Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
greece4
QUOTE
Quiz of the day : είμαι στατικός στη ρακέτα και πασσάρω πάσα του πασέρ στον πασέρ που έκανε τη πάσα στον πασέρ που τη δέχθηκε από τον πασέρ και σούταρε. Άρα : πόσες πάσες έγιναν με πια παραβίαση του κανονισμού;


blush.gif mhpws oi pases einai 2... h paraviash einai 3''... uparxei kai 3h pasa alla auth nomizw egine prin thn paravash..
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 12:30 PM)
Για να μη σου πω για τις γνώσεις μου γύρω από το εθνικό πρωτάθλημα του κρατιδίου του Τόγκο (αλήθεια)... blink.gif

χαχα, είδες; εγώ μοιράζομαι πληροφορίες...εσύ όμως... ph34r.gif  ph34r.gif  ph34r.gif
*


Πάντως για να είμαι ειλικρινείς θεωρούσα πως είχα κάποιες γνώσεις και μπασκετικές αλλά και γεωγραφίας .Τώρα και σύμφωνα με το παραπάνω post ομολογώ πως νοιώθω λίγο περίεργα wacko.gif wacko.gif . ¨ ΤΟΓΚΟ...¨ που το βρήκες ρε .

LIVE STRONG συμφωνώ μαζί σου w00t.gif 41.gif 77.gif

Αλλά ΤΟΓΚΟ..................... hammer.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 12:30 PM)
Για να μη σου πω για τις γνώσεις μου γύρω από το εθνικό πρωτάθλημα του κρατιδίου του Τόγκο (αλήθεια)... blink.gif

χαχα, είδες; εγώ μοιράζομαι πληροφορίες...εσύ όμως... ph34r.gif  ph34r.gif  ph34r.gif
*



Κι εγώ θα σου πω τις γνώσεις που έχω για την Εθνική χιμπαντζήδων του ΚΟΝΓΚΟ… πάμε κόντρες;

banana.gif banana.gif 24.gif 24.gif
NBAholic
QUOTE
είμαι στατικός στη ρακέτα και πασσάρω πάσα του πασέρ στον πασέρ που έκανε τη πάσα στον πασέρ που τη δέχθηκε από τον πασέρ και σούταρε. Άρα : πόσες πάσες έγιναν με πια παραβίαση του κανονισμού;


QUOTE
τη σαιζόν 1982-83, ο τότε πρωτοδιορισμένος assistant coach των Lakers Pat Riley εφάρμοσε την παραπάνω μέθοδο στον small forward Jamaal Wilkes (τρελή μορφή) για να μπορεί να αντιλαμβάνεται καλύτερα τις πάσες-ρουκέτες ενός point guard ύψους 2.00μ και ονόματι Earvin "Magic" Johnson...


Eγώ μέτρησα ούτε λίγο ούτε πολύ μια πάσα (ή έστω, πάσα μεταξύ 2 ατόμων)...Αν συμβαίνει το δεύτερο, είναι πολύ πιθανά τα 3''...
(Παρεπιπτόντως, ο Ράιλι ήταν ήδη head coach από το '82.)
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Apr 13 2006, 02:42 PM)
Πάντως για να είμαι ειλικρινείς θεωρούσα πως είχα κάποιες γνώσεις και μπασκετικές αλλά και γεωγραφίας .Τώρα και σύμφωνα με το παραπάνω post ομολογώ πως νοιώθω λίγο περίεργα  wacko.gif  wacko.gif  . ¨ ΤΟΓΚΟ...¨ που το βρήκες ρε .

LIVE STRONG συμφωνώ μαζί σου  w00t.gif  41.gif  77.gif

Αλλά ΤΟΓΚΟ..................... hammer.gif
*


Ναι ρε, σοβαρά. Ο καλύτερος center της εθνικής ομάδας του Τόγκο μέχρι πριν από μερικά χρόνια ήταν ένας πιτσιρικάς ονόματι Emmanuel Sheyi Adebayor. Μπορεί να μη σου λέει το όνομα τίποτα έτσι, αλλά αν σου πω ότι είναι ο καλύτερος επιθετικός φέτος στην Ευρώπη, παίζει στη Μονακό και έχει σκοράρει ήδη 19 φορές φέτος, τον θυμάσαι;

Με προκάλεσε μία φίλη μου χθες και έπρεπε να απαντήσω sorry...biggrin.gif
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 13 2006, 02:57 PM)
Eγώ μέτρησα ούτε λίγο ούτε πολύ μια πάσα...
(Παρεπιπτόντως, ο Ράιλι ήταν ήδη head coach το από το '82.)
*


Έχεις δίκιο...ο Buss είχε ήδη διώξει τον Westhead στην αρχή της σαιζόν 81-82 και τον έκανε head Για την ακρίβεια αν δεν κάνω λάθος τέλος του 1981...ουπς, sorry Holic...

Χαίρομαι πάντως που μπαίνεις και είδες πως προσφέρεις και εσύ? biggrin.gif Άντε, μόλις πάμε επαρχία για κάνα φιλικό, θα σε φωνάξω να έρθεις να δεις...
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 13 2006, 02:55 PM)
Κι εγώ θα σου πω τις γνώσεις που έχω για την Εθνική χιμπαντζήδων του ΚΟΝΓΚΟ… πάμε κόντρες;

banana.gif  banana.gif  24.gif  24.gif
*


Μην τη βλέπετε έτσι....κατά πάρα μα πάρα πολύ βάθος με αγαπάει blink.gif χαχαχα tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Κόντρα εγώ μαζί σου; ποτέ. Πρώτον, οι γυναίκες είναι πιο έξυπνες από εμάς. Δεύτερον, οι γυναίκες είναι πιο πονηρές από εμάς. Τρίτον, οι γυναίκες βαράνε δυνατά... blink.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 01:31 PM)
Μην τη βλέπετε έτσι....κατά πάρα μα πάρα πολύ βάθος με αγαπάει blink.gif χαχαχα tongue.gif  tongue.gif  tongue.gif

Κόντρα εγώ μαζί σου; ποτέ. Πρώτον, οι γυναίκες είναι πιο έξυπνες από εμάς. Δεύτερον, οι γυναίκες είναι πιο πονηρές από εμάς. Τρίτον, οι γυναίκες βαράνε δυνατά... blink.gif
*



Σωστός…. 19.gif 19.gif 6.gif
tsops
Την απάντηση στο quiz δεν τη δίνω ακόμα γιατί βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται...άλλωστε, είπαμε, να αφήνουμε χρόνο και στους υπολοίπους να λένε την άποψή τους.

Μη ξεχνάτε ότι εκτός από το παραπάνω ισχύει και το

bball.gif Quiz of the day 2 : Ποιός θα είναι ο επόμενος προπονητής της Εθνικής Γυναικών; Δεν υπάρχει σωστή απάντηση, μόνον σωστή πρόβλεψη ! bball.gif

Υ.Σ. προτείνω η Live Strong να αλλάξει το όνομα της σε Live and Let Die... 69.gif
Live strong
Υ.Σ. προτείνω η Live Strong να αλλάξει το όνομα της σε Live and Let Die... 69.gif
*

[/quote]


Αυτό το κρατάω για την ώρα που θα τα πούμε από κοντά…. 19.gif
Στο έχω ξαναπεί…δεν θα σε πετύχω… : guns.gif και δεν θα είναι και ο Κλουζώ εκεί να σε σώσει… kill.gif
tsops
[quote=Live strong,Apr 13 2006, 04:11 PM]
Υ.Σ. προτείνω η Live Strong να αλλάξει το όνομα της σε Live and Let Die... 69.gif
*

[/quote]
Αυτό το κρατάω για την ώρα που θα τα πούμε από κοντά…. 19.gif
Στο έχω ξαναπεί…δεν θα σε πετύχω… : guns.gif και δεν θα είναι και ο Κλουζώ εκεί να σε σώσει… kill.gif
*

[/quote]


torture.gif ugly1.gif 6.gif

ή αλλιώς "χτύπα με, κουτούλα με και πάρε με αγκαλιά"

χαχα...περιμένω...42.gif blech.gif
Live strong
[quote=tsops,Apr 13 2006, 02:20 PM]
Αυτό το κρατάω για την ώρα που θα τα πούμε από κοντά…. 19.gif
Στο έχω ξαναπεί…δεν θα σε πετύχω… : guns.gif και δεν θα είναι και ο Κλουζώ εκεί να σε σώσει… kill.gif
*

[/quote]
torture.gif ugly1.gif 6.gif

ή αλλιώς "χτύπα με, κουτούλα με και πάρε με αγκαλιά"

χαχα...περιμένω...42.gif blech.gif
*

[/quote]


