Για τον κόουτς? Είναι όλα στο internet

για τον κοουτσ φυσικά. Μαζεμένα όμως με ανάλογα βιντεάκια (είδα τα 2 τελευταία λεπτά Μπενετόν - Βαρέσε (?) και θυμήθηκα παίχτες χαμένους στο πίσω μέρος του εγκεφάλου) δεν υπάρχει ,εκτός αν ξέρεις οπότε δίνεις link
Green Warrior
Μία σύντομη περογραφή σε αυτό που ανεφέρθηκε στα πιο πάνω ποστ:

Παρτιζάν 1991-1993: πρωτάθλημα Γιουγκοσλαβίας 1992, κύπελλο Γιουγκοσλαβίας 1992, Ευρωλίγκα 1992
(Η περίοδος 1991-1991 ήταν η πρώτη της Ευρωλίγκα της FIBA ενώ το πρωτάθλημα Γιουγκοσλαβίας δεν ήταν πλέον της ενωμένης χώρας αλλά το πρώτο της Σερβίας-Μαυροβουνίου)

Μπαναταλόνα 1993-1994: Ευρωλίγκα 1994

Ρεάλ 1994-1997: Ευρωλίγκα 1995, κύπελλο κυπελλούχων 1997

Μπένετον 1997-1999: κύπελλο κυπελλούχων 1999

Παναθηναϊκός 1999-2009: 9 πρωταθλήματα Ελλάδος, 6 κύπελλα Ελλάδος, 4 τρόπαια Ευρωλίγκα

Εθνική Γιουγκοσλαβίας(Σερβίας/Μαυροβουνίου) 1996-2000, 2004-2005:

Ολυμπιακοί Αγώνες 1996: αργυρό μετάλλιο

Ευρωμπάσκετ 1997: Πανευρωπαίκό πρωτάθλημα

Μουντομπάσκετ 1998: Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Ευρωμπάσκετ 1999: χάλκινο μετάλλιο

Ολυμπιακοί Αγώνες 2000: 6η θέση

Ολυμπιακοί Αγώνες 2004: 11η θέση

Ευρωμπάσκετ 2005: 2η φάση (θέσεις 9-12)

Συνεπώς αν είναι να βρούμε τα αδύνατα σημεία του αυτά είναι τα εξής:

1. Ότι όντως δεν πήρε πρωτάθλημα ή κύπελλο σε Ιταλία και Ισπανία με τις ομάδες που προπονούσε σε αντίθεση με τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις που συμμετείχε με αυτές

2. Η παταγώγης αποτυχίας στο δεύτερο πέρασμά του από την εθνική ΣερβίαςΜαυροβουνίου. Όλοι θυμόμαστε τις αντιδράσεις στη Σερβία μετά τον αποκλειμό τους από τη Γαλλία στη 2η φάση του Ευρωμπάσκετ

AZ1980
Xαχαχαχαχαχαααααααααααα...

Πολύ γέλιο αυτό το αρθράκι! Γκέμπελς 2010 ο τυπάκος!



bball.gif
Air and King
Ο Ομπραντοβιτς ειναι κατα γενικη Ομολογια ο Κορυφαιος Ευρωπαιος Προπονητης Ολων των Εποχων........Εχει κερδισει Τιτλους σαν προπονητης απο πολυ Μικρος,εχει μια αξιοθαυμαστη διαρκεια,εχει ζησει απο κοντα καλυτερα απο τον καθενα την εξελιξη του Ευρωπαικου Μπασκετ εδω και 20 χρονια και σε "Μερες και Εργα" του ο Παναθηναικος γιγαντωσε την Ιστορια του.....

Αυτο που εμενα (προσωπικα,σε αλλους μπορει να αρεσει) δεν μου αρεσει πολυ στο συγχρονο Ευρωπαικο Μπασκετ ειναι η απολυτη ομαδικοτητα που σε αυτην ο Ζοτς (καταρχην) και ο Μεσινα ηταν μπροσταρηδες τα τελευταια Χρονια στο Ευρωπαικο Μπασκετ........και που την ακολουθουν οι περισσοτεροι προπονητες....
Αυτο εχει σαν συνεπεια να μην υπαρχουν πολλοι Σταρ στν Ευρωπη και γενικα Σταρ να ειναι πρωτα οι Προπονητες και μετα οι Παιχτες!Αντι να ειναι οι παιχτες "ειδωλα" ειναι οι προπονητες.......

Η ελλειψη του One Man Show στο συγχρονο Ευρωπαικο Μπασκετ κανει παιχτες οπως π.χ ο Διαμαντιδης που αναλογως με τις αναγκες της εποχης εχουν εφαμμιλο Impact με του Γκαλη η του Πετροβιτς στις Ομαδες τους αλλα χωρις να σκοραρουν κατα βουληση 40αρες και 50αρες αλλα να μετατρεπονται σε "Χαμαληδες Πολυτελειας" καθως αυτο απαιτει η συγχρονη λογικη!

Υ.Γ Οσο μεγαλος και να ειναι ενας προπονητης δεν εχει το ιδιο αντκρησμα οσο ενας Μεγαλος Παιχτης σε ενα Νεο Παιδι που θελει να παιξει μπασκετ........

Ο Τζαμπαρ που μεγαλωσε με την δυναστεια των Σελτικς εμπνευστηκε απο τον Μπιλ Ρασσελ(και εγινε καλυτερος ατομικα ο Καριμ) και οχι απο τον Μεγαλο Ρεντ Αουερμπακχ.......

Οι φιλαθλοι του Παναθηναικου εχουν "Ειδωλο" τον Ζοτς καθως Σταρ ειναι οι Προπονητες σημερα........Οι Φιλαθλοι του Ευρωπαικου Μπασκετ πριν 15-20 Χρονια ειχαν "ειδωλο" τον Γκαλη και τον Σαμπονις γιατι απολαμβαναν και One Man Show!
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Jan 12 2010, 12:51 ) *
1)Ο Ομπραντοβιτς ειναι κατα γενικη Ομολογια ο Κορυφαιος Ευρωπαιος Προπονητης Ολων των Εποχων........Εχει κερδισει Τιτλους σαν προπονητης απο πολυ Μικρος,εχει μια αξιοθαυμαστη διαρκεια,εχει ζησει απο κοντα καλυτερα απο τον καθενα την εξελιξη του Ευρωπαικου Μπασκετ εδω και 20 χρονια και σε "Μερες και Εργα" του ο Παναθηναικος γιγαντωσε την Ιστορια του.....

2)Αυτο που εμενα (προσωπικα,σε αλλους μπορει να αρεσει) δεν μου αρεσει πολυ στο συγχρονο Ευρωπαικο Μπασκετ ειναι η απολυτη ομαδικοτητα που σε αυτην ο Ζοτς (καταρχην) και ο Μεσινα ηταν μπροσταρηδες τα τελευταια Χρονια στο Ευρωπαικο Μπασκετ........και που την ακολουθουν οι περισσοτεροι προπονητες....
Αυτο εχει σαν συνεπεια να μην υπαρχουν πολλοι Σταρ στν Ευρωπη και γενικα Σταρ να ειναι πρωτα οι Προπονητες και μετα οι Παιχτες!Αντι να ειναι οι παιχτες "ειδωλα" ειναι οι προπονητες.......

