Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
NRZ
QUOTE(coach13 @ Aug 22 2006, 09:42 PM) *
Η ΕΣΚΑ έχει βάλει τα προγράμματα των πρωταθλημάτων της ήδη στο σάιτ της.


Ξερει κανεις το προγραμμα της ΕΣΚΑΝΑ ? Μπορει να το ανεβασει?
Το site της εχει εγκαταληφθει.
Η εστω ποτε ξεκινα?
coach13
Νομίζω πως η κλήρωση της ΕΣΚΑΝΑ δεν έχει γίνει ακόμα( κάτι άκουσα για 29 του μήνα) αλλά ακόμα και όταν γίνει, χλωμό να ανεβάσουν άμεσα τα προγράμματα. Πάντως το κύπελλο γυναικών ξεκινάει στις 10/9 και το πρωτάθλημα 24/9 όπως και της ΕΣΚΑ. Αυτά έχουν ακουστεί ως τώρα δηλαδή.
NRZ
QUOTE(coach13 @ Aug 23 2006, 12:14 AM) *
Νομίζω πως η κλήρωση της ΕΣΚΑΝΑ δεν έχει γίνει ακόμα( κάτι άκουσα για 29 του μήνα) αλλά ακόμα και όταν γίνει, χλωμό να ανεβάσουν άμεσα τα προγράμματα. Πάντως το κύπελλο γυναικών ξεκινάει στις 10/9 και το πρωτάθλημα 24/9 όπως και της ΕΣΚΑ. Αυτά έχουν ακουστεί ως τώρα δηλαδή.


thanks
froso
QUOTE(coach13 @ Aug 22 2006, 09:14 PM) *
Νομίζω πως η κλήρωση της ΕΣΚΑΝΑ δεν έχει γίνει ακόμα( κάτι άκουσα για 29 του μήνα) αλλά ακόμα και όταν γίνει, χλωμό να ανεβάσουν άμεσα τα προγράμματα. Πάντως το κύπελλο γυναικών ξεκινάει στις 10/9 και το πρωτάθλημα 24/9 όπως και της ΕΣΚΑ. Αυτά έχουν ακουστεί ως τώρα δηλαδή.

Πόσα ξέρεις ρε coach 13!!!........ cool.gif
coach13
Eχω τις πηγες μου και εγω......... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
natsk
kalimera !
kanena sxolio gia th b ' eska ?
gia thn apoxorisi tis MEN
natsk
A! θελω και σχολια για την πρωτη αγωνηστικη απο τον coach
tsops
QUOTE(natsk @ Sep 28 2006, 05:17 PM) *
A! θελω και σχολια για την πρωτη αγωνηστικη απο τον coach


Τα σχόλιά μου παιδιά τα έχω ποστάρει στο αντίστοιχο topic της Β' ΕΣΚΑ (μη μας κυνηγάει και ο Dizzy χωρίς λόγο) laugh.gif

Μέσα στο χειμώνα, θα γίνει και η αναδιοργάνωση του παρόντος topic με πολλά καινούργια...goodies... biggrin.gif
thrylos7
Αναμένουμε coach! Να μπαίνουμε στους φυσιολογικούς ρυθμούς σιγά σιγά... biggrin.gif
diama13
QUOTE(tsops @ Oct 2 2006, 02:23 PM) *
Τα σχόλιά μου παιδιά τα έχω ποστάρει στο αντίστοιχο topic της Β' ΕΣΚΑ (μη μας κυνηγάει και ο Dizzy χωρίς λόγο) laugh.gif

Μέσα στο χειμώνα, θα γίνει και η αναδιοργάνωση του παρόντος topic με πολλά καινούργια...goodies... biggrin.gif


γεια σου κοουτς.ειμαι καινουργια στο τοπικ.ηθελα να ρωτησω,μετα απο καθε χτυπημα πρεπει να βαζουμε παγο,ή αναλογα το χτυπημα? 39.gif
peka
QUOTE(diama13 @ Oct 4 2006, 03:18 PM) *
γεια σου κοουτς.ειμαι καινουργια στο τοπικ.ηθελα να ρωτησω,μετα απο καθε χτυπημα πρεπει να βαζουμε παγο,ή αναλογα το χτυπημα? 39.gif


Αν χτυπησεις στο ματι παντως καλυτερα να μην βαλεις παγο!!!
Οποτε μαλλον εξαρταται απο το χτυπημα και το σημειο του σωματος...
wink.gif
tsops
QUOTE(diama13 @ Oct 4 2006, 03:18 PM) *
γεια σου κοουτς.ειμαι καινουργια στο τοπικ.ηθελα να ρωτησω,μετα απο καθε χτυπημα πρεπει να βαζουμε παγο,ή αναλογα το χτυπημα? 39.gif


Γειά σου και σε σένα και καλώς ήλθες. Όπως σου είπε και η Peka, εξαρτάται άμεσα από το μέρος του σώματος, την υφή του τραύματος αλλά και το ιστορικό της αθλήτριας (υπάρχουν παιδιά που είναι αλλεργικά πχ. σε αλοιφές ή ακόμα και στον πάγο).

