Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Νέος προπονητής ΠΑΟ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31
manj13
Ξεκιναω κατι σαν τοπικ και σαν poll που ετεινε να γινει must για τα τοπικ του ΠΑΟ...Εχω βαλει και καποια ονοματα που τα θεωρω ονειρα θερινης νυκτος αλλα ΕΠΡΕΠΕ να τα βαλω...Οσοι πιστοι καταθεστε την αποψη σας!!
D-Wade
Ε νομίζω ο Μητσάρας ο Ιτούδης θα πρέπει να είναι πρώτος υποψήφιος. Έχει δουλέψει στο σύλλογο, έχει εξαιρετικά στοιχεία και μπορεί να οδηγήσει τον ΠΑΟ στην κορυφή της Ευρώπης rolleyes.gif
manj13
QUOTE(manj13 @ Feb 28 2014, 18:56 ) *
Ξεκιναω κατι σαν τοπικ και σαν poll που ετεινε να γινει must για τα τοπικ του ΠΑΟ...Εχω βαλει και καποια ονοματα που τα θεωρω ονειρα θερινης νυκτος αλλα ΕΠΡΕΠΕ να τα βαλω...Οσοι πιστοι καταθεστε την αποψη σας!!


Σορρυ το poll δεν "βγηκε sad.gif αλλα κι ετσι κατι μπορει να βγει!! rolleyes.gif

Με το...ξεκινημα εκει που με ποναει ε D-Wade?? 19.gif
yorgos
Ιτούδης χαλαρουίτα. Αλλά μετά πρέπει να κάνουμε και poll "μετά το εγκεφαλικό του ΔΓ ποιός;"
Nik Tepits
Ο Μπιανκι της Αρμανι, και οχι γιατι νικησε χθες. Απο καιρο τον παρακολουθω.

Αλιιως και γω θα γουσταρα Ιτουδη, αλλα συμφωνα με τα λεγαμενα του προεδρου, πιο ευκολα θα γυρισει ο Ζοτς παρα ο Ιτουδης.

3η επιλογη: Παsκουαλ. Ακριβος, αλλα εχει βελτιωθει πολυ τα τελευταια χρονια.
yorgos
Κι εγώ θα συμφωνούσα με Μπάνκι και Πασκουάλ, ο τελευταίος έχει πολύ ενδιαφέρουσες προπονητικές προτάσεις, ο πρώτος μια σταθερότητα που μου αρέσει και το φετινό του εγχείρημα είναι πολύ δύσκολο λόγω...υπερβολικού ταλέντου και ισορροπιών, η ομάδα του δεν έχει καμία σχέση με το σκορποχώρι του φθινοπώρου.
Τον Μπλατ τον εκτιμώ γενικώς διότι έχει και μεγάλο ρεπερτόριο, ανάλογα με το υλικό παίζει διαφορετικά πράγματα, έως τελείως διαφορετικά κι είναι δύσκολο αυτό, να μην έχεις κολλήματα. Πολύ καλή δουλειά σε βάθος χρόνου έχει παρουσιάσει ο Πέσιτς, αλλά έχει μπόλικους καλούς προπονητές η Ευρώπη.

Παρότι διαφωνούν πολλοί, για μένα ο Πεδουλάκης έχει πολύ θετικό πρόσημο και είναι αχρείαστη η κουβέντα αυτή τη στιγμή. Νομίζω ένας που ΔΕΝ μας ταιριάζει και ακούστηκε πολύ είναι ο Ιβάνοβιτς.
bul_69
Ιτούδης και Τρινκιέρι είναι οι τοπ επιλογές, σαν τελευταία λύση πιστεύω πολύ καλή περίπτωση είναι ένας τύπος που δουλεύει εκτός Ευρώπης, νομίζω Ποποβιτς τον λένε.
Marciulionis
Μόνο μια σοβαρή και ρεαλιστική επιλογή θα υπήρχε κατά τη γνώμη μου. Μπλατ.
yorgos
Ο Μπλατ είναι ακριβός, πολύ ακριβός. Αλλά γενικά κάνει και καλές επιλογές, ξέρει από πίεση, αλλά με τέτοιο βιογραφικό οι αποδοχές του είναι αστρονομικές για τα δεδομένα του Παναθηναϊκού και έχει τόσες προτάσεις που αμφιβάλλω αν θα θέλει να κοουτσάρει ομάδα των 12-13 εκ όταν πάντα θεωρείται εκ των φαβορί για τις ομάδες των 25-30-35.
bbplayer
QUOTE (manj13 @ Feb 28 2014, 18:56 ) *
Ξεκιναω κατι σαν τοπικ και σαν poll που ετεινε να γινει must για τα τοπικ του ΠΑΟ...Εχω βαλει και καποια ονοματα που τα θεωρω ονειρα θερινης νυκτος αλλα ΕΠΡΕΠΕ να τα βαλω...Οσοι πιστοι καταθεστε την αποψη σας!!


εγώ θέλω ΔΓ αλλά είναι νωρίς ακόμα smiley.gif
manj13
QUOTE(bbplayer @ Mar 1 2014, 00:46 ) *
εγώ θέλω ΔΓ αλλά είναι νωρίς ακόμα smiley.gif


Eσυ ξεπερασες ΚΑΙ τον D-Wade!! tongue.gif Eπειδη ανοιξα το τοπικ,ΧΩΡΙΣ να πω την αποψη μου 69.gif ,αν και σε αλλα τοπικ την εχω πει...για μενα Μπλατ,Πασκουαλ ειναι ονειρα θερινης νυκτος,θελουν ενα καραβι λεφτα κι ο ΔΓ νομιζω ΔΕΝ τα δινει για προπονητη,απο κει και περα επιλογες μου ο Κ.Φλεμινγκ,ο Μπανκι & ο Πεσιτς μου φανταζουν ραφι που μπορουμε να φτασουμε.....
North_gato
QUOTE (bul_69 @ Feb 28 2014, 23:53 ) *
Ιτούδης και Τρινκιέρι είναι οι τοπ επιλογές, σαν τελευταία λύση πιστεύω πολύ καλή περίπτωση είναι ένας τύπος που δουλεύει εκτός Ευρώπης, νομίζω Ποποβιτς τον λένε.


Απο οσα εχω διαβασει, ο Ιτουδης ειναι κοκκινο πανι για τον ΔΓ, και δεν νομιζω επισης οτι θα υποχωρουσε απο αυτην την θεση. Αντιθετως εχον αφησει την πορτα ανοικτη, και εχουν στρωμενο το κοκκινο χαλι για τον Ζοτς, και ισως αυτη η λυση να μην ειναι ανεφικτη, με δεδομενη την οχι τοσο καλη πορεια της Φενερ, για τον προυπολογισμο που ειχε φετες. Τωρα αν θα γινει, οποτε γινει ο γαμος, θα ειναι και θεμα συγκυριων-αποτελεσματων και για τις δυο ομαδες.
ALdaperan
Για μένα η καλύτερη επιλογή είναι αυτή !!

Νομίζω έπρεπε να του χτυπήσουμε την πόρτα πρίν πάμε σε Πεδουλάκη.
Όπως και να έχει ο Rg τώρα είναι προπονητής μας και μάλιστα τα πάει αρκετά καλά !!
bballbill
QUOTE(bbplayer @ Mar 1 2014, 00:46 ) *
εγώ θέλω ΔΓ αλλά είναι νωρίς ακόμα smiley.gif

Mike.
bbplayer
Σοβαρά τώρα (με ολίγον από τρολάρισμα) . Το κύριο προσόν του Πεδουλάκη όταν τον προσέλαβαν ήταν ότι "είναι Παναθηναϊκός". Εξακολουθεί να είναι, δεν έχει αλλάξει ομάδα. Άρα?

Επίσης (σοβαρά χωρίς τρολάρισμα tongue.gif ) γιατί προεξοφλείτε ότι θα φύγει? το'χετε σίγουρο? τον έχει αποκάτω τον "οχτρό"? το έχει. Ας πάρει κανένα πρωτάθλημα πάλι και τα ξανασυζητάμε

smiley.gif


QUOTE (bballbill @ Mar 1 2014, 11:04 ) *
Mike.


ποιος Μάικ? ο δικός μας? με με αρρωσταίνεις τώρα γιατί θα πάω να πάρω διαρκείας και ας ζω 400χμ μακριά από την Αθήνα. έστω και για 2-3 φορές τη σεζόν. αλήθεια λέω.
yorgos
QUOTE
Το κύριο προσόν του Πεδουλάκη όταν τον προσέλαβαν ήταν ότι "είναι Παναθηναϊκός".

To κύριο προσόν του Πεδουλάκη όταν τον προσέλαβαν είναι ότι είχε παρουσιάσει έργο πολύ καλού προπονητή πριν πάει στον Παναθηναϊκό, όπου και παρουσίασε ακόμη καλύτερο. Ακριβώς για τον ίδιο λόγο προσελήφθη ο Μπαρτζώκας. Οι δυο ομάδες κατέβασαν το μπάτζετ, ήξεραν ότι δεν μπορούσαν πια να προσελκύσουν προπονητές του ενός μυρίου το χρόνο και στράφηκαν στους καλύτερους/ανερχόμενους εγχώριους προπονητές, μιας φουρνιάς που γενικώς βγάζει προπονητές. Και δικαιώθηκαν.
bbplayer
QUOTE (yorgos @ Mar 1 2014, 16:12 ) *
To κύριο προσόν του Πεδουλάκη όταν τον προσέλαβαν είναι ότι είχε παρουσιάσει έργο πολύ καλού προπονητή πριν πάει στον Παναθηναϊκό, όπου και παρουσίασε ακόμη καλύτερο. Ακριβώς για τον ίδιο λόγο προσελήφθη ο Μπαρτζώκας. Οι δυο ομάδες κατέβασαν το μπάτζετ, ήξεραν ότι δεν μπορούσαν πια να προσελκύσουν προπονητές του ενός μυρίου το χρόνο και στράφηκαν στους καλύτερους/ανερχόμενους εγχώριους προπονητές, μιας φουρνιάς που γενικώς βγάζει προπονητές. Και δικαιώθηκαν.



για ρώτα κανέναν ΠΑΟΚτζή να σου πει για το έργο του τώρα πρόσφατα. Στο δε Ρέθυμνο μάλλον τον έχουν επικυρήξει και καλό θα είναι να μην πλησιάσει. Είναι και "παλαβοί" αυτοί, δε θέλουν και πολύ να σε αρχίσουν με τίποτα κοντόκανα...
shtarkws
Για να απαντηθει σωστα αυτην η ερωτηση θα επρεπε να ξερουμε και ποιο ειναι το πλανο της διοικησης,δεν εννοω τους στοχους οι οποιοι ειναι ξεκαθαροι αλλα το πως θελεις να φτασεις εκει..

Αφου λοιπον υποθεσουμε πως οι στοχοι του συλλογου ειναι και τα 3 τροπαια ποιος ειναι ο τροπος να φτασεις εκει? Παιζοντας σκληροτραχηλη αμυνα? Παιζοντας απλα επιθεση οσα φαμε και οσα βαλουμε? Η μηπως η αληθεια ειναι καπου στη μεση? Για μενα αυτοι που καταφερνουν να βρουν αυτη την ισορροπια ειναι και αυτοι που πετυχαινουν.

Εμεις οι Παναθηναικοι ειχαμε την τυχη να δουμε τον καλυτερο προπονητη να δημιουργει την καλυτερη ομαδα για μια δυναστια επομενως τα στανταρντ μας ειναι πολυ υψηλα,κατι για μενα θετικο!

Θα κατεθετα τους προπονητες καπως ετσι

-Οι αρχοντες των δαχτυλιδιων,οι κορυφαιοι:Ζοτς,Ντουντα,Μεσινα.
Ο πρωτος θα μπορουσε να γυρισει σε λιγα(?) χρονια και για να τελειωσει τη δουλεια που αφησε στη μεση,ο δευτερος φυσικα αποκλειεται,και ο μεσινα αν δεχοταν να αναλαβει εν λευκω ενα ενδιαφερον προτζεκτ,αν πιστευει στον εαυτο του,οτι δηλαδη μπορει να παρει μια ομαδα μεσαιου μπατζετ και να την ανεβασει επιπεδο

-Οι ελπιδοφοροι:Κατσικαρης,Ιτουδης,Πλαθα,Πασου
τιν,Φλεμινγκ,Μπλατ

-Οι υπολοιποι

Αν δεν μπορεις να παρεις καποιον απο την πρωτη κατηγορια τοτε πρεπει να ''επενδυσεις'' στην δευτερη να παρεις καποιον δηλαδη και να του δωσεις χρονο και ενα προτζεκτ να να τον ''πλασεις'' τεχνικα και ψυχικα ωστε να σου ανεβει στο τοπ επιπεδο,οπως εγινε με τον ζοτς,γιατι ο ζοτς οταν ηρθε δεν ειχει καθιερωθει στους κορυφαιους στον Παναθηναικο εγινε ο κορυφαιος.

Η προσωπικη μου προτιμηση

1)Ζοτς
2)Μεσινα
3)Ιτουδης
4)Κατσικαρης
5)Πλαθα
6)Μπλατ
7)Φλεμινγκ

και για εκπληξη,Δημητρη Διαμαντιδη με βοηθο Πεδουλακη και ενα καλο σταφ
bbplayer
QUOTE (shtarkws @ Mar 1 2014, 21:46 ) *
Αφου λοιπον υποθεσουμε πως οι στοχοι του συλλογου ειναι και τα 3 τροπαια ποιος ειναι ο τροπος να φτασεις εκει? Παιζοντας σκληροτραχηλη αμυνα? Παιζοντας απλα επιθεση οσα φαμε και οσα βαλουμε? Η μηπως η αληθεια ειναι καπου στη μεση? Για μενα αυτοι που καταφερνουν να βρουν αυτη την ισορροπια ειναι και αυτοι που πετυχαινουν.


+1
yorgos
QUOTE
για ρώτα κανέναν ΠΑΟΚτζή να σου πει για το έργο του τώρα πρόσφατα

Πιο πρόσφατα από περσι και φέτος (3 τίτλοι) δε νομίζω να είναι το 2008, αλλά αν θες να πάμε πιο πίσω, why not ας τα πάρουμε από την αρχή.

Μιλάμε για άνθρωπο που έχει βγάλει το... Πeριστέρι δυο φορές στην Ευρωλίγκα, έχει ισοβαθμήσει πρώτος μαζί με τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα χάνοντας την πρωτιά στο γκολ άβερεϊτζ, έκανε τις ίδιες νίκες με το Ζοτς... μόνο που αυτός δεν είχε Μποντιρόγκα και Ρέμπρατσα ε;

Στο Μακεδονικό τον πήγε τελικό ULEB Cup... με το Μακεδονικό ξαναλέω... Τον Πανελλήνιο τον έβγαλε πέμπτο παρότι δεν τον πήρε καν από την αρχή.

Στον ΠΑΟΚ ως συνήθως έφερε πολύ καλούς παίκτες, αλλά είχε πρόεδρα τον ανεκδιήγητο καταστροφέα ομάδων Δρόσο που άλλαζε τους προπονητές σαν τα πουκάμισα (και τις ομάδες... στα πρόχειρα θυμάμαι κι άφηνε και φέσια), που τον απέλυσε στον πρώτο μήνα...επειδή έχασε στο ΣΕΦ! Υπό την πίεση όλων, από τον Τύπο μέχρι το Μπαλογιάννη και τον πολύ σοβαρό Μπουντούρη, πέσανε όλοι πάνω στο Δρόσο που τον ξαναπροσέλαβε για να τον απολύσει μέσα σε δυο εβδομάδες, οπότε πια δεν άντεξε ο Πέδουλας και δεν επέμεινε. Για το πού είναι ο Δρόσος σήμερα, ψάξε στη μπουζού, μιλάμε για βίο και ιστορία.

Σε όλη του την καριέρα overachiever είναι και πολύ μάλιστα. Τώρα αν θες να του βρεις και μια κακή χρονιά, εύγε, όλοι κάνουν. Θες να σου βρω ΤΡΕΙΣ κακές χρονιές που να έκαναν οι -κατά τεκμηριο κορυφαίοι- Ζοτς και Ντούντα;
manj13
QUOTE(shtarkws @ Mar 1 2014, 21:46 ) *
Για να απαντηθει σωστα αυτην η ερωτηση θα επρεπε να ξερουμε και ποιο ειναι το πλανο της διοικησης,δεν εννοω τους στοχους οι οποιοι ειναι ξεκαθαροι αλλα το πως θελεις να φτασεις εκει..

Αφου λοιπον υποθεσουμε πως οι στοχοι του συλλογου ειναι και τα 3 τροπαια ποιος ειναι ο τροπος να φτασεις εκει? Παιζοντας σκληροτραχηλη αμυνα? Παιζοντας απλα επιθεση οσα φαμε και οσα βαλουμε? Η μηπως η αληθεια ειναι καπου στη μεση? Για μενα αυτοι που καταφερνουν να βρουν αυτη την ισορροπια ειναι και αυτοι που πετυχαινουν.

