Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
tsops
Καλημέρα. Όσον αφορά στο χθεσινό quiz, θα σας δώσω την απάντηση για τα περισσότερα ορθογραφικά λάθη τα οποία είχαν γίνει κατά τη δημοσίευση σε εφημερίδες, περιοδικά και στα έντυπα των αγώνων της Εθνικής Ενόπλων στο τουρνουά Shape του ΝΑΤΟ το 1973. Χαρακτηριστικά αναφέρω τον Ηλία Ιωαλβίδη, τον Αρόστολο Λόντο, τον Μίχο Γιαναζάκο, τον Μακάϊ Δένδριονς, τον Σισμαιλίδη (εδώ δεν είχαμε καν όνομα) και φυσικά τον coach Αίντονα Ματέου.

Είναι ένα πολύ ωραίο quiz για να ανακαλύψετε τα πραγματικά τους ονόματα. Σημειωτέον, ότι η Ελλάδα συμμετείχε στο εν λόγω τουρνουά κάθε χρόνο από το 1953 και μετά και η μόνη βελτίωση ήρθε το 1975, όπου η τότε ελληνική ομοσπονδία καλαθοσφαίρισης απαίτησε την σωστή απεικόνιση των ονομάτων θεωρώντας το ως "εθνική προσβολή"... 20 χρόνια τους πήρε να το καταλάβουν blink.gif

Για το Jordan, θα το αφήσω λίγο μέσα στην ημέρα, γιατί πραγματικά δεν περίμενα να έχω τέτοια σίγαστρο απαντήσεων και μάλλον πρέπει να αρχίσω τις αμυντικές τιμωρίες...torture.gif

Και μια και το αναφέραμε πάμε για ένα

bball.gif Tip of the day : ατομικές κινήσεις : σας παραθέτω μία σειρά ορισμένων σημείων τα οποία προσωπικά θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικά, ήτοι : κρατάτε το κέντρο βάρους σας πάντα στο 35% περίπου του ύψους σας, δουλέψτε τα πόδια σας στην άμυνα και όχι τα χέρια σας, πηδάτε κάθετα στο rebound, περιστρέφετε το σώμα σας με ορθογώνιες κινήσεις 90 μοιρών, τρέχετε κάθετα στο γήπεδο από έξω προς τα μέσα και όχι αντίστροφα, δουλεύετε συνεχώς το αδύναμό σας χέρι με ντρίπλες, πάσες και σουτ. Δένετε τα πόδια σας, ειδικά εάν έχετε ευαισθησία, κάνετε καλό ζέσταμα αλλά και αποθεραπεία στο τέλος, φοράτε ρούχα που απορροφούν τον ιδρώτα (πχ. βαμβάκι) και δεν τον αποβάλλουν (πχ. νάϋλον), αγοράζετε καλά παπούτσια (κάντε την οικονομία αλλού), ζητήστε από τους συμπαίκτες σας να σας πιέζουν στις αδυναμίες σας και όπως έχω ξαναπεί, ακούτε, ρωτάτε και όσο το δυνατόν, μη μιλάτε (γλιτώνετε και σάλιο). Να εφιδρώνεστε τακτικά αναπληρώνοντας υγρά, να κάνετε μπασκετικά βάρη - οι άλλες 2 κατηγορίες που πρέπει να αποφεύγετε είναι τα παραλιακά (έτοιμος για Μύκονο) βάρη και τα γκομενικά (κοίτα τι κοιλιακούς έχω Μαρία) βάρη, και τέλος, προσθέτετε κινήσεις και τακτική συνεχώς στο "παλμαρέ" σας, μην αφήσετε τον εαυτό σας να γίνει ρουτίνα στον αντίπαλο bball.gif

Η λίστα είναι πολύ μεγάλη. Όσοι πιστοί, προσέλθετε τις επόμενες ημέρες και θα έχουμε συνέχεια. Παρακαλώ όμως, όπως επίσης έχω ξαναπεί, είμαι πάντα ανοιχτός σε ιδέες, προτάσεις, τάσεις και αντιστάσεις σας. Πείτε μου κάτι παραπάνω που θα θέλατε να δείτε, να μάθετε, να ΜΑΣ μάθετε. Σκοπός του τόπικ είναι να μην βαρεθούμε χωρίς όμως να αρχίσουμε να βαράμε κιόλας biggrin.gif

Τέλος, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στο φίλτατο Χάρη 41.gif 41.gif 41.gif

Να τα εκατοστήσεις, ότι επιθυμείς και εύχομαι τα βυσσινί σου όνειρα να γίνουν επιτυχίες biggrin.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 27 2006, 11:20 AM)
Και για του λογου το αληθες το παραθετω οπως το βρηκα σε μια σελιδα:
"Always wore his University of N. Carolina shorts under his Bulls uniform for good luck".

smile.gif
*


Βλέπω εντρίφησες στο θέμα, αλλά περιμένω και το κυρίως πιάτο της απάντησης... rolleyes.gif
leonkalf
QUOTE(tsops @ Apr 27 2006, 09:35 AM)
περιστρέφετε το σώμα σας με ορθογώνιες κινήσεις 90 μοιρών, τρέχετε κάθετα στο γήπεδο από έξω προς τα μέσα και όχι αντίστροφα,


Σ'αυτά τα 2 θέλω λίγο περισσότερη εξήγηση.

Στο ερώτημα για την εμφάνιση του Jordan δεν ξέρω να απαντήσω.

Επίσης coach μήπως ξέρεις να μου δώσεις κάποια συμβουλή για αντιμετώπιση πόνων στους αχίλλειους?
Απλά θέλω,αν ξέρεις, και τη δική σου γνώση.

Καλημέρα
tsops
QUOTE(leonkalf @ Apr 27 2006, 12:03 PM)
Σ'αυτά τα 2 θέλω λίγο περισσότερη εξήγηση.

Στο ερώτημα για την εμφάνιση του Jordan δεν ξέρω να απαντήσω.

Επίσης coach μήπως ξέρεις να μου δώσεις κάποια συμβουλή για αντιμετώπιση πόνων στους αχίλλειους?
Απλά θέλω,αν ξέρεις, και τη δική σου γνώση.

Καλημέρα
*


Κίνηση στις 90 μοίρες : το γήπεδο είναι χωρισμένο σε 4 τεταρτημόρια. Οι πίβοτ κινήσεις σου με τη μπάλα είναι και αυτές χωρισμένες στα 4 (σκέψου τους δείκτες του ρολογιού στις 12, 3, 6 και 9) και πρέπει να γίνονται σε γωνία 90 μοιρών, δηλαδή πάντα παράλληλα με τις γραμμές των άουτ και των baselines. Ο λόγος που το ζητάμε πάντα αυτό είναι γιατί στις 90 μοίρες έχεις μεγαλύτερη οπτική γωνία από πχ. τις 45 μοίρες περιστροφή.

Κίνηση από έξω προς τα μέσα : στον αιφνιδιασμό, ανοίγουμε σαν τα φτερά ενός πουλιού. Ξεκινάμε τρέχοντας προς τις γραμμές του άουτ και περνώντας το κέντρο κλείνουμε προς τη ρακέτα. Ορισμένοι, συνήθως δεινοί σουτέρ ή wannabe σουτέρ, δουλεύουν αντίστροφα, για να ανοιχτούν στο τρίποντο στη γωνία. Δεν είναι λάθος, αλλά αυτό είναι το μπάσκετ της δεκαετίας του 80. Αν θες παραπάνω λεπτομέρεια ως προς το γιατί, θα σου πω.

Πόνος στις αχιλλείους : το συνήθες φαινόμενο είναι το τρέξιμο με το πέλμα. Μέγα λάθος, το οποίο οδηγεί συνήθως σε πόνους στην αχίλλειο πτέρνα και στη μέση. Το τρέξιμο πρέπει πάντα να γίνεται στις μύτες. Άλλοι λόγοι είναι η μορφολογία του ποδιού, μεγάλη ή συχνή μεταβολή βάρους σώματος, κακός αγωνιστικός χώρος, ιατρικοί λόγοι και φυσικά το ότι φοράς 3 χρόνια τώρα AND1! biggrin.gif Αστειεύομαι για την απάντηση που έδωσες στο Dizzy στην ερώτηση του φίλου που έψαχνε παπούτσια.

Παρεπιπτόντως, θα συμφωνήσω με τον Dizzy ότι μία φθηνότερη λύση των NIKE με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα, κυρίως για περιφερειακούς, είναι η ADIDAS. Έχει επενδύσει πολλά εκατομμύρια δολλάρια στην εν λόγω αγορά και δεδομένου ότι κυνηγάει σημαντικό market share, κρατάει τις τιμές χαμηλά (ακόμα).
leonkalf
Για την κίνηση από έξω προς τα μέσα το είχα υποψιαστεί ότι εννοούσες αυτό ,αλλά δεν ήταν αρκετά σαφές στο αρχικό κείμενο. Τώρα ΟΚ.

