Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βασίλης Σπανούλης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
vastravoud
Παρεμπιπτόντως, δεν έχω δει ΚΑΜΙΑ δήλωση του Διαμαντίδη που να το παίζει "Παναθηναϊκάρας". Απλώς λόγω χαρακτήρα, ιδιοσυγκρασίας, μεγάλης αποδοχής από κόσμο και Ζοτς (διαλέγετε και παίρνετε) προτιμάει τα σίγουρα. Κι εγώ ενδεχομένως να προτιμούσα τα "σίγουρα" αν ημουν στη θέση του ΔΔ - ή να έπραττα το ίδιο με τον Σπανούλη.

Το μπάσκετ είναι και μπίζνες, τόσο απλά.....

Τέλος, τη μάνα του Σπανούλη, του Διαμαντίδη, του Παπαλουκά ΔΕΝ την βρίζουν οι διοικήσεις αλλά ένα μάτσο καθυστερημένοι. Εγώ σαν επαγγελματίας γιατι να τους λάβω υπ' όψιν;
kolokotronis
QUOTE(vastravoud @ Mar 14 2011, 18:23 ) *
Παρεμπιπτόντως, δεν έχω δει ΚΑΜΙΑ δήλωση του Διαμαντίδη που να το παίζει "Παναθηναϊκάρας". Απλώς λόγω χαρακτήρα, ιδιοσυγκρασίας, μεγάλης αποδοχής από κόσμο και Ζοτς (διαλέγετε και παίρνετε) προτιμάει τα σίγουρα. Κι εγώ ενδεχομένως να προτιμούσα τα "σίγουρα" αν ημουν στη θέση του ΔΔ - ή να έπραττα το ίδιο με τον Σπανούλη.

Το μπάσκετ είναι και μπίζνες, τόσο απλά.....

Τέλος, τη μάνα του Σπανούλη, του Διαμαντίδη, του Παπαλουκά ΔΕΝ την βρίζουν οι διοικήσεις αλλά ένα μάτσο καθυστερημένοι. Εγώ σαν επαγγελματίας γιατι να τους λάβω υπ' όψιν;

Τον Διαμαντίδη πάντως, δεν τον κόβω να πολυασχολιότανε με ομάδες όταν ήταν μικρός.
Zephyr
QUOTE(stergios40 @ Mar 14 2011, 14:52 ) *
Πολύ στεναχωρημένος πήρε τον λόγο ο Βασίλης Σπανούλης. “Συγνώμη για τις δύο κακές εμφανίσεις μας είπε”, αλλά πριν ολοκληρώσει οι οπαδοί του φώναξαν “Δεν θέλουμε να ζητάς συγνώμη. Έχετε κερδίσει όλες τις ομάδες την Ευρώπης. Δεν μας ενδιαφέρει να τα χάσετε ολα. Μας κράτατε ορθιους 15 χρόνια. Τώρα σας κρατάμε εμείς”
“Θα κάνουμε τα πάντα, να είστε δίπλα μας”, απάντησε ο V-Span έτοιμος να βάλει τα κλάματα από τη συγκίνηση.


ΕΔΩ ΕΚΛΑΙΓΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ...ΜΠΑΣ Κ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 3D......


Τι δηλώσεις έχει κάνει στην καριέρα του ο κάθε παίχτης δεν μπορώ να ξέρω, για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω καν σε ποιο γεγονός αναφέρεσαι. Anyway, στην συνείδηση του μέσου ερυθρόλευκου οπαδού ο Σπαν έγινε πιο εύκολα αποδεκτός σε σχέση π.χ. με τον Διαμαντίδη σε μια υποθετική μεταγραφή.
Και αυτό έχει να κάνει τόσο με την συμπεριφορά του όσο και με το ήπιο του χαρακτήρα του όπως επισημαίνει και ο vastravoud.
Ούτε ο ΔΔ έχει δηλώσει "παναθηναικάρας" αλλά η συμπεριφορά του στο γήπεδο είναι αυτή που κάνει τους "κόκκινους" να τον "μισούν" και τους "πράσινους" να τον λατρεύουν. Αυτό το πράγμα δεν το είχε ο Σπανούλης στον ΠΑΟ, ούτε έγινε αντικείμενο λατρείας ούτε αντίστοιχα μίσους.

thrylos7
QUOTE
Τον Διαμαντίδη πάντως, δεν τον κόβω να πολυασχολιότανε με ομάδες όταν ήταν μικρός.


Παόκι και να μην ασχολείται δεν παίζει... biggrin.gif
kolokotronis
QUOTE(Zephyr @ Mar 14 2011, 19:14 ) *
Τι δηλώσεις έχει κάνει στην καριέρα του ο κάθε παίχτης δεν μπορώ να ξέρω, για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω καν σε ποιο γεγονός αναφέρεσαι. Anyway, στην συνείδηση του μέσου ερυθρόλευκου οπαδού ο Σπαν έγινε πιο εύκολα αποδεκτός σε σχέση π.χ. με τον Διαμαντίδη σε μια υποθετική μεταγραφή.
Και αυτό έχει να κάνει τόσο με την συμπεριφορά του όσο και με το ήπιο του χαρακτήρα του όπως επισημαίνει και ο vastravoud.
Ούτε ο ΔΔ έχει δηλώσει "παναθηναικάρας" αλλά η συμπεριφορά του στο γήπεδο είναι αυτή που κάνει τους "κόκκινους" να τον "μισούν" και τους "πράσινους" να τον λατρεύουν. Αυτό το πράγμα δεν το είχε ο Σπανούλης στον ΠΑΟ, ούτε έγινε αντικείμενο λατρείας ούτε αντίστοιχα μίσους.

Κοίτα, προφανώς η ηπιότερη συμπεριφορά του Σπανούλη σε σχέση με αυτή του ΔΔ, έχει να κάνει με τα γεγονότα με τον Τεόντοσιτς.

Κατά τη γνώμη μου και οι δύο το ίδιο ήπιοι είναι και δεν προκαλούν.

Θυμάσαι εσύ κάποιο άλλο περιστατικό του ΔΔ,με κάποιον άλλο παίκτη, που να έχει δώσει δικαίωμα?

Αν δεν είχαν συμβεί τα γεγονότα με τον Τεόντοσιτς, θα έβλεπες καμμία διαφορά στην συμπεριφορά ΔΔ-Σπανούλη?

Και τελειώνοντας, ο Τεόντοσιτς δεν νομίζω ότι έχει και το καλύτερο όνομα στον χώρο.

Το πιο πιθανό είναι αυτός να τον προκάλεσε και ο δικός μας να αντέδρασε.

Οπότε μην λέμε για την ''συμπεριφορά'' του ΔΔ η οποία δικαιολογημένα τον έκανε κόκκινο πανί στους φίλους του οσφπ.
thrylos7
QUOTE
Θυμάσαι εσύ κάποιο άλλο περιστατικό του ΔΔ,με κάποιον άλλο παίκτη, που να έχει δώσει δικαίωμα?


Θυμάμαι 3-4 στο κύπελλο τώρα πρόσφατα με τον Άρη. Ήταν και ο Σλούκας ο ένας, πιάνεται; tongue.gif

Ας μην κρυβόμαστε και ο Μήτσος μπασκετικός "τσόγλανος" έχει γίνει. Στο παρκέ πάντα.
colonel gomelsky
QUOTE(thrylos7 @ Mar 14 2011, 19:32 ) *
Θυμάμαι 3-4 στο κύπελλο τώρα πρόσφατα με τον Άρη. Ήταν και ο Σλούκας ο ένας, πιάνεται; tongue.gif

Ας μην κρυβόμαστε και ο Μήτσος μπασκετικός "τσόγλανος" έχει γίνει. Στο παρκέ πάντα.


Σοβαρά το λες αυτό? ohmy.gif

Ο Γκαρνετ τι είναι δηλαδή? Μπασκετικός γκανγκστερ?

Είναι πολύ λογικό σε 10 χρόνια καριέρας να ξεφύγεις και 4-5 φορές.
thrylos7
Γιατί, εσύ έχεις ακόμα την εικόνα του καλού παιδιού στο μυαλό σου;
Μπορεί να είναι και ο καλύτερος άνθρωπος, δεν ξέρω, αλλά μέσα στο παρκέ το "ζει" το ματς και δε χρειάζεται να είσαι ιδιαίτερα παρατηρητικός για να το διαπιστώσεις...

Καλά για τον KG δε νομίζω ότι χρειάζεται να σχολιάσουμε κάτι...
και προφανώς, δε στέκει σύγκριση με τον αληθινό "γκάνγκστερ". wink.gif

frenchman7
QUOTE(kolokotronis @ Mar 14 2011, 19:26 ) *
Κοίτα, προφανώς η ηπιότερη συμπεριφορά του Σπανούλη σε σχέση με αυτή του ΔΔ, έχει να κάνει με τα γεγονότα με τον Τεόντοσιτς.

Κατά τη γνώμη μου και οι δύο το ίδιο ήπιοι είναι και δεν προκαλούν.

Θυμάσαι εσύ κάποιο άλλο περιστατικό του ΔΔ,με κάποιον άλλο παίκτη, που να έχει δώσει δικαίωμα?

Αν δεν είχαν συμβεί τα γεγονότα με τον Τεόντοσιτς, θα έβλεπες καμμία διαφορά στην συμπεριφορά ΔΔ-Σπανούλη?

Και τελειώνοντας, ο Τεόντοσιτς δεν νομίζω ότι έχει και το καλύτερο όνομα στον χώρο.

Το πιο πιθανό είναι αυτός να τον προκάλεσε και ο δικός μας να αντέδρασε.

Οπότε μην λέμε για την ''συμπεριφορά'' του ΔΔ η οποία δικαιολογημένα τον έκανε κόκκινο πανί στους φίλους του οσφπ.


+ Με τον Γκόλεματς..

Είναι γεγονός πως πλέον ο Διαμαντίδης έχει "αλητέψει" με την καλή έννοια. Και πάντα μιλώντας αγωνιστικά.
Και αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό, ειδικά για τους Παναθηναικούς.
Zephyr
QUOTE(kolokotronis @ Mar 14 2011, 19:26 ) *
Κοίτα, προφανώς η ηπιότερη συμπεριφορά του Σπανούλη σε σχέση με αυτή του ΔΔ, έχει να κάνει με τα γεγονότα με τον Τεόντοσιτς.

Κατά τη γνώμη μου και οι δύο το ίδιο ήπιοι είναι και δεν προκαλούν.

