Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βασίλης Σπανούλης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
Reggie Miller #31
QUOTE(kolokotronis @ Mar 16 2011, 20:52 ) *
Δεν τον προτίμησε ο κόσμος επειδή ήταν ωραίο παιδί.


Αυτό το λες επειδή έχει λίγο μεγάλη μύτη ή ρητορικά! smiley.gif
kolokotronis
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Mar 16 2011, 21:03 ) *
Αυτό το λες επειδή έχει λίγο μεγάλη μύτη ή ρητορικά! smiley.gif

Πάντως αν κρίνουμε και από τον Παπαλουκά, για να γίνεις μεγάλο πλέυ μέικερ πρέπει να έχεις μυτόγκα.. w00t.gif
Anaz
QUOTE
ο σπανουλης για να περασει παπαλουκα-διαμαντιδη επρεπε να φυγει απο παο.
αν ο ολυμπιακος κατακτησει με την παρουσια του την κορυφη ελλαδος και ευρωπης θα εχει κανει μεγαλα βηματα για να φτασει τους αλλους δυο ελληνες παιχτες.μπορει και να τους ξεπερασει.αυτο ομως δεν το ξερουμε.
Αυτο ειπα κι εγω πιο πανω, και δεν ξερω φυσικα αν οντως υπαρχει στο μυαλο του Σπανουλη, αλλα ειναι πραγματικα μια μεγαλη προκληση κ θα μπορουσε να ειναι ενα κινητρο γι'αυτη τη μετακινηση.
Φυσικα ο κυριος λογος μακραν, λογικα ηταν τα λεφτα. Οχι ομως κι ο μοναδικος κατα τη γνωμη μου. Αλλα ειλικρινα..τι σημασια εχει???
vastravoud
Κάτι που αξίζει να σημειώσουμε, είναι ότι κατά τη γνώμη μου ο Παναθηναϊκός δεν έκανε κανένα λάθος οικονομικό στην ανανέωση του Σπανούλή. Και εξηγούμαι:

Αν θεωρήσουμε ότι Σπανούλης και Διαμαντίδης είναι ισάξιοι χοντρικά, πρωτοκλασάτοι παίκτες που ανανεώνουν την ίδια ώρα, θα πρέπει πάνω κατω να κοστολογηθούν και οι δύο το ίδιο, με μια απόκλιση 10% περίπου. Θεωρώ επίσης ότι στην ανοιχτή αγορά, (πλην της "υπεραξίας" που πλήρωσε ο Ολυμπιακός), πάνω κάτω ο Σπανούλης θα έπιανε από 1,6 έως 2,2 εκατομμύρια.

Ο Παναθηναϊκός μπαίνοντας σε λογική μειώσεως του μπάτζετ δε θα μπορούσε να προσφέρει στον Σπανούλη 2,5μύρια ετησίως (δηλαδή 900k ετησίως παραπάνω έξοδα με την εφορία μέσα) χωρίς να αναγκαστεί να αναπροσαρμόσει κάπως τον Μήτσο.

Ακόμα κι αν αυτό δε γινόταν, με ένα συμβόλαιο τέτοιου βεληνεκούς στον Βασίλη, θα μπορούσαν άραγε να πραγματοποιηθούν οι υπόλοιπες μετεγγραφές; Θα ήμασταν καλύτερη ομάδα άραγε με Σπανούλη μέσα αλλά χωρίς Σάτο, Βουγιούκα και κάποιον άλλον;

Προφανώς ο Σάτο δεν έχει αποδώσει τα αναμενόμενα, όπως και όλη η ομάδα στο σύνολο της, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι μας έχουν @μησει και οι τραυματισμοί, ειδικά αυτός του Μάριτς....

Ούτε κατά διάνοια δεν υποτιμώ τον Βασίλη, απλώς δεν μπορώ να αδικήσω και τον Παναθηναϊκό, και σκέφτομαι πως ΙΣΩΣ και να μην ήμασταν καλύτεροι με Σπανούλη αλλά χωρίς Σάτο, Βουγιούκα, Καϊμακόγλου + κάτι ψιλά για ρέστα.

Business-wise, Παναθηναϊκός και Σπανούλης προστάτεψαν πολύ σωστά τα συμφέροντα τους ο καθένας.
rankin
QUOTE(kolokotronis @ Mar 16 2011, 21:05 ) *
Πάντως αν κρίνουμε και από τον Παπαλουκά, για να γίνεις μεγάλο πλέυ μέικερ πρέπει να έχεις μυτόγκα.. w00t.gif


και ας μην ξεχνάμε τον Ριγκοντό φυσικά!!!

QUOTE(vastravoud @ Mar 17 2011, 08:56 ) *
Ο Παναθηναϊκός μπαίνοντας σε λογική μειώσεως του μπάτζετ δε θα μπορούσε να προσφέρει στον Σπανούλη 2,5μύρια ετησίως (δηλαδή 900k ετησίως παραπάνω έξοδα με την εφορία μέσα) χωρίς να αναγκαστεί να αναπροσαρμόσει κάπως τον Μήτσο.


Εδώ κάνεις ένα λάθος γιατί μιλάμε για 2 διαφορετικές περιπτώσεις.
Ο μεν Διαμαντίδης ανανέωσε απευθείας με τον Παναθηναϊκό, ο δε Σπανούλης βγήκε στην αγορά και μάζεψε προσφορές. Δεν είναι λοιπόν συγκρίσιμα τα μεγέθη..

Η επιλογή του Διαμαντίδη ήταν να μην βγεί στην αγορά. Επέλεξε ασφάλεια και πληρώθηκε δίκαια για αυτό που επέλεξε
Από την άλλη, ο Σπανούλης, πήρε μεγαλύτερο ρίσκο (προφανώς και δεν θα τον πείραζε να έχανε την ασφάλεια του Παναθηναϊκού) μάζεψε προσφορές και επέλεξε την καλύτερη. Και αυτός πληρώθηκε δίκαια για την επιλογή του..

Αν ο Σπανούλης, χωρίς να έχει βγεί στην αγορά, ζητούσε και έπαιρνε παραπάνω από τον Διαμαντίδη, πιθανώς να έπρεπε να γίνει αναπροσαρμογή στον δεύτερο...
Καθότι όμως δεν έγιναν έτσι τα πράγματα, θεωρώ τις 2 περιπτώσεις εντελώς διαφορετικές.

Επίσης, αν και ο Διαμαντίδης, ανεξάρτητα από τον Σπανούλη, έπαιρνε και κάποιες προσφορές από τρίτους προτού ανανεώσει, θα είχε διαπραγματευτεί καλύτερα το νέο του συμβόλαιο.
Ήταν όμως δική του επιλογή, να μην βγεί καθόλου στην αγορά, αλλά να συζητήσει και να συμφωνήσει απευθείας με τον Παναθηναϊκό.

Μια άλλη υπόθεση είναι αυτή του Σάτο, ο οποίος υπερτιμολογήθηκε μέχρι αηδίας, γιατί είχε όμως βγεί στην αγορά και έπαιξε με τους κανόνες της...
Με βάση αυτό που λες λοιπόν, θα έπρεπε να γίνει αναπροσαρμογή στο συμβόλαιο του Διαμαντίδη, αυτομάτως απο τη στιγμή που υπέγραψε ο Σάτο στον Παναθηναϊκό, εκτός και αν είναι λογικό να παίρνει σχεδόν τα ίδια χρήματα με τον Διαμαντίδη, ο Σάτο!!!!

Άρα, να καταλήξουμε σε κάτι.
Απο τη στιγμή που ο Διαμαντίδης (και ο κάθε Διαμαντίδης) ανανεώνει σε ένα βράδυ το συμβόλαιο του με την ομάδα του, χωρίς να συζητήσει με κανέναν άλλο, κερδίζει σε αγάπη του κόσμου, κερδίζει σε επαγγελματική σιγουριά και ασφάλεια, χάνει όμως στο οικονομικό σκέλος .. Αυτό είναι δεδομένο και ισχύει για κάθε επαγγελματία (όχι μόνο για επαγγελματίες αθλητές)

Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό, δεν έκανε κανένα οικονομικό λάθος. Συμφωνώ σε αυτό
Με τον Διαμαντίδη συζήτησαν μεταξύ τους και τα βρήκαν. Με τον Σπανούλη, μπλέχτηκαν και άλλες προσφορές και ο ΠΑΟ έκρινε ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει από ένα σημείο και μετά και αποχώρησε. .
Business wise, Παναθηναϊκός, Σπανούλης και Διαμαντίδης, προστάτεψαν σωστά τα συμφέροντα σε αναλογία με τις επιθυμίες τους.
LFO
QUOTE(rankin @ Mar 17 2011, 10:44 ) *
Business wise, Παναθηναϊκός, Σπανούλης και Διαμαντίδης, προστάτεψαν σωστά τα συμφέροντα σε αναλογία με τις επιθυμίες τους.


Business wise rolleyes.gif ....φιλαρακι στον Βγενοπουλο δουλευεις?
rankin
QUOTE(LFO @ Mar 17 2011, 11:31 ) *
Business wise rolleyes.gif ....φιλαρακι στον Βγενοπουλο δουλευεις?