Όσον αφορά τους αχίλλειους:
Όταν τρέχεις, μπορείς να το κάνεις μόνο με πέλμα ή μόνο με μύτες?Δεν κάνει μια κίνηση το πέλμα που ξεκινάει από το πέλμα και καταλήγει στις μύτες?
Σε μένα μάλλον θα φταίει η μεταβολή του βάρους μου.Έχω πάρει κάποια κιλά τελευταία.Χάλασε και η ζυγαριά στο σπίτι και δεν είχα τον απαιτούμενο έλεγχο.Επειγόντως δίαιτα...!!!
Πήρα πάτους σιλικόνης υποπτέρνιους (συμβουλή γιατρού),ελπίζω να βοηθήσουν μαζί με τις φυσιοθεραπείες που θα ξεκινήσω (ελπίζω σήμερα,αν έχει ανοίξει το φυσιοθεραπευτήριο μετά τις διακοπές του Πάσχα).
tsops
QUOTE(leonkalf @ Apr 27 2006, 02:00 PM)
Για την κίνηση από έξω προς τα μέσα το είχα υποψιαστεί ότι εννοούσες αυτό ,αλλά δεν ήταν αρκετά σαφές στο αρχικό κείμενο. Τώρα ΟΚ.

Όσον αφορά τους αχίλλειους:
Όταν τρέχεις, μπορείς να το κάνεις μόνο με πέλμα ή μόνο με μύτες?Δεν κάνει μια κίνηση το πέλμα που ξεκινάει από το πέλμα και καταλήγει στις μύτες?
Σε μένα μάλλον θα φταίει η μεταβολή του βάρους μου.Έχω πάρει κάποια κιλά τελευταία.Χάλασε και η ζυγαριά στο σπίτι και δεν είχα τον απαιτούμενο έλεγχο.Επειγόντως δίαιτα...!!!
Πήρα πάτους σιλικόνης υποπτέρνιους (συμβουλή γιατρού),ελπίζω να βοηθήσουν μαζί με τις φυσιοθεραπείες που θα ξεκινήσω (ελπίζω σήμερα,αν έχει ανοίξει το φυσιοθεραπευτήριο μετά τις διακοπές του Πάσχα).
*


Τρέξιμο = Μύτες Leon. Μακάρι να λυθεί το πρόβλημα γρήγορα για να βρεις και πάλι τα πατήματά σου biggrin.gif
leonkalf
Ευχαριστώ coach.
Έκλεισα πριν λίγο ραντεβου στο φυσιοθεραπευτήριο που συνεργάζεται η ομάδα μου.Ας ελπίσω να περάσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα.
Έχουν μείνει 5 αγωνιστικές για το τέλος του πρωταθλήματος,θα το βγάλω.
Θα κοιτάξω αυτό με τις μύτες σήμερα στην προπόνηση.
peka
QUOTE(tsops @ Apr 27 2006, 12:41 PM)
Βλέπω εντρίφησες στο θέμα, αλλά περιμένω και το κυρίως πιάτο της απάντησης... rolleyes.gif
*


Κοουτς σιγουρα μιλαμε για τη φανελα του Τζορνταν γιατι βρηκα κατι που αναφερεται για το σορτσακι του, οταν ξεκινησε να παιζει...

39.gif
NBAholic
QUOTE
Χαρακτηριστικά αναφέρω τον Ηλία Ιωαλβίδη, τον Αρόστολο Λόντο, τον Μίχο Γιαναζάκο, τον Μακάϊ Δένδριονς, τον Σισμαιλίδη (εδώ δεν είχαμε καν όνομα) και φυσικά τον coach Αίντονα Ματέου.

Είναι ένα πολύ ωραίο quiz για να ανακαλύψετε τα πραγματικά τους ονόματα. Σημειωτέον, ότι η Ελλάδα συμμετείχε στο εν λόγω τουρνουά κάθε χρόνο από το 1953 και μετά και η μόνη βελτίωση ήρθε το 1975, όπου η τότε ελληνική ομοσπονδία καλαθοσφαίρισης απαίτησε την σωστή απεικόνιση των ονομάτων θεωρώντας το ως "εθνική προσβολή"... 20 χρόνια τους πήρε να το καταλάβουν


Κόντος, Γιαννουζάκος, Δενδρινός, Σισμανίδης, Ματθαίου (τον Ηλία δεν το θυμάμαι, μήπως εννοεί Ιωαννίδη; ).

Προς το παρόν, δε μου 'ρχεται κάτι που να αφορά στη φανέλα του Τζόρνταν...
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 27 2006, 03:34 PM)
Κόντος, Γιαννουζάκος, Δενδρινός, Σισμανίδης, Ματθαίου (τον Ηλία δεν το θυμάμαι, μήπως εννοεί Ιωαννίδη; ).

Προς το παρόν, δε μου 'ρχεται κάτι που να αφορά στη φανέλα του Τζόρνταν...
*


Και ΝΑΙ, ο Ηλίας Ιωαλβίδης δεν είναι άλλος από τον Γιάννη Ιωαννίδη (πωπω, τον λιώσανε τον άνθρωπο). Και δεν έγραψα και τα υπόλοιπα: ο Τσοσκούνογλου ήταν γραμμένος ως Ρώσσος (άσχετο blink.gif)

Peka, έχεις μανία με το σορτσάκι του Jordan, αλλά η λύση βρίσκεται αλλού παλληκάρια...σε 1 ώρα η απάντηση μπας και βρείτε τίποτα biggrin.gif
tsops
Ερώτηση προς του παίκτες / παίκτριες : λαμβάνω μηνύματα εδώ αλλά και μέσω pm, όπου αναφέρεστε σε διευκρινιστικές ερωτήσεις, αιτήματα για προπονητικά προγράμματα, κάποια tips σε αμυντικές και επιθετικές κινήσεις, συστάσεις...χαίρομαι πραγματικά να βοηθάω, αλλά...οι προπονητές σας τι κάνουν ρε παιδιά; blink.gif Συγγνώμη και με όλο το σεβασμό προς τους ανθρώπους αυτούς, αλλά αυτά που γράφω (τουλάχιστον στην πλειονότητά τους) τα θεωρώ βασικά δουλειά ενός προπονητή. Εκείνοι δεν σαν τα λένε / εφαρμόζουν / διδάσκουν αυτά;

Ερώτηση Νο. 2 : έχω χάσει το Clouseau από χθες το βράδυ...αυτή τη περίοδο έχει πάρει σβάρνα όλα τα γήπεδα της Αθήνας και των περιχώρων...ρε παιδιά, ξέρει κανείς που είναι? sad.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 27 2006, 01:56 PM)
Και ΝΑΙ, ο Ηλίας Ιωαλβίδης δεν είναι άλλος από τον Γιάννη Ιωαννίδη (πωπω, τον λιώσανε τον άνθρωπο). Και δεν έγραψα και τα υπόλοιπα: ο Τσοσκούνογλου ήταν γραμμένος ως Ρώσσος (άσχετο blink.gif)




Νομίζω ότι είχε γίνει ένα σχετικό αφιέρωμα σε ένα από τα περασμένα all star basket… Είμαι σίγουρη ότι το διάβασα πρόσφατα αλλά δεν είμαι 100% βέβαιη ότι ήταν εκεί…. Είχε και διάφορες φωτογραφίες από τις διοργανώσεις…. Οπότε όσοι ενδιαφέρονται για το quiz του coach ας ανατρέξουν στα προηγούμενα τεύχη του περιοδικού… rolleyes.gif rolleyes.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 27 2006, 02:22 PM)
Ερώτηση Νο. 2 : έχω χάσει το Clouseau από χθες το βράδυ...αυτή τη περίοδο έχει πάρει σβάρνα όλα τα γήπεδα της Αθήνας και των περιχώρων...ρε παιδιά, ξέρει κανείς που είναι? sad.gif
*



Σίγουρα πάντως, κάποια στιγμή το είδα μέσα στο forum άρα μην ανησυχείς.. μια χαρά είναι και προσπαθεί να βγάλει σε πέρας την αποστολή του… ph34r.gif ph34r.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 27 2006, 04:28 PM)
Νομίζω ότι είχε γίνει ένα σχετικό αφιέρωμα σε ένα από τα περασμένα all star basket… Είμαι σίγουρη ότι το διάβασα πρόσφατα αλλά δεν είμαι 100% βέβαιη ότι ήταν εκεί…. Είχε και διάφορες φωτογραφίες από τις διοργανώσεις…. Οπότε όσοι ενδιαφέρονται για το quiz του coach ας ανατρέξουν στα προηγούμενα τεύχη του περιοδικού… rolleyes.gif  rolleyes.gif
*


Παρολίγο να αποκαλύψεις τις πηγές μου για την Εθνική Ενόπλων 41.gif, αλλά οι φίλοι μας δυστυχώς δεν θα το βρουν εκεί (ευτυχώς που είπες ότι δεν είσαι σίγουρη 100% biggrin.gif). Είναι μάλλον πιο συνθετη η πηγή πληροφόρησης...ph34r.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 27 2006, 04:33 PM)
Σίγουρα πάντως, κάποια στιγμή το είδα μέσα στο forum άρα μην ανησυχείς.. μια χαρά είναι και προσπαθεί να βγάλει σε πέρας την αποστολή του… ph34r.gif  ph34r.gif
*


Ακόμα και στο forum, παίκτριες ψάχνει να μου βρει; icon_drunk.gif

Σημείωση : σε λίγο επανέρχομαι με απάντηση στο quiz για τον Jordan και με ένα νέο... ohmy.gif
peka
QUOTE(peka @ Apr 27 2006, 04:26 PM)
Κοουτς σιγουρα μιλαμε για τη φανελα του Τζορνταν γιατι βρηκα κατι που αναφερεται για το σορτσακι του, οταν ξεκινησε να παιζει...