Θυμάσαι εσύ κάποιο άλλο περιστατικό του ΔΔ,με κάποιον άλλο παίκτη, που να έχει δώσει δικαίωμα?

Αν δεν είχαν συμβεί τα γεγονότα με τον Τεόντοσιτς, θα έβλεπες καμμία διαφορά στην συμπεριφορά ΔΔ-Σπανούλη?

Και τελειώνοντας, ο Τεόντοσιτς δεν νομίζω ότι έχει και το καλύτερο όνομα στον χώρο.

Το πιο πιθανό είναι αυτός να τον προκάλεσε και ο δικός μας να αντέδρασε.

Οπότε μην λέμε για την ''συμπεριφορά'' του ΔΔ η οποία δικαιολογημένα τον έκανε κόκκινο πανί στους φίλους του οσφπ.


Ο ΔΔ μπορεί να είναι καλό και χρυσό παιδί, αλλά μέσα στο γήπεδο και το βρώμικο παιχνίδι του θα κάνει, και τα μουλωχτά χτυπήματα-αγκωνιές θα ρίξει, θα σκούζει και σαν γατί στους διαιτητές αν τυχόν χρεωθεί και φάουλ! Σίγουρα δεν είναι ο μόνος που τα κάνει αυτά, τα έκαναν κ άλλοι (δικοί μας) στο παρελθόν.
Η διαφορά του με τον Σπαν είναι αυτή, ο Σπαν κάνει πιο καθαρό παιχνίδι και αυτό το λέω καθαρά μπασκετικά, ανεξαρτήτως φανέλας. Δεν προκαλεί μέσα από το παιχνίδι του.
Για τον Τεόντοσιτς τα έχουμε πει και ξαναπεί. Δεν είναι το καλύτερο παιδί που κυκλοφορεί στα γήπεδα, έχει την σέρβικη νοοτροπία του "κερδίζω με κάθε τρόπο" (ΟΛΟΙ οι Σέρβοι την έχουν, παίχτες και προπονητές... wink.gif ), αλλά δεν είναι και το χειρότερο, ή αν θες, δεν είναι ο μόνος που συμπεριφέρεται έτσι.
Τώρα αν μπούμε στην διαδικασία να λέμε ποιός πείραξε πρώτος ποιόν και ποιός είναι μεγαλύτερο κωλόπαιδο, θα καταλήξουμε να παίζουμε την κολοκυθιά!
saou
Ο Διαμαντίδης είναι το καλύτερο παιδί εντός και εκτός παρκέ.

Ο Σπανούλης έκλαιγε και παρακαλούσε τους Γιαννακόπουλους να τον φέρουν πίσω από το ΝΒΑ.

Επίσης ο Σπανούλης κόντεψε να δακρύσει πέρυσι κατά την επίσκεψη των οπαδών στο ΟΑΚΑ.

Εκτός αυτών, από τον ΠΑΟ δε γίνεται να φύγει κάποιος για νορμάλ λόγους, πρέπει να είναι βρωμερός, ελεεινός, μίζερο και φιλοχρήματο υποκείμενο και να κρύβει μια σκοτεινή πλευρά που αηδιάζει όποιον έρχεται σε επαφή μαζί του.

Και συνεχίστε να καταπίνετε αμάσητα τα όσα βγάζει προς τα έξω η προπαγάνδα του καθενός μέσα από την πένα του κάθε καημένου δημοσιογράφου που απλά θέλει να βγάλει λίγο ψωμί.
tzagasdog
QUOTE(saou @ Mar 14 2011, 21:04 ) *
Ο Διαμαντίδης είναι το καλύτερο παιδί εντός και εκτός παρκέ.

Ο Σπανούλης έκλαιγε και παρακαλούσε τους Γιαννακόπουλους να τον φέρουν πίσω από το ΝΒΑ.

Επίσης ο Σπανούλης κόντεψε να δακρύσει πέρυσι κατά την επίσκεψη των οπαδών στο ΟΑΚΑ.

Εκτός αυτών, από τον ΠΑΟ δε γίνεται να φύγει κάποιος για νορμάλ λόγους, πρέπει να είναι βρωμερός, ελεεινός, μίζερο και φιλοχρήματο υποκείμενο και να κρύβει μια σκοτεινή πλευρά που αηδιάζει όποιον έρχεται σε επαφή μαζί του.

Και συνεχίστε να καταπίνετε αμάσητα τα όσα βγάζει προς τα έξω η προπαγάνδα του καθενός μέσα από την πένα του κάθε καημένου δημοσιογράφου που απλά θέλει να βγάλει λίγο ψωμί.


ποσο δικιο εχεις ρε φιλε...
il postino
ο δδ μεσα στο παρκε δεν εχει καμια σχεση με την εικονα του και το ποιον του εξω απο αυτο!! και θα σπρωξει και θα βρισει και θα ριξει ξυλο και πανω απο ολα δε μασαει απεναντι σε κανεναν και πουθενα!! ειναι ο καταλληλος αρχηγος για τον παο!

ειναι αρχηγος με ολη τη σημασια της λεξης και οχι αρχηγος με ξενα @@ οπως ηταν καποτε ο αλβερτης και ο τομιτς!!

οσο και να τον κραζουν οι φιλοι του οσφπ πιστευω οτι , στην τελικη, τον σεβονται και αναγνωριζουν την αξια του. οσο για το πανο που ειχαν αναρτησει, κακια στιγμη και τιποτα παραπανω. αλλωστε το μισος και η λατρεια ειναι στοιχεια απαραιτητα στον αθλητισμο, δινουν αλλη χαρη, οσο αδοκιμο και αν ακουγεται κατι τετοιο!
kseplenhs
Και σε θέμα για την πυρηνική σύντηξη πάλι για τον διαμαντίδη και τα γαμπριλίκια του θα μιλάμε...

ον τοπικ τώρα,περιμένω πιο hardcore συνέντευξη την επόμενη φορά.Πλέον είναι σε ομάδα που τα politically correct δεν κάνουν εντύπωση.Εδώ είναι λιμάνι.Εχουμε οργανωμένους οπαδούς που κάνουν εκπομπή στην τηλεόραση με διαλόγους που κυμαίνονται στα εξής επίπεδα:

" -σήμερα ο έφηβος έγινε 86 ετών.Ξέρετε κανέναν εφηβο 86 ετών τόσο ντούρο?
-2 κουταλιές της σούπας τουλάχιστον"



tzagasdog
QUOTE(il postino @ Mar 14 2011, 22:21 ) *
οσο και να τον κραζουν οι φιλοι του οσφπ πιστευω οτι , στην τελικη, τον σεβονται και αναγνωριζουν την αξια του. οσο για το πανο που ειχαν αναρτησει, κακια στιγμη και τιποτα παραπανω. αλλωστε το μισος και η λατρεια ειναι στοιχεια απαραιτητα στον αθλητισμο, δινουν αλλη χαρη, οσο αδοκιμο και αν ακουγεται κατι τετοιο!


και ο σεβασμος ειναι κομματι του αθλητισμου αλλα....

τοτε οι Ολυμπιακοι δεν το σεβαστηκαν καθολου. Μιλαμε για αηδια.
kolokotronis
QUOTE(il postino @ Mar 14 2011, 22:21 ) *
ο δδ μεσα στο παρκε δεν εχει καμια σχεση με την εικονα του και το ποιον του εξω απο αυτο!! και θα σπρωξει και θα βρισει και θα ριξει ξυλο και πανω απο ολα δε μασαει απεναντι σε κανεναν και πουθενα!! ειναι ο καταλληλος αρχηγος για τον παο!

ειναι αρχηγος με ολη τη σημασια της λεξης και οχι αρχηγος με ξενα @@ οπως ηταν καποτε ο αλβερτης και ο τομιτς!!
οσο και να τον κραζουν οι φιλοι του οσφπ πιστευω οτι , στην τελικη, τον σεβονται και αναγνωριζουν την αξια του. οσο για το πανο που ειχαν αναρτησει, κακια στιγμη και τιποτα παραπανω. αλλωστε το μισος και η λατρεια ειναι στοιχεια απαραιτητα στον αθλητισμο, δινουν αλλη χαρη, οσο αδοκιμο και αν ακουγεται κατι τετοιο!

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στα τελευταία τους.

Γιατί στα καλά τους ήταν αρχηγοί με δικά τους @@
KingCrimson
Ο Δ.Δ. σε γενικες γραμμες μπορει οντως να εχει αλητεψει εντος παρκε και να μην ειναι και τοσο αθωος, αλλα γενικα ειναι εντος οριων, το μονο ενοχλητικο ειναι η συνεχης κλαψα του στους διαιτητες
Ο Βασιλακης παλι μονο αν του σπασεις τα χερια και τον πεταξεις κατω μπορει να τσιτωθει και αυτος, κατα τα αλλα ειναι απολυτα μετρημενος και συγκεντρωμενος και αυτο το στυλακι μονο καλο του εχει κανει
Ο Τεοντοσιτς δεν εχει καμοια σερβικη νοοτροπια, που και ακομα να την ειχε δε μου λεει κατι και δε δικαιολογει κατι..
Απλα εχει καβαλησει το καλαμι απο καιρο και εχει κανει και διαφορα που εχουν αναρτηθει σε αρκετα βιντεακια στο youtube,,,, νταξει ας παιξει πρωτο μπασκεταρα οπως ο συγχωρεμενος ο Ντραζεν (μια και λεμε για γιουγκο νοοτροπιες) και μετα ας το παιξει και κωλοπαιδο να τον αποθεωσουμε ολοι ομαδικως..
GK_23
QUOTE(il postino @ Mar 14 2011, 22:21 ) *
ο δδ μεσα στο παρκε δεν εχει καμια σχεση με την εικονα του και το ποιον του εξω απο αυτο!! και θα σπρωξει και θα βρισει και θα ριξει ξυλο και πανω απο ολα δε μασαει απεναντι σε κανεναν και πουθενα!! ειναι ο καταλληλος αρχηγος για τον παο!

Ο ΔΔ δεν είναι ο μόνος που σπρώχνει, βρίζει και ρίχνει ξύλο εντός παρκέ...
Πολλοί παίκτες τα κάνουν αυτά μέσα στο παρκέ και αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για τον χαρακτήρα τους ως άνθρωποι...
Ακόμα και να φτύσεις αντίπαλο ή να πιαστείς στα χέρια, δικαιολογείται εν μέρει, όσο άσχημο και αν είναι, εξαιτίας των υψηλών σφυγμών του αγώνα.
Προσωπικά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον Διαμαντίδη από άτομο που τον γνώριζε από την Καστοριά και εξακολουθεί να έχει επαφή μαζί του.

