Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
dizzy_fingers
QUOTE
Ρε συ, έγκυο τον έκανες τον άνθρωπο?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

QUOTE
Πάντως, είναι από τις λιγοστές λύσεις που δεν σου πουλάνε βοηθήματα, λάστιχα, βάρη και άλλες βλακείες που μόνον τραυματισμούς φέρνουν

Αυτό είναι το θετικό του προγράμματος.
Κατά κάποιον τρόπο η άσκηση είναι "φυσική" και δεν περικλείει έξτρα πράγματα τα οποία περιπλέκουν την άσκηση.
It's just you the floor...and the air! smile.gif
peja
Coach...εσύ που πολλά ξέρεις και ο νους σου κατβάζει, εάν ο αθλητής έχει πρόβλημα με την μέση (συγκεκριμένα με το ισχίο) και πρόβλημα με τον αυχένα, τι ασκήσεις πρέπει να αποφεύγει και ποιες πρέπει να κάνει με τα βάρη....?
tsops
QUOTE(peja @ Jul 4 2006, 05:01 PM)
Coach...εσύ που πολλά ξέρεις και ο νους σου κατβάζει, εάν ο αθλητής έχει πρόβλημα με την μέση (συγκεκριμένα με το ισχίο) και πρόβλημα με τον αυχένα, τι ασκήσεις πρέπει να αποφεύγει και ποιες πρέπει να κάνει με τα βάρη....?
*


Καλημέρα. Αναλόγως με το πόσο σημαντικό είναι το πρόβλημα πόνων της μέσης ή αντίστοιχα μικροδυσλειτουργίας όπως πχ. σκολίωση, πρέπει να αποφεύγονται και διαφορετικές ασκήσεις.

Η άσκηση που πρέπει να αποφεύγεται ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, είναι η άρση θανάτου (έλξη μεγάλου βάρους με σκυμμένη μέση) και σαφώς χρειάζεται επιπρόσθετο ειδικό ζέσταμα και χρήση ζώνης γενικότερα για ασκήσεις μέσης. Επίσης, πρέπει να κάνεις πολλές ασκήσεις κοιλιακών και ραχιαίων, ώστε να δυναμώσεις τη "βάση" της μέσης σου και να κάνει και αρκετούς, πλάγιους κοιλιακούς.

Για τον αυχένα όμως, εδώ είναι λίγο θέμα. Γιατί εάν το πρόβλημα δεν είναι λόγω πχ. αλάτων, αλλά λόγω μυών ή/και νεύρων, όλες οι ασκήσεις πλάτης και ώμων πρέπει να αποφεύγονται. Τι πρόβλημα έχεις στον αυχένα? bball.gif
tsops
QUOTE(peja @ Jul 4 2006, 05:01 PM)
Coach...εσύ που πολλά ξέρεις και ο νους σου κατβάζει, εάν ο αθλητής έχει πρόβλημα με την μέση (συγκεκριμένα με το ισχίο) και πρόβλημα με τον αυχένα, τι ασκήσεις πρέπει να αποφεύγει και ποιες πρέπει να κάνει με τα βάρη....?
*


Μη το ξεχάσω. Αν θέλεις να μου πεις λεπτομέρειες για το θέμα σου, στείλε πμ. Εύχομαι να βοήθησα smile.gif
dizzy_fingers
QUOTE(tsops)
και να κάνει και αρκετούς, πλάγιους κοιλιακούς.

Μπορείς να μας πεις καμιά καλή άσκηση για τους πλάγιους κοιλιακούς?
Υποθέτω πως ποτέ δεν έκανα σωστές (ή δεν τις έκανα σωστά) ασκήσεις, γιατί πάντοτε ήθελα πολλές επαναλήψεις για να αρχίσω να νιώθω "κάψιμο" και όταν τέλειωνα, η δουλειά που ένιωθα ότι έγινε (πιάσιμο), ήταν λιγότερο εμφανής απ'ότι με τους μπροστινούς κοιλιακούς.


Επίσης, να ρωτήσω κάτι που είχα ρωτήσει παλιότερα, αλλά δεν απαντήθηκε, σχετικά με τα βάρη.
Είναι καλό να γίνονται πριν, ή μετά την προπόνηση?
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 5 2006, 05:16 PM)
QUOTE(tsops)
και να κάνει και αρκετούς, πλάγιους κοιλιακούς.

Μπορείς να μας πεις καμιά καλή άσκηση για τους πλάγιους κοιλιακούς?
Υποθέτω πως ποτέ δεν έκανα σωστές (ή δεν τις έκανα σωστά) ασκήσεις, γιατί πάντοτε ήθελα πολλές επαναλήψεις για να αρχίσω να νιώθω "κάψιμο" και όταν τέλειωνα, η δουλειά που ένιωθα ότι έγινε (πιάσιμο), ήταν λιγότερο εμφανής απ'ότι με τους μπροστινούς κοιλιακούς.
Επίσης, να ρωτήσω κάτι που είχα ρωτήσει παλιότερα, αλλά δεν απαντήθηκε, σχετικά με τα βάρη.
Είναι καλό να γίνονται πριν, ή μετά την προπόνηση?
*