Εγώ εκει που δουλεύω νοιώθω σαν ένας μικρός Διαμαντίδης, για αυτό και συγκινήθηκα με την ιστορία του...
Είμαι ο τρόμπας που κάνει όλες τις δουλειές, αλλά οι ξένοι (βλέπε Σάτο) που έρχονται με μεταγραφή, πληρώνονται καλύτερα και οι θαρραλέοι που φεύγουν (Σπανούλης), επίσης πληρώνονται καλύτερα

Έτσι πάει...
Δημήτρη Διαμαντίδη μην κλαις!
Δεν είσαι μόνος!
kseplenhs
QUOTE(rankin @ Mar 17 2011, 11:41 ) *
Εγώ εκει που δουλεύω νοιώθω σαν ένας μικρός Διαμαντίδης, για αυτό και συγκινήθηκα με την ιστορία του...
Είμαι ο τρόμπας που κάνει όλες τις δουλειές, αλλά οι ξένοι (βλέπε Σάτο) που έρχονται με μεταγραφή, πληρώνονται καλύτερα και οι θαρραλέοι που φεύγουν, επίσης πληρώνονται καλύτερα

Έτσι πάει...
Δημήτρη Διαμαντίδη μην κλαις!
Δεν είσαι μόνος!


lol...

πάντως την έχω σαν απορία,τι αντίδραση είχε ο διαμαντίδης,την πρώτη φορά που είδε τον σατο να κάνει figure8.
rankin
QUOTE(kseplenhs @ Mar 17 2011, 11:47 ) *
lol...

πάντως την έχω σαν απορία,τι αντίδραση είχε ο διαμαντίδης,την πρώτη φορά που είδε τον σατο να κάνει figure8.

Ο Διαμαντίδης τι αντίδραση είχε;;;
Εδω πέρα ο Μπόγρης αποφάσισε να αφήσει το μπάσκετ και να ασχοληθεί με τις Milf Celebrities, μετά απο αυτό που είδαν τα μάτια του!
leonkalf
QUOTE (rankin @ Mar 17 2011, 11:41 ) *
Εγώ εκει που δουλεύω νοιώθω σαν ένας μικρός Διαμαντίδης, για αυτό και συγκινήθηκα με την ιστορία του...
Είμαι ο τρόμπας που κάνει όλες τις δουλειές, αλλά οι ξένοι (βλέπε Σάτο) που έρχονται με μεταγραφή, πληρώνονται καλύτερα και οι θαρραλέοι που φεύγουν (Σπανούλης), επίσης πληρώνονται καλύτερα

Έτσι πάει...
Δημήτρη Διαμαντίδη μην κλαις!
Δεν είσαι μόνος!

41.gif

Σωστός ο παίκτης..!!! Κι εγώ "συγκινήθηκα"..
rankin
QUOTE(leonkalf @ Mar 17 2011, 12:52 ) *
41.gif

Σωστός ο παίκτης..!!! Κι εγώ "συγκινήθηκα"..

Λες να φτιάξουμε το "Club ψυχολογικής και ηθικής στήριξης - Δημήτρης Διαμαντίδης" και κάθε χρόνο να τον καλούμε να βραβεύει έναν απο εμάς;;;
Zephyr
QUOTE(rankin @ Mar 17 2011, 12:56 ) *
Λες να φτιάξουμε το "Club ψυχολογικής και ηθικής στήριξης - Δημήτρης Διαμαντίδης" και κάθε χρόνο να τον καλούμε να βραβεύει έναν απο εμάς;;;


77.gif 77.gif 77.gif

LFO
QUOTE(rankin @ Mar 17 2011, 11:41 ) *
Εγώ εκει που δουλεύω νοιώθω σαν ένας μικρός Διαμαντίδης, για αυτό και συγκινήθηκα με την ιστορία του...
Είμαι ο τρόμπας που κάνει όλες τις δουλειές, αλλά οι ξένοι (βλέπε Σάτο) που έρχονται με μεταγραφή, πληρώνονται καλύτερα και οι θαρραλέοι που φεύγουν (Σπανούλης), επίσης πληρώνονται καλύτερα


Χαλαρα δουλευουμε στην ιδια επιχειρηση...ραντεβου στις 14:00 στο κυλικειο
saou
Να εύχεστε να μη διαβάζουν basketforum οι προισταμένοι σας μόνο...tongue.gif
rankin
QUOTE(saou @ Mar 17 2011, 13:42 ) *
Να εύχεστε να μη διαβάζουν basketforum οι προισταμένοι σας μόνο...tongue.gif

τι να διαβάζει μωρέ ο τραμπάκουλας!!!!
άντε να διαβάζει κανα Yupi.gr για κανα γκόσιπ
colonel gomelsky
QUOTE(PARISINOS @ Mar 16 2011, 16:41 ) *
Ο σπανουλης λογω αυτης της υπεραξιας παιρνει περισσοτερα και απο τον ναβαρο και απο τον σισκα, και απο τον ΔΔ. Δεν νομιζω να διαφωνει κανεις οτι δεν προκειται για καλυτερο παιχτη.


O Ναβάρο (σύμφωνα τουλάχιστον με το in the game) παίρνει 2.8 το χρόνο. Έχει μετά τον Παπαλουκά το δεύτερο υψηλότερο συμβόλαιο στην Ευρώπη. Ο Σπανούλης παρά την υπεραξία που πληρώθηκε, δεν έφτασε ούτε το ποσό του Ναβάρο, ούτε βέβαια του Παπαλουκά.

http://www.in-the-game.org/?page_id=815

Εντιτ: Επίσης βλέπω ότι μεγαλύτερο συμβόλαιο έχει και ο Σμόντις.

http://www.in-the-game.org/?page_id=657
PARISINOS
A οκ λαθος μου, νομιζα οτι ο ισπανος παιρνει 2,2 το χρονο .
rankin
QUOTE(PARISINOS @ Mar 16 2011, 16:41 ) *
Ο σπανουλης λογω αυτης της υπεραξιας παιρνει περισσοτερα και απο τον ναβαρο και απο τον σισκα, και απο τον ΔΔ. Δεν νομιζω να διαφωνει κανεις οτι δεν προκειται για καλυτερο παιχτη.


όπως έγραψα και πριν, η "τιμή" του Διαμαντίδη δεν έχει μετρηθεί σε καμία αγορά.
Αυτή του Σπανούλη μετρήθηκε και κοστολογήθηκε.

Δεν υπάρχει "δίκαιη" και "άδικη" προσφορά σε παίχτη.
Η αγορά και η κάθε ομάδα αποφασίζει τι θα δώσει και πόσο θα κοστολογήσει τον κάθε παίχτη

Ο Πρίντεζης κάποτε ζήτησε 1,3 απο τον Ολυμπιακό. Δεν τα πήρε.
Τα πήρε από τη Μάλαγα όμως, η οποία έκρινε ότι τα αξίζει..
Η αγορά μεγιστοποιούσε την αξία του Πρίντεζη στα 1,3 που του έδιναν οι Ισπανοί λοιπόν.
Απο εκεί και πέρα, το τι τιμή βάζω εγώ στον Πρίντεζη, στον Σπανούλη ή στον Διαμαντίδη, δεν έχει καμία σημασία
Η αγορά αποφασίζει την τιμή ενός παίχτη και όχι εγώ ή εσύ.

Απο εκεί και πέρα μου συγκρίνεις τον Σισκα 2011 με τον Σπανούλη και βγάζεις καλύτερο τον Λιθουανό;;;
Συγγνώμη αλλα έχεις μείνει 2-3 χρόνια πισω, όταν ο Σίσκα, όντως, ήταν ακόμα παίχτης-ορχήστρα.
Και το λέω αυτό γιατί φέτος τόσο αυτός όσο και ολόκληρη η ΤΣΣΚΑ εμφανίστηκαν κομματάκι ξεκούρδιστοι...


QUOTE(PARISINOS @ Mar 16 2011, 16:41 ) *
Ο σπανουλης ειναι εκπληκτικος παιχτης, το καλυτερο πρωτο βημα στην ευρωπη και ισως ο καλυτερος σκορερ. Αλλα απο τον ΔΔ ειναι χειροτερος . Αυτο πιστευαν οι φιλοι του ΠΑΟ χρονια τωρα, δεν αλλαξε κανεις γνωμη επειδη πηγε στον ΟΣΦΠ. Την ιδια γνωμη ειχαν και πριν.


Σαφώς! Και εγώ πάντα τον Τεόντοσιτς θα προτιμώ αν τον συγκρίνουν με το Σπανούλη
Μη σου πω ότι ακόμα περισσότερο συμπαθώ τον Παπαλουκά...

Η ουσία δεν είναι να πούμε όμως ποιον παίχτη συμπαθούμε ή εκτιμούμε περισσότερο..
Η ουσία είναι να δούμε την επιρροή του Σπανούλη στην κάθε ομάδα, γιατί εδώ βρίσκεται η αντικειμενική αλήθεια, ότι μιλάμε για έναν παίχτη τεράστιας αγωνιστικής επιρροής, και οποιαδήποτε προσπάθεια συμψηφισμού της επιρροής του με την αντίστοιχη παιχτών όπως ο Σάτο, μόνο ως γραφικότητα μπορεί να εκληφθεί ..

