Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γ' Εθνική 2009-10 1ος Όμιλος Νότου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Γ Εθνική
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
GENERALS 1966
Θα ηταν νομιζω χρησιμο για ολους να επιδοκιμαζεται η αναφορα καταστασεων και γεγονοτων που αμαυρωνουν το αθλημα και οχι να αποδοκιμαζεται χαρακτηριστικα με αποδωση φαουλ, λογοκιρισιας μεσω αντικαταστασεως λεγομενων με τελιτσες κ.ο.κ. Στο κατω κατω αν καποιος εχει να προσδωσει διαφορετικη διασταση στο τι ειπωθηκε απο τον east end και επιχειρηματολογωντας να αντικρουσει ως ψευδη αυτα, τοτε ας το πραξει. Να μιλαμε καθαρα για μπασκετ, οταν οι κυριοι με τα γκρι ενθαρρυνουν την προοδο του και την ευγενη αμιλα. Οταν μιλαμε ομως για εντεταλμενους εκτελεστες, οι οποιοι δυναμιτιζουν ενα παιχνιδι και το οδηγουν εκτος ελεγχου, τοτε θα πρεπει να αφηνουμε τουλαχιστον μεσα απο το φορουμ να ακουγεται η αληθεια της αμαυρωσης του αθληματος απο τους γκρι. Η αποποιηση ευθυνων και η αποσιωπηση καθ'ολα μεμπτων γεγονοτων ειναι η πιο ευκολη και ανωδυνη επιλογη (και σε καμμια περιπτωση λυση).

Φιλικοτατα
east end papagou
Οι "Αναμαρτητοι" καλουν τους "αμαρτωλους" να σωπασουν....
Να σωπασουν για ακομη μια φορα για να μην μαθευτουν τα παιχνιδια καποιων στις πλατες αλλων...
Ο Παπαγου επαιξε καλυτερο μπασκετ σημερα αλλα καποιοι εξωγηπεδικοι δεν ηθελαν ο Παπαγος να εξασφαλισει τη σωτηρια του!!!
Και καλουν τωρα εμας τους απλουςς οπαδους του μπασκετ και φιλαθλους του Παπαγου να σωπασουμε...
Κρινετε μονοι σας...
solomon
Δεν νομιζω να επεσα εξω στις εκτιμησεις μου......... Τι λετε????

το κοκαλακι της νυχτεριδας ποα ομαδα το διεκδικει......????????
nikefalin
QUOTE(east end papagou @ Mar 7 2010, 23:38 ) *
Οι "Αναμαρτητοι" καλουν τους "αμαρτωλους" να σωπασουν....
Να σωπασουν για ακομη μια φορα για να μην μαθευτουν τα παιχνιδια καποιων στις πλατες αλλων...
Ο Παπαγου επαιξε καλυτερο μπασκετ σημερα αλλα καποιοι εξωγηπεδικοι δεν ηθελαν ο Παπαγος να εξασφαλισει τη σωτηρια του!!!
Και καλουν τωρα εμας τους απλουςς οπαδους του μπασκετ και φιλαθλους του Παπαγου να σωπασουμε...
Κρινετε μονοι σας...


αντιθέτως, βάλτε το ονοματάκι σας ( ή στείλτε το σε μας μας με πμ) , αποφύγετε τους κακοήθεις χαρακτηρισμούς και γράψτε.
Αυτοί είναι οι κανόνες για εδώ . Αν δεν σας αντιπροσωπεύουν, free to go

τελειώνει εδώ το of topic.

Μόνο με πμ η συνέχεια

Jabar
QUOTE(GENERALS 1966 @ Mar 7 2010, 23:36 ) *
Θα ηταν νομιζω χρησιμο για ολους να επιδοκιμαζεται η αναφορα καταστασεων και γεγονοτων που αμαυρωνουν το αθλημα

Συμφωνώ απόλυτα.
QUOTE
και οχι να αποδοκιμαζεται χαρακτηριστικα με αποδωση φαουλ, λογοκιρισιας μεσω αντικαταστασεως λεγομενων με τελιτσες κ.ο.κ.

Καμία λογοκρισία, η απαλοιφή του χαρακτηρισμού δεν αλλοιώνει τη σημασία του κειμένου,ούτε αποτελεί επιχείρημα και βάση απόδειξης των λεγομένων.Απλά χαρακτηρίζει και εκείνον που το χρησιμοποιεί.
QUOTE
Στο κατω κατω αν καποιος εχει να προσδωσει διαφορετικη διασταση στο τι ειπωθηκε απο τον east end και επιχειρηματολογωντας να αντικρουσει ως ψευδη αυτα, τοτε ας το πραξει.

Επί της ουσίας αν δεν έχει δει το ματς, ούτε να συμφωνήσει κανείς, ούτε να διαφωνήσει μπορεί.Απλά όχι χαρακτηρισμούς ,επαναλαμβάνω σε όλους τους τόνους.
QUOTE
Να μιλαμε καθαρα για μπασκετ, οταν οι κυριοι με τα γκρι ενθαρρυνουν την προοδο του και την ευγενη αμιλα. Οταν μιλαμε ομως για εντεταλμενους εκτελεστες, οι οποιοι δυναμιτιζουν ενα παιχνιδι και το οδηγουν εκτος ελεγχου, τοτε θα πρεπει να αφηνουμε τουλαχιστον μεσα απο το φορουμ να ακουγεται η αληθεια της αμαυρωσης του αθληματος απο τους γκρι. Η αποποιηση ευθυνων και η αποσιωπηση καθ'ολα μεμπτων γεγονοτων ειναι η πιο ευκολη και ανωδυνη επιλογη (και σε καμμια περιπτωση λυση).

Πολύ κακή διαιτησία,που στέρησε τη νίκη δεκτό ,το εντεταλμένη υπηρεσία όμως χρήζει απόδειξης η υπογραφής. Όλα τα γεγονότα στη φόρα μαζί σου.Γεγονότα, όχι εικασίες.Αλλιώς και το όνομα μας να τα υπογράφει.




QUOTE(east end papagou @ Mar 7 2010, 23:38 ) *
Οι "Αναμαρτητοι" καλουν τους "αμαρτωλους" να σωπασουν....
Να σωπασουν για ακομη μια φορα για να μην μαθευτουν τα παιχνιδια καποιων στις πλατες αλλων...
Ο Παπαγου επαιξε καλυτερο μπασκετ σημερα αλλα καποιοι εξωγηπεδικοι δεν ηθελαν ο Παπαγος να εξασφαλισει τη σωτηρια του!!!
Και καλουν τωρα εμας τους απλουςς οπαδους του μπασκετ και φιλαθλους του Παπαγου να σωπασουμε...
Κρινετε μονοι σας...

Κανένας δεν καλεί κανένα να σωπάσει .Γράψε μου σε παρακαλώ τα ονόματα εκείνων, που θέλουν να καταδικάσουν τον Παπάγο,ποια ομάδα θέλουν να σώσουν,όλο το δύσοσμο παρασκήνιο,βάλε την υπογραφή και δεν θα στο πειράξει,κανείς.
Οι γενικότητες απλά κουράζουν.
GENERALS 1966
QUOTE(Jabar @ Mar 8 2010, 00:06 ) *
Συμφωνώ απόλυτα.

Καμία λογοκρισία, η απαλοιφή του χαρακτηρισμού δεν αλλοιώνει τη σημασία του κειμένου,ούτε αποτελεί επιχείρημα και βάση απόδειξης των λεγομένων.Απλά χαρακτηρίζει και εκείνον που το χρησιμοποιεί.

Επί της ουσίας αν δεν έχει δει το ματς, ούτε να συμφωνήσει κανείς, ούτε να διαφωνήσει μπορεί.Απλά όχι χαρακτηρισμούς ,επαναλαμβάνω σε όλους τους τόνους.

Πολύ κακή διαιτησία,που στέρησε τη νίκη δεκτό ,το εντεταλμένη υπηρεσία όμως χρήζει απόδειξης η υπογραφής. Όλα τα γεγονότα στη φόρα μαζί σου.Γεγονότα, όχι εικασίες.Αλλιώς και το όνομα μας να τα υπογράφει.

1/. χαιρομαι που συμφωνεις απεριφραστα μαζι μου στο σημαντικοτερο και ουσιαστικοτερο αρκει οντως και στην πραξη να επιδοκιμαζεται.

2/. οι χαρακτηρισμοι χαρακτηριζουν εκεινον που τους χρησιμοποιει οταν εμπεριεχουν δολο και υστεροβουλια. εδω μιλαμε για εκθεση γεγονοτων εχοντας ιδιαν αποψη της συγκεκριμενης καταστασης.

3/. γι αυτο κι εγω "προ(σ)καλω" οποιον ειδε το ματς να εκθεσει γεγονοτα που να μαρτυρουν το αντιθετο απο αυτο που καθ'ολα απεριφραστα δηλωσε ο east end

4/. το εντεταλμενη υπηρεσια δεν μπορω να στο αποδειξω εχοντας καποιο εγγραφο στα χερια μου. αν το ειχα...δεν θα ποσταρα εδω αλλα θα ημουν ηδη στα αρμοδια οργανα για να επιληφθουν. Εικασιες??? Εικασιες οντας στο γηπεδο? Γεγονοτα και μαλιστα τρανταχτα σε σημειο που τιναξε το παιχνιδι στον αερα. Τελοσπαντων...λυση δεν προκειται να βρεθει αλλα ουτε και να δωθει...τουλαχιστον ας ενημερωνεται ο φιλαθλος κοσμος για το τι συμβαινει τις Κυριακες απεναντι σε ιστορικους συλλογους και πως το "σφαξιμο" εντασσεται πλεον στον θεμιτο ανταγωνισμο.
lefkadian
ΕΣΠΕΡΟΣ - ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 73 - 80

Διαιτητές: Τεφτίκης - Παπαγιαννόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 33-28, 49-46, 60-60 (κ.α.), 70-70 (α’ παρ), 73-80 (β’ παρ.)

Έσπερος (Λιόνας): Νιφόρας 6, Τρυφωνόπουλος 6, Ιωαννίδης 2, Λαμπρόπουλος 2, Αποστολόπουλος, Θωνιάτης 6 (1), Ιωάννου 19 (2), Σταυρουλάκης 6, Κάλλης 12 (1), Βασίλιεβ, Πελεκούδας, Αγγελόπουλος 14.

Δόξα Λευκάδας (Βουρνάς): Μ. Παπαδόπουλος 18 (2), Πρέντζας, Κατωπόδης 6 (1), Σκούφης 21 (4), Κόκλας, Δουβίτσας 4, Βλαβιανός, Γιαννουκάκης 13 (2), Στρ. Παπαδόπουλος, Λυμπάρης 13 (2), Τζανιδάκης 5 (1).

Εθνικός – Ε.Α. Πατρών 68-62

Διαιτητές: Κοντίλης - Φάκαρος

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-30, 56-43, 68-62

Εθνικός (Ποδαράς): Παρίσος 4, Σίνος 8 (2), Παπαδημητρίου 14 (3), Χεργκελετζής 20 (2), Μακρής 11, Μπίκουλης 4, Διαμαντόπουλος 4, Ξιούρας 3 (1), Αρώνης 2.

ΕΑ Πατρών (Λυκούδης - Στάνκοβιτς): Λυκούδης Π, Μιχαηλίδης13 (2), Σταυρόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Τσεκλένης 2, Μανδαλάκης 26 (3), Κοσμάς, Λιούρδης 12 (2), Καλαπανίδας 9.

Άλιμος - Βόνιτσα 89-82

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος - Νικολόπουλος Φιλ.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 49-48, 71-64, 89-82

Άλιμος (Μποσγανάς): Αγγελόπουλος 5 (1), Κορίζης 14, Μάνος 51 (9), Ζαλώνης , Μουρατίδης 9, Σακελλαρόπουλος, Μανώλας 6, Χαλκιάς 4, Ψυχογιός, Σέιφερ.

Βόνιτσα (Παπίρης): Κούτσικος, Στατομήτρος 6, Καδηγιαννόπουλος 3 (1), Πέρλης 10, Καραμπάς 18 (4), Παπαμιχαήλ, Κουλουριώτης 2, Βαβέτσης 7 (1), Κουνούπης 9 (1), Καυκής 27.

Μίλων – Ψυχικό 73-83 παρ. (66-66 κ.α.)

Διαιτητές: Αναγνώστου - Μαγγωνάκης

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 29-30, 51-48, 66-66, 73-83

Μίλων (Παππάς): Ψυχογιόπουλος 2, Τριανταφύλλου 16, Παπαδάκης 9 (1), Καραχοντζίτης 7 (1), Αντωνόπουλος, Χαλβατζής 16, Χριστοφάκης 4, Κρασόπουλος , Βουρλίτης 19.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Τζελέπης , Γεωργίου 21 (4), Παπαδημητρίου, Ντάσης, Γαπκιάδης 3 (1), Γκαϊντάσοβ 17, Αρσένης 16 (4), Μιχόπουλος 8 (1), Ευαγγελίτσης 16, Λογοθέτης 2.

Χολαργός - Σπαρτιατικός 85-50

Διαιτητές: Δημόπουλος – Λουκαράκης.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 40-23, 62-39, 85-50.

Χολαργός (Παπαμάρκος) Γιάννη, Τσιώμος 11 (3), Στεφανής 14, Μήτρου 14 (2), Ζέγκος, Ρώσσης, Κουτουζής 13 (1), Πιτροπάκης 7 (1), Αναγνωστόπουλος 6 (2), Στρατάκης 8, Τασόπουλος 12.

Σπαρτιατικός (Ψυχογιός): Ζαμπέτης, Γιάτρας , Μουχτερός, Μπακογιάννης 21, Καυκής 6, Ρηγάκος, Σπυράκος 7 (1), Μπουγάδης, Ιμπέζα 12 (1), Τσικούρης 2.

