Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βασίλης Σπανούλης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
katharop
QUOTE (PARISINOS @ May 19 2015, 18:10 ) *
Ετσι χανεις το δικιο σου ομως διοτι ολοι θα σχολιαζουν αυτο που εγραψες αντι να επικεντρωθουν στον πινακα που εβαλες. smiley.gif

Επαναλαμβανω, οποιος θεωρει οτι ο Σπανουλης ειναι καλυτερος, μπορει να επιχειρηματολογησει. Το να κατηγορουνται οι φιλοι του ΠΑΟ για μια σταθερη αποψη που εχουν απο πριν παει ο Σπαν στον ΟΣΦΠ ειναι παρανοια...

μετά τις τελευταίες 3 σελίδες θα μπορούσα να γράψω σεντόνι αλλά είπα και σταματώ οτι δεν το συνεχίζω, δεν έχει νόημα. Εχω βάλει αριθμούς εκατομμύρια φορές. Οι απάντησεις που πήρα πολλές φορές ήταν γραφικές(τύπου είναι καλύτερος ο σπανούλης γιατί το μπάσκετ είναι σκόρ και φάσεις και ο σπανούλης δίνει εντυπωσιακές φάσεις σκοράρει πολλούς πόντους και με συγκινεί icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif ).
Η στατιστική σε όλους τους τομείς όταν τείνει σε μεγάλους αριθμούς δύσκολα κάνει λάθος.
AirNick7
QUOTE(PARISINOS @ May 19 2015, 18:10 ) *
Ετσι χανεις το δικιο σου ομως διοτι ολοι θα σχολιαζουν αυτο που εγραψες αντι να επικεντρωθουν στον πινακα που εβαλες. smiley.gif

Επαναλαμβανω, οποιος θεωρει οτι ο Σπανουλης ειναι καλυτερος, μπορει να επιχειρηματολογησει. Το να κατηγορουνται οι φιλοι του ΠΑΟ για μια σταθερη αποψη που εχουν απο πριν παει ο Σπαν στον ΟΣΦΠ ειναι παρανοια...


Ο σπανουλης εχει παρει 3 ευρωλιγκες με 3 mvp final four(1ος στην ιστορια με κουκοτς), ειναι 7 φορες στις καλυτερες 5αδες την ευρωλιγκα (1ος στην ιστορια με ναβαρο), ειναι 2ος στους ποντους, 3ος στις ασιστ.. εχει καταφερει να παρει 2 ευρωπαικα οντας ο ηγετης μιας ομαδας η οποια ηταν με υλικο για τοπ8 (την πρωτη χρονια κιολας στην καλυτερη), ηταν μελος του 2005 στην εθνικη(οχι τοσο οσο ο dd) , εχει κανει σπαραλια την αμυνα της αμερικης το 2006 βαζωντας 20+ ποντους στα μουτρα των λεμπρον-γουειντ, εχει κανει μυθικη εμφανιση το 2007 μεσα στην ισπανια με 25 ποντους κανωντας τους ισπανους να τρεμουν, εχει παρει μεταλλιο στο ευρωμπασκετ οντας ηγετης μιας ομαδας που ειχε στην συνθεση της τους καλαμποκη-γλυνιαδακη και κοουτς τον καζλαουσκας βαζωντας 25 ποντους στο κρισημο χιαστη με την τουρκια. Ειναι παρων σε καθοριστικα καλαθια τα οποια εχουν οδηγησει σε επιτυχιες την εκαστοτε ομαδα του., εχει δοκιμασει την τυχη του στο Nba χωρις να φοβηθει να παει οπως ο dd εστω και αν δεν τα καταφερε, εχει φτασει εν ετει 2015 να αποθεωνεται απο ολη την ευρωπη με τουιτ θαυμασμου για αυτα που κανει (πχ τζινομπιλι,φαριντ,καλντερον), ο μονος τροπος για να μην βαλει 20π και 5-6 ασιστ να τον κυνηγαει μια ολοκληρη ομαδα μεσα στο γηπεδο κανωντας τα παντα Πανω του ωστε να φυγει η μπαλα απο τα χερια του (βλεπε επιτυχημενα τακτικη ρεαλ.. ας χασω απο οποιον αλλον εκτος απο τον σπανουλη)
ΑΥΤΑ ΣΟΥ ΑΡΚΟΥΝ?
katharop
QUOTE (TakeshyKurosawa @ May 19 2015, 18:15 ) *
Ρε παλίκαρε τι μου ποστάρεις και τον πίνακα με τουπέ, το ότι αν δεν υπήρχαν ο Σισκάουσκας το 2007 και οι Σπανούλης-Σάρας το 2009 δεν θα υπήρχε τελικός για την ομάδα σου δεν το βλέπεις? Επίσης σου απαντάει στο original thread που πρωτοπόσταρες τον πίνακα ένας συνοπαδός σου! Διαφορετικές ομάδες, διαφορετικοί συμπαίκτες και καταστάσεις δυσκολίας! Τι να κάνω αν έχει συνολικό ράνκινγκ 13 στο παιχνίδι με τη Ρεάλ το 2013 όταν εκείνος μου πήρε το παιχνίδι με τεράστια σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ τους αριθμούς του τους χάλασε στο πρώτο? Το ίδιο μετράει 1 τρίποντο στην αρχή του αγώνα το ίδιο και 1 λεπτό πριν τη λήξη! Προφανώς και το κακό φετινό φάιναλ 4 του Σπαν κατέβασε πάρα πολύ τα στατιστικά του!

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι. Οτι δεν καταλαβαίνετε τι λένε οι αριθμοί. Γιατί όταν μου λέτε έχει 3 ράνκινγκ και πήρε το ματς και αυτό δεν φαίνεται στην στατιστική πραγματικά υπάρχει πρόβλημα κατανόησης. Το ότι για να φτάσει να έχει 3 ράνκινγκ εκτός απο τα 3 σουτ που θυμάστε όλοι εσείς έχει κάνει και ένα κάρο πατάτες που στοίχισαν στην ομάδα το παιρνάτε στο ντούκου. Το οτι αν είχε ένα ρανκινγκ γύρω στο 20 θα είχε τελειώσει το ματς πολύ πρίν το τελευταιο σουτ πάλι στο ντουκου. είπαμε έβαλε τα μεγάλα σουτ και πήρε το ματς. Τι να μας πούνε και τα στατιστικά rolleyes.gif
j-kidd13
QUOTE(rankin @ May 19 2015, 18:17 ) *
Το άρπαξα το φαουλ ή προλαβαίνω να την κάνω για σπίτι μου αναίμακτα;;; smiley.gif


Μπα,λυπαμαι αδερφε...
Κατανοεις και μονος σου νομιζω το γιατι παρασημοφορηθηκες...
Η καμουφλαρισμενη συνεχης ειρωνια,δεν σταματαει να ειναι ειρωνια...
RipCity
μα AirNick7 έχει πειραιώτικες πινακίδες!

παιδιά δε βγάζει κάπου αυτό. και τι έγινε δηλαδή αν κάποιος πιστεύει το ένα και ο άλλος το άλλο? εκεί με το ζόρι να πείσουμε? αφήστε τον καθένα να πιστεύει ότι θέλει.
PARISINOS
QUOTE(TakeshyKurosawa @ May 19 2015, 15:15 ) *
Ρε παλίκαρε τι μου ποστάρεις και τον πίνακα με τουπέ, το ότι αν δεν υπήρχαν ο Σισκάουσκας το 2007 και οι Σπανούλης-Σάρας το 2009 δεν θα υπήρχε τελικός για την ομάδα σου δεν το βλέπεις? Επίσης σου απαντάει στο original thread που πρωτοπόσταρες τον πίνακα ένας συνοπαδός σου! Διαφορετικές ομάδες, διαφορετικοί συμπαίκτες και καταστάσεις δυσκολίας! Τι να κάνω αν έχει συνολικό ράνκινγκ 13 στο παιχνίδι με τη Ρεάλ το 2013 όταν εκείνος μου πήρε το παιχνίδι με τεράστια σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ τους αριθμούς του τους χάλασε στο πρώτο? Το ίδιο μετράει 1 τρίποντο στην αρχή του αγώνα το ίδιο και 1 λεπτό πριν τη λήξη! Προφανώς και το κακό φετινό φάιναλ 4 του Σπαν κατέβασε πάρα πολύ τα στατιστικά του!


Ολος ο κοσμος χρειαζεται συμπαιχτες για να κερδισει (ειδικα ο ΔΔ που το 2009 ηταν τραυματιας). Ωστοσο οταν γινεται μια συγκριση μεταξυ ΤΙΤΑΝΩΝ, ΟΛΑ ΜΕΤΡΑΝΕ (οπως ελεγε και ο φιλος ΑΙR AND KING για τις συγκρισεις κομπε-λεμπρον).

Και καλως η κακως , ο ΔΔ δειχνει στα μεγαλα παιχνιδια μια μεγαλυτερη αξιοπιστια. Η διαφορα στα νουμερα ειναι πολυ μεγαλη για να μην την λαβει καποιος υπ οψη του.
NikBot
QUOTE (colonel gomelsky @ May 19 2015, 18:03 ) *
Τον πίνακα που ποσταρε.


Το PIR δεν είναι το μόνο στατιστικό στο μπάσκετ ούτε αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα ενός αγώνα. Σηκώνει πολύ συζήτηση ο πίνακας αλλά περιληπτικά εγώ βλέπω:

A ) Τo 2009 ένα κοινό FF όπου έιχαν αθροιστικό PIR στα 2 παιχνίδια 10 ο ΔΔ και 22 ο Σπαν +MVP.

Εδώ λοιπόν κερδίζει ο Σπαν νομίζω.

Β ) Δύο "σόλο" νικηφόρα FF όπου το 2011 ο ΔΔ είχε το διαστημικό αθροιστικό PIR 46! (respect) και το 2007 24 (ωστόσο με ηγέτη στον τελικό τον σίσκα με 30 PIR)

Ο μεν Σπαν έιχε 24 το 2012 και 22 το 2013, όντας και της δυο χρονιές αναμφισβήτητος ηγέτης μιας ομάδας μεγάλου αουτσάιντερ. Το 12 έδωσε τη νικητήρια ασσίστ μεταξύ άλλων, το 13 ανέτρεψε τον τελικό με 3 σερί τρίποντα α λα Jaycee φέτος. Not bad!

Από τα 2 αυτά FF δεν προκύπτει καμία χαώδης διαφορά κατ εμέ, άντε πες οτι με ΦΦ - ορχήστρα που έκανε το 11 ο ΔΔ έιναι λίγο μπροστά.

Γ ) Τα δύο χαμένα ΦΦ του ΔΔ δεν μπαίνουν στο ίδιο ζύγι πιστέυω καθώς ο μικρός τελικός είναι ανούσιο παιχνίδι που κακώς γίνεται. Στο χαμένο του ΦΦ ο Σπαν ήταν γενικά άθλιος, όμως άσχετα με το τι λέει το PIR κέρδισε τον ημιτελικό προσωπικά.

Από που προκύπτει λοιπόν ότι ο ένας είναι παίκτης που ούτε καν μπορεί να συγκριθεί με τον άλλον???? θα τρελαθούμε...

Έλα παραδέξου το είναι στρέβλωση να πετάς ένα στατιστικό και να κρίνεις την παρουσία ενός παίχτη από αυτό. Δες τον φετινό ημιτελικό και μετά πες έλα μωρέ είχε PIR 3 (και τους πιο καθοριστικούς πόντους της ομάδας του από 100% προσωπικές φάσεις)

Επειδή πάλι θα λέτε δίαφορα, ΔΕΝ λέω ότι ο Σπαν είναι καλύτερος. Δεν με νοιάζει να βγάλω καλύτερο. Άλλωστε δεν μιλάμε για ίδιους παίχτες. Πιο πολυσύνθετος ο ένας (ορχήστρα στα καλά του) πιο χαρισματικό ταλέντο στην επίθεση ο άλλος. Απλά με αρρωσταίνει όταν κάποιος βγαίνει και λέει οτι ο Σπαν είναι πλέον στην ελίτ της EL, να πετάγονται διάφοροι και να λένε οτι ούτε καν τίθεται θέμα σύγκρισης!!!! Και αναρωτιέμαι, πάμε καλά??? (ΟΧΙ βέβαια είναι η απάντηση)
colonel gomelsky
1 mvp έχει ο Διαμαντίδης (2011) και 2 ο Σπανούλης (2012,13). 2007 και 2009 όποιος βλέπει σοβαρά μπάσκετ δεν τα πιστώνει ούτε στον έναν (Σισκάουσκας) ούτε στον άλλο (Σάρας)
TakeshyKurosawa
QUOTE (katharop @ May 19 2015, 18:22 ) *
Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι. Οτι δεν καταλαβαίνετε τι λένε οι αριθμοί. Γιατί όταν μου λέτε έχει 3 ράνκινγκ και πήρε το ματς και αυτό δεν φαίνεται στην στατιστική πραγματικά υπάρχει πρόβλημα κατανόησης. Το ότι για να φτάσει να έχει 3 ράνκινγκ εκτός απο τα 3 σουτ που θυμάστε όλοι εσείς έχει κάνει και ένα κάρο πατάτες που στοίχισαν στην ομάδα το παιρνάτε στο ντούκου. Το οτι αν είχε ένα ρανκινγκ γύρω στο 20 θα είχε τελειώσει το ματς πολύ πρίν το τελευταιο σουτ πάλι στο ντουκου. είπαμε έβαλε τα μεγάλα σουτ και πήρε το ματς. Τι να μας πούνε και τα στατιστικά rolleyes.gif


Ρε συ Katharop εσύ είσαι φυσικός, εγώ είμαι μαθηματικός! Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τους αριθμούς. Υπάρχουν και περιορισμοί που εσύ δεν λαμβάνεις υπόψην! Στο συγκεκριμένο θέμα τι γίνεται όταν εσένα το παιχνίδι δεν σου βγαίνει και δεν υπάρχει κάποιος συμπαίχτης σου που να μπορεί να πάρει το βάρος και να πάει μπροστά την ομάδα! Σίγουρα θα αναγκαστείς να πάρεις κακές προσπάθειες, θα χρειαστεί να ρίξεις και μπετά θα χρειαστεί να μαμήσεις τα στατιστικά σου! Όταν εγώ δεν είμαι στα καλά μου και έχω εσένα να σου πασάρω τη μπάλα και να την βάλεις στο πλεκτό και να με αποφορτίσεις είναι το ίδιο από το να έχω δίπλα μου κάποιον που όσο φιλότιμος παίχτης και αν είναι επιθετικά παραμένει λίγος?


ps. Ο τελικός με Ρεάλ για μένα χάθηκε κυρίως γιατί η ομάδα μας δεν έχει σταθερό πλαν b επιθετικά με τον Σπανούλη μέσα, αλλά χωρίς να πρέπει να πάρει τη μπάλα στα χέρια του(εννοώ να μην χρειαστεί να την κρατήσει και να δημιουργήσει) Όταν ο Σπανούλης ήταν έξω η ομάδα κολλούσε τραγικά, όταν ήταν μέσα και παίζαμε με τον συνηθισμένο τρόπο πάλι είχαμε πρόβλημα γιατί η Ρεάλ έπαιζε εξαιρετική άμυνα πάνω του. Τα ξεσπάσματα μας πάντα γίνονταν με το Σπανούλη μέσα και τους άλλους να παίρνουν μπρος και να εκμεταλεύονται τις ανισορροπίες στην άμυνα λόγω παρουσίας Σπανούλη!
rankin
QUOTE(j-kidd13 @ May 19 2015, 17:22 ) *
Μπα,λυπαμαι αδερφε...
Κατανοεις και μονος σου νομιζω το γιατι παρασημοφορηθηκες...
Η καμουφλαρισμενη συνεχης ειρωνια,δεν σταματαει να ειναι ειρωνια...

