Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
Tatubasketfan
Ρε παιδιά λίγο άσχετο...αλλά μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να συμμετάσχω σε κάποιο basketball summer camp στην αμερική και ειδικότερα στο seattle? οι ομάδες του wnba διοργανώνουνε μήπως summer camps?
tsops
QUOTE(Tatubasketfan @ Jan 1 2007, 08:42 PM) *
Ρε παιδιά λίγο άσχετο...αλλά μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να συμμετάσχω σε κάποιο basketball summer camp στην αμερική και ειδικότερα στο seattle? οι ομάδες του wnba διοργανώνουνε μήπως summer camps?


Βεβαίως και διοργανώνουν οι ομάδες αλλά για να πας πρέπει να σε δουν (scout) και να σε προσκαλέσουν. Για διάφορα άλλα basketball camps που διοργανώνουν εταιρείες, το σύστημα δουλεύει όπως εδώ, δηλαδή δηλώνεις συμμετοχή και πας smile.gif

Αν θέλεις, μπορείς να ρίξεις μία πρόχειρη ματιά εδώ
Tatubasketfan
Α μάλιστα...εντάξει coach ευχαριστώ πολύ...μάλλον θα περάσω δημιουργικά το χρόνο μου εκεί tongue.gif
Αγγελική
δεν ξερω αν εχει ξαναδιατυπωθει η ερώτηση αλλα θα ηθελα να μαθω οταν ενας παίκτης για 2 χρονια περίπου δεν είναι ενεργος (δλδ δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα) αν μπορει να πάρει το δελτίο του απο την ομαδα που ανηκει και αν τυχων περασει σε καποια σχολη σε αλλη πολη μπορει να παιξει στην ομαδα εκεινεις της πόλης οπου πέρασε?
Live strong
QUOTE(Αγγελική @ Jan 2 2007, 01:27 PM) *
δεν ξερω αν εχει ξαναδιατυπωθει η ερώτηση αλλα θα ηθελα να μαθω οταν ενας παίκτης για 2 χρονια περίπου δεν είναι ενεργος (δλδ δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα) αν μπορει να πάρει το δελτίο του απο την ομαδα που ανηκει και αν τυχων περασει σε καποια σχολη σε αλλη πολη μπορει να παιξει στην ομαδα εκεινεις της πόλης οπου πέρασε?

Αν περάσει σε άλλη πόλη, παίχτης/ χτρια που είναι ενεργός, μπορεί να παίξει σε ομάδα της πόλης που πέρασε με υποσχετική από τη δική το ομάδα για όσο καιρό θα σπουδάζει. Νομίζω μόνο ότι υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο για να μπορέσεις να δηλώσεις την ομάδα που θα παίξεις, αν δε κάνω λάθος!
Τώρα, αν είναι ανενεργός για δύο χρόνια συμπληρωμένα, τότε μπορεί να παίξει όπου επιθυμεί! wink.gif
Αγγελική
ευχαριστω πολυ για την εξηγηση Live strong...!
tsops
QUOTE(Αγγελική @ Jan 2 2007, 07:40 PM) *
ευχαριστω πολυ για την εξηγηση Live strong...!


Απλώς, να διευκρινίσουμε ότι "2 χρόνια ανενεργός" σημαίνει να μην έχει παίξει (εννοείται) αλλά και να μην έχει δηλωθεί σε κανένα φύλλο αγώνος smile.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Jan 3 2007, 08:08 AM) *
Απλώς, να διευκρινίσουμε ότι "2 χρόνια ανενεργός" σημαίνει να μην έχει παίξει (εννοείται) αλλά και να μην έχει δηλωθεί σε κανένα φύλλο αγώνος smile.gif


Αυτό εννοείται… wink.gif
tsops
Όπως είχα υποσχεθεί, από το το τέλος Ιανουαρίου, θα αρχίσει να "αναβιώνει" το topic του Ask the Coach (και με τη δική σας συμμετοχή φυσικά). Θα θέσω λοιπόν ένα θέμα που θα μπορούσα ίσως να το βάλω στα Tips & Drills, αλλά νομίζω ότι χρήζει και λίγο συζήτησης.

Σήμερα, διάβαζα σε αθλητική εφημερίδα για τη μανία του Βαντερλέι Λουξεμπούργκο με τους Η/Υ και γενικότερα, τη χρήση της τεχνολογίας στην προπόνηση αλλά και στους αγώνες των ομάδων που προπονεί. Η τεχνολογία είναι ιδιαίτερα χρήσιμη πια στα σπορ και αυτό φαίνεται ολοένα και πιο πολύ. Το θέμα μου όμως είναι το εξής : μέχρι που πρέπει να φτάνει ή χρήση της τεχνολογίας, πχ. μόνον για τη απόκτηση μεγαλύτερης ταχύτητας επεξεργασίας δεδομένων ή και ως "ηλεκτρονικός βοηθός" στην λήψη μίας αγωνιστικής απόφασης?

Τι θέλω να πω : στο ίδιο άρθρο αναφέρθηκε ότι ο εν λόγω προπονητής αρέσκεται να χρησιμοποιεί τη τεχνολογία όχι μόνον για να αναλύσει τον αντίπαλό του, αλλά και για να στήσει την ομάδα του σε επόμενα παιχνίδια (όχι μόνον από πλευράς συστήματος αλλά και παικτών που θα σρησιμοποιήσει). Έχω άποψη γενικά επί του θέματος και χρησιμοποιώ και ο ίδιος κάποιες τεχνολογίες, αλλά θα ήθελα και τη δική σας άποψη : ως που τελικά πρέπει να φτάνει η χρήση της τεχνολογίας στην τελική κρίση και απόφαση ενός προπονητή ή ενός τεχνικού team? ή μήπως δεν πρέπει καν να χρησιμοποιείται εκεί και να λειτουργεί μόνον σαν μία "μηχανή" παραγωγής στατιστικών δεδομένων και συστημάτων? Είναι οι υπολογιστικές μηχανές επί της παρούσης αρκετά δυνατές για να αφομοιώσουν τη μπασκετική πχ. φιλοσοφία ενός προπονητή?