Να είσαι σίγουρος ότι όσο θα περιμένεις δε θα γίνει τίποτα…
Τα καλά γίνονται ξαφνικά… ugly8.gif
Inspector Jacques Clouseau
[quote=Live strong,Apr 13 2006, 02:11 PM]
Υ.Σ. προτείνω η Live Strong να αλλάξει το όνομα της σε Live and Let Die... 69.gif
*

[/quote]
Αυτό το κρατάω για την ώρα που θα τα πούμε από κοντά…. 19.gif
Στο έχω ξαναπεί…δεν θα σε πετύχω… : guns.gif και δεν θα είναι και ο Κλουζώ εκεί να σε σώσει… kill.gif
*

[/quote]

Live Strong δυστηχώς έχω υπογράψει ισόβιο συμβόλαιο συνεργασίας το οποίο μέσα σε όλα που γράφει αναφέρει ότι πρέπει να υποστηρίζω - προστατεύω τον TSOPS icon_workout.gif icon_workout.gif . Τώρα βέβαια αν παρουσιαστείς με καμιά παντόφλα ενισχυμένη με τσόκαρο πίστεψέ και εγώ θα κοιτάξω τη δική μου ασφάλεια προκειμένο να προστατέψω τον coach από καμιά άλλη μελλοντική επισφαλή κατάσταση. fast.gif

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ : Όταν έρθεις με φιλικές διαθέσεις και χωρίς το τσόκαρο ευχαρίστως να κάτσουμε να συζητήσουμε ότι θέμα θέλεις. Αλλά αν έρθεις με άλλου είδους διαθέσεις στείλε pm μια δυο μέρες πριν να δηλώσω ασθένεια wink.gif wink.gif
peka
Εχω αρχισει και χανω το νοημα της συζητησης...
smile.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(peka @ Apr 13 2006, 02:49 PM)
Εχω αρχισει και χανω το νοημα της συζητησης...
smile.gif
*


peka έχεις δίκιο απλά περιμένουμε λίγο ακόμη μήπως απαντήσει και κανένας άλλος
tsops
QUOTE(peka @ Apr 13 2006, 04:49 PM)
Εχω αρχισει και χανω το νοημα της συζητησης...
smile.gif
*


Και το έθεσες στην καλύτερη στιγμή peka!

Λοιπόν, η απάντηση στο quiz όπως πολύ σωστά είπε ο Holic είναι 1 πάσα. Όλες οι υπόλοιπες πάσες έγιναν σε παρελθοντικό χρόνο. Και ναι, η παράβαση είναι 3''. Πάντως και πάλι όλοι σκέφτεστε πολύ μπασκετικά και αυτό έχει σημασία.

Θα επανέλθω σε 5' με νέο quiz και tip.
Live strong
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Apr 13 2006, 02:41 PM)
Αυτό το κρατάω για την ώρα που θα τα πούμε από κοντά…. 19.gif
Στο έχω ξαναπεί…δεν θα σε πετύχω…  : guns.gif και δεν θα είναι και ο Κλουζώ εκεί να σε σώσει… kill.gif
*


Live Strong δυστηχώς έχω υπογράψει ισόβιο συμβόλαιο συνεργασίας το οποίο μέσα σε όλα που γράφει αναφέρει ότι πρέπει να υποστηρίζω - προστατεύω τον TSOPS icon_workout.gif icon_workout.gif . Τώρα βέβαια αν παρουσιαστείς με καμιά παντόφλα ενισχυμένη με τσόκαρο πίστεψέ και εγώ θα κοιτάξω τη δική μου ασφάλεια προκειμένο να προστατέψω τον coach από καμιά άλλη μελλοντική επισφαλή κατάσταση. fast.gif

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ : Όταν έρθεις με φιλικές διαθέσεις και χωρίς το τσόκαρο ευχαρίστως να κάτσουμε να συζητήσουμε ότι θέμα θέλεις. Αλλά αν έρθεις με άλλου είδους διαθέσεις στείλε pm μια δυο μέρες πριν να δηλώσω ασθένεια wink.gif wink.gif
*




Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι φοβάσαι ένα πλασματάκι σαν κι εμένα; rolleyes.gif wub.gif Που στόμα έχω και μιλιά δεν έχω; icon_blahblah.gif Τι σου έχει πει αυτός ο μικρός tsops για μένα; huh.gif
Στη τελική τι φίλοι είστε και βοηθάει ο ένας τον άλλο; 6.gif Πρέπει να είσαι εκεί ακοίμητος φρουρός πιστός στο καθήκον… guns.gif τώρα αν σου έρθει και σένα κανένα φραστικό τσόκαρο hammer.gif (γιατί μόνο τέτοια ρίχνω) οφείλεις να προστατεύσεις το φίλο σου… τι να πω… fast.gif

icon_wave.gif
tsops
Την απάντηση στο σημερινό quiz την πήρατε. Μένει να μου πείτε την άποψη σας για το

bball.gif Quiz of the day 2 : Ποιός θα είναι ο επόμενος προπονητής της Εθνικής Γυναικών; Δεν υπάρχει σωστή απάντηση, μόνον σωστή πρόβλεψη ! bball.gif

και θα επιστρέψω σε λίγο με νέο quiz και tip για να έχετε να παίξετε...
leonkalf
Πάνω που το σκεφτόμουν και είχα πάρει χαρτί και στυλό (πριν δω ότι το έγραψε ο Clouseau), είδα ότι απαντήθηκε το quiz.
Άργησα σήμερα να μπω.Αλλά δεν πειράζει,ήταν σαν να το έκανα το quizακι.
Στο σχεδιάγραμμα που έκανα είχα καταλήξει ότι είχαν γίνει 2 πάσες πριν ο παίκτης στην ρακέτα πάρει τη μπάλα και κατόπιν αυτός δίνει άλλη μια πάσα σε παίκτη που κάνει το σουτ.
Πάμε για το επόμενο...
tsops
QUOTE(leonkalf @ Apr 13 2006, 05:40 PM)
Πάνω που το σκεφτόμουν και είχα πάρει χαρτί και στυλό (πριν δω ότι το έγραψε ο Clouseau), είδα ότι απαντήθηκε το quiz.
Άργησα σήμερα να μπω.Αλλά δεν πειράζει,ήταν σαν να το έκανα το quizακι.
Στο σχεδιάγραμμα που έκανα είχα καταλήξει ότι είχαν γίνει 2 πάσες πριν ο παίκτης στην ρακέτα πάρει τη μπάλα και κατόπιν αυτός δίνει άλλη μια πάσα σε παίκτη που κάνει το σουτ.
Πάμε για το επόμενο...
*


εύγε Leon...δώστε μου μόνο λίγο χρόνο παιδιά γιατί έχω λίγο δουλίτσα...
tsops
Αυτό που αποφάσισα να βάλω σήμερα ως quiz, έχει άμεση σχέση με μια κουβεντούλα που θα ανοίξουμε μετά. Οι περισσότερες / περισσότεροι είστε παίκτριες / παίκτες, πρώην ή νυν και υπόλοιποι σχετικοί με το μπασκετικό χώρο ίσως και ως απλοί θεατές αλλά και αντικειμενικοί κριτές. Οπότε θέλω το feedback σας (δεν υπάρχει right / wrong), απλώς απόψεις.

bball.gif Quiz of the day : πως, κατά την άποψή σας, πρέπει να προπονείται ένας coach; ποιά είναι τα απαραίτητα χαρακτηριστικά που πρέπει να διαθέτει; τι ΔΕΝ πρέπει να κάνει; ποιός είναι ο αγαπημένος σας προπονητής (γνωστός ή άγνωστος, φίλος ή γνωστός, NBA ή ερασιτέχνης, κλπ.) και γιατί; bball.gif

Να προκαταβάλω και να πω πάντως ότι μετά από τις απαντήσεις σας, ήτοι όπως έχω ξαναπεί υψηλού επιπέδου, θα βελτιωθούμε σίγουρα ο Clouseau και εγώ biggrin.gif

Προβλέπω μεγάλη συμμετοχή σε αυτό και θα παραθέσω και την δικιά μου άποψη τελευταίος. Θα επεμβαίνω μόνον για διευκρινίσεις που πιθανόν να χρειάζονται...ααα...και στα πειράγματα της Live Strong! Για να δούμε.

Clouseau μπορείς να ποστάρεις αν θες !
Live strong
Όπως είναι γνωστό, δεν ανήκω στον μπασκετικό χώρο, παρόλα αυτά μπορώ να δώσω και τη δική μου ταπεινή άποψη μια και έχω έρθει σ επαφή με κάμποσους προπονητές και αρκετούς πάιχτες/τριες.

