Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
soz
QUOTE(k_sal_15 @ Aug 7 2007, 13:34 ) *
Βάρη δεν πολυκάνω, γιατί;; Καμιά συμβουλή θέλω για να πάρω μερικά κιλά μυική μάζα, π.χ. ασκήσεις κ.λ.π. απλά με την συνοδία μιας-δυο συμβουλών για το τι πρέπει να τρώω και πόσο σε γενικές γραμμές...


Φίλε μου δεν είναι απλό το πράγμα,δλδ κάνε αυτό ή εκείνο και θα βάλεις μυική μάζα.
Χρειάζεσαι πρόγραμμα γυμναστικής με κάποιον δίπλα σου να σε βοηθάει,και πρόγραμμα διατροφής.

Θα σου πρότεινα κάποιο πιο εξειδικευμένο site σε τέτοια θέματα,αν έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά στο http://www.bodybuilders.gr , δεν φαντάζομαι πως ταιριάζει με το εδω φόρουμ να κάτσουμε να αναλύσουμε διεξδικά διατροφές/ασκήσεις κλπ.


QUOTE(kobe#23 @ Aug 13 2007, 12:26 ) *
ειμαι ακομα στην ανάπτυξη, ασκήσεις με βάρη δεν θα μου τη σταματούσαν???????????????????????????


ΟΧΙ δεν θα στην σταματήσουν.
Das Kapital
Μίε ερώτηση....

Τί πρέπει να κάνω για να είμαι πιο γρήγορος; Το γρήγορος όμως το εννοω με την εννοια του quickness και οχι του speed! smile.gif
enypnio
QUOTE(k_sal_15 @ Aug 6 2007, 15:01 ) *
Κόουτς έχεις κανα φίλο διατροφολόγο να μου δώσει καμιά συμβουλή να πάρω κανα κιλό;;; Είμαι 15 χρόνων, 1,93 ύψος και ΜΟΝΟ 65 κιλά... Και παίζω και 5αρι εννίοτε απέναντι σε 80κιλους και τα βρίσκω σκούρα... Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Για αρχή θέλω να φτάσω τα 70...


http://www.sportstraining.gr/index.php?opt...id=16&Itemid=15

κοίτα εδώ είναι λίγο ακαταλαβήστικό για μένα ... εσύ μπορεί να καταλάβεις

γενικά έχει ενδιαφέροντα άρθρα αυτό το σάιτ
dizzy_fingers
QUOTE(lebron15 @ Sep 28 2007, 14:17 ) *
Μίε ερώτηση....

Τί πρέπει να κάνω για να είμαι πιο γρήγορος; Το γρήγορος όμως το εννοω με την εννοια του quickness και οχι του speed! smile.gif

Ξεκίνα με κοιλιακούς. Πολλούς κοιλιακούς.
Αν φτύνεις αίμα και δε βλέπεις βελτίωση....προσπάθησε κι άλλο! biggrin.gif

(σημ: όπου λέμε "κοιλιακούς" εννοούμε πάντα και ραχιαίους μαζί, σε αναλογία 1:3).

Ο κορμός σου είναι το βασικό σημείο του σώματος που θα σου δώσει αυτήν την επιτάχυνση και σβελτάδα που θέλεις.

Από εκεί και πέρα, θα χρειαστεί ασφαλώς να δώσεις πολλή βάση στα πόδια σου.
Σπριντ, σχοινάκι, διασκελισμοί (χα, έχω να κάνω προπόνηση τόσο καιρό που ξέχασα πως το λένε οι προπονητές) θα πρέπει να αρχίσουν να μπαίνουν στο πρόγραμμά σου.

Αν έχεις κάποια παραπανίσια κιλά θα βοηθήσει να τα χάσεις, αλλά αν ακολουθείς ήδη κάποια υγιεινή διατροφή (δε λέω να βάλεις πρόγραμμα με βραστή γαλοπούλα και μπρόκολα για βραδυνό, απλά να μην τρως junk, το βραδυνό με μέτρο, καλό πρωινό...) τότε κάνοντας τα παραπάνω δε θα χρειαστείς κάτι περισσότερο για να τα ξεφορτωθείς.

Και ασφαλώς όχι βάρη. Ή αν θέλεις να κάνεις, μην κάνεις μεγάλα βάρη-λίγες επαναλήψεις, αλλά το αντίθετο: πολλές επαναλήψεις με λίγα κιλά.
soz
Φαντάζομαι dizzy δεν συμφωνείς καθόλου με την αμερικάνικη προσέγγιση σε αυτό το θέμα έτσι ;;

Γιατί εγω ξέρω οτι με σωστή προπόνηση με βάρη και πλυομετρικές πετυχαίνεις τρομακτική αύξηση σε δύναμη/εκρηκτικότητα!!

Να δω τον Λεμπρόν να κάνει με τα ροζ βαράκια επαναλήψεις και τίποτα άλλο στον κόσμοtongue.gif

Αυτή είναι και η τεράστια διαφορά των αμερικάνων με τους ευωπαίους,αν και τα τελευταία χρόνια έχουνε ξυπνήσει και εδω στον συγκεκριμένο τομέα.

Μερικοί λέπουν τα βάρη και αμέσως κάνουν τον συνειρμό ¨οι φουσκωτοί κάνουν βάρη,άρα και εγω αν κάνω πολλά βάρη θα γίνω φουσκωτός¨ που είναι παρόμοιας αξίας με το μπουζούκι-όργανο,αστυνομικός-όργανο άρα αστυνομικός=μπουζούκι biggrin.gif biggrin.gif

Τέσπα,όταν οι προπονητές στην Ελλάδα είναι άσχετοι με το θέμα,ή ακόμα και οι ¨πτυχιούχοι¨ γυμναστές,τότε δεν περιμένω τπτ παραπάνω απο τον υπόλοιπο κόσμο.
Pierce
soz αντεχει μη (επαγγελματιας) αθλητης να κανει πλυομετρικες;
ειδικα εκεινα τα περιφημα βαρια προγραμματα που ειχαν στην σοβιετικη ενωση. (ειχα μια συζητηση με τον flash σε καποιο meeting και με πληροφορησε για αυτες)
απο οτι εχω διαβασει βοηθανε πολυυυυυ στην εκρηκτικοτητα αλλα ειναι τραγικα επιπονες...(απο τις κυριες ασκησεις σπριντερ)
soz
Oι πλυομετρικές κ τα βάρη είναι εργαλεία,τα καλύτερα κατά την άποψή μου για την βελτίωση ενός αθλητή πέραν απο την τεχνική κ την αντίληψη που έχει για το άθλημά του.