Αν τώρα συγκρίνουμε την επιρροή του Σπανούλη στον ΠΑΟ σε σχέση με αυτή του Διαμαντίδη, τι να πω; Άγνωστο...
Πάντως, αν ήταν μόνος του, κανένας δεν θα ήταν αρκετός
vastravoud
QUOTE(rankin @ Mar 17 2011, 10:44 ) *
Εδώ κάνεις ένα λάθος γιατί μιλάμε για 2 διαφορετικές περιπτώσεις.
Ο μεν Διαμαντίδης ανανέωσε απευθείας με τον Παναθηναϊκό, ο δε Σπανούλης βγήκε στην αγορά και μάζεψε προσφορές. Δεν είναι λοιπόν συγκρίσιμα τα μεγέθη..

Η επιλογή του Διαμαντίδη ήταν να μην βγεί στην αγορά. Επέλεξε ασφάλεια και πληρώθηκε δίκαια για αυτό που επέλεξε
Από την άλλη, ο Σπανούλης, πήρε μεγαλύτερο ρίσκο (προφανώς και δεν θα τον πείραζε να έχανε την ασφάλεια του Παναθηναϊκού) μάζεψε προσφορές και επέλεξε την καλύτερη. Και αυτός πληρώθηκε δίκαια για την επιλογή του..


Συμφωνώ, έχεις δίκιο. Ακόμα κι έτσι όμως, η ουσία του ποστ μου δεν αλλάζει, δε συμφωνείς;

Αν ο Σπανούλης έπαιρνε τα 2,5 που ζητούσε τότε αυτομάτως δε θα περίσσευαν χρήματα για Σάτο(που όντως υπερκοστολογήθηκε του κερατά) και Καϊμακόγλου/Βουγιούκα.

Εξ' ου και "δικαιολογώ" απόλυτα την ομάδα για τον τρόπο που κινήθηκε

QUOTE
Business wise, Παναθηναϊκός, Σπανούλης και Διαμαντίδης, προστάτεψαν σωστά τα συμφέροντα σε αναλογία με τις επιθυμίες τους.


Ακριβώς. Γενικά νομίζω ότι και οι δύο δημοσιεύσεις μας λίγο πολύ συμφωνούν.

Υ.Γ: Προφανώς ο τραυματισμός του Μάριτς δεν ήταν κάτι που θα μπορούσε να προβλεφθεί. Είναι ηλίου φαεινότερον ότι ένας Παναθηναϊκός χωρίς Σάτο, Μάριτς αλλά με Σποανούλη, Βουγιουκα, Καϊμακόγλου + έναν ξένο ψηλό θα ήταν πολύ καλύτερος από τον "Μάριτς-less" Παναθηναϊκό που βλέπουμε ως τώρα. Ποιος όμως μπορούσε να το ξέρει απο πριν αυτο;
A.CAB
QUOTE(vastravoud @ Mar 17 2011, 17:19 ) *
Υ.Γ: Προφανώς ο τραυματισμός του Μάριτς δεν ήταν κάτι που θα μπορούσε να προβλεφθεί. Είναι ηλίου φαεινότερον ότι ένας Παναθηναϊκός χωρίς Σάτο, Μάριτς αλλά με Σποανούλη, Βουγιουκα, Καϊμακόγλου + έναν ξένο ψηλό θα ήταν πολύ καλύτερος από τον "Μάριτς-less" Παναθηναϊκό που βλέπουμε ως τώρα. Ποιος όμως μπορούσε να το ξέρει απο πριν αυτο;


Είναι λίγο περίεργος ο συλογισμός αυτός. Ο Μάριτς δεν έχει σχέση με τη φυγή Σπανούλη.
Στην ουσία αλλάζεις το Σάτο και βάζεις το Λαρισαίο. Άλλη θέση, άλλα προσφέρουν αλλά λογικά έχεις δίκιο, θα είμασταν καλύτεροι. Αλλά πολύ αμφιβάλλω ότι θα είμασταν σε τόσο καλύτερη κατάσταση από ότι είμαστε τώρα. Μπορεί να είχαμε πάρει κάποιο απ' τα χαμένα φετινά ματς αλλά ούτε διαστημικά θα παίζαμε, ούτε η δυναμική μας θα ήταν τόσο μεγαλύτερη. Για την ακρίβεια πιο πολλές πιθανότητες θα είχαμε να κερδίζαμε κάποια από τα χαμένα ματς αν απλά είχαμε το Μάριτς υγιή. Επίσης ακόμα καλύτερα (αυτό είναι σενάριο φαντασίας αν και πήγε να το κάνει ο Ολυμπιακός) να είχαμε και τον Σπανούλη και τον Σάτο. Γιατί έτσι όπως έχει παρουσιαστεί το πράγμα μοιάζει σαν να μην μπορούν να συνυπάρξουν αυτοί οι 2, ενώ δεν επιρρεάζει με τίποτα ο ένας το παιχνίδι του άλλου.
PARISINOS
QUOTE(ACAB @ Mar 17 2011, 17:18 ) *
Είναι λίγο περίεργος ο συλογισμός αυτός. Ο Μάριτς δεν έχει σχέση με τη φυγή Σπανούλη.
Στην ουσία αλλάζεις το Σάτο και βάζεις το Λαρισαίο. Άλλη θέση, άλλα προσφέρουν αλλά λογικά έχεις δίκιο, θα είμασταν καλύτεροι. Αλλά πολύ αμφιβάλλω ότι θα είμασταν σε τόσο καλύτερη κατάσταση από ότι είμαστε τώρα. Μπορεί να είχαμε πάρει κάποιο απ' τα χαμένα φετινά ματς αλλά ούτε διαστημικά θα παίζαμε, ούτε η δυναμική μας θα ήταν τόσο μεγαλύτερη. Για την ακρίβεια πιο πολλές πιθανότητες θα είχαμε να κερδίζαμε κάποια από τα χαμένα ματς αν απλά είχαμε το Μάριτς υγιή. Επίσης ακόμα καλύτερα (αυτό είναι σενάριο φαντασίας αν και πήγε να το κάνει ο Ολυμπιακός) να είχαμε και τον Σπανούλη και τον Σάτο. Γιατί έτσι όπως έχει παρουσιαστεί το πράγμα μοιάζει σαν να μην μπορούν να συνυπάρξουν αυτοί οι 2, ενώ δεν επιρρεάζει με τίποτα ο ένας το παιχνίδι του άλλου.


Και ομως επιρεαζει , μιας και αν εχεις το σπανουλη αυτοματς ο διαμαντιδης παιζει ολο σχεδον το παιχνιδι στην θεση 3. Αν ειχες το σπανουλη η βασικη τριαδα θα ηταν σπαν/ντρου/ΔΔ και ειναι πολυτελεια σε τετοιους καιρους να δωσεις 1,7 ( η εστω 1,5 με λιγοτερα δεν ερχοταν) για εναν αναπληρωματικο παιχτη ( και μη μου πει κανεις για τα 1,2 του καλαθι του χρονου γιατι πρωτον δεν επαιρνε τοσα στην αρχη, ασε που οταν ηρθε το μεγαλυτερο συμβολαιο στην ομαδα ηταν 3,5 οχι 1,9 οπως ειναι τωρα)...

QUOTE(ACAB @ Mar 17 2011, 17:18 ) *
όπως έγραψα και πριν, η "τιμή" του Διαμαντίδη δεν έχει μετρηθεί σε καμία αγορά.
Αυτή του Σπανούλη μετρήθηκε και κοστολογήθηκε.

Δεν υπάρχει "δίκαιη" και "άδικη" προσφορά σε παίχτη.
Η αγορά και η κάθε ομάδα αποφασίζει τι θα δώσει και πόσο θα κοστολογήσει τον κάθε παίχτη


Φιλε ρανκιν δεν εχεις δικιο εδω. Ο σπαν βγηκε στην αγορα και η αξια του κοστολογηθηκε γυρω στα 2 μυρια απ ολες τις ομαδες της ευρωπης. Ολοι οι τοπ παιχτες στην ευρωπη τοσα παιρνουν περιπου ειδικα αυτοι που υπεγραψαν φετος ( μιας και μεχρι πριν απο περιπου δυο χρονια ηταν αλλες οι τιμες και υπηρχε και η ρωσσικη φουσκα που ανεβαζε τις ΤΣΣΚΑ).

Κανενας δεν επροκειτω να δωσει πανω απο 2 μυρια στον σπανουλη και αυτη ειναι η αγορα, οπως και εγινε.

Ο ΟΣΦΠ δεν αντικατοπριζει την αγορα μιας και η αξια του να την σπασεις στον αιωνιο αντιπαλο ειναι ανεκτιμητη. Οι αγγελο δινανε αρχικα 2,7 στον σπαν και ειμαι σιγουρος οτι αν βλεπανε οτι ο ΠΑΟ ενδεχεται να ματσαρει πανω κατω την προσφορα μπορει να δινανε και περισσοτερα.

