Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Νέος προπονητής ΠΑΟ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31
doctorjekil
QUOTE(bbplayer @ Mar 9 2014, 10:12 ) *
δε νομίζω. όχι ότι έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις. ίσα ίσα που γράφεις και λίγα!! αλλά από την άλλη τέτοια μεγέθη θέλουν και τις κατάλληλες συνθήκες να δουλέψουν. ναι η ομάδα είναι πρόκληση από όποια πλευρά και να το δεις αλλά π.χ ο Μπλατ έχει χάσει από το μισό Ισραήλ φέτος και δεν τον κουνάει κανένας (μπορεί να ήταν και πέρσι δε θυμάμαι ακριβώς). Φαντάζεσαι να γινόταν το ίδιο κι εδώ??

Πάντως από αυτά τα ονόματα που έχουν γραφτεί , μακριά από Γκέρσον και Ιβάνοβιτς. Αλλο η αποτυχία άλλο το ρεζιλίκι

Πιστευεις οτι αν ηταν ο Μπλατ στον παγκο μας(η καποιος αντιστοιχου βεληνεκους)θα τον εδιωχνε τοσο ευκολα οσο τον Πεδουλακη?
Quincy
Σεβαστές αυτές οι απόψεις, και έχουν λογική, αλλά εγώ διαφωνώ αρκετά.

Τι πάει να πει "η μεγαλύτερη ομάδα της Ευρώπης πρέπει να χει στόχο το τρόπαιο"; Η Ρεαλ που έχει τον ίδιο τίτλο που ήταν πριν από 6-7 χρόνια; Ούτε καν στην Ευρωλίγκα, όμως τώρα πάει να την ξαναπάρει. Αλλάζουν οι καιροί, αλλάζουν οι πρωταγωνιστές. Κάτι παρόμοιο με την Μπάρτσα, τον Ολυμπιακό και όλες τις μεγάλες ομάδες γενικότερα

Αυτό που έχουν οι μεγάλες ομάδες σε σχέση με τις υπόλοιπες, είναι ότι δεν βγαίνουν από τον χάρτη, και κάποια στιγμή όσο κάτω κι αν είναι θα ξαναγνωρίσουν ίδιες δόξες. Αλλά διαλλείματα από τους τίτλους όλοι κάνουν.

Ο Παναθηναικός όπως είναι τώρα (βασικά όπως ήταν το καλοκαίρι του 2012) πρέπει να κοιτάξει το μέλλον του για 1-2-3 χρόνια, να κατεβάσει τον πήχη στο "ντροπιαστικό" ταβάνι των 8 κι όταν αποκτήσει πάλι την εμπειρία, το ταλέντο, τον κατάλληλο κόουτς και δεν ξέρω γω τι άλλο, εδώ θα μαστε να μιλήσουμε εκ νέου για δυνατότητες μιας έτοιμης ομάδας που θα διεκδηκεί κορυφή.

Το να περιμένεις από τον σημερινό Παναθηνακό να σου φέρει το 7ο, και μετά να τον διαλύεις επειδή απέτυχε και φτου κι απ την αρχή είναι λάθος, και σίγουρα οχι λογική της "μεγαλύτερης ομάδας της Ευρώπης" που ξέρει τι της γίνεται. Από τη στιγμή που διαφέρει το μοντέλο των προηγούμενων ετών με τα φοβερά μπάτζετ που υπέγραφε όποιον γούσταρε, αλλάζει και η συνταγή για την επιτυχία και το πλάνο γενικότερα.
Marciulionis
QUOTE(Kar66 @ Mar 9 2014, 11:02 ) *
Συμφωνώ με τον φίλο που ανέφερε τον κίνδυνο απομυθοποίησης. Αλλά θεωρώ πως ο φίλαθλος του ΠΑΟ γνωρίζει ιστορία και γνωρίζει πως να έχει ΚΑΙ υπομονή. Θυμίζω την διετία 2002-2004 (Σπόρτινγκ) και εν γένει την 5-ετία 2002-2007. Και εκείνη την περίοδο, που ήταν περίοδος αλλαγής της φιλοσοφίας του ΠΑΟ από one-man-show σε κάτι πιο ολικό, είχαμε την υπομονή.


Αν δεν είχαμε σταυρώσει πρωτάθλημα ή κύπελλο τη πενταετία 2002 - 2007 θα βλέπαμετους "υπομονετικούς" φίλους του ΠΑΟ... Και μιλάμε για μια πενταετία που ο ΠΑΟ έπαιζε μόνος του στο πρωτάθλημα.

QUOTE
Γενικά ο ΠΑΟ είναι ομάδα Ευρώπης, κατά τα ψέμματα. Μάλκοβιτς, 1996. Ήρθε για την Ευρώπη. Γιαούρτια στο αεροδρόμιο του Ελληνικού, Μάρτιος 1999: μετά από ήττα στην Ιταλία με τραγική εμφάνιση. Φυγή Πεδουλάκη: πορεία στην Ευρώπη.

Παιδιά, δεν νοείται ο ΠΑΟ να μπαίνει στην νοοτροπία των ομάδων στυλ Σιέννα, Εφές, Μάλαγα κτλ "ε, θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο, ίσως τα καταφέρουμε, θα δούμε." Είναι δυνατόν να ακούω από προπονητή του ΠΑΟ φράση "υποεκτιμήσαμε την Λαμποραλ?" ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΟΥΜΕ ΤΩΡΑ?? Την ομάδα-τσίρκο? Δεν είπαμε να μην προετοιμαστεί, αλλά όχι και να γιγαντώνει αυτό το συνοθύλευμα παικτών.


Και ο Ολυμπιακός έχασε από τη Δράμα. Είναι χειρότερη η Κάχα από το ΚΑΟΔ? Κακά βράδια έχουν όλες οι ομάδες. Αλλά τέτοιοι χαρακτηρισμοί: "ομάδα τσίρκο" είναι ατυχής.Ούτε η Κάχα είναι τόσο τραγική ούτε ο Σκαριόλο εντελώς άσχετος. Στη τελική τη ζημιά μας την έκανε ο Πλάις, γιατί από το καλοκαίρι κάνει κρα πως δεν έχουμε ψηλό να ματσάρει βαριά πεντάρια τέτοιου τύπου.

QUOTE
Πολύ σωστά έγραψε σαρκαστικά ένας φίλος "αφού κερδίζει τον ΟΣΦΠ να κάτσει". ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη: ΔΕΝ με ενδιαφέρει το Πρωτάθλημα. Θέλω και 7ο και 8ο και 9ο Ευρωπαϊκό. Και ας τα παίρνω κάθε 2 ή 3 χρόνια. Το καταλαβαίνουμε αυτό? Αυτό που με σκοτώνει είναι ότι είχαμε τον καλύτερο της Ευρώπης, είχαμε ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ εγγυημένη παρουσία σε F4 κάθε διετία-τριετία και τον ΔΙ-Ω-ΞΑ-ΜΕ! Δεν έφυγε, όπως ο Ντέγιαν το 2002 γιατί βαρέθηκε. ΕΚΔΙΩΧΘΗΚΕ. Και δεν επιτρέπω στον κ. Γιαννακόπουλο, με όλο τον σεβασμό για τα λεφτά που βάζει, να μην βρίσκει ένα τρόπο να κρατήσει την κολώνα του ΠΑΟ.

Ναι, έπεσε το μπατζετ. Ε ΚΑΙ?? Για πάντα έτσι θα ηταν?? ΟΧΙ! Η οικονομια έχει αυξομειώσεις. Η πρώτη φορά ήταν που ο Ζοτς θα δούλευε με χαμηλό μπάτζετ? ΟΧΙ! Το βασικό ήταν να υπάρχει σεβασμός, αμοιβαίος σεβασμός και υπομονή και εμπιστοσύνη. Δεν υπήρχε περίπτωση και 5 χρόνια να έκανε ο Ζοτς να ξαναπαει F4 να φτάναμε στο σημείο να τον κράξουν. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ!


100% μαζί σου. Έπρεπε να τον κρατήσουμε. Αυτό που δεν είναι ξεκάθαρο σε εμένα είναι το αν ο ίδιος ήθελε να κάτσει με τις νέες συνθήκες που διαμορφωνόταν (αποψίλωση ρόστερ, μειωμένο μπάτζετ).

QUOTE
Όσο για το συμβόλαιο με Φενέρ, είναι κλειστό 2ετές, αλλά μπορεί και είναι εφικτό να γίνει η επιστροφή το καλοκαίρι. Σε εναλλακτική περιπτωση, πας σε λυση για 1.5 χρόνο ακόμα, μέχρι καλοκαίρι του 2015 και ΤΟΤΕ τον φέρνεις πίσω. Δεν ξανακάνεις ΛΑΛΑΚΙΕΣ του στυλ "κλειστο 3ετες στον 2ο καλύτερο της Ευρώπης" και το καλοκαίρι του 2015 που θα φύγει ούτως η άλλως ο Ζοτς να πεις "ααααα, ρε γαμώτο. Τώρα όμως έχουμε τον τάδε στον πάγκο. Bad timing". ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ η ιδιοκτησία να λειτουργήσει με ορόσημο το καλοκαίρι του 2015 (αν δεν μπορεί να επαναφέρει Ζότς τώρα). Αλλά προς Θεού, φέρτε πίσω τον καλύτερο, λύσεις υπάρχουν, αρκεί να υπάρχει αλληλο-εκτίμηση και ειλικρινής συζήτηση.

Τίποτα λιγότερο για τον Παναθηναϊκό ο οποίος είναι καταδικασμένος να κερδίζει στην ΕΥΡΩΠΗ!!!

Σας ευχαριστώ.

EDIT: Και η ΤΣΚΑ, το λάθος της να αφήσει τον Μεσίνα το διόθωσε.


Μακάρι, με τον τρόπο που έγινε η απόλυση Πεδουλάκη, ο ΔΓ ΠΡΕΠΕΙ να πάει σε προπονητή εγνωσμένης αξίας. Δεν νοείται να διώχνεις τον Πεδουλάκη στη μέση της σεζόν κακήν κακώς για να πάρεις μετά τον... Κατσικάρη, τον Ιβάνοβιτς ή το Μαρκόπουλο. Και ο Βουγιόσεβιτς που αναφέρθηκε, με όλη την εκτίμηση που του έχω για την εκπληκτική δουλειά στη Σερβία, δεν κάνει. Είναι ο Πεδουλάκης της Σερβίας, οπότε θα είναι εντελώς άστοχη η υπογραφή του. Αφού θες τίτλους στην Ευρώπη και γι αυτό διώχνεις τον κόουτς, τα σκας και φέρνεις πίσω Ζότς ή πέρνεις Μπλατ, και τους ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ έμπρακτα με παίκτες της ΕΠΙΛΟΓΗΣ τους. Αλλιώς είσαι απλά γραφικός...
Kar66
Quincy, σε τι διαφέρει αυτό που γράφεις και συμφωνώ με αυτά που γράφω εγώ, πχ και άλλοι?

Δεν ανέφερα τη στείρα τριετία 2002-2005?
Δεν ανέφερα τη μη ανάγκη να παίρνει συνέχεια το τρόπαιο αλλά τουλάχιστον να έχει παρουσία στο F4 ανά τακτικά διαστήματα, ήτοι διάρκεια?

Κύριοι, με τον Ζοτς είχαμε διάρκεια και τακτικές παρουσίες στο υψηλότατο επίπεδο και ενίοτε και τίτλο. δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε. Με τον Άρτζι και τον κάθε Άρτζι, αυτή η διάρκεια σε υψηλότατο επίπεδο δεν θα επανέλθει ποτέ, η ομάδα θα καταντήσει ένα αστεράκι που μιαααα φορά στο τόσο θα κάνει την υπέρβαση και θα πηγαίνει F4 ίσως και τελικό, ΙΣΩΣ ν να είναι η ζαλγκίρις του 1999.

Με αυτό αρκείστε? ΟΚ! Είχαμε μια σταθερότητα με Ζοτς ρε παιδιά και την κλωτσήσαμε!

Φίλε Quicny, θέλεις δηλαδή να παίρννουμε τον τίτλο ή - ακόμα χειρότερα - να πηγαίνουμε F4 μια φορά κάθε 5-6 χρόνια?

Διαβάζω για Σάρας το καλοκαίρι. Μακάρι, σε περίπτωση που καταρρεύσει η περίπτωση Ζοτς, να είναι αυτή η λύση. Πόσες φορές δεν τον είδαμε να μιλάει για τακτική με Ζοτς?. Μπορεί και να γράφω σαχλαμάρες, αλλά αν δεν επιστρέψει ο μεγάλος, τότε πρέπει να δούμε μακροπρόθεσμα και με πλάνο. Ο Άρτζι και οι συν αυτώ ΔΕΝ προσφέρουν πλάνο, προσφέρουν πρόσκαιρες χαρές. Δεν αρκεί αυτό. Η ομάδα πρέπει να βελτιώνεται να εξελίσεται, να μεταλλάσεται!
katharop
ενα μεγάλο πανο περιμετρικά ολων των κερκιδών και συνεχής φωνή την αλλη βδομαδα.Γκρεμίστε το οάκα
Quincy
QUOTE(Kar66 @ Mar 9 2014, 11:45 ) *
Quincy, σε τι διαφέρει αυτό που γράφεις και συμφωνώ με αυτά που γράφω εγώ, πχ και άλλοι?

Δεν ανέφερα τη στείρα τριετία 2002-2005?
Δεν ανέφερα τη μη ανάγκη να παίρνει συνέχεια το τρόπαιο αλλά τουλάχιστον να έχει παρουσία στο F4 ανά τακτικά διαστήματα, ήτοι διάρκεια?

Κύριοι, με τον Ζοτς είχαμε διάρκεια και τακτικές παρουσίες στο υψηλότατο επίπεδο και ενίοτε και τίτλο. δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε. Με τον Άρτζι και τον κάθε Άρτζι, αυτή η διάρκεια σε υψηλότατο επίπεδο δεν θα επανέλθει ποτέ, η ομάδα θα καταντήσει ένα αστεράκι που μιαααα φορά στο τόσο θα κάνει την υπέρβαση και θα πηγαίνει F4 ίσως και τελικό, ΙΣΩΣ ν να είναι η ζαλγκίρις του 1999.

Με αυτό αρκείστε? ΟΚ! Είχαμε μια σταθερότητα με Ζοτς ρε παιδιά και την κλωτσήσαμε!

Φίλε Quicny, θέλεις δηλαδή να παίρννουμε τον τίτλο ή - ακόμα χειρότερα - να πηγαίνουμε F4 μια φορά κάθε 5-6 χρόνια?

Διαβάζω για Σάρας το καλοκαίρι. Μακάρι, σε περίπτωση που καταρρεύσει η περίπτωση Ζοτς, να είναι αυτή η λύση. Πόσες φορές δεν τον είδαμε να μιλάει για τακτική με Ζοτς?. Μπορεί και να γράφω σαχλαμάρες, αλλά αν δεν επιστρέψει ο μεγάλος, τότε πρέπει να δούμε μακροπρόθεσμα και με πλάνο. Ο Άρτζι και οι συν αυτώ ΔΕΝ προσφέρουν πλάνο, προσφέρουν πρόσκαιρες χαρές. Δεν αρκεί αυτό. Η ομάδα πρέπει να βελτιώνεται να εξελίσεται, να μεταλλάσεται!



Διαφωνούμε στο πρώτο bold. Δηλαδή θεωρείς ότι ο Πεδουλάκης (και ο κάθε κόουτς με τον σημερινό Παναθηναικό) πρέπει πχ να πάει 3 φορές στο φαιναλ φορ, και να το κατακτήσει τουλάχιστον μια σε μια 5ετιά ας πούμε;; Κι ενώ έχει ξεκινήσει από το -1 και δεν έχει τα απαραίτητα χρήματα για να φτιάξει τέτοια ομάδα....

