Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βασίλης Σπανούλης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
yorgos
Εμένα ούτε ο Σπανούλης με ενδιαφέρει ως Παναθηναϊκό και ειλικρινά απορώ για το γιατί ασχολούνται όλοι τόσο μαζί του. Ο άνθρωπος ήθελε να είναι πρώτο βιολί, στον Παναθηναϊκό δε γινόταν αυτό κι έφυγε. Ε και;
bbplayer
QUOTE (plo koon @ Jan 4 2014, 14:41 ) *
Δε βλέπω που διαφωνείς με αυτό που είπε όμως. Απλά εσύ το λες διαιτητική εύνοια αντί σεβασμού. Το ότι ο ΟΣΦΠ (μαζί και άλλες τοπ ομάδες) σφυρίζεται διαφορετικά στην Ευρώπη από ότι στην Ελλάδα είναι γεγονός. Τεσπα, καλή προσπάθεια για flamebate πάντως.


καμια σχέση. στα 1700+ δικά μου ποστ δεν υπάρχει flame ούτε για δείγμα.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής αυτό το "διαιτητική εύνοια" = "σεβασμός" δεν το είχα σκεφθεί. Δε νομίζω όμως να εννοεί αυτό


QUOTE (D-Wade @ Jan 4 2014, 14:11 ) *
Έχουν περάσει 3,5 χρόνια . . .


35 να περάσουν , θέλω να μην υποτιμούν τη νοημοσύνη μου. Όπως κι εγώ δεν υποτιμάω κανέναν
mixalisgate7
QUOTE(louie @ Jan 4 2014, 19:59 ) *
ο σπανουλης με το που εφυγε αρχισε τις συνεντευξεις οτι "εφταιγαν πολλα που εφυγα και θα τα εξηγησω στο μελλον" και 15.000 συνεντευξεις μετα ακομα δεν εχει εξηγησει, ολο γενικολογα.


Ο Σπανούλης έχει πει οτι θα μιλήσει μόλις σταματήσει το μπάσκετ.
louie
QUOTE (yorgos @ Jan 4 2014, 20:14 ) *
Εμένα ούτε ο Σπανούλης με ενδιαφέρει ως Παναθηναϊκό και ειλικρινά απορώ για το γιατί ασχολούνται όλοι τόσο μαζί του. Ο άνθρωπος ήθελε να είναι πρώτο βιολί, στον Παναθηναϊκό δε γινόταν αυτό κι έφυγε. Ε και;


καλα σωστη αυτη η λογικη σου απλα αν πηγαινε εξω καπου δν θα τον εβλεπες και θα ξεχνιοταν και δεν θα ασχολιομασταν καν με το τι κανει τωρα. απλα τωρα ειναι αντιπαλος σου και παιζεις εναντιον του και εχεις τους ολυμπιακους να σου λενε γι αυτον οποτε ασχολεισαι.


τεσπα εγω εχω ξαναπει, ο σπανουλης εφυγε απο εμας 2 φορες και πηραμε 2 ευρωπαικα. και πηρε και εκεινος με τον ολυμπιακο 2 ευρωπαικα. οποτε ισως στο μελλον να το θεωρουμε σαν φιλαθλοι καλο για το ελληνικο μπασκετ που εφυγε απο εμας και εγινε πιο ωραια η κοντρα παναθηναικου-ολυμπιακου. και ισως στο μελλον το διαμαντιδης-σπανουλης να ειναι το ελληνικο ματζικ-μπερντ μιας και οπως οι αμερικανοι και οι δικοι μας ειναι 2 τεραστιοι παιχτες/αντιπαλοι που ειναι φιλοι μεταξυ τους. αλλα εμεις δεν ειμαστε στην αμερικη... παντως τωρα που το σκεφτομαι ο γκαλης=τζορνταν και διαμαντιδης-σπανουλης=ματζικ-μπερντ. καλος παραλληλισμος.
manj13
QUOTE(yorgos @ Jan 4 2014, 20:14 ) *
Εμένα ούτε ο Σπανούλης με ενδιαφέρει ως Παναθηναϊκό και ειλικρινά απορώ για το γιατί ασχολούνται όλοι τόσο μαζί του. Ο άνθρωπος ήθελε να είναι πρώτο βιολί, στον Παναθηναϊκό δε γινόταν αυτό κι έφυγε. Ε και;



''απορώ για το γιατί ασχολούνται όλοι τόσο μαζί του''

Ασχολουνται και ΜΑΣ κανει να ασχολουμαστε-τουλαχιστον οι Παναθηναικοι- οταν ασχολειται και κανει δηλωσεις μετα απο ματς της Ευρωλιγκα που αντικατοπτριζουν τον ΠΑΟ και το ελληνικο πρωταθλημα....Αν ελεγε καταπληκτικο ματς,τους πατησαμε χαμω,παμε για αλλα,βουρ για 3πιτ icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif απο ελαχιστοι εως ΚΑΝΕΝΑΣ Παναθηναικος δεν θ ασχολιοταν....Το ξαναπα:
Νευτων:Η δραση φερνει αντιδραση...
yorgos
Μπα, καμιά φορά η δράση φέρνει και αδιαφορία. Ούτε προκλητικό τον βρίσκω, ούτε καμιά ενδιαφέρουσα προσωπικότητα, ούτε καν ανεπανάληπτο παίκτη. Ένας πολύ καλός παίκτης που έφυγε, από τους τόσους που πέρασαν, δεν ήταν καν οηγέτης στον Παναθηναϊκό. Στο καλό και με τη νίκη, καλή του επιτυχία. Και να παίζει καισ την Εθνική γιατί είναι καλός. Από κει και πέρα who cares?
Zoys
QUOTE(louie @ Jan 4 2014, 20:25 ) *
τεσπα εγω εχω ξαναπει, ο σπανουλης εφυγε απο εμας 2 φορες και πηραμε 2 ευρωπαικα. και πηρε και εκεινος με τον ολυμπιακο 2 ευρωπαικα. οποτε ισως στο μελλον να το θεωρουμε σαν φιλαθλοι καλο για το ελληνικο μπασκετ που εφυγε απο εμας και εγινε πιο ωραια η κοντρα παναθηναικου-ολυμπιακου.

Χμμ... Μια απλή ερώτηση. Τη σεζόν 2009-10 θεωρείς τον Παναθηναϊκό καλύτερη ομάδα;
Dancing Madly Backwards
QUOTE (louie @ Jan 4 2014, 20:25 ) *
τεσπα εγω εχω ξαναπει, ο σπανουλης εφυγε απο εμας 2 φορες και πηραμε 2 ευρωπαικα. και πηρε και εκεινος με τον ολυμπιακο 2 ευρωπαικα.

Έτσι όπως το λες, βάζοντας στην ίδια πρόταση και το τι πήρε στον ολυμπιακό, φαίνεται σαν να εννοεις πως πήρατε τα ευρωπαικά τότε επειδή (έστω και επειδή) έφυγε ο Σπανούλης.
louie
QUOTE (Zoys @ Jan 4 2014, 20:38 ) *
Χμμ... Μια απλή ερώτηση. Τη σεζόν 2009-10 θεωρείς τον Παναθηναϊκό καλύτερη ομάδα;


απο ποιον; απο τον ολυμπιακο εννοεις; ή αν ηταν καλυτερος απο τον παναθηναικο της επομενης χρονιας που πηρε το ευρωπαικο; δεν καταλαβα τι εννοεις
spysta
γιατι ακριβως αμφισβειτειται ΤΟΣΟ εντονα ο λογος του ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ μπασκετμπολιστα στην Ευρωπη αυτη τη στιγμη ??

τι εχει να κερδισει ο ιδιος ??
δεν γινεται απλα να εκφραζει αυτο που πιστευει ?? πρεπει δηλαδη οπωσ+δηποτε να λεει ψεμματα ή να δειχνει ασεβεια ??

ουτως ή αλλως για τον ΠΑΟ δεν ειπε κατι αρνητικο ..
πραγματοποιουνται και αλλα παιχνιδια πλην των ντερμπυ στην Ελλαδα οπου μπορεις να βρεις κι εκει παραδειγματα

εγω αυτο που ξερω (εχοντας παιξει μπασκετ) ειναι οτι ΜΕΣΑ στον αγωνιστικο χωρο εχεις την ΚΑΛΥΤΕΡΗ εικονα για τον τροπο που σε αντιμετωπιζουν οι αντιπαλοι,οι διατητες και η κερδικα.
οποτε εαν εισαι σοβαρος και εχεις ΠΕΤΥΧΕΙ πραγματα .. ο λογος σου εχει ΒΑΡΥΤΗΤΑ.
end of story

δεν εξεταζω αν ο Σπαν εχει δικιο ή αδικο ..(ουτως ή αλλως θεωρω οτι ο ΠΑΟ δικαιοτατα κερδισε τα περισσοτερα πρωταθληματα των τελευταιων ετων ,οχι ολα ομως) αλλα ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι αυτο πιστευει και αυτο λεει.
και για να το λεει ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ της Ευρωπης .. εε τι σταδιαλα .. ΚΑΤΙ θα εχει δει. ΔΕΝ γινεται να το φανταζεται στο μυαλο του




ΥΓ.εδω αντιστοιχες δηλωσεις εχουν κανει στο παρελθον ΞΕΝΟΙ παικτες του ΟΣΦΠ που ΔΕΝ ειχαν-εχουν το ειδικο βαρος του Σπαν .. βλεπε Κλειζα ,Τσιλντρες ,Σκουνι Πεν κτλ
bbplayer
QUOTE (Zoys @ Jan 4 2014, 20:38 ) *
Χμμ... Μια απλή ερώτηση. Τη σεζόν 2009-10 θεωρείς τον Παναθηναϊκό καλύτερη ομάδα;


πήραμε το 2010 τίποτα? το 2009 δεν ήταν? τε σπα, εκείνη τη χρονιά είχαμε ένα σκασμό τραυματισμούς, Μπατιστ έξω , Τσαρτα έξω με σοβαρό τραυματισμό, περιμέναμε μέχρι το παρά πέντε να τον αλλάξουμε, πήραμε εκείνο το άλλο το άνιωθο για να ικανοποιηθεί ο Δημητράκης και να λέει ότι ο μπαμπάς του πήρε παίχτη από το ΝΒΑ κοκ




QUOTE (spysta @ Jan 4 2014, 20:44 ) *
γιατι ακριβως αμφισβειτειται ΤΟΣΟ εντονα ο λογος του ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ μπασκετμπολιστα στην Ευρωπη αυτη τη στιγμη ??