39.gif
*


Παντως βρηκα την πληροφορια οσον αφορα το σορτσακι του οτι ηταν ο πρωτος που φορουσε 4 ιντσες μακρυτερο σορτσακι απο τους υπολοιπους, επειδη απο μεσα φορουσε το κολλεγιακο του και δεν ηθελε να φαινεται. Ετσι σιγα σιγα και οι υπολοιποι υιοθετησαν τα μακρια σορτσακια, καπου εκει μεχρι το γονατο περιπου...
Κολλησα οντως με το σορτσακι γιατι το βρηκα εντελως τυχαια...
Περιμενω να δω την απαντηση για την φανελα του... Ας το παρει το ποταμι!
smile.gif
Inspector Jacques Clouseau
Να μαι και εγώ... καλώς τονα και ας άργησε ? Τι να κάνω ρε παιδιά .Ειλικρινά τρέχω σαν τον παλαβό από τη μια με τη δουλειά μου και από την άλλη έχω ίδη μαζέψει ένα μπλοκ σημειώσεων από παίκτριες που έχω δει ενώ έχουν μείνει καμιά δεκαριά που θέλω να δω ακόμα.

Tsops πάντως για την άλλη παίκτρια που λέγαμε να πάμε να δούμε την ημέρα του παιχνιδιού μας μάλλον θα στείλουμε αντικαταστάτη ... χεχεχ κατάλαβες ποιον χεχε

Live για μην το ξεχάσω αν δεν αλλάξει κάτι θα τα πούμε από κοντά για να δω το κορίτσι μας στις 7/5 και μάλλον θα έρθουμε με τον Tsops μαζί.
Και όσον αφορά ότι με πέτυχες στο forum τι να πω ρε παιδί μου τίποτα δε σου ξεφεύγει.

Οπότε όπως καταλαβαίνετε που χρόνος για φανέλες και σορτσάκια jordan κ.λ.π. κ.λ.π.

Leon το σωστό τρέξιμο ούτως ή άλλως γίνετε στις μύτες ΜΟΝΟ ,όσο μικρότερη είναι επιφάνεια επαφής αλλά και ο χρόνος επαφής μεταξύ ποδιού και παρκέ τόσο μεγαλύτερη ταχύτητα αποκτάς ενώ οι κραδασμοί που δέχονται φτέρνα, αχιλειος τένοντας και γόνατα μειώνονται στο ελάχιστο. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάς πως το σωστό τρέξιμο απαιτεί γόνατα ψηλά και συνδιασμό κίνησης πόδι χέρι .Μην φοβάστε να κινήσετε τα χέρια σας σας δίνει πολύ μεγάλη ώθηση και κουράζεστε λιγότερο .Πρέπει να υπάρχει αρμονία και ισορροπία στη κίνηση του σώματος όποια και αν είναι αυτή ( κίνηση ).
Live strong
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Apr 27 2006, 03:58 PM)
Να μαι και εγώ...  καλώς τονα και ας άργησε ? Τι να κάνω ρε παιδιά .Ειλικρινά τρέχω σαν τον παλαβό από τη μια με τη δουλειά μου και από την άλλη έχω ίδη μαζέψει ένα μπλοκ σημειώσεων από παίκτριες που έχω δει ενώ έχουν μείνει καμιά δεκαριά που θέλω να δω ακόμα.

Tsops πάντως για την άλλη παίκτρια που λέγαμε να πάμε να δούμε την ημέρα του παιχνιδιού μας μάλλον θα στείλουμε αντικαταστάτη ... χεχεχ κατάλαβες ποιον χεχε

Live για μην το ξεχάσω αν δεν αλλάξει κάτι θα τα πούμε από κοντά για να δω το κορίτσι μας στις 7/5 και μάλλον θα έρθουμε με τον Tsops μαζί.
Και όσον αφορά ότι με πέτυχες στο forum τι να πω ρε παιδί μου τίποτα δε σου ξεφεύγει.


Συγνώμη πες μου εγώ φταίω; Αφού σε είδα να μη το πω; Το παιδί ανησύχησε να μη του πούμε ότι είσαι καλά; rolleyes.gif
Όσον αφορά τη μικρή και το παιχνίδι, ελπίζω μόνο να τη βάλει και να μην έρθετε τσάμπα… αλλιώς θα σας περιμένω με χαρά να τα πούμε και από κοντά! cool.gif

ΥΓ. Ο αντικαταστάτης που θα στείλετε είναι καλός ή αλλάζει ο τόνος…. 19.gif 19.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(Live strong @ Apr 27 2006, 04:19 PM)
ΥΓ. Ο αντικαταστάτης που θα στείλετε είναι καλός ή αλλάζει ο τόνος…. 19.gif  19.gif
*


Χαχαχαχα κακιούλες μεσημεριάτικα ? Μια χαρά είναι ο άνθρωπος και μην ξεχνάς πως τα κριτήρια επιλογής συνεργατών είναι πολύ αυστηρά πλέον... torture.gif
Live strong
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Apr 27 2006, 04:31 PM)
Χαχαχαχα κακιούλες μεσημεριάτικα ? Μια χαρά είναι ο άνθρωπος και μην ξεχνάς πως τα κριτήρια επιλογής συνεργατών είναι πολύ αυστηρά πλέον... torture.gif
*



Κι εσύ που ξέρεις για ποιόν λέω και τσιμπάς; Δεν έκανα δήλωση μια ερώτηση έκανα η γυναίκα… rolleyes.gif

Πλέον… σίγουρα … αλλά υπάρχουν και κάποιοι που έχουν πιάσει ρίζες σαν τις αγριάδες… 19.gif 19.gif
tsops
Ανακωχή παλληκάρια, έχουμε απαντήσεις και νέο quiz...

Λοιπόν, ας απαντήσουμε πρώτα στο θέμα "τι είχε η φανέλλα του Jordan στο North Carolina που δεν είχαν όλοι οι υπόλοιποι".

Ο Jordan ήταν ο μόνος κολλεγιόπαις που είχε (πριν γίνει επαγγελματίας) ρήτρα στο συμβόλαιό του, η οποία επέτασσε να φαίνεται ο χορηγός και πάνω στο νούμερο (23) της εμφάνισης, έτσι ώστε να μην μπορεί άλλη εταιρεία να βγάζει φανέλλες με το 23 στο όνομα άλλου παίκτη! Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε στο http://www.michaeljordanjerseys.com/. Δεν θυμάμαι αν αναφέρεται σε αυτό, πάντως αν έχει φωτό με εμφανίσεις, προσέξτε την ύπαρξη του λογοτύπου στο "2" συνήθως στο πίσω μέρος της φανέλλας.

Μικρή λεπτομέρεια, που κόστιζε όμως 22 εκατ. δολλάρια ασφαλιστική ζημία σε περίπτωση παραβίασής της blink.gif

bball.gif Tip of the day 2 : passing game : να θυμάστε ότι η πάσα τρέχει πιο γρήγορα από τη ντρίπλα. Πασάρετε γρήγορα, ουσιαστικά και σε παίκτρια η οποία πάντα πρέπει να έχει triple threat επιλογή. Μην πασάρετε σε κλειστές γωνίες, σε παίκτρια η οποία περνάει ανάμεσα από σκριν, χαμηλές μπάλες σε ψηλές και ψηλές μπάλες σε κοντές. Πασάρετε με περιστροφική κίνηση των χεριών προς τα έξω, με τους δείκτες και τους αντίχειρες να βλέπουν προς την συμπαίκτριά σας bball.gif
tsops
Πανεπαρχιακό : ο Πανιώνιος Άργους έχασε από τον Σπάρτακο...δεν πειράζει coach, έχετε συνέχεια! rolleyes.gif
tsops
Καλημέρα. Φιλική συμβουλή προς τους αγνοούντες το γυναικείο μπάσκετ : όταν η αντρική επικαιρότητα αρχίζει να ατονεί, τονώνεται η γυναικεία biggrin.gif Βλέπω ότι τα νέα για τις Μπούσερ, Κωστάκη και Μάλτση, εμφανίστηκαν και στο forum και θα δείτε πολύ περισσότερα τις επόμενες ημέρες με "νέες βόμβες". Διαφωνώ λίγο με το Χάρη ότι η Μπούσερ θα πάει στον Πανιώνιο εάν περάσει από τα μπαράζ. Γνωρίζω τη "σχέση" της με τον Πανιώνιο, αλλά υπάρχουν και άλλες παράμετροι. Τέλος πάντων...

Δεν είχα βρει χρόνο με τη δουλειά και την ομάδα, να διαβάσω ένα περιοδικό σχετικό με το μπάσκετ. Χάρηκα ιδιαιτέρως όταν είδα σε αυτό την επιστολή του δημιουργού αυτού του φιλόξενου χώρου του basketforum, να δημοσιεύεται στο εν λόγω τεύχος.

