Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
tsops
Καλημέρα και από εμένα. Χμμμ 39.gif και οι 3 έχετε αναπτύξει "μπασκετικά" την άποψή σας, με 2 παρατηρήσεις :

1. προσπαθήστε να μην σκέφτεστε σαν παίκτριες άμυνας ήτοι τι εσείς έχετε κάνει ή βιώνετε στο παρκέ με τον προπονητή σας, αλλά τι επιθέσεις έχετε δει και βιώσει σε οποιοδήποτε παιχνίδι, είτε δικό σας είτε άλλο και επίσης να παρατηρήσετε που "οδηγείται' τελικά το νέο πλαίσιο παιχνιδιού (ταχύτητα, εκρηκτικότητα, αντίδραση) και πως αυτά επηρεάζουν την άμυνα ζώνης. Έχετε σκεφτεί ποτέ γιατί άραγε απαγορεύεται στο ΝΒΑ? ο λόγος είναι απλός. Ψάξτε το λίγο.

2. Διαφωνώ ελαφρώς με κάποιες απόψεις παραπάνω, ειδικά στο πότε υπάρχει ανάγκη χρήσης της και πόσο συχνά χρησιμοποιείται.

Αλλά δεν θα εκφράσω την άποψή μου ακόμα 32.gif γιατί θέλω να δω και μερικές απόψεις ακόμα smile.gif

Ερώτηση : οι προπονητές σας ξέρουν / έχουν καταλάβει ότι έχετε, συνειδητοποιημένα, τόσες γνώσεις? blink.gif Αν όχι, ενδιαφέρεστε για μεταγραφή? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Άσχετα πάντως αν συμφωνώ ή διαφωνώ μερικές φορές, μου κάνει εντύπωση που βλέπω εδώ παιδιά ηλικίας 15-23 χρονών να αναπτύσσουν τόσο καλά τεχνικές γνώσεις. Dizzy, μου φαίνεται ότι το basketforum τελικά τραβάει την "ποιότητα"! laugh.gif
tsops
Δεν έχω προλάβει να βάλω tips και drills σήμερα, αλλά έχετε χρόνο να παίξετε με το quiz. Θα επανέλθω νωρίς το απόγευμα bball.gif
Delinquent
QUOTE(tsops @ May 26 2006, 01:21 PM)
Έχετε σκεφτεί ποτέ γιατί άραγε απαγορεύεται στο ΝΒΑ? ο λόγος είναι απλός. Ψάξτε το λίγο.


Καλημέρα Coach! Πλέον η ζώνη εφαρμόζεται και στο ΝΒΑ...Βέβαια έχω δει πολλούς αγώνες και πολλά σφυρίγματα για "αντικανονική άμυνα" που σημαίνει πως υπάρχουν κανόνες στη ζώνη που παίζουν εκεί...
Τώρα γενικότερα μπορώ να πω πως προτιμώ να παίζω ζώνη μετά απο ένα press σε όλο το γήπεδο ή μετά από κάποιο baseline out!Θεωρώ πως η ζώνη πρέπει να είναι επιθετική...ενώ σημαντικό είναι πως πολλές ομάδες βρίσκουν ρυθμό και στην επίθεση παίζοντας αυτό το στυλ άμυνας!
Αυτά!
leonkalf
Πιστεύω η ζώνη είναι δίκοπο μαχαίρι.Εξαρτάται από τον αντίπαλο και ποιοι παίκτες του αντιπάλου παίζουν.

Μπορεί να σε ξελασπώσει, μπορεί να σε καταστρέψει κιόλας.
Θέλει αρκετή προπόνηση και πρέπει ο εκάστοτε προπονητής να ορίσει τους κανόνες του και το πως θέλει να παίζετε η συγκεκριμένη άμυνα(δεν είναι απλώς να κάτσουν 5 άτομα σε διάταξη ζώνης).

Θέλει αντίληψη χώρου και μεγάλη προσπάθεια στο rebound(μπορούν να χαθούν εύκολα επειδή δεν έχει ο καθένας κάποιν παίκτη όπως στο m2m).
Αν δεν παιχτεί σωστά και αφήσει χώρους σε ομάδα με καλούς σουτέρ,τότε...

Έχει πιστεύω πλεονέκτημα στο ότι μπορεί να βγάλει κάποιους εύκολους αιφνιδιασμούς (αν πάρει γρήγορα το rebound) και φύγει γρήγορα το guard που βρίσκεται στο πάνω μέρος της ζώνης.
Επίσης,αν ο αντίπαλος κολλήσει και δεν μπορεί να την διασπάσει απ'την αρχή,τότε μπορεί να γυρίσει ένα "χαμένο" (ίσως) ματς.

Δεν έχω κάποια προτίμηση σε ζώνη.
Απλά, μου αρέσει να με παίζουν οι αντίπαλοι προπονητές ζώνη...!!
tsops
QUOTE(Delinquent @ May 26 2006, 12:53 PM)
Καλημέρα Coach! Πλέον η ζώνη εφαρμόζεται και στο ΝΒΑ...Βέβαια έχω δει πολλούς αγώνες και πολλά σφυρίγματα για "αντικανονική άμυνα" που σημαίνει πως υπάρχουν κανόνες στη ζώνη που παίζουν εκεί...
Τώρα γενικότερα μπορώ να πω πως προτιμώ να παίζω ζώνη μετά απο ένα press σε όλο το γήπεδο ή μετά από κάποιο baseline out!Θεωρώ πως η ζώνη πρέπει να είναι επιθετική...ενώ σημαντικό είναι πως πολλές ομάδες βρίσκουν ρυθμό και στην επίθεση παίζοντας αυτό το στυλ άμυνας!
Αυτά!
*


Γειά σου και σε σένα και σε ευχαριστώ για την άποψή σου. Βασικά, η ζώνη απαγορεύεται διά ροπάλου στο ΝΒΑ γιαυτό και έχεις δει σφυρίγματα για αντικανονική άμυνα, όταν φαίνεται ότι οι παίκτες παίζουν "χώρο" και όχι "παίκτη".

Πέραν αυτού, νομίζω η άποψή σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο ήτοι 1ον ότι η ζώνη πρέπει να παίζεται "2η", δηλαδή μετά από ένα καταρχήν αμυντικό σύστημα (πίεση σε όλο το γήπεδο ή μισό, μεικτές ή σύνθετες ζώνες με παγίδες, κλπ.) και 2ον ότι η ζώνη πρέπει να είναι ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ. Χρησιμοπόίησες τον απολύτως ορθό όρο για την αποτελεσματική ζώνη. Συμφωνώ επίσης όμως με τον Leon ότι και εγώ σαν παίκτης παρακαλούσα να με παίζουν ζώνη για να πυροβολάω ελεύθερα! shot.gif
dizzy_fingers
QUOTE(tsops)
Dizzy, μου φαίνεται ότι το basketforum τελικά τραβάει την "ποιότητα"!