Το θέμα λοιπόν για τον Διαμαντίδη δεν είναι αν κάποια στιγμή έχει επιδείξει άσχημη συμπεριφορά εντός παρκέ.
Αρκετοί το έχουν κάνει αυτό κατά τη διάρκεια της καριέρας τους...
Το θέμα που "χτυπάει άσχημα" σε εμένα είναι η αντιμετώπιση του από τα ΜΜΕ συνολικότερα.
Ο Διαμαντίδης από τη στιγμή που καθιερώθηκε στην εθνική ομάδα, έχει ξεκάθαρη αβάντα και προβολή από συγκεκριμένους δημοσιογραφικούς κύκλους. Χωρίς φυσικά να υποστηρίζω πως ευθύνεται ο ίδιος για αυτό, νομίζω πως είναι μια πραγματικότητα.

- Κριτική για άσχημες εμφανίσεις δεν θυμάμαι να του έχει γίνει ποτέ
- Πολύ συχνά συγκεντρώνει αποθεωτικά σχόλια, τα οποία δεν τα αξίζει, εις βάρος πολλές φορές συμπαικτών του
- Οι "παραβατικές" συμπεριφορές του εντός παρκέ κουκουλώνονται ενώ άλλων αναδεικνύονται με την πρώτη ευκαιρία
- Το MVP του 2007 αποτελεί κατά κοινή ομολογία ελληνικό δημοσιογραφικό δημιούργημα
- Οι υπερβολές που ακούγονται προς το πρόσωπό του έχουν φτάσει στο βαθμό της "ύβρης" με τη σύγκρισή του με τον μοναδικό Νίκο Γκάλη

Άσχετα από τις παραπάνω διαπιστώσεις, είναι προφανές πως πρόκειται για πολύ μεγάλο και πολυσύνθετο παίκτη...

Μιας και το τόπικ είναι "Βασίλης Σπανούλης" ας γράψω κάτι και για αυτόν rolleyes.gif

Προσωπικά δεν μου αρέσει να συγκρίνω παίκτες λέγοντας πως "ο τάδε είναι καλύτερος από τον δείνα" κλπ...
Υπάρχουν πράγματα που κάνει καλά ένας παίκτης σε σχέση με κάποιον άλλο και το αντίστροφο ακόμα και όταν αγωνίζονται πάνω κάτω στην ίδια θέση.
Το ίδιο νομίζω πως ισχύει και με τους Σπανούλη-Διαμαντίδη.
Κάποια πράγματα τα κάνει καλύτερα ο ένας, κάποια καλύτερα ο άλλος...

Σχετικά με τη συνέντευξη του Σπανούλη, για την οποία γίνεται η όλη κουβέντα, εγώ δεν βρίσκω κάτι μεμπτό ή κάτι προκλητικό. Το να λέει πως "ο ΠΑΟ δεν τον κάλυπτε", δε σημαίνει πως αμφισβητεί την αγωνιστική αξία του ΠΑΟ. Μπορεί να μην τον κάλυπτε ο τρόπος λειτουργίας της ομάδας, τα πρόσωπα που την περιβάλλουν κλπ.

Το μόνο για τον οποίο δεν με έπεισε είναι πως το οικονομικό δεν έπαιξε σημαντικό ρόλο στην απόφαση της μετακίνησής του. Δεν περίμενα να το παραδεχθεί φυσικά αλλά πιστεύω πως ήταν από τους καθοριστικότερους παράγοντες για να αλλάξει ομάδα.

Όσο για τις αντιδράσεις των φίλων του ΠΑΟ στην μετακίνηση αυτή, είναι λογικές κατά την άποψή μου. Το ίδιο θα συνέβαινε και έχει συμβεί και από τους φίλους του ΟΣΦΠ σε αντίστοιχη περίπτωση. Επειδή όμως ο αθλητισμός είναι επάγγελμα και οι ομάδες εταιρείες, καλό για εμάς τους ίδιους πάνω από όλα, θα είναι να μην ξεφεύγουμε.

Αυτό που δεν βρίσκω καθόλου λογικό στην προκειμένη περίπτωση είναι το παραμυθάκι σχετικά με το ότι "ο Σπανούλης έκλαιγε από το Χιούστον παρακαλώντας τους Γιαννακόπουλους να τον φέρουν πίσω"...

Από που στοιχειοθετείται αυτή η ιστορία;
Ήταν κανείς μπροστά και τον είδε;
Άκουσε κάποιος τη συνομιλία του με τον Γιαννακόπουλο;

Λες και ο Σπανούλης θα έμενε στα αζήτητα αν αποφάσιζε η ομάδα του στο NBA να τον αφήσει ελεύθερο...
colonel gomelsky
QUOTE(sixama23 @ Mar 14 2011, 23:22 ) *
- Το MVP του 2007 αποτελεί κατά κοινή ομολογία ελληνικό δημοσιογραφικό δημιούργημα


Για να είμαι και οντοπικ. Το μβπ του 2009 δεν ηταν ελληνικό δημοσιογραφικό δημιούργημα?

QUOTE(sixama23 @ Mar 14 2011, 23:22 ) *
Αυτό που δεν βρίσκω καθόλου λογικό στην προκειμένη περίπτωση είναι το παραμυθάκι σχετικά με το ότι "ο Σπανούλης έκλαιγε από το Χιούστον παρακαλώντας τους Γιαννακόπουλους να τον φέρουν πίσω"...

Από που στοιχειοθετείται αυτή η ιστορία;
Ήταν κανείς μπροστά και τον είδε;
Άκουσε κάποιος τη συνομιλία του με τον Γιαννακόπουλο;

Λες και ο Σπανούλης θα έμενε στα αζήτητα αν αποφάσιζε η ομάδα του στο NBA να τον αφήσει ελεύθερο...


Βασικά αυτήν την ιστορία την επιβεβάιωσε (και μάλιστα σε χειρότερη εκδοχή) ο Ραζνάτοβιτς (αν μ αγαπας φέρε με πίσω) σε καλοκαιρινή του συνέντευξη στο σουπερμπασκετ
GK_23
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 14 2011, 23:27 ) *
Για να είμαι και οντοπικ. Το μβπ του 2009 δεν ηταν ελληνικό δημοσιογραφικό δημιούργημα?

Αν ήταν, ήταν εις βάρος του Σάρας προφανώς...
Αλλά σε σαφώς μικρότερο βαθμό από ότι ήταν του Σισκάουσκας το 2007.
Επίσης πόσοι Έλληνες δημοσιογράφοι υπήρχαν στο Βερολίνο το 2009 και πόσοι στην ΑΘήνα το 2007;

Το "αν με αγαπάς φέρε με πίσω" δεν το είπε στον Γιαννακόπουλο ο Σπανούλης, στον Ραζνάτοβιτς το είπε...

Αυτή η ατάκα του δηλαδή προς τον μανατζέρ του στοιχειοθετεί πως ο Σπανούλης παρακαλούσε τον ΠΑΟ να τον φέρει πίσω;
Μόνο δηλαδή την "πόρτα του ΠΑΟ χτύπησε" ο Μίσκο τότε για τον πελάτη του;
Είναι γνωστό πως απέρριψε πρόταση του ΟΣΦΠ τότε ο Σπανούλης...
Άρα μάλλον κανείς δεν του έκανε χάρη...
kseplenhs
εγω είχα ακούσει πως η μάνα του σπανούλη έκλαιγε στον τζενεραλ απ'αυτόν των σπερς (ή του χιουστον) να τον αφήσουν ελευθερο αλλά ούτε αυτή σκέφτηκε ο αχάριστος το καλοκαίρι όταν αφηνε την πανάθα για τα φράγκα των αγγελοπουλαίων...
KingCrimson
QUOTE(kseplenhs @ Mar 14 2011, 23:33 ) *
εγω είχα ακούσει πως η μάνα του σπανούλη έκλαιγε στον τζενεραλ απ'αυτόν των σπερς (ή του χιουστον) να τον αφήσουν ελευθερο αλλά ούτε αυτή σκέφτηκε ο αχάριστος το καλοκαίρι όταν αφηνε την πανάθα για τα φράγκα των αγγελοπουλαίων...


αχαχαχαχαχα, φαντασουμε τη φρικη ειχε βγαλει ο κιλ-μπιλ στο Αμερικα!
colonel gomelsky
QUOTE(sixama23 @ Mar 14 2011, 23:32 ) *
Αν ήταν, ήταν εις βάρος του Σάρας προφανώς...
Αλλά σε σαφώς μικρότερο βαθμό από ότι ήταν του Σισκάουσκας το 2007.
Επίσης πόσοι Έλληνες δημοσιογράφοι υπήρχαν στο Βερολίνο το 2009 και πόσοι στην ΑΘήνα το 2007;

Το "αν με αγαπάς φέρε με πίσω" δεν το είπε στον Γιαννακόπουλο ο Σπανούλης, στον Ραζνάτοβιτς το είπε...

Αυτή η ατάκα του δηλαδή προς τον μανατζέρ του στοιχειοθετεί πως ο Σπανούλης παρακαλούσε τον ΠΑΟ να τον φέρει πίσω;
Μόνο δηλαδή την "πόρτα του ΠΑΟ χτύπησε" ο Μίσκο τότε για τον πελάτη του;
Είναι γνωστό πως απέρριψε πρόταση του ΟΣΦΠ τότε ο Σπανούλης...
Άρα μάλλον κανείς δεν του έκανε χάρη...


Ξέρεις καλά ρε συ ότι για να φύγει ο Σπανούλης από την αμερική γίνανε πολλά περίεργα ντιλ. Και αυτά τα ανέλαβαν οι Γιαννακόπουλοι. Λες να πήραν πρωτοβουλία; Όχι. Μάλλον τους το ζήτησε.

Δλδ εσένα η ατάκα του στον Ραζνάτοβιτς σου φαίνεται φυσιολογική?
kseplenhs
"αν μ'αγαπάς φέρε με πίσω"

αν δεν είχα τους new kids on the block θα το έβαζα στην υπογραφή μου
Magnus92
QUOTE(thrylos7 @ Mar 14 2011, 19:25 ) *
Παόκι και να μην ασχολείται δεν παίζει... biggrin.gif



Δεν νομιζω smiley.gif .........
GK_23
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 14 2011, 23:44 ) *
Ξέρεις καλά ρε συ ότι για να φύγει ο Σπανούλης από την αμερική γίνανε πολλά περίεργα ντιλ. Και αυτά τα ανέλαβαν οι Γιαννακόπουλοι. Λες να πήραν πρωτοβουλία; Όχι. Μάλλον τους το ζήτησε.