Σίγουρα βέβαια ο προπονητής πρέπει να έχει καλή γνώση του αθλήματος.. Λέγοντας καλή γνώση, εννοώ ότι η προπονητική δεν τελειώνει παίρνοντας στο χέρι το χαρτί του προπονητή.
§ Πρέπει συνεχώς να ενημερώνεται για οτιδήποτε νέο υπάρχει.. (είναι σα να λέμε ότι κάποιος που είναι γιατρός παύει να διαβάζει, γιατί τα ξέρει όλα. Λάθος μεγάλο)…
§ Ένα μεγάλο αβαντάζ του καλού προπονητή είναι η μεταδοτικότητα της γνώσης…
Έχω ακούσει από παίχτες να λένε, καλός προπονητής αλλά δεν μας κάνει να μπορούμε να εφαρμόσουμε στη πράξη τη θεωρία του…
§ Επίσης καλό θα ήταν πριν γίνει προπονητής να ήταν στο παρκέ ως παίχτης… είναι καλό πιστεύω να μπορεί να έχει στο μυαλό του πως λειτουργούν και οι δύο πλευρές…
§ Το αμέσως επόμενο βήμα για ένα καλό προπονητή είναι να είναι ψυχολόγος.
Αν καταφέρει και κατακτήσει τους παίχτες του σίγουρα θα κατακτήσει πολλές νίκες..
(Ας μη ξεχνάμε ότι ο Έλληνας έχει ακόμα φιλότιμο) Η παρατήρηση αυτή βέβαια δεν ισχύει για μεγάλες κατηγορίες με κοινοτικούς παίχτες, εξακολουθεί όμως να ισχύει η σχέση μεταξύ παίχτη και προπονητή.
Ο προπονητής δεν πρέπει να διαχωρίζει την ομάδα του σε καλούς και μη καλούς παίχτες (δεν θα πω κακούς).πρέπει να τους αντιμετωπίζει όλους το ίδιο για να μην έρθει διχόνοια στην ομάδα και αυτό θα είναι εις βάρος του πρωταθλήματος…
Ο κατάλογος πιστεύω πως είναι ακόμα μακρύτερος αλλά επειδή εγώ πρέπει να φύγω τον κλείνω κάπου εδώ… rolleyes.gif icon_wave.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 04:11 PM)
Clouseau μπορείς να ποστάρεις αν θες !
*


Επιτέλους πήρα άδεια να postaro αλλά στο συγκεκριμένο θέμα θα προτιμήσω να περιμένω για να μη δώσω γραμμή γιατί πιστεύω πως στο συγκεκριμένο πάντα θέμα θα πρέπει να προηγηθούν οι ανεπηρέαστες γνώμες και απόψεις των παικτών / παικτριών και λοιπών τις οποίες ( γνώμες / απόψεις ) θα χρησιμοποιήσω εγώ τουλάχιστον σαν μάθημα στο εαυτό μου .Αλλά για μη νομίζεται πως αποφεύγω να γράψω για μην εκτεθώ δεσμεύομαι ότι θα απαντήσω . biggrin.gif
NBAholic
QUOTE
πως, κατά την άποψή σας, πρέπει να προπονείται ένας coach; ποιά είναι τα απαραίτητα χαρακτηριστικά που πρέπει να διαθέτει; τι ΔΕΝ πρέπει να κάνει; ποιός είναι ο αγαπημένος σας προπονητής (γνωστός ή άγνωστος, φίλος ή γνωστός, NBA ή ερασιτέχνης, κλπ.) και γιατί;


Αγαπημένοι μου all-time προπονητές (και κορυφαίοι, στο δικό του χώρο ο καθείς, αντιστοίχως) είναι ο Ιωαννίδης, ο Άουερμπαχ και ο Γούντεν. Ο πρώτος είχε αυτό που ουδείς προπονητής στην Ελλάδα δε θεωρώ ότι είχε πιο πριν: Το ένστικτο του killing genius, αυτού που θα εκπλήξει τον αντίπαλο, δοκιμάζοντας συστήματα που ο άλλος δεν είχε ξαναδεί στο χώρο του και που θα προετοίμαζε τους παίχτες του να πάνε όχι για κυνήγι, αλλά για σκότωμα εξ'αρχής. Θα ήθελα δηλαδή ένας προπονητής να είναι το αντίστοιχο ενός μπασκετικού επιστήμονα, να ξέρει ανά πάσα στιγμή την ψυχολογία του αντιπάλου, να μαντεύει τα κρυφά όπλα του αντιπάλου, να μπαίνει στο πετσί της διαιτησίας, κτλ. Αυτά βέβαια προσπαθούν να τα εφαρμόσουν όλοι, αλλά λίγοι τα πετυχαίνουν όλα μαζί.

Ο Άουερμπαχ μου άρεσε γιατί είχε οξυδέρκεια. Δεν επέλεγε απαραίτητα όλους τους καλούς αθλητές που υπήρχαν, αλλά επέλεγε όλους όσοι έπαιζαν έξυπνα και μέσα στο πνεύμα της ομάδας και της νίκης. Στάθηκε τυχερός με τον Κούζι, αλλά την υπόλοιπη δυναστεία την έχτισε μόνος του. Τον Μπιλ Ράσελ τον έκλεψε από τα χέρια των Χωκς, μη διστάζοντας να προσφέρει τον καλύτερο ψηλό της ομάδας στους αντιπάλους.
Α, παρεπιπτόντως, μου άρεσε επίσης το γεγονόςότι πάντα έθετε κίνητρα στους παίχτες του. Όταν οι Σέλτικς κέρδισαν 4 σερί πρωταθλήματα (ρεκόρ ΝΒΑ), τους προέτρεψε να παν για το ρεκόρ όλων των επαγγελματικών ομαδικών σπορ. Κι όταν ισοφάρισαν το ρεκόρ με το 6ο τους σερί, τους είπε "Ας συνεχίσουμε. Ας ανεβούμε εκεί που κανείς στο μέλλον να μην μπορέσει").
Καμιά φορά ήταν αυθάδης, με τις δηλώσεις του, τα πούρα του, αλλά το είχε κερδίσει πλέον. Άλλωστε, ούτε ο ίδιος ξεκίνησε πρωταθλητής. Χρειάστηκαν μερικά χρόνια εμπειρίας και ηττών πρώτα.

Ο Γούντεν εισήγαγε διάφορα σχήματα, ιδίως άμυνας, βασιζόμενος σε παίχτες-θωρηκτά, υπήρξε μεγάλος δάσκαλος (ότι δηλαδή ΔΕΝ υπήρξε ο Μπόμπι Νάιτ) και έζησε και 1 αιώνα (παρά κάτι μέχρι στιγμής), ο άτιμος. Μια χαρά, δηλαδή...
Και κάτι που πολλοί δεν ξέρουν για το Γούντεν: Σαν παίχτης κατέχει το μέχρι και σήμερα επαγγελματικό ρεκόρ σερί εύστοχων ελεύθερων βολών (κάπου 135).
harris
Ο επόμενος κόουτς της εθνικής θα είναι ο Κώστας Μίσσας...
tsops
QUOTE(harris @ Apr 14 2006, 03:21 AM)
Ο επόμενος κόουτς της εθνικής θα είναι ο Κώστας Μίσσας...
*


Harris καλημέρα. Χαίρομαι που επανήλθες smile.gif

Βλέπω το έχετε πάρει ζεστά το τελευταίο quiz που έχω βάλει, οπότε θα το αφήσω όλη την ημέρα σήμερα, γιατί προβλέπω να έχει ενδιαφέρον.

Holic...απίστευτη περίπτωση! Είμαι πεπεισμένος πια ότι γεννήθηκε στα αποδυτήρια του Madison Square Garden και μάλλον τον τύλιξαν στη πετσέτα του Reed, του φόρεσαν τη φανέλα του Frazier και του έβαλαν τα κορδόνια του DeBusschere στο μπιμπερό του (της?) !. Δεν εξηγείται αλλιώς! 41.gif Α, και όλα αυτά λίγο πριν κάνει τον πρώτο σχολιασμό του στο NBA για τα αποτελέσματα εκείνης της ημέρας. Απίστευτο 77.gif

Θα επεμβαίνω εμβόλιμα με tips σήμερα. Καλημέρα.

Υ.Σ. πολύ σίγουρους σας βλέπω με το Μίσσα...χμμμμ....
harris
Καλημέρα και σε εσένα Tsops...

Δεν υπάρχει θέμα για την θέση του προπονητή στην Εθνική... Ο Μίσσας θα είναι απλά δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα... Το γιατί είναι άλλη συζήτηση... Ο ίδιος έχει ξεκινήσει και βλέπει το πρωτάθλημα, είδε το Σπόρτιγκ-Εσπερίδες ενώ την Τετάρτη ήταν στο Εσπερίδες - Καστοριά...