Άντε, καιρός να αφήσετε τα μελομακάρονα και να αρχίσετε να τρίβετε και λίγο το μυαλουδάκι σας με θέματα που θα παίξουν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη των αθλημάτων στον 21ο αιώνα smile.gif
tsops
Μην ξεχάσω, λάβετε το ως το πρώτο bball.gif Quiz of the Day bball.gif του 2007 wink.gif
Live strong
Μμμ!!!! Καλή ερώτηση!
Λοιπόν, ας κάνω την αρχή απαντώντας, παρότι για μια ακόμα φορά θα πω ότι δεν γνωρίζω από τεχνικά θέματα, άρα θ’ απαντήσω βάση λογικής!
Νομίζω ότι τα δεδομένα κάθε μηχανήματος φορτώνονται από ανθρώπινο χέρι. Που σημαίνει ότι το μυαλό είναι αυτό που σκέφτεται, αναλύει και δίνει λύσεις κατά κάποιο τρόπο. Καλό θα ήταν λοιπόν, να χρησιμοποιείται η τεχνολογία μέχρι ενός ορίου. Δεν χρειάζεται τα πάντα να λειτουργούν βάση της «τετράγωνης λογικής» ενός κομπιούτερ.
Οι αθλητές δεν είναι ρομπότ για να παίρνουν εντολές από «σίδερα» είναι άνθρωποι, με λογική και συναίσθημα!
Πολλές φορές ένα παιχνίδι κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί παίζει ρόλο η ψυχραιμία και ο τρόπος που αισθάνεται και βιώνει ο προπονητής το παιχνίδι. Δηλαδή μπαίνει το συναίσθημα. Ένας υπολογιστής όσο και να αναλύσει κάποια δεδομένα και να σου δώσει πιθανές λύσεις εκ των προτέρων ποτέ δε θα μπορέσει να νιώσει.
Ίσως λίγο άτοπο αυτό που θα πω, αλλά έχετε δει τη διαφήμιση του Johnny Walker με το ρομπότ; Σκεφτείτε λίγο τι λέει… « είμαι δυνατότερος από εσένα….αλλά θα ήθελα να είμαι εσύ….να αισθάνομαι… Κλπ…κλπ!!!»
Ας αφήσουμε λοιπόν, την τεχνολογία να είναι βοηθός μας και όχι εμείς υποχείρια αυτής! cool.gif
peka
Γεια σας και απο εμενα... Κοουτς μπηκες φορτσατος τη νεα χρονια βλεπω!
Λοιπον αν και εχω βαλει για τα καλα την τεχνολογια στη ζωη μου, θεωρω οτι απλα μας κανει τη ζωη μας πιο ευκολη. Ειδικα στο μπασκετ τωρα ειμαι της αποψης οτι πρεπει απλα να υπαρχει για την ενημερωση των προπονητων και αθλητων και για την παραγωγη συστηματων και στατιστικων στοιχειων (αφου μιλαμε για τους υπολογιστες...). Γιατι μην ξεχναμε οτι η τεχνολογια εχει εισελθει παντου πλεον: ρουχα, παππουτσια, οργανα κτλ.
Δε νομιζω οτι η φιλοσοφια ενος προπονητη μπορει να αφομοιωθει απο ενα μηχανημα, στο οποιο οπως σωστα ειπε η Live τις εντολες τις δινει ο ιδιος ο ανθρωπος. Απλα ειναι ενα βοηθητικο μεσον για καθε προπονητη και κατα τη γνωμη μου δε μπορει να αντικαταστησει πχ το βοηθο προπονητη ως ανθρωπο.
Αυτα απο εμενα προς το παρον... wink.gif
tsops
2-0 υπέρ της βοήθειας όχι της προπονητικής καθοδήγησης! smile.gif Χμμμ, νομίζω ότι θα κάνουμε καλή συζήτηση γύρω από αυτό το θέμα. Θα περιμένω και τις περαιτέρω απόψεις wink.gif
mikri prasini ollandeza
Όπως κάποιος φίλος στενός είχε πει..ένας προπονητής δίνει τη φόρα σε έναν αθλητή και αυτός κανονίζει την πορεία του!Βοηθάει, διορθώνει αλλά δε σου λέει κάνε αυτό και κάνε εκείνο!Η καθοδήγηση δε στηρίζεται σε τι θέλεις!Άρα δεν ταιριάζει στο μπάσκετ...έτσι πιστεύω!
trefoil 13
Η χρήση των υπολογιστών μπορεί να προσφέρει πολύτιμη βοήθεια σε κάθε προπονητή. Το μυαλό του ανθρώπου δεν έχει την δυνατότητα να αποθηκεύει και να επεξεργάζεται ταυτόχρονα πολλές πληροφορίες άρα οι υπολογιστές είναι χρήσιμα εργαλεία όσον αφορά την ανάλυση των αντιπάλων αλλά και της ίδιας της ομάδας.
Φυσικά οι αριθμοί, τα διαγράμματα ή οτιδήποτε άλλο στις ηλεκτρονικές οθόνες δεν μπορούν να αποτελέσουν αποκλειστικά κριτήρια για έναν προπονητή. Η ζωντανή εικόνα, η επαφή και η επικοινωνία με τους παίκτες σίγουρα είναι πιο βάσιμες πηγές πληροφοριών.
Άρα καλή η τεχνολογία που άλλωστε έχει αρχίσει ήδη να συνδέεται και με τον αθλητισμό, ωστόσο δεν πρέπει κανείς να ξεπερνά κάποια όρια αφού μην ξεχνάμε ότι ο αθλητισμός είναι παιχνίδι και οι αθλητές άνθρωποι. Για τον Λουξεμπούργκο συγκεκριμένα, άκουσα σήμερα ότι είχε ζητήσει άδεια από την Βραζιλιάνικη ομοσπονδία να βάλει ένα μικροφωνάκι στο αυτί του αρχηγού της ομάδας του, ώστε αυτός να δέχεται εντολές από τον βοηθό του(του Λουξεμπούργκο)- που θα καθόταν στα πάνω διαζώματα του γηπέδου- για το στήσιμο της ομάδας! Φυσικά η ομοσπονδία αρνήθηκε και το θεωρώ φυσικό αφού διαφορετικά θα μιλούσαμε πλέον για παίκτες-ρομπότ. Για σκεφτείτε να διεκδικείς μια φάση και να νιώθεις μια "μύγα" στο αυτί σου που να σου λέει τι να κάνεις...
tsops
QUOTE(trefoil 13 @ Jan 3 2007, 10:59 PM) *
Για τον Λουξεμπούργκο συγκεκριμένα, άκουσα σήμερα ότι είχε ζητήσει άδεια από την Βραζιλιάνικη ομοσπονδία να βάλει ένα μικροφωνάκι στο αυτί του αρχηγού της ομάδας του, ώστε αυτός να δέχεται εντολές από τον βοηθό του(του Λουξεμπούργκο)- που θα καθόταν στα πάνω διαζώματα του γηπέδου- για το στήσιμο της ομάδας! Φυσικά η ομοσπονδία αρνήθηκε και το θεωρώ φυσικό αφού διαφορετικά θα μιλούσαμε πλέον για παίκτες-ρομπότ. Για σκεφτείτε να διεκδικείς μια φάση και να νιώθεις μια "μύγα" στο αυτί σου που να σου λέει τι να κάνεις...