Δλδ εσένα η ατάκα του στον Ραζνάτοβιτς σου φαίνεται φυσιολογική?

Η ακριβής ατάκα που αναφέρει ο Ραζνάτοβιτς ήταν: " Αν μ' αγαπάς βρες μου τρόπο διαφυγής από εδώ".
Τι εννοείς αν μου φαίνεται φυσιολογική; Προφανώς αποδεικνύει σε πόσο άσχημη ψυχολογική κατάσταση ήταν ο παίκτης...

Δεν αντιλέγω στο ότι οι Γιαννακόπουλοι ανέλαβαν περίεργα ντιλς όπως λες...
Το ερώτημά μου είναι το εξής όμως: Αν οι Γιαννακόπουλοι δεν έκανα τα ντιλς αυτά, δεν θα βρισκόταν κάποια άλλη ομάδα να τα κάνει; Μόνο ο ΠΑΟ είχε δηλαδή την οικονομική δυνατότητα από ευρωπαϊκές ομάδες να φέρει πίσω στην Ευρώπη τον παίκτη;

Όπως αποδεικνύεται από τα λεγόμενα του Σπανούλη, είχαν ενδιαφερθεί και η Μπαρτσελόνα και ο Ολυμπιακός αλλά αυτός απέρριψε τις προτάσεις τους. Άρα μάλλον υπήρχαν και άλλες ομάδες διατεθειμένες να αναλάβουν "περίεργα" ντιλς για να τον πάρουν από το NBA...
vastravoud
To θέμα μας δεν είναι αν ο Μήτσος είναι "καλος γαμπρός" ή "αλήτης" στο παρκέ ρε παιδιά, αλίμονο! Ποτέ και πουθενά δεν το έχει παίξει "Παναθηναϊκάρας", αυτό είπα παραπάνω....
colonel gomelsky
QUOTE(sixama23 @ Mar 14 2011, 23:56 ) *
Η ακριβής ατάκα που αναφέρει ο Ραζνάτοβιτς ήταν: " Αν μ' αγαπάς βρες μου τρόπο διαφυγής από εδώ".
Τι εννοείς αν μου φαίνεται φυσιολογική; Προφανώς αποδεικνύει σε πόσο άσχημη ψυχολογική κατάσταση ήταν ο παίκτης...

Δεν αντιλέγω στο ότι οι Γιαννακόπουλοι ανέλαβαν περίεργα ντιλς όπως λες...
Το ερώτημά μου είναι το εξής όμως: Αν οι Γιαννακόπουλοι δεν έκανα τα ντιλς αυτά, δεν θα βρισκόταν κάποια άλλη ομάδα να τα κάνει; Μόνο ο ΠΑΟ είχε δηλαδή την οικονομική δυνατότητα από ευρωπαϊκές ομάδες να φέρει πίσω στην Ευρώπη τον παίκτη;

Όπως αποδεικνύεται από τα λεγόμενα του Σπανούλη, είχαν ενδιαφερθεί και η Μπαρτσελόνα και ο Ολυμπιακός αλλά αυτός απέρριψε τις προτάσεις τους. Άρα μάλλον υπήρχαν και άλλες ομάδες διατεθειμένες να αναλάβουν "περίεργα" ντιλς για να τον πάρουν από το NBA...


Ναι, αυτή ηταν η ατάκα, δεν νομίζω να αλλαζει το νόημα σε σχέση με το πως την παρέθεσα εγώ. Και πάλι, βέβαια, δεν μου φα΄νεται και φυσιολογική. Στην Αμερική ήταν και έπαιζε μπασκετ, δεν τον είχαν στο Γκουαντάναμο να τον βασανίζουν. Τεσπα αυτό είναι άσχετο με ΠΑΟ-ΟΣΦΠ κτλ.

Τώρα για τα ντιλς. Αν ήταν μόνο οικονομικής φύσεως και όχι και θέμα γνωριμιών δεν το γνωρίζω. Αν ήταν μόνο οικονομικής φύσεως τότε είναι αυτονόητο ότι και άλλες ομάδες μπορούσαν να τα αναλάβουν. Πάντως επειδή ο τελικός χαμένος της μετακίνησης Σπανούλη ήταν οι Σπερς, νομίζω ότι τότε είχε γραφτεί (δεν έχω στοιχεία να το υιοθετήσω) ότι έπαιξε ρόλο παρέμβαση του Ζοτς στον Πόποβιτς.

Εν τέλει όλα αυτά λίγη σημασία έχουν. Ο Σπανούλης παίζει στον ΟΣΦΠ και παίζει πολύ καλά. Στο τέλος της χρονιάς, δίπλα στον γενικότερο απολογισμό του ΟΣΦΠ, θα γίνει και ο δικός του.
GK_23
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 15 2011, 13:28 ) *
Τώρα για τα ντιλς. Αν ήταν μόνο οικονομικής φύσεως και όχι και θέμα γνωριμιών δεν το γνωρίζω. Αν ήταν μόνο οικονομικής φύσεως τότε είναι αυτονόητο ότι και άλλες ομάδες μπορούσαν να τα αναλάβουν. Πάντως επειδή ο τελικός χαμένος της μετακίνησης Σπανούλη ήταν οι Σπερς, νομίζω ότι τότε είχε γραφτεί (δεν έχω στοιχεία να το υιοθετήσω) ότι έπαιξε ρόλο παρέμβαση του Ζοτς στον Πόποβιτς.

Εν τέλει όλα αυτά λίγη σημασία έχουν. Ο Σπανούλης παίζει στον ΟΣΦΠ και παίζει πολύ καλά. Στο τέλος της χρονιάς, δίπλα στον γενικότερο απολογισμό του ΟΣΦΠ, θα γίνει και ο δικός του.

Βρε συ Συνταγματάρχα, θα ήθελε έναν παίκτη στην ομάδα του ο Πόποβιτς και οι Σπερς κατ' επέκταση και θα τον άφηναν να φύγει, μόνο και μόνο επειδή τον ζήτησε ο Ζοτς; Ας ζητήσει λοιπόν και τον Ντάνκαν ο Ζοτς, να δούμε αν θα του τον δώσουν...

Οι Σπερς γιατί ήταν χαμένοι;
Ο Σπανούλης ως πικ 2ου γύρου είχε χαμηλό συμβόλαιο. Νομίζω πως οι Σπερς ζήτησαν από τον ΠΑΟ να πληρώσει την αποζημίωση στον παίκτη για τον αφήσουν ελεύθερο. Αυτό ουσιαστικά ήταν το επιπλέον ντιλ που έκανε ο ΠΑΟ στην όλη ιστορία.

Συμφωνώ πως ο Σπανούλης θα κριθεί στο τέλος της χρονιάς αρχικά και συνολικά στο τέλος του συμβολαίου του με τον ΟΣΦΠ.
Αντίστοιχα όμως θεωρώ πως πρέπει να κριθεί και ο ΠΑΟ, καθώς σε περίπτωση αποτυχίας των "πρασίνων", η απόφαση να μην δοθούν στον Σπανούλη τα λεφτά που ήθελε, θα έχει παίξει τον ρόλο της...
Το λέω αυτό γιατί στον ΠΑΟ, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δείχνει να λείπει ο Σπανούλης ή ένας παίκτης με τα χαρακτηριστικά του Σπανούλη έστω...
colonel gomelsky
QUOTE(sixama23 @ Mar 15 2011, 13:54 ) *
Βρε συ Συνταγματάρχα, θα ήθελε έναν παίκτη στην ομάδα του ο Πόποβιτς και οι Σπερς κατ' επέκταση και θα τον άφηναν να φύγει, μόνο και μόνο επειδή τον ζήτησε ο Ζοτς; Ας ζητήσει λοιπόν και τον Ντάνκαν ο Ζοτς, να δούμε αν θα του τον δώσουν...


Όχι, δεν εννοούσα αυτό σε καμία περίπτωση.


QUOTE(sixama23 @ Mar 15 2011, 13:54 ) *
Συμφωνώ πως ο Σπανούλης θα κριθεί στο τέλος της χρονιάς αρχικά και συνολικά στο τέλος του συμβολαίου του με τον ΟΣΦΠ.
Αντίστοιχα όμως θεωρώ πως πρέπει να κριθεί και ο ΠΑΟ, καθώς σε περίπτωση αποτυχίας των "πρασίνων", η απόφαση να μην δοθούν στον Σπανούλη τα λεφτά που ήθελε, θα έχει παίξει τον ρόλο της...
Το λέω αυτό γιατί στον ΠΑΟ, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δείχνει να λείπει ο Σπανούλης ή ένας παίκτης με τα χαρακτηριστικά του Σπανούλη έστω...


Για μένα και για την συντριπτική πλειοψηφία των οπαδών του ΠΑΟ (απ ότι βλέπω από προσωπικές συζητήσεις, φορα, σαιτ και μπλογκς) καλά έκανε η διοίκηση και δεν ενέδωσε στις απαιτήσεις του Σπανούλη (ειδικά από τότε που χρησιμοποιήσε τον ΟΣΦΠ). Το λάθος της διοίκησης έχει να κάνει με το ότι δεν κάλεσε πολύ νωρίτερα τον Σπανούλη για ανανέωση.

Διαφωνώ πάντως ότι όπως είναι η ομάδα φέτος λείπει ένας Σπανούλης. Με αναβαθμισμένο τον Νίκολας, αλλά και την προσθήκη Σάτο λείπει περισσότερο ένας καθαρόαιμος playmaker.
il postino
να κριθει ο παο επειδη δεν αντικατεστησε επαξια τον σπανουλη να το συζητησουμε! να κριθει ομως επειδη δεν τον εκλεισε με τους ορους του παικτη , εκει διαφωνω!!

ηθελε ο κος σπανουλης να αλλαξει ομαδα, να το δεχτω! δικαιωμα του ειναι αλλωστε!! δε μπορει ομως να μιλα επι ενα μηνα με το μεγαλο αντιπαλο και να διαπραγματευεται και με τον παο! στον αθλητισμο κατι τετοιο δεν κολαει! οπως πηγε το πραγμα τον ιουνη φανηκε ξεκαθαρα οτι ο σπανουλης ηθελε να κανει οσο το δυνατον μεγαλυτερο συμβολαιο αδιαφορωντας για τις μεθοδευσεις. και μονο που ασχοληθηκε ο παο με τον παικτη (αν ασχοληθηκε) μετα τις πρωτες επαφες του με τον ολυμπιακο και πολυ του ηταν!

