Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
womanplayer
QUOTE(V@Roxe##13 @ Jun 5 2006, 02:50 AM)
Λοιπον, βασικα μπορει να με περασετε για χαζο αλλα επρεπε οπωσδηποτε να ακουσω καποιες συμβουλες και γνωμες! Και επειδη πιστευω οτι αν εστελνα μηνυμα στο ΑLL STAR BASKET δεν θα μου απαντουσαν, αποφασισα να ζητησω τη βοηθεια ολων των ΜΠΑΣΚΕΤΟΦΟΡΟΥΜΙΣΤΩΝ!!! Η κατασταση εχει ως εξης 
Ειμαι 23 χρονων παιζω πολλα χρονια μπασκετ. Ειμαι υψος 1.93(με παπουτσια) και αγωνιζομαι στις θεσεις των περιφερειακων. Φετος ο βασικος πλει μακερ της ομαδας μας φευγει και μενει μονο ο αναπληρωματικος, ο οποιος ομως δεν λεει και πολλα πραγματα! Επειδη ομως η ομαδα μου δεν θα αποκτησει αλλον, ο προπονητης μου, μου ξεκαθαρισε οτι του χρονου θα παιζω εγω.... sad.gif Εγω ομως δεν εχω καθολου εμπειρεια απο αυτην τη θεση και εκτος απο αυτο μου λειπουν αρκετα στοιχει που εχουν οι υπολοιποι πλει μακερ της κατηγοριας ντριπλα και σουτ). Αποφασισα λοιπον να δουλεψω σκληρα το καλοκαιρι αλλωστε η δουλεια μου, μου το επιτρεπει για να βελτιωθω πρωτιον ως παικτης και δευτερον να μετατραπω σε πλαι μακερ. Τι ζητω απο εσας? Πρωτον αν εχετε να μου πειτε ακησεις για να βελτιωσω τα fundamentals η οτιδηποτε αλλο στο παιχνιδι μου και εκτος απο αυτο αν λεω αν καποιος μπορει να μου γραψει ενα προγραμμα η 1 link στο ιντερνετ για να βρω εκει προγραμμα βελτιωσης!  Επαναλαμβανω εχω απεριοριστο χρονο και επιθυμια για να βελτιωθω. Ζηταω πολλα, ε?Παντως οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη και οποιος μου δωσει προγραμμα δεν το συζηταω θα του αναψω λαμπαδα. Ευχαριστω προκαταβολικα........
*

koita to kalytero poy tha mporouses na kaneis einai atomikh proponhsh me ton proponhth sou h enan proponhth pou xerei kai thelei na se voithisei giati den mporei kanenas paikths na beltiwsei kapoia texnika stoixeia monos tou dioti den mporei na "dei" ton eayto kai ta pithana lathi pou kanei! egw se sumvouleuw na kaneis programma me enan proponhth!kalh tuxh
tsops
QUOTE(peka @ Jun 2 2006, 03:23 PM)
Κοουτς στο δευτερο κουιζ γραφεις οτι η ομαδα του Κανσας ειναι απο το 1908. Βρισκω ομως οτι το 1906-1907 ηταν η τελευταια χρονια του Νεϊσμιθ στο Κανσας.
Κανω κατι λαθος???
smile.gif
*


Πολύ πιθανό, η πληροφορία μου δεν είναι διασταυρωμένη. Είπαμε, δύσκολο το quiz... biggrin.gif
dizzy_fingers
Καλώς ήρθες coach biggrin.gif.
Όπως βλέπεις, σε περιμένει πολλή δουλειά 19.gif biggrin.gif.
tsops
QUOTE(morfi @ Jun 4 2006, 11:59 PM)
Το καλυτερο προγραμμα ειναι το εξης:
Παιξε ετσι οπως ξερεις και γραψ'τους ολους... Οι προπονητες και οι κασσετουλες με τις ωραιες ασκησεις μονο χειροτερο μπορουνε να σε κανουνε...
Ξεχνα τις προπονησεις και πηγαινε για κανενα μπανακι...
*


Ξέρω ότι βαθιά μέσα σου με αγαπάς laugh.gif
tsops
QUOTE(womanplayer @ Jun 3 2006, 04:23 PM)
tsops  θελω να σου κανω μια προπονητικη ερωτηση¨
 
εχεισ εναν πολυ καλο παικτη πολυ καλο σκορερ  αλλα δεν παιζει αμυνα  συν οτι δημιουργει πολλα εξωγηπεδικα προβληματα  με τον χαρακτηρα του στην ομαδα  αλλα δεν εχεις πολλεσ λυσεισ στον παγκο  τι θα εκανες  ωσ  coach?
*


Κάθε κατάσταση είναι μοναδική κει απαιτεί μία πλειάδα κινήσεων για να την αντιμετωπίσεις. Τι εννοώ?

Έχει μεγάλη σημασία η ηλικία του παίκτη (ανήλικος, ενήλικος), το επίπεδό του (επαγγελματίας, ερασιτέχνης), το φύλο (άντρας, γυναίκα), η προϊστορία του, κλπ.

Καταρχάς, συμφωνώ με τον Holic, εφόσον έχει προηγηθεί μία κουβέντα μαζί του και έχουν ξεκαθαριστεί κάποια πράγματα. Κάθε coach πρέπει να ξεκαθαρίζει ποιά είναι η φιλοδοφία του, η "γραμμή της διοίκησης", το πλάνο της χρονιάς και φυσικά οι κανόνες που θα δουλέψει η ομάδα.

Εγώ προσωπικά δουλεύω σαν διαιτητής ποδοσφαίρου. Μετά τις 2 "κίτρινες κάρτες" επέρχεται "κόκκινη" ότι κι αν σημαίνει αυτό...διαθεσιμότητα, αποκλεισμός ή τιμωρία. Κάθε παίκτης έχει ένα "κουμπί". Πρώτον, πρέπει ο coach να το βρει και δεύτερον, εφόσον το βρει, πρέπει ο παίκτης "να συνεργαστεί". Εφόσον συμβούν και τα 2, η κατάσταση ομαλοποιείται. Μου έχουν τύχει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις και τελικά έχω δει ότι κανένας "κακότροπος - rebel" παίκτης δεν είναι και απαραίτητα "κακόβουλος", αλλά ότι κάνει το κάνει για κάποιο λόγο, συνειδητοποιημένο ή υποσυνείδητο.

Η ομάδα όμως είναι πάντοτε πιο πάνω από τον καλό σκόρερ. Καλοί σκόρερ βρίσκονται. Οι ηγέτες εκλείπουν δυστυχώς smile.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 5 2006, 12:09 AM)
Μετέφερα εδώ το τόπικ σου γιατί εδώ πιστεύω θα βρεις αυτό που θέλεις.
Ξέρω ότι είναι πολλές οι σελίδες, αλλά αφού είπες ότι έχεις ελεύθερο χρόνο, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να τις ψάξεις biggrin.gif.

Επίσης, αν δε βρεις αυτό που θέλεις, ο tsops σίγουρα θα σε βοηθήσει σε ότι θες (ά ρε coach....σου βρίσκω δουλειές βρε tongue.gif).

Α, και μην ακούς τον morfi.
Τα λέει αυτά γιατί δεν έχει ιδέα από μπάσκετ... tongue.gif
*


V@Roxe##13, θα συμφωνήσω με τον Dizzy ότι και εγώ αλλά και οι υπόλοιποι posters εδώ, έχουμε παρέχει αρκετό υλικό (και θα συνεχίσουμε να παρέχουμε), που θα σε βοηθήσει. Αύριο όμως, θα σου πω και την προσωπική μου άποψη για αυτά που έθεσες smile.gif
peka
QUOTE(tsops @ Jun 5 2006, 10:12 PM)
Πολύ πιθανό, η πληροφορία μου δεν είναι διασταυρωμένη. Είπαμε, δύσκολο το quiz... biggrin.gif
*



Ε τοτε τι μας παιδευεις αδικα????????????????????????
icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
Μαλλον ειχες το μυαλο σου στις διακοπες του σαββ/κου...Αααααχχχχχ... tongue.gif
Τελος παντων νομιζω οτι βρηκα τον αρχηγο της ομαδας. Φρανκ Μαχαν??? Σου λεει κατι???
tsops
QUOTE(peka @ Jun 6 2006, 09:33 AM)
Ε τοτε τι μας παιδευεις αδικα????????????????????????
icon_drunk.gif  icon_drunk.gif  icon_drunk.gif  icon_drunk.gif  icon_drunk.gif  icon_drunk.gif
Μαλλον ειχες το μυαλο σου στις διακοπες του σαββ/κου...Αααααχχχχχ... tongue.gif
Τελος παντων νομιζω οτι βρηκα τον αρχηγο της ομαδας. Φρανκ Μαχαν??? Σου λεει κατι???
*


Ε, είπαμε, δεν διεσταύρωσα τη χρονιά, τους παίκτες όμως wink.gif Καλά το πας....keep searching, σε βλέπω ήδη μπροστά! biggrin.gif
peka
QUOTE(tsops @ Jun 6 2006, 11:07 AM)
Ε, είπαμε, δεν διεσταύρωσα τη χρονιά, τους παίκτες όμως wink.gif Καλά το πας....keep searching, σε βλέπω ήδη μπροστά! biggrin.gif
*


Λοιπον βρηκα την πρωτη ομαδα μπασκετ (που μαλλον καρδισε με σκορ 5-1)...Στη σελιδα που το βρηκα αναφερεται σαν First Team...