Εγώ το φωνάζω τόσο καιρό αλλά δεν με ακούνε laugh.gif.


"Ζώνη", πάντως, υπάρχει στο ΝΒΑ.
Σήμερα, είδα τους Ντάλας να παίζουν ζώνη στο Μαβς-Φοίνιξ (και είχαν πελαγώσει...δεν ήξεραν πού να σταθούν).
Απλά, αν κατάλαβα καλά, η "ζώνη" τους είναι πιο πολύ άμυνα με παγίδες, παρά μαρκάρισμα χώρου.
Την αποκαλούνε "zone defence" πάντως...
thrylos7
QUOTE
Quiz of the day : Γιατί η μπάλα του μπάσκετ έχει ραβδώσεις, ενώ θα μπορούσε πχ. να είναι λεία;


Εύρηκα! Αρχικά οι μπάλες(από το 1894) φτιάχνονταν με ραμένα δέρματα, ενώ ο εσωτερικός χώρος ήταν κενός. Στη συνέχεια χρησιμοποιήθηκαν δέρματα πρώτης ποιότητας ενώ χρησιμοποιήθηκε συγκεκριμένη "υφή" για να είναι ομοιογενές το εξωτερικό της μπάλας.
Οι ραβδώσεις είναι για να συγκρατούν το σκελετό της...
tsops
QUOTE(thrylos7 @ May 28 2006, 01:31 AM)
Οι ραβδώσεις είναι για να συγκρατούν το σκελετό της...
*


Νάτος! 41.gif Εύγε Thryle! Παρέπεμψα στο site της Rawlings αλλά λίγοι ανταποκρίθηκαν. Όντως, η αρχική σκέψη ήταν να μπορεί να συγκρατείται ο σκελετός της και με τα χρόνια, μετά από χρήση επί χρήσης, είδαν ότι είχε εφαρμογή και στον καλύτερο χειρισμό της όπως και στην αφή των δακτύλων για ομοιογενέστερο σουτ.

Μπράβο Thryle biggrin.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 27 2006, 06:39 PM)
"Ζώνη", πάντως, υπάρχει στο ΝΒΑ.


Όπως το είπες, "Ζώνη"

QUOTE
Απλά, αν κατάλαβα καλά, η "ζώνη" τους είναι πιο πολύ άμυνα με παγίδες, παρά μαρκάρισμα χώρου.
Την αποκαλούνε "zone defence" πάντως...
*


Λοιπόν, ευκαιρία να πούμε εδώ 2 πράγματα : η άμυνα ζώνης που παίζουμε στην Ευρώπη κυρίως (3-2, 2-1-2, κλπ.) εκτός της 1-3-1 (και θα σας πω γιατί), είναι άμυνα "χώρου". Η αντίστοιχη άμυνα που παίζεται στο ΝΒΑ (συνήθως 1-3-1 με παραλλαγές) και λέγεται "zone defence" έχει έναν απλό αλλά ουσιαστικό κανονισμό and I quote "the defending player has to always follow lead of his defender. He cannot defend qube or board (έκφραση για το χώρο), but he may be assisted by another player (2 on 1) for no more than 5 seconds"

Συνοπτικά : επιτρέπεται η παγίδα με 2 παίκτες πάνω σε έναν (για 5''), αλλά απαγορεύεται (και επαναλαμβάνω, διά ροπάλου) η άμυνα "χώρου" wink.gif

Τελικά, απεδείχθη ενδιαφέρον θέμα. Παραπάνω από ότι περίμενα blink.gif

Α, και κάτι τελευταίο. Δυστυχώς στην Ελλάδα, έχει παρεξηγηθεί το όλο concept και η τεχνική της ζώνης. Φέτος, ξεσκίστηκαν να με παίζουν 40' λεπτά ζώνη (και δυστυχώς peka παίζουν πολλοί) με τη λογική του ότι "δεν έχω αλλαγές και πρέπει να ξεκουράσω παίκτες" blink.gif ή το κορυφαίο "δεν μπορώ να παίζω man to man και να τρέχουν ασταμάτητα - δεν έχουν οι δικοί μου φυσική κατάσταση" icon_drunk.gif Παιδιά, βάλτε το ΠΟΛΥ βαθιά μέσα στο μυαλό σας :

bball.gif Tip of the day : Προϋποθέσεις για την εφαρμογή άμυνας ζώνης : 1. Φυσική κατάσταση, 2. αντίληψη χώρου, 3. συνεργασία, 4. ΣΚΟΠΟΣ και 5. ΤΡΕΞΙΜΟ bball.gif

Δεν παίζουμε ζώνη γιατί θέλουμε να ξεκουράσουμε παίκτες. ΛΑΘΟΣ. Δεν παίζουμε ζώνη για να μην τρέχουμε. ΛΑΘΟΣ. Δέχομαι την εφαρμογή ζώνης ίσως για την προστασία από φάουλ, αλλά και πάλι επιφυλακτικά.

Η άμυνα ζώνης είναι ένα τεράστιο όπλο για αυτούς που ξέρουν να την χρησιμοποιούν αλλά και ένα ωραιότατο "κίτρινο φύλλο" για αυτούς που δεν τη κατέχουν smile.gif
dizzy_fingers
Το μάθημα της ημέρας 41.gif.

Και τώρα πρέπει να πάω να διαβάσω Ανόργανη Χημεία.... 45.gif
thrylos7
QUOTE
Μπράβο Thryle


icon_joy.gif

Τόσα είδη ζώνης... Αλλά ακόμα δεν έχει βρεθεί κάτι τέλειο ε;

Παρεπιπτόντως, όταν η ζώνη πρωτοέκανε την εμφάνισή της(και ήταν πολύ νωρίς) ο Νέισμιθ την αποκάλεσε "εκφυλισμό του αθλήματος" και γενικά δεν την "πήγαινε"...
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 28 2006, 05:51 PM)
Και τώρα πρέπει να πάω να διαβάσω Ανόργανη Χημεία.... 45.gif
*


Ναι, έχω καταλάβει ότι είναι αδυναμία σου το συγκεκριμένο μάθημα biggrin.gif
tsops
QUOTE(thrylos7 @ May 28 2006, 09:50 PM)
Τόσα είδη ζώνης... Αλλά ακόμα δεν έχει βρεθεί κάτι τέλειο ε;