προσωπικα θεωρω οτι δε θα μπορουσε να του προσαψει κανεις το παραμικρο αν τελειωνε το πρωταθλημα και εβγαινε ο κος σπανουλης και ελεγε "σας ευχαριστω, εγω με την ομαδα τελειωσα και θα ψαξω αλλου".ουτε να εξηγησει τι και πώς ουτε τιποτα.αλλα κατι τετοιο θα ειχε υψηλο αντιτιμο (πχ ο ολυμπιακος θα παιζε μονος του μπαλα με ο,τι αυτο συνεπαγεται και θα αναγκαζοταν να μιλησει σοβαρα με ομαδες του εξωτερικου) και δεν ηταν σε θεση να το πληρωσει ο κος σπανουλης!!!

οσο για τον παο, μια χαρα τον εκανε το σχεδιασμο του σε ενα τοσο δυσκολο καλοκαιρι σαν το περασμενο.το αν δεν ανταποκριθηκαν, μεχρι τωρα, μεταγραφες του καλοκαιριου του 2009 ειναι αλλο θεμα.το αν , επισης, δεν υπηρχε αξιος αντικαταστατης του σπαν στην αγορα δεν αφορα την ομαδα! το αν ενα βασικοτατο κομματι της νεας ομαδας που ηθελε ο ζοτς να χτισει δεν εχει παιξει, ουσιαστικα, ακομα και αυτο δεν αφορα τη διοικηση. το να επαιρνε ο παο εναν παικτη τυπου μπλακνευ και να αφηνε απ εξω εναν παικτη , που επενδυσε πανω του (τον καλαθη) καλως ή κακως, τοτε και παλι θα διαφωνησω!

το τι θα γραψει στο τελος η ιστορια δε σβηνει τις αλλαξοκωλιες του κου σπανουλη το καλοκαιρι που περασε!! οπως επισης, η ασχημη σταση του δε σβηνει το τι εχει προσφερει στην πρωην ομαδα του και γενικοτερα στο ελληνικο μπασκετ.

απλα η λατρεια εγινε πλεον μισος!

GK_23
QUOTE(il postino @ Mar 15 2011, 14:28 ) *
να κριθει ο παο επειδη δεν αντικατεστησε επαξια τον σπανουλη να το συζητησουμε! να κριθει ομως επειδη δεν τον εκλεισε με τους ορους του παικτη , εκει διαφωνω!!

ηθελε ο κος σπανουλης να αλλαξει ομαδα, να το δεχτω! δικαιωμα του ειναι αλλωστε!! δε μπορει ομως να μιλα επι ενα μηνα με το μεγαλο αντιπαλο και να διαπραγματευεται και με τον παο! στον αθλητισμο κατι τετοιο δεν κολαει! οπως πηγε το πραγμα τον ιουνη φανηκε ξεκαθαρα οτι ο σπανουλης ηθελε να κανει οσο το δυνατον μεγαλυτερο συμβολαιο αδιαφορωντας για τις μεθοδευσεις. και μονο που ασχοληθηκε ο παο με τον παικτη (αν ασχοληθηκε) μετα τις πρωτες επαφες του με τον ολυμπιακο και πολυ του ηταν!

προσωπικα θεωρω οτι δε θα μπορουσε να του προσαψει κανεις το παραμικρο αν τελειωνε το πρωταθλημα και εβγαινε ο κος σπανουλης και ελεγε "σας ευχαριστω, εγω με την ομαδα τελειωσα και θα ψαξω αλλου".ουτε να εξηγησει τι και πώς ουτε τιποτα.αλλα κατι τετοιο θα ειχε υψηλο αντιτιμο (πχ ο ολυμπιακος θα παιζε μονος του μπαλα με ο,τι αυτο συνεπαγεται και θα αναγκαζοταν να μιλησει σοβαρα με ομαδες του εξωτερικου) και δεν ηταν σε θεση να το πληρωσει ο κος σπανουλης!!!

οσο για τον παο, μια χαρα τον εκανε το σχεδιασμο του σε ενα τοσο δυσκολο καλοκαιρι σαν το περασμενο.

Δεν μιλάμε για αθλητισμό, μιλάμε για επαγγελματικό αθλητισμό. Έχει διαφορά νομίζω...
Το ότι ο Σπανούλης έψαχνε να κάνει το συμβόλαιο της ζωής του πέρυσι το καλοκαίρι με βρίσκει 100% σύμφωνο.
Πέρυσι τον Φεβρουάριο-Μάρτιο έγραφα σε τόπικ του ΠΑΟ πως ο Σπανούλης θα ζυγίσει αρκετά το οικονομικό θέμα το ερχόμενο καλοκαίρι και δεν είναι σίγουρο πως θα ανανεώσει με τον ΠΑΟ" και κάποιοι με "έκραζαν"...

Ο ΠΑΟ το καλοκαίρι επέλεξε να στήσει την ομάδα του με ανώτερο συμβόλαιο αυτό του Διαμαντίδη και με κεντρικό αγωνιστικό πρόσωπο τον ίδιο. Έτσι έκρινε ο προπονητής του και οι διοικούντες του. Οι οικονομικές κινήσεις του ΠΑΟ από εκεί και έπειτα (αγορά Μάριτς και μεταγραφή Σάτο κυρίως, μεταγραφές Βουγιούκα-Καϊμακόγλου) αποδεικνύουν πως ο ΠΑΟ είχε, εφόσον το ήθελε, την οικονομική δυνατότητα να κρατήσει και τον Σπανούλη και τον Διαμαντίδη στην ομάδα, δίνοντας φυσικά περισσότερα χρήματα στον πρώτο. Δεν το έκανε όμως καθώς έτσι θα διαταράσσονταν οι ισορροπίες και οι αρχές της ομάδας, σύμφωνα με τον ΠΑΟ πάντα. Απόλυτα σεβαστό.

Σε περίπτωση που αποτύχει αυτή η επιλογή του ΠΑΟ στον σχεδιασμό του, τότε απόλυτα σεβαστό θα πρέπει να είναι και το δικαίωμα στην κριτική και στις επιλογές του περασμένου καλοκαιριού. Έτσι δεν είναι το σωστό;

Αν τον έκανε μια χαρά τον σχεδιασμό του ο ΠΑΟ το καλοκαίρι, δεν θα κριθεί μεσούσης της χρονιάς. Θα κριθεί στο τέλος της σεζόν και συνολικότερα θα κριθεί στο τέλος της διετίας, όταν και θα ολοκληρωθεί ο συγκεκριμένος κύκλος του Ομπράντοβιτς στον ΠΑΟ.

Φίλε il postino κοροϊδευόμαστε;
Αν δηλαδή έβγαινε ο Σπανούλης μετά τους τελικούς της Α1 και έλεγε "Ευχαριστώ τον ΠΑΟ, συνεχίζω αλλού την καριέρα μου μπλα μπλα μπλα" και μετά από μια εβδομάδα υπέγραφε στον ΟΣΦΠ, τότε οι φίλοι του ΠΑΟ δεν θα τον μισούσαν; Δεν θα τον έβριζαν τότε;

Εγώ δεν προσπαθώ να κατευνάσω το μίσος προς τον Σπανούλη. Δικαίωμα του καθενός είναι να τον μισεί όσο θέλει.
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι αν αναρωτήθηκε ποτέ κανείς φίλος του ΠΑΟ, μήπως τελικά τα άξιζε τα λεφτά που ζητούσε ο Σπανούλης;

Θεωρώ πως αντικειμενική απάντηση σε αυτό το ερώτημα θα δοθεί στο τέλος της σεζόν ή ακόμα καλύτερα στο τέλος της επόμενης, όταν θα υπάρχει μια συνολική αποτίμηση των πεπραγμένων ΠΑΟ και ΟΣΦΠ για την διετία 2010-2012.
colonel gomelsky
QUOTE(sixama23 @ Mar 15 2011, 15:09 ) *
Εγώ δεν προσπαθώ να κατευνάσω το μίσος προς τον Σπανούλη. Δικαίωμα του καθενός είναι να τον μισεί όσο θέλει.
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι αν αναρωτήθηκε ποτέ κανείς φίλος του ΠΑΟ, μήπως τελικά τα άξιζε τα λεφτά που ζητούσε ο Σπανούλης;


Με βάση τη συνολική του προσφορά στον ΠΑΟ, όχι δεν άξιζε περισσότερα λεφτά από τον Διαμαντίδη. Ο ΟΣΦΠ πλήρωσε "καπέλο" στη συγκεκριμένη περίπτωση την μετακίνηση από τον ΠΑΟ. Αν έπαιρνε τον Σπανούλη από την Ρεάλ πιστεύεις ότι θα έδινε τα ίδια λεφτά?

Καλά έκανε ο ΟΣΦΠ και πλήρωσε το καπέλο. Δεν αντιλέγω σ αυτό.
επαθα λαστιχο
QUOTE(sixama23 @ Mar 15 2011, 15:09 ) *
Θεωρώ πως αντικειμενική απάντηση σε αυτό το ερώτημα θα δοθεί στο τέλος της σεζόν ή ακόμα καλύτερα στο τέλος της επόμενης, όταν θα υπάρχει μια συνολική αποτίμηση των πεπραγμένων ΠΑΟ και ΟΣΦΠ για την διετία 2010-2012.