Εάν θες περισσότερες πληροφορίες, ζήτα μου ακριβώς και θα σου πω ή ρίξε μια ματιά παραπάνω στον εν λόγω topic που έχουμε συζητήσει για τους τραυματισμούς. smile.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(peka @ Oct 6 2006, 09:03 AM) *
Αν χτυπησεις στο ματι παντως καλυτερα να μην βαλεις παγο!!!
Οποτε μαλλον εξαρταται απο το χτυπημα και το σημειο του σωματος...
wink.gif


Άψογη η peka για μια ακόμη φορά thumbsup.gif

και από ότι μαθαίνω πυροβολάς ακατάπαυστα φέτος shot.gif shot.gif shot.gif
peka
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Oct 6 2006, 12:10 PM) *
Άψογη η peka για μια ακόμη φορά thumbsup.gif

και από ότι μαθαίνω πυροβολάς ακατάπαυστα φέτος shot.gif shot.gif shot.gif


Που εισαι εσυ και μας ξεχασες τελειως??? Ακολουθεις τα χναρια του φιλου σου και εσυ! Κακο παραδειγμα...!

Οσο για το αν πυροβολαω, το θεμα ειναι να βρισκω και στοχο! rolleyes.gif
Αλλα απορω που τα μαθαινετε αυτα εσεις εκει πανω, γιατι μου ειπε και αλλος ασχετος απο Αθηνα κατι αντιστοιχο!
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(peka @ Oct 6 2006, 12:35 PM) *
Που εισαι εσυ και μας ξεχασες τελειως??? Ακολουθεις τα χναρια του φιλου σου και εσυ! Κακο παραδειγμα...!

Οσο για το αν πυροβολαω, το θεμα ειναι να βρισκω και στοχο! rolleyes.gif
Αλλα απορω που τα μαθαινετε αυτα εσεις εκει πανω, γιατι μου ειπε και αλλος ασχετος απο Αθηνα κατι αντιστοιχο!


Δε σας έχω ξεχάσει καθόλου αλλά δυστηχώς παρασυρόμαστε από τους ρυθμούς της καθημερινότητας , πάντως από δω και στο εξής θα δίνουμε το παρόν, θέλω να πιστεύω , καθημερινά.

Ναι αλλά ρε συ peka με το καλημέρα με προσβάλεις . Άκου που μαθαίνω ξεχνάς με ποιον έχεις να κάνεις wink.gif
Live strong
QUOTE(peka @ Oct 6 2006, 12:35 PM) *
Που εισαι εσυ και μας ξεχασες τελειως??? Ακολουθεις τα χναρια του φιλου σου και εσυ! Κακο παραδειγμα...!

Οσο για το αν πυροβολαω, το θεμα ειναι να βρισκω και στοχο! rolleyes.gif
Αλλα απορω που τα μαθαινετε αυτα εσεις εκει πανω, γιατι μου ειπε και αλλος ασχετος απο Αθηνα κατι αντιστοιχο!



Τον βάζει παιδί μου σε ειδικές αποστολές… γι αυτό χάθηκε!!!! ph34r.gif Είναι της μυστικής… guns.gif έτσι Παύλο, άντε πες τα ντε, εγώ θα τα λέω; rolleyes.gif
Τώρα το πώς τα μαθαίνουν; Μα κάνεις κάτι ερωτήσεις κι εσύ! blink.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Oct 6 2006, 12:46 PM) *
Τον βάζει παιδί μου σε ειδικές αποστολές… γι αυτό χάθηκε!!!! ph34r.gif Είναι της μυστικής… guns.gif έτσι Παύλο, άντε πες τα ντε, εγώ θα τα λέω; rolleyes.gif
Τώρα το πώς τα μαθαίνουν; Μα κάνεις κάτι ερωτήσεις κι εσύ! blink.gif