Cheers guys
Μετα απο 8 χρόνια στο φορουμ τρωω μαζεμενα 2 φαουλ γιατι κάνω χαβαλε και γιατι αστειεύομαι με τον Ιτουδη!
Thats perfect
Thank you
katharop
QUOTE (colonel gomelsky @ May 19 2015, 18:31 ) *
1 mvp έχει ο Διαμαντίδης (2011) και 2 ο Σπανούλης (2012,13). 2007 και 2009 όποιος βλέπει σοβαρά μπάσκετ δεν τα πιστώνει ούτε στον έναν (Σισκάουσκας) ούτε στον άλλο (Σάρας)

2012 παπανικολάου,καθαρά
PARISINOS
QUOTE(AirNick7 @ May 19 2015, 15:20 ) *
Ο σπανουλης εχει παρει 3 ευρωλιγκες με 3 mvp final four(1ος στην ιστορια με κουκοτς), ειναι 7 φορες στις καλυτερες 5αδες την ευρωλιγκα (1ος στην ιστορια με ναβαρο), ειναι 2ος στους ποντους, 3ος στις ασιστ.. εχει καταφερει να παρει 2 ευρωπαικα οντας ο ηγετης μιας ομαδας η οποια ηταν με υλικο για τοπ8 (την πρωτη χρονια κιολας στην καλυτερη), ηταν μελος του 2005 στην εθνικη(οχι τοσο οσο ο dd) , εχει κανει σπαραλια την αμυνα της αμερικης το 2006 βαζωντας 20+ ποντους στα μουτρα των λεμπρον-γουειντ, εχει κανει μυθικη εμφανιση το 2007 μεσα στην ισπανια με 25 ποντους κανωντας τους ισπανους να τρεμουν, εχει παρει μεταλλιο στο ευρωμπασκετ οντας ηγετης μιας ομαδας που ειχε στην συνθεση της τους καλαμποκη-γλυνιαδακη και κοουτς τον καζλαουσκας βαζωντας 25 ποντους στο κρισημο χιαστη με την τουρκια. Ειναι παρων σε καθοριστικα καλαθια τα οποια εχουν οδηγησει σε επιτυχιες την εκαστοτε ομαδα του., εχει δοκιμασει την τυχη του στο Nba χωρις να φοβηθει να παει οπως ο dd εστω και αν δεν τα καταφερε, εχει φτασει εν ετει 2015 να αποθεωνεται απο ολη την ευρωπη με τουιτ θαυμασμου για αυτα που κανει (πχ τζινομπιλι,φαριντ,καλντερον), ο μονος τροπος για να μην βαλει 20π και 5-6 ασιστ να τον κυνηγαει μια ολοκληρη ομαδα μεσα στο γηπεδο κανωντας τα παντα Πανω του ωστε να φυγει η μπαλα απο τα χερια του (βλεπε επιτυχημενα τακτικη ρεαλ.. ας χασω απο οποιον αλλον εκτος απο τον σπανουλη)
ΑΥΤΑ ΣΟΥ ΑΡΚΟΥΝ?


Οχι δεν μου αρκουν διοτι γιατι παραθεσες γεγονοτα που δειχνουν οτι ο Σπαν ειναι παιχταρας. Αυτο το ξεραμε.

Το θεμα ειναι αν ειναι καλυτερος απο ΔΔ. Και απο αυτα που παραθεσες, στο μονο που υπερτερει ειναι στο ενα επιπλεον φαιναλ 4 MVP και στις 2 περισσοτερες καλυτερες 5αδες.
Σε ολα τα υπολοιπα (τιτλους, βραβεια, στατιστικα ειναι χειροτερος...)

Υ.Γ. Το οτι ομαδα με χαινς/παπανικολαου/ντορσευ, λο, πριντεζη, σλουκα, ματζαρη , αντιτς ειναι για τοπ 8 ειναι εντελως αστοχο...
shtarkws
Εγω πιστευω οτι και οι 2 ειναι κορυφαιοι στις θεσεις τους. Συγκριση θα επρεπε να γινει μεταξυ ΔΔ και Παπαλουκα. Αλλα και παλι γιατι να ψαχνουμε ποιος ειναι ο καλυτερος οταν ολοι ειναι κορυφαιοι? Καθενας βλεπει υποκειμενικα τον καθε παιχτη αναλογα με το πως αντιλαμβανεται η προτιμα το μπασκετ.

Αλλωστε γιατι να πρεπει να διαλεξεις μεταξυ Σπαν και ΔΔ? Ή μεταξυ Pink Floyd και Led Zeppelin? Η μεταξυ Μονικα Μπελουτσι και Ατζελινα Τζολι?
D-Wade
QUOTE(PARISINOS @ May 19 2015, 18:38 ) *
Υ.Γ. Το οτι ομαδα με χαινς/παπανικολαου/ντορσευ, λο, πριντεζη, σλουκα, ματζαρη , αντιτς ειναι για τοπ 8 ειναι εντελως αστοχο...

Ε στην αρχή του 2012 για εκεί ήταν(το πολύ).Άλλο το πόσο ''μεγάλωσαν'' οι Έλληνες κατά τη διάρκεια της χρονιάς και πόσο καλοί αποδείχτηκαν τελικά οι αμερικάνοι και ο πορνοσταρ.
Βέβαια τώρα το 2015 με αυτούς πάλι ευρωλίγκα θα παίρναμε
NikBot
QUOTE (colonel gomelsky @ May 19 2015, 18:31 ) *
1 mvp έχει ο Διαμαντίδης (2011) και 2 ο Σπανούλης (2012,13). 2007 και 2009 όποιος βλέπει σοβαρά μπάσκετ δεν τα πιστώνει ούτε στον έναν (Σισκάουσκας) ούτε στον άλλο (Σάρας)


Ναι έκανα λάθος για το 2009. Όύτε αμφιβάλλω για 2007. Δεν δίνω τόση βάση στον MVP σε ένα FF. Αυτό που λέω είναι ότι δεν μπορείς να πετάς χύμα το PIR απο παίχτες διαφορετικού στύλ βάζοντας μέσα και μικρούς τελικούς που παίζεται πιο ελεύθερο μπάσκετ και να βγάζεις έναν παίχτη πουθενά!
katharop
QUOTE (TakeshyKurosawa @ May 19 2015, 18:31 ) *
Ρε συ Katharop εσύ είσαι φυσικός, εγώ είμαι μαθηματικός! Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τους αριθμούς. Υπάρχουν και περιορισμοί που εσύ δεν λαμβάνεις υπόψην! Στο συγκεκριμένο θέμα τι γίνεται όταν εσένα το παιχνίδι δεν σου βγαίνει και δεν υπάρχει κάποιος συμπαίχτης σου που να μπορεί να πάρει το βάρος και να πάει μπροστά την ομάδα! Σίγουρα θα αναγκαστείς να πάρεις κακές προσπάθειες, θα χρειαστεί να ρίξεις και μπετά θα χρειαστεί να μαμήσεις τα στατιστικά σου! Όταν εγώ δεν είμαι στα καλά μου και έχω εσένα να σου πασάρω τη μπάλα και να την βάλεις στο πλεκτό και να με αποφορτίσεις είναι το ίδιο από το να έχω δίπλα μου κάποιον που όσο φιλότιμος παίχτης και αν είναι επιθετικά παραμένει λίγος?


ps. Ο τελικός με Ρεάλ για μένα χάθηκε κυρίως γιατί η ομάδα μας δεν έχει σταθερό πλαν b επιθετικά με τον Σπανούλη μέσα, αλλά χωρίς να πρέπει να πάρει τη μπάλα στα χέρια του(εννοώ να μην χρειαστεί να την κρατήσει και να δημιουργήσει) Όταν ο Σπανούλης ήταν έξω η ομάδα κολλούσε τραγικά, όταν ήταν μέσα και παίζαμε με τον συνηθισμένο τρόπο πάλι είχαμε πρόβλημα γιατί η Ρεάλ έπαιζε εξαιρετική άμυνα πάνω του. Τα ξεσπάσματα μας πάντα γίνονταν με το Σπανούλη μέσα και τους άλλους να παίρνουν μπρος και να εκμεταλεύονται τις ανισορροπίες στην άμυνα λόγω παρουσίας Σπανούλη!

Καταρχήν δεν τεκμηριώνεις αυτά που λές. Ποιούς περιορισμούς? Αυτοί οι περιορισμοί που ανέφερες θα έπρεπε να είναι υπερ του ΔΔ. Ο σπαν στον ημιτελικό έπαιρνε την μπάλα απο την επαναφορά σούταρε με 10-14 sec να απομένουν απο τα 9 και τα έχανε έκανε μπασίματα και έτρωγε blocks η έκανε λάθη χωρίς καν να έχει αλλάξει μια πάσα με τους συμπαίκτες του. Δες τον αγώνα προσεκτικά να δείς οτι μέχρι το 36 πραγματικά έχει καταστρέψει όλη την ομάδα. Το PIR αντικατοπτρίζει τα πάντα και πλήρως. Μόνο ένας αμυντικογενής παίκτης μπορεί να βγεί ελάχιστα χαμένος όπως έχουμε πεί και παλαιότερα απο την συγκεκριμένη στατιστική


ΥΓ:To οτι είσαι μαθηματικός και εγώ φυσικός δεν είναι πάλι απόδειξη του αν αντιλαμβάνομαι τους αριθμούς και τα μαθηματικά η όχι. Να ήμουν νηπιαγωγός να το καταλάβω, αλλά καταλαβαίνεις και ο ίδιος τι λέω.Συνήθως κατα μέσο όρο ένας μέσος φυσικός είναι καλύτερος στα μαθηματικά απο ένα μέσο μαθηματικό λόγω της πλήρους θεωρητικής δομής του μαθηματικού. Και επειδή εγώ μιλάω με αποδείξεις και αριθμούς,αυτοί μάλλον δείχνουν πως στα μαθηματικά όπως και να το κάνουμε μια μικρή αντίληψη την έχω και δεν είμαι τελείως άσχετος smiley.gif όπως βλέπεις και παρακάτω +2 μεταπτυχιακά που κάνω +επαίνους που ούτε θυμάμαι,σαν τον δδ ένα πράμα,
https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-x...amp;oe=555E412E
TakeshyKurosawa
QUOTE (katharop @ May 19 2015, 18:58 ) *
Καταρχήν δεν τεκμηριώνεις αυτά που λές. Ποιούς περιορισμούς? Αυτοί οι περιορισμοί που ανέφερες θα έπρεπε να είναι υπερ του ΔΔ. Ο σπαν στον ημιτελικό έπαιρνε την μπάλα απο την επαναφορά σούταρε με 10-14 sec να απομένουν απο τα 9 και τα έχανε έκανε μπασίματα και έτρωγε blocks η έκανε λάθη χωρίς καν να έχει αλλάξει μια πάσα με τους συμπαίκτες του. Δες τον αγώνα προσεκτικά να δείς οτι μέχρι το 36 πραγματικά έχει καταστρέψει όλη την ομάδα. Το PIR αντικατοπτρίζει τα πάντα και πλήρως. Μόνο ένας αμυντικογενής παίκτης μπορεί να βγεί ελάχιστα χαμένος όπως έχουμε πεί και παλαιότερα απο την συγκεκριμένη στατιστική


ΥΓ:To οτι είσαι μαθηματικός και εγώ φυσικός δεν είναι πάλι απόδειξη του αν αντιλαμβάνομαι τους αριθμούς και τα μαθηματικά η όχι. Να ήμουν νηπιαγωγός να το καταλάβω, αλλά καταλαβαίνεις και ο ίδιος τι λέω.Συνήθως κατα μέσο όρο ένας μέσος φυσικός είναι καλύτερος στα μαθηματικά απο ένα μέσο μαθηματικό λόγω της πλήρους θεωρητικής δομής του μαθηματικού. Και επειδή εγώ μιλάω με αποδείξεις και αριθμούς,αυτοί μάλλον δείχνουν πως στα μαθηματικά όπως και να το κάνουμε μια μικρή αντίληψη την έχω και δεν είμαι τελείως άσχετος smiley.gif όπως βλέπεις και παρακάτω +2 μεταπτυχιακά που κάνω +επαίνους που ούτε θυμάμαι,σαν τον δδ ένα πράμα,
https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-x...amp;oe=555E412E


χαχαχαχααχα δεν χρειάζεται να βάζεις το πτυχίο σου φίλε!
Διαφωνώ ένας αμυντικογενής παίχτης μπορεί πιο εύκολα να αφήνει το Pir του σταθερό και ένας επιθιτικογενής μπορεί ταυτόχρονα να το ανεβάζει, αλλά και να το κατεβάζει πιο εύκολα! Είπαμε ο Σπανούλης έκανε πολύ κακό ημιτελικό, αλλά αν δεν ήταν αυτός δεν θα υπήρχε καν ο τελικός! wink.gif
Τι να σου τεκμηριώσω ακριβώς? Τα πράγματα στο μπάσκετ δεν είναι 1 και 1 κάνουν 2.πχ. αν πάρεις το ποσοστό του Διαμαντίδη με του Ναβάρο στα τρίποντα είναι σχεδόν το ίδιο, αλλά ο Ναβάρο είναι άνετα καλύτερος σουτέρ! Βέβαια εσύ μπορεί να πιστεύεις και το αντίθετο δεν ξέρω.
RipCity
σόρυ για το άσχετο, αλλά μιας και μιλάτε για rankings (ναι ακόμη μιλάτε... tongue.gif ) επειδή παίζω και φάντασυ και με εκνευρίζει.

είναι παντελώς ηλίθιο στο ranking να τρως τάπα και να μετράει -2(-1 άστοχο σουτ και -1 ταπα).

καλά σε αυτό που λες TakeshyKurosawa για την ανάγνωση κάποιων stats υπάρχει άνθρωπος που πέρυσι μου έλεγε καλύτερο σουτέρ τον Petway από τον Σπαν επειδή είχε καλύτερο ποσοστό. Που ο ένας σουτάρει αποκλειστικά μόνο ελεύθερος κι ο άλλος σχεδόν μόνο μαρκαρισμένος.
Zephyr
QUOTE(shtarkws @ May 19 2015, 18:42 ) *
Αλλωστε γιατι να πρεπει να διαλεξεις μεταξυ Σπαν και ΔΔ? Ή μεταξυ Pink Floyd και Led Zeppelin? Η μεταξυ Μονικα Μπελουτσι και Ατζελινα Τζολι?