Θα βάλω συγκεκριμένες ασκήσεις για πλάγιους κοιλιακούς αύριο. Για το κάψιμο, να μιλήσουμε γιατί μου φαίνεται λίγο περίεργο. Μήπως τις εκτελείς γρήγορα ή ημιτελώς? Ο αριθμός των επαναλήψεων δεν έχει σχέση με το κάψιμο βασικά. Η μορφή της άσκησης και η εκτέλεση είναι η ουσία. Όταν βρεθούμε από κοντά θα μου δείξεις πως τις κάνεις και θα σου πω αν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι (αυτό δεν ξέρω βέβαια αν είναι καλό ή κακό για σένα! laugh.gif )

Τώρα, το πριν και το μετά δεν είναι τόσο σχετικό όσο η περίοδος και το κλίμα. Δηλαδή, το καλοκαίρι, τα βάρη γίνονται συνήθως νωρίς το πρωϊ και η προπόνηση απόγευμα ενώ το χειμώνα, γίνεται η απογευματινή προπόνηση και ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα με βάρη και μετά αποθεραπεία σε πισίνα. Φυσικά, τα παραπάνω γίνονται μόνον σε ομάδες υψηλού επιπέδου φυσικής κατάστασης. Μπορώ να επεκταθώ λεπτομερώς στα βάρη πριν, κατά και μετά την αγωνιστική περίοδο εφόσον το επιθυμείτε. biggrin.gif
dizzy_fingers
Οτιδήποτε έχει σχέση με βάρη, νομίζω πως ενδιαφέρει πολλά άτομα στο φόρουμ και εκτός. smile.gif

QUOTE
Μήπως τις εκτελείς γρήγορα ή ημιτελώς?

Σίγουρα τις εκτελώ λάθος.
Τί από τα δύο αυτά κάνω λάθος, θα το καταλάβεις από κοντά. wink.gif
womanplayer
Μπορώ να επεκταθώ λεπτομερώς στα βάρη πριν, κατά και μετά την αγωνιστική περίοδο εφόσον το επιθυμείτε. biggrin.gif
*

[/quote]
φυσικα και το επιθυμουμε !!!!! πεσ μασ 69.gif
tsops
[quote=womanplayer,Jul 5 2006, 07:43 PM]
Μπορώ να επεκταθώ λεπτομερώς στα βάρη πριν, κατά και μετά την αγωνιστική περίοδο εφόσον το επιθυμείτε. biggrin.gif
*

[/quote]
φυσικα και το επιθυμουμε !!!!! πεσ μασ 69.gif
*

[/quote]

OK. Θα αναφέρω κάποια πράγματα, αλλά δεν έχει νόημα να γράφω ατέλειωτα κείμενα τα οποία σε πολλούς από εσάς μπορεί να φαίνονται από κινέζικα έως tangerine. Πρέπει να ρωτάτε, να διευκρινίζετε και να αντιπαραβάλλετε τις απόψεις σας, δεδομένου ότι οι ασκήσεις αυτές δεν είναι για παιδάκια και για να τις κάνει κάποιος πράξη πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά την εφαρμογή και την εκτέλεσή τους. biggrin.gif
womanplayer
ok, προσωπικα θελω να μου γραψεις ασκησεις με βαρη στην αγωνιστικη περιοδο για αντοχη στην δυναμη και εκρηκτικοτητας ! bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif
V@Roxe##13
Eιμαι στην δευτερη εβδομαδα, βασικα την τελειωσα σημερα. Δεν νιωθω καποιον συγκεκριμενο πονο, βασικα δεν νιωθω κανεναν. Μου φαινεται αρκετα καλο προγραμμα. Σοβαρα τα σκουατ χουπς μονο τις Τεταρτες, εγω τα εκανα καθε μερα.
Ρε, δεν ξερω αλλα μου φαινεται οτι αν βγαλω τα σκουατ χουπς δεν θα με βοηθησει και τοσο πολυ, γιατι το προγραμμα δεν θα ειναι και πολυ σκληρο.
Κατι αλλο στα μπερν αουτς ποσα εκατοστα πηδαμε, και ποσα στα θερστ απς??? Πειραζει αν τις μερες που κανω το προγραμμα, προπονουμε κιολας? Ατομικα εννοειται!!! Το σχινακι και οι επιταχυνσεις βοηθαν καθολου
Αν το φτασω ως το τελος, ποσο θα βελτιωθει το αλμα μου???
dizzy_fingers
QUOTE
Σοβαρα τα σκουατ χουπς μονο τις Τεταρτες, εγω τα εκανα καθε μερα.

ΜΟΝΟ τις Τετάρτες. Αν συνεχίσεις έτσι, σε 4 βδομάδες δε θα μπορείς να σηκωθείς από το κρεββάτι σου.


QUOTE
Ρε, δεν ξερω αλλα μου φαινεται οτι αν βγαλω τα σκουατ χουπς δεν θα με βοηθησει και τοσο πολυ, γιατι το προγραμμα δεν θα ειναι και πολυ σκληρο.