Καλημέρα. Το τέλειο είναι σχετικό ανάλογα με το πρωτάθλημα, το είδος παιχνιδιού, το knowhow των 2 προπονητών του αγώνα, κλπ. Όταν εφαρμόζονται όμως τα 5 παραπάνω σημεία που έθεσα, θεωρώ ότι μπορεί πολύ δύσκολα να "σπάσει" bball.gif

QUOTE
Παρεπιπτόντως, όταν η ζώνη πρωτοέκανε την εμφάνισή της (και ήταν πολύ νωρίς) ο Νέισμιθ την αποκάλεσε "εκφυλισμό του αθλήματος" και γενικά δεν την "πήγαινε"...
*


Για να είμαι ειλικρινής, αν και την έβαλα και ως quiz, δεν την πάω ούτε εγώ. Μου αρέσει πάρα πολύ να παίζω σύνθετες άμυνες σε όλο το γήπεδο με παγίδες, αλλά η κλειστή ζώνη στο 5Χ5 με αφήνει παντελώς αδιάφορο. Κάτι ήξερε ο γερο-Νέισμιθ laugh.gif
tsops
bball.gif Drill of the day : εκμάθηση σωστής ζώνης : 5 εναντίον 5 με 2 μπάλες. Κανονική επίθεση με 2 ντρίπλες max ανά παίκτη και 2 μπάλες στο παρκέ. Χρειάζεται γρήγορο rotation και καλή κίνηση. Πολύ καλή άσκηση για την άμυνα (μαθαίνει να βλέπει παίκτες και γήπεδο, όχι μπάλα) αλλά και για την επίθεση (ταχύτητα, σύνθετη εκτέλεση). Παραλλαγή : εφόσον έχετε μία δίχρωμη μπάλα και μία μονόχρωμη, μπορείτε να δώσετε 2 ντρίπλες με τη μία και καμία με την άλλη για να γίνει πιο ενδιαφέρον bball.gif
tsops
Πάμε για άλλο ένα

bball.gif Drill of the day 2 : Σουτ : 5 παίκτες, 2 μπάλες. Οι παίκτες στήνονται στα 5 σημεία του τριπόντου (γωνίες, πλευρές και κορυφή). Ο παίκτης στην κορυφή είναι ο σουτέρ, οι παίκτες στις πλευρές οι rebounders και οι γωνίες οι πασέρ. Εκτέλεση : γρήγορο σουτ, εκρηκτικό rebound με τρέξιμο από την αντίστοιχη πλευρά, γρήγορη πάσα στη γωνία και επιστροφή για σουτ στην κορυφή. Πολύ καλή άσκηση για επαναληπτικά σουτ, γρήγορα rebound από τα small forward και τα guard, δυνατές overhead πάσες από τη γωνία στην κορυφή και καλή συνεργασία biggrin.gif bball.gif
airambado
οντως η ζωνη κατεστρεφει το μπασκετ....κατι ξερουν sto NBA και το εχουν απαγορευσει...
tsops
Καλημέρα. Και εσύ αντιζωνικός ε? biggrin.gif

Λοιπόν, σήμερα θα ποστάρω κάτι που θα το βάλω και στο αντίστοιχο τόπικ (φαντάζομαι θα υπάρχει blink.gif ) και έχει να κάνει με τον τρόπο παιχνιδιού Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού. Θα μου πείτε, γιατί το βάζω εδώ? Έχει άμεση σχέση με τον τρόπο που δρουν και σκέφτοναι οι 2 coach, Ομπράντοβιτς και Καζλάουσκας.

Για να δούμε λοιπόν τι έχουμε να εξετάσουμε :

bball.gif Analysis of the day : Αντιμετώπιση Καμπύλης απόδοσης αγωνιστικής περιόδου

Εξεταζόμενοι : Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Τρόποι αντιμετώπισης : Rotation παικτών και Hi-Low

Ανάπτυξη Παναθηναϊκού : (χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρειες γιατί μάλλον θα σας κουράσω laugh.gif ) το rotation του Ομπράντοβιτς με τους παίκτες κατά την αγωνιστική περίοδο πολύ γνωστό και αποτελεσματικότατο. Στους Forwards ο Παπανικολάου ξεκινά στα 27 λεπτά Μ.Ο., σιγά σιγά μέσα στη χρονιά τον διαδέχεται ο Χατζηβρέττας με τον Σάκοτα, "ανεβάζει λεπτά" ο Αλβέρτης και τέλος ξεσκονίζεται ο Στσεπάνοβιτς. Όλοι τους από 18-25 παιχνίδια και τα λεπτά συμμετοχής τους να είναι πάνω από 200-220 όλοι τους. Στα guard όμως τι γίνεται? μα και εκεί το ίδιο : ξεκινάμε με Διαμαντίδη, εμβόλιμα ο Λάκοβιτς αρχίζει να παίρνει χρόνο μετά το παιχνίδι με τον Πανιώνιο, ο Σπανούλης ανεβαίνει σταθερά σε χρόνους στο 2ο γύρο και ο Καλαϊτζής στο γνωστό του ρόλο, τις "ανάσες". Τα λεπτά? γύρα στα 680 σε περίπου Μ.Ο. 23 παιχνίδια. Η Front Line πως πάει? για να δούμε : Μπατίστ και Τσαρτσαρής έφαγαν το λούκι των 580 λεπτών και 23 παιχνιδιών με τον Τομάσεβιτς και τον Φέμερλινγκ να δίνουν πιο πολύ ανάσες στα 250. Γιατί όμως? μα γιατί και οι 2 έχασαν πολλά παιχνίδια όντας τραυματισμένοι. Είμαι σίγουρος ότι σε άλλη περίπτωση, θα κινούνταν και εκείνοι σε υψηλότερα stats.

Συμπέρασμα : ένας coach που "προσέχει για να έχει". Συχνό rotation, συχνή συνεργασία κοντών ψηλών σε pick n roll και hi-low. Τι θα δούμε στα playoffs? τη μπάλα να περνά συχνά μέσα για να φθείρει τη ρακέτα των κόκκινων, σκληρή άμυνα και τρέξιμο στον αιφνιδιασμό

