Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
dizzy_fingers
QUOTE
Η γνώση δεν είναι για να τη κρύβουμε στα πατζάκια μας, είναι για να την μοιραζόμαστε, όπως είχε επισημάνει και ο Holic προ καιρού.


Τις βιντεοκασέτες του να δω πότε θα τις μοιραστεί 45.gif....tongue.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 19 2006, 03:42 AM)
Τις βιντεοκασέτες του να δω πότε θα τις μοιραστεί 45.gif....tongue.gif
*


Καλημέρα. Εν καιρώ, εν καιρώ. Με κυνηγάει και ο Holic για αυτό το θέμα, το ξέρω, αλλά με τόση μπασκετική και μη δουλειά το τελευταίο καιρό, έχω icon_drunk.gif

Σήμερα, θα επανέλθω με tips και drills και επίσης ένα quiz για να χαλαρώσετε από το χθεσινό, όπως υποσχέθηκα biggrin.gif
tsops
bball.gif Drill of the day : 5 εναντίον 3+2 : πολύ γνωστή και αρεστή σε πολλούς άσκηση. Βάλτε 3 παίκτες σε άμυνα - τρίγωνο και 2 παίκτες στην πλαϊνή γραμμή του άουτ στο ύψος του κέντρου. Βάλτε 5 παίκτες να κάνουν επίθεση εναντίον 3 και μόλις περάσει η μπάλα (όχι οι παίκτες) το κέντρο, οι 2 τρέχουν προς το κέντρο, "χτυπούν χέρια" και τρέχουν στην άμυνα. Πολύ καλή άσκηση με πολλές παραλλαγές (3 εναντίον 2+1, η επίθεση ξεκινά με figure 8, κλπ.). Διδάσκει σωστή τακτική επίθεσης εναντίον ελλειπούς - αργής άμυνας, όπως αντίστοιχα και τακτική άμυνας σε περισσότερο άπό έναν αντιπάλους bball.gif
leonkalf
Καλημέρα.

Την παραπάνω άσκηση την κάναμε χθες στην προπόνησή μας!!!
tsops
QUOTE(leonkalf @ May 19 2006, 10:03 AM)
Καλημέρα.

Την παραπάνω άσκηση την κάναμε χθες στην προπόνησή μας!!!
*


Χαίρομαι, χαίρομαι. Είναι καλή άσκηση και εφόσον εκτελείται σωστά, έχει και τα βέλτιστα αποτελέσματα.

Τώρα που το θυμήθηκα, που είσαι εσύ? 45.gif biggrin.gif
leonkalf
Όντως, πολύ καλή άσκηση.
Η επίθεση πρέπει να ενεργήσει γρήγορα (άρα ότι κάνεις πρέπει να είναι αποτελεσματικό στον ελάχιστο χρόνο που έχεις πριν οργανωθεί η άμυνα) και η άμυνα να σταματήσει τη γρήγορη επίθεση μέχρι να γυρίσουν οι 2 και να βρουν μετά όλοι από ένα παίκτη (συννενόηση).

Έχω διαβάσει τα τεκταινόμενα, είμαι παρών, μην ανησυχείς smile.gif
Στα προηγούμενα θέματα έπρεπε να γραφούν πολλά και όλη τη βδομάδα δεν είχα πολύ χρόνο για μεγάλες αναλύσεις

O δεκάλογος μου άρεσε,
ότι διαβάζω και μαθαίνω είναι καλό και προσπαθώ αν μου ταιριάζει κάτι να το αφομιώνω και να το εκτελώ.

Τα links τα αποθήκευσα αλλά δεν έχω προλάβει να μπω να τα ψάξω.
tsops
QUOTE(leonkalf @ May 19 2006, 10:29 AM)
ότι διαβάζω και μαθαίνω είναι καλό και προσπαθώ αν μου ταιριάζει κάτι να το αφομιώνω και να το εκτελώ.