Η ελλειψη του One Man Show στο συγχρονο Ευρωπαικο Μπασκετ κανει παιχτες οπως π.χ ο Διαμαντιδης που αναλογως με τις αναγκες της εποχης εχουν εφαμμιλο Impact με του Γκαλη η του Πετροβιτς στις Ομαδες τους αλλα χωρις να σκοραρουν κατα βουληση 40αρες και 50αρες αλλα να μετατρεπονται σε "Χαμαληδες Πολυτελειας" καθως αυτο απαιτει η συγχρονη λογικη!


Το πρώτο νομίζω ότι είναι η αντικειμενική πραγματικότητα. Το δεύτερο η -πλήρως σεβαστή- άποψή σου. Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω: Ο Ζοτς και ο Μεσίνα ευθύνονται για αυτήν την αλλαγή στον τρόπο παιχνιδιού ή το παιχνίδι έτσι κι αλλιώς άλλαζε και αυτοί προσαρμόστηκαν και τελειοποίησαν απλά τη νέα φιλοσοφία; Ίσως ακούγεται λίγο σαν το ερώτημα με το αυγό και την κότα, αλλά νομίζω έχει ενδιαφέρον.

Δεν έχω παραστάσεις από το μπασκετ που παίζονταν (διεθνώς) από το 45 μέχρι το 85. Ωστόσο έχω ακούσει ότι ήταν σίγουρα πιο θεαματικό. Αυτό όμως δεν επόδιζε τον Γκομέλσκι και άλλους να κυριαρχούν και να επιβάλλονται τρόπον τινά στις ομάδες τους και να δίνουν το στίγμα τους. Αυτό το τελευταίο το γράφω με κάθε επιφύλαξη καθως δε γνωρίζω τα πράγματα.

ΥΓ. Νομίζω ότι γενικεύεις λίγο με το ΥΓ. Π.χ. οι φίλοι της Μπαρτσα δε νομίζω να έχουν για είδωλο τον Πασκουάλ. Το Ναβάρο έχουν. Της Σιένα τον Τ-μακ, του ΟΣΦΠ τον Κλέιζα κοκ

Εξαίρεσεις ΠΑΟ, Ρεαλ, Μακάμπι (όπου σήμερα ο Πίνχας είναι ο απόλυτος σταρ)

YΓ2. Πάντως υπάρχουν κι άλλοι Ευρωπαίοι προπονητές που διεκδικούν τον τίτλο που του αποδίδεις (δε δούλεψαν όμως στην Ευρώπη) όπως ο Τομζάνοβιτς και ο Πόποβιτς. Σερβογενείς δεν είναι?
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 12 2010, 13:01 ) *
Το πρώτο νομίζω ότι είναι η αντικειμενική πραγματικότητα. Το δεύτερο η -πλήρως σεβαστή- άποψή σου. Θα ήθελε όμως να σε ρωτήσω: Ο Ζοτς και ο Μεσίνα ευθύνονται για αυτήν την αλλαγή στον τρόπο παιχνιδιού ή το παιχνίδι έτσι κι αλλιώς άλλαζε και αυτοί προσαρμόστηκαν και τελειοποίησαν απλά τη νέα φιλοσοφία; Ίσως ακούγεται λίγο σαν το ερώτημα με το αυγό και την κότα, αλλά νομίζω έχει ενδιαφέρον.

Δεν έχω παραστάσεις από το μπασκετ που παίζονταν (διεθνώς) από το 45 μέχρι το 85. Ωστόσο έχω ακούσει ότι ήταν σίγουρα πιο θεαματικό. Αυτό όμως δεν επόδιζε τον Γκομέλσκι και άλλους να κυριαρχούν και να επιβάλλονται τρόπον τινά στις ομάδες του και να δίνουν το στίγμα τους. Αυτό το τελευταίο το γράφω με κάθε επιφύλαξη καθως δε γνωρίζω τα πράγματα.

To ενα φερνει το αλλο!Αλλα την κυρια "Ευθυνη" την εχουν αυτοι που ειναι ο Κορυφαιοι την Τελυταια 10ετια και οχι μονο......
Ο Ομπραντοβιτς θεωρει καλυτερο παιχτη που κοουτσαρε τον Διαμαντιδη καθως με αυτον εβγαλε απολυτα την αλλα NCAA-φιλοσοφια που ηθελε παντα!Ειναι δηλαδη ακομα πιο coachable απο τον Σαμπονις η τον Ντανιλοβιτς που εκαναν σε μια αλλη εποχη το κομματι τους.....
Η τωρινη λογικη-Ομπραντοβιτς λεει οτι "Δεν Θελω ενα παιχτη να βαζει 40 ποντους οπως εκανε κατα βουληση ο Γκαλης και ο Πετροβιτς αλλα θελω η μπακετα να ειναι μοιρασμενη,ολοι οι παιχτες να ειναι σχεδον ιδια και ομοια,κυριαχει το ομαδικο Πνευμα".....
Αυτη η λογικη δεν μπορει να θεωρηθει λαθος σε καμια περιπτωση!Ομως ο Γκαλης και οι 40αρες του εβγαζαν τον κοσμο να παιξει μπασκετ και να ασχοληθει σοβαρα με το αθλημα....

Οσο αφορα το Ευρωπαικο Μπασκετ επι Γκομελσκι κ.τ.λ ηταν θεαματικο αλλα ηταν πιο αργο με οχι τοσο σφυχτες αμυνες......Δεν αποκλειεται καποιος που παει να δει Ρετρο να μην νιωσει την μαγεια που θα περιμενε βλεποντας ανελλειπως το συγχρονο Ευρωπαικο Μπασκετ...Θα του κακοφανουν αρκετα πραγματα....λογω και των μη-αθλητικων προσοντων...του τοτε
Ομως ενα ματς του Γκαλη απεναντι στο Μακαντου θα καθηλωσει τον οποιονδηποτε και ειδικα τους Λατρεις του One Man Show..........


Υ.Γ Για αυτο μιλησα κυριως για τους οπαδους του Παναθηναικου.....

Υ.Γ2 Ο Ποποβιτς και ο Τομιανοβιτς εχουν Ριζες.....Μπασκετικα ειναι καθαρα 100% "Αμερικανοι"......Ο Τομιανοβιτς ειχε δωσει τα "κλειδια της ομαδας" στον Χακιμ Ολαζουον 100%.....
Ο Ποποβιτς ναι μπορει να θεωρηθει ο "Συγχρονος Αουερμπακχ" και ο Ντανκαν "Συγχρονος Ρασσελ" αλλα κατι τετοιο κανει απο το 1999 πριν γινει η ραγδαια αλλαγη στο Ομαδικο-Ευρωπαικο Μπασκετ.......Ομαδικο πνευμα σαφεστατα ο "Ποπ"......
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Jan 12 2010, 13:17 ) *
Υ.Γ Για αυτο μιλησα κυριως για τους οπαδους του Παναθηναικου.....

