Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γ' Εθνική 2009-10 1ος Όμιλος Νότου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Γ Εθνική
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
MBANDA
QUOTE(Jabar @ Jan 31 2010, 21:31 ) *
Αποτελέσματα στον 1ο όμιλο Νότου

Εθνικός - Ψυχικό 61-60
Σπαρτιατικός - Ε.Α. Πατρών 64-74
Κόροιβος Αμαλ. - Τηρών Αγ. Θεοδ. 89-74
Χολαργός - Δόξα Λευκ. 54-52
Π. Φάληρο - Βόνιτσα 63-67
Παπάγου - Μίλωνας 72-67
Έσπερος - Άλιμος 67-58

Στα πάνω τους Εθνικός (αναγεννημένος) και Παπάγου.
Στα πολύ κάτω τους Αλιμος και Ψυχικό που στην αρχή τους περιμέναμε να παλέψουν για άνοδο και τώρα ψάχνονται κοιτώντας τον ...πάτο του βαρελιού.
ΕΑ Πατρών και Εσπερος παίρνουν τα παιχνίδια που πρέπει για παραμονή και Χολαργός και Κόροιβος για να μείνουν μπροστά.
Η Λευκάδα δεν μπόρεσε να πάρει κανένα από τα 2 Ντερμπυ που θα της έδινα προβάδισμα, αλλά είναι στο παιχνίδι.
Απογοήτευση το Φάληρο, βγήκε εκτός μετά την νέα ήττα, που από ότι φαίνεται θα έχει και συνέχειες.
Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Μίλωνα και ο επόμενος αγώνας θα δείξει την τάση.
Μεγάλη νίκη και απαρχή (?) αγώνα για την παραμονή από Βόνιτσα (Δύσκολο μεν αλλά γίνεται αν πέσουν τελικά 4)

QUOTE(treliaris1985 @ Jan 30 2010, 13:03 ) *
Και την Κυριακή το ντέρμπι μεταξύ Χολαργού - Λευκάδας. Ο θανατός σου η ζωή μου.Όποιος βάλλει 50 πόντους κερδίζει.


Συγχαρητήρια για την πρόβλεψη. Τελικό 54-52.

QUOTE(allstar08 @ Jan 31 2010, 21:02 ) *
[ ας ευλογησουμε πρωτα τα γενια μας)........ επιτελους το απολυτο 7 στα 7........


Άντε και στο JOKER!!!
Jabar
Πολλές απουσίες το Φάληρο εκτός από Εμανουηλίδη και Παρασκευόπουλο και ο Πρινέας.
QUOTE
Και την Κυριακή το ντέρμπι μεταξύ Χολαργού - Λευκάδας. Ο θανατός σου η ζωή μου.Όποιος βάλλει 50 πόντους κερδίζει.

και οι δύο από 50 βάλανε αλλά ο ένας δεν κέρδισε.Γνωστός προπονητής μου έλεγε ότι όλα τα ντέρμπι στη καριέρα του Βουρνά λήγουν στους 3 πόντους διαφορά max.και ήταν σίγουρος ότι το ματς θα λήξει στο καλάθι.Οταν του είπα για τον πρώτο γύρο μου είπε αυτό δεν πιάνεται δεν σας ήξερε και δεν εθεωρείτο ντέρμπι.



QUOTE
31/1/2010
Μεγάλη και δύσκολη νίκη του ΚΟΧ στο ντέρμπυ με την Λευκάδα
Χολαργός - Δόξα Λευκάδας 54-52
Διαιτητές: Σαλαβός - Μακρής.
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 30-27, 40-41, 54-52.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Παπαμάρκος): Τσιώμος 5 (1), Στεφανής 10 (2), Ατζαμόγλου 10 (2), Ρώσσης 6, Κουτουζής 6 (1), Αναγνωστόπουλος, Δανιήλ 2, Στρατάκης 6, Τασόπουλος 8.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Παπαδόπουλος Μ. 9, Γιαννουκάκης 11, Παπαδόπουλος Δ. 8 (2), Σκούφης 6 (2), Δουβίτσας 8 (2), Βλαβιανός, Αρέθας, Λυμπάρης 10 (1), Τζανιδάκης.

Η Βαθμολογία (σε 14 αγώνες): Χολαργός 25, Κόροιβος 25, Δόξα Λευκ. 24, Π. Φάληρο 23, Παπάγου 22, Μίλωνας 21, Έσπερος Π. 21, ΕΑ Πατρών 21, Εθνικός 20, Ψυχικό20, Τήρων Αγ. Θεοδ. 19, Άλιμος 18, Σπαρτιατικός 17, Βόνιτσα 17.
www.holargosbc.gr
ghate
QUOTE(Jack_Daniels @ Jan 31 2010, 20:57 ) *
Έχει κάποιος αντικειμενική-σαφή είκονα του παιχνιδιού Χολαργός-Λευκάδα??



Κερδισε αυτος που εδειρε περισοτερο. Δυστυχως γυρισαμε σε εποχες Μαλκοβιτς. Να θυμισω σε οποιους το εχουν ξεχασει το μπασκετ δεν ειναι μονο η αμυνα!

ΥΓ Αφηστε τα παιδια να παιξουν ελευθερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αφηστε τα να βγαλουν την προωσοπικοτητα τους δεν ειναι Ρομποτ!!!!!!!!!!!!!!
traveller
Υπάρχει κανένα link που μπορούμε να βλέπουμε τη βαθμολογία, την επόμενη αγωνιστική , κτλ?
dirk10
QUOTE(TRAVELLER @ Feb 1 2010, 02:13 ) *
Υπάρχει κανένα link που μπορούμε να βλέπουμε τη βαθμολογία, την επόμενη αγωνιστική , κτλ?

http://www.basket.gr/
το αντρικο τμημα μπασκετ του φαληρου ειναι καταραμενο!!!
traveller
QUOTE(dirk10 @ Jan 31 2010, 23:29 ) *
http://www.basket.gr/
το αντρικο τμημα μπασκετ του φαληρου ειναι καταραμενο!!!


ευχαριστώ dirk
gate14
QUOTE(dirk10 @ Feb 1 2010, 00:29 ) *
http://www.basket.gr/
το αντρικο τμημα μπασκετ του φαληρου ειναι καταραμενο!!!



Tι σημαινει αυτο?Ισχιει πως βαρα διαλυση λογω οικονομικων προβληματων?
Jabar
QUOTE(Jack_Daniels @ Jan 31 2010, 20:57 ) *
Έχει κάποιος αντικειμενική-σαφή είκονα του παιχνιδιού Χολαργός-Λευκάδα??

