Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βασίλης Σπανούλης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
a bullet for your head
QUOTE(rchos @ Aug 15 2010, 22:12 ) *
ο μπασκετικος εγωισμος που λεγαμε.

Ο μπασκετικος εγωισμος ειναι καλο στοιχειο,αρκει να μην επιδεικνυεται επιλεκτικα.
Το να βαζει καποιος καινουργιες προκλησεις & να προσπαθει να ''εμποτιστει'' με ισχυρα εσωτερικα κινητρα,ειναι καλο & θεμιτο.
Ωστοσο ολα & ολοι υποκεινται σε συγκρισεις...& δεν νομιζω οτι μπορει κανενας να ισχυριστει οτι ο Σπανουλης ειναι μεγαλυτερο μπασκετικο μεγεθος απ τους Διαμαντιδη-Παπαλουκα,με τα εως τωρα πεπραγμενα του καθενος.
Εκτος & εαν ο Σπανουλης ''μεγαλουργησει'' στα επομενα χρονια,τοσο σε ατομικο,οσο & σε ομαδικο επιπεδο.
a bullet for your head
QUOTE(joi @ Aug 15 2010, 22:17 ) *
Ακόμα φέρει βαρέως την αποτυχία του NBA (τα λέει και στην πιο πάνω συνέντευξη) και θα ήθελε να τα καταφέρει σε μία αλλαγή ομάδας που φαντάζει ακόμα πιο δύσκολη (για τελείως διαφορετικούς πάντως λόγους).

ΥΓ2. Με βάση τα πιο πάνω, εγώ θα περίμενα κάποια στιγμή και μία 2ρη προσπάθεια στο ΝΒΑ. Δεν ξέρω πια αν προλαβαίνει, αλλά...

Δεν ξερω αν το φερει ακομη βαρεως.
Ομως μιας & πιασαμε τα περι μπασκετικου εγωισμου,ο Πετζα για π.χ.,λογω των ειδικων συνθηκων που επικρατουσαν τοτε στη πατριδα του,αναγκαστηκε & μεταναστευσε απ τα 17 του...
Ειχε & 2 αν θυμαμαι καλα,πολυ σοβαρους τραυματισμους προτου παει στους Κινγκς & παρολο που σαν ταλεντο,ηταν ανωτερος απ τον Σπανουλη,περασε & αυτος χοντρα ζορια στην αρχη...
Επεδειξε ομως μεγαλο πεισμα & εγωισμο & δικαιωθηκε.
Καθησε & στηριξε εξ'ολοκληρου την επιλογη του & δεν εκανε πισωγυρισματα.
Και εαν ισχυουν αυτα που φερεται να δηλωσε προσφατα ο Ραζνατοβιτς,δεν νομιζω οτι ο Πετζα εκλιπαρουσε τον μανατζερ του,για να τον φερει πισω στην Ελλαδα.
Το παραδειγμα του Πετζα κατα τη γνωμη μου,αποτελει το καλυτερο προτυπο(η' ενα απ τα καλυτερα),μπασκετικου εγωισμου.

Εγω δεν νομιζω οτι θα ξαναπροσπαθησει.
Marciulionis
QUOTE(Air Kef @ Aug 15 2010, 20:45 ) *
Να νικήσει τον ΔΔ, που κατά για τον Σπανούλη είναι χειρότερός του αλλά απολαμβάνει μεγαλύτερη αποδοχή από αυτόν.
Αυτό μου κάνει περισσότερο από όλα και αρκεί κι όλας.

Τα εχει πάρει ολα ο Σπανούλης, MVP και το Φ4, οδήγησε στο χαλκινο μετάλλιο την εθνική, αλλά εξακολουθεί να μένει στην σκιά του ΔΔ στον ΠΑΟ, άρα αν καταφέρει να τον κερδίσει με άλλη φανέλα τον ξεπερνάει.

peace.gif


QUOTE(rchos @ Aug 15 2010, 21:42 ) *
υπαρχει και ο μπασκετικος κοσμος που ανεξαρτητου ομαδας διαμορφωνει αποψη απο την αγωνιστικη αξια και οχι απο το που παιζουν.
αν ο οσφπ παρει τιτλους τοτε ο σπανουλης εξαιροντας τους κολλημενους ολυμπιακους και παναθηναικους θα εχει βγει μεγαλος μαγκας.


Δεν είναι στη σκιά του ΔΔ στο ΠΑΟ. Είναι στη σκιά του ΔΔ γενικά. Κυρίως ο κόσμος του Ολυμπιακού είναι που δεν τον αποδέχτηκε ως μεγάλο παίκτη παρά μόνο μετά τις μεγάλες εμφανίσεις του με την εθνική πέρυσι το καλοκαίρι. Ακόμα θυμάμαι τις συζητήσεις μου με τον Air and King και όχι μόνο για το αν συγκρίνονται έστω...

Τώρα το να νικήσει το ΔΔ... Δύσκολο... Εγώ τον θεωρώ καλύτερο παίκτη συνολικά άλλα λόγο χαρακτήρα πιστεύω θα πέσει στη λούμπα να κερδίσει το ΠΑΟ μόνος του και θα καταφέρει μια τρύπα στο νερό... Με το ΔΔ είναι αλληλο-συμπληρούμενοι παίκτες, οπότε ακόμα και στους τελείως αντικειμενικούς, πάντα για κάποιους θα είναι καλύτερος ο ένας και για άλλους ο άλλος... Αν καταφέρει να πάρει πρωταθλήματα και με τον Ολυμπιακό, που δεδομένων των συνθηκών φαίνεται δύσκολο,θα βγεί μάγκας... Αλλιώς...

traveller
@bullet μια και είσαι online και τα κατέχεις τα του ΝΒΑ πολύ καλά, εάν υπάρξει κάποια αντίδραση, ενημέρωσέ με σε παρακαλώ. Μόνο κάνε γρήγορα γιατί παραπάνω από 5λεπτο δε μένει το ποστ μου laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Πολύ σωστό το παράδειγμα του Πέτζα που αναφέρεις. Βρέθηκε στην κατάλληλη ομάδα (Σακραμέντο) την κατάλληλη στιγμή και ω του θαύματος ξανα-βρέθηκε στην κατάλληλη ομάδα (Ν.Ορλεάνη) την κατάλληλη στιγμή.