Στο δεύτερο bold : Λέω ότι πρέπει να γίνει κάτι ακόμα πιο "τρελο". Λέω ότι για 2-3 χρόνια να μην υπάρχουν απαιτήσεις ούτε καν για προκριση στο Φ4 (κι αν έρθουν να είναι με την μορφή έκπληξης), γιατί αυτός είναι ο μινιμουμ χρόνος που απαιτείται imo για να φτιάξεις μια σταθερή και ΚΑΛΗ ομάδα που να μην της λείπουν ούτε τα νιάτα, ούτε η εμεπιρία, ούτε το ταλέντο, ούτε ο σωστος κοουτς. Μετά απ αυτό το διάστημα δεν βλέπω γιατί δεν θα μπορούσε να ξεκινάει ως φαβορί για τον τίτλο κάθε χρόνο.

Η λογική που λέει "τρόπαια θέλω, τώρα τα θέλω", έχει βάση μόνο αν τα σκάσεις και φτιάξεις σε 2 μέρες πλήρης ομάδα με παιχταράδες σε κάθε θέση και που δεν θα της λείπει τίποτα σε σχέση με τους ανταγωνιστές της. Χωρίς αυτό πρέπει να συμβιβαστείς στην ιδέα ότι χρειάζεται χρόνος για να φτιαχτεί μια παρόμοιας δυναμικότητας ομάδα.
louie
QUOTE (Kar66 @ Mar 9 2014, 12:45 ) *
Quincy, σε τι διαφέρει αυτό που γράφεις και συμφωνώ με αυτά που γράφω εγώ, πχ και άλλοι?

Δεν ανέφερα τη στείρα τριετία 2002-2005?
Δεν ανέφερα τη μη ανάγκη να παίρνει συνέχεια το τρόπαιο αλλά τουλάχιστον να έχει παρουσία στο F4 ανά τακτικά διαστήματα, ήτοι διάρκεια?

Κύριοι, με τον Ζοτς είχαμε διάρκεια και τακτικές παρουσίες στο υψηλότατο επίπεδο και ενίοτε και τίτλο. δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε. Με τον Άρτζι και τον κάθε Άρτζι, αυτή η διάρκεια σε υψηλότατο επίπεδο δεν θα επανέλθει ποτέ, η ομάδα θα καταντήσει ένα αστεράκι που μιαααα φορά στο τόσο θα κάνει την υπέρβαση και θα πηγαίνει F4 ίσως και τελικό, ΙΣΩΣ ν να είναι η ζαλγκίρις του 1999.

Με αυτό αρκείστε? ΟΚ! Είχαμε μια σταθερότητα με Ζοτς ρε παιδιά και την κλωτσήσαμε!

Φίλε Quicny, θέλεις δηλαδή να παίρννουμε τον τίτλο ή - ακόμα χειρότρα - να πηγαίνουμε F4 μια φορά κάθε 5-6 χρόνια?

Διαβάζω για Σάρας το καλοκαίρι. Μακάρι, σε περίπτωση που καταρρεύσει η περίπτωση Ζοτς, να είναι αυτή η λύση. Πόσες φορές δεν τον είδαμε να μιλάει για τακτική με Ζοτς?.



εγω μια φορα ειδα τον ζοτς στο δρομο και του ειπα "ψηλε μου αρεσουν τα πικ ν ρολ σου", κανω για προπονητης; τι σημαινει το οτι ηταν εξυπνος παιχτης οτι κανει και για προπονητης;;; καταλαβαινετε την πολυπλοκοτητα του να ειναι καποιος προπονητης στο μπασκετ; ειναι πυρηνικη επιστημη σε σχεση με το να εισαι απλα παιχτης. αυτα τα "παιρνω εναν καλο παιχτη να τον κανω προπονητη" ειναι για το ποδοσφαιρο και ουτε καν εκει δεν πιανουν...

ετσι σκεφτεται και ο δγ και μας εφερε τον αλβερτη επειδη ηταν μεγαλος παιχτης και σημαια... αφου αποφασισε να κανει την ομαδα μπου***λο μαρτη μηνα και να πεταξει τη σεζον στα σκουπιδια το καλυτερο που εχει να κανει ειναι απο τωρα να προετοιμαζει την κατασταση για το καλοκαιρι και να φερει εναν τοπ επιπεδου προπονητη.. αφου αφηνουν να εννοηθει οτι ο αρτζι δεν εκανε για το μεγαλο οραμα του δγ ας φερει τωρα καποιον που αποδεδειγμανα κανει. ας φερει μπλατ(αληθεια τελειωνει το συμβολαιο του και αναφερεται τοσο) που και σε υψηλο επιπεδο προπονει και καταφερνει να βγαζει φτηνους αμερικανους τοσα χρονια(αφου δεν εχουμε μπατζετ) και για την ομαδα εχει δειξει συνεχως την εκτιμηση του(τον δδ τον λατρευει και συνεχεια τονιζει το μεγεθος του παναθηναικου) και θα εμπνεει και την υπομονη στον κοσμο που δεν ενεπνεε ο πεδουλακης. στο κατω κατω ας φερει τον μπλατ και ας πει οτι προσπαθησε εκεινος απο την μερια του για το καλυτερο και δεν βγηκε αρα δεν φταιει...
doctorjekil
QUOTE(Quincy @ Mar 9 2014, 12:59 ) *
Διαφωνούμε στο πρώτο bold. Δηλαδή θεωρείς ότι ο Πεδουλάκης (και ο κάθε κόουτς με τον σημερινό Παναθηναικό) πρέπει πχ να πάει 3 φορές στο φαιναλ φορ, και να το κατακτήσει τουλάχιστον μια σε μια 5ετιά ας πούμε;; Κι ενώ έχει ξεκινήσει από το -1 και δεν έχει τα απαραίτητα χρήματα για να φτιάξει τέτοια ομάδα....

Στο δεύτερο bold : Λέω ότι πρέπει να γίνει κάτι ακόμα πιο "τρελο". Λέω ότι για 2-3 χρόνια να μην υπάρχουν απαιτήσεις ούτε καν για προκριση στο Φ4 (κι αν έρθουν να είναι με την μορφή έκπληξης), γιατί αυτός είναι ο μινιμουμ χρόνος που απαιτείται imo για να φτιάξεις μια σταθερή και ΚΑΛΗ ομάδα που να μην της λείπουν ούτε τα νιάτα, ούτε η εμεπιρία, ούτε το ταλέντο, ούτε ο σωστος κοουτς. Μετά απ αυτό το διάστημα δεν βλέπω γιατί δεν θα μπορούσε να ξεκινάει ως φαβορί για τον τίτλο κάθε χρόνο.

Η λογική που λέει "τρόπαια θέλω, τώρα τα θέλω", έχει βάση μόνο αν τα σκάσεις και φτιάξεις σε 2 μέρες πλήρης ομάδα με παιχταράδες σε κάθε θέση και που δεν θα της λείπει τίποτα σε σχέση με τους ανταγωνιστές της. Χωρίς αυτό πρέπει να συμβιβαστείς στην ιδέα ότι χρειάζεται χρόνος για να φτιαχτεί μια παρόμοιας δυναμικότητας ομάδα.

Φιλε μου μαλλον εχεις μπερδεψει καποια πραγματα,ο παο δεν ειναι πυροτεχνημα σαν τον οσφπ που ετυχε να βρει μια καλη φουρνια ελληνων παιχτων και να παρει καποιους τιτλους,ειναι ο πιο πετυχημενος συλλογος της ευρωπης σε ολα τα σπορ τα τελευταια 15 χρονια,δεν υπαρχει αλλη ομαδα σε οποιδηποτε αθλημα να εχει καταφερει αυτα που εχει κανει ο παο...παιχτες ηρθαν παιτες εφυγαν αλλα παντα ο παο πρωταγωνιστουσε και θα πρωταγωνιστει
Kar66
ΟΚ, για να αφήσω τη συζήτηση να εξελιχθεί θα πω μόνο το εξής και θα κλείσω: Οι 2 κολώνες του ΠΑΟ ήταν η οικογένεια Γιαννακόπουλου (είναι ακόμα) και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Τα θεμέλια. Οι βάσεις! Τα λάθη του καλοκαιριού του 2012 μας στέρησαν τον έναν από τους 2 πυλώνες.

Όλα τα άλλα είναι για αναλύσεις κτλ. Θα επαναλάβω, δεν θα με πείραζε να έφευγε γιατί θεώρησε ότι έκλεισε ένας κύκλος. Με πειράζει που τον έφυγαν και χαλάσαμε μια απίστευτα επιτυχημένη συνταγή. Για ποιό λόγο? Γιατί, γιατί, γιατί?? Αφού με τις πράξεις του ο Δημήτρης δείχνει ότι τον ενδιαφέρει η Ευρώπη (και λογικό ρε παιδιά. Όταν θα μνημονεύουν σε λιγες δεκαετίες τον ΠΑΟ στην Ευρώπη ή όταν αναφέρονται για αυτόν στο NBA νομίζετε πως λένε "Α, 0-3 στο ΣΕΦ και 15 κυπελλάκια" ή "3/5 Ευρωλίγκες την περίοδο 2007-2011"? Εσείς τι λέτε?) γιατί δεν έκανε την υπέρβαση - που θεωρώ πως θα κάνει φέτος - να κρατήσει τον Ζέλικο?

Υ.Γ. Ο Ζότς ΔΕΝ έχει κακές σχέσεις με Δημήτρη, έχει ψυχανθεί με άλλους στην οικογένεια και το πως αντιμετώπισαν ορισμένες καταστάσεις τον χειμώνα/άνοιξη του 2012. Για να τα λέμε όλα.

Υ.Γ. 2 Την κατάθεση ψυχής του Ζέλικο στην περίφημη συνέντευξη που είπε "όνειρο μου είναι να γίνει η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης ever" την έχετε αναλύσει ΣΕ ΒΑΘΟΣ για να καταλάβετε που θα έπρεπε να είμαστε στραμένοι ως φίλαθλοι και ομάδα και τι σήμαινε αυτό?

Τέλος πάντων, μακάρι να πάνε όλα καλά.
Quincy
QUOTE(doctorjekil @ Mar 9 2014, 12:07 ) *
Φιλε μου μαλλον εχεις μπερδεψει καποια πραγματα,ο παο δεν ειναι πυροτεχνημα σαν τον οσφπ που ετυχε να βρει μια καλη φουρνια ελληνων παιχτων και να παρει καποιους τιτλους,ειναι ο πιο πετυχημενος συλλογος της ευρωπης σε ολα τα σπορ τα τελευταια 15 χρονια,δεν υπαρχει αλλη ομαδα σε οποιδηποτε αθλημα να εχει καταφερει αυτα που εχει κανει ο παο...παιχτες ηρθαν παιτες εφυγαν αλλα παντα ο παο πρωταγωνιστουσε και θα πρωταγωνιστει



Δεν νομίζω να έχω μπερδέψει κάτι. Μάλλον εσύ σκέφτεσαι με το συναίσθημα περισσότερο από ότι με την λογική και τα δεδομένα/γεγονότα.

Η ιστορία και η φανέλα δεν παίζει μπάσκετ. Βασικά παίζει αλλά μόνο όταν είναι τουλάχιστον ισοδύναμος με τους αντιπάλους σου, ή ελάχιστα πιο αδύναμος. Τότε μπαίνουν factors όπως ιστορία/φανέλα/ψυχολογία του νικητή κι όλα αυτά.

Το λέμε ότι ο Παναθηναικός θα πρωταγωνιστίσει και να το βασίζουμε στο παρελθόν του λες και τότε κατέβαζε το τριφύλι την μπάλα δεν έχει καμία λογική.

Οι παίκτες που λες ότι ήρθαν κι έφυγαν είναι αλήθεια, μόνο που τότε υπήρχε το χρήμα για να έρθουν ισάξιοι/καλύτεροι αντικαταστάτες. Για να μην μιλήσουμε για το ποιούς Έλληνες είχε στην ομάδα του.

Στην ουσία δεν μου απάντησες σ'αυτά που γράφω σχετικά με το μέλλον του ΠΑΟ, ούτε γιατί διαφωνείς. Δεν φτάνει σε καμιά ομάδα το όνομα/η φανέλα/η ιστορία από μόνη της για να διακριθεί. Χρειάζονται κι οι παίκτες
bbplayer
QUOTE (Kar66 @ Mar 9 2014, 13:24 ) *
Υ.Γ. Ο Ζότς ΔΕΝ έχει κακές σχέσεις με Δημήτρη, έχει ψυχανθεί με άλλους στην οικογένεια και το πως αντιμετώπισαν ορισμένες καταστάσεις τον χειμώνα/άνοιξη του 2012. Για να τα λέμε όλα.

Υ.Γ. 2 Την κατάθεση ψυχής του Ζέλικο στην περίφημη συνέντευξη που είπε "όνειρο μου είναι να γίνει η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης ever" την έχετε αναλύσει ΣΕ ΒΑΘΟΣ για να καταλάβετε που θα έπρεπε να είμαστε στραμένοι ως φίλαθλοι και ομάδα και τι σήμαινε αυτό?

Τέλος πάντων, μακάρι να πάνε όλα καλά.


th συγκεκριμένη συνέντευξη προσωπικά την έχω μάθει απέξω αλλά για το πρώτο που γράφεις έχω την εντύπωση ότι από την τελευταία του χρονια έχει ραγίσει για τα καλά το γυαλί με ευθύνη της διοίκησης.

επίσης μην ξεχνάμε τα πρωτοσέλιδα της "Π" το καλοκαίρι..." Ο κόσμος του Παναθηναϊκού κρατάει την ανάσα του και ο Ομπράντοβιτς είναι στο Ντουμπάι"...καθαρά προσπάθειες απροσανατολισμού και απαξίωσης, στο ίδιο μοτίβο και οι δηλώσεις του Παύλου "άμα θέλει να φύγει ας φύγει, δεν κρατάμε κανέναν με το ζόρι"... ο κουρασμένος Θανάσης κοκ.

Γενικά είχε πέσει πολλή παραπληροφόρηση εκείνη την περίοδο αλλά ευτυχώς, εάν πάρουμε σαν κριτήριο τα ποστ εδώ μέσα, δεν έπιασε τόπο
Gkos
Εχω ξεκινήσει υπερεντατικά μαθήματα προπονητικής....
Σε 2 μήνες αναλαμβανω εγώ.
ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ ΖΗΤΑΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΝΟΗΣΗ.
ALdaperan
QUOTE (Kar66 @ Mar 9 2014, 13:24 ) *
Υ.Γ. Ο Ζότς ΔΕΝ έχει κακές σχέσεις με Δημήτρη, έχει ψυχανθεί με άλλους στην οικογένεια και το πως αντιμετώπισαν ορισμένες καταστάσεις τον χειμώνα/άνοιξη του 2012. Για να τα λέμε όλα.

Με ποιους και σε ποιες καταστάσεις αναφέρεσαι ;

Εγω είμαι της άποψης πάντως ότι ο Ζέλικο εκείνη την περίοδο πίστευε ότι έκλεισε ο κύκλο του στον ΠΑΟ. Δεν ήθελε να κάτσει άλλο, ήθελε να ξεκουραστεί ή να αλλάξει παραστάσεις. Δεν νομίζω να ξαναγυρίσει. Γύρισε σελίδα στην καριέρα του.