Εχεις κάποια άλλη πληροφορία;;; Καλή συνέχεια...
Inspector Jacques Clouseau
Καλημέρα σε όλους και όλες biggrin.gif .
Πολύ ησυχία έχει πέσει με το quiz, τι θα γίνει Εγώ περίμενα ότι θα μπω και δεν θα προλαβαίνω να διαβάζω.Περιμένουμε απόψεις από όλους/ες σας. Ένα μεγάλο μπράβο στη LIVE STRONG και στον NBAholic για την ταχύτατη απάντησή τους. 41.gif 41.gif
tsops
QUOTE(harris @ Apr 14 2006, 11:46 AM)
Καλημέρα και σε εσένα Tsops...

Δεν υπάρχει θέμα για την θέση του προπονητή στην Εθνική... Ο Μίσσας θα είναι απλά δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα... Το γιατί είναι άλλη συζήτηση... Ο ίδιος έχει ξεκινήσει και βλέπει το πρωτάθλημα, είδε το Σπόρτιγκ-Εσπερίδες ενώ την Τετάρτη ήταν στο Εσπερίδες - Καστοριά...

Εχεις κάποια άλλη πληροφορία;;; Καλή συνέχεια...
*


Χμμμμ....προφανώς έχεις δίκιο, απλώς έβλεπα το Μαρίνο σε πολλά chit chat με το Παταβούκα και ειδικά τώρα που στον Πανιώνιο δεν πήγαν τα πράγματα όπως ήθελαν (γυναικείο, νεάνιδες, κορασίδες), τη βλέπω λίγο επισφαλή τη θέση του...βέβαια έχει κλειστό 3ετές. αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Επίσης (άντε τα λέω εγώ ενώ θα έπρεπε να τα λέτε εσείς), υπήρχε και η περίπτωση του Δεσποτάκη αλλά θεωρήθηκε από πολλούς ως πολύ άπειρος για τη θέση...

Πάντως, πολύ σιγουριά υπάρχει για το Μίσσα. Σε λίγο θα αρχίσω να το πιστεύω και εγώ.

Ένα είναι σίγουρο : έχουν ήδη αργήσει πολύ στην απόφαση τους για προπονητή. Έπρεπενα έχει γίνει προ καιρού.

Ευχαριστώ Harris και περιμένω και την απάντησή σου στο δεύτερο quiz κάποια στιγμή. Αρκεί να μην είναι όλοι πρώην προπονητές του Σπόρτιγκ blink.gif biggrin.gif
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Apr 14 2006, 11:55 AM)
Καλημέρα σε όλους και όλες  biggrin.gif .
Πολύ ησυχία έχει πέσει με το quiz, τι θα γίνει Εγώ περίμενα ότι θα μπω και δεν θα προλαβαίνω να διαβάζω.Περιμένουμε απόψεις από όλους/ες σας. Ένα μεγάλο μπράβο στη LIVE STRONG και στον NBAholic για την  ταχύτατη απάντησή τους.  41.gif  41.gif
*


Επιθεωρητά μου, εσείς είστε 24/7 στο καθήκον. Τα κακόμοιρα τα παιδιά ξεκουράζονται κιόλας. Τώρα περίμενε, θα έρθουν σήμερα και οι απόψεις των παικτών : peka, greece4, leonkalf, ο στατιστικός μας ο papaloukas, η coach13 τρέχει με το πανεπαρχιακό τώρα δε μπορεί και εύχομαι να εμφανιστούν και τα ακόμα πολλά pms που δέχομαι...Α, και η άποψη του Dizzy θα ήταν ενδιαφέρουσα. Για να δούμε.
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ Apr 14 2006, 10:08 AM)
Επιθεωρητά μου, εσείς είστε 24/7 στο καθήκον. Τα κακόμοιρα τα παιδιά ξεκουράζονται κιόλας. Τώρα περίμενε, θα έρθουν σήμερα και οι απόψεις των παικτών : peka, greece4, leonkalf, ο στατιστικός μας ο papaloukas, η coach13 τρέχει με το πανεπαρχιακό τώρα δε μπορεί και εύχομαι να εμφανιστούν και τα ακόμα πολλά pms που δέχομαι...Α, και η άποψη του Dizzy θα ήταν ενδιαφέρουσα. Για να δούμε.
*



ΑΙΝΤΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.................. wink.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 14 2006, 09:57 AM)
Ένα είναι σίγουρο : έχουν ήδη αργήσει πολύ στην απόφαση τους για προπονητή. Έπρεπενα έχει γίνει προ καιρού.
*



Υπάρχουν και χειρότερα από αυτό, πίστεψέ με! 68.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 14 2006, 12:23 PM)
Υπάρχουν και  χειρότερα από αυτό, πίστεψέ με!  68.gif
*


Τα έχουμε πει. Και εγώ είμαι ιδαίτερα αρνητικός και εκνευρισμένος με τις απόψεις, τις κινήσεις και αποφάσεις της ομοσπονδίας για το γυναικείο τα τελευταία χρόνια, αλλά για να βοηθήσουμε, πρέπει να κάνουμε και προτάσεις, όχι μόνον παράπονα. Και το λέω για να το ακούσω εγώ και οι υπόλοιποι που μπορούμε να ελέγξουμε κάποιες καταστάσεις.

Έλα, δείξε μου το γλυκό σου πρόσωπο τώρα Live...wos_sport4.gif
Papaloukas 4 ever
Ο σωστός προπονητής πρέπει να ξέρει να διαβάζει και τα στατιστικά της ομάδας του, τόσο ύστερα από τον αγώνα αλλά κυρίως και κατά τη διάρκεια αυτού. βέβαια για αυτό πρέπει να έχει στατιστικό η ομάδα του. Ο tsops πάει να οργανωθεί στον τομέα αυτόν.

Ένσταση: στην απάντησή μου σε ένα προηγούμενο quiz (σε αυτό με την τάπα) δεν νομίζω ότι πήρα απάντηση sad.gif wink.gif 39.gif
tsops
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ Apr 14 2006, 02:29 PM)
Ο σωστός προπονητής πρέπει να ξέρει να διαβάζει και τα στατιστικά της ομάδας του, τόσο ύστερα από τον αγώνα αλλά κυρίως και κατά τη διάρκεια αυτού. βέβαια για αυτό πρέπει να έχει στατιστικό η ομάδα του. Ο tsops πάει να οργανωθεί στον τομέα αυτόν.

Ένσταση: στην απάντησή μου σε ένα προηγούμενο quiz (σε αυτό με την τάπα) δεν νομίζω ότι πήρα απάντηση sad.gif  wink.gif  39.gif
*


Καλημέρα Pap. Φυσικά, η απάντηση σχετική με την εξειδίκευσή σου και συμφωνούμε απόλυτα. Μία μικρή διευκρίνιση μόνο : είχαμε και έχουμε στατιστικό, απλώς επειδή θα γίνει σύντομα μαμά 41.gif και μάλιστα πολύ όμορφη, καλούμεθα να την αντικαταστήσουμε biggrin.gif

Όσον αφορά σε αυτό που ανέφερες με τη συμπλήρωση των 5 φάουλ, δεν κατάλαβα ότι περίμενες απάντηση, με συγχωρείς sad.gif

Είχες πει λοιπόν "Σκεφτείτε όμως και τι γίνεται στην περίπτωση που η ομάδα που κάνει το φάουλ συμπληρώνει 5 φάουλ; Πηγαίνεις στον διαιτητή (σκέψου τώρα έναν τρελό που διασχίζει το γήπεδο για να φτάσει στο συγκεκριμένο σημείο, ειδικά στο ντέρμπι της Κυριακής) για να τον ρωτήσεις αν οι 2 βολές είναι πάνω στο φάουλ (οπότε δεν μετράει η τάπα) ή αν τις δίνει επειδή η άλλη ομάδα συμπλήρωσε τα 5 φάουλ;"