Lyman W. Archibald (Born: July 3, 1868; Died: Nov. 10, 1947)

Franklin Everets Barnes, class of 1893 (Born: 1867; Died: Oct. 3, 1947)

Wilbert Franklin Carey, class of 1892 (Born: Oct. 31, 1868; Died: June 16, 1940)

William Richmond Chase, class of 1893 (Born: June 23,1867; Died: Aug. 30 1951)

William Henry Davis, class of 1892 (Born: July 31, 1867; Died: November 1919)

George Edward Day, class of 1893 (Born: Sept. 21, 1864; Died: Oct. 31, 1919)

Benjamin Snell French, class of 1893 (Born: July 14, 1871; Died: 1910)

Henry Gelan, class of 1893 (Born: Date unknown; Died: March 16, 1910)

Ernest Gotthold Hildner, class of 1893 (Born: Oct. 26, 1873; Died: Date unknown)

Genzabaro Sadakni Ishikawa, class of 1892 (Born: July 21, 1870; Died: June 1953)

Raymond Pimlott Kaighn, transferred (Born: Dec. 8, 1869; Died: July 1962)

Eugene Samuel Libby, class of 1892 (Born: April 28, 1865; Died: Sept. 1, 1948)

Finlay Grant MacDonald, class of 1893 (Born: April 1, 1870; Died: March 29, 1951)

Frank Mahan, class of 1893 (Born: Oct. 17, 1867; Died: 1905)

Thomas Duncan Patton, class of 1892 (Born: May 15, 1865; Died: April 1944)

Edwin Pakenham Ruggles, class of 1895 (Born: Jan. 5, 1873; Died: June 19, 1940)

John George Thompson, class of 1893 (Born: Sept. 10, 1859; Died: Aug. 17, 1933)

George Radford Weller, class of 1892 (Born: Date unknown; Died: Feb. 11, 1956)

icon_wave.gif
peka
Μμμ... νομιζω οτι βρηκα και την ομαδα του Naismith το 1898-1899 στο πανεπιστημιο του Κανσας.
Λοιπον...William Sutton (captain), Walter Sutton, Owen, Hess, Henderson, Avery.
Δεν ξερω ομως εαν αυτοι αποτελουσαν ακομα την ομαδα του μεχρι το 1907 οποτε και εφυγε ο Naismith.
wink.gif
tsops
QUOTE(peka @ Jun 6 2006, 05:28 PM)
Μμμ... νομιζω οτι βρηκα και την ομαδα του Naismith το 1898-1899 στο πανεπιστημιο του Κανσας.
Λοιπον...William Sutton (captain), Walter Sutton, Owen, Hess, Henderson, Avery.
Δεν ξερω ομως εαν αυτοι αποτελουσαν ακομα την ομαδα του μεχρι το 1907 οποτε και εφυγε ο Naismith.
wink.gif
*


Και ναι η κυρία βρήκε τη λύση 41.gif

Βέβαια, εάν αποτελούσαν οι ίδιοι την ομάδα μέχρι και το 1907, που σημαίνει ότι θα φοιτούσαν στο ίδιο πανεπιστήμιο 9 χρόνια! δεν θα ήταν λίγο σκράπες? blink.gif laugh.gif
tsops
Καλημέρα. Λοιπόν, άντε να γυρίσουμε αυτές τις ημέρες λίγο στα τεχνικά και προπονητικά, γιατί αρκετά χαλαρώσαμε laugh.gif

bball.gif Tip of the Day : Conditioning : Το καλοκαίρι είναι μία ιδιαίτερα επικίνδυνη περίοδος κατά την οποία μία παίκτρια ή ένας παίκτης αν δεν προσέξει, μπορεί να μείνει πίσω. Μερικά tips λοιπόν για την καλοκαιρινή περίοδο :

1. Διατροφή

Μην επαναπαύεστε στην προσπάθεια που (μπορεί) να κάνατε τον χειμώνα, δεδομένου ότι τότε είχατε εντατικές προπονήσεις, πίεση, άγχος, κλπ. Προσπαθείτε να τρώτε μικρά και συχνά γεύματα. Μην τρώτε αργά το βράδυ, να εφιδρώνεστε συχνά και προσπαθήστε να τρώτε ποικίλες τροφές από όλες τις διατροφικές ομάδες (όσπρια, ψάρια, κρέας, λαχανικά, ζυμαρικά, κλπ.). Τρώτε φρούτα πλούσια σε βιταμίνες. Αποφύγετε φρούτα που έχουν λίγες βιταμίνες. Προσπαθείτε να αποφεύγετε τα αναψυκτικά. Προτιμήστε ένα χυμό ή ένα "έξυπνο" δροσιστικό milk shake.


2. Εκγύμναση - Προπόνηση

Στο topic αυτό, έχω ξαναγράψει για το πως μπορείτε να κάνετε εύκολες ασκήσεις καθημερινής δραστηριότητας κατά τη διάρκεια των διακοπών, οπότε και μπορείτε να τις συμβουλευτείτε. Εάν είστε παίκτρια - παίκτης πρωταθλητισμού, προσπαθήστε να κάνετε οργανωμένη γυμναστική 2 φορές την εβδομάδα, όχι παραπάνω. Κολύμπι, βάρη και τρέξιμο ενδείκνυνται για την περιόδο. Ειδικά για τα βάρη όμως, εφόσον δεν έχετε εμπειρία, συμβουλευτείτε κάποιον που ξέρει. Ακόμα και τα απλά push ups και οι κοιλιακοί - ραχιαίοι, μπορούν να σας προξενήσουν ζημία εάν δεν ξέρετε να τα κάνετε σωστά.

3. Καθημερινή Δραστηριότητα

Δεν χρειάζεται να στερηθείτε τίποτα, αλλά μην είστε άπληστοι. Δεν χρειάζετε να βγαίνετε κάθε μέρα μέχρι τις πρωϊνές ώρες. Προσπαθήστε να κοιμάστε το βράδυ. Πολλοί μου λένε "έλα μωρέ, θα κοιμηθώ μερικές ώρες παραπάνω, θα το αναπληρώσω". Ο βραδινός ύπνος μεταξύ 11:00 και 07:00 ΔΕΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ. Μην το σκέφτεστε αριθμητικά αλλά λογικά. Ο οργανισμός μας κάνει συγκεκριμένες δουλειές το βράδυ οι οποίες πρέπει να ολοκληρώνονται όσο είμαστε σε αδράνεια (ύπνο). Περπατάτε όσο μπορείτε περισσότερο, αφήστε το αυτοκίνητο. Αφήστε τη ξαπλώστρα στη παραλία για λίγο και ασκηθείτε. Beach Volley, κολύμπι, μπάλα, σκι, μπορούν να σας δώσουν πολλά περισσότερα από ένα δύωρο με φραπεδάκι.

4. Πρόγραμμα

Να είστε οργανωμένοι. Βάλτε ένα πρόγραμμα στην καθημερινή σας δραστηριότητα αλλά και στην προσωπική σας ζωή. Προσπαθείτε να "ισορροπείτε" τις κινήσεις σας και να ακολουθείτε έστω και ένα τυπικό πρόγραμμα. Μην παρασύρεστε από φίλους που δεν έχουν κάτι να κάνουν ή έχουν μάθει διαφορετικά. Μπαίνοντας σε ένα τυπικό πρόγραμμα, θα σας βοηθήσει να μπείτε πιο εύκολα και στην προετοιμασία.

5. Προετοιμασία για την...Προετοιμασία

Κατά τα μέσα Αυγούστου καλό είναι να μπείτε λίγο πιο εντατικά σε τρέξιμο και βάρη για να είστε πιο έτοιμοι για την προετοιμασία. Θα σας βοηθήσει να την ακολοηθήσετε πιο ομαλά και φυσικά να είσαστε σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Το μυστικό είναι απλό : όσο πιο έτοιμοι, τόσο πιο αποτελεσματικοί.

Τις 5 παραπάνω ενότητες θα τις αναπτύξω πολύ λεπτομέρως (όπως και τις μυϊκές ομάδες κατά την ανάπτυξη της εκγύμνασης) μέσα στις επόμενες ημέρες μαζί με κάποια drills για το καλοκαίρι.

Όσες / όσοι από εσάς βλέπετε τα παραπάνω και νομίζετε ότι σας εκφράζουν, παρακολουθήστε και ακολουθείστε τα προγράμματα. Όσες / όσοι από εσάς βλέπετε τα παραπάνω και νομίζετε ότι ΔΕΝ σας εκφράζουν (morfi biggrin.gif ), παρακολουθήστε και ακολουθείστε τα προγράμματα! laugh.gif για το δικό σας καλό smile.gif bball.gif
leonkalf
Παρακολουθούμε.

Ευχαριστούμε για τις συμβουλές.
peka
QUOTE(tsops @ Jun 6 2006, 05:57 PM)
Και ναι η κυρία βρήκε τη λύση 41.gif

Βέβαια, εάν αποτελούσαν οι ίδιοι την ομάδα μέχρι και το 1907, που σημαίνει ότι θα φοιτούσαν στο ίδιο πανεπιστήμιο 9 χρόνια! δεν θα ήταν λίγο σκράπες? blink.gif laugh.gif
*


Ευχαριστω...
wink.gif
Περιμενω με αγωνια να διαβασω τις συμβουλες coach!
tsops
QUOTE(leonkalf @ Jun 7 2006, 10:43 AM)
Παρακολουθούμε.