Διαφορετικά όμως θα τα χρησιμοποιήσεις σε έναν αθλητή στίβου,διαφορετικά σε έναν μπασκετμπολίστα.

Είναι ευθύνη του γυμναστή κ του προπονητή να είναι κατάλληλα καταρτισμένοι ώστε να διαμορφώσουν ανάλογα με τον κάθε αθλητή και το κατάλληλο πρόγραμμα για εκείνον.

Για το μπασκετάκι (που είναι και το θέμα μας) φυσικά και δεν πρέπει να ακολουθηθούν προγράμματα για bodybuilders ας πούμε,αλλά ούτε και η λογική του ¨50 επαναλήψεις με τα 4κιλα¨.

Ας δούμε το σώμα του Κουφού και ας το συγκρίνουμε με ενα σώμα οποιουδήποτε 18χρονου έλληνα παίκτη.Καθαρά θέμα διαφορετικής νοοτροπίας με την αμερική.Στην ελλάδα είναι ακόμα ταμπού για αρκετούς.

Pierce εννοείς ανήλικο αθλητή;;
Pierce
γενικα μιλαω smile.gif . Επειδη εγω απο γυμναστικη μονο διαδρομο αντε και τιποτα κοιλιακους-ραχιαιους-πους απς , οι πλυομετρικες (δεν μιλαω για τα απλα πραγματα) οταν ειδα καποια προγραμματα στο ιντερνετ μου ειχαν φανει δυσκολες και πολυ επιπονες για καποιον που δεν ειναι ειτε επαγγελματιας ειτε δεν σκοπευει να ασχοληθει επαγγελματικα με τον αθλητισμο.
soz
Σίγουρα και είναι επίπονες στην αρχή,όπως και το να κάνεις 10 πουσαπς είναι δύσκολο στην αρχή,μετά 20,μετά 30 κ.ο.κ.

Αυτό είναι και το νόημα της γυμναστικής γενικότερα (σε όλες τις μορφές της),να κάνεις κάτι που σε δυσκολεύει στην αρχή και σιγά σιγά να μπορείς να προσαρμόζεσαι σε αυτό και να αυξάνεις την δυσκολία του!!

Αναφορικά με τις πλυομετρικές,εξαρτάται απο τους στόχους σου και μόνο.Οποιοδήποτε ¨κοντό¨ PG στο ΝΒΑ τις έχει φάει με το κουτάλι ας πούμε!! (ενω ενας ερασιτέχνης μάλλον είναι περιττό να μπει στην διαδικασία)
dizzy_fingers
QUOTE(soz @ Oct 1 2007, 08:18 ) *
Φαντάζομαι dizzy δεν συμφωνείς καθόλου με την αμερικάνικη προσέγγιση σε αυτό το θέμα έτσι ;;

Έχοντας παίξει μόνο σε ελληνικούς συλλόγους καταλαβαίνεις πως η αμερικάνικη προσέγγιση ακούγεται στα αυτιά μου ως...κινέζικη biggrin.gif.

Ωστόσο δε διαφωνώ εντελώς με τα γραφόμενά σου.
Λόγο για πλυομετρικές έκανα (έστω και με τον άσχετο όσο "διασκελισμοί") ενώ ανέφερα και τί να κάνει αν θελήσει να σηκώσει βάρη.
Τονίζω το "αν θελήσει" καθώς για να ρωτάει εδώ πέρα, προφανώς δεν έχει κάποιον προσωπικό γυμναστή και πιστεύω πως στην ηλικία του αν κάνει τέτοια πράγματα χωρίς καθοδήγηση, μπορεί να πάθει ζημιά...
tsops
Χμμ, να πάρω και εγώ΄θέση αν μου επιτρέπετε παίδες.

Καταρχάς, δεν υπάρχουν σχολές (Αμερικάνικες, Σοβιετικές, κλπ.) αλλά υπάρχουν 2 διαφορετικές φιλοσοφίες (και οι 2 "US breeders") στην εκγύμναση των καλαθοσφαιριστών για την βελτίωση της "έκρηξης":

1. "Mikan Plyo" που είναι περίπου όπως περιγράφει ο soz (όχι όμως τόσο φρικιαστικά laugh.gif ) και
2. "Tarkanian rep" το οποίο είναι ένα πλήρες σύστημα "ανακατανομής" της μυϊκής πίεσης ειδικά για αθλητές καλαθοσφαίρισης

Με λίγα λόγια, και οι 2 δίκιο έχετε, αλλά εσύ lebron που είσαι ο καθ'ύλην ενδιαφερόμενος, πρέπει να ακολουθήσεις (σε οποιαδήποτε εκ των περιπτώσεων), ειδικό πρόγραμμα. Αν θέλεις κάτι απλό, ακολούθησε αυτά που σου λέει ο Dizzy.

Ελπίζω να βοήθησα smile.gif
leelo15
paidia katarhas to forum pragmatika einai oti kalhtero.... 77.gif ime apo germany k diabazo shedon kathimerina mias k ektos apo tips&tricks prosferei k poli kali enimerisosi gia autin tin athlimatara bball.gif

eho k mia erotisoula ime 15 ipsos 1.78m k thelo na arhiso me barakia alla k to air allert tha epireasei mipos tin anaptixi mou (mipos haso kana ponto tongue.gif )???
tsops
QUOTE(leelo15 @ Oct 4 2007, 13:38 ) *
paidia katarhas to forum pragmatika einai oti kalhtero.... 77.gif ime apo germany k diabazo shedon kathimerina mias k ektos apo tips&tricks prosferei k poli kali enimerisosi gia autin tin athlimatara bball.gif

eho k mia erotisoula ime 15 ipsos 1.78m k thelo na arhiso me barakia alla k to air allert tha epireasei mipos tin anaptixi mou (mipos haso kana ponto tongue.gif )???