Καλημέρα. Βασικά δεν είναι ακριβώς έτσι. Πάντα έχει έναν βοηθό σε ψηλό διάζωμα για να βλέπει καλύτερα τον σχηματισμό (σύστημα) του αντιπάλου, δεδομένου ότι εδώ μιλάμε για ποδόσφαιρο και το γήπεδο είναι μεγαλύτερο. Το μικρόφωνο το ήθελε για να μιλάει ο ίδιος στον αρχηγό της ομάδας. Τέλος πάντων, λεπτομέρειες.

Βλέπω μέχρι στιγμής, 4-0 υπέρ της απλής υποβοήθησης. Ενδιαφέρον... smile.gif
mikri prasini ollandeza
Σήμερα ξύπνησα με άλλο πλευρό...
Ο προπονητής είναι ο δάσκαλος και συ ως παίκτης ο μαθητευόμενος!Αυτός ξέρει και εσύ μαθαίνεις ό,τι σου λέει!Έχει σπουδάσει το άθλημα και αν δε σου πει ο προπονητής του που αυτή η δουλειά του, ακριβώς τι να κάνεις, ποιος θα σου πει;;;
tsops
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Jan 4 2007, 02:35 PM) *
Σήμερα ξύπνησα με άλλο πλευρό...
Ο προπονητής είναι ο δάσκαλος και συ ως παίκτης ο μαθητευόμενος!Αυτός ξέρει και εσύ μαθαίνεις ό,τι σου λέει!Έχει σπουδάσει το άθλημα και αν δε σου πει ο προπονητής του που αυτή η δουλειά του, ακριβώς τι να κάνεις, ποιος θα σου πει;;;


blink.gif Σε έχασα λίγο αλλά μάλλον κατάλαβα τι λες smile.gif Η άποψή μου είναι ότι πάντα και οι 2 πλευρές μαθαίνουν...συνεχώς. Η μάθηση ξεκινά με τη γνώση, συνεχίζει με την εμπειρία και ολοκληρώνεται με την αναδρομή. Ας μείνουμε όμως στο θέμα του quiz για λίγες ημέρες ακόμα smile.gif
tsops
Λοιπόν, αποφάσισα να κάνω "ποδαρικό" στο Ask the Coach και στο 2007 αλλά και στη νέα κατηγορία την οποία πια ανήκει τα Tips n' Tricks. Ας ζεστάνουμε λίγο λοιπόν τη χρονιά με 2 quiz - ερωτήματα για εσάς και το τεστ της μπασκετικής σας γνώσης. Πάμε λοιπόν :

bball.gif Quiz of the Day 1 : Ορθότερη Αντιμετώπιση Άμυνας Ζώνης : Η άμυνα ζώνης είναι ιδιαίτερα εφαρμόσιμη και αγαπητή στο ελληνικό πρωτάθλημα και ειδικά στις μικρές κατηγορίες. Θέτω λοιπόν ένα θέμα στο οποίο θέλω την άποψή σας : ποιά θεωρείτε την πιο αποτελεσματική αντιμετώπιση άμυνας? και για να βοηθήσω, όλα τα συστήματα εναντίον ζώνης βασίζονται σε 2 απλές αρχές : τη γωνιακή φορά ή την ευθεία φορά. Έφτιαξα ένα σχήμα για να σας διευκολύνω όπου με τα μπλε εμφανίζεται η ομάδα που εφαρμόζει συστήματα με γωνιακή φορά και με τα κόκκινα η ομάδα που τα εφαρμόζει με ευθεία φορά.