Απαντώ : ο διαιτητής πηγαίνοντας στη γραμματεία πρέπει να περιγράψει το είδος του φάουλ, ήτοι επαφή σε χέρια ή επαφή σε σώμα. Οπότε, εφόσον περιγράψει επαφή σε χέρια σαφώς και δεν μετράει η τάπα ενώ σε αντίθετη περίπτωση ήτοι σε επαφή στο σώμα μετά το σουτ, έχουμε άστοχο σουτ, τάπα και 2 κερδισμένες βολές από συμπλήρωση ομαδικών φάουλ στο φύλλο στατιστικής ή εύστοχο σουτ (μπορεί να συμβεί και αυτό), τάπα και 2 κερδισμένες βολές από ομαδικά. Βοήθησα ή εννοούσες κάτι άλλο;
Papaloukas 4 ever
QUOTE(tsops @ Apr 14 2006, 03:08 PM)
Απαντώ : ο διαιτητής πηγαίνοντας στη γραμματεία πρέπει να περιγράψει το είδος του φάουλ, ήτοι επαφή σε χέρια ή επαφή σε σώμα. Οπότε, εφόσον περιγράψει επαφή σε χέρια σαφώς και δεν μετράει η τάπα ενώ σε αντίθετη περίπτωση ήτοι σε επαφή στο σώμα μετά το σουτ, έχουμε άστοχο σουτ, τάπα και 2 κερδισμένες βολές από συμπλήρωση ομαδικών φάουλ στο φύλλο στατιστικής ή εύστοχο σουτ (μπορεί να συμβεί και αυτό), τάπα και 2 κερδισμένες βολές από ομαδικά. Βοήθησα ή εννοούσες κάτι άλλο;
*


Άψογος. Για το άλλο, μιλήσαμε και πλέον τα πάντα στο χέρι σου. Καλό ΣΚ
tsops
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ Apr 14 2006, 04:02 PM)
Άψογος. Για το άλλο, μιλήσαμε και πλέον τα πάντα στο χέρι σου. Καλό ΣΚ
*


Καλό ΣΚ pap. Ναι, θα μιλήσουμε πιθανότατα αρχές Μαϊου.

Δεν θα πω ακόμα τη γνώμη στο quiz για τους coaches, γιατί θέλω να ακούσω λίγο ακόμα τις δικές σας απόψεις. In the meantime

bball.gif Tip of the day : προετοιμαστείτε για την προετοιμασία : κλασσικό πρόβλημα. Οι παίκτριες την πρώτη ημέρα είναι βαριές, μη προσαρμοσμένες, γενικώς down. Τι μπορείτε όμως να κάνετε για να είστε πάντα σε φόρμα σε περίοδο ξεκούρασης, χωρίς να κουράζεστε;

1. παραλία : όταν κάνετε ηλιοθεραπεία, έχετε τα πόδια ανοιχτά. Επίσης, όταν κάθεστε ανάσκελα, να κάθεστε στους αγκώνες. Όταν περπατάτε μέσα στο νερό, περπατάτε στις μύτες. Βγαίνετε από το νερό με "πίσω πόδια", όχι κανονικά. Δοκιμάστε να κολυμπήσετε με τα χέρια κολλημένα στο σώμα, χρησιμοποιώντας μόνο πόδια. Κάνετε επιτόπια άλματα με το νερό μέχρι το στήθος σας ή φέρνετε τα πόδια γονατισμένα μέχρι πάνω.

2. σπίτι / έξω : δοκιμάστε να κάνετε αρκετές αποστάσεις με τα πόδια. Αποφύγετε όπου μπορείτε το αυτοκίνητο. Εάν ξαπλώνετε στον καναπέ, βάλτε ένα μαξιλάρι κάτω από τα πόδια σας. Βάλτε τα ρούχα στο πλυντήριο ένα-ένα, όχι πολλά μαζί. Όταν τρώτε κάτι με το χέρι πχ. σάντουιτς, να το βάζετε στο στόμα μια με το ένα χέρι μια με το άλλο. Κάντε 5' διατάσεις αφότου ξυπνήσετε bball.gif

Γελάτε, ε; όσες παίκτριες ή παίκτες και να είχα γέλαγαν όταν τους έδινα το πρόγραμμα για πρώτη φορά (και που να δείτε και τα άλλα τι γέλιο έχουν). Σκεφτείτε όμως ότι 2 ημέρες φυσιολογικής ζωής είναι σαν να έχεις κάνει μία προπόνηση. Οπότε, αν μπορείτε να κάνετε έστω και μερικά από τα παραπάνω, μόνο όφελος έχετε.

Και να μην το κάνετε ή δε συμφωνείτε, τουλάχιστον γελάσατε λίγο biggrin.gif
leonkalf
QUOTE(tsops @ Apr 13 2006, 04:11 PM)
bball.gif Quiz of the day : πως, κατά την άποψή σας, πρέπει να προπονείται ένας coach; ποιά είναι τα απαραίτητα χαρακτηριστικά που πρέπει να διαθέτει; τι ΔΕΝ πρέπει να κάνει; ποιός είναι ο αγαπημένος σας προπονητής (γνωστός ή άγνωστος, φίλος ή γνωστός, NBA ή ερασιτέχνης, κλπ.) και γιατί; bball.gif
*


Είναι μεγάλη η συζήτηση και σίγουρα είναι λίγο δύσκολο μέσα από ένα κείμενο να εκφράσεις αυτό που ακριβώς θες. Θα προσπαθήσω όμως (επειδή μ'αρέσει και ο χώρος της προπονητικής) να αποτυπώσω κάποια πράγματα που προσωπικά πιστεύω,γύρω από το θέμα.

- Καταρχήν για την "προπόνηση" ενός προπονητή.
Όπως σε κάθε ενασχόληση που κάποιος θέλει να την κάνει σωστά και να προοδεύει, έτσι και ο προπονητής πρέπει να έχει ανοιχτό μυαλό και να προσπαθεί να μαθαίνει πράγματα και εξελίξεις για το άθλημα.Αυτό-στην εποχή μας-γίνεται ευκολότερα,κυρίως μέσω του διαδικτύου όπου κάποιος μπορεί να αντλήσει πάρα πολλές πηγές πληροφόρησης για πολλά θέματα προπονητικής.
Σε ανώτερο επίπεδο και αν μπορεί κάποιος προπονητής να το κάνει(ο σύνδεσμος προπονητών δίνει την ευκαιρία σε κάποιους-λίγους),ένα εκπαιδευτικό ταξίδι στις ΗΠΑ σε κάποιο κολλέγιο ή σε ομάδα ΝΒΑ για την παρακολούθηση του τρόπου δουλειάς των ομάδων,είναι πιστεύω το απόλυτο μάθημα-όνειρο!!
Και στις χαμηλές κατηγορίες όμως,κάποιος που έχει μεράκι και θέλει να κάνει σωστή δουλειά και να ανέβει και εκείνος και να βοηθήσει με τη δουλειά κάποιους παίκτες να ανέβουν ψηλότερα, πρέπει να κάνει τη δουλειά με σοβαρότητα.Βέβαια οι συνθήκες σε τέτοιες περιπτώσεις δεν το ευνοούν,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

- Τα απαραίτητα χαρακτηριστικά του πρέπει να είναι η διάθεση για δουλειά,η έμφαση στην λεπτομέρεια,η καλή σχέση με τους αθλητές του(εντός και εκτός παρκέ),η ψυχραιμία στις δύσκολες στιγμές,να βγάζει το προφίλ του ηγέτη ώστε οι παίκτες να νιώθουν σιγουριά,να βάζει τον εαυτό του μπροστά και να υπερασπίζεται τους παίκτες του σε κάποιες καταστάσεις.Να έχει την ικανότητα να διατηρεί "ζωντανούς" και τους παίκτες που δεν είναι σε καλή κατάσταση ή για κάποιο λόγο δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής.
Μ'αρέσει στην προπόνηση ο προπονητής να ασχολείται με κάποιες λεπτομέρειες που είναι σημαντικές στο παιχνίδι.Κυρίως σε τακτική(επιθετικά-αμυντικά συστήματα), π.χ. πως θα γίνει το συγκεκριμένο σκριν,το σωστό timing εκτέλεσης τις κάθε κίνησης κλπ. Επίσης το καλό scouting του αντιπάλου,με αναφορές σε λεπτομέρειες του τρόπου παιχνιδιού τους.
Να υπάρχει ποικιλία ασκήσεων στις προπονήσεις και να έχει ενδιαφέρον με διάφορα παιχνίδια-διαγωνισμούς.

- Τα ΔΕΝ :
Πιστεύω ότι ο προπονητής δεν πρέπει να είναι αυταρχικός.Βεβαίως,να υπάρχει πειθαρχία στην ομάδα και όλοι να σέβονται τον προπονητή αλλά δεν μ'αρέσει να περνάει κάποια όρια.Βέβαια,μερικές φορές κάποιοι παίκτες εξωθούν τους προπονητές να τους συμπεριφερθούν πολύ αυστηρά και εκτός ορίων!
Δεν πρέπει να μεταφέρει δικές του ευθύνες σε άλλους.
Δεν πρέπει να συμβιβάζεται με την διοίκηση της ομάδας,αλλά να κάνει τις δικές του επιλογές και όχι αυτές που άλλοι του επιβάλλουν.
Δεν πρέπει όμως να είναι και ξεροκέφαλος,αλλά να ακούει και τη γνώμη των συνεργατών του και κατόπιν ωρίμης σκέψης να αποφασίζει.