Υ.Γ2 Ο Ποποβιτς και ο Τομιανοβιτς εχουν Ριζες.....Μπασκετικα ειναι καθαρα 100% "Αμερικανοι"......Ο Τομιανοβιτς ειχε δωσει τα "κλειδια της ομαδας" στον Χακιμ Ολαζουον 100%.....
Ο Ποποβιτς ναι μπορει να θεωρηθει ο "Συγχρονος Αουερμπακχ" και ο Ντανκαν "Συγχρονος Ρασσελ" αλλα κατι τετοιο κανει απο το 1999 πριν γινει η ραγδαια αλλαγη στο Ομαδικο-Ευρωπαικο Μπασκετ.......Ομαδικο πνευμα σαφεστατα ο "Ποπ"......


Κατάλαβα τι θέλεις να πεις. Πέρα από την προτίμηση που έχει ο καθένας δε διαφωνούμε κάπου. Αυτό που σημειώνεις (ότι οι παίκτες βάζουν τα παιδιά να παίξουν μπασκετ) είναι πολύ σημαντικό και το προσυπογράφω απόλυτα.

ΥΓ. Επειδή είπες για Ζοτς και Διαμαντίδη. Αν θυμάμαι καλά και ο Ρούντι τον Διαμαντίδη είχε ξεχωρίσει από την εθνική μας.
vastravoud
Θεωρώ πάντως ότι δεν ανήκει όλη η ευθύνη στους προπονητές. Η απουσία σάλαρι καπ έχει κάνει 4-5 ομάδες να έχουν μαζέψει όλους τους καλούς παίκτες, κάτι που στο ΝΒΑ δε συμβαίνει.
rchos
αυτα που λες Air and King εχουν πολυ μεγαλη βαση.
παντως υπαρχει και κοσμος που θεωρει πιο θεαματικο κατι που βγαινει απο ομαδικη δουλεια απο κατι που βγαινει απο ατομικη προσπαθεια.
σιγουρα παιχτες οπως ο γκαλης διναν αλλη αιγλη στο αθλημα αλλα πολλοι μεσα στους οποιους ανηκω και εγω αν κατσω να δω εναν αγωνα ρετρο οπως λες οπως ο τελικος του 87 ας πουμε και εναν αγωνα απο τους καλους της φετινης ευρωλιγκας θα με καθηλωσει το τωρινο παιχνιδι πολυ περισσοτερο.το μπασκετ του 87 μου φαινεται πολυ απλοικο για να με τραβηξει σε σχεση με την πολυπλοκοτητα του σημερα που με συναρπαζει πολυ περισσοτερο.

σιγουρα ισχυει οτι ο γκαλης και ο πετροβιτς ηταν πολυ μεγαλυτερα αστερια και πολυ μεγαλυτερα σαν προτυπα.πιο ευκολα ταυτιζοσουν με καποιον τοτε απο οτι τωρα.

η διαφορα δηλαδη του τοτε με το τωρα για μενα ειναι οτι τοτε υπηρχαν μεγαλυτεροι παιχτες μα οχι απαραιτητα και πιο ομορφο παιχνιδι αφου τωρα το θεωρω πιο ομορφο το μπασκετ.
ειναι πολυ συναρπαστικο για μενα να βλεπω μια καλη αμυνα που δεν επιτρεπει στον αντιπαλο να επιχειρησει προσπαθεια στα 24 δευτερα που εχει.
Ginobili
QUOTE(TRAVELLER @ Jan 11 2010, 23:56 ) *
Σεκούντα, Μαρκονάτο, Γκάτσις, Ρέμπρατσα, Ραντόσεβιτς, Νικολάι,Ουίλιαμς,Σκιαρά, Μπονόρα και Ρουσκόνι

Ριγκοντό, Ντανίλοβιτς, Αμπιο, Νεστέροβιτς, Σκονοκίνι, Σάβιτς, Μπινέλι, Φροζίνι,(αυτός μου άρεσε πολύ αλλά δεν ...) Κρίπα, Μοραντότι

είμαι ο άνθρωπός σου tongue.gif tongue.gif

Ειρωνικά το είπα...για να δείξω την διαφορά στα ρόστερ,χοντρικά τα ήξερα τα ρόστερ...αλλά εσύ μου τους έβαλες όλους....ωραίος... biggrin.gif

QUOTE(rchos @ Jan 12 2010, 11:34 ) *
αυτα που λες Air and King εχουν πολυ μεγαλη βαση.
παντως υπαρχει και κοσμος που θεωρει πιο θεαματικο κατι που βγαινει απο ομαδικη δουλεια απο κατι που βγαινει απο ατομικη προσπαθεια.
σιγουρα παιχτες οπως ο γκαλης διναν αλλη αιγλη στο αθλημα αλλα πολλοι μεσα στους οποιους ανηκω και εγω αν κατσω να δω εναν αγωνα ρετρο οπως λες οπως ο τελικος του 87 ας πουμε και εναν αγωνα απο τους καλους της φετινης ευρωλιγκας θα με καθηλωσει το τωρινο παιχνιδι πολυ περισσοτερο.το μπασκετ του 87 μου φαινεται πολυ απλοικο για να με τραβηξει σε σχεση με την πολυπλοκοτητα του σημερα που με συναρπαζει πολυ περισσοτερο.

σιγουρα ισχυει οτι ο γκαλης και ο πετροβιτς ηταν πολυ μεγαλυτερα αστερια και πολυ μεγαλυτερα σαν προτυπα.πιο ευκολα ταυτιζοσουν με καποιον τοτε απο οτι τωρα.

η διαφορα δηλαδη του τοτε με το τωρα για μενα ειναι οτι τοτε υπηρχαν μεγαλυτεροι παιχτες μα οχι απαραιτητα και πιο ομορφο παιχνιδι αφου τωρα το θεωρω πιο ομορφο το μπασκετ.
ειναι πολυ συναρπαστικο για μενα να βλεπω μια καλη αμυνα που δεν επιτρεπει στον αντιπαλο να επιχειρησει προσπαθεια στα 24 δευτερα που εχει.

Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι
kolokotronis
Κατ'αρχήν για τον Ζέλικο, ήθελα να ήξερα τυφλοί είναι οι Γιαννακόπουλοι που τον κρατάνε 10 χρόνια τον αποτυχημένο?