Ανάπτυξη Ολυμπιακού : Ο Καζλάουσκας υιοθετεί την ίδια φιλοσοφία, με μία παραλλαγή. Αλλάζει και το στυλ παιχνιδιού μεσα στη χρονιά (για άλλους λόγους). Θα αναπτύξουμε αυτό λοιπόν : ξεκινά με μία ομάδα η οποία από τον Οκτώβριο τρέχει ασταμάτητα : Σειμπούτις και Λιούϊς τρέχουν στο ρυθμό του Έντνι και τα τρέϊλερ ακολουθούν. Σιγά σιγά βλέπει ότι το σχήμα αυτό δεν είναι ακόμα ώριμο και δεν γνωρίζεται καλά για να βγει αυτή η ανάπτυξη. Οι χαμένοι αιφνιδιασμοί τον οδηγούν σε πιο αργές επιθέσεις, αλλά πιο ώριμη ανάπτυξη. Σε αυτό συμβάλλουν η εμπειρία του Χατζή και του Παπαμακάριου, αλλά και το ώριμο παιχνίδι του Αργυρόπουλου. Και ένα ενδιαφέρον γεγονός : βλέπουμε τον Ολυμπιακό να μεταφέρει το παιχνίδι του χαμηλά. Ο Ζίζιτς συμβάλλει από μέση απόσταση, ο Σχορτσιανίτης ανεβαίνει σταθερά, ο Πρίντεζης με τον Μπάρλο αποτελούν ευχάριστες εκπλήξεις σε rebound αλλά και πόντους από μακρινή απόσταση και ο Αγαδάκος όπως πάντα σε ρόλο "Καλαϊτζή". Ο Βασιλόπουλος, ως σημαντικότατο μπαλαντέρ στα χέρια του, καλύπτει κενά "αλά Αλβέρτη" παντού, βελτιώνοντας κατακόρυφα το παιχνίδι του φέτος. Ζουκάουσκας στους τραυματίες - απόντες και ο Κόλιεβιτς με ασταθή απόδοση τα μόνα μελανά σημεία.

Συμπέρασμα : ένας coach που "έχει και προσέχει". Όχι τόσο συχνό rotation με τον Ομπράντοβιτς αλλά ικανοποιητικό, ολοκληρωμένες επιθέσεις και hi-low παιχνίδι. Τι θα δούμε στα playoffs? τη μπάλα να γυρνά υπομονετικά μέχρι να γίνει το γνωστό 3 Play των κόκκινων, προσεκτικές επιθέσεις και ακολουθία στο σκορ bball.gif

Tips
Παναθηναϊκός : μην τον αφήσετε να σουτάρει!
Ολυμπιακός : μην τον παίξετε ζώνη!

Ελπίζω να μην σας κούρασα, αλλά πραγματικά κόπιασα για να το κρατήσω τόσο λιτό biggrin.gif
peka
Πολυ καλη η αναπτυξη των δυο ομαδων κοουτς! 41.gif
Εγω ομως ως οπαδος του ΠΑΟ υποστηριζω Ζοτς και παλι Ζοτς...! 77.gif
dizzy_fingers
Πολύ καλή ανάλυση....λείπουν τέτοιες, γενικά.

Αλλά θα παρακαλούσα όποια σχόλια επί αυτής, να γίνουν στο τόπικ Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού (όπου πιστεύω ότι θα την έχει ποστάρει ήδη ο coach), καθώς εκεί ταιριάζει η συζήτηση. wink.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 30 2006, 03:13 PM)
Πολύ καλή ανάλυση....λείπουν τέτοιες, γενικά.

Αλλά θα παρακαλούσα όποια σχόλια επί αυτής, να γίνουν στο τόπικ Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού (όπου πιστεύω ότι θα την έχει ποστάρει ήδη ο coach), καθώς εκεί ταιριάζει η συζήτηση. wink.gif
*


Έχει ήδη μπει εκεί όπως και όποια σχόλια επίσης smile.gif
greece4
foverh analush!! 41.gif 41.gif
tsops
QUOTE(greece4 @ May 30 2006, 04:22 PM)
foverh analush!! 41.gif 41.gif
*


Χαίρομαι που σας αρέσει. Και τα υπόλοιπα παιδιά έχουν εκφράσει πολύ καλές απόψεις, οπότε αν θέλετε μπορείτε να επισκεφτείτε το αντίστοιχο topic για σχόλια επ'αυτού εδώ
tsops
Καλημέρα. Για να μπούμε λίγο πιο ζεστά σήμερα σε λίγο μη τεχνικά, αλλά μπασκετικά θέματα, οπότε

bball.gif Quiz of the day : ποιοί μύς του σώματος ενός καλαθοσφαιριστή θεωρείτε ότι είναι πιο σημαντικοί, γιατί και τι πρέπει να κάνει για να τους γυμνάσει? Καλοκαίρι έρχεται biggrin.gif bball.gif
airambado
QUOTE(tsops @ May 31 2006, 09:32 AM)
Καλημέρα. Για να μπούμε λίγο πιο ζεστά σήμερα σε λίγο μη τεχνικά, αλλά μπασκετικά θέματα, οπότε

bball.gif Quiz of the day : ποιοί μύς του σώματος ενός καλαθοσφαιριστή θεωρείτε ότι είναι πιο σημαντικοί, γιατί και τι πρέπει να κάνει για να τους γυμνάσει? Καλοκαίρι έρχεται biggrin.gif bball.gif
*

...πιστευω κατ'αρχας οι κοιλιακοι γιατι οι κοιλιακοι ειναι αυτοι που σου δινουν την δυναμη για να πηδηξεις ψηλα και γενικα στις περισσοτερες κινησεις...απο εκει και περα επισης οι τετρακεφαλοι γιατι αυτοι ειναι που σε βοηθανε να παιξεις καλυτερα αμυνα,επισης λογικα τρικεφαλος-πλατη,σε ειναι σημαντικοι οταν σουταρεις...δεν νομιζω οτι μπορεις να πεις καποιον συγκεκριμενο,ο καθενας επιτελει μια ξεχωριστη λειτουργια... bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif
morfi
QUOTE(tsops @ May 31 2006, 11:32 AM)
Καλημέρα. Για να μπούμε λίγο πιο ζεστά σήμερα σε λίγο μη τεχνικά, αλλά μπασκετικά θέματα, οπότε

bball.gif Quiz of the day : ποιοί μύς του σώματος ενός καλαθοσφαιριστή θεωρείτε ότι είναι πιο σημαντικοί, γιατί και τι πρέπει να κάνει για να τους γυμνάσει? Καλοκαίρι έρχεται biggrin.gif bball.gif
*

Κανεναν... Ψυχη να εχεις και ολα τα αλλα δεν εχουν σημασια...
tsops ξερεις την γνωμη μου για ολα αυτα που γραφονται σε αυτο το τοπικ... rolleyes.gif
tsops
QUOTE(morfi @ May 31 2006, 02:14 PM)
Κανεναν... Ψυχη να εχεις και ολα τα αλλα δεν εχουν σημασια...
tsops ξερεις την γνωμη μου για ολα αυτα που γραφονται σε αυτο το τοπικ...  rolleyes.gif
*


Και η γιαγιά μου ήταν ψυχάρα ρε Μόρφιους και έφτυνε τους Ναζί κατάμουτρα, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να καρφώσει όσο κιαν προσπαθούσε η δύσμοιρη laugh.gif