Εμεις οι Παναθηναικοι ειχαμε την τυχη να δουμε τον καλυτερο προπονητη να δημιουργει την καλυτερη ομαδα για μια δυναστια επομενως τα στανταρντ μας ειναι πολυ υψηλα,κατι για μενα θετικο!

Θα κατεθετα τους προπονητες καπως ετσι

-Οι αρχοντες των δαχτυλιδιων,οι κορυφαιοι:Ζοτς,Ντουντα,Μεσινα.
Ο πρωτος θα μπορουσε να γυρισει σε λιγα(?) χρονια και για να τελειωσει τη δουλεια που αφησε στη μεση,ο δευτερος φυσικα αποκλειεται,και ο μεσινα αν δεχοταν να αναλαβει εν λευκω ενα ενδιαφερον προτζεκτ,αν πιστευει στον εαυτο του,οτι δηλαδη μπορει να παρει μια ομαδα μεσαιου μπατζετ και να την ανεβασει επιπεδο

-Οι ελπιδοφοροι:Κατσικαρης,Ιτουδης,Πλαθα,Πασου
τιν,Φλεμινγκ,Μπλατ

-Οι υπολοιποι

Αν δεν μπορεις να παρεις καποιον απο την πρωτη κατηγορια τοτε πρεπει να ''επενδυσεις'' στην δευτερη να παρεις καποιον δηλαδη και να του δωσεις χρονο και ενα προτζεκτ να να τον ''πλασεις'' τεχνικα και ψυχικα ωστε να σου ανεβει στο τοπ επιπεδο,οπως εγινε με τον ζοτς,γιατι ο ζοτς οταν ηρθε δεν ειχει καθιερωθει στους κορυφαιους στον Παναθηναικο εγινε ο κορυφαιος.

Η προσωπικη μου προτιμηση

1)Ζοτς
2)Μεσινα
3)Ιτουδης
4)Κατσικαρης
5)Πλαθα
6)Μπλατ
7)Φλεμινγκ

και για εκπληξη,Δημητρη Διαμαντιδη με βοηθο Πεδουλακη και ενα καλο σταφ


Βγαλε το 3(δεν το...περιμενες ετσι? tongue.gif )και το ''βιταμ'' φιλοσοφο-στοχαστη-ποιητη και ενιοτε κοουτς στο 5 και σε βαζω...αντιπαλο του Καμινη για Δημαρχο!!!!

QUOTE(yorgos @ Mar 1 2014, 22:17 ) *
Πιο πρόσφατα από περσι και φέτος (3 τίτλοι) δε νομίζω να είναι το 2008, αλλά αν θες να πάμε πιο πίσω, why not ας τα πάρουμε από την αρχή.

Μιλάμε για άνθρωπο που έχει βγάλει το... Πeριστέρι δυο φορές στην Ευρωλίγκα, έχει ισοβαθμήσει πρώτος μαζί με τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα χάνοντας την πρωτιά στο γκολ άβερεϊτζ, έκανε τις ίδιες νίκες με το Ζοτς... μόνο που αυτός δεν είχε Μποντιρόγκα και Ρέμπρατσα ε;

Στο Μακεδονικό τον πήγε τελικό ULEB Cup... με το Μακεδονικό ξαναλέω... Τον Πανελλήνιο τον έβγαλε πέμπτο παρότι δεν τον πήρε καν από την αρχή.

Στον ΠΑΟΚ ως συνήθως έφερε πολύ καλούς παίκτες, αλλά είχε πρόεδρα τον ανεκδιήγητο καταστροφέα ομάδων Δρόσο που άλλαζε τους προπονητές σαν τα πουκάμισα (και τις ομάδες... στα πρόχειρα θυμάμαι κι άφηνε και φέσια), που τον απέλυσε στον πρώτο μήνα...επειδή έχασε στο ΣΕΦ! Υπό την πίεση όλων, από τον Τύπο μέχρι το Μπαλογιάννη και τον πολύ σοβαρό Μπουντούρη, πέσανε όλοι πάνω στο Δρόσο που τον ξαναπροσέλαβε για να τον απολύσει μέσα σε δυο εβδομάδες, οπότε πια δεν άντεξε ο Πέδουλας και δεν επέμεινε. Για το πού είναι ο Δρόσος σήμερα, ψάξε στη μπουζού, μιλάμε για βίο και ιστορία.

Σε όλη του την καριέρα overachiever είναι και πολύ μάλιστα. Τώρα αν θες να του βρεις και μια κακή χρονιά, εύγε, όλοι κάνουν. Θες να σου βρω ΤΡΕΙΣ κακές χρονιές που να έκαναν οι -κατά τεκμηριο κορυφαίοι- Ζοτς και Ντούντα;


Ποστ-ελεγεια για εναν μαχητη με ''ψιχουλα''.... 41.gif 41.gif
bbplayer
QUOTE (yorgos @ Mar 1 2014, 22:17 ) *
Πιο πρόσφατα από περσι και φέτος (3 τίτλοι) δε νομίζω να είναι το 2008, αλλά αν θες να πάμε πιο πίσω, why not ας τα πάρουμε από την αρχή.


Μια χαρά ήταν οι τίτλοι και ειδικά πέρσι του πιστώνονται απολύτως. Το λογικό θα ήταν φέτος να είμαστε καλύτεροι αφού έχει την ίδια ομάδα.
Προσωπικά θέλω να βλέπω μπάσκετ. Εάν παίζεις μπάσκετ , συν τω χρόνω θα έρθουν και οι τίτλοι. Από εσωτερικούς τίτλους μπουχτισμένοι είμαστε, τους ευρωπαϊκούς (θα έπρεπε να) κυνηγάμε.
Προς το παρόν κάθε Τετάρτη πηγαίνω στο φαρμακείο να εφοδιαστώ με κολλυριο για περάσω το Πεμπτοπαράσκευο, ευτυχώς που αυτή την Τετάρτη πήρα ένα κορτιζονούχο και με έπιασε στο 1ο ημίχρονο με την Αρμάνι. Χρειαζόταν κάτι πιο ισχυρό για το συγκεκριμένο ημίχρονο
Περιμένουμε και βλέπουμε για φέτος(αλλά καλού κακού πάρτε κι εσείς κανένα κολλύριο...)


QUOTE (yorgos @ Mar 1 2014, 22:17 ) *
Μιλάμε για άνθρωπο που έχει βγάλει το... Πeριστέρι δυο φορές στην Ευρωλίγκα, έχει ισοβαθμήσει πρώτος μαζί με τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα χάνοντας την πρωτιά στο γκολ άβερεϊτζ, έκανε τις ίδιες νίκες με το Ζοτς... μόνο που αυτός δεν είχε Μποντιρόγκα και Ρέμπρατσα ε;


εφτά χρόνια έμεινε στο Περιστέρι. και πήγε μια στα τελικά, όταν είχε Παπαμακάριο, Τσάρτσα, Ντίκινς (? μάλλον δε θυμάμαι καλά), Πελεκάνο στις καλές του κοκ το Περιστέρι τότε είχε καλή ομάδα, δεν είχε Μποντίρογκα βέβαια και για αυτό κέρδισε ο Μποντίρογκα και ο όχι ο Πεδουλάκης

QUOTE (yorgos @ Mar 1 2014, 22:17 ) *
Στο Μακεδονικό τον πήγε τελικό ULEB Cup... με το Μακεδονικό ξαναλέω... Τον Πανελλήνιο τον έβγαλε πέμπτο παρότι δεν τον πήρε καν από την αρχή.


Mε τον Μακεδονικό επίσης Παπαμακάριο, Χάντσον , Ρίματς, Μάικλ και άλλους που δε θυμάμαι. και στην Ελλάδα τερμάτισε κάπου στη μέση. Τον Πανελλήνιο από την αρχή τον πήρε. Η 2η/3η αγωνιστική αρχή λογίζεται. Βγήκε πέμπτος και την επόμενη χρονιά έφυγε νύχτα στη μέση της σεζόν

Ασχετο αλλά τελικά τα ρόστερ παίζουν ή δεν παίζουν ρόλο? ή παίζουν a la carte ρόλο??

QUOTE (yorgos @ Mar 1 2014, 22:17 ) *
Στον ΠΑΟΚ ως συνήθως έφερε πολύ καλούς παίκτες, αλλά είχε πρόεδρα τον ανεκδιήγητο καταστροφέα ομάδων Δρόσο που άλλαζε τους προπονητές σαν τα πουκάμισα (και τις ομάδες... στα πρόχειρα θυμάμαι κι άφηνε και φέσια), που τον απέλυσε στον πρώτο μήνα...επειδή έχασε στο ΣΕΦ! Υπό την πίεση όλων, από τον Τύπο μέχρι το Μπαλογιάννη και τον πολύ σοβαρό Μπουντούρη, πέσανε όλοι πάνω στο Δρόσο που τον ξαναπροσέλαβε για να τον απολύσει μέσα σε δυο εβδομάδες, οπότε πια δεν άντεξε ο Πέδουλας και δεν επέμεινε. Για το πού είναι ο Δρόσος σήμερα, ψάξε στη μπουζού, μιλάμε για βίο και ιστορία.


O Δρόσος ήταν μουρλός ναι (μεταξύ άλλων).
Και ο ΔΓ είναι μπορεί και περισσότερο αλλά καλά τα πήρε πέρσι. Ο Δρόσος τον εμπόδισε να παράξει έργο? Στο Ρέθυμνο που έπεσε ποιος? Τώρα αυτό το "ως συνήθως" ήταν ο 2ος λόγος που τον πήραμε. Πόσοι από τους "ως συνήθως" πήγαν στα ζήτητα πέρσι? 4?

QUOTE (yorgos @ Mar 1 2014, 22:17 ) *
Σε όλη του την καριέρα overachiever είναι και πολύ μάλιστα. Τώρα αν θες να του βρεις και μια κακή χρονιά, εύγε, όλοι κάνουν. Θες να σου βρω ΤΡΕΙΣ κακές χρονιές που να έκαναν οι -κατά τεκμηριο κορυφαίοι- Ζοτς και Ντούντα;


Θεωρώ ότι το "μαχητής" που γράφει ο manj13 απηχεί καλύτερα την πραγματικότητα από το "overachiever". Βέβαια μαχητής καλός είναι και ο Dario Naharis των "Seconds Sons" αλλά διατηρώ μερικές επιφυλάξεις εάν μπορεί να είναι και προπονητής σε μια ομάδα με 6*
Αυτό μπορεί, αυτό κάνει. Παραπάνω δε μπορεί και αυτό δεν αποτελεί ψόγο σε καμια περίπτωση.
Σε αντιδιαστολή μπορώ , αν ψάξω, μπορώ να σου βρώ κάμποσους διάττοντες αστέρες της προπονητικής που πήγαν μια φορά σε ένα τελικό και τώρα δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους. Ή σε ένα τελικό εσωτερικής διοργάνωσης .
Οι Ντούντα/Ζοτς για ποιο λόγο μπαίνουν στην ίδια πρόταση με τον Πεδουλάκη είπαμε???

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ούτε το Νοέμβρη που είχε ξεσπάσει η παραφιλολογία του φεύγω/μένω ήθελα να φύγει ο προπονητής ούτε και τώρα θέλω (και απορώ γιατί άνοιξε τέτοιο θέμα ο manj13).
Όχι ότι με πήρε ο καημός για τον Πεδουλάκη αλλά πιστεύω ότι θα ήταν κακό για την ομάδα. Ειδικά τώρα. Επίσης πιστεύω ότι παρόντος του ΔΓ κανένας σοβαρός προπονητής καριέρας από μπασκετική σχολή (Γιούγκος/ Ρώσος /Ισπανός /Αμερικάνος) θα έρθει στην ομάδα ποτέ.

Οπότε , όπως είπα και στην αρχή, περιμένουμε και βλέπουμε


(εννοείται ότι δεν πρόκειται να ξαναποστάρω για το συγκεκριμένο θέμα γιατί κινδυνεύω να ξεψυχήσω στο πληκτρολόγιο)
spysta
για το συγκεκριμενο ροστερ του ΠΑΟ .. ΜΙΑ ΧΑΡΑ δουλεια κανει ο Πεδουλακης.παραπανω απο ΚΑΛΗ

και ΔΕΝ φταιει αυτος για τους τραυματισμους του Ουκιτς (που αν ηταν υγιης θα του εδινε ταχυτητα και ωθηση) ουτε για το γεγονος οτι ''φορτωθηκε'' τους Μπατιστ Μαυροκεφαλιδη.
για να μην τονισουμε και την ΥΠΕΡΤΑΤΗ μαγκια με Γκιστ Καρι και την επιλογη Λασμε που ηταν ΚΑΘΑΡΑ δικη του.

οσον αφορα την χρησιμοποιηση Παππα,Γιανκοβιτς .. ο καιρος θα δειξει.
αυτα που βλεπουν οι προπονητες στις προπονησεις (αγωνιστικους προσανατολισμους,συνεπεια,συμπεριφορες κτλ) ΔΕΝ τα βλεπει ΚΑΝΕΙΣ αλλος.
yorgos
QUOTE
Εάν παίζεις μπάσκετ , συν τω χρόνω θα έρθουν και οι τίτλοι.

Όχι απαραίτητα, μπορεί να παίζεις μια χαρά μπάσκετ και στο τέλος να πίνεις το λαστιχάκι.
QUOTE
τους ευρωπαϊκούς (θα έπρεπε να) κυνηγάμε.
Με τι μπάτζετ; ΌΤαν είχαμε ένα από τα 3-4 κορυφαία στην Ευρώπη το σηκώναμε κάθε 3 χρόνια περίπου. Τώρα που έχουμε το 7ο-8ο οι απαιτήσεις είναι οι ίδιες; Ή θες να σου παίρνει ο Πεδουλάκης ευρωπαϊκά με την ίδια συχνότητα που τα έπαιρνε ο Ζοτς έχοντας το 1/3 του μπάτζετ του;
QUOTE
εφτά χρόνια έμεινε στο Περιστέρι. και πήγε μια στα τελικά
Α τον απαράδεκτο! Μόνο μια φορά τελείωσε στην κορυφή της βαθμολογίας όσο ήταν στο ΠΕριστέρι; Ο απατεώνας; Αντί να κάνει triple crown κάθε δυο χρόνια; Πριν και μετά τον Πεδουλάκη πόσες φορές το Περιστέρι ή ομάδα του βεληνεκούς του τερμάτισε ισοβαθμώντας στην πρώτη θέση της Α1; Άσε που πήγε στην Ευρωλίγκα και δεν την κατέκτησε καν! Άσχετος παιδί μου...
QUOTE
Ο Δρόσος τον εμπόδισε να παράξει έργο?
Ε ναι, όταν απολύεις κάποιον στο μήνα, κάνεις μόνος σου μεταγραφές, μετά τον ξαναπροσλαμβάνεις και τον ξαναπολύεις τι είναι αυτό; Ακλόνητη στήριξη;
QUOTE
Θεωρώ ότι το "μαχητής" που γράφει ο manj13 απηχεί καλύτερα την πραγματικότητα από το "overachiever"
Εγώ πάλι θεωρώ ότι σταθερά στην ακριέρα του παίρνει ομάδες και τις ανεβάζει επίπεδο. Μαχητής θα ήταν αν έπαιρνε ψιλοκαταδικασμένες ομάδες κι έκανε αποστολές αυτοκτονίας.
QUOTE
Σε αντιδιαστολή μπορώ , αν ψάξω, μπορώ να σου βρώ κάμποσους διάττοντες αστέρες της προπονητικής που πήγαν μια φορά σε ένα τελικό και τώρα δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους. Ή σε ένα τελικό εσωτερικής διοργάνωσης .
Πάρε τον ΠΕδουλάκη λοιπόν που έχει πάει σε τρεις και πήρε και τους τρεις... Από πότε είναι κακό ποσοστό το 100%; Εκτός κι αν καταλογίζεις στον Πεδουλάκη ότι δεν πήγε τελικό Ευρωλίγκας με το Περιστέρι.
QUOTE
Οι Ντούντα/Ζοτς για ποιο λόγο μπαίνουν στην ίδια πρόταση με τον Πεδουλάκη είπαμε???
Γιατί σε μια πολύ πετυχημένη καριέρα επέλεξες μια χρονιά (στην οποία απολύθηκε πριν ξεκινήσει καλά-καλά η σαιζόν) για να βγάλεις έναν άκρως πετυχημένο προπονητή αποτυχημένο. Και η απάντηση ήταν ότι αν ήταν έτσι τότε και οι κορυφαίοι αποτυχημένοι ήταν, αφού κι αυτοί είχαν αποτυχημένες σαιζόν.
QUOTE
Η 2η/3η αγωνιστική αρχή λογίζεται.
ΝΑι, αλλά σε πρωτάθλημα που δεν επιτρέπονται οι αλλαγές είσαι καταδικασμένος να συνεχίσεις με τις επιλογές του άλλου. Κι ακόμη κι έτσι τελείωσε άνω του αναμενομένου.