Ακολούθα ΠΙΣΤΑ το πρόγραμμα.
Αν σου φαίνεται εύκολο τώρα, στις τελευταίες εβδομάδες θα σου φαίνεται γολγοθάς.
Όσο σημαντικό, λοιπόν, είναι στην αρχή να μην κάνεις περισσότερες επαναλήψεις απ'όσο χρειάζεται, άλλο τόσο σημαντικό θα είναι στο τέλος να μην κάνεις λιγότερες απ'όσο χρειάζεται.
Κοινώς, έχε υπομονή γιατί θα χρειαστείς τις δυνάμεις σου στο τέλος.
Ακολούθα τις οδηγίες κατά γράμμα και μην είσαι ανυπόμονος.


QUOTE
Κατι αλλο στα μπερν αουτς ποσα εκατοστα πηδαμε, και ποσα στα θερστ απς???

Δεν έχει εκατοστά.
Όσο πιο ψηλά μπορείς, όσο πιο δυνατά μπορείς και όσο πιο έντονα μπορείς.
Πρέπει να βάζεις το 100% στις ασκήσεις, ειδάλλως δε θα δεις βελτίωση. Ίσως γι'αυτό δε σου φαίνεται τόσο σκληρό το πρόγραμμα.

QUOTE
Πειραζει αν τις μερες που κανω το προγραμμα, προπονουμε κιολας? Ατομικα εννοειται!!! Το σχινακι και οι επιταχυνσεις βοηθαν καθολου

Δε θα το συνιστούσα να έκανες έντονη προπόνηση...κανά (δυναμικό) μονάκι ίσως. Αλλά σχοινάκια κι επιταχύνσεις, όχι.

QUOTE
Αν το φτασω ως το τελος, ποσο θα βελτιωθει το αλμα μου???

Αν το φτάσεις μέχρι τέλους θα έχεις τα βαθύτατα συγχαρητήριά μου. 77.gif
Όσο για το άλμα...αυτό ποικίλει από πολλούς παράγοντες.
Από το πόσο έντονα έκανες τις ασκήσεις, από το αν ταλαιπώρησες-τραυμάτισες τους μύες σου, από τη γενετική προδιάθεση, από από από...
Έχω διαβάσει για άτομα που αυξήθηκε 30 εκατοστά το άλμα τους.
Στο site του προγράμματος λέει ότι σε μερικούς αυξήθηκε μέχρι 30 ίντσες, δηλαδή περίπου 75 εκατοστά.

Εγώ που το δοκίμασα, είμαι 1,90 και πριν το πρόγραμμα έφτανα το στεφάνι αλλά δε πηδούσα αρκετά ψηλά για να καρφώνω.
Μετά από 3-4 (δε θυμάμαι) βδομάδες η παλάμη μου έφτανε ολόκληρη πάνω από το στεφάνι.
Εκεί τα παράτησα blush.gif...

Τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα, όμως, δεν ήταν το άλμα, αλλά πολλά άλλα πράγματα.
Εκτίναξη (πηδούσα για ριμπάουντ ψηλότερα από τους άλλους χωρίς να χρειάζεται να "μαζεύω" πολύ), ταχύτητα, αντοχή (περισσότερη ώρα σε στάση άμυνας) και γενικότερα καλύτερη φυσική κατάσταση.
Αυτά κατά τη γνώμη μου ήταν πολύ σημαντικότερα οφέλη από το γεγονός ότι κάρφωνα.
V@Roxe##13
Ο.Κ καλα που μου το ειπες, εγω φτανω το στεφανι αλλα δεν μπορω να καρφωσω καλα, αν και δεν ειναι αυτο που με απαχολει βασικα...
mikri prasini ollandeza
Εγώ έχω να πω πως ό,τι σας λέει ο tsops πρέπει να το κάνετε!!Τα αποτελέσματα θα σας ανταμοίψουν!(όχι ακόμα προσωπική εμπειρία, αλλά φαίνεται πάρα πολύ καλός coach...)
tsops
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Jul 8 2006, 03:07 PM)
Εγώ έχω να πω πως ό,τι σας λέει ο tsops πρέπει να το κάνετε!!Τα αποτελέσματα θα σας ανταμοίψουν!(όχι ακόμα προσωπική εμπειρία, αλλά φαίνεται πάρα πολύ καλός coach...)
*


Ακόμα? χμμμ...σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Έχω λίγο μπλέξει αυτόν τον καιρό με τα της ομάδας αλλά τώρα που ηρεμούμε λίγο, θα επικεντρωθώ και άλλο σε συστήματα, drills και ασκήσεις "καλοκαιριού".

Υπάρχει πολύ υλικό που ανέβασα τις προηγούμενες ημέρες το οποίο θεωρώ ότι σας καλύπτει biggrin.gif
mikri prasini ollandeza
QUOTE(tsops @ Jul 10 2006, 12:35 PM)
χμμμ...σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.