Να σου πω πέντε πράγματα για το παιχνίδι.Στο γήπεδο υπήρχαν αρκετοί ουδέτεροι και ελπίζω να σημειώσουν και να συμπληρώσουν πράγματα.Στις κερκίδες υπήρχαν από προπονητές(Κουφός,Κατσούνης,Χατζηπανηγύρη
Διδάχος...), μάνατζερς(Δελημπαλταδάκης),διαιτητές( Ζαβλανός ,Τεφτίκης) και οι κριτές του αγώνα ήταν διεθνής. Γενικά στη κερκίδα υπήρχαν αρκετά άτομα και η ατμόσφαιρα θύμιζε ντέρμπι.Στο παιχνίδι ο Χολαργός ξεκίνησε με 10-0 με καλάθια του Στεφανή και καλό ρυθμό από τον Ατζαμόγλου.Η Λευκάδα συνέχισε την τακτική των μεγάλων επιθέσεων.Αμυντικά έπαιζε αλλαγές σε όλα βασιζόμενη στα ψηλά γκαρντ που έχει.Πολύ καλοί οι δύο Παπαδόπουλοι.Ετσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισοπαλία.Στο δεύτερο πάλι ο Χολαργός πήρε μία διαφορά 5-6 πόντους ,η Λευκάδα συνέχισε σε αργές επιθέσεις βρήκε λύσεις από τον Παπαδόπουλο επιθετικά και αμυντικά με τις αλλαγές και την μεγάλη προσοχή στην wεek side και τον Κουτουζή είχε φέρει το Ρυθμό στα μέτρα της.Ο ρυθμός αυτός δεν βολεύει το Χολαργό,αλλά ανταποκρίθηκε και το ημίχρονο έληξε +3 για το Χολαργό.Τρίτο δεκάλεπτο έγινε μάχη ξεκίνησε πάλι με το Χολαργό στο +5 και μία από τις λίγες φορές που πέρασε μπροστά η Λευκάδα ήταν με τη λήξη.Στο τέταρτο για ένα τετράλεπτο με πιεστική άμυνα του Χολαργού και με τρία εύστοχα σουτ στη ζώνη που επιχείρησε η Λευκάδα για λίγες επιθέσεις η διαφορά πήγε στο +9 για το Χολαργό.Η διαφορά ροκανίστηκε μέχρι το τέλος.Με εύστοχα σουτ του Λυμπάρη από την περιφέρεια.Περίπου ένάμισυ λεπτό πριν τη λήξη το ματς ήρθε στα ίσια.Καθοριστικές οι ελεύθερες βολές του Ρώση και δύο καταπληκτικές άμυνες του Τσιώμου.Προπονητικά το ματς ήταν υψηλών απαιτήσεων με δύο από τους καλύτερους προπονητές που υπάρχουν στους πάγκους στη Γ Εθνική.Δεν σκόπευα να γράψω,αλλά η απλούστευση περί ξύλου με εκνεύρισε ,μάλλον αδικεί την εικόνα των δύο ομάδων.Απλά ήταν ένα κλασικό ντέρμπι.Η διαιτησία ήταν πολύ καλή,με δύο διαιτητές που κράτησαν ένα ντέρμπι εύκολα χωρίς να επιτρέψουν διαμαρτυρίες,να γίνουν είρωνες και να επιδείξουν οποιαδήποτε αλαζονεία.Ο Σαλαβός μας έχει ξαναπαίξει και ήταν εξίσου καλός.
dirk10
QUOTE(gate14 @ Feb 1 2010, 02:36 ) *
Tι σημαινει αυτο?Ισχιει πως βαρα διαλυση λογω οικονομικων προβληματων?

οχι δεν ειναι αυτο!σημαινει οτι ειδικα φετος ελαχιστα ειναι τα παιχνδια που εχουν παιξει ολοι.η μια ατυχια μετα την αλλη
gate14
QUOTE(dirk10 @ Feb 1 2010, 11:39 ) *
οχι δεν ειναι αυτο!σημαινει οτι ειδικα φετος ελαχιστα ειναι τα παιχνδια που εχουν παιξει ολοι.η μια ατυχια μετα την αλλη


Δηλαδη δεν ισχιει οτι εχτες οι τρεις που δεν επαιξαν δεν επαιξαν λογω οικονομικων εκκρεμοτητων της διοικησης?
dirk10
QUOTE(gate14 @ Feb 1 2010, 14:14 ) *
Δηλαδη δεν ισχιει οτι εχτες οι τρεις που δεν επαιξαν δεν επαιξαν λογω οικονομικων εκκρεμοτητων της διοικησης?

σορρυ αλλα αυτο πιος το ειπε ????ΕΛΕΟΣ μην γραφονται ανακριβιες!!ο ενας ηταν με θλαση στον δικεφαλο ο 2ρος εκανε ολοκληρο χειρουργειο στο ποδι και ο 3ος με θλαση στην γαμπα.αυτοι ειναι οι λογοι που δεν επαιξαν
gate14
QUOTE(dirk10 @ Feb 1 2010, 12:31 ) *
σορρυ αλλα αυτο πιος το ειπε ????ΕΛΕΟΣ μην γραφονται ανακριβιες!!ο ενας ηταν με θλαση στον δικεφαλο ο 2ρος εκανε ολοκληρο χειρουργειο στο ποδι και ο 3ος με θλαση στην γαμπα.αυτοι ειναι οι λογοι που δεν επαιξαν


Μου το ειπε ο Νικος ο Γρηγορης και ο Νασος ....
Μια ερωτηση εκανα και μονο , αν οποιος το ειπε λεει ανακριβεις αυτο ειναι αλλο θεμα , εγω εκανα μια ερωτηση πηρα μια απαντηση και σε ευχαριστω
Καλη επανοδο στα παιδια ειδικα σε αυτον που εκανε χειρουργειο
Αληθεια χειρουργειο ποιος παικτης εκανε?
Jabar
QUOTE(dirk10 @ Feb 1 2010, 12:31 ) *
σορρυ αλλα αυτο πιος το ειπε ????ΕΛΕΟΣ μην γραφονται ανακριβιες!!ο ενας ηταν με θλαση στον δικεφαλο ο 2ρος εκανε ολοκληρο χειρουργειο στο ποδι και ο 3ος με θλαση στην γαμπα.αυτοι ειναι οι λογοι που δεν επαιξαν

Ήξερα για τους δύο δεν ήξερα για σένα.Ο Παρασκευόπουλος έχει σταθεί εξαιρετικά άτυχος φέτος.Αλλά και το Φάληρο στο παιχνίδι με την Λευκάδα και σε άλλα.Καλή επάνοδο και καλή συνέχεια.
oymperto eko
QUOTE(gate14 @ Jan 31 2010, 20:11 ) *
Διπλο της ΒΟΝΙΤΣΑΣ μεσα στο Φαληρο που επαιζε χωρις Εμμανουηλιδη και Παρασκευοπουλο
ΧΑΜΟΣ !!!!!!

Eγώ σας το είχα πει. Η Βόνιτσα θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της. Άλλη ομάδα η Βόνιτσα μετά την επιστροφή του Βασίλη Καυκή. Όπως γνωρίζετε είναι πολύ δύσκολο να αγωνίζεσαι με ενα πλέι μέικερ 40 λεπτά , όσο καλός και να είναι. Ας ελπίσουμε να παίζει πλήρης σε όλα τα ματς και στο δεύτερο γύρο θα την κάνουμε τη ζημιά. 69.gif
viperbite
Ρε παιδια βαθμολογιες δεν βαζετε εδω στην Γ εθνικη?
allstar08
Ομάδα Βαθ ΑΓΩ ΝΙΚ ΗΤ