Επειδή προφανώς οι τελικοί πρωταθλήματος αργούν ακόμα και οι μεταγραφές ακόμα περισσότερο rolleyes.gif .
επαθα λαστιχο
QUOTE(rankin @ May 19 2015, 17:20 ) *
Αν στο 2009 πιάνεται και η σεζον 08-09, έχει 3 MVP Final 4...
Επίσης ειναι μαζί με τον Κουκοτς ο μοναδικός που έχει πάρει 3 φορές τον τίτλο (απο 2 φορές οι Μποντιρόγκα και Διαμαντίδης)
Ο Κουκοτς βεβαια έχει κάνει το μοναδικό στα χρονικά (νομίζω) να πάρει τιτλο MVP χωρίς να έχει πάρει η ομάδα του το τρόπαιο...

Yπήρχε τέτοιο βραβείο επί FIBA Εuroleague?

QUOTE(katharop @ May 19 2015, 18:58 ) *

Ρε συ γέννημα-θρέμμα Σαλονικιός και Παναθηναϊκός μην βγάζεις φόρα-παρτίδα το όνομά σου smiley.gif
j.browning
QUOTE(PARISINOS @ May 19 2015, 16:37 ) *
Αυτο το πραγμα που οι φιλοι του ΟΣΦΠ προσπαθουν ΜΟΝΙΜΑ ΝΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΟΥΝ σε πρασσινη-κοκκινη αντιπαραθεση , ειναι το μεγαλυτερο UNFAIR που εχω δει στο φορουμ.

Καποια στιγμη οι φιλοι του ΟΣΦΠ θα πρεπει να αποδεχτουν οτι ο σπανουλης καποια εποχη επαιζε στον ΠΑΟ πριν λιγα σχετικα χρονια και ΟΛΟΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΜΕ ΤΟΝ ΔΔ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Πρασινοι-κοκκινοι-γαλάζιοι-κιτρινοι και μαυροι. ΟΛΟΙ. Μην με κανετε να ανατρεξω σε ποστ του 2008-2009 κλπ να παραθεσω τι λεγοταν ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΟ.

Οι φιλοι λοιπον του ΟΣΦΠ πρεπει να αποδεχτουν οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπηρξε συγκριση Σπανουλη - ΔΔ . Ουτε και θα υπαρξει στο μυαλο των περισσοτερων.
Δεν ειναι ουτε θεμα υποκειμενικοτητας ουτε τιποτα. Οι δυο αυτοι παιχτες ηταν ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ . Και ολοι τους εβλεπαν αντικειμενικα . Φιλοι και αντιπαλοι.
Δεν υπηρχε φιλος του ΠΑΟ που να θεωρουσε καλυτερο τον Σπανουλη , και δεν υπηρχε φιλος τους ΟΣΦΠ που αν μπορουσε να διαλεξει ποιον θα κλεψει, να διαλεγε τον Σπαν.

Τωρα αφου ξεκαθαρισαμε το βασικοτερο , ας παω και σε καποιες αλλες τοποθετησεις.

ο ΔΔ δεν πηρε ευρωλιγκα μονο με σαρας , πεκοβτς κλπ. Πηρε και με τον καλαθη (ξεπεταγμα), τον σατο , τον βουγιουκα κλπ. Και επαιζε με μειονεκτημα εναντι της μπαρτσα του πραιμ ναβαρο (και του ρουμπιο, λορμπεκ κλπ)...Και την πηρε με τον πλεον ντομιναντ τροπο για παιχτη της τελευταιας 20 ετιας. Πολυτιμοτερος παιχτης και της χρονιας και του φαιναλ 4, καλυτερος αμυντικος της χρονιας, καλυτερη 5αδα, 18,5 ρανκινγκ μεσο ορο χρονιας , 24 στο φαιναλ 4...Πλακα εκανε το παιδι....
Το οτι η ευρωλιγκα εχει πεσει επιπεδο το λεμε απο το 2010 οι φιλοι του ΠΑΟ.

παλια υπηρχαν ομαδες που ειχαν τον Σπαν/τον σαρας/τον ΔΔ και τον Πεκο στην ιδια ομαδα.
Οι αλλοι κατεβαζαν παπαλουκα/λαγντον/σμοντις χριαπα κλπ ολους στα πραιμ τους...

Τι να λεμε τωρα. Εδω την ταου και την σιενα που δεν κερδιζαν ποτε και τους κοροηδευαμε , κατεβαν 5αδα με σκολα, μασιγιαουσκας, πριτζιονι σπλιτερ rolleyes.gif Η σιενα ειχε πραιμ μακινταιρ, καουκενας, λαβρινοβιτς , σατο κλπ και δεν πηγαινε ποτε φαιναλ 4. Σαν φαινεται ιδια ομαδα 8δας αυτη με αυτη που εχει ο ΠΑΟ τωρα. Με τον 35χρονο ΔΔ να τραβαει το καρο και να ακολουθει ο μαικ ο μπραμος και ο σλοτερ?

Η ευρωλιγκα εχει πεσει και το ελεγε κοσμος πριν απο τις επιτυχιες του ΟΣΦΠ.
Αλλωστε και ο ΠΑΟ ευνοηθηκε απο αυτη τη πτωση επιπεδου. Το 2011 δεν κερδιζαμε την ΤΣΣΚΑ της προηγουμενης 5ατιας με την καμια. Ουτε τον ΠΑΟ του 2009 , ουτε καν τον ΟΣΦΠ του 2009. Μια ομαδα με το ζορι φαιναλ 4 θα ειμασταν αλλα ειχε πεσει το επιπεδο και το εκμευταλευθηκαμε.

Βασικα πειτε μου ποια πρωταθλητρια ευρωπης απο το 2011 και περα θα κερδιζε την ΤΣΣΚΑ, τον ΠΑΟ, την Μπαρτα και τον ΟΣΦΠ του 2009?

Ο ΟΣΦΠ απλα το εκμετελευθηκε περισσοτερο διοτι ειχε την τυχη ο ηγετης του να ειναι νεοτερος απο τον δικο μας.
Η περσυνη μακαμπι οχι τιτλο, αλλα ουτε φαιναλ 4 δεν θα εμπαινε πριν 4-5 χρονια . Και αυτο ειναι η πραγματικοτητα.

Υ.Γ. Ειναι καπως αστειο να βλεπεις τους φιλους του ΟΣΦΠ σε συγχηση. Απο τη μια συνεχιζουν να πιστευουν οτι ο ΠΑΟ επαιρνε τα πρωταθληματα με τη διαιτησια πριν το 2010. Απο την αλλη οι ιδιοι λενε οτι ο Σπανουλης ειναι ο καλυτερος μετα τον γκαλη και hall of famer, ο σαρας επισης, ο πεκοβιτς ηταν λεφτα στην τραπεζα... Δηλάδη ρε παιδια εμεις με 5αδα 5 απο τους καλυτερους παιχτες ολων των εποχων στην ευρωπη (εσεις τα λετε) χρειαζομασταν την διαιτησια για να κερδισουμε τον σκουνι πεν, τον ακερ και τον τσιλιμπεργκερ? κατι δεν μου παει καλα εδω.... 39.gif


Ο Σπανουλης ειναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ. Το ποιος ειναι καλυτερος μεταξυ ΔΔ-Σπαν μπορω να δεχτω οτι ειναι συζητησιμο (αν και δεν συμφωνω).
Το να μας κατηγορουν οι φιλοι του ΟΣΦΠ οτι η αποψη μας ειναι υποκειμενικη και γεματη εμπαθεια ειναι ανω ποταμων...
Αν θελετε να ειστε ειλικρινεις, απλα ανατρεξτε 5 χρονια πισω και δειτε εσεις οι ιδιοι τι λεγατε στο συγκεκριμενο ντιμπειτ.

για αλλη μια φορα ζωγραφισες 77.gif
επαθα λαστιχο
Ρε συ εγώ διαφωνώ με τον Παρισινό παρότι τριφυλλόψυχος,αλλά ο τύπος είναι εξαιρετικός στο να απλώνει κοσμίως τις σκέψεις του.Τα ξεβρακώματα τι τα θες?
Zoys
QUOTE(επαθα λαστιχο @ May 19 2015, 20:32 ) *
Ρε συ εγώ διαφωνώ με τον Παρισινό παρότι τριφυλλόψυχος,αλλά ο τύπος είναι εξαιρετικός στο να απλώνει κοσμίως τις σκέψεις του.Τα ξεβρακώματα τι τα θες?

Το post τροποποιήθηκε. Τέτοια φρασεολογία να βάλουμε καλά στο μυαλό μας όλοι ότι δεν χωράει στο forum.
SkyFall
QUOTE (katharop @ May 19 2015, 18:58 ) *
όπως βλέπεις και παρακάτω +2 μεταπτυχιακά που κάνω +επαίνους που ούτε θυμάμαι,σαν τον δδ ένα πράμα,
https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-x...amp;oe=555E412E



QUOTE (TakeshyKurosawa @ May 19 2015, 19:15 ) *
χαχαχαχααχα δεν χρειάζεται να βάζεις το πτυχίο σου φίλε!


χχαχχααχχα προφανώς αυτό εννοεί όταν λέει ''για κάθε χρήση''!

ps: όσον αφορά στις ποινές και στα ban που πέφτουν βροχή, κάτι πρέπει να γίνει. Θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο ώστε να καταλάβει κάποιος πότε γίνεται πλάκα και πότε οχι.
NikBot
QUOTE (PARISINOS @ May 19 2015, 16:37 ) *
Ο Σπανουλης ειναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ. Το ποιος ειναι καλυτερος μεταξυ ΔΔ-Σπαν μπορω να δεχτω οτι ειναι συζητησιμο (αν και δεν συμφωνω).
Το να μας κατηγορουν οι φιλοι του ΟΣΦΠ οτι η αποψη μας ειναι υποκειμενικη και γεματη εμπαθεια ειναι ανω ποταμων...
Αν θελετε να ειστε ειλικρινεις, απλα ανατρεξτε 5 χρονια πισω και δειτε εσεις οι ιδιοι τι λεγατε στο συγκεκριμενο ντιμπειτ.


Μα καταλάβετε επιτέλους. Το ξέρω οτι 99 στους 100 φίλους του ΠΑΟ θεωρούσαν τον ΔΔ απο λίγο έως πολύ καλύτερο του Σπαν όταν έπαιζαν μαζί. Από τότε ο Σπαν έκανε πολλά πράγματα και καλώς ή κακώς, από παίχτης που κέρδιζε ως μέλος μιας καλής ομάδας με άλλον ηγέτη έγινε παίχτης που κέρδισε οδηγόντας ο ίδιος την δική του, επίσης καλή ομάδα. Παιχταράδες λοιπόν και οι δύο. Το ποιος είναι καλύτερος βάσει διαφόρων κριτηρίων έιναι όπως λες, συζητήσιμο. Και εγώ σου λέω οτι ο ο ΔΔ υπερτερεί ελαφρώς αλλά σίγουρα η εν λόγω σύγκριη αποτελεί θέμα συζήτησης με επιχειρήματα εκατέρωθεν. ΟΚ ως εδώ?

Έρχονται λοιπόν αρκετοί πράσινοι και προσπαθούν να επιβάλλουν με το ζόρι , οτι ο Σπαν ούτε που ακουμπάει τον Μήτσο, δεν τίθεται καμία σύγκριση, και επιπλέον είναι και παλιοχαρακτήρας κομπλεξικός κλπ. Ε αυτό είναι άνω ποταμών, να γράφεις (όχι εσύ) περί "κάποιου" Σπανούλη και να το εννοείς κιόλας. Εκεί λοιπόν το μόνο που μπορεί να σκεφτεί κανείς είναι η εμπάθεια. Πες βρε αδερφέ: "ΟΚ σεβαστά τα επιτέυγματά του, παιχταράς, συγκρίσιμος του ΔΔ, εγώ προτιμώ τον Μήτσο, ο καθένας σημαία της ομάδας του και that's all." Ο μηδενισμός και οι διατριβές περί PIR εξυπηρετούν? Λες και αν βάλεις δίαφορους πίνακες θα αλλάξεις την ιστορία που λέει οτι και ο Σπαν πρωταγωνίστησε στα συγκεκριμένα FF αλλά και στην διοργάνωση γενικά....
Quincy
QUOTE(PARISINOS @ May 19 2015, 13:37 ) *
Αυτο το πραγμα που οι φιλοι του ΟΣΦΠ προσπαθουν ΜΟΝΙΜΑ ΝΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΟΥΝ σε πρασσινη-κοκκινη αντιπαραθεση , ειναι το μεγαλυτερο UNFAIR που εχω δει στο φορουμ.

Καποια στιγμη οι φιλοι του ΟΣΦΠ θα πρεπει να αποδεχτουν οτι ο σπανουλης καποια εποχη επαιζε στον ΠΑΟ πριν λιγα σχετικα χρονια και ΟΛΟΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΜΕ ΤΟΝ ΔΔ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Πρασινοι-κοκκινοι-γαλάζιοι-κιτρινοι και μαυροι. ΟΛΟΙ. Μην με κανετε να ανατρεξω σε ποστ του 2008-2009 κλπ να παραθεσω τι λεγοταν ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΟ.

Οι φιλοι λοιπον του ΟΣΦΠ πρεπει να αποδεχτουν οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπηρξε συγκριση Σπανουλη - ΔΔ . Ουτε και θα υπαρξει στο μυαλο των περισσοτερων.
Δεν ειναι ουτε θεμα υποκειμενικοτητας ουτε τιποτα. Οι δυο αυτοι παιχτες ηταν ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ . Και ολοι τους εβλεπαν αντικειμενικα . Φιλοι και αντιπαλοι.
Δεν υπηρχε φιλος του ΠΑΟ που να θεωρουσε καλυτερο τον Σπανουλη , και δεν υπηρχε φιλος τους ΟΣΦΠ που αν μπορουσε να διαλεξει ποιον θα κλεψει, να διαλεγε τον Σπαν.


Τωρα αφου ξεκαθαρισαμε το βασικοτερο , ας παω και σε καποιες αλλες τοποθετησεις.

ο ΔΔ δεν πηρε ευρωλιγκα μονο με σαρας , πεκοβτς κλπ. Πηρε και με τον καλαθη (ξεπεταγμα), τον σατο , τον βουγιουκα κλπ. Και επαιζε με μειονεκτημα εναντι της μπαρτσα του πραιμ ναβαρο (και του ρουμπιο, λορμπεκ κλπ)...Και την πηρε με τον πλεον ντομιναντ τροπο για παιχτη της τελευταιας 20 ετιας. Πολυτιμοτερος παιχτης και της χρονιας και του φαιναλ 4, καλυτερος αμυντικος της χρονιας, καλυτερη 5αδα, 18,5 ρανκινγκ μεσο ορο χρονιας , 24 στο φαιναλ 4...Πλακα εκανε το παιδι....
Το οτι η ευρωλιγκα εχει πεσει επιπεδο το λεμε απο το 2010 οι φιλοι του ΠΑΟ.

παλια υπηρχαν ομαδες που ειχαν τον Σπαν/τον σαρας/τον ΔΔ και τον Πεκο στην ιδια ομαδα.
Οι αλλοι κατεβαζαν παπαλουκα/λαγντον/σμοντις χριαπα κλπ ολους στα πραιμ τους...