Χεχε...Τίποτα!
trefoil 13
Εξαιτίας έλλειψης χρόνου όλο τον χειμώνα αποθήκευα τα tips,drills κλπ που έγραφε o tsops μηχανικά, χωρίς να τα διαβάζω με σκοπό κάποια στιγμή να τα κοιτάξω.
Πραγματικά, διαβαζοντάς τα μου φαίνονται πολύ χρήσιμα. Υπήρχαν και κάποια που τα κάνω μέσα στο παιχνίδι χωρίς να τα έχω δει ή ακούσει και ξαφνιάστηκα με την τόση λεπτομέρεια σε πράγματα που δύσκολα φαίνονται...
Για αυτό coach, συνέχησε να μας δίνεις και άλλο υλικό για μελέτη και εφαρμογή! biggrin.gif
tsops
QUOTE(trefoil 13 @ Jul 11 2006, 12:55 AM)
Εξαιτίας έλλειψης χρόνου όλο τον χειμώνα αποθήκευα τα tips,drills κλπ που έγραφε o tsops μηχανικά, χωρίς να τα διαβάζω με σκοπό κάποια στιγμή να τα κοιτάξω.
Πραγματικά, διαβαζοντάς τα μου φαίνονται πολύ χρήσιμα. Υπήρχαν και κάποια που τα κάνω μέσα στο παιχνίδι χωρίς να τα έχω δει ή ακούσει και ξαφνιάστηκα με την τόση λεπτομέρεια σε πράγματα που δύσκολα φαίνονται...
Για αυτό coach, συνέχησε να μας δίνεις και άλλο υλικό για μελέτη και εφαρμογή! biggrin.gif
*


Καλημέρα. Χαίρομαι που σου φαίνονται χρήσιμα. Η λεπτομέρεια είναι αυτή που διαχωρίζει αυτόν που μπορεί να βελτιώσει από αυτόν που δεν μπορεί. Να παρατηρείτε τις κινήσεις σας και να προσπαθείτε να τις αναπαράγετε ξανά και ξανά αφενός μεν για να κατανοήσετε τα λάθη σας, αφετέρου για να τις βελτιστοποιήσετε.

Υλικό θα έχετε. Ιδιαίτερα από το χειμώνα θα έρθουν πολλά πράγματα! biggrin.gif
mikri prasini ollandeza
Ρε παιδιά...ο tsops μερικές φορές δε μυρίζει coach απ΄το χιλιόμετρο?????????
tsops
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Jul 11 2006, 07:44 PM)
Ρε παιδιά...ο tsops μερικές φορές δε μυρίζει coach απ΄το χιλιόμετρο?????????
*


laugh.gif Γειά σου βαζελάκι με τις ωραίες σου ατάκες! biggrin.gif

Παίδες, έρχεται περίοδος χαλάρωσης αλλά και συντήρησης. Συνοπτικά, αναφέρω εκ νέου ότι (αναλυτικά) σας έχω γράψει παραπάνω :

1. να εφιδρώνεστε τακτικά. Το νερό είναι το πιο σημαντικό συστατικό για να λειτουργήσει σωστά το σώμα σας.
2. Εκμεταλευτείτε τη θάλασσα, όχι μόνον τις....ξαπλώστρες της παραλίας. Κολυμπήστε αρκετά είτε με πρόσθιο, είτε με ύπτιο είτε κρόουλ.
3. Δοκιμάστε να τρέξετε λίγο στην άμμο με το νερό μέχρι το γόνατο εφόσον είναι εφικτό (αυτή η άσκηση είναι ιδιαίτερα σημαντική)
4. μπείτε βαθιά μέσα στη θάλασσα όπου δεν φτάνουν τα πόδια σας κάτω και κάνετε ασκήσεις κοιλιακούς (κυρίως έλξεις κοιλιακών). Είναι η πιο αποτελεσματική και ταυτόχρονα δροσερή! άσκηση.
5. Τρώτε πολλά, μικρά γεύματα. Μην καταναλώνετε μεγάλες μερίδες. Τα μικρά γεύματα σας κόβουν και την πείνα. Τα μεγάλα δεν σας προσφέρουν τίποτα.
6. Βάλτε ποικιλία στο διατροφολόγιό σας (ψάρι, κρέας, όσπρια, ζυμαρικά). Τρώτε λαχανικά και φρούτα (το Mohito δεν είναι φρούτο...)
7. Εάν κάνετε βάρη, ακολουθείστε πρόγραμμα, όχι του κεφαλιού σας και εφόσον δεν γνωρίζετε, ρωτήστε με.
8. Ξεκουραστείτε. Όσοι είστε παίκτες / παίκτριες, πρέπει να γεμίζετε μπαταρίες για την περίοδο της προετοιμασίας.
9. Εκμεταλευτείτε τα "αθλήματα" της παραλίας : ρακέτα, beach volley, μπάλα, σκι, είναι ευχάριστα και αποτελεσματικά (το τάβλι δεν είναι...)
10. ΜΗΝ, ΜΗΝ, ΜΗΝ, ΜΗΝ κάνετε υπερβολές σε ποτά και φαγητά. Απλώς, ΜΗΝ...

Με αυτά τα 10 συνοπτικά πραγματάκια, θα σας αφήσω ήσυχους για το καλοκαιράκι. Θα είμαι παρών σχεδόν κάθε μέρα, αλλά πιο πολύ για ερωτήσεις σας και Posting σε άλλε topics. Το Ask the Coach από το χειμώνα θα αλλάξει μορφή και θα γίνει πιο εύχρηστο και πιο εξειδικευμένο με τη βοήθεια του Σπύρου φυσικά τον οποίο προκαταβολικά ευχαριστώ.