Να πω όμως στο φίλο Δ.Κ. (ευκαιρία να το δει μπαίνοντας στο Basketforum!), ότι δεν είναι κακό να βάλει και μία διαφημισούλα έστω 1/8 illustration του forum να χαρούν λίγο και τα παιδιά εδώ που κάνουν τόσο καλή δουλειά. Εντάξει, καλή η δημοσίευση της επιστολής, αλλά ας στηρίξει λίγο και τη προσπάθεια smile.gif

Τέλος, επίσης ως άρθρο στο εν λόγω περιοδικό, χάρηκα ιδιαιτέρως τη συνέντευξη της φίλης μου της Αγγελικής Τοκμάκη, η οποία επί της παρούσης παίζει στην Ισπανία (Κορτεσάδα Λα Κορούνια). Η Αγγελική παίζει στην Α2 Ισπανίας (αντίστοιχη Α1 δική μας), κάνει διπλές προπονήσεις, πληρώνεται στην ώρα της, είναι δηλωμένη ως επαγγελματίας, έχει ασφαλιστική και ιατρική κάλυψη και τελικώς, παίζει σε ένα οργανωμένο περιβάλλον. Κύριοι εκεί στην ΕΟΚ, για τις συγκεκριμένες δηλώσεις δεν ενημερώνεστε ή δεν συμφέρει;;;;;;;

Άντε, πήρα φόρα σήμερα οπότε θα κλείσω με κάτι ευχάριστο. Πάλι στο εν λόγω περιοδικό, υπάρχει ένα ωραίο αφιέρωμα του Γιάννη Ψαράκη στις γυναίκες που καρφώνουν! biggrin.gif Ιδιαίτερα απολαυστικό. Χόλικ, αν πέσει στα χέρια σου, ρίξτου μια ματιά.

Για να μην θεωρηθεί όμως ότι κάνω διαφήμιση στο περιοδικό (γιαυτό δεν αναφέρω το όνομα), πάμε για ένα

bball.gif Tip of the day : ατομικές κινήσεις συνέχεια : σε συνέχεια προηγούμενου tip : περιφερειακές : επιλέξτε παπούτσια με μαλακές πλάτες, ψηλές, επιλέξτε παπούτσια με επιπλέον στήριξη του αστραγάλου. Κάνετε σχοινάκι, δεν υπάρχει πιο υγιεινή και αποτελεσματική άσκηση. Κάνετε μεγάλα άλματα, δυνατές εκτάσεις των χεριών και των ποδιών και πιέσεις άμυνας μόνον όταν είστε απόλυτα ζεσταμένες και δουλέψτε ταχείες εκτινάξεις σε μικρό χώρο (το καμικάζι είναι καλή άσκηση, το χαρακίρι καλύτερη) bball.gif

Θα επανέλθω με νέο quiz αργότερα, οπότε ακονίστε τα εγκεφαλικά σας κύτταρα και τα λέμε tongue.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 28 2006, 09:25 AM)
Καλημέρα. Φιλική συμβουλή προς τους αγνοούντες το γυναικείο μπάσκετ : όταν η αντρική επικαιρότητα αρχίζει να ατονεί, τονώνεται η γυναικεία biggrin.gif Βλέπω ότι τα νέα για τις Μπούσερ, Κωστάκη και Μάλτση, εμφανίστηκαν και στο forum και θα δείτε πολύ περισσότερα τις επόμενες ημέρες με "νέες βόμβες". Διαφωνώ λίγο με το Χάρη ότι η Μπούσερ θα πάει στον Πανιώνιο εάν περάσει από τα μπαράζ. Γνωρίζω τη "σχέση" της με τον Πανιώνιο, αλλά υπάρχουν και άλλες παράμετροι. Τέλος πάντων...
____________________________________________
Τέλος, επίσης ως άρθρο στο εν λόγω περιοδικό, χάρηκα ιδιαιτέρως τη συνέντευξη της φίλης μου της Αγγελικής Τοκμάκη, η οποία επί της παρούσης παίζει στην Ισπανία (Κορτεσάδα Λα Κορούνια). Η Αγγελική παίζει στην Α2 Ισπανίας (αντίστοιχη Α1 δική μας), κάνει διπλές προπονήσεις, πληρώνεται στην ώρα της, είναι δηλωμένη ως επαγγελματίας, έχει ασφαλιστική και ιατρική κάλυψη και τελικώς, παίζει σε ένα οργανωμένο περιβάλλον. Κύριοι εκεί στην ΕΟΚ, για τις συγκεκριμένες δηλώσεις δεν ενημερώνεστε ή δεν συμφέρει;;;;;;;
_________________________________________________
*



Καλημέρα σε όλους…. Τέλος εβδομάδας σήμερα και αρχή ενός όμορφου τριημέρου… icon_wave.gif
Βλέπω φίλε μου tsops ότι σήμερα μπήκες εσύ δυναμικά στο χώρο… shot.gif μπορώ να μη σου πω μπράβο.. 41.gif Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες… γνωρίζω πολύ καλά ότι πολλές ομάδες της Α1 Γυναικών δεν έχουν πληρώσει τις παίχτριές τους και γενικά δεν πληρώνουν… μετά περιμένουν να έχουν κίνητρο τα παιδιά για να παίξουν και να βγάλουν πρωταθλήματα. sad.gif
Όσο για το θέμα της Μπούσερ, ξέρω σίγουρα ότι στην Ακαδημία (πιο σίγουρα δεν γίνεται)δεν θα κάτσει τώρα για το αν θα πάει στον Πανιώνιο, υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες…άλλωστε την τραβάει και το κλίμα εκεί….
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 28 2006, 11:40 AM)
Όσο για το θέμα της Μπούσερ, ξέρω σίγουρα ότι στην Ακαδημία (πιο σίγουρα δεν γίνεται)δεν θα κάτσει τώρα για το αν θα πάει στον Πανιώνιο, υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες…άλλωστε την τραβάει και το κλίμα εκεί….
*


Επαναστατικό κλίμα να βλέπεις εσύ και βγάζεις τα μουσκέτα biggrin.gif αστειεύομαι. Για την Μπούσερ, πολύ σίγουρους σας βλέπω όλους και μάλλον θα απογοητευτείτε...πολύ απλά να πω για να μην αφήνω υπόνοιες, ότι "WNBA is calling her back". Ο Μαρίνος τη μάρανε?
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 28 2006, 09:46 AM)
Επαναστατικό κλίμα να βλέπεις εσύ και βγάζεις τα μουσκέτα biggrin.gif αστειεύομαι. Για την Μπούσερ, πολύ σίγουρους σας βλέπω όλους και μάλλον θα απογοητευτείτε...πολύ απλά να πω για να μην αφήνω υπόνοιες, ότι "WNBA is calling her back". Ο Μαρίνος τη μάρανε?
*




Δεν μίλησα για WNBA. Είπα στη περίπτωση που μείνει Ελλάδα…
Μακάρι η γυναίκα να κάνει το καλύτερο γι αυτή…. Αλλά μη ξεχνάς καμιά φορά κάποια πράγματα είναι πιο δυνατά από τη καριέρα με αποτέλεσμα να κλείνουν τις πόρτες… rolleyes.gif
tsops
Άνοδος στην Α2 - Πανεπαρχιακό

Άμιλλα - Αρκάδι 69 - 60 άνοδος Άμιλλας

Σπάρτακος Τρίπολης - Απόλλων Πατρών νίκη και άνοδος Σπάρτακου

Συγχαρητήρια και στους 2 41.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 28 2006, 02:51 PM)
Άνοδος στην Α2 - Πανεπαρχιακό

Άμιλλα - Αρκάδι 69 - 60 άνοδος Άμιλλας

Σπάρτακος Τρίπολης - Απόλλων Πατρών νίκη και άνοδος Σπάρτακου

Συγχαρητήρια και στους 2 41.gif
*


Τριπολη και Γιαννενα λοιπον, καλως ηρθατε στην κατηγορια της Α2!!!
icon_wave.gif
tsops
Συνοψίζω...

Άνοδος στην Α2 κατηγορία Νότου :

1. Αθηναϊκός
2. Αργυρούπολη
3. Άμιλλα Τρίπολης και
4. Σπάρτακος Ιωαννίνων
tsops
bball.gif Quiz of the day : ποιόν παίκτη, ποιά παίκτρια και ποιό προπονητή / προπονήτρια θεωρείτε ως ανερχόμενο αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και την Ευρώπη (ξεχωριστά), εφόσον έχετε τέτοια γνώση...bball.gif
NBAholic
QUOTE
Άντε, πήρα φόρα σήμερα οπότε θα κλείσω με κάτι ευχάριστο. Πάλι στο εν λόγω περιοδικό, υπάρχει ένα ωραίο αφιέρωμα του Γιάννη Ψαράκη στις γυναίκες που καρφώνουν!  Ιδιαίτερα απολαυστικό. Χόλικ, αν πέσει στα χέρια σου, ρίξτου μια ματιά.