Τι να λεμε τωρα. Εδω την ταου και την σιενα που δεν κερδιζαν ποτε και τους κοροηδευαμε , κατεβαν 5αδα με σκολα, μασιγιαουσκας, πριτζιονι σπλιτερ rolleyes.gif Η σιενα ειχε πραιμ μακινταιρ, καουκενας, λαβρινοβιτς , σατο κλπ και δεν πηγαινε ποτε φαιναλ 4. Σαν φαινεται ιδια ομαδα 8δας αυτη με αυτη που εχει ο ΠΑΟ τωρα. Με τον 35χρονο ΔΔ να τραβαει το καρο και να ακολουθει ο μαικ ο μπραμος και ο σλοτερ?

Η ευρωλιγκα εχει πεσει και το ελεγε κοσμος πριν απο τις επιτυχιες του ΟΣΦΠ.
Αλλωστε και ο ΠΑΟ ευνοηθηκε απο αυτη τη πτωση επιπεδου. Το 2011 δεν κερδιζαμε την ΤΣΣΚΑ της προηγουμενης 5ατιας με την καμια. Ουτε τον ΠΑΟ του 2009 , ουτε καν τον ΟΣΦΠ του 2009. Μια ομαδα με το ζορι φαιναλ 4 θα ειμασταν αλλα ειχε πεσει το επιπεδο και το εκμευταλευθηκαμε.

Βασικα πειτε μου ποια πρωταθλητρια ευρωπης απο το 2011 και περα θα κερδιζε την ΤΣΣΚΑ, τον ΠΑΟ, την Μπαρτα και τον ΟΣΦΠ του 2009?

Ο ΟΣΦΠ απλα το εκμετελευθηκε περισσοτερο διοτι ειχε την τυχη ο ηγετης του να ειναι νεοτερος απο τον δικο μας.
Η περσυνη μακαμπι οχι τιτλο, αλλα ουτε φαιναλ 4 δεν θα εμπαινε πριν 4-5 χρονια . Και αυτο ειναι η πραγματικοτητα.

Υ.Γ. Ειναι καπως αστειο να βλεπεις τους φιλους του ΟΣΦΠ σε συγχηση. Απο τη μια συνεχιζουν να πιστευουν οτι ο ΠΑΟ επαιρνε τα πρωταθληματα με τη διαιτησια πριν το 2010. Απο την αλλη οι ιδιοι λενε οτι ο Σπανουλης ειναι ο καλυτερος μετα τον γκαλη και hall of famer, ο σαρας επισης, ο πεκοβιτς ηταν λεφτα στην τραπεζα... Δηλάδη ρε παιδια εμεις με 5αδα 5 απο τους καλυτερους παιχτες ολων των εποχων στην ευρωπη (εσεις τα λετε) χρειαζομασταν την διαιτησια για να κερδισουμε τον σκουνι πεν, τον ακερ και τον τσιλιμπεργκερ? κατι δεν μου παει καλα εδω.... 39.gif


Ο Σπανουλης ειναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ. Το ποιος ειναι καλυτερος μεταξυ ΔΔ-Σπαν μπορω να δεχτω οτι ειναι συζητησιμο (αν και δεν συμφωνω).
Το να μας κατηγορουν οι φιλοι του ΟΣΦΠ οτι η αποψη μας ειναι υποκειμενικη και γεματη εμπαθεια ειναι ανω ποταμων...
Αν θελετε να ειστε ειλικρινεις, απλα ανατρεξτε 5 χρονια πισω και δειτε εσεις οι ιδιοι τι λεγατε στο συγκεκριμενο ντιμπειτ.



Φίλε παρισνέ ας σου απαντήσω στο πρώτο κομμάτι μιας και στο δεύτερο συμφωνώ.

Αρχικά καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι μιλάς για μια εποχή που ήταν όντως καλύτερος ο Διαμαντίδης. Απλά πέρασαν 5 χρόνια από τότε και έφερε στα ίσα την σύγκριση για την οποία γίνανε ένω σωρό ποστς αυτό το διήμερο. Προφανώς και τότε οι φίλοι του ΠΑΟ θα θεωρούσαν καλύτερο τον ΔΔ, αλλά και του ΟΣΦΠ ακόμα το ίδιο θα σου έλεγαν. Μόνο που δεν είμαστε στο 2010 αλλά το 2015, και αυτό το διάστημα είναι αρκετό για να αλλάξει τις ισορροπίες. Με κάνεις να βάζω και την δική σου απάντηση στην κατηγορία "πρασινοκόκκινων" επιχειρημάτων, και δεν μου αρέσει γιατί θεωρώ τα ποστ σου από τα κορυφαία μες το φόρουμ.

Γιατί να κρίνουμε τους δύο παίκτες μέχρι το '09, αφού μπορούμε να το κάνουμε μέχρι το '15; Και μέχρι σήμερα υπάρχει κάτι (ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΑΔΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ) που να γέρνει την πλάστιγγα προς τον έναν ή τον άλλον; ΟΧΙ. Γι αυτό βλέπουμε και ποστ του στυλ ο ένας είναι πιο ωραίος, αλλά ο άλλος πιο καλό παιδί, για την πιο μαγκιόρικη Ευρωλίγκα όταν ο άλλος χρειάζεται το Σάρας να του πάρει την κούπα για να γίνει μάγκας και δεν ξέρω γω τι άλλο γραφόταν όσο έπαιζα ρακέτες στην παραλία.

Εγώ απλά απάντησα στο ποστ του φίλου που θεωρούσε ιεροσυλία τη σύγκριση των δύο. Και αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η ιεροσυλία βρίσκεται στο να λέμε ότι δεν συγκρίνονται. Επιχειρήματα για να μειώσεις τον έναν και να βάλεις πιο πάνω τον άλλον μπορούν να βρεθούν.Αλλά δεν πείθεται κανείς γιατί η ιστορία έχει γράψει μέχρι τώρα ότι οι δύο τους είναι στα ίδια. Θέλεις τίτλους; Θέλεις διακρίσεις; Θέλεις στατιστικά; Θέλεις impact στις ομάδες τους; Θέλεις ηγετικές εμφανίσεις; Από όπου και να το πιάσεις δεν βγαίνει ο ένας ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πάνω από τον άλλον. Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι κόκκινοι τάσονται υπερ του Σπαν, και όλοι οι πράσινοι υπέρ του ΔΔ.

Το '11 συγκρίναμε το ΔΔ με το Γκάλη και πολλοί πατούσαν πάνω στην dominant χρονιά του ΔΔ εκείνη τη σεζόν για να το υποστηρίξουν. Και τώρα μετά τα 3 αυτά χρόνια και τα όσα έκανε ο Σπανούλης είναι ιεροσυλία να τον συγκρίνουμε με τον ΔΔ; Την ώρα που το μόνο (επι της ουσίας) τους χωρίζει είναι το χρώμα και ο αριθμός της φανέλας τους.

Psych
Καλησπέρα καλησπέρα. Διαβάζω καιρό, γράφω τώρα!

Η σύγκριση ΔΔ/ΣΠΑΝ πως προέκυψε; Θα κάνω την "έκπληξη" σαν οπαδός του Ολυμπιακού και θα πω (σε αντίθεση με οσα λεει ο QUINCY) πως "αντικειμενικά", τα κριτήρια είναι όλα υπέρ του Σπανούλη.

Τώρα βέβαια όλα αυτά μετά το Π/Σ/Κ στο οποίο βγήκε ο Τζινόμπιλι για να πει ουαου για τον Σπανούλη και παίκτης που πήρε την πρώτη του Ευρωλίγκα είχε έγνοια να πάρει μπλούζα του Σπανούλη, είναι λίγο περίεργα. Ίσως επειδή δεν μετριούνται στα "στατιστικά" όλα αυτά.

QUOTE (salonikatasos @ May 19 2015, 16:51 ) *
μπήκε από άλλο παιδί στο θέμα του διαμαντίδη,αλλά επειδή δεν έχει πολύ κίνηση εκεί πέρα ας το βάλω κι εγώ εδώ. και μετά καθόμαστε και συγκρίνουμε κάποιον σπανούλη με τον κορυφαίο παίχτη της ευρωλίγκας τα τελευταία 15 χρόνια


Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτός ο πίνακας όσα γράφει αλλά τόσα δεν τα γράφει. Δεν γράφει, για παράδειγμα, πως ο Διαμαντίδης στον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ του έμεινε η μπάλα στα χέρια (αν είναι να συγκρίνουμε δηλαδή).
Έχει μέσα αριθμούς μικρών τελικών. Έχει μέσα αριθμούς χαμένων αγώνων. Για μένα, αυτά δεν μετράνε καθόλου.
Μπαίνει στην ίδια κατηγορία (σχεδόν) ο αριθμός του ενός στον μικρό τελικό του 2012 (14) με του άλλου στον ημιτελικό (15) και φαίνεται λες και ειναι το ίδιο πράγμα. Όταν το 15 του Σπανούλη γράφτηκε με 20+ πόντους, 6 ασίστ, τρίποντο στο 1 λεπτό πριν το τέλος, ασίστ πάρε βάλε στον Ντόρσευ για να "τελειώσει" το ματς.

Βέβαια έχει μέσα αγώνες που ο ένας έπαιζε με παίκτες με μ.ο. ηλικίας 25 (ίσως λέω πολύ) και ο άλλος με πολύπειρους και πανάκριβους συμπαίκτες.
AZ1980
Παιδιά οι συγκρίσεις αυτές εμένα δε μου αρέσουν και πολύ, και δε μου αρέσουν ούτε όταν γίνονται μεταξύ παικτών με παρεμφερές αγωνιστικό στιλ, όπως όταν πλακώνονταν όλοι περί Jordan και Kobe. Η συγκεκριμένη ωστόσο σύγκριση μεταξύ 3D και Kill Bill είναι στα δικά μου μάτια ακόμα πιο αβάσιμη, καθώς μιλάμε για δυο εντελώς διαφορετικούς παίκτες. Ούτε καν ίδια θέση δεν παίζουν. Δε μοιάζουν πολύ σχεδόν σε τίποτα, εκτός από το ότι είναι γεννημένοι νικητές και, φυσικά, παιχταράδες. Πως να τους συγκρίνεις? Δεν το καταλαβαίνω. Για μένα το ιδανικό για μια ομάδα θα ταν να τους έχει ΚΑΙ τους δυο, είναι τόσο διαφορετικές οι αρετές τους που στο παρκέ αλληλοσυμπληρώνονται άψογα. Κι ευτυχώς είχαμε τη χαρά εμείς οι φίλοι του ΠΑΟ να το δούμε αυτό να συμβαίνει στην ομάδα μας, όλοι δε οι Έλληνες το απολαύσαμε στην Εθνική, με τα γνωστά αποτελέσματα.

Σε ότι αφορά τη φυγή του από τον ΠΑΟ, που μάλλον αποτελεί και την συναισθηματική βάση πάνω στην οποία έχει χτιστεί όλη αυτή η - άκυρη κατά τη γνώμη μου - σύγκριση μεταξύ δυο τόσο διαφορετικών μεγάλων παικτών, εμένα το μόνο που με έχει ενοχλήσει είναι ότι υποψιάζομαι πως η ομάδα μου, με την αίσθηση υπερβολικής σιγουριάς που απέρρεε από την τότε παντοκρατορία της, ενδεχομένως δεν έκανε ότι της ήταν εφικτό για να κρατήσει τον παίκτη. Αν έχω λάθος στις υποψίες μου, και ο Σπαν την "έκανε" παρά το ότι εξαντλήσαμε την πειθώ μας, τότε κανένα πρόβλημα, καλά έκανε, πήγε και σήκωσε κούπες και μόνος του. Αν όμως δεν κάναμε ότι πέρναγε από το χέρι μας προτιμώντας το γνωστό στιλ "είμαστε ο ΠΑΟ, κι άμα γουστάρεις κάθεσαι", τότε κάναμε μεγάλο λάθος. Και γενικά αυτό το μοτίβο συμπεριφοράς μόνο ζημιές έχει προξενήσει όπου κι όποτε έχει ενεργοποιηθεί.

YΓ. Για μένα ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να πάρει τον τελικό, αν είχε περισσότερη συγκέντρωση επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο. Βολές και λάθος μεταβιβάσεις (= έυκολοι πόντοι της Ρεάλ από τους αγαπημένους της αιφνιδιασμούς) στέρησαν από την ελληνική ομάδα την ευκαιρία να πάρει ένα καλό και καθαρό προβάδισμα στα πρώτα 15 λεπτά, εξέλιξη που θα δημιουργούσε ψυχολογική και πνευματική θολούρα στους γηπεδούχους, ανοίγοντας το δρόμο για το δέκατο. Κρίμα. Λογικό είναι, δε μπορείς να σαι πάντα 100% focused, και η αποστολή ήταν πολύ δύσκολη εξ' αρχής. Ο Ολυμπιακός ωστόσο είναι άξιος κάθε επαίνου για την εξαιρετική του χρονιά.



bball.gif
natouralistis
Το τόπικ ονομάζεται Βασίλης Σπανούλης, όχι σύγκριση Σπανούλη - Διαμαντίδη. Το γιατί θα πρέπει να τον συγκρίνουμε με τον οποιονδήποτε και συγκεκριμένα με τον Διαμαντίδη δεν το καταλαβαίνω. Αν ο Μήτσος κερδίσει περισσότερους πόντους στο ζύγισμα αυτό τι θα σημαίνει; Θα αποτελέσει μια ευκαιρία να μην είναι και τόσο μεγάλος ο Σπανούλης; Μπορείτε να βάλετε στη κουβέντα της ζυγαριάς και τον Jordan για να φανεί ο Σπανούλης μειράκιο της καλαθοσφαίρισης.

ΥΓ. AZ απλά σε συγχαίρω για τον τρόπο που σκέφτεσαι.
katharop
QUOTE (TakeshyKurosawa @ May 19 2015, 19:15 ) *
χαχαχαχααχα δεν χρειάζεται να βάζεις το πτυχίο σου φίλε!
Διαφωνώ ένας αμυντικογενής παίχτης μπορεί πιο εύκολα να αφήνει το Pir του σταθερό και ένας επιθιτικογενής μπορεί ταυτόχρονα να το ανεβάζει, αλλά και να το κατεβάζει πιο εύκολα! Είπαμε ο Σπανούλης έκανε πολύ κακό ημιτελικό, αλλά αν δεν ήταν αυτός δεν θα υπήρχε καν ο τελικός! wink.gif
Τι να σου τεκμηριώσω ακριβώς? Τα πράγματα στο μπάσκετ δεν είναι 1 και 1 κάνουν 2.πχ. αν πάρεις το ποσοστό του Διαμαντίδη με του Ναβάρο στα τρίποντα είναι σχεδόν το ίδιο, αλλά ο Ναβάρο είναι άνετα καλύτερος σουτέρ! Βέβαια εσύ μπορεί να πιστεύεις και το αντίθετο δεν ξέρω.