χαχαχα, νάτη πάλι η παλιοπαρέα! ρε, άντε στις δουλειές σας και αφήστε ήσυχο το topic....κουρούνες, ε κουρούνες! laugh.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Oct 6 2006, 12:52 PM) *
χαχαχα, νάτη πάλι η παλιοπαρέα! ρε, άντε στις δουλειές σας και αφήστε ήσυχο το topic....κουρούνες, ε κουρούνες! laugh.gif



Στις δουλειές μας είμαστε αγαπητό μου παιδί, όπως κι εσύ άλλωστε… rolleyes.gif
Και δε μου λες για να χουμε καλό ρώτημα… γιατί να αφήσουμε το topic; w00t.gif Μια παλιοπαρέα δεν είμαστε; έτσι δεν είπες; Από το παρκέ του Μουρούτσος στο forum!!!! blink.gif cool.gif
Όσο για τις κουρουνίστικες κουβέντες…. Μμμ!!!! icon_blahblah.gif Μπορεί η κουρούνα να μαθαίνει πράγματα, να λέει κακιούλες hammer.gif αλλά λέει αλήθειες !!! rolleyes.gif συμφωνείς; wink.gif wub.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Oct 6 2006, 01:08 PM) *
Στις δουλειές μας είμαστε αγαπητό μου παιδί, όπως κι εσύ άλλωστε… rolleyes.gif
Και δε μου λες για να χουμε καλό ρώτημα… γιατί να αφήσουμε το topic; w00t.gif Μια παλιοπαρέα δεν είμαστε; έτσι δεν είπες; Από το παρκέ του Μουρούτσος στο forum!!!! blink.gif cool.gif
Όσο για τις κουρουνίστικες κουβέντες…. Μμμ!!!! icon_blahblah.gif Μπορεί η κουρούνα να μαθαίνει πράγματα, να λέει κακιούλες hammer.gif αλλά λέει αλήθειες !!! rolleyes.gif συμφωνείς; wink.gif wub.gif


Μουρλοκομείο.... laugh.gif μπορεί κανείς να πει όχι σε σένα? rolleyes.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(Live strong @ Oct 6 2006, 12:46 PM) *
Τον βάζει παιδί μου σε ειδικές αποστολές… γι αυτό χάθηκε!!!! ph34r.gif Είναι της μυστικής… guns.gif έτσι Παύλο, άντε πες τα ντε, εγώ θα τα λέω; rolleyes.gif
Τώρα το πώς τα μαθαίνουν; Μα κάνεις κάτι ερωτήσεις κι εσύ! blink.gif



39.gif τελικά μήπως πρέπει να αλλάξω την ενδυματολογική μου συμπεριφορά και να αρχίσω να κυκλοφορώ πραγματικά με Clouzeau περιβολή.

ΨΗΛΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ guns.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Oct 6 2006, 01:11 PM) *
Μουρλοκομείο.... laugh.gif μπορεί κανείς να πει όχι σε σένα? rolleyes.gif


blink.gif rolleyes.gif biggrin.gif
Live strong
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Oct 6 2006, 01:17 PM) *
39.gif τελικά μήπως πρέπει να αλλάξω την ενδυματολογική μου συμπεριφορά και να αρχίσω να κυκλοφορώ πραγματικά με Clouzeau περιβολή.

ΨΗΛΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ guns.gif



Μμμ…Τι να σου πω… μήπως πρέπει να ρωτήσεις τον προσωπικό σου στυλίστα;
Μια συμβουλή θα στη δώσει…τι στο καλό!! χι χι!!!

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
peka
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Oct 6 2006, 12:41 PM) *
Δε σας έχω ξεχάσει καθόλου αλλά δυστηχώς παρασυρόμαστε από τους ρυθμούς της καθημερινότητας , πάντως από δω και στο εξής θα δίνουμε το παρόν, θέλω να πιστεύω , καθημερινά.

Ναι αλλά ρε συ peka με το καλημέρα με προσβάλεις . Άκου που μαθαίνω ξεχνάς με ποιον έχεις να κάνεις wink.gif


Σου ζηταω ταπεινα συγνωμη εαν σε προσβαλε αυτο που ειπα... 77.gif
Απο εδω και μπρος θα προσεχω περισσοτερο!
Αλλα ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως μαθαινονται καποια πραγματα απο την επαρχια εως την πρωτευουσα. Πρεπει να εχεις πηγες παντου... wink.gif
Αρα μαλλον θα πρεπει οντως να αλλαξεις την ενδυματολογικη σου συμπεριφορα!
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(Live strong @ Oct 6 2006, 01:55 PM) *
Μμμ…Τι να σου πω… μήπως πρέπει να ρωτήσεις τον προσωπικό σου στυλίστα;
Μια συμβουλή θα στη δώσει…τι στο καλό!! χι χι!!!