- Για να πω ότι κάποιος είναι ο αγαπημένος μου προπονητής θα πρέπει να τον έχω ζήσει από κοντά.Δεν μπορώ να κρίνω κάποιον από αυτό που βλέπω μόνο από την τηλεόραση ή στο γήπεδο από την εξέδρα.Από το αν φοράει ωραία κουστούμια ή φωνάζει περισσότερο κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.Με τα δικά μου κριτήρια δεν θα είναι σωστή η εκτίμηση.Η καθημερινή τριβή στις εκδηλώσεις της ομάδας δείχνει το αληθινό πρόσωπο του κάθε προπονητή.
Επειδή ακόμα παίζω,όταν θα σταματήσω τότε ίσως πω ότι κάποιος μου άρεσε περισσότερο από όλους.Μπορεί να συναντήσω αρκετούς ακόμα τα επόμενα χρόνια.
Από όσα έχω δει σαν θεατής τα χρόνια που παρακολουθώ,το καλύτερο μπάσκετ που έχω δει από ομάδα είναι ο Ολυμπιακός της season 1997-98 (μέχρι τον Φλεβάρη) με προπονητή τον Dusan Ivkovic.

Αυτά σαν πρώτες σκέψεις που μου ήρθαν στο μυαλό.
Θα μπορούσα να έγραφα και περισσότερα μάλλον,αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω έδωσα το στίγμα μου στις ερωτήσεις που έθεσες.

Ίσως κάποια μέρα ασχοληθώ και γω με το κομμάτι της προπονητικής στο κομμάτι που πιστεύω ότι θα είμαι καλός και θα μπορώ να είμαι χρήσιμος.Όχι αυτό του coach, θα μου άρεσε να είμαι σε προπονητικό team και να ασχολούμαι με scouting αντιπάλων,δημιουργία video για μελέτη αντιπάλων,στατιστικά και φυσικά συμμετοχή στις προπονήσεις.
Θα ήθελα,αλλά κανείς δεν ξέρει το μέλλον.Είδωμεν... προς το παρόν είμαι εντός του παρκέ και θέλω να μείνω αρκετό καιρό ακόμα.
peka
QUOTE(tsops @ Apr 14 2006, 01:08 PM)
Επιθεωρητά μου, εσείς είστε 24/7 στο καθήκον. Τα κακόμοιρα τα παιδιά ξεκουράζονται κιόλας. Τώρα περίμενε, θα έρθουν σήμερα και οι απόψεις των παικτών : peka, greece4, leonkalf, ο στατιστικός μας ο papaloukas, η coach13 τρέχει με το πανεπαρχιακό τώρα δε μπορεί και εύχομαι να εμφανιστούν και τα ακόμα πολλά pms που δέχομαι...Α, και η άποψη του Dizzy θα ήταν ενδιαφέρουσα. Για να δούμε.
*


Θα προτιμουσα αν γινεται βεβαια να αφησετε το θεμα ολο το σαββ/κο και να απαντησετε τη Δευτερα εσεις. Απλα δεν υπαρχει χρονος (τουλαχιστον για μενα τωρα) γι' αυτο ζηταω μια μικρη διορια!
smile.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 14 2006, 06:36 PM)
Θα προτιμουσα αν γινεται βεβαια να αφησετε το θεμα ολο το σαββ/κο και να απαντησετε τη Δευτερα εσεις. Απλα δεν υπαρχει χρονος (τουλαχιστον για μενα τωρα) γι' αυτο ζηταω μια μικρη διορια!
smile.gif
*


Αν δεν υπάρχει αντίθετη άποψη από τους υπολοίπους, το αφήνω το ΣΚ και επεμβαίνω μόνον με tips και νέο quiz τη Δευτέρα biggrin.gif
tsops
Τελικά είχα δίκιο και έπρεπε να περιμένω πριν απαντήσω. Leon, σε ευχαριστώ πολύ για την εκτενέστατη αναφορά σου στο quiz. Η άποψή μου όπως έιπα, στο τέλος. Ήδη μου έχουν ζητήσει αρκετοί να το αφήσω και το ΣΚ, οπότε μάλλον θα το κάνω, για να δω όλες τι απόψεις. Για αυτό που ζήτησες Leon, πρέπει να το συζητήσουμε λίγο, γιατί από την ώρα που το έγραψα, έπηξε το inbox μου!
peka
Λοιπον σιγουρα το θεμα ειναι πολυ μεγαλο για συζητηση και ισως χρειαζεται ωρες αναλυσης, αλλα θα προσπαθησω να πω αυτα που σκεφτομαι αυτη τη στιγμη και αν επειτα σκεφτω κατι επιπλεον θα το προσθεσω.
Σιγουρα για εναν εν ενργεια παικτη ειναι δυσκολο να μιλησει για αυτο το θεμα γιατι μπορει να θεωρηθει απο καποιους οτι γινεται κριτικη στον προπονητη τους. Για μενα ξεκαθαριζω οτι οσα αναφερω ειναι πραγματα γενικα, ετσι οπως τα εχω αντιμετωπισει τα οσα χρονια παιζω μπασκετ και για ολους τους προπονητες που εχω συνεργαστει.
Αφου μιλαμε για γυναικειο μπασκετ εννοειται οτι θα αναφερω οσα σκεφτομαι για εναν προπονητη γυναικειας ομαδας.
Αρχιζω:
- σιγουρα οποιος αποφασισει να ασχοληθει με γυναικες θα πρεπει να εχει μεγαλη υπομονη, να ειναι προετοιμασμενος να ακουει τα παντα (ειδικα αν ειναι αντρας) και να προσπαθησει να συμφιλιωθει μα τις γυναικες.
- η διαθεση ειναι ενα αλλο χαρακτηριστικο γνωρισμα ενος καλου προπονητη. Πρεπει να εχει ορεξη για αυτο που κανει και να μπορει να τη μεταφερει και στην ομαδα του.
- οι γνωσεις του πρεπει να ειναι αρκετες πανω στο αντικειμενο και να φροντιζει να ενημερωνεται ωστε να μπορει να ανταποκρινεται στα νεα δεδομενα καθε εποχης.
- δεν αρκουν ομως μονο οι γνωσεις, πρεπει να εχει και μεταδοτικοτητα, γιατι ολα καλα φαινονται στην θεωρια αλλα στην πραξη τα πραγματα δυσκολευουν.
- η ψυχολογια ειναι αλλος ενας σημαντικος παραγοντας. Ειδικα στις γυναικες ο προπονητης πρεπει να ειναι ψυχολογος σε καθημερινη βαση. Φυσικα παντα με μετρο, ωστε να μην ξεφευγει απο τα ορια. Και πρεπει να ειναι ετοιμος να λυνει τα διαφορα προβληματα που θα παρουσιαζονται.
- η σχεση του με τις αθλητριες για μενα πρεπει να κρατιεται οχι και σε πολυ κοντινο επιπεδο. Πολλοι θα καταλαβουν τι εννοω, οσοι ειναι γνωστες του γυναικειου αθλητισμου.
- πρεπει να ειναι διαλακτικος και να δεχεται τη γνωμη των αθλητων του, ακομα και αν αυτη τη θεωρει λανθασμενη. Απο τη συζητηση μπορεις να κερδισεις πολλα πραγματα, που ισως ο ιδιος να μην εχεις σκεφτει. Φυσικα δεν ειμαι της αποψης οτι οι αθλητες πρεπει να επεμβαινουν στο εργο του προπονητη, αλλα μπορει να τους δινει το δικαιωμα να θετουν την αποψη τους σε συζητηση κοινη με ολη την ομαδα.
- να ειναι οργανωμενος στη δουλεια του, η προπονηση δεν σημαινει οτι ασχολειται με αυτο μονο οσο ειναι στο γηπεδο. Ενας καλος προπονητης κανει προετοιμασια καθε μερα στο μυαλο του, μιλαει με τους συνεργατες του και τη διοικηση ωστε να λειτουργει σωστα η ομαδα.
- για μενα ο συνεργατης ειναι απαραιτητος, ωστε να μπορει να συζηταει τις ιδεες του και να προσπαθει να τις εφαρμοσει στην ομαδα, να τον βοηθαει στην προπονηση, να κραταει στατιστικα (απαραιτητα για μια ομαδα) αν δεν υπαρχει στατιστικολογος και να τον βοηθαει οπου χρειαζεται (πχ στη διαρκεια αγωνων μπορει να βλεπει κατι που να μην το βλεπει ο προπονητης).
- σιγουρα πρεπει να διαθετει ψυχραιμια, οχι μονο για τις προπονησεις οταν οι αθλητες του δεν εφαρμοζουν αυτα που ζηταει ή κανουν πλακα, αλλα κυριως για τους αγωνες και πρεπει να εχει την ικανοτητα να την μεταφερει και στους αθλητες του.
- πρεπει να διαθετει κατανοηση και να ειναι απαιτητικος απο τους παικτες του χωρις να ξεπερνα τα ορια τους.
- πρεπει να προστατευει τους παικτες του και να μπαινει μπροστα σε τριτους για να τους καλυψει αν χρειαζεται.
- πρεπει να εχει την ικανοτητα να διατηρει τις ισορροπιες στην ομαδα του και να διαθετει τον ιδιο χρονο για ολους τους παικτες του ανεξαρτητα των ικανοτητων τους.