Δες πως έχει η κατάσταση.Η άμυνα περνιέται στον δείκτη μόνο μέσω των κλεψιμάτων και μέσω των blocks. αντε πες να υπάρχει και μια μικρή συσχέτιση με τα ριμπάουντ πολύ μικρή. Η άμυνα ενός παίκτη είναι πολύ περισσότερα απο αυτά τα 2-3. Πολλές φορές άμυνες παικτών οδηγούν σε λάθη αντιπάλων που δεν παιρνιούνται στο πιρ του αμυνόμενου. Αντίθετα αν είσαι κακός στην άμυνα και φοβερός στην επίθεση αν δεν κάνεις φάουλ πίσω μπορεί η ομάδα σου να τρώωει συνεχώς πόντους εξαιτίας σου αλλά στο πιρ να μην φαίνεται. Ετσι ο καλύτερος αμυντικός πάντα είναι σε χειρότερη μοίρα απο αυτή την άποψη. Και για αυτό θα πρέπει να συνδυάζουμε τον δείκτη με το +-. Απο την άλλη επειδή κοιτάμε επι προσωπικού πρέπει να βλέπουμε με πόσο έληξαν τα ματς, και όχι να κοιτάμε το +- σε ματς με ακραιες τιμές διαφορών μεταξύ των ομάδων. Μπορώ να σου βρώ και άλλες συσχετίσεις γενικά γίνεται λίγο μπάχαλο..

Επαθα λάστιχο smiley.gif παναθηναικός είμαι δεν σκότωσα κανέναν, ούτε μαφιόζος είμαι ούτε hooligan . smiley.gif οπότε εκτίθεται δεν εκτίθεται το όνομα ένα και το αυτό είναι
Air Kef
Εγώ να συγχαρώ και τον Παρισινό, ο οποίος το καλοκαίρι του 2010, λίγες μέρες μετά την μετακόμιση βόμβα του Σπανούλη, κι ενώ το 90% των φίλων του ΠΑΟ ήταν σε μία κατάσταση ενδιάμεσης θολούρας από την αλλαγή και της φράσης του ΑΖ1980 από πανω "είμαστε ο ΠΑΟ, κι άμα γουστάρεις κάθεσαι", σε αυτό νομίζω το τόπικ έγραφε ότι ο Ολυμπιακός και οι φίλοι του δεν έχουν καταλάβει τι παίκτη έχουν πάρει και παραμένουν στο γεγονός ότι πήραν κάποιον απο τους πρωτοκλασάτους του ΠΑΟ, ενώ στην πραγματικότητα έκαναν μεταγραφή ικανή να αλλάξει την ιστορία όλου του συλλόγου.

Παρισινέ, εκείνη την φράση την κράτησα τότε ως κρυφή ελπίδα να έχεις δίκιο, και από το 2012 η φράση σου εκείνη μου τριγυρνάει συχνά το μυαλό. Ήθελα να σιγουρευτώ ότι κάποιος στο έχει αναγνωρίσει αυτό, να μαι λοιπόν. Έβλεπες πολύ μπροστά.
PARISINOS
Φιλε Nikbot και φιλε Quincy,
οπως εγραψα και πιο πανω φυσικα και τιθεται θεμα συγκρισης μεταξυ δυο τεραστιων παιχτων.
Ο καθενας εχει τη γνωμη του βεβαια, και συμφωνα με τη φιλοσοφια του περι μπασκετ διαλεγει ποιον θεωρει καλυτερο. Για μενα ο ΔΔ παντα ηταν ενα κλικ καλυτερος παιχτης για διαφορους λογους που δεν ειναι της παρουσης. Ανεκαθεν βεβαια ημουν τεραστιος φαν και του Σπανουλη.
Το οτι αρκετοι Παναθηναικοι υπερβαλλουν ειναι γνωστο και αναμενομενο. Και ισωπεδωση θα υπαρξει απο ορισμενους και υπερβολλες, και φυσικα δεν το επικροτω μιας και η αποψη μου για την αξια του σπαν ειναι αρκως θετικη. Ωστοσο πρεπει και οι φιλοι του ΟΣΦΠ να καταλαβουν οτι η βαση αυτης της αποψης προυπηρχε της μετακινησης του Σπαν στον ΟΣΦΠ και αρα ουδεμια σχεση εχει με την αλλαγη ομαδας. Η αλλαγη ομαδας απλα πολωσε περισσοτερο τις αποψεις.
Φυσικα και εχω δει λοιπον υπερβολλες, αλλα και πολλοι φιλοι του ΟΣΦΠ με το που θα πει κατι ενας φιλος του ΠΑΟ για τον Σπαν, αμεσως τον κατηγορει για εμπαθεια κλπ ενω πραγματικα οι περισσοτεροι φιλοι του ΠΑΟ τυχαινει να ειχαν σχετικα αρνητικη αποψη για τον τροπο παιχνιδιου του Σπαν εξαρχης.

Τεσπα , δεν γραφω κατι αλλο επι του θεματος , μιας και στην ουσια συμφωνουμε.
Βεβαια δεν συμφωνω απολυτα οτι η αξια του Σπαν ανεβηκε απο το 2009. Ιδιος παιχταρας ηταν και τοτε, με τα ιδια πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα. Ενα φανερο αλμα ποιοτητας εκανε ο σπαν οταν γυρισε απο το ΝΒΑ (οπου βελτιωθηκε στην φυσικη κατασταση και στο σουτ ειδικα το mid range) και οχι μετα το 2009.

Για μενα αυτο που αλλαξε μετα το 2010 ηταν οτι και οι δυο παιχτες ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΑΝ. Πραγματικα αυτο που γινοταν το 2009 στο ευρωπαικο μπασκετ ηταν παρανοια . Αυτη η κουρσα εξοπλισμων, που επρεπε ο 12ος παιχτης να ειναι παιχτης που σε αλλη ομαδα θα ηταν ηγετης (ντελκ 2007/μπατσιροβιτς 2010 πχ) ηταν γελοιο και χανοταν η ατομικη αξια των παιχτων.

Δεν ηταν λοιπον καλυτερος ο Σπαν μετα το 2009, οπως δεν εγινε καλυτερος και ο ΔΔ το 2011 που εβγαλε ματια.

και εδω ερχομαι σε αυτο που λεει ο Αιρκεφ



QUOTE(Air Kef @ May 19 2015, 21:02 ) *
Εγώ να συγχαρώ και τον Παρισινό, ο οποίος το καλοκαίρι του 2010, λίγες μέρες μετά την μετακόμιση βόμβα του Σπανούλη, κι ενώ το 90% των φίλων του ΠΑΟ ήταν σε μία κατάσταση ενδιάμεσης θολούρας από την αλλαγή και της φράσης του ΑΖ1980 από πανω "είμαστε ο ΠΑΟ, κι άμα γουστάρεις κάθεσαι", σε αυτό νομίζω το τόπικ έγραφε ότι ο Ολυμπιακός και οι φίλοι του δεν έχουν καταλάβει τι παίκτη έχουν πάρει και παραμένουν στο γεγονός ότι πήραν κάποιον απο τους πρωτοκλασάτους του ΠΑΟ, ενώ στην πραγματικότητα έκαναν μεταγραφή ικανή να αλλάξει την ιστορία όλου του συλλόγου.

Παρισινέ, εκείνη την φράση την κράτησα τότε ως κρυφή ελπίδα να έχεις δίκιο, και από το 2012 η φράση σου εκείνη μου τριγυρνάει συχνά το μυαλό. Ήθελα να σιγουρευτώ ότι κάποιος στο έχει αναγνωρίσει αυτό, να μαι λοιπόν. Έβλεπες πολύ μπροστά.


Δεν θυμαμαι τι ειχα γραψει ακριβως τοτε, για να το λεει ο Αιρκεφ κατι θα θυμαται, ωστοσο ειναι γνωστο (αν ανατρεξει καποιος στα ποστ μου εκεινη την εποχη) οτι ειχα -και ακομα εχω-τον Σπανουλη σε πολυ μεγαλη εκτιμηση. Ακομα θεωρω οτι αδικηθηκε στο ΝΒΑ πχ, οπου θα μπορουσε ανετα να εχει εξαιρετικη παρουσια (δεν θα μπω σε νουμερα γιατι θα μου την πεσουν οι φιλοΝΒΑ smiley.gif ) .

Ειναι επισης σχετικα γνωστο για οποιον εχει παρακολουθησει τα γραφομενα μου, οτι τους παιχτες τους αξιολογω πρωτιστως μεσα απο τις θεωρητικες τους δυνατοτητες και δευτερευοντος απο τα στατιστικα τους και το τι εγινε στο γηπεδο. Δεν χρειαζεται να δω τον Σπαν να πετυχαινει στο ΝΒΑ για να κανω μια εκτιμηση. Ουτε χρειαζεται να δω τον ΔΔ να κανει τη χρονια του 2011 για να εκτιμησω οτι ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ.

Ετσι λοιπον παρα το οτι στεναχωρηθηκα που εφυγε ο σπαν απο τον ΠΑΟ, ενα κομματι μου χαρηκε που επιτελους θα βλεπαμε αυτους τους δυο παιχτες (και ειδικα τον ΔΔ) χωρις να βαραινει ο ενας τον αλλον. Ηταν κριμα που οι 4 αυτοι πλευ (σαρας/σπαν/ΔΔ/καλαθης) ηταν στην ιδια ομαδα διοτι πρωτον χαναμε επικες αντιπαλοτητες μεταξυ ομαδων που ο καθενας τους θα μπορουσε να οδηγησει μονος του και επισης δεν βλεπαμε την ΑΞΙΑ του καθενος σε ολο της το μεγαλειο.

και ηξερα τι δυνατοτητες εχουν αυτοι οι δυο, οποτε μου την εσπαγε που οι συγκυριες δεν τους αφηναν να το αποδειξουν.

Απο αυτη την αποψη λοιπον χαρηκα που γραφτηκε ετσι η ιστορια και εφυγε ο Σπαν, διοτι ετσι αποδειχθηκε οτι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΗΤΑΝ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ONE MAN SHOW. Και οι δυο μπορουσαν να ηταν ντομιναντ και να παρουν την ομαδα ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ.

Αν δεν χωριζαν οι δρομοι τους, ουτε τον ΔΔ θα βλεπαμε να σαρωνει ολα τα βραβεια το 2011 και να διαλυει με 18/5/5 της μπαρτσα μονος , ουτε το 2012 θα τον βλεπαμε να εχει 25 ρανκινγκ μεσο ορο με τη μακαμπι, ουτε τον ΣΠΑΝ να παιρνει την ομαδα απο τα χερακι και να κανει τα μαγικα του.

θα τους βλεπαμε και τους δυο να χανονται μεσα στο συνολο αστερων του ΠΑΟ, στο οποιο ναι μεν πρωταγνωστουσαν , αλλα η πλειαδα αστεριων δεν αφηνε κανενα να λαμψει οσο λαμπερα μπορουσε.

και απο αυτη την αποψη θεωρω οτι περισσοτερο ευνοημενος υπηρξε ο Σπανουλης, διοτι μετα τον χωρισμο, του απεμεναν αρκετα περισσοτερο χρονια στα πραιμ του για να λαμψει ενω ο ΔΔ ισα που προλαβε μια διετια να αποδειξει αυτο που ΠΑΝΤΟΤΕ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.

Οχι λοιπον φιλε Quincy και Nikbot.
Δεν συμφωνω απολυτα οτι βελτιωθηκε ο Σπαν μετα το 2009. Αν με ρωτουσες το 2009 αν μπορει να κανει ο Σπαν οσα εκανε την τελευταια τριετια θα σου απαντουσα οτι ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ. Εχει τις δυνατοτητες. Αρκει να τον βοηθησουν και λιγο οι συγκυριες. Εξ ου λοιπον και το ποστ στο οποιο προφανως αναφερεται ο Αιρ κεφ.
Παντα πιστευα οτι και ο ΔΔ αλλα και ο Σπανουλης ειναι παιχτες που ξεπερναν το ευρωπαικο επιπεδο, και γι αυτο και ειχα κανει την προβλεψη οτι μπορει να αλλαξει τις ισοροπιες...
bodiroga10
Το καλοκαιρι του 10 ο παναθηναικος εθεσε ως ταβανι στην προσφορα του στον σπανουλη το συμβολαιο του διαμαντιδη δειχνοντας ξεκαθαρα ποιος θα ειναι ο ηγετης της ομαδας αλλωστε ο διαμαντιδης ηταν αρχηγος και αγαπημενος παικτης των οπαδων.Πολυ καλα εκανε για μενα ο σπανουλης και αποφασισε να παρει περισσοτερα λεφτα και να παει σε μια ομαδα που θα ειναι ο απολυτος ηγετης αυτος.
Δεν νομιζω πως υπαρχει οπαδος του παναθηναικου που θα εβαζε τον σπανουλη πανω απ τον διαμαντιδη οποτε κανενας δεν μετανιωσε για τον τροπο που το χειριστηκε η διοικηση οπως και δεν νομιζω πως μετανιωσε ποτε ο σπανουλης την φυγη του απ τον παναθηναικο και στο να παει στον ολυμπιακο.
Ουσιαστικα ολοι κερδισμενοι ειναι απ αυτην την αποφαση ο παναθηναικος την αμεσως χρονια πηρε το 6ο του ευρωπαικο ενω εχει σαρωσει απο τοτε ολους τους εγχωριους τιτλους και ο σπανουλης πηρε 2 ευρωπαικα και αναγνωριστηκε κατα διαστηματα ως ο καλυτερος παικτης της ευρωπης τις δεδομενες χρονικες στιγμες.
Quincy
Όχι δεν ανέβηκε η αξία του αγωνιστικά από τότε μέχρι τώρα. Πήρε όμως τα βραβεία και τους τίτλους που χρειαζόταν για να φτάσει στο ίδιο σκαλί με τον ΔΔ, ενώ το '09 όπως σωστά λες δεν ήταν. Αυτό εννοούσα παραπάνω.
AZ1980
Να προσθέσω και κάτι, καθαρά για τον Σπανούλη αυτή τη φορά, μιας και είμαστε και στο τόπικ του... Αυτό το τζαμπ σουτ μετά από ένα "κουτσό" πηδηματάκι προς τα δεξιά, δηλαδή προς την "κακή" πλευρά ενός δεξιόχειρα αν μιλάμε για κίνηση πριν από σουτ, νομίζω ότι έχει εξελιχθεί στη δικιά του φονική trademark κίνηση. Θα πρεπε να βρεθεί ένα όνομα για αυτό το κουφό που κάνει.