[/u]



ΥΓ.εδω αντιστοιχες δηλωσεις εχουν κανει στο παρελθον ΞΕΝΟΙ παικτες του ΟΣΦΠ που ΔΕΝ ειχαν-εχουν το ειδικο βαρος του Σπαν .. βλεπε Κλειζα ,Τσιλντρες ,Σκουνι Πεν κτλ


είναι άλλο πράγμα να είσαι κορυφαίος στο παρκέ και άλλο πράγμα να μιλάς και να βγάζεις χολή. Επειδή είσαι κορυφαίος στο παρκέ, δε σημαίνει ότι κάθε τι που θα πεις οι άλλοι πρέπει να βαράνε προσοχές. Μπαίνει και το θέμα χαρακτήρας στην εξίσωση κάποιες φορές. Εάν διάβασες τα ποστ του luie στις πιο πριν σελίδες θα κατάλαβες.

Ξένοι παίχτες του ΟΣΦΠ, έχουν πει εντελώς διαφορετικά πράγματα (Βούισιτς) νομίζω και Ελληνες (Βασιλόπουλος) αλλά δεν ορκίζομαι για το δεύτερο
louie
QUOTE (Dancing Madly Backwards @ Jan 4 2014, 20:40 ) *
Έτσι όπως το λες, βάζοντας στην ίδια πρόταση και το τι πήρε στον ολυμπιακό, φαίνεται σαν να εννοεις πως πήρατε τα ευρωπαικά τότε επειδή (έστω και επειδή) έφυγε ο Σπανούλης.


ισως και γι αυτο να εγινε ισως και οχι. δεν εννοουσα κατι τετοιο, ελεγα οτι βγηκε σε καλο και για τους 2 αυτο. ομως γι αυτο που λες οι ισορροπιες στις ομαδες ειναι λεπτες και αυτες οι ισορροπιες το 2011 και το 2007 χωρις τον σπανουλη δουλεψαν. ισως αν ηταν κι αυτος στην ομαδα να το παιρναμε πιο ευκολα, ισως ομως και να μην το παιρναμε. το μονο σιγουρο ειναι το τι εχει συμβει και αυτο μας δειχνει οτι ετσι το πηραμε.

ο ολυμπιακος των 2 τελευταιων χρονων πηρε τα ευρωπαικα χωρις τους παιχταραδες(στα ονοματα παιχταραδες τουλαχιστον) που ειχε τα προηγουμενα χρονια. αν σε ρωτησουν αν τους ηθελες καποιους απο αυτους ακομα στην ομαδα σου τι θα ελεγες; θα ελεγες ναι; γιατι χωρις αυτους οι ομαδα σου πηρε 2 ευρωπαικα ασχετως με το αν ειναι παιχταραδες, με αυτους ισως να μην τα ειχε παρει για διαφορους λογους. χημειας, ρολων, στυλ παιχνιδιου κτλ. οποτε ξαναλεω οπως εγιναν τα πραγματα, με τα γεγονοτα που εχουμε στα χερια μας και οχι με υποθεσεις, και ο παναθηναικος ειναι κερδισμενος και ο ολυμπιακος.
manj13
QUOTE(yorgos @ Jan 4 2014, 20:32 ) *
Μπα, καμιά φορά η δράση φέρνει και αδιαφορία. Ούτε προκλητικό τον βρίσκω, ούτε καμιά ενδιαφέρουσα προσωπικότητα, ούτε καν ανεπανάληπτο παίκτη. Ένας πολύ καλός παίκτης που έφυγε, από τους τόσους που πέρασαν, δεν ήταν καν οηγέτης στον Παναθηναϊκό. Στο καλό και με τη νίκη, καλή του επιτυχία. Και να παίζει καισ την Εθνική γιατί είναι καλός. Από κει και πέρα who cares?


Αυτο το who cares και η επαναπαυση γκρεμισαν και γκρεμιζουν αυτοκρατοριες ΚΑΘΕ ειδους...Το παιχνιδι δεν παιζεται μονο στα παρκε αλλα δυστυχως κι εκτος...Οταν αφηνεις τον αντιπαλο σου να επηρεαζει και αποκταει ''δυναμη'' θα ερθει η ωρα που θα σε απαξιωσουν οι γυρω...Κι αυτο οσο με αιμα κερδιζεται τοσο ευκολα χανεται...Παρε παραδειγμα το Κοκκαλης-Βαρδινογιαννης η στην Αγγλια το Μαντσεστερ-Λιβερπουλ..
Ο Σπανουλης απο το ματς πηρε ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ αυτο που ηθελε...ΕΠΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ομως θελησε να το εκμεταλλευτει και καλα εκανε για την παρτη του οπως καλα θα κανει αυριο ο ΔΓ και θα του απαντησει γιατι...δεν θελει και πολυ να τον τσιγλισεις οπως ειπε χθες και ο φιλος rankin tongue.gif
Dancing Madly Backwards
QUOTE (louie @ Jan 4 2014, 20:56 ) *
ισως και γι αυτο να εγινε ισως και οχι. δεν εννοουσα κατι τετοιο, ελεγα οτι βγηκε σε καλο και για τους 2 αυτο. ομως γι αυτο που λες οι ισορροπιες στις ομαδες ειναι λεπτες και αυτες οι ισορροπιες το 2011 και το 2007 χωρις τον σπανουλη δουλεψαν. ισως αν ηταν κι αυτος στην ομαδα να το παιρναμε πιο ευκολα, ισως ομως και να μην το παιρναμε. το μονο σιγουρο ειναι το τι εχει συμβει και αυτο μας δειχνει οτι ετσι το πηραμε.

ο ολυμπιακος των 2 τελευταιων χρονων πηρε τα ευρωπαικα χωρις τους παιχταραδες(στα ονοματα παιχταραδες τουλαχιστον) που ειχε τα προηγουμενα χρονια. αν σε ρωτησουν αν τους ηθελες καποιους απο αυτους ακομα στην ομαδα σου τι θα ελεγες; θα ελεγες ναι; γιατι χωρις αυτους οι ομαδα σου πηρε 2 ευρωπαικα ασχετως με το αν ειναι παιχταραδες, με αυτους ισως να μην τα ειχε παρει για διαφορους λογους. χημειας, ρολων, στυλ παιχνιδιου κτλ. οποτε ξαναλεω οπως εγιναν τα πραγματα, με τα γεγονοτα που εχουμε στα χερια μας και οχι με υποθεσεις, και ο παναθηναικος ειναι κερδισμενος και ο ολυμπιακος.

Έχει διαφορά το να θεωρείς πως πήρατε ευρωπαικό επειδή δεν υπήρχε ο Σπανούλης από το να αναφέρεις πως η ομάδα σου δούλεψε μια χαρά και χωρίς Σπανούλη. Στην πρώτη περίπτωση λες πως ο Σπανούλης ήταν εμπόδιο ή έστω ένα από τα εμπόδια, στη δεύτερη απλά λες πως δεν τον χρειαστήκατε. Και αυτά τα λέω και με γνώμονα του οτι η ομάδα του 2009 με το 2010 ηταν ουσιαστικα η ίδια
Η σύγκριση με τον ολυμπιακό των παικταράδων δεν έχει να κάνει, για πολλούς λόγους (προπονητής, αποδυτήρια, χαρακτήρας συγκεκριμένων παικτών, χημεία). Μπορεί το 2010 με άλλο προπονητή να έπαιρνε το ευρωπαικό ο Ολυμπιακός, το 2009 ο τελικός χάθηκε σε ένα σουτ. Προφανώς και χαίρομαι για το πως ήρθαν τα πράγματα και εν τέλει ναι, δεν θα άλλαζα κάτι σκεπτόμενος την κατάσταση αυτή τη στιγμή αλλά δεν είναι συγκρίσιμο θέμα ο ολυμπιακός του τότε, και δεν ήταν και θέμα ενός παίκτη για να το βάζουμε στη συζήτηση.
Zoys
QUOTE(louie @ Jan 4 2014, 20:41 ) *
απο ποιον; απο τον ολυμπιακο εννοεις; ή αν ηταν καλυτερος απο τον παναθηναικο της επομενης χρονιας που πηρε το ευρωπαικο; δεν καταλαβα τι εννοεις

Από τον Ολυμπιακό προφανώς. Στο ρωτάω γιατί σύμφωνα με το προηγούμενο post σου, ο Παναθηναϊκός ήταν πριν την μετακίνηση του Σπανούλη καλύτερος και από την μεταγραφή του και μετά ήρθε η ισορροπία κάτι που φυσικά δεν έχει βάση για δύο λόγους:
-Ο Ολυμπιακός του 2009-10 (χωρίς Σπανούλη δηλαδή) δεν ήταν σίγουρα χειρότερη ομάδα από τον Παναθηναϊκό της ίδιας χρονιάς
-Οι ισορροπίες στην Ελλάδα διαμορφώνονται σε μεγάλο βαθμό και από εξωγενείς παράγοντες για αυτό και έχουν αργήσει να αποκατασταθούν και στην Α1.