Τώρα όσον αφορά το one man show τις προηγούμενες δεκαετίες, σε συγκριση με τα σημερινά δεδομένα, δεν ήταν επιλογή των προπονητών αλλά επιταγή της εξέλιξης του αθλήματος.
Ας δει κάποιος πως παιζόταν το άθλημα 20 χρόνια πριν σε σχέση με σήμερα.
Η ταχύτητα έχει ανέβει τόσο πολύ που είναι αδύνατον να υπάρχουν παίκτες που να παίζουν 35 λεπτά και να βάζουν 30 πόντους μ.ο.
Έτσι αντί να έχουν οι ομάδες 6-7 παίκτες να μοιράζονται το χρόνο υπάρχουν πλέον 10.
Πολύ μεγάλη διαφορά.
Εξαιρέσεις υπάρχουν, αλλά είναι για να επιβαιβεώνουν τον κανόνα.
Air and King
QUOTE(rchos @ Jan 12 2010, 13:34 ) *
αυτα που λες Air and King εχουν πολυ μεγαλη βαση.
παντως υπαρχει και κοσμος που θεωρει πιο θεαματικο κατι που βγαινει απο ομαδικη δουλεια απο κατι που βγαινει απο ατομικη προσπαθεια.
σιγουρα παιχτες οπως ο γκαλης διναν αλλη αιγλη στο αθλημα αλλα πολλοι μεσα στους οποιους ανηκω και εγω αν κατσω να δω εναν αγωνα ρετρο οπως λες οπως ο τελικος του 87 ας πουμε και εναν αγωνα απο τους καλους της φετινης ευρωλιγκας θα με καθηλωσει το τωρινο παιχνιδι πολυ περισσοτερο.το μπασκετ του 87 μου φαινεται πολυ απλοικο για να με τραβηξει σε σχεση με την πολυπλοκοτητα του σημερα που με συναρπαζει πολυ περισσοτερο.

σιγουρα ισχυει οτι ο γκαλης και ο πετροβιτς ηταν πολυ μεγαλυτερα αστερια και πολυ μεγαλυτερα σαν προτυπα.πιο ευκολα ταυτιζοσουν με καποιον τοτε απο οτι τωρα.

η διαφορα δηλαδη του τοτε με το τωρα για μενα ειναι οτι τοτε υπηρχαν μεγαλυτεροι παιχτες μα οχι απαραιτητα και πιο ομορφο παιχνιδι αφου τωρα το θεωρω πιο ομορφο το μπασκετ.
ειναι πολυ συναρπαστικο για μενα να βλεπω μια καλη αμυνα που δεν επιτρεπει στον αντιπαλο να επιχειρησει προσπαθεια στα 24 δευτερα που εχει.

Aυτο με τις εποχες σαφεστατα ειναι υποκειμενικο και πολλες φορες οι "Ρομαντικοι" λενε "Παλια ηταν καλυτερο το μπασκετ" ενω καποιοι αλλοι λενε το αντιστροφο!

Η καθε εποχη εχει τα υπερ και τα κατα της και οποιος μπαινει στην διαδηκασια να αποδειξει οτι η μια ειναι ανωτερη απο την αλλη σαφεστατα θα πεσει εξω καθως στο καθε επιχειρημα υπαρχει και το αντιστοιχο αντεπιχειρημα......και ακρη δεν βγαινει!

Καθολου παραξενο δεν μου φαινεται να αρεσει σε καποιον ενα σημερινο ματς Ευρωλιγκα παραπανω απο τον Τελικο του 87 η του 89.........Το παρελθον πολλες φορες αγιοποιειται (και το λεω αυτο ως Μεγαλος Φαν της Ιστοριας αλλα ποτε δεν υπηρξα "Ρομαντικος") σε σημειο υπερτιμησης αλλα οταν πανε να ξαναδουν μετα απο χρονια αυτα που υμνουν πολλοι στο 20λεπτο εχουν κλεισει την Τηλεοραση...(Μου εχει τυχει και μαλιστα σε Τελικους Λεικερς-Σελτικς 1985.......που μετα απο 10 λεπτα βαρεθηκαν να βλεπουν αυτο που πριν ξεκινησει υμνουσαν)......Εμενα μου αρεσει και το 87 ο Τελικος και γενικα το 1987 για παραδειγμα,αλλα βεβαια αντικειμενικα ο Τελικος Παναθηναικος-ΤΣΣΚΑ το 2009 ηταν ισως το καλυτερο μπασκετ που μπορει να παιχτει σε Ευρωπαικο γηπεδο...

Απλα ειμαι Φαν του One Man Show και για αυτο παντα μου αρεσε και μου αρεσει πιο πολυ το ΝΒΑ αλλα που και εκει 2 απο τις μεγαλυτερες δυναστειες (η μεγαλυτερη)οι Σελτικς του Αουερμπακχ και οι Σπερς του Ποποβιτς στηριχτηκαν στο Ομαδικο πνευμα........

Οσο αφορα τον Ζοτς,τον Μεσινα και αυτα που ανεφερα για την εξελιξη του Ευρωπαικου Μπασκετ που ειναι απο του κυριους "υπαιτιους" ειναι καθαρα θεμα προτιμησης.....Σε αλλους αρεσει το Πολυ ομαδικο μπασκετ σε αλλους αρεσει "η Μπαλα στον Γκαλη η στον Πετροβιτς και καντε ακρη"......η και τα 2.

Ο Ζοτς εζησε και τις πιο One Man Show εποχες αλλα στον Παναθηναικο εκανε αυτο που ηθελε παντα...."ΝCAA 24 δευτερολεπτων"!Σαφεταστα σωστο μπασκετ με αρχες!
Απλα καποιοι προτιμαμε να βλεπουμε 40αρες και λιγο ατομισθια.......

QUOTE(kolokotronis @ Jan 12 2010, 20:43 ) *
Ας δει κάποιος πως παιζόταν το άθλημα 20 χρόνια πριν σε σχέση με σήμερα.
Η ταχύτητα έχει ανέβει τόσο πολύ που είναι αδύνατον να υπάρχουν παίκτες που να παίζουν 35 λεπτά και να βάζουν 30 πόντους μ.ο.

Πανω απο ολα ειναι φιλοσοφια και οχι αυτο που λες!Στο ΝΒΑ επικρατει οπως εδω και 60 χρονια στο μεγαλυτερο ποσοστο το one man show.....
Η ταχυτητα στην Ευρωπη εχει ανεβει αλλα πλεον οι περισσοτεροι ειναι Αθλητες οποτε και 30 και 35 λεπτα μπορουν να παιξουν!
Κατα την αποψη μου ειναι καταρχην θεμα φιλοσοφιας!Δοξα το Θεο ακομα και στο Ευρωπαικο μπασκετ σημερα οι περισσοτεροι παιχτες εχουν Αθλητικα προσοντα ενω αυτοι που δεν εχουν τονιζεται συχνα-πυκνα σαν μεγαλο μειονεκτημα!
Marciulionis
Εγώ έχω πάντως τη εξής απορία. Μήπως χρεώνουμε στο Ζότς μεγαλύτερο μερίδιο από ότι του αντιστοιχεί στη διαχρονική επιτυχία του ΠΑΟ?

Νομίζω ότι ο ΠΑΟ των 5 αστεριών και των τόσων πρωταθλημάτων είναι περισσότερο δημιούργημα των Γιαννακόπουλων και λιγότερο του Ζότς, χωρίς να παραγνωρίζω τη προσφορά του και το γεγονός ότι έχει μείνει τόσα χρόνια στην ομάδα.