Τα links τα αποθήκευσα αλλά δεν έχω προλάβει να μπω να τα ψάξω.
*


Να γιατί ο Leon ήδη έχει βάλει υποθήκη στην επιτυχία του ως μελλοντικός coach... biggrin.gif
tsops
Όπως υποσχέθηκα, κάτι light :

bball.gif Quiz of the Day : ποιό είναι το πιο αστείο / περίεργο / κιτς κούρεμα που θυμάστε σε παίκτη ή παίκτρια του basket? bball.gif

Να αρχίσει ο χορός tongue.gif

Από μένα, θα ήθελα μετά χαράς να "δώσω" όλη την ομάδα της Ρωσίας των 1980s. Από Τκατσένκο μέχρι Τιχονένκο και από Χομίτσιους μέχρι Γιοβάϊσα, ήταν όλοι..... icon_drunk.gif Πχ. Ταρακάνοφ (τι παιδί), Μπαμπένκο (κούκλα η φράντζα) και highlight....Γκομπόρωφ (ο απόλυτος κρασοπατέρας με μαλλί - σιδερόβουρτσα). Αν εξαιρέσεις ελάχιστα τον Μαρτσουλιόνις, όλοι ήταν τότε...γκουρού του κουρέματος! smile.gif
NBAholic
Όντως, μεγάλο θέμα (παρότι light) και τι να πρωτοπώ...

Από τα old school σταίλς, θα σας παραπέμψω στην αντίστοιχη σελίδα του ΑΒΑ:

http://www.remembertheaba.com/OnlyintheABA...Finalists2.html
tsops
QUOTE(NBAholic @ May 19 2006, 02:27 PM)
Από τα old school σταίλς, θα σας παραπέμψω στην αντίστοιχη σελίδα του ΑΒΑ:
*


Δεν ξέρω γιατί, πάντα αυτά τα κουρέματα των μαύρων παικτών, μου εξέπεμπαν δύναμη, πραγματικά δε ξέρω γιατί. Όταν έβλεπες τον Artis ή τον Julius να μπαίνουν μέσα στο γήπεδο (ειδικά με το λοξό περπάτημα, το σακκάκι ριχτό και το σοβαρό ύφος) είχαν αυτό το "δήθεν" που όμως έπιανε τόπο τότε! biggrin.gif

Σέρφαρα λίγο στο site και να που έβαλα και εγώ ένα ακόμα στα Favorites μου. Thanx Holic biggrin.gif bball.gif
tsops
Παιδιά, επειδή η Δευτέρα προβλέπεται κόλαση, θα ενημερώσω με tips και drills το απόγευμα. Εν τω μεταξύ, μπορείτε να ασχοληθείτε με τα προηγούμενα quiz ή με κάποια ερωτήματα ή θέματα που θα θέλατε να ποστάρετε.

Ευχαριστώ biggrin.gif
tsops
Μια και έχω λίγο χρόνο τώρα, βάζω ένα

bball.gif Quiz of the day : Γιατί η μπάλα του μπάσκετ έχει ραβδώσεις, ενώ θα μπορούσε πχ. να είναι λεία; bball.gif

Σκεφτείτε καλά, ψάξτε τα κιτάπια σας και θα βρείτε πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την εν λόγω απάντηση.
Live strong
Χωρίς να κοιτάξω τα κιτάπια μου απαντώ με ερώτηση γιατί δεν είμαι σίγουρη… απλά βάση λογικής… λέω, μήπως για να παίρνει σωστές στροφές και φάλτσα στον αέρα; να έχει να κάνει δηλαδή με τις δυνάμεις που ασκούνται πάνω στη μπάλα…rolleyes.gif 39.gif
peka
QUOTE(tsops @ May 22 2006, 10:02 AM)
Μια και έχω λίγο χρόνο τώρα, βάζω ένα

bball.gif Quiz of the day : Γιατί η μπάλα του μπάσκετ έχει ραβδώσεις, ενώ θα μπορούσε πχ. να είναι λεία; bball.gif

Σκεφτείτε καλά, ψάξτε τα κιτάπια σας και θα βρείτε πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την εν λόγω απάντηση.
*