QUOTE(bbplayer @ Jan 4 2014, 20:56 ) *
πήραμε το 2010 τίποτα? το 2009 δεν ήταν?

Εννοείς εκτός από το πρωτάθλημα;
louie
QUOTE (bbplayer @ Jan 4 2014, 20:56 ) *
πήραμε το 2010 τίποτα? το 2009 δεν ήταν? τε σπα, εκείνη τη χρονιά είχαμε ένα σκασμό τραυματισμούς, Μπατιστ έξω , Τσαρτα έξω με σοβαρό τραυματισμό, περιμέναμε μέχρι το παρά πέντε να τον αλλάξουμε, πήραμε εκείνο το άλλο το άνιωθο για να ικανοποιηθεί ο Δημητράκης και να λέει ότι ο μπαμπάς του πήρε παίχτη από το ΝΒΑ κοκ






είναι άλλο πράγμα να είσαι κορυφαίος στο παρκέ και άλλο πράγμα να μιλάς και να βγάζεις χολή. Επειδή είσαι κορυφαίος στο παρκέ, δε σημαίνει ότι κάθε τι που θα πεις οι άλλοι πρέπει να βαράνε προσοχές. Μπαίνει και το θέμα χαρακτήρας στην εξίσωση κάποιες φορές. Εάν διάβασες τα ποστ του luie στις πιο πριν σελίδες θα κατάλαβες.

Ξένοι παίχτες του ΟΣΦΠ, έχουν πει εντελώς διαφορετικά πράγματα (Βούισιτς) νομίζω και Ελληνες (Βασιλόπουλος) αλλά δεν ορκίζομαι για το δεύτερο


και ο γκορντον αλλα εχει πει. αλλα τεσπα δεν σημαινει το οτι ειναι μεγαλος παιχτης ακομα και ο κορυφαιος της ευρωπης αυτη τη στιγμη οπως υπογραμμιζει(κυριολεκτικα) συνεχεια οτι τα λεγομενα του θα ειναι σωστα... αλλιως αν εχει δικιο ο σπανουλης επειδη ειναι ο κορυφαιος παιχτης της ευρωπης αυτη τη στιγμη τοτε ο ομπραντοβιτς που ειναι ο κορυφαιος προπονητης ολων των εποχων εχει το αλαθητο του παπα σε οσα του καταλογιζει του σπανουλη...

QUOTE (Dancing Madly Backwards @ Jan 4 2014, 21:09 ) *
Έχει διαφορά το να θεωρείς πως πήρατε ευρωπαικό επειδή δεν υπήρχε ο Σπανούλης από το να αναφέρεις πως η ομάδα σου δούλεψε μια χαρά και χωρίς Σπανούλη. Στην πρώτη περίπτωση λες πως ο Σπανούλης ήταν εμπόδιο ή έστω ένα από τα εμπόδια, στη δεύτερη απλά λες πως δεν τον χρειαστήκατε. Και αυτά τα λέω και με γνώμονα του οτι η ομάδα του 2009 με το 2010 ηταν ουσιαστικα η ίδια
Η σύγκριση με τον ολυμπιακό των παικταράδων δεν έχει να κάνει, για πολλούς λόγους (προπονητής, αποδυτήρια, χαρακτήρας συγκεκριμένων παικτών, χημεία). Μπορεί το 2010 με άλλο προπονητή να έπαιρνε το ευρωπαικό ο Ολυμπιακός, το 2009 ο τελικός χάθηκε σε ένα σουτ. Προφανώς και χαίρομαι για το πως ήρθαν τα πράγματα και εν τέλει ναι, δεν θα άλλαζα κάτι σκεπτόμενος την κατάσταση αυτή τη στιγμή αλλά δεν είναι συγκρίσιμο θέμα ο ολυμπιακός του τότε, και δεν ήταν και θέμα ενός παίκτη για να το βάζουμε στη συζήτηση.


το ξεκαθαρισα εκτενως πριν. ειπα οτι δεν ξερω αν θα τα παιρναμε και με αυτον γιατι δεν ειμαι μεντιουμ... το θεμα ειναι οτι χωρις αυτον τα πηραμε ,και ειναι γεγονος οχι υποθεση, οποτε δεν υπαρχει κατι σε εμας να αλλαξουμε...

QUOTE (Zoys @ Jan 4 2014, 21:15 ) *
Από τον Ολυμπιακό προφανώς. Στο ρωτάω γιατί σύμφωνα με το προηγούμενο post σου, ο Παναθηναϊκός ήταν πριν την μετακίνηση του Σπανούλη καλύτερος και από την μεταγραφή του και μετά ήρθε η ισορροπία κάτι που φυσικά δεν έχει βάση για δύο λόγους:
-Ο Ολυμπιακός του 2009-10 (χωρίς Σπανούλη δηλαδή) δεν ήταν σίγουρα χειρότερη ομάδα από τον Παναθηναϊκό της ίδιας χρονιάς
-Οι ισορροπίες στην Ελλάδα διαμορφώνονται σε μεγάλο βαθμό και από εξωγενείς παράγοντες για αυτό και έχουν αργήσει να αποκατασταθούν και στην Α1.


ο ολυμπιακος του 2009-2010 δεν ηταν χειροτερος απο τον παναθηναικο; εγω διαφωνω σε αυτο. ο παναθηναικος τοτε ειχε μεγαλυτερο ταλεντο απο τον ολυμπιακο, ειχε δεμενη και δουλεμενη χρονια ομαδα και ειχε και πολυ καλυτερο προπονητη. ο ολυμπιακος ηταν ενα αταιριαστο συνολο απο παιχτες που ναι μεν ειχαν πολυ ταλεντο αλλα δεν ηταν ομαδα, δεν ειχε παιχτες για τα δυσκολα σαν αυτους του παναθηναικου και πολυ χειροτερο προπονητη

για τους εξωγενεις παραγοντες δεν σχολιαζω καν γιατι πρωτον δεν πιστευω οτι υπαρχουν, ειδικα στον βαθμο που νομιζετε εσεις, και δευτερον δεν ειναι θεμα που μπορεις να βγαλεις καποια ακρη.
Zoys
QUOTE(louie @ Jan 4 2014, 21:29 ) *
ο ολυμπιακος του 2009-2010 δεν ηταν χειροτερος απο τον παναθηναικο; εγω διαφωνω σε αυτο. ο παναθηναικος τοτε ειχε μεγαλυτερο ταλεντο απο τον ολυμπιακο, ειχε δεμενη και δουλεμενη χρονια ομαδα και ειχε και πολυ καλυτερο προπονητη. ο ολυμπιακος ηταν ενα αταιριαστο συνολο απο παιχτες που ναι μεν ειχαν πολυ ταλεντο αλλα δεν ηταν ομαδα, δεν ειχε παιχτες για τα δυσκολα σαν αυτους του παναθηναικου και πολυ χειροτερο προπονητη

για τους εξωγενεις παραγοντες δεν σχολιαζω καν γιατι πρωτον δεν πιστευω οτι υπαρχουν, ειδικα στον βαθμο που νομιζετε εσεις, και δευτερον δεν ειναι θεμα που μπορεις να βγαλεις καποια ακρη.

Η ευρωπαϊκή πορεία και των δύο, αλλά και το εξαιρετικό μπάσκετ που είχε παίξει ο Ολυμπιακός μέχρι να πέσει στην καλύτερη και δίκαιη νικήτρια εκείνου του τελικού Μπαρτσελόνα είναι νομίζω τρανές αποδείξεις του ότι δεν είμασταν αυτό που περιγράφεις. Μπροστά σε εκείνη την Μπαρτσελόνα, ναι, θα συμφωνήσω ότι δεν είχαμε την αναγκαία συνοχή.

Σε σχέση με τον Παναθηναϊκό τώρα η ιστορία δεν θα μπορέσει ποτέ να κρίνει αν όντως ήταν καλύτερος ή όχι από τον Ολυμπιακό εκείνη τη χρονιά. Για εμένα είναι ξεκάθαρο το ποιος ήταν καλύτερος, αλλά δεν παίζει πια ρόλο.