Τα λέμε λοιπόν και όσους δεν δω, σας εύχομαι καλές διακοπές! biggrin.gif bball.gif
tsops
QUOTE
συγγνωμη coach...μια ερωτηση.....ο Αστερας Εξαρχειων θα κατεβασει νεανιδες φετος?το λεω γιατι εχει παρει εχει παρει Καππου και Μανε αν δεν κανω λαθος.Χθες συναντηθηκα με την παιχρια σου (τη φιλη μου),καταλαβαινεις φανταζομαι και τα συζηταγαμε.θα γινει χαμος φετος.Δαφνη(κανατε 2 πολυ καλες μεταγραφες) Περιστερι Ανω Λιοσια(αν και εφυγε η Μαννε), Αγια Παρασκευη και Σπορτιγκ αν θελετε αλλα κατα τη γνωμη μου θα ειναι λιγο πιο αδυναμος φετος


Καλημέρα. Έφερα την ερώτησή σου εδώ γιατί οι "fan" της Κωστάκη θα μας κυνηγήσουν! laugh.gif

Θέλετε λοιπόν να πούμε λίγο για τις νεάνιδες φέτος, ε? οκ.

1. Καταρχάς, πρέπει να ομολογήσω ότι φέτος το πρωτάθλημα των νεανίδων θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η γενιά 1988 - 1989, είχε και παιδιά (σαν αριθμό) και πολλά ταλέντα.

2. Αστέρας : ναι, πιστεύω ότι θα κατεβάσει νεάνιδες, αν και με έναν πρόχειρο υπολογισμό μετράω...5 (αν είναι επιβεβαιωμένη η μεταγραφή της Κάππου). Live, womanplayer ή όποιος άλλος έχει πληροφορίες, ας μας πει.

3. Άνω Λιόσια θεωρώ ότι έχουν μία πολύ "γεμάτη" ομάδα κι ας έχει φύγει η Μαννέ, το ίδιο ισχύει και για το Περιστέρι.

4. Αγία Παρασκευή και Σπόρτιγκ παραμένουν πιστοί στην παράδοση τους να κατεβάζουν νεάνιδες και ίσως έχεις δίκιο, ότι είναι λίγο πιο αδύναμοι από πέρυσι, αλλά σε αυτές τις ηλικίες δεν μπορείς να ξέρεις πως θα εξελιχθούν 1-2 παίκτριές σου μέσα στη χρονιά.

5. Στη Δάφνη όντως είπαμε φέτος να κάνουμε τη προσπάθεια με τις νεάνιδες γιατί είχαμε 5 παιδιά που δεν θέλαμε να παίζουν μόνο στο γυναικείο. Έτσι, έφερα τη Σιούκα, τη Καμμένου και τη Συψή που είναι και καλές παίκτριες αλλά και πολύ καλά παιδιά. Επίσης, πήραμε και 2 παιδιά από την επαρχία ενώ επέστρεψαν και 2 παίκτριές μας που δεν κατέβηκαν πέρυσι. Ο στόχος δεν είναι για φέτος αλλά για του χρόνου. Φέτος, θέλουμε να φτιάξουμε τον κορμό biggrin.gif (sorry για το μακροσκελές κείμενο στη Δάφνη, αλλά αν δεν πάρετε τις πληροφορίες από εμένα, από ποιόν θα τις πάρετε? laugh.gif )

6. Άρης Χολαργού : ερωτηματικό εδώ, έχει όντως trefoil τα "νούμερα" για να κατεβάσει νεάνιδες? 39.gif και επίσης, θέλει να κατεβάσει νεάνιδες?

7. Τέλος, η Πανάθα ξέρω και εγώ ότι θα κατεβάσει νεάνιδες (γιαυτό έχασα τη Μίνα φέτος! angry_red.gif ) και είναι ευχάριστο το γεγονός. Αρκεί να τα δουλέψουν τα παιδιά και να μην μείνουν....στο ράφι του χρόνου (Τάφε, προσέχετέ μου τη Μίνα γιατί θα σας σκίσω! laugh.gif )

Basket4, μου αρέσει που ήσουν χθες με τη Κλαίρη και ρωτάς εμένα αν θα κατεβάσει ο Αστέρας!!! laugh.gif

Live, τι λες γενικά εσύ που....ξέρεις πολλά και ο νους σου κατεβάζει? ph34r.gif
Live strong
Απ όσο ξέρω ο Αστέρας θα κατεβάσει νεάνιδες. Με Κάππου τελικά δεν έγινε τίποτα.
Αν ήταν θα είχε ανακοινωθεί επίσημα από τις εφημερίδες. Εκτός αν έγινε κάτι παρασκηνιακά και δεν το έμαθα.
ΟΙ σίγουρες είναι οι Μαννέ, Χρονοπούλου, Μέλνικα, οι δύο κοπέλες από την ΑΕΚ Περιστερίου και δυο μικρές από τις υποδομές με ιδιαίτερα καλή απόδοση… icon_wave.gif
trefoil 13
Με Κάππου δεν έγινε τίποτα. Μένει Σπόρτιγκ.