Αν ήθελε να μείνει και τον εμπόδισε κάτι άλλο (πχ ΔΓ,κάποιου άλλου η συμπεριφορά κλπ) θα το μαθαίναμε κατευθείαν και δεν θα έκανε όλες τις υπεκφυγές που έκανε όταν τον ρωτούσαν οι δημοσιογραφοί γιατί έφυγε...
Ποτέ δεν έδωσε ξεκάθαρη απάντηση.. Το "Είναι Θέμα Σεβασμού" που έλεγε δε λέει τίποτα , δεν είναι απάντηση, είναι κοροϊδία ..
doctorjekil
QUOTE(Quincy @ Mar 9 2014, 13:29 ) *
Δεν νομίζω να έχω μπερδέψει κάτι. Μάλλον εσύ σκέφτεσαι με το συναίσθημα περισσότερο από ότι με την λογική και τα δεδομένα/γεγονότα.

Η ιστορία και η φανέλα δεν παίζει μπάσκετ. Βασικά παίζει αλλά μόνο όταν είναι τουλάχιστον ισοδύναμος με τους αντιπάλους σου, ή ελάχιστα πιο αδύναμος. Τότε μπαίνουν factors όπως ιστορία/φανέλα/ψυχολογία του νικητή κι όλα αυτά.

Το λέμε ότι ο Παναθηναικός θα πρωταγωνιστίσει και να το βασίζουμε στο παρελθόν του λες και τότε κατέβαζε το τριφύλι την μπάλα δεν έχει καμία λογική.

Οι παίκτες που λες ότι ήρθαν κι έφυγαν είναι αλήθεια, μόνο που τότε υπήρχε το χρήμα για να έρθουν ισάξιοι/καλύτεροι αντικαταστάτες. Για να μην μιλήσουμε για το ποιούς Έλληνες είχε στην ομάδα του.

Στην ουσία δεν μου απάντησες σ'αυτά που γράφω σχετικά με το μέλλον του ΠΑΟ, ούτε γιατί διαφωνείς. Δεν φτάνει σε καμιά ομάδα το όνομα/η φανέλα/η ιστορία από μόνη της για να διακριθεί. Χρειάζονται κι οι παίκτες

Αυτο που θελω να σου πω ειναι πως τα τελευταια 20 χρονια ο παο ποτε δεν επεσε επιπεδο,η ρεαλ ειχε καποιες χρονιες που δεν υπηρχε,η μπαρτσα το ιδιο,ο οσφπ εφτασε να τρωει 50 ποντους απ την εφες και να τερματιζει 8ος στο πορωταθλημα...ο παο ποτε δεν εφτασε σ αυτο το σημειο,ο παναθηναικος υπηρχε και πριν τον διαμαντιδη και πριν τον ομπραντοβιτς και πριν τον μποντιρογκα και επαρνε τιτλους...και το πιο πιθανο ειναι οτι θα συνεχισει να πρωταγωνιστει και μετα τον διαμαντιδη και μετα τον οποιονδηποτε...αν ο οσφπ κανει 2 κακιες χρονιες το σεφ θα μαζευει 1000 ατομα,αντιθετα το οακα και παλι θα εχει κοσμο
D-Wade
QUOTE(Kar66 @ Mar 9 2014, 13:24 ) *
ΟΚ, για να αφήσω τη συζήτηση να εξελιχθεί θα πω μόνο το εξής και θα κλείσω: Οι 2 κολώνες του ΠΑΟ ήταν η οικογένεια Γιαννακόπουλου (είναι ακόμα) και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Τα θεμέλια. Οι βάσεις! Τα λάθη του καλοκαιριού του 2012 μας στέρησαν τον έναν από τους 2 πυλώνες.

Και τους 2 πυλώνες στερήθηκε ο ΠΑΟ το καλοκαίρι του 12. Αλλιώς συμπεριφέρονταν στην ομάδα τους οι Παυλοθανάσηδες και αλλιώς ο ΔΓ που παρεμβαίνει πολύ περισσότερο απ'ότι χρειάζεται. Αυτό που έχουν κοινό είναι τα χρήματα που βάζουν/εβαζαν στον ΠΑΟ(αν και ο ΔΓ δεν έχει ανεβάσει τόσο πολύ το μπατζετ)
Kar66
QUOTE(ALdaperan @ Mar 9 2014, 12:37 ) *
Με ποιους και σε ποιες καταστάσεις αναφέρεσαι ;


1. Δηλώσεις Παύλου μετά το Ευρωπαϊκό (1 μόλις ημέρα - ωραίο timing) του 2011 πως θα φύγουν από ΠΑΟ
2. Φήμες όλη τη χρονιά περί Ρώσου μεγιστάνα που αναλαμβάνει (η υπέρτατη σαχλαμάρα)
3. Η φερόμενη άρνηση του Θανάση να ξεκαθαρίσει ΠΡΙΝ το F4 του 2012 τι μέλει γενέσθαι με την οικογένεια στο μέλλον.
4. Η φερόμενη ασέβεια να μην πληρώσουν όλο το ποσό των οφειλούμενων σε Ζοτς και Ιτούδη πριν την επιστροφή τους από Ντουμπάι παρά το ότι είχε ζητήσει ο ίδιος και του είχαν πει 'ναι'.
5. Η ηχηρή απουσία (μέγιστη ασέβεια - θυμάστε τις δηλώσεις περί 'σεβασμού') από την κρίσιμη συνάντηση Δημήτρη με Ζέλικο του Θανάση ενώ ο Ζοτς φερόταν να είναι ξεκάθαρος πως την θεωρούσε επιβεβλημένη ώστε να γίνει απολογισμός.

Σε κάθε περίπτωση, ο Δημήτρης was dealt with a bad hand εξαρχής που λένε στο Αμέρικα.

Αλλά και σε κάθε περίπτωση, μπορούν να ξεχαστούν αυτά.
bbplayer
QUOTE (ALdaperan @ Mar 9 2014, 13:37 ) *
Με ποιους και σε ποιες καταστάσεις αναφέρεσαι ;

Εγω είμαι της άποψης πάντως ότι ο Ζέλικο εκείνη την περίοδο πίστευε ότι έκλεισε ο κύκλο του στον ΠΑΟ. Δεν ήθελε να κάτσει άλλο, ήθελε να ξεκουραστεί ή να αλλάξει παραστάσεις. Δεν νομίζω να ξαναγυρίσει. Γύρισε σελίδα στην καριέρα του.

Αν ήθελε να μείνει και τον εμπόδισε κάτι άλλο (πχ ΔΓ,κάποιου άλλου η συμπεριφορά κλπ) θα το μαθαίναμε κατευθείαν και δεν θα έκανε όλες τις υπεκφυγές που έκανε όταν τον ρωτούσαν οι δημοσιογραφοί γιατί έφυγε...
Ποτέ δεν έδωσε ξεκάθαρη απάντηση.. Το "Είναι Θέμα Σεβασμού" που έλεγε δε λέει τίποτα , δεν είναι απάντηση, είναι κοροϊδία ..


μια χαρά απάντηση είναι . δεν έχουν όλοι τους κώδικες επικοινωνίας που έχει ο ΔΓ. Εάν ήθελε να φύγει , να ξεκουραστεί κοκ , πολύ απλά δεν θα είχε γίνει εκείνη η συνέντευξη στην οποία αναφέρθηκε ο Kar66.

Kαι ευτυχώς που δε μίλησε να λες, γιατί τότε θα είχε κλείσει οριστικά την πόρτα. Ενώ τώρα, όχι ότι είναι ορθάνοιχτη, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...


QUOTE (Gkos @ Mar 9 2014, 13:37 ) *
Εχω ξεκινήσει υπερεντατικά μαθήματα προπονητικής....
Σε 2 μήνες αναλαμβανω εγώ.
ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ ΖΗΤΑΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΝΟΗΣΗ.


προηγείται ο Dred11, έχει επίσης αυτοπροταθεί και θα φέρει και τον ΝΤιλέινι smiley.gif
Quincy
QUOTE(Gkos @ Mar 9 2014, 12:37 ) *
Εχω ξεκινήσει υπερεντατικά μαθήματα προπονητικής....
Σε 2 μήνες αναλαμβανω εγώ.
ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ ΖΗΤΑΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΝΟΗΣΗ.


Δεν χρειάζονται μαθήματα. Το πικ εν ρολ ξέρεις τι ειναι; Τα άλλα τα κανονίζει το αφεντικο

QUOTE(doctorjekil @ Mar 9 2014, 12:38 ) *
Αυτο που θελω να σου πω ειναι πως τα τελευταια 20 χρονια ο παο ποτε δεν επεσε επιπεδο,η ρεαλ ειχε καποιες χρονιες που δεν υπηρχε,η μπαρτσα το ιδιο,ο οσφπ εφτασε να τρωει 50 ποντους απ την εφες και να τερματιζει 8ος στο πορωταθλημα...ο παο ποτε δεν εφτασε σ αυτο το σημειο,ο παναθηναικος υπηρχε και πριν τον διαμαντιδη και πριν τον ομπραντοβιτς και πριν τον μποντιρογκα και επαρνε τιτλους...και το πιο πιθανο ειναι οτι θα συνεχισει να πρωταγωνιστει και μετα τον διαμαντιδη και μετα τον οποιονδηποτε...αν ο οσφπ κανει 2 κακιες χρονιες το σεφ θα μαζευει 1000 ατομα,αντιθετα το οακα και παλι θα εχει κοσμο


Δεν υπήρχε όμως επειδή έχει πιο ωραίο σήμα, η επειδή είναι πιο καλό χρώμα το πράσινο. Υπήρχε γιατί πλήρωνε παιχταράδες του βελινεκούς του Μποντιροκγα και του ΔΔ (και όχι μόνο) και τα έσκαγε στον προπονηταρα τον Ζοτς.

Και οι άλλοι έφτασαν εκεί που έφτασαν επειδή δεν είχαν κάποιον να πληρώνει τέτοιους παίκτες. Για κανέναν άλλο λόγο

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, και λέω ότι απαξ και δεν πληρώνεις τόσο όσο στο παρελθόν πρέπει να ξεκινήσεις πάλι από χαμηλά με προοπτική να ανεβείς σε λίγα χρόνια πάλι εκεί που ήσουν.

Όσο για το ΟΑΚΑ επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω μέχρι στιγμής. Ήδη προχτές ήταν μισογεμάτο το γήπεδο, και ο κόσμος φαίνεται στα δύσκολα (όπως αποδεικνύει ο Άρης), κι όχι όταν έχουν περάσει μόλις 2 χρόνια από το τελευταίο φαιναλ φορ, και 3 από την κατάκτηση του κυπέλου. Φυσικα και δεν θα το ήθελα αυτό, αλλά η νοοτροπία της χώρας μας δεν είναι με το μέρος μας σε κάτι τέτοια
A.CAB
Εγώ αφού το ξανασκέφτηκα τελικά συμφωνώ και με το παραπάνω με την πρόσληψη Αλβέρτη στον πάγκο. Διαθέτει τεράστια εμπειρία στο κοουτσάρισμα και είναι μέγας γνώστης επιθετικών συστημάτων αλλά και εξουδετέρωσης των ατού των αντιπάλων.
Αυτό που δεν μου κάθεται καλά είναι πως πάνε να του φορτώσουν πτυχιούχο προπονητή δίπλα του για να τον καπελώσει. Μέγα λάθος, χειρότερο και από τη φυγή Ζοτς. Πρέπει να αφεθεί ο Φράνκι (ο τρίτος και σύντομα δεύτερος κι αυτός καλύτερος προπονητής στην Ευρώπη) ελεύθερος στο έργο του. Επίσης για βοηθό δεν καταλαβαίνω γιατί δεν παίρνουμε το Μήτσο τον Παπανικολαου που και κολλητός του είναι και στην ομάδα έχει παίξει και έχει μεγάλη εμπειρία από βοηθός προπονητή και με σπουδαία αποτελέσματα. Μην ξεχνάμε άλλωστε πως ο Αλβέρτης προκαλεί σεβασμό. Όχι μόνο στην ομάδα μας αλλά και στους αντιπάλους. Δηλαδή αλλιώς θα παίξει ο Σπανούλης, ο Μακάλεμπ ή ο Τόμιτς ενάντια στον κάθε Πεδουλάκη και αλλιώς ενάντια στο Αλβέρτη. Που κουράγιο να σκοράρουν; Θα σέβονται αλλιώς θα τους απολύσουμε κι αυτους.... εεε θα τους κερδίσουμε εννοώ.
Αλβέρτης κύριοι σημαίνει τρίποντο και επιτέλους θα βάλουμε και αυτόν τον τομέα στο επιθετικό μας ρεπερτόριο. Θα πονέσουν τόσο οι καρποί των παιχτών που δεν θα μπορούν να πιάσουν πηρούνι μετά. Στο κάτω κάτω ας τον κρατήσουμε μόνο για 1,5 χρόνο κι αυτόν ώστε να πάρουμε το Διαμαντίδη όταν τελειώσει το συμβόλαιό του ως παίχτης. Θα τον κάνουμε μάλιστα παίχτη-προπονητή πρώτον γιατί θα μας έρθει φτηνότερα το διθέσιο και δεύτερον γιατί όταν τα κάνει μαντάρα ο Ούκιτς (θα τον κρατήσουμε μέχρι τότε και θα περιμένουμε πότε θα γίνει καλά γιατί τέτοιους παίχτες δεν τους αφήνεις) θα μπαίνει ο ίδιος μέσα. Υπάρχει σχέδιο δεν είμαστε ερασιτέχνες.
Συνολικά πρόκειται για κίνηση ματ. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ματ στα λευκά ή στα μαύρα πιόνια αλλά θα το μάθουμε σύντομα.
doctorjekil
QUOTE(Quincy @ Mar 9 2014, 13:52 ) *
Δεν χρειάζονται μαθήματα. Το πικ εν ρολ ξέρεις τι ειναι; Τα άλλα τα κανονίζει το αφεντικο



Δεν υπήρχε όμως επειδή έχει πιο ωραίο σήμα, η επειδή είναι πιο καλό χρώμα το πράσινο. Υπήρχε γιατί πλήρωνε παιχταράδες του βελινεκούς του Μποντιροκγα και του ΔΔ (και όχι μόνο) και τα έσκαγε στον προπονηταρα τον Ζοτς.

Και οι άλλοι έφτασαν εκεί που έφτασαν επειδή δεν είχαν κάποιον να πληρώνει τέτοιους παίκτες. Για κανέναν άλλο λόγο

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, και λέω ότι απαξ και δεν πληρώνεις τόσο όσο στο παρελθόν πρέπει να ξεκινήσεις πάλι από χαμηλά με προοπτική να ανεβείς σε λίγα χρόνια πάλι εκεί που ήσουν.