Ζητώ συγνώμη που πήγα την κουβέντα αλλού, αλλά ήταν κάτι βασικό σχετικά με αυτό που έγραψες έστω κι αν μπορώ εύκολα να καταλάβω ότι ποτέ δεν θα έρθεις καν κοντά σε αυτά που υποστηρίζω.
natouralistis
Ο Ολυμπιακός κέρδισε τα 2 Ευρωπαϊκά χάρη στη διαιτητική εύνοια που παρείχε ο Μπερτομέου στους Αγγελόπουλους, επειδή βάζανε πολλά λεφτά.

Ύστερα ήρθε ο πελαργός, χρόνια πολλά καλή χρονιά.
louie
QUOTE (Zoys @ Jan 4 2014, 21:40 ) *
Η ευρωπαϊκή πορεία και των δύο, αλλά και το εξαιρετικό μπάσκετ που είχε παίξει ο Ολυμπιακός μέχρι να πέσει στην καλύτερη και δίκαιη νικήτρια εκείνου του τελικού Μπαρτσελόνα είναι νομίζω τρανές αποδείξεις του ότι δεν είμασταν αυτό που περιγράφεις. Μπροστά σε εκείνη την Μπαρτσελόνα, ναι, θα συμφωνήσω ότι δεν είχαμε την αναγκαία συνοχή.

Σε σχέση με τον Παναθηναϊκό τώρα η ιστορία δεν θα μπορέσει ποτέ να κρίνει αν όντως ήταν καλύτερος ή όχι από τον Ολυμπιακό εκείνη τη χρονιά. Για εμένα είναι ξεκάθαρο το ποιος ήταν καλύτερος, αλλά δεν παίζει πια ρόλο.

Ζητώ συγνώμη που πήγα την κουβέντα αλλού, αλλά ήταν κάτι βασικό σχετικά με αυτό που έγραψες έστω κι αν μπορώ εύκολα να καταλάβω ότι ποτέ δεν θα έρθεις καν κοντά σε αυτά που υποστηρίζω.


το εξαιρετικο μπασκετ που επαιξε εναντια σε ποιον; ποια μεγαλη ομαδα αντιμετωπισε τοτε ο ολυμπιακος; την προκομ στα πλειοφ(!!); τον ομιλο του τοπ 16 με καχα, κιμκι και τσιμπονα; την παρτιζαν στον ημιτελικο που την πηγατε στην παραταση με θαυμα(ο τσιλντρες επιασε στον αερα και εβαλε καλαθι το αιρμπολ του τεοντοσιτς); η ευρωπαικη πορεια του παναθηναικου ηταν τραγικη αλλα και παλι οχι αντιπροσωπευτικη της ομαδας. και φυσικα το αν η ευρωπαικη πορεια ειναι αντιπροσωπευτικη του ποιος ειναι καλυτερος ή αξιζει περισσοτερο το πρωταθλημα μην ξαναπειτε οτι αξιζατε αυτο του 2007 και του 2011. αντιθετα εμεις το 96 και το 2002 πρεπει να νιωθουμε αδικημενοι ετσι; οποτε κι εγω απο την πλευρα μου δεν μπορω να καταλαβω πως θεωρεις οτι εισασταν καλυτεροι
T.W.Is.M.
QUOTE(louie @ Jan 4 2014, 21:59 ) *
το εξαιρετικο μπασκετ που επαιξε εναντια σε ποιον; ποια μεγαλη ομαδα αντιμετωπισε τοτε ο ολυμπιακος; την προκομ στα πλειοφ(!!); τον ομιλο του τοπ 16 με καχα, κιμκι και τσιμπονα; την παρτιζαν στον ημιτελικο που την πηγατε στην παραταση με θαυμα(ο τσιλντρες επιασε στον αερα και εβαλε καλαθι το αιρμπολ του τεοντοσιτς); η ευρωπαικη πορεια του παναθηναικου ηταν τραγικη αλλα και παλι οχι αντιπροσωπευτικη της ομαδας. και φυσικα το αν η ευρωπαικη πορεια ειναι αντιπροσωπευτικη του ποιος ειναι καλυτερος ή αξιζει περισσοτερο το πρωταθλημα μην ξαναπειτε οτι αξιζατε αυτο του 2007 και του 2011. αντιθετα εμεις το 96 και το 2002 πρεπει να νιωθουμε αδικημενοι ετσι; οποτε κι εγω απο την πλευρα μου δεν μπορω να καταλαβω πως θεωρεις οτι εισασταν καλυτεροι


Αρα αξιζαμε αυτο του 2008 και αυτο του 2013, ε? smiley.gif
Μην πιανουμε το 2010 καλυτερα στη συζητηση. Για διαφορους λογους.
Zoys
QUOTE(louie @ Jan 4 2014, 21:59 ) *
το εξαιρετικο μπασκετ που επαιξε εναντια σε ποιον; ποια μεγαλη ομαδα αντιμετωπισε τοτε ο ολυμπιακος; την προκομ στα πλειοφ(!!); τον ομιλο του τοπ 16 με καχα, κιμκι και τσιμπονα; την παρτιζαν στον ημιτελικο που την πηγατε στην παραταση με θαυμα(ο τσιλντρες επιασε στον αερα και εβαλε καλαθι το αιρμπολ του τεοντοσιτς); η ευρωπαικη πορεια του παναθηναικου ηταν τραγικη αλλα και παλι οχι αντιπροσωπευτικη της ομαδας. και φυσικα το αν η ευρωπαικη πορεια ειναι αντιπροσωπευτικη του ποιος ειναι καλυτερος ή αξιζει περισσοτερο το πρωταθλημα μην ξαναπειτε οτι αξιζατε αυτο του 2007 και του 2011. αντιθετα εμεις το 96 και το 2002 πρεπει να νιωθουμε αδικημενοι ετσι; οποτε κι εγω απο την πλευρα μου δεν μπορω να καταλαβω πως θεωρεις οτι εισασταν καλυτεροι

Το ποιος αξίζει ένα πρωτάθλημα είναι υποκειμενικό. Το ποιος είναι καλύτερος επίσης. Αλλά την συγκεκριμένη χρονιά (2009-10) δεν κατέστη δυνατό να το μάθουμε. Δεν θεωρώ ότι η ευρωπαϊκή πορεία ήταν ο λόγος που "αξίζε" το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός ασφαλώς (κάτι τέτοιο το θεωρώ άτοπο), αλλά είναι ένα γεγονός που ενισχύει την άποψη μου. Το ότι αξίζαμε το πρωτάθλημα το λέω καθαρά και μόνο από την απόδοση μας στους τελικούς η οποία φρέναρε για γνωστούς λόγους.

Τέλος πάντων, δεν θέλω να το συνεχίσω λόγω off topic-ness. Είναι ξεκάθαρο και ότι διαφωνούμε και ότι δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε. Το topic όμως ανήκει στον Βασίλη Σπανούλη και το μόνο που πρέπει να μας απασχολεί εδώ είναι ο κορυφαίος Ευρωπαίος γκαρντ και όχι κάτι άλλο. Απάντησα για να ξεκαθαρίσω όσα δεν κατάλαβες.
AZ1980
Όσο μεγάλος παίκτης, άλλο τόσο μίρλας και γραφικός ως περσόνα στις συνεντεύξεις του... Έλεος, δεν ήταν στον ΠΑΟ τόσα χρόνια? Δηλαδή τότε πανηγύριζε έξαλλα άδικες κούπες που του τις έδινε δώρο το "πράσινο" κατεστημένο, μαζί με τον Στράτο? Ή μήπως έφυγε επειδή δεν άντεχε άλλο την αδικία και την έλλειψη σεβασμού στον αντίπαλο Ολυμπιακό? Θα το πει και αυτό σε λίγο! Ή μήπως όλα αυτά προέκυψαν μόνο στην περίοδο που αυτός είναι στον Ολυμπιακό? Είναι Θεός, τι να λέμε, και η όλη μιζέρια που αναδίδουν σε τέτοιες δηλώσεις ο προπονητής και συγκεκριμένοι παίκτες του τρις Πρωταθλητής Ευρώπης δεν αρμόζει σε ομάδα με αυτή την επιτυχία, ενώ παράλληλα γαλουχεί και τον κόσμο της σε αυτή την άρρωστη νοοτροπία, με τα τραγικά περσινά αποτελέσματα, να παρακαλάνε οι παίκτες να τους αφήσει το κοινό τους να διεκδικήσουν τη νίκη, και να εισπράττουν την πλήρη απαξίωση. Σπέρνοντας καφρίλα θερίζεις καφρίλα. Τα ίδια ισχύουν και για τον πρόεδρο του ΠΑΟ, ευτυχώς όμως όχι για τον προπονητή ή τους παίκτες του, που έχουν σταθεί στο ύψος τους. Όπως φυσικά και κάποιοι από τον Ολυμπιακό, που αρνούνται να ακολουθήσουν στο βούρκο αρχηγό, προπονητή και προέδρους, όλοι θυμόμαστε το ήθος που έδειξε πέρσι πχ. ο Κάιλ Χάινς.