ΚΟ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 25 14 11 3
ΑΣ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 25 14 11 3
ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑ 24 14 10 4
ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ 23 14 9 5
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 22 14 8 6
ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ 21 14 7 7
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟ ΠΑ.21 14 7 7
ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ 21 14 7 7
ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ 20 14 6 8
ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ 20 14 6 8
ΑΣ ΤΗΡΩΝ ΑΓ.Θ 19 14 5 9
ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ 18 14 4 10
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ 18 14 4 10
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ Γ17 14 3 11
BAGGIO
[quote name='GENERALISSIMO' date='Jan 31 2010, 20:43 ' post='380429']
Που κρυβόσουνα εσύ φωστήρα μου;;;Τέτοιο κουβά δεν εχω ξαναματαδεί...1 στα 6 έκανες και φυσικα η Παπαγάρα διεψευσε κ πάλι τη "πιάτσα". smiley.gif
[/quote
φωστηρας.... εννοια που μου θυμιζει σχολειο... το 1 στα 6 με το 2 στα 7 και ενα παιδι του νηπιαγωγειου μπορει να το ξεχωρισει... και να το κατανοησει... με φιλικη διαθεση και οχι αντιπαραθεση.
μπασκετικα: δεν ξερω γιατι αλλα ειχα την αισθηση οτι θα σπασουν πολλες εδρες σ αυτη την αγωνιστικη. δεν σου κρυβω οτι και την βονιτσα εβλεπα 2 και αν σαν εικονα τα πολλα 2πλα δεν μου φανταζαν τουματσ θα το ειχα βαλει και αυτο. σχεδον ολα τα παιχνιδια τελειωσαν απο ενα ποντο η ενα καλαθι μεχρι 5 - 7 ποντους. θα μπορουσε ο κουβας μου να ηταν πιο αδειος...
παπαγος... πως πηγε το παιχνιδι?
navajo
τελικα ο Λιονας εχει παει περιφημα ως τωρα...πρεπει να παρουμε πισω τα λογια μας!!!!
(ειναι πολυυυυυυυυυυ τυχερος..δεν παιρνω πισω τπτ tongue.gif)
bill37
Πιστευω οτι στο Μιλωνα,δεν θα κερδισει,ο Εσπερος.
Δυσκολο να κανει 5 στα 5.
ghate
QUOTE(bill37 @ Feb 1 2010, 20:02 ) *
Πιστευω οτι στο Μιλωνα,δεν θα κερδισει,ο Εσπερος.
Δυσκολο να κανει 5 στα 5.



Δυσκολο ματς πολυ και για τις 2 ομαδες!
treliaris1985
QUOTE(bill37 @ Feb 1 2010, 20:02 ) *
Πιστευω οτι στο Μιλωνα,δεν θα κερδισει,ο Εσπερος.
Δυσκολο να κανει 5 στα 5.


1 ξερό.....
diama13
Η Βόνιτσα κατάφερε να αποδράσει με το βαρυσήμαντο "διπλό" από την έδρα του Παλαιού Φαλήρου κι έτσι πήρε βαθιά βαθμολογική... ανάσα στην προσπάθεια παραμονής της στην Γ' Εθνική κατηγορία. Ο Βασίλης Καυκής επέστρεψε στην δράση ύστερα από 2,5 μήνες, καθώς ξεπέρασε την εξάρθρωση ώμου που τον ταλαιπωρούσε. Μάλιστα, η συμμετοχή του συνδυάστηκε και με το νικηφόρο αποτέλεσμα του συγκροτήματος της Αιτωλοακαρνανίας.

Ο 25άχρονος γκαρντ με δηλώσεις του στο basketblog.gr επεσήμανε: "Είχα να παίξω από την τρίτη αγωνιστική και ένιωσα λίγο άγχος. Θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει πιο εύκολα, λόγω των σημαντικών απουσιών που είχαν οι αντίπαλοί μας, όμως, κολλήσαμε κάπως στην ζώνη και δυσκολευτήκαμε στο τέλος. Πλέον συγκεντρωνόμαστε στο ματς με τον Εθνικό, το οποίο είναι ευκαιρία για εμάς να ανέβουμε ψηλότερα στην βαθμολογία".

basketblog.gr
highaim205
Τα παρακατω links ειναι : Το πρωτο για την ακριβη βαθμολογια του 1ου Ομιλου και το δευτερο για το προγραμμα ολου του πρωταθληματος του 1ου Ομιλου.
  1. http://www.basket.gr/cont/champ/2009/vathm85.asp
http://www.basket.gr/cont/champ/2009/champ85.asp
BAGGIO
QUOTE(treliaris1985 @ Feb 1 2010, 23:00 ) *
1 ξερό.....

Ξερα ειναι ελαχιστα ματς εως κανενα... Το καλο για τον Εσπερο με τον Λιονα ειναι οτι αρχησε να παιζει μπασκετ , επιθεση και αμυνα επιτελους ειδαμε ενα πικ εντ ρολ, βοηθειες στην αμυνα και αλλα και οχι αναρχια και οτι κατσει... ολοι χανουν απο ολους... δυσκολο παιχνιδι αλλα και ο μιλων καλη ομαδα μεν αναρχια μεγαλη δε... εχει τον πρωτο λογο αλλα ο Εσπερος δεν νομιζω να πεσει ευκολα.
bill37
Mou κανει εντυπωση που στο παιχνιδι του φαληρου ο Καραμπας απο την Βονιτσα πετυχε τοσους ποντους 23 με 4 τριποντα.
Ο συγκεκριμενος,τον εχω δει κ εναντιον τις εαπ,εσπερου κ Λευκαδα,δισκολευοταν να κανει σουτ,κ οταν τα καταφερνε ειχε φοβερη αστοχια.Επειδη το Φαληρο το εχω δει στον εσπερο κ εχει καλη ομαδα,νομιζω οτι εαν λειπουν παιχτες που ειναι βασικοι,ισως χασει κ αλλα παιχνιδια,λογω οτι χανει την δυναμικοτητα της.
gunclub
QUOTE(bill37 @ Feb 2 2010, 18:18 ) *
Mou κανει εντυπωση που στο παιχνιδι του φαληρου ο Καραμπας απο την Βονιτσα πετυχε τοσους ποντους 23 με 4 τριποντα.
Ο συγκεκριμενος,τον εχω δει κ εναντιον τις εαπ,εσπερου κ Λευκαδα,δισκολευοταν να κανει σουτ,κ οταν τα καταφερνε ειχε φοβερη αστοχια.Επειδη το Φαληρο το εχω δει στον εσπερο κ εχει καλη ομαδα,νομιζω οτι εαν λειπουν παιχτες που ειναι βασικοι,ισως χασει κ αλλα παιχνιδια,λογω οτι χανει την δυναμικοτητα της.

Tα ματς που αναφέρεις είναι τα χειρότερα όλης της ομάδας(για πολλούς και διάφορους λόγους).Δες καλύτερα τα συνολικά στατιστικά του.Τώρα όσο για τις απουσίες του Φαλήρου που αναφέρονται αρκετοί,εντάξει δε νομιζω οτι έκριναν το ματς.Η Βόνιτσα έπαιξε χωρίς το σέντερ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού(3-4 λεπτά αγωνίστηκε -λόγω φάουλ)και το πλαυ μαίκερ(6-7 λεπτά αγωνίστηκε γιατι δεν είναι εντελώς έτοιμος ,μετά το σοβαρό τραυματισμό του). icon_wave.gif
bill37
QUOTE(gunclub @ Feb 2 2010, 19:36 ) *
Tα ματς που αναφέρεις είναι τα χειρότερα όλης της ομάδας(για πολλούς και διάφορους λόγους).Δες καλύτερα τα συνολικά στατιστικά του.Τώρα όσο για τις απουσίες του Φαλήρου που αναφέρονται αρκετοί,εντάξει δε νομιζω οτι έκριναν το ματς.Η Βόνιτσα έπαιξε χωρίς το σέντερ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού(3-4 λεπτά αγωνίστηκε -λόγω φάουλ)και το πλαυ μαίκερ(6-7 λεπτά αγωνίστηκε γιατι δεν είναι εντελώς έτοιμος ,μετά το σοβαρό τραυματισμό του). icon_wave.gif



Για τον κουνουπη μιλας,απο οτι καταλαβα.Εχει υψος αλλα του λειπει ταχυτητα κ δυναμη,ισως να μην ειναι ετοιμος.
Για Center περιμενει καπιος καλυτερη προσφορα.
Για τον καυκη που λες ειναι καλος ακομη κ στην χειροτερη μερα του.(ειμουνα παρων στον τραυματισμο του,ευχες να επανελθει γρηγορα
oymperto eko
QUOTE(bill37 @ Feb 2 2010, 18:18 ) *
Mou κανει εντυπωση που στο παιχνιδι του φαληρου ο Καραμπας απο την Βονιτσα πετυχε τοσους ποντους 23 με 4 τριποντα.
Ο συγκεκριμενος,τον εχω δει κ εναντιον τις εαπ,εσπερου κ Λευκαδα,δισκολευοταν να κανει σουτ,κ οταν τα καταφερνε ειχε φοβερη αστοχια.Επειδη το Φαληρο το εχω δει στον εσπερο κ εχει καλη ομαδα,νομιζω οτι εαν λειπουν παιχτες που ειναι βασικοι,ισως χασει κ αλλα παιχνιδια,λογω οτι χανει την δυναμικοτητα της.