Μόνο ο Μπίλης ατύχησε και βρέθηκε στη λάθος ομάδα τη λάθος στιγμή icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
redman86
QUOTE(ALdaperan @ Aug 15 2010, 21:14 ) *
στον ολυμπιακο δε θα είναι στη σκια των παπαλουκα, τεοντοσιτς? dry.gif

δηλαδή εσεις σαν οπαδοι με το που έρχεται στην ομαδα τον έχετε πιο ψηλα απο τον αρχηγό παπαλουκα και τον τεοντοσιτς που ειναι τοσο καιρο στην ομαδα?



απο τον μπασκετικο κοσμο του παναθηναικου μονο αυτο δεν πρόκειται να γινει ανεξαρτητου αποτελεσματος...στο υπογράφω!!

απο το μπασκετικο κοσμο του ολυμπιακου ισως χαίρει εκτίμησης τωρα


κατ αρχάς τι εννοείς στην σκιά των παπαλουκά κ μίλος.....
ως προς τη θέση τους στο γήπεδο ή αν θα είναι ο αγαπημένος του κόσμου?
αν εννοείς ότι πιθανόν να μην τον έχουμε ψηλότερα απ τον παπαλουκά κ τον μίλος,να σου πω ότι ας περιμένουμε όλοι μας να τον δούμε πρώτα............
joi
@bullet
@traveller

Μαζί σας σε αυτά που λέτε. Όλα τα παραπάνω κάνουν "χειρότερη" την αποτυχία του να ενταχθεί στην αποκεί όχθη.
Και γι' αυτό το λόγο έγραψα ότι πιστεύω πως ψάχνει την "εξιλέωση" (=πρόκληση) μέσα από την αλλαγή πλευράς στους δύο αιώνιους.

Γιατί στην ουσία είχε μείνει από στόχους στην καριέρα του σε αυτήν την φάση. Να περιμένει να πάρει σύνταξη από τον Παναθηναϊκό/εθνική σε 5-7 χρόνια? Τι άλλο να κερδίσει προσωπικά και συλλογικά?
Αυτά είναι για χαρακτήρες σαν του ΔΔ ή του Αλβέρτη (για άλλους λόγους ο καθένας θα έλεγα).

ΥΓ. Δεν εξετάζω αν οι πιο πάνω επιλογές είναι για καλό ή για κακό, συζήτηση κάνω για τα κίνητρα της μετακίνησης.

ΥΓ2. Δεν ξεχνάω και τα λεφτά. Πιστεύω ότι το αρχικό έναυσμα δόθηκε από εκεί.
Πάντως αν δεν υπήρχαν οι Αγγελόπουλοι να τα σπρώχνουν ο Ολυμπιακός θα ήταν άλλη ομάδα και πιθανότατα θα 'ήταν και άλλες οι συνθήκες στο ελληνικό μπάσκετ, οπότε σταματάω εδώ την ανάλυση.
rchos
τραβελερ εχεις ορεξη για παιχνιδακια.
το επομενο ειρωνικο σου ποστ δε θα σβηστει.απλα θα εχεις φαουλ.
traveller
QUOTE(rchos @ Aug 15 2010, 23:36 ) *
τραβελερ εχεις ορεξη για παιχνιδακια.
το επομενο ειρωνικο σου ποστ δε θα σβηστει.απλα θα εχεις φαουλ.



το "ειρωνικό" είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω όταν νιώθω ότι υποτιμάται η νοημοσύνη μου.

Όταν βγαίνει ο κάθε Σπανούλης και λέει ότι απομυθοποίησε το ΝΒΑ, το να τον ειρωνευτώ είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.

Τε σπα, κάνε ότι καταλαβαίνεις
redman86
QUOTE(traveller @ Aug 16 2010, 12:54 ) *
το "ειρωνικό" είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω όταν νιώθω ότι υποτιμάται η νοημοσύνη μου.

Όταν βγαίνει ο κάθε Σπανούλης και λέει ότι απομυθοποίησε το ΝΒΑ, το να τον ειρωνευτώ είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.

Τε σπα, κάνε ότι καταλαβαίνεις


κατ αρχάς η δικιά σου νοημοσύνη υποτιμάται,όχι όλων.......
δεύτερον καλά εκανε κ απομυθοποίησε το nba αφού αυτή είναι η γνώμη του, έχεις δικαίωμα να διαφωνείς,αλλά όχι κ να ειρωνεύεσαι......
κ κάτι τελευταίο.......γιατί νομίζω ότι τα λες όλα αυτά επειδή έφυγε απ την ομάδα σου κ αυτό σε τσούζει?αν κάτι τέτοιο έλεγε παίχτης της ομάδας σου,θα έλεγες τα ίδια?
LFO
QUOTE(traveller @ Aug 16 2010, 11:54 ) *
το "ειρωνικό" είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω όταν νιώθω ότι υποτιμάται η νοημοσύνη μου.

Όταν βγαίνει ο κάθε Σπανούλης και λέει ότι απομυθοποίησε το ΝΒΑ, το να τον ειρωνευτώ είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.

Τε σπα, κάνε ότι καταλαβαίνεις


Εντάξει, μεχρι και ο ΔΔ το εχει απομυθοποιησει το NBA αλλα αυτος ειναι καπτεν , ο λογος του ειναι ευαγγελιο.....



QUOTE(redman86 @ Aug 16 2010, 23:21 ) *
κατ αρχάς η δικιά σου νοημοσύνη υποτιμάται,όχι όλων.......
δεύτερον καλά εκανε κ απομυθοποίησε το nba αφού αυτή είναι η γνώμη του, έχεις δικαίωμα να διαφωνείς,αλλά όχι κ να ειρωνεύεσαι......
κ κάτι τελευταίο.......γιατί νομίζω ότι τα λες όλα αυτά επειδή έφυγε απ την ομάδα σου κ αυτό σε τσούζει?αν κάτι τέτοιο έλεγε παίχτης της ομάδας σου,θα έλεγες τα ίδια?