QUOTE
Ασχετο αλλά τελικά τα ρόστερ παίζουν ή δεν παίζουν ρόλο? ή παίζουν a la carte ρόλο??
Ε προφανώς και παίζουντ ι λέμε τόση ώρα; Όταν λοιπόν με χειρότερο ρόστερ από τους ανταγωνιστές σου καταλήγεις ψηλότερα λέγεσαι overachiever. Κι όταν με μπάτζετ τυρόπιτα καταφέρνεις κα φτιάχνεις ανώτερο του προϋπολογισμού σου ρόστερ, πάλι overachiever λέγεσαι.
QUOTE
Επίσης πιστεύω ότι παρόντος του ΔΓ κανένας σοβαρός προπονητής καριέρας από μπασκετική σχολή (Γιούγκος/ Ρώσος /Ισπανός /Αμερικάνος) θα έρθει στην ομάδα ποτέ.
Αν το μπάτζετ είναι σε υψηλά επίπεδα, θα έρθουν. Αν είναι σε μέτρια επίπεδα ίσως έρθει κανένας ανερχόμενος. Το μπάτζετ είναι το βασικό, η σοβαρότητα του προέδρου παίζει ρόλο, αλλά όχι τον καθοριστικό. Για τα λεφτά τα κάνεις όλα, για τα λεφτά δε μ' αγαπάς.

έντιτ: το ΠΕριστέρι το έβγαλε ΔΥΟ φορές Ευρωλίγκα, όχι μία. Και τις δύο αναδείχθηκε κορυφαίος Έλληνας προπονητής. Για "απλός" μαχητής δεν είναι κι άσχημα, άλλο βέβαια που το ΠΕριστέρι είχε τεράστιο μπάτζετ και συνήθιζε να βγαίνει στην Ευρωλίγκα κάθε χρόνο.
T.W.Is.M.
Μετα απο συσκεψεις, διαβουλευσεις και ωρες ενδελεχους ενδοσκοπησης των κανονισμων ο χρηστης kotipelto1821 παιρνει +1 φαουλ για ειρωνικο ποστ προς αλλο χρηστη.
Marciulionis
QUOTE(shtarkws @ Mar 1 2014, 21:46 ) *
Για να απαντηθει σωστα αυτην η ερωτηση θα επρεπε να ξερουμε και ποιο ειναι το πλανο της διοικησης,δεν εννοω τους στοχους οι οποιοι ειναι ξεκαθαροι αλλα το πως θελεις να φτασεις εκει..

Αφου λοιπον υποθεσουμε πως οι στοχοι του συλλογου ειναι και τα 3 τροπαια ποιος ειναι ο τροπος να φτασεις εκει? Παιζοντας σκληροτραχηλη αμυνα? Παιζοντας απλα επιθεση οσα φαμε και οσα βαλουμε? Η μηπως η αληθεια ειναι καπου στη μεση? Για μενα αυτοι που καταφερνουν να βρουν αυτη την ισορροπια ειναι και αυτοι που πετυχαινουν.

Εμεις οι Παναθηναικοι ειχαμε την τυχη να δουμε τον καλυτερο προπονητη να δημιουργει την καλυτερη ομαδα για μια δυναστια επομενως τα στανταρντ μας ειναι πολυ υψηλα,κατι για μενα θετικο!

Θα κατεθετα τους προπονητες καπως ετσι

-Οι αρχοντες των δαχτυλιδιων,οι κορυφαιοι:Ζοτς,Ντουντα,Μεσινα.
Ο πρωτος θα μπορουσε να γυρισει σε λιγα(?) χρονια και για να τελειωσει τη δουλεια που αφησε στη μεση,ο δευτερος φυσικα αποκλειεται,και ο μεσινα αν δεχοταν να αναλαβει εν λευκω ενα ενδιαφερον προτζεκτ,αν πιστευει στον εαυτο του,οτι δηλαδη μπορει να παρει μια ομαδα μεσαιου μπατζετ και να την ανεβασει επιπεδο

-Οι ελπιδοφοροι:Κατσικαρης,Ιτουδης,Πλαθα,Πασου
τιν,Φλεμινγκ,Μπλατ

-Οι υπολοιποι

Αν δεν μπορεις να παρεις καποιον απο την πρωτη κατηγορια τοτε πρεπει να ''επενδυσεις'' στην δευτερη να παρεις καποιον δηλαδη και να του δωσεις χρονο και ενα προτζεκτ να να τον ''πλασεις'' τεχνικα και ψυχικα ωστε να σου ανεβει στο τοπ επιπεδο,οπως εγινε με τον ζοτς,γιατι ο ζοτς οταν ηρθε δεν ειχει καθιερωθει στους κορυφαιους στον Παναθηναικο εγινε ο κορυφαιος.

Η προσωπικη μου προτιμηση

1)Ζοτς
2)Μεσινα
3)Ιτουδης
4)Κατσικαρης
5)Πλαθα
6)Μπλατ
7)Φλεμινγκ

και για εκπληξη,Δημητρη Διαμαντιδη με βοηθο Πεδουλακη και ενα καλο σταφ


Ελπιδοφόρος λοιπόν ο Μπλάτ! blink.gif Πίσω μάλιστα από Κατσικάρη, Ιτούδη και Πλάθα... Τι έχει κάνει μωρέ στη καριέρα του ο άνθρωπος? τίποτα... peace.gif

Το θέμα κακώς ανοίχτηκε γιατί δεν υπάρχει θέμα προπονητή και δημιουργείται αυτή η εντύπωση χωρίς λόγο.

Yorgo κακώς ασχολήσαι. Haters gonna hate, trolls gonna troll... Έχουμε ισοπεδώσει τα πάντα...
manj13
Kατ' αρχας ν αναφερω ότι το τοπικ το ανοιξα ΟΧΙ γιατι υφισταται θεμα Πεδουλακη αλλα -κι ας μην το κρυβουμε- υπαρχουν φωνες και εντος του φορουμ και εκτος στα μιντια κτλ για τον RG μετα από κάθε κακη εμφανιση της ομαδας ειτε κερδιζει ειτε χανει...Κι ο λογος κυριως είναι για να δουμε στο υποθετικο σεναριο της αποχώρησης του ποιες θα μπορουσαν να ηταν οι ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΕΣ λυσεις ώστε να περασουμε και σε καποια κλικ παραπανω ''αγωνιστικης ομορφιας'' που θελουν αρκετοι...Μετα από καποια ποστ βλεπω ότι τα ονόματα περιορίζονται σε 6-7 προπονητες εκ των οποιων αν αφαιρέσουμε την ''Τριαδα'' που είναι ονειρο απατηλο+τον Μπλατ που είναι ''κασε-φαρμακειο''+τον''προπονητη της Μπανβιτ'' λογω ΔΓ μας μενουν 2-3...Μηπως τελικα ΔΕΝ είναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ν αντικαταστησεις τον RG του ''αστειου'' ΕΠΙΣΗΣ κασε??

ΥΓ:Συμφωνω με το προσωνυμιο ''overachiever'' για RG για ολες σχεδόν τις χρονιες του και ειδικα για την περσινη που από ιστιοφορο βρεθηκε να κυβερνα...το ''USS Nimitz''...To μαχητης το εβαλα επιπρόσθετα γιατι εχει από πανω του εκτος από τα προβλήματα της ομαδας , ένα ολοκληρο συστημα που τον περιμενει σε κάθε ''παραπατημα'' κι αυτος εκει ''keep going''...Θελει αντερα να μη σε παρει από κατω....Και ειδικα τη συνεντευξη μετα το ματς με Ολυμπιακο,αν την ειχε δωσει καποιος από τα τοτεμ,τωρα θα ειχε γινει viral όπως αυτή του Ζοτς με Προκομ...
pivot
QUOTE(bbplayer @ Mar 1 2014, 21:42 ) *
Στο δε Ρέθυμνο μάλλον τον έχουν επικυρήξει και καλό θα είναι να μην πλησιάσει. Είναι και "παλαβοί" αυτοί, δε θέλουν και πολύ να σε αρχίσουν με τίποτα κοντόκανα...



Το Ρέθυμνο εκείνη τη χρονιά στην επιμέρους βαθμολογία του δεύτερου γύρου (που ήταν καθαρά πλέον ομάδα του Πεδουλάκη γιατί δεν είχε αναλάβει από την αρχή) ήταν τρίτο ή τέταρτο στο πρωτάθλημα!. Και το γιατί έπεσε όσοι παρακολουθούν μπάσκετ ξέρουν.
Οσο για τον αν έχουν επικηρύξει προφανώς δεν έχεις πάει ποτέ στο Ρέθυμνο...
bbplayer
QUOTE (pivot @ Mar 2 2014, 09:52 ) *
Το Ρέθυμνο εκείνη τη χρονιά στην επιμέρους βαθμολογία του δεύτερου γύρου (που ήταν καθαρά πλέον ομάδα του Πεδουλάκη γιατί δεν είχε αναλάβει από την αρχή) ήταν τρίτο ή τέταρτο στο πρωτάθλημα!. Και το γιατί έπεσε όσοι παρακολουθούν μπάσκετ ξέρουν.
Οσο για τον αν έχουν επικηρύξει προφανώς δεν έχεις πάει ποτέ στο Ρέθυμνο...


για πες το μου κι εμένα γιατί έπεσε ή το' χεις μυστικό? έχω πάει γιατί είχα μια γκόμενα από εκεί












QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 00:16 ) *
Όχι απαραίτητα, μπορεί να παίζεις μια χαρά μπάσκετ και στο τέλος να πίνεις το λαστιχάκι.

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Σε βάθος χρόνο παίρνεις ότι αξίζεις. Με τον Ολυμπιακό να είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα σε αυτό. Όλες οι ομάδες που απέδωσαν μπάσκετ ανταμείφθηκαν. Η μόνη που δεν τα κατάφερε ήταν η τότε Ταουγκρές (με τα πανάκριβα ρόστερ btw) αλλά έπεφτε πάνω σε καλύτερους αντιπάλους
QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 00:16 ) *
Με τι μπάτζετ; ΌΤαν είχαμε ένα από τα 3-4 κορυφαία στην Ευρώπη το σηκώναμε κάθε 3 χρόνια περίπου. Τώρα που έχουμε το 7ο-8ο οι απαιτήσεις είναι οι ίδιες; Ή θες να σου παίρνει ο Πεδουλάκης ευρωπαϊκά με την ίδια συχνότητα που τα έπαιρνε ο Ζοτς έχοντας το 1/3 του μπάτζετ του;

Eπιμένεις μονότονα στο μπάτζετ όταν και άλλοι πολλοί εκτός από εμένα σου έχουν πει ότι δεν ισχύει. Δε θέλω να παίρνει την Ευρωλίγκα. Θέλω σε πρώτη φάση να μη σβήσει την ομάδα από το μπασκετικό χάρτη και μετά ας κάνει ότι έκανε ο Βουγιοσεβιτς με το 1,5 εκ μπάτζετ

QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 00:16 ) *
Α τον απαράδεκτο! Μόνο μια φορά τελείωσε στην κορυφή της βαθμολογίας όσο ήταν στο ΠΕριστέρι; Ο απατεώνας; Αντί να κάνει triple crown κάθε δυο χρόνια; Πριν και μετά τον Πεδουλάκη πόσες φορές το Περιστέρι ή ομάδα του βεληνεκούς του τερμάτισε ισοβαθμώντας στην πρώτη θέση της Α1; Άσε που πήγε στην Ευρωλίγκα και δεν την κατέκτησε καν! Άσχετος παιδί μου... Ε ναι, όταν απολύεις κάποιον στο μήνα, κάνεις μόνος σου μεταγραφές, μετά τον ξαναπροσλαμβάνεις και τον ξαναπολύεις τι είναι αυτό; Ακλόνητη στήριξη;
Εγώ πάλι θεωρώ ότι σταθερά στην ακριέρα του παίρνει ομάδες και τις ανεβάζει επίπεδο. Μαχητής θα ήταν αν έπαιρνε ψιλοκαταδικασμένες ομάδες κι έκανε αποστολές αυτοκτονίας.

Δεν είναι απαράδεκτος και χαλάρωσε και άσε το υφάκι. Περιορισμένων δυνατοτήτων είναι. Ότι είχε να δώσει στον Παναθηναϊκό το έδωσε. Παραπάνω δεν πάει. Θες παραπάνω? Εάν “ναι” κοίτα και αλλού. Εάν όχι μείνε με τον Πεδουλάκη. Απλά πράγματα. Πες ότι η οροφή της ομάδας είναι το τοπ16 ή στην καλύτερη το τοπ8 και ότι ο στόχος σου είναι το πρωτάθλημα και άραξε στον Πεδουλάκη. Για τη διοίκηση λέω.
Μερικές τις ανεβάζει επίπεδο σωστό, (μερικές τις ρίχνει Α2 αλλά κάνεις ότι δεν το διάβασες)αλλά δεν κάνει γι αυτό …το επίπεδο. Μπορεί τον π.χ Ηλυσιακό να τον έστελνε στα play off φέτος αλλά τον Παναθηναϊκό δεν μπορεί να τον πάει ΦΦ

QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 00:16 ) *
Γιατί σε μια πολύ πετυχημένη καριέρα επέλεξες μια χρονιά (στην οποία απολύθηκε πριν ξεκινήσει καλά-καλά η σαιζόν) για να βγάλεις έναν άκρως πετυχημένο προπονητή αποτυχημένο. Και η απάντηση ήταν ότι αν ήταν έτσι τότε και οι κορυφαίοι αποτυχημένοι ήταν, αφού κι αυτοί είχαν αποτυχημένες σαιζόν.
ΝΑι, αλλά σε πρωτάθλημα που δεν επιτρέπονται οι αλλαγές είσαι καταδικασμένος να συνεχίσεις με τις επιλογές του άλλου. Κι ακόμη κι έτσι τελείωσε άνω του αναμενομένου.


Ε προφανώς και παίζουντ ι λέμε τόση ώρα; Όταν λοιπόν με χειρότερο ρόστερ από τους ανταγωνιστές σου καταλήγεις ψηλότερα λέγεσαι overachiever. Κι όταν με μπάτζετ τυρόπιτα καταφέρνεις κα φτιάχνεις ανώτερο του προϋπολογισμού σου ρόστερ, πάλι overachiever λέγεσαι.

Δε με ενδιαφέρει τι είναι ο Πεδουλάκης. Με ενδιαφέρει τι μπορεί να προσφέρει στον Παναθηναϊκό. Και ότι μπορεί να προσφέρει το πρόσεφερε. Παραπάνω δεν έχει.
Δε μπορεί ο Παναθηναϊκός να βάζει 54 πόντους μες στην έδρα του και να ξεφτιλίζεται απέναντι σε μια “κουτσή” Μπάρτσα που ο Ναβάρο περπατάει και “χαζεύει” και να παρουσιάζει αυτήν την άθλια εικόνα με την Αρμάνι , με τη Μάλαγα κοκ. Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις???Και τέλος με αυτό, το έχω γράψει 100 φορές. Οι μισοί Έλληνες προπονητές “overachiever” έχουν υπάρξει κατά καιρούς. Και ο Μαρκόπουλος και ο Αλεξανδρής και ο Κουφός και ο Πρίφτης και άλλοι.


QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 00:16 ) *
έντιτ: το ΠΕριστέρι το έβγαλε ΔΥΟ φορές Ευρωλίγκα, όχι μία. Και τις δύο αναδείχθηκε κορυφαίος Έλληνας προπονητής. Για "απλός" μαχητής δεν είναι κι άσχημα, άλλο βέβαια που το ΠΕριστέρι είχε τεράστιο μπάτζετ και συνήθιζε να βγαίνει στην Ευρωλίγκα κάθε χρόνο.