Η άποψή σας? wink.gif bball.gif

Click to view attachment


bball.gif Quiz of the Day 2 : Streetball : παιδιά που παίζουν μονάκια στις αλάνες, σε ανοιχτά γήπεδα, σε παιδικές χαρές. Μεγάλοι ή ακόμα και εν ενεργελια παίκτες που παίζουν (στον ελεύθερο χρόνο τους) μονά (όπως τα περίφημα basketforum meetings μας wink.gif ). Το λεγόμενο "streetball" όχι φυσικά στο μεγαλείο και τη λάμψη της Αμερικής, αλλά ως έννοια παράλληλη. Ερώτημα : Βοηθά έναν παίκτη το γεγονός να παίζει και "μονάκια" με φίλους του στον ελεύθερο χρόνο του, ναι, όχι και γιατί? Μπορεί να φαίνεται χαζή απορία, όμως έχει ιδιαίτερη σημασία κατά τη γνώμη μου και θα καταθέσω και εγώ την άποψή μου smile.gif bball.gif

Μπαίνουμε δυναμικά στο 07 και αναμένω σχόλια. Καλή...επιτυχία! wink.gif
leonkalf
Όσον αφορά το 1ο quiz, πιστεύω ότι επιλέγεις -ποια από τις 2 βασικές αρχές που παραθέτεις- ανάλογα με την διάταξη της άμυνας.
Αν είναι σε ζυγή διάταξη (π.χ. 2-1-2) θα επιλέξεις την "μπλε" διάταξη, αν είναι σε μονή διάταξη (π.χ. 1-3-1) θα επιλέξεις την "κόκκινη".
Βέβαια, σε αυτές τις βασικές αρχές μπορούν να μπουν και κάποια παραπάνω πράγματα, αλλά η αντιμετώπιση μιας τέτοιας άμυνας δε χρειάζεται πολύ περίπλοκα πράγματα. Καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και καλές επιλογές (σε σουτ ή πάσα αν γίνεται κοντά στο καλάθι).

Όσον αφορά το 2ο quiz πραγματικά θα περιμένω με ενδιαφέρον την άποψη των μελών. Πολύ καλή ερώτηση και δεν είμαι σίγουρος ποια είναι η σωστή απάντηση.
Προσωπικά, εδώ και αρκετά χρόνια έχω σταματήσει τα "μονάκια" με φίλους. Σε μικρή ηλικία έπαιζα, τώρα πια -και να ήθελα- δεν προλαβαίνω..
dizzy_fingers
Για το πρώτο quiz δεν έχω και πολλά να πω καθώς δε γνωρίζω αρκετά περί του θέματος.

Για το δεύτερο τώρα...το μόνο θετικό που μπορεί να βγάλει κανείς από τα μονάκια (πέρα από το προφανές, του να μένει σε φόρμα σε νεκρές αγωνιστικά περιόδους) είναι η ατομική βελτίωση.
Σουτ, τρίπλα, one on one, inside game, άντε και λίγη court vision αλλά σπάνια, αν αναλογιστούμε ότι τα μονά παίζονται με 4- παίχτες και συνήθως στριμώχνονται όλοι στη ρακέτα...

Σημειώνω όμως το "βελτίωση". Κάποιος μπορεί να βελτιωθεί, όχι όμως και να μάθει. Το μπάσκετ του δρόμου μπορεί να γίνει διασκεδαστικό αλλά συνήθως οι αρχές εκεί είναι διαφορετικές από αυτές των ομάδων.


Στα της ομαδικής βελτίωσης τώρα....δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τα μονά του δρόμου καταστρέφουν το ομαδικό παιχνίδι, όπως το μαθαίνει κάποιος σε μία ομάδα.


Για να καταλήξω, ένας παίχτης καλό είναι να παίζει μονά σε διαστήματα που δεν κάνει προπονήσεις, για να κρατιέται σε φόρμα. Σε αγωνιστική περίοδο, όμως είναι καλύτερα να κρατάει δυνάμεις και ορέξεις για εκεί που πληρώνεται να παίζει.
liolias
Εχω την εξης απορια.. Οταν παιζω μπασκετ επειδη κανω πολλα καρφωματα τα δαχτυλα μου στα κοκαλα κατω απο τις κλειδωσεις κοκκινιζουν και βγαζουν καλους..Αυτο οφειλεται στο κρυο και την κακη ποιοτητα του εχουν οι μπασκετες στον εξωτερικο χωρο(γιατι σε κανονικη δεν το παθαινω τοσο πολυ) η σε κατι αλλο πχ αγυμναστα δακτυλα??
tsops
QUOTE(liolias @ Jan 12 2007, 08:20 PM) *
Εχω την εξης απορια.. Οταν παιζω μπασκετ επειδη κανω πολλα καρφωματα τα δαχτυλα μου στα κοκαλα κατω απο τις κλειδωσεις κοκκινιζουν και βγαζουν καλους..Αυτο οφειλεται στο κρυο και την κακη ποιοτητα του εχουν οι μπασκετες στον εξωτερικο χωρο(γιατι σε κανονικη δεν το παθαινω τοσο πολυ) η σε κατι αλλο πχ αγυμναστα δακτυλα??


Οφείλεται στη δομή και εκγύμναση των βραχιόνων σου. Πάρε ένα μπαλάκι του τέννις και προσπάθησε να κάνεις 3Χ10 συσφίξεις σε κάθε χέρι, κάθε 2η μέρα για περίπου ένα μήνα. Στην αρχή ίσως πονάς λίγο, αλλά πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει wink.gif

Η γνώμη σου για τα 2 κουϊζ?
suspect
γεια σου κοουτς!

σε οτι αφορα το πρωτο κουιζ η αποψη μου ειναι οτι δεν χρειαζονται κβαντομηχανικες εξισωσεις.

1+1=2.

αναλογα τι παικτες εχεις.

1. μπορεις να φορτωσεις τη μια πλευρα και ο καλος σου ντραϊβερ να παιξει ενας με εναν και αν δεν βγαλει ακρη, σπλιτ.
Οπως εκανε περυσι και ο Σπανουλης.

2. γρηγορη κυκλοφορια της μπαλας ( ει δυνατον χωρις τριπλες ) και σουτ ή πασα στον ψηλο για 1-1

Προφανης τροπος παιχνιδιου που περυσι διδαξε ο ΠΑΟ.
Ειτε οι αντιπαλοι επαιζαν με ζωνη ειτε χωρις, σχεδον ετσι τα αντιμετωπιζε ολα ο ΠΑΟ. Δεν ειναι τυχαιο οτι στα καλα του ματς επαιρνε 33-39 ποντους απο τα 3ποντα.