Mάλλον φίλε μου τον συγκεκριμμένο αθλητή δεν τον γνωρίζεις και πολύ καλά, αν και θα έπρεπε γιατί φαίνεται να παρακολουθείς την ομάδα της Βόνιτσας και εκτός Πάτρας.Αν πραγματικά δεν τον γνωρίζεις μάθε λοιπόν από μένα που σου υπόσχομαι τον ξέρω πολύ καλά , πως ο Καραμπάς διακρίνεται για την τρομερή ταχύτητά του, την πολύ καλή άμυνά του, το θαυμάσιο ντράιβ του και το πολύ αξιόπιστο σούτ που διαθέτει. Τώρα αν εσύ είδες τα τρία χειρότερα μάτς της Βόνιτσας φέτος ειναι άλλη υπόθεση.Όταν μια ομάδα σε ένα αγώνα δείχνει σημάδια διάλυσης (τρώει τριαντάρες) όπως συνέβηκε σε αυτά τα τρία , λογικό ειναι και αυτός να ειναι εκτός τόπου και χρόνου με χάλια ψυχολογία.
Όσον αφορά το Φάληρο όντως είναι πολύ καλή ομάδα και γι αυτό δεν πρέπει να βασίζεται σε δύο παίχτες που δεν έπαιξαν με τη Βόνιτσα. Δέν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά η Βόνιτσα χτύπησε στα ίσια τον πρωτοπόρο Χολαργό χωρίς Καυκή και Κουλουριώτη.Μην υποτιμάς λοιπόν τη νΪκη της Βόνιτσας. Καί επιτέλους ήρθε η ώρα να παιξει και η Βόνιτσα πλήρης απο εδώ και πέρα.Και τότε θα δούμε τι αξίζει. icon_wave.gif
bill37
QUOTE(oymperto eko @ Feb 3 2010, 02:37 ) *
Mάλλον φίλε μου τον συγκεκριμμένο αθλητή δεν τον γνωρίζεις και πολύ καλά, αν και θα έπρεπε γιατί φαίνεται να παρακολουθείς την ομάδα της Βόνιτσας και εκτός Πάτρας.Αν πραγματικά δεν τον γνωρίζεις μάθε λοιπόν από μένα που σου υπόσχομαι τον ξέρω πολύ καλά , πως ο Καραμπάς διακρίνεται για την τρομερή ταχύτητά του, την πολύ καλή άμυνά του, το θαυμάσιο ντράιβ του και το πολύ αξιόπιστο σούτ που διαθέτει. Τώρα αν εσύ είδες τα τρία χειρότερα μάτς της Βόνιτσας φέτος ειναι άλλη υπόθεση.Όταν μια ομάδα σε ένα αγώνα δείχνει σημάδια διάλυσης (τρώει τριαντάρες) όπως συνέβηκε σε αυτά τα τρία , λογικό ειναι και αυτός να ειναι εκτός τόπου και χρόνου με χάλια ψυχολογία.
Όσον αφορά το Φάληρο όντως είναι πολύ καλή ομάδα και γι αυτό δεν πρέπει να βασίζεται σε δύο παίχτες που δεν έπαιξαν με τη Βόνιτσα. Δέν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά η Βόνιτσα χτύπησε στα ίσια τον πρωτοπόρο Χολαργό χωρίς Καυκή και Κουλουριώτη.Μην υποτιμάς λοιπόν τη νΪκη της Βόνιτσας. Καί επιτέλους ήρθε η ώρα να παιξει και η Βόνιτσα πλήρης απο εδώ και πέρα.Και τότε θα δούμε τι αξίζει. icon_wave.gif

Σιγουρα,σε 3 αναμετρησεις που εχω δει την ομαδα δεν μπορεις να βγαλεις σαφεστατα συμπερασματα κ ειδικα κ τα 3 εκτος εδρας.
Το ασχημο στην κατηγορια αυτη ειναι οτι υποβιβαζονται πολλες ομαδες,σε σχεση με το συνολο των ομαδων κ ανεβαινει μονο μια στην β εθνικη,πραγμα που το θεωρω υπερβολη.Για μενα καλυτερα θα ηταν να μειωθουνε οι ομιλοι απο 4 σε 2,οι ομαδες να γινουνε 16 κ να πεφτουν 2 η 3.
Δεν υποτιμω τη νικη της Βονιτσας,ουτε κ την βονιτσα,απλα ειναι σκεψεις μου.Μου αρεσει να βλεπω καλο εργο να γινετε κ αυτο το βλεπεις μεσα στο παρκε.Εαν δεν υποστιριζεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει,δεν λεει η παροιμια?(οχι το σπιτι μου αλλα κατα εμου η ημυσι καταγωγη μου.
Jabar
Γ' ΕΘΝΙΚΗ
Διευκρινήσεις από το Π. Φάληρο
Του Νίκου Βαγγέλη
02/02/2010 (16:09)

Η διοικούσα επιτροπή του Παλαιού Φαλήρου εξέδωσε ανακοίνωση μέσω της οποίας αποκατέστησε την τάξη για τα όσα ακούστηκαν σχετικά με την μη συμμετοχή των Εμμανουηλίδη, Πρινέα και Παρασκευόπουλου στο ματς με την Βόνιτσα.

Αναλυτικά:
"Με αφορμή διάφορα αήθη σχόλια που παρουσιάστηκαν σε ιστοσελίδες σχετικά με το ατυχές αποτέλεσμα της ανδρικής ομάδος μπασκετ του Α.Ο.Π.Φ στον αγώνα απέναντι στην ομάδα της Βόνιτσας και την μη συμμετοχή των αθλητών Εμμανουηλίδη Β., Πρινεα Ε. και Παρασκευοπουλο Ι., αθλητές και οι τρεις υπόδειγμα και παράδειγμα αγωνιστικής συμπεριφοράς και ήθους για τους νεώτερους αθλητές μας θέλουμε να διευκρινίσουμε τα παρακάτω:

Οι αθλητες Εμμανουηλίδης και Πρινέας τραυματίστηκαν στις προπονήσεις 28/1/10 και 29/1/10 αντίστοιχα με θλάση στον δικέφαλο ο πρώτος και θλάση στην γάμπα ο δεύτερος.
Ο αθλητής Παρασκευόπουλος μπήκε στο χειρουργείο για προγραμματισμένη μικροεπέμβαση στο πέλμα στις 29/1/10.

Και οι τρεις αθλητές ήταν παρόντες στον πάγκο της ομάδας και παρακολούθησαν όλο το παιχνίδι με το γνωστό τους πάθος κάτι που καταδεικνύει ότι ουδέποτε δημιουργήθηκε πρόβλημα στις σχέσεις των παραπάνω η οιουδήποτε αλλού αθλητή με την διοίκηση και την ομάδα.
Τον αγώνα παρακολουθήσαν από τον πάγκο της ομάδος και οι κ.κ. Πατέρας και Φρέρης.

Τελειώνοντας θέλουμε να επισημάνουμε ότι μια νέα ομάδα με νέους παίκτες,νέους προπονητές και νέα διοίκηση χωρίς γήπεδο, σε μια δύσκολη παγκόσμια οικονομική συγκυρία και παράλληλα με την συνύπαρξη του γυναικείου τμήματος μπασκετ στην Α1 εθνική κατηγορία το λιγότερο που αξίζουμε είναι πίστωση χρόνου έως την λήξη του πρωταθλήματος όποτε και θα κάνουμε εμείς πρώτοι απολογισμό και αυτοκριτική.