Μέση κατάσταση δεν έχει ο συγκεκριμένος προπονητής? Ή θα τους βγάζει Ευρωλίγκα ή θα τους ρίχνει Α2? Ωραία λοιπόν. Ας πάει και τώρα στο Περιστέρι να το αναβάσει κατηγορίες και να το ξαναβγάλει Ευρωλίγκα και όχι να προσπαθεί να γίνει μπαρμπέρης στου κασίδη το κεφάλι. Μπας και σταματήσω κι εγώ τα κολλύρια ρε παιδί μου



ΠιΕς: όποιος θέλει να συμμετέχει στην κουβέντα ας το κάνει, όποιος δε θέλει οκ np . Tα παράσιτα δεν προσφέρουν κάτι. Απλώς παρασιτούν
AZ1980
O Πεδουλάκης κάνει πολύ καλή δουλειά στον ΠΑΟ. Θα μπορούσα να το αναλύσω για ώρες, αλλά βαριέμαι να το κάνω για κάτι τόσο αυτονόητο. Συνοπτικά θα πω ότι έχει βρεθει στον θεωρητικά πιο ηλεκτρικό αυτή τη στιγμή πάγκο της Ευρώπης, με εγχώριο αντίπαλο έναν από τους πιο μυθικούς Ολυμπιακούς στην ιστορία, ξεκινώντας σχεδόν από το μηδέν, και με αρκετά περιορισμένο μπάτζετ, καταφέρνοντας ενάμιση χρόνο μετά να παρουσιάζει σε κάθε παιχνίδι μια ομάδα που, παρά τα εμφανή μειονεκτήματά της, παίζει μπάσκετ με μυαλό/συγκεκριμένο προσανατολισμό και όταν χάνει χάνει απίστευτα δύσκολα. Είναι πραγματικά εντελώς εκτός τόπου και χρόνου κατά τη γνώμη μου όλη αυτή η προπονητολογία. Αλλά, από την άλλη, δεν αποτελεί και κάτι κανούριο... Θυμάμαι τον κακό χαμό που χε γίνει το 2000 όταν είχαμε χάσει από το Μαρούσι στο ΟΑΚΑ, και λίγο μετά από την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου... Μια στραβή να χε γίνει στο f4 της Θεσσαλονίκης και θα μας είχε κουνήσει μαντήλι πριν την ώρα του ακόμα κι ο Ζοτς, αν τουλάχιστον ήταν στο χέρι των προπονητών της εξέδρας. Καθόλου ασυνήθιστο άλλωστε το να αποφασίζουν τελικά αυτοί.


bball.gif
bbplayer
QUOTE (AZ1980 @ Mar 2 2014, 11:18 ) *
O Πεδουλάκης κάνει πολύ καλή δουλειά στον ΠΑΟ. Θα μπορούσα να το αναλύσω για ώρες, αλλά βαριέμαι να το κάνω για κάτι τόσο αυτονόητο. Συνοπτικά θα πω ότι έχει βρεθει στον θεωρητικά πιο ηλεκτρικό αυτή τη στιγμή πάγκο της Ευρώπης, με εγχώριο αντίπαλο έναν από τους πιο μυθικούς Ολυμπιακούς στην ιστορία, ξεκινώντας σχεδόν από το μηδέν, και με αρκετά περιορισμένο μπάτζετ, καταφέρνοντας ενάμιση χρόνο μετά να παρουσιάζει σε κάθε παιχνίδι μια ομάδα που, παρά τα εμφανή μειονεκτήματά της, παίζει μπάσκετ με μυαλό/συγκεκριμένο προσανατολισμό και όταν χάνει χάνει απίστευτα δύσκολα. Είναι πραγματικά εντελώς εκτός τόπου και χρόνου κατά τη γνώμη μου όλη αυτή η προπονητολογία. Αλλά, από την άλλη, δεν αποτελεί και κάτι κανούριο... Θυμάμαι τον κακό χαμό που χε γίνει το 2000 όταν είχαμε χάσει από το Μαρούσι στο ΟΑΚΑ, και λίγο μετά από την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου... Μια στραβή να χε γίνει στο f4 της Θεσσαλονίκης και θα μας είχε κουνήσει μαντήλι πριν την ώρα του ακόμα κι ο Ζοτς, αν τουλάχιστον ήταν στο χέρι των προπονητών της εξέδρας. Καθόλου ασυνήθιστο άλλωστε το να αποφασίζουν τελικά αυτοί.


bball.gif


Πέρσι τέτοια εποχή, που λογικά θα έπρεπε να ήμαστε και πιο ελαστικοί μια και ήταν η 1η του χρονιά, τον χαρακτήριζες "για γέλιο". Φέτος τι σε έκανε ν' αλλάξεις γνώμη? το πρωτάθλημα επί του Ολυμπιακού ίσως? ή απλώς ήταν νωρίς χρονικά και ήταν μια λάθος εκτίμηση των πραγμάτων?
shtarkws
bbplayer μην το ψαχνεις για καποιους αρκει να κερδιζουμε τον ολυμπιακο,να παιρνουμε το πρωταθλημα και το κυπελλο και ολα καλα,ουτε για μπασκετ ουτε τιποτα...

Φυσικα αν στραβωσει το πραγμα θα αρχισουμε να μετραμε κωλοτουμπες
yorgos
QUOTE
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Σε βάθος χρόνο παίρνεις ότι αξίζεις.

Ναι, γι' αυτό έχουν πήξει στις Ευρωλίγκες η Μπόλόνια, η Σιένα, η Ταού...
QUOTE
Περιορισμένων δυνατοτήτων είναι
Γι αυτό κέρδισε τη Μπαρτσελόνα μέσα στην Καταλονία... με το Περιστέρι.
QUOTE
Eπιμένεις μονότονα στο μπάτζετ όταν και άλλοι πολλοί εκτός από εμένα σου έχουν πει ότι δεν ισχύει.
Από την εποχή Μποσμάν κι έπειτα, οπότε πια αγοράζεις όποιον θέλεις και δεν υπάρχει ο περιορισμός του να είναι τα 10/12 της κάθε ομάδας γηγενείς, οπότε και ο παράγων μπάτζετ είναι πια καθοριστικός αφού τα λεφτά τους αγοράζουν όλους, την Ευρωλίγκα την έχουν κατακτήσει μόνο ομάδες που είχαν μπάτζετ μέσα στην πρώτη τετράδα-πεντάδα: Ολυμπιακός, Βίρτους Μπολόνια, Παναθηναϊκός, ΤΣΣΚΑ, Μακάμπι. Η ΜΟΝΗ ομάδα που το κατάφερε έχοντας χαμηλό μπάτζετ ήταν η Ζαλγκίρις. Έχουμε δηλαδή μία κατάκτηση στα 20 χρόνια. Από τις εξηνταφεύγα ομάδες που έχουν κατέβει κατά καιρούς με μέτριο προς χαμηλό μπάτζετ το κατέκτησε μία μέσα σε μια εικοσαετία. Αν εσύ θες ο Παναθηναϊκός να αλλάζει προπονητές επειδή δεν πετυχαίνει κάτι που πετυχαίνει ένας στους εξήντα κάθε 20 χρόνια, περαστικά σου. Στο σημερινό επαγγελματικό αθλητισμό, για να διαγωνίζεσαι και μόνο, πρέπει να έχεις μπάτζετ ανάμεσα στους κορυφαίους, αυτό λένε τα γεγονότα.
QUOTE
Και ότι μπορεί να προσφέρει το πρόσεφερε. Παραπάνω δεν έχει.
Αυτό πώς το ξέρεις; Μια χρονιά έπαιξε Ευρωλίγκα με αστείο ρόστερ και κόντεψε να σε πάει φάιναλ φορ κερδίζοντας μέσα στη Βαρκελώνη. Τα γεγονότα λένε ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεσαι.
QUOTE
Πες ότι η οροφή της ομάδας είναι το τοπ16 ή στην καλύτερη το τοπ8 και ότι ο στόχος σου είναι το πρωτάθλημα και άραξε στον Πεδουλάκη. Για τη διοίκηση λέω.
Το μπάτζετ της ομάδας είναι για τοπ-16 ή τοπ-8. Αν η διοίκηση στα σοβαρά θέλει να πάρει την Ευρωλίγκα πρέπει να σπρώξει λεφτά. Και όταν σπρώχνει και αυτά τα λίγα πια που σπρώχνει σε σχέση με παλιά, να αφήνει τον προπονητή να επιλέγει τους παίκτες κι όχι να του φορτώνει όποιον επιτάσσει η Πράσινη.
QUOTE
να ξεφτιλίζεται απέναντι σε μια “κουτσή” Μπάρτσα
Έλεος, η "κουτσή" Μπάρτσα είναι αήττητη στο τοπ-16, όλη η Ευρώπη ξεφτιλισμένη είναι; Ο Παναθηναϊκός τη χτύπησε στα ίσια στο ΟΑΚΑ. Αν δε θες να τη χτυπήσεις, μπορείς να παίξεις σφεντόνες με κανόνια και να εισπράξεις αυτό που επιβάλλει η πραγματική διαφορά στην ποιότητα των ρόστερ των δύο ομάδων: 15 πόντους στο κεφάλι. Εάν εσύ θες γιούχου μπάσκετ, "παιδιά μπείτε μέσα να το φχαριστηθείτε", "70 ας βάλουμε κι ας φάμε 100", μπράβο. Οι περισσότεροι θέλουμε Παναθηναϊκό ανταγωνιστικό. Με το υλικό που έχει, ο Παναθηναϊκός θα στηριχτεί στην άμυνα. Ο Λάσμε δεν είνια για να βάζει 25 πόντους, είναι για να κόβει, ο ΔΔ είναι για άμυνα και σετ παιχνίδι δεν είναι στιλ Σπανούλη, λεφτά για Λάγκφορντ, Ουίμς κλπ δεν έχουμε οπότε Αμερικανό έχουμε τον Γκιστ και το εγχώριο υλικό μας με εξαίρεση τον κατηφορίζοντα πια ΔΔ δεν είναι η αφρόκρεμα της Εθνικής: δεν έχουμε Σπανούλη, Παπανικολάου, Μπουρούση, ούτε καν τους Καϊμακόγλου, Περπέρογλυ Καλάθη δεν έχουμε λεφτά να πληρώσουμε κι έφυγαν. Απαιτείς από τον προπονητή να κερδίζει την αήττητη Μπαρτσελόνα με ξένους των 700 χιλιάδων και Έλληνες από το δεύτερο ράφι. Κι εγώ λοιπόν θέλω η κυβέρνηση της Ελλάδος να έχει ανάπτυξη 38% φέτος.
QUOTE
Ή θα τους βγάζει Ευρωλίγκα ή θα τους ρίχνει Α2?
Σταθερά κάνει μεγαλύτερα πράγματα από αυτά που του επιβάλλει το μπάτζετ της κάθε ομάδας. Δεν έχει ρίξει καμία ομάδα στην Α2 βέβαια, ακόμη και στο Ρέθυμνο είχε εξαιρετικές επιδόσεις και δε φταίει αυτός για της ήττες που έγιναν πιο πριν. Το τι εκτίμησης τυγχάνει ο Πεδουλάκης στην Κρήτη το είδαμε φέτος.
QUOTE
Μπορεί τον π.χ Ηλυσιακό να τον έστελνε στα play off φέτος αλλά τον Παναθηναϊκό δεν μπορεί να τον πάει ΦΦ
Αν κάποιος μπορεί, είναι ο Πεδουλάκης, το απέδειξε πέρυσι. Αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Όσο γι' αυτό που έγραψες για το ότι θα μας βγάλει από το χάρτη της Ευρώπης τι να πει κανείς. Αν δεν είχε κάνει τα μαγικά που έκανε πέρυσι στην Ευρωλίγκα, θα μας μάζευαν με το κουταλάκι. Ο Παναθηναϊκός είναι ανταγωνιστικός και τον σέβονται όλοι στην Ευρωλίγκα ακριβώς γιατί χάρη στον ΠΕδουλάκη κάνει εξαιρετική διαχείριση παρά το αστείο σε σχέση με τις εποχές Ομπράντοβιτς μπάτζετ.

Το μόνο επιχείρημα που θα δεχόμουν θα ήταν ότι πρέπει να φύγει επειδή παραέχει καλά αποτελέσματα και συνηθίζει την διοίκηση στο ότι η υπέρβαση είναι κάτι νορμάλ κι έτσι δε θα ξαναδώσει ποτέ τον πακτωλό που έδινε. Άκυρο το επιχείρημα διότι όταν είχε η συγκεκριμένη διοίκηση, τα έδινε. Τώρα απλά δεν έχει και το έχει κάνει ξεκάθαρο, στις εποχές που είμαστε που επηρεάζουν και τα φάρμακα και το χάλυβα (για να λέμε και για τους απέναντι) και για όλους.
yorgos
Πάμε και στο Ρέθυμνο που "το έριξε ο ΠΕδουλάκης που ρίχνει ομάδες στην Α2". Το αναλαμβάνει έχοντας χάσει εντός από τον Κολοσσό, εκτός από Αιγάλεω και Ολύμπια (και ΠΑΟ, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο) και έχοντας μία εντός νίκη επί του Αμαρουσίου. Ο μόνος γηγενής ποιοτικός είναι ο πολύ καλός Βουγιούκας, πέραν τούτου παλεύει με τον Κουμουλο, τον Τόπιτς, τον Μακρή , το Γκιζόγιαννη, το Βαρδάβα και τον Πιστόλιεβιτς, έχει μόνο έναν Αμερικανό τον Ο'Μπάνον που παίζει με 1.93 στο "3" και στα ματς με τις ισδύναμες ομάδες (Ολύμπια, Κολοσσό, Αιγάλεω) βάζει 8π μέσο όρο και παίρνει πόδι. Η ομάδα είχε χάλια κλίμα (ο Κουφός των ανόδων δεν έφυγε επειδή ήταν κακός προπονητής αλλά επειδή δεν τον ήθελαν οι παίκτες).

Ο Πεδουλάκης έχει ζητήσει έναν ξένο και ό,τι γίνεται σε ένα κοινοτικό, αφού μεταγραφές Ελλήνων απαγορεύονταν. Η διοίκηση έχει φέρει δικό της ξένο (δε γνωρίζω καν αν είναι επιλογή Κουφού ή τον έφεραν στα ξεκούδουνα) που αποδείχθηκε παλτό. Ο Πεδουλάκης με δικές του ενέργειες πείθει τον Νατζφέι να πάει σε μελλοθάνατη ομάδα (το Ρέθυμνο είχε 11 ήττες στο ντεμπούτο του Νατζφέι και του έμεναν μόνο τα ματς με ΠΑΟΚ στην Πυλαία και Ολυμπιακό για να τελειώσει ο πρώτο γύρος, δηλαδή θα τελείωνε με 1 νιή!). Τον φέρνει, παίζει μπασκετάρα κι επιτέλους η διοίκηση δέησε να φέρει και Αμερικανό επιλογής ΠΕδουλάκη, το Γιάνγκ.

Στο ντεμπούτο του Γιανγκ, το Ρέθυμνο κόντεψε να κερδίσει τον Ολυμπιακό, χάνει με στο καλάθι (69-71) και μιλάμε για ήττα από τον Ολυμπιακό του Τεόντοσιτς, Γουντς, Βασιλόπουλου, Μπουρούση κλπ). Όλος ο δεύτερος γύρος παίζεται με το πιστόλι στον κρόταφο, αλλά ο ΠΕδουλάκης τα πηγαίνει περίφημα:
Χάνει στον πόντο στο ΜΑρούσι (79-78), κερδίζει εντός την Ολύμπια, χάνει στο τελευταίο λεπτό στη Ρόδο, κερδίζει το Αιγάλεω, φέρνει διπλό στην Πάτρα, κερδίζει την ΑΕΚ, κερδίζει τη Λάρισα, φέρνει διπλό μέσα στη Νέα Σμύρνη (79-87 απέναντι σε Πανιώνιο με Ζορόσκι, Γιαννούλη, Κένταλ, Μπάξτερ, Καλαμπόκη, Σάκοτα), χάνει από Πανελλη΄νιο (Γκράντι, Γκόλεματς, Κέλι, Όστοϊτς κλπ) και τον Άρη του Μάσεϊ, κερδίζει τον ΠΑΟΚ με 27 πόντους (αφήνοντας τον Κουτλουάι στους 3) για να πάει υποβιβασμένο στο ΟΑΚΑ και να χάσει.

Η συνολική συγκομιδή στο δεύτερο γύρο με την ομάδα που έφτιαξε ο Πεδουλάκης ήταν 7-6 (δηλαδή τέταρτο καλύτερο στην Α1, ναι με το Βαρδαβα...) και με τη νίκη του Κουφού στον πρώτο γύρο υποβιβάζεται με 8. Σημείωση ότι σε αντίθεση με αυτά που λένε μερικοί, μια χαρά μπάσκετ έπαιζε το Ρέθυμνο, ο Πεδουλάκης δεν είναι προπονητής του τσούκου-τσούκου, έβαζε 75άρες στον Παναθηναϊκό, 95άρες στη Ν. Σμύρνη, 78 μέσα στο Μαρούσι κλπ. Το ότι ο Παναθηναϊκός παίζει στις λίγες κατοχές σήμερα έχει να κάνει με τις επιθετικές λύσεις που δεν έχει, λόγω υλικού.

Λοιπόν, έχω και βαλίτσες να φτιάξω, δεν πρόκειται να τον πείσω τον bbplayer ότι μόνος του είπε ότι ο λόγος που ο Πεδουλάκης δεν κέρδισε τον Ομπράντοβιτς του διπλάσιου μπάτζετ μέσα στην Τουρκία ήταν οι διαιτητές, κατά τ' άλλα δεν μπορεί ο άνθρωπος, μόνο κάτι Μπαρτσελόνες πάει να αποκλείσει. Όταν τον διώξουμε, θα δούμε μπασκετάρα με το ίδιο υλικό και θα έρθει καμιά προπονητούκλα για να φύγει κι ο Παναθηναϊκός από την ανυποληψία του Πεδουλάκη.
priest
Εχει καταντησει κουραστικη η προπονητολογια.Ειδικα αυτην την περιοδο δεν εχει κανενα νοημα να αναφερομαστε σε αλλους προπονητες!!!

manj13
QUOTE(shtarkws @ Mar 2 2014, 12:31 ) *
bbplayer μην το ψαχνεις για καποιους αρκει να κερδιζουμε τον ολυμπιακο,να παιρνουμε το πρωταθλημα και το κυπελλο και ολα καλα,ουτε για μπασκετ ουτε τιποτα...