Παπάγου - Τήρων Αγ.Θεοδ. 70-71

Διαιτητές: Νικολακέα - Χριστοδούλου Γ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-25, 55-45, 70-71

Παπάγου (Κονδύλης): Σωφρονάς 7 (1), Μουμπάρακ 3 (1), Μέντζος 7 (1), Βασάλος, Στεργάκης 14 (3), Κωστής 8, Μακρής 7 (1), Υφαντής 11 (1), Κατσαντώνης 13 (1).

Τήρων (Τόλιας): Καζιάνης 13, Λαγκουράνης 6, Μητρόπουλος 10, Σακελλαράκης 19 (1), Κωνσταντώνης 8 (2), Δανιήλ 2, Δέλλιος 4, Σακελλάρης 2, Δήμου, Κασιούμης 7.
Βαθμολογία (σε 18 αγώνες): Χολαργός 32, Δόξα Λ. 32, Κόροιβος 30*, Ψυχικό 28, Ε.Α. Πατρών 27, Παλαιό Φάληρο 27*, Μίλων 26, Έσπερος ΑΟΠΑ 26, Παπάγου 26, Τήρων 25, Εθνικός 25, Άλιμος 25, Βόνιτσα 24, Σπαρτιατικός 22.
- Έχουν από ένα ματς λιγότερο

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 14/3): Ε.Α. Πατρών – Παπάγου, Τήρων Αγ. Θεοδ. - Έσπερος ΑΟΠΑ, Δόξα Λευκάδας- Άλιμος, Βόνιτσα- Μίλων, Σπαρτιατικός – Ψυχικό, Κόροιβος – Εθνικός, Χολαργός- Π. Φάληρο
billups13
το παιχνιδι παπαγου -τηρων δεν το ειδα οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη... στην κατηγορια αυτη οι διαφορες μεταξυ των ομαδων δεν ειναι μεγαλες,οποτε σιγουρα οι διατητες ,αν θελουν για τον αβ λογο μπορουν να αλλοιωσουν αποτελεσματα. απο εκει περα ομως πιστευω οτι η ιστορικη ομαδα του παπαγου οφειλε με καθε τροπο να παρει το παιχνιδι... αν ΄΄σφαχτηκε΄΄ απο τη διατησια οι μονοι υπευθυνοι θεωρω οτι ηταν,οι παραγοντες του παπαγου οι οποιοι δεν προστατεψαν την ομαδα οπως οφειλαν να κανουν...εκτος ομως απο το τι κανει ο παπαγου,αξιζουν πολλα συγχαρητηρια στον τηρωνα,που παλευει για τη σωτηρια του,το πιστευουν οι παικτες του και σημερα πετυχαν ενα μεγαλο διπλο!και στο κατω κατω δεν νομιζω οτι ο τηρων εχει τοσο μεγαλη δυναμικη ως ομαδα ωστε να μπορει να επηρεαζει διατησιες... τελοςπαντων καλη συνεχεια και στις 2 ομαδες.... εχει δρομο ακομα...
ghate
Σημερα βρεθηκα στο γηπεδο του Μυλωνα και θα ηθελα να παραθεσω την αποψη μου. Το Ψυχικο δεν μου αρεσε αλλα ηταν σιγουρα καλυτερο απο τον Μυλωνα και πηρε δικαια την νικη. Ο Γεωργιου εδειξε γιατι επαιζε τοσα χρονια στην Β και στην Α2 με επιτυχεια. Πηρε το ματς μονος του στην παραταση με τους ποντους του αλλα και με τις ασσιστ που εδωσε. Ο Ευαγγελιτσης επεστρεψε απο τον Τραυματισμο και βοηθησε πολυ κερδιζοντας πολλες μαχες κατω απο τα καλαθια. Επισης Γκαινταστοφ ουσιαστικος και ψυχραιμος.Οσο αναφορα τον Μυλωνα τι να πει κανεις.Εχει τασεις αυτοκαταστροφης. Ο/2 Βολες στο τελος απο τον Καραχοντιτη με το σκορ στο 66-65 με το ματς να καταληγει στην παραταση με βολη του Γεωργιου. Ολο το ματς πηγε στον Τριανταφυλου και στον Βουρλιτη οι οποοι μονοπολουσαν τις προσπαθιες χωρις να μπορουν να γυρισουν την μπαλα και αναλωνοντουσαν σε ανουσιες επιθεσεις. Η αμυνα του Ψυχικου ειχε προσαρμοστει πανω στους σουτερ και κυριως στον Χριστοφακη και Παπαδακη χωρις η ομαδα να κανει κατι για να τους βαλει στο παιχνιδι και να τους δωσει ξεμαρκαριστα σουτ. Δεν ειναι τυχαιο που ο Μυλωνας ευστοχισε σε 2 τριποντα μολις!Αποτι θυμαμε στο πρωτο γυρο που τους ειχα δει σε μερικα παιχνιδια στηριζοντουσαν πολυ στο τριποντο! Ο Μυλωνας μπαινει σε περιπετιες πλεον αν και το θεωρω πολυ δυσκολα να πεσει.Το Ψυχικο απο την αλλη νομιζω οτι βρηκε τον δρομο του και θα την σωσει ανετα την παρτιδα φετος.

Τελος δινω τα φαβορι για υποβιβασμο.

Τηρων
Αλιμος
Εθνικος
Βονιτσα
Σπαρτη
Jabar
QUOTE(solomon @ Mar 7 2010, 23:42 ) *
Δεν νομιζω να επεσα εξω στις εκτιμησεις μου......... Τι λετε????

το κοκαλακι της νυχτεριδας ποα ομαδα το διεκδικει......????????

Πάει μαζί με την ικανότητα.Συν Αθηνά και χείρα κίνει που λέγανε οι Αρχαίοι.Πράγματι υπάρχει ομάδα που έπαιξε δύσκολα ματς και οι αντίπαλοι είχαν βασικές απουσίες.
dimdan
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους,
θα ήθελα και εγώ να παραθέσω την άποψη μου για το παιχνίδι ΠΑΠΑΓΟΥ-ΤΗΡΩΝ το όποίο παρακολούθησα.
Δε θα συμφωνήσω καθόλου με τους φίλους του ΠΑΠΑΓΟΥ που θεωρούν υπεύθυνη τη διαιτησία για την χθεσινή ήττα τους. Κατα τη γνώμη μου ο ΠΑΠΑΓΟΥ έβγαλε μόνος τα μάτια του και κύριοι υπεύθυνοι είναι οι προπονητές και οι παιχτες που πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε στους 15 ποντους. Θα έπρεπε να γνώριζαν ότι ειδικά στη Γ Έθνική όποιος είναι υπερόπτης το πληρώνει... Κομβικά σημεία για το παιχνίδι η είσοδος Καζιάνη (ο Τόλιας τον ''τιμωρούσε΄΄ και δεν τον είχε βάλει ως το 27' ????) και κατά τη γνώμη μου το γεγονός ότι ξέχασε ο κοουτς του ΠΑΠΑΓΟΥ τον 15 ο οποίος ήταν ο μόνος που μπορούσε να βάλει καλάθι από προσωπικές ενέργειες!!!
Η διαιτησία κακή και για τις 2 ομάδες, θα μπορούσε να δώσει 2 τουλάχιστον αντιαθλητικά στον ΤΗΡΩΝΑ σε φάουλ στον αιφνιδιασμό και ισάριθμες τεχνικές στον Τόλια για τη συμπεριφορά του. Λάθη γίνονται, οι διατητές,ειδικά ο Χριστοδούλου, έχουν ''βρώμικο ''παρελθόν, αλλά είναι λάθος νοοτροπία να τους κατηγορούμε πάντα για τις ήττες μας.

east end papagou
QUOTE(dimdan @ Mar 8 2010, 09:20 ) *
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους,
θα ήθελα και εγώ να παραθέσω την άποψη μου για το παιχνίδι ΠΑΠΑΓΟΥ-ΤΗΡΩΝ το όποίο παρακολούθησα.
Δε θα συμφωνήσω καθόλου με τους φίλους του ΠΑΠΑΓΟΥ που θεωρούν υπεύθυνη τη διαιτησία για την χθεσινή ήττα τους. Κατα τη γνώμη μου ο ΠΑΠΑΓΟΥ έβγαλε μόνος τα μάτια του και κύριοι υπεύθυνοι είναι οι προπονητές και οι παιχτες που πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε στους 15 ποντους. Θα έπρεπε να γνώριζαν ότι ειδικά στη Γ Έθνική όποιος είναι υπερόπτης το πληρώνει... Κομβικά σημεία για το παιχνίδι η είσοδος Καζιάνη (ο Τόλιας τον ''τιμωρούσε΄΄ και δεν τον είχε βάλει ως το 27' ????) και κατά τη γνώμη μου το γεγονός ότι ξέχασε ο κοουτς του ΠΑΠΑΓΟΥ τον 15 ο οποίος ήταν ο μόνος που μπορούσε να βάλει καλάθι από προσωπικές ενέργειες!!!
Η διαιτησία κακή και για τις 2 ομάδες, θα μπορούσε να δώσει 2 τουλάχιστον αντιαθλητικά στον ΤΗΡΩΝΑ σε φάουλ στον αιφνιδιασμό και ισάριθμες τεχνικές στον Τόλια για τη συμπεριφορά του. Λάθη γίνονται, οι διατητές,ειδικά ο Χριστοδούλου, έχουν ''βρώμικο ''παρελθόν, αλλά είναι λάθος νοοτροπία να τους κατηγορούμε πάντα για τις ήττες μας.


Δεν θα διαφωνισω μαζι σου οτι ο Παπαγος ειχε τη νικη στα χερια του.
Ομως για να μιλησουμε μπασκετικα και επειδη μου παραθετεις τα 2(!!!) αντιαθλητικα θα σου θυμησω:
1- 1ο δεκαλεπτο 1(!!!!!!!!) φαουλ υπερ του Παπαγου
2- Το 2ο,3ο,4ο(πανεμορφη ταπα με αποσταση) του Υφαντη που με τη παρουσια του κοσμει τη Γ΄εθνικη.
3- Ποσες τεχνικες ποινες θα επρεπε να εχει εισπραξει ο Προπονητης του Τηρωνα;;;
4- Στο τελευταιο τριλεπτο ποσα "κρισημα" φαουλ σφυριξαν οι 2 ρεφερι;;;
5- Την αξεχαστη φαση του 3ου δεκαλεπτου με τη Νικολακεα να ρωταει(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) χυμα αν πρεπει να μετρησει καλαθι και ο Χριστοδουλου που δεν εχει δει ΚΑΝ τη φαση (μιλαγε με φιλαθλους) να λεει "οχι-οχι"
Εχω καμια 10αρια φασεις να θυμηθω πολυ αμμεσα...
Αν δεις και αλλες αναρτησεις μου θα καταλαβεις οτι οπως στο παιχνιδι μας με το Ψυχικο παραδεχτθηκα την ανωτερωτητα του Ψυχικου σημερα λεω οτι ο Παπαγου αξιζε τη νικη.
dimdan
QUOTE(east end papagou @ Mar 8 2010, 09:43 ) *
Δεν θα διαφωνισω μαζι σου οτι ο Παπαγος ειχε τη νικη στα χερια του.
Ομως για να μιλησουμε μπασκετικα και επειδη μου παραθετεις τα 2(!!!) αντιαθλητικα θα σου θυμησω:
1- 1ο δεκαλεπτο 1(!!!!!!!!) φαουλ υπερ του Παπαγου
2- Το 2ο,3ο,4ο(πανεμορφη ταπα με αποσταση) του Υφαντη που με τη παρουσια του κοσμει τη Γ΄εθνικη.
3- Ποσες τεχνικες ποινες θα επρεπε να εχει εισπραξει ο Προπονητης του Τηρωνα;;;
4- Στο τελευταιο τριλεπτο ποσα "κρισημα" φαουλ σφυριξαν οι 2 ρεφερι;;;
5- Την αξεχαστη φαση του 3ου δεκαλεπτου με τη Νικολακεα να ρωταει(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) χυμα αν πρεπει να μετρησει καλαθι και ο Χριστοδουλου που δεν εχει δει ΚΑΝ τη φαση (μιλαγε με φιλαθλους) να λεει "οχι-οχι"
Εχω καμια 10αρια φασεις να θυμηθω πολυ αμμεσα...
Αν δεις και αλλες αναρτησεις μου θα καταλαβεις οτι οπως στο παιχνιδι μας με το Ψυχικο παραδεχτθηκα την ανωτερωτητα του Ψυχικου σημερα λεω οτι ο Παπαγου αξιζε τη νικη.