Είμαστε υπερήφανοι που έχουμε αθλητές και αθλήτριες με αυτή την αγωνιστική συμπεριφορά και αυτό το ήθος".
www.basketblog.gr
Jabar
Γ' ΕΘΝΙΚΗ
Τον στηρίζουν!
Του Νίκου Βαγγέλη
03/02/2010 (14:13)

Μετά το ματς κόντρα στον Εθνικό, που συνοδεύτηκε από ήττα, ο Γιώργος Ρεμεντέλας υπέβαλε την παραίτησή του από την τεχνική ηγεσία του Ψυχικού. Ωστόσο, οι διοικούντες συναντήθηκαν μαζί του και του κατέστησαν σαφές πως τον στηρίζουν απόλυτα και δεν πρόκειται να την κάνουν αποδεκτή.

Έτσι, το αθηναϊκό συγκρότημα συνεχίζει ως έχει με στόχο να βελτιώσει την συγκομιδή βαθμών του εν όψει της δύσκολης συνέχειας, αρχής γενομένης από το ματς της Κυριακής κόντρα στον Παπάγο, στον οποίο η νίκη αποκτά επιτακτικό χαρακτήρα.

Ο Μάικ Ευαγγελίτσης έχει ενοχλήσεις στην μέση, ενώ ο Άκης Αρσένης δεν έχει ξεπεράσει πλήρως το διάστρεμμα που είχε υποστεί. Πάντως, αμφότεροι αναμένεται να δώσουν κανονικά το παρών κόντρα στους "στρατηγούς".
www.basketblog.gr
GENERALISSIMO
QUOTE(Jabar @ Feb 3 2010, 21:44 ) *
Γ' ΕΘΝΙΚΗ
Τον στηρίζουν!
Του Νίκου Βαγγέλη
03/02/2010 (14:13)

Μετά το ματς κόντρα στον Εθνικό, που συνοδεύτηκε από ήττα, ο Γιώργος Ρεμεντέλας υπέβαλε την παραίτησή του από την τεχνική ηγεσία του Ψυχικού. Ωστόσο, οι διοικούντες συναντήθηκαν μαζί του και του κατέστησαν σαφές πως τον στηρίζουν απόλυτα και δεν πρόκειται να την κάνουν αποδεκτή.

Έτσι, το αθηναϊκό συγκρότημα συνεχίζει ως έχει με στόχο να βελτιώσει την συγκομιδή βαθμών του εν όψει της δύσκολης συνέχειας, αρχής γενομένης από το ματς της Κυριακής κόντρα στον Παπάγο, στον οποίο η νίκη αποκτά επιτακτικό χαρακτήρα.

Ο Μάικ Ευαγγελίτσης έχει ενοχλήσεις στην μέση, ενώ ο Άκης Αρσένης δεν έχει ξεπεράσει πλήρως το διάστρεμμα που είχε υποστεί. Πάντως, αμφότεροι αναμένεται να δώσουν κανονικά το παρών κόντρα στους "στρατηγούς".
www.basketblog.gr

το ματς της Κυριακής κόντρα στον Παπάγο, στον οποίο η νίκη αποκτά επιτακτικό χαρακτήρα. Ελπίζω να διεξαχθεί ενα δυνατό ΄παιγχνιδι εντός του παρκέ και όχι εντός "γραφείων" ,"μαγερίων" κ λοιπών χώρων...
GENERALISSIMO
QUOTE(GENERALISSIMO @ Feb 4 2010, 01:11 ) *
το ματς της Κυριακής κόντρα στον Παπάγο, στον οποίο η νίκη αποκτά επιτακτικό χαρακτήρα. Ελπίζω να διεξαχθεί ενα δυνατό ΄παιγχνιδι εντός του παρκέ και όχι εντός "γραφείων" ,"μαγερίων" κ λοιπών χώρων...

Π. Ψυχικού 17.00 ΑΕ Ψυχικού-Παπάγου Αποστολίδης-Μανουσόπουλος smiley.gif smiley.gif Kαι πριν αλλέκτωρ φωνήσαι τρίς...έσκασε η μπόμπα!Μήπως ο Α' σφύριξε το Ψυχικό-Χολαργός και έκανε τον πάγκο και τους παράγοντες του Χολαργού να βγούν έξω από τα ρούχα τους;;Jabar λέω ψέμματα;;
kaukasios
QUOTE(treliaris1985 @ Jan 20 2010, 21:09 ) *
Δεν έχασε όμως!!!!!!!!!Αρε Μιλωναααααααρααααααα. smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif



Δεν μας πιστεύεις είναι φανερό.Δεν πειράζει καλή καρδιά. icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

δεν εχω κανενα προβλημα με την ομαδα σου,απλα ειμαι αντικειμενικος.ισα-ισα που ειναι μια ιστορικη ομαδα και ειναι κριμα να βρισκεται σε αυτην την κατηγορια.
prince10
QUOTE(kaukasios @ Feb 4 2010, 15:08 ) *
δεν εχω κανενα προβλημα με την ομαδα σου,απλα ειμαι αντικειμενικος.ισα-ισα που ειναι μια ιστορικη ομαδα και ειναι κριμα να βρισκεται σε αυτην την κατηγορια.

Ο Λιόνας βλέπω τον μεταμόρφωσε τον Έσπερο!!! smiley.gif
Jabar
Γ' ΕΘΝΙΚΗ
Πονάει ο Ευαγγελίτσης!
Του Νίκου Βαγγέλη
04/02/2010 (20:41)

Το Ψυχικό συνεχίζει την προετοιμασία του για το Κυριακάτικο ματς με τον Παπάγο, αντιμετωπίζοντας ένα βαρυσήμαντο πρόβλημα. Ο Μάικ Ευαγγελίτσης είχε τις τελευταίες ημέρες έντονες ενοχλήσεις στην μέση και δεν μπορούσε να γυμναστεί σε φουλ ρυθμό.

Έτσι, ο 29χρονος σέντερ δεν έλαβε μέρος στην χθεσινή προπόνηση και πήγε στο νοσοκομείο, όπου υποβλήθηκε σε ενδελεχείς εξετάσεις προκειμένου να διαπιστωθεί το ακριβές μέγεθος του τραυματισμού του. Τελικά, διαπιστώθηκε πως ο δυναμικός παίκτης έχει υποστεί θλάση στους ραχιαίους και η συυμμετοχή του στο παιχνίδι με τους "στρατηγούς" κρίνεται εξαιρετικά αμφίβολη.
www.basketblog.gr
shooting
QUOTE(Jabar @ Feb 3 2010, 12:43 ) *
Γ' ΕΘΝΙΚΗ
Διευκρινήσεις από το Π. Φάληρο
Του Νίκου Βαγγέλη
02/02/2010 (16:09)

Η διοικούσα επιτροπή του Παλαιού Φαλήρου εξέδωσε ανακοίνωση μέσω της οποίας αποκατέστησε την τάξη για τα όσα ακούστηκαν σχετικά με την μη συμμετοχή των Εμμανουηλίδη, Πρινέα και Παρασκευόπουλου στο ματς με την Βόνιτσα.