Σε οτι αφορα το δευτερο κουιζ, δεν νομιζω οτι εναν παικτη υψηλου επιπεδου εχει να τον βοηθησει σε κατι το ερασιτεχνικο μονο. Περισσοτερους κινδυνους εχει να παθει διαστρεμμα παρα να μαθει κατι καλυτερο.

τα δυο θετικα στοιχεια που με κοπο μπορω να βρω ειναι

α) καθαρα για ψυχολογικους λογους χαλαρωσης, παρεακι οε οε
β) να κανει πραγματα που δεν επιχειρει στην πραγματικοτητα. Πχ να παιζει μονο με το αριστερο.
tsops
Βλέπω, "ξαναφορτώνει" η παλιά παρέα του Ask the Coach! tongue.gif

Δεν εκφέρω ακόμα γνώμη να ΄δούμε αν θα έχουμε και άλλες απόψεις και θα επανέλθω με την άποψή μου και νέο quiz wink.gif

P.S. Suspect + Suspect = Suspect...γραμμική σχέση σε μη γραμμική μορφή...τέλος!
liolias
Σχετικα με το Streetball αν και εγω το απολαμβανω καθως ειναι πιο ευκολο να κανεις μαγικες ενεργειες και καρφωματα σε σχεση με τα παρκε και να διασκεδασεις με τους φιλους σου δεν εχει να προσφερει κατι παραπανω σε εναν επαγγελματια.
Pierce
το μονό ισως ειναι μια διεξοδος για τον επαγγελματια να ξεσκασει και να ξεφυγει απο τα συστηματα και τον προπονητη και να ευχαριστηθει το μπασκετ!
tsops
Λοιπόν, να μιλήσω και εγώ tongue.gif :

όσον αφορά στην αντιμετώπιση της ζώνης, μάλλον εγώ δεν ήμουν ξεκάθαρος : αυτά που αναφέρω σχηματικά δεν είναι συστήματα αλλά οι 2 βασικές αρχές βάσει των οποίων έχουν δημιουργηθεί δεκάδες συστήματα και παραλλαγές τους. Η ερώτησή μου λοιπόν είχε να κάνει με το εάν θεωρείτε πιο ορθό (ασχέτως διάταξης της αντιπάλου ζώνης), τη γωνιακή ή την ευθεία φορά των παικτών, όχι του συστήματος που εφαρμόζουν. Θα επανέλθω με κάποιο tip επαυτού εάν υπάρχουν ερωτήματα.

Όσον αφορά στο μονό και εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει με το επίπεδο ενός παίκτη : ο επαγγελματίας πραγματικά δεν έχει τίποτα να κερδίσει και μάλιστα διακινδυνεύει και την υγεία...του συμβολαίου του! tongue.gif

Για τον ερασιτέχνη όμως και δη για να ένα παιδί, θεωρώ ότι παίζοντας (με μέτρο) μπορεί να βελτιώσει το παιχνίδι του.

Για να πάμε όμως σε κάτι πιο...γαργαλιστικό :

bball.gif Tip of the Day : "Σπάστε τα Φτερά" όλοι σχεδόν οι προπονητές μαθαίνουν στην ομάδα τους ότι ο πρέπον αιφνιδιασμός γίνεται με τους περιφερειακούς να κινούνται στις πλευρές και προς το καλάθι, το Play στον άξονα και τα 2 trailer παράλληλα με τον άξονα και κοψίματα προς τα "κουτιά". Όλα καλά, όλα θεμιτά, όλα γνωστά. Είναι όμως αυτός ο μοναδικός τρόπος αιφνιδιασμού ανεξαρτήτως?

Κατ'εμέ, φυσικά και όχι. Οι "διάδρομοι" προς το αντίπαλο καλάθι είναι 3 : δεξιά, αριστερά και στο μέσον. Πάνω σε αυτούς υπάρχουν 2 ζώνες, το μισό του κάθε γηπέδου, άρα 3 στο πρώτο μισό και 3 στο δεύτερο, 6. Αυτό που εγώ προτιμώ είναι ο "μικτός αιφνιδιασμός" όπου το Play ξεκινά στον άξονα και "πλαγιάζει" μετά το κέντρο για να ελευθερώσει τα "γρήγορα" trailer του αλλά και να υπερφορτώσει τη πλευρά που επιλέγει. Μία παραλλαγή αυτού είναι η κίνηση στα πλάγια στο πρώτο μισό με κίνηση στον άξονα μετά το κέντρο για να σπάσει ενδεχόμενη πίεση με ή χωρίς παγίδες.

Γενικά, θεωρώ τον αιφνιδιασμό ένα συναρπαστικό "σύστημα" που σχεδόν κανείς δεν του πολυδίνει σημασία. ίσως πρέπει παίκτες και προπονητές να τον ασπαστούμε πολύ σύντομα και να αρχίσουμε να δουλεύουμε εντονότερα πάνω σε αυτόν, δεδομένου ότι το σύγχρονο μπάσκετ διακατέχεται από τη ταχύτητα wink.gif bball.gif

Tip for me : μη ξεχάσω να το βάλω στα Tips!!! smile.gif
morfi
ΤΑΜ ΤΑΡΑΜ ΤΑΡΑΜ ΤΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜ

Να 'μαι και εγω ! Ω τι εκπληξη θεε μου ! w00t.gif
Oκ, ειναι ασχετο με το παραπανω ποστ αλλα τωρα μου ηρθε και δεν μπορουσα να το κρατησω… 69.gif
Μια ερωτηση ασχετη αλλα και σχετικη με το μπασκετ… (δεν αναφερομαι μονο στον tsops αλλα και στον Inspector Jacques Clouseau, στον suspect και σε οποιον αλλον ειναι μεγαλυτερος και πιο εμπειρος απο εμενα).
Τι ειναι πιο δυσκολο, να φτασει καποιος στη κορυφη η να παραμεινει σε αυτη ? Αναφερομαι σε ολα τα επαγγελματα και σε ολους τους τομεις… απο μπασκετμπολιστα του ΝΒΑ μεχρι εναν γιατρο, εναν υδραυλικο ακομα και καποιον που αποφασιζει να κανει διαιτα και φοβαται μην ξαναπαρει τα κιλα.
Για μενα και τα δυο εχουν τις δυσκολιες τους…
Και ναι, οπως καταλαβατε εβαλα επιτελους σε εφαρμογη το σχεδιο που τοσο καιρο με απιστευτη υπομονη και επιμονη με χρηματοδοτηση απο τους γονεις μου και χρησιμοποιωντας το 100% του εγκεφαλου μου σχεδιαζα... 69.gif


χμ... καποιος στο msn πριν λιγο μου ειπε οτι φλωρεψα... παιζει να εχει και δικιο...
Keyser_Soze
QUOTE
χμ... καποιος στο msn πριν λιγο μου ειπε οτι φλωρεψα... παιζει να εχει και δικιο...
Ποιος μπορεί να είπε τέτοια ανακρίβεια;;; Εσύ ποτέ δε θα αλλάξεις φίλε. Μια ζωή κάφρος!!! biggrin.gif





Ρε μπας και βρήκες γκόμενα;;; laugh.gif cool.gif


Off topic τελείως παιδιά. Σόρι.
tsops
QUOTE(morfi @ Jan 16 2007, 09:08 PM) *
ΤΑΜ ΤΑΡΑΜ ΤΑΡΑΜ ΤΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜ

Να 'μαι και εγω ! Ω τι εκπληξη θεε μου ! w00t.gif
Τι ειναι πιο δυσκολο, να φτασει καποιος στη κορυφη η να παραμεινει σε αυτη ? Αναφερομαι σε ολα τα επαγγελματα και σε ολους τους τομεις… απο μπασκετμπολιστα του ΝΒΑ μεχρι εναν γιατρο, εναν υδραυλικο ακομα και καποιον που αποφασιζει να κανει διαιτα και φοβαται μην ξαναπαρει τα κιλα.
Για μενα και τα δυο εχουν τις δυσκολιες τους…


Καλώς τον Μόρφιους! Σχετικά με την ερώτησή σου, κατ'εμέ δεν τίθεται θέμα και είναι μία άποψη την οποία την έχω θέσει πολλές φορές στο forum : σαφώς και πρέπει να δουλέψει και να μοχθήσει ένα άτομο ή ομάδα ατόμων για να φτάσει στη κορυφή, αλλά εκεί αρχίζει η πραγματική προσπάθεια, δηλαδή να διατηρηθεί σε υψηλό επίπεδο.

Ακόμα και στατιστικά να το πάρεις, πολλοί έφτασαν στη κορυφή, πόσοι όμως παρέμειναν σε αυτή έστω και για μικρό χρονικό διάστημα? wink.gif

QUOTE(Keyser_Soze @ Jan 17 2007, 01:19 AM) *
Ποιος μπορεί να είπε τέτοια ανακρίβεια;;; Εσύ ποτέ δε θα αλλάξεις φίλε. Μια ζωή κάφρος!!! biggrin.gif
Ρε μπας και βρήκες γκόμενα;;; laugh.gif cool.gif
Off topic τελείως παιδιά. Σόρι.


μουρλοκομείο, άσε τα off topic, μεγάλωσες πια! χαχα
morfi
QUOTE(tsops @ Jan 15 2007, 07:35 PM) *
bball.gif Tip of the Day : "Σπάστε τα Φτερά" όλοι σχεδόν οι προπονητές μαθαίνουν στην ομάδα τους ότι ο πρέπον αιφνιδιασμός γίνεται με τους περιφερειακούς να κινούνται στις πλευρές και προς το καλάθι, το Play στον άξονα και τα 2 trailer παράλληλα με τον άξονα και κοψίματα προς τα "κουτιά". Όλα καλά, όλα θεμιτά, όλα γνωστά. Είναι όμως αυτός ο μοναδικός τρόπος αιφνιδιασμού ανεξαρτήτως?

Ειναι κλασσικος αυτος ο τροπος. Και στην ομαδα μου το δουλευαμε πολυ. Σε σχεση με τους αλλον που αναφερεις πιο μετα δεν ειναι και ο πιο ευκολος να σπασει ?

QUOTE(tsops @ Jan 15 2007, 07:35 PM) *
Κατ'εμέ, φυσικά και όχι. Οι "διάδρομοι" προς το αντίπαλο καλάθι είναι 3 : δεξιά, αριστερά και στο μέσον. Πάνω σε αυτούς υπάρχουν 2 ζώνες, το μισό του κάθε γηπέδου, άρα 3 στο πρώτο μισό και 3 στο δεύτερο, 6. Αυτό που εγώ προτιμώ είναι ο "μικτός αιφνιδιασμός" όπου το Play ξεκινά στον άξονα και "πλαγιάζει" μετά το κέντρο για να ελευθερώσει τα "γρήγορα" trailer του αλλά και να υπερφορτώσει τη πλευρά που επιλέγει.

Ξεχασα τι ηθελα να γραψω... 69.gif

QUOTE(tsops @ Jan 15 2007, 07:35 PM) *
Μία παραλλαγή αυτού είναι η κίνηση στα πλάγια στο πρώτο μισό με κίνηση στον άξονα μετά το κέντρο για να σπάσει ενδεχόμενη πίεση με ή χωρίς παγίδες.

Και στο προηγουμενο δεν θα μπορουσε να υπαρξει πιεση με η παγιδες και μαλιστα να σταματησει τον αιφνιδιασμο πιο ανετα απο οτι τωρα με την παραλλαγη ?