Επίσης δε νομίζω ότι μετά από ενδεχόμενη αποχώρησή του, όταν γίνει αυτό (καθώς θεωρώ απίθανο να γίνει είτε τώρα είτε το καλοκαίρι), θα έρθει η καταστροφή... Απλά θα έρθει κάποιος άλλος κορυφαίος προπονητής ή ο Ιτούδης και θα συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε ο Ζότς. Και η ομάδα θα συνεχίσει να παίρνει παικταράδες, όσο οι Γιαννακόπολοι έχουν τη τρέλα με την ομάδα, και τίτλους.
traveller
QUOTE(Marciulionis @ Feb 5 2010, 16:32 ) *
Εγώ έχω πάντως τη εξής απορία. Μήπως χρεώνουμε στο Ζότς μεγαλύτερο μερίδιο από ότι του αντιστοιχεί στη διαχρονική επιτυχία του ΠΑΟ?

Νομίζω ότι ο ΠΑΟ των 5 αστεριών και των τόσων πρωταθλημάτων είναι περισσότερο δημιούργημα των Γιαννακόπουλων και λιγότερο του Ζότς, χωρίς να παραγνωρίζω τη προσφορά του και το γεγονός ότι έχει μείνει τόσα χρόνια στην ομάδα.

Επίσης δε νομίζω ότι μετά από ενδεχόμενη αποχώρησή του, όταν γίνει αυτό (καθώς θεωρώ απίθανο να γίνει είτε τώρα είτε το καλοκαίρι), θα έρθει η καταστροφή... Απλά θα έρθει κάποιος άλλος κορυφαίος προπονητής ή ο Ιτούδης και θα συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε ο Ζότς. Και η ομάδα θα συνεχίσει να παίρνει παικταράδες, όσο οι Γιαννακόπολοι έχουν τη τρέλα με την ομάδα, και τίτλους.


Με όλο το σεβασμό στην άποψή σου, αυτό θα είχε αξία , εάν το έλεγες πέρσι τον Ιούνιο . Τώρα φαίνεται λίγο κάπως (σε μένα)
PARISINOS
QUOTE(Marciulionis @ Feb 5 2010, 17:32 ) *
Εγώ έχω πάντως τη εξής απορία. Μήπως χρεώνουμε στο Ζότς μεγαλύτερο μερίδιο από ότι του αντιστοιχεί στη διαχρονική επιτυχία του ΠΑΟ?

Νομίζω ότι ο ΠΑΟ των 5 αστεριών και των τόσων πρωταθλημάτων είναι περισσότερο δημιούργημα των Γιαννακόπουλων και λιγότερο του Ζότς, χωρίς να παραγνωρίζω τη προσφορά του και το γεγονός ότι έχει μείνει τόσα χρόνια στην ομάδα.

Επίσης δε νομίζω ότι μετά από ενδεχόμενη αποχώρησή του, όταν γίνει αυτό (καθώς θεωρώ απίθανο να γίνει είτε τώρα είτε το καλοκαίρι), θα έρθει η καταστροφή... Απλά θα έρθει κάποιος άλλος κορυφαίος προπονητής ή ο Ιτούδης και θα συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε ο Ζότς. Και η ομάδα θα συνεχίσει να παίρνει παικταράδες, όσο οι Γιαννακόπολοι έχουν τη τρέλα με την ομάδα, και τίτλους.


Δεν αλλαζεις μια επιτυχημενη κατασταση για ενα υποθετικο σεναριο.

Μπορει να ειναι σωστο αυτο που λες ( χλομο , μιας και οι γιαννακοπουλοι βαζανε λεφτα απο τις αρχες του 90 και οχι μολις ηρθε ο ζοτς) , αλλα αν τον διωξεις και ειναι λαθος, τοτε εχεις διαπραξει αυτοχειρια.

Οι αγγελο κανουν ακιρβως οτι κανουν οι γιαννακοπουλοι. Δεν εχεις αναρωτηθει γιατι τις κουπες τις περνουμε εμεις. Γιατι εγω δεν βλεπω διαφορα στα μπαντζετ και στην τρελλα των προεδρων. Μια διαφορα βλεπω, και αυτη καθεται στον παγκο.
Marciulionis
QUOTE(TRAVELLER @ Feb 5 2010, 18:35 ) *
Με όλο το σεβασμό στην άποψή σου, αυτό θα είχε αξία , εάν το έλεγες πέρσι τον Ιούνιο . Τώρα φαίνεται λίγο κάπως (σε μένα)


Πήρα ως αφορμή την αγωνία για το μέλλον του στην ομάδα που εκφράστηκε στο τόπικ της Ευρωλίγκα (κάτι που επαναλαμβάνω θεωρώ ανυπόστατο), άλλα και το γεγονός ότι όλες σχεδόν οι επιτυχίες της ομάδας τα τελευταία χρόνια, χρεώνονται στο μεγαλύτερο τους βαθμό σε αυτόν.

Δεν λέω ότι δεν είχε μεγάλο μερίδιο στις επιτυχίες, άλλα δεν νομίζω ότι ο ΠΑΟ θα ήταν πολύ μικρότερος αν είχε άλλον/ους προπονητή/ες όλα αυτά τα χρόνια. Όπως νομίζω ότι κι οι Γιαννακόπουλοι θα εφάρμοζαν την ίδια λογική στήριξης με όποιον κι αν είχαν και θα τον διάλεγαν και προσεκτικά αυτόν.

ΥΓ: Παρισινέ μη ξεχνάς όμως ότι πήρε και το ΠΑΟ σε ανοδική τροχιά και πρωταθλητή, με φοβερό ρόστερ. Ασφαλώς και δεν θα άλλαζα τη κατάσταση με ένα υποθετικό σενάριο, κι ακόμα και άτιτλοι να μείνουμε, που δεν πιστεύω, θεωρώ ότι πρέπει να συνεχίσουμε με την ίδια υπερεπιτυχημένη συνταγή των τελευταίων 12 χρόνων. Απλά λέω ότι όταν αποφασίσει ο Ζότς να εγκαταλείψει τους πάγκους δεν πρέπει να μας πιάσει άγχος και πανικός...
traveller
Οι ίδιοι έχουν πει ότι το ουδείς αναντικατάστατος δεν ισχύει στην περίπτωση του κόουτς. Αλλά βέβαια αυτό ήταν όταν είμαστε στα πολύ πάνω μας. Τι να σου πω...εάν γυρίσεις πίσω στις εποχές Σούμποτιτς (κυρίως) και Μάλκοβιτς θα δεις ότι τώρα είμαστε πολύ καλύτερα.

Γενικά όμως νομίζω ότι ισχύει παντού αυτό. Οι προπονητές πιστώνονται το μεγαλύτερο μέρος της όποιας επιτυχίας και χρεώνονται τις αποτυχίες ,επίσης στο μεγαλύτερο μέρος τους.
Air and King
Στο συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ παιζει πρωτα ρολο ο προπονητης!Δεν λεμε οτι ο Ομπραντοβιτς θα κερδιζε Ευρωπαικα χωρις καλους παιχτες αλλα ειναι ετσι η εξελιξη του Ευρωπαικου Μπασκετ (που μεγαλη ευθυνη σε αυτη εχει ο Ζοτς) σε "NCAA 24 δευτερολεπτων" που αν δεν εχεις καλο προπονητη δεν μπορεις να παρεις Τιτλους!

Η Εφες Πιλσεν εχει ενα Ροστερ ακομα και για Φαιναλ Φορ αλλα το μπασκετ που παιζει ειναι κακο...Ο προπονητης εκει ειναι ανυπαρχτος!

