Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
NBAholic
Όπως ήδη αναφέρθηκε, μάλλον ο πρώτος διαιτητής θα πάρει το σφύριγμα πάνω του. Θυμάμαι ωστόσο περιπτώσεις (σπάνιες κι όχι και πολύ τωρινές) που δυο διαφορετικά σφυρίγματα ίσχυσαν ταυτόχρονα.
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 11 2006, 02:22 PM)
Όπως ήδη αναφέρθηκε, μάλλον ο πρώτος διαιτητής θα πάρει το σφύριγμα πάνω του. Θυμάμαι ωστόσο περιπτώσεις (σπάνιες κι όχι και πολύ τωρινές) που δυο διαφορετικά σφυρίγματα ίσχυσαν ταυτόχρονα.
*


39.gif, ξαναήλθε ο φίλος NBAholic biggrin.gif Λέτε να τον δούμε και σε αγώνα γυναικείου να 41.gif ή μόλις το ακούσει θα fast.gif ? laugh.gif

Holic, thanx για την άποψή σου, αλλά περιμένω. Την αρχή την έκανε η Peka, συμπλήρωσες εσύ, θα μας πουν και οι υπόλοιποι φίλοι του topic αλλά...θα δούμε τι λέει και το little orange book της FIBA...αύριο.

bball.gif Tip of the day 2 : διάσειση : να μην σας τύχει ποτέ αλλά just in case συμβεί σε κάποιον άλλο, καλό είναι να γνωρίζετε. Ξαπλώστε τον / την κάτω, βάλτε μία βρεμμένη πετσέτα με κρύο νερό στον αυχένα και βρέξτε του / της λίγο το πρόσωπο, το κεφάλι και λίγο αμμωνία ή οινόπνευμα στη μύτη. Κατόπιν, κάντε τις εξής ερωτήσεις με αυτή τη σειρά : ΅πόσα είναι αυτά (δείξτε 2 δάχτυλα)΅, ΅πως σε λένε΅ και ΅τι μέρα έχουμε΅. Μην ανησυχήσετε αν δεν σας απαντήσει ή απαντήσει λάθος (μπορεί να έχει πάθει σοκ), αλλά να ανησυχήσετε εάν στις επόμενες 2 ερωτήσεις απαντήσει με αριθμό (που αντιστοιχεί μόνο στη πρώτη), που συνήθως είναι στίγμα διάλειψης. Δυστυχώς, πρέπει να τα λέμε και αυτά, γιατί συμβαίνουν... bball.gif
NBAholic
QUOTE
ξαναήλθε ο φίλος NBAholic  Λέτε να τον δούμε και σε αγώνα γυναικείου να  ή μόλις το ακούσει θα  ? 

Holic, thanx για την άποψή σου, αλλά περιμένω. Την αρχή την έκανε η Peka, συμπλήρωσες εσύ, θα μας πουν και οι υπόλοιποι φίλοι του topic αλλά...θα δούμε τι λέει και το little orange book της FIBA...αύριο.


Δεν πάω σε αγώνες και πολύ συχνά (σχεδόν ποτέ, δηλ...) και ζω και στην επαρχία. Αλλά θα το ήθελα, είτε είναι αντρικοί είτε γυναικείοι. Ίσως αν συνέβαλε και η ΕΡΤ στην προβολή του γυναικείου μπάσκετ λίγο (έστω, μέσω της Κερκίδας του Σαββάτου και παράλληλων συνδέσεων-ξέρετε, υποσυνείδητα τρικ, κτλ wink.gif )

Περιμένω κι εγώ την απάντηση γιατί ενδιαφέρομαι. Κι όσο περιμένω, θα θέσω κι εγώ μια ερώτηση απ'το κομμάτι που μ'ενδιαφέρει κυριώς, το στατιστικό:

Ο παίχτης Α δέχεται φάουλ από τον Β πάνω σε προσπάθεια για σουτ και την ίδια στιγμή, ο Γ τον ταπώνει. Δεν υπάρχει καλάθι. Η τάπα μετρά επισήμως στο φύλλο στατιστικής ή όχι;
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 11 2006, 03:06 PM)
Ο παίχτης Α δέχεται φάουλ από τον Β πάνω σε προσπάθεια για σουτ και την ίδια στιγμή, ο Γ τον ταπώνει. Δεν υπάρχει καλάθι. Η τάπα μετρά επισήμως στο φύλλο στατιστικής ή όχι;
*


Σε ταυτόχρονη φάση, σαφώς και δεν πρέπει να μετρήσει δεδομένου ότι :

1. ο χρόνος "νεκρώνει" με την επαφή, οπότε όποια τάπα μετά θεωρείται ως μη γενόμενη

2. ο κανονισμός λέει ότι εφόσον έχει γίνει αντικανονική αλλοίωση του σουτ με φάουλ, δεν μπορεί να μετρήσει δεδομένου ότι θεωρείται ως μη γενόμενη.

ΟΜΩΣ...σε περίπτωση που ο παίκτης αφήσει τη μπάλα πρώτα και μετά δεχθεί φάουλ και την ίδια στιγμή έχει δεχθεί ταπόνιον από τρίτο παίκτη, καταγράφεται επίσημότατα!

Η πιο συχνή περίπτωση είναι αυτή του κοψίματος και μετά του φάουλ με το σώμα από τον ίδιο παίκτη (με τη φόρα που έχει το σώμα του δηλαδή). Το αστείο είναι ότι πρέπει να χρεωθεί η τάπα κανονικότατα στο φύλλο στατιστικής!