Καλημερα και απο μενα. Και εγω δεν εχω χρονο αυτη τη στιγμη να το ψαξω περαιτερω το θεμα, αλλα πιστευω οτι εχει να κανει με την αφη. Οι ραβδωσεις σιγουρα δεν βρισκονται τυχαια πανω στη μπαλα και πιστευω οτι εξασφαλιζουν τον καλυτερο χειρισμο και την καλυτερη επαφη με τα δαχτυλα του παικτη...
αυτα τα ολιγα προς το παρον γιατι ο χρονος πιεζει και η δουλεια μας καλει!!!
smile.gif
Live strong
Τελικά στη κονταρομαχία shot.gif μεταξύ Αθηναϊκού – Αμαρυλλίδας για το ποιος θα ανέβει στην Α2, υπερίσχυσε ο Αθηναϊκός με διαφορά 13 πόντων. Απ ότι φάνηκε και οι δύο ομάδες πάλεψαν αρκετά για να πάρουν μεγάλη διαφορά στους αγώνες της Κυριακής 77.gif
(Αθηναϊκός – Παγκράτι 71-46 και Μελάς – Αμαρυλλίς 52 – 76). Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για την ομάδα των Β. Προαστίων… Μπράβο στον Αθηναϊκό. 41.gif Και μπράβο στην Αμαρυλλίδα για την πολύ καλή προσπάθεια 41.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ May 22 2006, 12:16 PM)
Τελικά στη κονταρομαχία shot.gif  μεταξύ Αθηναϊκού – Αμαρυλλίδας για το ποιος θα ανέβει στην  Α2, υπερίσχυσε ο Αθηναϊκός με διαφορά 13 πόντων. Απ ότι φάνηκε και οι δύο ομάδες πάλεψαν αρκετά για να πάρουν μεγάλη διαφορά στους αγώνες της Κυριακής  77.gif
(Αθηναϊκός – Παγκράτι 71-46   και Μελάς – Αμαρυλλίς  52 – 76).  Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για την ομάδα των Β. Προαστίων… Μπράβο στον Αθηναϊκό.  41.gif Και μπράβο στην Αμαρυλλίδα για την πολύ καλή προσπάθεια  41.gif
*


Έκπληξη οι 25 πόντοι διαφορά που "έφαγε" η Ένωση, έκπληξη και οι 24 πόντοι (μόνο) που κατάφερε η Αμαρυλλίδα ενάντια στον Μελά. Ειδικά το δέυτερο αποτέλεσμα. Κρίμα που "ξεφούσκωσαν" στο νήμα, ένα μεγάλο μπράβο στον Αθηναϊκό που το άξιζε 41.gif

Σίγουρα, το συναρπαστικότερο ending, ίσως και περισσότερο από το "θρίλλερ" της Α1 biggrin.gif
tsops
Τέλειωσαν λοιπόν και τα τοπικά πρωταθλήματα και θέτω το καίριο ερώτημα ως

bball.gif Quiz of the day 2 : Τι προβλέπετε το καλοκαίρι από πλευράς αποσύρσεων, συγχωνεύσεων, συνεργασιών ή νέων συμμετοχών; Το έχω θέσει και παλαιότερα, το επανποστάρω τώρα που υπάρχει πιο "φρέσκια" πληροφόρηση bball.gif

Ξεκινώ πρώτος λέγοντας επιγραμματικά ότι θα είναι ενδιαφέρον να δούμε τι θα κάνει ο Θερμαϊκός του χρόνου (ιστορική ομάδα για τους Βόρειους), τι μέλλει γενέσθαι με ΑΕΦ Περιστερίου και Αμπελόκηπους στη Β' πλέον ΕΣΚΑ, την ανεύρεση συμμαχίας που ακούγεται ότι επιδιώκει ο Φιλαθλητικός για να παραμείνει τουλάχιστον στην Α' ΕΣΚΑ, αλλά και άλλα πολλά που θα συζητούμε όλο το καλοκαίρι. Αναμένω τις απόψεις σας bball.gif
froso
QUOTE(tsops @ May 22 2006, 04:24 PM)
Τέλειωσαν λοιπόν και τα τοπικά πρωταθλήματα και θέτω το καίριο ερώτημα ως

bball.gif Quiz of the day 2 : Τι προβλέπετε το καλοκαίρι από πλευράς αποσύρσεων, συγχωνεύσεων, συνεργασιών ή νέων συμμετοχών; Το έχω θέσει και παλαιότερα, το επανποστάρω τώρα που υπάρχει πιο "φρέσκια" πληροφόρηση bball.gif

Ξεκινώ πρώτος λέγοντας επιγραμματικά ότι θα είναι ενδιαφέρον να δούμε τι θα κάνει ο Θερμαϊκός του χρόνου (ιστορική ομάδα για τους Βόρειους), τι μέλλει γενέσθαι με ΑΕΦ Περιστερίου και Αμπελόκηπους στη Β' πλέον ΕΣΚΑ, την ανεύρεση συμμαχίας που ακούγεται ότι επιδιώκει ο Φιλαθλητικός για να παραμείνει τουλάχιστον στην Α' ΕΣΚΑ, αλλά και άλλα πολλά που θα συζητούμε όλο το καλοκαίρι. Αναμένω τις απόψεις σας bball.gif
*


coach μην ξεχνας και τους Αγ. Ανάργυρους που φημολογείται πως ίσως διαλυθούν..
tsops
QUOTE(froso @ May 22 2006, 04:36 PM)
coach μην ξεχνας και τους Αγ. Ανάργυρους που φημολογείται πως ίσως διαλυθούν..
*