Morfi, οι απόψεις είναι για να ανταλλάσονται, οπότε θα έχεις την ευκαιρία να μου την εκ-θέσεις από κοντά όταν βρεθούμε στο γήπεδο με πανιά και λάστιχα με τα υπόλοιπα παιδιά icon_wave.gif

P.S. By the way, σου αφιερώνω αγαπημένο μου παίκτη που αφιέρωσε ώρες και ώρες στη μελέτη σωστής ανάπτυξης μυών. Πληροφορίες εδώ wink.gif
airambado
coach δεν μου ειπες πετυχα τπτ στο κουιζ? biggrin.gif
tsops
QUOTE(airambado @ May 31 2006, 04:43 PM)
coach δεν μου ειπες πετυχα τπτ στο κουιζ? biggrin.gif
*


Δεν χρειάζεται να σου το πω, το ξέρεις ότι ανέπτυξες σωστά τις σκέψεις σου! 41.gif

Δεν απαντώ αμέσως για να αφήνω λίγο αυτούς που θέλουν, να ποστάρουν πρώτα wink.gif

Θέλει λίγο ρύθμιση η απάντησή σου, αλλά συμφωνούμε 100%!
airambado
QUOTE(tsops @ May 31 2006, 04:47 PM)
Δεν χρειάζεται να σου το πω, το ξέρεις ότι ανέπτυξες σωστά τις σκέψεις σου! 41.gif

Δεν απαντώ αμέσως για να αφήνω λίγο αυτούς που θέλουν, να ποστάρουν πρώτα wink.gif

Θέλει λίγο ρύθμιση η απάντησή σου, αλλά συμφωνούμε 100%!
*

οκ περιμενω!!.. smile.gif
dizzy_fingers
Νομίζω πως ο air τα κάλυψε όλα...

Δυνατός κορμός (κοιλιακοί-ραχιαίοι) που είναι απαραίτητος σε κάθε άθλημα (και στην καθημερινότητα θα προσθέσω), όλες σχεδόν οι μυικές μάζες των ποδιών και στο πάνω μέρος, ώμοι και καρπός(αυτή η "πάπια" που λένε)...

Συγκεκριμένα:
Ο δυνατός κορμός είναι απαραίτητος σε κάθε κίνηση.
Το άλμα, η εκρηκτικότητα, τα fade away σουτ, οι προσποιήσεις, ακόμα και η ταχύτητα των τριπλών (ειδικά αυτών που απαιτούν περιστροφή του σώματος) εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από το πόσο κάνουμε αυτούς τους τόσο βαρετούς αμέτρητους κοιλιακούς-ραχιαίους biggrin.gif.
Hint: Δίνετε μεγάλη έμφαση στους κάτω κοιλιακούς.
Έχω καταλάβει ότι εκεί είναι το μυστικό για να "απελευθερωθεί" όλη η δουλειά που κάνετε στις άλλες ομάδες.
Πριν κάνετε τους μέσους-ανώτερους-πλαγίους, ξεκινήστε με ασκήσεις για την κάτω ομάδα: Ξαπλώστε ανάσκελα. Πιαστείτε από ένα πολύζυγο ή τα πόδια ενός συμπαίχτη σας και ανασηκώστε αργά και σταθερά τα πόδια σας (όπως ακριβώς θα τα κατεβάσετε κιόλας) χωρίς να τα λυγίζετε.
Άλλες ασκήσεις είναι το "ανάποδο ποδήλατο" (αυτή πρέπει να είναι δική μου ορολογία 71.gif ) ή τα "ψαλίδια".

Οι τετρακέφαλοι, πέρα από το προφανές, το άλμα, είναι απαραίτητοι για τους μπασκετμπολίστες για τη στάση άμυνας.
Αν δεν έχεις τετρακέφαλους δε μπορείς να βγάλεις πάνω 5 άμυνες και εν συνεχεία, επιθέσεις.
Οι γυμνασμένες γάμπες προσθέτουν πολύ στην εκρηκτικότητα και στην ταχύτητα. Αν τις γυμνάσετε, θα παρατηρήσετε ότι ακόμα και χωρίς να είστε σε στάση άμυνας(να έχετε ψηλά το κέντρο βάρους δηλαδή), η εκρηκτικότητά σας θα είναι αναπάντεχα δυνατή.
Οι μύες για τους οποίους έχω απορία, είναι αυτοί πίσω από τους μηρούς, αυτοί δηλαδή που βρίσκονται αντιδιαμετρικά με τους τετρακέφαλους.
Δε μπορώ να βρώ μία κίνηση στο μπάσκετ (εκτός από το τρέξιμο) που να τους χρησιμοποιεί σε ένταση, όσες φορές τους έχω γυμνάσει δεν έχω παρατηρήσεις διαφορά και μάλιστα έχω ακούσει παράπονα από συμπαίχτες για μείωση στην απόδοση μετά από εκγύμνασή τους! blink.gif

Στο πάνω μέρος του κορμού τώρα...
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω "πειραματιστεί" αρκετά εκεί (κοινώς, είμαι αγύμναστος ψηλά) και ότι γράφω οφείλεται περισσότερο σε παρατηρήσεις κι όχι προσωπική εμπειρία.
Ο πάγκος, πρώτα απ'όλα, για να γυμνάσετε στήθος σαν να είστε μποξέρ ή αθλητές football, πιστεύω πως είναι περιττός στο μπάσκετ, μην πω ότι κάνει κακό κιόλας.
Εν συνεχεία, νομίζω πως γενικά οι ασκήσεις για το πάνω μέρος του κορμού θέλουν προσοχή και μέτρο!!!!
Αν υπεργυμνάσετε μία ομάδα, όπως τρικέφαλους-δικέφαλους, δελτοειδείς, τότε η τεχνική σας θα πάει στα σκουπίδια...
Θα πιάνετε τη μπάλα σαν να είναι πεπόνι και τα σουτ θα πηγαίνουν airball ή τούβλα.
Η μόνη ομάδα που πιστεύω ότι δεν επηρρεάζει το σουτ, είναι οι ώμοι. Ίσα ίσα, εκγύμνασή τους βοηθάει όχι μόνο στην άνετη επανάληψη στο σουτ, αλλά και στην άμυνα (όταν στο 38ο λεπτό ενός κουραστικού αγώνα θα είστε ο μόνος που θα έχει δυνάμεις να κρατάει τα χέρια του ψηλά στην άμυνα και να τα κουνάει για να παρεμποδίσει τον επιτιθέμενο στην πάσα...οι δυνατοί ώμοι θα έχουν κάνει τη δουλειά τους κι όχι τα αναβολικά που θα αναρωτιούνται πολλοί wink.gif ).