Γειά σου leelo15 και ευχαριστούμε για τα καλά σου σχόλια smile.gif Αν έχεις ελληνικούς χαρακτήρες σε παρακαλώ χρησιμοποίησέ τους, αν όχι, δικαιολογείσαι λόγω εξωτερικού wink.gif

Όσον αφορά το Air Alert, δες το αντίστοιχο τόπικ και θα σου απαντήσει στις ερωτήσεις σου. Εάν συνεχίσεις και μετά να έχεις απορίες, γράψε μας ξανά smile.gif
leelo15
Basika coach (kanei na se fonazo etsi e??? tongue.gif ) thelo na matho ean ta barakia, gia stithos, omous, trikefalo k auta (ida k ta dika sou tips) epireasoun stin anapsitxi mou dld ama den ftaso to megisto ipsos pou mporo kanontas teties askiseis wink.gif

Gia to air alert ola good. Tha to arhiso k otan... telioso tha sas po k apotelesmata cool.gif
tsops
QUOTE(leelo15 @ Oct 5 2007, 12:56 ) *
Basika coach (kanei na se fonazo etsi e??? tongue.gif ) thelo na matho ean ta barakia, gia stithos, omous, trikefalo k auta (ida k ta dika sou tips) epireasoun stin anapsitxi mou dld ama den ftaso to megisto ipsos pou mporo kanontas teties askiseis wink.gif

Gia to air alert ola good. Tha to arhiso k otan... telioso tha sas po k apotelesmata cool.gif


Καλή σου μέρα. Όπως σου είπα ήδη, δεν πρόκειται να έχεις κανένα πρόβλημα εάν τα βάρη που κάνεις είναι ελεγχόμενα, δομημένα σωστά από κάποιο προπονητή για σένα και εκτελούνται σωστά. Εάν γίνεται αυτό, τότε μάλιστα μπορούν να σε βοηθήσουν να αναπτυχθείς ακόμα περισσότερο wink.gif
Papaloukas 4 ever
Ακόμα δεν μας έχεις πει που έχεις πάει.
tsops
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ Oct 8 2007, 07:57 ) *
Ακόμα δεν μας έχεις πει που έχεις πάει.


Βρε πλάκα μου κάνεις? laugh.gif 100 φορές το έχουμε πει, είμαι με τον Αρβανίτη στις Εσπερίδες icon_drunk.gif
morfi
ΤΑΜ ΤΑΡΑΜ ΤΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜ

ΤΟΥ ΡΟΥ ΤΟΥ ΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

tsops I'm back ! wacko.gif

Πάει καιρός που έγραψα σε αυτό το τόπικ και άρχισα να νιώθω πως δεν υπάρχει κάποιος λόγος υπαρξής μου. Aλλά η περιέργια μου και η δίψα για μάθηση που με χαρακτηρίζει δεν με κρατάνε για πολύ μακρία από αυτό το φόρουμ.

Λοιπόν, σοβαρά (μισώ τις σοβαρότητες 68.gif ) τώρα...

Τελευταία με βασανίζουν αρκετά ερωτήματα γύρω από παιχνίδι του μπάσκετ. Ένα από αυτά είναι το εξής πολύ σημαντικό : Ποιά ομάδα τελικά είναι αυτή που νικάει έναν αγώνα, αυτή που βάζει τους περισσότερους πόντους ή αυτή που δέχεται τους λιγότερους ;

Έχω και άλλα, αρκετά υποερωτήματα. Ελπίζω να μην σε ζαλίσω...

morfius gamatius
tsops
QUOTE(morfi @ Oct 9 2007, 06:44 ) *
Ποιά ομάδα τελικά είναι αυτή που νικάει έναν αγώνα, αυτή που βάζει τους περισσότερους πόντους ή αυτή που δέχεται τους λιγότερους ;

Έχω και άλλα, αρκετά υποερωτήματα. Ελπίζω να μην σε ζαλίσω...


Καλημέρα. Ξέρεις (πολύ καλά) ότι η ερωτησή σου αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο διαφωνίας των προπονητών παγκοσμίως. Οι "επιθετικογενούς" φιλοσοφίας προπονητές πιστεύουν στο πρώτο (όσους λίγους και να φας, αν δεν βάλεις, δεν νικάς) και οι "αμυντικογενούς" φιλοσοφίας προπονητές το δεύτερο (όσα και να βάλεις, άμα φας παραπάνω, έχασες).

Η δική μου η θεωρία είναι ξεκάθαρη: εν έτει 2007, το άθλημα έχει εξελιχθεί σε τέτοιο βαθμό, που είναι αδύνατο πρακτικά να εφαρμόζουμε εμείς οι προπονητές "απόλυτες" φιλοσοφίες του στυλ "0 στην άμυνα" ή "full επίθεση". Βέλτιστα πρέπει να μπορούμε να προσαρμόσουμε την ομάδα ανάλογα με τις απαιτήσεις του εκάστοτε αγώνα.

Όταν λαμβάνεις συμμετοχή σε ένα πρωτάθλημα, η πορεία σου σε αυτό είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τον τρόπο παιχνιδιού των αντιπάλων σου. Επί παραδείγματι, όταν παίζεις ενάντια σε μία αμιγώς αμυντική ομάδα, δεν μπορείς να πας να παίξεις με τη λογική "0 στην άμυνά μας παιδιά σήμερα" γιατί μάλλον κατς θα παίξεις παρά μπάσκετ. Αντίθετα, όταν έχεις να αντιμετωπίσεις μία αμιγώς επιθετικογενή ομάδα, δεν πας να τη σκοτώσεις και εσυ στα τρίποντα, γιατί στο γήπεδο θα θες 3-4 μπάλες για να παίξεις tongue.gif

Τι θέλω να πω? το "παιχνίδι" έχει εξελιχθεί σοβαρά, έχει γίνει πολύ πιο σύνθετο και οι παραμέτροι δεν είναι καν "τριών διαστάσεων" αλλά τεσσάρων ή πέντε τουλάχιστον.

Εύκολα θα μπορούσα να σου πω ότι "αυτή που νικάει έναν αγώνα, έίναι αυτή που παίρνει το ροζ φύλλο", αλλά όπως σου είπα είναι ο τρόπος που στήνεις την ομάδα για να το πάρεις και να συνεχίσεις να παίρνεις νίκες σταθερά.