bball.gif
manj13
QUOTE(AZ1980 @ Jan 4 2014, 23:57 ) *
Όσο μεγάλος παίκτης, άλλο τόσο μίρλας και γραφικός ως περσόνα στις συνεντεύξεις του... Έλεος, δεν ήταν στον ΠΑΟ τόσα χρόνια? Δηλαδή τότε πανηγύριζε έξαλλα άδικες κούπες που του τις έδινε δώρο το "πράσινο" κατεστημένο, μαζί με τον Στράτο? Ή μήπως έφυγε επειδή δεν άντεχε άλλο την αδικία και την έλλειψη σεβασμού στον αντίπαλο Ολυμπιακό? Θα το πει και αυτό σε λίγο! Ή μήπως όλα αυτά προέκυψαν μόνο στην περίοδο που αυτός είναι στον Ολυμπιακό? Είναι Θεός, τι να λέμε, και η όλη μιζέρια που αναδίδει σε τέτοιες δηλώσεις ο τρις Πρωταθλητής Ευρώπης δεν αρμόζει σε ομάδα με αυτή την επιτυχία, ενώ παράλληλα γαλουχεί και τον κόσμο της σε αυτή την άρρωστη νοοτροπία, με τατραγικά περσινά αποτελέσματα, να παρακαλάνε οι παίκτες να τους αφήσει το κοινό τους να διεκδικήσουν τη νίκη, και να εισπράττουν την πλήρη απαξίωση. Σπέρνοντας καφρίλα θερίζεις καφρίλα. Τα ίδια ισχύουν και για τον Πρόεδρο του Παο, ευτυχώς όμως όχι για τον προπονητή ή τους παίκτες του, που έχουν σταθεί στο ύψος τους.


bball.gif



ΑΠΛΑ RESPECT!!!! 77.gif 77.gif
colonel gomelsky
QUOTE(AZ1980 @ Jan 4 2014, 23:57 ) *
Όσο μεγάλος παίκτης, άλλο τόσο μίρλας και γραφικός ως περσόνα στις συνεντεύξεις του... Έλεος, δεν ήταν στον ΠΑΟ τόσα χρόνια? Δηλαδή τότε πανηγύριζε έξαλλα άδικες κούπες που του τις έδινε δώρο το "πράσινο" κατεστημένο, μαζί με τον Στράτο? Ή μήπως έφυγε επειδή δεν άντεχε άλλο την αδικία και την έλλειψη σεβασμού στον αντίπαλο Ολυμπιακό? Θα το πει και αυτό σε λίγο! Ή μήπως όλα αυτά προέκυψαν μόνο στην περίοδο που αυτός είναι στον Ολυμπιακό? Είναι Θεός, τι να λέμε, και η όλη μιζέρια που αναδίδουν σε τέτοιες δηλώσεις ο προπονητής και συγκεκριμένοι παίκτες του τρις Πρωταθλητής Ευρώπης δεν αρμόζει σε ομάδα με αυτή την επιτυχία, ενώ παράλληλα γαλουχεί και τον κόσμο της σε αυτή την άρρωστη νοοτροπία, με τα τραγικά περσινά αποτελέσματα, να παρακαλάνε οι παίκτες να τους αφήσει το κοινό τους να διεκδικήσουν τη νίκη, και να εισπράττουν την πλήρη απαξίωση. Σπέρνοντας καφρίλα θερίζεις καφρίλα. Τα ίδια ισχύουν και για τον πρόεδρο του ΠΑΟ, ευτυχώς όμως όχι για τον προπονητή ή τους παίκτες του, που έχουν σταθεί στο ύψος τους. Όπως φυσικά και κάποιοι από τον Ολυμπιακό, που αρνούνται να ακολουθήσουν στο βούρκο αρχηγό, προπονητή και προέδρους, όλοι θυμόμαστε το ήθος που έδειξε πέρσι πχ. ο Κάιλ Χάινς.


bball.gif


Χαρά στο κουραγιο σου, καλή χρονιά!
natouralistis
Τα αλλεπάλληλα γκεμπελίστικα ποστ - γιατί περί αυτού πρόκειται-, είναι δύσκολο να σε κάνουν ήρεμο συμμετέχοντα στη συζήτηση γιατί δεν πρόκειται για κουβέντα, πρόκειται για παραπληροφόρηση συμπλεγματικού τύπου. Ας κατανοήσουμε όλοι τα συμπλέγματα που μπορεί στο μυαλό κάποιων να έχει δημιουργήσει ο Σπανούλης αλλά τέτοια προπαγάνδα ούτε οι ΧΑ...Νισάφι.

Αναφέρθηκε σαν επιχείρημα ότι ο Ολυμπιακός κατέκτησε τις 2 Ευρωλίγκες λόγω Μπερτομέου, έδωσε λέει εντολές να κάνουν γαργάρα οι διαιτητές το σκληρό παιχνίδι του Ολυμπιακού, οπότε όταν ο Σπανούλης μιλάει για σεβασμό, εννοεί να τον ευνοεί η διαιτησία όπως συμβαίνει και στην Ευρωλίγκα. Για το Θεό πραγματικά!! Χρήζει απάντησης αυτό; Υπάρχει έστω κι ένας άνθρωπος του μπάσκετ σε όλη την Ευρώπη που πιστεύει ότι ο Ολυμπιακός ευνοήθηκε στο τελικό με τη ΤΣΣΚΑ; Υπάρχει έστω ένας φίλαθλος, παίχτης, προπονητής, παράγοντας της ΤΣΣΚΑ που να άφησε έστω τη παραμικρή υπόνοια για εύνοια του Ολυμπιακού στα μεταξύ τους παιχνίδια; Υπάρχει έστω ένας φίλαθλος, παίχτης, προπονητής, παράγοντας της Ρεάλ που να άφησε έστω τη παραμικρή υπόνοια για εύνοια του Ολυμπιακού; Και δεν φτάνει ότι τα λέτε τα ψεύδη αλλά υποστηρίζετε κιόλας τον λόγο για τον οποίο υπήρξε η υποτιθέμενη εύνοια. "Βάζουν πολλά λεφτά οι Αγγελόπουλοι"....Μάλιστα, η ΤΣΣΚΑ ας πούμε ήταν το φτωχό χωριουδάκι που σιγά να μην της έδινε ο Μπερτομέου την Ευρωλίγκα, την έδωσε σε εμάς τους πλούσιους. Οπότε αφού βγάλαμε το ψεύτικο συμπέρασμα πως ο Ολυμπιακός ευνοείται στην Ευρωλίγκα, ας βγάλουμε και το "ασφαλές" συμπέρασμα πως όταν μιλάει για σεβασμό στην Ελλάδα ο Σπανούλης ζητάει την ίδια διαιτητική εύνοια. Να ευνοείται, αυτό ζητάει, να τους παίζουν 80-20 τους άλλους, όπως άλλωστε πολύ καθαρά φαίνεται και στην Ευρωλίγκα.

Πάμε στα φρέσκα, ο Σπανούλης δεν δήλωσε ποτέ πως ο Παναθηναϊκός έπαιρνε ή παίρνει ή θα παίρνει τα πρωταθλήματα άδικα λόγω διαιτητικής εύνοιας. Αν το είχε δηλώσει, τότε και μόνο τότε κάποιος θα δικαιολογούταν να πει αυτό: Έλεος, δεν ήταν στον ΠΑΟ τόσα χρόνια? Δηλαδή τότε πανηγύριζε έξαλλα άδικες κούπες που του τις έδινε δώρο το "πράσινο" κατεστημένο, μαζί με τον Στράτο? Ή μήπως έφυγε επειδή δεν άντεχε άλλο την αδικία και την έλλειψη σεβασμού στον αντίπαλο Ολυμπιακό?

Ο Σπανούλης είπε πως στην Ελλάδα δεν μας σέβονται, αυτό δεν έχει να κάνει ούτε μόνο με τον Παναθηναϊκό, ούτε μόνο για τα μεταξύ τους παιχνίδια, ούτε φυσικά βάζει θέμα για διαιτητική εύνοια του Παναθηναϊκού 7 χρόνια πριν. Το δεν μας σέβονται έχει απλούστατες εξηγήσεις στο μυαλό του χ Σπανούλη. Στην επιστροφή από τον τελικό της Ευρωλίγκας πέρυσι, όπου όλοι τον τιμούσαν σαν MVP, υπάρχει παραδοχή στο πρόσωπό του από το ευρωπαϊκό μπάσκετ τι να κάνουμε, δέχτηκε τεχνική ποινή σε όλα τα παιχνίδια με Απόλλων κ.τλ. Γιατί; Επειδή διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές για τα φάουλ που του γινόταν και δεν τα σφύριζαν. Συμβαίνει το ίδιο με όλους τους μεγάλους παίχτες ή έστω με όλους τους αρχηγούς; Τρώνε έτσι εύκολα τεχνικές ποινές; Τελευταία φορά που δέχτηκε T ο μονίμως διαμαρτυρόμενος Διαμαντίδης πότε ήταν;

Τέθηκε λοιπόν και το θέμα μίρλας, γραφικότητας και μιζέριας σε αντιδιαστολή με τους Παίχτες του Πάο που ποιούν ήθος. Η διαφορά είναι ότι ο Διαμαντίδης διαμαρτύρεται σε κάθε απόφαση των διαιτητών , μανουριάζει με τους αντιπάλους αν τολμήσουν να διαμαρτυρηθούν και αυτοί με τη σειρά τους και τους χώνει και 2 μπουκέτα αμαλάχι. Επίσης ο Δημήτρης ο Διαμαντίδης έχει στο ενεργητικό του αρκετές άτυχες στιγμές που μόνο επαγγελματία δεν τον χαρακτηρίζουν. Μερικές τέτοιες συμπεριφορές έχουν κι άλλοι πράσινοι, Μπατίστ, Μασιούλις. Αυτοί όμως ποιούν ήθος, ο Σπανούλης μεταδίδει αρρώστια και μιζέρια επειδή τόλμησε να πει πως στην Ελλάδα δεν σέβονται τον Ολυμπιακό, όπως συμβαίνει στην Ευρώπη. Πράγματι το συμπέρασμα λοιπόν είναι πως ο Σπανούλης βρίσκεται στο βούρκο , σε αντιδιαστολή πάντα για να μη ξεχνιόμαστε με τα παιδιά του Παναθηναϊκού που κινούνται πάνω στη καταγάλανη επιφάνεια.