Ειναι τετοια λοιπον η εξελιξη σημερα που πανω ολα και απο τους παιχτες ακομα και απο τους Προεδρους ειναι οι Προπονητες!Αυτο οσοι βλεπουν μπασκετ εδω και χρονια το καταλαβαινουν!

Παραδειγμα:

Στο Ευρωπαικο Μπασκετ πριν 20 χρονια......Γκαλης-Πετροβιτς,Γιανακοπουλοι,Αγγελοπουλοι>>Ζοτς,Ιβκοβιτς,Μεσινα κ.α....
Στο Ευρωπαικο Μπασκετ του σημερα...........Ζοτς,Μεσινα,Ιβκοβιτς>>Γκαλης-Πετροβιτς,Γιανακοπουλοι,Αγγελοπουλοι κ.α.........


rchos
QUOTE
Οι αγγελο κανουν ακιρβως οτι κανουν οι γιαννακοπουλοι. Δεν εχεις αναρωτηθει γιατι τις κουπες τις περνουμε εμεις. Γιατι εγω δεν βλεπω διαφορα στα μπαντζετ και στην τρελλα των προεδρων. Μια διαφορα βλεπω, και αυτη καθεται στον παγκο.



αυτο ειναι εντελως παραπλανητικο και εν μερει λανθασμενο.
οι αγγελοπουλοι και οι γιαννακοπουλοι ριχνουν πολλα λεφτα μα εφαμιλα τα μπατζετ ηταν μονο περσυ και φετος.πιο πριν οχι.αρα το οτι πιο πριν δεν πηρε κουπες ο οσφπ δεν λεει και τοσο πολλα.
δεν το λεω για να μειωσω τον ζοτς μα αληθινη συγκλιση στα ροστερ ειχαμε απο περσυ οποτε ειναι φυσικο οταν εχεις μια ομαδα ολοκαινουρια και μια ομαδα δεκαετιας να εχει ακομη πλεονεκτημα σε πολλα η ομαδα δεκαετιας.
αν μεινει 2-3 χρονια ο οσφπ χωρις πολλες αλλαγες και ο παο το ιδιο θα μπορεις να ισχυριστεις οτι η μονη τους διαφορα ειναι ο παγκος.
επισης εστω οτι ο οσφπ παρει ολους τους τιτλους φετος θα σημαινει πια οτι ο παο δεν εχει καλυτερο προπονητη?οχι προφανως.
paodynasty
QUOTE(rchos @ Feb 5 2010, 19:33 ) *
αυτο ειναι εντελως παραπλανητικο και εν μερει λανθασμενο.
οι αγγελοπουλοι και οι γιαννακοπουλοι ριχνουν πολλα λεφτα μα εφαμιλα τα μπατζετ ηταν μονο περσυ και φετος.πιο πριν οχι.αρα το οτι πιο πριν δεν πηρε κουπες ο οσφπ δεν λεει και τοσο πολλα.
δεν το λεω για να μειωσω τον ζοτς μα αληθινη συγκλιση στα ροστερ ειχαμε απο περσυ οποτε ειναι φυσικο οταν εχεις μια ομαδα ολοκαινουρια και μια ομαδα δεκαετιας να εχει ακομη πλεονεκτημα σε πολλα η ομαδα δεκαετιας.
αν μεινει 2-3 χρονια ο οσφπ χωρις πολλες αλλαγες και ο παο το ιδιο θα μπορεις να ισχυριστεις οτι η μονη τους διαφορα ειναι ο παγκος.
επισης εστω οτι ο οσφπ παρει ολους τους τιτλους φετος θα σημαινει πια οτι ο παο δεν εχει καλυτερο προπονητη?οχι προφανως.


δεν είναι όμως εφάμιλλα τα μπάτζετ. Είναι γνωστό σε όλους νομίζω ότι ο Ολυμπιακός έχει ένα μπάτζετ για τις 2 χρονιές που ανέφερες περίπου 30% παραπάνω και στα νούμερα αυτά δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη η διαφορά, κάνει πολύ παραπάνω απ΄ότι ενας Ginobilli το χρόνο.

Αλήθεια είσαι στο forum Manu, smiley.gif πες πόσα θέλεις το χρόνο 69.gif
rchos
σε εμενα αυτο που λες δεν ειναι γνωστο.μαλλον μου τα κρυβουν ολα τα καλα! tongue.gif
πραγματικα αυτο που λες δεν το πιστευω.
Centaurus
Επιτρέψτε μου ένα σχόλιο, χωρίς να θέλω να συγκρίνω Γιαννάκη-Ομπράντοβιτς. Ο Σερβος είναι κορυφή και θα χρειαστεί πολλά ψωμιά και τίτλους ο Γιαννάκης για να συγκριθεί μαζί τιυ σε συλλογικό επίπεδο.

Ο Ολυμπιακός πέρυσι δεν έχασε λόγω προπονητή...απλά ειχε χειρότερο ρόστερ. Η διαφορά στην περιφέρεια ήταν πολυ μεγάλη και επιπλέον δεν υπήρχε παίκτης να αντιμετωπίσει Πεκοβιτς - Μπατιστ. Ας πουμε οτι έκανε κακή διαχείριση ο Γιαννάκης...πως θα μπορούσε να είχε αποφύγει το ξεζούμισμα του Παπαλουκά; Δεν υπήρχε παίκτης να τον αντικαταστήσει επάξια ακόμα. Στο Φ4 έπαιξε χωρις τον καλυτερό του παίκτη τότε, τον Βασιλόπουλο και τον Μπουρούση φάντασμα απο τον πυρετό και έφτασε το παιχνίδι στο 1 σουτ. Στους τελικούς ο Παπαλουκάς ήταν μονίμως τραυματίας... τι να έκανε δλδ ο Γιαννάκης απέναντι σε μια ομαδάρα όπως ο περυσινός ΠΑΟ (απο το Φεβρουάριο και μετά);

Ο Ομπράντοβιτς τα έχει περάσει ξανά με τον Παναθηναϊκό αυτά, εστω σε μικρότερη ένταση. Αν είχε χάσει ενα σουτ το Μαρούσι θα μιλάγαμε για επαναφορά και χαρακτήρα του Παναθηναϊκού στα δύσκολα και όλα τα υπόλοιπα χαριτωμένα των εφημερίδων... μην φέρνουμε την καταστροφή αμέσως.
paodynasty
QUOTE(Centaurus @ Feb 5 2010, 20:34 ) *
Επιτρέψτε μου ένα σχόλιο, χωρίς να θέλω να συγκρίνω Γιαννάκη-Ομπράντοβιτς. Ο Σερβος είναι κορυφή και θα χρειαστεί πολλά ψωμιά και τίτλους ο Γιαννάκης για να συγκριθεί μαζί τιυ σε συλλογικό επίπεδο.