Αγαπητε, μια φιλικη συμβουλη. Χωρις να ειμαι συνηγορος κανενος , ειδικα των παναθηναϊκών , να σου πω οτι οι προσωπικες προσβολές δεν ειναι στο φορουμ αυτό αποδεκτες....τουλάχιστον καντο με στυλ.
magickaminia
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 15 2010, 22:19 ) *
Ο μπασκετικος εγωισμος ειναι καλο στοιχειο,αρκει να μην επιδεικνυεται επιλεκτικα.
Το να βαζει καποιος καινουργιες προκλησεις & να προσπαθει να ''εμποτιστει'' με ισχυρα εσωτερικα κινητρα,ειναι καλο & θεμιτο.
Ωστοσο ολα & ολοι υποκεινται σε συγκρισεις...& δεν νομιζω οτι μπορει κανενας να ισχυριστει οτι ο Σπανουλης ειναι μεγαλυτερο μπασκετικο μεγεθος απ τους Διαμαντιδη-Παπαλουκα,με τα εως τωρα πεπραγμενα του καθενος.
Εκτος & εαν ο Σπανουλης ''μεγαλουργησει'' στα επομενα χρονια,τοσο σε ατομικο,οσο & σε ομαδικο επιπεδο.

Στα ομαδικα αθληματα οπως το μπασκετ το βασικο στοιχειο ειναι η ομαδικοτητα. Αν εξαιρεσεις μεμονωμενες πραγματικα περιπτωσεις ο κουκος δεν εφερε την ανοιξη. Ειναι απαραιτητη η ενταξη του εγωισμου μεσα στο συνολο. Αυτο που θα κανει τον αθλητη Σπανουλη να ξεχωρισει ειναι η κατακτηση τιτλων και μονο τιτλων και οχι η ατομικη του προβολη γιατι σε αυτη την περιπτωση το επομενο συμβολαιο του θα ειναι στην Λαρισα για να κλεισει την καριερα του. Ο αθλητης κρινεται στο βαθος χρονου και απομυθοποιειται ή θεοποιειται κυριως απο το παλμαρε του. Πως να κρινω λοιπον και να συγκρινω τον Σπανουλη με Αλβερτη, Γκαλη, Γιαννακη, Σιγαλα, Φασουλα, Πρελιεβιτς και λοιπους; Ας του δωσουμε τον χρονο να δειξει το ταλεντο του που ουτως ή αλλως ειναι μεγαλο. Πιστευω οτι ο Ντουντα θα του προσφερει βοηθεια. blove.gif
traveller
QUOTE(LFO @ Aug 17 2010, 06:52 ) *
Εντάξει, μεχρι και ο ΔΔ το εχει απομυθοποιησει το NBA αλλα αυτος ειναι καπτεν , ο λογος του ειναι ευαγγελιο.....


Eίναι άλλες οι περιπτώσεις : άλλο δε μου αρέσει το ΝΒΑ, δεν αισθάνομαι ικανός για εκεί και άλλο είναι το όνειρό μου, πάω και τρώω τα μούτρα μου και μετά μιλάω με απαξίωση. wink.gif
ALdaperan
QUOTE(traveller @ Aug 17 2010, 14:31 ) *
Eίναι άλλες οι περιπτώσεις : άλλο δε μου αρέσει το ΝΒΑ, δεν αισθάνομαι ικανός για εκεί και άλλο είναι το όνειρό μου, πάω και τρώω τα μούτρα μου και μετά μιλάω με απαξίωση. wink.gif

το να πηγε και να διαπιστωσε επειτα οτι δεν ειναι κατι το τοσο σπουδαιο και διαφορετικο απο το ευρωπαικο το αποκλειουμε?
LFO
Αυτό που ειπε ήταν "λαθος ομαδα, λαθος χρονικη στιγμη". Και εγω βεβαια συμφωνω με την αποψη οτι τον θεμα NBA δεν το παλεψε όπως & οσο μπορουσε....

traveller
QUOTE(ALdaperan @ Aug 17 2010, 11:47 ) *
το να πηγε και να διαπιστωσε επειτα οτι δεν ειναι κατι το τοσο σπουδαιο και διαφορετικο απο το ευρωπαικο το αποκλειουμε?


προσωπικά ναι. Γιατί σίγουρα είναι διαφορετικό και σε ότι αφορά τη σπουδαιότητα, ανάλογα πώς το βλέπει κανείς. Και ο Σάρας έφυγε ...νύχτα αλλά δεν τον άκουσα να μιλάει περί απομυθοποίησης.

Και εν πάση περιπτώσει εάν απομυθοποιήθηκε κάποιος από την όλη ιστορία, είναι ο Σπανούλης και όχι το ΝΒΑ (έλεος δηλαδή).

Πήγε-δοκίμασε-απέτυχε. Απλά πράγματα
Reggie Miller #31
Δεν έχω πάρει θέση,απλά να πω ότι και ο Παπαλουκάς είχε πει ότι δε θέλει να γυρνάει σπίτι του και να είναι τις περισσότερες φορές ηττημένος.Δεν πιστεύω όμως ότι θα μπορούσε να πιάσει ποτέ εκεί απέναντι.(απλά ήθελα να το πω).
Και ο μέγας Μποντιρόγκας δεν είπε ποτέ κάτι θετικό για το NBA. rolleyes.gif
traveller
Ναι ρε παιδιά αλλά αυτοί δεν πήγαν καν εκεί. Είναι άλλες περιπτώσεις από του Σπανούλη
Reggie Miller #31
QUOTE(traveller @ Aug 17 2010, 15:09 ) *
Ναι ρε παιδιά αλλά αυτοί δεν πήγαν καν εκεί. Είναι άλλες περιπτώσεις από του Σπανούλη