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif



Μάλιστα , μάλιστα .... πάντως και Νύχτας και ο Ευταξίας μου είπαν ότι τα πάω μια χαρά και μόνος μου biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(peka @ Oct 6 2006, 02:21 PM) *
Σου ζηταω ταπεινα συγνωμη εαν σε προσβαλε αυτο που ειπα... 77.gif
Απο εδω και μπρος θα προσεχω περισσοτερο!
Αλλα ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως μαθαινονται καποια πραγματα απο την επαρχια εως την πρωτευουσα. Πρεπει να εχεις πηγες παντου... wink.gif
Αρα μαλλον θα πρεπει οντως να αλλαξεις την ενδυματολογικη σου συμπεριφορα!



Δεκτή η συγνώμη biggrin.gif και για να ξέρεις τελικά τα μπασκετικά νέα κυκλοφορούν πιο γρήγορα στη πρωτεύουσα από όσο φαντάζεσαι και ειδικά σε μυστικούς κύκλους ph34r.gif

Φαντάσου να φόραγα και ρούχα παραλλαγής τι θα μάθαινα. biggrin.gif
Live strong
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Oct 6 2006, 03:57 PM) *
Μάλιστα , μάλιστα .... πάντως και Νύχτας και ο Ευταξίας μου είπαν ότι τα πάω μια χαρά και μόνος μου biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


Άρα μην αλλάξεις μείνε όπως είσαι… ph34r.gif wink.gif
diama13
Ρε παιδια,βαλτε μας και εμας στο θεμα...απο τοτε που μπηκα στο συγκεκριμενο τοπικ,δεν καταλαβα ποιο ηταν ακριβως το θεμα........ smile.gif
peka
QUOTE(diama13 @ Oct 6 2006, 04:28 PM) *
Ρε παιδια,βαλτε μας και εμας στο θεμα...απο τοτε που μπηκα στο συγκεκριμενο τοπικ,δεν καταλαβα ποιο ηταν ακριβως το θεμα........ smile.gif


Ουτε προκειται να βγαλεις ακρη γιατι ολοι μιλανε συνθηματικα (τουλαχιστον αυτοι που βλεπεις στα τελευταια ποστ να ανταλασσουν αποψεις)...!
Ειναι για μεγαλυτερα παιδια μαλλον...!
mikri prasini ollandeza
diama13...Μην τα παρεξηγείς εδώ μέσα τα ΠΑΙΔΑΚΙΑ...Η τρέλα βλέπεις δεν πάει στα βουνά...πάει στο τόπικ Ask the Coach!!!
tsops
Ψτττ, για σοβαρευτείτε παιδοβούβαλοι, χαλάτε τη πιάτσα στα νέα παιδιά! laugh.gif

Άντε, το topic το έχουμε ανοίξει για τεχνικά θέματα....μουρλοκομεία... biggrin.gif
mikri prasini ollandeza
Εσύ tsops φαίνεσαι να είσαι ο μουρλοκόμος!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Inspector Jacques Clouseau
Κορίτσια ( και όχι μόνο ) για σοβαρευτείται φαντάζομαι ότι ο Tsops σύντομα θα ξεκινήσει τη νέα σεζόν με τα κλασικά του πλέον ¨Tip of the day¨ biggrin.gif biggrin.gif καθώς και τα ¨Quiz¨ blink.gif blink.gif τα οποία όλοι μας αγαπήσαμε οπότε λάβετε θέσεις και μείνετε συντονισμένοι.
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Oct 9 2006, 12:53 PM) *
Κορίτσια ( και όχι μόνο ) για σοβαρευτείται φαντάζομαι ότι ο Tsops σύντομα θα ξεκινήσει τη νέα σεζόν με τα κλασικά του πλέον ¨Tip of the day¨ biggrin.gif biggrin.gif καθώς και τα ¨Quiz¨ blink.gif blink.gif τα οποία όλοι μας αγαπήσαμε οπότε λάβετε θέσεις και μείνετε συντονισμένοι.