Όσο για το ΟΑΚΑ επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω μέχρι στιγμής. Ήδη προχτές ήταν μισογεμάτο το γήπεδο, και ο κόσμος φαίνεται στα δύσκολα (όπως αποδεικνύει ο Άρης), κι όχι όταν έχουν περάσει μόλις 2 χρόνια από το τελευταίο φαιναλ φορ, και 3 από την κατάκτηση του κυπέλου. Φυσικα και δεν θα το ήθελα αυτό, αλλά η νοοτροπία της χώρας μας δεν είναι με το μέρος μας σε κάτι τέτοια

Αν υπαρχουν οπαδοι στην ελλαδα που εχουν αποδειξει οτι στηριζουν την ομαδα στα δυσκολα αυτοι ειναι σιγουρα οι φιλοι του μπασκετικου παναθηναικου,σε καμια αλλη ομαδα μετα απο ηττα-αποκλεισμο απο το μαρουσι στην ευρωλιγκα δεν θα πηγαιναν 2000 ατομα στην προπονηση να στηριξουν την ομαδα,ουτε μετα απο ηττες με τον οσφπ στο οακα θα χειροκροταγε ολο το γηπεδο,και φυσικα μετα τον χαμενο τελικο στο σεφ το 2012 δεν θα πηγαιναν 1500 ατομα στο καραβελ να αποθεωσουν την ομαδα η οποια μολις ειχε χασει το πρωταθλημα...οσο για το προχθεσινο ματς,το οακα ειχε γυρω στους 10.000,δεν ειναι και ασχημο νουμερο
ALdaperan
QUOTE (Kar66 @ Mar 9 2014, 13:45 ) *
1. Δηλώσεις Παύλου μετά το Ευρωπαϊκό (1 μόλις ημέρα - ωραίο timing) του 2011 πως θα φύγουν από ΠΑΟ
2. Φήμες όλη τη χρονιά περί Ρώσου μεγιστάνα που αναλαμβάνει (η υπέρτατη σαχλαμάρα)
3. Η φερόμενη άρνηση του Θανάση να ξεκαθαρίσει ΠΡΙΝ το F4 του 2012 τι μέλει γενέσθαι με την οικογένεια στο μέλλον.
4. Η φερόμενη ασέβεια να μην πληρώσουν όλο το ποσό των οφειλούμενων σε Ζοτς και Ιτούδη πριν την επιστροφή τους από Ντουμπάι παρά το ότι είχε ζητήσει ο ίδιος και του είχαν πει 'ναι'.
5. Η ηχηρή απουσία (μέγιστη ασέβεια - θυμάστε τις δηλώσεις περί 'σεβασμού') από την κρίσιμη συνάντηση Δημήτρη με Ζέλικο του Θανάση ενώ ο Ζοτς φερόταν να είναι ξεκάθαρος πως την θεωρούσε επιβεβλημένη ώστε να γίνει απολογισμός.

Σε κάθε περίπτωση, ο Δημήτρης was dealt with a bad hand εξαρχής που λένε στο Αμέρικα.

Αλλά και σε κάθε περίπτωση, μπορούν να ξεχαστούν αυτά.


1) Οι δηλώσεις του Παυλου & Θανάση ότι θα έφευγαν απο τον ΠΑΟ είναι ένδειξει ασέβειας στο πρόσωπο του Ζέλικο ; Ναι δεν ήταν καλό για τη σταθερότητα της ομάδας να διακυρήσουν ότι θέλουν να φύγουν αλλά μόνο έτσι θα εκδήλωνε ενδιαφέρον κάποιος πιθανός αγοραστής. Όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλοι οι άνθρωποι και δεν μπορούν να ασχολούνται με την ίδια ένταση και θέρμη όπως παλιά , Ούτε ο Ζελικο είχε αυτη την απαίτηση προφανως!!

2)Τι φήμες για το Ρώσσο μεγιστάνα ποιος τις διέδωσε ; Η διοικηση είπε ποτέ τίποτα επίσημο ; Δεν το θυμάμαι κιόλας αυτό αλλά πιο πολύ μου κάνει για δημοσιογραφική προπαγάνδα και όχι ασέβεια της διοικησης προς ζελικο.

3) Αυτό ναι το δέχομαι !! Αλλά απο μόνο του δεν μπορεί να διώξει το ζελικό. Ήταν χρόνια στην ομάδα και τον τάισαν καλά οι γιαννακόπουλοι. Να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη !! Πάντως δεν νομίζω να ήταν οικονομικοί οι λόγοι που έφυγε γιατί τότε δεν διαφέρει από το Σπανούλη τον οποίο και δεν θέλει να δει !!

4)Ναι αυτό είναι ένδειξη ότι δεν υπήρχε μάλλον πολύ εντονο ενδιαφέρον από πλευράς ΠΑΟ ,για να μεινει ο Ζελικο. Αλλά και πάλι απο τη στιγμή που πλέον ανέλαβε επίσημα ο ΔΓ τη διοίκηση γιατί να απαιτεί ο Ζελικο και το Θανάση στη συνάντηση ; Η νέα διοίκηση του ΠΑΟ πλέον είχε αλλάξει και δεν είχε καμία δικαιοδοσία αν δεν κάνω λάθος ο Θανάσης..

Δεν ξέρω δεν νομίζω να είναι κάτι απο αυτά.. Αν είναι θέμα ασέβειας όπως είπε ο Ζελικο , τότε είναι κάτι πιο σοβαρό και πιο βαθύ που δεν βγήκε ποτέ στη φορά.
louie
γιατι πρεπει να διαλεξουμε ποιος ευθυνεται περισσοτερο για τον προηγουμενο παναθηναικο; μια ομαδα χτιζεται οταν ΟΛΟΙ κανουν σωστα την δουλεια τους.

-οι γιαννακοπουλοι εγιναν μαγκες επειδη φεραν τον ομπραντοβιτς. πριν απο αυτον σε 12 χρονια ιδιοκτησιας ειχαν 1 ευρωπαικο, 2 πρωταθληματα και 2 κυπελλα και με εξισου μεγαλο μπατζετ. με αυτον σε 13 χρονια(σχεδον το ιδιο διαστημα με πριν δλδ) πηραν 5 ευρωπαικα, 11 πρωταθληματα και 7 κυπελλα. οποτε προφανως ηταν τεραστια ευθυνη του ομπραντοβιτς

-ο ομπραντοβιτς εγινε κι αυτος μαγκας απο τους γιαννακοπουλους γιατι του παρειχαν ενα τελειο περιβαλλον να δουλεψει, τεραστια μπατζετ να τα διαχειριστει οπως θελει και οταν του εφευγαν μποντιρογκα και ρεμπρατσα του εφερναν διαμαντιδη και μπατιστ κοκ. κι αυτος δεν θα τα εβρισκε οπουδηποτε αυτα.

-και οι παιχτες εγιναν μαγκες απο τους γιαννακοπουλους γιατι τους εδιναν τεραστια συμβολαια και απο τον ομπραντοβιτς γιατι δουλευαν με τον κορυφαιο και τους ανεβαζε επιπεδο.

ΟΛΟΙ εκαναν σωστα το κομματι που τους αναλογουσε. παιχτες, προπονητης, διοικηση. αυτο τωρα δεν υπαρχει οταν ο προεδρος σου κανει μεταγγραφες και σου αλλαζει προπονητη τον μαρτιο και ολα τα αλλα που εχουν γινει. γι αυτο απο του χρονου τα κλειδια σε εναν μεγαλο προπονητη(δεν τελειωνει ο κοσμος στον ομπραντοβιτς ας παρουμε αλλον μεγαλο) και ο προεδρος την δουλεια του και ο προπονητης την δικη του/

Quincy
QUOTE(doctorjekil @ Mar 9 2014, 13:01 ) *
Αν υπαρχουν οπαδοι στην ελλαδα που εχουν αποδειξει οτι στηριζουν την ομαδα στα δυσκολα αυτοι ειναι σιγουρα οι φιλοι του μπασκετικου παναθηναικου,σε καμια αλλη ομαδα μετα απο ηττα-αποκλεισμο απο το μαρουσι στην ευρωλιγκα δεν θα πηγαιναν 2000 ατομα στην προπονηση να στηριξουν την ομαδα,ουτε μετα απο ηττες με τον οσφπ στο οακα θα χειροκροταγε ολο το γηπεδο,και φυσικα μετα τον χαμενο τελικο στο σεφ το 2012 δεν θα πηγαιναν 1500 ατομα στο καραβελ να αποθεωσουν την ομαδα η οποια μολις ειχε χασει το πρωταθλημα...οσο για το προχθεσινο ματς,το οακα ειχε γυρω στους 10.000,δεν ειναι και ασχημο νουμερο



Μόνο που αυτά τα σκηνικά που περιγράφεις έγιναν σε μια εποχή που ο Παναθηναικος κυριαρχούσε σε όποιον έβρισκε μπροστά του. Δύσκολα χρόνια η εποχή του Ομπράντοβιτς; Όχι βέβαια... οι εξαιρέσεις ήταν αυτές και κάποιες μεμονομένες αποτυχίες.

Σαν να λέμε ότι θα πάνε να στηρίξουν την ομάδα στην προπόνηση του Ολυμπιακού οι φίλαθλοί του. Χαίρω πολύ, μετά το b2b δε λέει σχεδόν τίποτα όταν μιλάμε για "δύσκολα"

Τέλος πάντων ας τα αφήσουμε εδώ το οφτοπικ πριν καταλήξει στο ποιος τον έχει μεγαλύτερο τον κόσμο του. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες πάντως. Θα ταν πολύ ευχάριστο
shtarkws
[quote name='doctorjekil' date='Mar 9 2014, 13:38 ' post='6προσελκύσουν καλύτερους επενδο που θελω να σου πω ειναι πως τα τελευταια 20 χρονια ο παο ποτε δεν επεσε επιπεδο,η ρεαλ ειχε καποιες χρονιες που δεν υπηρχε,η μπαρτσα το ιδιο,ο οσφπ εφτασε να τρωει 50 ποντους απ την εφες και να τερματιζει 8ος στο πορωταθλημα...ο παο ποτε δεν εφτασε σ αυτο το σημειο,ο παναθηναικος υπηρχε και πριν τον διαμαντιδη και πριν τον ομπραντοβιτς και πριν τον μποντιρογκα και επαρνε τιτλους...και το πιο πιθανο ειναι οτι θα συνεχισει να πρωταγωνιστει και μετα τον διαμαντιδη και μετα τον οποιονδηποτε...αν ο οσφπ κανει 2 κακιες χρονιες το σεφ θα μαζευει 1000 ατομα,αντιθετα το οακα και παλι θα εχει κοσμο
[/quote]

ο παναθηναικος πριν τους Γιαννακοπουλους δεν υπήρχε, επαιζε σε ενα κλουβί και τερματιζε στη μέση. Το πιθανότερο είναι να καταλήξει εκει αν φύγουν οι Γιαννακοπουλοι

Ελπίζω η αυρα που εχει δημιουργηθεί και η ισχυρή φανέλα να προσελκυσου καλύτερους επενδυτές (lol) η εστω κάποιους που εχουν διάθεση να ξοδεύουν 12-15 εκ το χρόνο
EXASFAIROS
Η αληθεια ειναι οτι ο ΔΓ οπως και εμεις αλλωστε πιστευαμε στο ΦΦ φετος αλλα δεν ηλθαν καθολου ετσι τα πραγματα.
το γεγονος οτι κοιτωντας τα συμβολαια των παιχτων εβλεπες 3ετες,3ετες,3ετες,διετες σε ενα κλιμα ευοριας ...προδιδε οτι θελαμε ενα σταθερο κορμο με προσθηκη 2 νεων με βαθμιαια πρωταγωνιστικο ρολο στην ομαδα απο την σεζον που θα ακολουθησει...Καπως ετσι το σκεφτηκε ο ΔΓ και καπως ετσι εμεις κακα τα ψεμματα ,με 2 προσθηκες. Η επιθυμια του για ελληνικο κορμο ηταν απολυτως σωστη αλλα στην πραξη ,στα συστηματα(αν υπηρχαν),στο ροτεσιον καθε αλλο παρα αυτο προδιδε.
Ο Αρτζι απετυχε αυτο και ηταν θεμα χρονου να φυγει....Το θεμα ειναι θα δημιουργησει τωρα ο ΔΓ τις συνθηκες, ωστε ταλεντα η καλοι παιχτες θα επιθυμουν να αφησουν την σφραγιδα τους στον Εξαστερο ερχομενοι στην ομαδα?Προυποθετει προπονητη που να κανει κουμαντο αυτος αλλα να δουλεψει με ελληνικο κορμο(ευκαιριες στους Παππα,Γιανκοβιτς, αργοτερα Χαραλαμποπουλο,Διαμαντακο κλπ),Εγω ετσι πιστευω ειναι το σωστο...απλα να σπασει το κεφαλι του ο επομενος προπονητης να το κανει...ο Ολυμπιακος ειναι πολυ μπροστα σε αυτο.Αυτο πιστευω οτι ξενερωσε τον ΔΓ και αν κερδιζαμε την ΤΑΟΥ στο τελος του χρονου θα εφευγε ετσι και αλλιως ο Αρτζι...
yorgos
QUOTE
Δεν ανέφερα τη μη ανάγκη να παίρνει συνέχεια το τρόπαιο αλλά τουλάχιστον να έχει παρουσία στο F4 ανά τακτικά διαστήματα, ήτοι διάρκεια?


Με τι μπάτζετ/παίκτες θες να έχει αυτή τη διάρκεια; Να του δίνουμε ένα κουτσό Ούκιτς, για ψηλό τον Πινγκ Σανγκ, μηδέν λεφτά για διορθωτικές μεταγραφές, ένα Μπατίστ και Μάυρο πεσκέσι και να θέλουμε διάρκεια;

QUOTE
Κύριοι, με τον Ζοτς είχαμε διάρκεια και τακτικές παρουσίες στο υψηλότατο επίπεδο και ενίοτε και τίτλο. δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε. Με τον Άρτζι και τον κάθε Άρτζι
Με τον Άρτζι και κάθε Άρτζι μια χαρά τα πήγαμε, με το μπάτζετ του είχε. Ο Ζοτς θυμάται κανείς τι έκανε τις δυο χρονιές που δεν είχε υψηλό μπάτζετ; Τη μία βγήκε πέμπτος στον όμιλο με ρεκόρ 7-7 παρέα με τη Ζαλγκίρις και την προηγούμενη βγήκε τελευταίος στον όμιλό του στο τοπ-16. Ακόμη και με γερά μπάτζετ και κορυφαίο προπονητή (Ζοτς) η επιτυχία δεν είναι δεδομένη, έχει μείνει εκτός Ευρώπης από το ΜΑρούσι. Κι εμείς είχαμε τον Άρτζι, τα πήγε καλύτερα από το Ζοτς στο ίδιο μπάτζετ, ήταν εντός στόχων και το διώξαμε επειδή τσαντίστηκε ο κύριος Δημήτρης, που του έκανε πόλεμο από την Πράσινη, του φόρτωνε παικτες και ασίσταντ, δεν του αντικατέστησε ούτε τους κουτσούς και δημιουργούσε και προσδοκίες για το έβδομο αστέρι, υποχρεώνοντας τον κόουτς να "καίει" τους 2-3 παίκτες επιπέδου που έχει,α φού σε περίπτωση ήττας θα είχε φύγει (βλέπε καμπανάκια από την Πράσινη κλπ).

QUOTE
ΟΚ, για να αφήσω τη συζήτηση να εξελιχθεί θα πω μόνο το εξής και θα κλείσω: Οι 2 κολώνες του ΠΑΟ ήταν η οικογένεια Γιαννακόπουλου (είναι ακόμα) και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Τα θεμέλια. Οι βάσεις! Τα λάθη του καλοκαιριού του 2012 μας στέρησαν τον έναν από τους 2 πυλώνες.
Εκείνο το καλοκαίρι χάθηκαν και οι δύο πυλώνες, οι Γιαννακόπουλοι πήγαν σπίτι τους, μαζί και τα δύο στοιχεία που έδιναν στην ομάδα:
α) σταθερά ένα από τα υψηλότερα μπάτζετ στην Ευρώπη, δυσθεώρητο πραγματικά
β) η σταθερότητα/στήριξη που έδιναν στον προπονητή που τους δικαίωσε. Κι αυτό είναι ΠΟΛΥ σημαντικό, δε γίνεται να δουλέψεις χωρίς στήριξη. Ο Πέδουλας έφτασε να διεκδικεί πάλι οκτάδα, πήρε νταμπλ και απολύθηκε κι έτσι. Ο επόμενος αν δεν κάνει και νταμπλ πόσο θα διαρκέσει;

Ανέλαβε ένας ασταθής άνθρωπος, συμμετέχουμε στο δράμα της υγείας του, κανείς δε θέλει να περάσειι τα ίδια, αλλά είναι ασταθής, κυκλοθυμικός, βάζει τα κλάματα, τον πιάνουν υστερίες, τραμπουκίζει, απειλεί κλπ. Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες δούλεψε ο ΠΕδουλάκης είναι πρωτοφανείς για ομάδα Ευρωλίγκας. Και ο επόμενος τα ίδια θα τραβήξει.