Ευχαριστούμε για τις συμβουλές.
*


Για σένα δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία wink.gif
katharoaimo
θα συμφωνησω με τον leonkalf!ευχαριστουμε coach.θα τα παρακολουθησουμε και θα τα ακολουθησουμε[COLOR=red]!!! blink.gif
tsops
QUOTE(katharoaimo @ Jun 7 2006, 05:46 PM)
θα συμφωνησω με τον leonkalf!ευχαριστουμε coach.θα τα παρακολουθησουμε και θα τα ακολουθησουμε[COLOR=red]!!! blink.gif
*


Να δω το katharoaimo να τα ακολουθεί κατά γράμμα κιας πεθάνω! laugh.gif

Γιατί αλλιώς, ειδικά εσένα, θα σε ugly1.gif
morfi
Παντα με σεβασμο προς τον tsops που κατα βααααθος τον αγαπαω... tongue.gif

Δικη μου συμβουλη... Πως τα βλεπω εγω τα πραγματα... Το καλοκαιρι οι παραλιες ειναι γεματες με πανεμορφες τοπλες γυναικες και ωραιους αντρες (φτου σου αγορι μου... banana.gif).Καλο θα ειναι να περασετε μια βολτα και απο εκει... επισης κλειστε και ενα ξεναδοχειο σε κανα νησακι... Τα χρονια παιρνανε και πισω δεν γυρνανε... αν δεν τα κανετε τωρα μετα που θα δουλευεται και θα εχετε οικογενεια (εσεις θα εχετε γιατι εγω ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ tongue.gif ) θα ειναι αργα...
Εχω δικιο tsops?Δεν θελω να πειραχτεις με αυτα που λεω... απλα ειμαι 20 χρονων και ετσι τα βλεπω... διορθωσε με αν κανω κανενα λαθος... cool.gif
tsops
QUOTE(morfi @ Jun 8 2006, 12:13 AM)
Παντα με σεβασμο προς τον tsops που κατα βααααθος τον αγαπαω...  tongue.gif

Εχω δικιο tsops?Δεν θελω να πειραχτεις με αυτα που λεω... απλα ειμαι 20 χρονων και ετσι τα βλεπω... διορθωσε με αν κανω κανενα λαθος...  cool.gif
*


1ον : ο σεβασμός είναι αμοιβαίος, γιατί και εγώ σε συμπαθώ ρε μπαγάσα! wink.gif

2ον : συμφωνώ απόλυτα με όσα λες και αν δεις, η λογική μου είναι ότι μπορούμε να τα κάνουμε όλα με μέτρο (το έχω πει άλλωστε). Και παραλία και clubbing και μπασκετάκι και όλα. Ξλερω ότι παρακολουθείς ανελειπώς το Topic και επεμβαίνεις όταν έχεις να πεις κάτι και επίσης ξέρω ότι έχεις δει ότι προτείνω τρόπους εκγύμνασης με ασκήσεις "καθημερινής ρουτίνας" και όχι ατέλειωτες ώρες στο γήπεδο στα μέσα του κατακαλόκαιρου.

Απλώς, επειδή έχω περάσει από την ηλικία σας (35 είμαι βέβαια, δεν είμαι 50!), πιστεύω ότι υπάρχει χρόνος για όλα εάν υπάρχει στοιχειώδης προγραμματισμός και θέληση.

Λεπτομέρειες τις επόμενες ημέρες cool.gif

Κοίτα τώρα να παρευρεθείς στο μπασκετάκι που θα κανονίσουμε να μου σπάσεις κάνα πλευρό και άσε τα γκομενιλίκια laugh.gif
womanplayer
QUOTE(morfi @ Jun 8 2006, 03:13 AM)
Παντα με σεβασμο προς τον tsops που κατα βααααθος τον αγαπαω...  tongue.gif

Δικη μου συμβουλη... Πως τα βλεπω εγω τα πραγματα... Το καλοκαιρι οι παραλιες ειναι γεματες με πανεμορφες τοπλες γυναικες και ωραιους αντρες (φτου σου αγορι μου... banana.gif).Καλο θα ειναι να περασετε μια βολτα και απο εκει... επισης κλειστε και ενα ξεναδοχειο σε κανα νησακι... Τα χρονια παιρνανε και πισω δεν γυρνανε... αν δεν τα κανετε τωρα μετα που θα δουλευεται και θα εχετε οικογενεια (εσεις θα εχετε γιατι εγω ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ  tongue.gif ) θα ειναι αργα...
Εχω δικιο tsops?Δεν θελω να πειραχτεις με αυτα που λεω... απλα ειμαι 20 χρονων και ετσι τα βλεπω... διορθωσε με αν κανω κανενα λαθος...  cool.gif
*

ο καθενασ κανει τισ επιλογες του, κατσε εσθ στην παραλια και εμεισ να λιωνουμε στο γυμναστηριο η στο γηπεδο αλλα τα συναισθηματα που εχεις απο τον πρωταθλητισμο δεν συγκρινονται με τιποτα! εξαλλου ενας αθλητης ξερει να ισσοροπει τισ συνθηκες στην ζωη του!
morfi
QUOTE(womanplayer @ Jun 8 2006, 03:05 AM)
ο καθενασ κανει τισ επιλογες του, κατσε εσθ στην παραλια και εμεισ να λιωνουμε στο γυμναστηριο η στο γηπεδο  αλλα τα συναισθηματα  που εχεις απο τον πρωταθλητισμο δεν συγκρινονται με τιποτα! εξαλλου ενας αθλητης ξερει να ισσοροπει  τισ συνθηκες στην ζωη του!
*

Εχω λιωσει και εγω μεσα στο γυμναστηριο και στο γηπεδο... απλα απο ενα σημειο και μετα αρχισα να το βλεπω λιγο διαφορετικα... cool.gif Θελω να διασκεδασω τωρα που μπορω γιατι μετα θα φαω μεγαλη πικρα...
tsops
QUOTE(morfi @ Jun 8 2006, 01:30 AM)
Εχω λιωσει και εγω μεσα στο γυμναστηριο και στο γηπεδο... απλα απο ενα σημειο και μετα αρχισα να το βλεπω λιγο διαφορετικα...  cool.gif Θελω να διασκεδασω τωρα που μπορω γιατι μετα θα φαω μεγαλη πικρα...
*


Εντάξει δεν φας πίκρα. Ειδικά εσύ! Απλώς πρόσεξε μην πεις κάποια στιγμή "τι χαζός που ήμουν και δεν τα έκανα τότε που μπορούσα" wink.gif

Αύριο η συνέχεια με διατροφή και drills guys! bball.gif
morfi
QUOTE(tsops @ Jun 8 2006, 03:39 AM)
Εντάξει δεν φας πίκρα. Ειδικά εσύ!
*

Στους μεγαλυτερους μου αυτο βλεπω... πικρα μεγαλη ερχεται... και για μενα...

QUOTE(tsops @ Jun 8 2006, 03:39 AM)
Απλώς πρόσεξε μην πεις κάποια στιγμή "τι χαζός που ήμουν και δεν τα έκανα τότε που μπορούσα" wink.gif
*

Εννοεις πανω στο μπασκετ?Τι θα μπορουσα να εκανα η και να κανω που δεν θα μπορω να το κανω πιο μετα? rolleyes.gif
tsops
QUOTE(morfi @ Jun 8 2006, 01:45 AM)
Στους μεγαλυτερους μου αυτο βλεπω... πικρα μεγαλη ερχεται... και για μενα...
Εννοεις πανω στο μπασκετ?Τι θα μπορουσα να εκανα η και να κανω που δεν θα μπορω να το κανω πιο μετα?  rolleyes.gif
*


Οι μεγαλύτεροί σου που μιλάνε για πίκρα, θέλουν να "φανούν μεγαλύτεροι" ή απλώς γκρινιάζουν. Αν σου περιγράψω το πρόγραμμά μου, θα θεωρήσεις ότι τρώω μεγάλη πίκρα. Σε πληροφορώ ότι περνάω μια χαρά, γουστάρω τη ζωή (όχι τη δικιά σου!) και πικραίνομαι που δεν έχω κιάλλα να κάνω!

Εγώ πάντα λέω, κάνε τώρα αυτό που πρέπει γιατί το θες, ώστε να θες αυτό που πρέπει αργότερα. Ζαλίστηκες? και γω! icon_drunk.gif
morfi
QUOTE(tsops @ Jun 8 2006, 03:55 AM)
Εγώ πάντα λέω, κάνε τώρα αυτό που πρέπει γιατί το θες, ώστε να θες αυτό που πρέπει αργότερα. Ζαλίστηκες? και γω! icon_drunk.gif
*

Ακριβως ετσι σκεφτομαι!Για αυτο προσπαθω να διασκεδασω οσο μπορω τωρα... δεν λεω και το μπασκετ ειναι μεσα στην διασκεδαση μου αλλα οχι η πρωτη μου προταιρεοτητα...
tsops
QUOTE(morfi @ Jun 8 2006, 02:15 AM)
Ακριβως ετσι σκεφτομαι!Για αυτο προσπαθω να διασκεδασω οσο μπορω τωρα... δεν λεω και το μπασκετ ειναι μεσα στην διασκεδαση μου αλλα οχι η πρωτη μου προταιρεοτητα...
*


Τα βρήκαμε! icon_wave.gif
morfi
QUOTE(tsops @ Jun 8 2006, 04:18 AM)
Τα βρήκαμε! icon_wave.gif
*

Χαιρομαι... biggrin.gif

Εισαι μεσα για την κυριακη αμα κανονιστει?
tsops
QUOTE(morfi @ Jun 8 2006, 02:21 AM)
Χαιρομαι...    biggrin.gif

Εισαι μεσα για την κυριακη αμα κανονιστει?
*


Υπάρχει περίπτωση να το χάσω?!

Μέσα! wos_sport3.gif
tsops
Καλημέρα. Όπως υποσχέθηκα, σήμερα θα ασχοληθώ λίγο με τη διατροφή, όχι για να σας επιβάλλω απόψεις, απλώς για να σας δώσω έναν εύχρηστο οδηγό - περίληψη για να γνωρίζετε τις βασικές αρχές. Η διατροφή είναι ολόκληρη επιστήμη και η θεματολογία της τεράστια. Προσπάθησα λοιπόν να συγκεντρώσω από το προσωπικό μου αρχείο αλλά και από ελληνική και ξένη βιβλιογραφία (όσο πιο συνοπτικά μπορούσα) τις βασικές έννοιες προς χρήση ή απλή ανάγνωση όλων στο forum. Για πάμε λοιπόν :

bball.gif Tip of the Day : Διατροφή : Ο κλάδος της Διατροφής ασχολείται με τις ανάγκες του οργανισμού σε ενέργεια και θρεπτικά συστατικά και με τα τρόφιμα τα οποία είναι η πηγή αυτών των θρεπτικών συστατικών.
Οι ύλες που παρέχουν στον οργανισμό του ανθρώπου τα απαραίτητα συστατικά για την διατήρησή του στη ζωή και μπορούν να προφυλάξουν και να ελαττώσουν την κατανάλωση των δικών του υλών, λέγονται θρεπτικές ύλες ή θρεπτικά συστατικά.