Αυτά smile.gif.
airambado
o μηρος που λες ειναι πολυ σημαντικοι οσον σφορα την αλτικοτητα...δεν ξερω αν κανω λαθος διορθωστε με... smile.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 31 2006, 06:32 PM)
Νομίζω πως ο air τα κάλυψε όλα...

Αυτά smile.gif.
*


Μεταξύ του "τα κάλυψε όλα" και του "Αυτά" να πω ότι με άφησες w00t.gif

Δεν γνώριζα ότι έχεις τέτοιες γνώσεις (αυτό που είδα είναι γνώση, δεν είναι textbook ανάλυση) και νομίζω ότι μετά από τέτοια ανάλυση, η ανόργανη χημεία πρέπει να σου φαίνεται παιχνιδάκι. Thanx Dizzy, μας έδωσες ιδιαίτερα πολύτιμες πληροφορίες 41.gif 41.gif 41.gif
tsops
QUOTE
Οι μύες για τους οποίους έχω απορία, είναι αυτοί πίσω από τους μηρούς, αυτοί δηλαδή που βρίσκονται αντιδιαμετρικά με τους τετρακέφαλους.
Δε μπορώ να βρώ μία κίνηση στο μπάσκετ (εκτός από το τρέξιμο) που να τους χρησιμοποιεί σε ένταση, όσες φορές τους έχω γυμνάσει δεν έχω παρατηρήσεις διαφορά και μάλιστα έχω ακούσει παράπονα από συμπαίχτες για μείωση στην απόδοση μετά από εκγύμνασή τους!


QUOTE(airambado @ May 31 2006, 07:36 PM)
o μηρος που λες ειναι πολυ σημαντικοι οσον σφορα την αλτικοτητα...δεν ξερω αν κανω λαθος διορθωστε με... smile.gif
*


Λοιπόν, ας με συγχωρήσει ο Dizzy για τις παρακάτω συνημμένες φωτό αλλά νομίζω ότι είναι διαφωτιστικές και θα δώσουν σε πολλούς απαντήσεις στα ερωτήματά τους αλλά και πληροφορίες.

Μελετήστε τις, κρατήστε τις για το προσωπικό σας αρχείο και όποιες ερωτήσεις πιο συγκεκριμένες πια έχετε για το τι κάνει κάποιος συγκεκριμένος μυς, ρωτήστε με και θα σας πω.

Dizzy, νομίζω ότι αναφέρεσαι στους παρακάτω μύς εάν κατάλαβα σωστά, οπότε ας τους δούμε :

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΜΗΡΙΑΙΟΣ ΜΥΣ
Ο δικέφαλος μηριαίος μυς εκφύεται με δύο εκφυτικές κεφαλές, τη μακρά από το ισχιακό κύρτωμα και τον ισχιοϊερό σύνδεσμο και τη βραχεία από την τραχεία γραμμή, την έξω υπερκονδύλια γραμμή και το έξω μεσομύϊο διάφραγμα.
Με την ενέργεια του κάμπτει και στρέφει προς τα έξω την κνήμη και εκτείνει το μηρό.

ΗΜΙΤΕΝΟΝΤΩΔΗΣ ΜΥΣ
Ο ημιτενοντώδης μυς εκφύεται από το ισχιακό κύρτωμα και καταφύεται στο έσω χείλος του κνημιαίου κυρτώματος και στην κνημιαία περιτονία.
Με την ενέργεια του κάμπτει και στρέφει προς τα έσω την κνήμη και συμβάλλει στην έκταση του μηρού.

ΗΜΙΥΜΕΝΩΔΗΣ ΜΥΣ
Ο ημιυμενώδης μυς εκφύεται απότο ισχιακό κύρτωμα και καταφύεται στην κνήμη.
Με την ενέργεια του κάμπτει και στρέφει προς τα έσω την κνήμη, εκτείνει το μηρό και έλκει το οπίσθιο τοίχωμα του θυλάκου της διάρθρωσης του γόνατος.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΑΣΤΡΟΚΝΗΜΙΟΣ ΜΥΣ
Ο δικέφαλος γαστροκνήμιος μυς εκφύεται με δύο ισχυρές κεφαλές, την έξω και την έσω. Η έξω κεφαλή εκφύεται από τον έξω μηριαίο κόνδυλο και η έσω κεφαλή από την ιγνυακή επιφάνεια του μηριαίου οστού και τον έσω μηριαίο κόνδυλο και καταφύεται μετά την συνένωση με τον υποκνημίδιο μυ και τον σχηματισμό του ισχυρότερου τένοντα του ανθρώπου, τον αχίλλειο τένοντα, στο κάτω ημιμόριο της οπίσθιας επιφάνειας της πτέρνας.
Με την ενέργεια του κάμπτει την κνήμη και μαζί με τους άλλους μυς, κάμπτει πελματιαίως το πόδι.

Ελπίζω να σε βοήθησα και 2 σημειώσεις :

1. πες σε αυτούς που σου είπαν ότι γυμνάζοντάς του "έμειναν πίσω" να το ξανασκεφτούν και

2. ο Μορφής θα χτυπήσει 3 ενέσεις μόλις δει το post! laugh.gif
greece4
ouf! pali kala thn exw perasei thn anatomia giati 8a mou rxontan kaaaapwwws ta sxediagrammata meshmeriatika laugh.gif laugh.gif tongue.gif

ws pros to quiz super apanthseis... 41.gif

nomizw epishs pws polu shmantikos mus einai o tetrakefalos kai gia thn prostasia k apofugh allwn traumatismwn... an dn kanw la8os exw akousei fusio8erapeutes na griniazoun 'pws perimenete na antexete k na mhn traumatizeste xwris dunatous tetrakefalous?'...
tsops
QUOTE(greece4 @ Jun 1 2006, 01:16 PM)
ouf! pali kala thn exw perasei thn anatomia giati 8a mou rxontan kaaaapwwws ta sxediagrammata meshmeriatika laugh.gif laugh.gif tongue.gif


Γιατί? Προκαλεί αναστάστωση? 24.gif

QUOTE
nomizw epishs pws polu shmantikos mus einai o tetrakefalos kai gia thn prostasia k apofugh allwn traumatismwn... an dn kanw la8os exw akousei fusio8erapeutes na griniazoun 'pws perimenete na antexete k na mhn traumatizeste xwris dunatous tetrakefalous?'...
*


Σαφώς και είναι αλλά πιο σημαντικό από όλα, ειδικά στην εκγύμναση μυών είναι η......ισομετρία. Μην μπερδεύετε τον όρο με τις ισομετρικές ασκήσεις (αν και όντως λέγονται έτσι για αυτό το λόγο, αλλά έχουν άλλη εφαρμογή). Όταν λέω "ισομετρία" εννοώ την ορθη και ισοδύναμη άσκηση όλων των μυϊκών ομάδων. Επί παραδείγματι, είναι μεγάλο λάθος να εκγυμνάζονται οι κοιλιακοί και να μην εκγυμνάζονται οι ραχιαίοι ή οι να γυμνάζονται μόνον οι τετρακέφαλοι και όχι οι γλουτιαίοι, μηριαίοι και άλλοι μυς στο πίσως μέρος του ποδιού ( wink.gif )
dizzy_fingers
Τί λες τώρα ohmy.gif....
41.gif 41.gif 41.gif

*ο admin τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση για το υλικό που έχει το φόρουμ του*
biggrin.gif

Ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση.
Ναι, σε εκείνους τους μύες αναφερόμουν και πλέον θα δίνω μεγαλύτερη βάση στην εκγύμνασή τους (ότ-αν ξεκινήσω γυμναστήριο 71.gif ).