Λοιπόν, επειδή μου φαίνεται όπως λέει ο Clouseau, έχετε πιεί όλοι το κουρουνόμελο της Live, πάμε για ένα

bball.gif Tip of the Day : Γραμμικός - Μη Γραμμικός Άξονας : στην επιθετική ή την αμυντική διάταξη, η αρχή της "μπασκετικής" επιτάσσει τη χρήση 3-2 παικτών σε διάφορες παραλλαγές (3-2, 2-3, 1-2-2, 2-1-2, 1-3-1, 1-4, κλπ.). Το μυστικό στην σωστή εφαρμογή των εν λόγω διατάξεων, είναι κάτι που εγώ ονομάζω "γραμμική" ή "μη γραμμική" προσέγγιση από πλευράς προπονητή. Ο coach πρέπει να επιλέξει το προφίλ που ταιριάζει στην ομάδα του και δη στην κατηγορία που παίζει έτσι ώστε να "στήνει" τους παίκτες του γραμμικά (στις ίδιες ευθείες και διαγωνίους) ή μη γραμμικά (με διαφορετικά stepbacks ο κάθε παίκτης). Ιδιαίτερα δυναμικό εργαλείο χρήσης εφόσον υπάρχουν οι παίκτες που θα καταλάβουν τη διαφορά στησίματος στο γήπεδο. Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και της γραμμικής και της μη γραμμικής, άπειρα. Είμαι ιδιαίτερος fan των "γραμμών" σε άμυνα και επίθεση και αρέσκομαι να στήνω την ομάδα ατο τόξο και το κουτί. Άποψή μου είναι ότι η γραμμική προσέγγιση πρέπει να ακολουθείται σε ερασιτεχνικές ομάδες και η μη γραμμική από ομάδες με υψηλό επίπεδο εμπειρίας παικτών - προπονητού bball.gif

Άντε, ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ! biggrin.gif
mikri prasini ollandeza
Kαλό καλοκαίρι!!!
tsops
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Oct 11 2006, 09:43 PM) *
Kαλό καλοκαίρι!!!


Εγώ φταίω που άρχισα να δίνω πάλι τεχνικές οδηγίες μπας και σοβαρευτείτε... icon_drunk.gif
tsops
Άντε να δώσουμε και ένα

bball.gif Drill of the Day : Dribble & Gun : το έχω ποστάρει και στο bbhighway και είναι ένα από τα αγαπημένα μου. Χωρίζουμε το γήπεδο στα 2 με τις ψηλές στο ένα μισό και τις κοντές στο άλλο. Παίρνουμε κώνους, ball ducks (τους πολύ μικρούς κώνους) και θέλουμε και 10-12 μπάλες ανάλογα με τις παίκτριες που έχουμε. Γραφικά, στήνουμε τα παραπάνω έτσι :

Click to view attachment

Οι μεγάλοι κώνοι στήνονται πάνω δεξιά όπως βλέπουμε στο γράφημα, οι μικροί κώνοι σε μία ευθεία στο κέντρο και επίσης μεγάλοι κώνοι στην αριστερή πλευρά σε ζιγκ ζαγκ διάταξη. Στο κάτω μισό βάζουμε μπάλες στα σημεία που είναι μαρκαρισμένα με την μαύρη βούλα και παίκτες στη διάταξη που βλέπετε.

Δεν θέλω να σας πω πως κάνω την άσκηση εγώ, αλλά ποιά είναι η χρήση της :

1. χωρίζουμε κοντές από ψηλές
2. δουλεύουμε 10 λεπτά σε κάθε πλευρά και μετά αλλάζουμε πλευρές (πχ. κοντές πάνω, ψηλές κάτω)
3. οι ασκήσεις σε κάθε πλευρά πρέπει να είναι διαφορετικές για κοντές ή ψηλές γιατί και οι ανάγκες είναι διαφορετικές χωρίς όμως να αλλάζει η διάταξη των κώνων ή η θέση στις μπάλες.
4. Δείτε τι ανάγκες ντρίμπλας, κίνησης, άμυνας και σουτ που έχετε ανά ψηλή - κοντή και φτιάξτε τη δική σας άσκηση.
5. Όταν επαναλάβετε την άσκηση σε κάποια άλλη προπόνηση, αλλάξτε το τρόπο εκτέλεσης (για να μην βαριούνται οι παίκτριες), αλλά να δουλεύετε πάνω στις ίδιες αδυναμίες ώστε να έχετε γρήγορο αποτέλεσμα. bball.gif