Η απάντησή μου λοιπόν είναι ότι "κερδίζει η ομάδα που έχει προσαρμοστεί πιο γρήγορα στις ανάγκες του συγεκριμένου αγώνα".

Το θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει και συνέχεια.

Τα λέμε πατριώτη! biggrin.gif
tsops
Έχω να ζήσω "ερώτηση morfi" τουλάχιστον κάνα χρόνο...έπαθα στέρηση! laugh.gif Καμία άλλη άποψη, σχόλια παίδες?
Spyk
Καλησπέρα καταρχήν.

Εγώ πιστεύω ότι το πρώτο ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί είναι εάν μιλάμε για έναν μεμονωμένο αγώνα ή για μία ομάδα που θα "χτιστεί" για να πρωταγωνιστεί.

Η απάντηση στο πρώτο είναι εύκολη. Κάτω από προϋποθέσεις και συγκυρίες μπορεί να δεις το πιο απίθανο αποτέλεσμα!

Η απάντηση στο δεύτερο, πάντα κατά τη γνώμη μου, είναι ότι στο τέλος κερδίζει η ομάδα που έχει "βασανίσει" περισσότερο το κορμί και το μυαλό της σε κάθε φάση του αγώνα, επιθετική ή αμυντική.

Αν μία ομάδα έχει πολύ καλό περιφερειακό σουτ, και αρκείται σε αυτό φτάνει για να διακριθεί; Φυσικά όχι. Μπορεί να κερδίσει αγώνες και κρίσιμους ενδεχομένως αλλά εάν δε δουλέψει τις συνεργασίες ψηλών-κοντών ή ψηλών μεταξύ τους για να βάλει τη μπάλα πιο κοντά στο καλάθι ή να βγάλει έναν παίχτη αμαρκάριστο κάποια στιγμή θα κολλήσει (π.χ Εθνική Ισπανίας).

Το ίδιο και στην άμυνα. Η ομάδα θα πρέπει να εξελίξει τις συνεργασίες των παιχτών για να γίνονται παγίδες ή αλλαγές μαρκαρισμάτων με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα.

Άμυνα ή Επίθεση; Μα δεν μπορεί μια ομάδα να είναι καλή εάν υστερεί σαφώς σε κάποιον από τους δύο τομείς.
tsops
QUOTE(Spyk @ Oct 9 2007, 13:15 ) *
Καλησπέρα καταρχήν.

Άμυνα ή Επίθεση; Μα δεν μπορεί μια ομάδα να είναι καλή εάν υστερεί σαφώς σε κάποιον από τους δύο τομείς.


Καλημέρα Spyk. Συμφωνούμε απόλυτα wink.gif
spasoklampanias
Κατ' αρχην γειά σας! icon_wave.gif icon_wave.gif icon_wave.gif
Είμαι καινουριος στην παρεα σας, και είναι πολυ όμορφη! blove.gif 41.gif
Ας πάμε στο ψητό......
είμαι 14,5 χρονών έχω ύψος 1.88 άνοιγμα χεριών 1.92 και βάρος.... 86 κιλά sad.gif
σήμερα έφτασα για πρώτη φορά στεφάνι και θέλω να αυξήσω το άλμα μου για να καρφώνω και όχι μονο...... smiley.gif
έχω σχοινάκι και μεσα σε 2 εβδομάδες έκανα ανά δύο μέρες 100 φορές.
πόσο να το πάω την ημέρα για να το αυξησω περισσότερο? help.gif help.gif help.gif
dizzy_fingers
Όσο πιο πολύ μπορείς.

Δεν έχει κάποιο πλαφόν η γυμναστική το οποίο πρέπει να κάνεις για να πετύχεις.
Άσκηση = βάζω τα δυνατά μου και πάω όσο αντέξω.

Επομένως, μη βάζεις κάποιο στόχο-ταβάνι.
Ή αν θες, βάλε έναν πολύ μεγάλο, φαινομενικά άφταστο στην αρχή και να δεις που στην προσπάθεια να τον φτάσεις, θα έχεις κερδίσει στην πορεία περισσότερα, ίσως, από αυτά που στην αρχή πρόσμενες.
spasoklampanias
Σε ευχαριστώ πολυ! 77.gif
Τι άλλο ήθελα να ρωτήσω????
Ααααααα, ναι! biggrin.gif wav.gif
Πριν απο λίγο καιρό άρχισα να κάνω και βαράκια (στα χέρια)
Ξεκίνησα με 3kg, μετά απο 1 εβδομάδα πήρα αλτηράκια με 5kg....... τώρα είμαι στα 6kg
1)Πώς να συνεχίσω ? wacko.gif
2)Μέχρι τα πόσα να πάω? wacko.gif
3)Πόσες επαναλήψεις να κάνω επι πόσες φορές? wacko.gif
Das Kapital
Εισαι μικρος ακομα για να κανεις βαρη αλλα και παλι το να κανεις βαρη με 5 kg ειναι σαν να κοροιδευεις τον εαυτο σου,ευτυχως το γηπεδο μας εχει ενα μεγαλο γυμναστηριο που μας δινει την ικανοτητα να κανουμε παρα πολλες ασκησεις και οντως εγω κανω πραγματικα βαρη σε ποδια αλλα και σε χερια σε μηχανηματα που δεν θα επηρεασουν την εξελιξη του υψους μου!

Ρωτα τον προπονητη σου αν σε αφηνει να κανεις,αν σου πει ναι πηγαινε γραψου σε ενα γυμναστηριο και κανε εκει βαρη αφου λογικα η ομαδα σου δε θα εχει γυμναστηριο! wink.gif
Wilkinson
QUOTE(lebron15 @ Oct 18 2007, 22:38 ) *
Εισαι μικρος ακομα για να κανεις βαρη αλλα και παλι το να κανεις βαρη με 5 kg ειναι σαν να κοροιδευεις τον εαυτο σου,ευτυχως το γηπεδο μας εχει ενα μεγαλο γυμναστηριο που μας δινει την ικανοτητα να κανουμε παρα πολλες ασκησεις και οντως εγω κανω πραγματικα βαρη σε ποδια αλλα και σε χερια σε μηχανηματα που δεν θα επηρεασουν την εξελιξη του υψους μου!