σαφως,αλλα δεν ειναι απολυτο κριτηριο το αν ο σπανουλης κανει παπαδες με τον οσφπ κατα τη διαρκεια του συμβολαιου του.δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα ειχε την ιδια αποδοση με τον παο,αν τελικα υπεγραφε σε αυτον.κατι που ισχυει βεβαια για ολους τους αθλητες ομαδικων σπορ.οπως και δεν θα αποτελεσει κριτηριο(γιατι το διαβαζω και αυτο απο εδω και απο εκει)το
αν θα παρει τιτλους η οχι με τον οσφπ,δεν παιζει μονος του αλλωστε.αν ας πουμε,λεμε αν,υπεγραφε το καλοκαιρι στην μπαρτσα και κατεληγε να εχει τον ρολο του τεπιτς,αν η μπαρτσα εκανε το τριπλ κραουν δεν νομιζω οτι θα εστεκε να πει κανεις "οριστε κυριοι,ο σπανουλης τα σαρωσε ολα φετος"
colonel gomelsky
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 15 2011, 15:17 ) *
σαφως,αλλα δεν ειναι απολυτο κριτηριο το αν ο σπανουλης κανει παπαδες με τον οσφπ κατα τη διαρκεια του συμβολαιου του.δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα ειχε την ιδια αποδοση με τον παο,αν τελικα υπεγραφε σε αυτον.κατι που ισχυει βεβαια για ολους τους αθλητες ομαδικων σπορ.οπως και δεν θα αποτελεσει κριτηριο(γιατι το διαβαζω και αυτο απο εδω και απο εκει)το
αν θα παρει τιτλους η οχι με τον οσφπ,δεν παιζει μονος του αλλωστε.
αν ας πουμε,λεμε αν,υπεγραφε το καλοκαιρι στην μπαρτσα και κατεληγε να εχει τον ρολο του τεπιτς,αν η μπαρτσα εκανε το τριπλ κραουν δεν νομιζω οτι θα εστεκε να πει κανεις "οριστε κυριοι,ο σπανουλης τα σαρωσε ολα φετος"



Θα μετρήσει πάρα πολύ η προσωπική του συνεισφορά στους τίτλους του ΟΣΦΠ. Αν συνεχίσει να παίζει έτσι και τελικά ο ΟΣΦΠ πάρει κάποιον τίτλο, τότε το contribution του Σπανούλη θα είναι τεράστιο.
tzagasdog
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 15 2011, 15:15 ) *
Με βάση τη συνολική του προσφορά στον ΠΑΟ, όχι δεν άξιζε περισσότερα λεφτά από τον Διαμαντίδη. Ο ΟΣΦΠ πλήρωσε "καπέλο" στη συγκεκριμένη περίπτωση την μετακίνηση από τον ΠΑΟ. Αν έπαιρνε τον Σπανούλη από την Ρεάλ πιστεύεις ότι θα έδινε τα ίδια λεφτά?

Καλά έκανε ο ΟΣΦΠ και πλήρωσε το καπέλο. Δεν αντιλέγω σ αυτό.


πιστευω οτι θα τα εδινε, οπως θα τα εδινε πχ για τον Ναβαρο αν ηταν διαθεσιμος.

Τετοιοι χαρισματικοι σκορερ πληρονωνται γιατι κανουν καλα το ζητουμενο βαζουν την μπαλα στο καλαθι.
Ασε που ο Σπαν δεν ειναι τρυπα πουθενα.
il postino
QUOTE(sixama23 @ Mar 15 2011, 15:09 ) *
Δεν μιλάμε για αθλητισμό, μιλάμε για επαγγελματικό αθλητισμό. Έχει διαφορά νομίζω...
Το ότι ο Σπανούλης έψαχνε να κάνει το συμβόλαιο της ζωής του πέρυσι το καλοκαίρι με βρίσκει 100% σύμφωνο.
Πέρυσι τον Φεβρουάριο-Μάρτιο έγραφα σε τόπικ του ΠΑΟ πως ο Σπανούλης θα ζυγίσει αρκετά το οικονομικό θέμα το ερχόμενο καλοκαίρι και δεν είναι σίγουρο πως θα ανανεώσει με τον ΠΑΟ" και κάποιοι με "έκραζαν"...

Ο ΠΑΟ το καλοκαίρι επέλεξε να στήσει την ομάδα του με ανώτερο συμβόλαιο αυτό του Διαμαντίδη και με κεντρικό αγωνιστικό πρόσωπο τον ίδιο. Έτσι έκρινε ο προπονητής του και οι διοικούντες του. Οι οικονομικές κινήσεις του ΠΑΟ από εκεί και έπειτα (αγορά Μάριτς και μεταγραφή Σάτο κυρίως, μεταγραφές Βουγιούκα-Καϊμακόγλου) αποδεικνύουν πως ο ΠΑΟ είχε, εφόσον το ήθελε, την οικονομική δυνατότητα να κρατήσει και τον Σπανούλη και τον Διαμαντίδη στην ομάδα, δίνοντας φυσικά περισσότερα χρήματα στον πρώτο. Δεν το έκανε όμως καθώς έτσι θα διαταράσσονταν οι ισορροπίες και οι αρχές της ομάδας, σύμφωνα με τον ΠΑΟ πάντα. Απόλυτα σεβαστό.

Σε περίπτωση που αποτύχει αυτή η επιλογή του ΠΑΟ στον σχεδιασμό του, τότε απόλυτα σεβαστό θα πρέπει να είναι και το δικαίωμα στην κριτική και στις επιλογές του περασμένου καλοκαιριού. Έτσι δεν είναι το σωστό;

Αν τον έκανε μια χαρά τον σχεδιασμό του ο ΠΑΟ το καλοκαίρι, δεν θα κριθεί μεσούσης της χρονιάς. Θα κριθεί στο τέλος της σεζόν και συνολικότερα θα κριθεί στο τέλος της διετίας, όταν και θα ολοκληρωθεί ο συγκεκριμένος κύκλος του Ομπράντοβιτς στον ΠΑΟ.

Φίλε il postino κοροϊδευόμαστε;
Αν δηλαδή έβγαινε ο Σπανούλης μετά τους τελικούς της Α1 και έλεγε "Ευχαριστώ τον ΠΑΟ, συνεχίζω αλλού την καριέρα μου μπλα μπλα μπλα" και μετά από μια εβδομάδα υπέγραφε στον ΟΣΦΠ, τότε οι φίλοι του ΠΑΟ δεν θα τον μισούσαν; Δεν θα τον έβριζαν τότε;

Εγώ δεν προσπαθώ να κατευνάσω το μίσος προς τον Σπανούλη. Δικαίωμα του καθενός είναι να τον μισεί όσο θέλει.
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι αν αναρωτήθηκε ποτέ κανείς φίλος του ΠΑΟ, μήπως τελικά τα άξιζε τα λεφτά που ζητούσε ο Σπανούλης;

Θεωρώ πως αντικειμενική απάντηση σε αυτό το ερώτημα θα δοθεί στο τέλος της σεζόν ή ακόμα καλύτερα στο τέλος της επόμενης, όταν θα υπάρχει μια συνολική αποτίμηση των πεπραγμένων ΠΑΟ και ΟΣΦΠ για την διετία 2010-2012.

-το μπατζετ εχει πεσει προφανως!! το τι φευγει εν τελει απο τη τσεπη των κοντων εχει να κανει και με το 45% της εφοριας!! οποτε ας μη μιλησουμε για τις οικονομικες δυνατοτητες της ομαδας καλυτερα!!

-σαφως και θα τον εβριζαν αλλα η σταση του θα ταν πιο τιμια!! αλλα οπως σου ειπα ,θα χε μεγαλο αντιτιμο κατι τετοιο! εδω ομως μιλαμε για απληστια καθαρη.

-το γεγονος οτι θα ταν υπερπολυτιμος φετος (οπως και καθε χρονια αλλωστε που επαιζε για εμας)δε σημαινει οτι επρεπε να στηθουμε για παρτη του!! δηλαδη αμα ο δδ γουσταρε να εξασφαλισει τα τρισεγγονα του το καλοκαιρι οι γιαννακοπουλοι τι επρεπε να κανουν? να τον κανουν συνεταιρο?

-σαφως και δε σε κοροιδευω.
vastravoud
Τα 500k παραπάνω που ήθελε ο Σπανούλης σήμαιναν σχεδόν 1 μύριο παραπάνω μπάτζετ. Για να το κάνουμε πενηνταράκια λοιπόν, αν έμενε φέτος ο Σπανούλης δε θα ερχόταν ο Σάτο και ταυτόχρονα ούτε ο Βουγιούκας με τον Καϊμακόγλου.

Δε λέω φυσικά ότι θα καταστρεφόμασταν χωρίς τους δυο τους, αλλά στη ρακέτα θα ήμασταν ΑΚΟΜΑ πιο γυμνοί.

Τέλος, δεν αντεχω άλλο να ακουω "ο Σπαν. έφυγε για τα λεφτά" - "ο Σπαν ξενέρωσε απο τον ΠΑΟ και έφυγε". Ρε παιδιά, ποια απόφαση παίρνετε στη ζωή σας ΧΩΡΙΣ να είναι πολυπαραγοντική; Προφανώς και στριφογύριζε απ' το μυαλό του να φύγει, αλλά προφανώς και θα καθόταν αν έπαιρνε λίγο παραπάνω χρήματα. Απλώς η πλευρά των οπαδών πάντα γουστάρει να βλέπει "παικταράδες που μπροστά στην θρυλάρα δε λογαριάζουν φράγκα" και ταυτόχρονα να μισεί αυτούς που "πρόδωσαν τα πάντα για τα λεφτά".

Κι ο ίδιος ο Σπανούλης βέβαια δεν πείθει όταν λέει "δεν έφυγα για τα λεφτά". Imho το σωστό θα ήταν "δεν έφυγα μόνο για τα λεφτά".

Είπαμε, ΟΛΕΣ μας σχεδον οι αποφάσεις βασίζονται σε πολλούς παράγοντες. Δόξα τω Θεώ, εξελιγμένα όντα είμαστε και μπορούμε να σταθμίζουμε πράγματα και καταστάσεις.
rchos
QUOTE(vastravoud @ Mar 15 2011, 16:27 ) *
Είπαμε, ΟΛΕΣ μας σχεδον οι αποφάσεις βασίζονται σε πολλούς παράγοντες. Δόξα τω Θεώ, εξελιγμένα όντα είμαστε και μπορούμε να σταθμίζουμε πράγματα και καταστάσεις.


ωπ ΟΛΕΣ!

δικο μας παιδι και ο βαστραβουντ! smiley.gif
kolokotronis
QUOTE(vastravoud @ Mar 15 2011, 16:27 ) *
Τα 500k παραπάνω που ήθελε ο Σπανούλης σήμαιναν σχεδόν 1 μύριο παραπάνω μπάτζετ. Για να το κάνουμε πενηνταράκια λοιπόν, αν έμενε φέτος ο Σπανούλης δε θα ερχόταν ο Σάτο και ταυτόχρονα ούτε ο Βουγιούκας με τον Καϊμακόγλου.

Δε λέω φυσικά ότι θα καταστρεφόμασταν χωρίς τους δυο τους, αλλά στη ρακέτα θα ήμασταν ΑΚΟΜΑ πιο γυμνοί.