To έχω κοιτάξει. Καλό είναι, αλλά παρέλειψε μερικές. Θα σου δώσω σε λίγο μερικά ακόμη ονόματα από τα τεράστια λινκς του περίφημου "Luckyshow", Πολ Λάκτερ, ο οποίος είχε περάσει για ένα φεγγάρι κι από το φόρουμ μας.
NBAholic
Ιδού τι λέει:

QUOTE
•1st Women to dunk basketball in professional game:
  Cardte Hicks (5'8"), Vas Goed Sterijen (womens team) (Oud-Beijerland, Holland), 1978
•1st Women to dunk basketball in high school game:
  Cheryl Miller (6'2"), Riverside Poly (Cal.) (W 179-15) v. Notre Vista, Jan. 1982 att: 500 {This game was televised.}
•2nd Women to dunk basketball in high school game:
  Candace Parker (6'3"), Napierville Central (W 58-40) v. Rockton Hononegah, 12/27/2001 (Illinois)
  Candace Parker (6'3"), Napierville Central, 200_ (Illinois)
•3rd Women to dunk basketball in high school game:
  Sylvia Fowles (6'4"), Edison H.S. (Miami, Fla.) v. South Dade HS, 2/15/2001 [twice in game] (state tournament)
•4th Women to dunk basketball in high school game:
  Amber Harris (6'5"), North Central HS v. Mooresville, Feb. 28, 2003, at Indianapolis [Indiana State Tourney semi-final)
  Amber Harris (6'5"), North Central v. Chatard, Dec. 27, 2003
  Amber Harris (6'5"), North Central (W 60-44) Mooresville, Feb. 27, 2004
  Amber Harris (6'6"), North Central (W 67-47) Terre Haute North, Feb. 4, 2005
••5th Women to dunk basketball in high school game:
  Carrem Gay, (6'3"), Christ the King (Queens, NY) (W 63-47) v. Red Bank Catholic, at Asbury Park, NJ, Jan. 16, 2005
•6th Women to dunk basketball in high school game:
  Tina Charles, (6'4"), Christ the Kings (Queens, NY) (W 79-66) Murray Bergtraum, Mar. 25, 2006 State Championship Game, at Glens Falls Civic Center 3,500
••1st Women to dunk basketball in High School All-Star Game:
Metro Classic All-Star Game
  Tina Charles (6'3") (Christ the King Prep), New York All-Stars (W 83-70) Long Island All-Stars, Oct. 222005
•1st Women to dunk basketball in college game:
  Georgeann Wells (6'7"), U. of West Virginia v. University of Charleston, Dec. 21, 1984
  Georgeann Wells (6'7"), U. of West Virginia v. Xavier, Jan., 1985
•2nd Women to dunk basketball in college game:
  Charlotte Smith (6'0"), North Carolina (W 113-58) v. North Carolina A&T, Dec. 4, 1994
•3rd Women to dunk basketball in college game:
  Michelle Snow (6'5"), Tennessee (W 111-62) Illinois State, Maui Invitational, Nov. 25, 2000 (televised)
  Michelle Snow (6'5"), Tennessee (W 70-64) Vanderbilt, Jan. 23, 2001 1/23/2001?
  Michelle Snow (6'5"), Tennessee (W 80-61) South Carolina, Jan. 17, 2002
•1st & 2nd Woman to dunk basketball in N.C.A.A. Tournament Game:
  Candace Parker, Tennessee (W 102-54) Army, 3/19/2006 Twice in game
•1st Women to dunk basketball in W.N.B.A.:
  Lisa Leslie (6'5"), Los Angeles Sparks (L 73-82) Miami Sol, July 31, 2002
•1st Women to dunk basketball in W.N.B.A. All-Star Game:
  Lisa Leslie (6'5"), West (W 122-99) v. East, 7/9/2005 at Uncasville, Conn.
••1st Women to dunk basketball in Russian A League:
  Maria “Macha” Stepanova (6'8"), VBM-SGAU (W 118-40) Vologda-Chevakata Vologda, Nov. 7, 2004
••1st Women to dunk basketball in F.I.B.A. EuroLeague:
  Donnette (Michelle) Snow (6'5"), Lavezzini Basket Parma Meverin (W 75-65) CaraChieti, Mar. 9, 2005 [full name]




••1st Dunks at World Junior Championship Qualifying Tournament:
(Under 20)
at Mayaguez, Puerto Rico
  Candace Parker, U.S.A. (W 128-43) Argentina, 8/4/2004 (first half)
  Candace Parker, U.S.A. (W 128-43) Argentina, 8/4/2004 (second half)
  Candace Parker, U.S.A. (W 121-56) Puerto Rico, 8/9/2004 (Gold Medal Game)



Η Cardte Hicks θα πρέπει να ήταν η αθλητικότερη όλων, μιας και ήταν μόλις 1,73. Από τις λίγες φωτογραφίες της που έχω δει, μάλλον επιβεβαιώνομαι.
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 28 2006, 04:44 PM)
Ιδού τι λέει:
Η Cardte Hicks θα πρέπει να ήταν η αθλητικότερη όλων, μιας και ήταν μόλις 1,73. Από τις λίγες φωτογραφίες της που έχω δει, μάλλον επιβεβαιώνομαι.
*


Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά η Charlotte Smith που είναι περίπου 1.85, κάρφωνε και ανάποδα! Εγώ που έχω το ίδιο ύψος, δεν θυμάμαι ποτέ να κατάφερα να το κάνω αυτό blink.gif

Holic, ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση (την οποία δεν είχα) και επιβεβαιώνομαι για άλλη μία φορά : είσαι κρυφός οπαδός του γυναικείου, απλώς δεν σου έχει ξυπνήσει κανείς ακόμα το ένστικτο laugh.gif

Παίδες, αναμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας στο νέο quiz...
peka
QUOTE(tsops @ Apr 28 2006, 04:41 PM)
bball.gif Quiz of the day : ποιόν παίκτη, ποιά παίκτρια και ποιό προπονητή / προπονήτρια θεωρείτε ως ανερχόμενο αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και την Ευρώπη (ξεχωριστά), εφόσον έχετε τέτοια γνώση...bball.gif
*


Λοιπον εγω θα υποστηριξω την πολη που ερχεται δευτερη μετα τη γεννετειρα μου, και δεν ειναι αλλη απο την Πατρα (οπου διαμενω τα τελευταια 8 χρονια...).
Ετσι λοιπον απο τον τοπικο χωρο εδω ξεχωριζω σαν ανερχομενο προπονητη το Νικο Βουρνα της Ολυμπιαδας Πατρων, του οποιου η δουλεια ολα αυτα τα χρονια φαινεται μεσα στο γηπεδο, με τρανη αποδειξη την ανοδο της ομαδας απο τη Γ' Εθνικη στην Α1 Εθνικη του χρονου (καλως εχοντων των πραγματων...!).
Οσο για ανερχομενο παικτη θα ξεχωρισω το ταλεντο του Νικου Μπαρλου, ο οποιος μετακινηθηκε απο τον Απολλωνα Πατρων στον Ολυμπιακο περσι και εκανε μια πολυ καλη χρονια και εδειξε οτι εχει μεγαλες δυνατοτητες.
Τελος για παικτρια τι θα λεγατε να αναφερω δυο συμπαικτριες μου, οι οποιες κατα τη γνωμη μου ανετα μπορουν να σταθουν και σε ομαδα της Α1 και τους το ευχομαι ολοψυχα: Μπουγιουκου Ελινα και Μοσχοπουλου Μαρια.
41.gif 41.gif 41.gif

Αναμενω το νεο κουιζ...! Αυτο ηταν πολυ ευκολο! icon_wave.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 28 2006, 06:49 PM)
Αναμενω το νεο κουιζ...! Αυτο ηταν πολυ ευκολο!  icon_wave.gif
*



Έξυπνη προσέγγιση peka biggrin.gif Πολύ καλά κάνεις και υποστηρίζεις τη πόλη σου. Φυσικά το συγκεκριμένο quiz δεν χαρακτηρίζεται από τη δυσκολία του, αλλά είπαμε, καλό είναι όλοι να ανταλλάσουμε απόψεις και να μοιραζόμαστε γνώση

Μην ανησυχείς και μετά το 3ήμερο θα ξεψαχνίσεις ότι παλιοτέφτερο και ηλεκτρονική βάση έχεις για να βρεις το επόμενο quiz icon_drunk.gif Αλλά, ας δώσουμε και στους υπολοίπους πρώτα την ευκαιρία να πουν την άποψή τους, ε? rolleyes.gif
harris
tsops καλησπέρα... καλησπέρα παίδες...

αυτό που ανέφερα για την Μπούσερ έχει βάση, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου.. όπως και το ότι ο Πανιώνιος θα πάρει ακόμα μια πάρα πολύ καλή Ελληνίδα παίκτρια σκόρερ... δεν το παίζω πονηρός, απλά τα έχω επιβεβαιώσει...

Στο κουίζ τώρα...