Αντικειμενικη αξια ενος παιχτη υπαρχει. Οπως λεμε πχ οτι ο σατο υπερκοστολογηθηκε γιατι ο ΠΑΟ δεν ειχε καλο τριαρι για τοσα χρονια και αρα τον πληρωσε οσο οσο . Αντικειμενικα ολοι παραδεχονται οτι ο σατο επρεπε να παιρνει μαξ γυρω στο 1,3-1,4.
Ετσι και του σπαν η αξια ηταν οσο του εδινε ο ΠΑΟ αλλα και κατι αλλες ομαδες ισπανικες (ρεαλ) που ενδιαφερθηκαν. Τωρα το γεγονος οτι οι αγγελο ψαχνανε απεγνωσμενα μια μεγαλη νικη εναντια στον αιωνιο σιγουρα δεν αλλαζει κατι οσον αφορα την αντικειμενικη αξια του βασιλη.
kolokotronis
Ρε παιδιά, πάνω κάτω όλοι το ίδιο πράγμα λέτε με διαφορετικά λόγια.

Η τιμή ενός παίκτη εξαρτάται, εκτός από την αξία του και από τις συνθήκες την στιγμή που θα υπογραφτεί το συμβόλαιο.
Δηλαδή, αν υπάρχει κρίση στην αγορά και πόσο μεγάλη είναι, το πόσο ανάγκη έχει τον παίκτη η κάθε ομάδα, αν κυκλοφορεί κανένας τρελός πρόεδρος (στυλ αμπράμοβιτς) εκείνη την στιγμη, πόσο μάγκας είναι ο μάνατζερ του παίκτη και πάει λέγοντας.

Αυτά τα πράγματα αλλάζουν από στιγμή σε στιγμή.
Ακόμα και η αξία του παίκτη (μπορεί πηγαίνοντας να υπογράψει να σκοντάψει και να σπάσει το πόδι του).
rankin
QUOTE(PARISINOS @ Mar 17 2011, 18:48 ) *
Ο ΟΣΦΠ δεν αντικατοπριζει την αγορα μιας και η αξια του να την σπασεις στον αιωνιο αντιπαλο ειναι ανεκτιμητη. Οι αγγελο δινανε αρχικα 2,7 στον σπαν και ειμαι σιγουρος οτι αν βλεπανε οτι ο ΠΑΟ ενδεχεται να ματσαρει πανω κατω την προσφορα μπορει να δινανε και περισσοτερα.

Ο Ολυμπιακός ήταν η καλύτερη δυνατή προσφορά που μπορούσε να πάρει ο Σπανούλης στην αγορά, άρα αντικατοπτρίζει το πάνω ακρότατο της αγοράς.

Το αν η μέση τιμή του ηταν πιο κάτω, είναι άλλο πράγμα..
Γιατί εφόσον ουσιαστικά και παραδοσιακά την μεταγραφή (την οποιαδήποτε μεταγραφή) την κάνει συνήθως αυτός που δίνει τα περισσότερα, δεν μπορείς να πεις ότι είναι ακρότατο και δεν χαρακτηρίζει την αξία του παίχτη στην αγορά.. Η αξία του παίχτη στην αγορά, πρακτικά, είναι η τιμή στην οποία έκλεισε το ντιλ...
Anaz
QUOTE
Αντικειμενικη αξια ενος παιχτη υπαρχει. Οπως λεμε πχ οτι ο σατο υπερκοστολογηθηκε γιατι ο ΠΑΟ δεν ειχε καλο τριαρι για τοσα χρονια και αρα τον πληρωσε οσο οσο . Αντικειμενικα ολοι παραδεχονται οτι ο σατο επρεπε να παιρνει μαξ γυρω στο 1,3-1,4.
Ετσι και του σπαν η αξια ηταν οσο του εδινε ο ΠΑΟ αλλα και κατι αλλες ομαδες ισπανικες (ρεαλ) που ενδιαφερθηκαν. Τωρα το γεγονος οτι οι αγγελο ψαχνανε απεγνωσμενα μια μεγαλη νικη εναντια στον αιωνιο σιγουρα δεν αλλαζει κατι οσον αφορα την αντικειμενικη αξια του βασιλη.
Περα απο το επικοινωνιακο ειναι κ η ελληνικη υπηκοοτητα του Σπανουλη που παιζει ρολο.

Θα συμφωνησω απολυτα με τον τροπο που το εθεσε ο kolokotronis. Ειναι πολλοι οι παραγοντες στην αγορα, που θα διαμορφωσουν εν τελει το ποσα θα παρει, οι οποιοι αλλαζουν καθε φορα.
vastravoud
Το ίδιο δε γινόταν και παλιά που είχαμε τα αλμπουμ με τα αυτοκόλλητα της Πανίνι; Που όταν ήθελες να συμπληρώσεις την Ιταλία και σου έλειπε ο Μαλντίνι, έπρεπε να δώσεις τουλάχιστον 10 χαρτάκια για να τον πάρεις! tongue.gif
ALdaperan
kolokotronis
QUOTE(ALdaperan @ Mar 19 2011, 19:07 ) *

Το σχόλιο στο τέλος για τους ''ανεγκέφαλους φιλάθλους που φωνάζουν και σκοτώνονται στις κερκίδες'' είναι όλα τα λεφτά...
Θέλει να μας πει ''ρε κορόιδα, εσείς σκοτώνεστε και φωνάζετε ενώ οι παίκτες γίνονται εκατομυριούχοι και αλλάζουν φανέλα για τα λεφτά!!!''.
Τρομερό μήνυμα...
Ευφυισμός θα έλεγα.
Μου ανοίξανε τα μάτια.

Δεν του είπε κανείς ότι πρώτα δημιουργήθηκαν οι ομάδες και οι πιστοί οπαδοί-φίλαθλοι και μετά, εξ'αιτίας αυτού του γεγονότος, οι παίκτες άρχισαν να αμείβονται αδρά και να πηγαίνουν εκεί που είναι το χρήμα.
Quincy
QUOTE(kolokotronis @ Mar 19 2011, 18:16 ) *
Το σχόλιο στο τέλος για τους ''ανεγκέφαλους φιλάθλους που φωνάζουν και σκοτώνονται στις κερκίδες'' είναι όλα τα λεφτά...
Θέλει να μας πει ''ρε κορόιδα, εσείς σκοτώνεστε και φωνάζετε ενώ οι παίκτες γίνονται εκατομυριούχοι και αλλάζουν φανέλα για τα λεφτά!!!''.
Τρομερό μήνυμα...
Ευφυισμός θα έλεγα.
Μου ανοίξανε τα μάτια.

Δεν του είπε κανείς ότι πρώτα δημιουργήθηκαν οι ομάδες και οι πιστοί οπαδοί-φίλαθλοι και μετά, εξ'αιτίας αυτού του γεγονότος, οι παίκτες άρχισαν να αμείβονται αδρά και να πηγαίνουν εκεί που είναι το χρήμα.



Oι επαγγελματίες αθλητές δεν έχουν ομάδες, συμφέρον, μάνατζερ και φιλοδοξίες έχουν. Οι ρομαντισμοί του στυλ "παίζει για τη φανέλα" είναι για μας κυρίως. Υπάρχουν και οι εξερέσεις, αλλά είναι λίγες.
ALdaperan
QUOTE(Quincy @ Mar 19 2011, 20:08 ) *
Oι επαγγελματίες αθλητές δεν έχουν ομάδες, συμφέρον, μάνατζερ και φιλοδοξίες έχουν. Οι ρομαντισμοί του στυλ "παίζει για τη φανέλα" είναι για μας κυρίως. Υπάρχουν και οι εξερέσεις, αλλά είναι λίγες.

και ειναι σωστο αυτό?
Quincy
QUOTE(ALdaperan @ Mar 19 2011, 19:20 ) *
και ειναι σωστο αυτό?