ΥΓ. Για όσους δεν κατάλαβαν σε τι αναφέρομαι, την εν λόγω "πατέντα" μπορεί να την απολαύσει κανείς σε όλο της το μεγαλείο στο τελευταίο τρίποντο που χωσε ο Kill Bill στον ημιτελικό της Παρασκευής. "Κουτσό" πηδηματάκι προς τα δεξιά και λίγο πίσω, που σχεδόν μοιάζει με παραπάτημα, και στον ελάχιστο έξτρα χώρο που δημιουργείται βρίσκει ο παικτούρης την ισορροπία του και το "κολλάει". Και το χει κάνει τα τελευταία 2-3 χρόνια πολλές φορές, κάποιες σε πολύ κρίσιμα σημεία αγώνων.


bball.gif
Aipnos
Ο KILL BILL τα τελευταια χρονια ειναι ο απολυτος κυριαρχος του ευρωπαικου μπασκετ, ΗΓΕΤΗΣ σε μια ομαδα που εφερε 2 ευρωπαικα με τα τοτε τρομερα μωρα του ivcovic , χωρς αστερες διπλα του οπως ο διαμαντιδης (ο παναθηναικος του 2009 ηταν η καλυτερη ομαδα π εχει περασει απο ευρωπη για μενα ) και γενικα το μπατζετ του παο ηταν υψηλο .ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ για ολους τους ελληναραδες ο σπανουλης δεν σταματησε την εθνικη στα 30 του αλλα επειδη εχουμε τρομερους δημοσιογραφους στην ελλαδα αυτο και τα φτυσιματα στον τεοντοσιτσ εχει περασει στα ψιλα , τελος 2ος σκορερ ,3ος σε ασιστ και στο 2κ καρφωνει tongue.gif ... αυτα καταφερα να σκεφτωω
bodiroga10
QUOTE (Aipnos @ May 20 2015, 02:09 ) *
Ο KILL BILL τα τελευταια χρονια ειναι ο απολυτος κυριαρχος του ευρωπαικου μπασκετ, ΗΓΕΤΗΣ σε μια ομαδα που εφερε 2 ευρωπαικα με τα τοτε τρομερα μωρα του ivcovic , χωρς αστερες διπλα του οπως ο διαμαντιδης (ο παναθηναικος του 2009 ηταν η καλυτερη ομαδα π εχει περασει απο ευρωπη για μενα ) και γενικα το μπατζετ του παο ηταν υψηλο .ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ για ολους τους ελληναραδες ο σπανουλης δεν σταματησε την εθνικη στα 30 του αλλα επειδη εχουμε τρομερους δημοσιογραφους στην ελλαδα αυτο και τα φτυσιματα στον τεοντοσιτσ εχει περασει στα ψιλα , τελος 2ος σκορερ ,3ος σε ασιστ και στο 2κ καρφωνει tongue.gif ... αυτα καταφερα να σκεφτωω

το 09 ειναι και το 1ο του σπανουλη με την υπερομαδα... εχει παρει ο διαμαντιδης ομως και το 07 και το 11 με τον παναθηναικο με σαφως υποδυεστερο ροστερ απ αυτο 09 και με ροστερ που δεν φαβορι για κατακτηση ευρωπαικου και χωρις να εχει σαρας και σπανουλη διπλα του στην περιφερεια αλλα χατζηβρεττα-μπετσιροβιτς και καλαθη-νικολας.

οσο γι αυτο για την εθνικη θα εχει ενδιαφερον να δουμε αν η δηλωση θα παιζω μεχρι το τελος της καριερας μου που εχει πει ο σπανουλης αν ισχυσει μεχρι τωρα παντως η τελευταια του διοργανωση με την εθνικη ηταν στα 31 του...
yorgos
Είμαι από αυτούς που φασκέλωναν στο ΟΑΚΑ το Σπανούλη, κάθε φορά που έμπαινε όταν έπαιζε στον Παναθηναϊκό για τους ίδιους λόγους που το έκανα με το Μουλαομέροβιτς (χωρίς να συγκρίνω την αξία τους). Ο Παναθηναϊκός της εποχής εκείνης ήταν μια μηχανή φοβερή στην επίθεση, με τελειους αυτοματισμούς, λεπτομέρεια στην εκμετάλλευση προσωπικών αδυναμιών, δουλεμένο μέχρι και με ποιον ώμο θα κάνει το σκριν ο Μπατίστ ή σε ποιο ύψος θα γίνει το τρίτο σκριν και ξαφνικά έμπαινε ο κυριος Σπανούλης κι έκανε αψυχολόγητα α λα Γιαννάκη για να ξεχωρίσει, κράταγε τη μπάλα για να τον προσέξουμε, έκανε κάτι λάθη παιδικής χαράς στην προσπάθεια να κάνει τον ήρωα και χαλούσε όλη την εικόνα. Φυσικά όλα αυτά τα αντιστάθμιζε, με κάποιο εξαιρετικό καλάθι, κανά ηρωικό τρίποντο κλπ, πράγματα που όμως πολύ απλά η ομάδα δε χρειαζόταν. Δε χρειαζόταν ο ηρωισμός και το πανδύσκολο καλάθι του Σπανούλη, χρειαζόταν να μην είναι μέσα εξαρχής ώστε να μη φτάσουμε στο σημείο να τα χρειαστούμε τα ηρωικά του. Εξ ου και οι μούντζες και δεν ήμουν ο μόνος που τις έριχνε, κυριολεκτικά το μισό γήπεδο το ίδιο έκανε, και σε κάποιες περιπτώσεις πλακωνόταν με το άλλο μισό. Προτιμούσα το Λάκοβιτς (με τον οποίο είχε άθλιες σχέσεις), ο Σπανούλης για μένα ήταν παραφωνία. Εξαιρετική παραφωνία, πολυτελής παραφωνία, αλλά παραφωνία. Κοινώς η ένσταση δεν ήταν στη μπασκετική αξία του Σπανούλη, αλλά στο πώς έδενε με την ομάδα: δεν έδενε, ήταν "διαλυτικό στοιχείο" που λέει και ο κύριος Δημήτρης (θα πλύνω το στόμα μου με σαπούνι) .Αυτό που του προσάπτω ήταν ότι είχε τεράστιο αθλητικό "εγώ" και το έβαζε πάνω από την ομάδα, σε μια ομάδα που δεν είχε χτιστεί ως ομα΄δα του Σπανούλη. Και ναι, ενοχλούταν κι ο ίδιος από τα βρισίδια που άκουγε και ναι, ορθώς ενοχλούταν και θεωρούσε ότι δεν τον εκτιμάμε. Αλλά ήταν σε λάθος ομάδα.

Πήγε στον Ολυμπιακό και πήρε όχι απλά πρωταγωνιστικό ρόλο, αλλά ήταν η μισή ομάδα, η ομάδα χτίστηκε πάνω του, επειδή άλλωστε πια οι ομάδες μας δεν ήταν ομαδάρες: δεν είχαν 30 μύρια μπάτζετ, δεν είχαν το Σάρας και το Βούισιτς στον πάγκο, δεν ήταν καλοκουρδισμένες μηχανές με πολυτελή γρανάζια. Ο Ολυμπιακός είχε ανάγκη ένα παίκτη που να περνάει η μπάλα από τα χέρια του στο 80% των επιθέσεων όταν είναι μέσα και τον βρήκε στο πρόσωπο του Σπανούλη. Δε στράβωσα καθόλου που έφυγε: πρώτον τον θεωρούσα περιττό στην ομάδα μου, δεύτερον θεώρησα ότι προσέθετε drama στο πρωτάθλημα η κίνησή του και τρίτον θεωρούσα πως θα αποτύγχανε και μάλιστα παταγωδώς, διότι παίζει ένα hero ball basket στο οποίο δεν πιστεύω καθόλυ: πίστευα ότι στα μεγάλα ματς θα είναι όπως ήταν στο περασμένο Φ4: με αναλαμπές ενδεικτικές του ταλέντου του, αλλά εν τέλει καταστροφικός λόγω του πόσο εγωμανής είναι. Ε, έκανα λάθος. Ο τύπος με διέψευσε και μαγκιά του. Πήρε 2 Ευρωλίγκες όντας MVP, τελεία και παύλα. Κι έδωσε ένα χρώμα στο πρωτάθλημα που δεν υπήρχε. Είμαι καθαρά μπασκετικός και ό,τι βοηθάει το μπάσκετ μου αρέσει (όπως και ό,τι καταστρέφει το ποδόσφαιρο) και η μεταγραφή Σπανούλη στον Ολυμπιακό είναι από τα καλύτερα πράγματα που συνέβησαν στο ελληνικό μπάσκετ.

Από κει και πέρα έχω μερικές ενστάσεις σε κάποια από όσα έχουν ειπωθεί:
1. ο Σπανούλης δε βελτιώθηκε: διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και διαγώνια. Ο Σπανούλης του Ολυμπιακού είναι απείρως καλύτερος πασέρ, ελαφρώς καλύτερος αμυντικός και ακόμη και σωματικά είναι άλλος παίκτης. Έχει ανεβάσει κατά πολύ την αξία του, δεν είναι ο Σπανούλης του Παναθηναϊκού, είναι κατά 15-20% μεγαλύτερη αξία.
2. ο Σπανούλης δεν έκανε καριέρα στο ΝΒΑ λόγω συγκυριών: και στις 30 ομάδες να πήγαινε, πάλι θα αποτύγχανε. Δεν υπάρχει ένα πράγμα που να μπορεί να κάνει άψογα (σουτ, πάσα, ταχύτητα, vision, άμυνα) και αυτό που κάνει καλά (να δημιουργεί ή να εκτελεί αφού κρατήσει τη μπάλα για 10-12'' και πάρει σκριν), εκεί είναι εντελώς άχρηστο. Είναι αργός για ΝΒΑ, δεν μπορεί να μαρκάρει κανέναν στη θέση του αποτελεσματικά, δεν έχει πρώτο βήμα, κάνει πολλά λάθη, δεν είναι οικονομικός και ήταν καταδικασμένος να αποτύχει. Αυτό δε λέει τίποτε για την αξία του σπανούλη στην Ευρώπη. Κι ο Μποντιρόγκα αν πήγαινε στο ΝΒΑ θα γελούσαν κι οι τσιρλίντερς, σε κάποιους πάει αυτό το στιλ παιχνιδιού και σε κάποιους άλλους όχι. Ε, στο Σπανούλη δεν πάει.
3. ο Σπανούλης είναι μεγάλη προσωπικότητα: αν εννούμε εντός των τεσσάρων γραμμών ε ναι, είναι. Αλλά παραπέρα, να ποτελεί πρότυπο ή οτιδήποτε άλλο, φυσικά όχι και το ίδιο ακριβώς πιστεύω για το ΔΔ: είναι άνθρωποι που έχουν ταλέντο σε κάτι που έτυχε να εκτιμούμε (θα μπορούσαμε να εκτιμούμε αντί για την ικανότητα στο μπάσκετ, το ποιος ρίχνει πιο μακριά ροχάλες, ποιος μπορεί να βάλει την πατούσα στο σβέρκο του ή ποιος βγάζει περισσότερες μίξες), μια δεξιότητα που δε συνδέεται με την προσωπικότητα. Ένας εκπληκτικός ακροβάτης, μάγειρας ή μια φανταστική οικιακή βοηθός δεν πάει να πει ότι είναι και τρομερές προσωπικότητες. Προσωπικά και το Σπανούλη και το ΔΔ όταν τους βλέπω να κάνουν δηλώσεις, το πρώτο που σκέφτομαι είναι ότι είναι μειωμένης ευφυίας, αντίληψης και παιδείας άνθρωποι. Δεν ισχύει για όλους τους αθλήτές (π.χ. ο Παπαλουκάς έχει ευφυία και προσωπικότητα για μένα), αλλά δε θα κάτσω να σκοτιστώ για το ποιος από τους δύο έχει μεγαλύτερη προσωπικότητα, ή αν είναι κωλόπαιδο ο ένας ή ο άλλος. Δυο entertainers είναι, εξαιρετικοί στο είδος τους. Αν μιλάμε για προσωπικότητα εντός των 4 γραμμών, προτιμώ το ΔΔ, είναι πιο ομαδικός σε ομαδικό άθλημα, αλλά κι αυτό προσωπικό γούστο, γι αυτό και δεν φασκέλωνα αυτόν αλλά το Σπανούλη όταν έπαιζαν στην ομάδα μου. Αλλά δεν μου λέει κάτι.
4. δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη: φυσικά και είναι. Παίζουν την ίδια εποχή, έχουν συνυπάρξει σε δυο ομάδες και μάλιστα σε θέσεις αρκετά παρεμφερείς, δε συγκρίνουμε το Σαμπόνις με το Γκάλη. Από και πέρα για μένα είναι θέμα προσωπικού γούστου, μου αρέσει το προπονητικοκεντρικό μπάσκετ, οι οργανωμένες επιθέσεις, εκτιμώ την άμυνα περισσότερο από την επίθεση και την ομαδικότητα περισσότερο από το ατομικό ταλέντο. Κατανοητό πως κάποιος άλλος προτιμά τα άλλα. Είναι σα να κάνω συζήτηση με τον τοίχο για τον αν η σοκολάτα είναι καλύτερη από τη βανίλια. Είναι τόσο υψηλό το επίπεδο και των δύο που εν τέλει καταλήγω να επιλέξω με βάση ττο προσωπικό γούστο και όχι τους αριθμούς, που στη συγκεκριμένη σύγκριση μάλλον προς ισοπαλία φέρνουν.
5. o Σπανούλης έφυγε από κόμπλεξ/ είναι προδότης / κλπ: ο Σπανούλης έκανε μια εκπληκτική επιλογή που σε μένα φάνταζε συνταγή αποτυχίας: πίστευα ότι θα έτρωγε ξύλο, ότι οι οπαδοί του Ολυμπιακού δε θα τον δέχονταν καν και -κυρίως- ότι αγωνιστικά θα αποδεικνυόταν μια τρύπα στο νερό. Η πραγματικότητα είναι ότι δικαιώθηκε όσο κανείς, γιασάν του μάγκα. Όταν πάω στο γήπεδο ούτε τον αποδοκιμάζω ούτε με πολυαφορά, μου είναι πραγματικά αδιάφορος. Σε ό,τι αφορά τα ματς απέναντι στην ομάδα μου, μάλλον είναι και αποτυχημένος, τουλάχιστον επί Πεδουλάκη. Δεν τον βλέπω και λέω "αμάν τι παιχταρά χάσαμε". Λέω "αμάν τι κρίμα τέτοιος παιχταράς να παίζει λες και χέστηκε για τους συμπαίκτες τους". Παικταράς δεν πάυει να είναι και μου αρέσει το όλο hype, από αυτό ζει ο αθλητισμός. "Πληγώθηκα" που έφυγε; Σιγά ρε παιδιά, αθλητισμός είναι, χέστηκα τι έκανε ένας αδιάφορος επαγγελματίας, έχω να "πληγωθώ" για τα αθλητικά από την τετάρτη δημοτικού κι εκπλήσσομαι με τους δίπλα μου που κλάινε, χτυπιούνται, τσαντίζονται, βρίζουν. Εγώ πάω γήπεδο για να δω μπάσκετ και -κυρίως- επειδή γουστάρω να είμαι στην κερκίδα και να χοροπηδάω όπως η κοπέλα μου είναι εκτός εαυτού όταν χορεύει σάλσα σα δαιμονισμένη ή κάποιος άλλος τη βρίσκει να κάνει head banging με το χέβι μέταλ. Να κάτσω να σκάσω για το τι έκανε ο Μίλος, ο Σπανούλης ή ο ΔΔ, μου είναι αδιάφορο. Δε θεωρώ το Σπανούλη ούτε πρότυπο, ούτε μισητό, ούτε ευφυή, ούτε αξιοθαύμαστο, ούτε προδότη, ούτε κομπλεξικό, ούτε τίποτε. Παίζει μπάσκετ και το κάνει καλά. Και η κυρία που μένει από πάνω μου είναι εξαιρετική νοσοκόμα, η αδερφή μου φοβερή γραμματέας και η σπιτονοικοκυρά μου εξαιρετική κριτικός ταινιών. Μπράβο τους.