Ο Άρης Χολαργού πήρε μια κοπέλα από Γαλάτσι, μια από Αίολο, μια που έπαιζε πέρσι Δάφνη(εγώ θα το λέω αυτόwink.gif και άλλη μία. Άρα κατεβάζει νεάνιδες...
basket4
QUOTE(tsops @ Jul 14 2006, 01:09 PM)
Καλημέρα. Έφερα την ερώτησή σου εδώ γιατί οι "fan" της Κωστάκη θα μας κυνηγήσουν! laugh.gif

Θέλετε λοιπόν να πούμε λίγο για τις νεάνιδες φέτος, ε? οκ.

1. Καταρχάς, πρέπει να ομολογήσω ότι φέτος το πρωτάθλημα των νεανίδων θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η γενιά 1988 - 1989, είχε και παιδιά (σαν αριθμό) και πολλά ταλέντα.

2. Αστέρας : ναι, πιστεύω ότι θα κατεβάσει νεάνιδες, αν και με έναν πρόχειρο υπολογισμό μετράω...5 (αν είναι επιβεβαιωμένη η μεταγραφή της Κάππου). Live, womanplayer ή όποιος άλλος έχει πληροφορίες, ας μας πει.

3. Άνω Λιόσια θεωρώ ότι έχουν μία πολύ "γεμάτη" ομάδα κι ας έχει φύγει η Μαννέ, το ίδιο ισχύει και για το Περιστέρι.

4. Αγία Παρασκευή και Σπόρτιγκ παραμένουν πιστοί στην παράδοση τους να κατεβάζουν νεάνιδες και ίσως έχεις δίκιο, ότι είναι λίγο πιο αδύναμοι από πέρυσι, αλλά σε αυτές τις ηλικίες δεν μπορείς να ξέρεις πως θα εξελιχθούν 1-2 παίκτριές σου μέσα στη χρονιά.

5. Στη Δάφνη όντως είπαμε φέτος να κάνουμε τη προσπάθεια με τις νεάνιδες γιατί είχαμε 5 παιδιά που δεν θέλαμε να παίζουν μόνο στο γυναικείο. Έτσι, έφερα τη Σιούκα, τη Καμμένου και τη Συψή που είναι και καλές παίκτριες αλλά και πολύ καλά παιδιά. Επίσης, πήραμε και 2 παιδιά από την επαρχία ενώ επέστρεψαν και 2 παίκτριές μας που δεν κατέβηκαν πέρυσι. Ο στόχος δεν είναι για φέτος αλλά για του χρόνου. Φέτος, θέλουμε να φτιάξουμε τον κορμό biggrin.gif (sorry για το μακροσκελές κείμενο στη Δάφνη, αλλά αν δεν πάρετε τις πληροφορίες από εμένα, από ποιόν θα τις πάρετε? laugh.gif )

6. Άρης Χολαργού : ερωτηματικό εδώ, έχει όντως trefoil τα "νούμερα" για να κατεβάσει νεάνιδες? 39.gif και επίσης, θέλει να κατεβάσει νεάνιδες?

7. Τέλος, η Πανάθα ξέρω και εγώ ότι θα κατεβάσει νεάνιδες (γιαυτό έχασα τη Μίνα φέτος! angry_red.gif ) και είναι ευχάριστο το γεγονός. Αρκεί να τα δουλέψουν τα παιδιά και να μην μείνουν....στο ράφι του χρόνου (Τάφε, προσέχετέ μου τη Μίνα γιατί θα σας σκίσω! laugh.gif )

Basket4, μου αρέσει που ήσουν χθες με τη Κλαίρη και ρωτάς εμένα αν θα κατεβάσει ο Αστέρας!!! laugh.gif

Live, τι λες γενικά εσύ που....ξέρεις πολλά και ο νους σου κατεβάζει? ph34r.gif
*

χαχαχα.....coach συγγνωμη που θα σε απογοητευσω.....με τη Τζουλι ημουν.με την Κλαιρη δεν εχω καμια σχεση.η μεταγραφη της Δαναης μου εκανε μεγαλη εντυπωση.το πρωταθλημα θα ειναι τρελα.Οσο αφορα το Περιστερι μενουν οι ιδιες ακριβως παιχτριες και ερχονται πολυ καλες απο κορασιδες...οπως το αστερακι η Παυλοπουλου.μεγαλο ταλεντο η κοπελα...!Η Αγια Παρασκευη θα εχει Γκικα αν περασε καπου εντος Αθηνας και τη Λιμνιατη.Η Αλεξανδρη εμεινε στα Λιοσια??δεν ηταν δανικη απο την ΜΕΝ Ιλιου??
basket4
QUOTE(trefoil 13 @ Jul 14 2006, 07:48 PM)
Με Κάππου δεν έγινε τίποτα. Μένει Σπόρτιγκ.