Φίλε μου θα συμφωνήσω μαζί σου και για κάποια από τα φαόυλ του Υφαντή και για τη συμπεριφορά του προπονητή του Τήρωνα και για καποιες αλλες φάσεις. Για μένα η Νικολακέα ήταν πολύ κακή διαιτητής (πάντως το καλάθι που ανέφερες ήταν εκπρόθεσμο) αλλά δεν ήταν ο ο λόγος που έχασε ο Παπάγου.
Τίποτα από ολά αυτα΄δεν θα είχε συμβεί αν ο Παπάγου είχε καλύτερες επιστροφές (οι Σακελλάρης και Μητρόπουλος φαίνονταν μια ταχύτητα πάνω ) και αν ο Παπάγου χαμήλωνε λίγο το σχήμα του όταν ο Τήρων έπαιζε με 4 τον Καζιάνη (έπαιζαν με 4 στην αμυνα)...
Υ.Γ. 1 Με τέτοιο κόσμο δεν πέφτει η ομάδα σας... αρκεί καποιοι παιχτες να καταλάβουν το μέγεθος του σωματείου και να παιζουν με το ματι τους να γυαλίζει...
Καλή εβδομάδα και πάλι!

johnis
QUOTE(GENERALS 1966 @ Mar 7 2010, 23:36 ) *
Θα ηταν νομιζω χρησιμο για ολους να επιδοκιμαζεται η αναφορα καταστασεων και γεγονοτων που αμαυρωνουν το αθλημα και οχι να αποδοκιμαζεται χαρακτηριστικα με αποδωση φαουλ, λογοκιρισιας μεσω αντικαταστασεως λεγομενων με τελιτσες κ.ο.κ. Στο κατω κατω αν καποιος εχει να προσδωσει διαφορετικη διασταση στο τι ειπωθηκε απο τον east end και επιχειρηματολογωντας να αντικρουσει ως ψευδη αυτα, τοτε ας το πραξει. Να μιλαμε καθαρα για μπασκετ, οταν οι κυριοι με τα γκρι ενθαρρυνουν την προοδο του και την ευγενη αμιλα. Οταν μιλαμε ομως για εντεταλμενους εκτελεστες, οι οποιοι δυναμιτιζουν ενα παιχνιδι και το οδηγουν εκτος ελεγχου, τοτε θα πρεπει να αφηνουμε τουλαχιστον μεσα απο το φορουμ να ακουγεται η αληθεια της αμαυρωσης του αθληματος απο τους γκρι. Η αποποιηση ευθυνων και η αποσιωπηση καθ'ολα μεμπτων γεγονοτων ειναι η πιο ευκολη και ανωδυνη επιλογη (και σε καμμια περιπτωση λυση).

Φιλικοτατα


Ρε παιδιά από τον Παπάγου (κ γενικά όσοι μιλάτε για διαιτησίες), αυτό που σας λένε είναι ότι ανώνυμα μπορείτε να πείτε ότι θέλετε (π.χ. κακοί διαιτητές, σε κακή μέρα, πολλά διαιτητικά λάθη κατά της ομάδας μου) χωρίς να θίγετε την επαγγελματική ιδιότητα του διαιτητή. Αν θέλετε να πείτε ένα διαιτητή στημένο, πρέπει ή να παρουσιάσετε αποδεικτικά στοιχεία, ή να δώσετε το όνομα σας γιατί αν ο διατητής κινηθεί νομικά και δεν υπάρχει το όνομά σας, θα την πληρώσει το forum. Αυτά χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση, δεν έχει να κάνει με λογοκρισία πάντως.

Στο μπασκετικό κομμάτι, τα χθεσινά αποτελέσματα έβαλαν φωτιά στην ουρά. Ο Παπάγου κ ο Μίλωνας μετά τα χθεσινά αποτελέσματα κάθε άλλο παρά έχουν σωθεί (επειδή οι περισσότεροι γέλαγαν την προηγούμενη βδομάδα). Για μένα είναι πολύ καλύτεροι απ' τις άλλες ομάδες που κινδυνεύουν, κ αυτοί όμως κινδυνεύουν πολυ, ιδιαίτερα ο Μίλωνας έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Ούτε ο Έσπερος έχει σωθεί, ούτε η ΕΑΠ. Πιστεύω μόνο οι 3 πρώτοι κ το Ψυχικό με το Φάληρο θα σωθούν άνετα. Πρώτα φαβορί παρ' όλα αυτά για υποβιβασμό είναι και για μένα η Σπάρτη (η μόνη που μάλλον έχει ήδη πέσει), η Βόνιτσα, ο Τήρωνας, ο Άλιμος και ο Εθνικός. Επίσης θα γίνει μεγάλη μάχη (ακόμα κ αν είναι αυτοί οι 5 τελευταίοι) για το ποιος βγει 5ος απ το τέλος, γιατί η 5η θέση μπορεί να οδηγεί σε μπαράζ, μπορεί κ σε απ' ευθείας σωτηρία (ανάλογα με το ποιοι θα πέσουν από τη Β).

Τρία παιχνίδια-φωτιά την άλλη Κυριακή: ΕΑΠ-Παπάγου, Τήρωνας-Έσπερος και Βόνιτσα-Μίλωνας. Ο θάνατός σου η ζωή μου και τα τρία. Ιδίως το Βόνιτσα-Μίλωνας, γιατί η Βόνιτσα έχει στις 8 αγωνιστικές Λευκάδα,Χολαργό,Κόροιβο και έξω το Ψυχικό, δε νομίζω ότι μπορεί να κερδίσει κάποιο από αυτά. Θέλει 4/4 στα υπόλοιπα για να ελπίζει (Μίλωνας,Σπάρτη έξω, Τήρωνας έξω, ΕΑΠ μέσα). Επίσης ο Μίλωνας έχει κ αυτός Λευκάδα,Χολαργό,Κόροιβο. Έχει κ Φάληρο έξω κ πρέπει να κάνει τουλάχιστον 3-4 νίκες για να σωθεί. Αν δεν κερδίσει στη Βόνιτσα, τον βλέπω να παίζει την παραμονή τελευταία αγωνιστική με τον Εθνικό. Στο ΕΑΠ-Παπάγου όποιος κερδίσει, ηρεμεί αρκετά, η ΕΑΠ δεν έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα, αλλά επειδή δεν είναι ομάδα-φόβητρο, όποιος σωθεί, πρέπει να την κερδίσει. Αυτό θα πει ότι όλες οι ομάδες στη ζώνη του υποβιβασμού θα 'χτυπάνε΄πιο δυνατά το παιχνίδι με την ΕΑΠ. Ο Παπάγου μετά την ΕΑΠ, έχει Κόροιβο,Χολαργό και αν χάσει στην Πάτρα λογικά πάει για 0/3 οποτε πάει να κάνει όσες νίκες προλαβαίνει για να σωθεί στις τελευταίες 5 αγωνιστικές. Ο Τήρωνας έχει το πιο εύκολο πρόγραμμα από όλους (Σπάρτη έξω, ΕΑΠ μέσα -που μπορεί να είναι αδιάφορη- τις τελευταίες 2 αγωνιστικές, έχει παίξει με Κόροιβο και Χολαργό και εκτός από Λευκάδα και έξω το Ψυχικό, όλα τα άλλα μπορεί να τα πάρει), αλλά για μένα οι ομάδες που κυνηγάει είναι καλύτερες, γι αυτό δεν τους παίρνει να χάσουν από τον Έσπερο στην έδρα τους. Για τον Έσπερο επίσης πολύ σημαντική η νίκη, γιατί αν χάσει πάει για το τοπικό ντέρμπι με την ΕΑΠ (όλα γίνονται) και μετά έχει Κόροιβο έξω, Χολαργό μέσα, Φάληρο έξω πολύ δύσκολα παιχνίδια κ αν δεν κάνει τουλάχιστον 2 νίκες σε αυτά τα 5 παιχνίδια, μετά ακόμα και με 3/3 ίσως να μην προλάβει.

Τώρα σχετικά με τα χθεσινά παιχνίδια, κάποιος από τους φίλους που έχει εικόνα από το έσπερος-λευκάδα, το παπάγου-τήρωνας κ στο άλιμος-βόνιτσα, ας μας πει τι έγινε χωρίς αναφορές στη διαιτησία, πως κύλησαν τα παιχνίδια δηλ. Για τα άλλα, απ ότι κατάλαβα από αυτά που γράφηκαν, είχαμε μία πολύ εύκολη νίκη του Χολαργού, μία νίκη του Ψυχικού (που ίσως θα είχε πάρει ο Μίλωνας αν έμπαιναν κάποιες βολές) στην παράταση σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι (για το Μίλωνα είναι γνωστό ότι δεν υπάρχει υπομονή στην επίθεση, για το Ψυχικό όμως έχω άλλη εικόνα, ότι γυρίζει δηλ. αρκετά καλά τη μπάλα -έπαιξαν κ αυτοί άναρχα χθεςwink.gif κ μία σχετικά εύκολη νίκη του Εθνικού (κέρδιζε πολύ αλλά μείωσε στο τέλος η ΕΑΠ). Σήμερα έχει Φάληρο-Κόροιβος πιστεύω θα ναι καλό ματσάκι.
east end papagou
Για να κλεισει εδω το κομματι Παπαγος και διαιτησια γιατι πανω απο ολα εδω οπως λενε και οι διαχειριστες ΠΡΕΠΕΙ ν μιλαμε μπασκετικα ας μου εξηγησει καποιος οταν μια ομαδα κερδιζει και πιεζεται πως γινεται στο τελευταιο τριλεπτο τα φαουλ να ειναι 7-2 κατα της, και οι διαιτητες να μην βλεπουν το καημενο το στεργακη να τον πεταει παιχτης του Τηρωνα στα καγκελα σε 3ποντο, τον Κατσαντωνη να τρωει σφαλιαρα σε μπασιμο σε αποσταση 1 μετρου απο την Νικολακεα και τον αμυνομενο ψηλο του Τηρωνα να παιρνει σημειο ξαπλωνοντας τον Υφαντη στο παρκε, πραγμα δυσκολο για οποιον δεν ξερει τον Υφαντη, ΧΩΡΙΣ ΦΑΟΥΛ.
Υποψιν ΟΛΑ τα παραπανω ειναο μπασκετικα και μιλαμε για εξοφθαλμα φαουλ.
Απο εδω και περα να ξερει οποιος θα ερχεται στο Σαλουν για να παρει το ματσ ΧΩΡΙΣ να στηριζεται στο μπασκετ που θα παιξει πως υπαρχουν και οπαδοι που προτιθεντε να προσταψουν την ιστορικη ομαδα μας.

Φιλικα και μπασκετικα
magickaminia
QUOTE(gmtb @ Mar 7 2010, 19:44 ) *
ΠΑΠΑΓΟΣ- ΤΗΡΩΝ 70-71 ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!!

Ο ΠΑΠΑΓΟΣ ήταν μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε μέχρι και 16 πόντους στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου.
Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Τήρωνα πίεσαν και ο Παπάγος είχε μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα. Ο Τήρων πέρασε μπροστά 6' και 46" πριν το τέλος και προηγήθηκε μέχρι και 6 πόντους, όμως ο Παπάγος μείωσε και έχοντας την τελευταία επίθεση οι παίκτες του καθυστέρησαν, μπερδεύτηκαν και δεν πρόλαβαν ούτε να σουτάρουν.

Παιδια οποιος εχει παρατηρησει τα παιχνιδια του Τηρωνα θα διαπιστωσει οτι στα περισσοτερα απ αυτα που κερδισε κυριως εντος εδρας δηλ. στην Κορινθο κοινο σημειο ειναι οτι γυρισε ματς απο μεγαλες εις βαρος του διαφορες. Αρα μην σας φαινεται παραξενο οτι εκανε ανατροπη στο Σαλουν. Αν κερδισει και τον Εσπερο την Κυριακη για εμενα εχει καλες πιθανοτητες για την παραμονη του στην Γ Εθνικη. Προσωπικα θεωρω καλο για το μπασκετ να σωθει μια επαρχιακη ομαδα στην θεση καποιας Αθηναικης. Παντως στο κολπο ειναι και το Φαληρο αν χασει σημερα δεν ειναι σωσμενο. Επομενως Φαληρο, Μιλων, Παπαγου θα ειναι οι 3 υποψηφιοι που θα κυνηγησουν οι ομαδες που βρισκονται στις τελευταιες 5 θεσεις πλην Σπαρτιατικου που μονο ρυθμιστης μπορει να ειναι πλεον. Το θεμα διαιτησια που τιθεται θελει μεγαλη συζητηση παντως το επιπεδο ειναι σιγουρα μετριο. Κλεινοντας μια παρατηρηση θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο εν ετει 2010 οι καλυτεροι παικτες της κατηγοριας να ειναι παικτες ανω των 35 βλεπε Υφαντης, Καζιανης , Μανος κ.α. Θα προτιμουσα αυτη η κατηγορια να ειναι φυτωριο νεων αθλητων και οχι νεκροταφειο δεινοσαυρων. Οχι οτι σε σεβομαι αυτα τα παιδια αλλα ετσι φαινεται η γυμνια στις υποδομες του μπασκετ στην χωρα μας. blove.gif
gallis1974
QUOTE(magickaminia @ Mar 8 2010, 16:34 ) *
Παιδια οποιος εχει παρατηρησει τα παιχνιδια του Τηρωνα θα διαπιστωσει οτι στα περισσοτερα απ αυτα που κερδισε κυριως εντος εδρας δηλ. στην Κορινθο κοινο σημειο ειναι οτι γυρισε ματς απο μεγαλες εις βαρος του διαφορες. Αρα μην σας φαινεται παραξενο οτι εκανε ανατροπη στο Σαλουν. Αν κερδισει και τον Εσπερο την Κυριακη για εμενα εχει καλες πιθανοτητες για την παραμονη του στην Γ Εθνικη. Προσωπικα θεωρω καλο για το μπασκετ να σωθει μια επαρχιακη ομαδα στην θεση καποιας Αθηναικης. Παντως στο κολπο ειναι και το Φαληρο αν χασει σημερα δεν ειναι σωσμενο. Επομενως Φαληρο, Μιλων, Παπαγου θα ειναι οι 3 υποψηφιοι που θα κυνηγησουν οι ομαδες που βρισκονται στις τελευταιες 5 θεσεις πλην Σπαρτιατικου που μονο ρυθμιστης μπορει να ειναι πλεον. Το θεμα διαιτησια που τιθεται θελει μεγαλη συζητηση παντως το επιπεδο ειναι σιγουρα μετριο. Κλεινοντας μια παρατηρηση θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο εν ετει 2010 οι καλυτεροι παικτες της κατηγοριας να ειναι παικτες ανω των 35 βλεπε Υφαντης, Καζιανης , Μανος κ.α. Θα προτιμουσα αυτη η κατηγορια να ειναι φυτωριο νεων αθλητων και οχι νεκροταφειο δεινοσαυρων. Οχι οτι σε σεβομαι αυτα τα παιδια αλλα ετσι φαινεται η γυμνια στις υποδομες του μπασκετ στην χωρα μας. blove.gif