Μαζί σου,αλλά αυτός τουλάχιστον δοκίμασε.Τώρα θα μου πεις ότι δε χρειάζεται να πει τίποτα,απλά να πει ότι δεν τα κατάφερα ή απλά να μην πει κουβέντα.Δεν το λες και εύκολα.Βέβαια μπορεί να νιώθει κι έτσι,από τη στιγμή που δεν πήρε και πολλές ευκαιρίες(ίσως να μην ήταν και εύκολο να πάρει).Είναι μπερδεμένη ιστορία και ειλικρινά δε χρειάζεται να ασχολούμαστε.
apkat
Παντως και ο Ματσε που πηγε επιστρεφοντας για απομυθοποιηση μιλησε, για ρατσιστικη συμπεριφορα και αλλα πολλα τετοια..
Air Kef
Το ενδεχόμενο ο Σπανούλης ο ίδιος να είχε το ΝΒΑ στο μυαλό του σαν κάτι υπέροχο και καταπληκτικό, να το είχε σαν μύθο δλδ μέσα του, και πηγαίνοντας εκει και ζώντας από μέσα, τελικά να κατάλαβε ότι ντάξει, είναι κάτι που όπως το έζησε αυτός δεν του άρεσε καθόλου και λέγοντας σήμερα "το απομυθοποίησα" να εννοεί ότι "το απομυθοποίησα μέσα μου", αυτό δεν παίζει με τπτ;
Reggie Miller #31
Εν τω μεταξύ οι πρασινοφυλλάδες στον πρώτο αγώνα της εθνικής μέχρι και για τον Μπουρούση είπαν καλά λόγια.Σήμερα ούτε αναφορά στην καλή εμφάνιση του Σπανούλη! smiley.gif
colonel gomelsky
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Aug 30 2010, 19:30 ) *
Εν τω μεταξύ οι πρασινοφυλλάδες στον πρώτο αγώνα της εθνικής μέχρι και για τον Μπουρούση είπαν καλά λόγια.Σήμερα ούτε αναφορά στην καλή εμφάνιση του Σπανούλη! smiley.gif


Ο Σπανούλης είναι ειδική περίπτωση αυτού που λέμε persona non grata. Προφανώς και δεν θα γράψουν τίποτα. Και καλά θα κάνουν κατ εμέ. Αυτό που είναι βλακεία και δείχνει κόμπλεξ είναι να μην αναφέρουν καν τα στατιστικά του. Αυτό όφειλαν να το κάνουν. Χωρίς καν σχόλια.
kolokotronis
Φαντάζεστε να κάνει κανένα κρίσιμο λάθος με την Τουρκία και χάσουμε το ματς?

Θα ανακυρηχθεί κατάσκοπος των τούρκων από τον πράσινο τύπο. rolleyes.gif
leonkalf
QUOTE (colonel gomelsky @ Aug 30 2010, 18:35 ) *
Ο Σπανούλης είναι ειδική περίπτωση αυτού που λέμε persona non grata. Προφανώς και δεν θα γράψουν τίποτα. Και καλά θα κάνουν κατ εμέ. Αυτό που είναι βλακεία και δείχνει κόμπλεξ είναι να μην αναφέρουν καν τα στατιστικά του. Αυτό όφειλαν να το κάνουν. Χωρίς καν σχόλια.

Τι, δεν έγραψαν τα στατιστικά του από τον αγώνα μαζί με των άλλων??? ohmy.gif
Πρωτόγνωρο και επιεικώς απαράδεκτο...
Reggie Miller #31
QUOTE(kolokotronis @ Aug 30 2010, 19:39 ) *
Φαντάζεστε να κάνει κανένα κρίσιμο λάθος με την Τουρκία και χάσουμε το ματς?

Θα ανακυρηχθεί κατάσκοπος των τούρκων από τον πράσινο τύπο. rolleyes.gif



smiley.gif smiley.gif
Προδότης εις διπλούν μετά.Δε λέω να αναφέρουν τα στατιστικά του,απλα να πουν ότι έβαλε τόσους και ότι ήταν από τους πρωταγωνιστές.Απλά χωρίς ύμνους και φανφάρες!
colonel gomelsky
QUOTE(leonkalf @ Aug 30 2010, 19:45 ) *
Τι, δεν έγραψαν τα στατιστικά του από τον αγώνα μαζί με των άλλων??? ohmy.gif
Πρωτόγνωρο και επιεικώς απαράδεκτο...


Όχι ρε συ, για το πρωτοσέλιδο μιλάω.
leonkalf
QUOTE (colonel gomelsky @ Aug 30 2010, 18:50 ) *
Όχι ρε συ, για το πρωτοσέλιδο μιλάω.

A, είπα κι εγώ...

Πλάκα, πλάκα δεν κοιτάτε και στις μέσα σελίδες στο ρεπορτάζ???? tongue.gif
traveller
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Aug 30 2010, 17:30 ) *
Εν τω μεταξύ οι πρασινοφυλλάδες στον πρώτο αγώνα της εθνικής μέχρι και για τον Μπουρούση είπαν καλά λόγια.


...και υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να συνεχίσουν να λένε.
traveller
Tούτο ' δω το είδατε ??

«Γίνεται να φύγεις αν περνάς καλά κάπου; Δεν γίνεται. Οπότε, υπήρχε κάποιος λόγος να αφήσω τον Παναθηναϊκό»

http://www.sportnet.gr/report.php?id=235784

Ο Διαμαντίδης μένει με τη μια

Ο Μπατιστ με λιγότερα ενώ έχει προτάσεις με παραπάνω

Ο Ντρου σχεδόν παρακαλάει.

Οι παγκίτες μένουν χωρίς να παίζουν και δε συνέβη μόνο φέτος αυτό.

Αυτοί που φεύγουν (Γιαβτόκας, Μπετσίροβιτς , Λάζος, Ιμπο, Ντέγιαν) λένε τα καλύτερα. Ακόμα και ο Γιάκα δεν είπε τίποτα κακό, έφυγε για τα φράγκα , ουδέν πρόβλημα

Μόνο ο Σπανούλης δεν πέρναγε καλά?? wtf ohmy.gif
Johnaros
Ήθελε να είναι πρώτο βιολί στο γήπεδο, και πρώτος στις καρδιές του κόσμου.
Στο γήπεδο δεν μπόρεσε να είναι (σταθερά τουλάχιστον).
Τον κόσμο νομίζω δεν τον κέρδισε ποτέ.
a bullet for your head
QUOTE(Johnaros @ Sep 7 2010, 02:07 ) *
Ήθελε να είναι πρώτο βιολί στο γήπεδο, και πρώτος στις καρδιές του κόσμου.
Στο γήπεδο δεν μπόρεσε να είναι (σταθερά τουλάχιστον).
Τον κόσμο νομίζω δεν τον κέρδισε ποτέ.