Δεν θα ήθελα καν να σκεφτώ αυτό το ενδεχόμενο! Πριν λίγο καιρό είχα πει ότι θα χρειαστούμε αλγοριθμικά μοντέλα για να υπολογίσουμε τον αριθμό των ομάδων όπως και τις συνθέσεις των κατηγοριών, από τις εθνικές μέχρι τις τοπικές. Αν γίνει και αυτό, που σημαίνει ότι θα πάρει τραμπάλα και τις υπόλοιπες κατηγορίας της ΕΣΚΑ, τότε θα χρειαστεί να εφαρμόσουμε τεχνικές σε νευρωνικά δίκτυα icon_drunk.gif

froso, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα το καλοκαίρι. Αν και προβλέπεται καυτό, φοβάμαι ότι θα φάμε μεγάλη....κρυάδα blink.gif
dizzy_fingers
Για τη μπάλα και τις ραβδώσεις, θα συμφωνήσω και με την Peka και με τη Live_Strong.

Συγκεκριμένα, έχουν να κάνουν με την αφή και με τα φάλτσα. Πιάνεις τη μπάλα με τις ραβδώσεις παράλληλα με σένα και σουτάρεις για να έχει καλύτερα φάλτσα (προς τα εσένα...γιατί αν πάρει προς τα δεξιά, ή προς τα αριστερά, τότε η πορεία της μπάλας δε θα είναι όπως την έχεις υπολογίσει).

Βέβαια, δε νομίζω να είναι αυτός ο βασικός λόγος της ύπαρξής τους...ειδικά τις πρώτες μέρες που σουτάραν σαν να χύνουν τον κουβά με το νερό...

Πιστεύω πως στις πρώτες μπάλες που φτιάχτηκαν, οι ραβδώσεις ήταν απλά οι ραφές της μπάλας οπότε έτσι κι αλλιώς έπρεπε να υπάρχουν, αφού η διαδικασία κατασκευής τους δεν είχε εξελιχθεί ακόμη.
Αργότερα που υπήρχε η δυνατότητα να αφαιρεθούν, λογικά θα τις άφησαν για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω...πωπω φαντάζεστε μπάλα μπάσκετ χωρίς ραβδώσεις και σπυριά? 68.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 22 2006, 07:02 PM)
Για τη μπάλα και τις ραβδώσεις, θα συμφωνήσω και με την Peka και με τη Live_Strong.


Για να δούμε τι έχουν να πουν και οι υπόλοιποι και θα απαντήσω και εγώ wink.gif
thrylos7
QUOTE
Για να δούμε τι έχουν να πουν και οι υπόλοιποι και θα απαντήσω και εγώ

Αυτό σημαίνει πως δεν έχει απαντηθεί σωστά κι εσύ προφανώς ξέρεις την απάντηση;
Αν δεν είναι τεχνικοί οι λόγοι, καμιά γυναίκα θα κρύβεται από πίσω.. Έχει αποδειχθεί πολλές φορές ιστορικά ότι αυτές παίρνουν μεγάλες αποφάσεις(ενώ δεν είναι ιδιότητά τους)... Και τι πιο ιστορικό από αυτό!!!
Είσαι και σε ομάδα γυναικών εσύ, οπότε ένας παραπάνω λόγος για να το ρωτήσεις.. tongue.gif
Τελείωσε, αυτό είναι!

Δεν πιστεύω να θέλεις να σου πω και πως ακριβώς προέκυψε... ποιος ξέρει τι έχει μια γυναίκα στο μυαλό της...