Στην Ελλάδα το μεγάλο αστέρι των μικρών ηλικιών (από 89 και μετά δηλαδή) είναι αναμφίβολα η Μπουσνάκη του Μεγάλου Αλεξάνδρου... σε αυτό φαντάζομαι συμφωνούν και άλλοι στο φόρουμ... φυσικά, λόγος γίνεται τον τελευταίο χρόνο και για την Τσουκαλά της Αμιλλας Τρίπολης, για την οποία όμως δεν μπορώ να έχω γνώμη μιας και δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ... Μανέ, Αλεξανδρή από Λιόσια, Μπαλτά και Κάππου από Σπόρτιγκ, Τζεγιαννάκη από Καστοριά, Σπυριδοπούλου και Δημητράκου από Μέγα, Κασάπογλου από Θήβα αξίζουν προσοχής και σίγουρα κάποιες από αυτές θα καταφέρουν να σταθούν σε υψηλό επίπεδο...

Στην Ευρώπη νομίζω πως η Anette Jekabsone της Λετονίας είναι μακράν η καλύτερη νεαρή παίκτρια... πέρυσι αγωνίστηκε με την εθνική νέων γυναικών, ενώ και στο ευρωμπάσκετ γυναικών ήταν η πρώτη σκόρερ της εθνικής Λετονίας...

Από αγόρια ξεχωρίζουν οι Κατιάκος (Εσπερος), Ρουμελιώτης (Εσπερος Πατρών) και πιστεύω πως καριέρα μπορεί να κάνει κάποιος από τους Κραβασάνη, Τραϊανό της Ολύμπιας Λάρισας... Στην Ευρώπη υπάρχουν ο Λιόρ Ελιγιάχου και ο Ρεινάλντας Σειμπούτις...

Προπονητής-ταλέντο είναι ο Φώτης Κατσικάρης σε υψηλό επίπεδο, ο Βουρνάς είναι σίγουρα μια μεγάλη έκπληξη, ενώ αξίζει μνεία στον Αρη Λυκογιάννη από την Α2 και τον Γερεουδάκη της Ακαδημίας από την Α1 γυναικών...
tsops
Καλημέρα. Εύχομαι να είχατε ένα καλό 3ήμερο, αν όχι βροχερό, οπότε επιστροφή στα καθέκαστα.

Θα βάλω αρκετά Tips σήμερα και ένα νέο quiz αφότου ρωτήσω 2 πραγματάκια το Χάρη με τον οποίο σε γενικές γραμμές συμφωνώ.

Σε λίγο λοιπόν τα λέμε biggrin.gif

Υ.Σ. ο Holic άλλαξε πάλι avatar blink.gif ωραίο όμως smile.gif
tsops
Λοιπόν : γεμάτη περίοδος. Οι Εσπερίδες καθάρισαν και το πρωτάθλημα της Α1 (δείτε και σχετικό τόπικ του Χάρη), στην Α2 έχουμε ακόμη γκρι τοπίο, το Πανεπαρχιακό τελείωσε (έχω σημειώσει τις ομάδες που ανεβαίνουν Α2 παραπάνω), οι τοπικοί πρωταθλητές των ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ, έχουν ξεκαθαρίσει σχεδόν όλοι. Και μένουν τα πιτσιρικάκια των κορασίδων και των νεανίδων. Ο Σόφτσης έχει πλακώσει τα πιτσιρίκια στην Εθνική στις προπονήσεις προετοιμασίας, οι Δάφνη, Λιόσια, Ιωνικός και Γαλάτσι ετοιμάζονται πυρετωδώς για το Final Four κορασίδων το ερχόμενο ΣΚ στα Σπάτα, άρα έχουμε ακόμη δουλίτσα, ε Clouseau?

Αλλά πέραν αυτών πάμε για ένα

bball.gif Tip of the day : Διατάσεις : το έχω αναφέρει και παλαιότερα, το ξανάλέω και τώρα. Είναι πραγματικά το Α και το Ω για έναν νέο παιδί, έναν ολοκληρωμένο αθλητή, έναν βεταράνο παίκτη ή ακόμα και έναν περιστασιακό "μονάρχη" όπως μας αποκαλώ (ένα μονάκι το μήνα για καμμιά ώρα). Βάλτε το καλά στο μυαλό σας ότι 10' πριν και 10' μετά, σας αυξάνουν τη μπασκετική σας συνέχεια, συχνότητα και ζωή κατά 35% bball.gif

Επανέρχομαι με quiz...και μία απάντηση που χρωχτώ στο Χάρη...
Live strong
QUOTE(tsops @ May 2 2006, 10:07 AM)
, οι Δάφνη, Λιόσια, Ιωνικός και Γαλάτσι ετοιμάζονται πυρετωδώς για το Final Four κορασίδων το ερχόμενο ΣΚ στα Σπάτα, άρα έχουμε ακόμη δουλίτσα, ε Clouseau?



45.gif 42.gif w00t.gif ugly8.gif banana.gif wav.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ May 2 2006, 12:17 PM)
45.gif  42.gif  w00t.gif  ugly8.gif  banana.gif  wav.gif
*


Χαχα, 6 emoticons, μία ολόκληρη προσωπικότητα!

Λοιπόν, θα ξεκινήσω από σήμερα να βάζω και λίγο πιο "γενικές" γνώσεις "σφήνα" με τις μπασκετικές. Αυτές θα έχουν χαρακτήρα τύπου

"Στη Βαβυλώνα 4.000 χρόνια πριν συνηθιζόταν για τον μήνα μετά τον γάμο, ο πατέρας της νύφης να προσφέρει στον γαμπρό ένα <υδρομέλι> για να πίνει. Το υδρομέλι ήταν μπύρα με μέλι και επειδή το ημερολόγιο τότε βασιζόταν στην σελήνη (moon), ο μήνας αυτός ονομάστηκε honeymoon " άντε και καλά κρασιά που λέμε icon_drunk.gif

Πάμε τώρα για το

bball.gif Quiz of the day : πιστεύετε ότι θα υπάρξει αναδιάρθρωση των κατηγοριών στο γυναικείο μπάσκετ του χρόνου; υπάρχουν ομάδες που θεωρείτε ότι δεν δύνανται να δηλώσουν συμμετοχή του χρόνου; πως αυτό θα επηρεάσει τις μικρότερες κατηγορίες; bball.gif

Εδώ θα δείτε και τη δική μου συμμετοχή και άποψη. Θα ΄βάλω όμως μετά και άλλο ένα quiz για τους λιγότερο "γυναικείους" μαζί με την απάντηση στο Χάρη...
tsops
QUOTE(harris @ Apr 29 2006, 02:50 AM)
Στην Ελλάδα το μεγάλο αστέρι των μικρών ηλικιών (από 89 και μετά δηλαδή) είναι αναμφίβολα η Μπουσνάκη του Μεγάλου Αλεξάνδρου... σε αυτό φαντάζομαι συμφωνούν και άλλοι στο φόρουμ... φυσικά, λόγος γίνεται τον τελευταίο χρόνο και για την Τσουκαλά της Αμιλλας Τρίπολης, για την οποία όμως δεν μπορώ να έχω γνώμη μιας και δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ... Μανέ, Αλεξανδρή από Λιόσια, Μπαλτά και Κάππου από Σπόρτιγκ, Τζεγιαννάκη από Καστοριά, Σπυριδοπούλου και Δημητράκου από Μέγα, Κασάπογλου από Θήβα αξίζουν προσοχής και σίγουρα κάποιες από αυτές θα καταφέρουν να σταθούν σε υψηλό επίπεδο...

Στην Ευρώπη νομίζω πως η Anette Jekabsone της Λετονίας είναι μακράν η καλύτερη νεαρή παίκτρια... πέρυσι αγωνίστηκε με την εθνική νέων γυναικών, ενώ και στο ευρωμπάσκετ γυναικών ήταν η πρώτη σκόρερ της εθνικής Λετονίας...

Από αγόρια ξεχωρίζουν οι Κατιάκος (Εσπερος), Ρουμελιώτης (Εσπερος Πατρών) και πιστεύω πως καριέρα μπορεί να κάνει κάποιος από τους Κραβασάνη, Τραϊανό της Ολύμπιας Λάρισας... Στην Ευρώπη υπάρχουν ο Λιόρ Ελιγιάχου και ο Ρεινάλντας Σειμπούτις...

Προπονητής-ταλέντο είναι ο Φώτης Κατσικάρης σε υψηλό επίπεδο, ο Βουρνάς είναι σίγουρα μια μεγάλη έκπληξη, ενώ αξίζει μνεία στον Αρη Λυκογιάννη από την Α2 και τον Γερεουδάκη της Ακαδημίας από την Α1 γυναικών...
*


Σε βλέπω ενημερωμένο όπως πάντα. Θα μου επιστρέψεις να σου πω ότι η Μπουσνάκη είναι όντως πάρα πολύ καλή παίκτρια, αλλά δεν είναι το μεγάλο αστέρι των ηλικιών από το 1989 και μετά. Υπάρχουν 3 παίκτριες (μάλιστα οι 2 κλήθηκαν και στο κλιμάκιο το ΣΚ), που δυστυχώς δεν έχουν τη προβολή της παραπάνω αλλά τεχνικά θεωρώ ότι είναι αν μη τι άλλο στο ίδιο επίπεδο. Για την Τσουκαλά δεν έχω ούτε εγώ άποψη.

Στις υπόλοιπες συμφωνώ βάζοντας και τη Κωνσταντίνου του Π. Φαλήρου. Αν αυτό το παιδί δουλέψει όπως πρέπει...