Αναλυτικά:
"Με αφορμή διάφορα αήθη σχόλια που παρουσιάστηκαν σε ιστοσελίδες σχετικά με το ατυχές αποτέλεσμα της ανδρικής ομάδος μπασκετ του Α.Ο.Π.Φ στον αγώνα απέναντι στην ομάδα της Βόνιτσας και την μη συμμετοχή των αθλητών Εμμανουηλίδη Β., Πρινεα Ε. και Παρασκευοπουλο Ι., αθλητές και οι τρεις υπόδειγμα και παράδειγμα αγωνιστικής συμπεριφοράς και ήθους για τους νεώτερους αθλητές μας θέλουμε να διευκρινίσουμε τα παρακάτω:

Οι αθλητες Εμμανουηλίδης και Πρινέας τραυματίστηκαν στις προπονήσεις 28/1/10 και 29/1/10 αντίστοιχα με θλάση στον δικέφαλο ο πρώτος και θλάση στην γάμπα ο δεύτερος.
Ο αθλητής Παρασκευόπουλος μπήκε στο χειρουργείο για προγραμματισμένη μικροεπέμβαση στο πέλμα στις 29/1/10.

Και οι τρεις αθλητές ήταν παρόντες στον πάγκο της ομάδας και παρακολούθησαν όλο το παιχνίδι με το γνωστό τους πάθος κάτι που καταδεικνύει ότι ουδέποτε δημιουργήθηκε πρόβλημα στις σχέσεις των παραπάνω η οιουδήποτε αλλού αθλητή με την διοίκηση και την ομάδα.
Τον αγώνα παρακολουθήσαν από τον πάγκο της ομάδος και οι κ.κ. Πατέρας και Φρέρης.

Τελειώνοντας θέλουμε να επισημάνουμε ότι μια νέα ομάδα με νέους παίκτες,νέους προπονητές και νέα διοίκηση χωρίς γήπεδο, σε μια δύσκολη παγκόσμια οικονομική συγκυρία και παράλληλα με την συνύπαρξη του γυναικείου τμήματος μπασκετ στην Α1 εθνική κατηγορία το λιγότερο που αξίζουμε είναι πίστωση χρόνου έως την λήξη του πρωταθλήματος όποτε και θα κάνουμε εμείς πρώτοι απολογισμό και αυτοκριτική.

Είμαστε υπερήφανοι που έχουμε αθλητές και αθλήτριες με αυτή την αγωνιστική συμπεριφορά και αυτό το ήθος".
www.basketblog.gr

Πιστευω οτι ολοι θα πρέπει να στηριζουμε προσπαθειες σαν αυτη του φαληρου και να ενθαρυνουμε αυτους που θελουν να προσφερουν στο μπάσκετ.
allstar08
15η Αγωνιστική

Ημ/νία Ωρα Αγώνας

07/02/10 17:00 ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ - ΑΣ ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 2

07/02/10 17:00 ΑΣ ΤΗΡΩΝ ΑΓ.ΘΕΟΔΩΡΩΝ - ΚΟ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 2

07/02/10 17:00 ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ 1

07/02/10 17:00 ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ 1

07/02/10 17:00 ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ - ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 1

07/02/10 17:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ - ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟ ΠΑ. 1

07/02/10 17:00 ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ - ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ 1
johnis
Από τη μέχρι στιγμής πορεία των ομάδων φαίνεται ότι η άνοδος θα παιχτεί μεταξύ του Χολαργού, της Αμαλιάδας και της Λευκάδας, ενώ η σωτηρία μεταξύ όλων των άλλων (πλην του Π. Φαλήρου που θα σωθεί μάλλον εύκολα αλλά δε νομίζω να μπορεί να διεκδικήσει).

Άνοδος:

Ο Χολαργός έχει ένα θεωρητικό πλεονέκτημα γιατί έχει 3/3 στα ντέρμπι πρωτοπόρων. Παρεμπιπτόντως ένα μπράβο στη διοίκηση και τα παιδιά του Χολαργού που έχουν φτιάξει μια ομάδα πολύ καλή, μαχητική, χωρίς μεγάλα ονόματα. Πιστεύω κανείς δεν τους πίστευε για πάνω στην αρχή της χρονιάς. Πιστεύω πάντως ότι τις προηγούμενες χρονιές δε θα μπορούσε να χτυπήσει άνοδο η ομάδα. Μοιάζει αρκετά –κ στο στυλ παιχνιδιού- με το Ζωγράφου των προηγουμένων ετών.

Ο Κόροιβος έχει πληρές ρόστερ μέχρι το 3-4. Σέντερ είναι μόνο ο Καμαριώτης και δε ξέρω πόσο μπορεί να αντέξει ακόμα μόνος του. Αν αντέξει, ο Κόροιβος θα παίξει την άνοδο μέσα με το Χολαργό και στη Λευκάδα. Είναι αρκετά πιθανό όμως να χάσει και την επαφή με την κορυφή ως το τέλος.

Η Λευκάδα έχει κατ’ εμέ το πληρέστερο ρόστερ στην κατηγορία (ιδιαίτερα από το 3 και πάνω – οι περισσότεροι ψηλοί της ομάδας θα έπαιζαν βασικοί σε οποιαδήποτε ομάδα της κατηγορίας). Εξακολουθεί να είναι πρώτο φαβορί για μένα, γιατί πιστεύω ότι ο Χολαργός θα γκελάρει και είναι στα χέρια της Λευκάδας να πάει τρένο και να ανέβει.

Το Φάληρο (όπως και το Ψυχικό) είναι ομάδα καλοσχεδιασμένη 7-8 παικτών. Το πρόβλημα με αυτές τις ομάδες είναι ότι όταν βγάλουν τραυματισμούς ή χρεωθούν με πολλά φάουλ νωρίς κάποιοι παίκτες, μπορεί να χάσουν οποιοδήποτε παιχνίδι. Πιστεύω θα σωθούν εύκολα –κ το Ψυχικό που πραγματικά πιστεύω είναι τυχαία η βαθμολογική του θέση, θα σωθεί εύκολα τελικά.

Από τους υποψήφιους για υποβιβασμό, πρώτα φαβορί θεωρώ τη Σπάρτη, τη Βόνιτσα, τον Άλιμο, τον Τήρωνα και την ΕΑΠ. Η Σπάρτη δε δείχνει να έχει καλή χημεία και έχει κάποιους παίκτες οι οποίοι φαίνεται να παίζουν για τον εαυτό τους. Έχει μείνει πίσω και έχει χάσει στην έδρα της από ομάδες που στοχεύουν στη σωτηρία. Η Βόνιτσα μου άρεσε πολύ. Δεμένη ομάδα, με περιορισμένες δυνατότητες το ρόστερ της αλλά όλοι παίζουν για την ομάδα. Έχουν πρόβλημα κυρίως στην επίθεση: είναι όλοι μαχητικοί και μπορούν και να σκοράρουν στη μέρα τους αλλά είναι λίγο μονοδιάστατοι επιθετικά. Η ομάδα δεν έχει βάθος και έχει κάνει αρκετές ήττες στην έδρα της στην άρχη που δεν είχε κόσμο που μπορεί να αποβούν μοιραίες (π.χ. Φάληρο στην πρεμιέρα, Παπάγου, Ψυχικό). Ο Άλιμος ενώ έχει καλό ρόστερ, σε όσα παιχνίδια τους έχω δει, τα παιδιά φαίνονται κάποιες στιγμές να βαριούνται να παίξουν. Παίζουν κάπως άψυχα και όρθιοι. Ενδεχομένως αυτό να είναι αποτέλεσμα της κακής μέχρι τώρα πορείας γιατί οι περισσότεροι είναι αποδεδειγμένα καλοί παίκτες. Ο Τήρων δεν είχε σουτ όσο έλειπε ο Καζιάνης (πλην του Κωνσταντώνη κ λίγο του Κασιούμη) κ αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μπορεί να κερδίσει μόνο με χαμηλά σκορ. Τα περισσότερα παιχνίδια που κατάφερε να κρατήσει χαμηλά (ιδίως στην έδρα του), τα πήρε. Θα παλέψει, αν κλέψει 2 ματσάκια εκτός από τους ανταγωνιστές, έχει ελπίδες. Η ΕΑΠ είναι καθαρά ομάδα έδρας, αν κ μέχρι στιγμής δεν τα πάει άσχημα, στηρίζεται σε λίγους παίκτες και όσοι άλλοι μπαίνουν είναι κυρίως για να δώσουν ανάσες. Ιδίως αν έχουν κάποιο τραυματισμό σε 1 από τα 2 βασικά γκαρ, θα κάνουν σερί ηττών πιστεύω.