Aπό τη σκοπιά του φιλάθλου-οπαδού όχι. Από τη σκοπιά του παίκτη ναι. Δουλεύεις για μια εταιρία που σου δίνει 1000 ευρώ το μήνα, και μια άλλη σου δίνει το μήνα 1500 για να πας να δουλέψεις εκεί. Τι θα κάνεις? Θα μείνεις στην πρώτη επειδή συμπαθείς τον διευθυντή και τους συνεργάτες ή θα προτιμήσεις τα περισσότερα χρήματα? Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω
giannis_mg
QUOTE(Quincy @ Mar 19 2011, 20:26 ) *
Aπό τη σκοπιά του φιλάθλου-οπαδού όχι. Από τη σκοπιά του παίκτη ναι. Δουλεύεις για μια εταιρία που σου δίνει 1000 ευρώ το μήνα, και μια άλλη σου δίνει το μήνα 1500 για να πας να δουλέψεις εκεί. Τι θα κάνεις? Θα μείνεις στην πρώτη επειδή συμπαθείς τον διευθυντή και τους συνεργάτες ή θα προτιμήσεις τα περισσότερα χρήματα? Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω

Εγω συμφωνω με αυτη τη λογικη ακριβως ομως σε αυτα τα επιπεδα χρηματος δηλαδη ενας παιχτης Α2 ή μιας μικρομεσσαιας ομαδας ειναι απολυτος λογικο να σκεφτονται ετσι αλλα για παιχτες τοπ κλασης οπως ειναι ο Διαμαντιδης-ο Σπαν-ο Τεο -ο Ναβαρο αυτη η λογικη ειναι προκλητικη για μενα.Δηλαδη ΟΚ ο Σπαν πηγε ολοι λεμε στον ΟΣΦΠ για τα λεφτα που ηταν ποσο 500.000 παραπανω αν και η προταση του ΠΑΟ μαζι με τα bonus εφτανε τα 2.3 δηλαδη μιλαμε για συνολικη διαφορα αναμεσα στα 2 συμβολαια γυρω στα 600-700.000.Εγω λοιπον δεν συμφωνω με αυτη τη λογικη καθως αλλο αυτος που αμοιβεται με 1000 ευρω να προτιμησει καπου αλλου που θα του δινουν 1500 γιατι τα εχει αναγκη και αλλο ενας παιχτης που μπορει να εχει συνολικα αμοιφθει με 10-15 εκατομμυρια ευρω(τοσα και ισως παραπανω θα εχει απολογισμο ο Σπαν στο τελος της καριερας του)να αλλαζει φανελα για 700.00 οταν δεν ξερει τι εχει απο πισω,οποτε αυτο το παραδειγμα και η λογικη δεν στεκει για μενα σε παιχτες Τοπ κλασης που αμοιβονται με εκατομμυρια ευρω ετησιως
Ειναι χαζομαρα μας να λεμε ''εσυ δεν θα πηγαινες αμα σου δινανε τοσα παραπανω''.Ναι ρε φιλε εγω θα πηγαινα γιατι αυτα τα λεφτα δεν θα τα εβγαζα ουτε σε 30 χρονια αλλα αυτος δεν ξερει τι εχει οποτε αμα ημουνα αυτος οχι δεν θα αλλαζα στρατοπεδα.Αυτο πιστευω εγω παντως και για αυτο οι λογοι που ο Σπαν εφυγε δεν ηταν οικονομικοι για μενα(αν και ελεγε αυξηστε λιγο την προταση και μενω στα σιγουρα στους Γιαννακοπουλους) αλλα αλλοι που αφορουσαν τον Δ.Δ και τον κοσμο με τον οποιο λεει οτι ηταν απογοητευμενος καθως παντα τον ειχαν καλως ή κακως πισω απ'τον Δ.Δ...

ΥΓ.Σαν παραδειγμα εφερα τον Σπαν γιατι ειναι και το τοπικ του αλλα και ειναι και το πιο προσφατο γεγονος
Quincy
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 19 2011, 19:36 ) *
Εγω συμφωνω με αυτη τη λογικη ακριβως ομως σε αυτα τα επιπεδα χρηματος δηλαδη ενας παιχτης Α2 ή μιας μικρομεσσαιας ομαδας ειναι απολυτος λογικο να σκεφτονται ετσι αλλα για παιχτες τοπ κλασης οπως ειναι ο Διαμαντιδης-ο Σπαν-ο Τεο -ο Ναβαρο αυτη η λογικη ειναι προκλητικη για μενα.Δηλαδη ΟΚ ο Σπαν πηγε ολοι λεμε στον ΟΣΦΠ για τα λεφτα που ηταν ποσο 500.000 παραπανω αν και η προταση του ΠΑΟ μαζι με τα bonus εφτανε τα 2.3 δηλαδη μιλαμε για συνολικη διαφορα αναμεσα στα 2 συμβολαια γυρω στα 600-700.000.Εγω λοιπον δεν συμφωνω με αυτη τη λογικη καθως αλλο αυτος που αμοιβεται με 1000 ευρω να προτιμησει καπου αλλου που θα του δινουν 1500 γιατι τα εχει αναγκη και αλλο ενας παιχτης που μπορει να εχει συνολικα αμοιφθει με 10-15 εκατομμυρια ευρω(τοσα και ισως παραπανω θα εχει απολογισμο ο Σπαν στο τελος της καριερας του)να αλλαζει φανελα για 700.00 οταν δεν ξερει τι εχει απο πισω,οποτε αυτο το παραδειγμα και η λογικη δεν στεκει για μενα σε παιχτες που Τοπ κλασης που αμοιβονται με εκατομμυρια ευρω ετησιως....



Εντάξει δεν είχε την ανάγκη των παραπάνω χρημάτων ο Σπανούλης, όπως την έχουν άλλοι παίκτες. Αλλά του δώθηκε η ευκαιρία να βγάλει 700.000 παραπάνω, και την άρπαξε. Άλλος στη θέση του μπορεί να λεγε όχι επείδη αγαπάει την ομαδα, τους φιλάθλους κλπ κλπ. Υπάρχουν όμως κι αυτοί που δεν τους ενδιαφέρουν αυτά και κοιτάνε να κερδίσουν όσα περισσότερα μπορούν όσο έχουν ακόμα τη δυνατότητα να παίζουν σε τοπ επίπεδο. Ο Σπανούλης είναι ένας απ αυτούς. Δεν μπορεί να πει κανείς ούτε ότι έκανε το σωστό, ούτε ότι έκανε λάθος. Σημασία εχει ότι ο Σπανούλης το είδε καθαρά επαγγελματικά (ψυχρά αν θέλεις) και προτίμησε τα χρήματα.
giannis_mg
QUOTE(Quincy @ Mar 19 2011, 20:53 ) *
Εντάξει δεν είχε την ανάγκη των παραπάνω χρημάτων ο Σπανούλης, όπως την έχουν άλλοι παίκτες. Αλλά του δώθηκε η ευκαιρία να βγάλει 700.000 παραπάνω, και την άρπαξε. Άλλος στη θέση του μπορεί να λεγε όχι επείδη αγαπάει την ομαδα, τους φιλάθλους κλπ κλπ. Υπάρχουν όμως κι αυτοί που δεν τους ενδιαφέρουν αυτά και κοιτάνε να κερδίσουν όσα περισσότερα μπορούν όσο έχουν ακόμα τη δυνατότητα να παίζουν σε τοπ επίπεδο. Ο Σπανούλης είναι ένας απ αυτούς. Δεν μπορεί να πει κανείς ούτε ότι έκανε το σωστό, ούτε ότι έκανε λάθος. Σημασία εχει ότι ο Σπανούλης το είδε καθαρά επαγγελματικά (ψυχρά αν θέλεις) και προτίμησε τα χρήματα.

Συμφωνω απολυτα,αυτο ειναι το τελικο αποτελεσμα που βγαινει.Ο Σπανουλης οπως ολοσωστα αναφερεις ειναι απ'τους παιχτες που εμενα μου αρεσει να ονομαζω ''μισθοφορους'' δεν κοιτανε ουτε φιλιες,ουτε φανελα,ουτε κοσμο αλλα το μονο που τους ενδιαφερει ειναι τα λεφτα και το πως θα ξεπερασει τους αλλους σε ατομικο επιπεδο.Εμενα αυτο μου δειχνει τωρα αν ειναι καλη ή κακη αυτη η νοοτροπια ο καθενας την κρινει με τα δικα του δεδομενα .Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου,αλλους μπορει να μην τους ενοχλει καθολου.....
plo koon
Στο μυαλό του Σπανούλη...

PARISINOS
QUOTE(Quincy @ Mar 19 2011, 19:26 ) *
Aπό τη σκοπιά του φιλάθλου-οπαδού όχι. Από τη σκοπιά του παίκτη ναι. Δουλεύεις για μια εταιρία που σου δίνει 1000 ευρώ το μήνα, και μια άλλη σου δίνει το μήνα 1500 για να πας να δουλέψεις εκεί. Τι θα κάνεις? Θα μείνεις στην πρώτη επειδή συμπαθείς τον διευθυντή και τους συνεργάτες ή θα προτιμήσεις τα περισσότερα χρήματα? Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω


Καλα προφανως ολοι ετσι το βλεπουν και προφανως αυτος που θα προτιμησει την καινουργια εταιρια δεν θα ειναι αχαριστος , ατιμος η οτιδηποτε.
Ωστοσο δεν αλλαζει το γεγονος οτι αυτος που θα προτιμησει την αφοσιωση θα αναγνωριστει περισσοτερο. Οπως λεει και μια παροιμια, δεν μπορεις να εχεις και την πιτα ολοκληρη και στον σκυλο χορτατο. Κατι θα διαλεξεις. Το να προσπαθουμε να εξισωσουμε τον σπανουλη η λακοβιτς με τον ΔΔ και τον μπατιστ ειναι εντελως ατοπο.
Προφανως και δεν θα κακοχαρακτηρισει κανεις τον σπανουλη επειδη επελεξε την καλυτερη προταση, αλλα δεν μπορει κανεις να βαλει τον βαλει στην ιδια θεση με τον ΔΔ.
Οσο ναναι μπορει οι αξιες σημερα να εχουν εκφυλιστει, ωστοσο αξιες σαν την αφοσιωση, την εμπιστοσυνη, την φιλια κλπ παραμενουν μεγαλυτερες αρετες απο το κυνηγη της καλυτερης προτασης...