QUOTE
Ο Ζότς ΔΕΝ έχει κακές σχέσεις με Δημήτρη,

Δεν έχουν καν σχέσεις, δεν μιλάνε. Τι σχέσεις να έχουν όταν ο Δημήτρης με ψέμματα συνεχώς διαβάλλει και διασύρει τον κουμπάρο του Ζοτς; Ο Ζοτς λογικά θα παραλάβει κάποια πλακέτα (και λίγο θα είναι, άγαλμα θα πρέπει να πάρει), λογικά θα πάει να του το δώσει ο κύριος Δημήτρης και θα είναι πολύ άβολο το όλο
σκηνικό.

QUOTE
Η ιστορία και η φανέλα δεν παίζει μπάσκετ. Βασικά παίζει αλλά μόνο όταν είναι τουλάχιστον ισοδύναμος με τους αντιπάλους σου, ή ελάχιστα πιο αδύναμος. Τότε μπαίνουν factors όπως ιστορία/φανέλα/ψυχολογία του νικητή κι όλα αυτά.
+1. Κι η Ρίγα έχει βαριά φανέλα, θρι πιτ έχει κάνει τη σέβεται κανείς; Τρέμει κανείς τη Βαρέζε που έχει τους διπλάσιους τίτλους από τον Ολυμπιακό; Θεωρεί κανείς την Καντού μεγαθήριο; Είσαι ό,τι παρουσιάζεις στο γήπεδο: κατεβάζεις παιχταράδες και παίρνεις αποτελέσματα, γεμίζεις γήπεδο 15.000 θέσεων, σε σέβονται. Δεν κάνεις τίποτε, αδιαφορούν. Ξεφτιλίζεσαι; Γελάνε μαζί σου, όποια φανέλα κι αν φοράς. Τα άλλα είναι για να κάνει αναδρομές στο παρελθόν ο Σκουντής, δεν παίζουν μπάσκετ οι άδειες φανέλες στην οροφή, οι γεμάτες παίζουν. Και ο ΠΑΟ έχει λεφτά για να τις φοράει μόνο ο Πινγκ Σανγκ κι ο Μπατίστ στα 64 του.
QUOTE
Εγω είμαι της άποψης πάντως ότι ο Ζέλικο εκείνη την περίοδο πίστευε ότι έκλεισε ο κύκλο του στον ΠΑΟ.
Το "Είναι Θέμα Σεβασμού" που έλεγε δε λέει τίποτα , δεν είναι απάντηση, είναι κοροϊδία ..
Ο Ζέλικο έφυγε γιατί του χρώσταγαν, δεν του έλεγαν τι μπάτζετ θα έχει κι αν θα ανανεώσουν κανένα παίκτη και στα ραντεβού του έστελναν τον Τράκη. Είναι συμπεριφορά αυτή απέναντι στον κορυφαίο προπονητή της Ευρώπης; Το δαχτυλάκι του να κούναγε και τον έπαιρνε όποια ομάδα ήθελε, άμα λάχει κι από το ΝΒΑ (είχε πρόταση). Και τι θες, να δώσει συνέντευξη και να πει "δεν με πήρε ο Δούρος τηλέφωνο;", αυτά είναι κατινιές για τον Αλέφα. Με αξιοπρέπεια έφυγε όταν είδε ότι η διοίκηση είναι τσίρκο. Και πολύ αξιοπρεπής ήταν και ο Ιτούδης που δεν απάντησε στα όσα έγραφαν οι ΑΡΔ του κυρίου Δημήτρη. Ο οποίος Ιτούδης θα ήταν η τέλεια διάδοχη κατάσταση, αλλά πάει κι αυτό, το κάψαμε.

QUOTE
ο παναθηναικος υπηρχε και πριν τον διαμαντιδη και πριν τον ομπραντοβιτς και πριν τον μποντιρογκα και επαρνε τιτλους...
Αν εννοείς σε ευρωπαϊκό επίπεδο ναι κάτι έπαιρνε, αλλά όχι τίτλους. Ο Παναθηναϊκός πριν τα λεφτά των Γιαννακόπουλων ήταν μια ομάδα της σφαλιάρας, κάτι σαν τη Μπουντιβέλνικ σήμερα. Με είχε πάει πιτσιρίκι ο θείος μου σε ένα ευρωπαϊκό ματς που προκριθήκαμε στους 8 των Πρωταθλητριών νομίζω (με απίστευτα διαιτητικά όργια υπέρ μας) και ήμασταν τρεις κι ο κούκος. Τα λεφτά των Γιαννακόπουλων έβαλαν τον Παναθηναϊκό στο χάρτη, άμα φέρνεις Ντομινίκ και Μποντιρόγκα θα πάρεις και ευρωπαϊκά σε βάθος χρόνου. Αν μάλιστα έχεις και στον πάγκο προπονηταρά, θα τα παίρνεις και με συνέπεια και συνέχεια, με τα λάθη/αποτυχίες που γίνονται σε όλες τις ομάδες. Μερικοί που είστε μικροί έχετε ξεχάσει τον Τάφο, τα Παπαστράτεια και τις σφαλιάρες από τον Πανιώνιο στο... ΣΕΦ ή τους παίκτες που τους έβραζαν κατσαρόλες γιατί δεν είχε ζεστό νερό στα αποδυτήρια και ότι χάναμε από το Γκέκο και τον Αριδά με τα χέρια κάτω.
QUOTE
-οι γιαννακοπουλοι εγιναν μαγκες επειδη φεραν τον ομπραντοβιτς. πριν απο αυτον σε 12 χρονια ιδιοκτησιας ειχαν 1 ευρωπαικο, 2 πρωταθληματα και 2 κυπελλα και με εξισου μεγαλο μπατζετ. με αυτον σε 13 χρονια(σχεδον το ιδιο διαστημα με πριν δλδ) πηραν 5 ευρωπαικα, 11 πρωταθληματα και 7 κυπελλα. οποτε προφανως ηταν τεραστια ευθυνη του ομπραντοβιτς

-ο ομπραντοβιτς εγινε κι αυτος μαγκας απο τους γιαννακοπουλους γιατι του παρειχαν ενα τελειο περιβαλλον να δουλεψει, τεραστια μπατζετ να τα διαχειριστει οπως θελει και οταν του εφευγαν μποντιρογκα και ρεμπρατσα του εφερναν διαμαντιδη και μπατιστ κοκ. κι αυτος δεν θα τα εβρισκε οπουδηποτε αυτα.

-και οι παιχτες εγιναν μαγκες απο τους γιαννακοπουλους γιατι τους εδιναν τεραστια συμβολαια και απο τον ομπραντοβιτς γιατι δουλευαν με τον κορυφαιο και τους ανεβαζε επιπεδο.

ΟΛΟΙ εκαναν σωστα το κομματι που τους αναλογουσε. παιχτες, προπονητης, διοικηση


Α μπράβο! Και τότε προκαλούσε δέος ο Παναθηναϊκός, ακόμη κι όταν αποκλειόταν ήταν δύναμη. Σήμερα για να έρθει ο Μπλατ θα ζητήσει συμβόλαιο που σε αυτόν τον Παναθηναϊκό δεν πρόκεται να το βρει (ξέρει κανείς πόσα έπαιρνε ο Πέδουλας; Θα γελάσετε...), θα ζητήσει ένα μίνιμουμ μπάτζετ που δεν υπάρχει, θα ζητήσει να έχει την ομάδα εν λευκώ χωρίς καμία παρέμβαση και μίνιμουμ άσπαστο συμβόλαιο 2-3ετίας. Ο Παναθηναϊκός σήμερα δεν μπορεί να προσφέρει τίποτε αυτά διότι δεν είναι το μέγεθος που ήταν. Είναι ένα μεγαλομεσαίο μέγεθος της Ευρωλίγκας. Το να πάει κορυφαίου επιπέδου προπονητής σε ομάδα με αυτόν τον πρόεδρο, αυτό το μπάτζετ και αυτό το πρωτάθλημα (δεν είναι και κανένα στεπαπ να φύγεις από την ACB για να περνάς τα κυριακατικα μεσημέρια σου παίζοντας με τον Ηλυσιακό), είναι αδύνατον, αν μιλάμε για προπονητή με όνομα σε Ισπανία, Τουρκία, Ρωσία. Απλά δε γίνεται, κανείς δεν είναι τόσο βλάκας. Ο ΠΕράσοβιτς είναι ο πρώτος επιλαχών μόλις αδειάσει θέση σε Μπάρτσα και Ρεάλ, θα το κάψει για να πάει να εισπράξει διακόσια-τριακόσια χιλιάρικα από το ΔΓ και να του κάνει ανάλυση ο Πρασινοφρουρός πώς παίζει το πικ εν ρολ ή γιατί δεν βάζει το Γιάνκοβιτς στο 4;

QUOTE
Αυτο πιστευω οτι ξενερωσε τον ΔΓ και αν κερδιζαμε την ΤΑΟΥ στο τελος του χρονου θα εφευγε ετσι και αλλιως ο Αρτζι...
Το ΔΓ τον ξενέρωσε ότι ο Πέδουλας δεν μπορεί να κάνει απίθανες υπερβάσεις κάθε χρόνο (αν και μπορούσε και φέτος, ακόμη μπορεί ο Παναθηναϊκός) κι ο Πεδουλας για να προλάβει καταστάσεις και να υπερασπιστεί τον ιδρώτα του μίλησε ανοιχτά στη συνέντευξη Τύπου. Όταν είπε ότι ζητάει γκαρντ από το καλοκαίρι και του είπαν "βγάλε τη χρονιά με τον Ούκιτς κουτσό, ξεθέωσε το ΔΔ, δεν έχει φράγκα", ουσιαστικά είπε "μάγκες, εγώ αυτά έχω πετύχει, δείξτε μου σεβασμό, με αυτό δουλεύω, δε μου δίνουν παραπάνω, το παλεύουμε, back off".
North_gato
QUOTE (shtarkws @ Mar 9 2014, 14:22 ) *
[quote name='doctorjekil' date='Mar 9 2014, 13:38 ' post='6προσελκύσουν καλύτερους επενδο που θελω να σου πω ειναι πως τα τελευταια 20 χρονια ο παο ποτε δεν επεσε επιπεδο,η ρεαλ ειχε καποιες χρονιες που δεν υπηρχε,η μπαρτσα το ιδιο,ο οσφπ εφτασε να τρωει 50 ποντους απ την εφες και να τερματιζει 8ος στο πορωταθλημα...ο παο ποτε δεν εφτασε σ αυτο το σημειο,ο παναθηναικος υπηρχε και πριν τον διαμαντιδη και πριν τον ομπραντοβιτς και πριν τον μποντιρογκα και επαρνε τιτλους...και το πιο πιθανο ειναι οτι θα συνεχισει να πρωταγωνιστει και μετα τον διαμαντιδη και μετα τον οποιονδηποτε...αν ο οσφπ κανει 2 κακιες χρονιες το σεφ θα μαζευει 1000 ατομα,αντιθετα το οακα και παλι θα εχει κοσμο


ο παναθηναικος πριν τους Γιαννακοπουλους δεν υπήρχε, επαιζε σε ενα κλουβί και τερματιζε στη μέση. Το πιθανότερο είναι να καταλήξει εκει αν φύγουν οι Γιαννακοπουλοι

Ελπίζω η αυρα που εχει δημιουργηθεί και η ισχυρή φανέλα να προσελκυσου καλύτερους επενδυτές (lol) η εστω κάποιους που εχουν διάθεση να ξοδεύουν 12-15 εκ το χρόνο


Με τις συνθηκες που επικρατουν στον επαγγελματικο αθλητισμο, στην οικονομια γενικα αλλα και οπως ειναι δομημενες οι ομαδες γενικα ειναι επιχηρησεις ζημιογονες. Αναλογα λοιπον με ποια θεση θελει η ομαδα να εχει στο ελληνικο πρωταθλημα η και στο οποιο ευρωπαικο διαμορφωνει και τον προυπολογισμο κατι που αυτοματα την κανει ππερισσοτερο ζημιογονα. Αυτος που συνηθως καλειται να κλεισει αυτην την μαυρη τρυπα ειναι ο προεδρος της ομαδας, και συνηθως ειναι ο μοναδικος αιμοδοτης. Αυτο το εχουμε δει οχι μονο στο μπασκετ, αλλα και σε αλλα αθληματα, απλα ανεφερα αυτα τα δυο επειδη ειναι τα δημοφιλεστερα και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να δωσω παραδειγματα προεδρων και ομαδων.
Οι Γιαννακοπουλοι, αν δεν κανω λαθος , ασχοληθηκαν πιο εντατικα και αποκλειστικα με το μπασκετ οταν ο Μαυροκουκουλακης (γραφω το ονομα με επιφυλαξη) παρατην αρχικη του υποσχεση εδωσε την ΠΑΕ στους Βαρδινογιαννηδες. Λαθη εκαναν στην αρχη, επιλογες δεν τους βγηκαν αλλα καποια στιγμη εβαλαν το νερο στο αυλακι. Δεν νομνιζω οτι ειμαστε σε θεση να κρινουμε, δεν εχουμε δηλαδη την πληροφορηση, αν η αποχωρηση τους απο την ΚΑΕ οφειλεται στην κουραση τους η στο οτι τα κερδη τους απο την φαρμακοβιομηχανια επεσαν σημαντικα απο τα κυβερνητικα μετρα. Γεγονος ειναι οτι οτι με την αναληψη της ΚΑΕ απο τον ΔΓ- υστερα απο αποτρυχημενη προσπαθεια να πουληθει η ΚΑΕ αρχικα σε αμερικανους και μετα δεν ξερω σε ποιους, ουσιαστικα για τους συνοπτικους λογους που ανεφερα στην αρχη- ανακοινωθηκαν δραστικες περικοπες στον προυπολογισμο. Αποψη μου οτι κατι τετοιο αναποφευκτα σημαινει οτι προσπαθεις να δημιουργησεις μια ομαδα που μπορει να ειναι ανταγωνιστικη με αλλες ευρωπαικες με σαφως μεγαλυτερο προυπολογισμο
αρα και καλυτερη εν γενει ποιοτητα παικτων σε βαθος χρονου. Τωρα αν οι Γιαννακοπουλοι εγκαταλειψουν ολοκληρωτικα τον Παναθηναικο και δεν βρεθει καποιος με οικομικη δυνατοτητα να χανει 15 εκατομμυρια το χρονο, ναι συντομα θα γινει μια ομαδα της σειρας, οπως αλλωστε το ιδιο θα συμβει αν οι Αγγελοπουλοι εγκαταλειψουν τον Ολυμπιακο, με μοναδικη προοπτικη να βγαινουν ευρωπη οποτεδηποτε κατα τυχη κατακτησουν το πρωταθλημα, και να χανουν απο την οποιαδηποτε τυχαρπαστη βουλγαρικη ομαδα.
yorgos
QUOTE
αν η αποχωρηση τους απο την ΚΑΕ οφειλεται στην κουραση τους η στο οτι τα κερδη τους απο την φαρμακοβιομηχανια επεσαν σημαντικα απο τα κυβερνητικα μετρα