Τώρα, σε περίπτωση που γίνεται ταυτόχρονο αντίθετο όμως φάουλ σε διαφορετικούς παίκτες την ίδια στιγμή (βλ. quiz μου παραπάνω), τα πράγματα αλλάζουν...

Holic, άρχισε να βλέπεις και λίγο Magic Κυριακή βράδυ που δείχνει γυναικείο και...βουρ να σε κάνω φίλαθλο μετά wos_sport4.gif!
dizzy_fingers
Ο Χάρης έχει δουλειά και δεν προλαβαίνει πάντα να γράφει.

Στο κουίζ του tsops τώρα, θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους...
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 11 2006, 04:01 PM)
Ο Χάρης έχει δουλειά και δεν προλαβαίνει πάντα να γράφει.

Στο κουίζ του tsops τώρα, θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους...
*


Ευχαριστώ Dizzy. Εύχομαι να τον δούμε και εδώ κάποια στιγμή.

Πολύ συμφωνία βλέπω στις απόψεις για το σημερινό quiz και νιώθω άσχημα που θα σας στενοχωρήσω μάλλον όλους...blink.gif
Papaloukas 4 ever
QUOTE(tsops @ Apr 11 2006, 03:22 PM)
Σε ταυτόχρονη φάση, σαφώς και δεν πρέπει να μετρήσει δεδομένου ότι :

1. ο χρόνος "νεκρώνει" με την επαφή, οπότε όποια τάπα μετά θεωρείται ως μη γενόμενη

2. ο κανονισμός λέει ότι εφόσον έχει γίνει αντικανονική αλλοίωση του σουτ με φάουλ, δεν μπορεί να μετρήσει δεδομένου ότι θεωρείται ως μη γενόμενη.

ΟΜΩΣ...σε περίπτωση που ο παίκτης αφήσει τη μπάλα πρώτα και μετά δεχθεί φάουλ και την ίδια στιγμή έχει δεχθεί ταπόνιον από τρίτο παίκτη, καταγράφεται επίσημότατα!

Η πιο συχνή περίπτωση είναι αυτή του κοψίματος και μετά του φάουλ με το σώμα από τον ίδιο παίκτη (με τη φόρα που έχει το σώμα του δηλαδή). Το αστείο είναι ότι πρέπει να χρεωθεί η τάπα κανονικότατα στο φύλλο στατιστικής!

Τώρα, σε περίπτωση που γίνεται ταυτόχρονο αντίθετο όμως φάουλ σε διαφορετικούς παίκτες την ίδια στιγμή (βλ. quiz μου παραπάνω), τα πράγματα αλλάζουν...

Holic, άρχισε να βλέπεις και λίγο Magic Κυριακή βράδυ που δείχνει γυναικείο και...βουρ να σε κάνω φίλαθλο μετά wos_sport4.gif!
*


Και η άποψη του στατιστικού: Τα πάντα εξαρτώνται από το τι θα δείξει ο διαιτητής ότι θα γίνει στη συνέχεια. πχ. αν κάνει σουτ, κοπεί και πάρει φάουλ με τη μπάλα απ' έξω, σαφώς και μετράει η τάπα (πρέπει να χρεωθεί και άστοχο δίποντο, όμως). Σκεφτείτε όμως και τι γίνεται στην περίπτωση που η ομάδα που κάνει το φάουλ συμπληρώνει 5 φάουλ; Πηγαίνεις στον διαιτητή (σκέψου τώρα έναν τρελό που διασχίζει το γήπεδο για να φτάσει στο συγκεκριμένο σημείο, ειδικά στο ντέρμπι της Κυριακής blink.gif ohmy.gif w00t.gif ) για να τον ρωτήσεις αν οι 2 βολές είναι πάνω στο φάουλ (οπότε δεν μετράει η τάπα) ή αν τις δίνει επειδή η άλλη ομάδα συμπλήρωσε τα 5 φάουλ; shot.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 11 2006, 05:34 PM)
Πολύ συμφωνία βλέπω στις απόψεις για το σημερινό quiz και νιώθω άσχημα που θα σας στενοχωρήσω μάλλον όλους...blink.gif
*