Υ.Γ . Εγω προσωπικα θα εμενα στην πρωτη επειδη συμπαθω τον διευθυντη και τους συνεργατες. But thats just me που λενε και οι αμερικανοι....
spy_13
Συμφωνω με ολα οσα εχουν υποθει πιο πανω,αλλα εμενα η γνωμη μου ειναι οτι ο Σπανουλης εκανε μεγαλο λαθος να φυγει απ΄τον παναθηναϊκο,εκτος απο αυτο πηγε κιολας στον αιωνιο εχθρο(δηλαδη θεωρω και λαθος του να φυγει απ΄τον παο και ας πηγαινε σε οποιαδηποτε ομαδα ακομη και στο εξωτερικο, αφου ο Ζοτς του ειχε πει σε υπολογιζω).Τελος παντων δεν λεω οκ πηγε στον ολυμπιακο αλλα ο μονος λογος που πηγε ειναι ξεκαθαρα τα λεφτα και αλλος ενας λογος για εμενα ειναι πως δεν αντεχε να μην ειναι εκεινος ο σταρ της ομαδας(καθως ηταν και ειναι ο Διαμαντιδης) αλλα και οικονομικα να ειναι κατωτερος του.Καπως ετσι λοιπον για εμενα εκει που τον εκτειμουσα παρα πολυ και κακα τα ψεματα ηταν ενας ικανοτατος παικτης και πολυ σημαντικος στην ομαδα μας, τωρα τον αντιπαθω για τους παραπανω λογους. bball.gif
ALdaperan
συνυπολογιστε επισης και το γεγονος οτι μεσα σε μια 10ετια προσπαθεί να εξασφαλίσει όλη του τη ζωη !!! Μετα τα 35 το πολύ σιγα μη παίζει

Δεν ειναι δικαιολογια αυτο αλλα παιζει και αυτο ρόλο. Ο σπανούλης κυριως εφυγε γιατι ειναι πολύ φιλοδοξος και θελει να ειναι το πρωτο ονομα στην ομαδα . Το χουμε ξαναπει αυτο άλλωστε.. εε δεν το χαλασανε και τα επιπλεον χρηματα βεβαια
Quincy
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 19 2011, 19:58 ) *
Συμφωνω απολυτα,αυτο ειναι το τελικο αποτελεσμα που βγαινει.Ο Σπανουλης οπως ολοσωστα αναφερεις ειναι απ'τους παιχτες που εμενα μου αρεσει να ονομαζω ''μισθοφορους'' δεν κοιτανε ουτε φιλιες,ουτε φανελα,ουτε κοσμο αλλα το μονο που τους ενδιαφερει ειναι τα λεφτα και το πως θα ξεπερασει τους αλλους σε ατομικο επιπεδο.Εμενα αυτο μου δειχνει τωρα αν ειναι καλη ή κακη αυτη η νοοτροπια ο καθενας την κρινει με τα δικα του δεδομενα .Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου,αλλους μπορει να μην τους ενοχλει καθολου.....



Ούτε μισθοφόρος είναι ούτε ανήθικος ούτε τυχοδιώκτης. Επαγγελματίας είναι. Και σε όλα τα επαγγέλματα τον πρώτο λόγο έχουν τα λεφτά. Είτε είσαι ποδοσφαιριστής, είτε δικηγόρος, είτε σερβιτόρος. Για τα χρήματα δουλεύεις, και πάντα προσπαθείς να παίρνεις περισσότερα. Αν είχε πάει με 500.000 παραπάνω στη Ρεάλ δεν θα το συζητούσαμε καν τώρα, θα είχε "ξεχαστεί" από τον Σεπτέμβρη το θέμα. Όλα αυτά λέγονται επειδή πήγε στον αιώνιο αντίπαλο. Και είναι λογικό. Αλλά από επαγγελματικής άποψης δεν έχει κάνει κάτι κακό.
giannis_mg
QUOTE(Quincy @ Mar 19 2011, 21:06 ) *
Ούτε μισθοφόρος είναι ούτε ανήθικος ούτε τυχοδιώκτης. Επαγγελματίας είναι. Και σε όλα τα επαγγέλματα τον πρώτο λόγο έχουν τα λεφτά. Είτε είσαι ποδοσφαιριστής, είτε δικηγόρος, είτε σερβιτόρος. Για τα χρήματα δουλεύεις, και πάντα προσπαθείς να παίρνεις περισσότερα. Αν είχε πάει με 500.000 παραπάνω στη Ρεάλ δεν θα το συζητούσαμε καν τώρα, θα είχε "ξεχαστεί" από τον Σεπτέμβρη το θέμα. Όλα αυτά λέγονται επειδή πήγε στον αιώνιο αντίπαλο. Και είναι λογικό. Αλλά από επαγγελματικής άποψης δεν έχει κάνει κάτι κακό.

Εγω και στο λεω με τεραστια ειλικρινεια αν η ομαδα που πηγαινε λεγοταν οπως λες Ρεαλ τα ιδια ακριβως χωρις καμια αλλαγη θα ελεγα.Οπως σου ειπα και παραπανω ο καθενας εχει την δικη του γνωμη και επισης για τους λογους που ειπα παλι παραπανω τον θεωρω ''μισθοφορο'' ειτε αυτος λεγεται Σπαν,ειτε λεγοταν Δ.Δ,ειτε Μπατιστ.Αυτη ειναι η δικη μου αποψη,επαγγελματια θα θεωρουσα εναν παιχτη που θα επρεπε να παρει επιπλεον λεφτα και για αυτο θα πηγαινε εκει που θα του εδιναν περισσοτερα και ειναι λογικο αυτο,καθως στο τελος της καριερας του δεν θα μετραγε εκατομμυρια ευρω που θα μετρανε καποιοι αλλοι.Αυτο που εκανε ο Σπαν ή ο καθε Σπαν εν αντιθεση ειναι απληστεια για μενα και οχι επαγγελματισμος....
PARISINOS
QUOTE(Quincy @ Mar 19 2011, 20:06 ) *
Ούτε μισθοφόρος είναι ούτε ανήθικος ούτε τυχοδιώκτης. Επαγγελματίας είναι. Και σε όλα τα επαγγέλματα τον πρώτο λόγο έχουν τα λεφτά. Είτε είσαι ποδοσφαιριστής, είτε δικηγόρος, είτε σερβιτόρος. Για τα χρήματα δουλεύεις, και πάντα προσπαθείς να παίρνεις περισσότερα. Αν είχε πάει με 500.000 παραπάνω στη Ρεάλ δεν θα το συζητούσαμε καν τώρα, θα είχε "ξεχαστεί" από τον Σεπτέμβρη το θέμα. Όλα αυτά λέγονται επειδή πήγε στον αιώνιο αντίπαλο. Και είναι λογικό. Αλλά από επαγγελματικής άποψης δεν έχει κάνει κάτι κακό.


Κανενα θεμα δεν θα ειχε ξεχαστει αν ειχε παει στη ρεαλ, εκτος και εν θεωρεις οτι οι φιλοι του ΠΑΟ και ο ζοτς εχουν ξεχασει στον λακοβιτς που πηγε στην μπαρτσα. Ακομα δεν του μιλαει ο ζοτς και ακομα ειναι κοκκινο πανι για τους φιλους του ΠΑΟ. Οι φιλοι του ΟΣΦΠ κανουν λαθος που το παιρνουν προσωπικα. Για τους φιλους του ΠΑΟ ο σπανουλης ειναι φιλαργυρος και εγωιστης και αυτο οχι επειδη πηγε στον αιωνιο (αυτος ειναι απλα ενας παραπανω λογος για να τον αντιπαθουν). Αλλωστε δεν ειναι η πρωτη μεταγραφικη περιοδος που ο σπαν εγραψε κανονικα την ομαδα για να κανει του κεφαλιου του. Δευτερη ειναι που εγραψε τον ΠΑΟ.
Και οσο για τα του επαγγελματισμου, ειμαι περιοργος να ακουσω την αποψη μερικων για την φυγη του απο το χιουστον. Και αυτη επαγγελματικη ηταν? Δικαιομα του?
Μηπως ο φιλτατος κυριος σπανουλης θυμαται τον επαγγελματισμο οποτε τον βολευει (λεω εγω τωρα)?

Το ολο θεμα υπερασπισης του σπανουλη παντως μου θυμιζει την περιπτωση του λεμπρον , που το γνωστο επιχειρημα ειναι το ιδιο απο τους υποστηρικτες του , δηλαδη οτι επαγγελματιας ειναι , κανει οτι θελει.
Προφανως δικαιομα του ειναι να κανει οτι θελει ο φιλτατος λεμπρον, οπως δικαιομα ομως ειναι πλεον και της μισης αμερικης να τον χλευαζει .

Υ.Γ. Δεν δουλευουμε ΜΟΝΟ για τα λεφτα. Ειδικα οι μπασκετμπολιστες που οτι κανουν τωρα , το κανανε και στα 15 τους χωρις να παιρνουν φραγκο.