Νομίζω και τα δύο. Η υγεία του Παύλου κλονίστηκε πολύ σοβαρά μετά το εγκεφαλικό όταν βγήκαν τα δημοσιεύματα για το τι έπαιζε ποιος στη Μαλαισία. Τα υπερκέρδη των φαρμάκων έχουν μειωθεί πάρα πολύ. Και κανείς δεν μπορεί να τους κατηγορήσει γιατί δε χάνουν κι άλλα. Επειδή είναι άρρωστοι με τον ΠΑΟ δεν πάει να πει ότι είναι και μαλέες. Κανείς δεν κατηγορεί ούτε το ΔΓ για τα μύρια που βάζει, ακόμη κι έτσι μέσα μπαίνει. Το θέμα είναι πώς διοικεί την ομάδα και κατά συνέπεια αυτά τα μύρια.
kostas b
QUOTE (yorgos @ Mar 9 2014, 16:16 ) *
Με τι μπάτζετ/παίκτες θες να έχει αυτή τη διάρκεια; Να του δίνουμε ένα κουτσό Ούκιτς, για ψηλό τον Πινγκ Σανγκ, μηδέν λεφτά για διορθωτικές μεταγραφές, ένα Μπατίστ και Μάυρο πεσκέσι και να θέλουμε διάρκεια;

Με τον Άρτζι και κάθε Άρτζι μια χαρά τα πήγαμε, με το μπάτζετ του είχε. Ο Ζοτς θυμάται κανείς τι έκανε τις δυο χρονιές που δεν είχε υψηλό μπάτζετ; Τη μία βγήκε πέμπτος στον όμιλο με ρεκόρ 7-7 παρέα με τη Ζαλγκίρις και την προηγούμενη βγήκε τελευταίος στον όμιλό του στο τοπ-16. Ακόμη και με γερά μπάτζετ και κορυφαίο προπονητή (Ζοτς) η επιτυχία δεν είναι δεδομένη, έχει μείνει εκτός Ευρώπης από το ΜΑρούσι. Κι εμείς είχαμε τον Άρτζι, τα πήγε καλύτερα από το Ζοτς στο ίδιο μπάτζετ, ήταν εντός στόχων και το διώξαμε επειδή τσαντίστηκε ο κύριος Δημήτρης, που του έκανε πόλεμο από την Πράσινη, του φόρτωνε παικτες και ασίσταντ, δεν του αντικατέστησε ούτε τους κουτσούς και δημιουργούσε και προσδοκίες για το έβδομο αστέρι, υποχρεώνοντας τον κόουτς να "καίει" τους 2-3 παίκτες επιπέδου που έχει,α φού σε περίπτωση ήττας θα είχε φύγει (βλέπε καμπανάκια από την Πράσινη κλπ).

Εκείνο το καλοκαίρι χάθηκαν και οι δύο πυλώνες, οι Γιαννακόπουλοι πήγαν σπίτι τους, μαζί και τα δύο στοιχεία που έδιναν στην ομάδα:
α) σταθερά ένα από τα υψηλότερα μπάτζετ στην Ευρώπη, δυσθεώρητο πραγματικά
β) η σταθερότητα/στήριξη που έδιναν στον προπονητή που τους δικαίωσε. Κι αυτό είναι ΠΟΛΥ σημαντικό, δε γίνεται να δουλέψεις χωρίς στήριξη. Ο Πέδουλας έφτασε να διεκδικεί πάλι οκτάδα, πήρε νταμπλ και απολύθηκε κι έτσι. Ο επόμενος αν δεν κάνει και νταμπλ πόσο θα διαρκέσει;

Ανέλαβε ένας ασταθής άνθρωπος, συμμετέχουμε στο δράμα της υγείας του, κανείς δε θέλει να περάσειι τα ίδια, αλλά είναι ασταθής, κυκλοθυμικός, βάζει τα κλάματα, τον πιάνουν υστερίες, τραμπουκίζει, απειλεί κλπ. Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες δούλεψε ο ΠΕδουλάκης είναι πρωτοφανείς για ομάδα Ευρωλίγκας. Και ο επόμενος τα ίδια θα τραβήξει.


Δεν έχουν καν σχέσεις, δεν μιλάνε. Τι σχέσεις να έχουν όταν ο Δημήτρης με ψέμματα συνεχώς διαβάλλει και διασύρει τον κουμπάρο του Ζοτς; Ο Ζοτς λογικά θα παραλάβει κάποια πλακέτα (και λίγο θα είναι, άγαλμα θα πρέπει να πάρει), λογικά θα πάει να του το δώσει ο κύριος Δημήτρης και θα είναι πολύ άβολο το όλο
σκηνικό.

+1. Κι η Ρίγα έχει βαριά φανέλα, θρι πιτ έχει κάνει τη σέβεται κανείς; Τρέμει κανείς τη Βαρέζε που έχει τους διπλάσιους τίτλους από τον Ολυμπιακό; Θεωρεί κανείς την Καντού μεγαθήριο; Είσαι ό,τι παρουσιάζεις στο γήπεδο: κατεβάζεις παιχταράδες και παίρνεις αποτελέσματα, γεμίζεις γήπεδο 15.000 θέσεων, σε σέβονται. Δεν κάνεις τίποτε, αδιαφορούν. Ξεφτιλίζεσαι; Γελάνε μαζί σου, όποια φανέλα κι αν φοράς. Τα άλλα είναι για να κάνει αναδρομές στο παρελθόν ο Σκουντής, δεν παίζουν μπάσκετ οι άδειες φανέλες στην οροφή, οι γεμάτες παίζουν. Και ο ΠΑΟ έχει λεφτά για να τις φοράει μόνο ο Πινγκ Σανγκ κι ο Μπατίστ στα 64 του.
Ο Ζέλικο έφυγε γιατί του χρώσταγαν, δεν του έλεγαν τι μπάτζετ θα έχει κι αν θα ανανεώσουν κανένα παίκτη και στα ραντεβού του έστελναν τον Τράκη. Είναι συμπεριφορά αυτή απέναντι στον κορυφαίο προπονητή της Ευρώπης; Το δαχτυλάκι του να κούναγε και τον έπαιρνε όποια ομάδα ήθελε, άμα λάχει κι από το ΝΒΑ (είχε πρόταση). Και τι θες, να δώσει συνέντευξη και να πει "δεν με πήρε ο Δούρος τηλέφωνο;", αυτά είναι κατινιές για τον Αλέφα. Με αξιοπρέπεια έφυγε όταν είδε ότι η διοίκηση είναι τσίρκο. Και πολύ αξιοπρεπής ήταν και ο Ιτούδης που δεν απάντησε στα όσα έγραφαν οι ΑΡΔ του κυρίου Δημήτρη. Ο οποίος Ιτούδης θα ήταν η τέλεια διάδοχη κατάσταση, αλλά πάει κι αυτό, το κάψαμε.

Αν εννοείς σε ευρωπαϊκό επίπεδο ναι κάτι έπαιρνε, αλλά όχι τίτλους. Ο Παναθηναϊκός πριν τα λεφτά των Γιαννακόπουλων ήταν μια ομάδα της σφαλιάρας, κάτι σαν τη Μπουντιβέλνικ σήμερα. Με είχε πάει πιτσιρίκι ο θείος μου σε ένα ευρωπαϊκό ματς που προκριθήκαμε στους 8 των Πρωταθλητριών νομίζω (με απίστευτα διαιτητικά όργια υπέρ μας) και ήμασταν τρεις κι ο κούκος. Τα λεφτά των Γιαννακόπουλων έβαλαν τον Παναθηναϊκό στο χάρτη, άμα φέρνεις Ντομινίκ και Μποντιρόγκα θα πάρεις και ευρωπαϊκά σε βάθος χρόνου. Αν μάλιστα έχεις και στον πάγκο προπονηταρά, θα τα παίρνεις και με συνέπεια και συνέχεια, με τα λάθη/αποτυχίες που γίνονται σε όλες τις ομάδες. Μερικοί που είστε μικροί έχετε ξεχάσει τον Τάφο, τα Παπαστράτεια και τις σφαλιάρες από τον Πανιώνιο στο... ΣΕΦ ή τους παίκτες που τους έβραζαν κατσαρόλες γιατί δεν είχε ζεστό νερό στα αποδυτήρια και ότι χάναμε από το Γκέκο και τον Αριδά με τα χέρια κάτω.


Α μπράβο! Και τότε προκαλούσε δέος ο Παναθηναϊκός, ακόμη κι όταν αποκλειόταν ήταν δύναμη. Σήμερα για να έρθει ο Μπλατ θα ζητήσει συμβόλαιο που σε αυτόν τον Παναθηναϊκό δεν πρόκεται να το βρει (ξέρει κανείς πόσα έπαιρνε ο Πέδουλας; Θα γελάσετε...), θα ζητήσει ένα μίνιμουμ μπάτζετ που δεν υπάρχει, θα ζητήσει να έχει την ομάδα εν λευκώ χωρίς καμία παρέμβαση και μίνιμουμ άσπαστο συμβόλαιο 2-3ετίας. Ο Παναθηναϊκός σήμερα δεν μπορεί να προσφέρει τίποτε αυτά διότι δεν είναι το μέγεθος που ήταν. Είναι ένα μεγαλομεσαίο μέγεθος της Ευρωλίγκας. Το να πάει κορυφαίου επιπέδου προπονητής σε ομάδα με αυτόν τον πρόεδρο, αυτό το μπάτζετ και αυτό το πρωτάθλημα (δεν είναι και κανένα στεπαπ να φύγεις από την ACB για να περνάς τα κυριακατικα μεσημέρια σου παίζοντας με τον Ηλυσιακό), είναι αδύνατον, αν μιλάμε για προπονητή με όνομα σε Ισπανία, Τουρκία, Ρωσία. Απλά δε γίνεται, κανείς δεν είναι τόσο βλάκας. Ο ΠΕράσοβιτς είναι ο πρώτος επιλαχών μόλις αδειάσει θέση σε Μπάρτσα και Ρεάλ, θα το κάψει για να πάει να εισπράξει διακόσια-τριακόσια χιλιάρικα από το ΔΓ και να του κάνει ανάλυση ο Πρασινοφρουρός πώς παίζει το πικ εν ρολ ή γιατί δεν βάζει το Γιάνκοβιτς στο 4;

Το ΔΓ τον ξενέρωσε ότι ο Πέδουλας δεν μπορεί να κάνει απίθανες υπερβάσεις κάθε χρόνο (αν και μπορούσε και φέτος, ακόμη μπορεί ο Παναθηναϊκός) κι ο Πεδουλας για να προλάβει καταστάσεις και να υπερασπιστεί τον ιδρώτα του μίλησε ανοιχτά στη συνέντευξη Τύπου. Όταν είπε ότι ζητάει γκαρντ από το καλοκαίρι και του είπαν "βγάλε τη χρονιά με τον Ούκιτς κουτσό, ξεθέωσε το ΔΔ, δεν έχει φράγκα", ουσιαστικά είπε "μάγκες, εγώ αυτά έχω πετύχει, δείξτε μου σεβασμό, με αυτό δουλεύω, δε μου δίνουν παραπάνω, το παλεύουμε, back off".


Μόνο αυτό, τα είπες όλα 56.gif
doctorjekil
QUOTE(yorgos @ Mar 9 2014, 15:16 ) *
Αν εννοείς σε ευρωπαϊκό επίπεδο ναι κάτι έπαιρνε, αλλά όχι τίτλους. Ο Παναθηναϊκός πριν τα λεφτά των Γιαννακόπουλων ήταν μια ομάδα της σφαλιάρας, κάτι σαν τη Μπουντιβέλνικ σήμερα. Με είχε πάει πιτσιρίκι ο θείος μου σε ένα ευρωπαϊκό ματς που προκριθήκαμε στους 8 των Πρωταθλητριών νομίζω (με απίστευτα διαιτητικά όργια υπέρ μας) και ήμασταν τρεις κι ο κούκος. Τα λεφτά των Γιαννακόπουλων έβαλαν τον Παναθηναϊκό στο χάρτη, άμα φέρνεις Ντομινίκ και Μποντιρόγκα θα πάρεις και ευρωπαϊκά σε βάθος χρόνου. Αν μάλιστα έχεις και στον πάγκο προπονηταρά, θα τα παίρνεις και με συνέπεια και συνέχεια, με τα λάθη/αποτυχίες που γίνονται σε όλες τις ομάδες. Μερικοί που είστε μικροί έχετε ξεχάσει τον Τάφο, τα Παπαστράτεια και τις σφαλιάρες από τον Πανιώνιο στο... ΣΕΦ ή τους παίκτες που τους έβραζαν κατσαρόλες γιατί δεν είχε ζεστό νερό στα αποδυτήρια και ότι χάναμε από το Γκέκο και τον Αριδά με τα χέρια κάτω.

Αν διαβασες καλα,γραφω ''και πριν τον ομπραντοβιτς και πριν τον διαμαντιδη και πριν τον μποντιρογκα'',δεν γραφω πουθενα και πριν του γιαννακοπουλαιους...για τα τελευταια 20 χρονια μιλησα,η ομαδα απο το 1994 και μετα ειναι σταθερα στις κορυφαιες της ευρωπης,με η χωρις ομμπραντοβιτς,με η χωρις διαμαντιδη κλπ...η ομαδα οσο εχει διοικηση και κοσμο που την στηριζει θα πρωταγωνιστει...και η φανελα ειναι βαρυα και καποιες φορες παιζει κι αυτη το ρολο της
North_gato
QUOTE (yorgos @ Mar 9 2014, 15:27 ) *
Νομίζω και τα δύο. Η υγεία του Παύλου κλονίστηκε πολύ σοβαρά μετά το εγκεφαλικό όταν βγήκαν τα δημοσιεύματα για το τι έπαιζε ποιος στη Μαλαισία. Τα υπερκέρδη των φαρμάκων έχουν μειωθεί πάρα πολύ. Και κανείς δεν μπορεί να τους κατηγορήσει γιατί δε χάνουν κι άλλα. Επειδή είναι άρρωστοι με τον ΠΑΟ δεν πάει να πει ότι είναι και μαλέες. Κανείς δεν κατηγορεί ούτε το ΔΓ για τα μύρια που βάζει, ακόμη κι έτσι μέσα μπαίνει. Το θέμα είναι πώς διοικεί την ομάδα και κατά συνέπεια αυτά τα μύρια.


Συμφωνω μαζι σου.
Το θεμα ειναι να κατανοησουν αρκετοι οτι για παραδειγμα ο Μπλατ δεν θα ερθει εδω επιδη η φανελλα θα του προσφερει ενα καλο συμβολαιο, αλλα θα απιτησει και αλλα πραγματα, ητοι προυπολογισμο για παικτες, και φυσικα θα λαβει υπ οψη του και την υπαρξη...συνπροπονητη-τεχνικου διευθυντη.
Ε, κακα τα ψεματα, τα πρωτα τα βρισκει και αλλου χωρις την υπαρξη του δευτερου....οποτε.................
Las Plagas
QUOTE (North_gato @ Mar 9 2014, 15:36 ) *
Συμφωνω μαζι σου.
Το θεμα ειναι να κατανοησουν αρκετοι οτι για παραδειγμα ο Μπλατ δεν θα ερθει εδω επιδη η φανελλα θα του προσφερει ενα καλο συμβολαιο, αλλα θα απιτησει και αλλα πραγματα, ητοι προυπολογισμο για παικτες, και φυσικα θα λαβει υπ οψη του και την υπαρξη...συνπροπονητη-τεχνικου διευθυντη.
Ε, κακα τα ψεματα, τα πρωτα τα βρισκει και αλλου χωρις την υπαρξη του δευτερου....οποτε.................