Τι ΔΕΝ πρεπει να κανει ενας προπονητης:
- συμφωνω και εγω οτι δεν πρεπει να ριχνει τις ευθυνες σε αλλους, αλλα να τις αναλαμβανει.
- δεν πρεπει να χρησιμοποιει την ομαδα και τους παικτες του για να αναδειχθει σε προσωπικο επιπεδο και δεν πρεπει να επιτρεπει και στους αθλητες του να το κανουν.
- δεν πρεπει να υποτιμαει τις ικανοτητες των παικτων του.
- δεν πρεπει να συμβιβαζεται τελειως με τα λεγομενα της καθε διοικησης αν θεωρει οτι μπορει να γινουν περισσοτερα πραγματα για το καλο της ομαδας.
- δεν πρεπει να κατηγορει τους παικτες του ειτε οταν βρισκεται στην ομαδα ειτε οταν αποχωρει απο αυτη.
- δεν πρεπει να επιτρεπει να υπαρχει διχονοια στην ομαδα για οποιονδηποτε λογο.

Τωρα οσον αφορα για καποιον αγαπημενο προπονητη για μενα δεν ειναι καποιος διασημος απο τον ελληνικο χωρο ή τον ευρωπαϊκο ή το ΝΒΑ. Ειναι ενας απο τους προνητες που συνεργαστηκα αυτα τα χρονια. Θα προτιμουσα να μην αναφερω το ονομα του δημοσια. Ουτως ή αλλως του εχω εκφρασει τον θαυμασμο μου για τη συνεργασια μας και το εργο του.

Παντως με δυο λογια για μενα καλος προπονητης σημαινει οτι η ομαδα που προπονει εχει διαρκεια στο καλο παιχνιδι και η αποδοση της ειναι σταθερη...!!!

Αυτα τα ολιγα. Σιγουρα θα μου ερθουν και αλλα πραγματα αργοτερα στο μυαλο, γιατι ειναι δυσκολο να τα καταγραψεις ολα... Ευχομαι να καλυψα το θεμα απο μερικες πλευρες.
smile.gif smile.gif smile.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 15 2006, 11:52 PM)
Aυτα τα ολιγα. Σιγουρα θα μου ερθουν και αλλα πραγματα αργοτερα στο μυαλο, γιατι ειναι δυσκολο να τα καταγραψεις ολα... Ευχομαι να καλυψα το θεμα απο μερικες πλευρες.
smile.gif  smile.gif  smile.gif
*


Peka, μάλλον άξιζε να περιμένουμε και την άποψή σου biggrin.gif Αναλυτικότατη μπορω να πω 41.gif

Λοιπόν, η άποψή μου Δευτέρα με το καλό γιατί σήμερα γιορτάζω, όχι προσωπικά, ομαδικά. Αυτοί που γνωρίζουν, κατάλαβαν. Σας ευχαριστώ λοιπόν ολους και τα λέμε το πρωϊ με την απάντησή μου, νέο quiz, νέα tips και....εκπλήξεις! wink.gif w00t.gif
tsops
QUOTE(tsops @ Apr 17 2006, 12:27 AM)
Peka, μάλλον άξιζε να περιμένουμε και την άποψή σου biggrin.gif Αναλυτικότατη μπορω να πω 41.gif

Λοιπόν, η άποψή μου Δευτέρα με το καλό γιατί σήμερα γιορτάζω, όχι προσωπικά, ομαδικά. Αυτοί που γνωρίζουν, κατάλαβαν. Σας ευχαριστώ λοιπόν ολους και τα λέμε το πρωϊ με την απάντησή μου, νέο quiz, νέα tips και....εκπλήξεις! wink.gif  w00t.gif
*


Καλημέρα. Καιρός να παραθέσω και εγώ την άποψή μου :

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με όσα λέτε, ήτοι ενημέρωση, εμπειρία, μεταδοτικότητα, οργάνωση, ευθύνη, γνώση, κλπ. Όμως (και είναι μεγάλο), το δικό μου μοντέλο λειτουργεί ως εξής :

Ο προπονητής πρέπει να έχει ένα πολύ βασικό πυρήνα δομής και συγκεκριμένων προσωπικών και επαγγελματικών αξιών, αλλά πρέπει να διαθέτει και ένα σημαντικό όπλο, αυτό της προσαρμοστικότητας. Άλλο γυναίκες, άλλο άντρες, άλλο ερασιτεχνική κατηγορία, άλλο επαγγελματική κατηγορία, άλλο ομάδα με πολλά κέντρα αποφάσεων (πχ. ΔΣ) ή με ένα (μεγαλομέτοχος ή απλός χρηματοδότης), άλλο έτοιμοι παίκτες, άλλο ξεκίνημα δημιουργίας κάτι καινούργιου.

Μετά ακολουθεί ο σχεδιασμός : ο προπονητής πρέπει να γνωρίζει τι χρειάζεται η ομάδα του και να ΠΡΟσχεδιάζει, ΠΡΟυπολογίζει για να ΠΡΟλαμβάνει. Πρέπει να δομήσει έτσι το προπονητικό πρόγραμμα της ομάδας του ώστε να την οδηγήσει σε μία ελεγχόμενα ημερολογιακή κοιλιά 3-4 εβδομάδων, η οποία δεν θα του κοστίσει βαθμούς.

Επίσης, στο αγωνιστικό κομμάτι, είναι ιδιαίτερα σημαντικό να υπάρχει όχι μόνο μεγάλη ποικιλία στο προπονητικό μενού όπως το λέω εγώ : πολυσύνθετη προετοιμασία, διαφορετικές ασκήσεις που διδάσκουν το ίδιο πράγμα και την ικανότητα ο προπονητής να δημιουργεί δικές του ασκήσεις, αλλά να βάζει σε αυτή τη διαδικασία και τους παίκτες του. Εάν το πετύχει και δημιουργήσει 3-4 ασκήσεις στις οποίες θα νιώσουν ότι έχουν συνεισφέρει οι παίκτες του με ιδέες, δεν έχει παρά να κερδίσει. Επιπρόσθετα, πρέπει να υπάρχει συνέχεια, όχι μεγάλες επαναλήψεις.

Πειθαρχία - Αρχές - Σεβασμός - Αξίες - Ισορροπία. Δεν χρειάζεται να πω τίποτα άλλο.

Τέλος, ο προπονητής πρέπει να μάθει να ΑΚΟΥΕΙ : τους συνεργάτες του, τους παίκτες του, τους παράγοντες, τους φιλάθλους, κάθε άνθρωπο που έχει μία εμπεριστατωμένη άποψη και να έχει την ικανότητα να φιλτράρει τις σημαντικές πληροφορίες,να απορρίπτει τις άχρηστες και να ΡΩΤΑΕΙ : δεν είναι υποτιμητικό να πεις δεν ξέρω, δεν γνωρίζω ή εσύ τι πιστεύεις. Ηλίθιες ερωτήσεις δεν υπάρχουν, ηλίθιες απαντήσεις όμως πολλές και ειδικά από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν αλλά είναι ξερόλες.

Τι δεν πρέπει να κάνει : απλό. Τα αντίθετα όλων των παραπάνω.

Αυτό τον πυρήνα λοιπόν με τον εξωτερικό φλοιό προσαρμοστικότητας, σχεδιασμού, οργάνωσης και ευελιξίας, έρχεται να τον περιβάλλει ένα πλέγμα ηθικών αρχών και προσωπικών αξιών. Εάν ρίξουμε από πάνω και ένα σεντόνι ψυχολογίας (ο πιο σημαντικός παράγοντας όλων κατά την άποψή μου) και συνδυάζοντας και κάποια από τα παραπάνω που είπατε, έχουμε το ιδανικό μοντέλο προπονητή.

Αγαπημένος μου προπονητής; 2 πακέτα μακαρόνια Auerbach, 100gr χοιρινό Pat Rilley (έχει γράψει ένα καταπληκτικό βιβλίο), 2 σκελίδες φουλ σκόρδο Ιωαννίδη, αλατάκι πιπεράκι Ρεχάγκελ και τέλος στους 220 βαθμούς με φουλ Ομπράντοβιτς.