Η απόλυτη αναγνώριση αντιπάλων παιχτών, προπονητών, φιλάθλων, παραγόντων ανά την Ευρώπη σε αυτή την ομάδα του Ολυμπιακού τα τελευταία χρόνια και σε αυτόν τον αρχηγό, αποτελούν από μόνα τους απάντηση σε όλες τις να μη τις χαρακτηρίσω σοφιστείες σας.
bbplayer
QUOTE (natouralistis @ Jan 5 2014, 03:39 ) *
Τα αλλεπάλληλα γκεμπελίστικα ποστ - γιατί περί αυτού πρόκειται-, είναι δύσκολο να σε κάνουν ήρεμο συμμετέχοντα στη συζήτηση γιατί δεν πρόκειται για κουβέντα, πρόκειται για παραπληροφόρηση συμπλεγματικού τύπου. Ας κατανοήσουμε όλοι τα συμπλέγματα που μπορεί στο μυαλό κάποιων να έχει δημιουργήσει ο Σπανούλης αλλά τέτοια προπαγάνδα ούτε οι ΧΑ...Νισάφι.

Αναφέρθηκε σαν επιχείρημα ότι ο Ολυμπιακός κατέκτησε τις 2 Ευρωλίγκες λόγω Μπερτομέου, έδωσε λέει εντολές να κάνουν γαργάρα οι διαιτητές το σκληρό παιχνίδι του Ολυμπιακού, οπότε όταν ο Σπανούλης μιλάει για σεβασμό, εννοεί να τον ευνοεί η διαιτησία όπως συμβαίνει και στην Ευρωλίγκα. Για το Θεό πραγματικά!! Χρήζει απάντησης αυτό; Υπάρχει έστω κι ένας άνθρωπος του μπάσκετ σε όλη την Ευρώπη που πιστεύει ότι ο Ολυμπιακός ευνοήθηκε στο τελικό με τη ΤΣΣΚΑ; Υπάρχει έστω ένας φίλαθλος, παίχτης, προπονητής, παράγοντας της ΤΣΣΚΑ που να άφησε έστω τη παραμικρή υπόνοια για εύνοια του Ολυμπιακού στα μεταξύ τους παιχνίδια; Υπάρχει έστω ένας φίλαθλος, παίχτης, προπονητής, παράγοντας της Ρεάλ που να άφησε έστω τη παραμικρή υπόνοια για εύνοια του Ολυμπιακού; Και δεν φτάνει ότι τα λέτε τα ψεύδη αλλά υποστηρίζετε κιόλας τον λόγο για τον οποίο υπήρξε η υποτιθέμενη εύνοια. "Βάζουν πολλά λεφτά οι Αγγελόπουλοι"....Μάλιστα, η ΤΣΣΚΑ ας πούμε ήταν το φτωχό χωριουδάκι που σιγά να μην της έδινε ο Μπερτομέου την Ευρωλίγκα, την έδωσε σε εμάς τους πλούσιους. Οπότε αφού βγάλαμε το ψεύτικο συμπέρασμα πως ο Ολυμπιακός ευνοείται στην Ευρωλίγκα, ας βγάλουμε και το "ασφαλές" συμπέρασμα πως όταν μιλάει για σεβασμό στην Ελλάδα ο Σπανούλης ζητάει την ίδια διαιτητική εύνοια. Να ευνοείται, αυτό ζητάει, να τους παίζουν 80-20 τους άλλους, όπως άλλωστε πολύ καθαρά φαίνεται και στην Ευρωλίγκα.




το παραπάνω είναι εντελώς διαφορετικό από το παρακάτω



QUOTE (bbplayer @ Jan 4 2014, 13:55 ) *
Mετάφραση : "Πρόπερσι αλλά κυρίως πέρσι την ΤΣΣΚΑ την ξεπατώσαμε στο ξύλο αλλά λόγω σεβασμού του Μπερτομέου στα εκατομμύρια που σπρώχνει ο Αγγελό οι διαιτητές την έκαναν γαργάρα. Χθες όταν μας κοίταζαν οι Τούρκοι τους σφύριζαν φάουλ , ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, για να μην μας ματιάσουν . Αυτό είναι σεβασμός. Στην Ελλάδα αντίθετα , πέρσι είχαμε 1-5 από τον Παναθηναϊκό και φέτος με το ζόρι πιάσαμε 60 πόντους. Αυτό είναι ασέβεια. Θέλουμε περισσότερο "σεβασμό" για να νικήσουμε."

Να μας σέβεσαι κι εμάς περισσότερο που σε διαβάζουμε αγαπητέ Βασίλη



τα περί γκεμπελισμού και ΧΑ επιστρέφονται βεβαίως.
AZ1980
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 5 2014, 00:09 ) *
Χαρά στο κουραγιο σου, καλή χρονιά!


Καλή χρονιά colonel! smile.gif Καλή χρονιά και σε σένα natouralistis, δεν χρειάζονται εκνευρισμοί, ούτε χαρακτηρισμοί, απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις! Καταγράφηκαν, και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του wink.gif


bball.gif


Dancing Madly Backwards
ΑΖ1980 λογικά σε ενοχλούσε εξίσου η "μιζέρια" που έβγαζε ο Ομπράντοβιτς όταν ουκ ολίγες φορές έλεγε πως χάσατε λόγω διαιτησίας (και σε Ευρωλίγκα και σε ελληνικό πρωτάθλημα - σόρι στο ελληνικό πρωτάθλημα γκρίνιαζε και δημιουργούσε κλίμα ακόμα και μετά από νίκες) ή όταν ο Γιασικεβίτσιους έλεγε "μας κλέψανε" για τον ημιτελικό της Κων/Πολης ή διάφορα άλλα.
Επίσης μάλλον αυτά δεν έσπερναν καφρίλα και δεν οδηγούσαν τον κόσμο σε διάφορες καταστάσεις (βλ. πλέον να υπάρχει πεποίθηση πως ο Μπερτομέου έχει γινάτι τον ΠΑΟ) για αυτό και λες πως οι του ΠΑΟ πλην του προέδρου είναι κυριλέ στα όλα τους.
rankin
QUOTE(natouralistis @ Jan 4 2014, 21:46 ) *
Ο Ολυμπιακός κέρδισε τα 2 Ευρωπαϊκά χάρη στη διαιτητική εύνοια που παρείχε ο Μπερτομέου στους Αγγελόπουλους, επειδή βάζανε πολλά λεφτά.

Ύστερα ήρθε ο πελαργός, χρόνια πολλά καλή χρονιά.

εγω νόμιζα οτι τα πηρε γιατί ήταν ολη η ομάδα ντοπέ!
Το έγραψε και ο Στεφανος Χίος!

ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ ΘΡΥΛΕ! ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ ΜΠΙΛΙ!!!!
Manu7
Χαρά στο κουράγιο σου θα πω εγω φίλτατε νατουραλιστή!
plo koon
Οι διαιτητές της Ευρωλίγκας σφυρίζουν βάσει δύο κανόνων.
bball.gif Κοιτάνε να διορθώσουν λάθος με λάθος
bball.gif Βοηθάνε ΠΑΝΤΑ την ομάδα που ακολουθεί στο σκορ. Όσο μεγαλύτερη η απόσταση τόσο μεγαλύτερη η βοήθεια.

Έχοντας, λοιπόν, αυτούς τους δύο απλούς κανόνες στο νου δικαιολογούνται ματς όπως ΤΣΣΚΑ/ΠΑΟ στο βερολίνο, ΟΣΦΠ/ΤΣΣΚΑ στην πόλη και πολλά άλλα που συμβαίνουν στο μέσο της χρονιάς. Δεν είναι ότι οι διαιτητές θα σε πάρουν από το χέρι και θα σου δώσουν το ματς. Απλά αν σκληρήνεις την άμυνά σου θα στο επιτρέψουν, ενώ τον αντίπαλο που προηγείται τον παίζουν ακόμα στις επαφές.