Ο Άρης Χολαργού πήρε μια κοπέλα από Γαλάτσι, μια από Αίολο, μια που έπαιζε πέρσι Δάφνη(εγώ θα το λέω αυτόwink.gif και άλλη μία. Άρα κατεβάζει νεάνιδες...
*

Εμεινε το Καππακι μας στο Σπορτιγκ τελικα??ελα....κατι θα κανετε.θα εισαι και εσυ και το Χρυσουλακι....δεν θα αναφερω την αλλη την κοπελα....ξες ποια λεω....κατι μου λεει οτι εχει παρει πολυ αερα...
trefoil 13
Ποια λες ρε; Κάποια που να ανέβηκε φέτος νεάνιδα;
basket4
QUOTE(trefoil 13 @ Jul 15 2006, 04:09 AM)
Ποια λες ρε; Κάποια που να ανέβηκε φέτος νεάνιδα;
*

ελα που δεν καταλαβες....και αυτη φετος ηρθε...που ειχαν γινει πολλες παερξηγησεις με τη Χρυσουλα.....!!!ρε...τι πρωταθληματαρα θα εχουμε φετος???Αλλα ας φυγουμε λιγο απο την ΕΣΚΑ.για ΕΚΑΣΘ και ΕΣΚΑΝΑ για μεταγραφες ξερουμε κατι??λογικα οι Εσπεριδες θα χρησιμοποιησουν τη Μπαλογλου και στις νεανιδες.Μεγας Αλεξανδρος και Ηρακλη??(Ντινα δωσε καμια πληροφορια) w00t.gif cool.gif tongue.gif bball.gif smile.gif
trefoil 13
QUOTE(basket4 @ Jul 15 2006, 03:39 PM)
ελα που δεν καταλαβες....και αυτη φετος ηρθε...που ειχαν γινει πολλες παερξηγησεις με τη Χρυσουλα.....!!!ρε...τι πρωταθληματαρα θα εχουμε φετος???Αλλα ας φυγουμε λιγο απο την ΕΣΚΑ.για ΕΚΑΣΘ και ΕΣΚΑΝΑ  για μεταγραφες ξερουμε κατι??λογικα οι Εσπεριδες θα χρησιμοποιησουν τη Μπαλογλου και στις νεανιδες.Μεγας Αλεξανδρος και Ηρακλη??(Ντινα δωσε καμια πληροφορια) w00t.gif  cool.gif  tongue.gif  bball.gif  smile.gif
*

Όλα οκ ρε.

Για Θεσσαλονίκη περιμένουμε ενημέρωση...
tsops
QUOTE(basket4 @ Jul 14 2006, 10:59 PM)
χαχαχα.....coach συγγνωμη που θα σε απογοητευσω.....με τη Τζουλι ημουν.με την Κλαιρη δεν εχω καμια σχεση.η μεταγραφη της Δαναης μου εκανε μεγαλη εντυπωση.το πρωταθλημα θα ειναι τρελα.Οσο αφορα το Περιστερι μενουν οι ιδιες ακριβως παιχτριες και ερχονται πολυ καλες απο κορασιδες...οπως το αστερακι η Παυλοπουλου.μεγαλο ταλεντο η κοπελα...!Η Αγια Παρασκευη θα εχει Γκικα αν περασε καπου εντος Αθηνας και τη Λιμνιατη.Η Αλεξανδρη εμεινε στα Λιοσια??δεν ηταν δανικη απο την ΜΕΝ Ιλιου??
*


Καλημέρα. Έχεις δίκιο, αλλά εγώ έμαθα ότι ήταν και η Κλαίρη μαζί γιαυτό το είπα. biggrin.gif

Δεν έχει σημασία αυτό, όπως είπα, σημασία έχει ότι θα υπάρχει ένα καλό πρωτάθλημα στις μικρές φέτος smile.gif
tsops
Έχω ήδη ποστάρει σε αντίστοιχο topic, τις νέες μπάλες BADEN που θα χρησιμοποιήσουμε από του χρόνου, αλλά βάζω εδώ και φωτό.

Για τις γυναίκες ειδικά :

Την BX6E, μπορείτε να την δείτε εδώ

Την BX446, μπορείτε να την δείτε εδώ
womanplayer
QUOTE(tsops @ Jul 17 2006, 02:13 PM)
Έχω ήδη ποστάρει σε αντίστοιχο topic, τις νέες μπάλες BADEN που θα χρησιμοποιήσουμε από του χρόνου, αλλά βάζω εδώ και φωτό.

Για τις γυναίκες ειδικά :

Την BX6E, μπορείτε να την δείτε εδώ

Την BX446, μπορείτε να την δείτε εδώ
*


προτιμω τισ Molten
tsops
QUOTE(womanplayer @ Jul 18 2006, 07:15 PM)
προτιμω τισ Molten
*


Όλοι έτσι λένε. Μην κρίνουμε άδικα, ας τις δούμε πρώτα. Ίσως δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι χρησιμοποιούνται στο NCAA και στο WNBA. Πολλοί θεωρούν τη Baden ως την εταιρεία που φτιάχνει μπάλες ειεδικά για γυναίκες... biggrin.gif

Είδωμεν smile.gif
peka
QUOTE(tsops @ Jul 19 2006, 09:43 AM)
Όλοι έτσι λένε. Μην κρίνουμε άδικα, ας τις δούμε πρώτα. Ίσως δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι χρησιμοποιούνται στο NCAA και στο WNBA. Πολλοί θεωρούν τη Baden ως την εταιρεία που φτιάχνει μπάλες ειεδικά για γυναίκες... biggrin.gif