Αγαπητε φιλε, παρα τα καλα σου λογια για τον Τηρωνα, και σε ευχαριστουμε πολυ γι αυτο, ειναι πολυ αδικο, να αναφερεσαι για την ηλικια, σε παιχτες που κατα την γνωμη μου κοσμουν και διδασκουν το μπασκετ στους μικροτερους. Ειναι τιμη για τον Τηρωνα να εχει τον Καζιανη στην συνθεση του, επισης τιμητικο για μας να εχουμε αντιπαλους σαν τον Υφαντη και τον Μανο.
Οσο για την γυμνια στις υποδομες που λες, αν μπορουμε να κρινουμε απο τις επιτυχιες του παιδικοεφηβικου των Εθνικων Ομαδων, μονο γυμνια δεν λεγεται αυτο!
Ειναι ρατσισμος φιλε να αποκλειεις αθλητες απο το μπασκετ λογω ηλικιας, κατι τετοιο εκανε και η ΕΟΚ φετος αλλα το μετανιωσε!
gorilakos
διπλο ο η Αμαλιαδα....
highaim205
Σαν απλος θεατης και λατρης του μπασκετ πηγα να δω σημερα το (μονο στους τυπους ,τελικα) ντερμπυ της αγωνιστικης ,Φαληρο - Αμαλιαδα. Με λυπη μου ειδα ενα αδιαφορο Φαληρο (περαν του δεοντος) να αντιμετωπιζει μια ψυχωμενη (και δικαιως βεβαια, βασει στοχου) Αμαλιαδα. Δυστυχως για τους πολυ καλους παικτες του Φαληρου, αυτη η ελλειψη μαχητικοτητας ,τους κανει να φαινονται πολυ κακοι σε ποιοτητα και αξια και απο την εξεδρα ουκ ολιγες φορες ακουσα τριγυρω μου σχολια του τυπου "κοιτα ποιοι παιρνουν 30000 ή 40000 χιλιαρικα" κλπ. Νομιζω οτι σημερα στο γηπεδο απο πλευρας Φαληρου μπηκε μονο ο Πρινεας (τρομερο εργαλειο για οποιαδηποτε μηχανη),ο Κουτσος (κυριως αμυντικα και οργανωτικα) και κοντα τους ο Εμμανουηλιδης (κυριως στη μια πλευρα του γηπεδου ,την επιθετικη). Γνωριζω οτι τα παιδια εχουν παρα πολλα προβληματα και γηπεδικα και οικονομικα και σιγουρα αυτοι ειναι πολυ σημαντικοι λογοι για την σημερινη εικονα ,ομως πραγματικα ειναι ασχημο να βλεπεις τετοια ασχημα ματς με τοση συσσορευμενη ποιοτητα πανω στο ιδιο γηπεδο. Αλλωστε και μονο απο εφωιστικης πλευρας να το δει καποιος, θα επρεπε καποιοι πολυ σημαντικοι παικτες να βγαζουν στο παρκε πολυ περισσοτερη ενεργεια. Τελος παντων αυτα ειναι απλα η αποψη μου για το τι ειδα σημερα. Οσον αφορα την Αμαλιαδα ,περα απο την ψυχη της ,χωρις να εχει καποιον απο τους σημαντικους παικτες της σε εξαιρετικη μερα, καταφερε να πετυχει πολυ σημαντικα καλαθια (κυριως τριποντα) σε καιρια σημεια της τελευταιας περιοδου και ετσι καπως ευκολα εφτασε σε πολυ καλο υψος το σκορ και τη διαφορα. Εκανε τη δουλεια της με αλλα λογια ,κυριως ομως επειδη το επετρεψε το καθ'ολα ποιοτικο αλλα διολου μαχητικο Φαληρο. Πλεον ,θεωρω οτι ο Κοροιβος αν καταφερει να περασει μεσα απο τον Παπαγο (που καιγεται για νικες) και το Ψυχικο (που μπορει και να ειναι παγερα αδιαφορο 2 αγωνιστικες πριν το τελος),παιζει τα παντα στη Λευκαδα στην αυλαια του πρωταθληματος. Για αυτον το λογο και μονο, θεωρω οτι ο Χολαργος εχει το πανω χερι σε ολα τα επιπεδα (πλεονεκτημα με Δοξα) ο οποιος εχει να φοβαται μονο τον Εσπερο (πολυ δυνατος εκει μεσα) στην Πατρα και ισως τον Εθνικο (παιχνιδι No Bet ,αν κρινουμε την κυκλοθυμικη αγωνιστικη συμπεριφορα του) στη Δραπετσωνα. Τα καλυτερα ερχονται.....
IORGOS7
QUOTE(gorilakos @ Mar 8 2010, 20:08 ) *
διπλο ο η Αμαλιαδα....

Π. ΦΑΛΗΡΟ - ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 67 - 80.
lefkadian
QUOTE(IORGOS7 @ Mar 8 2010, 21:20 ) *
Π. ΦΑΛΗΡΟ - ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 67 - 80.


Τα δεκαλεπτα 15 - 15, 35 -34 ημιχρονο, 51 - 56, 67 - 80 τελικο.
farasi
QUOTE(IORGOS7 @ Mar 8 2010, 21:20 ) *
Π. ΦΑΛΗΡΟ - ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 67 - 80.

Π. ΦΑΛΗΡΟ - ΚΟΡΟΙΒΟΣ 67-80
Του Νίκου Βαγγέλη
08/03/2010 (20:17)

Μεγάλο διπλό που τον κρατάει στην κορυφή της βαθμολογίας (μαζί με Χολαργό και Δόξα Λευκάδας) σημείωσε εκτός έδρας ο Κόροιβος Αμαλιάδας ο οποίος και επικράτησε με 80-67 του Παλαιού Φαλήρου στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής. Ο Βασίλης Νιπεργιάλης ευτύχησε να έχει σε πολύ καλή μέρα τους Θανάση Καμαριώτη και Δημήτρη Λυμπέρη οι οποίο σημείωσαν 19 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Παναγιώτης Δαουλάρης ο οποίος πέτυχε 15 πόντους.

Διαιτητές: Επιτροπάκης, Χαλαμπαλάκης
Τα δεκάλεπτα: 15-15, 35-34, 51-56, 67-80
Π. ΦΑΛΗΡΟ (Ζιάκας): Μακρής 6, Θάνος 6, Κουτσός 6 (2), Εμμανουηλίδης 26 (2), Πρινέας 10, Απέργης 7, Σαλτουρίδης 6, Καδάς.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ Α. (Νιπεργιάλης - Ανδρουτσόπουλος): Κοτσέτας 4, Τσαμπής 11 (2), Παπαβλασσόπουλος 2, Μπαλτάς 6 (2), Δαουλάρης 15 (4), Γιαννικόπουλος 4, Μπακόπουλος, Καμαριώτης 19, Λυμπέρης 19 (5), Νικολακόπουλος, Συναδινός.
GENERALS 1966
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 18 αγώνες)


1. Χολαργός 32 14-4 1301-1175

--------------------------------------------------

2. Δόξα Λευκ. 32 14-4 1290-1082

3. Κόροιβος 32 14-4 1323-1242

4. Ψυχικό 28 10-8 1411-1290

5. Π. Φάληρο 28 10-8 1198-1192

6. ΕΑ Πατρών 27 9-9 1281-1230

7. Μίλων 26 8-10 1418-1410

8. Εσπερος Π. 26 8-10 1304-1289

9. Παπάγου 26 8-10 1242-1305

---------------------------------------------------

10. Τήρων 25 7-11 1082-1179

11. Εθνικός 25 7-11 1163-1192

12. Αλιμος 25 7-11 1323-1364

13. Βόνιτσα 24 6-12 1169-1298

14. Σπαρτιατ. 22 4-14 1216-1435
billups13
QUOTE(magickaminia @ Mar 8 2010, 16:34 ) *
Παιδια οποιος εχει παρατηρησει τα παιχνιδια του Τηρωνα θα διαπιστωσει οτι στα περισσοτερα απ αυτα που κερδισε κυριως εντος εδρας δηλ. στην Κορινθο κοινο σημειο ειναι οτι γυρισε ματς απο μεγαλες εις βαρος του διαφορες. Αρα μην σας φαινεται παραξενο οτι εκανε ανατροπη στο Σαλουν. Αν κερδισει και τον Εσπερο την Κυριακη για εμενα εχει καλες πιθανοτητες για την παραμονη του στην Γ Εθνικη. Προσωπικα θεωρω καλο για το μπασκετ να σωθει μια επαρχιακη ομαδα στην θεση καποιας Αθηναικης. Παντως στο κολπο ειναι και το Φαληρο αν χασει σημερα δεν ειναι σωσμενο. Επομενως Φαληρο, Μιλων, Παπαγου θα ειναι οι 3 υποψηφιοι που θα κυνηγησουν οι ομαδες που βρισκονται στις τελευταιες 5 θεσεις πλην Σπαρτιατικου που μονο ρυθμιστης μπορει να ειναι πλεον. Το θεμα διαιτησια που τιθεται θελει μεγαλη συζητηση παντως το επιπεδο ειναι σιγουρα μετριο. Κλεινοντας μια παρατηρηση θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο εν ετει 2010 οι καλυτεροι παικτες της κατηγοριας να ειναι παικτες ανω των 35 βλεπε Υφαντης, Καζιανης , Μανος κ.α. Θα προτιμουσα αυτη η κατηγορια να ειναι φυτωριο νεων αθλητων και οχι νεκροταφειο δεινοσαυρων. Οχι οτι σε σεβομαι αυτα τα παιδια αλλα ετσι φαινεται η γυμνια στις υποδομες του μπασκετ στην χωρα μας. blove.gif

δε λεω,ο μανος ειναι παιχταρας,ειναι επαγγελματιας με τα ολα του και ειναι πολυς για την κατηγορια αυτη... θα διαφωνησω για τον καζιανη ομως. καλος παιχτης στο παρελθον ομως!! φετος ειναι σκια του εαυτου του. το μονο που κανει ειναι να σουταρει ασυστολα,χωρις να κανει τιποτα αλλο μεσα στο γηπεδο,ενω ταυτοχρονα τρωει πολυ χρονο απο το σακελλαρακη ο οποιος ειναι καλος και εξελιξιμος παικτης και συναμα μικρος... μπορει να μου λυσει κανεις την απορια γιατι συνηθως οι σκορερ μεγαλης ηλικιας πανε σε ομαδες που ειτε απο την αρχη ειτε στη συνεχεια παλευουν για την παραμονη τους?? ο μανος ας πουμε,η ο καζιανης δεν θα μπορουσαν να πανε σε μια ομαδα που θεωρητικα θα πρωταγωνιστουσε πχ στο φαληρο,η τη λευκαδα που πριν την εναρξη του πρωταθληματος ηταν τα φαβορι για την ανοδο...
γιατι δεν πηγαν??? εγω ειμαι της αποψης '' ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ''.
Jabar
QUOTE(johnis @ Mar 8 2010, 13:47 ) *
Ρε παιδιά από τον Παπάγου (κ γενικά όσοι μιλάτε για διαιτησίες), αυτό που σας λένε είναι ότι ανώνυμα μπορείτε να πείτε ότι θέλετε (π.χ. κακοί διαιτητές, σε κακή μέρα, πολλά διαιτητικά λάθη κατά της ομάδας μου) χωρίς να θίγετε την επαγγελματική ιδιότητα του διαιτητή. Αν θέλετε να πείτε ένα διαιτητή στημένο, πρέπει ή να παρουσιάσετε αποδεικτικά στοιχεία, ή να δώσετε το όνομα σας γιατί αν ο διατητής κινηθεί νομικά και δεν υπάρχει το όνομά σας, θα την πληρώσει το forum. Αυτά χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση, δεν έχει να κάνει με λογοκρισία πάντως.

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα ότι είναι αναπόδεικτο,έστω και αν κάποιος έχει δει τόσα ματς ,που να έχει την σιγουριά ότι η διαιτησία είναι στημένη και όχι μεροληπτικά κακή κατά της ομάδας του, είναι συκοφαντική δυσφήμηση.Το ξέρω ότι αν είχε κάποιος αποδείξεις θα πήγαινε στη δικαιοσύνη,από την άλλη για τον ίδιο λόγο δεν μπορεί να το διαλαλεί ,ούτε να βρίζει το διαιτητή.Αν αυτό που γράφει κάποιος δεν μπορεί η δεν θέλει να το γράψει ενυπόγραφα ας μη το γράφει.
gorilakos
QUOTE(billups13 @ Mar 9 2010, 01:49 ) *
δε λεω,ο μανος ειναι παιχταρας,ειναι επαγγελματιας με τα ολα του και ειναι πολυς για την κατηγορια αυτη... θα διαφωνησω για τον καζιανη ομως. καλος παιχτης στο παρελθον ομως!! φετος ειναι σκια του εαυτου του. το μονο που κανει ειναι να σουταρει ασυστολα,χωρις να κανει τιποτα αλλο μεσα στο γηπεδο,ενω ταυτοχρονα τρωει πολυ χρονο απο το σακελλαρακη ο οποιος ειναι καλος και εξελιξιμος παικτης και συναμα μικρος... μπορει να μου λυσει κανεις την απορια γιατι συνηθως οι σκορερ μεγαλης ηλικιας πανε σε ομαδες που ειτε απο την αρχη ειτε στη συνεχεια παλευουν για την παραμονη τους?? ο μανος ας πουμε,η ο καζιανης δεν θα μπορουσαν να πανε σε μια ομαδα που θεωρητικα θα πρωταγωνιστουσε πχ στο φαληρο,η τη λευκαδα που πριν την εναρξη του πρωταθληματος ηταν τα φαβορι για την ανοδο...
γιατι δεν πηγαν??? εγω ειμαι της αποψης '' ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ''.