Να κάνω μία ερώτηση-quiz (η οποία είναι χρόνια απορία μου) τώρα, εγώ:
Πόσο πρέπει να γυμνάζεται ένας αθλητής κατά τη διάρκεια της σεζόν? Καλύτερα είναι να κάνει βάρη πριν ή μετά την προπόνηση?
Καλό είναι να κάνει ατομική προπόνηση το πρωί που περιέχει και βάρη? Πρέπει να κάνει κάθε μέρα βάρη? Αν όχι, κάθε πόσο?
Γράμμωση (πολλές επαναλήψεις-λίγα κιλά) ή όγκος (λίγες επαναλήψεις-πολλά κιλά...αν και το αποκλείω το δεύτερο 39.gif....)?

Χμ...τελικά ήταν πολλές απορίες biggrin.gif.
leonkalf
Και μένα μ'έχουν απασχολήσει πολύ οι παραπάνω απορίες.
Ας μας απαντήσει κάποιος ειδικός (γυμναστής-προπονητής).

Εγώ, να σας πω από προσωπική εμπειρία, δεν προτιμώ βάρη στο πάνω μέρος του σώματός μου κατά την αγωνιστική περίοδο. Ο λόγος είναι ότι νοιώθω ότι χαλάει το σουτ μου(που είναι και το βασικό μου όπλο).

Τώρα το καλοκαιράκι είναι καλή περίοδος για όλο το σώμα.
Και συμφωνώ με tsops ότι χρειάζεται ισομετρία.
greece4
h anatomia megalh anastatwsh an kati tetoia sou 8umizoun pws prepei na katseis na th diavaseis! tongue.gif

nai, vevaia, sigoura xreiazetai isometria... k to paradeigma pou aneferes koiliakoi-raxiaioi einai apo ta pio suxna 'la8h'...
tsops
Θα λείπω όλο το ΣΚ, οπότε θα αναλάβει ο Clouseau το "μυϊκό θέμα", στο οποίο έχει πολλές απόψεις να μοιραστεί μαζί σας smile.gif
tsops
Ας με συγχωρήσει ο Dizzy (για τις φωτό πάλι) και δεν θα ξεφύγω από το θέμα των μυών ακόμα, γιατί υπάρχουν και θα υπάρξουν θέματα, αλλά νομίζω ότι μία ρετρό νότα είναι κάτι που για εμάς που τα γνωρίζουμε, αφήνουν ένα "μικρό" χαμόγελο ρομαντισμού και για εσάς που δεν τα έχετε ξαναδεί, σίγουρα προκαλεί εντύπωση biggrin.gif

Πάμε λοιπόν με το

bball.gif Info of the day : Πως ξεκίνησαν όλα, μία μικρή ιστορική αναδρομή

Στην παρακάτω φωτό βλέπετε το κτίριο στο οποίο πραγματοποιήθηκε ο πρώτος αγώνας καλαθοσφαίρισης

Click to view attachment

Και το....γήπεδο smile.gif

Click to view attachment

Ο....εξοπλισμός wink.gif

Click to view attachment

Ο πρώτος αγώνας ΓΥΝΑΙΚΩΝ! τα σχόλια δικά σας...

Click to view attachment

Και τέλος, η ομάδα του Κάνσας με προπονητή τον Δρ. Νέϊσμιθ biggrin.gif

Click to view attachment

Αυτά για την ώρα. Εμένα προσωπικά πάντα με "αγγίζουν" αυτές οι φωτό, εσάς δεν ξέρω, αλλά τουλάχιστον για να γνωρίζετε πως ξεκίνησε το πορτοκαλί τόπι bball.gif
airambado
coach ριξε ενα κουιζ τωρα πριν φυγεις να εχουμε να ασχοληθουμε με κατι... smile.gif biggrin.gif
NBAholic
Aσυγχώρητος ο κόουτς, όπως πάντα! Το πιο περίεργο που διάβασα προσωπικά ανάμεσα σε αυτά είναι για κάποιο λόγο η απαγόρευση εισόδου ανδρών στο γυναικείο αγώνα. Αν και δε γνωρίζω αν αυτός ο κανονισμός έγινε από άνδρες ή αν οι γυναίκες έπρεπε να σκεφτούν μόνες τους εαυτούς τους.

Να υποθέσω ότι δεν υπήρχε αστυνόμευση εντός γηπέδου, ε; tongue.gif

QUOTE
coach ριξε ενα κουιζ τωρα πριν φυγεις να εχουμε να ασχοληθουμε με κατι...


Κάτι ευχάριστο: Να βρεθούν τα ονόματα των μαθητών που σκόραραν στο ιστορικό 5-1 επί των καθηγητών!
tsops
QUOTE(NBAholic @ Jun 2 2006, 12:28 PM)
Aσυγχώρητος ο κόουτς, όπως πάντα! Το πιο περίεργο που διάβασα προσωπικά ανάμεσα σε αυτά είναι για κάποιο λόγο η απαγόρευση εισόδου ανδρών στο γυναικείο αγώνα. Αν και δε γνωρίζω αν αυτός ο κανονισμός έγινε από άνδρες ή αν οι γυναίκες έπρεπε να σκεφτούν μόνες τους εαυτούς τους.