Είδωμεν smile.gif
*


Εγω παλι θεωρω οτι οι Molten ειναι βαριες, οποτε προτιμω τις Spalding.
Τωρα οσο για τις καινουριες που αναφερει ο κοουτς πιστευω οτι αν κανεις προπονηση μονο με αυτη θα τη συνηθισεις...
Αλλα δεν ξερω πιανει και τις εθνικες κατηγοριες αυτη η καινουρια μπαλα???
tsops
QUOTE(peka @ Jul 19 2006, 10:02 AM)
Εγω παλι θεωρω οτι οι Molten ειναι βαριες, οποτε προτιμω τις Spalding.
Τωρα οσο για τις καινουριες που αναφερει ο κοουτς πιστευω οτι αν κανεις προπονηση μονο με αυτη θα τη συνηθισεις...
Αλλα δεν ξερω πιανει και τις εθνικες κατηγοριες αυτη η καινουρια μπαλα???
*


Για την ώρα όχι στις εθνικές κατηγορίες, αλλά σίγουρα θα αλλάξει και εκεί το συμβόλαιο, ίσως του χρόνου. Αν θα είναι η Baden ή όχι (πχ. Wilson), παραμένει άγνωστο... bball.gif
tsops
Κοπελιές και παίδες, πάω και εγώ να ξεκουραστώ στη Ζάκυνθο για 2 βδομαδούλες οπότε θα έχω από περιορισμένη έως μηδαμινή πρόσβαση. Ερωτήματα και νέα από εμένα όταν επιστρέψω.

Τα λέμε παιδιά, καλό καλοκαίρι!
Live strong
QUOTE(tsops @ Jul 28 2006, 04:41 PM) *
Κοπελιές και παίδες, πάω και εγώ να ξεκουραστώ στη Ζάκυνθο για 2 βδομαδούλες οπότε θα έχω από περιορισμένη έως μηδαμινή πρόσβαση. Ερωτήματα και νέα από εμένα όταν επιστρέψω.

Τα λέμε παιδιά, καλό καλοκαίρι!



Καλό καλοκαίρι και από μένα! icon_wave.gif Κι εγώ θα είμαι πίσω σε δυο βδομάδες… w00t.gif
Καλά να περνάτε wink.gif
milan 7
γεια σας...καλως σας βρήκα!
milan 7
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΙΣ ΕΘΝ. ΚΟΡΑΣ. ΝΕΑΝ. ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΗΤΕΡ.ΟΝΟΜ..ΕΙΝΑΙ ΕΘΝ.ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΗΣ shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ sad.gif sad.gif ΘΑ ΕΠΑΝΕΛ. ΣΤΟ ΘΕΜΑ peace.gif peace.gif ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ icon_wave.gif
dizzy_fingers
Καλώς μας ήρθες!

Καλά ποστ να έχεις. smile.gif
liolias
QUOTE(milan 7 @ Jul 30 2006, 01:04 AM) *
γεια σας...καλως σας βρήκα!


Καλως Ηρθες!
tsops
Καλώς ήλθες και από εμένα, καλά post και Καλό καλοκαίρι! Έίμαι σε διακοπές αλλά μπαίνω αρκετά. Αν θες να ρωτήσεις κάτι σχετικά με το μπάσκετ, στη διάθεσή σου... wink.gif
tkt9
Καλημέρα!!! icon_wave.gif
Μήπως γνωρίζει κανείς πότε γίνονται οι κληρώσεις τον πρωταθλημάτων και πότε βγαίνει το πρόγραμμα των αγώνων? wos_sport5.gif
harris
Η κλήρωση της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ανδρών θα πραγματοποιηθεί στις 21/8/2006.
Η κλήρωση των Εθνικών Πρωταθλημάτων, του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών και της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών, θα πραγματοποιηθεί στις 11/9/2006 στο ξενοδοχείο Caravel.
Την ίδια μέρα θα γίνει και η απονομή των τροπαίων στους Πρωταθλητές των Εθνικών Κατηγοριών, αγωνιστικής περιόδου 2005-06.
tkt9
Μήπως ξέρεις και για τις κληρώσεις των κατηγοριών ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ?
coach13
Η κλήρωση της ΕΣΚΑ έγινε στις 26-7 .Της ΕΣΚΑΝΑ άγνωστο!Το site της το έχουν παρατήσει λίγο!
tkt9
Δηλαδή υπάρχει στο site της ΕΣΚΑ το πρόγραμμα των αγώνων?
coach13
Ακόμα δεν τα έχουν περάσει στο site.Φαντάζομαι θα τα βγάλουν ολοκληρωμένα με ώρες και γήπεδα.
tsops
Καλημέρα. 'Αντε να επιστρέφουμε σιγά σιγά στις βάσεις μας....προετοιμασία έρχεται... wink.gif
basket4
coach13 w00t.gif , δεν το βλεπω να παιζω και πολυ μπασκετ φετος sad.gif .ξερεις το γιατι.ειμαι λιγο μακρια.οποτε για γυναικειο λιγο δυσκολο.ποτε παιζουμε μαζι στην εδρα μας?? blove.gif
coach13
Η ΕΣΚΑ έχει βάλει τα προγράμματα των πρωταθλημάτων της ήδη στο σάιτ της.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.