Λοιπον αφου ο coach μας δινει πληροφορια οτι μαλλον ολοι ειμαστε λαθος, τοτε ας αλλαξουμε γραμμη πλευσης!
Ειναι γνωστο οτι και οι δυο διαιτητες (ή τρεις ) μπορουν να σφυριξουν ανεξαρτητα, γιατι ο καθενας εχει το δικο του πεδιο που επιβλεπει.
Με αυτη τη λογικη ισχυουν και τα δυο σφυριγματα, εφόσον ειναι ταυτοχρονα. Δηλαδη η παικτρια που υπεστη το φαουλ στο τριποντο θα σουταρει 3 βολες αν αυτο ηταν αστοχο ή 1 βολη αν ηταν ευστοχο, και θα χρεωθει με φαουλ η παικτρια που εκανε το επιθετικο. Παντα υποθετικα μιλαω, δεν ξερω αν αυτο ειναι το σωστο.
Αυτες βεβαια ειναι ειδικες περιπτωσεις και σιγουρα γινονται μεσα στο παιχνιδι. Εγω δεν σας κρυβω οτι εχω περασει απο σεμιναριο διαιτησιας και θεωρουμαι διαιτητης του συνδεσμου Αχαϊας αλλα ποτε δεν πηγα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται. Προς το παρον δεν θελω να ασχοληθω, αν και ειναι αρκετα ενδιαφερον! Παντως απο την εμπειρια μου ως παικτρια, οταν πηρα σφυριχτρα να σφυριξω δεν εχει καμια σχεση. Απεξω μπορει να φαινεται ευκολο το εργο των διαιτητων, αλλα δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ευκολο ειναι να σου ξεφυγουν φασεις!
Και αυτο που μας διδαξαν στο σεμιναριο διαιτησιας, ειναι οτι πολλοι διαιτητες σφυρανε καποιες φασεις βαση ενστικτου! (πχ τα βηματα, αν θεωρουν στα ματια τους οτι ειναι βηματα το σφυρανε, ενω ξερουν οτι μπορει να μην ειναι παραβαση!). Σκεφτειτε μονο οτι ενας διαιτητης πρεπει μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου να σφυριξει αν δει κατι. Μετα απο αυτη την εμπειρια μου με το σεμιναριο, αρχισα να εχω αλλη αποψη για τους διαιτητες και να βλεπω το εργο τους διαφορετικα! (μιλαω για τους σχετικους παντα, γιατι παντου υπαρχουν και οι ασχετοι ή αυτοι που εχουν μεσο και προωθουνται ενω δεν πρεπει...).
greece4
opws ta leei h peka 8a apantousa ki egw (an k phga na ephreastw omologw apo to oti arketoi apanthsan pws isxuei to sfyrigma tou prwtou diaithth...)
QUOTE
η παικτρια που υπεστη το φαουλ στο τριποντο θα σουταρει 3 βολες αν αυτο ηταν αστοχο ή 1 βολη αν ηταν ευστοχο, και θα χρεωθει με φαουλ η παικτρια που εκανε το επιθετικο.

epipleon, nomizw den phdaei kaneis stis voles mia kai den einai diekdikoumenh h mpala afou uparxei epi8etiko foul...
an dn kanw la8os... to sfurigma tou prwtou diathth uperterei se spoudaiothta autou tou deuterou h tou tritou otan uparxei dixognwmia gia thn idia fash... edw prokeitai gia thn idia xronikh stigmh alla diaforetikes faseis, opote nomizw pws ta duo sfurigmata upologizontai e3isou...
leonkalf
Μήπως δίνεται jumpball και πάει η κατοχή ανάλογα με το βελάκι?
Inspector Jacques Clouseau
Κύριε Κύριε να πω να πω..............


QUOTE(tsops @ Apr 11 2006, 09:18 AM)
Τέλος, όπως έχω ξαναπεί, ο Clouseau αποκλείεται από τις απαντήσεις λόγω εμπειρίας biggrin.gif
*


19.gif !#^%R&^T(*&^(&)*+)_*(+(*+&*+)&(*&%*&%+)+_()(^&%&^$^%# 19.gif



Καλύτερα να μη μεταφράσω kill.gif shot.gif kill.gif shot.gif kill.gif shot.gif
dizzy_fingers
ΌΧΙ ΕΣΥ ΙΝΣΠΕΚΤΟΥΡ!!!

Εσύ έπεσες στη χύτρα με τον μαγικό ζωμό όταν ήσουν μικρός tongue.gif biggrin.gif.

Μήπως δίνεται πλεονέκτημα στον επιτιθέμενο, άρα σφυρίζεται το αμυντικό φάουλ?
tsops
Καλημέρα σε όλους. Παρακολούθησα χθες τη συζήτησή σας αλλά δεν ήθελα να εμπλακώ επηρεάζοντάς σας (αν και μάλλον το έκανα ήδη). Ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις και όπως είπα, με τέτοιο επίπεδο που δείχνετε όλοι ότι έχετε, δύσκολα κάνει κάποιος λάθος.

Η απάντηση είναι σχετικά απλή όπως λέει και το μικρό κόκκινο βιβλιαράκι : εφόσον υπάρχει διπλό αντίθετο σφύριγμα αλλά σε διαφορετικούς παίκτες ή ζευγάρια αυτών, ισχύουν και τα 2 δεδομένου ότι δεν επηρεάζουν φάση ή αποτέλεσμα.

Στην περίπτωσή μας λοιπόν, θα ίσχυε το φάουλ στο σουτ με βολές και ταυτόχρονα θα χρεωνόταν επιθετικό φάουλ στον τρίτο παίκτη, ασχέτως αν ο πρώτος ή ο δεύτερος διαιτητής το σφύριζε (φταίω και λίγο γιατί μάλλον σας μπέρδεψε αυτό). Κλουζώ, λύσσαξες αγόρι μου να το πεις, αλλά όπως είπε ο Dizzy...ζωμό εσύ δεν έχει biggrin.gif

Peka, χαίρομαι που έχεις κάνει σεμινάριο διαιτησίας και φαίνεται ότι γνωρίζεις, αλλά όσον αφορά στο επίπεδο των ελλήνων διαιτητών που σφυρίζουν φάσεις βάσει "ενστίκτου" και έχουν δύσκολο έργο (για το οποίο συμφωνώ), να σου πω ότι στο Βέλγιο (ένα πρωτάθλημα το οποίο σε αγωνιστικό επίπεδο είναι πολύ πίσω από το δικό μας), οι διαιτητές κάνουν ειδικά μετρικά τεστ κάθε μήνα (από Fischer tests μέχρι ειδικά τεστ προσομοίωσης στον Η/Υ για να μετρήσουν την αντανάκλαση, ταχύτητα, πεδίο όρασης, κλπ.). Ας πάνε λοιπόν να ξεστραβωθούν τα παλληκάρια μας που "δεν δέχονται μεθόδους μη εξακριβωμένες και πιστοποιημένες από το αρμόδιο κλιμάκιο της ΕΟΚ προς εφαρμογή στην ελληνική διαιτησία" (αυτό που σας λέω μου έχει αποδοθεί γραπτώς) μπας και αφήσουν τα βουντού, ying yang και επίκληση του Thor για να σφυρίξουν βήματα και γίνει και η δική σας δουλειά ως παίκτριες και παίκτες πιο εύκολη και η δική μας...