Οι θρεπτικές ύλες που περιέχονται στα τρόφιμα, είναι οι εξής:

1. Πρωτεϊνες ή Λευκώματα
2. Υδατάνθρακες (& Φυτικές ίνες)
3. Λίπη και Έλαια
4. Ανόργανα άλατα
5. Βιταμίνες
6. Νερό


Οι τρεις πρώτες κατηγορίες ονομάζονται και μακροθρεπτικά συστατικά γιατί χρειάζονται σε μεγάλες ποσότητες και αποδίδουν ενέργεια στον οργανισμό ενώ οι τρεις τελευταίες ονομάζονται και μικροθρεπτικά συστατικά γιατί είναι απαραίτητα σε πολύ μικρές ποσότητες τις τάξεως των mg και μg και δεν αποδίδουν ενέργεια στον οργανισμό.

Και οι 6 κατηγορίες όμως, είναι εξίσου σημαντικές για την σωστή λειτουργία του οργανισμού. Ο καλύτερος τρόπος για να καλύψουμε τις ανάγκες αυτές είναι η χρησιμοποίηση όσο το δυνατόν μεγαλύτερης ποικιλίας τροφίμων. Βέβαια σημασία έχει να χρησιμοποιούμε τα τρόφιμα αυτά και στις κατάλληλες ποσότητες.

1. ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ
Η ονομασία πρωτεΐνες προέρχεται από το ρήμα "πρωτεύω" και σημαίνει την εξαιρετική σημασία που έχουν οι πρωτεϊνες για την υγεία του ανθρωπίνου σώματος.

Οι πρωτεϊνες :
1. Πλάθουν νέους ιστούς και αναπλάθουν τους φθαρμένους
2. Είναι απαραίτητες για τον σχηματισμό νυχιών, τριχών και της επιδερμίδας, ενώ συμμετέχουν σε όλες σχεδόν τις εκκρίσεις του οργανισμού.
3. Χρησιμοποιούνται για την παραγωγή θερμότητας
4. Βοηθούν τον οργανισμό να αμύνεται στις ασθένειες.
5. Δεν αποθηκεύονται.

Ανάλογα με την προέλευσή τους χωρίζονται σε φυτικής προέλευσης και ζωικής προέλευσης. Σε μία ισοζυγισμένη δίαιτα οι πρωτεϊνες πρέπει να καλύπτουν το 12-15% της ολικές θερμιδικής ημερήσιας πρόσληψης, ενώ σε επιλεγμένες καταστάσεις μπορεί να φτάσει το 20%.
1gr πρωτεϊνών όταν καίγεται, αποδίδει 4,1 kcal

Τις συναντάμε στα κρεατικά, στα πουλερικά, στα γαλακτοτυροκομικά, στο αυγό και στα όσπρια

2. ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ
Οι υδατάνθρακες δίνουν στον οργανισμό του ανθρώπου την ενέργεια εκείνη,που έχει ανάγκη για να εκτελέσει τις εσωτερικές του εργασίες αλλά και τις εξωτερικές. Επίσης παρέχουν γλυκόζη για τη σωστή λειτουργία του εγκεφάλου. Παράλληλα, συντελούν και στη διατήρηση της θερμότητας του σώματος.

Εάν παίρνουμε περισσότερους υδατάνθρακές από όσους χρειάζεται ο οργανισμός μας, η περίσσεια αποθηκεύεται στον οργανισμό, κυρίως σαν λίπος, ενώ μία μικρή ποσότητα αποθηκεύεται στον οργανισμό ως γλυκογόνο στο συκώτι και στους μυς (αναλογία 4 μέρη στο συκώτι 1 μέρος στους μυς). Όταν όμως η ποσότητα των υδατανθράκων είναι ανεπαρκής, ο οργανισμός χρησιμοποιεί για τις ανάγκες τα λίπη που δίνουν λιπαρά οξέα και γλυκερόλη, η οποία μετά μετατρέπεται σε γλυκόζη.

Οι φυτικές ίνες βρίσκονται στα τοιχώματα του φυτικού κυττάρου και δεν πέπτονται από τα εντερικά ένζυμα του ανθρώπου. Αν και δεν έχουν θρεπτική αξία, παίζουν σημαντικό ρόλο, γιατί προσδίδουν όγκο στη δίαιτα, απορροφούν νερό μέσα στο έντερο με αποτέλεσμα να μην τίθεται θέμα δυσκοιλιότητας αλλά και σημαντικών ασθενειών (αθηροσκλήρωση, παχυσαρκία, καρκίνος παχέος εντέρου κ.α.)

Μειώνουν σημαντικά τα επίπεδα σακχάρου και ινσουλίνης στο αίμα ασθενών με Σακχαρώδη Διαβήτη αλλά και τα επίπεδα χοληστερόλης.
Σε μία ιδανική δίαιτα οι υδατάνθρακες πρέπει να καλύπτουν το 50-60% της ολικής θερμιδικής ημερήσιας πρόσληψης.1gr υδατανθράκων όταν καίγεται, αποδίδει 4,1 kcal

Τους συναντάμε στα φρούτα, στα λαχανικά, στα δημητριακά, στις πατάτες, στο ρύζι και στα όσπρια

3. ΛΙΠΗ
Τα λίπη που λαμβάνονται με την τροφή διασπώνται στο πεπτικό σύστημα του ανθρώπου, σε γλυκερόλη και λιπαρά οξέα. Τα λιπαρά οξέα ταξινομούνται σε δύο μεγάλες κατηγορίες:
- Τα κορεσμένα λιπαρά οξέα (βούτυρο γάλακτος και ζωικά λίπη)
- Τα ακόρεστα λιπαρά οξέα (φυτικά λίπη)
Τα ακόρεστα λιπαρά οξέα διακρίνονται σε
α) πολυακόρεστα (σπορέλαια κτλ) &
β)μονοακόρεστα (ελαιόλαδο)

Μερικά από τα οξέα που περιέχονται στις λιπαρές ουσίες, είναι απαραίτητα όχι μόνο στη θρέψη για τις καύσεις, αλλά και για την ανάπτυξη και τον μεταβολισμό. Τα αποθηκευμένα λίπη χρησιμοποιούνται σε περιπτώσεις ανάγκης (ασθένειες , ελλιπής διατροφή), προστατεύουν από χτυπήματα, συγκρατούν τα σπλάχνα, ρυθμίζουν την σχέση μεταξύ θερμοκρασίας σώματος και περιβάλλοντος και τέλος εφοδιάζουν τον οργανισμό με τις βιταμίνες A, D, E, K.

Επιβραδύνουν την πέψη των τροφών και προκαλούν παράταση της αίσθησης κορεσμού, ενώ προσδίδουν γευστικότητα και νοστιμιά στα φαγητά

Με τις περισσότερες σύγχρονες δίαιτες, για αποφυγή παχυσαρκίας, συνιστάται ενεργειακή κάλυψη από την κατανάλωση λίπους, μικρότερη του 30% των συνολικών ημερήσιων θερμίδων.
1gr λίπους όταν καίγεται, αποδίδει 9 kcal

4. ΑΝΟΡΓΑΝΑ ΑΛΑΤΑ(ΜΕΤΑΛΛΑ)
Τα ανόργανα άλατα αποτελούν μόνο το 4% των ιστών του ανθρώπινου σώματος, αλλά είναι απαραίτητα για την κανονική ανάπτυξη και λειτουργία του οργανισμού. Βρίσκονται, στις τροφές αλλά και στο νερό. Δεν προσφέρουν στον οργανισμό ενέργεια αλλά είναι απαραίτητη γιατί:
1. Χρησιμοποιούνται σαν οικοδομικά υλικά και
2. Ρυθμίζουν πολλές εσωτερικές λειτουργίες του οργανισμού (πηκτικότητα αίματος, ρύθμιση των καύσεων, συμμετοχή στην δημιουργία κατάλληλης οσμωτικής πίεσης στα κύτταρα και τους ιστούς)

Είναι απαραίτητα για τη διατήρησητης σύστασης των υγρών του σώματος και αποτελούν τμήμα των ενζύμων και πρωτεϊνών του σώματος. Αποτελούν βασικά συστατικά των οστών και δοντιών.
Χωρίζονται σε:Ανόργανα στοιχεία (mg) και Ιχνοστοιχεία
Για να καλύψουμε τις ανάγκες μας σε μέταλλα πρέπει να καταναλώνουμε τρόφιμα από όλες τις ομάδες τροφίμων.

Μία συνοπτική παρουσίαση των βασικών μετάλλων:

4.1 Ασβέστιο Γαλακτοτυροκομικά προιόντα,κουνοπίδι, λάχανο, φακές, κρόκος αυγού, θαλασσινά, ραδίκια και το χαμομήλι Κύριο συστατικό των οστών. Ομαλοποιεί την καρδιακή λειτουργία και ηρεμεί τα νεύρα

4.2 Φώσφορος Ξηροί καρποί και ιδίως οι ηλιόσποροι και τα πασατέμπος,τυρί, κρέας και σαρδέλες. Τονωτικό του εγκεφάλου, βοηθά στον μεταβολισμό των λιπών, στην λειτουργία των αδένων και στην ορμονική ρύθμιση.