Εγώ αρέσκομαι στο να παρατηρώ λάθη που κάνουμε ατομικά στα παιχνίδια και να τα ενσωματώνω στις ασκήσεις μου. Η φαντασία όλη...δικιά σας wink.gif
tsops
Αφού δεν λέτε να σοβαρευτείτε, συνεχίζω μόνος μου. Μέχρι το redesign του εν λόγω topic και σε συνέχεια των παραπάνω ασκήσεων και tips, Πάμε για ένα

bball.gif Tip of the Day : σουτ με ταμπλό : ποιά πραγματικά είναι η χρήση του σουτ με ταμπλό? πολλοί παίκτες θεωρούν το ταμπλό άχρηστο, εφόσον μπορούν να σουτάρουν με τον ίδιο τρόπο από παντού (δηλαδή χωρίς ταμπλό). Άλλοι θεωρούν το ταμπλό ως βοήθημα για πλαϊνά σουτ ή για δυναμικά drive από το πλάϊ. Ποιά όμως είναι η πραγματική χρήση του σουτ με ταμπλό? Η πραγματικότητα είναι ότι ο παίκτης έχει δυσκολία να δει το γήπεδο με πλάγια οπτική από τη πλευρά που βρίσκεται (πχ. σε πλαϊνή θέση το ταμπλό είναι μπροστά και το στεφάνι δεξιά ή αριστερά αντίστοιχα) και αυτό γιατί η σχέση χρόνου - όρασης δεν είναι γραμμική (ο χρόνος σταθερά διαστήματα ενώ η όραση ασταθή). Ο παίκτης, μαθαίνοντας να σουτάρει στη γωνία του ταμπλό που θα οδηγήσει τη μπάλα στο καλάθι και όχι απευθείας σε αυτό, "συγκλίνει" τη γραμμικότητα της σχέσης χρόνου - όρασης, με αποτέλεσμα και το σουτ του να γίνεται πιο γραμμικό, άρα και πιο εύστοχο. Είναι λάθος η νοοτροπία "έχω μάθει μία συγκεκριμένη καμπύλη χωρίς ταμπλό και το ταμπλό μου χαλάει το σουτ". Αντίθετα, το ταμπλό βοηθά όχι μόνο στη γραμμικότητα, αλλά και σε πιο πρακτικά θέματα, όπως πχ. μικρότερες πιθανότητες airball, άρα και μεγαλύτερες πιθανότητες rebound. bball.gif

Θα επανέλθω με μερικά ακόμα ίσως αργότερα. smile.gif
dizzy_fingers
QUOTE
Μέχρι το redesign του εν λόγω topic

... 65.gif
Εχμ, ναι...σόρρυ για την αδράνεια...μόλις ξεμπερδέψω με το fantasy και κάτι άλλες εκρεμότητες θα ασχοληθώ και με αυτό smile.gif.
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ Oct 13 2006, 12:33 PM) *
Αφού δεν λέτε να σοβαρευτείτε, συνεχίζω μόνος μου. Μέχρι το redesign του εν λόγω topic και σε συνέχεια των παραπάνω ασκήσεων και tips, Πάμε για ένα

bball.gif Tip of the Day : σουτ με ταμπλό : ποιά πραγματικά είναι η χρήση του σουτ με ταμπλό? πολλοί παίκτες θεωρούν το ταμπλό άχρηστο, εφόσον μπορούν να σουτάρουν με τον ίδιο τρόπο από παντού (δηλαδή χωρίς ταμπλό). Άλλοι θεωρούν το ταμπλό ως βοήθημα για πλαϊνά σουτ ή για δυναμικά drive από το πλάϊ. Ποιά όμως είναι η πραγματική χρήση του σουτ με ταμπλό? Η πραγματικότητα είναι ότι ο παίκτης έχει δυσκολία να δει το γήπεδο με πλάγια οπτική από τη πλευρά που βρίσκεται (πχ. σε πλαϊνή θέση το ταμπλό είναι μπροστά και το στεφάνι δεξιά ή αριστερά αντίστοιχα) και αυτό γιατί η σχέση χρόνου - όρασης δεν είναι γραμμική (ο χρόνος σταθερά διαστήματα ενώ η όραση ασταθή). Ο παίκτης, μαθαίνοντας να σουτάρει στη γωνία του ταμπλό που θα οδηγήσει τη μπάλα στο καλάθι και όχι απευθείας σε αυτό, "συγκλίνει" τη γραμμικότητα της σχέσης χρόνου - όρασης, με αποτέλεσμα και το σουτ του να γίνεται πιο γραμμικό, άρα και πιο εύστοχο. Είναι λάθος η νοοτροπία "έχω μάθει μία συγκεκριμένη καμπύλη χωρίς ταμπλό και το ταμπλό μου χαλάει το σουτ". Αντίθετα, το ταμπλό βοηθά όχι μόνο στη γραμμικότητα, αλλά και σε πιο πρακτικά θέματα, όπως πχ. μικρότερες πιθανότητες airball, άρα και μεγαλύτερες πιθανότητες rebound. bball.gif