Οι υπόλοιποι πάντως (Παπάγου, Μίλωνας, Έσπερος, Εθνικός) δεν αποκλείεται να κινδυνεύσουν. Ο Παπάγου έχει πολύ καλούς σουτέρ, αλλά στηρίζεται πολύ και στον Υφαντή και αυτά τα δύο μαζί σημαίνουν ότι μπορεί να χάσει από οποιονδήποτε (πχ αν κάνει φάουλ ο Υφαντής και οι σουτέρ είναι σε κακή μέρα). Η ομάδα έχει αυτή τη στιγμή πολύ καλή ψυχολογία όπως φαίνεται. Αν πάρει τις κάτω ομάδες στην έδρα του δε θα κινδυνεύσει. Ο Μίλωνας είναι μαζί με το Ψυχικό οι 2 ομάδες που είναι βαθμολογικά χαμηλότερα των προσδοκιών μου. Το Ψυχικό όμως παίζει καλό μπάσκετ, έχει χάσει πολλά παιχνίδια στον πόντο και είχε πολλούς τραυματισμούς. Ο Μίλωνας αν και είχε επίσης τραυματισμούς, δεν παίζει ομαδικά, στηρίζεται πολύ στα ατομικά χαρίσματα των παικτών του και στο γρήγορο στυλ μπάσκετ που είναι λίγο άναρχο και προσωπικά δε μου αρέσει, που θα του δίνει νίκες με τις θεωρητικά υποδεέστερες ομάδες, όμως μάλλον θα χάνει στα ντέρμπι. Έχει πολύ καλά γκαρ (τουλ. 4 παιδιά + τον Παπαδάκη στο 3 που στις περισσότερες ομάδες της κατηγορίας θα έπαιζαν βασικοί) αλλά δεν το εκμεταλλεύεται σωστά κατ’ εμέ.. Μάλλον πάντως δε θα κινδυνεύσει. Ο Έσπερος μου αρέσει σαν ομάδα, αλλά επίσης στηρίζεται πολύ στην έδρα του. Έχει κάνει πολύ καλό σερί στα τελευταία παιχνίδια και αν κλέψει κανά 2 ματσάκια εκτός δε θα κινδυνεύσει. Η δύναμή του είναι στους ψηλούς. Ο Εθνικός είναι μαχητική ομάδα, περιορισμένων ίσως δυνατοτήτων αλλά τίμια κατ’ εμέ, όλα τα παιχνίδια τα παλεύει και αν δεν είχε κάνει κοιλιά στη μέση του πρώτου γύρου δε θα ανησυχούσε τώρα. Παίζει λίγο άναρχα καμιά φορά, ιδίως ο Μακρής, αλλά του βγαίνει ιδίως εντός έδρας και πιστεύω τελικά θα σωθεί.
jorhe
QUOTE(johnis @ Feb 5 2010, 16:08 ) *
Από τη μέχρι στιγμής πορεία των ομάδων φαίνεται ότι η άνοδος θα παιχτεί μεταξύ του Χολαργού, της Αμαλιάδας και της Λευκάδας, ενώ η σωτηρία μεταξύ όλων των άλλων (πλην του Π. Φαλήρου που θα σωθεί μάλλον εύκολα αλλά δε νομίζω να μπορεί να διεκδικήσει).

Άνοδος:

Ο Χολαργός έχει ένα θεωρητικό πλεονέκτημα γιατί έχει 3/3 στα ντέρμπι πρωτοπόρων. Παρεμπιπτόντως ένα μπράβο στη διοίκηση και τα παιδιά του Χολαργού που έχουν φτιάξει μια ομάδα πολύ καλή, μαχητική, χωρίς μεγάλα ονόματα. Πιστεύω κανείς δεν τους πίστευε για πάνω στην αρχή της χρονιάς. Πιστεύω πάντως ότι τις προηγούμενες χρονιές δε θα μπορούσε να χτυπήσει άνοδο η ομάδα. Μοιάζει αρκετά –κ στο στυλ παιχνιδιού- με το Ζωγράφου των προηγουμένων ετών.

Ο Κόροιβος έχει πληρές ρόστερ μέχρι το 3-4. Σέντερ είναι μόνο ο Καμαριώτης και δε ξέρω πόσο μπορεί να αντέξει ακόμα μόνος του. Αν αντέξει, ο Κόροιβος θα παίξει την άνοδο μέσα με το Χολαργό και στη Λευκάδα. Είναι αρκετά πιθανό όμως να χάσει και την επαφή με την κορυφή ως το τέλος.

Η Λευκάδα έχει κατ’ εμέ το πληρέστερο ρόστερ στην κατηγορία (ιδιαίτερα από το 3 και πάνω – οι περισσότεροι ψηλοί της ομάδας θα έπαιζαν βασικοί σε οποιαδήποτε ομάδα της κατηγορίας). Εξακολουθεί να είναι πρώτο φαβορί για μένα, γιατί πιστεύω ότι ο Χολαργός θα γκελάρει και είναι στα χέρια της Λευκάδας να πάει τρένο και να ανέβει.

Το Φάληρο (όπως και το Ψυχικό) είναι ομάδα καλοσχεδιασμένη 7-8 παικτών. Το πρόβλημα με αυτές τις ομάδες είναι ότι όταν βγάλουν τραυματισμούς ή χρεωθούν με πολλά φάουλ νωρίς κάποιοι παίκτες, μπορεί να χάσουν οποιοδήποτε παιχνίδι. Πιστεύω θα σωθούν εύκολα –κ το Ψυχικό που πραγματικά πιστεύω είναι τυχαία η βαθμολογική του θέση, θα σωθεί εύκολα τελικά.

Από τους υποψήφιους για υποβιβασμό, πρώτα φαβορί θεωρώ τη Σπάρτη, τη Βόνιτσα, τον Άλιμο, τον Τήρωνα και την ΕΑΠ. Η Σπάρτη δε δείχνει να έχει καλή χημεία και έχει κάποιους παίκτες οι οποίοι φαίνεται να παίζουν για τον εαυτό τους. Έχει μείνει πίσω και έχει χάσει στην έδρα της από ομάδες που στοχεύουν στη σωτηρία. Η Βόνιτσα μου άρεσε πολύ. Δεμένη ομάδα, με περιορισμένες δυνατότητες το ρόστερ της αλλά όλοι παίζουν για την ομάδα. Έχουν πρόβλημα κυρίως στην επίθεση: είναι όλοι μαχητικοί και μπορούν και να σκοράρουν στη μέρα τους αλλά είναι λίγο μονοδιάστατοι επιθετικά. Η ομάδα δεν έχει βάθος και έχει κάνει αρκετές ήττες στην έδρα της στην άρχη που δεν είχε κόσμο που μπορεί να αποβούν μοιραίες (π.χ. Φάληρο στην πρεμιέρα, Παπάγου, Ψυχικό). Ο Άλιμος ενώ έχει καλό ρόστερ, σε όσα παιχνίδια τους έχω δει, τα παιδιά φαίνονται κάποιες στιγμές να βαριούνται να παίξουν. Παίζουν κάπως άψυχα και όρθιοι. Ενδεχομένως αυτό να είναι αποτέλεσμα της κακής μέχρι τώρα πορείας γιατί οι περισσότεροι είναι αποδεδειγμένα καλοί παίκτες. Ο Τήρων δεν είχε σουτ όσο έλειπε ο Καζιάνης (πλην του Κωνσταντώνη κ λίγο του Κασιούμη) κ αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μπορεί να κερδίσει μόνο με χαμηλά σκορ. Τα περισσότερα παιχνίδια που κατάφερε να κρατήσει χαμηλά (ιδίως στην έδρα του), τα πήρε. Θα παλέψει, αν κλέψει 2 ματσάκια εκτός από τους ανταγωνιστές, έχει ελπίδες. Η ΕΑΠ είναι καθαρά ομάδα έδρας, αν κ μέχρι στιγμής δεν τα πάει άσχημα, στηρίζεται σε λίγους παίκτες και όσοι άλλοι μπαίνουν είναι κυρίως για να δώσουν ανάσες. Ιδίως αν έχουν κάποιο τραυματισμό σε 1 από τα 2 βασικά γκαρ, θα κάνουν σερί ηττών πιστεύω.