Φυσικα αν στραβωσει το πραγμα θα αρχισουμε να μετραμε κωλοτουμπες


Mην σε προβληματιζει!!Υπαρχει η περιπτωση να στερεψουν τα λεφτα του ΔΓ να παιζεις ''καλο μπασκετ'' με μια παρεα φερελπιδων Ελληνων και 2-3 ΜΑΠ και το μονο προβλημα να ειναι τοτε, οτι το ΔΙΠΛΟ στο ματς με ΟΣΦΠ θα δινει ΕΠΤΑ ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΠΕΝΤΕ(7,75)!!!!!Σου θυμιζει κατι...ΣΗΜΕΡΙΝΟ??? wink.gif Ε,τοτε θα χουν λυθει ολα!!!
bbplayer
QUOTE (manj13 @ Mar 2 2014, 15:22 ) *
Mην σε προβληματιζει!!Υπαρχει η περιπτωση να στερεψουν τα λεφτα του ΔΓ να παιζεις ''καλο μπασκετ'' με μια παρεα φερελπιδων Ελληνων και 2-3 ΜΑΠ και το μονο προβλημα να ειναι τοτε, οτι το ΔΙΠΛΟ στο ματς με ΟΣΦΠ θα δινει ΕΠΤΑ ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΠΕΝΤΕ(7,75)!!!!!Σου θυμιζει κατι...ΣΗΜΕΡΙΝΟ??? wink.gif Ε,τοτε θα χουν λυθει ολα!!!



αυτό τι σχέση έχει με αυτό που έγραψε ο shtarkws ??
manj13
QUOTE(bbplayer @ Mar 2 2014, 17:54 ) *
αυτό τι σχέση έχει με αυτό που έγραψε ο shtarkws ??


Πολυ απλα bb!!OΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ!!Δηλ. θα ειναι καλυτερα να παιζουμε ''θελκτικο μπασκετ'' και οι κουπες να κατηφοριζουν Πειραια....
bbplayer
QUOTE (manj13 @ Mar 2 2014, 19:18 ) *
Πολυ απλα bb!!OΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ!!Δηλ. θα ειναι καλυτερα να παιζουμε ''θελκτικο μπασκετ'' και οι κουπες να κατηφοριζουν Πειραια....


όποιος παίζει θελτικό μπάσκετ παίρνει και τις κούπες. Π.χ Ολυμπιακός Ευρωλίγκας. Η Λιμόζ μια ήταν και τις περισσότερες φορές η ιστορία επαναλαμβάνεται σα φάρσα. Ας το έχουμνε υπόψη μας


QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Ναι, γι' αυτό έχουν πήξει στις Ευρωλίγκες η Μπόλόνια, η Σιένα, η Ταού...


Eπαναλαμβάνω –αλλά μάταια απ’ ότι φαίνεται- ότι καθένας σε βάθος χρόνου παίρνει ότι του αξίζει. Για την Ταού το είπα και το πρωί. Ήταν η μόνη ομάδα που ίσως κάτι άξιζε να πάρει αλλά κάτι ότι έπεσε σε μια περίοδο που ήταν και οι ανταγωνιστές της εξίσου καλοί κάτι το πνεύμα loser που τη χαρακτήριζε κάτι ο άχρηστος ο Ιβάνοβιτς, τελικά μας άφησε χρόνους.

QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Γι αυτό κέρδισε τη Μπαρτσελόνα μέσα στην Καταλονία... με το Περιστέρι.


Και η Ολυμπιάδα είχε κερδίσει τον μετέπειτα κάτοχο του triple crown Παναθηναϊκό. Ποιον είχε προπονητή τότε για να τον έχουμε στα «υπόψη»?

QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Από την εποχή Μποσμάν κι έπειτα, οπότε πια αγοράζεις όποιον θέλεις και δεν υπάρχει ο περιορισμός του να είναι τα 10/12 της κάθε ομάδας γηγενείς, οπότε και ο παράγων μπάτζετ είναι πια καθοριστικός αφού τα λεφτά τους αγοράζουν όλους, την Ευρωλίγκα την έχουν κατακτήσει μόνο ομάδες που είχαν μπάτζετ μέσα στην πρώτη τετράδα-πεντάδα: Ολυμπιακός, Βίρτους Μπολόνια, Παναθηναϊκός, ΤΣΣΚΑ, Μακάμπι. Η ΜΟΝΗ ομάδα που το κατάφερε έχοντας χαμηλό μπάτζετ ήταν η Ζαλγκίρις. Έχουμε δηλαδή μία κατάκτηση στα 20 χρόνια. Από τις εξηνταφεύγα ομάδες που έχουν κατέβει κατά καιρούς με μέτριο προς χαμηλό μπάτζετ το κατέκτησε μία μέσα σε μια εικοσαετία. Αν εσύ θες ο Παναθηναϊκός να αλλάζει προπονητές επειδή δεν πετυχαίνει κάτι που πετυχαίνει ένας στους εξήντα κάθε 20 χρόνια, περαστικά σου. Στο σημερινό επαγγελματικό αθλητισμό, για να διαγωνίζεσαι και μόνο, πρέπει να έχεις μπάτζετ ανάμεσα στους κορυφαίους, αυτό λένε τα γεγονότα.


Δυο πράγματα λένε τα γεγονότα , αλλά εσύ λες τα δικά σου . Τα γεγονότα λένε ότι ο Σλούκας , ο Μάντζαρης, ο Άντις, ο Χάινς που ήρθε από τη Μπάμπεγκ , ο Παπ στα 21 του , ο Πρίντεζης και λοιποί έκαναν δυο φορές την Ευρώπη να παραμιλάει και εάν η πρωτη ήταν έκπληξη και “συνωμότησε το σύμπαν”, η 2η δεν ήταν. Κι εσύ μέμφεσαι το ρόστερ σου σαν άχρηστο.
Το άλλο που λένε τα γεγονότα, είναι ότι εγώ ποτέ δεν είπα ότι κάτω από τις δεδομένες συνθήκες θέλω να μου πάρει την Ευρωλίγκα ο Πεδουλάκης! Πουθενά δεν το είπα. Λέω να κάνει ότι έκανε και ο Βουγιοσεβιτς που με 1,5 εκ μπάτζετ πήγε ΦΦ και έχασε σε νεκρό χρόνο την είσοδό του στον τελικό, κόντρα σε μια ομάδα των 30εκ. Αφού σύμφωνα με τα όσα υποστηρίζεις “τα μπάτζετ παίζουν μπάσκετ”, ο Πεδουλάκης που έχει να διαχειριστεί πάνω από 10 λογικά θα το κάνει κάποια στιγμή. Τι λες? Θα το κάνει? Χλωμό ε? Και ξέρεις γιατί δεν θα το κάνει? Γιατί και οι δυο …οι αποπάνω έχουν άποψη για το μπάσκετ, ξέρουν μπάσκετ και μπαίνουν για να παίξουν μπάσκετ


QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Αυτό πώς το ξέρεις; Μια χρονιά έπαιξε Ευρωλίγκα με αστείο ρόστερ και κόντεψε να σε πάει φάιναλ φορ κερδίζοντας μέσα στη Βαρκελώνη. Τα γεγονότα λένε ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεσαι.


Tα γεγονότα λένε ότι όταν σε παίζει ο άλλος επί 2,5 ματς ζώνη και εσύ επιμένεις να παίζεις πετροπόλεμο, δεν είσαι για πολλά πολλά. Τα...γεγονότα.

QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Το μπάτζετ της ομάδας είναι για τοπ-16 ή τοπ-8. Αν η διοίκηση στα σοβαρά θέλει να πάρει την Ευρωλίγκα πρέπει να σπρώξει λεφτά. Και όταν σπρώχνει και αυτά τα λίγα πια που σπρώχνει σε σχέση με παλιά, να αφήνει τον προπονητή να επιλέγει τους παίκτες κι όχι να του φορτώνει όποιον επιτάσσει η Πράσινη.
Σταθερά κάνει μεγαλύτερα πράγματα από αυτά που του επιβάλλει το μπάτζετ της κάθε ομάδας. Δεν έχει ρίξει καμία ομάδα στην Α2 βέβαια, ακόμη και στο Ρέθυμνο είχε εξαιρετικές επιδόσεις και δε φταίει αυτός για της ήττες που έγιναν πιο πριν. Το τι εκτίμησης τυγχάνει ο Πεδουλάκης στην Κρήτη το είδαμε φέτος.
Αν κάποιος μπορεί, είναι ο Πεδουλάκης, το απέδειξε πέρυσι. Αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο.


Οι χρονιές των …αποδείξεων είναι από φέτος και μετά. Πέρσι δε σε υπολόγιζε κανείς. “Πυροτεχνήματα” εμφανίζονται κατά καιρούς, η συνέπεια είναι αυτή που σε καταξιώνει. Μια Λιμόζ την έχεις ακουστά φαντάζομαι έτσι δεν είναι? Την ξανάκουσες? Όχι ε? Κοίτα μην καταντήσει και ο Παναθηναϊκός έτσι.
Φέτος δε χρειάστηκε να φτιάξει από το μηδέν κάτι, η ομάδα είναι δική του, έκανε προσθήκες και στα χαρτιά έχει καλύτερο αν και με ελλείψεις ρόστερ. Ιδού η Ρόδος. Το “κακό” είναι ότι φέτος σε ξέρουν και σε περιμένουν

QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Όσο γι' αυτό που έγραψες για το ότι θα μας βγάλει από το χάρτη της Ευρώπης τι να πει κανείς. Αν δεν είχε κάνει τα μαγικά που έκανε πέρυσι στην Ευρωλίγκα, θα μας μάζευαν με το κουταλάκι. Ο Παναθηναϊκός είναι ανταγωνιστικός και τον σέβονται όλοι στην Ευρωλίγκα ακριβώς γιατί χάρη στον ΠΕδουλάκη κάνει εξαιρετική διαχείριση παρά το αστείο σε σχέση με τις εποχές Ομπράντοβιτς μπάτζετ.


Τον Παναθηναϊκό τον σέβονται στην Ευρωλίγκα χάρη του Πεδουλάκη ε??? Τον Παναθηναϊκό τον σέβονται χάρη στα 6*, το μέταλλο της ομάδας που έχει σφυρηλατηθεί 13 χρόνια, και της φανέλας που βάρυνε πολύ τα περασμένα χρόνια . Τώρα βέβαια το 2011 την πετάξαμε έξω τη Μπάρτσα με χαμηλότερο μπάτζετ και με μειονέκτημα έδρας και παραμίλησε το σύμπαν και με διαλυμένη ομάδα πρόπερσι μείναμε έξω από το τελικό πάλι με μισό μπάτζετ επειδή έτσι ήθελε η διατησία, τον σέβονται χάρη στη Μπολόνια κοκ. Βέβαια , κάτι που πάλι ότι κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, ο Παναθηναϊκός των μεγάλων μπάτζετ είχε να αντιμετωπίσει ανάλογα και μεγαλύτερα μπάτζετ. Είχε ο Μίντλετον και ο Λάζος να αντιμετωπίσουν Σμόντιτς, Αντερσεν και λοιπούς. Κατάλαβες τώρα γιατί τον σέβονται τον Παναθηναϊκό ή να στο ζωγραφίσω κιόλας?
Το μόνο επιχείρημα που θα δεχόμουν θα ήταν ότι πρέπει να φύγει επειδή παραέχει καλά αποτελέσματα και συνηθίζει την διοίκηση στο ότι η υπέρβαση είναι κάτι νορμάλ κι έτσι δε θα ξαναδώσει ποτέ τον πακτωλό που έδινε. Άκυρο το επιχείρημα διότι όταν είχε η συγκεκριμένη διοίκηση, τα έδινε. Τώρα απλά δεν έχει και το έχει κάνει ξεκάθαρο, στις εποχές που είμαστε που επηρεάζουν και τα φάρμακα και το χάλυβα (για να λέμε και για τους απέναντι) και για όλους.





QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Έλεος, η "κουτσή" Μπάρτσα είναι αήττητη στο τοπ-16, όλη η Ευρώπη ξεφτιλισμένη είναι; Ο Παναθηναϊκός τη χτύπησε στα ίσια στο ΟΑΚΑ. Αν δε θες να τη χτυπήσεις, μπορείς να παίξεις σφεντόνες με κανόνια και να εισπράξεις αυτό που επιβάλλει η πραγματική διαφορά στην ποιότητα των ρόστερ των δύο ομάδων: 15 πόντους στο κεφάλι.


Για πάρτο αλλιώς. Ο Ολυμπιακός που έχασε όπως έχασε και με τον Ναβάρο να παίζει μπάσκετ και όχι να κόβει βόλτες στο παρκέ με 15 έχασε?? Εκτός και αν υπάρχει καμια άβυσσος μεταξύ των δυο ομάδων και δεν το έχω πάρει είδηση . Η αποκλεισμένη Εφές της πλάκας της έβαλε 75 . Ο Παναθηναϊκός 56. Γελάει ο κόσμος…


QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Εάν εσύ θες γιούχου μπάσκετ, "παιδιά μπείτε μέσα να το φχαριστηθείτε", "70 ας βάλουμε κι ας φάμε 100", μπράβο. Οι περισσότεροι θέλουμε Παναθηναϊκό ανταγωνιστικό. Με το υλικό που έχει, ο Παναθηναϊκός θα στηριχτεί στην άμυνα. Ο Λάσμε δεν είνια για να βάζει 25 πόντους, είναι για να κόβει, ο ΔΔ είναι για άμυνα και σετ παιχνίδι δεν είναι στιλ Σπανούλη, λεφτά για Λάγκφορντ, Ουίμς κλπ δεν έχουμε οπότε Αμερικανό έχουμε τον Γκιστ και το εγχώριο υλικό μας με εξαίρεση τον κατηφορίζοντα πια ΔΔ δεν είναι η αφρόκρεμα της Εθνικής: δεν έχουμε Σπανούλη, Παπανικολάου, Μπουρούση, ούτε καν τους Καϊμακόγλου, Περπέρογλυ Καλάθη δεν έχουμε λεφτά να πληρώσουμε κι έφυγαν. Απαιτείς από τον προπονητή να κερδίζει την αήττητη Μπαρτσελόνα με ξένους των 700 χιλιάδων και Έλληνες από το δεύτερο ράφι.


Ας κέρδιζες τη Μάλαγα, θα είμαστε αλλιώς τώρα. Να μου επιτρέψετε “οι περισσότεροι” να έχω άλλη άποψη. Αν και αυτό το “περισσότεροι” παίζει. Γιατί εγώ θυμάμαι κάποιους περισσότερους να λένε ότι δεν πας πουθενά στην Ευρώπη με το “μπάσκετ των 60 πόντων”. Η σφραγίδα του προπονητή σε όλα αυτά που λες ποια είναι? Έτσι όπως τα λες και τον φούφουτο να είχαμε προπονητή, στο τοπ16 θα μπαίναμε (άλλο πού μπήκαμε λαχανιάζοντας χάνοντας απο μεγαθήρια τύπου Ρύτας).
Πήραμε έναν άναρχο μεν αλλά ταλαντούχο δε παίχτη , τον Παππά που μπορούσε να μας βοηθήσει υπό προϋποθέσεις και σαν αποτέλεσμα θέλουμε το Μήτσο να παίζει 33 λεπτά για να κερδίσουμε τον ΚΑΟΔ? Ε, μπράβο μας. Ο Μαυροκεφαλίδης γιατί ειναι εξαφανισμένος? Είναι τόσο άχρηστος όσο δείχνει να είναι? Κι εάν ναι γιατί τον πήραμε? Ο Βλάντο που έχει άλλα χαρακτηριστικά και πολύ καλά μάλιστα από τα άλλα 3άρια μας γιατί είναι μονίμως μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας? Το ρόστερ μας δεν είναι ένα μάτσο άχρηστοι όπως επιμένεις να τους εμφανίζεις. Καμια ομάδα πλην ΤΣΣΚΑ δεν είναι πλήρης παντού. Κοιτάνε όμως να μεγιστοποιήσουν τα θετικά τους και να ελαχιστοποιήσουν τα αρνητικά τους και όχι να πηγαίνουν με ένα μόνιμο πλάνο σε 20 ματς και όπου κάτσει.
Με τον Παναθηναϊκό συμβαίνει το εξής σουρεαλ. Πάει τα ματς σετ, ενώ έχει ψηλούς που δε μπορούν να ποστάρουν ούτε κούτσουρο και ο πιο αξιόπιστος παίχτης του είναι 33 χρονών και ξεψυχάει στο παρκέ. Πρέπει να είμαστε παγκόσμια πρωτοτυπία.
Για το πού θα στηριχθούμε, σε διαψεύδει πανηγυρικά ο ίδιος προπονητής και με τις δηλώσεις του μετά το ματς με τον Ολυμπιακό και με τις δηλώσεις του το καλοκαίρι. Ψάξε βρες τες .


QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:34 ) *
Πάμε και στο Ρέθυμνο που "το έριξε ο ΠΕδουλάκης που ρίχνει ομάδες στην Α2". Το αναλαμβάνει έχοντας χάσει εντός από τον Κολοσσό, εκτός από Αιγάλεω και Ολύμπια (και ΠΑΟ, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο) και έχοντας μία εντός νίκη επί του Αμαρουσίου. Ο μόνος γηγενής ποιοτικός είναι ο πολύ καλός Βουγιούκας, πέραν τούτου παλεύει με τον Κουμουλο, τον Τόπιτς, τον Μακρή , το Γκιζόγιαννη, το Βαρδάβα και τον Πιστόλιεβιτς, έχει μόνο έναν Αμερικανό τον Ο'Μπάνον που παίζει με 1.93 στο "3" και στα ματς με τις ισδύναμες ομάδες (Ολύμπια, Κολοσσό, Αιγάλεω) βάζει 8π μέσο όρο και παίρνει πόδι. Η ομάδα είχε χάλια κλίμα (ο Κουφός των ανόδων δεν έφυγε επειδή ήταν κακός προπονητής αλλά επειδή δεν τον ήθελαν οι παίκτες).

Ο Πεδουλάκης έχει ζητήσει έναν ξένο και ό,τι γίνεται σε ένα κοινοτικό, αφού μεταγραφές Ελλήνων απαγορεύονταν. Η διοίκηση έχει φέρει δικό της ξένο (δε γνωρίζω καν αν είναι επιλογή Κουφού ή τον έφεραν στα ξεκούδουνα) που αποδείχθηκε παλτό. Ο Πεδουλάκης με δικές του ενέργειες πείθει τον Νατζφέι να πάει σε μελλοθάνατη ομάδα (το Ρέθυμνο είχε 11 ήττες στο ντεμπούτο του Νατζφέι και του έμεναν μόνο τα ματς με ΠΑΟΚ στην Πυλαία και Ολυμπιακό για να τελειώσει ο πρώτο γύρος, δηλαδή θα τελείωνε με 1 νιή!). Τον φέρνει, παίζει μπασκετάρα κι επιτέλους η διοίκηση δέησε να φέρει και Αμερικανό επιλογής ΠΕδουλάκη, το Γιάνγκ.

Στο ντεμπούτο του Γιανγκ, το Ρέθυμνο κόντεψε να κερδίσει τον Ολυμπιακό, χάνει με στο καλάθι (69-71) και μιλάμε για ήττα από τον Ολυμπιακό του Τεόντοσιτς, Γουντς, Βασιλόπουλου, Μπουρούση κλπ). Όλος ο δεύτερος γύρος παίζεται με το πιστόλι στον κρόταφο, αλλά ο ΠΕδουλάκης τα πηγαίνει περίφημα:
Χάνει στον πόντο στο ΜΑρούσι (79-78), κερδίζει εντός την Ολύμπια, χάνει στο τελευταίο λεπτό στη Ρόδο, κερδίζει το Αιγάλεω, φέρνει διπλό στην Πάτρα, κερδίζει την ΑΕΚ, κερδίζει τη Λάρισα, φέρνει διπλό μέσα στη Νέα Σμύρνη (79-87 απέναντι σε Πανιώνιο με Ζορόσκι, Γιαννούλη, Κένταλ, Μπάξτερ, Καλαμπόκη, Σάκοτα), χάνει από Πανελλη΄νιο (Γκράντι, Γκόλεματς, Κέλι, Όστοϊτς κλπ) και τον Άρη του Μάσεϊ, κερδίζει τον ΠΑΟΚ με 27 πόντους (αφήνοντας τον Κουτλουάι στους 3) για να πάει υποβιβασμένο στο ΟΑΚΑ και να χάσει.

Η συνολική συγκομιδή στο δεύτερο γύρο με την ομάδα που έφτιαξε ο Πεδουλάκης ήταν 7-6 (δηλαδή τέταρτο καλύτερο στην Α1, ναι με το Βαρδαβα...) και με τη νίκη του Κουφού στον πρώτο γύρο υποβιβάζεται με 8. Σημείωση ότι σε αντίθεση με αυτά που λένε μερικοί, μια χαρά μπάσκετ έπαιζε το Ρέθυμνο, ο Πεδουλάκης δεν είναι προπονητής του τσούκου-τσούκου, έβαζε 75άρες στον Παναθηναϊκό, 95άρες στη Ν. Σμύρνη, 78 μέσα στο Μαρούσι κλπ. Το ότι ο Παναθηναϊκός παίζει στις λίγες κατοχές σήμερα έχει να κάνει με τις επιθετικές λύσεις που δεν έχει, λόγω υλικού.


Οκ, δε χρειαζόταν να κατεβάσεις όλο το google για να μάθω εγώ πώς και γιατί έπεσε το Ρέθυμνο.
Για να μην τα πολυλογούμε έχουμε και λέμε.
1) Όταν ο Πεδουλάκης πάει καλά (π.χ) Περιστέρι, έχει να κάνει με τις ικανότητές του. Το ότι έτυχε εκείνη την περίοδο να έχει και παιχταράδες δεν αξιολογείται καν.
2) Τα ρόστερ παίζουν μπάσκετ αλλά και δεν παίζουν. Παίζουν όταν δεν πάει καλά ο Πεδουλάκης γιατί τι να σου κάνει με αυτούς που έχει? Και δεν παίζουν όταν πάει καλά γιατί είναι προπονηταράς.
3) Ο Πεδουλάκης όταν αποτυγχάνει ( αποτυγχάνει δεν είναι η κατάλληλη λέξη. Ο Πεδουλάκης δεν αποτυγχάνει ποτέ, κάτι σαν τον Τσάκ Νόρις ένα πράμα, ας πούμε όταν πάει λιγότερο καλά από το αναμενόμενο) δε φταίει ποτέ. Θα φταίνε ή οι διοικήσεις τύπου Δρόσου ή οι διοικήσεις που δεν του παίρνουν όποιους θέλει ή οι προηγούμενοι προπονητές που γέμισαν το ρόστερ με μπάζα.
4) Ο Πεδουλάκης πήγε στον τελικό του Eurocup. Eδώ το ρόστερ, δεν παίζει μπάσκετ. Εργο Πεδουλάκη. Την ίδια χρονιά τερμάτισε στη μέση και κάτω της Α1. Τι να σου κάνει με αυτό το ρόστερ?
5) Ο Πεδουλάκης πήγε στον Πανελλήνιο πετυχημένος. Εκανε ότι έκανε αλλά δεν έχει και πολλή ευθύνη γιατί η ομάδα ήταν του Πετρόπουλου όχι δική του. Την επόμενη χρονιά απολύθηκε στη μέση της σεζόν. Ήταν πετυχημένος και στον Πανελλήνιο.
Ουυυυφφφφφ!!! Στα 20 χρόνια προπονητικής καριέρας περίπου ο Πεδουλάκης είναι ένας απόλυτα πετυχημένος προπονητής που η κακούργα η κενωνία τον καταδίκασε να κυμαίνεται μεταξύ Περιστερίου/Ρεθύμνου/ ΠΑΟΚ /Πανελληνίου και επιτέλους «γύρισε ο τροχός» και ανέλαβε ομάδα με 6 Ευρωπαϊκούς τίτλους. Τα περσινά μόνο ο Πεδουλάκης μπορούσε να τα κάνει (δοκίμασε και κανένας άλλος? Για να ρωτήσω κι εγώ όπως εσύ) αλλά φέτος είναι πολύ δύσκολο να τα ξανακάνει. Εάν τα ξανακάνει θα οφείλεται στον προπονητικό του οίστρο μια και το ρόστερ μας είναι για πέταμα. Εάν δεν τα ξανακάνει και μια το ρόστερ παίζει μπάσκετ, ε τι να σου κάνει με τέτοιο ρόστερ (στον επόμενο τόνο το ρόστερ δε θα παίζει μπάσκετ....στον επόμενο τόνο το ρόστερ θα παίζει μπάσκετ...στον επόμενο τόνο το ρόστερ δε θα παίζει μπάσκετ και ότι καταφέρει θα είναι έργο πεδουλάκη...στον επόμενο τόνο το ρόστερ θα ματαξαναπαίζει μπάσκετ...)



QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Ναι, γι' αυτό έχουν πήξει στις Ευρωλίγκες η Μπόλόνια, η Σιένα, η Ταού...


Eπαναλαμβάνω –αλλά μάταια απ’ ότι φαίνεται- ότι καθένας σε βάθος χρόνου παίρνει ότι του αξίζει. Για την Ταού το είπα και το πρωί. Ήταν η μόνη ομάδα που ίσως κάτι άξιζε να πάρει αλλά κάτι ότι έπεσε σε μια περίοδο που ήταν και οι ανταγωνιστές της εξίσου καλοί κάτι το πνεύμα loser που τη χαρακτήριζε κάτι ο άχρηστος ο Ιβάνοβιτς, τελικά μας άφησε χρόνους.

QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Γι αυτό κέρδισε τη Μπαρτσελόνα μέσα στην Καταλονία... με το Περιστέρι.


Και η Ολυμπιάδα είχε κερδίσει τον μετέπειτα κάτοχο του triple crown Παναθηναϊκό. Ποιον είχε προπονητή τότε για να τον έχουμε στα «υπόψη»?

QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Από την εποχή Μποσμάν κι έπειτα, οπότε πια αγοράζεις όποιον θέλεις και δεν υπάρχει ο περιορισμός του να είναι τα 10/12 της κάθε ομάδας γηγενείς, οπότε και ο παράγων μπάτζετ είναι πια καθοριστικός αφού τα λεφτά τους αγοράζουν όλους, την Ευρωλίγκα την έχουν κατακτήσει μόνο ομάδες που είχαν μπάτζετ μέσα στην πρώτη τετράδα-πεντάδα: Ολυμπιακός, Βίρτους Μπολόνια, Παναθηναϊκός, ΤΣΣΚΑ, Μακάμπι. Η ΜΟΝΗ ομάδα που το κατάφερε έχοντας χαμηλό μπάτζετ ήταν η Ζαλγκίρις. Έχουμε δηλαδή μία κατάκτηση στα 20 χρόνια. Από τις εξηνταφεύγα ομάδες που έχουν κατέβει κατά καιρούς με μέτριο προς χαμηλό μπάτζετ το κατέκτησε μία μέσα σε μια εικοσαετία. Αν εσύ θες ο Παναθηναϊκός να αλλάζει προπονητές επειδή δεν πετυχαίνει κάτι που πετυχαίνει ένας στους εξήντα κάθε 20 χρόνια, περαστικά σου. Στο σημερινό επαγγελματικό αθλητισμό, για να διαγωνίζεσαι και μόνο, πρέπει να έχεις μπάτζετ ανάμεσα στους κορυφαίους, αυτό λένε τα γεγονότα.


Δυο πράγματα λένε τα γεγονότα , αλλά εσύ λες τα δικά σου . Τα γεγονότα λένε ότι ο Σλούκας , ο Μάντζαρης, ο Άντις, ο Χάινς που ήρθε από τη Μπάμπεγκ , ο Παπ στα 21 του , ο Πρίντεζης και λοιποί έκαναν δυο φορές την Ευρώπη να παραμιλάει και εάν η πρωτη ήταν έκπληξη και “συνωμότησε το σύμπαν”, η 2η δεν ήταν. Κι εσύ μέμφεσαι το ρόστερ σου σαν άχρηστο.
Το άλλο που λένε τα γεγονότα, είναι ότι εγώ ποτέ δεν είπα ότι κάτω από τις δεδομένες συνθήκες θέλω να μου πάρει την Ευρωλίγκα ο Πεδουλάκης! Πουθενά δεν το είπα. Λέω να κάνει ότι έκανε και ο Βουγιοσεβιτς που με 1,5 εκ μπάτζετ πήγε ΦΦ και έχασε σε νεκρό χρόνο την είσοδό του στον τελικό, κόντρα σε μια ομάδα των 30εκ. Αφού σύμφωνα με τα όσα υποστηρίζεις “τα μπάτζετ παίζουν μπάσκετ”, ο Πεδουλάκης που έχει να διαχειριστεί πάνω από 10 λογικά θα το κάνει κάποια στιγμή. Τι λες? Θα το κάνει? Χλωμό ε? Και ξέρεις γιατί δεν θα το κάνει? Γιατί και οι δυο …οι αποπάνω έχουν άποψη για το μπάσκετ, ξέρουν μπάσκετ και μπαίνουν για να παίξουν μπάσκετ


QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Αυτό πώς το ξέρεις; Μια χρονιά έπαιξε Ευρωλίγκα με αστείο ρόστερ και κόντεψε να σε πάει φάιναλ φορ κερδίζοντας μέσα στη Βαρκελώνη. Τα γεγονότα λένε ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεσαι.


Tα γεγονότα λένε ότι όταν σε παίζει ο άλλος επί 2,5 ματς ζώνη και εσύ επιμένεις να παίζεις πετροπόλεμο, δεν είσαι για πολλά πολλά. Τα...γεγονότα.

QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Το μπάτζετ της ομάδας είναι για τοπ-16 ή τοπ-8. Αν η διοίκηση στα σοβαρά θέλει να πάρει την Ευρωλίγκα πρέπει να σπρώξει λεφτά. Και όταν σπρώχνει και αυτά τα λίγα πια που σπρώχνει σε σχέση με παλιά, να αφήνει τον προπονητή να επιλέγει τους παίκτες κι όχι να του φορτώνει όποιον επιτάσσει η Πράσινη.
Σταθερά κάνει μεγαλύτερα πράγματα από αυτά που του επιβάλλει το μπάτζετ της κάθε ομάδας. Δεν έχει ρίξει καμία ομάδα στην Α2 βέβαια, ακόμη και στο Ρέθυμνο είχε εξαιρετικές επιδόσεις και δε φταίει αυτός για της ήττες που έγιναν πιο πριν. Το τι εκτίμησης τυγχάνει ο Πεδουλάκης στην Κρήτη το είδαμε φέτος.
Αν κάποιος μπορεί, είναι ο Πεδουλάκης, το απέδειξε πέρυσι. Αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο.


Οι χρονιές των …αποδείξεων είναι από φέτος και μετά. Πέρσι δε σε υπολόγιζε κανείς. “Πυροτεχνήματα” εμφανίζονται κατά καιρούς, η συνέπεια είναι αυτή που σε καταξιώνει. Μια Λιμόζ την έχεις ακουστά φαντάζομαι έτσι δεν είναι? Την ξανάκουσες? Όχι ε? Κοίτα μην καταντήσει και ο Παναθηναϊκός έτσι.
Φέτος δε χρειάστηκε να φτιάξει από το μηδέν κάτι, η ομάδα είναι δική του, έκανε προσθήκες και στα χαρτιά έχει καλύτερο αν και με ελλείψεις ρόστερ. Ιδού η Ρόδος. Το “κακό” είναι ότι φέτος σε ξέρουν και σε περιμένουν

QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Όσο γι' αυτό που έγραψες για το ότι θα μας βγάλει από το χάρτη της Ευρώπης τι να πει κανείς. Αν δεν είχε κάνει τα μαγικά που έκανε πέρυσι στην Ευρωλίγκα, θα μας μάζευαν με το κουταλάκι. Ο Παναθηναϊκός είναι ανταγωνιστικός και τον σέβονται όλοι στην Ευρωλίγκα ακριβώς γιατί χάρη στον ΠΕδουλάκη κάνει εξαιρετική διαχείριση παρά το αστείο σε σχέση με τις εποχές Ομπράντοβιτς μπάτζετ.


Τον Παναθηναϊκό τον σέβονται στην Ευρωλίγκα χάρη του Πεδουλάκη ε??? Τον Παναθηναϊκό τον σέβονται χάρη στα 6*, το μέταλλο της ομάδας που έχει σφυρηλατηθεί 13 χρόνια, και της φανέλας που βάρυνε πολύ τα περασμένα χρόνια . Τώρα βέβαια το 2011 την πετάξαμε έξω τη Μπάρτσα με χαμηλότερο μπάτζετ και με μειονέκτημα έδρας και παραμίλησε το σύμπαν και με διαλυμένη ομάδα πρόπερσι μείναμε έξω από το τελικό πάλι με μισό μπάτζετ επειδή έτσι ήθελε η διατησία, τον σέβονται χάρη στη Μπολόνια κοκ. Βέβαια , κάτι που πάλι ότι κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, ο Παναθηναϊκός των μεγάλων μπάτζετ είχε να αντιμετωπίσει ανάλογα και μεγαλύτερα μπάτζετ. Είχε ο Μίντλετον και ο Λάζος να αντιμετωπίσουν Σμόντιτς, Αντερσεν και λοιπούς. Κατάλαβες τώρα γιατί τον σέβονται τον Παναθηναϊκό ή να στο ζωγραφίσω κιόλας?
Το μόνο επιχείρημα που θα δεχόμουν θα ήταν ότι πρέπει να φύγει επειδή παραέχει καλά αποτελέσματα και συνηθίζει την διοίκηση στο ότι η υπέρβαση είναι κάτι νορμάλ κι έτσι δε θα ξαναδώσει ποτέ τον πακτωλό που έδινε. Άκυρο το επιχείρημα διότι όταν είχε η συγκεκριμένη διοίκηση, τα έδινε. Τώρα απλά δεν έχει και το έχει κάνει ξεκάθαρο, στις εποχές που είμαστε που επηρεάζουν και τα φάρμακα και το χάλυβα (για να λέμε και για τους απέναντι) και για όλους.





QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Έλεος, η "κουτσή" Μπάρτσα είναι αήττητη στο τοπ-16, όλη η Ευρώπη ξεφτιλισμένη είναι; Ο Παναθηναϊκός τη χτύπησε στα ίσια στο ΟΑΚΑ. Αν δε θες να τη χτυπήσεις, μπορείς να παίξεις σφεντόνες με κανόνια και να εισπράξεις αυτό που επιβάλλει η πραγματική διαφορά στην ποιότητα των ρόστερ των δύο ομάδων: 15 πόντους στο κεφάλι.


Για πάρτο αλλιώς. Ο Ολυμπιακός που έχασε όπως έχασε και με τον Ναβάρο να παίζει μπάσκετ και όχι να κόβει βόλτες στο παρκέ με 15 έχασε?? Εκτός και αν υπάρχει καμια άβυσσος μεταξύ των δυο ομάδων και δεν το έχω πάρει είδηση . Η αποκλεισμένη Εφές της πλάκας της έβαλε 75 . Ο Παναθηναϊκός 56. Γελάει ο κόσμος…


QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:07 ) *
Εάν εσύ θες γιούχου μπάσκετ, "παιδιά μπείτε μέσα να το φχαριστηθείτε", "70 ας βάλουμε κι ας φάμε 100", μπράβο. Οι περισσότεροι θέλουμε Παναθηναϊκό ανταγωνιστικό. Με το υλικό που έχει, ο Παναθηναϊκός θα στηριχτεί στην άμυνα. Ο Λάσμε δεν είνια για να βάζει 25 πόντους, είναι για να κόβει, ο ΔΔ είναι για άμυνα και σετ παιχνίδι δεν είναι στιλ Σπανούλη, λεφτά για Λάγκφορντ, Ουίμς κλπ δεν έχουμε οπότε Αμερικανό έχουμε τον Γκιστ και το εγχώριο υλικό μας με εξαίρεση τον κατηφορίζοντα πια ΔΔ δεν είναι η αφρόκρεμα της Εθνικής: δεν έχουμε Σπανούλη, Παπανικολάου, Μπουρούση, ούτε καν τους Καϊμακόγλου, Περπέρογλυ Καλάθη δεν έχουμε λεφτά να πληρώσουμε κι έφυγαν. Απαιτείς από τον προπονητή να κερδίζει την αήττητη Μπαρτσελόνα με ξένους των 700 χιλιάδων και Έλληνες από το δεύτερο ράφι.


Ας κέρδιζες τη Μάλαγα, θα είμαστε αλλιώς τώρα. Να μου επιτρέψετε “οι περισσότεροι” να έχω άλλη άποψη. Αν και αυτό το “περισσότεροι” παίζει. Γιατί εγώ θυμάμαι κάποιους περισσότερους να λένε ότι δεν πας πουθενά στην Ευρώπη με το “μπάσκετ των 60 πόντων”. Η σφραγίδα του προπονητή σε όλα αυτά που λες ποια είναι? Έτσι όπως τα λες και τον φούφουτο να είχαμε προπονητή, στο τοπ16 θα μπαίναμε (άλλο πού μπήκαμε λαχανιάζοντας χάνοντας απο μεγαθήρια τύπου Ρύτας).
Πήραμε έναν άναρχο μεν αλλά ταλαντούχο δε παίχτη , τον Παππά που μπορούσε να μας βοηθήσει υπό προϋποθέσεις και σαν αποτέλεσμα θέλουμε το Μήτσο να παίζει 33 λεπτά για να κερδίσουμε τον ΚΑΟΔ? Ε, μπράβο μας. Ο Μαυροκεφαλίδης γιατί ειναι εξαφανισμένος? Είναι τόσο άχρηστος όσο δείχνει να είναι? Κι εάν ναι γιατί τον πήραμε? Ο Βλάντο που έχει άλλα χαρακτηριστικά και πολύ καλά μάλιστα από τα άλλα 3άρια μας γιατί είναι μονίμως μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας? Το ρόστερ μας δεν είναι ένα μάτσο άχρηστοι όπως επιμένεις να τους εμφανίζεις. Καμια ομάδα πλην ΤΣΣΚΑ δεν είναι πλήρης παντού. Κοιτάνε όμως να μεγιστοποιήσουν τα θετικά τους και να ελαχιστοποιήσουν τα αρνητικά τους και όχι να πηγαίνουν με ένα μόνιμο πλάνο σε 20 ματς και όπου κάτσει.
Με τον Παναθηναϊκό συμβαίνει το εξής σουρεαλ. Πάει τα ματς σετ, ενώ έχει ψηλούς που δε μπορούν να ποστάρουν ούτε κούτσουρο και ο πιο αξιόπιστος παίχτης του είναι 33 χρονών και ξεψυχάει στο παρκέ. Πρέπει να είμαστε παγκόσμια πρωτοτυπία.
Για το πού θα στηριχθούμε, σε διαψεύδει πανηγυρικά ο ίδιος προπονητής και με τις δηλώσεις του μετά το ματς με τον Ολυμπιακό και με τις δηλώσεις του το καλοκαίρι. Ψάξε βρες τες .


QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:34 ) *
Πάμε και στο Ρέθυμνο που "το έριξε ο ΠΕδουλάκης που ρίχνει ομάδες στην Α2". Το αναλαμβάνει έχοντας χάσει εντός από τον Κολοσσό, εκτός από Αιγάλεω και Ολύμπια (και ΠΑΟ, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο) και έχοντας μία εντός νίκη επί του Αμαρουσίου. Ο μόνος γηγενής ποιοτικός είναι ο πολύ καλός Βουγιούκας, πέραν τούτου παλεύει με τον Κουμουλο, τον Τόπιτς, τον Μακρή , το Γκιζόγιαννη, το Βαρδάβα και τον Πιστόλιεβιτς, έχει μόνο έναν Αμερικανό τον Ο'Μπάνον που παίζει με 1.93 στο "3" και στα ματς με τις ισδύναμες ομάδες (Ολύμπια, Κολοσσό, Αιγάλεω) βάζει 8π μέσο όρο και παίρνει πόδι. Η ομάδα είχε χάλια κλίμα (ο Κουφός των ανόδων δεν έφυγε επειδή ήταν κακός προπονητής αλλά επειδή δεν τον ήθελαν οι παίκτες).

Ο Πεδουλάκης έχει ζητήσει έναν ξένο και ό,τι γίνεται σε ένα κοινοτικό, αφού μεταγραφές Ελλήνων απαγορεύονταν. Η διοίκηση έχει φέρει δικό της ξένο (δε γνωρίζω καν αν είναι επιλογή Κουφού ή τον έφεραν στα ξεκούδουνα) που αποδείχθηκε παλτό. Ο Πεδουλάκης με δικές του ενέργειες πείθει τον Νατζφέι να πάει σε μελλοθάνατη ομάδα (το Ρέθυμνο είχε 11 ήττες στο ντεμπούτο του Νατζφέι και του έμεναν μόνο τα ματς με ΠΑΟΚ στην Πυλαία και Ολυμπιακό για να τελειώσει ο πρώτο γύρος, δηλαδή θα τελείωνε με 1 νιή!). Τον φέρνει, παίζει μπασκετάρα κι επιτέλους η διοίκηση δέησε να φέρει και Αμερικανό επιλογής ΠΕδουλάκη, το Γιάνγκ.

Στο ντεμπούτο του Γιανγκ, το Ρέθυμνο κόντεψε να κερδίσει τον Ολυμπιακό, χάνει με στο καλάθι (69-71) και μιλάμε για ήττα από τον Ολυμπιακό του Τεόντοσιτς, Γουντς, Βασιλόπουλου, Μπουρούση κλπ). Όλος ο δεύτερος γύρος παίζεται με το πιστόλι στον κρόταφο, αλλά ο ΠΕδουλάκης τα πηγαίνει περίφημα:
Χάνει στον πόντο στο ΜΑρούσι (79-78), κερδίζει εντός την Ολύμπια, χάνει στο τελευταίο λεπτό στη Ρόδο, κερδίζει το Αιγάλεω, φέρνει διπλό στην Πάτρα, κερδίζει την ΑΕΚ, κερδίζει τη Λάρισα, φέρνει διπλό μέσα στη Νέα Σμύρνη (79-87 απέναντι σε Πανιώνιο με Ζορόσκι, Γιαννούλη, Κένταλ, Μπάξτερ, Καλαμπόκη, Σάκοτα), χάνει από Πανελλη΄νιο (Γκράντι, Γκόλεματς, Κέλι, Όστοϊτς κλπ) και τον Άρη του Μάσεϊ, κερδίζει τον ΠΑΟΚ με 27 πόντους (αφήνοντας τον Κουτλουάι στους 3) για να πάει υποβιβασμένο στο ΟΑΚΑ και να χάσει.

Η συνολική συγκομιδή στο δεύτερο γύρο με την ομάδα που έφτιαξε ο Πεδουλάκης ήταν 7-6 (δηλαδή τέταρτο καλύτερο στην Α1, ναι με το Βαρδαβα...) και με τη νίκη του Κουφού στον πρώτο γύρο υποβιβάζεται με 8. Σημείωση ότι σε αντίθεση με αυτά που λένε μερικοί, μια χαρά μπάσκετ έπαιζε το Ρέθυμνο, ο Πεδουλάκης δεν είναι προπονητής του τσούκου-τσούκου, έβαζε 75άρες στον Παναθηναϊκό, 95άρες στη Ν. Σμύρνη, 78 μέσα στο Μαρούσι κλπ. Το ότι ο Παναθηναϊκός παίζει στις λίγες κατοχές σήμερα έχει να κάνει με τις επιθετικές λύσεις που δεν έχει, λόγω υλικού.


Οκ, δε χρειαζόταν να κατεβάσεις όλο το google για να μάθω εγώ πώς και γιατί έπεσε το Ρέθυμνο.
Για να μην τα πολυλογούμε έχουμε και λέμε.
1) Όταν ο Πεδουλάκης πάει καλά (π.χ) Περιστέρι, έχει να κάνει με τις ικανότητές του. Το ότι έτυχε εκείνη την περίοδο να έχει και παιχταράδες δεν αξιολογείται καν.
2) Τα ρόστερ παίζουν μπάσκετ αλλά και δεν παίζουν. Παίζουν όταν δεν πάει καλά ο Πεδουλάκης γιατί τι να σου κάνει με αυτούς που έχει? Και δεν παίζουν όταν πάει καλά γιατί είναι προπονηταράς.
3) Ο Πεδουλάκης όταν αποτυγχάνει ( αποτυγχάνει δεν είναι η κατάλληλη λέξη. Ο Πεδουλάκης δεν αποτυγχάνει ποτέ, κάτι σαν τον Τσάκ Νόρις ένα πράμα, ας πούμε όταν πάει λιγότερο καλά από το αναμενόμενο) δε φταίει ποτέ. Θα φταίνε ή οι διοικήσεις τύπου Δρόσου ή οι διοικήσεις που δεν του παίρνουν όποιους θέλει ή οι προηγούμενοι προπονητές που γέμισαν το ρόστερ με μπάζα.
4) Ο Πεδουλάκης πήγε στον τελικό του Eurocup. Eδώ το ρόστερ, δεν παίζει μπάσκετ. Εργο Πεδουλάκη. Την ίδια χρονιά τερμάτισε στη μέση και κάτω της Α1. Τι να σου κάνει με αυτό το ρόστερ?
5) Ο Πεδουλάκης πήγε στον Πανελλήνιο πετυχημένος. Εκανε ότι έκανε αλλά δεν έχει και πολλή ευθύνη γιατί η ομάδα ήταν του Πετρόπουλου όχι δική του. Την επόμενη χρονιά απολύθηκε στη μέση της σεζόν. Ήταν πετυχημένος και στον Πανελλήνιο.
Ουυυυφφφφφ!!! Στα 20 χρόνια προπονητικής καριέρας περίπου ο Πεδουλάκης είναι ένας απόλυτα πετυχημένος προπονητής που η κακούργα η κενωνία τον καταδίκασε να κυμαίνεται μεταξύ Περιστερίου/Ρεθύμνου/ ΠΑΟΚ /Πανελληνίου και επιτέλους «γύρισε ο τροχός» και ανέλαβε ομάδα με 6 Ευρωπαϊκούς τίτλους. Τα περσινά μόνο ο Πεδουλάκης μπορούσε να τα κάνει (δοκίμασε και κανένας άλλος? Για να ρωτήσω κι εγώ όπως εσύ) αλλά φέτος είναι πολύ δύσκολο να τα ξανακάνει. Εάν τα ξανακάνει θα οφείλεται στον προπονητικό του οίστρο μια και το ρόστερ μας είναι για πέταμα. Εάν δεν τα ξανακάνει και μια το ρόστερ παίζει μπάσκετ, ε τι να σου κάνει με τέτοιο ρόστερ (στον επόμενο τόνο το ρόστερ δε θα παίζει μπάσκετ....στον επόμενο τόνο το ρόστερ θα παίζει μπάσκετ...στον επόμενο τόνο το ρόστερ δε θα παίζει μπάσκετ και ότι καταφέρει θα είναι έργο πεδουλάκη...στον επόμενο τόνο το ρόστερ θα ματαξαναπαίζει μπάσκετ...)





QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 14:34 ) *
Λοιπόν, έχω και βαλίτσες να φτιάξω, δεν πρόκειται να τον πείσω τον bbplayer ότι μόνος του είπε ότι ο λόγος που ο Πεδουλάκης δεν κέρδισε τον Ομπράντοβιτς του διπλάσιου μπάτζετ μέσα στην Τουρκία ήταν οι διαιτητές, κατά τ' άλλα δεν μπορεί ο άνθρωπος, μόνο κάτι Μπαρτσελόνες πάει να αποκλείσει. Όταν τον διώξουμε, θα δούμε μπασκετάρα με το ίδιο υλικό και θα έρθει καμιά προπονητούκλα για να φύγει κι ο Παναθηναϊκός από την ανυποληψία του Πεδουλάκη.


κατευόδιο! και μην ποστάρεις για να πείσεις κανέναν, δεν κατέχεις την απόλυτη αλήθεια
yorgos
Θελκτικό μπάσκετ παραδοσιακά παίζουν η Ολύμπια Λιουμπλιάνας, η Λιέτουβος Ρίτας και η Καντού... Από τις τωρινές οπωσδήποτε η Μπάγερν, όπως και η Σάσαρι στην Ιταλία, σε μεγάλο βαθμό η Μάλαγα, η περσινή Αρμάνι που ήταν παιδική χαρά, και φυσικά η Ρεάλ, που έχει τους παίκτες να το κάνει και να παίρνει αποτελέσματα. Και το κάνει γιατί έχει το μπάτζετ να έχει το Σέρχι, το Ρούντι, το Μίροτιτς που είναι από αυτούς που μπορούν να παίξουν αυτό το παιχνίδι κερδίζοντας. Αν δεν έχεις αυτούς, ή παίζεις στρωτά ή κάνεις την Ολύμπια Λιουμπλιάνας και σου λένε "βρε καλώς τα τα παιδιά, πάρτε 20 ποντάκια να'χετε".

Ο Παναθηναϊκός ΔΕΝ προσπαθεί να παίξει σαν τη Λιμόζ, αν αυτό κατάλαβες, κάτι κάνεις λάθος. Ο Παναθηναϊκός όπως ήταν δεν μπορούσε να τρέξει γιατί ο ένας άσος του είναι 34 χρονών και διακρίνεται για το σετ του παιχνίδι και ο άλλος κουτσός από το Ευρωμπάσκετ. Τώρα που έχει κι έναν άσο που τρέχει, θα τρέξει όποτε του βγει. Αυτό δε σημαίνει ότι θα κάνει το σετ παιχνίδι του πιο γρήγορο, αλλά ότι επιτέλους θα βγάζει αιφνιδιασμούς, δεν τους είπε ποτέ ο Πεδουλάκης να μην βγάζουν αιφνιδιασμούς.