Θα επανέλθω με μερικά ακόμα ίσως αργότερα. smile.gif



Pure Gold my Friend Pure Gold
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 13 2006, 12:38 PM) *
... 65.gif
Εχμ, ναι...σόρρυ για την αδράνεια...μόλις ξεμπερδέψω με το fantasy και κάτι άλλες εκρεμότητες θα ασχοληθώ και με αυτό smile.gif.


Δεν πειράζει ρε συ. Ξέρω που μένεις... 19.gif
diama13
QUOTE(tsops @ Oct 13 2006, 01:03 PM) *
Δεν πειράζει ρε συ. Ξέρω που μένεις... 19.gif

Τι κακιες ειναι αυτες...!! tongue.gif bball.gif παντως αυτο το tip για το σουτ με το ταμπλο ειναι πολυ καλο..μπραβο... 77.gif blove.gif
tsops
QUOTE(diama13 @ Oct 13 2006, 05:11 PM) *
Τι κακιες ειναι αυτες...!! tongue.gif bball.gif παντως αυτο το tip για το σουτ με το ταμπλο ειναι πολυ καλο..μπραβο... 77.gif blove.gif


Δεν είναι κακία, πραγματικότητα είναι 19.gif

Thanx για το comment. Ανσου αρέσουν τα tips, "παίξε" με τις σελίδες, θα βρεις πολλά wink.gif
diama13
QUOTE(tsops @ Oct 13 2006, 05:24 PM) *
Δεν είναι κακία, πραγματικότητα είναι 19.gif

Thanx για το comment. Ανσου αρέσουν τα tips, "παίξε" με τις σελίδες, θα βρεις πολλά wink.gif

Τα εχω δει και μου αρεσουν πολυ...να ρωτησω κατι???μερικοι λενε οτι οσοι βλεπουν ταμπλο λενε οτι εχουν περισσοτερη ευστοχια..εσυ που ξερεις για πες μας,εχουν δικιο???
mikri prasini ollandeza
Λένε πως το καλάθι με το ταμπλό είναι τελείως τούβλο και μπαίνει τυχαία...λάθος κάνουν, ε?
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Oct 13 2006, 07:58 PM) *
Λένε πως το καλάθι με το ταμπλό είναι τελείως τούβλο και μπαίνει τυχαία...λάθος κάνουν, ε?


QUOTE(diama13 @ Oct 13 2006, 05:28 PM) *
Τα εχω δει και μου αρεσουν πολυ...να ρωτησω κατι???μερικοι λενε οτι οσοι βλεπουν ταμπλο λενε οτι εχουν περισσοτερη ευστοχια..εσυ που ξερεις για πες μας,εχουν δικιο???


Λοιπόν έχουμε και λέμε το ταμπλό υπάρχει για να το χρησιμοποιούμε ενώ δεν έχει καμία σχέση με διακοσμητικό στοιχείο του γηπέδου ή του στεφανιού biggrin.gif . Το ταμπλό είναι πανίσχυρο όπλο στα χέρια του σουτέρ όταν το χρησιμοποιούμε σωστά Δεν είναι τυχαίο γεγονός το ¨τετράγωνο¨ που υπάρχει σχεδιασμένο πάνω του αλλά αποτελεί το στόχαστρο για ένα επιτυχημένο σουτ. Τα ποσοστά ευστοχίας ενώς σουτέρ που χρησιμοποιεί το ταμπλό από τις πλαινές θέσεις είναι σαφός καλύτερα από αυτόν που σουτάρει χωρίς τη βοήθειά του ενώ σε ένα μέτριο σουτ οι πιθανότητες να μπει με αναπήδηση σε αυτό είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι αν είχαμε κάνει ένα μέτριο σουτ χωρίς .Επίσης όλοι μας έχουμε παίξει σε γήπεδα που το στεφάνι είναι σκέτο κούτσουρο ή είναι λίγο σηκωμένο ή λίγο κατεβασμένο ή λοξό ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο και αντιμετωπίζουμε πρόβλημα στο σουτ ενώ με το ταμπλό και σκληρό να είναι με μαλακό σουτ η μπαλα είναι μέσα .Για αυτό ακριβώς στο ζέσταμα πριν τον αγώνα δοκιμάζουμε τις πλαινές θέσεις κυρίως με ταμπλό για να βρούμε τα σημεία του .Είναι πολύ πιο εύκολο να θυμόμαστε όταν σουτάρουμε, κατά τη διάρκεια του αγώνα που έχουμε σε ένα σωρό θέματα στο μυαλό μας, ότι η μπάλα πρέπει να πάει λίγο πιο δεξιά ή πιο αριστερά του Γ που δημιουργείται στο ταμπλό παρά να πρέπει να υπολογίζουμε ότι το στεφάνι είναι λίγο στραβό blink.gif .Τέλος δεν νομίζω ότι πρέπει να αναφερθώ στον απόλυτο ρόλο που παίζει στους παίκτες/τριες που βρίσκονται χαμηλά και κοντά στο καλάθι ενώ αποτελεί τη λύση για έμμεσα τρίποντα . wink.gif .