Στους άντρες με καλύπτεις αν και πρέπει να δώσουμε προσοχή και στους φερέλπιδες του Άρη, Χαριτόπουλο και Καραβανά, και του Αμαρουσίου, Γιανουλάκο και Νοέα.

Ο Σεϊμπούτις παρεπιπτόντως χρειάζεται πολλή δουλειά στη μυϊκή του μάζα.

Στους προπονητές θα έβαζα και τον Δεσποτάκη. Είναι μεθοδικός, οργανωτικός, μοντέρνος και αν μη τι άλλο, πετυχημένος...
tsops
bball.gif Quiz of the day 2 : τα απόνερα της ατομικής : ποιά θεωρείτε την πληρέστερη ατομική άσκηση με μπάλα σε γήπεδο κανονικών διαστάσεων μπάσκετ που μπορεί να κάνει ένας αθλητής / μία αθλήτρια; bball.gif

Και μη ξεχνάτε και το αρχικό

bball.gif Quiz of the day : πιστεύετε ότι θα υπάρξει αναδιάρθρωση των κατηγοριών στο γυναικείο μπάσκετ του χρόνου; υπάρχουν ομάδες που θεωρείτε ότι δεν δύνανται να δηλώσουν συμμετοχή του χρόνου; πως αυτό θα επηρεάσει τις μικρότερες κατηγορίες; bball.gif

Social Tip

Στη Σκοτία, ένα νέο παιχνίδι επινοήθηκε. Ο τίτλος του ήταν "Gentlemen Only, Ladies Forbidden" έτσι η λέξη GOLF εισήχθη στην Αγγλική γλώσσα biggrin.gif
peka
QUOTE(tsops @ May 2 2006, 03:07 PM)
Και μη ξεχνάτε και το αρχικό

bball.gif Quiz of the day : πιστεύετε ότι θα υπάρξει αναδιάρθρωση των κατηγοριών στο γυναικείο μπάσκετ του χρόνου; υπάρχουν ομάδες που θεωρείτε ότι δεν δύνανται να δηλώσουν συμμετοχή του χρόνου; πως αυτό θα επηρεάσει τις μικρότερες κατηγορίες; bball.gif

*


Υπαρχει τετοια πληροφορια??? Για τις εθνικες κατηγοριες??? Μμμ...ενδιαφερον ακουγεται, αλλα δε μας λες και τιποτα πιο ειδικο να καταλαβουμε και εμεις που δεν ξερουμε?
smile.gif
tsops
QUOTE(peka @ May 2 2006, 03:32 PM)
Υπαρχει τετοια πληροφορια??? Για τις εθνικες κατηγοριες??? Μμμ...ενδιαφερον ακουγεται, αλλα δε μας λες και τιποτα πιο ειδικο να καταλαβουμε και εμεις που δεν ξερουμε?
smile.gif
*


Να ξέρεις ότι οι εξελίξεις στην Ελλάδα δυστυχώς λειτουργούν ανάποδα. Ενώ έπρεπε να λειτουργούν από τις εθνικές κατηγορίες στις τοπικές, δυστυχώς, το πράγμα πάει αντίστροφα, όπως έγινε εάν θυμάσαι με την κατάργηση της Β' Εθνικής πριν από μερικά χρόνια.

Αλλά εμένα με ενδιαφέρει να δω και τις απόψεις των υπολοίπων, ειδικά για τις τοπικές (ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ, ΕΚΑΣΘ, ΕΣΚΑΗ, κλπ.) και μετά τα λέμε. Πάντως, φέτος θα είναι βαρόμετρο η Αθήνα και οι χρεωκοπίες - συγχωνεύσεις της sad.gif
tsops
Μάλλον σήμερα μόνος γράφω, μόνος διαβάζω αλλά δεν πειράζει icon_drunk.gif

bball.gif Tip of the day 2 : δάχτυλα : κανόνας στο μπάσκετ. Η ντρίπλα, η πάσα και το σουτ ήτοι τα πάντα, γίνονται χωρίς την επαφή της παλάμης. Δυναμώστε τα δάχτυλά σας με σχετικές ασκήσεις και καταργήστε τη χρήση της παλάμης. Θα δείτε ότι η απόδοσή σας θα βελτιωθεί σημαντικά και θα παίξετε πιο σωστό, πιο ποιοτικό μπάσκετ bball.gif

bball.gif Info of the day : το TENDEX είναι ο συνδυασμός των λέξεων TEN (10) και INDEX (αριθμοδείκτης) bball.gif

και μια και το είπα, πάμε για το

bball.gif Quiz of the day 3 : τι ακριβώς σημαινει αυτό το TEN στην λέξη TENDEX. Είναι τυχαίο γεγονός, πχ. θα μπορούσε να ονομάζεται NINETEX ή έχει κάποιο σκοπό, πχ. στον τρόπο υπολογισμού; bball.gif

Μετά από τόσα quiz και πληροφορίες, πάω να κάνω κάτι διατάσεις που μου είπαν, γιατί πρέπει λέει, όχι μόνο να τα λέω, αλλά να τα κάνω και ο ίδιος γιατί με περιμένει torture.gif αμάν blink.gif
peka
QUOTE(tsops @ May 2 2006, 07:42 PM)
Μάλλον σήμερα μόνος γράφω, μόνος διαβάζω αλλά δεν πειράζει icon_drunk.gif

bball.gif Quiz of the day 3 : τι ακριβώς σημαινει αυτό το TEN στην λέξη TENDEX. Είναι τυχαίο γεγονός, πχ. θα μπορούσε να ονομάζεται NINETEX ή έχει κάποιο σκοπό, πχ. στον τρόπο υπολογισμού; bball.gif

Μετά από τόσα quiz και πληροφορίες, πάω να κάνω κάτι διατάσεις που μου είπαν, γιατί πρέπει λέει, όχι μόνο να τα λέω, αλλά να τα κάνω και ο ίδιος γιατί με περιμένει torture.gif αμάν blink.gif
*


Αντε για να μην παραπονιεσαι μολις βρηκα χρονο να ασχοληθω λιγο...
Οποτε οριστε η απαντηση στο τριτο κουιζ.

Η προέλευση του όρου TENDEX προέρχεται από τις λέξεις ΤΕΝ ΙΝDICES (10 times index) που σημαίνει 10 Δείκτες. Αρκετοί πιστεύουν εσφαλμένα ότι προέρχεται από την αγγλική λέξη tendency που σημαίνει προσέγγιση ενός τόπου, αποτελέσματος ή ορίου και δευτερευόντως τρόπο σκέψης ή δράσης κατά ορισμένο τρόπο, δηλ. τάση.
Όσοι ασχολούνται συστηματικά με το μπάσκετ είναι εξοικειωμένοι με τον όρο. Eιδικά οι προπονητές θέλουν να βλέπουν τ' αποτελέσματά του, αλλά υπάρχουν και πολλοί που αμφισβητούν την εγκυρότητά του. Kαι όμως, ο TENDEX έχει κάτι που δεν αμφισβητείται από τους ειδικούς, επειδή βασίζεται στην εναλλαγή της κατοχής της μπάλας, που είναι ο βασικός κανόνας του παιχνιδιού και επιβραβεύει το σκοράρισμα, τον καθοριστικό παράγοντα ώστε μια ομάδα να κερδίσει ένα παιχνίδι μπάσκετ.

Συνοπτικά η μαθηματική φόρμουλα εκφράζεται ως εξής:
Πόντοι - Χαμένες Ελεύθερες Βολές - Χαμένες Βολές Παιδιάς + Ριμπάουντς + Ασίστ + Κλεψίματα + Τάπες - Λάθη / Χρόνος Συμμετοχής

icon_wave.gif
tsops
QUOTE(peka @ May 2 2006, 07:25 PM)
Η προέλευση του όρου TENDEX προέρχεται από τις λέξεις ΤΕΝ ΙΝDICES (10 times index) που σημαίνει 10 Δείκτες. Αρκετοί πιστεύουν εσφαλμένα ότι προέρχεται από την αγγλική λέξη tendency που σημαίνει προσέγγιση ενός τόπου, αποτελέσματος ή ορίου και δευτερευόντως τρόπο σκέψης ή δράσης κατά ορισμένο τρόπο, δηλ. τάση.
Όσοι ασχολούνται συστηματικά με το μπάσκετ είναι εξοικειωμένοι με τον όρο.  Eιδικά οι προπονητές θέλουν να βλέπουν τ' αποτελέσματά του, αλλά υπάρχουν και πολλοί που αμφισβητούν την εγκυρότητά του. Kαι όμως, ο TENDEX έχει κάτι που δεν αμφισβητείται από τους ειδικούς, επειδή βασίζεται στην εναλλαγή της κατοχής της μπάλας, που είναι ο βασικός κανόνας του παιχνιδιού και επιβραβεύει το σκοράρισμα, τον καθοριστικό παράγοντα ώστε μια ομάδα να κερδίσει ένα παιχνίδι μπάσκετ.