4.3 Μαγνήσιο Μπανάνες , φυστίκια, γάλα, γιαούρτι και κρέας. Βοηθά τους μυς και τα νεύρα . Συμμετέχει στην σύνθεση πρωτείνης και ενεργοποιεί τα ένζυμα.

4.4 Κάλιο Ελιές, φρούτα και ιδίως μπανάνες, σαλάτες, σταφίδες, ξερά δαμάσκηνα, στιγμιαίος καφές και πατάτες Απαραίτητο για την καλή λειτουργία της καρδιάς, των μυών, των νεφρών και της υγείας των οστών

4.5 Νάτριο Ελιές, φρούτα και ιδίως μπανάνες, σαλάτες, σταφίδες, ξερά δαμάσκηνα, στιγμιαίος καφές και πατάτες Απαραίτητο για την καλή λειτουργία της καρδιάς, των μυών και των νεφρών

4.6 Σίδηρος Το συκώτι, το πορτοκάλι, οι σαρδέλες, οι λιόσποροι, η μαγιά μπύρας, το κρέας, τα ξερά δαμάσκηνα, οι ελιές, οι σταφίδες, οι φακές, το σπανάκι και το κουάκερ Συστατικό της αιμοσφαιρίνης. Βοηθά την αναπνοή και διευκολύνει την λειτουργία των αδένων και του εγκεφάλου

4.7 Χλώριο Αλάτι Παίζει ρόλο στην ρύθμιση οσμωτικής πίεσης,στο ισοζύγιο του ύδατος και στην οξεοβασική ισορροπία.Βοηθά στην απορρόφηση της Β-12 και του σιδήρου

4.8 Μαγγάνιο Ρύζι,καρυκεύματα,σιτάρι,μαρούλι, φασόλια,φυστίκια,πατάτες,ηλιόσποροι,δημητρ
ιακά. Προσφέρεται για τον σχηματισμό των οστών, για την πήξη του αίματος,δράση τησ ινσουλίνης και την σύνθεση της χοληστερίνης.Συμμετέχει σαν διεγέρτης στον μεταβολισμό λιπών , υδατανθράκων και πρωτεινών.

5. ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ
Οι βιταμίνες είναι οργανικές ουσίες απαραίτητες για την ομαλή διεξαγωγή του μεταβολισμού του οργανισμού. Συντελούν ακόμη στην ανάπτυξη του σώματος, στη θρέψη, στην υγεία των ιστών. Αυξάνουν την οργανική άμυνα(άμυνα στις λοιμώξεις). Βοηθάνε στην αναπαραγωγή, στην ισορροπία του νευρικού συστήματος.

Είναι απαραίτητες, ως συνένζυμα , στον μεταβολισμό θρεπτικών συστατικών. Όπως και τα ανόργανα άλατα έτσι και οι βιταμίνες, δεν προμηθεύουν ενέργεια στον οργανισμό.

Δεν συντίθενται στον οργανισμό ή συντίθενται σε μικρές ποσότητες. Χωρίζονται σε λιποδιαλυτές και υδατοδιαλυτές .

Μία συνοπτική παρουσίαση των βασικών βιταμινών:

ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΠΗΓΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ
5.1 ΒΙΤΑΜΙΝΗ Α Πράσινα λαχανικά, καρότα, αυγά, γάλα και φρούτα(κυρίως κίτρινου και πορτοκαλί χρώματος). Αναζωογονητική - αντιρυτιδική, για παθήσεις ματιών, πρόληψη καρκίνου και καρδιαγγειακών παθήσεων.

5.2 ΒΙΤΑΜΙΝΗ D Ψάρια, αυγά ,γάλα και μουρουνόλαδο Για τον ραχιτισμό, οστεοπόρωση, τερηδόνα και πρόωρο γήρας.

5.3 ΒΙΤΑΜΙΝΗ E Σιτέλαιο, σογιέλαιο, καρύδια, δημητριακά, ελαιόλαδο. Αναιμία, στειρότητα, αντιγηραντική και για μείωση του κινδύνου καρδιακής προσβολής.

5.4 ΒΙΤΑΜΙΝΗ K Αυγά, γάλα, συκώτι, πράσινα λαχανικά και σογιέλαιο. Συμβάλει στην πρόληψη αιμορραγιών μιας και σχετίζεται με τον χρόνο πήξης του αίματος.

5.5 ΒΙΤΑΜΙΝΗ C Φρέσκα φρούτα και λαχανικά (κυρίως στις φράουλες , ακτινίδια και εσπεριδοειδή). Προστατεύει από σκορβούτο, κρυολόγημα, καρδιοπάθειες, καρκίνο και αιμορραγίες.

5.6 ΒΙΤΑΜΙΝΗ B6 Καρύδια, σογιέλαιο, λαχανικά, φρούτα (κυρίως μπανάνες), δημητριακά και μαγιά μπύρας. Πρόληψη αναιμίας, για παθήσεις του δέρματος και του νευρικού συστήματος.

5.7 ΒΙΤΑΜΙΝΗ B12 Αυγά, γάλα, κρέας, ψάρια και μαγιά μπύρας. Αναιμία, παθήσεις της καρδιάς και του νευρικού συστήματος.

5.8 ΦΟΛΙΚΟ ΟΞΥ Σπανάκι πράσινα λαχανικά και συκώτι. Αναιμία εγκύου και πρόληψη καρκίνου του τραχήλου της μήτρας.

6 ΝΕΡΟ
Το νερό είναι απαραίτητο στη διατροφή μας, αν και δεν έχει θρεπτική αξία, γιατί κάνει δυνατή την απορρόφηση των λοιπών θρεπτικών υλών.

Όλες οι χημικές λειτουργίες και ο μεταβολισμός στον οργανισμό γίνονται σε υδάτινο περιβάλλον. Συντελεί στην διατήρηση της φυσιολογικής θερμοκρασίας του σώματος. Είναι απαραίτητο για να αντικαταστήσει τις απώλειες υγρών του σώματος μέσο του δέρματος, των πνευμόνων, ούρων, κοπράνων και δακρύων.

Ο ενήλικας παίρνει καθημερινά 1,5-2lt νερού από τις τροφές, το πόσιμο νερό και τα ποτά. Εκτός αυτού, στον οργανισμό δημιουργείται το νερό της οξείδωσης που προέρχεται από τον μεταβολισμό των στοιχείων της τροφής, οπότε προσλαμβάνει άλλα 400-500 ml νερού τι 24ωρο. Τα 2/3 του σώματος είναι νερό. Αν το νερό ελαττωθεί κατά 20% κινδυνεύουμε να πεθάνουμε.

Η απαραίτητη ποσότητα νερού, ποικίλλει ανάλογα με:

την εντατικότητα του μεταβολισμού,
την έντονη σωματική άσκηση,
την θερμοκρασία του σώματος,
την θερμοκρασία περιβάλλοντος,
το κλίμα και
την ποσότητα και ποιότητα τροφής. bball.gif

Όποιος κατάφερε να φτάσει μέχρι εδώ, μπράβο του, όποιος δεν τα κατάφερε, καλά μπάνια! laugh.gif
leonkalf
Τα κατάφερα blink.gif
tsops
Θα επανέλθω αργότερα με περισσότερα... smile.gif
tsops
QUOTE(leonkalf @ Jun 8 2006, 11:11 AM)
Τα κατάφερα  blink.gif
*


Σου έχω πει, για σένα δεν έχω αμφιβολία. Να σε δω στο μπασκετάκι πως θα είσαι. Λεωνίδα, με το μαλακό ρε, δεν έχουμε όλοι την φυσική σου κατάσταση, ούτε κάνουμε την ίδια διατροφή! laugh.gif
tsops
ΜΥΣ : Συνέχεια. Οι μυς του προσώπου και του λαιμού, λιγότερο γνωστοί, αλλά ιδιαίτερα απολαυστικής περιγραφής! biggrin.gif Πάμε λοιπόν :

Μυς της κεφαλής και του προσώπου

Click to view attachment

Στοιχεία ανατομίας

Οι μυς της κεφαλής διακρίνονται σε δερματικούς ή μιμικούς και σε μασητήριους μυς. Οι δερματικοί μυς κινούν το δέρμα στο οποίο προσφύονται και μεταβάλλουν την έκφραση του προσώπου, και για αυτό το λόγο ονομάζονται μιμικοί, εκφράζοντας τα συναισθήματα. Οι μασητήριοι μυς καταφύονται στην κάτω γνάθο και την κινούν, όπως κατά τη μάσηση.

Στην εικόνα παρατηρούνται:

ΕΠΙΚΡΑΝΙΑ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ
Η επικράνια απονεύρωση συνδέει τους δύο μετωπιαίους μυς μπροστά, με τους δύο ινιακούς μυς πίσω.Στα πλάγια καταφύεται, δεξιά και αριστερά, στην κροταφική περιτονία. Συνδέεται στερεά με το υπερκείμενο δέρμα έτσι ώστε σε τραυματισμό του τριχωτού της κεφαλής, τα χείλη του τραύματος δεν απομακρύνονται το ένα από το άλλο. Οταν το τραύμα περιλαμβάνει και την επικράνια απονεύρωση τα χείλη του τραύματος απομακρύνονται.

ΜΕΤΩΠΙΑΙΟΣ ΜΥΣ
Ο μετωπίαιος μυς εκφύεται από δέρμα του φρυδιού και του μεσόφρυου και καταφύεται στο πρόσθιο χείλος της επικράνιας απονεύρωσης.
Με τη ενέργειά του ανασηκώνονται τα φρύδια και ρυτιδώνεται το δέρμα του μετώπου.

ΚΡΟΤΑΦΙΤΗΣ ΜΥΣ
Ο κροταφίτης μυς εκφύεται από την κροταφική χώρα και από την κροταφική περιτονία και καταφύεται στην κάτω γνάθο.
Με τη ενέργειά του προκαλείται κλείσιμο της κάτω γνάθου.