Για να σοβαρευτούμε, πρέπει να έχω δει κάπου ένα κείμενο για τις μπάλες αλλά δεν το έχω μαζί μου. Απ΄την αρχή ήταν έτσι;
dizzy_fingers
Η ονομασία του topic άλλαξε, για να ταιριάζει καλύτερα με τη θεματολογία, και έγινε pinned.

peace.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 23 2006, 01:35 AM)
Η ονομασία του topic άλλαξε, για να ταιριάζει καλύτερα με τη θεματολογία, και έγινε pinned.
peace.gif
*


Καλημέρα. Καταρχάς, να ευχαριστήσω τον Dizzy για την αλλαγή και τον Χάρη ως Moderator του γυναικείου για την υποστήριξή του. Ήταν κάτι που συζητούσαμε καιρό και έπρεπε να γίνει. Ο Κοιμώμενος Γίγαντας ξυπνά πια και αποκτά νέα μορφή! biggrin.gif

Με τη νέα αυτή δομή, θα επικεντρωθούμε πολύ συγκεκριμένα πια μόνο σε μπασκετικά θέματα αγωνιστικής και προπονητικής υφής ενώ τα Tips, drills, quizes και info of the day θα παραμείνουν ως έχουν. Φυσικά, θα αφιερώνω και αρκετό χρόνο σε θέματα γυναικείου μπάσκετ smile.gif

Μέσα στο καλοκαίρι, θα μπουν προγράμματα γενικής διατροφής, μετα αγωνιστικής συντήρησης αλλά και μίνι προετοιμασίας.

Με τη βοήθεια όλων σας, φτιάξαμε μία πολύ ωραία ομάδα, με έμπειρο τεχνικό Team, δυνατή starting lineup, αξιόπιστο πάγκο αλλά και θερμούς οπαδούς! biggrin.gif

Να είστε καλά όλοι για την συμβολή σας 41.gif
tsops
QUOTE(thrylos7 @ May 23 2006, 12:13 AM)
Αυτό σημαίνει πως δεν έχει απαντηθεί σωστά κι εσύ προφανώς ξέρεις την απάντηση;
*


Θέλω να το αφήσω λίγο και σήμερα το quiz με τη μπάλα και τις ραβδώσεις όπως και τη χρήση τους, γιατί έχει πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία.

QUOTE(thrylos7 @ May 23 2006, 12:13 AM)
Αν δεν είναι τεχνικοί οι λόγοι, καμιά γυναίκα θα κρύβεται από πίσω..
*


Μα και Η μπάλα θηλυκού γένους δεν είναι? και πολύ όμορφη η άτιμη!

QUOTE(thrylos7 @ May 23 2006, 12:13 AM)
Για να σοβαρευτούμε, πρέπει να έχω δει κάπου ένα κείμενο για τις μπάλες αλλά δεν το έχω μαζί μου. Απ΄την αρχή ήταν έτσι;
*


Δεν ήταν έτσι εξαρχής. Οι μπάλες αρχικά ράβονταν και δένονταν "στο χέρι". Η Rawlings ήταν η πρώτη εταιρεία που έφτιαξε μπάλε με ραβδώσεις, μετά από προτροπή της τότε διοίκησης του Indiana University. Για να δούμε λοιπόν τις απαντήσεις των υπολοίπων smile.gif

Σημείωση για όσους δεν έχουν παίξει με μία Rawlings : βρείτε την ευκαιρία να το κάνετε wink.gif
froso
QUOTE(tsops @ May 22 2006, 04:46 PM)
Δεν θα ήθελα καν να σκεφτώ αυτό το ενδεχόμενο! Πριν λίγο καιρό είχα πει ότι θα χρειαστούμε αλγοριθμικά μοντέλα για να υπολογίσουμε τον αριθμό των ομάδων όπως και τις συνθέσεις των κατηγοριών, από τις εθνικές μέχρι τις τοπικές. Αν γίνει και αυτό, που σημαίνει ότι θα πάρει τραμπάλα και τις υπόλοιπες κατηγορίας της ΕΣΚΑ, τότε θα χρειαστεί να εφαρμόσουμε τεχνικές σε νευρωνικά δίκτυα icon_drunk.gif

froso, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα το καλοκαίρι. Αν και προβλέπεται καυτό, φοβάμαι ότι θα φάμε μεγάλη....κρυάδα blink.gif
*


coach η ¨κρυάδα¨ το καλοκαίρι είναι κάτι που υπό άλλες συνθήκες θα μας άρεσε..Το θερμόμετρο θα ανέβει μάλλον και μας βλέπω να καιγόμαστε..Πάντως όλες οι παίχτριες (των Αγίων Αναργύρων) θέλουν να φύγουν και οι μνηστήρες είναι πολλοί για κάθε μια από αυτές.. Άλλωστε είναι μια και μια όλες τους... Δύσκολα βλέπω να αποφεύγεται το ενδεχόμενο που δε θες ούτε να σκέφτεσαι..Αλλα το θέμα αναφορικά με το ποιος φταιει είναι πολύ μεγάλο και δε θα το ανοίξω τώρα..Και μιλάω γενικότερα και όχι μόνο για τη συγκεκριμένη ομάδα..
Παρεπιπτόντως, πολύ μου αρέσουν τα tips που δίνεις κατά καιρούς! Κάνεις πολύ ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις
tsops
Και για να "εγκαινιάσω" την αλλαγή, πάμε για ένα