Και εγω αυτο πιστευω.
Συν οτι ηθελε να ειναι & 1ος στις απολαβες... rolleyes.gif ...ομως τον Παπαλουκα δεν προκειται να τον ξεπερασει... biggrin.gif
vastravoud
Ακόμα κι αν έφυγε επειδή δεν του άρεσε το χρώμα στο παρκέ ή η φάτσα του Mr Green(απορώ σε ποιόν μπορεί να αρέσει η κολοκυθοκέφαλη μασκώτ), καλά έκανε.

Απλώς νομίζω ότι κι αυτός με τα υπονοούμενα το παρακάνει και το παίζει λίγο.....κάπως("αφήνω τα λεφτά να με κυνηγήσουν", κλπ). Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι smile.gif
PAKMAN
Η ιστορία ίσως είναι ως εξής. Πλησίασε την ομάδα τον Μάιο πριν τα πλευ οφ ο Σπαν και του είπαν οτί μόλις τελειώσει το πρωτάθλημα θα τα πουνε. Ο μάνατζερ του πήρε πρόταση από Ολ. στα 2,8 εκ. Γύρισε με την πρόταση στον Παο αλλά του είπαν πως ταβάνι είναι τα 2 εκ του ΔΔ. Αυτός πρότεινε 2,4 αλλά ο Πάυλος ΄ηταν ανένδοτος.Η 2 ή τίποτα. Πηγε στον Ολ. και αφού είδαν πως ο Πάο δεν έκανε αντιπρόταση δώσανε 2,4. Το σκέφτηκε είδε και προτάσεις από έξω και τελικά 1,2 καθαρά η 2 μεικτά (είναι όντως μεγάλη διαφορά) του ήταν αρκετά γιά να υπογράψει. Τωρα τρόπαια και κουραφέξαλα και να μην πάρει δεν τρέχει και τίποτα. Και ο Ντίρκ δεν έχει αλλά έχει 100$ εκ στον λογαριασμό του. Αυτά... Ούτε παρασκήνια ούτε κουραφέξαλα.
Απλώς ο νομος τη αγοράς. Προσφορά και ζήτηση είναι όλα. smiley.gif
vastravoud
Πολύ λογικό μου φαίνεται το παραπάνω σενάριο. Προς τι λοιπόν η "προδοτολογία" των Πρασινοφυλλάδων και τα "υπονοούμενα" του Σπαν;
LFO
QUOTE(traveller @ Sep 7 2010, 00:51 ) *
Ο Μπατιστ με λιγότερα ενώ έχει προτάσεις με παραπάνω


Καλα, ας μην του κανατε διετες και θα βλεπαμε αν θα εμενε και μαλιστα με λιγοτερα...

Εμενα το σεναριο αυτο πιο πολυ και απο λογικο , μου φαινεται....βολικο.

Βολευει ο Σπανουλης να ειναι ο φραγκοφονιάς. Βολευει να ειναι ο φιλοχρηματος και ο εγωιστης (με την κακη εννοια). Βολευει να ειναι ο αχαριστος, ο προδοτης , ο "δεν αντεχω στην σκια του ΔΔ"...κλπ κλπ. Η κλασικη μετατοπιση ευθυνων στην απεναντι μερια. Λες και για ενα διαζυγιο φταιει μονο ο ενας...

Βεβαια και τον Σπανουλη τον βολευει να υποστηριζει οτι ειχε προβλημα αλλο περαν του οικονομικου...
vastravoud
Ακριβώς αυτό που λες στην τελευταία σου πρόταση λέω κι εγώ!

Αδυνατώ να καταλάβω γιατί το ψειρίζουν ΤΟΣΟ δα πολύ. Άλλο που δε θέλει η Πράσινη να φτιάχνει κλίμα κι ο Σπανούλης άλλο που δε θέλει να δίνει συνεντεύξεις με ύφος "μη με πιέζετε, δε μιλάω" tongue.gif
traveller
QUOTE(LFO @ Sep 7 2010, 15:17 ) *
Καλα, ας μην του κανατε διετες και θα βλεπαμε αν θα εμενε και μαλιστα με λιγοτερα...

Εμενα το σεναριο αυτο πιο πολυ και απο λογικο , μου φαινεται....βολικο.

Βολευει ο Σπανουλης να ειναι ο φραγκοφονιάς. Βολευει να ειναι ο φιλοχρηματος και ο εγωιστης (με την κακη εννοια). Βολευει να ειναι ο αχαριστος, ο προδοτης , ο "δεν αντεχω στην σκια του ΔΔ"...κλπ κλπ. Η κλασικη μετατοπιση ευθυνων στην απεναντι μερια. Λες και για ενα διαζυγιο φταιει μονο ο ενας...

Βεβαια και τον Σπανουλη τον βολευει να υποστηριζει οτι ειχε προβλημα αλλο περαν του οικονομικου...


Aυτό που λες με τον Μπατιστ είναι σωστό βέβαια. Το είχε πει άλλωστε σε όλους τους τόνους. "Θέλω να μείνω, έστω και με λιγότερα αλλά με 2ετές".

Για το Σπανούλη τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα λέει πιο πάνω ο PAKMAN.

H γνώμη μου είναι ότι κάτι συμπλεγματάκια τα έχει, αλλιώς δε θα' λεγε αυτά που λέει. Θα εφάρμοζε το "πάρε τα λεφτά και τρέχα"


Reggie Miller #31
Τελικά τι έγινε;Ο Ζοτς μίλησε με τον Σπανούλη ή δεν μίλησε;
Και τι κακό είχαν οι δηλώσεις του και τις διέψευσε;Δηλαδή είναι περίεργο που ένας προπονητής μίλησε με τον παίκτη του για το τι σκέφτεται να κάνει;
Δε λέει πουθενά ότι προσπάθησε να τον μεταπείσει...
Κάτι μου βρωμάει...Ρε μπας και είναι τσακωμένοι;Μήπως τελικά ο Σπανούλης δεν ήθελε να παίρνει παραπάνω λεφτά από τον ΔΔ,αλλά από τον Ζοτς. smiley.gif
Reggie Miller #31
Τελικά έδωσε εξηγήσεις για το τι έγινε

http://sport24.gr/Basket/OmadesBasket/A1Pa...its.553973.html
Manu7
Σπανούλη αγόρι μου δίνε την μπάλα στον Μίλος να κάνει παιχνίδι το καλό που σου θέλω!
frenchman7
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/blog-post_9711.html

"Με κάποια πράγματα δεν συμφωνούσα και δεν ήμουν ευχαριστημένος, αλλιώς γιατί να φύγω;"

Πες τα ρε Μπιλ να τελειώνουμε!