Στην ίδια λογική πιστεύω είναι και το χιλιο-τραγουδισμένο -14 στο ΟΑΚΑ. Ο ΠΑΟ βρέθηκε πίσω, η διαιτησία άλλαξε (με το που είδα το καλάθι-βήματα του Γιασικεβίτιους είπα παναγιά βοήθα), ο ΟΣΦΠ δεν το περίμενε, έχασε τη υχραιμία του και το ματς χάθηκε. Ακόμα και πιο βαθιά στην κυριαρχία του ΠΑΟ αυτός ο κανόνας ίσχυε. Απλά όταν ο ΟΣΦΠ βρισκόταν στο -15 το παράταγε το ματς, και η αλλαγή της διαιτησίας δεν είχε κανένα αντίκτυπο. Επίσης εδώ πιστεύω πρέπει να αναφερθεί ότι τα κουκούτσια της διαιτησίας τα είχε ο ΠΑΟ για αρκετά χρόνια σαν ομάδα με περισσότερες περγαμηνές. Αυτό πιστεύω διεκδικεί τώρα ο Σπανούλης.

Γενικά, σε όλο το οικοδόμημα του Ευρωπαικού μπάσκετ υπάρχει η λογική της εξισορρόπησης. Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό γίνεται για να γίνει αρεστό το μπάσκετ σε ευρύτερο κοινό. Λανθασμένη λογική (για να μην πω βλακώδης) αλλά αυτή είναι. Δεν ευννοεί κανείς τον ΟΣΦΠ, ούτε κυνηγάει τον ΠΑΟ. Απλά ο ΟΣΦΠ έχει το know-how, μένει πίσω στα ματς και κερδίζει κούπες.
manj13
QUOTE(plo koon @ Jan 5 2014, 11:09 ) *
Οι διαιτητές της Ευρωλίγκας σφυρίζουν βάσει δύο κανόνων.
bball.gif Κοιτάνε να διορθώσουν λάθος με λάθος
bball.gif Βοηθάνε ΠΑΝΤΑ την ομάδα που ακολουθεί στο σκορ. Όσο μεγαλύτερη η απόσταση τόσο μεγαλύτερη η βοήθεια.

Έχοντας, λοιπόν, αυτούς τους δύο απλούς κανόνες στο νου δικαιολογούνται ματς όπως ΤΣΣΚΑ/ΠΑΟ στο βερολίνο, ΟΣΦΠ/ΤΣΣΚΑ στην πόλη και πολλά άλλα που συμβαίνουν στο μέσο της χρονιάς. Δεν είναι ότι οι διαιτητές θα σε πάρουν από το χέρι και θα σου δώσουν το ματς. Απλά αν σκληρήνεις την άμυνά σου θα στο επιτρέψουν, ενώ τον αντίπαλο που προηγείται τον παίζουν ακόμα στις επαφές.

Στην ίδια λογική πιστεύω είναι και το χιλιο-τραγουδισμένο -14 στο ΟΑΚΑ. Ο ΠΑΟ βρέθηκε πίσω, η διαιτησία άλλαξε (με το που είδα το καλάθι-βήματα του Γιασικεβίτιους είπα παναγιά βοήθα), ο ΟΣΦΠ δεν το περίμενε, έχασε τη υχραιμία του και το ματς χάθηκε. Ακόμα και πιο βαθιά στην κυριαρχία του ΠΑΟ αυτός ο κανόνας ίσχυε. Απλά όταν ο ΟΣΦΠ βρισκόταν στο -15 το παράταγε το ματς, και η αλλαγή της διαιτησίας δεν είχε κανένα αντίκτυπο. Επίσης εδώ πιστεύω πρέπει να αναφερθεί ότι τα κουκούτσια της διαιτησίας τα είχε ο ΠΑΟ για αρκετά χρόνια σαν ομάδα με περισσότερες περγαμηνές. Αυτό πιστεύω διεκδικεί τώρα ο Σπανούλης.

Γενικά, σε όλο το οικοδόμημα του Ευρωπαικού μπάσκετ υπάρχει η λογική της εξισορρόπησης. Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό γίνεται για να γίνει αρεστό το μπάσκετ σε ευρύτερο κοινό. Λανθασμένη λογική (για να μην πω βλακώδης) αλλά αυτή είναι. Δεν ευννοεί κανείς τον ΟΣΦΠ, ούτε κυνηγάει τον ΠΑΟ. Απλά ο ΟΣΦΠ έχει το know-how, μένει πίσω στα ματς και κερδίζει κούπες.


Απλα οσο σηκωνε κουπες ο Βασιλης ολα ηταν αγγελικα πλασμενα...Η ο Βουισιτς,ο Χαινς,ο Βασιλοπουλος επαθαν Αλτσχαιμερ κι ελεγαν ΔΥΣΤΥΧΩΣ οτι δεν ειχαμε και την ομαδα που επρεπε να κοντραρουμε τον ΠΑΟ...Και επαναλαμβανω οτι 3 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πρωταθληματα ο Ολυμπιακος μας τα ΔΩΡΙΣΕ!!!! 1)ΑΛΒΕΡΤΗΣ να τον μαρκαρει ο Τομιτς ΕΦΤΑ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕΡΙ 2)ΑΚΕΡ 3)σερι χαμενων βολων στο ΟΑΚΑ που τελεινε το ματς , οι 2 απο Παπαλουκα....

Σημερα η κλαψα συνεχιζεται στο γκαζεττα...Αντε και σε οτι αλλο σαιτ υπαρχει...
bbplayer
QUOTE (rankin @ Jan 5 2014, 10:52 ) *
εγω νόμιζα οτι τα πηρε γιατί ήταν ολη η ομάδα ντοπέ!
Το έγραψε και ο Στεφανος Χίος!

ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ ΘΡΥΛΕ! ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ ΜΠΙΛΙ!!!!


κάνε μου μια χάρη. γύρνα στα ποστ της χρονιάς που ο Παναθηναϊκός πέταξε έξω τη Μπάρτσα με μειονέκτημα έδρας και κοίτα τι έχει γραφτεί και τι υπαινίσονταν διάφοροι γι αυτό το θέμα.

Για να μη σου πω τι έχουν γράψει στο interbasket.

Θα πρέπει να περάσει πολύς καιρός μέχρι να αυτομοστράρονται μερικοί σαν υποδείγματα μπασκετικής ανωτερότητας και αγνού φίλαθλου πνεύματος που το μόνο που τους απασχολεί είναι το άθλημα και μόνο

και για να μην έχουμε τίποτα παρατράγουδα πάλι με κανέναν κήρυκα της λογικής και της ηθικής να ξεκαθαρίσω ότι δεν εννοώ κάποιον συγκεκριμένα

πάντως περισσότερος πόνος από εκείνη την περίοδο δεν πρέπει να έχει υπάρξει. τα 3/4 του φόρουμ ήταν στα πρόθυρα της εντατικής και περίμεναν να διασωληνωθούν (άσχετα με τη φιλότιμη προσπάθεια τους να κρατήσουν τα προσχήματα) και μετά ήρθαν τα ποσταρίσματα ...για υποβαθμισμένο ΦΦ στη Βαρκελώνη...ξενέρα σκέτη εκείνο το ΦΦ από τα χειρότερα λεμε...

manj13
QUOTE(Dancing Madly Backwards @ Jan 5 2014, 10:05 ) *
ΑΖ1980 λογικά σε ενοχλούσε εξίσου η "μιζέρια" που έβγαζε ο Ομπράντοβιτς όταν ουκ ολίγες φορές έλεγε πως χάσατε λόγω διαιτησίας (και σε Ευρωλίγκα και σε ελληνικό πρωτάθλημα - σόρι στο ελληνικό πρωτάθλημα γκρίνιαζε και δημιουργούσε κλίμα ακόμα και μετά από νίκες) ή όταν ο Γιασικεβίτσιους έλεγε "μας κλέψανε" για τον ημιτελικό της Κων/Πολης ή διάφορα άλλα.
Επίσης μάλλον αυτά δεν έσπερναν καφρίλα και δεν οδηγούσαν τον κόσμο σε διάφορες καταστάσεις (βλ. πλέον να υπάρχει πεποίθηση πως ο Μπερτομέου έχει γινάτι τον ΠΑΟ) για αυτό και λες πως οι του ΠΑΟ πλην του προέδρου είναι κυριλέ στα όλα τους.


ΠΛΗΝ του τελικου στο Βερολινο μπορεις να μου βρεις ΕΙΔΙΚΑ στο πρωταθλημα δηλωσεις του α λα Μπαρτζωκα???

QUOTE(rankin @ Jan 5 2014, 10:52 ) *
εγω νόμιζα οτι τα πηρε γιατί ήταν ολη η ομάδα ντοπέ!
Το έγραψε και ο Στεφανος Χίος!

ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ ΘΡΥΛΕ! ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ ΜΠΙΛΙ!!!!



Μπορει στις 20/1 να ''ΞΑΝΑΔΕΙΧΝΟΥΝ'' ντοπε!!!! wink.gif Να σκοραρουν για ΕΚΤΗ ΦΟΡΑ καμια 60αρια ποντους κι η ρακετα να ναι ΝΑΡΚΟΠΕΔΙΟ....
Και το 90% ευστοχια στο 4ο 10λεπτο με Φενερ να ξαναγινει 10/31...Περιεργο πραμα η ΕΞΑΡΤΗΣΗ στο ΣΟΥΤ σε μια ομαδα rankin...Γιατι στη ρακετα...κλαψε με μανα κλαψε με....
j-kidd13
Εδω ειναι τοπικ για τον Βασιλη Σπανουλη....Αν θελετε να βγαλετε τα κομπλεξ σας που ο Παναθηναικος σας ειχε 15 χρονια χωρις τιτλο,ή που ο Ολυμπιακος τωρα εχει παρει 2 σερι ευρωλίγκες δικαιοτατα και εχετε σκασει μερικοι,υπαρχουν αλλα τοπικ...(που καλο θα ηταν να μην κανετε τιποτα απο τα 2 βεβαια αλλα λεω εγω τωρα...).