Ρωτα τον προπονητη σου αν σε αφηνει να κανεις,αν σου πει ναι πηγαινε γραψου σε ενα γυμναστηριο και κανε εκει βαρη αφου λογικα η ομαδα σου δε θα εχει γυμναστηριο! wink.gif

Ax re Lebron pos ta les etsi.... 77.gif tongue.gif
tsops
QUOTE(lebron15 @ Oct 18 2007, 19:38 ) *
Εισαι μικρος ακομα για να κανεις βαρη


Δεν συμφωνώ lebron15
Das Kapital
QUOTE(tsops @ Oct 19 2007, 14:16 ) *
Δεν συμφωνώ lebron15


Σιγουρα ξερεις καλυτερα απο εμενα,δεν τιθεται θεμα αλλα και εγω οταν ημουν 14 δεν εκανα βαρη γιατι πολυ απλα δε μας το επετρεπαν,τωρα αν ο φιλος θεωρει πως με 3 kg κανει βαρη τοτε οπως ειπα πιστευει λαθος (γνωμη μου,μπορει και να μην ειναι σωστη!) wink.gif
tsops
QUOTE(lebron15 @ Oct 19 2007, 11:22 ) *
Σιγουρα ξερεις καλυτερα απο εμενα,δεν τιθεται θεμα αλλα και εγω οταν ημουν 14 δεν εκανα βαρη γιατι πολυ απλα δε μας το επετρεπαν,τωρα αν ο φιλος θεωρει πως με 3 kg κανει βαρη τοτε οπως ειπα πιστευει λαθος (γνωμη μου,μπορει και να μην ειναι σωστη!) wink.gif


Παρακαλώ, κάθε άποψη σεβαστή! smile.gif

Δεν είναι όμως έτσι...η βαρομετρική φυσιολογία έχει αλλάξει άρδην τα τελευταία χρόνια και οι τεχνικές επίσης. "Βάρη" κάνουμε από μωρά (ακόμα και η έλλειψη άνωσης στο νερό με χλώριο θεωρείται βάρος). Η ουσία είναι να γίνεται σωστά και πάντα με την επιτήρηση/καθοδήγηση κάποιου που γνωρίζει και είναι εξειδικευμένος smile.gif
PanosIlio
QUOTE(spasoklampanias @ Oct 18 2007, 18:19 ) *
Κατ' αρχην γειά σας! icon_wave.gif icon_wave.gif icon_wave.gif
Είμαι καινουριος στην παρεα σας, και είναι πολυ όμορφη! blove.gif 41.gif
Ας πάμε στο ψητό......
είμαι 14,5 χρονών έχω ύψος 1.88 άνοιγμα χεριών 1.92 και βάρος.... 86 κιλά sad.gif
σήμερα έφτασα για πρώτη φορά στεφάνι και θέλω να αυξήσω το άλμα μου για να καρφώνω και όχι μονο...... smiley.gif


Καταρχάς καλώς ήρθες κατά δεύτερον...μα τι τρώτε ρε παιδιά?!!! blink.gif blink.gif blink.gif

Ας κάνω και εγώ την ερώτησή μου η οποία μπορεί και να είναι κάπως άκυρη. Εγώ όταν ήμουν 12-13 ήμουν 1.78 και όλες οι προβλέψεις από παιδιάτρους και ορθοπεδικούς μου λέγανε πως θα πλησιάσω τα 2 μέτρα αντιθέτως στα 27 μου είμαι 1.80 biggrin.gif biggrin.gif

Δεν με ενοχλεί καθόλου απλά ρωτάω παίζει ρόλο το γεγονός ότι μια ζωή είχα πάντα παραπάνω κιλά από το κανονικό? Ακόμα και όταν όλοι μου λέγανε ότι θα ψηλώσω πάλι παραπάνω κιλά ήμουν, και πολλά, επίσης ούτε αυτό με νοιάζει διότι λόγω σωματοδομής και σωστής κατανομής βάρους εκτός του ότι δεν φαίνονται τα κιλά μου τόσο πολύ ποτέ δεν είχα και κανένα πρόβλημα υγείας, όλως παραδόξως.

Δηλαδή ρωτάω εάν το βάρος μου, το παραπάνω, εμπόδισε την ανάπτυξή μου ή απλά έτυχε και είναι και απολύτως φυσιολογικό.

Πάντα το είχα απορία, έτσι για να ξέρω τι θα λέω στα εγγόνια όταν θα με ρωτάνε γιατί δεν έπαιξα ποτέ ΝΒΑ icon_drunk.gif icon_drunk.gif
tsops
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Oct 19 2007, 11:56 ) *
Δηλαδή ρωτάω εάν το βάρος μου, το παραπάνω, εμπόδισε την ανάπτυξή μου ή απλά έτυχε και είναι και απολύτως φυσιολογικό.

Πάντα το είχα απορία, έτσι για να ξέρω τι θα λέω στα εγγόνια όταν θα με ρωτάνε γιατί δεν έπαιξα ποτέ ΝΒΑ icon_drunk.gif icon_drunk.gif


Ο Σόφο ψηλό παιδί δεν είναι? laugh.gif

Δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικός ο δείκτης βάρους/ύψους στην ανάπτυξη, αλλά ο δείκτης βάρους/λίπους. Με λίγα λόγια, μποεί να είσαι βαρύς λόγω σωματοδομής ή να είναι έτσι δομημένα τα κι΄λά σου που να μην επηρεάσουν την ανάπτυξή σου.

Επειδή πολλοί ρωτάτε για το ύψος, είναι τόσο σύνθετη η "μαθηματική φόρμουλα" που είναι αδύνατο να εφαρμοστεί ακόμα και προσεγγιστική μέθοδος. Σκελετική δομή, σωματότυπος, διατροφή, δυσλειτουργίες, άθληση (ή μη) ακόμα και ψυχολογικοί παράγοντες μπορούν να επηρεάσουν θετικά ή αρνητικά στο ύψος σας.

Πάντως, μην ανησυχείτε, οι γυναίκες θα συνεχίσουν να σας κοιτάνε laugh.gif
PanosIlio
QUOTE(tsops @ Oct 19 2007, 15:21 ) *
Ο Σόφο ψηλό παιδί δεν είναι? laugh.gif


Ο Σόφο στο λύκειο δεν ήταν έτσι όπως είναι τώρα, και αυτό το λέω επειδή είχα δει κάτι φωτογραφίες τους σε μια εφημερίδα όταν ήταν με την Εφήβων, θηρίο ναι αλλά όχι έτσι όπως έχει καταντήσει, αλλά άστο αυτό πονάει...