Να υποθέσω ότι δεν υπήρχε αστυνόμευση εντός γηπέδου, ε;  tongue.gif
Κάτι ευχάριστο: Να βρεθούν τα ονόματα των μαθητών που σκόραραν στο ιστορικό 5-1 επί των καθηγητών!
*


Εντολοδόχος της απαγόρευσης ήταν ο δήμαρχος της πόλης ο οποίος θεωρούσε ανάρμοστο "να βλέπεις γυναίκες να σηκώνονται από το έδαφος σαν τα κοτόπουλα. Φαίνεται το κάτω μέρος της φούστας τους!" icon_drunk.gif

Επειδή το quiz που προτείνεις το βλέπω λίγο εύκολο να βρεθεί blink.gif , θα το δυσκολέψω λίγο παραπάνω (στο ίδιο μέτρο πάντα), θέτοντας σας το εξής

bball.gif Quiz of the Day : Βρείτε τα ονόματα των μαθητών που σκόραραν στο ιστορικό 5-1 επί των καθηγητών στον πρώτο αγώνα καλαθοσφαίρισης το 1892, όπως προτείνει ο Holic bball.gif

αλλά ΚΑΙ

bball.gif Quiz of the Day 2 : στην τελευταία φωτό παραπάνω, βλέπετε την ομάδα του Kansas University το 1908 νομίζω υπό τις οδηγίες του Δρ. Νέϊσμιθ. Θέλω να μου πείτε τους παίκτες που απάρτιζαν την εν λόγω ομάδα όπως φαίνονται στην φωτό biggrin.gif bball.gif
peka
QUOTE(tsops @ Jun 2 2006, 12:57 PM)
bball.gif Quiz of the Day 2 : στην τελευταία φωτό παραπάνω, βλέπετε την ομάδα του Kansas University το 1908 νομίζω υπό τις οδηγίες του Δρ. Νέϊσμιθ. Θέλω να μου πείτε τους παίκτες που απάρτιζαν την εν λόγω ομάδα όπως φαίνονται στην φωτό biggrin.gif bball.gif
*



Κοουτς στο δευτερο κουιζ γραφεις οτι η ομαδα του Κανσας ειναι απο το 1908. Βρισκω ομως οτι το 1906-1907 ηταν η τελευταια χρονια του Νεϊσμιθ στο Κανσας.
Κανω κατι λαθος???
smile.gif
womanplayer
tsops θελω να σου κανω μια προπονητικη ερωτηση¨

εχεισ εναν πολυ καλο παικτη πολυ καλο σκορερ αλλα δεν παιζει αμυνα συν οτι δημιουργει πολλα εξωγηπεδικα προβληματα με τον χαρακτηρα του στην ομαδα αλλα δεν εχεις πολλεσ λυσεισ στον παγκο τι θα εκανες ωσ coach?
NBAholic
QUOTE
εχεισ εναν πολυ καλο παικτη πολυ καλο σκορερ αλλα δεν παιζει αμυνα συν οτι δημιουργει πολλα εξωγηπεδικα προβληματα με τον χαρακτηρα του στην ομαδα αλλα δεν εχεις πολλεσ λυσεισ στον παγκο τι θα εκανες ωσ coach?


Περίπτωση Διαμαντόπουλου/Κόμματου, δηλαδή; Προσωπικά, θα ζητούσα μεταγραφή ή θα τον κρατούσα στον πάγκο...
Alexmei
να ρωτίσω; το σκορ έλειξε 5-1;για να ξέρω πως να το βρω.

QUOTE
Quiz of the Day 2 : στην τελευταία φωτό παραπάνω, βλέπετε την ομάδα του Kansas University το 1908 νομίζω υπό τις οδηγίες του Δρ. Νέϊσμιθ. Θέλω να μου πείτε τους παίκτες που απάρτιζαν την εν λόγω ομάδα όπως φαίνονται στην φωτό


ποια φώτο δν την βλέπω........

EDIT1: τα βρήκα smile.gif
V@Roxe##13
Λοιπον, βασικα μπορει να με περασετε για χαζο αλλα επρεπε οπωσδηποτε να ακουσω καποιες συμβουλες και γνωμες! Και επειδη πιστευω οτι αν εστελνα μηνυμα στο ΑLL STAR BASKET δεν θα μου απαντουσαν, αποφασισα να ζητησω τη βοηθεια ολων των ΜΠΑΣΚΕΤΟΦΟΡΟΥΜΙΣΤΩΝ!!! Η κατασταση εχει ως εξης
Ειμαι 23 χρονων παιζω πολλα χρονια μπασκετ. Ειμαι υψος 1.93(με παπουτσια) και αγωνιζομαι στις θεσεις των περιφερειακων. Φετος ο βασικος πλει μακερ της ομαδας μας φευγει και μενει μονο ο αναπληρωματικος, ο οποιος ομως δεν λεει και πολλα πραγματα! Επειδη ομως η ομαδα μου δεν θα αποκτησει αλλον, ο προπονητης μου, μου ξεκαθαρισε οτι του χρονου θα παιζω εγω.... sad.gif Εγω ομως δεν εχω καθολου εμπειρεια απο αυτην τη θεση και εκτος απο αυτο μου λειπουν αρκετα στοιχει που εχουν οι υπολοιποι πλει μακερ της κατηγοριας ντριπλα και σουτ). Αποφασισα λοιπον να δουλεψω σκληρα το καλοκαιρι αλλωστε η δουλεια μου, μου το επιτρεπει για να βελτιωθω πρωτιον ως παικτης και δευτερον να μετατραπω σε πλαι μακερ. Τι ζητω απο εσας? Πρωτον αν εχετε να μου πειτε ακησεις για να βελτιωσω τα fundamentals η οτιδηποτε αλλο στο παιχνιδι μου και εκτος απο αυτο αν λεω αν καποιος μπορει να μου γραψει ενα προγραμμα η 1 link στο ιντερνετ για να βρω εκει προγραμμα βελτιωσης! Επαναλαμβανω εχω απεριοριστο χρονο και επιθυμια για να βελτιωθω. Ζηταω πολλα, ε?Παντως οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη και οποιος μου δωσει προγραμμα δεν το συζηταω θα του αναψω λαμπαδα. Ευχαριστω προκαταβολικα........
morfi
Το καλυτερο προγραμμα ειναι το εξης:
Παιξε ετσι οπως ξερεις και γραψ'τους ολους... Οι προπονητες και οι κασσετουλες με τις ωραιες ασκησεις μονο χειροτερο μπορουνε να σε κανουνε...
Ξεχνα τις προπονησεις και πηγαινε για κανενα μπανακι...
dizzy_fingers
Μετέφερα εδώ το τόπικ σου γιατί εδώ πιστεύω θα βρεις αυτό που θέλεις.
Ξέρω ότι είναι πολλές οι σελίδες, αλλά αφού είπες ότι έχεις ελεύθερο χρόνο, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να τις ψάξεις biggrin.gif.

Επίσης, αν δε βρεις αυτό που θέλεις, ο tsops σίγουρα θα σε βοηθήσει σε ότι θες (ά ρε coach....σου βρίσκω δουλειές βρε tongue.gif).

Α, και μην ακούς τον morfi.
Τα λέει αυτά γιατί δεν έχει ιδέα από μπάσκετ... tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.