Παρακαλω εδω να μεινουμε στα του θεματος.
Zephyr
Καλά δεν παίζεστε μερικοί. Ούτε εμείς με τον Πάσπαλι δεν κάναμε έτσι κ ας μας είχε στοιχίσει και ένα πρωταθλητριών, εσάς σας πειράζει 3,5 χρ. μετά μόνο και μόνο επειδή ο Σπανούλης πέτυχε στον Ολυμπιακό. Και βρίσκετε τόσο εμπρηστικές τις δηλώσεις του που εμμέσως πλην σαφώς του αποδίδονται ευθύνες για μελλοντικά καφριλίκια των αυστραλοπιθήκων των γηπέδων, για την μιζέρια του ελληνικού μπάσκετ, για την οικονομική κρίση, την τρύπα του όζοντος, spoiler alert κλπ
manj13
QUOTE(Zephyr @ Jan 5 2014, 12:19 ) *
Καλά δεν παίζεστε μερικοί. Ούτε εμείς με τον Πάσπαλι δεν κάναμε έτσι κ ας μας είχε στοιχίσει και ένα πρωταθλητριών, εσάς σας πειράζει 3,5 χρ. μετά μόνο και μόνο επειδή ο Σπανούλης πέτυχε στον Ολυμπιακό. Και βρίσκετε τόσο εμπρηστικές τις δηλώσεις του που εμμέσως πλην σαφώς του αποδίδονται ευθύνες για μελλοντικά καφριλίκια των αυστραλοπιθήκων των γηπέδων, για την μιζέρια του ελληνικού μπάσκετ, για την οικονομική κρίση, την τρύπα του όζοντος, τον θάνατο των Σταρκ στο Game of Thrones κλπ κλπ



''εσάς σας πειράζει 3,5 χρ. μετά μόνο και μόνο επειδή [b]ο Σπανούλης πέτυχε στον Ολυμπιακό''

ΚΑΘΟΛΟΥ φιλε μου!!!Εγω μαλιστα ημουν εξαρχης σιγουρος οτι θα βοηθησει...Αυτο που ενοχλει ειναι οτι σαν μαιντανος εχει παρει σβαρνα τα σαιτ για να δημιουργησει κλιμα κι ευνοια για τον Ολυμπιακο στα ματς εντος συνορων...Ας μιλαγε για αγωνιστικα να μην ασχοληθει κανεις...Η αλλη πλευρα τι ειναι να καθεται να τον κοιταει?? blink.gif
rakos
QUOTE (manj13 @ Jan 5 2014, 12:09 ) *
Περιεργο πραμα η ΕΞΑΡΤΗΣΗ στο ΣΟΥΤ σε μια ομαδα rankin


λολ
ο Παναθηναικος στην ευρωλιγκα ειναι 2ος στα περισσοτερα εκτελεσμενα τριποντα και τελευταιος (!!) στα εκτελεσμενα διποντα

j-kidd13
+1 φαουλ στον χρηστη kseplenhs για το κομψοτατο σχολιο στον Διαμαντιδη..

Το τοπικ θα παραμεινει κλειστο μεχρι νεωτερας.
damian
Για ιστορικούς λόγους ας το βάλουμε



*Mε αυτή την εμφάνιση ο Σπανούλης έφτασε τη 10η θέση των σκόρερ όλων των εποχών στην Ευρωλίγκα ξεπερνώντας τον Λανγκτον.
http://www.euroleague.net/main/statistics?...agg=Accumulated
Air Kef
QUOTE(damian @ Jan 9 2014, 15:07 ) *
Για ιστορικούς λόγους ας το βάλουμε



*Mε αυτή την εμφάνιση ο Σπανούλης έφτασε τη 10η θέση των σκόρερ όλων των εποχών στην Ευρωλίγκα ξεπερνώντας τον Λανγκτον.
http://www.euroleague.net/main/statistics?...agg=Accumulated



Και μεχρι το τέλος της σεζόν τον βλέπω για 6-7αδα.
captain charisma
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ios-o-spanoylis

o σπανουλης μπορει να πηρε 2 σερι ευρωλιγκα αλλα και παλι 3ος ηρθε στη ψηφοφορια...εδω παιζει ρολο και το γεγονος οτι δεν εκανε κατι σημαντικο με την εθνικη φετος..
Quincy
Δίκαια είναι πιο πάνω από τον Σπαν ο Πάρκερ και ο Μαρκ !!
D-Wade
QUOTE(captain charisma @ Jan 9 2014, 20:49 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ios-o-spanoylis

o σπανουλης μπορει να πηρε 2 σερι ευρωλιγκα αλλα και παλι 3ος ηρθε στη ψηφοφορια...εδω παιζει ρολο και το γεγονος οτι δεν εκανε κατι σημαντικο με την εθνικη φετος..

Κοίτα που είναι ο Ντιρκ . . .
Air Kef
Δεν ειναι άμεσα του Σπανούλη, αλλά όσο κάνεις σκρολ ντάουν εξελίσσεται σε μία ραψωδία για το πως βλέπει η Ευρώπη τον Αρχηγό των Αρχηγών (μικρό tip ήταν αυτό biggrin.gif)

http://www.euroleague.net/euroleague-baske...l/news/i/130677
redleg7
Ο καλυτερος καλαθοσφαιριστης στην Ευρωπη σαρωνει παντου.Στις λιστες με τα καλυτερα 3ρια και 5ρια και ο Λοτζεσκι και ο Ντανστον και Πριντ στα 4ρια!Στην ερωτηση if you were able to sign any player η απαντηση ειναι μια και μοναδικη φυσικα!! 77.gif Οπως και best leader φυσικα!
Quincy
Δύσκολο το MVP πάντως για τον αρχηγό. Δεν το χάνει παίκτης της Ρεαλ (λογικά Ρούντι-Σέρχιο) σχεδόν με τίποτα. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια, αν ανεβάσει τα νούμερά του στο υπόλοιπο της σεζόν, who knows.

Μια κατηγορία μόνος του ο Γίγαντας ο Χάινς και επίσημα πια 41.gif

Όταν με το καλό αποσυρθεί περιμένω από την EL να με μετονομάσει το toughest player in EL σε Kyle Hines Award. icon_headbang.gif
TakeshyKurosawa
Σώπα ρε φίλε. Αφού οι τιγκιτάγκες του gazzetta έχουν κάνει πόσα άρθρα τις 2 αυτές μέρες να μας πείσουν ότι είναι μυρωδιάς. Εγώ πιστεύω τον πρασινοφρουρό του gazzetta. Είναι μυρωδιάς και λίγος ο Σπαν και έχει ψυχολογικά.
redleg7
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Jan 22 2014, 13:17 ) *
Σώπα ρε φίλε. Αφού οι τιγκιτάγκες του gazzetta έχουν κάνει πόσα άρθρα τις 2 αυτές μέρες να μας πείσουν ότι είναι μυρωδιάς. Εγώ πιστεύω τον πρασινοφρουρό του gazzetta. Είναι μυρωδιάς και λίγος ο Σπαν και έχει ψυχολογικά.

Το μπασκετ και ο ανθρωπος που αθυροστομησε σε εξωφυλλο εναντιον των προεδρων ειναι 2 τελειως αντιθετοι δρομοι.Οσοι σχεση εχω με την ΝASA εχει και αυτος με την πορτοκαλι.

quincy οταν παμε με το καλο final 4 ολα θα αλλαξουν και το βραβειο του mvp θα παρει τον δρομο του!
kseplenhs
QUOTE(Quincy @ Jan 22 2014, 13:16 ) *
Δύσκολο το MVP πάντως για τον αρχηγό. Δεν το χάνει παίκτης της Ρεαλ (λογικά Ρούντι-Σέρχιο) σχεδόν με τίποτα. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια, αν ανεβάσει τα νούμερά του στο υπόλοιπο της σεζόν, who knows.

Μια κατηγορία μόνος του ο Γίγαντας ο Χάινς και επίσημα πια 41.gif

Όταν με το καλό αποσυρθεί περιμένω από την EL να με μετονομάσει το toughest player in EL σε Kyle Hines Award. icon_headbang.gif


Όλα τα βραβεία της ευρωλίγκας πρέπει να λέγονται "κάιλ χάινς".&- 56.gif

Δύσκολα δεύτερο σερί mvp.Πιο δύσκολο και απο το θριπιτ,ακόμα και αν έρθει θριπιτ με όργια σπανούλη.(απλά αν πάμε f4 θα πάρει το βραβείο f4 mvp tongue.gif ).
Όχι δύσκολο λόγω κακής απόδοσης πάντως.Μέχρι στιγμής νομίζω είναι καλύτερος απο πέρσι.Απλά ίσως να υπάρχουν άλλοι που να αξίζουν επιβράβευσης παραπάνω.Προς τον σέρχιο το βλέπω (καλά...και κάιλ χάινς ξέρωγω... 77.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.