QUOTE(tsops @ Oct 19 2007, 15:21 ) *
Πάντως, μην ανησυχείτε, οι γυναίκες θα συνεχίσουν να σας κοιτάνε laugh.gif


Σε αυτόν τον τομέα δεν είχα ποτέ πρόβλημα biggrin.gif biggrin.gif
spasoklampanias
1.Ρε παιδιά, εγώ άλλο ρωτησα!
Κατ' αρχάς είπα ότι έκανα βαράκια με 3kg επειδή πιστεύω ότι επειδη δεν έχω ξανα ασχοληθεί με βάρη έπρεπε να κάνω μία αρχή για να μην κάψω τους μυς μου!
Τώρα είμαι στα 6kg και ρώτησα:
1)Πώς να συνεχίσω ? wacko.gif
2)Μέχρι τα πόσα να πάω? wacko.gif
3)Πόσες επαναλήψεις να κάνω επι πόσες φορές? wacko.gif

2.Κάποια αλλη γνώμη για το σχοινάκι που ρώτησα χθές;

Ας μου πει κάποιος!
(tsops βάλε το χεράκι σου!)

Α,ναι και ενώ το χέρι μου ήταν λαπάς έχει αρχίσει να φαίνεται και το "ποντίκι" που λέμε αρκετά.
Άσε που τα τρίποντα τα ρίχνω πιο άνετα!!!!!!!!!
spasoklampanias
1.Ρε παιδιά, εγώ άλλο ρωτησα!
Κατ' αρχάς είπα ότι έκανα βαράκια με 3kg επειδή πιστεύω ότι επειδη δεν έχω ξανα ασχοληθεί με βάρη έπρεπε να κάνω μία αρχή για να μην κάψω τους μυς μου!
Τώρα είμαι στα 6kg και ρώτησα:
1)Πώς να συνεχίσω ? wacko.gif
2)Μέχρι τα πόσα να πάω? wacko.gif
3)Πόσες επαναλήψεις να κάνω επι πόσες φορές? wacko.gif

2.Κάποια αλλη γνώμη για το σχοινάκι που ρώτησα χθές;

Ας μου πει κάποιος!
(tsops βάλε το χεράκι σου!)

Α,ναι και ενώ το χέρι μου ήταν λαπάς έχει αρχίσει να φαίνεται και το "ποντίκι" που λέμε αρκετά.
Άσε που τα τρίποντα τα ρίχνω πιο άνετα!!!!!!!!!

Θα μου απαντήσει κανεις?????? wink.gif
dizzy_fingers
Μην κάνεις ξανά το ίδιο ποστ.

Αν δεν σου απαντάει κάποιος δεν είναι απαραίτητα επειδή δεν το θέλει, αλλά μπορεί είτε να μην έχει χρόνο να σου απαντήσει ή δε γνωρίζει.

Με αυτές τις πρακτικές, πολλές φορές επιτυγχάνεις το αντίθετο. wink.gif
tsops
QUOTE(spasoklampanias @ Oct 21 2007, 17:51 ) *
1.Ρε παιδιά, εγώ άλλο ρωτησα!
Κατ' αρχάς είπα ότι έκανα βαράκια με 3kg επειδή πιστεύω ότι επειδη δεν έχω ξανα ασχοληθεί με βάρη έπρεπε να κάνω μία αρχή για να μην κάψω τους μυς μου!
Τώρα είμαι στα 6kg και ρώτησα:
1)Πώς να συνεχίσω ? wacko.gif
2)Μέχρι τα πόσα να πάω? wacko.gif
3)Πόσες επαναλήψεις να κάνω επι πόσες φορές? wacko.gif

2.Κάποια αλλη γνώμη για το σχοινάκι που ρώτησα χθές;

Ας μου πει κάποιος!
(tsops βάλε το χεράκι σου!)

Α,ναι και ενώ το χέρι μου ήταν λαπάς έχει αρχίσει να φαίνεται και το "ποντίκι" που λέμε αρκετά.
Άσε που τα τρίποντα τα ρίχνω πιο άνετα!!!!!!!!!

Θα μου απαντήσει κανεις?????? wink.gif


Καλημέρα. Νόμιζα ότι είχα απαντήσει blink.gif Συγκεκριμένα είπα

QUOTE
Δεν είναι όμως έτσι...η βαρομετρική φυσιολογία έχει αλλάξει άρδην τα τελευταία χρόνια και οι τεχνικές επίσης. "Βάρη" κάνουμε από μωρά (ακόμα και η έλλειψη άνωσης στο νερό με χλώριο θεωρείται βάρος). Η ουσία είναι να γίνεται σωστά και πάντα με την επιτήρηση/καθοδήγηση κάποιου που γνωρίζει και είναι εξειδικευμένος


...και παραμένει άποψή μου ότι δεν πρέπει να πάρεις ένα "πρόγραμμα" από το φόρουμ στην ηλικία σου. Πρέπει πρώτα να σε μετρήσει κάποιος ειδικός και μετά να σου βγάλει πρόγραμμα. Κάντο όσο πιο σύντομα μπορείς.

Για το σχοινάκι, συμφωνώ με τον Dizzy..Όσο πιο πολύ μπορείς...
spasoklampanias
Καλά guys! cool.gif
ευχαριστώ και συγνώμη! smiley.gif
captain charisma
εχω μια απορια ειμαι 1.88 και 21χ αν κανω ειδικες ασκησεις να ψηλωσω λιγο ακομα γινεται κατι τετοιο?η οχι?και μαλιστα τι ασκησεις να κανω?
ευχαριστω
tsops
QUOTE(big dirk @ Nov 24 2007, 00:03 ) *
εχω μια απορια ειμαι 1.88 και 21χ αν κανω ειδικες ασκησεις να ψηλωσω λιγο ακομα γινεται κατι τετοιο?η οχι?και μαλιστα τι ασκησεις να κανω?
ευχαριστω