Ευχαριστώ όλους σας για τη συμμετοχή 41.gif και επειδή μου φαίνεται ότι το τραβάει η ψυχούλα σας, πάμε για ένα ακόμα quiz...πιο δύσκολο αυτή τη φορά γιατί το άλλο μάλλον ήταν εύκολο.

bball.gif Quiz of the day : μεταφερόμαστε στην Κίνα πριν το 1995 σε αγώνα μπάσκετ. Η μία ομάδα φοράει κόκκινη εμφάνιση με άσπρη ρίγα και η άλλη άσπρη εμφάνιση με κόκκινη ρίγα. Ο αγώνας θα διεξήχθητο κανονικά; bball.gif

Δύσκολο αν και έχω βοηθήσει πολύ με το λεκτικό και με βάση τη λογική μπορεί να το βρείτε. Αλήθεια, να βάζω και τέτοια quiz ή είναι βαρετά και θέλετε μόνο αγωνιστικά θέματα; ότι θέλετε εσείς. Και για να μην απογοητευτείτε, πάρτε και ένα tip :

bball.gif Tip of the day : το γνωστό "πάτημα του ποδιού" για να μην μπορέσει να πηδήξει ο αντίπαλος στο rebound, δεν θεωρείται αντικανονικό σε κανένα κανονισμό w00t.gif bball.gif

Ελπίζω βέβαια μετά από αυτό να μη τρελαθείτε στα ξενυχιάσματα 71.gif

Dizzy, θα παίξετε κανένα μονάκι μπας και καταφέρω να έρθω να με σαπίσετε στο ξύλο ugly1.gif για τα γυμνάσια που σας κάνω εδώ;!
Inspector Jacques Clouseau
Ύστερα από το προηγούμενο tip έχω μια ιδέα. Να ανοίξουμε ένα ινστιτούτο που θα κάνει μόνο μανικιούρ - πατικιούρ.
Μιλάμε για τρελά λεφτά και που είστε ρε καλά ξενυχιάσματα

65.gif 65.gif 65.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 12 2006, 12:54 PM)
bball.gif Quiz of the day : μεταφερόμαστε στην Κίνα πριν το 1995 σε αγώνα μπάσκετ. Η μία ομάδα φοράει κόκκινη εμφάνιση με άσπρη ρίγα και η άλλη άσπρη εμφάνιση με κόκκινη ρίγα. Ο αγώνας θα διεξήχθητο κανονικά; bball.gif

*


Coach μια επεξηγηση... Οι ριγες στις στολες ειναι συνεχομενες, ή μιλαμε για μια ριγα στις ακρες???
Αν και νομιζω οτι μαλλον το πρωτο εννοεις!
icon_wave.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 12 2006, 12:05 PM)
Coach μια επεξηγηση... Οι ριγες στις στολες ειναι συνεχομενες, ή μιλαμε για μια ριγα στις ακρες???
Αν και νομιζω οτι μαλλον το πρωτο εννοεις!
icon_wave.gif
*


Για την ακρίβεια δεν έχει σημασία αν είναι συνεχόμενες ή όχι. Αυτό που έχει σημασία είναι το κυρίαρχο χρώμα, όχι οι ρίγες. Άντε, πάλι βοηθάω και θα με μαλώσει ο Clouseau! blink.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ Apr 12 2006, 10:17 AM)
Για την ακρίβεια δεν έχει σημασία αν είναι συνεχόμενες ή όχι. Αυτό που έχει σημασία είναι το κυρίαρχο χρώμα, όχι οι ρίγες. Άντε, πάλι βοηθάω και θα με μαλώσει ο Clouseau! blink.gif
*


torture.gif torture.gif torture.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 12 2006, 01:17 PM)
Για την ακρίβεια δεν έχει σημασία αν είναι συνεχόμενες ή όχι. Αυτό που έχει σημασία είναι το κυρίαρχο χρώμα, όχι οι ρίγες. Άντε, πάλι βοηθάω και θα με μαλώσει ο Clouseau! blink.gif
*



Οκ. Εγω την θεωρω ευκολη την απαντηση, βαση των κανονισμων της ΕΟΚ που αναγραφονται στο βιβλιαρακι.
Ισως και να μην ειναι. Καλυτερα να απαντησω αργοτερα, αφου δουμε καποιες απαντησεις πρωτα...
wink.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 12 2006, 12:26 PM)
Οκ. Εγω την θεωρω ευκολη την απαντηση, βαση των κανονισμων της ΕΟΚ που αναγραφονται στο βιβλιαρακι.
Ισως και να μην ειναι. Καλυτερα να απαντησω αργοτερα, αφου δουμε καποιες απαντησεις πρωτα...
wink.gif
*



χαχα, προσεκτική σε βλέπω.
leonkalf
Προσπαθώ να καταλάβω τι νόημα-σχέση έχει η Κίνα και πριν το 1995. 39.gif

Υπό κανονικές συνθήκες (και όχι Κίνα,1995) νομίζω ο αγώνας γίνεται κανονικά.
dizzy_fingers
Στην Κομμουνιστική Κίνα (που ακόμα κομμουνιστική είναι αλλά...με πολυεθνικές) επιτρεπόταν να φορούν το κόκκινο χρώμα αθλητικές ομάδες πέρα από την εθνική?