Συνοπτικά η μαθηματική φόρμουλα εκφράζεται ως εξής:
Πόντοι - Χαμένες Ελεύθερες Βολές - Χαμένες Βολές Παιδιάς + Ριμπάουντς + Ασίστ + Κλεψίματα + Τάπες - Λάθη / Χρόνος Συμμετοχής

icon_wave.gif
*


Εσύ είσαι χειρότερη και από τον Clouseau παιδί μου, σκέτο πολυβόλο. Σωστή ναι μεν, εν μέρει δε. Για να μαθαίνουμε λοιπόν, το "ΤΕΝ" σημαίνει 10 παράμετροι - δείκτες που χρησιμοποιούνται στον υπολογισμό του TENDEX. Το θέμα λοιπόν (εδώ σε θέλω) είναι ότι στην φόρμουλα που αναφέρεις παραπάνω (η οποία είναι σωστή), εμφανίζονται 9 δείκτες. Ο δέκατος? υπάρχει? και αν ναι, ποιός είναι? και αν ναι, γιατί δεν είναι στην παραπάνω φόρμουλα? wink.gif

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα....Μη πιστεύεις πάντα αυτά που σου λέει ο ΓΣ ΝΙΚΑΙΑΣ wink.gif... και διέκοψες και τις διατάσεις μου blink.gif
NBAholic
Πρώτον, υπάρχει NINEDEX και αν μετρήσουμε τις παραμέτρους, αυτές θα δικαιολογούσαν τον αριθμό. Νομίζω ότι το ΤΕΝΤΕΞ σχετίζεται με τη στατιστική γραμμή του αντιπάλου σε σχέση με τον προσωπικό μας, το οποίο λαμβάνεται σαν δέκατη παράμετρος. Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, τέλος πάντων, γιατί είχα κι εγώ αυτή την απορία...

Παρεπιπτόντως, η φόρμουλα του ΤΕΝΤΕΞ είναι αναμφισβήτητα λανθασμένη και δε χρειάζεται να αναφέρω γιατί. Θεωρώ τους δείκτες EFF, PER, ακόμη κι αυτόν που είχα σκαρφιστεί κι εγώ, πιο ρεαλιστικούς.
peka
QUOTE(tsops @ May 2 2006, 08:38 PM)
Εσύ είσαι χειρότερη και από τον Clouseau παιδί μου, σκέτο πολυβόλο. Σωστή ναι μεν, εν μέρει δε. Για να μαθαίνουμε λοιπόν, το "ΤΕΝ"  σημαίνει 10 παράμετροι - δείκτες που χρησιμοποιούνται στον υπολογισμό του TENDEX. Το θέμα λοιπόν (εδώ σε θέλω) είναι ότι στην φόρμουλα που αναφέρεις παραπάνω (η οποία είναι σωστή), εμφανίζονται 9 δείκτες. Ο δέκατος? υπάρχει? και αν ναι, ποιός είναι? και αν ναι, γιατί δεν είναι στην παραπάνω φόρμουλα? wink.gif

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα....Μη πιστεύεις πάντα αυτά που σου λέει ο ΓΣ ΝΙΚΑΙΑΣ wink.gif... και διέκοψες και τις διατάσεις μου blink.gif
*


Καλημερα... Σημερα εχω αρκετη δουλεια, οποτε βρηκα το κειμενο στα αγγλικα και το παραθετω (δεν εχω χρονο για μεταφραση αυτη τη στιγμη...) Να 'ναι καλα ο Γαλανης...!


TENDEX (EVALUATION INDEX)

TENDEX is calculated by the following equation:

Points - Missed Shots + Rebounds + Assists + Blocks + Steals - Turnovers
Minutes Played

and is computed only in the case of a player who participated in the game for at least 7 minutes.

It is called TENDEX after the union of the two words TEN and INDEX.

In the above equation there are 8 parameters (along with minutes played) but in reality these parameters are 9, since the parameter Missed Shots includes 2 parameters: Missed 1p Shots and Missed Field Goals.

The 10th parameter, the game pace, is missing from these parameters. Game pace is defined as the sum of the results given by the above equation for both teams, where the nominator shows the team statistics and the denominator shows the minutes played which is equal to 200 minutes for a 40-minute-game, 225 minutes for a game with one extra time, or 250 minutes for a game with two extra times, etc. But since this sum is common for all the players of both teams, it is omitted in the case of calculation in a sole game.

In the case of calculating the evaluation index in the whole championship, then the evaluation index of a player is calculated at first based on the total statistics of the player in all the games he played.

Then, the team pace is calculated taking into consideration the following two parameters:

a) the evaluation index from the team's total statistics
cool.gif the evaluation index from all the opponents' statistics against that team (in the case of one game the statistics are those of the opponent team)


The sum of these two indices divides the player's evaluation index and the result is the final TENDEX of the player.

Τελικα στο διαδικτυο μπορεις να βρεις τα παντα, αρκει να εχεις υπομονη να ψαχνεις...!
icon_wave.gif
tsops
QUOTE(NBAholic @ May 3 2006, 12:14 AM)
Πρώτον, υπάρχει NINEDEX και αν μετρήσουμε τις παραμέτρους, αυτές θα δικαιολογούσαν τον αριθμό. Νομίζω ότι το ΤΕΝΤΕΞ σχετίζεται με τη στατιστική γραμμή του αντιπάλου σε σχέση με τον προσωπικό μας, το οποίο λαμβάνεται σαν δέκατη παράμετρος. Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, τέλος πάντων, γιατί είχα κι εγώ αυτή την απορία...

Παρεπιπτόντως, η φόρμουλα του ΤΕΝΤΕΞ είναι αναμφισβήτητα λανθασμένη και δε χρειάζεται να αναφέρω γιατί. Θεωρώ τους δείκτες EFF, PER, ακόμη κι αυτόν που είχα σκαρφιστεί κι εγώ, πιο ρεαλιστικούς.
*


Καλημέρα. Χαίρομαι που σε βρίσκω (για άλλη μία φορά) ενημερωμένο biggrin.gif

Λοιπόν, δέκατη παράμετρος υπάρχει και γιαυτό ονομάζεται Ten dex. Αυτή η παράμετρος μετρά περισσότερο ποιοτικά παρά ποσοτικά στοιχεία. Θα ήταν άδικο πχ. να πούμε ότι ένας παίκτης που έβαλε 20 π. σε ένα αγώνα που έληξε 110-90 έχει την ίδια βαρύτητα με κάποιον άλλο παίκτη που έβαλε τους ίδιους πόντους σε έναν αγώνα που έληξε 60-40. Για του λόγου το αληθές παραθέτω το κάτωθι quote από, παρεπιπτόντως, ελληνικό site :

bball.gif TENDEX = NINEDEX / ( NINEDEX of TEAM A + NINEDEX of TEAM B )

In order to make things simpler, lets ignore rebounds, assists etc. and look only at the points of a player of Team A. Let’s assume that the score of the game is 60-70, i.e. team A scored 60 and team B 70 points and a player 25 points. These 25p should be divided by the sum of 60+70=130 to define his contribution to the game and not only to his team.

It is obvious, that if we do not examine a whole tournament, but only one game, and we follow this procedure for all players of both teams we can drop this division to their performance, as the denominator is common for all of them. In this case we can work with NINEDEX, as if it were TENDEX without committing any mistakes at all.

So, why is the tenth element important? Imagine we compare two games: a fast (100- 120) and a slow (70-60). If a player scores 25p in the first and another player 25p in the second, who do you believe is the better one? But of course the guy of the slower game, because he had less attacks to take advantage of (!). Let’s compare 25/(100+120)=0.104 and 25/(70+60)=1.923. The slower game guy has better ratio (1.923) than the fast (0.104).

Finally, if we compare the performance of teams and not players we can even drop TIME, the ninth parameter, and work safely with EIGHTDEX, since time is definitely common for both teams (i.e. 200 minutes = 5 players x 40 minutes for a game without overtime). bball.gif

Συμφωνούμε ότι ο Tendex δεν είναι ο πιο ακριβής, αλλά είναι ιδιαίτερα ευέλικτος στον τρόπο υπολογισμού του και δίνει τη δυνατότητα προσαρμογής ανάλογα με τις ανάγκες. Αλλά ας μην μπαίνω στο χώρο του στατιστικού μας. Όταν επανέλθει, φαντάζομαι θα μας πει και εκείνος τη γνώμη του.

Για όσους πάντως μπερδεύονται με τα παραπάνω, η ουσία είναι ότι ο χώρος της στατιστικής στο μπάσκετ είναι ιδιαίτερα πολύπλοκος και τα αριθμητικά αποτελέσματα ιδιαίτερα σημαντικά.

QUOTE
ακόμη κι αυτόν που είχα σκαρφιστεί κι εγώ...


39.gif Δεν ξέρω αν είναι ανακοινώσιμος, αλλά θα με ενδιέφερε να τον μάθω, αρκεί να μην καταντήσω icon_drunk.gif, αφότου μου τον αναλύσεις biggrin.gif

Και για το

bball.gif Info of the day : Στα χρόνια του Shakespeare, τα στρώματα των κρεβατιών κατασκευάζονταν από σχοινιά. Όταν τραβούσαν τα σχοινιά, έσφιγγε το στρώμα και έκανε το κρεβάτι πιο σταθερό. Έτσι βγήκε η φράση 'goodnight, sleep tight' bball.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.