Εύχομαι να σας κάλυψα. Παίρνω μία ανάσα και επανέρχομαι με tips και ένα quiz.

Και πάλι ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή. Τον Clouseau δεν τον βλέπω. Συγχωρήστε τον. Τράβηξε (τραβήξαμε) τέτοια χαρά χθες που το χαμόγελο δεν έχει ξεκολλήσει ακόμα από τα αυτιά του biggrin.gif
Live strong
Μπράβο tsops… 41.gif συγχαρητήρια για την άνοδο της ομάδας σου.. 69.gif Εύχομαι, ότι το καλύτερο για το μέλλον της… smile.gif
Τώρα για σχόλια όσον αφορά το παιχνιδι… το ντέρμπι κατέληξε σε προπόνηση… rolleyes.gif
Συγχαρητήρια και στη Τούφα…. Το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά οι γηπεδούχες είχαν πάρει αρκετά μεγάλο προβάδισμα από την αρχή με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να μην μπορέσουν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους.. cool.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 17 2006, 11:50 AM)
Μπράβο tsops… 41.gif  συγχαρητήρια για την άνοδο της ομάδας σου..  69.gif Εύχομαι, ότι το καλύτερο για το μέλλον της… smile.gif
Τώρα για  σχόλια  όσον αφορά το παιχνιδι… το ντέρμπι κατέληξε σε προπόνηση…  rolleyes.gif
Συγχαρητήρια και στη Τούφα…. Το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά οι γηπεδούχες είχαν πάρει αρκετά μεγάλο προβάδισμα από την αρχή με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να μην μπορέσουν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους.. cool.gif
*


Thanx Live tongue.gif Προσπαθώ να κρατώ τους τύπους τουλάχιστον στο forum από σεβασμό και μόνο....άντε θα κάνω μόνο ένα 56.gif icon_headbang.gif

biggrin.gif
tsops
bball.gif Tip of the day : προπονητική παιχνιδιού : Στο ζέσταμα, μείνετε κάτω από την μπασκέτα της ομάδας σας και ρίξτε μια ματιά στο ζέσταμα της αντιπάλου. Προσέξτε για πιθανούς μικροτραυματισμούς, δεμένα πόδια, ελλείψεις, κλπ. Κάντε ένα dummy σύστημα στο ζέσταμα (αν μη τι άλλο θα σας περάσει για βλάκα). Αφήστε τον αντίπαλο προπονητή να δηλώσει πρώτος πεντάδα για να έχετε έτοιμα τα μαρκαρίσματά σας. Να στέκεστε πάντα διαγωνίως με το γήπεδο, ώστε νε έχετε οπτική επαφή με τον αντίπαλο πάγκο (για να βλέπετε αλλαγές, συστήματα που θα παίξουν). Προσέχετε πάντα την κίνηση του αντίπαλου play maker και του power fοrward. Συνήθως, όταν οι 2 αυτοί κινούνται αντίθετα, στόχος είναι να βγεί ελεύθερο σουτ στη γωνία, ενώ όταν κινούνται παράλληλα, στόχος είναι να περάσει η μπάλα στις ψηλές. Μάθετε να συννενοείστε με το play σας με νοήματα, όχι φωνές (είναι άσκοπες σε ένα γεμάτο γήπεδο). Να σας κοιτάει πάντα προτού εκδηλώσει επίθεση, το ίδιο και οι υπόλοιπες. Ζητήστε ένα time σε σημείο που δεν μπορεί να δωθεί και μετά από λίγο ακυρώστε το. Κάντε το ίδιο με μία αλλαγή και δείτε την αντίδραση του αντίπαλου coach (σας προσέχει, είναι έμπειρος ή όχι) bball.gif

Τα παραπάνω δεν δηλώνουν ούτε ειρωνία, ούτε εξυπνάδα, μόνον λειτουργικότητα. Πάντα σεβόμαστε την αντίπαλη ομάδα και τον τρόπο παιχνιδιού της. Το ροζ φύλλο δυστυχώς όμως είναι ένα...Προσπαθώ να βάζω ποικίλα θέματα, για το ενδιαφέρον όλων. Θα προσθέσω ένα tip ακόμα αργότερα και θα βάλω και ένα quiz ακόμα, προς το μεσημεράκι smile.gif
Inspector Jacques Clouseau
Τη Καλημέρα μου σε όλους και όλες .

Πραγματικά όπως είπε και ο TSOPS μου έχει κολλήσει από εχθές ένα σχεδόν μόνιμα χαζοχαρούμενο χαμόγελο biggrin.gif ύστερα από τη χθεσινή νίκη η οποία αποτέλεσε και επιτευξη του στόχου που είχε θέσει η ομάδα από την αρχή της σεζόν.

Ένα μεγάλο μπράβο 41.gif 41.gif και ευχαριστώ 77.gif 77.gif πρώτα στις παίκτριες οι οποίες πραγματικά έδωσαν και τη ψυχή τους για να πετύχουμε τους στόχους μας ενώ θέλω να ευχαριστήσω και τον κόσμο που ήρθε στις κερκίδες για να εμψυχώσει αυτά τα κορίτσια δημιουργώντας έτσι μια φανταστική ατμόσφαιρα 69.gif 69.gif .

Τέλως θέλω να ευχαριστήσω τους γονείς που ήταν κοντά στα παιδιά τόσο κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας και των προπονήσεων όσο και στα γήπεδα για να στηρίξουν όλη αυτή προσπάθεια. ( Στο θέμα γονείς θα επανέρχομαι συχνά σε σημείο που μπόρεί να γίνω γραφικός ή κουραστικός αλλά το θεωρώ πολύ σημαντικό ).

Live Strong να σου πω ότι χάρηκα που σε γνώρισα και από κοντά , να σε ευχαριστήσω που ήρθες να παρακολουθήσεις το παιχνίδι .Εύχομαι περαστικά στο κορίτσι μας και γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα.

Τώρα όσον αφορά το post-quiz του tsops σχετικά με τους προπονητές σε γενικές γραμμές όλοι συμφωνούμε στα βασικά και ειδικά στο θέμα άλλο προπονητής γυναικείου τμήματος και άλλο αντρικού .Θα συμφωνήσω κυρίως με τις απόψεις του tsops όχι γιατί συνεργαζόμαστε αλλά γιατί άμα δεν ταιριάζαμε δεν θα συμπεθεριάζαμε , για όσους μας γνωρίζουν ξέρουν ότι δεν είμαστε από τους ανθρώπους που συμβιβάζονται ενώ και οι δύο είμαστε λάτρεις του ίδιου στυλ παιχνιδιού και έχουμε αδιαπραγμάτευτες θέσεις στο θέμα ιεράρχισης των βασικών αρχών που πρέπει να υιοθετεί μια ομάδα Πειθαρχία - Αρχές - Σεβασμός - Αξίες - Ισορροπία.

Τέλος ο Clouzeau κλείνει γιατί ακόμη προσπαθεί να σοβαρευτεί και να δουλέψει και λίγο. ( πάρτο αλλιώς ).

smilie_schal1.gif ΟΕΟ smilie_schal1.gif ΟΕΟ smilie_schal1.gif ΟΕΟ
tsops
Είχα πει ότι τώρα που στην Α' ΕΣΚΑ, έχει γίνει αυτή η απίστευτη ισοβαθμία μεταξύ Αθηναϊκού και Αμαρυλλίδος (22 πόντους κέρδισαν και οι μεν και οι δε στα μεταξύ τους), θα βγουν τα πυροβόλα, ήτοι θα πρέπει να προσπαθήσουν από εδώ και πέρα να κάνουν μεγάλα σκορ για να διευρύνουν το goal average και ότι λυπάμαι τους κακόμοιρους αδιάφορους βαθμολογικά που θα βρεθούν απέναντί τους. Μάλλον επαληθεύθηκα...

Χθεσινά αποτελέσματα:

Αθηναϊκός - Φιλαθλητικός : 126 - 28 blink.gif
Ζωγράφου - Αμαρρυλίς : 52 - 72 (ο Ζωγράφος είναι δυνατή ομάδα)

Άουτς...shot.gif
Papaloukas 4 ever
Tsops, και από μένα τα συγχαρητήρια μου τόσο για την άνετη νίκη όσο και για την άνοδο. Μ' αρέσει, δε, που έλεγες ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι κλπ κλπ. Δε φαίνεται κάτι τέτοιο, τουλάχιστον από το αποτέλεσμα.
Άντε και του χρόνου Α΄ ΕΣΚΑ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.