ΜΑΣΗΤΗΡΑΣ ΜΥΣ
Ο μασητήρας μυς είναι ένας παχύς μυς με τετράπλευρο σχήμα που βρίσκεται στην έξω επιφάνεια της κάτω γνάθου. Εκφύεται από το ζυγωματικό τόξο και καταφύεται στην έξω επιφάνεια της κάτω γνάθου.
Με τη ενέργειά του, φέρνει προς τα πάνω την κάτω γνάθο και συμπλησιάζει τα δόντια μέχρι να έλθουν σε επαφή.

ΒΥΚΑΝΗΤΗΣ ΜΥΣ
Ο βυκανητής μυς αποτελεί δεξιά και αριστερά το μυικό υπόστρωμα της κάθε παρειάς (μάγουλο) και καλύπτει το κένο μεταξύ άνω και κάτω γνάθου. Εκφύεται από την άνω και την κάτω γνάθο και οι μυικές του ίνες φέρονται προςτην σύστοιχη γωνία του στόματος, όπου χιάζονται και φέρονται οι άνω ίνες στο κάτω χείλος και οι κάτω ίνες στο άνω χείλος.
Ο βυκανητής μυς προωθεί το περιεχόμενο του προστομίου και το σάλιο στην κυρίως κοιλότητα του στόματος, συμβάλλει στην προώθηση του περιεχομένου του στόματος προς το φάρυγγα και διώχνει προς τα έξω τον αέρα του στόματος, όπως στο φύσημα ή σάλπισμα.

ΣΦΙΓΚΤΗΡΑΣ ΜΥΣ ΤΟΥ ΒΛΕΦΑΡΟΥ
Ο σφιγκτήρας μυς του βλεφάρου περιβάλλει τη βλεφαρική σχισμή, κλείνει τα βλέφαρα και συμβάλλει στην απομάκρυνση των δακρύων.
Σε παράλυση του, η βλεφαρική σχισμή παραμένει μισάνοιχτη, κατάσταση που ονομάζεται λαγόφθαλμος.

ΖΥΓΩΜΑΤΙΚΟΣ ΜΥΣ
Ο ζυγωματικός μυς εκφύεται από το ζυγωματικό οστό και καταφύεται στη σύστοιχη γωνία του στόματος.
Με τη ενέργειά του, φέρνει τη γωνία του στόματος προς τα πάνω και έξω, όπως στο γέλιο.

ΓΕΛΑΣΤΗΡΙΟΣ ΜΥΣ
Ο γελαστήριος μυς εκφύεται από την παρωτιδομασητήρια περιτονία και καταφύεται στη σύστοιχη γωνία του στόματος.
Με τη ενέργειά του, φέρνει τη γωνία του στόματος προς τα έξω, όπως στο χαμόγελο.

ΣΦΙΓΚΤΗΡΑΣ - ΔΙΑΣΤΟΛΕΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ
Γύρω από το στόμα υπάρχουν αρκετοί μυς. Με τη διάταξη και την κατάφυση των μυών γύρω από το στόμα, δημιουργούνται μυϊκές δέσμες που στο σύνολό τους αποτελούν το σφικτήρα και τον διαστολέα του στόματος.
Οι μυϊκές δέσμες του σφιγκτήρα του στόματος βρίσκονται κυκλικά γύρω από το στόμα και το κλείνουν, ενώ οι μυϊκές δέσμες του διαστολέα του στόματος βρίσκονται ακτινοειδώς και απομακρύνουν τα χείλη μεταξύ τους.

ΚΑΘΕΛΚΤΗΡΑΣ ΜΥΣ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΧΕΙΛΟΥΣ
Ο καθελκτήρας μυς του κάτω χείλους βρίσκεται στα πλάγια της γενειακής χώρας, κάτω από τη γωνία του στόματος και το κάτω χείλος.
Με τη ενέργειά του, φέρνει το κάτω χείλος προς τα κάτω, όπως στον τρόμο.

ΚΑΘΕΛΚΤΗΡΑΣ ΜΥΣ ΤΗΣ ΓΩΝΙΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ
Ο καθελκτήρας μυς της γωνίας του στόματος βρίσκεται στα πλάγια της γενειακής χώρας, κάτω από τη γωνία του στόματος.
Με τη ενέργειά του, φέρνει τη γωνία του στόματος προς τα κάτω, όπως στη λύπη.

Μυς του τραχήλου

Click to view attachment

Στοιχεία ανατομίας

Ο λαιμός του ανθρώπου διακρίνεται στον τράχηλο, που βρίσκεται μπροστά και στον αυχένα, που βρίσκεται πίσω. Οι μυς του τραχήλου διακρίνονται σε πρόσθιους, πλάγιους, προσθιοπλάγιους και οπίσθιους ή παρασπονδυλικούς μυς.

Στην εικόνα παρατηρούνται:

ΘΥΡΕΟΫΟΕΙΔΗΣ ΜΥΣ
Ο θυρεοϋοειδής μυς εκφύεται από τον θυρεοειδή χόνδρο του λάρυγγα και καταφύεται στο υοειδές οστό.
Με την ενέργειά του έλκει το υοειδές οστό προς τα κάτω.

ΩΜΟΫΟΕΙΔΗΣ ΜΥΣ
Ο ωμοϋοειδής μυς εκφύεται από την ωμοπλάτη και καταφύεται στο υοειδές οστό.
Με την ενέργεια του έλκει το υοειδές οστό προς τα κάτω και βοηθά τη ροη του αίματος μέσα στη σφαγίτιδα φλέβα.

ΣΤΕΡΝΟΫΟΕΙΔΗΣ ΜΥΣ
Ο στερνοϋοειδής μυς εκφύεται από τη λαβή του στέρνου και την κλείδα και καταφύεται στο υοειδές οστό.

ΣΤΕΡΝΟΚΛΕΙΔΟΜΑΣΤΟΕΙΔΗΣ ΜΥΣ
Ο στερνοκλειδομαστοειδής μυς εκφύεται από το στέρνο και την κλείδα και καταφύεται στην μαστοειδή απόφυση.
Με την ενέργειά του προκαλεί στροφή του προσώπου προς την αντίθετη πλευρά.
Με την ενέργεια των δύο στερνοκλειδομαστοειδών μυών, δεξιά και αριστερά, προκαλείται έκταση της κεφαλής.

ΣΚΑΛΗΝΟΙ ΜΥΣ
Οι σκαληνοί μυς διακρίνονται σε πρόσθιο, μέσο και οπίσθιο.
Βρίσκονται στο πλάγιο τμήμα του τραχήλου και στα πλάγια της σπονδυλικής στήλης, αποτελώντας το έδαφος του υπερκλειδίου βόθρου. bball.gif

Greece, καλά τα είπα?! cool.gif
Inspector Jacques Clouseau
Τη καλημέρα μου και συνεχίζω ρε Tsops θέλω να ρωτήσω κάτι αλλά το σκέφτομαι γιατί θα χαλάσει την όλη εικόνα που έχει σχηματίσει ο κόσμος του συγκεκριμένου τουλάχιστον topic για μένα 24.gif 24.gif 24.gif

Από την άλλη καλοκαιράκι έρχεται, μάλλον έφτασε ,οπότε δε βαριέσαι .

Η ερώτηση λοιπόν έχει να κάνει με τη διατροφή και συγκεκριμένα με την περιεκτικότητα των τροφών σε διάφορα συστατικά και θρεπτικές ύλες :






Τα παϊδάκια πρέπει να τα τρώμε μόνα τους ή πρέπει να τα συνοδεύουμε με τζατζίκι ? Μήπως είναι κακός συνδιασμός γιατί οι περισσότεροι τουλάχιστον γνωρίζουμε για τις καλούς και κακούς συνδιασμούς των τροφών όταν αυτές καταναλώνονται μαζί.

Μήπως πρέπει να τρώμε μόνο παϊδάκια σκέτα ή να προηγηθεί το τζατζίκι.

Και οι μπύρες ? Τι γίνετε με τις μπύρες icon_drunk.gif icon_drunk.gif καλοκαίρι έχουμε και ξεκινάει και το μουντιάλ ?

Αυτά είχα να ρωτήσω έτσι για να δημιουργήσω και ένα κλίμα άκρως καλοκαιρινό wink.gif wink.gif wink.gif
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Jun 8 2006, 05:14 PM)
Τη καλημέρα μου και συνεχίζω ρε Tsops θέλω να ρωτήσω κάτι αλλά το σκέφτομαι γιατί θα χαλάσει την όλη εικόνα που έχει σχηματίσει ο κόσμος του συγκεκριμένου τουλάχιστον topic για μένα 24.gif  24.gif  24.gif 

Από την άλλη καλοκαιράκι έρχεται, μάλλον έφτασε ,οπότε δε βαριέσαι .

Η ερώτηση λοιπόν έχει να κάνει με τη διατροφή και συγκεκριμένα με την περιεκτικότητα των τροφών σε διάφορα συστατικά και θρεπτικές ύλες :
Τα παϊδάκια πρέπει να τα τρώμε μόνα τους ή πρέπει να τα συνοδεύουμε με τζατζίκι ? Μήπως είναι κακός συνδιασμός γιατί οι περισσότεροι τουλάχιστον γνωρίζουμε για τις καλούς και κακούς συνδιασμούς των τροφών όταν αυτές καταναλώνονται μαζί.

Μήπως πρέπει να τρώμε μόνο παϊδάκια σκέτα ή να προηγηθεί το τζατζίκι.

Και οι μπύρες ? Τι γίνετε με τις μπύρες  icon_drunk.gif  icon_drunk.gif  καλοκαίρι έχουμε και ξεκινάει και το μουντιάλ ?