Οι υπόλοιποι πάντως (Παπάγου, Μίλωνας, Έσπερος, Εθνικός) δεν αποκλείεται να κινδυνεύσουν. Ο Παπάγου έχει πολύ καλούς σουτέρ, αλλά στηρίζεται πολύ και στον Υφαντή και αυτά τα δύο μαζί σημαίνουν ότι μπορεί να χάσει από οποιονδήποτε (πχ αν κάνει φάουλ ο Υφαντής και οι σουτέρ είναι σε κακή μέρα). Η ομάδα έχει αυτή τη στιγμή πολύ καλή ψυχολογία όπως φαίνεται. Αν πάρει τις κάτω ομάδες στην έδρα του δε θα κινδυνεύσει. Ο Μίλωνας είναι μαζί με το Ψυχικό οι 2 ομάδες που είναι βαθμολογικά χαμηλότερα των προσδοκιών μου. Το Ψυχικό όμως παίζει καλό μπάσκετ, έχει χάσει πολλά παιχνίδια στον πόντο και είχε πολλούς τραυματισμούς. Ο Μίλωνας αν και είχε επίσης τραυματισμούς, δεν παίζει ομαδικά, στηρίζεται πολύ στα ατομικά χαρίσματα των παικτών του και στο γρήγορο στυλ μπάσκετ που είναι λίγο άναρχο και προσωπικά δε μου αρέσει, που θα του δίνει νίκες με τις θεωρητικά υποδεέστερες ομάδες, όμως μάλλον θα χάνει στα ντέρμπι. Έχει πολύ καλά γκαρ (τουλ. 4 παιδιά + τον Παπαδάκη στο 3 που στις περισσότερες ομάδες της κατηγορίας θα έπαιζαν βασικοί) αλλά δεν το εκμεταλλεύεται σωστά κατ’ εμέ.. Μάλλον πάντως δε θα κινδυνεύσει. Ο Έσπερος μου αρέσει σαν ομάδα, αλλά επίσης στηρίζεται πολύ στην έδρα του. Έχει κάνει πολύ καλό σερί στα τελευταία παιχνίδια και αν κλέψει κανά 2 ματσάκια εκτός δε θα κινδυνεύσει. Η δύναμή του είναι στους ψηλούς. Ο Εθνικός είναι μαχητική ομάδα, περιορισμένων ίσως δυνατοτήτων αλλά τίμια κατ’ εμέ, όλα τα παιχνίδια τα παλεύει και αν δεν είχε κάνει κοιλιά στη μέση του πρώτου γύρου δε θα ανησυχούσε τώρα. Παίζει λίγο άναρχα καμιά φορά, ιδίως ο Μακρής, αλλά του βγαίνει ιδίως εντός έδρας και πιστεύω τελικά θα σωθεί.

Αν και διαφωνώ σε πολλα σημεια η αναλυση σου ειναι πολυ καλη.Η επομενη αγωνιστικη ειναι πολυ κρισιμη με ματς φωτια.Κανενας απο τους πρωτους δεν εχει ευκολο ματς.Ακομα και η Λευκαδα θα φτησει αιμα για να κερδισει.Ολα τα λεφτα ομως ειναι στη Βονιτσα που λογω βαθμολογιας αλλα και των γεγονοτων του α γυρου θα γινει χαλασμος.
bill37
Tα δικα μου προγνωστικα για τα παιχνιδια της κυριακης ειναι

ΕΑΠ--ΚΟΡΟΙΒΟΣ 1

ΤΗΡΩΝ--ΧΟΛΑΡΓΟΣ 2

ΔΟΞΑ--ΦΑΛΗΡΟ 1

ΜΙΛΩΝ--ΕΣΠΕΡΟΣ 1

ΑΛΙΜΟΣ--ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ 1

ΨΥΧΙΚΟ--ΠΑΠΑΓΟΥ 2

ΒΟΝΙΤΣΑ--ΕΘΝΙΚΟΣ 1
navajo
εσπερος διπλο ξερο,.. smiley.gif
oymperto eko
ακούγεται πολύ έντονα πως στον Εθνικό προπονείται παλιός σέρβος παικτης με σκοπό την έκδοση δελτίου.Αν αυτό γίνει θα πρόκειται για καθαρη αλλοίωση πρωτάθλήματος.Ελπίζω οι διοικούντες την Ομοσπονδία να μην το επιτρέψουν.Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο ο συγκεκριμμένος αθλητής, να είναι νόμιμος αν έχει να παίξει τουλάχιστον τρία χρόνια.Για να δουμε...
Jabar
Για την προστασία κάποιου,διέγραψα ένα ποστ το οποίο είχε γράψει.Επίσης με την αιτία που δικαιολογούσε πράξη βίας του έβαλα ένα φάουλ.
jim 3

Παπάγου – Μίλων 72-67
Διαιτητές: Παπαθανασίου – Ραχιώτης.
Τα δεκάλεπτα: 21-25, 36-33, 51-44, 72-67.
ΠΑΠΑΓΟΥ (Κονδύλης): Σωφρονάς 21 (3), Μουμπάρακ 2, Μέντζος 5 (1), Βασάλος 2, Στεργάκης 18 (4), Κωστής, Μακρής, Υφαντής 19, Κατσαντώνης 5.
ΜΙΛΩΝ (Παππάς): Ψυχογιόπουλος 2, Τριανταφύλλου 23 (1), Παπαδάκης 15 (2), Καραχοντζίτης 7 (1), Χαλβατζής 14, Χριστοφάκης 6 (2), Κρασόπουλος, Ντόκος.

ποιος ειναι ο pg του παπαγου;

gallis1974
QUOTE(bill37 @ Feb 5 2010, 19:26 ) *
Tα δικα μου προγνωστικα για τα παιχνιδια της κυριακης ειναι

ΕΑΠ--ΚΟΡΟΙΒΟΣ 2

ΤΗΡΩΝ--ΧΟΛΑΡΓΟΣ 1 (σας τρελανα?)

ΔΟΞΑ--ΦΑΛΗΡΟ 1

ΜΙΛΩΝ--ΕΣΠΕΡΟΣ 1

ΑΛΙΜΟΣ--ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ 1

ΨΥΧΙΚΟ--ΠΑΠΑΓΟΥ 1

ΒΟΝΙΤΣΑ--ΕΘΝΙΚΟΣ 2

jim 3
sorry jabar 77.gif καταλαθος το εκανα
jorhe
Mάγκες το νεο της μέρας είναι οτι το gamato info άνοιξε! Καλή επιτυχία στη Βόνιτσα. smiley.gif
jim 3
μπορουμε να βλεπουμε καπου τα live scores;
jim 3
smiley.gif απαντηστε μου!please!! smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.