Ο Μανος παντως καθε χρονο ανοδο εχει,οποτε δεν νομιζω να μη τον ηθελαν οι παραπανω...... και ο Αλιμος για να ανεβει(!!!!!!!!!!!!!!)υποτιθεται οτι ξεκινησε............
jim 3
ποσο παικταρας ειναι ο μανος....... icon_drunk.gif
51 ποντους;;;;;
δεν παιζει!!!!! 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
γιατι δεν εχει παιξει σε καμια μεγαλη ομαδα(αεκ,παοκ,παο,οσφπ);;;
billups13
QUOTE(gorilakos @ Mar 9 2010, 14:16 ) *
Ο Μανος παντως καθε χρονο ανοδο εχει,οποτε δεν νομιζω να μη τον ηθελαν οι παραπανω...... και ο Αλιμος για να ανεβει(!!!!!!!!!!!!!!)υποτιθεται οτι ξεκινησε............

ο αλιμος δεν εχει κακους παιχτες... απλα το 80 τοις 100 των επιθεσεων τις παιρνει ο μανος με αποτελεσμα οι αλλοι να μην εχουν κανενας ρυθμο στην επιθεση...ετσι στην κακη μερα του μανου ο αλιμος οδηγηται με μαθηματικη ακριβεια στην ηττα.. για μενα ο βασικος λογος που ο αλιμος κινδυνευει να υποβιβαστει ειναι γιατι εχει στηριχτει εξ ολοκληρου στο μανο...
billups13
δινω τα προγνωστικα μου

ΤΗΡΩΝ-ΕΣΠΕΡΟΣ 2 καιγονται και οι δυο απλα πιστευω οτι ο εσπερος με τακτικη μπορει να το παρει το ματσακι

ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΦΑΛΗΡΟ 1 τελειως αμφιρροπο,το φαληρο εχει πολυ καλυτερους παιχτες αλλα....θα ξυπνησουν?

ΕΑΠ-ΠΑΠΑΓΟΥ 1 ο παπαγου καιγεται περισσοτερο αλλα αν χασει η εαπ εμπλεξε!!λογω εδρας και μονο....

ΛΕΥΚΑΔΑ-ΑΛΙΜΟΣ 1 θα βρει ο βουρνας ενα τροπο να σταματησει το μανο...

ΒΟΝΙΤΣΑ-ΜΙΛΩΝΑΣ 1 εξαρταται απο το μυλωνα... αν συνεχισει ατσι... η βονιτσα παιζει το τελευταιο της χαρτι!!

ΣΠΑΡΤΗ-ΨΥΧΙΚΟ 2 ευκολα...............................

ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 1 εκει κατω δεν θα χασει απο κανεναν...
magickaminia
QUOTE(gallis1974 @ Mar 8 2010, 17:49 ) *
Αγαπητε φιλε, παρα τα καλα σου λογια για τον Τηρωνα, και σε ευχαριστουμε πολυ γι αυτο, ειναι πολυ αδικο, να αναφερεσαι για την ηλικια, σε παιχτες που κατα την γνωμη μου κοσμουν και διδασκουν το μπασκετ στους μικροτερους. Ειναι τιμη για τον Τηρωνα να εχει τον Καζιανη στην συνθεση του, επισης τιμητικο για μας να εχουμε αντιπαλους σαν τον Υφαντη και τον Μανο.
Οσο για την γυμνια στις υποδομες που λες, αν μπορουμε να κρινουμε απο τις επιτυχιες του παιδικοεφηβικου των Εθνικων Ομαδων, μονο γυμνια δεν λεγεται αυτο!
Ειναι ρατσισμος φιλε να αποκλειεις αθλητες απο το μπασκετ λογω ηλικιας, κατι τετοιο εκανε και η ΕΟΚ φετος αλλα το μετανιωσε!

Τον Τηρωνα τον παρακολουθω γιατι εχω σπιτι στους Αγιους Θεοδωρους. Το θεμα των ηλικιων δεν το εθιξα ρατσιστικα αλλωστε και εγω ασχοληθηκα μεχρι τα 32 μου με τον αθλητισμο. Οσον αφορα το θεμα επιτυχιων των Εθνικων ομαδων στις υποδομες και την αντιστοιχια σε συμμετοχη των παιδιων σε ομαδες θα διαφωνησω. Μολις φετος αρχισε να γινεται εκμεταλλευση τηςδεξαμενης της Εθνικης Νεων. Σλουκας, Παππας , Γιαννοπουλος ,Παπαντωνιου, Κασελακης , Μπογρης τουλαχιστον ειναι σταροστερ ομαδων Α1. Ομως δεν ισχυε το ιδιο και πριν π.χ. ο Σαρικοπουλος πηρε των ομματιων του στην Αμερικη για να σπουδασει. Αυτο που θα ηθελα ειναι να βλεπω τον αντιστοιχο Ελληνα Ρουμπιο να ειναι αρχηγος σε ομαδα Γ Εθνικης στα16 του και να πρωταγωνιστουν νεα παιδια στην κατηγορια. Αυτο ειναι ολο. Επισης θα ηθελα σε αυτες τις κατηγοριες οι ομαδες να στηριζονται στα δικα τους παιδια και ας ακουγεται ουτοπια.Τουλαχιστον καποτε ετσι γινοταν. blove.gif
fanis#10
QUOTE(jim 3 @ Mar 9 2010, 15:28 ) *
ποσο παικταρας ειναι ο μανος....... icon_drunk.gif
51 ποντους;;;;;
δεν παιζει!!!!! 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
γιατι δεν εχει παιξει σε καμια μεγαλη ομαδα(αεκ,παοκ,παο,οσφπ);;;

Γιατί στην Α1 οι περισσότεροι κοντοί σκόρερ είναι Αμερικανοί και εκεί πρέπει να παίζεις και άμυνα... Σπανιότατα ομάδα Α1 - και δη μεγάλη - θα στηριχτεί επιθετικά σε Έλληνα γκαρντ (δεν αναφερομαι σε εξαιρέσεις τύπου Σπανούλη, Διαμαντίδη κλπ.), πόσο μάλλον ύψους 1.90... Ο Μάνος έχει παίξει Α1 με το Ηράκλειο πριν καμιά 10αριά χρόνια αλλά δεν είχε μεγάλη συμμετοχή. Σε όλες τις χαμηλότερες κατηγορίες πάντως ήταν πάντα πρωταγωνιστής, μοιράζοντας αφειδώς 30άρες και 40άρες κάθε αγωνιστική. Πολύ μεγάλος παίκτης...
east end papagou
ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ

ΤΗΡΩΝ-ΕΣΠΕΡΟΣ 1
ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΦΑΛΗΡΟ 1
ΕΑΠ-ΠΑΠΑΓΟΥ 2
ΛΕΥΚΑΔΑ-ΑΛΙΜΟΣ 1
ΒΟΝΙΤΣΑ-ΜΙΛΩΝΑΣ 1
ΣΠΑΡΤΗ-ΨΥΧΙΚΟ 2
ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 1

ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ......
GENERALS 1966
QUOTE(east end papagou @ Mar 10 2010, 12:50 ) *
ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ

ΤΗΡΩΝ-ΕΣΠΕΡΟΣ 1
ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΦΑΛΗΡΟ 1
ΕΑΠ-ΠΑΠΑΓΟΥ 2
ΛΕΥΚΑΔΑ-ΑΛΙΜΟΣ 1
ΒΟΝΙΤΣΑ-ΜΙΛΩΝΑΣ 1
ΣΠΑΡΤΗ-ΨΥΧΙΚΟ 2
ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 1

ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ......

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! 77.gif
Jabar
QUOTE(GENERALS 1966 @ Mar 10 2010, 12:56 ) *
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! 77.gif

Νομίζω ότι παρά το ότι η ΕΑΠ παίζει πολύ δυνατά στην έδρα της, ταιριάζει περισσότερο στο Παπάγο από ότι ταίριαζε ο Τήρωνας.
Έχει τον παίκτη να σταματήσει τη διείσδυση,τον παίκτη να κτυπήσει την κλειστή άμυνα με τρίποντο και την ποιότητα στο ευαίσθητο σημείο κοντά στο καλάθι.Βέβαια μεγάλο ρόλο θα παίξει ποιος θα χρεωθεί πρώτος τα φάουλ, κοντά στο καλάθι.Εδώ και με τη βοήθεια της έδρας, παίρνει κάποια σφυρίγματα,αλλά αυτό το ματς αξίζει πολλά και για τους δύο και από άποψη ψυχολογίας για τη συνέχεια.Αφού λοιπόν φίλοι γείτονες μου εκφράσατε τα παράπονά σας ,εγώ να σας ευχηθώ καλή επιτυχία.
allstar08
Δυσκολη αγωνιστικη της κυριακης, κυρια για τις ομαδες που παλευουν να σωθουν.
Θα ξεχωρισω τα παιχνιδια του ΤΗΡΩΝΑ με ΕΣΠΕΡΟ, ΕΑΠ με ΠΑΠΑΓΟ, και ΒΟΝΙΤΣΑ με ΜΙΛΩΝΑ. Πιστευω οτι οι γηπεδουχοι θα εχουν τον πρωτο λογο.

1 ΤΗΡΩΝ-ΕΣΠΕΡΟΣ
2 ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΦΑΛΗΡΟ
1 ΕΑΠ-ΠΑΠΑΓΟΥ
1 ΛΕΥΚΑΔΑ-ΑΛΙΜΟΣ
1 ΒΟΝΙΤΣΑ-ΜΙΛΩΝΑΣ
2 ΣΠΑΡΤΗ-ΨΥΧΙΚΟ
1 ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ
jim 3
προβλεπω:
ΤΗΡΩΝ-ΕΣΠΕΡΟΣ 1
ΧΟΛΑΡΓΟΣ-Π. ΦΑΛΗΡΟ 1
ΛΕΥΚΑΔΑ-ΑΛΙΜΟΣ 1 ευκολα...
ΒΟΝΙΤΣΑ-ΜΙΛΩΝ 1
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ-ΨΥΧΙΚΟ 2 δυσκολα...
ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 1 ευκολα...
ΕΑΠ-ΠΑΠΑΓΟΣ δυσκολο παιχνιδι αλλα μαλλον 1(ελπιζω οχι...) smiley.gif

blove.gif
farasi
QUOTE(allstar08 @ Mar 10 2010, 18:20 ) *
Δυσκολη αγωνιστικη της κυριακης, κυρια για τις ομαδες που παλευουν να σωθουν.
Θα ξεχωρισω τα παιχνιδια του ΤΗΡΩΝΑ με ΕΣΠΕΡΟ, ΕΑΠ με ΠΑΠΑΓΟ, και ΒΟΝΙΤΣΑ με ΜΙΛΩΝΑ. Πιστευω οτι οι γηπεδουχοι θα εχουν τον πρωτο λογο.

1 ΤΗΡΩΝ-ΕΣΠΕΡΟΣ
2 ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΦΑΛΗΡΟ
1 ΕΑΠ-ΠΑΠΑΓΟΥ
1 ΛΕΥΚΑΔΑ-ΑΛΙΜΟΣ
1 ΒΟΝΙΤΣΑ-ΜΙΛΩΝΑΣ
2 ΣΠΑΡΤΗ-ΨΥΧΙΚΟ
1 ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ

Ημ/νία Ωρα Γήπεδο Αγώνας
14/03/10 17:00 ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ - ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 2 (αν αντέξουν το ξύλο θα κερδίσουν)
14/03/10 17:00 ΚΓ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΑΣ ΤΗΡΩΝ ΑΓ.ΘΕΟΔΩΡΩΝ - ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟ ΠΑ. 1 (πολύ πολύ δύσκολα)
14/03/10 17:00 ΛΕΥΚΑΔΑΣ ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ 1 (σχετικά εύκολα)
14/03/10 17:00 ΔΑΚ ΒΟΝΙΤΣΑΣ ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ - ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ 1 (θα κερδίσουν οι οπαδοί)
14/03/10 17:00 ΣΠΑΡΤΗΣ ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ - ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ 1 (θα είναι η έκπληξη της αγωνιστικής)
14/03/10 17:00 ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ ΑΣ ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ 1
14/03/10 17:00 ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΚΟ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ 1 (δύσκολα)
kaukasios
ΤΗΡΩΝ-ΕΣΠΕΡΟΣ 2 στον ποντο
ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΦΑΛΗΡΟ 1 ευκολα
ΕΑΠ-ΠΑΠΑΓΟΥ 1 δυσκολα
ΛΕΥΚΑΔΑ-ΑΛΙΜΟΣ 1
ΒΟΝΙΤΣΑ-ΜΙΛΩΝΑΣ 1
ΣΠΑΡΤΗ-ΨΥΧΙΚΟ 2
ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 1 ευκολα
lefkadian
QUOTE(kaukasios @ Mar 11 2010, 00:50 ) *
apo oti ξερω και περσι την λευκαδα την επαιζαν συνεχεια πατρινοι διαιτητες οπως συνεχεια πατρινοι διαιτητες παιζουν στην βονιτσα.αυτο γινεται γιατι ειναι πολυ λιγοτερα τα εξοδα για την εοκ.