Αυτά είχα να ρωτήσω έτσι για να δημιουργήσω και ένα κλίμα άκρως καλοκαιρινό  wink.gif  wink.gif  wink.gif
*


Πετύχαμε τις μεταγραφές που θέλαμε και χαιρόμαστε coach? laugh.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ Jun 8 2006, 05:17 PM)
Πετύχαμε τις μεταγραφές που θέλαμε και χαιρόμαστε coach? laugh.gif
*



icon_headbang.gif icon_headbang.gif ΟΕΟ icon_headbang.gif icon_headbang.gif

Δεν ήθελα να αναφέρω τίποτα αλλά..............
peka
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Jun 8 2006, 05:25 PM)
icon_headbang.gif  icon_headbang.gif  ΟΕΟ  icon_headbang.gif  icon_headbang.gif

Δεν ήθελα να αναφέρω τίποτα αλλά..............
*


Πειτε μας και εμας να μαθουμε αφου τα εχετε επισημοποιησει...
Αν και να πειτε δηλαδη, εγω τουλαχιστον λιγα θα καταλαβω εως τιποτα!!!!!!
smile.gif
tsops
QUOTE(peka @ Jun 8 2006, 05:34 PM)
Πειτε μας και εμας να μαθουμε αφου τα εχετε επισημοποιησει...
Αν και να πειτε δηλαδη, εγω τουλαχιστον λιγα θα καταλαβω εως τιποτα!!!!!!
smile.gif
*


Όταν μπεις στη λίστα πάντως, θα το μάθεις... rolleyes.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(peka @ Jun 8 2006, 05:34 PM)
Πειτε μας και εμας να μαθουμε αφου τα εχετε επισημοποιησει...
Αν και να πειτε δηλαδη, εγω τουλαχιστον λιγα θα καταλαβω εως τιποτα!!!!!!
smile.gif
*



Υπομονή είναι η μεγαλύτερη αρετή και τη λάτρευαν σαν Θεά κατά την αρχαιότητα

wink.gif wink.gif wink.gif
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Jun 8 2006, 06:14 PM)
Υπομονή είναι η μεγαλύτερη αρετή και τη λάτρευαν σαν Θεά κατά την  αρχαιότητα

wink.gif  wink.gif  wink.gif
*


Όπως πάντα συνοπτικός και ουσιαστικός ο Clouseau laugh.gif

Peka μου, δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει το κόσμο τι κάνω στην ομάδα μου smile.gif
tsops
Καλημέρα. Σήμερα θα βάλω μερικά drills αλλά λίγο αργότερα. smile.gif
tsops
Λοιπόν, πάμε για ένα

bball.gif Coaching Tip of the Day : Υπάρχουν 5 βασικές αρχές που έχω και τηρώ ως κόρη οφθαλμού και αυτές είναι

1. Οργάνωση - Συστήματα. Όχι πολλά συστήματα. Λίγα και σχεδιασμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορούν να αλλάζουν ανάλογα με τις ανάγκες του αγώνα (προσαρμογή της αντίπαλης άμυνας, μεταφορά της επίθεσης από άλλη θέση, κλπ.)

2. Επίθεση. Στην επίθεση, η μεγάλη ευστοχία και το ακριβές passing game έπονται. Πρώτα πρέπει να στήσεις την ομάδα έτσι ώστε να κινείται γρήγορα και αποτελεσματικά χωρίς τη μπάλα "στο χώρο", όχι στο σύστημα

3. Άμυνα. Η άμυνα πρέπει να είναι επιθετική. Δυνατό 1-1, παγίδες, σύνθετες άμυνες, διγενές τρέξιμο, είναι όλα στοιχεία που συνθέτουν το προφίλ της άμυνας που μου αρέσει εμένα να παίζω

4. Επικοινωνία. Παίκτριες - παίκτες και προπονητής πρέπει να έχουν άμεσο και οργανωμένο κώδικα επικοινωνίας. Το play πάντα κοιτάει τον πάγκο πριν εκδηλώσει οργανωμένη επίθεση. Όταν υπάρχει διακοπή (άουτ, φάουλ, βολή) οι παίκτες μιλάνε γρήγορα για να επιβεβαιώσουν τις εντολές του προηγούμενου Time ή τη κίνηση που θα εφαρμόσουν.

5. Βάθος - Εναλλαγή. Μία ομάδα ΔΕΝ δουλεύεται με 6 παίκτριες (για όλους τους φίλους μου που υπήρξαν και υπάρχουν προπονητές σε Σπόρτιγκ, Ακαδημία, ΠΑΟ, κλπ κλπ κλπ.). Βάλτε το καλά στο τετράγωνο μυαλό σας. Χρήση 6 μονάδων σημαίνει κακή επιλογή στην αρχή της σεζόν ή κακή προπόνηση. Δεν δέχομαι να βλέπω την Ακαδημία Ηλιούπολης φέτος να παίζει με 6 παίκτριες και να τελειώνει στο νήμα από τον τίτλο. Αυτές είναι μεσοβέζικες καταστάσεις. Δουλέψτε το πάγκο σας. Χωρίστε 5άδες στην προπόνηση όπου ο πάγκος να πρέπει να παλέψει με τις βασικές. Ξεκινήστε με πάγκο σε εύκολα παιχνίδια, αυξήστε το χρόνο κλιμακωτά, κάντε συχνές αλλαγές. Μην φοβάστε. Οι παίκτες είναι σφουγγάρια. Ότι τους μάθεις, αυτό κάνουν. Αρκεί αυτό που τους μαθαίνεις να είναι το σωστό bball.gif

Αυτά για τώρα γιατί το μυαλό μου είναι στο μπασκετάκι της Κυριακής (λες να με δείρει τελικά ο Μόρφιους? blink.gif )
morfi
QUOTE(tsops @ Jun 9 2006, 03:00 PM)
Αυτά για τώρα γιατί το μυαλό μου είναι στο μπασκετάκι της Κυριακής (λες να με δείρει τελικά ο Μόρφιους? blink.gif )
*

Μαζεμενα στα εχω... banana.gif 24.gif
tsops
QUOTE(morfi @ Jun 9 2006, 02:33 PM)
Μαζεμενα στα εχω... banana.gif 24.gif
*


Χεχε....να σου πω, αν και το τόπικ κανονικά είναι για να απαντώ (ask the coach), έχω ερώτηση : γιατί "FIBA Sucks?" Δεν παρακολουθώ πολύ το forum του ΝΒΑ (μπορεί να το έχεις εξηγήσει εκεί), απλώς ρωτώ από περιέργεια smile.gif
tsops
Άλλο ένα

bball.gif Tip of the Day : Αύξηση Άλματος (διαβάστε το πριν παίξουμε τη Κυριακή! tongue.gif ) : υπάρχουν πολλοί μύθοι και πραγματικότητες για την αύξηση της αλτικότητας, παρά ταύτα η αλήθεια είναι εύκολη και αρκετά απλή. Ήτοι :

1. Προπόνηση : Παίζετε πολύ μπάσκετ. Πολλά άλματα σημαίνει πολλή προπόνηση και πολλή προπόνηση σημαίνει πολύ βελτίωση.

2. Σχοινάκι : Είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό το τι κερδίζεις με το σχοινάκι. Δεν χρειάζονται advanced ασκήσεις, ούτε χρήση heavy rope. Απλά, κάντε σχοινάκι (πχ. Μόρφιους όταν περιμένεις στην ουρά να μπεις σε ένα μπαράκι, προλαβαίνεις να ρίξεις καμιά 10αριά επαναληπτικές! laugh.gif )

3. "Κερκίδες" : δεν αρέσουν σε κανέναν, το ξέρω. Και δεν μιλάω να αράξετε στις κερκίδες, αλλά να κάνετε τρεξίματα πάνω κάτω. Ανάλογα με το γήπεδο, ανάλογα με το μέγεθος των σκαλιών, υπολογίστε 20'' προς τα πάνω (επί 6 επαναλήψεις) ξεκούραση 2 λεπτά και επανάληψη άλλες 3 φορές.

4. Βάρη (μόνον για όσους γνωρίζουν) : Τα squats (καθίσματα) είναι μία καλή άσκηση αρκεί να έχετε πάντα παρτενέρ.

5. Άλματα : 2 ασκήσεις που μου αρέσουν : πηδήξτε με το ένα πόδι όσο πιο ψηλά μπορείτε, προσγειωθείτε και πηδήξτε ξανά με το άλλο πόδι. Άλλη ωραία άσκηση είναι να "καθίσετε" πολύ χαμηλά και να εκτιναχτείτε απότομα όσο πιο ψηλά μπορείτε. bball.gif
womanplayer
QUOTE(tsops @ Jun 9 2006, 04:00 PM)
Λοιπόν, πάμε για ένα

bball.gif Coaching Tip of the Day : Υπάρχουν 5 βασικές αρχές που έχω και τηρώ ως κόρη οφθαλμού και αυτές είναι

1. Οργάνωση - Συστήματα. Όχι πολλά συστήματα. Λίγα και σχεδιασμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορούν να αλλάζουν ανάλογα με τις ανάγκες του αγώνα (προσαρμογή της αντίπαλης άμυνας, μεταφορά της επίθεσης από άλλη θέση, κλπ.)

2. Επίθεση. Στην επίθεση, η μεγάλη ευστοχία και το ακριβές passing game έπονται. Πρώτα πρέπει να στήσεις την ομάδα έτσι ώστε να κινείται γρήγορα και αποτελεσματικά χωρίς τη μπάλα "στο χώρο", όχι στο σύστημα

3. Άμυνα. Η άμυνα πρέπει να είναι επιθετική. Δυνατό 1-1, παγίδες, σύνθετες άμυνες, διγενές τρέξιμο, είναι όλα στοιχεία που συνθέτουν το προφίλ της άμυνας που μου αρέσει εμένα να παίζω

4. Επικοινωνία. Παίκτριες - παίκτες και προπονητής πρέπει να έχουν άμεσο και οργανωμένο κώδικα επικοινωνίας. Το play πάντα κοιτάει τον πάγκο πριν εκδηλώσει οργανωμένη επίθεση. Όταν υπάρχει διακοπή (άουτ, φάουλ, βολή) οι παίκτες μιλάνε γρήγορα για να επιβεβαιώσουν τις εντολές του προηγούμενου Time ή τη κίνηση που θα εφαρμόσουν.