QUOTE
Dizzy, θα παίξετε κανένα μονάκι


Την Κυριακή! Κάθε Κυριακή πάμε πια. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 12 2006, 03:43 PM)
Στην Κομμουνιστική Κίνα (που ακόμα κομμουνιστική είναι αλλά...με πολυεθνικές) επιτρεπόταν να φορούν το κόκκινο χρώμα αθλητικές ομάδες πέρα από την εθνική?


Sorry παιδιά αλλά πρέπει να απαντήσω σήμερα και θα βάλω άλλο quiz. Dizzy, σου βγάζω το καπέλο 41.gif 41.gif 41.gif. Στην κομμουνιστική Κίνα, μέχρι το 1995, υπήρχε κανονισμός που απαγόρευε ! σε κάθε τοπική ομάδα πλην της Εθνικής να φορά φανέλα με κυρίως χρώμα το κόκκινο δεδομένου ότι "τη φανέλα με το κόκκινο ένδοξο χρώμα πρέπει να την ιδρώνουν μόνον άξιοι, επιλεγμένοι από το κόμμα, αθλητές" wacko.gif Ξέρω, ακούγεται τρελό αλλά δυστυχώς ίσχυε.

Sorry που απάντησα τόσο γρήγορα (πολλοί θα θέλατε να δοκιμάσετε), αλλά δεν περίμενα τέτοιο skillset. Μάλλον έχω δίκιο λοιπόν, ότι το επίπεδο των ανθρώπων είναι ιδιαίτερα υψηλό στο Basketforum !

bball.gif Quiz of the day 2 : Ποιός θα είναι ο επόμενος προπονητής της Εθνικής Γυναικών; Δεν υπάρχει σωστή απάντηση, μόνον σωστή πρόβλεψη ! bball.gif
Live strong
Έλα αυτό το ξέρω μέχρι κι εγώ… rolleyes.gif
Βάλε κάτι πιο δύσκολο!
Ποιος έφυγε από τη Χαλκίδα και για ποιόν γίνεται λόγος ότι δεν συμπαθεί το γυναικείο μπάσκετ (ανακρίβεια) wink.gif
Και δεν είναι πρόβλεψη… ο Παταβούκας βγήκε δημόσια και είπε ότι οι συζητήσεις με το Μίσσα είναι σχεδόν στο τέλος… Το τελικό οκ μόνο να δοθεί. Βασικά πιστεύω ότι το θέμα είναι τελειωμένο και ότι είναι καθαρά γραφειοκρατική διαδικασία…. icon_wave.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 12 2006, 07:05 PM)
bball.gif Quiz of the day 2 : Ποιός θα είναι ο επόμενος προπονητής της Εθνικής Γυναικών; Δεν υπάρχει σωστή απάντηση, μόνον σωστή πρόβλεψη ! bball.gif
*



Μμμ.. Θα συμφωνησω και εγω με τη Livestrong οτι αυτο ειναι το σεναριο που ακουγεται εντονα...
Εκτος κι αν μας κανεις καμια εκπληξη coach!!! biggrin.gif smile.gif biggrin.gif
Οσο για το προηγουμενο κουιζ μου εκανε και εμενα εντυπωση η χρονολογια οποτε αναγκαστηκα και εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οτι απο τιο 1995 και μετα δημιουργηθηκε στην Κινα η δικη τους ομοσπονδια μπασκετ CBA (Chinese Basketball Association), οποτε ηταν λογικο για το χρωμα...
icon_wave.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 12 2006, 06:28 PM)
Μμμ.. Θα συμφωνησω και εγω με τη Livestrong οτι αυτο ειναι το σεναριο που ακουγεται εντονα...
Εκτος κι αν μας κανεις καμια εκπληξη coach!!!  biggrin.gif  smile.gif biggrin.gif
Οσο για το προηγουμενο κουιζ μου εκανε και εμενα εντυπωση η χρονολογια οποτε αναγκαστηκα και εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οτι απο τιο 1995 και μετα δημιουργηθηκε στην Κινα η δικη τους ομοσπονδια μπασκετ CBA (Chinese Basketball Association), οποτε ηταν λογικο για το χρωμα...
icon_wave.gif
*


Αι, αϊ, αϊ, απίστευτη είσαι. Εσείς δεν είστε για quiz βρε, κινούμενες βιβλιοθήκες είστε biggrin.gif Μπράβο peka 41.gif

Live Strong, πολύ σίγουρη σε βλέπω. Εδώ έρχεται το μόττο που λέει "Κιαν σου κάτσει"; και απαντώ εγώ "κιαν μου κάτσει;" όποιος κατάλαβε, κακώς! laugh.gif
Live strong
Τι να σου πω… rolleyes.gif
« Αν σου κάτσει θα τα πάρεις χοντρά» banana.gif … και τότε…. fast.gif Θα μας κεράσεις σουβλάκια στη πλατεία… ugly8.gif icon_headbang.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 12 2006, 06:54 PM)
Τι να σου πω… rolleyes.gif
« Αν σου κάτσει θα τα πάρεις χοντρά» banana.gif … και τότε…. fast.gif  Θα μας κεράσεις σουβλάκια στη πλατεία… ugly8.gif  icon_headbang.gif
*