QUOTE(tsops @ Jan 15 2007, 07:35 PM) *
Γενικά, θεωρώ τον αιφνιδιασμό ένα συναρπαστικό "σύστημα" που σχεδόν κανείς δεν του πολυδίνει σημασία. ίσως πρέπει παίκτες και προπονητές να τον ασπαστούμε πολύ σύντομα και να αρχίσουμε να δουλεύουμε εντονότερα πάνω σε αυτόν, δεδομένου ότι το σύγχρονο μπάσκετ διακατέχεται από τη ταχύτητα wink.gif bball.gif

Ο αιφνιδιασμος παντα ηταν σημαντικος αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν τρεχουν οι ομαδες. Βαριουνται, κουραζονται ?


tsops ισχυει το ρητο "Μια καλη επιθεση (η αιφνιδιασμος) ξεκιναει απο μια καλη αμυνα ?"
tsops
QUOTE(morfi @ Jan 23 2007, 10:44 PM) *
Και στο προηγουμενο δεν θα μπορουσε να υπαρξει πιεση με η παγιδες και μαλιστα να σταματησει τον αιφνιδιασμο πιο ανετα απο οτι τωρα με την παραλλαγη ?


Σαφώς, απλώς σε κάθε περίπτωση η πίεση με παγίδες πρέπει να γίνεται πάνω στις ζώνες που αναφέρω.

QUOTE
Ο αιφνιδιασμος παντα ηταν σημαντικος αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν τρεχουν οι ομαδες. Βαριουνται, κουραζονται ?


Δεν προπονούνται...

QUOTE
tsops ισχυει το ρητο "Μια καλη επιθεση (η αιφνιδιασμος) ξεκιναει απο μια καλη αμυνα ?"


Σαφώς, αλλά κατ'εμέ έχει και συνέχεια που λέει "και μια καλή άμυνα ξεκινάει από μία ξεκούραστη επίθεση" wink.gif
christina n10
QUOTE(tsops @ Jan 24 2007, 11:54 AM) *
Σαφώς, απλώς σε κάθε περίπτωση η πίεση με παγίδες πρέπει να γίνεται πάνω στις ζώνες που αναφέρω.



Δεν προπονούνται...
Σαφώς, αλλά κατ'εμέ έχει και συνέχεια που λέει "και μια καλή άμυνα ξεκινάει από μία ξεκούραστη επίθεση" wink.gif
δεν εχω λογια να εκφραστω......εισαι θεος 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif δεν μπορω παρα να συμφωνησω με αυτα που λες!!!! 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
Live strong
QUOTE(christina n10 @ Jan 24 2007, 12:15 PM) *
δεν εχω λογια να εκφραστω......εισαι θεος 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif δεν μπορω παρα να συμφωνησω με αυτα που λες!!!! 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif


Πρόσεχε γιατί θα παρεξηγηθούν angry_red.gif οι υπόλοιπες θαυμάστριες του 65.gif smiley.gif smiley.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Jan 24 2007, 01:39 PM) *
Πρόσεχε γιατί θα παρεξηγηθούν angry_red.gif οι υπόλοιπες θαυμάστριες του 65.gif smiley.gif smiley.gif


45.gif Ντροπή σου... tongue.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Jan 24 2007, 03:02 PM) *
45.gif Ντροπή σου... tongue.gif
rolleyes.gif

Εγώωωω;;; w00t.gif γιατί τι έκανα;;;;; 65.gif tongue.gif
christina n10
QUOTE(Live strong @ Jan 24 2007, 03:39 PM) *
Πρόσεχε γιατί θα παρεξηγηθούν angry_red.gif οι υπόλοιπες θαυμάστριες του 65.gif smiley.gif smiley.gif
ε,αν ειναι να παρεξηγηθουν οι υπολοιπες θαυμαστριες να κανω πισω.με μεγαλη μου sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif ,βεβαια αλλα τι να κανω απ το να με κυνηγανε να με shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif ,σας τον χαριζω κοριτσια...... peace.gif peace.gif
Live strong
QUOTE(christina n10 @ Jan 24 2007, 03:38 PM) *
ε,αν ειναι να παρεξηγηθουν οι υπολοιπες θαυμαστριες να κανω πισω.με μεγαλη μου sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif ,βεβαια αλλα τι να κανω απ το να με κυνηγανε να με shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif ,σας τον χαριζω κοριτσια...... peace.gif peace.gif


laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
morfi
Eδω προσπαθουμε να μαθουμε τα μυστικα του μπασκετ και εσεις παιζεται ? Μπραβο σας ! Ωραια συμβαλλεται στην αναπτυξη και διαδωση του αθληματος μας...

ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ
Live strong
κι αυτό μυστικό είναι 24.gif 24.gif
tsops
QUOTE(christina n10 @ Jan 24 2007, 03:38 PM) *
ε,αν ειναι να παρεξηγηθουν οι υπολοιπες θαυμαστριες να κανω πισω.με μεγαλη μου sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif ,βεβαια αλλα τι να κανω απ το να με κυνηγανε να με shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif ,σας τον χαριζω κοριτσια...... peace.gif peace.gif


Θα σε φτιάξω εσένα αλλού... 19.gif

QUOTE(morfi @ Jan 24 2007, 04:47 PM) *
Eδω προσπαθουμε να μαθουμε τα μυστικα του μπασκετ και εσεις παιζεται ? Μπραβο σας ! Ωραια συμβαλλεται στην αναπτυξη και διαδωση του αθληματος μας...

ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ ΠΟ-ΔΟ-ΣΦΑΙ-ΡΟ


laugh.gif laugh.gif laugh.gif

QUOTE(Live strong @ Jan 24 2007, 04:48 PM) *
κι αυτό μυστικό είναι 24.gif 24.gif


Ρε συ, πιο πολύ μου άρεσε το άβαταρ με τη μπάλα sad.gif
christina n10
QUOTE(tsops @ Jan 24 2007, 11:52 PM) *
Θα σε φτιάξω εσένα αλλού... 19.gif
laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Ρε συ, πιο πολύ μου άρεσε το άβαταρ με τη μπάλα sad.gif
θα με φτιαξεις εμενα αλλου? 69.gif 69.gif 69.gif να αρχιζω να φοβαμαι,δηλ??? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
μπα,δεν νομιζω tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Jan 24 2007, 09:52 PM) *
Ρε συ, πιο πολύ μου άρεσε το άβαταρ με τη μπάλα sad.gif


Βασικά ήταν το τελευταίο που περίμενα να ακούσω βάση του ρυθμού και των όσων απαντούσες… κουφάθηκα! hammer.gif wacko.gif

ΥΓ. κι εμένα μου άρεσε καλύτερα, έχω κι άλλο ένα ακόμα καλύτερο αλλά κάτι γίνεται και δεν μπορώ να το ανεβάσω… sad-smiley-009.gif αυτό που έβαλα, μπήκε από σπόντα …. 65.gif
tsops
QUOTE(christina n10 @ Jan 25 2007, 05:40 AM) *
θα με φτιαξεις εμενα αλλου? 69.gif 69.gif 69.gif να αρχιζω να φοβαμαι,δηλ??? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
μπα,δεν νομιζω tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif


Θα δείξει... rolleyes.gif

QUOTE(Live strong @ Jan 25 2007, 06:44 AM) *
Βασικά ήταν το τελευταίο που περίμενα να ακούσω βάση του ρυθμού και των όσων απαντούσες… κουφάθηκα! hammer.gif wacko.gif

ΥΓ. κι εμένα μου άρεσε καλύτερα, έχω κι άλλο ένα ακόμα καλύτερο αλλά κάτι γίνεται και δεν μπορώ να το ανεβάσω… sad-smiley-009.gif αυτό που έβαλα, μπήκε από σπόντα …. 65.gif


Είμαι απρόβλεπτος παιδί μου εγώ! tongue.gif Ρε συ, βάλε πάλι αυτό με τη μπάλα, ήταν πολύ ωραίο! Και αυτό που έβαλες τώρα, δεν είναι άσχημο.

Υ.Σ. Πως το είπαμε το topic που γράφουμε τώρα??? tongue.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Jan 25 2007, 01:05 PM) *
Είμαι απρόβλεπτος παιδί μου εγώ! tongue.gif Ρε συ, βάλε πάλι αυτό με τη μπάλα, ήταν πολύ ωραίο! Και αυτό που έβαλες τώρα, δεν είναι άσχημο.

Υ.Σ. Πως το είπαμε το topic που γράφουμε τώρα??? tongue.gif


Το topic των avatar αν δε κάνω λάθος! banana.gif 24.gif
Κοίτα… το συγκεκριμένο που έβαλα, έχει βαθύτερο νόημα.. ph34r.gif για δες το καλύτερο… blink.gif
offtopic.gif offtopic.gif offtopic.gif offtopic.gif
Wilkinson
Tsops ti ine akrivos ta power steps ta opoia anaferis sta tips?Les oti iparxpun 6 diaforetika idi..Mipos mporeis na ta diksis kai na ta eksigisis analitikotera?
tsops
QUOTE(Wilkinson @ Jan 25 2007, 03:13 PM) *
Tsops ti ine akrivos ta power steps ta opoia anaferis sta tips?Les oti iparxpun 6 diaforetika idi..Mipos mporeis na ta diksis kai na ta eksigisis analitikotera?


Καλησπέρα και καλώς ήλθες. Εν τέλει τα κατάφερες να ποστάρεις σωστά την ερώτησή σου εδώ αφότου σε ταλαιπώρησα λίγο πρώτα tongue.gif

Σε παρακαλώ μόνον γράφε ελληνικά γιατί απαγορεύονται τα greeklish.

Λοιπόν, όσον αφορά στα Power steps χωρίζονται σε 3 κατηγορίες :

1. Drop Steps
2. Power Dribles
3. Side Steps

Οι 3 κατηγορίες μπορούν να εφαρμοστούν είτε ξεφεύγοντας από τον αντίπαλο από τη δεξιά πλευρά είτε από την αριστερή πλευρά, οπότε 3Χ2=6 διαφορετικά είδη power steps.

Τι σημαίνουν? μάλλον χρειάζομαι 2-3 σελίδες για να τα αναλύσω αλλά συνοπτικά να σου πω τα εξής :

Τα Drop steps ή "droopies" στην αργκώ, εφαρμόζονται στην 1-1 επίθεση με τον επιθετικό να φεύγει από την εκάστοτε πλευρά της άμυνας δυνατά και κάθετα προς το καλάθι χωρίς προσποίηση.

Οι Power Dribles ή "PoDs" είναι χαμηλού ύψους και κέντρου βάρους ντρίπλες βάζοντας δύναμη στα ακροδάχτυλα για να αυξηθεί η ταχύτητα χτυπήματός τους στο παρκέ. Εφαρμόζονται όταν παίζουμε ενάντια σε βραχύσωμους και γρήγορους αντιπάλους.

Τέλος, τα side steps ή "sidies", χρησιμοποιούνται στην εκμετάλευση ενός κάθετου σκριν (πχ. ψηλός σε κοντό στην κορυφή του τριπόντου). Προσοχή, λέγοντας "side" δεν σημαίνει ότι πηγαίνουμε πλάγια προς το άουτ αλλά πάντα προς καλάθι.

Εύχομαι να σε βοήθησα smile.gif
christina n10
Καλημερα,οτι και να πω πραγματικα θα ειναι πολυ λιγο για σενα.εισαι θεος 77.gif 77.gif 77.gif
εχεις τετοιες γνωσεις που μενω εκπληκτη!!!!ελπιζω να μας δωσεις τα φωτα σου για να γινουμε και εμεις καλυτεροι σαν προπονητες!!!!
liolias
Πραγματικα με ολα αυτα που μας διδασκει ο tsops μεσα απο το φορουμ δηλαδη ρε tsops εχω μια απορια.. Δηλαδη ενα προπονητης Α1 τι γνωσης μπορει να εχει ε??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.