Να πω ότι σε ό,τι αφορά το μη αγωνιστικό στιλ, την ίδια άποψη έχω και για το ΔΔ: δε νομίζω πως έχει καμιά προσωπικότητα για να σχοληθώ μαζί του περισσότερο απ' ό,τι με αφορά ως μπασκετμπολίστας, δεν τον θεωρώ έξυπνο άνθρωπο, δε θα με ενδιέφερε να διαβάσω τη βιογραφία του, δε θεωρώ καν ότι είναι καλό παιδί, π.χ. δε μου αρέσει ο τρόπος που φέρεται στους συμπαίκτες του, οι τσακωμοί, οι ροχάλες κλπ. Αλλά το θεωρώ παίκτη που προτιμώ να έχω στην ομάδα μου σε σχέση με το Σπανούλη, έστω κι είναι του ιδίου βεληνεκούς. Και ξαναλέω δεν "προτιμώ" το ΔΔ επειδή είμαι Παναθηναϊκός. Απόδειξη ότι δεν "προτιμώ" τον παιχταρά Μποντιρόγκα από άλλους, διότι το στιλ του δεν μου αρέσει. Προτιμώ το Βράνκοβιτς από τον Πέκοβιτς κι ας ήταν χειρότερος παίκτης. Ανάμεσα σε Σπανούλη και ΔΔ δεν μπορώ με ευκολία να πω ποιος είναι ο καλύτερος παίκτης, αλλά πανεύκολα σου λέω ποιον θα ήθελα για αρχηγό, συμπαίκτη, ηγέτη στην ομάδα μου. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τον προτιμώ ως άνθρωπο.

Αν ήμουν δημοσιογράφος πάντως, ανάμεσα στους 2, θα προτιμούσα; το Σπανούλη για να κάνω ένα αφιέρωμα, να πάρω μια συνέντευξη κλπ, ο ΔΔ είναι τόσο μα τόσο προβλέψιμος και βαρετός, αν ήταν όλοι ι παίκτες έτσι θα μας έπαιρνε ο ύπνος μετά το 40λεπτο. Δεν είπαμε να είσαι και Γιατζόγλου (δηλαδή εγκυκλοπαίδεια ατάκας και προσωποποιημένο τσίρκο) αλλά έχει και το υπνοστεντόν ένα όριο.
salonikatasos
να δούμε πρώτα αν θα πάει ο σπανούλης φέτος στην εθνική και μετά συζητάμε πάλι για το πότε σταμάτησε ο διαμαντίδης και πότε ο σπανούλης. η τελευταία διοργάνωση που πήγε ο διαμαντίδης ήταν το 2010 όταν ήταν 30,ενώ ο σπανούλης το 2013 όταν ήταν 31.

όσο για τα ευρωπαϊκά του ολυμπιακού το 2012 και το 2013 όπου ούτε λίγο ούτε πολύ μερικοί λένε ότι τα πήρε με άσχετους συμπαίχτες ο σπανούλης,ας σκεφτούμε μόνο ποιους είχε συμπαίχτες τότε. χάινς,πρίντεζης,παπανικολάου,λο,ντόρσεϊ και οι υπόλοιποι. βγάζοντας το 2009 που το ρόστερ περιείχε μαζεμένους μύθους της ευρωλίγκας,ο διαμαντίδης πήρε το 2007 ευρωπαϊκό με τους αντίστοιχους πρίντεζη,παπανικολάου,χάινς,ντόρσι,άντιτς να είναι οι μπετσίροβιτς, τομάσεβιτς, σισκάουσκας, βούγιανιτς,χατζηβρέττας και το 2011 με τους καλάθη,νίκολας,βουγιούκα,σάτο και καϊμακόγλου
Aipnos
QUOTE (bodiroga10 @ May 20 2015, 02:20 ) *
το 09 ειναι και το 1ο του σπανουλη με την υπερομαδα... εχει παρει ο διαμαντιδης ομως και το 07 και το 11 με τον παναθηναικο με σαφως υποδυεστερο ροστερ απ αυτο 09 και με ροστερ που δεν φαβορι για κατακτηση ευρωπαικου και χωρις να εχει σαρας και σπανουλη διπλα του στην περιφερεια αλλα χατζηβρεττα-μπετσιροβιτς και καλαθη-νικολας.

οσο γι αυτο για την εθνικη θα εχει ενδιαφερον να δουμε αν η δηλωση θα παιζω μεχρι το τελος της καριερας μου που εχει πει ο σπανουλης αν ισχυσει μεχρι τωρα παντως η τελευταια του διοργανωση με την εθνικη ηταν στα 31 του...


ναι ακριβως λεω οτι ο διαμαντιδης δεν ειχε συμπαικτες 20χρονα παιδια τα οποια μπηκαν πρωτη φορα σε τοπ επιπεδο χωρις καμια εμπειρια , αλλα λακοβιτσ αλβερτη σπανουλη φωτση μπατιστ τσαρτσαρη νικολας πεκοβιτσ σισκαουσκας οσο να το κανουμε η ποιοτητα και η εμπειρια ειναι διαφορετικη ο παναθηναικος ολα τα χρονια του ομπραντοβιτσ ποτε δεν ηταν low budjet project μην γελιομαστε , καλα οσο για την εθνικη ενταξει εμενα δεν με καιει και τοσο αλλα το γεγονος ο μεγαλυτερος ελληνας μπασκετμπολιστας οπως βαφτιζουν ολοι οι δημοσιογραφοι την εχει παρατησει απο τα 30 του γενικα κανενας μεγαλος παιχτης δεν το κανει αυτο
salonikatasos
QUOTE (Aipnos @ May 20 2015, 02:37 ) *
ναι ακριβως λεω οτι ο διαμαντιδης δεν ειχε συμπαικτες 20χρονα παιδια τα οποια μπηκαν πρωτη φορα σε τοπ επιπεδο χωρις καμια εμπειρια , αλλα λακοβιτσ αλβερτη σπανουλη φωτση μπατιστ τσαρτσαρη νικολας πεκοβιτσ σισκαουσκας οσο να το κανουμε η ποιοτητα και η εμπειρια ειναι διαφορετικη ο παναθηναικος ολα τα χρονια του ομπραντοβιτσ ποτε δεν ηταν low budjet project μην γελιομαστε , καλα οσο για την εθνικη ενταξει εμενα δεν με καιει και τοσο αλλα το γεγονος ο μεγαλυτερος ελληνας μπασκετμπολιστας οπως βαφτιζουν ολοι οι δημοσιογραφοι την εχει παρατησει απο τα 30 του γενικα κανενας μεγαλος παιχτης δεν το κανει αυτο

αν εξαιρέσεις τον παπανικολάου που είχε ενεργό ρόλο και στα 2 ευρωπαϊκά,ποια είναι τα υπόλοιπα 20χρονα που είχε ο σπανούλης όταν πήρε τα 2 ευρωπαϊκά? ο χάινς? ο λο? ο ντόρσι? ο πρίντεζης?
ο λάκοβιτς δεν πήρε ευρωπαϊκό με τον παναθηναϊκό
και ο παπαλουκάς σταμάτησε στην ίδια ηλικία με τον διαμαντίδη από την εθνική,αλλά κανείς δεν ασχολείται μαζί του. ο διαμαντίδης είναι το πρόβλημα μόνο από τους ίδιους τους ολυμπιακούς,αφού όταν σταμάτησε ο παπαλουκάς έπαιζε στην ομάδα τους. όσο για τους δημοσιογράφους ας το αφήσουμε καλύτερα.μερικοί εξ αυτών(παπαδογιάννης πχ) έχουν φτάσει σε σημείο να κάνουν σαν να τους έχει παρατήσει η γκόμενα για κάποιον πιο ωραίο στο θέμα του διαμαντίδη. ξαναλέω ας δούμε τον σπανούλη το καλοκαίρι στην εθνική(δεν νομίζω ότι είναι τόσο σίγουρο ακόμα ότι θα πάει) και βλέπουμε για τη σύγκριση των 2 τους.
RipCity
δεν ήταν στην ίδια ηλικία με τον ΔΔ ο Τεό όταν σταμάτησε. απλά είδα το λάθος και το αναφέρω, δεν έχει νόημα η κουβέντα αυτή.
more stars
Και ο Σπανούλης και ο Διαμαντίδης δεν έπαιζαν μόνοι τους, ούτε μόνο με καλούς ή κακούς, με μεγάλους ή 20χρονα...

Για τον Διαμαντίδη δεν χρειάζεται αναφορά, με την πληρέστερη 4δα γκαρντς συνυπήρξε... ο παο πήρε 3 κούπες χωρίς αυτόν.

Από την άλλη Λο, Πρίντεζης, Αντιτς, Χαινς, Ντόρσει και σε δεύτερη φάση οι εμπειρότεροι πλέον, μικροί και οι Περπέρογλου, Λοτζέσκι, Ντάστον, Λαφαγιέτ είναι καλοί και υπολογίσιμοι συμπαίκτες (τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο με αυτούς της Μακάμπι που σήκωσαν κούπα χωρίς Σπανούλη).

Και οι δύο imo είναι κορυφαίοι στις θέσεις τους, είναι ηγέτες, θα τους χαρακτήριζα και καταλύτες, πιθανότατα δεν θα είχαν οι ομάδες τους τόσα τρόπαια χωρίς αυτούς, αλλά θα ήταν πάλι μεταξύ των κορυφαίων ομάδων και όλο και κάτι θα τσιμπούσαν.

Η αντιπαράθεση για το ποιός είναι καλύτερος με ξεπερνά... αμφιβάλω αν οι σέρβοι συγκρίνουν τζόρτζεβιτς με ντανίλοβιτς, οι κροάτες ράντζα με βράνκοβιτς κτλ Εντελώς διαφορετικοί παίκτες, σε διαφορετικές συνθήκες.

Δεν μας αρκεί άραγε ότι είναι μεταξύ των κορυφαίων της ηπείρου μας?
Δεν μας αρκεί ότι ο καθένας απο μας έχει κάποιον στην καρδιά του?
yorgos
QUOTE
αμφιβάλω αν οι σέρβοι συγκρίνουν τζόρτζεβιτς με ντανίλοβιτς, οι κροάτες ράντζα με βράνκοβιτς κτλ

To κάνουν συνεχώς. Βασικά στα μπασκετικά στέκια δεν κάνουν άλλη δουλειά, πρωί-βράδυ.
PanosIlio
QUOTE(salonikatasos @ May 20 2015, 02:48 ) *
και ο παπαλουκάς σταμάτησε στην ίδια ηλικία με τον διαμαντίδη από την εθνική,αλλά κανείς δεν ασχολείται μαζί του.


Δεν έχει σχέση με το thread αλλά τον Παπαλουκά τον σταμάτησαν, δεν σταμάτησε. Δεν είναι ίδιες περιπτώσει του ΔΔ με τον Παπαλουκά.


more stars
QUOTE (yorgos @ May 20 2015, 11:12 ) *
To κάνουν συνεχώς. Βασικά στα μπασκετικά στέκια δεν κάνουν άλλη δουλειά, πρωί-βράδυ.


Αυτό το πράγμα εμένα με ξεπερνά, πάντως.
yorgos
QUOTE(more stars @ May 20 2015, 12:02 ) *
Αυτό το πράγμα εμένα με ξεπερνά, πάντως.

γιατί μωρέ, θεωρητική συζήτηση είναι να'χαμε να λέγαμε, ειδικά οι Σέρβοι το κάνουν για τους παλιούς, να χανε να θυμούνται. Εμένα με ξεπερνά που τα ματς των πλέι οφ έχουν λιγότερα ποστς από εκείνα των μεταγραφών για του χρόνου...

sarounas
σύγκριση Διαμαντίδη Σπανούλη μου θυμίζει αρκετά αυτή Γκάλη Γιαννάκη στο παρελθόν

κλάσεις ανώτερος στην επίθεση ο Σπανούλης αλλά κλάσεις ανώτερος στην άμυνα ο Διαμαντίδης, στον ρόλο του οργανωτή και του διαβάσματος του παιχνιδιού και οι δύο υστερούν μπροστά στον Παπαλουκά. Ηγετικές ικανότητες λόγω χαρακτήρα περισσότερες ο Σπανούλης. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πραγματική σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο πάνω σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού όλα τα άλλα είναι θέμα γούστου και τί αρέσει στον καθένα να βλέπει

Ένας προπονητής ή ένας συμπαίκτης τους αν είχε να διαλέξει δεν νομίζω ότι θα το σκεφτόταν στιγμή ποιον θα διάλεγε. Αυτός θα ήταν σίγουρα ο Διαμαντίδης αφού σε μια ομάδα θα του έλυνε περισσότερα προβλήματα. Θα μου πείτε βέβαια ότι με αυτό τον τρόπο κάποιος προτιμά στην ομάδα του Σιγάλα και όχι πχ Έντι Τζόνσον επειδή ο πρώτος λύνει περισσότερα προβλήματα… ή ότι ο Μπόουεν είναι καλύτερος του Κόμπι ή του Ντουράντ και του Νοβίτσκι αμυντικά

Πάντως γενικότερα δεν τους θεωρώ τόοοσο μεγάλους παίκτες ή προικισμένους από την φύση με ιδιαίτερα χαρίσματα που τα αξιοποίησαν αναλόγως (Γκάλης, Πέτροβιτς, Σάμπόνις, Κούκοτς) έτσι ώστε να γίνεται τέτοιος σαματάς λες και θα μείνουν σαν θρύλοι στην ιστορία αφού οι πολλοί μεγάλοι παίκτες δεν υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια στην Ευρώπη αλλά μόνο απέναντι.

Θεωρώ την ευρωλίγκα της τελευταίας δεκαετίας εμφανώς υποβαθμισμένη και σίγουρα φτωχό συγγενή σε σχέση με το παρελθόν που οι πόρτες του ΝΒΑ δεν άνοιγαν εύκολα ή άνοιγαν για λίγους και εκλεκτούς οπότε ο στόχος των περισσότερων ήταν η ευρωλίγκα ενώ τώρα κάνουν 1-2 καλές χρονιές στην ευρωλίγκα και έπειτα δοκιμάζουν στο ΝΒΑ, αν δεν τα καταφέρουν εκεί στην επιστροφή τους εδώ προσπαθούν να τα κονομήσουν χωρίς να πολυνοιάζονται για βελτίωση, αν κάτσει και κάνας τίτλος ακόμη καλύτερα, συνεχίζουμε πιο δυνατά.

Οι θρύλοι και οι σούπερ-ντούπερ ευρωπαίοι ή μη αμερικανοί στην σύγχρονη εποχή είναι μόνο αυτοί που βρίσκονται στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Πχ προσωπικά δεν μπορώ να συγκρίνω με τίποτα τους δικούς μας με Πάρκερ, Γκασολαίους, Νοβίτσκι, Νας, Πέτζα, Μανού, Κιριλένκο, Σκόλα που οργιάζαν ή κάναν σπουδαίες καριέρες στο ΝΒΑ και σίγουρα μόνο κάποιοι αγώνες μεταξύ των εθνικών ομάδων μπορεί να είναι αντιπροσωπευτικοί αλλά δεν είναι αρκετοί για να μπουν σε τέτοια σύγκριση από μένα. Κρίμα που ο Σπανούλης δεν είχε την δύναμη να παλέψει να φτάσει σε αυτό το επίπεδο καθώς ίσως να παρέσυρε και άλλους προς αυτή την κατεύθυνση.