Πάντως εγώ είμαι σίγουρος πως ήρθε στον ΟΣΦΠ καθαρά για λόγους κίνητρου και εγωισμού!
Πάντα τα χρειαζόταν αυτά τα στοιχεία για να αποδώσει!
kolokotronis
QUOTE(frenchman7 @ Oct 8 2010, 16:10 ) *
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/blog-post_9711.html

"Με κάποια πράγματα δεν συμφωνούσα και δεν ήμουν ευχαριστημένος, αλλιώς γιατί να φύγω;"

Πες τα ρε Μπιλ να τελειώνουμε!

Πάντως εγώ είμαι σίγουρος πως ήρθε στον ΟΣΦΠ καθαρά για λόγους κίνητρου και εγωισμού!
Πάντα τα χρειαζόταν αυτά τα στοιχεία για να αποδώσει!

Μάλλον δεν συμφωνούσε με τα λεφτά που του προτείναμε.

Αλλά ξέχασα...
Όχι, δεν έφυγε για τα λεφτά.
Αν το πει άλλες 100 φορές θα το πιστέψει και ο ίδιος στο τέλος.
Άλλοι ήταν οι λόγοι...
Τους οποίους βέβαια δεν μας τους λέει.
Θα μας τους πει σε καμμιά δεκαριά χρόνια, όταν θα τους έχει ανακαλύψει.
Μπορεί να είχε βαρεθεί να παίρνει τίτλους.

Άλλωστε εάν του δίναμε τα ίδια χρήματα, πάλι θα έφευγε...
Βεεεέβαια.
Και πιο πολλά να του δίναμε εμείς, ξανά τον ολυμπιακό θα προτιμούσε.
Αφού το θέμα δεν ήταν τα χρήματα.

Τέλοςπάντων, χιλιοειπωμένα πράγματα.

Αφού δεν σου πάνε τα κόκκινα ρε Βασίλη.
rankin
QUOTE(kolokotronis @ Oct 8 2010, 16:30 ) *
Αφού δεν σου πάνε τα κόκκινα ρε Βασίλη.


Μια χαρά του πάνε τα κόκκινα
Τι Βασίλης, τι άγιος Βασίλης!

Βέβαια, αυτό που του πάει περισσότερο είναι το 7 στην πλάτη!!!!!

Ελα ρε Βασίλη τρελάρα!!!!
sakissab
QUOTE(kolokotronis @ Oct 8 2010, 15:30 ) *
Αφού δεν σου πάνε τα κόκκινα ρε Βασίλη.


Όχι και δεν του πάνε. smiley.gif
Αν και θα κάνω καιρό να τον συνηθίσω μ' αυτά.
il postino
o σπανουλης , εκτος απο το οικονομικο, μπορει να ειχε και αλλους λογους αλλα ξερει πολυ καλα οτι αμα βγει και πει πχ "εφυγα γιατι δε μου αρεσει ο δημητρης γιαννακοπουλος" (αφου κατι τετοιο ακουγεται εντονα) αμεσως η διοικηση του παο θα βγει στην αντεπιθεση και θα του προσαψει δημοσιως οσα του εχουμε προσαψει εμεις εδω στο φορουμ και αυτο δεν το θελει κανεις!

το αν του πανε τα κοκκινα θα το δειξει η σεζον που ξεκινα σημερα!! εγω απλα περιμενω απο καποιους ανυπομονους φιλους του οσφπ (που ακομα δεν εχουν καταλαβει τι παικταρα πηρε η ομαδα τους) ποτε θα ριξουν την πρωτη γιουχα ενθυμουμενοι το προτερο πρασινο παρελθον του καταπιανομενοι απο καποιες μετριες εμφανισεις του σπαν (αν και εφοσον υπαρξουν, οι οποιες θα οφειλονται στην κουραση και πουθενα αλλου)!
rankin
QUOTE(il postino @ Oct 13 2010, 13:09 ) *
o σπανουλης , εκτος απο το οικονομικο, μπορει να ειχε και αλλους λογους αλλα ξερει πολυ καλα οτι αμα βγει και πει πχ "εφυγα γιατι δε μου αρεσει ο δημητρης γιαννακοπουλος" (αφου κατι τετοιο ακουγεται εντονα) αμεσως η διοικηση του παο θα βγει στην αντεπιθεση και θα του προσαψει δημοσιως οσα του εχουμε προσαψει εμεις εδω στο φορουμ και αυτο δεν το θελει κανεις!

το αν του πανε τα κοκκινα θα το δειξει η σεζον που ξεκινα σημερα!! εγω απλα περιμενω απο καποιους ανυπομονους φιλους του οσφπ (που ακομα δεν εχουν καταλαβει τι παικταρα πηρε η ομαδα τους) ποτε θα ριξουν την πρωτη γιουχα ενθυμουμενοι το προτερο πρασινο παρελθον του καταπιανομενοι απο καποιες μετριες εμφανισεις του σπαν (αν και εφοσον υπαρξουν, οι οποιες θα οφειλονται στην κουραση και πουθενα αλλου)!

Πάντως ο Νικοπολίδης δεν γιουχαΐστηκε ποτέ!

Άλλο σπορ φυσικά το ποδόσφαιρο, όπου παίρνεις συνέχεια τίτλους, έχοντας εξευμενίσει έτσι την οργή της κερκίδας, και άλλο το μπάσκετ με τα 13-14 χρόνια ξηρασίας...
Θέλω να πιστεύω όμως πως ο κόσμος ξέρει να αναγνωρίζει τις αξίες και να αγκαλιάζει τους πραγματικά καλούς παίχτες, ανεξάρτητα από όλα τα άλλα.

Και φυσικά, άμπαλοι στις κερκίδες πάντα θα υπάρχουν.. Είναι οι ίδιοι άμπαλοι που έδιωξαν κάποτε τον Ντουντα, και τώρα τον περιμένουν σαν μεσσία.