Πες τα γιατι αμα τα λεω εγω γινομαι γραφικος...
Ελεος πια με το παρασκηνιο. Ας μιλησουμε για μπασκετ. Οποιος θελει παρασκηνιο ας μιλησει στο σχετικο forum (καφενειο)
pippen 57
QUOTE(ghate @ Mar 8 2010, 03:11 ) *
Σημερα βρεθηκα στο γηπεδο του Μυλωνα και θα ηθελα να παραθεσω την αποψη μου. Το Ψυχικο δεν μου αρεσε αλλα ηταν σιγουρα καλυτερο απο τον Μυλωνα και πηρε δικαια την νικη. Ο Γεωργιου εδειξε γιατι επαιζε τοσα χρονια στην Β και στην Α2 με επιτυχεια. Πηρε το ματς μονος του στην παραταση με τους ποντους του αλλα και με τις ασσιστ που εδωσε. Ο Ευαγγελιτσης επεστρεψε απο τον Τραυματισμο και βοηθησε πολυ κερδιζοντας πολλες μαχες κατω απο τα καλαθια. Επισης Γκαινταστοφ ουσιαστικος και ψυχραιμος.Οσο αναφορα τον Μυλωνα τι να πει κανεις.Εχει τασεις αυτοκαταστροφης. Ο/2 Βολες στο τελος απο τον Καραχοντιτη με το σκορ στο 66-65 με το ματς να καταληγει στην παραταση με βολη του Γεωργιου. Ολο το ματς πηγε στον Τριανταφυλου και στον Βουρλιτη οι οποοι μονοπολουσαν τις προσπαθιες χωρις να μπορουν να γυρισουν την μπαλα και αναλωνοντουσαν σε ανουσιες επιθεσεις. Η αμυνα του Ψυχικου ειχε προσαρμοστει πανω στους σουτερ και κυριως στον Χριστοφακη και Παπαδακη χωρις η ομαδα να κανει κατι για να τους βαλει στο παιχνιδι και να τους δωσει ξεμαρκαριστα σουτ. Δεν ειναι τυχαιο που ο Μυλωνας ευστοχισε σε 2 τριποντα μολις!Αποτι θυμαμε στο πρωτο γυρο που τους ειχα δει σε μερικα παιχνιδια στηριζοντουσαν πολυ στο τριποντο! Ο Μυλωνας μπαινει σε περιπετιες πλεον αν και το θεωρω πολυ δυσκολα να πεσει.Το Ψυχικο απο την αλλη νομιζω οτι βρηκε τον δρομο του και θα την σωσει ανετα την παρτιδα φετος.

Τελος δινω τα φαβορι για υποβιβασμο.

Τηρων
Αλιμος
Εθνικος
Βονιτσα
Σπαρτη


Το συγκεκριμένο ματς το είδα και εγώ , όπως και αρκετά του Μίλωνα. Θα συμφωνήσω από το Ψυχικό για τους Γεωργίου , Γκαιτάσοφ, Ευαγγελίτση (καθοριστικός γιατί έδινε λόγω του όγκου του δεύτερες και τρίτες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντς) αλλά ξέχασες και τον Αρσένη που με 4 τρίποντα μέσα από το ίδιο σύστημα δεν άφηνε τον Μίλωνα να ξεφύγει. Θα διαφωνήσω σε αρκετές από τις παρατηρήσεις σου για τον Μίλωνα . Λύσε μου μία απορία. Τι είναι πιο δύσκολο ,να θες να ευστοχήσεις στις βολές και να αστοχείς η να θες να αστοχήσεις και να ευστοχείς ? Επίσης αναφέρεις ότι δεν υπήρξαν ελεύθερα τρίποντα. Αν πρόσεχες καλά το ματς θα έβλεπες οτι υπήρξαν πάνω από 10 ελεύθερα τρίποντα από καλούς σουτέρ αλλά μπήκαν μόνο τα 2 και στο τελευταίο κέρδισε 3 βολές ο Παπαδάκης. Όταν έχεις πάνω από 10 ελεύθερα τρίποντα σημαίνει ότι είχε καλό passing game η ομάδα. Άρα γύριζε η μπάλα. Αναφέρεσε σε ανούσιες επιθέσεις. Μήπως μέτρησες τις ασίστ ? Ίσως οι περισσότερες από κάθε άλλη φορά. Άρα ασίστ και ανούσιες επιθέσεις δεν συμβαδίζουν. Για την άμυνα δεν έκανες κανένα σχόλιο. Το ματς ο Μίλωνας το έχασε από τα αμυντικά ριμπάουντς που έχασε , τα χαμηλά ποσοστά στα ελεύθερα τρίποντα και από τα λάθη του (κάποια δε ήταν ανεπίτρεπτα). Και πήγε να το πάρει από την άμυνα του που για μένα ήταν πολύ καλή και μελετημένη.
billups13
QUOTE(pippen 57 @ Mar 11 2010, 03:04 ) *
Το συγκεκριμένο ματς το είδα και εγώ , όπως και αρκετά του Μίλωνα. Θα συμφωνήσω από το Ψυχικό για τους Γεωργίου , Γκαιτάσοφ, Ευαγγελίτση (καθοριστικός γιατί έδινε λόγω του όγκου του δεύτερες και τρίτες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντς) αλλά ξέχασες και τον Αρσένη που με 4 τρίποντα μέσα από το ίδιο σύστημα δεν άφηνε τον Μίλωνα να ξεφύγει. Θα διαφωνήσω σε αρκετές από τις παρατηρήσεις σου για τον Μίλωνα . Λύσε μου μία απορία. Τι είναι πιο δύσκολο ,να θες να ευστοχήσεις στις βολές και να αστοχείς η να θες να αστοχήσεις και να ευστοχείς ? Επίσης αναφέρεις ότι δεν υπήρξαν ελεύθερα τρίποντα. Αν πρόσεχες καλά το ματς θα έβλεπες οτι υπήρξαν πάνω από 10 ελεύθερα τρίποντα από καλούς σουτέρ αλλά μπήκαν μόνο τα 2 και στο τελευταίο κέρδισε 3 βολές ο Παπαδάκης. Όταν έχεις πάνω από 10 ελεύθερα τρίποντα σημαίνει ότι είχε καλό passing game η ομάδα. Άρα γύριζε η μπάλα. Αναφέρεσε σε ανούσιες επιθέσεις. Μήπως μέτρησες τις ασίστ ? Ίσως οι περισσότερες από κάθε άλλη φορά. Άρα ασίστ και ανούσιες επιθέσεις δεν συμβαδίζουν. Για την άμυνα δεν έκανες κανένα σχόλιο. Το ματς ο Μίλωνας το έχασε από τα αμυντικά ριμπάουντς που έχασε , τα χαμηλά ποσοστά στα ελεύθερα τρίποντα και από τα λάθη του (κάποια δε ήταν ανεπίτρεπτα). Και πήγε να το πάρει από την άμυνα του που για μένα ήταν πολύ καλή και μελετημένη.

το παιχνιδι δεν το ειδα αλλα στα προγνωστικα μου το ειχα δωσει διπλο και επαληθευτικα........
το ψυχικο κερδισε γιατι ειναι πιο σοβαρη και πιο στημενη ομαδα!!!οσο για την αμυνα που ειπες θεωρω οτι ειναι απο τις τρανταχτες αδυναμιες του μυλωνα!!
ο μυλωνας ειναι μια ταλαντουχα,μπασκετικη και επιθετικη ομαδα αλλα ταυτοχρονα αναρχη,απειθαρχη με επιθεσεις βιαστηκες και με κακη αμυντικη λειτουργια..........γιαυτους τους λογους ξεφουσκωσε αποτομα.........


QUOTE(solomon @ Mar 11 2010, 03:30 ) *
Εχεις δικιο μαλλον ειναι μικρος και δεν ξερει την ιστορια της ολυμπιαδας και του κ.Βουρνα..... η μπορει να ξερει πολλα περισσοτερα.....

Παντως για να τα λεμε και ολα η λευκαδα τα 2 τελευταια χρονια ειχε τρεις προπονητες.

1) ΤΣΟΛΑΚΗΣ .. σημερα ειναι στο team της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΠΑΤΡΩΝ ως manager

2) ΓΙΑΤΡΑΣ πατρινος προπονητης με περασμα απο ΑΙΓΙΟ

3) ΒΟΥΡΝΑΣ πατρινος προπονητης και με θητεια σε ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ.

Ολοι γυρω γυρω, γνωστοι και φιλοι, συγγενεις και κουμπαροι..... καφεδακι στα Ψηλα Αλωνια και παμε να παρουμε το ματσακι την Κυριακη........ για να σοβαρευτουμε και λιγο ρε παιδια......



σωστα..... λιγοτερα τα εξοδα για την ΕΟΚ....... και λιγο περισσοτερα για καποιους αλλους......

QUIZ: Ποιος ανεργος διαιτητης απο αχαια κυκλοφορει....η ...πολυ συντομα θα κυκλοφορει με καινουργιο αμαξι...?????

εδω σας θελω....... μαγκες του γλυκου νερου......!!!!!

θελω λυση στο γρυφο σου!!!!!!!!!
μη μου πεις οτι ειναι ο δαρλαμητσος......
παντως πιστευω δυστυχως οτι θα γινει ντορος με το διαιτητικο διδυμο του αγωνα λευκαδα-αλιμος..........
απο τη μια ο νικολοπουλος τον οποιο κατηγορησε ευθεως ο κοροιβος για το παιχνιδι του με την εαπ και νομιζω οτι τημωρηθηκε κιολας, και απο την αλλη ο δαρλαμητσος που εχω την εντυπωση οτι γενικα.........................δεν πειθει.....
Jabar
Μετακίνησα ένα quiz στο καφενείο και κάποια διαιτητικά,στη διαιτησία της Γ Εθνικής.Προσοχή ισχύουν οι κανονισμοί του φόρουμ.
farasi
QUOTE(billups13 @ Mar 11 2010, 04:55 ) *
το παιχνιδι δεν το ειδα αλλα στα προγνωστικα μου το ειχα δωσει διπλο και επαληθευτικα........
το ψυχικο κερδισε γιατι ειναι πιο σοβαρη και πιο στημενη ομαδα!!!οσο για την αμυνα που ειπες θεωρω οτι ειναι απο τις τρανταχτες αδυναμιες του μυλωνα!!
ο μυλωνας ειναι μια ταλαντουχα,μπασκετικη και επιθετικη ομαδα αλλα ταυτοχρονα αναρχη,απειθαρχη με επιθεσεις βιαστηκες και με κακη αμυντικη λειτουργια..........γιαυτους τους λογους ξεφουσκωσε αποτομα.........



θελω λυση στο γρυφο σου!!!!!!!!!
μη μου πεις οτι ειναι ο δαρλαμητσος......
παντως πιστευω δυστυχως οτι θα γινει ντορος με το διαιτητικο διδυμο του αγωνα λευκαδα-αλιμος..........
απο τη μια ο νικολοπουλος τον οποιο κατηγορησε ευθεως ο κοροιβος για το παιχνιδι του με την εαπ και νομιζω οτι τημωρηθηκε κιολας, και απο την αλλη ο δαρλαμητσος που εχω την εντυπωση οτι γενικα.........................δεν πειθει.....

Μην μπερδευετε τον Νικολόπουλο Ν με τον Νικολόπουλο Φ. Το παιχνίδι ΕΑΠ- ΚΟΡΟΙΒΟΣ το σφύριξε ο δεύτερος! Αναλυτικά τους δείχνει ο φίλος Jabar στη ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ.
treliaris1985
QUOTE(billups13 @ Mar 11 2010, 04:55 ) *
το παιχνιδι δεν το ειδα αλλα στα προγνωστικα μου το ειχα δωσει διπλο και επαληθευτικα........
το ψυχικο κερδισε γιατι ειναι πιο σοβαρη και πιο στημενη ομαδα!!!οσο για την αμυνα που ειπες θεωρω οτι ειναι απο τις τρανταχτες αδυναμιες του μυλωνα!!
ο μυλωνας ειναι μια ταλαντουχα,μπασκετικη και επιθετικη ομαδα αλλα ταυτοχρονα αναρχη,απειθαρχη με επιθεσεις βιαστηκες και με κακη αμυντικη λειτουργια..........γιαυτους τους λογους ξεφουσκωσε αποτομα.........



θελω λυση στο γρυφο σου!!!!!!!!!
μη μου πεις οτι ειναι ο δαρλαμητσος......
παντως πιστευω δυστυχως οτι θα γινει ντορος με το διαιτητικο διδυμο του αγωνα λευκαδα-αλιμος..........
απο τη μια ο νικολοπουλος τον οποιο κατηγορησε ευθεως ο κοροιβος για το παιχνιδι του με την εαπ και νομιζω οτι τημωρηθηκε κιολας, και απο την αλλη ο δαρλαμητσος που εχω την εντυπωση οτι γενικα.........................δεν πειθει.....


ο Δαρλαμήτσος είναι αυτός που είχε διακόψει το παιχνίδι πρόπερσι νομίζω Ελευσίνα?-ΟΦΗ εις βάρος της φιλοξενούμενης ομάδας την στιγμή που ο ΟΦΗ ήταν πρώτος και πήγαινε για άνοδο.Το αποτέλεσμα ήταν να μηδενισθεί ο ΟΦΗ και να κινδυνεύσει να πάρει το πρωτάθλημα εκεί που ήταν 2 βαθμούς μπροστά απο τους άλλους.Στην Κρήτη δεν ξέρω εάν έχει πάει να ξαναπέξει ...του είχαν πεί ότι θα τον καλοσωρίσουν με τον τρόπο τους.....Τώρα πως γίνεται να διακόψεις αγώνα εις βάρος της φιλοξενούμενης ομάδας,αυτό σίγουρα θέλει ιδιαίτερη εξήγηση...
Jabar
Το ματς ήταν ΙΩΝΙΚΟΣ-ΟΦΗ
Αυτά είχε γράψει ο basketikos τότε
Kαλησπερα, απο μια βραδια που πηγε το μπασκετ πολυ πισω sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif μα πολυ πίσω sad.gif sad.gif

Τα φυλλο αγωνα εκλεισε 1' 52'' πριν την ληξη του 3ου δεκαλεπτου με σκορ 69-61, μετα απο 45 λεπτα διακοπη.

Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη:

1. Ως ΙΩΝΙΚΟΣ ειμαι ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΟΣ - ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ - ΘΛΙΜΜΕΝΟΣ. ΚΕΡΔΙΖΩ ΜΕ 15 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ 25 ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΕ ΣΕΒΑΣΤΕΙ
Θελω ρε πουστη μου (σορρυ administrator αλλα εχω το δικαιωμα αποψε το βραδυ), να κερδισω στις 4 γραμμες, να χασω στις 4 γραμμες, σε 40 λεπτα. Οταν (χωρις παρεξηγηση) κανω καταπληκτική εμφανιση θελω ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΕΒΑΣΜΟ.
Δυστυχώς, ο ΟΦΗ δεν σεβαστηκε την προσπαθεια μου. ΚΡΙΜΑ. Εμεις ειχαμε Πρινεα, Μομτζο με 40 πυρετο, και παιζαμε ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΑ. Εκεινοι....ας παμε σε εκεινους.

2. Για τον ΟΦΗ:
Οταν καποιος θελει να βγει πρωταθλητης, πρεπει να ειναι πρωταθλητης σε ΟΛΑ ΤΟΥ.
Αγωνιστικά: Ηταν κακιστος - εβαλε 5-6 καλαθια εντος παιδιας, και μετα ΄η ελεγεια του τριποντου' - οσο εμπαιναν, χαρη στην μαγκια του Τσακιριδη (πολυ καλος για την κατηγορια) ειχε καλως, μετα.. το εργο λεγοταν "Ο ΟΦΗ στα ταρταρα". Εβαλαν 1 καλαθι εντος παιδιας στο α δεκαλεπτο και δυο αιφνιδιασμους, 3 στο β'. Στο β ημιχρονο νομιζω οτι εβαλαν κατι περισσοτερο.

Αγωνιστική Συμπεριφορα: -100 γιατι δεν ξερω ποιος ειναι ο μικρότερος βαθμος.... Απο το πρωτο φαουλ, ως το τελευταιο, γκρινια, γκρινια, διαμαρτυρια, συζητηση με τον διαιτητη, θεατρο με πτωσεις, ο παγκος μεσα στον αγωνιστικό χώρο, ο προπονητης να βολταρει λεγοντας τα γαλλικα στους διαιτητες, και καποιοι αλλοι να το εχουν κανει 'καραγκιοζ μπερτε'. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ - ΜΑΣ ΒΓΑΛΑΤΕ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΑΣ καποια στιγμη ηρθαν και οι τεχνικές ποινες - με αποτελεσμα να το κανουν κολαση - και μετα τις 2 παρατηρησεις οι διαιτητες πηγαν στα αποδυτηρια.

3. Οι διαιτητες: Θα ειναι η πετρα του σκανδάλου.
Συμφωνα με την γνωμη μου: τιποτα σπουδαιο. Αν ο ΟΦΗ ειχε καθαρισει απο την αρχη, δεν θα ειχαμε ουτε γατα ουτε ζημια.
Ομως ο ΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΑΟΥΛ (Κ-Υ-Ρ-Ι-Ο-Λ-Ε-Κ-Τ-Ι-Κ-Α) θεωρουσε εαυτον αδικημενο. Μουρμουρα, γκρινια, πτωσεις χωρις λογο για να παρουν φαουλ. Αν ειχαμε εφαρμογη κανονισμου, το ματς θα ειχε κλεισει στο α ημιχρονο.
Απ' οτι καταλαβα μιλωντας με φιλαθλους καποιος του ειπε οτι τους 'εστησαν'. Ρε παιδια, δεν γινεται αμα εισαι μαγκας να σε στησουν (το πολυ να παιζουν 'παρολι' που εγραφα και προχθές). Αμα ομως παιζεις 90% με τους διαιτητες και 10% με την μπαλλα, τοτε το μυαλο κολλαει και μπορει να συμβουν τα χειροτερα. Οπως και συνεβει για τον ΟΦΗ.


ΥΓ.1. Μπραβο στους φιλαθλους του ΟΦΗ - αψογη συμπεριφορα (τουλαχιστον ως το κλεισιμο του Φ.Α. οταν εφυγα απο το γηπεδο).

ΥΓ2. Ο Τσακιριδης δεν δημιουργησε επεισοδιο - ειπε 1-2 κουβεντες στον εκνευρισμο του και τιποτα παραπανω.

ΥΓ3. Ο παικτης του ΟΦΗ που εκανε επιθεση στο δωματιακι των διαιτητων μετα το τελος του αγωνα και τον κρατουσαν ολοι οι συμπαικτες του θα ελεγα οτι λειτουργησε επαγγελματικα. Οταν εφυγαν οι διαιτητες, τα εβαλε με φιλαθλους του Ιωνικου οτι και καλα τον εβριζαν. Προφανης σκοπος να κανει το γηπεδο "ροντεο" και να θεωρηθει υπαιτιος και ο Ιωνικος. Δεν τα καταφερε αφου κανεις απο την Νικαια δεν τσιμπησε. Το επομενο δευτερολεπτο ηταν ολο γελακια με συμπαικτες και αντιπαλους, σαν να μην ειχε συμβει τιποτα. Αν αληθευουν και οσα γραφονται για το τι εγινε στην Ιεραπετρα.......


ΥΓ4. Δυστυχως δεν βρηκα το σκορ - ειχα πει +4 και ηρθε +8.
Αυτά είχε γράψει leonkalf
Καταρχήν καλησπέρα.
Δεύτερον, θα ήθελα η ένταση που προκλήθηκε στον 'Πλάτωνα' να μην μεταφερθεί στην έκτασή της κι εδώ, στο forum.

Ήμουν στο παιχνιδι. Μπήκα στο γήπεδο λίγο πριν γίνει η διακοπή (περίπου 2 αγωνιστικά λεπτά πριν).
Ο Ιωνικός ήταν μπροστά στο σκορ κάπου 11-12 πόντους.
Παιχνίδι ουσιαστικά δεν πρόλαβα να δω πολύ, αλλά είδα ότι ο ΟΦΗ προσπαθούσε να το γυρίσει. Είχε μια ενέργεια που έβγαζε στο παρκέ, ο Ιωνικός -ίσως κι από την πίεση του ΟΦΗ στην άμυνα και τις φωνές- άρχισε λίγο να μην είναι ήρεμος στο παιχνίδι του και το παιχνίδι έδινε την εντύπωση ότι γυρίζει.

Όμως έβλεπες ότι η ομάδα του ΟΦΗ ήταν πολύ εκνευρσμένη. Από τον πάγκο, τον προπονητή και την 5άδα που συνεχώς διαμαρτύρονταν με αρκετά έντονο τρόπο. Την ώρε δε που δόθηκε το φάουλ υπερ του Ιωνικού -που ήταν και η τελευταία φάση του ματς- άρχισαν να φωνάζουν όλοι. Ένας παίκτης του ΟΦΗ έβριζε τον διαιτητή (γυρνώντας όμως προς την εξέδρα για να μην τον δει), άλλος ούρλιαζε και έτρεχε προς εξέδρα (πήρε τεχνική ποινή), άλλος κλοτσούσε τη μπάλα, ο προπονητής έφτασε μέχρι την ρακέτα!!!, ο πάγκος σχεδόν μπήκε μέσα.
Επίσης, άρχισαν και διαπληκτισμοί (ευτυχώς μόνο λεκτικοί) στην εξέδρα.

Οπότε οι διαιτητές σταμάτησαν το παιχνίδι και μετά από λίγο έφυγαν για τα αποδυτήρια. Άκουσα ότι ζήτησαν να έρθει αστυνομική δύναμη και έτσι πίστευα ότι μετά από λίγο θα επανέλθουν και θα συνεχιστεί το παιχνίδι. Περιμέναμε, περιμέναμε αλλά τίποτα. Και δεν υπήρχε και ενημέρωση του τι γινόταν μέσα.

Οι παίκτες έκαναν σουτάκια και μιλούσαν μεταξύ τους (αλλά και με την εξέδρα, με ένταση κάποιες στιγμές), οι προπονητές των 2 ομάδων τα λέγανε μεταξύ τους, άλλοι παράγοντες συζητούσαν από δω κι από κει.. κι όλοι εμείς στην αναμονή.

Και ξαφνικά μετά από κάνα 45λεπτο είδαμε τους πάικτες του Ιωνικού να μαζεύονται στο κέντρο για το ζντο και τους παίκτες του ΟΦΗ να κατευθύνονται εξοργισμένοι προς την πόρτα απ' όπου είχαν μπει οι διαιτητές στα αποδυτήρια.
Έτσι καταλάβαμε ότι είναι εις βάρος του ΟΦΗ.
Τότε φοβήθηκα μήπως γίνουν επεισόδια, αλλά ευτυχώς όχι.
Οι παράγοντες, παίκτες και οπαδοί του ΟΦΗ εξοργισμένοι απειλούσαν με μηνύσεις τους διαιτητές και τον κομισάριο του αγώνα, οι οποίοι όμως δεν βρίσκονταν πλέον στο γήπεδο. Είχαν ήδη φύγει...

Έτσι έχουν τα πράγματα.

Θεωρώ ότι ναι μεν είναι κάπως υπερβολικό να διακόπτεται οριστικά έτσι απλά ένα παιχνίδι (δεν ξέρουμε βέβαια αν λέχθηκαν σοβαρά πράγματα-απειλές όπως ανέφερε κάποιος νωρίτερα) αλλά και ο ΟΦΗ δεν διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση. Από το ελάχιστο που είδα φαινόταν ότι ήταν πολύ εκνευρισμένοι και κατά τη γνώμη μου ο προπονητής του δεν λειτούργησε ως όφειλε. Αντί να προστατέψει την ομάδα του, άφησε όλη την ομάδα να λειτουργήσει ανεξέλεγκτα εις βάρος των διαιτητών. Ίσως η απειρία.. Το παιχνίδι είχε ακόμα 12 λεπτά και κάλλιστα μπορούσε να γυρίσει (και στα μάτια μου έτσι έδειχνε).

Πλέον το πρωτάθλημα αποκτάει άγρια ομορφιά και η εξέλιξη θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Ελπίζω μόνο να μην υπάρχουν δυσάρεστα γεγονότα από δω και στο εξής..

Ψυχραιμία παιδιά!!
Kαι πολλά άλλα είχαν γραφτεί κάποιοι ο blue white ανέφερε και περί αποχώρησης του ΟΦΗ η υπόθεση κρίθηκε στα αρμόδια όργανα.Καλό είναι να μην βγάζουμε συμπεράσματα χωρίς να ξέρουμε με αυτό που μας φαίνεται λογικό
billups13
QUOTE(farasi @ Mar 11 2010, 12:59 ) *
Μην μπερδευετε τον Νικολόπουλο Ν με τον Νικολόπουλο Φ. Το παιχνίδι ΕΑΠ- ΚΟΡΟΙΒΟΣ το σφύριξε ο δεύτερος! Αναλυτικά τους δείχνει ο φίλος Jabar στη ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ.

δεν την προσεξα αυτη τη λεπτομερια οποτε αστοχο το σχολιο μου..................
ghate
QUOTE(pippen 57 @ Mar 11 2010, 03:04 ) *
Το συγκεκριμένο ματς το είδα και εγώ , όπως και αρκετά του Μίλωνα. Θα συμφωνήσω από το Ψυχικό για τους Γεωργίου , Γκαιτάσοφ, Ευαγγελίτση (καθοριστικός γιατί έδινε λόγω του όγκου του δεύτερες και τρίτες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντς) αλλά ξέχασες και τον Αρσένη που με 4 τρίποντα μέσα από το ίδιο σύστημα δεν άφηνε τον Μίλωνα να ξεφύγει. Θα διαφωνήσω σε αρκετές από τις παρατηρήσεις σου για τον Μίλωνα . Λύσε μου μία απορία. Τι είναι πιο δύσκολο ,να θες να ευστοχήσεις στις βολές και να αστοχείς η να θες να αστοχήσεις και να ευστοχείς ? Επίσης αναφέρεις ότι δεν υπήρξαν ελεύθερα τρίποντα. Αν πρόσεχες καλά το ματς θα έβλεπες οτι υπήρξαν πάνω από 10 ελεύθερα τρίποντα από καλούς σουτέρ αλλά μπήκαν μόνο τα 2 και στο τελευταίο κέρδισε 3 βολές ο Παπαδάκης. Όταν έχεις πάνω από 10 ελεύθερα τρίποντα σημαίνει ότι είχε καλό passing game η ομάδα. Άρα γύριζε η μπάλα. Αναφέρεσε σε ανούσιες επιθέσεις. Μήπως μέτρησες τις ασίστ ? Ίσως οι περισσότερες από κάθε άλλη φορά. Άρα ασίστ και ανούσιες επιθέσεις δεν συμβαδίζουν. Για την άμυνα δεν έκανες κανένα σχόλιο. Το ματς ο Μίλωνας το έχασε από τα αμυντικά ριμπάουντς που έχασε , τα χαμηλά ποσοστά στα ελεύθερα τρίποντα και από τα λάθη του (κάποια δε ήταν ανεπίτρεπτα). Και πήγε να το πάρει από την άμυνα του που για μένα ήταν πολύ καλή και μελετημένη.



Θα συμφωνησω μαζι σου οσο Αναφορα τον Αρσενη οντως ξεχασα να τον αναφερω. Θα συμφωνησω μαζι σου επισης στο θεμα τις αμυνας και των αμυντικων ριμπαουντ που ο Μυλωνας οντως εχει αδυναμιες αλλα με βρισκεις αντιθετο σε οτι αναφερεις για τις ασσιτ, (εκτος απο μερικες φασεις σε ανοιχτο γηπεδο επιμενω πως η μπαλα δεν γυρισε τουλαχιστον οσο ειχα συνιθισει σε αλλα ματς που ειχε δει στον πρωτο γυρο,) και τα ελευθερα τριποντα. Το επισης θεμα ειναι ποιοι τα κανουν τα ελευθερα τριποντα. Οι βασικοι σουτερ καναν 3-4 τριποντα και απο κει και περα τα σουτ τα πηραν παιχτες που δεν σουταρουν οποτε ειναι λογικο να υπαρχει αστοχια και κακο ποσοστο. Το προβλημα του Μυλωνα στην αμυνα ειναι γνωστο απο την αρχη αλλα ειχε καποια στανταρτ στην επιθεση γιαυτο επαιρνε και τα ματς,οταν χανει την δυναμη της επιθεσης του τοτε αρχιζουν τα προβληματα.
treliaris1985
QUOTE(Jabar @ Mar 11 2010, 13:45 ) *
Το ματς ήταν ΙΩΝΙΚΟΣ-ΟΦΗ
Αυτά είχε γράψει ο basketikos τότε
Kαλησπερα, απο μια βραδια που πηγε το μπασκετ πολυ πισω sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif μα πολυ πίσω sad.gif sad.gif

Τα φυλλο αγωνα εκλεισε 1' 52'' πριν την ληξη του 3ου δεκαλεπτου με σκορ 69-61, μετα απο 45 λεπτα διακοπη.

Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη:

1. Ως ΙΩΝΙΚΟΣ ειμαι ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΟΣ - ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ - ΘΛΙΜΜΕΝΟΣ. ΚΕΡΔΙΖΩ ΜΕ 15 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ 25 ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΕ ΣΕΒΑΣΤΕΙ
Θελω ρε πουστη μου (σορρυ administrator αλλα εχω το δικαιωμα αποψε το βραδυ), να κερδισω στις 4 γραμμες, να χασω στις 4 γραμμες, σε 40 λεπτα. Οταν (χωρις παρεξηγηση) κανω καταπληκτική εμφανιση θελω ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΕΒΑΣΜΟ.
Δυστυχώς, ο ΟΦΗ δεν σεβαστηκε την προσπαθεια μου. ΚΡΙΜΑ. Εμεις ειχαμε Πρινεα, Μομτζο με 40 πυρετο, και παιζαμε ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΑ. Εκεινοι....ας παμε σε εκεινους.

2. Για τον ΟΦΗ:
Οταν καποιος θελει να βγει πρωταθλητης, πρεπει να ειναι πρωταθλητης σε ΟΛΑ ΤΟΥ.
Αγωνιστικά: Ηταν κακιστος - εβαλε 5-6 καλαθια εντος παιδιας, και μετα ΄η ελεγεια του τριποντου' - οσο εμπαιναν, χαρη στην μαγκια του Τσακιριδη (πολυ καλος για την κατηγορια) ειχε καλως, μετα.. το εργο λεγοταν "Ο ΟΦΗ στα ταρταρα". Εβαλαν 1 καλαθι εντος παιδιας στο α δεκαλεπτο και δυο αιφνιδιασμους, 3 στο β'. Στο β ημιχρονο νομιζω οτι εβαλαν κατι περισσοτερο.

Αγωνιστική Συμπεριφορα: -100 γιατι δεν ξερω ποιος ειναι ο μικρότερος βαθμος.... Απο το πρωτο φαουλ, ως το τελευταιο, γκρινια, γκρινια, διαμαρτυρια, συζητηση με τον διαιτητη, θεατρο με πτωσεις, ο παγκος μεσα στον αγωνιστικό χώρο, ο προπονητης να βολταρει λεγοντας τα γαλλικα στους διαιτητες, και καποιοι αλλοι να το εχουν κανει 'καραγκιοζ μπερτε'. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ - ΜΑΣ ΒΓΑΛΑΤΕ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΑΣ καποια στιγμη ηρθαν και οι τεχνικές ποινες - με αποτελεσμα να το κανουν κολαση - και μετα τις 2 παρατηρησεις οι διαιτητες πηγαν στα αποδυτηρια.

3. Οι διαιτητες: Θα ειναι η πετρα του σκανδάλου.
Συμφωνα με την γνωμη μου: τιποτα σπουδαιο. Αν ο ΟΦΗ ειχε καθαρισει απο την αρχη, δεν θα ειχαμε ουτε γατα ουτε ζημια.
Ομως ο ΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΑΟΥΛ (Κ-Υ-Ρ-Ι-Ο-Λ-Ε-Κ-Τ-Ι-Κ-Α) θεωρουσε εαυτον αδικημενο. Μουρμουρα, γκρινια, πτωσεις χωρις λογο για να παρουν φαουλ. Αν ειχαμε εφαρμογη κανονισμου, το ματς θα ειχε κλεισει στο α ημιχρονο.
Απ' οτι καταλαβα μιλωντας με φιλαθλους καποιος του ειπε οτι τους 'εστησαν'. Ρε παιδια, δεν γινεται αμα εισαι μαγκας να σε στησουν (το πολυ να παιζουν 'παρολι' που εγραφα και προχθές). Αμα ομως παιζεις 90% με τους διαιτητες και 10% με την μπαλλα, τοτε το μυαλο κολλαει και μπορει να συμβουν τα χειροτερα. Οπως και συνεβει για τον ΟΦΗ.


ΥΓ.1. Μπραβο στους φιλαθλους του ΟΦΗ - αψογη συμπεριφορα (τουλαχιστον ως το κλεισιμο του Φ.Α. οταν εφυγα απο το γηπεδο).

ΥΓ2. Ο Τσακιριδης δεν δημιουργησε επεισοδιο - ειπε 1-2 κουβεντες στον εκνευρισμο του και τιποτα παραπανω.

ΥΓ3. Ο παικτης του ΟΦΗ που εκανε επιθεση στο δωματιακι των διαιτητων μετα το τελος του αγωνα και τον κρατουσαν ολοι οι συμπαικτες του θα ελεγα οτι λειτουργησε επαγγελματικα. Οταν εφυγαν οι διαιτητες, τα εβαλε με φιλαθλους του Ιωνικου οτι και καλα τον εβριζαν. Προφανης σκοπος να κανει το γηπεδο "ροντεο" και να θεωρηθει υπαιτιος και ο Ιωνικος. Δεν τα καταφερε αφου κανεις απο την Νικαια δεν τσιμπησε. Το επομενο δευτερολεπτο ηταν ολο γελακια με συμπαικτες και αντιπαλους, σαν να μην ειχε συμβει τιποτα. Αν αληθευουν και οσα γραφονται για το τι εγινε στην Ιεραπετρα.......


ΥΓ4. Δυστυχως δεν βρηκα το σκορ - ειχα πει +4 και ηρθε +8.
Αυτά είχε γράψει leonkalf
Καταρχήν καλησπέρα.
Δεύτερον, θα ήθελα η ένταση που προκλήθηκε στον 'Πλάτωνα' να μην μεταφερθεί στην έκτασή της κι εδώ, στο forum.

Ήμουν στο παιχνιδι. Μπήκα στο γήπεδο λίγο πριν γίνει η διακοπή (περίπου 2 αγωνιστικά λεπτά πριν).
Ο Ιωνικός ήταν μπροστά στο σκορ κάπου 11-12 πόντους.
Παιχνίδι ουσιαστικά δεν πρόλαβα να δω πολύ, αλλά είδα ότι ο ΟΦΗ προσπαθούσε να το γυρίσει. Είχε μια ενέργεια που έβγαζε στο παρκέ, ο Ιωνικός -ίσως κι από την πίεση του ΟΦΗ στην άμυνα και τις φωνές- άρχισε λίγο να μην είναι ήρεμος στο παιχνίδι του και το παιχνίδι έδινε την εντύπωση ότι γυρίζει.

Όμως έβλεπες ότι η ομάδα του ΟΦΗ ήταν πολύ εκνευρσμένη. Από τον πάγκο, τον προπονητή και την 5άδα που συνεχώς διαμαρτύρονταν με αρκετά έντονο τρόπο. Την ώρε δε που δόθηκε το φάουλ υπερ του Ιωνικού -που ήταν και η τελευταία φάση του ματς- άρχισαν να φωνάζουν όλοι. Ένας παίκτης του ΟΦΗ έβριζε τον διαιτητή (γυρνώντας όμως προς την εξέδρα για να μην τον δει), άλλος ούρλιαζε και έτρεχε προς εξέδρα (πήρε τεχνική ποινή), άλλος κλοτσούσε τη μπάλα, ο προπονητής έφτασε μέχρι την ρακέτα!!!, ο πάγκος σχεδόν μπήκε μέσα.
Επίσης, άρχισαν και διαπληκτισμοί (ευτυχώς μόνο λεκτικοί) στην εξέδρα.

Οπότε οι διαιτητές σταμάτησαν το παιχνίδι και μετά από λίγο έφυγαν για τα αποδυτήρια. Άκουσα ότι ζήτησαν να έρθει αστυνομική δύναμη και έτσι πίστευα ότι μετά από λίγο θα επανέλθουν και θα συνεχιστεί το παιχνίδι. Περιμέναμε, περιμέναμε αλλά τίποτα. Και δεν υπήρχε και ενημέρωση του τι γινόταν μέσα.

Οι παίκτες έκαναν σουτάκια και μιλούσαν μεταξύ τους (αλλά και με την εξέδρα, με ένταση κάποιες στιγμές), οι προπονητές των 2 ομάδων τα λέγανε μεταξύ τους, άλλοι παράγοντες συζητούσαν από δω κι από κει.. κι όλοι εμείς στην αναμονή.

Και ξαφνικά μετά από κάνα 45λεπτο είδαμε τους πάικτες του Ιωνικού να μαζεύονται στο κέντρο για το ζντο και τους παίκτες του ΟΦΗ να κατευθύνονται εξοργισμένοι προς την πόρτα απ' όπου είχαν μπει οι διαιτητές στα αποδυτήρια.
Έτσι καταλάβαμε ότι είναι εις βάρος του ΟΦΗ.
Τότε φοβήθηκα μήπως γίνουν επεισόδια, αλλά ευτυχώς όχι.
Οι παράγοντες, παίκτες και οπαδοί του ΟΦΗ εξοργισμένοι απειλούσαν με μηνύσεις τους διαιτητές και τον κομισάριο του αγώνα, οι οποίοι όμως δεν βρίσκονταν πλέον στο γήπεδο. Είχαν ήδη φύγει...

Έτσι έχουν τα πράγματα.

Θεωρώ ότι ναι μεν είναι κάπως υπερβολικό να διακόπτεται οριστικά έτσι απλά ένα παιχνίδι (δεν ξέρουμε βέβαια αν λέχθηκαν σοβαρά πράγματα-απειλές όπως ανέφερε κάποιος νωρίτερα) αλλά και ο ΟΦΗ δεν διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση. Από το ελάχιστο που είδα φαινόταν ότι ήταν πολύ εκνευρισμένοι και κατά τη γνώμη μου ο προπονητής του δεν λειτούργησε ως όφειλε. Αντί να προστατέψει την ομάδα του, άφησε όλη την ομάδα να λειτουργήσει ανεξέλεγκτα εις βάρος των διαιτητών. Ίσως η απειρία.. Το παιχνίδι είχε ακόμα 12 λεπτά και κάλλιστα μπορούσε να γυρίσει (και στα μάτια μου έτσι έδειχνε).

Πλέον το πρωτάθλημα αποκτάει άγρια ομορφιά και η εξέλιξη θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Ελπίζω μόνο να μην υπάρχουν δυσάρεστα γεγονότα από δω και στο εξής..

Ψυχραιμία παιδιά!!
Kαι πολλά άλλα είχαν γραφτεί κάποιοι ο blue white ανέφερε και περί αποχώρησης του ΟΦΗ η υπόθεση κρίθηκε στα αρμόδια όργανα.Καλό είναι να μην βγάζουμε συμπεράσματα χωρίς να ξέρουμε με αυτό που μας φαίνεται λογικό

jabar όλα ωραία αυτό που έχει μείνει αναπάντητο είναι γιατί διεκόπει το παιχνίδι εις βάρος της φιλοξενούμενης ομάδας.Πές μου που προβλέπεται από τους κανονισμούς να διακόπτεται παιχνίδι εις βάρος της φιλοξενούμενης ομάδας για όλους τους παραπάνω λόγους.Την ευθύνη για αστυνομική δύναμη την έχουν οι γηπεδούχοι ή όχι?Αυτά....
lefkadian
QUOTE(treliaris1985 @ Mar 11 2010, 21:05 ) *
jabar όλα ωραία αυτό που έχει μείνει αναπάντητο είναι γιατί διεκόπει το παιχνίδι εις βάρος της φιλοξενούμενης ομάδας.Πές μου που προβλέπεται από τους κανονισμούς να διακόπτεται παιχνίδι εις βάρος της φιλοξενούμενης ομάδας για όλους τους παραπάνω λόγους.Την ευθύνη για αστυνομική δύναμη την έχουν οι γηπεδούχοι ή όχι?Αυτά....


Δηλαδη φιλε μου αν παιχτης φιλοξενουμενης ομαδας "σαπισει" τον διαιτητη στο ξυλο ή φιλοξενουμενοι οπαδοι κανουν "ντου" το παιχνιδι δεν διακοπτεται εις βαρος των φιλοξενουμενων? Τι ειναι αυτα που γραφουμε ρε παιδια? Ας μην μας παρασυρουν τοσο πολυ τα παθη μας...
solomon
Μετα απο αρκετη συζητηση - και πιο πολυ με τον φιλο lefkadian- aς πουμε και για μπασκετ λιγα πραγματα, μαζι με προγνωστικα.

σιγουρα τα ενδιαφεροντα παιχνιδια ειναι αυτα που αφορουν ομαδες που προσπαθουν να σωθουν.

οι 3 πρωτοι λογικα θα κερδισουν, το σπαρτη ψυχικο ουσιαστικα ειναι αδιαφορο, και μενουν 3 παιχνιδια φωτια.


1 ΤΗΡΩΝ-ΕΣΠΕΡΟΣ
1 ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΦΑΛΗΡΟ
2 ΕΑΠ-ΠΑΠΑΓΟΥ
1 ΛΕΥΚΑΔΑ-ΑΛΙΜΟΣ
1 ΒΟΝΙΤΣΑ-ΜΙΛΩΝΑΣ
2 ΣΠΑΡΤΗ-ΨΥΧΙΚΟ
1 ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.