7.gif...ααα...no comment... 33.gif 65.gif
peka
Αμα ειναι να καλεσεις coach ολο το forum για κερασμα...!!!
wav.gif
Live strong
QUOTE(peka @ Apr 12 2006, 05:07 PM)
Αμα ειναι να καλεσεις coach ολο το forum για κερασμα...!!!
wav.gif
*




Εμ τι! 19.gif Είδες τι δουλειές σου άνοιξα tsops rolleyes.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 12 2006, 07:07 PM)
Αμα ειναι να καλεσεις coach ολο το forum για κερασμα...!!!
wav.gif
*


Εκτός από γνώστες είστε και "χουμορίστες" που λέει και ένας φίλος μου...icon_drunk.gif
tsops
Πάντως θα επαναλάβω κάτι χωρίς παρεξήγηση παρακαλώ : βλέπω πολύ κόσμο να μπαίνει και να διαβάζει το topic καθημερινά, αλλά δεν "ποστάρει".

Έχω πει και ξαναλέω :

1. μην ντρέπεστε, δεν υπάρχουν ηλίθιες απαντήσεις, μόνον ηλίθιες ερωτήσεις

2. πείτε μας τη γνώμη και την άποψή σας για να γίνουμε όλοι καλύτεροι και περισσότερο γνώστες

3. συμμετέχετε για να συμμετέχουν και άλλοι

41.gif
tsops
Καλημέρα σε όλους. Δε χάνω χρόνο σήμερα.

bball.gif Quiz of the day : είμαι στατικός στη ρακέτα και πασσάρω πάσα του πασέρ στον πασέρ που έκανε τη πάσα στον πασέρ που τη δέχθηκε από τον πασέρ και σούταρε. Άρα : πόσες πάσες έγιναν με πια παραβίαση του κανονισμού; bball.gif

Καλή επιτυχία icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif και επίσης ένα

bball.gif Tip of the day : όταν δένετε τα πόδια σας, προτιμήστε τα εξής : τυλίγετε την αράχνη σε αντίθετη φορά με το tape (καλύτερη κυκλοφορία αίματος), περάστε πρώτα 4 μικρές λωρίδες tape (2 οριζόντιες μπρος - πίσω και 2 κάθετες στους αστραγάλους), μην τυλίγεστε με το κιλό (αυτό χρησίμευε μόνο στις μούμιες) και κάτι τελευταίο : κάντε αρκετές ρομβοειδείς διατάσεις στο δεμένο πόδι για να πάρει το tape τη μορφή του τρεξίματος σας bball.gif

Με αυτά τα ολίγα σήμερα, σας αφήνω και ότι θέλετε, θα είμαι online.

Μη ξεχάσω : ισχύει ακόμα και αυτό :

bball.gif Quiz of the day 2 : Ποιός θα είναι ο επόμενος προπονητής της Εθνικής Γυναικών; Δεν υπάρχει σωστή απάντηση, μόνον σωστή πρόβλεψη! bball.gif
Live strong
Καλημέρα… πολύ φουριόζο σε βλέπω σήμερα…. icon_wave.gif
Έχει πέσει πολύ δουλειά ε….; blink.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 13 2006, 10:57 AM)
Καλημέρα… πολύ φουριόζο σε βλέπω σήμερα…. icon_wave.gif
Έχει πέσει πολύ δουλειά ε….; blink.gif
*


Γειά σου Live! Ναι, έβαλα γρήγορα τα quiz σήμερα γιατί έχω λίγη δουλίτσα αλλά και γιατί έχω και τα τζιμάνια μου εδώ που από ότι φαίνεται τους αρέσει να τους τυρανάω. Φαντάσου να τους είχα και στο γήπεδο τι θα πάθαιναν...

Πάντως εσένα δε σε βλέπω να συμμετέχεις 39.gif Βέβαια είσαι και προχωρημένης ηλικίας πια, το καταλαβαίνω...
peka
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 11:54 AM)
Καλημέρα σε όλους. Δε χάνω χρόνο σήμερα.

bball.gif Quiz of the day : είμαι στατικός στη ρακέτα και πασσάρω πάσα του πασέρ στον πασέρ που έκανε τη πάσα στον πασέρ που τη δέχθηκε από τον πασέρ και σούταρε. Άρα : πόσες πάσες έγιναν με πια παραβίαση του κανονισμού;  bball.gif

Καλή επιτυχία icon_drunk.gif  icon_drunk.gif  icon_drunk.gif και επίσης ένα

*



Λοιπον καλημερα και απο μενα. Βλεπω οτι πρωι πρωι μας βαζει να σκεφτομαστε ο coach.
Αν μετρησα και υπολογισα σωστα νομιζω οτι γινονται 3 πασες συνολικα μεχρι να γινει το σουτ...
Βεβαια μπορει και να εχω χαθει αναμεσα στις πασες...! Και σεις τι την ταλαιπωρειτε την μπαλα, βαλτε τη στο καλαθι! wos_sport3.gif

Edit: Το διορθωσα!
tsops
QUOTE(peka @ Apr 13 2006, 11:05 AM)
Λοιπον καλημερα και απο μενα. Βλεπω οτι πρωι πρωι μας βαζει να σκεφτομαστε ο coach.
Αν μετρησα και υπολογισα σωστα νομιζω οτι γινονται 4 πασες συνολικα μεχρι να γινει το σουτ...
Βεβαια μπορει και να εχω χαθει αναμεσα στις πασες...! Και σεις τι την ταλαιπωρειτε την μπαλα, βαλτε τη στο καλαθι!  wos_sport3.gif
*


Καλημέρα! Είπα να σας ξυπνήσω ευχάριστα σήμερα ugly_tocktock.gif. Χμμ, 4 ε; χμμμμ και η παραβίαση;
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 09:02 AM)
Γειά σου Live! Ναι, έβαλα γρήγορα τα quiz σήμερα γιατί έχω λίγη δουλίτσα αλλά και γιατί έχω και τα τζιμάνια μου εδώ που από ότι φαίνεται τους αρέσει να τους τυρανάω. Φαντάσου να τους είχα και στο γήπεδο τι θα πάθαιναν...