Καλησπέρα. Θεωρώ εξαιρετικά σπάνια τη περίπτωση περαιτέρω ουσιαστικής ανάπτυξής σου σε αυτή την ηλικία, προτείνω όμως να ασχοληθείς πάρα πολύ με διατατικές και πολυομετρικές ασκήσεις όπως και ασκήσεις ειδικών μυϊκών ομάδων. Να είσαι σίγουρος ότι αν φτάσεις αυτό το "1.88" στο 90% της εκγύμνασής του, είναι υπέρ του δέοντος αρκετό για να μεγαλουργήσεις αθλητικά wink.gif
KB24
Αρχισα πριν απο καμποσο καιρο μπασκετ (δεν ειμαι και ο παιχτης ο φοβερος ) και μου συμβαινει αυτο::

Στην προπονηση ολα μια χαρα :πασες παιρνω, καλαθια βαζω, τριπλαρω και τα σχετικα. Εκει ολα μια χαρα
Οταν ειναι να παιξουμε αγωνα παθαινω μπλακ-αουτ: Δεν μπορω να κανω τιποτα. Τα περισσοτερα σουτ πανε εξω, δεν περναω τους αντιπαλους και αντιθετα με περνανε παρα πολυ ευκολα(κατι που δε γινεται στην προπονηση) χανω ευκολα καλαθια και ας μην συνεχισω γιατι θα αρχισω να κλαιω sad-smiley-009.gif

Εαν καποιος μπορει να μου πει τι φταει και τι μπορω να κανω για να το αντιμετωπισω θα το εκτιμουσα παρα πολυ

Υ.Γ. Ειμαι 14 χρονων και εχω υψος 1.65 (σπορος δηλαδη) . Μεχρι ποσο γινεται να ψηλωσω περιπου? peace.gif
tsops
QUOTE(KB24 @ Jan 13 2008, 21:33 ) *
Αρχισα πριν απο καμποσο καιρο μπασκετ (δεν ειμαι και ο παιχτης ο φοβερος ) και μου συμβαινει αυτο::

Στην προπονηση ολα μια χαρα :πασες παιρνω, καλαθια βαζω, τριπλαρω και τα σχετικα. Εκει ολα μια χαρα
Οταν ειναι να παιξουμε αγωνα παθαινω μπλακ-αουτ: Δεν μπορω να κανω τιποτα. Τα περισσοτερα σουτ πανε εξω, δεν περναω τους αντιπαλους και αντιθετα με περνανε παρα πολυ ευκολα(κατι που δε γινεται στην προπονηση) χανω ευκολα καλαθια και ας μην συνεχισω γιατι θα αρχισω να κλαιω sad-smiley-009.gif

Εαν καποιος μπορει να μου πει τι φταει και τι μπορω να κανω για να το αντιμετωπισω θα το εκτιμουσα παρα πολυ

Υ.Γ. Ειμαι 14 χρονων και εχω υψος 1.65 (σπορος δηλαδη) . Μεχρι ποσο γινεται να ψηλωσω περιπου? peace.gif


Καταρχάς, όσον αφορά στην αντιμετώπιση του αγώνα, θα σου πρότεινα εφόσον έχει την ευχέρεια, να βγαίνεις μόνος σου πιο νωρίς στο γήπεδο (στα εντός έδρας τουλάχιστον) και να "τρέχεις" το γήπεδο. Το έχω πει και παλαιότερα ότι η γνώση του "παρκέ" σε άναν αγώνα είναι πολύ σημαντική όπως επίσης και τα "πατήματα" της ημέρας.

Ξεκινάς 5άδα ή αναπληρωματικός? τι θέση παίζεις? Μην ανησυχείς, όλοι το περάσμα αυτό στην ηλικία σου. Συγκυριακό είναι, θα το ξεπεράσεις...εύκολα wink.gif
KB24
Kαι 5αδα ξεκιναω και αναπληρωματικος επειδη δεν ειμαστε και πολλα ατομα. Τωρα οσο για τι θεση παιζω ή play-maker(σπανια στους αγωνες αλλα στις προπονησεις παιζω) και "ψηλος"("κοντος "επρεπε να παιζω αλλα ειμαστε ολοι κοντοι 19.gif )


Υ.Γ Για το υψος ανησυχω λιγο (μηπως δεν ψηλωσω και με βαρανε, οχι πως δεν τρωω ξυλο και τωρα αλλα λεμε biggrin.gif )
captain charisma
μπορω να σου πω οτι αυτο οφειλετε στο αγχος που εχεις τη μερα του αγωνα...γιατι αναρωτιεσαι θα παιξω καλα η οχι?και αν σκεφτεις εστω και λιγο αρνητικα παει το εχασες το τρενο....και ετσι δν μπαινεις στο κλιμα του αγωνα...το ειχα παθει και γω οταν ημουν πιτσιρικας σαν εσενα
για αυτο να σκεφτεσαι παντα θετικα...και να αδειαζεις το μυαλο σου εκεινη τη στιγμη...αυτα....
KB24
QUOTE(big dirk @ Jan 14 2008, 05:13 ) *
μπορω να σου πω οτι αυτο οφειλετε στο αγχος που εχεις τη μερα του αγωνα...γιατι αναρωτιεσαι θα παιξω καλα η οχι?και αν σκεφτεις εστω και λιγο αρνητικα παει το εχασες το τρενο....και ετσι δν μπαινεις στο κλιμα του αγωνα...το ειχα παθει και γω οταν ημουν πιτσιρικας σαν εσενα
για αυτο να σκεφτεσαι παντα θετικα...και να αδειαζεις το μυαλο σου εκεινη τη στιγμη...αυτα....



Προσπαθω αλλα ευκολο ειναι????Να βλεπεις τα 3μετρα τα θηρια να τα βαζουν ολα και να λες "Κανε κατι Παναγια να βγω ζωντανος απο εδω και να κερδισουμε". Στα εντος εδρας παντως η αποδοση μου δεν συκγρινεται με αυτη των εκτος εδρας. Ευχαριστω για τη συμβουλη και μαλλον θα ακολουθησω και τη δικια σου και του tsops. Τnx smiley.gif smiley.gif peace.gif
kobe8god
Mια ερωτηση: Ολοι μου λενε να βαραω σουτ και βολες με το ενα χερι.