Quincy
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 19 2011, 20:15 ) *
Εγω και στο λεω με τεραστια ειλικρινεια αν η ομαδα που πηγαινε λεγοταν οπως λες Ρεαλ τα ιδια ακριβως χωρις καμια αλλαγη θα ελεγα.Οπως σου ειπα και παραπανω ο καθενας εχει την δικη του γνωμη και επισης για τους λογους που ειπα παλι παραπανω τον θεωρω ''μισθοφορο'' ειτε αυτος λεγεται Σπαν,ειτε λεγοταν Δ.Δ,ειτε Μπατιστ.Αυτη ειναι η δικη μου αποψη,επαγγελματια θα θεωρουσα εναν παιχτη που θα επρεπε να παρει επιπλεον λεφτα και για αυτο θα πηγαινε εκει που θα του εδιναν περισσοτερα και ειναι λογικο αυτο,καθως στο τελος της καριερας του δεν θα μετραγε εκατομμυρια ευρω που θα μετρανε καποιοι αλλοι.Αυτο που εκανε ο Σπαν ή ο καθε Σπαν εν αντιθεση ειναι απληστεια για μενα και οχι επαγγελματισμος....



Μπορεί να μετράει εκκατομύρια ευρώ αλλά σκέψου ότι πληρώνεται μέχρι τα 35-36. Πρέπει δηλαδή μέσα σε 10 χρόνια να εξασφαλίσει το μέλλον το δικό του και των παιδιών του. Σίγουρα ήταν εξασφαλισμένος και με τα λεφτά του ΠΑΟ, αλλά οι 700.000 παραπάνω δεν είναι λίγα αν την δεις από αυτή την άποψη. Όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο στην περιπτωση των αθλητών που η δουλεία τους έχει ημερομηνία λήξης. Δεν έχει πάρει και τα συμβόλαια του Μπράιαντ ο Σπανούλης για να είναι σε θέση να "φτύσει" ένα τέτοιο ποσό εύκολα.
kolokotronis
QUOTE(PARISINOS @ Mar 19 2011, 21:18 ) *
Κανενα θεμα δεν θα ειχε ξεχαστει αν ειχε παει στη ρεαλ, εκτος και εν θεωρεις οτι οι φιλοι του ΠΑΟ και ο ζοτς εχουν ξεχασει στον λακοβιτς που πηγε στην μπαρτσα. Ακομα δεν του μιλαει ο ζοτς και ακομα ειναι κοκκινο πανι για τους φιλους του ΠΑΟ. Οι φιλοι του ΟΣΦΠ κανουν λαθος που το παιρνουν προσωπικα. Για τους φιλους του ΠΑΟ ο σπανουλης ειναι φιλαργυρος και εγωιστης και αυτο οχι επειδη πηγε στον αιωνιο (αυτος ειναι απλα ενας παραπανω λογος για να τον αντιπαθουν). Αλλωστε δεν ειναι η πρωτη μεταγραφικη περιοδος που ο σπαν εγραψε κανονικα την ομαδα για να κανει του κεφαλιου του. Δευτερη ειναι που εγραψε τον ΠΑΟ.
Και οσο για τα του επαγγελματισμου, ειμαι περιοργος να ακουσω την αποψη μερικων για την φυγη του απο το χιουστον. Και αυτη επαγγελματικη ηταν? Δικαιομα του?
Μηπως ο φιλτατος κυριος σπανουλης θυμαται τον επαγγελματισμο οποτε τον βολευει (λεω εγω τωρα)?

Το ολο θεμα υπερασπισης του σπανουλη παντως μου θυμιζει την περιπτωση του λεμπρον , που το γνωστο επιχειρημα ειναι το ιδιο απο τους υποστηρικτες του , δηλαδη οτι επαγγελματιας ειναι , κανει οτι θελει.
Προφανως δικαιομα του ειναι να κανει οτι θελει ο φιλτατος λεμπρον, οπως δικαιομα ομως ειναι πλεον και της μισης αμερικης να τον χλευαζει .

Υ.Γ. Δεν δουλευουμε ΜΟΝΟ για τα λεφτα. Ειδικα οι μπασκετμπολιστες που οτι κανουν τωρα , το κανανε και στα 15 τους χωρις να παιρνουν φραγκο.

Παρισινέ καλά τα λες, το έχουμε ξεσκίσει το θέμα άλλωστε και ο καθένας την έχει πει τη γνώμη του, αλλά για μένα δεν εισώνεται με τίποτα ο λάκοβιτς με τον Σπανούλη.
1ον γιατί πήγε στον οσφπ και 2ον γιατί είναι έλληνας και καταλαβαίνει πολύ καλά τι σημαίνει αυτό.
Quincy
QUOTE(kolokotronis @ Mar 19 2011, 20:35 ) *
Παρισινέ καλά τα λες, το έχουμε ξεσκίσει το θέμα άλλωστε και ο καθένας την έχει πει τη γνώμη του, αλλά για μένα δεν εισώνεται με τίποτα ο λάκοβιτς με τον Σπανούλη.
1ον γιατί πήγε στον οσφπ και 2ον γιατί είναι έλληνας και καταλαβαίνει πολύ καλά τι σημαίνει αυτό.



Aυτό εννοούσα. Άλλης βαρύτητας μεταγραφή για αυτούς τους 2 λόγους
PARISINOS
QUOTE(kolokotronis @ Mar 19 2011, 20:35 ) *
Παρισινέ καλά τα λες, το έχουμε ξεσκίσει το θέμα άλλωστε και ο καθένας την έχει πει τη γνώμη του, αλλά για μένα δεν εισώνεται με τίποτα ο λάκοβιτς με τον Σπανούλη.
1ον γιατί πήγε στον οσφπ και 2ον γιατί είναι έλληνας και καταλαβαίνει πολύ καλά τι σημαίνει αυτό.


Δεν διαφωνω αλλα εγω επιμενω οτι αυτο που με πειραζει ειναι οτι σε ΚΑΘΕ ΜΕΤΑΓΡΑΦΙΚΗ περιοδο δειχνει να κανει οτι γουσταρει , αδιαφοροντας για ολα τα υπολοιπα.

Το 2006 μας παρατησε ξαφνικα τελευταια στιγμη για να παει ΝΒΑ επειδη και καλα ηταν το ονειρο του . Μετα πηγε εκει και ζαλισε ολη την αμερικη επειδη ξαφνικα ανακαλυψε οτι δεν του αρεσε. Εσπασε με το ετσι θελω το συβολαιο του και γυρισε στον ΠΑΟ, και οταν ανακαλυψε περσυ οτι μπορουσε να βγαλει μερικα χιλιαρικα παραπανω οργανωσε μια ολοκληρη φαρσοκομωδια 1,5 μηνα , εφαμιλλης του λεμπρον ( μονο decision δεν εκανε στο ΣΤΑΡ) για να το καταφερει.

Για μενα λοιπον το προβλημα πραγματικα δεν ειναι ο ΟΣΦΠ. Το προβλημα ειναι οτι ο κυριος σπανουλης εχει μαθει να κανει οτι του καπνισει. Και αν αυτο νομικα ΟΝΤΩΣ ειναι δικαιομα του, ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΡΕΤΗ...
giannis_mg
QUOTE(Quincy @ Mar 19 2011, 21:34 ) *
Μπορεί να μετράει εκκατομύρια ευρώ αλλά σκέψου ότι πληρώνεται μέχρι τα 35-36. Πρέπει δηλαδή μέσα σε 10 χρόνια να εξασφαλίσει το μέλλον το δικό του και των παιδιών του. Σίγουρα ήταν εξασφαλισμένος και με τα λεφτά του ΠΑΟ, αλλά οι 700.000 παραπάνω δεν είναι λίγα αν την δεις από αυτή την άποψη. Όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο στην περιπτωση των αθλητών που η δουλεία τους έχει ημερομηνία λήξης. Δεν έχει πάρει και τα συμβόλαια του Μπράιαντ ο Σπανούλης για να είναι σε θέση να "φτύσει" ένα τέτοιο ποσό εύκολα.

Κοιτα ενα ποσο της ταξεως των 15 εκατομμυριων το λιγοτερο που θα μετρησει ο Σπαν στο τελος της καριερας του ειναι υπερογκο και 700.000 δεν κανουν την διαφορα φιλε μου,με αυτα τα λεφτα θα φτανουν να τρωνε και τα παιδια του μεχρι να γερασουν.Να τα βλεπουμε ορθα τα πραγματα και να μην προσπαθουμε να τον καλυψουμε ή να τον δικαιολογησουμε αλλωστε ειναι δεδομενο οτι ο Σπαν θα επερνε καποια θεση στην ΚΑΕ στο τελος της καριερας του οπως εγινε και ο Αλβερτης καθως μην ξεχναμε οτι μιλαμε και για το αγαπημενο παιδι του Θαναση που τον ειχε σαν γιο του οποτε μετα θα συνεχιζοταν να πληρωνοταν σιγουρα σε καμια περιπτωση με εκατομμυρια μην παρεξηγηθουμε κιολας αλλα και ο Αλβερτης δεν το κανει και τζαμπε αυτο που κανει.
Η φυγη του Σπανουλη για μενα δεν εχουν να κανουν με τα λεφτα αλλα για αλλους λογους πιο παρασκηνιακους αλλα συναμα φανερους λογους που τους εχουμε αναλυσει αλλα βεβαια δεν τον χαλασαν και 700.000 παραπανω αλλα δεν ηταν αυτος ο κυριοτερος λογος αλλα οπως ειπα αλλους λογους δικαιολογιας-''θαψιματος'' ας το πουμε αντιστοιχα βρισκει ο φιλαθλος του ΟΣΦΠ και αλλον εμεις.