πιο πιθανο το βλεπω για μπλατ παρα για ζελικο παντως
Quincy
Και οι Πεσιτς-Πασούτιν είναι πολύ καλοί προπονητές (για το καλοκαίρι φυσικά). Αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις ομάδες τους κι αν θα θελουν/μπορουν να φύγουν του χρόνου
yorgos
QUOTE
Αν διαβασες καλα,γραφω ''και πριν τον ομπραντοβιτς και πριν τον διαμαντιδη και πριν τον μποντιρογκα'',δεν γραφω πουθενα και πριν του γιαννακοπουλαιους...για τα τελευταια 20 χρονια μιλησα,η ομαδα απο το 1994 και μετα ειναι σταθερα στις κορυφαιες της ευρωπης,με η χωρις ομμπραντοβιτς,με η χωρις διαμαντιδη κλπ...η ομαδα οσο εχει διοικηση και κοσμο που την στηριζει θα πρωταγωνιστει...και η φανελα ειναι βαρυα και καποιες φορες παιζει κι αυτη το ρολο της
Σε αυτό συμφωνούμε φίλε, ίσως δεν κατάλαβα εγώ. Διαφωνούμε στο ότι η ομάδα έχει διοίκηση. Τουλάχιστον δεν έχει αυτήν που είχε. Η σταδιακή αποχώρηση του Παυλάρα είχε επιπτώσεις (γιατί ο "τυφώνας" δεν είναι στα καλά του), αλλά η εξ' ολοκλήρου ανάληψη από τον ΔΓ μας αποτελείωσε. Απλώς οι υπερβάσεις του ΠΕδουλάκη και των παιδιών ανέβαλαν το μοιραίο, να γίνει η ομάδα ό,τι είναι όλα τα μαγαζιά: αντανάκλαση του αφεντικού της.
North_gato
QUOTE (Las Plagas @ Mar 9 2014, 15:39 ) *
πιο πιθανο το βλεπω για μπλατ παρα για ζελικο παντως



Με τα δεδομενα αυτα θεωρω και τους δυο απιθανο να ερθουν, οπως και καθε αλλο πρωτοκλασσατο ονομα.
louie
κοιταχτε παιδια οι μεγαλοι παγκοι στην ευρωπη ειναι 5-6. παναθηναικος, τσσκα, μακκαμπι, ολυμπιακος, μπαρτσελονα, ρεαλ αντε βαλε και τις τουρκικες(φενερ, εφες) επειδη το θελουν πολυ να κανουν κατι. καθε καλοκαιρι απο αυτους τους παγκους αντε 1-2 να ειναι ελευθεροι. ολοι λοιπον οι προπονητες που θελουν να ειναι σε μεγαλο επιπεδο τις θελουν αυτες τις θεσεις.

και αυτοι ειναι οι μεγαλοι παγκοι ανεξαρτητου μπατζετ γιατι αν θελεις να θεωρηθεις πρωτοκλασσατος δεν θα πας στα πετροδολλαρα της κουμπαν ή της ουνιξ και ποιας αλλης τα σκαει ανα περιοδους, θα πας σε μια παραδοσιακη δυναμη που απασχολει το ευρωπαικο μπασκετ παντα. το καλοκαιρι λοιπον οι καλυτεροι προπονητες που βρισκονται ελευθεροι θα ενδιαφερθουν γι αυτες τις θεσεις αν εχουν βλεψεις για μεγαλα πραγματα. το μονο που χρειαζεται ειναι να τους δωσεις τις καταλληλες συνθηκες και η βασικοτερη ειναι η ελευθερια να δουλεψουν. αυτο πρεπει να καταλαβει ο δγ...
North_gato
QUOTE (louie @ Mar 9 2014, 16:08 ) *
κοιταχτε παιδια οι μεγαλοι παγκοι στην ευρωπη ειναι 5-6. παναθηναικος, τσσκα, μακκαμπι, ολυμπιακος, μπαρτσελονα, ρεαλ αντε βαλε και τις τουρκικες(φενερ, εφες) επειδη το θελουν πολυ να κανουν κατι. καθε καλοκαιρι απο αυτους τους παγκους αντε 1-2 να ειναι ελευθεροι. ολοι λοιπον οι προπονητες που θελουν να ειναι σε μεγαλο επιπεδο τις θελουν αυτες τις θεσεις.

και αυτοι ειναι οι μεγαλοι παγκοι ανεξαρτητου μπατζετ γιατι αν θελεις να θεωρηθεις πρωτοκλασσατος δεν θα πας στα πετροδολλαρα της κουμπαν ή της ουνιξ και ποιας αλλης τα σκαει ανα περιοδους, θα πας σε μια παραδοσιακη δυναμη που απασχολει το ευρωπαικο μπασκετ παντα. το καλοκαιρι λοιπον οι καλυτεροι προπονητες που βρισκονται ελευθεροι θα ενδιαφερθουν γι αυτες τις θεσεις αν εχουν βλεψεις για μεγαλα πραγματα. το μονο που χρειαζεται ειναι να τους δωσεις τις καταλληλες συνθηκες και η βασικοτερη ειναι η ελευθερια να δουλεψουν. αυτο πρεπει να καταλαβει ο δγ...



Φανελες ειναι.
Για παγκους βγαλε απ εξω και Ολυμπιακο και Παναθηναικο, για λογους που σε προσφατα μηνυμητα μου εγραψα.
Mono
Ο Παναθηναικος πρεπει να κοιτάξει οπωσδήποτε στο μελλον και να επενδύσει σε νέους ανερχόμενους ταλαντούχους πιτσιρικάδες με προοπτικές (πρότζεκτ) για να χτίσει εκ νέου και με φιλοδοξίες μια νεα ομαδα που θα στοχεύει σε κατι καλυτερο απο αποψη τίτλων αλλα και θεάματος.
Εχω την εντύπωση οτι εχει μείνει αρκετά πίσω σε σχεση με τον άμεσο ανταγωνιστή του και δε μου αρέσει...αυτο μπορει να σημαίνει οτι θα απέχουμε καποια χρόνια απο τίτλους και ευρωπαϊκά αλλα και με βάση τα νεα οικονομικά δεδομένα που ακούμε συνέχεια, ειναι μονόδρομος θα έλεγα.

Ο Κορμός και η βάση του μπασκετικού Παναθηναϊκού πρεπει να ειναι οι ελίτ των ελλήνων παικτών, εκει βασίζεται ολη η επιτυχία κατα εμε..

Ο Πεδουλακης λοιπον καλώς έφυγε γιατι περα του οτι ο Παναθηναικος έπαιζε σαν το περιστέρι, πήγε να κάψει και 2 νεα παιδια.

Αρτζι σε ευχαριστούμε για οσα προσφερες, πιστευω οτι ξεπερασες ακομα και το επιπεδο σου, αλλα πρεπει να κοιτάξουμε μπροστα και αυτο με Αρτζι δεν έβγαινε πουθενα !

Για εμένα υπαρχει μονο ενα στο μυαλό..
Επιστροφή Ζοτς !!

Ρεαλιστικά ομως δε το βλέπω να γίνεται αρα πρεπει να στραφούμε σε Προπονητή που μπορει να δουλέψει μεθοδικά και με πλάνο και συγκεκριμένα με παίκτες οπως μποχωριδη, βεζενκοβ κτλπ που πρεπει να χτυπήσουμε το καλοκαίρι ..
shtarkws
QUOTE(louie @ Mar 9 2014, 16:08 ) *
κοιταχτε παιδια οι μεγαλοι παγκοι στην ευρωπη ειναι 5-6. σσκα, μακκαμπι, ολυμπιακος, μπαρτσελονα, ρεαλ αντε βαλε και τις τουρκικες(φενερ, εφες) επειδη το θελουν πολυ να κανουν κατι. καθε καλοκαιο αυτους τους παγκους αντε 1-2 να ειναι ελευθεροι. ολοι λοιπον οι προπονητες που θελουν να ειναι σε μεγαλο επιπεδο τις θελουν αυτες τις θεσεις.

και αυτοι ειναι οι μεγαλοι παγκοι ανεξαρτητου μπατζετ γιατι αν θελεις να θεωρηθεις πρωτοκλασσατος δεν θα πας στα πετροδολλαρα της κουμπαν ή της ουνιξ και ποιας αλλης τα σκαει ανα περιοδους, θα πας σε μια παραδοσιακη δυναμη που απασχολει το ευρωπαικο μπασκετ παντα. το καλοκαιρι λοιπον οι καλυτεροι προπονητες που βρισκονται ελευθεροι θα ενδιαφερθουν γι αυτες τις θεσεις αν εχουν βλεψεις για μεγαλα πραγματα. το μονο που χρειαζεται ειναι να τους δωσεις τις καταλληλες συνθηκες και η βασικοτερη ειναι η ελευθερια να δουλεψουν. αυτο πρεπει να καταλαβει ο δγ...


Επειδή δεν διαφαίνεται αλλος να βάλει οσα λεφτά βάζει ο ΔΓ πρέπει να ελπίσουμε ότι θα ωριμάσει και κατασταλάξει γρήγορα με τον Παναθηναικο(γιατί τον πατέρα και τον θείο του τους πηρε παραπάνω) να αντιγράψει το μοντέλο ζοτς και να αφήσει την ομάδα και τον προπονητή να δουλεψουν απερισπαστοι.
Το μόνο που θα πρέπει να τον απασχολεί είναι τι κουστούμι θα φοράει στις απονομές
North_gato
QUOTE (Mono @ Mar 9 2014, 18:22 ) *
Ο Παναθηναικος πρεπει να κοιτάξει οπωσδήποτε στο μελλον και να επενδύσει σε νέους ανερχόμενους ταλαντούχους πιτσιρικάδες με προοπτικές (πρότζεκτ) για να χτίσει εκ νέου και με φιλοδοξίες μια νεα ομαδα που θα στοχεύει σε κατι καλυτερο απο αποψη τίτλων αλλα και θεάματος.
Εχω την εντύπωση οτι εχει μείνει αρκετά πίσω σε σχεση με τον άμεσο ανταγωνιστή του και δε μου αρέσει...αυτο μπορει να σημαίνει οτι θα απέχουμε καποια χρόνια απο τίτλους και ευρωπαϊκά αλλα και με βάση τα νεα οικονομικά δεδομένα που ακούμε συνέχεια, ειναι μονόδρομος θα έλεγα.

Ο Κορμός και η βάση του μπασκετικού Παναθηναϊκού πρεπει να ειναι οι ελίτ των ελλήνων παικτών, εκει βασίζεται ολη η επιτυχία κατα εμε..

Ο Πεδουλακης λοιπον καλώς έφυγε γιατι περα του οτι ο Παναθηναικος έπαιζε σαν το περιστέρι, πήγε να κάψει και 2 νεα παιδια.

Αρτζι σε ευχαριστούμε για οσα προσφερες, πιστευω οτι ξεπερασες ακομα και το επιπεδο σου, αλλα πρεπει να κοιτάξουμε μπροστα και αυτο με Αρτζι δεν έβγαινε πουθενα !

Για εμένα υπαρχει μονο ενα στο μυαλό..
Επιστροφή Ζοτς !!

Ρεαλιστικά ομως δε το βλέπω να γίνεται αρα πρεπει να στραφούμε σε Προπονητή που μπορει να δουλέψει μεθοδικά και με πλάνο και συγκεκριμένα με παίκτες οπως μποχωριδη, βεζενκοβ κτλπ που πρεπει να χτυπήσουμε το καλοκαίρι ..



Κανεις δεν σου απαγορευει να εχεις το μυαλο σου τον Ζοτς. Εχε και τον Μπλατ. η και τον Μεσινα. Εχε και τον Ραιλυ. Θεωρω ομως το να δεις οποιονδηποτε απο αυτους, με τις συνθηκες που υπαρχουν αυτη την στιγμη, να ερθει το καλοκαιρι και να αναλαβει τον Παναθηναικο απιθανο. Κανενα πρωτοκλασατο ονομα δεν θα δεχτει. Καποιος ανερχομενος, ελαφρως οραματιστης ισως να διακυνδυνευσει., αλλος οχι.
Αν θελεις την αποψη μου το πλανο του ΔΓ, αν βεβαια αληθευουν τα αρθρα που κυκλοφορησαν εδω, προβλεπει οτι ουσιαστικα μετα τον Αρτζυ νεος προπονητης ειναι ουσιαστικα ο Πριφτης. Τυπικα προπονητης θα ειναι ο Αλβερτης, αλλα εαν επαληθευτω θα δεις μεσα στον αγωνιστικο χωρο ποιος θα δινει τις οδηγιες. Το σκεπτικο του ειναι σχετικα απλο. Αν αποτυχει αυτο το διδυμο, δεν κοβει την καριερα του Αλβερτη, γιατι ουτε προπονητης ειναι ουτε εκδηλωσε την επιθυμια και το ενδιαφερον να γινει. Ταυτοχρονα επειδη επισης θεωρειται σημαια της ομαδας δεν θα δεχτει τοσα πυρα σε ενδεχομενη αποτυχια και κατα συνεπεια και αυτος (ΔΓ), αλλα ουτε και τοση αδικαιολογητη αμφισβητηση κατα την πορεια της ομαδας στο υπολοιπο της αγωνιστικης περιοδου. Τοτε ενδεχομενως θα δει τους διαθεσιμους και ενδιαφερομενους στηναγορα αλλα καιει δεν θα εχει τοση πιεση χρονου για την καλυψη της θεσης αυτης.
Αν η πορεια κριθει επιτυχημενη ο Αλβερτης θα επανελθει στην παλια του θεση (αυτο βεβαια θα γινει σε καθε περιπτωση), ο Πριφτης τυπικα θα προβιβαστει σε πρωτο προπονητη, και για δευτερο βλεπουμε.
Las Plagas
QUOTE (North_gato @ Mar 9 2014, 19:01 ) *
Κανεις δεν σου απαγορευει να εχεις το μυαλο σου τον Ζοτς. Εχε και τον Μπλατ. η και τον Μεσινα. Εχε και τον Ραιλυ. Θεωρω ομως το να δεις οποιονδηποτε απο αυτους, με τις συνθηκες που υπαρχουν αυτη την στιγμη, να ερθει το καλοκαιρι και να αναλαβει τον Παναθηναικο απιθανο. Κανενα πρωτοκλασατο ονομα δεν θα δεχτει. Καποιος ανερχομενος, ελαφρως οραματιστης ισως να διακυνδυνευσει., αλλος οχι.
Αν θελεις την αποψη μου το πλανο του ΔΓ, αν βεβαια αληθευουν τα αρθρα που κυκλοφορησαν εδω, προβλεπει οτι ουσιαστικα μετα τον Αρτζυ νεος προπονητης ειναι ουσιαστικα ο Πριφτης. Τυπικα προπονητης θα ειναι ο Αλβερτης, αλλα εαν επαληθευτω θα δεις μεσα στον αγωνιστικο χωρο ποιος θα δινει τις οδηγιες. Το σκεπτικο του ειναι σχετικα απλο. Αν αποτυχει αυτο το διδυμο, δεν κοβει την καριερα του Αλβερτη, γιατι ουτε προπονητης ειναι ουτε εκδηλωσε την επιθυμια και το ενδιαφερον να γινει. Ταυτοχρονα επειδη επισης θεωρειται σημαια της ομαδας δεν θα δεχτει τοσα πυρα σε ενδεχομενη αποτυχια και κατα συνεπεια και αυτος (ΔΓ), αλλα ουτε και τοση αδικαιολογητη αμφισβητηση κατα την πορεια της ομαδας στο υπολοιπο της αγωνιστικης περιοδου. Τοτε ενδεχομενως θα δει τους διαθεσιμους και ενδιαφερομενους στηναγορα αλλα καιει δεν θα εχει τοση πιεση χρονου για την καλυψη της θεσης αυτης.
Αν η πορεια κριθει επιτυχημενη ο Αλβερτης θα επανελθει στην παλια του θεση (αυτο βεβαια θα γινει σε καθε περιπτωση), ο Πριφτης τυπικα θα προβιβαστει σε πρωτο προπονητη, και για δευτερο βλεπουμε.