Τέλος, δεν αντεχω άλλο να ακουω "ο Σπαν. έφυγε για τα λεφτά" - "ο Σπαν ξενέρωσε απο τον ΠΑΟ και έφυγε". Ρε παιδιά, ποια απόφαση παίρνετε στη ζωή σας ΧΩΡΙΣ να είναι πολυπαραγοντική; Προφανώς και στριφογύριζε απ' το μυαλό του να φύγει, αλλά προφανώς και θα καθόταν αν έπαιρνε λίγο παραπάνω χρήματα. Απλώς η πλευρά των οπαδών πάντα γουστάρει να βλέπει "παικταράδες που μπροστά στην θρυλάρα δε λογαριάζουν φράγκα" και ταυτόχρονα να μισεί αυτούς που "πρόδωσαν τα πάντα για τα λεφτά".

Κι ο ίδιος ο Σπανούλης βέβαια δεν πείθει όταν λέει "δεν έφυγα για τα λεφτά". Imho το σωστό θα ήταν "δεν έφυγα μόνο για τα λεφτά".

Είπαμε, ΟΛΕΣ μας σχεδον οι αποφάσεις βασίζονται σε πολλούς παράγοντες. Δόξα τω Θεώ, εξελιγμένα όντα είμαστε και μπορούμε να σταθμίζουμε πράγματα και καταστάσεις.

Πάμε, για χιλιοστή φορά, να μιλήσουμε για τους λογους που έφυγε...

Όταν λες ότι η απόφαση να φύγει ήταν πολυπαραγοντική, μας λες ότι έφυγε και για κάτι άλλο εκτός από τα λεφτά...
Τι δηλαδή?
Τα γνωστά?
Να είναι πρώτο όνομα κτλ?

Δηλαδή ο Σπανούλης, πηγαίνοντας στον ολυμπιακό που ήδη υπήρχαν οι Παπαλουκάς και Τεόντοσιτς (άλλο που φέτος έχει πέσει), είχε δεδομένο ότι επιτέλους θα ήταν το πρώτο όνομα στην ομάδα που θα αγωνίζονταν....

Επίσης έφυγε για να αλλάξει λίγο παραστάσεις. Συνέχεια πρωταθλήματα-κύπελλα-ευρωπα'ι'κά...
Ας δει και τίποτα άλλο.

Το άλλο που δεν σκεφτήκαμε είναι το γεγονός ότι έβλεπε κάθε χρόνο τις ίδιες φάτσες: Διαμαντίδηδες-Τσαρτσαρήδες κτλ.
Βαρέθηκε ο άνθρωπος.

Αυτοί λοιπόν είναι οι πολλοί παράγοντες που έπαιξαν ρόλο και τελικά έφυγε.

Λες ''δεν αντεχω άλλο να ακουω "ο Σπαν. έφυγε για τα λεφτά'' και λίγο πιο κάτω ''αλλά προφανώς και θα καθόταν αν έπαιρνε λίγο παραπάνω χρήματα.''

Μου φαίνεται εκτός από εμάς πρέπει να μπέρδεψες και τον ίδιο σου τον εαυτό.


ΥΓ:Να πω και κάτι άλλο ρε παιδιά..
Από το να λένε οι φίλοι του ολυμπιακού (κυρίως) ''Δεν ήταν μόνο τα λεφτά, ήθελε και αλλαγή παραστάσεων, να είναι πρώτο όνομα κτλ, πράγματα που μάλλον ούτε οι ίδιοι πιστεύουν, γιατί δεν το ρίχνουν σε μία ειλικρινέστατη μανούρα, του στυλ ''Σας πήραμε έναν από τους καλύτερούς σας παίκτες, που τον θέλατε και εσείς πολύ αλλά οι μάγκες οι πρόεδροί μας, σας τον τσίμπησαν,του έδωσαν περισσότερα, ας του δίνατε πιο πολλά αν τον θέλατε τόσο, περαστικά σας και εις άλλα με υγεία''??

Για να μην απαρχτούμε?
Αφού έτσι έγινε.
Τι να κάνουμε?

Απλά δεν το κάνετε γιατί σαν λαός δεν έχουμε την απαραίτητη παιδεία να δεχτούμε την πλάκα.
Θα έτρωγε φάουλ το μισό φόρουμ.
vastravoud
Όταν έγραψα "δεν αντέχω να ακούω....." εννοούσα ότι δεν μπορώ τους μεν και τους δεν να θεωρουν ότι ο Σπανούλης άλλαξε πλευρά για ΕΝΑΝ μόνο λόγο, όπως μου τη σπάει να ακουω και τον Σπανούλη να διατείνεται ότι "τα λεφτά δεν έπαιξαν ρόλο".

Αυτο που ΠΡΟΣΠΑΘΩ να πω είναι ότι όλες μας οι αποφάσεις είναι άθροισμα παραγόντων.
rchos
QUOTE
ΥΓ:Να πω και κάτι άλλο ρε παιδιά..
Από το να λένε οι φίλοι του ολυμπιακού (κυρίως) ''Δεν ήταν μόνο τα λεφτά, ήθελε και αλλαγή παραστάσεων, να είναι πρώτο όνομα κτλ, πράγματα που μάλλον ούτε οι ίδιοι πιστεύουν, γιατί δεν το ρίχνουν σε μία ειλικρινέστατη μανούρα, του στυλ ''Σας πήραμε έναν από τους καλύτερούς σας παίκτες, που τον θέλατε και εσείς πολύ αλλά οι μάγκες οι πρόεδροί μας, σας τον τσίμπησαν,του έδωσαν περισσότερα, ας του δίνατε πιο πολλά αν τον θέλατε τόσο, περαστικά σας και εις άλλα με υγεία''??

Για να μην απαρχτούμε?
Αφού έτσι έγινε.
Τι να κάνουμε?

Απλά δεν το κάνετε γιατί σαν λαός δεν έχουμε την απαραίτητη παιδεία να δεχτούμε την πλάκα.
Θα έτρωγε φάουλ το μισό φόρουμ.


βρε συ kolokotroni για ποιο λογο αυτο το υφος στο ποστ σου?
απαγορευεται δηλαδη να εχουν καποιοι αλλη αποψη?
αυτο που λεει ο vastravoud ειναι πολυ λογικο.
σε ποια αποφαση της ζωης μας δεν σκεφτομαστε διαφορους παραγοντες για να αποφασισουμε?
εγω προσωπικα ολο αυτο που γραφεις στο υστερογραφο δεν το πιστευω.γιατι να πρεπει να το πω λοιπον?
kolokotronis
QUOTE(rchos @ Mar 15 2011, 19:15 ) *
βρε συ kolokotroni για ποιο λογο αυτο το υφος στο ποστ σου?
απαγορευεται δηλαδη να εχουν καποιοι αλλη αποψη?
αυτο που λεει ο vastravoud ειναι πολυ λογικο.
σε ποια αποφαση της ζωης μας δεν σκεφτομαστε διαφορους παραγοντες για να αποφασισουμε?εγω προσωπικα ολο αυτο που γραφεις στο υστερογραφο δεν το πιστευω.γιατι να πρεπει να το πω λοιπον?

Σε πολλές αποφάσεις της ζωής μας λαμβάνουμε υπ'όψην πολλούς παράγοντες.

Αυτόν όμως που λαμβάνουμε περισσότερο υπ'όψην από οποιονδήποτε άλλον με μεγάλη διαφορά κιόλας, καλώς ή κακώς είναι τα λεφτα.
rchos
QUOTE(kolokotronis @ Mar 15 2011, 19:21 ) *
Σε πολλές αποφάσεις της ζωής μας λαμβάνουμε υπ'όψην πολλούς παράγοντες.

Αυτόν όμως που λαμβάνουμε περισσότερο υπ'όψην από οποιονδήποτε άλλον με μεγάλη διαφορά κιόλας, καλώς ή κακώς είναι τα λεφτα.

σιγουρα.
εχεις πολυ δικιο σε αυτο γιαυτο και δεν ειναι ποτε κατακριτεο καποιος να αποφασιζει μονο λογο χρηματων.
απλα ας πουμε και στην συγκεκριμενη περιπτωση ο παιχτης αυτος εχει ξαναπαρει αποφασεις για την καριερα του που δεν βασιζονταν μονο στα χρηματα.
γιατι αποκλειουμε να ισχυει κατι αντιστοιχο και τωρα?

εγω προσωπικα δεν ξερω ποσο τοις εκατο εφυγε για τον εναν η τον αλλον λογο.απλα συμφωνω με τον βαστραβουντ οτι οι λογοι δεν ειναι απαραιτητα ενας και φυσικα κανεις εκτος απο τον ιδιο δεν ξερει σε τι βαρυτητα ηταν ο καθε λογος.
η μεγαλη σιγουρια για το ενα η για το αλλο εμενα μου κανει εντυπωση.
επαθα λαστιχο
ενταξει τοτε το ιντερνετ δεν ηταν τοσο διαδεδομενο οσο τωρα,αλλα αν ηταν πολυ αμφιβαλλω αν θα ειχε δημιοργηθει τοσος ντορος σχετικα με την αποφαση του πασπαλι.και οχι μονο.και του οικονομου,του ρατζα(αν και στους 2 τελευταιους δεν εγινε απευθειας αλλαγη περιβαλλοντος) και πολυ λιγοτερο βεβαια του ροτζερς(του οποιου παντως αν η αγωνιστικη παρουσια του στα 2 χρονια του στον οσφπ ειχε ταυτιστει με επιτυχιες και τιτλους,μια χαρα θα ενοχλουσε τους απεναντι εστω και σε μικρο βαθμο).εξακολουθω να πιστευω οτι την οργη των συντριφυλλων επιτεινει η αγωνιστικη εικονα του παναθηναικου και του ολυμπιακου αντιστοιχα.αν οι γιαννακοπουλαιοι ας πουμε αποφασιζανε να παρουνε και αλλον παικτη,πιο συγκεκριμενα τον χουερτας,και φετος πεταγαμε,δεν νομιζω οτι θα ασχολουμασταν τοσο πολυ με το τι δηλωσε ο σπανουλης,και τι κρυβεται πισω απο τα λογια του και μπλα μπλα μπλα.