Η περιπτωση Σπαν-Λακοβιτς δεν ταυτιζεται αλλα εχει καποια κοινα που δεν ταιριαζουν τοσο πολυ ομως αλλα επειδη το θεμα του Σπαν το εχουμε χιλιοαναλυσει και ο καθενας εχει εκφερει την αποψη του δεν νομιζω οτι αξιζει να τα ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια.Αλλοι οπως εγω καποιοι τον λεμε ''μισθοφορο'' αλλοι επαγγελματια,οι πρωτοι ειναι πρασινου χρωματος ενω οι δευτερου κοκκινου,ακρη δεν θα βγαλουμε....
Quincy
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 19 2011, 20:43 ) *
Κοιτα ενα ποσο της ταξεως των 15 εκατομμυριων το λιγοτερο που θα μετρησει ο Σπαν στο τελος της καριερας του ειναι υπερογκο και 700.000 δεν κανουν την διαφορα φιλε μου,με αυτα τα λεφτα θα φτανουν να τρωνε και τα παιδια του μεχρι να γερασουν.Να τα βλεπουμε ορθα τα πραγματα και να μην προσπαθουμε να τον καλυψουμε ή να τον δικαιολογησουμε αλλωστε ειναι δεδομενο οτι ο Σπαν θα επερνε καποια θεση στην ΚΑΕ στο τελος της καριερας του οπως εγινε και ο Αλβερτης καθως μην ξεχναμε οτι μιλαμε και για το αγαπημενο παιδι του Θαναση που τον ειχε σαν γιο του οποτε μετα θα συνεχιζοταν να πληρωνοταν σιγουρα σε καμια περιπτωση με εκατομμυρια μην παρεξηγηθουμε κιολας αλλα και ο Αλβερτης δεν το κανει και τζαμπε αυτο που κανει.
Η φυγη του Σπανουλη για μενα δεν εχουν να κανουν με τα λεφτα αλλα για αλλους λογους πιο παρασκηνιακους αλλα συναμα φανερους λογους που τους εχουμε αναλυσει αλλα βεβαια δεν τον χαλασαν και 700.000 παραπανω αλλα δεν ηταν αυτος ο κυριοτερος λογος



Πόσα από αυτά θα χει "φάει" μέχρι τότε, και πόσα θα του χει "φάει" η εφορία? Γιατί άλλο να λες έχω 15 εκ. κι άλλο να λές έχω κερδίσει συνολικά 15 εκ. Δεν προσπαθώ να τον δικαιολογήσω, ούτε ξεκινάω έρανο για τους άπορους Ελληνες μπασκετμπολίστες icon_drunk.gif

Απλά προσπαθώ να εξηγήσω ότι ρομαντισμοί στον επαγγελματικό αθλητισμό δεν χωράνε. Από τους παίκτες. Κοιτάς να επιλέγεις το καλύτερο συμβόλαιο. Λογικό είναι να μην μας αρέσει γιατί αγαπάμε τις ομάδες μας, αλλά έτσι πάει.
giannis_mg
QUOTE(Quincy @ Mar 19 2011, 21:52 ) *
Πόσα από αυτά θα χει "φάει" μέχρι τότε, και πόσα θα του χει "φάει" η εφορία? Γιατί άλλο να λες έχω 15 εκ. κι άλλο να λές έχω κερδίσει συνολικά 15 εκ. Δεν προσπαθώ να τον δικαιολογήσω, ούτε ξεκινάω έρανο για τους άπορους Ελληνες μπασκετμπολίστες icon_drunk.gif

Απλά προσπαθώ να εξηγήσω ότι ρομαντισμοί στον επαγγελματικό αθλητισμό δεν χωράνε. Από τους παίκτες. Κοιτάς να επιλέγεις το καλύτερο συμβόλαιο. Λογικό είναι να μην μας αρέσει γιατί αγαπάμε τις ομάδες μας, αλλά έτσι πάει.

Ειδες που στο ειπα βρε,ακρη δεν προκειται να βγαλουμε μην το παλευουμε tongue.gif ,βεβαια συζητηση κανουμε αλλα αυτος ο Σπαν εχει διχασει αγρια και ειναι λογικο αυτο οπως σου ειπα οι κοκκινοι θα τον δικαιολογουν ως επαγγελματια(δεν το λεω σε εσενα προσωπικα ετσι αλλα γενικα αυτη ειναι η αποψη-λογικη)ενω για εμας θα μεινει για παντα ως ενας ''προδοτης'' αν θες που εφυγε για εγωιστικους λογους καθως ποτε του δεν αντεξε οτι ειναι ο δευτερος ή πολλες φορες και 3ος πισω απο Δ.Δ καταρχην αλλα και Σαρας τα 3 τελευταια χρονια και βεβαιως εκανε την χειροτερη επιλογη διαλεγοντας τον αιωνιο αντιπαλο και τα οποια +χρηματα πηρε.Αυτες οι λογικες θα μεινουν για παντα....
natouralistis
Στις 24/6 ο γάμος παντρεύονται Σπανούλης και Χοψονίδου

Ύστερα από τρία χρόνια σχέσης και την απόκτηση του γιου τους Θανάση, ετοιμάζονται λοιπόν και για τον θρησκευτικό τους γάμο.

«Στις αρχικές τους σκέψεις ήταν να πραγματοποιηθεί ο γάμος στη Λάρισα, τόπο καταγωγής του 28χρονου μπασκετμπολίστα, τελικά όμως αποφάσισαν να τελεστεί στην Αθήνα, εκεί όπου οι ίδιοι ζουν μόνιμα και βρίσκονται πλέον οι περισσότεροι φίλοι τους» αποκαλύπτει στο ΟΚ! στενός φίλος του ζευγαριού.

Πηγή: yupi.gr




Uploaded with ImageShack.us

Να ζήσουν να χαρούν και τα φράγκα τους γτ πέρα από τα οπαδικά ο Σπανούλης και δύσκολα παιδικά χρόνια πέρασε και τα λεφτά από το μπάσκετ δε του τα χάρισε κανένας, τα αξίζει.
duncan21
Oταν ζεις και πεθαινεις με εναν παικτη σαν το Σπανουλη αυτα παθαινεις...κυριε Ιβκοβιτς.Αλλα τη μεγαλυτερη ευθυνη θα τη ριξω στους Αγγελοπουλους γιατι δεν εχουν μαθει απο τα λαθη τους κι οπως λεει συνεχως φιλαρακι εδω απο το φορουμ γουσταρουν μοστρα και εντυπωσεις αφηνοντας σε δευτερη μοιρα την ουσια δυστυχως...
colonel gomelsky
QUOTE(duncan21 @ Apr 1 2011, 16:14 ) *
Oταν ζεις και πεθαινεις με εναν παικτη σαν το Σπανουλη αυτα παθαινεις...κυριε Ιβκοβιτς.Αλλα τη μεγαλυτερη ευθυνη θα τη ριξω στους Αγγελοπουλους γιατι δεν εχουν μαθει απο τα λαθη τους κι οπως λεει συνεχως φιλαρακι εδω απο το φορουμ γουσταρουν μοστρα και εντυπωσεις αφηνοντας σε δευτερη μοιρα την ουσια δυστυχως...


Εδώ θα διαφωνήσω. Ο Σπανούλης δεν ήταν μεταγραφή μόστρας αλλά ουσίας. Το ότι υπήρχε και μόστρα δεν αναιρεί την αξία του. Για μένα ασυζητητί μέσα στους 3 καλύτερους παίκτες της ευρώπης (ανεξαρτήτως θέσης). Ο Σπανούλης έκανε μεγάλη καριέρα στον Παναθηναϊκό και θα κάνει τουλάχιστον καλή και στον Ολυμπιακό. Το θέμα είναι πώς θα πλαισιωθεί και πόσο θα στηριχτεί από την ομάδα του. Πρέπει να υπάρχει για μένα δίπλα του ένας εξίσου ικανός γκαρντ για να διορθώνει τα λάθη του όταν κολλάει, να του παίρνει την μπάλα απ τα χέρια. Αν ο ΟΣΦΠ στηριχτεί μόνο στο ινδιάνικο μπάσκετ του Σπανούλη, δεν θα βγει μακροπρόθεσμα κερδισμένος. Η ταχύτητα, το πρώτο βήμα, το ντραιβ του Σπανούλη είναι σπάνια. Ωστόσο δεν μπορεί να αποτελούν ούτε την μόνη ούτε την κύρια επιλογή. Αλλιώς γίνεσαι προβλέψιμος και με μπασκετικούς όρους σε δέρνουν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.