Το προβλημα : Δεν φτανω με το ενα χερι το καλαθι. Ειμαι εντελως αχρηστη. Με τα 2 χερια (ε , δεν βαραω σα να ειμαι και τοξο, ουτε πεταω τη μπαλα ατσαλα μονο για να μπει) φτανω τη μπασκετα , βαζω καλαθια και ολα τα καλα , μονο που μετα τα ακοθω απο την Coach. Και η ΕΙΡΩΝΕΙΑ ειναι οτι ενω εχω τα χερια στη σωστη θεση , βαραω και με τα 2. Αμα ξερει καποιος πως μπορω να αυξησω τη δυναμη μου καπως θα το εκτιμουσα παρα πολυ.

Επισης μια ακομη ερωτηση . Το σπασιμο καρπου , που βοηθαει? peace.gif
amoebas
gia sou.ta stihia pou dinis ine liga.poso hronon ise? fillo?poso kero gimnazese i ti alla spor ehis exaskisi.
o coach sou kalos sou vazi tis "fones" .stohos den ine na valis to kalathi alla na mathis sosta ta basics oste metepita na ginis sosti/os pektis/tria.to sosto lipon sout ektelite me to ena heri aplos na stirizi ligo eno to allo na soutari.an den ftanis to kalathi plisiase pio konta i allaxe balla.
gia na dinamosis:prota prota prepi na sikonis to diko sou varos.simeni aples kampsis kanoun thavmata kammia fora.
gia to spasimo tou karpou:me to spasimo epitighanete i kilisi tis ballas pano apo ta daktila tou heriou ke etsi dinete to SPIN pou theloume stin balla.na girnaei diladi ston aera etsi oste na min dimiourgite brosta tis ena stroma aeros .afto to stroma aeros allazi tin trohia tou sout,kati pou den theloume.
elpizo na se voithisa ligo ;-)
sorry gia ta greeklisch...den ginete allios
kobe8god
QUOTE(amoebas @ Jan 30 2008, 19:12 ) *
gia sou.ta stihia pou dinis ine liga.poso hronon ise? fillo?poso kero gimnazese i ti alla spor ehis exaskisi.
o coach sou kalos sou vazi tis "fones" .stohos den ine na valis to kalathi alla na mathis sosta ta basics oste metepita na ginis sosti/os pektis/tria.to sosto lipon sout ektelite me to ena heri aplos na stirizi ligo eno to allo na soutari.an den ftanis to kalathi plisiase pio konta i allaxe balla.
gia na dinamosis:prota prota prepi na sikonis to diko sou varos.simeni aples kampsis kanoun thavmata kammia fora.
gia to spasimo tou karpou:me to spasimo epitighanete i kilisi tis ballas pano apo ta daktila tou heriou ke etsi dinete to SPIN pou theloume stin balla.na girnaei diladi ston aera etsi oste na min dimiourgite brosta tis ena stroma aeros .afto to stroma aeros allazi tin trohia tou sout,kati pou den theloume.
elpizo na se voithisa ligo ;-)
sorry gia ta greeklisch...den ginete allios


Ηλικια: 16 ετων
Φυλο : Αγορακι
Γυμναζομαι 6 μηνες και εχω παιξει σε ομαδες Ποδοσφαιρο και Πινγκ-Πονγκ
Για τον Coach μου : Μολις "αναπνευσω" τρεξιμο, push-ups και μου λεει πως αν δε τα κανω προπονηση ΓΙΟΚ gdi.gif

Και καμψεις κανω και απ'ολα αλλα τζιφος. Tnx που μου ειπες για τη χρησιμοτητα του SPIN . Τωρα σπω καρπο αλλα παλι με εναν περιεργο τροπο παλι ριχνω με τα 2 χερια που ειναι ΠΑΛΙ στη σωστη θεση. Μυστηριο. Λες να πω στη Νικολουλη να ερθει να με βοηθησει?? 19.gif 69.gif

Υ.Γ. Τα greeklish τα εχω συνηθησει τωρα και τα κανονικα ελληνικα μου φαινονται καπως περιεργα να τα γραψω και μου παιρνουν τη διπλασια ωρα απ'οτι τα greeklish. Σκεψου οτι πολλες φορες στο σχολειο το "Ψ" το γραφω "PS"
amoebas
mou fenete periergo na boris na kanis kampsis ke na min ftanis to kalathi.tespa.
aples askisis pou tha se voithisoun stin tehniki soutarismatos.
1)xaplose anaskela sto patoma me mia balla.peta tin balla katakorifa hrisimopiontas tin tehniki pou epidiokis ke xanapiasti.mi xehnas na spas to karpo! ;-)

2)pano oso pio konta boris sto kalathi ke soutare sinehomena dinontas idieteri prosohi stin sosti tehniki.oso pio efstohos ginese toso boris siga siga na megalonis tin apostasi.simasia ehi mono na soutaris sosta.stohos ine na boresis na soutaris me karpo ehontas to ipolipo heri se 90 mires.

p.s.opos vlepis horis proponisi den ginete tipota ;-)
p.s 2..gia na min taleporoume ton kosmo boris na me rotisis oti thes meso pm
kobe8god
QUOTE(amoebas @ Feb 4 2008, 19:32 ) *
mou fenete periergo na boris na kanis kampsis ke na min ftanis to kalathi.tespa.
aples askisis pou tha se voithisoun stin tehniki soutarismatos.
1)xaplose anaskela sto patoma me mia balla.peta tin balla katakorifa hrisimopiontas tin tehniki pou epidiokis ke xanapiasti.mi xehnas na spas to karpo! ;-)

2)pano oso pio konta boris sto kalathi ke soutare sinehomena dinontas idieteri prosohi stin sosti tehniki.oso pio efstohos ginese toso boris siga siga na megalonis tin apostasi.simasia ehi mono na soutaris sosta.stohos ine na boresis na soutaris me karpo ehontas to ipolipo heri se 90 mires.

p.s.opos vlepis horis proponisi den ginete tipota ;-)
p.s 2..gia na min taleporoume ton kosmo boris na me rotisis oti thes meso pm


Αμ εμενα δε μου φαινεται περιεργο blink.gif ? Σε κατι low post και εκει τριγυρω φτανω ανετα αλλα απο τριποντα εχουμε κανει ρεκορ airball peace.gif .

Υ.Γ : Tnx και εδω το τοπικ ειναι για να ταλαιπωρουμε τους προπονητες (και τον κοσμο) με τις αποριες μας laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.