Θα μπορούσα να γράφω τρελές ώρες και ατελείωτες σελίδες για τη χρήση του ταμπλό αφού είμαι φανατικός οπαδός του., απλά θα σας δώσω ένα Quiz να σκεφτείται .


Άστοχο σουτ από το φτερό με χρήση ταμπλό και χωρίς αυτό .Σκεφτείται τα σενάρια που θα ακολουθήσουν με τα όποια θετικά και αρνητικά αποτελέσματα . smile.gif
tsops
I rest my case 41.gif
tsops
Καλημέρα. Θέλω να πω ένα μπράβο στο ΣΕΠΚ για τον (επιτέλους) ανασχεδιασμό της νέας ιστοσελίδας τους www.sepk.gr. Τι σχέση έχει με το εν λόγω topic? Μα το ιδιαίτερα ευχάριστο γεγονός ότι έχει προστεθεί αριστερά και η ενότητα "Ask the Coach" - τι σύμπτωση πραγματικά.

Δύο παρατηρήσεις και το κλείνω εδώ :

1. Σωκράτη, Κώστα, Αλέκο, καλά κάνετε και βάζετε τέτοια ενότητα, αλλά καλό θα είναι να την συντηρείτε κιόλας και να απαντάτε τα ερωτήματα των συναδέλφων μας τα οποία έχουν μείνει αναπάντητα.

2. Καλό θα ήταν μετά τη συζήτησή μας, να με είχατε ρωτήσει πρώτα, έστω, για απλή ενημέρωση ρε αδελφέ 68.gif

Τέλος πάντων, συνεχίζουμε bball.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Oct 16 2006, 01:46 PM) *
Καλημέρα. Θέλω να πω ένα μπράβο στο ΣΕΠΚ για τον (επιτέλους) ανασχεδιασμό της νέας ιστοσελίδας τους www.sepk.gr. Τι σχέση έχει με το εν λόγω topic? Μα το ιδιαίτερα ευχάριστο γεγονός ότι έχει προστεθεί αριστερά και η ενότητα "Ask the Coach" - τι σύμπτωση πραγματικά.



Δημήτρη έχω την εντύπωση ότι η ενότητα “ ask the coach” υπήρχε εδώ και καιρό.
Είχα μπει παλιότερα στο συγκεκριμένο site και το είχα δει. Διάβαζα μάλιστα και τις ερωταπαντήσεις που δίνανε. Το μόνο που άλλαξε η μορφή! rolleyes.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Oct 16 2006, 02:46 PM) *
Δημήτρη έχω την εντύπωση ότι η ενότητα “ ask the coach” υπήρχε εδώ και καιρό.
Είχα μπει παλιότερα στο συγκεκριμένο site και το είχα δει. Διάβαζα μάλιστα και τις ερωταπαντήσεις που δίνανε. Το μόνο που άλλαξε η μορφή! rolleyes.gif


Ξέρω εγω τι λέω, γιατί εγώ την έχω φτιάξει εκεί Live. Άλλο ήταν το θέμα μου στο νέο site, αλλά δεν πειράζει. Ότι γέγοναι, γέγοναι smile.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Oct 16 2006, 02:57 PM) *
Ξέρω εγω τι λέω, γιατί εγώ την έχω φτιάξει εκεί Live. Άλλο ήταν το θέμα μου στο νέο site, αλλά δεν πειράζει. Ότι γέγοναι, γέγοναι smile.gif


Sorry! Δε ξέρω τι μπορεί να παίζει, απλά νόμιζα ότι δεν το είχες δει καθόλου ότι υπήρχε! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.