Νομίζω πάντως πως άσχετα από τους λόγους που μπορεί να οδήγησαν τον Σπανούλη στην αλλαγή φανέλας, οι φίλοι του Ολυμπιακού οφείλουμε να εκτιμήσουμε και την γενναιότητα της πράξης του

Και μόνο το να φύγεις από μια ομάδα που μονίμως ξεκινάει από poll position για το πρωτάθλημα, είναι αρκετά θαρραλέα επιλογή από μόνη της, και το χρήμα δεν αρκεί για να την δικαιολογήσει ...
Ο Σπανούλης πάει να κάνει το break through της ζωής του.. Να γίνει ο παίχτης που θα προσπαθήσει να ρίξει την πρώην ομάδα του από την κορυφή.
Με το αζημίωτο φυσικά, αλλά..... και με το ρίσκο που συνοδεύει την επιλογή του αυτή..

Εγώ πάντως τον θεωρώ παιδί της ομάδα απο την πρώτη κι όλας μέρα που υπέγραψε.
Έκανε ενέργεια 100% κόντρα στο ρεύμα, αλλά και κόντρα σε αυτά που πιστεύαμε για αυτόν.
Γιατί, ποιος πίστευε ότι ο Σπανούλης που παρακαλούσε να φύγει από την αμερική για να γυρίσει στην ασφάλεια της Ευρώπης, της Ελλάδας, και του Παναθηναικού, θα άφηνε την ασφάλεια αυτή μετά από 2 χρόνια και θα περνούσε στο απέναντι στρατόπεδο, του γκρινιάρη κόσμου και των 2 κύπελλων σε 10 χρόνια;;
il postino
QUOTE(rankin @ Oct 13 2010, 13:27 ) *
Πάντως ο Νικοπολίδης δεν γιουχαΐστηκε ποτέ!

Άλλο σπορ φυσικά το ποδόσφαιρο, όπου παίρνεις συνέχεια τίτλους, έχοντας εξευμενίσει έτσι την οργή της κερκίδας, και άλλο το μπάσκετ με τα 13-14 χρόνια ξηρασίας...
Θέλω να πιστεύω όμως πως ο κόσμος ξέρει να αναγνωρίζει τις αξίες και να αγκαλιάζει τους πραγματικά καλούς παίχτες, ανεξάρτητα από όλα τα άλλα.

Και φυσικά, άμπαλοι στις κερκίδες πάντα θα υπάρχουν.. Είναι οι ίδιοι άμπαλοι που έδιωξαν κάποτε τον Ντουντα, και τώρα τον περιμένουν σαν μεσσία.

Νομίζω πάντως πως άσχετα από τους λόγους που μπορεί να οδήγησαν τον Σπανούλη στην αλλαγή φανέλας, οι φίλοι του Ολυμπιακού οφείλουμε να εκτιμήσουμε και την γενναιότητα της πράξης του

Και μόνο το να φύγεις από μια ομάδα που μονίμως ξεκινάει από poll position για το πρωτάθλημα, είναι αρκετά θαρραλέα επιλογή από μόνη της, και το χρήμα δεν αρκεί για να την δικαιολογήσει ...
Ο Σπανούλης πάει να κάνει το break through της ζωής του.. Να γίνει ο παίχτης που θα προσπαθήσει να ρίξει την πρώην ομάδα του από την κορυφή.
Με το αζημίωτο φυσικά, αλλά..... και με το ρίσκο που συνοδεύει την επιλογή του αυτή..

Εγώ πάντως τον θεωρώ παιδί της ομάδα απο την πρώτη κι όλας μέρα που υπέγραψε.
Έκανε ενέργεια 100% κόντρα στο ρεύμα, αλλά και κόντρα σε αυτά που πιστεύαμε για αυτόν.
Γιατί, ποιος πίστευε ότι ο Σπανούλης που παρακαλούσε να φύγει από την αμερική για να γυρίσει στην ασφάλεια της Ευρώπης, της Ελλάδας, και του Παναθηναικού, θα άφηνε την ασφάλεια αυτή μετά από 2 χρόνια και θα περνούσε στο απέναντι στρατόπεδο, του γκρινιάρη κόσμου και των 2 κύπελλων σε 10 χρόνια;;

o κοσμος που αγαπα πραγματικα το αθλημα οντως ξερει να αναγνωριζει τις αξιες και να αγκαλιαζει τους καλους παικτες. ο κοσμος ομως που βαζει την ομαδαρα του πανω απο ολα δεν το κανει. για μερικους ο σπανουλης απο κωλοτουμπας και θεατρινος μεταμορφωθηκε σε παικταρα με το που εβαλε την υπογραφη του στο νεο συμβολαιο.

το χρημα μπορει να δικαιολογησει απο μονο του πολλες καταστασεις . πχ η ασφαλεια των 2,4εκ ειναι μεγαλυτερη απο την ασφαλεια που σου προσφερουν τα 2 εκ!

για μενα προσωπικα παραμενει παικταρας απο τους λιγους και δε με νοιαζει τι φανελα φορα για να κρινω της αγωνιστικη του αξια. σαν προσωπικοτητα ομως επεσε στα ματια μου με τον τροπο που εξελιχθηκε το καλοκαιρινο σηριαλ. το οτι ο τυπος ειναι ψυχακιας και εχει @@ το ξεραμε πολυ καλα στον παο.
kseplenhs
QUOTE(il postino @ Oct 13 2010, 13:09 ) *
o σπανουλης , εκτος απο το οικονομικο, μπορει να ειχε και αλλους λογους αλλα ξερει πολυ καλα οτι αμα βγει και πει πχ "εφυγα γιατι δε μου αρεσει ο δημητρης γιαννακοπουλος" (αφου κατι τετοιο ακουγεται εντονα) αμεσως η διοικηση του παο θα βγει στην αντεπιθεση και θα του προσαψει δημοσιως οσα του εχουμε προσαψει εμεις εδω στο φορουμ και αυτο δεν το θελει κανεις!