Ο Ολυμπιακός πέρυσι δεν έχασε λόγω προπονητή...απλά ειχε χειρότερο ρόστερ. Η διαφορά στην περιφέρεια ήταν πολυ μεγάλη και επιπλέον δεν υπήρχε παίκτης να αντιμετωπίσει Πεκοβιτς - Μπατιστ. Ας πουμε οτι έκανε κακή διαχείριση ο Γιαννάκης...πως θα μπορούσε να είχε αποφύγει το ξεζούμισμα του Παπαλουκά; Δεν υπήρχε παίκτης να τον αντικαταστήσει επάξια ακόμα. Στο Φ4 έπαιξε χωρις τον καλυτερό του παίκτη τότε, τον Βασιλόπουλο και τον Μπουρούση φάντασμα απο τον πυρετό και έφτασε το παιχνίδι στο 1 σουτ. Στους τελικούς ο Παπαλουκάς ήταν μονίμως τραυματίας... τι να έκανε δλδ ο Γιαννάκης απέναντι σε μια ομαδάρα όπως ο περυσινός ΠΑΟ (απο το Φεβρουάριο και μετά);

Ο Ομπράντοβιτς τα έχει περάσει ξανά με τον Παναθηναϊκό αυτά, εστω σε μικρότερη ένταση. Αν είχε χάσει ενα σουτ το Μαρούσι θα μιλάγαμε για επαναφορά και χαρακτήρα του Παναθηναϊκού στα δύσκολα και όλα τα υπόλοιπα χαριτωμένα των εφημερίδων... μην φέρνουμε την καταστροφή αμέσως.


Tο ακούσαμε κι αυτό!! ο Βασιλόπουλος καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού (ακόμα και του περσινού)?? 24.gif

Αντε και καλύτερος αμυντικός αλλά όχι και καλύτερος παίκτης
Centaurus
QUOTE(paodynasty @ Feb 5 2010, 20:48 ) *
Tο ακούσαμε κι αυτό!! ο Βασιλόπουλος καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού (ακόμα και του περσινού)?? 24.gif

Αντε και καλύτερος αμυντικός αλλά όχι και καλύτερος παίκτης


Αν και άσχετο με το τόπικ, επειδή φίλε μου μάλλον δεν παρακολουθούσες τον Ολυμπιακό πέρυσι, εκείνη την περίοδο (πριν το F4 στο Βερολίνο) οι καλύτεροι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν ο Βούισιτς και ο Βασιλόπουλος. Ούτε συνολικά μιλάω, ούτε για την περυσινή χρονιά έστω.
Ίσως το έθεσα λάθος και έπρεπε να πω ο πιο φορμαρισμένος.
Ο Βασιλόπουλος ήταν στην καλύτερη του φόρμα τα τελευταία 2 χρόνια, όποιον αντίπαλο μάρκαρε τον εξαφάνιζε, έβγαζε τρομερή ενέργεια στο παρκέ και με πολύ καλά ποσοστά στα τριποντα. Επίσης ήταν μια περίοδος που αισθανόταν σίγουρος και δε φοβόταν να σουτάρει όπως συνήθως. Δες πόσους πόντους και πόσα ριμπάουντ κατέβαζε.
Επίσης ο Βούισιτς που ήταν εξαφανισμένος όλη τη χρονιά, καθάρισε τη Ρεάλ μόνος του.

Τέσπα... άλλο ήθελα να πω εγω, οτι ο Γιαννάκης και χειρότερο ρόστερ είχε απο τον Ζότς και δεν είναι τόσο καλός προπονητής, αλλά του έκατσαν και κομβικές απουσίες που αποτελείωσαν όποιες ελπίδες είχε. Στον ημιτελικό ήταν απαραίτητος ο Βασιλόπουλος για την άμυνα του Ολυμπιακού.



pitto
το να γράψεις κάτι εναντίον του Ζοτς -ιδιαίτερα τώρα σε μια δύσκολη στιγμή για την ομάδα- είναι τουλάχιστον αστείο..... ο άνθρωπος έχει δώσει τα πάντα και έχει χαρίσει απίθανες χαρές σε όλους μας.
και μόνο που έβαλε μπροστά τα "στήθια" του αναλαμβάνοντας την ευθύνη για την ήττα (αποφορτώνοντας τους παίχτες) δείχνει το μεγαλείο του

Υ.Γ.1 : μεγάλη μαγκιά αυτό που έκανε ο κόσμος του ΠΑΟ μετά την ήττα, δίνει δύναμη στην ομάδα για καλύτερη συνέχεια

Υ.Γ.2 : μεγάλο "φάουλ" το πρωτοσέλιδο εφημερίδας σήμερα....αυτή η ομάδα που έχει χαρίσει τόσες μεγάλες χαρές, δεν πετάς έτσι την φανέλα της. Δεν είμαστε Παναθηναικοί μόνο στα εύκολα, αλλά ΚΑΙ στα δύσκολα

Υ.Γ.3 : sorry αν έκανα off topic.....
lamar
QUOTE(pitto @ Feb 5 2010, 22:41 ) *
το να γράψεις κάτι εναντίον του Ζοτς -ιδιαίτερα τώρα σε μια δύσκολη στιγμή για την ομάδα- είναι τουλάχιστον αστείο..... ο άνθρωπος έχει δώσει τα πάντα και έχει χαρίσει απίθανες χαρές σε όλους μας.
και μόνο που έβαλε μπροστά τα "στήθια" του αναλαμβάνοντας την ευθύνη για την ήττα (αποφορτώνοντας τους παίχτες) δείχνει το μεγαλείο του

Υ.Γ.1 : μεγάλη μαγκιά αυτό που έκανε ο κόσμος του ΠΑΟ μετά την ήττα, δίνει δύναμη στην ομάδα για καλύτερη συνέχεια

Υ.Γ.2 : μεγάλο "φάουλ" το πρωτοσέλιδο εφημερίδας σήμερα....αυτή η ομάδα που έχει χαρίσει τόσες μεγάλες χαρές, δεν πετάς έτσι την φανέλα της. Δεν είμαστε Παναθηναικοί μόνο στα εύκολα, αλλά ΚΑΙ στα δύσκολα

Υ.Γ.3 : sorry αν έκανα off topic.....

Το μεγαλειο του ως τι?
Razorblade Fish
QUOTE(Centaurus @ Feb 5 2010, 22:21 ) *
Αν και άσχετο με το τόπικ, επειδή φίλε μου μάλλον δεν παρακολουθούσες τον Ολυμπιακό πέρυσι, εκείνη την περίοδο (πριν το F4 στο Βερολίνο) οι καλύτεροι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν ο Βούισιτς και ο Βασιλόπουλος. Ούτε συνολικά μιλάω, ούτε για την περυσινή χρονιά έστω.
Ίσως το έθεσα λάθος και έπρεπε να πω ο πιο φορμαρισμένος.
Ο Βασιλόπουλος ήταν στην καλύτερη του φόρμα τα τελευταία 2 χρόνια, όποιον αντίπαλο μάρκαρε τον εξαφάνιζε, έβγαζε τρομερή ενέργεια στο παρκέ και με πολύ καλά ποσοστά στα τριποντα. Επίσης ήταν μια περίοδος που αισθανόταν σίγουρος και δε φοβόταν να σουτάρει όπως συνήθως. Δες πόσους πόντους και πόσα ριμπάουντ κατέβαζε.
Επίσης ο Βούισιτς που ήταν εξαφανισμένος όλη τη χρονιά, καθάρισε τη Ρεάλ μόνος του.