Πάντως εσένα δε σε βλέπω να συμμετέχεις 39.gif Βέβαια είσαι και προχωρημένης ηλικίας πια, το καταλαβαίνω...
*




Αυτό που έγραψες σίγουρα με κολακεύει …. Γιατί μπορεί να μην έχω το νεαρό της ηλικίας που έχεις εσύ, έχω όμως τη γνώση που φέρνουν τα άσπρα μαλλιά…. rolleyes.gif
Και μη κοιτάς που μου το παίζεις ειδήμων στο χώρο του μπάσκετ… αυτή είναι η δουλειά σου άλλωστε… στα δύσκολα να σε δω! ΧΑ ΧΑ! Καλημέρα… icon_wave.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 12:08 PM)
Καλημέρα! Είπα να σας ξυπνήσω ευχάριστα σήμερα ugly_tocktock.gif. Χμμ, 4 ε; χμμμμ και η παραβίαση;
*


Ειχα προλαβει και το αλλαξα, τελικα πιστευω οτι ειναι λιγοτερες 3 μεχρι να γινει το σουτ.
Τωρα η παραβιαση τι εννοεις στην πασα???
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 13 2006, 11:09 AM)
Αυτό που  έγραψες σίγουρα με κολακεύει …. Γιατί μπορεί να μην έχω το νεαρό της ηλικίας που έχεις εσύ, έχω όμως τη γνώση που φέρνουν τα άσπρα μαλλιά…. rolleyes.gif
Και μη κοιτάς που μου το παίζεις ειδήμων στο χώρο του μπάσκετ… αυτή είναι η δουλειά σου άλλωστε… στα δύσκολα να σε δω!  ΧΑ ΧΑ! Καλημέρα…  icon_wave.gif
*


Μα σαφώς και ήθελα να σε κολακέψω! Νεαρός; σαφώς, ούτε στα 23 δεν έχω πατήσει ακόμα! Στα δύσκολα, χμμμμ, στις 16 του μηνός ε; εύχομαι να είσαι εκεί γιατί μάλλον δε θα χρειαστεί εγώ προσωπικά να κάνω και πολλά με τη πόρωση που έχουν... 41.gif

Αλλά δε μπορούσα να μη κάνω σχόλιο σήμερα...με έτρωγε από χθες! tongue.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 13 2006, 11:17 AM)
Ειχα προλαβει και το αλλαξα, τελικα πιστευω οτι ειναι λιγοτερες 3 μεχρι να γινει το σουτ.
Τωρα η παραβιαση τι εννοεις στην πασα???
*


Ε, μη δίνω και βοήθειες πάλι γιατί πάλι μαστιγώματα θα έχουμε από τον Clouseau! 3 πάσες λες, χμμμ...
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 09:24 AM)
Μα σαφώς και ήθελα να σε κολακέψω! Νεαρός; σαφώς, ούτε στα 23 δεν έχω πατήσει ακόμα! Στα δύσκολα, χμμμμ, στις 16 του μηνός ε; εύχομαι να είσαι εκεί γιατί μάλλον δε θα χρειαστεί εγώ προσωπικά να κάνω και πολλά με τη πόρωση που έχουν... 41.gif

Αλλά δε μπορούσα να μη κάνω σχόλιο σήμερα...με έτρωγε από χθες! tongue.gif
*



Ναι σε λίγο θα μου πεις ότι θα πας σχολείο με τη κόρη σου μαζί…. 69.gif 24.gif 24.gif
Τα δύσκολα δεν είναι στις 16 του μήνα … άλλα είναι!
hammer.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 13 2006, 11:30 AM)
Ναι σε λίγο θα μου πεις ότι θα πας σχολείο με τη κόρη σου μαζί…. 69.gif  24.gif  24.gif
Τα δύσκολα δεν είναι στις 16 του μήνα … άλλα είναι! 
hammer.gif
*


ε, ε, εγώ βάζω τα quiz εδώ μέσα! rolleyes.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 09:37 AM)
ε, ε, εγώ βάζω τα quiz εδώ μέσα! rolleyes.gif
*




Και λοιπόν; Τι νομίζεις ότι έχεις πάρει την αποκλειστικότητα; Για να σε βλέπω και σένα να ιδρώνεις λίγο… torture.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 12:29 PM)
Ε, μη δίνω και βοήθειες πάλι γιατί πάλι μαστιγώματα θα έχουμε από τον Clouseau! 3 πάσες λες, χμμμ...
*



Λοιπον 3 πασες και η παραβιαση ειναι ο στατικος στην ρακετα ειναι 3".
Εχω και δουλεια και δεν μπορω να σκεφτω περισσοτερο τωρα αμεσα...
smile.gif
Inspector Jacques Clouseau
Πρώτα απ΄όλα να στειλω και εγώ την καλημέρα μου σε όλους και όλες και συνεχίζω .Μη τσιμπάτε στα λογοπαίγνια του TSOPS και σταματείστε να μετράτε με τα δάκτυλα των χεριών γιατί σε λίγο θα βάλει κανα άλλο που θα πρέπει να βγάλετε και τα παπούτσια σας. ο καλύτερος τρόπος για να βρείτε τη λύση είναι να σχεδιάσετε σε ένα χαρτί τη ρακέτα και να τοποθετείσετε τους παίκτες στο γήπεδο δρομολογώντας τις πάσες που περιγράφονται σα να δίνει οδηγίες ο coach σε timeout σχετικά με την κυκλοφορία της μπάλας.