το αν του πανε τα κοκκινα θα το δειξει η σεζον που ξεκινα σημερα!! εγω απλα περιμενω απο καποιους ανυπομονους φιλους του οσφπ (που ακομα δεν εχουν καταλαβει τι παικταρα πηρε η ομαδα τους) ποτε θα ριξουν την πρωτη γιουχα ενθυμουμενοι το προτερο πρασινο παρελθον του καταπιανομενοι απο καποιες μετριες εμφανισεις του σπαν (αν και εφοσον υπαρξουν, οι οποιες θα οφειλονται στην κουραση και πουθενα αλλου)!


καλά δεν το άφησε και ασχολίαστο η διοίκηση του πάο το οτι μετακινήθηκε στον ολυμπιακό.κάθε μέρα πρωτοσέλιδο ήταν η φάτσα του.καλώς ή κακώς η εφημερίδα αυτή είναι της διοίκησης του παο όσο και αν δεν εκφράζει μερικούς φίλους της ομάδας.
εδώ στο φόρουμ τι ακριβώς λέγεται που μπορεί να λειτουργήσει ώς αντίβαρο στο οτι ο σπανούλης δεν γουστάρει τον δημήτρη γιαννακόπουλο?

καλά δεν θα τον κράξει κανείς με ένα κακό ματς.αλλά στην τελική κράχτηκε ο παπαλουκάς που είναι κάτι παραπάνω για τον ολυμπιακό,θα τη γλυτώσει ο σπανούλης μετά απο μια κακή σειρά παιχνιδιών?
και ο ίδιος πρέπει να ξέρει πως την άνεση που είχε στον παο να βγάζει χρονιά σαν την περσινή,δεν θα την έχει στον ολυμπιακό γιατί εδώ δεν έχει προσφέρει τίποτα μέχρι στιγμής.
il postino
QUOTE(kseplenhs @ Oct 13 2010, 13:42 ) *
καλά δεν το άφησε και ασχολίαστο η διοίκηση του πάο το οτι μετακινήθηκε στον ολυμπιακό.κάθε μέρα πρωτοσέλιδο ήταν η φάτσα του.καλώς ή κακώς η εφημερίδα αυτή είναι της διοίκησης του παο όσο και αν δεν εκφράζει μερικούς φίλους της ομάδας.
εδώ στο φόρουμ τι ακριβώς λέγεται που μπορεί να λειτουργήσει ώς αντίβαρο στο οτι ο σπανούλης δεν γουστάρει τον δημήτρη γιαννακόπουλο?

καλά δεν θα τον κράξει κανείς με ένα κακό ματς.αλλά στην τελική κράχτηκε ο παπαλουκάς που είναι κάτι παραπάνω για τον ολυμπιακό,θα τη γλυτώσει ο σπανούλης μετά απο μια κακή σειρά παιχνιδιών?
και ο ίδιος πρέπει να ξέρει πως την άνεση που είχε στον παο να βγάζει χρονιά σαν την περσινή,δεν θα την έχει στον ολυμπιακό γιατί εδώ δεν έχει προσφέρει τίποτα μέχρι στιγμής.

αντε παλι με την πρασινη!!!!

οπου μας βολευει το παμε το παιχνιδακι με τις οπαδικες φυλλαδες μου φαινεται. οποτε εγω να μη χρησιμοποιησω ως παραδειγμα αντιστοιχα εξωφυλλα των κοκκινων εφημεριδων σε καποια θεματα μονο και μονο επειδη δεν ανηκουν στην οικογενεια αγγελοπουλου!!!

την καταστρέφει την κουβεντα οποιος ανακατευει τις οπαδικες εφημεριδες στους διαλογους που κανουμε!!!

τι ακριβως λεγεται στο φορουμ? τα ιδια θα λεμε ρε kseplenh?

ο παπαλουκας κραχτηκε για θεματα αγωνιστικα ή εξωαγωνιστικα?
kseplenhs
QUOTE(il postino @ Oct 13 2010, 15:40 ) *
αντε παλι με την πρασινη!!!!

οπου μας βολευει το παμε το παιχνιδακι με τις οπαδικες φυλλαδες μου φαινεται. οποτε εγω να μη χρησιμοποιησω ως παραδειγμα αντιστοιχα εξωφυλλα των κοκκινων εφημεριδων σε καποια θεματα μονο και μονο επειδη δεν ανηκουν στην οικογενεια αγγελοπουλου!!!

την καταστρέφει την κουβεντα οποιος ανακατευει τις οπαδικες εφημεριδες στους διαλογους που κανουμε!!!

τι ακριβως λεγεται στο φορουμ? τα ιδια θα λεμε ρε kseplenh?

ο παπαλουκας κραχτηκε για θεματα αγωνιστικα ή εξωαγωνιστικα?


κουλαρε ρε συ.δεν σου επιτέθηκα.το ξέρεις πως σ'αγαπάω... wub.gif

αν μου βρείς σχέση οπαδικής κόκκινης εφημερίδας με τον αγγελόπουλο,τότε θα έχεις κάθε δίκιο να εξισώνεις τις καταστάσεις .εγώ μέχρι στιγμής δεν γνωρίζω αν ο αγγελόπουλος είναι ιδιοκτήτης εφημερίδας.αντίθετα όλοι γνωρίζουμε πως ο γιαννακόπουλος jr έχει την πράσινη.
άρα η συμπεριφορά της εφημερίδας στα μπασκετικά θέματα έκφράζει κυρίως την διοίκηση της καέ παο.

δεν το προέβαλα ώς επιχείρημα να μειώσω κανένα διάλογο.αλλά σε αυτό που είπες πως αν ο σπανούλης βγεί και πει πως τον ενοχλούσε η κατάσταση με τον δημητράκη,τότε η καέ παο θα περάσει στην αντεπίθεση.και σου λέω πως η καέ έχει περάσει ήδη στην επίθεση (γιατι αντεπίθεση θα προκύψει αν έχεις δεχτεί πρώτα επίθεση κάτι που τώρα δεν συνέβη) απο την επομένη της μεταγραφής του στον ολυμπιακό.

στο φόρουμ σε γενικές γραμμές ξέρω τι ειπώθηκε για τον σπανούλη.απλά επαναλαμβάνω δεν βλέπω ποιό απο αυτά μπορεί να λειτουργήσει ώς αντίβαρο ή απάντηση στο οτι ο σπανούλης δεν γουστάρει τον δημητράκη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.