Τέσπα... άλλο ήθελα να πω εγω, οτι ο Γιαννάκης και χειρότερο ρόστερ είχε απο τον Ζότς και δεν είναι τόσο καλός προπονητής, αλλά του έκατσαν και κομβικές απουσίες που αποτελείωσαν όποιες ελπίδες είχε. Στον ημιτελικό ήταν απαραίτητος ο Βασιλόπουλος για την άμυνα του Ολυμπιακού.

Πραγματι ο Βασιλοπουλος ηταν εξαιρετικα φορμαρισμενος και καθοριστικος και στις 2 μεριες του παρκε σε πολλα παιχνιδια...Ομως φιλε ο Βουισιτς καθε αλλο παρα ανυπαρκτος ηταν...Συγκλονιστικος στο τοπ-16,ενω με τη Ρεαλ ηταν μετριοτατος στη Μαδριτη στο ενα ματς και στο αλλο δεν επαιξε...Καπως αναποδα νομιζω τα εχεις στο μυαλο σου...
McLane
QUOTE(lamar @ Feb 5 2010, 22:45 ) *
Το μεγαλειο του ως τι?


Ξαναδιάβασε το ποστ και θα καταλάβεις. Αν όχι έχεις θέμα.
SotDan
Είδα το ματς με το Μαρούσι χτες το βραδυ με την ησυχία μου και με ψυχραιμία πλέον.
Γνώμη μου είναι ότι δεν παίξαμε πολύ άσχημα. Δεν κάναμε και καμια φοβερή εμφάνιση αλλά θα μπορούσαμε να το πάρουμε άνετα αν δεν έιχαμε απέναντι μας ένα τόσο αξιόμαχο αντίπαλο , με εμφάνιση που δύσκολα θα επαναλάβει.
Θέλω να πω πως οι παίχτες έκαναν ότι μπορούσαν.
Την ροή του συγκεκριμένου αγώνα θα μπορούσε να τη αλλάξει ο Ζοτς αλλά δεν τα καταφερε. Πιστεύω πως αυτός "έχασε " το παιχνίδι .
Γενικά βλέπω μία στασιμότητα στον τρόπο παιχνιδιου της ομάδας. Δεν έχω δει κάτι καινούριο. Ολο αυτό το πικ εν ρολ που στηρίζεται στις ικανοτητες των παιχτών "κυριως". Και απο coachαρισμα σε αυτό το παιχνιδι δεν τα πήγε καλα.
Σεμαντίνι , Καλάθης , Σάρας γιατί δεν πατησαν παρκέ?Χαισλιπ και Πεκοβιτς λίγα λεπτά έπαιξαν(για Χαισλιπ το κατανοώ
). . Γιατί δεν πειραματίστηκε λιγάκι ? Όλο Μητσο Σπανουλη Φωτση Μπατιστ και ενναλαγες μεταξυ Περπε-Τεπιτς-Νικολας.
Υ.Γ .: Τρέφω Μεγα Θαυμασμό για τον προπονηταρά μας , απλά ειπα να εκφρασω μια αποψη γιαυτόν ύστερα από τον αγώνα.
PrasiniThyella
Σαφώς και πρεπει να κρινουμε τον Ζοτς με το σκεπτικό πάντα οτι δεν έχει να αποδείξει τίποτα και σε κανέναν.

Ακόμα και το πρωτάθλημα να χαθεί (που δεν θα χαθεί), με τον Ζοτς θα προχωρήσουμε γιατί ειναι μεγάλος μάγκας και με δηλώσεις του και με τη συμπεριφορά του και με το έργο του αποτελεί ΠΡΟΤΥΠΟ για κάθε άνθρωπο που σχετίζεται με τον σύλλογο σε οποιαδήποτε άθλημα.Μετά τον Ζοτς, δεν υπάρχει άλλος.Θέλω να τον βλέπω στον Πάο μαζί με τα... εγγόνια μου.Μέχρι οσο αντέχει ο ίδιος.

Τώρα άρθρα/σχολια σε oπαδικά forums/blogs μονο εμετό μπορούν να προκαλέσουν για τον μεγαλύτερο προπονητή του ευρωπαϊκού μπάσκετ.
looser
παιδια, μεσα στην αναμπουμπουλα εχουμε ξεχασει ολοι μας να κανουμε ενα πραγμα. Να δωσουμε ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για αλλη μια φορα στον πρωτομαστορα αυτης της μεγαλης επιτυχιας Ζελικο Ομπραντοβιτς 77.gif που για αλλη μια φορα ανταποκριθηκε στις προσδοκιες μας και εκανε το ονειρο πραγματικοτητα με το να βγουμε 2οι σε αυτο τον ομιλο με Καχα, Μαλαγα και Λιετουβος 41.gif
Επιτελους τελος λοιπον στην πληξη και στην μονοτονια της Ευρωλιγκας. Ποιος αλλωστε θα ηθελε ενα τοσο βατο προγραμμα μεχρι τον τελικο με πιθανους αντιπαλους την Μακαμπι και την Ρεαλ ? Ετσι ο παγκοσμιος γκουρου του μπασκετ Ζελικο Ομπραντοβιτς προνοησε και αποφασισε να μας κανει την ζωη μας περειπετειωδη, δινοντας μας το αλατοπιπερο που μας ελειπε. Παρε μια Μπαρτσελονα και εναν Ολυμπιακο, σου λεει, για να αποκτησει και η φετινη πορεια μας στην ευρωλιγκα λιγο ενδιαφερον !!!!!!
ALdaperan
QUOTE(looser @ Mar 4 2011, 15:41 ) *
παιδια, μεσα στην αναμπουμπουλα εχουμε ξεχασει ολοι μας να κανουμε ενα πραγμα. Να δωσουμε ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για αλλη μια φορα στον πρωτομαστορα αυτης της μεγαλης επιτυχιας Ζελικο Ομπραντοβιτς 77.gif που για αλλη μια φορα ανταποκριθηκε στις προσδοκιες μας και εκανε το ονειρο πραγματικοτητα με το να βγουμε 2οι σε αυτο τον ομιλο με Καχα, Μαλαγα και Λιετουβος 41.gif
Επιτελους τελος λοιπον στην πληξη και στην μονοτονια της Ευρωλιγκας. Ποιος αλλωστε θα ηθελε ενα τοσο βατο προγραμμα μεχρι τον τελικο με πιθανους αντιπαλους την Μακαμπι και την Ρεαλ ? Ετσι ο παγκοσμιος γκουρου του μπασκετ Ζελικο Ομπραντοβιτς προνοησε και αποφασισε να μας κανει την ζωη μας περειπετειωδη, δινοντας μας το αλατοπιπερο που μας ελειπε. Παρε μια Μπαρτσελονα και εναν Ολυμπιακο, σου λεει, για να αποκτησει και η φετινη πορεια μας στην ευρωλιγκα λιγο ενδιαφερον !!!!!!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.