Φυσικά δεν πρόκειται να προσπαθήσει να παίξει πιο loose άμυνα, πρώτον γιατί θα ήταν χαζό και δεύτερο διότι με το Ράιτ αν κάνει κάτι η άμυνά του είναι να δυναμώσει και μάλιστα με παίκτη που κλέβει μπάλες και τρέχει μόνος του. Δεν έχουμε ψηλό να παίξει πλάτη κι αυτό το πρόβλημα παραμένει και στο σετ μας παιχνίδι είναι μεγάλο θέμα, αλλά θα παίζουμε περισσότερο στο ζωγραφιστό με το Ράιτ να πηγαίνει όλα τα iso εκεί (και να μοιράζει στο spin, το' χει αυτό), τα σπλιτ άουτς θα συνεχιστούν, μη σου πω θα ενταθούν κιόλας. Χαρισματικό σκόρερ εξακολουθεί να μην έχει η ομάδα, εξ' ου και η δυσκολία στο σκοράρισμα που αντιπαρέρχεται με την πολύ αποτελεσματική άμυνα.

Αν θέλουμε παίκτη με ποστ παιχνίδι, θα πρέπει να τον πληρώσουμε. Δε βλέπω διάθεση από κανεναν για κάτι τέτοιο, η ομάδα δεν έχει το απαραίτητο μπάτζετ, το λιγοστό που υπήρχε πήγε στις ευφυείς επιλογές του πρόεδρα. Ο μόνος που μπορεί να παίξει ΚΑΠΩΣ με πλάτη είναι τόσο Βιτάμ που έκανε σήμερα το Σαρικό να μοιάζει με το Σακίλ, και ορθώς δεν παίζει λεπτό όποτε η αντίπαλοι έχουν παίκτη ελαφρώς καλύτερο από το Σαρικό, δηλαδή σχεδόν πάντα.
bbplayer
QUOTE (priest @ Mar 2 2014, 14:43 ) *
Εχει καταντησει κουραστικη η προπονητολογια.Ειδικα αυτην την περιοδο δεν εχει κανενα νοημα να αναφερομαστε σε αλλους προπονητες!!!


έχει απόλυτο δίκιο και συγγνώμη από τη μεριά μου. Δεν πρόκειται να επανέλθω
yorgos
QUOTE
κατευόδιο! και μην ποστάρεις για να πείσεις κανέναν, δεν κατέχεις την απόλυτη αλήθεια
ΟΚ το αφήνω κι εγώ. Άμα απολύσουμε τον Άρτζι, τα ξαναλέμε, κουράσαμε και τον κοσμάκη.
manj13
Θα εισηγηθω σε καποιο μοντ μεχρι και το κλειδωμα του τοπικ μιας κι ακομη και για μενα που το ανοιξα ΔΕΝ συντρεχει λογος υπαρξης του!!!
Αλλα αμα στον επομενο αγωνα του ΠΑΟ δω evilmonkey.gif τον τιτλο του τοπικ σε καμμια ΠΕΝΗΝΤΑΡΙΑ ΠΟΣΤ.... shot.gif shot.gif guns.gif guns.gif guns.gif angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif ugly1.gif ugly1.gif
bbplayer
δε νομίζω ότι πρέπει να το κάνεις αυτό. γιατί να κλειδωθεί? άστο , όλο και κάποιος μπορεί να θέλει να ποστάρει. άλλωστε δεν ενοχλεί και κανέναν.

Για να δεις τον τίτλο του σε καμια 50αριά ποστ , θα πρέπει να χάσουμε από την Κάχα (κούφια η ώρα), οπότε δεν θα τον δεις 99,9%
yorgos
QUOTE
“Πυροτεχνήματα” εμφανίζονται κατά καιρούς, η συνέπεια είναι αυτή που σε καταξιώνει

Α μπράβο. Μόνο που για να δείξεις συνέπεια πρέπει να μη σε έχουν απολύσει στην πρώτη στραβή, αυτό δηλαδή που κάνουμε στην Ελλάδα και στο οποίο συνηγορούν τα επιχειρήματά σου τύπου "δεν κάνει για παραπάνω". Αθάνατο ελληναριό.

QUOTE
1) Όταν ο Πεδουλάκης πάει καλά (π.χ) Περιστέρι, έχει να κάνει με τις ικανότητές του. Το ότι έτυχε εκείνη την περίοδο να έχει και παιχταράδες δεν αξιολογείται καν.

Δεν έτυχε καλέ μου, δεν έπεσαν από τον ουρανό οι παίχτες, ούτε ήρθαν με κλήρωση. Ο Πεδουλάκης τους έφερε και μάλιστα με μπάτζετ τυρόπιτας. Αυτό λέμε, ότι ό,τι μπάτζετ κι αν έχει πάρει, έχει καταφέρει να φτιάξει αναλογικά πιο αξιόμαχο ρόστερ. Εσύ μου χρησιμοποιείς ως επιχείρημα το ότι παραδιαλέγει καλούς παίκτες και μάλιστα φτηνά! Παράνοια κανονική....

QUOTE
Ο Μαυροκεφαλίδης γιατί ειναι εξαφανισμένος? Είναι τόσο άχρηστος όσο δείχνει να είναι? Κι εάν ναι γιατί τον πήραμε?
Γιατί ο ΔΓ είχε πει στην Πράσινη ότι θα πάρει παίκτη μέσα από τα χέρια του Ολυμπιακου.
QUOTE
Το ρόστερ μας δεν είναι ένα μάτσο άχρηστοι όπως επιμένεις να τους εμφανίζεις.
Δεν είπα ότι είναι άχρηστοι. Είπα ότι είναι μια χαρά για το μπάτζετ που έχουμε (χάρη στις επιλογές Άρτζι τύπου Γκιστ, Λάσμε κλπ κι όχι τα ταγάρια του ΔΓ) και πως με τέτοια σύνθεση (χωρίς γρήγορο κοντό υγιή) αυτό το μπάσκετ έπρεπε να παίξουμε. Τώρα με το Ράιτ θα παίξουμε κάπως διαφορετικά, αλλά τα προβλήματα από τις επιλογές του πρόεδρα παραμένουν. Επίσης είπα ότι το ροστερ μας δεν έχει καμία σχέση με αυτό της Μπαρτσελόνα και γι' αυτό θα πρέπει να την παίξουμε χαμηλά στο σκορ. Τα περί άχρηστων τα λες εσύ, εγώ ίσα-ίσα πιστευω πως αξιοποιούνται και καλά.
QUOTE
Την επόμενη χρονιά απολύθηκε στη μέση της σεζόν. Ήταν πετυχημένος και στον Πανελλήνιο.

Επιμένεις απελπισμένα να βρεις μια αποτυχημένη χρονια Πεδουλάκη... Θες τώρα να αναλύσουμε γιατί έφυγε από τον Πανελλήνιο και τι αποτελέσματα είχε ή θα σε κουράσει πάλι το google;

QUOTE
Τα περσινά μόνο ο Πεδουλάκης μπορούσε να τα κάνει (δοκίμασε και κανένας άλλος? Για να ρωτήσω κι εγώ όπως εσύ)
Ναι, δοκίμασε όλη η Ευρώπη να κερδίσει τον Ολυμπιακό και πήρε τον πέοντα. Δοκίμασε ο Πεδουλας κι έκανε 4-0...
QUOTE
Εάν τα ξανακάνει θα οφείλεται στον προπονητικό του οίστρο μια και το ρόστερ μας είναι για πέταμα.στον επόμενο τόνο το ρόστερ δε θα παίζει μπάσκετ....στον επόμενο τόνο το ρόστερ θα παίζει μπάσκετ
Το ρόστερ πάντα παίζει μπάσκετ και διαμορφώνεται ανάλογα με το μπάτζετ (που κατ' εσέ δεν παίζει ρόλο), έχεις μπλέξει το μπάτζετ με το ρόστερ. Παγκοσμίως σε όλα τα σπορ σε όλες τις χώρες η αξιολόγηση των προπονητών γίνεται ως εξής: τι μπάτζετ είχες, τι ρόστερ έφτιαξες με το αυτό το μπάζτετ και τι αποτέλεσμα πέτυχες. Ε, ο Πεδουλάκης είναι ένας προπονητής που στην καριέρα του αν έπαιρνε μπάτζετ για 4, έφτιαχνε ρόστερ για 7 κι έπαιρνε αποτέλεσμα για 8. Πέρυσι με το μπάτζετ που πήρε και ήταν για 4, έφτιαξε μια ομάδα του 7 κι έφερε αποτέλεσμα του 9. Φέτος το μπάτζετ είναι πάλι χαμηλό, αλλά ουσιαστικά χαμηλότερο γιατί 3 από τις επιλογές του ρόστερ δεν έγιναν από τον Πεδουλάκη αλλά από το ΔΓ για δική του ματαιοδοξία, ενώ ο τέταρτος επεβήθη από τη διοίκηση να παραμείνει και χωρίς αντικαταστάτη (παρά μόνο τώρα) επειδή ήταν κουτσός. ΜΕ αυτα τα δεδομένα η απόδοση και διαχείριση από τον ΠΕδουλάκη είναι πάρα πολύ καλή.


ΤΕΛΟΣ, καλό μου ταξίδι, βαλίτσα δεν έφτιαξα.
bbplayer
QUOTE (yorgos @ Mar 2 2014, 21:10 ) *
Ναι, δοκίμασε όλη η Ευρώπη να κερδίσει τον Ολυμπιακό και πήρε τον πέοντα. Δοκίμασε ο Πεδουλας κι έκανε 4-0...
Το ρόστερ πάντα παίζει μπάσκετ και διαμορφώνεται ανάλογα με το μπάτζετ (που κατ' εσέ δεν παίζει ρόλο), έχεις μπλέξει το μπάτζετ με το ρόστερ. Παγκοσμίως σε όλα τα σπορ σε όλες τις χώρες η αξιολόγηση των προπονητών γίνεται ως εξής: τι μπάτζετ είχες, τι ρόστερ έφτιαξες με το αυτό το μπάζτετ και τι αποτέλεσμα πέτυχες. Ε, ο Πεδουλάκης είναι ένας προπονητής που στην καριέρα του αν έπαιρνε μπάτζετ για 4, έφτιαχνε ρόστερ για 7 κι έπαιρνε αποτέλεσμα για 8. Πέρυσι με το μπάτζετ που πήρε και ήταν για 4, έφτιαξε μια ομάδα του 7 κι έφερε αποτέλεσμα του 9. Φέτος το μπάτζετ είναι πάλι χαμηλό, αλλά ουσιαστικά χαμηλότερο γιατί 3 από τις επιλογές του ρόστερ δεν έγιναν από τον Πεδουλάκη αλλά από το ΔΓ για δική του ματαιοδοξία, ενώ ο τέταρτος επεβήθη από τη διοίκηση να παραμείνει και χωρίς αντικαταστάτη (παρά μόνο τώρα) επειδή ήταν κουτσός. ΜΕ αυτα τα δεδομένα η απόδοση και διαχείριση από τον ΠΕδουλάκη είναι πάρα πολύ καλή.


ΤΕΛΟΣ, καλό μου ταξίδι, βαλίτσα δεν έφτιαξα.


Δυο πράγματα λένε τα γεγονότα , αλλά εσύ λες τα δικά σου . Τα γεγονότα λένε ότι ο Σλούκας , ο Μάντζαρης, ο Άντις, ο Χάινς που ήρθε από τη Μπάμπεγκ , ο Παπ στα 21 του , ο Πρίντεζης και λοιποί έκαναν δυο φορές την Ευρώπη να παραμιλάει και εάν η πρωτη ήταν έκπληξη και “συνωμότησε το σύμπαν”, η 2η δεν ήταν. Κι εσύ μέμφεσαι το ρόστερ σου σαν άχρηστο.
Το άλλο που λένε τα γεγονότα, είναι ότι εγώ ποτέ δεν είπα ότι κάτω από τις δεδομένες συνθήκες θέλω να μου πάρει την Ευρωλίγκα ο Πεδουλάκης! Πουθενά δεν το είπα. Λέω να κάνει ότι έκανε και ο Βουγιοσεβιτς που με 1,5 εκ μπάτζετ πήγε ΦΦ και έχασε σε νεκρό χρόνο την είσοδό του στον τελικό, κόντρα σε μια ομάδα των 30εκ. Αφού σύμφωνα με τα όσα υποστηρίζεις “τα μπάτζετ παίζουν μπάσκετ”, ο Πεδουλάκης που έχει να διαχειριστεί πάνω από 10 λογικά θα το κάνει κάποια στιγμή. Τι λες? Θα το κάνει? Χλωμό ε? Και ξέρεις γιατί δεν θα το κάνει? Γιατί και οι δυο …οι αποπάνω έχουν άποψη για το μπάσκετ, ξέρουν μπάσκετ και μπαίνουν για να παίξουν μπάσκετ
yorgos
QUOTE
Αφού σύμφωνα με τα όσα υποστηρίζεις “τα μπάτζετ παίζουν μπάσκετ”, ο Πεδουλάκης που έχει να διαχειριστεί πάνω από 10 λογικά θα το κάνει κάποια στιγμή. Τι λες? Θα το κάνει? Χλωμό ε?

Καθόλου χλωμό αν τον αφήσουν να δουλέψει, όπως αφήνουν το Βουγιόσεβιτς επί πάρα πολλά χρόνια. Και δεν το βλέπω χλωμό διότι αυτό κάνει σε όλη του την καριέρα: να βρίσκει παίκτες των οποίων η αξία είναι ανώτερη της τιμής απόκτησής τους και να φέρνει αποτελέσματα ανώτερα του αναμενομένου βάσει του μπάτζετ που του δίνουν. Ήδη έχει δώσει εξαιρετικό δείγμα στον Παναθηναϊκό επ' αυτού.
Nik Tepits
Καλα, δεν καταλαβαινω γιατι ο ενας θελει να επιβαλει την αποψη του στον αλλο.

Ο Πεδουλακης περσυ, σωθηκε επειδη πηραμε το πρωταθλημα. Ξεχναμε τα ματς με Μπαρτσελονα; Επαιξαν ζωνη, και δεν μπορουσαμε να βρουμε αντιδοτο για να τη σπασουμε! Ο προπονητης γιστι ειναι δηλαδή; Οχι και με την πρωτη στραβη, λεμε να φυγει ο Πεδουλακης. Σωστα χρεωνεται τους Γκιστ και Λασμε, αλλα ομοιως πρεπει να παρει ευθηνη γι Μαυρο, Φωτση, Ουκιτς. Οκ, τους ηθελε ο ΔΓ. Ο Πεδουλακης δεν εχει λογο στο σχεδιασμο; Που ειναι τελειως λαθος, δεν χρειαζομασαν τον Μαυρο, ουτε τον Μαικ, και ελεος δεν λεγαμε ολο τον χρονο οτι ΔΔ χρειαζεται εναν πρωτοκλασσατο ασσο για να τον ξεκουραζει; Με συγχωρειτε, για τον σχεδιαμο εχει αποκλειστικη ευθηνη ο προπονητης. Αμα ειχε αριχιδια, επρεπε να πει στον ΔΓ, οτι θελει 2ο πενταρι στη θεση του Σοφο, και ασσο βαρβατο, και οχι Μαυρο, Μαικ που σκουπιζουν τους παγκους. Αλλιως να παρατηθει, τι σκατα ο προεδρος κανει τον προπονητη;

Δυστηχως, οπως λενε αλλοι επειδη νικαμε τον Ολυμπιακο, του συγχωρουνται τα παντα. Καταντια παιδες, απλα καταντια. Κανεις δεν θελει να παιζουμε αλα ΝΒΑ, ξερουμε πως εχει χτιστει ο χαρακτηρας της ομαδας και οτι ολα ξεκινουν απ την αμυνα. Αλλα οχι και να βλεπεις τον ΔΔ να πρεπει να παιζει 35λεπτα και να λιωνει, ετσι και ο Λασμε κανει φαουλ νωρις εχουμε τελειωσει, ετσι και ο αντιπαλος εχει δυνατο 5αρι, δεν εχουμε ψηλο να ματσαρει, το τρυκ με τους ψηλους μας να παιζουν τους αντιπαλους κοντους δεν μπορει να βγαινει παντα...οταν οι αντιπαλοι εχουν καλους σουτερ, χανουμε χωρις σκεψη. Ετσι με Μπαρτσα, Μαλαγα και Αρμανι. Ειδατε εσεις περιφερειακη αμυνα;
Με λιγα λογια, εχει τρελλα κολληματα ο Πεδουλακης. Αμα του βγει το πλανο με αυτην την αμυνα, καλως. Αλλιως δεν υπαρχει εναλλακτικο σχεδιο! σορρυ αλλα ειναι πολυ λιγος, δεν ειναι παντα θεμα μπατζετ τι να λεμε τωρα;
bbplayer
QUOTE (Nik Tepits @ Mar 2 2014, 21:39 ) *
Καλα, δεν καταλαβαινω γιατι ο ενας θελει να επιβαλει την αποψη του στον αλλο.


όχι φίλε μου, δεν έχω καμια τέτοια πρόθεση εγώ γι αυτό και σταμάτησα πρώτος. και γενικά δεν ποστάρω ποτέ με τέτοιο σκεπτικό.
SG3ptshooter
Ο Αναστασίου! laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.