Zephyr
QUOTE(sarounas @ May 20 2015, 13:09 ) *
σύγκριση Διαμαντίδη Σπανούλη μου θυμίζει αρκετά αυτή Γκάλη Γιαννάκη στο παρελθόν

κλάσεις ανώτερος στην επίθεση ο Σπανούλης αλλά κλάσεις ανώτερος στην άμυνα ο Διαμαντίδης, στον ρόλο του οργανωτή και του διαβάσματος του παιχνιδιού και οι δύο υστερούν μπροστά στον Παπαλουκά. Ηγετικές ικανότητες λόγω χαρακτήρα περισσότερες ο Σπανούλης. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πραγματική σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο πάνω σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού όλα τα άλλα είναι θέμα γούστου και τί αρέσει στον καθένα να βλέπει

Ένας προπονητής ή ένας συμπαίκτης τους αν είχε να διαλέξει δεν νομίζω ότι θα το σκεφτόταν στιγμή ποιον θα διάλεγε. Αυτός θα ήταν σίγουρα ο Διαμαντίδης αφού σε μια ομάδα θα του έλυνε περισσότερα προβλήματα. Θα μου πείτε βέβαια ότι με αυτό τον τρόπο κάποιος προτιμά στην ομάδα του Σιγάλα και όχι πχ Έντι Τζόνσον επειδή ο πρώτος λύνει περισσότερα προβλήματα… ή ότι ο Μπόουεν είναι καλύτερος του Κόμπι ή του Ντουράντ και του Νοβίτσκι αμυντικά

Πάντως γενικότερα δεν τους θεωρώ τόοοσο μεγάλους παίκτες ή προικισμένους από την φύση με ιδιαίτερα χαρίσματα που τα αξιοποίησαν αναλόγως (Γκάλης, Πέτροβιτς, Σάμπόνις, Κούκοτς) έτσι ώστε να γίνεται τέτοιος σαματάς λες και θα μείνουν σαν θρύλοι στην ιστορία αφού οι πολλοί μεγάλοι παίκτες δεν υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια στην Ευρώπη αλλά μόνο απέναντι.

Θεωρώ την ευρωλίγκα της τελευταίας δεκαετίας εμφανώς υποβαθμισμένη και σίγουρα φτωχό συγγενή σε σχέση με το παρελθόν που οι πόρτες του ΝΒΑ δεν άνοιγαν εύκολα ή άνοιγαν για λίγους και εκλεκτούς οπότε ο στόχος των περισσότερων ήταν η ευρωλίγκα ενώ τώρα κάνουν 1-2 καλές χρονιές στην ευρωλίγκα και έπειτα δοκιμάζουν στο ΝΒΑ, αν δεν τα καταφέρουν εκεί στην επιστροφή τους εδώ προσπαθούν να τα κονομήσουν χωρίς να πολυνοιάζονται για βελτίωση, αν κάτσει και κάνας τίτλος ακόμη καλύτερα, συνεχίζουμε πιο δυνατά.

Οι θρύλοι και οι σούπερ-ντούπερ ευρωπαίοι ή μη αμερικανοί στην σύγχρονη εποχή είναι μόνο αυτοί που βρίσκονται στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Πχ προσωπικά δεν μπορώ να συγκρίνω με τίποτα τους δικούς μας με Πάρκερ, Γκασολαίους, Νοβίτσκι, Νας, Πέτζα, Μανού, Κιριλένκο, Σκόλα που οργιάζαν ή κάναν σπουδαίες καριέρες στο ΝΒΑ και σίγουρα μόνο κάποιοι αγώνες μεταξύ των εθνικών ομάδων μπορεί να είναι αντιπροσωπευτικοί αλλά δεν είναι αρκετοί για να μπουν σε τέτοια σύγκριση από μένα. Κρίμα που ο Σπανούλης δεν είχε την δύναμη να παλέψει να φτάσει σε αυτό το επίπεδο καθώς ίσως να παρέσυρε και άλλους προς αυτή την κατεύθυνση.


+∞

ΥΓ. Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν Πάρκερ και Μανού είναι εγγεγραμμένα μέλη του basketforum, μπαίνουν για να τρολάρουν στις συγκρίσεις ΔΔ-Σπαν και δεν τους έχει μείνει σπλήνα από το γέλιο smiley.gif
PARISINOS
QUOTE(sarounas @ May 20 2015, 11:09 ) *
σύγκριση Διαμαντίδη Σπανούλη μου θυμίζει αρκετά αυτή Γκάλη Γιαννάκη στο παρελθόν

κλάσεις ανώτερος στην επίθεση ο Σπανούλης αλλά κλάσεις ανώτερος στην άμυνα ο Διαμαντίδης, στον ρόλο του οργανωτή και του διαβάσματος του παιχνιδιού και οι δύο υστερούν μπροστά στον Παπαλουκά. Ηγετικές ικανότητες λόγω χαρακτήρα περισσότερες ο Σπανούλης. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πραγματική σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο πάνω σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού όλα τα άλλα είναι θέμα γούστου και τί αρέσει στον καθένα να βλέπει


Συμφωνω στο συμπερασμα αν και θεωρω οτι η διαφορα σπαν-ΔΔ στην επιθεση ειναι υπαρκτη μεν αλλα ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ τη διαφορας που εχουν στην αμυνα.

QUOTE(sarounas @ May 20 2015, 11:09 ) *
Ένας προπονητής ή ένας συμπαίκτης τους αν είχε να διαλέξει δεν νομίζω ότι θα το σκεφτόταν στιγμή ποιον θα διάλεγε. Αυτός θα ήταν σίγουρα ο Διαμαντίδης αφού σε μια ομάδα θα του έλυνε περισσότερα προβλήματα. Θα μου πείτε βέβαια ότι με αυτό τον τρόπο κάποιος προτιμά στην ομάδα του Σιγάλα και όχι πχ Έντι Τζόνσον επειδή ο πρώτος λύνει περισσότερα προβλήματα… ή ότι ο Μπόουεν είναι καλύτερος του Κόμπι ή του Ντουράντ και του Νοβίτσκι αμυντικά


Και εδω συμφωνω με την υποσημειωση (που προφανως συμφωνεις και εσυ ) οτι ο ΔΔ δεν ειναι Μποουεν η Σιγαλας επιθετικα. Μιλαμε για εναν παιχτη που ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ. Απλα οχι οσο καλος ειναι ο Σπαν.


QUOTE(sarounas @ May 20 2015, 11:09 ) *
Πάντως γενικότερα δεν τους θεωρώ τόοοσο μεγάλους παίκτες ή προικισμένους από την φύση με ιδιαίτερα χαρίσματα που τα αξιοποίησαν αναλόγως (Γκάλης, Πέτροβιτς, Σάμπόνις, Κούκοτς) έτσι ώστε να γίνεται τέτοιος σαματάς λες και θα μείνουν σαν θρύλοι στην ιστορία αφού οι πολλοί μεγάλοι παίκτες δεν υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια στην Ευρώπη αλλά μόνο απέναντι.

Θεωρώ την ευρωλίγκα της τελευταίας δεκαετίας εμφανώς υποβαθμισμένη και σίγουρα φτωχό συγγενή σε σχέση με το παρελθόν που οι πόρτες του ΝΒΑ δεν άνοιγαν εύκολα ή άνοιγαν για λίγους και εκλεκτούς οπότε ο στόχος των περισσότερων ήταν η ευρωλίγκα ενώ τώρα κάνουν 1-2 καλές χρονιές στην ευρωλίγκα και έπειτα δοκιμάζουν στο ΝΒΑ, αν δεν τα καταφέρουν εκεί στην επιστροφή τους εδώ προσπαθούν να τα κονομήσουν χωρίς να πολυνοιάζονται για βελτίωση, αν κάτσει και κάνας τίτλος ακόμη καλύτερα, συνεχίζουμε πιο δυνατά.

Οι θρύλοι και οι σούπερ-ντούπερ ευρωπαίοι ή μη αμερικανοί στην σύγχρονη εποχή είναι μόνο αυτοί που βρίσκονται στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Πχ προσωπικά δεν μπορώ να συγκρίνω με τίποτα τους δικούς μας με Πάρκερ, Γκασολαίους, Νοβίτσκι, Νας, Πέτζα, Μανού, Κιριλένκο, Σκόλα που οργιάζαν ή κάναν σπουδαίες καριέρες στο ΝΒΑ και σίγουρα μόνο κάποιοι αγώνες μεταξύ των εθνικών ομάδων μπορεί να είναι αντιπροσωπευτικοί αλλά δεν είναι αρκετοί για να μπουν σε τέτοια σύγκριση από μένα. Κρίμα που ο Σπανούλης δεν είχε την δύναμη να παλέψει να φτάσει σε αυτό το επίπεδο καθώς ίσως να παρέσυρε και άλλους προς αυτή την κατεύθυνση.


Στο τελευταιο κομματι διαφωνω σχεδον πληρως.
Ναι μεν δεν τους θεωρω στο επιπεδο του Γκαλη, του πετροβιτς ,Σαμπονις , Νοβιτζκι αλλα ως εκει.
Ο πραιμ κιριλενκο (30 χρονων ) πχ επαιξε ευρωλιγκα και την κουπα την πηρε ο σπαν με χειροτερη ομαδα ενω mvp των πλέυ οφ βγηκε ο ΔΔ στα 32/33 του (με τα θαυματα που εκανε εναντια στην μακαμπι).

Ουτε θεωρω οτι αν επαιζε ο παρκερ στην ευρωλιγκα η ο τζινομπιλι θα επαιρναν πανω απο τρεις ευρωλιγκες (αλλωστε ο τζινομπιλι επαιζε μεχρι μια πολυ ωριμη ηλικια στην ευρωλιγκα). Σιγουρα η κυριαρχια των δικων μας θα ηταν μικροτερη αναλογικα (δεν θα εβγαινε αμυντικος της χρονιας για ολη του την καριερα ο ΔΔ, ουτε θα βγαιναν σχεδον καθε χρονο στις καλυτερες 5αδες ) αλλα πανω κατω θα ηταν στο ιδιο επιπεδο.

Το οτι οι δικοι μας δεν επαιξαν ΝΒΑ δεν λεει κατι.
Οι ελληνες (αλλα και η ισπανοι σε μικροτερο βαθμο) ειχαν και εναν ανασταλτικο παραγοντα οσον αφορα το κομματι ΝΒΑ. Ο ελληνας μπορουσε να βρει ενα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ στο σπιτι του, διπλα στην οικογενεια του, στην πατριδα του, με τους φιλους του και με τη σιγουρια οτι θα εχει τον αναλογο σεβασμο.

Το συμβολαιο του Σπαν στον ΟΣΦΠ ειναι 2,4 εκ ευρω με εφορια πληρωμενη. Αυτο αντιστοιχει σε ενα συμβολαιο 6 εκ δολλαριων στο ΝΒΑ (αν υπολογισεις την εφορια στο 40 τοοις εκατο στο ΝΒΑ και τη διαφορα ευρω δολλαριου).

Εγω προσωπικα που ειμαι δικηγορος και παρα το οτι εχω σπουδασει στο εξωτερικο , αν μου ελεγες 12 χιλιαδες ευρω το μηνα στην καλυτερη δικηγορικη στη νεα υορκη η 7 χιλιαδες στο σπιτι μου , στην οικογενεια μου και στους φιλους μου , θα διαλεγα ΣΤΑΝΤΑΡ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.

Ειδικα αν μου ελεγες 7 χιλιαδες το μηνα ελλαδα και 2 χιλιαδες για αρχη στην αμερικη παιζει να σε διολοστελνα κιολας peace.gif

Οι ελληνες επειδη υπηρχε ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ στο πρωταθλημα μας και ενα εκπληκτικο επιπεδο δεν ειχαν ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΝΒΑ , να χανουν τα 3/4 των χρηματων τους για αρχη (ο Σπαν επαιρνε 2 εκ δολλαρια το χρονο συμβολαιο που αντιστοιχει σε 700 χιλιαδες ευρω στην ευρωπη) και να τους φερονται σαν ρουκις ενω ειναι επαγγελματιες 8 χρονια με διαθνη πετυχημενη καριερα πισω τους.

Με αυτα λοιπον τα δεδομενα δεν κακιζω τον σπαν που δεν επεμεινε, ουτε τον ΔΔ που δεν πηγε ΠΟΤΕ.

Οι δυο αυτοι παιχτες μπορουσαν ανετα να παιξουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στο ΝΒΑ. Το οτι λοιπον δεν επαιξαν σε καμια περιπτωση δεν τους κανει χειροτερους απο παιχτες που αντιμετωπισαν απειρες φορες σε διεθνεις διωργανωσεις αλλα και στην ευρωλιγκα και που πολλες φορες τους νικησαν. Τι κανει καλυτερα ο πριτζιονι στα 39 του και παιζει τελικους περιφερειας απο τον πραιμ ΔΔ? Ο πραιμ ΔΔ ειναι κυριολεκτικα 5 κλασεις ανωτερος απο τον πριτζιονι που βλεπουμε σημερα να εχει ρολο σε κορυφαια ομαδα ΝΒΑ. Και στο σουτ, και στην αμυνα και στην οργανωση και στο νραιβ και στα σωματικα προσοντα μιλαμε για κυριολεκτικα τη μερα με τη νυχτα...

Οσο για το οτι η ευρωλιγκα εχει πεσμενο επιπεδο την τελευταια δεκαετια σε σχεση με την εποχη του γκαλη και τα 90ς. θα διαφωνησω. Ναι μεν φευγουν οι καλυτεροι ευρωπαιοι (σιγουρα θα ηταν πολυ καλυτερη η ευρωλιγκα με τους γκαζολ, παρκερ κλπ οπως οταν επαιζε ο ραντζα κλπ) αλλα πρωτον οι ευρωπαιου οι πολυ καλοι εφευγαν απο τα 90ς (πετροβιτς, ρανταζα, βρανκοβιτς, ντιβατς , ντανιλοβιτς και αλλοι απειροι) και ενω συμφωνω οτι εφευγαν μονο οι καλυτεροι (οχι οπως τωρα που φευγουν και οι παπανικολαου και σια) ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΠΟΛΙΚΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΤΑΛΕΝΤΟ.

Στα 90 το επιπεδο του μεσο παιχτη ηταν πολυ χειροτερο απο σημερα. Απλα να αναλογιστεις πχ οτι ο Σπαν επαιζε το 12 με 4 παιχτες που ειχαν παιξει η παιζουν ακομα ΝΒΑ. Και λεμε οτι ειχε και μετριο σαππορτινγκ καστ.

Ο γκαλης επαιζε με τον πετσαρσκι και τον λιπυριδη σαν 6-7ους παιχτες....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.