α και κατι αλλο.υπαρχουν αθλητες που σκοτωνουν το ευρω και το δολλαριο στο ενα μετρο,και ειναι ικανοι ειτε να αλλαξουν περιβαλλον για μια χουφτα δολλαρια παραπανω,ειτε να προσπαθουν να παιζουν μεχρι τα 40φευγα για να βγαλουν οσο το δυνατον περισσοτερα.εξαλλου η υπερμετρη φιλαργυρια ειναι πολυ διαδεδομενη σε εκατομμυριουχους.
υπαρχουν ομως και πιο συγκροτημενοι,που εχοντας γνωση του οτι δεν θα πεινασουν ουτε τα τρισεγγονα τους,οι αποφασεις τους σχετικα με την καριερα τους διαπνεονται αποκλειστικα απο το ποσο καλα αισθανονται.ας πουμε,ο καντονα σταματησε ξαφνικα την μπαλα στα 30,σε φουλ φορμα,γιατι απλα βαρεθηκε η βρηκε κατι καλυτερο να κανει
θελω να πω,οτι δεν πρεπει να αποκλειστει για καποιον π[αικτη η αποφαση του να αλλαξει πλευρα να ειναι θεμα κινητρων,ιδιοτροπιας η δεν ξερω εγω τι αλλο.βεβαια,στην περιπτωση του σπανουλη,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο γιατι φανταζομαι οτι αν ηταν αποκλειστικα θεμα αλλαγης παραστασεων και νεων κινητρων,δεν θα ειχε τοσο καιρο στο περιμενε τις 2 ομαδες.με το που τελειωνε η σεζον και εβλεπε οτι ειχε προταση απο τον οσφπ,θα πηγαινε στυς κοντους και τον ζοτς και θα ελεγε κυριοι σας ευχαριστω για ολα,αλλα θελω να φυγω και τελος.η αν οχι διαζωσης,μεσω του μανατζερ του θα ξεκαθαριζε οτι ειχε κλεισει ο κυκλος του στον παναθηναικο
kolokotronis
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 15 2011, 19:27 ) *
ενταξει τοτε το ιντερνετ δεν ηταν τοσο διαδεδομενο οσο τωρα,αλλα αν ηταν πολυ αμφιβαλλω αν θα ειχε δημιοργηθει τοσος ντορος σχετικα με την αποφαση του πασπαλι.και οχι μονο.και του οικονομου,του ρατζα(αν και στους 2 τελευταιους δεν εγινε απευθειας αλλαγη περιβαλλοντος) και πολυ λιγοτερο βεβαια του ροτζερς(του οποιου παντως αν η αγωνιστικη παρουσια του στα 2 χρονια του στον οσφπ ειχε ταυτιστει με επιτυχιες και τιτλους,μια χαρα θα ενοχλουσε τους απεναντι εστω και σε μικρο βαθμο).εξακολουθω να πιστευω οτι την οργη των συντριφυλλων επιτεινει η αγωνιστικη εικονα του παναθηναικου και του ολυμπιακου αντιστοιχα.αν οι γιαννακοπουλαιοι ας πουμε αποφασιζανε να παρουνε και αλλον παικτη,πιο συγκεκριμενα τον χουερτας,και φετος πεταγαμε,δεν νομιζω οτι θα ασχολουμασταν τοσο πολυ με το τι δηλωσε ο σπανουλης,και τι κρυβεται πισω απο τα λογια του και μπλα μπλα μπλα.
α και κατι αλλο.υπαρχουν αθλητες που σκοτωνουν το ευρω και το δολλαριο στο ενα μετρο,και ειναι ικανοι ειτε να αλλαξουν περιβαλλον για μια χουφτα δολλαρια παραπανω,ειτε να προσπαθουν να παιζουν μεχρι τα 40φευγα για να βγαλουν οσο το δυνατον περισσοτερα.εξαλλου η υπερμετρη φιλαργυρια ειναι πολυ διαδεδομενη σε εκατομμυριουχους.
υπαρχουν ομως και πιο συγκροτημενοι,που εχοντας γνωση του οτι δεν θα πεινασουν ουτε τα τρισεγγονα τους,οι αποφασεις τους σχετικα με την καριερα τους διαπνεονται αποκλειστικα απο το ποσο καλα αισθανονται.ας πουμε,ο καντονα σταματησε ξαφνικα την μπαλα στα 30,σε φουλ φορμα,γιατι απλα βαρεθηκε η βρηκε κατι καλυτερο να κανει
θελω να πω,οτι δεν πρεπει να αποκλειστει για καποιον π[αικτη η αποφαση του να αλλαξει πλευρα να ειναι θεμα κινητρων,ιδιοτροπιας η δεν ξερω εγω τι αλλο.βεβαια,στην περιπτωση του σπανουλη,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο γιατι φανταζομαι οτι αν ηταν αποκλειστικα θεμα αλλαγης παραστασεων και νεων κινητρων,δεν θα ειχε τοσο καιρο στο περιμενε τις 2 ομαδες.με το που τελειωνε η σεζον και εβλεπε οτι ειχε προταση απο τον οσφπ,θα πηγαινε στυς κοντους και τον ζοτς και θα ελεγε κυριοι σας ευχαριστω για ολα,αλλα θελω να φυγω και τελος.η αν οχι διαζωσης,μεσω του μανατζερ του θα ξεκαθαριζε οτι ειχε κλεισει ο κυκλος του στον παναθηναικο

Πόσο δίκιο έχεις!!

Πιο κέντρο δεν γινόταν να πέσεις, φίλε.
Anaz
QUOTE
Σε πολλές αποφάσεις της ζωής μας λαμβάνουμε υπ'όψην πολλούς παράγοντες.

Αυτόν όμως που λαμβάνουμε περισσότερο υπ'όψην από οποιονδήποτε άλλον με μεγάλη διαφορά κιόλας, καλώς ή κακώς είναι τα λεφτα.
Φυσικα και ΔΕΝ ισχυει αυτο για ολους.

Νομιζω οτι πολυ το κουραζουμε.. Το πιο λογικο ειναι αυτο που λεει ο vastravoud. Οτι τετοιες αποφασεις ειναι αθροισμα πολλων παραγοντων. Πως ακριβως τα ζυγισε τωρα ο Σπανουλης,δεν ξερουμε κ δεν προκειται να μαθουμε. και ουτε εγω πειθομαι φυσικα οτι δεν επαιξαν ρολο τα χρηματα.
spysta
QUOTE(Anaz @ Mar 15 2011, 20:57 ) *
Πως ακριβως τα ζυγισε τωρα ο Σπανουλης,δεν ξερουμε κ δεν προκειται να μαθουμε. και ουτε εγω πειθομαι φυσικα οτι δεν επαιξαν ρολο τα χρηματα.

εγω τυχαια λεω καπως ετσι ..

--35% τα περισσοτερα χρηματα και η δικλειδα ασφαλειας,για μελλοντικες επιτυχιες, που ακουει στο ονομα Αγγελοπουλοι και Ιβκοβιτς
--25% οτι ηθελε να ειναι το Ν1 σε ΤΟΠ ομαδα (στη συνειδηση των φιλων του ΠΑΟ .. παντα θα ηταν πρωτος ο ΔΔ)
--20% η οικογενεια του ωστε να μεινει Ελλαδα
--15% οτι δεν ηταν ευχαριστημενος στον ΠΑΟ και θεωρουσε οτι ειχε κλεισει ο κυκλος του
--5% να δημιουργει ο spysta videakia για την παρτη του και να γουσταρει (αν ηταν παικτης του ΠΑΟ δεν θα το εκανα οποτε αναγκαστηκε να βαλει τα ερυθρολευκα wink.gif )
kolokotronis
QUOTE(spysta @ Mar 16 2011, 01:06 ) *
εγω τυχαια λεω καπως ετσι ..

--35% τα περισσοτερα χρηματα και η δικλειδα ασφαλειας,για μελλοντικες επιτυχιες, που ακουει στο ονομα Αγγελοπουλοι και Ιβκοβιτς
--25% οτι ηθελε να ειναι το Ν1 σε ΤΟΠ ομαδα (στη συνειδηση των φιλων του ΠΑΟ .. παντα θα ηταν πρωτος ο ΔΔ)
--20% η οικογενεια του ωστε να μεινει Ελλαδα
--15% οτι δεν ηταν ευχαριστημενος στον ΠΑΟ και θεωρουσε οτι ειχε κλεισει ο κυκλος του
--5% να δημιουργει ο spysta videakia για την παρτη του και να γουσταρει (αν ηταν παικτης του ΠΑΟ δεν θα το εκανα οποτε αναγκαστηκε να βαλει τα ερυθρολευκα wink.gif )

Τελικά, είχε δεν είχε, την έπεισε την πλειοψηφεία ο Σπανούλης ότι δεν έφυγε μόνο για τα χρήματα και ότι υπήρχαν και άλλοι λογοι..

Ερώτηση και αν μου απαντηθεί θα πειστώ και εγώ.

Γιατί έκανε 2 μήνες να αποφασίσει αν θα μείνει στον παο ή θα πάει στον οσφπ?
Για να σιγουρευτεί ότι στον οσφπ θα ήταν 1ο όνομα?
Μετά από 2 μήνες πήρε την διαβεβαίωση?

Μήπως για αν δει αν θα πάρει τελικά τα λεφτά από τον ΠΑΟ?

Και στον ΠΑΟ στην Ελλάδα θα ήταν η οικογένειά του.
Αν δεν ήταν ευχαριστημένος στον ΠΑΟ και θεωρούσε ότι είχε κλείσει ο κύκλος του, ξαναρωτάω 2 μήνες του πήρε να το συνειδητοποιήσει?


Και εν πάσει περιπτώσει ρε παιδιά και υπόσχομαι ότι δεν ξαναασχολούμαι:
Αν του έδινε ο ΠΑΟ τα ίδια χρήματα θα έφευγε??
Θα το σκεφτότανε 2 μήνες?

Γιατί σκίζεστε να αποδείξετε ότι δεν ήταν ΜΟΝΟ τα λεφτά ο λόγος?
thrylos7
Ρε συ kolokotronis, άραξε λίγο. smile.gif Δεν ήρθε και η καταστροφή του κόσμου αν διαφωνεί κάποιος μαζί σου, άσχετα αν τελικά έχει δίκιο, ή άδικο. Εσύ είσαι αυτός που φαίνεται να "σκίζεσαι" κάθε φορά ν' αποδείξεις το σωστό της εκάστοτε άποψής σου.


Όσο για τον Σπανούλη, προφανώς και τα λεφτά έπαιξαν σημαντικό ρόλο, αλλά έμμεσο. Ο πρώτος ήταν αυτός που αναφέρει ο spysta ως 2ο. Να είναι δηλαδή το 1ο όνομα, ή τουλάχιστον να μην είναι το 2ο.

Ζήτησε τα ίδια χρήματα που παίρνει ο Διαμαντίδης. Ο Παναθηναϊκός δεν του τα 'δωσε. Περίμενε, περίμενε, περίμενε, μπας και γίνει η κίνηση. Τίποτα. Πήγε Ολυμπιακό. That's not an opinion.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.