Η παράβαση που γίνεται είναι ξεκάθαρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΧεΧε tsops σήμερα σε πρόλαβα εγώ στις βοήθειες που έτσι και αλλιώς θα έδινες. 69.gif 69.gif
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Apr 13 2006, 11:51 AM)
Πρώτα απ΄όλα να στειλω και εγώ την καλημέρα μου σε όλους και όλες και συνεχίζω .Μη τσιμπάτε στα λογοπαίγνια του TSOPS και σταματείστε να μετράτε με τα δάκτυλα των χεριών γιατί σε λίγο θα βάλει κανα άλλο που θα πρέπει να βγάλετε και τα παπούτσια σας. ο καλύτερος τρόπος για να βρείτε τη λύση είναι να σχεδιάσετε σε ένα χαρτί τη ρακέτα και να τοποθετείσετε  τους παίκτες στο γήπεδο δρομολογώντας  τις πάσες που περιγράφονται σα να δίνει οδηγίες ο coach σε timeout σχετικά με την κυκλοφορία της μπάλας.

Η παράβαση που γίνεται είναι ξεκάθαρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΧεΧε tsops σήμερα σε πρόλαβα εγώ στις βοήθειες που έτσι και αλλιώς θα έδινες. 69.gif  69.gif
*


Clouseau, τώρα εγώ θα αρχίσω το ράπισμα...άσε να δουλέψει λίγο το μυαλό τους!
dizzy_fingers
Μπας και είναι 6 παίχτες μέσα στο παρκέ? huh.gif
Πάντως μπερδεύομαι με τα "την πάσα του πασσέρ από τον πασέρ επί του πασέρ δια του πασέρ εντός εκτός κι επί τ'αυτά του πασέρ".... icon_drunk.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 13 2006, 01:57 PM)
Μπας και είναι 6 παίχτες μέσα στο παρκέ? huh.gif
Πάντως μπερδεύομαι με τα "την πάσα του πασσέρ από τον πασέρ επί του πασέρ δια του πασέρ εντός εκτός κι επί τ'αυτά του πασέρ".... icon_drunk.gif
*


Ναι ναι είναι αλήθεια, φτιάχνεις κεφάλι icon_drunk.gif Παραταύτα, τέτοιου είδους ασκήσεις (όταν φυσικά υπάρχει η πολυτέλεια), μπορούν να βελτιώσουν πάρα πολύ έναν (ολοκληρωμένο όμως, όχι ερασιτέχνη) παίκτη. Για εμάς τους ταπεινούς, είναι ένα παιχνιδάκι μυαλού και μεθοδικότητας.

Όπως είπε και ο Clouseau, όλα αυτά θέλουν μέθοδο. Γεγονός που θα το ξέρει μάλλον καλύτερα από μένα ο Holic : τη σαιζόν 1982-83, ο τότε πρωτοδιορισμένος assistant coach των Lakers Pat Riley εφάρμοσε την παραπάνω μέθοδο στον small forward Jamaal Wilkes (τρελή μορφή) για να μπορεί να αντιλαμβάνεται καλύτερα τις πάσες-ρουκέτες ενός point guard ύψους 2.00μ και ονόματι Earvin "Magic" Johnson...
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 12:17 PM)
Ναι ναι είναι αλήθεια, φτιάχνεις κεφάλι icon_drunk.gif Παραταύτα, τέτοιου είδους ασκήσεις (όταν φυσικά υπάρχει η πολυτέλεια), μπορούν να βελτιώσουν πάρα πολύ έναν (ολοκληρωμένο όμως, όχι ερασιτέχνη) παίκτη. Για εμάς τους ταπεινούς, είναι ένα παιχνιδάκι μυαλού και μεθοδικότητας.

Όπως είπε και ο Clouseau, όλα αυτά θέλουν μέθοδο. Γεγονός που θα το ξέρει μάλλον καλύτερα από μένα ο Holic : τη σαιζόν 1982-83, ο τότε πρωτοδιορισμένος assistant coach των Lakers Pat Riley εφάρμοσε την παραπάνω μέθοδο στον small forward Jamaal Wilkes (τρελή μορφή) για να μπορεί να αντιλαμβάνεται καλύτερα τις πάσες-ρουκέτες ενός point guard ύψους 2.00μ και ονόματι Earvin "Magic" Johnson...
*



Εντυπωσιάστηκα…. w00t.gif 41.gif 77.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 13 2006, 02:20 PM)
Εντυπωσιάστηκα….  w00t.gif  41.gif  77.gif
*


Για να μη σου πω για τις γνώσεις μου γύρω από το εθνικό πρωτάθλημα του κρατιδίου του Τόγκο (αλήθεια)... blink.gif

χαχα, είδες; εγώ μοιράζομαι πληροφορίες...εσύ όμως... ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.