ουσιαστικα ο προφτης θα ειναι
ο αλβερτης θα ειναι το μαξιλαρακι ωστε να υπαρχουν λιγοτερες διαμαρτυριες

δεν θελω καν να σκεφτω τι θα γινει το καλοκαιρι αν αυτο το διδυμο παρει το πρωταθλημα
αναβαθμιση του πριφτη σε πρωτο προπονητη
σαν να βλεπω απο τωρα την ανακοινωση

Kar66
MVP του All-Star ο... Παππάς με τον ΔΔ13 να απαντάει αστειευόμενος στην επισήμανση ότι είναι συνέχεια βασικός ακόμα και σε All Star:

«Και ποιος θα παίξει; Ο Παππάς;»

Δεν έχω να πω τίποτα άλλο, νομίζω το καυστικό χιούμορ του Διαμαντίδη δίνει την απάντηση για τα ενδοπαναθηναϊκά θέματα.

EXASFAIROS
QUOTE (Mono @ Mar 9 2014, 19:22 ) *
Ο Παναθηναικος πρεπει να κοιτάξει οπωσδήποτε στο μελλον και να επενδύσει σε νέους ανερχόμενους ταλαντούχους πιτσιρικάδες με προοπτικές (πρότζεκτ) για να χτίσει εκ νέου και με φιλοδοξίες μια νεα ομαδα που θα στοχεύει σε κατι καλυτερο απο αποψη τίτλων αλλα και θεάματος.
Εχω την εντύπωση οτι εχει μείνει αρκετά πίσω σε σχεση με τον άμεσο ανταγωνιστή του και δε μου αρέσει...αυτο μπορει να σημαίνει οτι θα απέχουμε καποια χρόνια απο τίτλους και ευρωπαϊκά αλλα και με βάση τα νεα οικονομικά δεδομένα που ακούμε συνέχεια, ειναι μονόδρομος θα έλεγα.

Ο Κορμός και η βάση του μπασκετικού Παναθηναϊκού πρεπει να ειναι οι ελίτ των ελλήνων παικτών, εκει βασίζεται ολη η επιτυχία κατα εμε..

Ο Πεδουλακης λοιπον καλώς έφυγε γιατι περα του οτι ο Παναθηναικος έπαιζε σαν το περιστέρι, πήγε να κάψει και 2 νεα παιδια.

Αρτζι σε ευχαριστούμε για οσα προσφερες, πιστευω οτι ξεπερασες ακομα και το επιπεδο σου, αλλα πρεπει να κοιτάξουμε μπροστα και αυτο με Αρτζι δεν έβγαινε πουθενα !

Για εμένα υπαρχει μονο ενα στο μυαλό..
Επιστροφή Ζοτς !!

Ρεαλιστικά ομως δε το βλέπω να γίνεται αρα πρεπει να στραφούμε σε Προπονητή που μπορει να δουλέψει μεθοδικά και με πλάνο και συγκεκριμένα με παίκτες οπως μποχωριδη, βεζενκοβ κτλπ που πρεπει να χτυπήσουμε το καλοκαίρι ..




Παππας,Γιανκοβιτς, Μαντζαρης 2015 41.gif Χαραλαμποπουλος,Διαμαντακος,Μποχωριδης,Βε
ενκοβ,+9 αλλους( Διαμαντιδης, ΑΣΣΑρα,Μπραμος,.....αντιΚαρυ............,Φωτσης,Γκ
στ,Λασμε,Βουγιουκας η Ντειβις.
Αν δεν ρισκαρεις δεν πετυχαινεις...και παλι βλεπεις τα πραγματα και κανεις μια εντος σεζον μεταγραφη

ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΦΟΥΡΝΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΑΙΧΤΩΝ ΣΤΗΝ 12ΑΔΑ ΜΕ ΡΙΣΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ. αλλιως θα ξοδευονται ατελιωτα χρηματα και η ομαδα δεν θα αποκτησει ταυτοτητα ποτε...καλυτερα να χασεις ενα πρωταθλημα και 2 ευρωλιγκες και να φτιαξεις ΟΜΑΔΑ για μια 7ετια.

Υ.Γ Ζοτς δεν επιστρεφει...
bbplayer
γενικά κρατάμε μικρό καλάθι και βλέπουμε. Μικρός και πιθανόν εξελίσσιμος, δε σημαίνει ντε και καλά ότι θα τινάξει τη μπάνκα σε μια μεγάλη ομάδα με στόχους
EXASFAIROS
Ουτε ολοι οι νεοι θα παιξουνε ταυτοχρονα στην πενταδα...απλα ειναι ωραιο να τους ψυσεις καλα ,να ανδρωθουν και να μπορουν να αποτελουν ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΠΕΝΤΑΔΑΣ.Αν δεν δοκιμασεις και δεν δουλεψεις πανω στα χαρακτηριστικα και πλεονεκτηματα του καθε ενος πως θα ανδρωσεις τον Βλαντο? δωστου παιχνιδια πολλα στο Ελληνικο !!!! και δεν μιλαω για 5λεπτα ...μιλαω για 25 λεπτα.Κατι ρισκαρεις .Ο Μαντζαρης ,ο Σλουκας απο την πρωτη τους βγαζανε ματια?

και παλι βλεπεις πως παει η σεζον.Το θεμα ειναι να δουλεψεις πανω σε αυτους πολυ με επιμονη.Το να εχεις στην 12αδα 12 παιχτες που θα μπουν μεσα και θα σταθουν δυναμικα.Αν στηριζεσαι συνεχεια σε 8 ,η φαρετρα καποια στιγμη αδειαζει και εκτιθεσαι ανεπανορθωτα.

Λατρευω τον Μασιουλις -που ηταν φετος και τραυματιας -γιατι εχει και ικανοτητα και ψυχη...αλλα αν δεν τον θυσιασεις δεν θα ανθισει ο Βλαντο.

Μειναμε χωρις Καρι και ο Παππας αχρησιμοποιητος.Αν απο τον Αυγουστο τον βαζεις συνεχεια ,καλυτερος θα γινει και να του δειξεις οτι στηριζεσαι πανω του.

Πολλα παιζουν σε μια ομαδα,αλλα με Μπατιστ,Πινγκ,Μαυροκεφ,Παππα,Γιανκοβ εξω,τραυματιες Ουκιτς ,Καρι που πας?

Μην τα βαφουμε μαυρα.Απλα η πρωτη κουβεντα του ΔΓ και με τον νεο προπονητη του καλοκαιριου πρεπει να ειναι αυτη ,η αξιοποιηση στο μεγιστο εντος δωδεκαδας των νεων ελληνων παιχτων!!!!οχι αλλες καθυστερησεις.

bul_69
Τώρα με τον Αλβέρτη στον πάγκο θα κάνουν εντατικά στο πως σε χτυπάει το ρεύμα όταν σε παίζει πλάτη ο αντίπαλος. Ελπίζω μόνο να μην τους πιάσει καμιά μέση με τόσα πεσίματα.
EXASFAIROS
Τωρα Αλβερτης με Κολλοσσο κοουτς οδηγο,το καλοκαιρι Σαρας και τα μυαλα στα καγκελα.!!! 41.gif .Η χρυση τομη ειναι αυτη.Ο Λιθουανος θα αφησει εποχη,υπομονη να κανουμε...
TakeshyKurosawa
Από που και ως που ο Σάρας σε περίπτωση που αποφασίσει να κρεμάσει τα παπούτσια του θα ακολουθήσει προπονητική καριέρα κατευθείαν και μάλιστα σε μία από τις μεγαλύτερες ομάδες στο Ευρωπαικό μπάσκετ που έχει στόχο όλους τους τίτλους και ενώ έχει μηδαμινή εμπειρία?
shtarkws
Mε αφορμη καποια σχολια συμφορουμιτων για τον Μπατιστ και τον Μαυροκεφαλιδη η τους πιτσιρικαδες θα ηθελα να κανω καποια σχολια για τη διαχειρηση του ροστερ απο τον κοουτς

Θεμα γκαρντ:οταν περισυ η ομαδα εμεινε μονο με 2 συμβολαια (ΔΔ και Τσαρτσα) πολλοι απο μας επισημαναν την επιτακτικη αναγκη για αποκτηση δευτερου πλευ μεηκερ,ολοι ειχαμε καταλαβει οτι μονο με ΔΔ,παρολη την τεραστια κλαση του, λογω ηλικιας η χρονια δεν βγαινει.Το αποτελεσμα ηταν ο κοουτς σε 2 χρονια να φερει Ουκιτς,Κιτσεν,Μπανκς,Ξανθοπουλο,Καρυ,Αποστ
λιδη και αφου τελικα καταλαβε πως κανεις δεν ηταν καθαρος οργανωτης αφου ειδαμε πως καθε φορα που εβγαινε ο Μητσος η ομαδα πελαγωνε,εχανε διαφορες,μετα απο 1,5 χρονο και ενα ΔΔ σκασμενο και ξεζουμισμενο εγινε η προσθηκη του Ραιτ,που αν και μετριος φαινεται να ειναι ΚΑΝΟΝΙΚΟ πλαη μεηκερ

θεμα ψηλων: Η ομαδα εχει στο ροστερ 3 τεσσαρια(Μαυροκεφαλιδη,Φωτση,Γκιστ) και 2 πενταρια(Λασμε,Μπατιστ).Ο κοουτς μπορει να μην επελεξε τον Μαυρο(που παντως αμπαλος δεν ειναι,ο μοναδικος με παιχνιδι στο ποστ και αξιοπιστο σουτακι απο μεση αποσταση) αλλα οταν τον βαζει 5αρι τον εκθετει.Λειπει ο ψηλος που θα προστατευει την ρακετα απο παικτες τυπου Τομιτς και Πλαις αλλα και θα μπορει να τους φθειρει.Ο Μπατιστ ηρθε σαν 3ος ψηλος,να παιζει 1 δεκαλεπτο και να σου προσφερει εμπειρια μεσα και εξω απο το παρκε.Νομιζω οτι και εδω δεν στελεχωθηκε σωστα η ομαδα

πιτσιρικαδες Οποιος εχει παιξει μπασκετ εστω στα τοπικα καταλαβαινει οτι οταν μπαινεις στο παρκε και ξερεις οτι στο πρωτο λαθος,στο πρωτο αστοχο σουτ θα βγεις δεν μπορεις να βρεις ρυθμο.Οταν δεν σε εμπιστευεται ο προπονητης σου δεν εχεις αυτοπεποιθηση και δεν μπορεις να αποδοσεις.Καθε παικτης εχει τα δικα του χαρακτηρηστικα,πρπει να ξερεις τι του ζητας και τι μπορει να σου δωσει.Επισης οταν ο χρονος του καθενος κρινεται μονο απο την ικανοτητα του να παιζει ξυλο πως θα εξελιχθουν οι υπολοιπες πτυχες του ταλεντου του?

χημεια σοθτινγκ γκαρντ η κομπο γκαρντ που οργανωνουν,3 που γινονται 4αρια για να παιζουν κολο κολο 4 αρια να παιζουν στο 5 για να χωρεσουν,μπορει αυτο με καλη φυσικη κατασταση και διαθεση να αποφερει καλη αμυνα αλλα στην επιθεση γινεται αυτο ππου βλεπουμε ολο το χρονο,γιουρουσια τουρλουμπουκια ισολατιον
Η λογικη παμε να φαμε 65 ποντους και μπροστα θα βρουμε τροπο να βαλουμε 66 ειναι μονο για τοπικα

Φυσικα δεν παραβλεπω οτι ο Πεδουλακης κερδισε τιτλους,εστω και ετσι,ομως το ταβανι ειναι πολυ χαμηλο και φαινεται φετος.ΦΥΣΙΚΑ διαφωνω με την απομακρυνση στα μεσα της σεζον αλλα το διαζυγιο το καλοκαιρι θα ηταν αναποφευκτο

Το οτι καποιοι απελπιζονται με την φυγη Πεδουλακη δεν το κατηγορω,αλλα μου θυμιζει αναλογες καταστασεις οταν ειχε φυγει ο Πολιτης και ο Κιουμουρτζογλου
Quincy
Απόλυτα σωστός ο EXASFAIROS 77.gif

Στα δικά μου μάτια ο μόνος τρόπος να εχεις μια σταθερά κορυφαία ομάδα χωρίς να πληρώνεις 30 μυρια το χρόνο είναι αυτός. Έλληνες παίκτες που μένουν στην ομάδα (πλην μερικών μόνο εξαιρέσεων όπως Φωτσης, Παπαλουκας, Παπανικολαου) για χρόνια και με λογικά χρήματα, και πληρώνοντας ΚΑΛΑ 2-3 ξένους όπως ο Λάσμε πχ και 1-2 ακόμα και μπαλώνοντας το υπόλοιπο ρόστερ με βετεράνους ή τζογαδόρικες μεταγραφές ξένων, μπορείς να έχεις μια πολύ ανταγωνιστηκή ομάδα με λογικά μπάτζετ κοντά στα 15Μ και φυσικά να βοηθήσεις και το ελληνικό μπάσκετ κατ'επέκταση.

Δεν είμαστε Τουρκία ή Ισραήλ που οι γηγενείς δεν βλέπονται και είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά σε Αμερικανούς και κοινοτικούς.

Είναι μονόδομος αυτό αν δεις τι ξένους παίχτες έχουν οι τοπ ομάδες αυτή τη στιγμη (αλλά και το ποιοι υπήρχαν σ αυτές διαχρονικά) και πόσο τους πληρώνουν, δεν μπορεί καμιά ελληνική πλέον να μπει σε αυτού του είδος τον ανταγωνισμό.

Δεν χρειάζεται να έρχεται ο κάθε τυχάρπαστος ξένος ρολίστας και να τρώει θέσεις από ελπιδοφόρους Έλληνες παίκτες που μπορεί να αποτελέσουν το μελλον της ομάδας και που στην τελική δεν είναι και καλύτερός τους. Βέβαια δεν θα κρίνω τις επιλογές του κάθε κόουτς, γιατί αυτός ξερει καλύτερα την ομάδα του, αλλά γίνεται και φανερό ότι δεν είναι πρώτο τους μέλημα η εξέλιξη των νεαρών ταλέντων και η επένδυση στο μέλλον αλλά το άμεσο αποτέλεσμα. Ας ρισκάρουν 2 σεζόν μειώνοντας τις απαιτήσεις, κι ας τις χάσουν, δεν θα πει κανείς τίποτα αν αυτό χρειάζεται για δημιουργηθεί μια δεμένη ομάδα που θα κρατήσει 6-7 χρόνια και θα διεκδηκεί κορυφή.

Για τον Παναθηναικό συγκεκριμένα όποιος κι αν είναι ο νέος κόουτς (μαζί με την δοιήκηση φυσικά) το καλοκαίρι πάνω σ αυτό θα πρέπει να δουλέψει, κι όχι να κοιτάξουν να μπαλώσουν όπως όπως την ομάδα για να βγει η σεζόν.

Και όσο για τον Παπα και τον Γιανκοβιτς (ή τον οποιον άλλο πιτσιρικά) αν δεν τους πιστεύουν για τους οποιουσδήποτε λόγους ας τους αφήσουν να φύγουν. Καλύτερο είναι από το να τους κόψουν το μπάσκετ. Κι ας δουλέψουν πάνω σ' αυτούς που θέλουν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.