5. Βάθος - Εναλλαγή. Μία ομάδα ΔΕΝ δουλεύεται με 6 παίκτριες (για όλους τους φίλους μου που υπήρξαν και υπάρχουν προπονητές σε Σπόρτιγκ, Ακαδημία, ΠΑΟ, κλπ κλπ κλπ.). Βάλτε το καλά στο τετράγωνο μυαλό σας. Χρήση 6 μονάδων σημαίνει κακή επιλογή στην αρχή της σεζόν ή κακή προπόνηση. Δεν δέχομαι να βλέπω την Ακαδημία Ηλιούπολης φέτος να παίζει με 6 παίκτριες και να τελειώνει στο νήμα από τον τίτλο. Αυτές είναι μεσοβέζικες καταστάσεις. Δουλέψτε το πάγκο σας. Χωρίστε 5άδες στην προπόνηση όπου ο πάγκος να πρέπει να παλέψει με τις βασικές. Ξεκινήστε με πάγκο σε εύκολα παιχνίδια, αυξήστε το χρόνο κλιμακωτά, κάντε συχνές αλλαγές. Μην φοβάστε. Οι παίκτες είναι σφουγγάρια. Ότι τους μάθεις, αυτό κάνουν. Αρκεί αυτό που τους μαθαίνεις να είναι το σωστό bball.gif

Αυτά για τώρα γιατί το μυαλό μου είναι στο μπασκετάκι της Κυριακής (λες να με δείρει τελικά ο Μόρφιους? blink.gif )
*

Επειδη μιλασ για γυναικειο και ιδιαιτερα για την α1. α καταρχην συμφωνω εν μερη σε μερικα παιχνιδια μπορεις να παιξεις με 10-12 παικτριεσ και να δωσεισ συμμετοχη αλλα επειδη εχει παρατηρηθει το εξης γεγονοσ στισ ομαδεσ α1 του γυναικειου συνηθως αυτεσ οι ομαδεσ εχουν 6 σουπερ παικτριες και μετα το χαοσ και σου μιλαω εκ πειρας το εχω βιωσει και βιωνω και δυστυχωσ και εγω δεν βελτιωνομαι σαν παικτρια γιατι λειπει ο συναγωνισμος απο την προπονηση για πεσ μου στο σπορτινγκ τσειμπερς-βασιλειου-καλεντζου-πρασσα-νταη-τασουλη<μονιμη τραυματιασ>-μουζακη-μπαλτα ποια αλλλη θα εβαζεσ να παιξει?ποια/για πεσ μου?
παμε Ακαδημια μπουσερ -κοσμα-σωτηριου-κεχαγια-δασκαλοπουλου-βαλετα-ζικυριδου ποια αλλη θα εβαζεσ? πεσμου
κοιτα το γυναικειου δεν εχει λεφτα αυτη ειναι η πραγματικοτητα δεν ειναι παναθηναικοσ<αντρικο> που εχει 13 παικτες σουπερ και απο οσο ξερεις η θεση του προπονητη στο γυναικειο <και οχι μονο> δεν κανεισ νικες γεια ο επομενος οποτε τι να κανει και ο προπονητης ?παιζει με τισ καλεσ του παικτριες και τισ αλλεσ για την προπονηση
Ασε το αλλο που πλεον οι περισσοτερεσ νεεσ παικτριες δεν ξερουν τα βασικα και αυτο ειναι το τραγικο !η κατασταση στην Ελλαδα ειναι χαλια δεν υπαρχει γυναικειο και αυτο το λεω με πολυ μεγαλη λυπη !!!!!!
dizzy_fingers
Σχετικά με την αύξηση του άλματος υπάρχει το εξής βοήθημα.

Οι ασκήσεις είναι επίπονες και περιέχουν τον κίνδυνο τραυματισμού, αν δεν τις κάνετε με προσοχή και με τη συνοδεία του κατάλληλου ζεστάματος, αλλά αν θέλετε άμεσα αποτελέσματα ντε και καλά, νομίζω ότι θα εκπλαγείτε από την πρόοδο που θα σημειώσετε...αρκεί να ακολουθήσετε πιστά το πρόγραμμα wink.gif.

Προσωπικά, ένα καλοκαίρι που το προσπάθησα, το έφτασα μέχρι την 3η ή 4η βδομάδα (δε θυμάμαι) και τα πόδια μου έγιναν πολύ δυνατά.
Πριν την έναρξη του προγράμματος, έφτανα το στεφάνι, ενώ μετά κάρφωνα αλλά δεν ήταν αυτό το σημαντικότερο όφελος...
Η ετοιμότητά μου στα ριμπάουντ και η δύναμη στα επιτόπια άλματα, μου έδινε σημαντικό πλεονέκτημα στο παιχνίδι, ενώ και η ταχύτητά μου αυξήθηκε σημαντικά.
Ο λόγος που δεν προχώρησα περισσότερο στο πρόγραμμα, ήταν γιατί βαριόμουν, αλλά και γιατί ένιωθα αρκετά κουρασμένος (από δικά μου λάθη ασφαλώς...).

Τονίζω πάντως, πως το πρόγραμμα δεν πρέπει να το κάνει κάποιος απλά για να περάσει την ώρα του...πρέπει να έχει γενικά αθλητική ζωή (δε μπορείς να κάνεις τις τιτάνιες ασκήσεις και μετά να πας να ξεδιψάσεις με ένα αναψυκτικό...) και ποτέ κατά τη διάρκεια της σεζόν.
Επίσης, αν παρατηρήσετε έστω κι έναν μικρό πόνο στα πόδια σας, σταματήστε αμέσως το πρόγραμμα!

Αν λάβετε υπόψιν αυτά στο μυαλό σας και αποφασίσετε να ασκηθείτε υπεύθυνα και με ρεαλιστικούς σκοπούς, τότε θα πάρετε αρκετά οφέλη από το Air Alert 3.
Αν από την άλλη, θέλετε να κάνετε το πρόγραμμα για να αρχίσετε να καρφώνετε σε 3 βδομάδες και δεν έχετε την κατάλληλη υπομονή ή πειθαρχία για να το ακολουθήσετε...τότε ξεχάστε το. wink.gif
katharoaimo
coach εμεις γινετε να μαθουμε???
katharoaimo
ναι coach...
tsops
QUOTE(womanplayer @ Jun 10 2006, 12:28 AM)
Επειδη μιλασ για γυναικειο και ιδιαιτερα για την α1. α καταρχην  συμφωνω  εν μερη  σε μερικα παιχνιδια μπορεις  να παιξεις με 10-12 παικτριεσ και να δωσεισ συμμετοχη αλλα  επειδη εχει παρατηρηθει το εξης γεγονοσ στισ ομαδεσ α1 του γυναικειου συνηθως αυτεσ οι ομαδεσ  εχουν 6 σουπερ παικτριες και μετα το χαοσ  και σου μιλαω εκ πειρας το εχω βιωσει και βιωνω και δυστυχωσ και εγω δεν βελτιωνομαι σαν παικτρια γιατι λειπει ο συναγωνισμος απο την προπονηση  για πεσ μου στο σπορτινγκ  τσειμπερς-βασιλειου-καλεντζου-πρασσα-νταη-τασουλη<μονιμη τραυματιασ>-μουζακη-μπαλτα  ποια αλλλη θα εβαζεσ να παιξει?ποια/για πεσ μου?
παμε Ακαδημια  μπουσερ -κοσμα-σωτηριου-κεχαγια-δασκαλοπουλου-βαλετα-ζικυριδου ποια αλλη θα εβαζεσ? πεσμου
κοιτα  το γυναικειου  δεν εχει λεφτα  αυτη ειναι η πραγματικοτητα δεν ειναι παναθηναικοσ<αντρικο> που εχει 13 παικτες σουπερ και απο οσο ξερεις η θεση του προπονητη στο γυναικειο  <και οχι μονο> δεν κανεισ νικες  γεια  ο επομενος οποτε τι να κανει και ο προπονητης ?παιζει με τισ καλεσ του παικτριες και τισ αλλεσ για την προπονηση 
Ασε το αλλο που πλεον οι περισσοτερεσ νεεσ παικτριες δεν ξερουν τα βασικα  και αυτο ειναι το τραγικο !η κατασταση στην Ελλαδα ειναι χαλια δεν υπαρχει  γυναικειο  και αυτο το λεω με πολυ μεγαλη λυπη !!!!!!
*


Μα δεν διαφωνούμε, το ίδιο λέω και εγώ. Δηλαδή, ότι έχουμε φτάσει κάποιοι προπονητές να παίζουν με 6-7 από κακές επιλογές και λάθος προπόνηση. Όταν γίνεται ι αρχικός σχεδιασμός της σέζόν, δεν ξέρουν ότι η παίκτρια - ιες από το 8-12 δεν είναι κατάλληλες του επιπέδου? Το θέμα δεν είναι "ποιά θα έβαζα" αλλά πρώτον, τι επιλογές θα έκανα στην αρχή της σεζόν και δεύτερον, τι θα έκανα για να δουλέψω τις "αδύνατες" παίκτριές μου ώστε αργότερα να καρπωθεί η ομάδα θετικά αποτελέσματα. Δυστυχώς, γνωρίζω πολύ καλά όχι μόνον την Α1 αλλά τη γενικότερη νοοτροπία "παίζω με ΄τις 6-7 έτοιμες" που τις περισσότερες τις καίμε σαν χαρτάκια της τράπουλας....μέγα λάθος του συστήματος κορίτσι μου, μέγα λάθος 68.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.