bball.gif Drill of the day : Σταθείτε με το πλάϊ σε έναν τοίχο σε απόσταση περίπου 2 μέτρων. Κάνετε σκαστές πάσες πίσω από την πλάτη με σκοπό η μπάλα να επιστρέφει μπροστά στα χέρια σας χωρίς όμως να ξανασκάει κάτω μετά την επαφή με τον τοίχο bball.gif
tsops
QUOTE(froso @ May 23 2006, 10:34 AM)
Παρεπιπτόντως, πολύ μου αρέσουν τα tips που δίνεις κατά καιρούς! Κάνεις πολύ ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις
*


Σε ευχαριστώ froso biggrin.gif

Σε 10 ημέρες ανοίγει ο χορός των μεταγραφών, οπότε ας παραθέσουμε τα παρακάτω όπως αναφέρονται στην εγκύκλιο μεταγραφών :

Χρονικό διάστημα μετεγγραφών
1. Το χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο επιτρέπεται η κατάθεση αιτήσεων ελευθέρων μεταγραφών , μεταγραφών προσωρινής διάρκειας η μεταγραφών χωρίς τη συγκατάθεση του σωματείου των κλπ ορίζεται το χρονικό διάστημα από 01-14 Ιουνίου.

2. Ειδικά για τις περιπτώσεις μετεγγραφών αποδεσμευθέντων αθλητών (άνω των 18 ετών ) , ορίζεται το χρονικό διάστημα 21-30 Ιουνίου. Στο χρονικό διάστημα 15-20 Ιουνίου τα σωματεία θα πρέπει να υποβάλλουν τους πίνακες αθλουμένων μελών της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

3. Σε κάθε περίπτωση που ο αθλητής μετεγγράφεται και δεν έχει τελειώσει η αγωνιστική περίοδος (π.χ. Διεξαγωγή Πανελληνίων Πρωταθλημάτων), αυτό παραμένει και αγωνίζεται με το αρχικό σωματείο του, μέχρι πέρατος των υποχρεώσεών του.

4. Κατά πάσα περίπτωση η Ομοσπονδία με απόφαση του Δ.Σ. αυτής, έχει τη δυνατότητα να μεταβάλει τις παραπάνω ημερομηνίες, εφόσον τούτο υπαγορεύεται από σοβαρούς τεχνικούς λόγους, με την κατ΄ έτος εκδιδόμενη από την Ομοσπονδία σχετική εγκύκλιό της.

5. Η προθεσμία μεταγραφών – εγγραφών αλλοδαπών αθλητριών, προκειμένου για ομάδες Α1 Εθν. Κατηγορίας, λήγει 48 ώρες πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής κατηγορίας .
tsops
bball.gif Tip of the day : Ξεκούραση στο παιχνίδι : μπορείτε να ξεκουραστείτε εύκολα μέσα σε ένα παιχνίδι με απλές κινήσεις που μπορούν να σας βελτιώσουν τον δείκτη κούρασής σας. Μερικές από αυτές είναι :

1. ντριμπλάρετε και πασάρετε με το αδύναμο σας χέρι σε "εύκολες" φάσεις

2. "μπαίνετε" δυνατά για rebound, μόνο όταν έχετε διαγώνιο θέση με το καλάθι, όχι κάθετη ή οριζόντιο

3. Κατεβάστε τη μπάλα σε control ρυθμό, βγάζοντας συστήματα που σας επιτρέπουν μικρές κινήσεις

4. τρέχετε παράλληλα με τον συμπαίκτη σας. μην προσπαθήσετε να τον ξεπεράσετε

5. κάνετε εκρηκτικές κινήσεις σε 1 - 1,5 μέτρο, όχι παραπάνω

6. εισπνέετε από τη μύτη και εκπνέετε από το στόμα

7. τρέχετε στίς μύτες και όχι με όλο το πέλμα όπου προσθέτετε 1/3 παραπάνω από το βάρος σας σε πίεση

8. Πηγαίνετε σε κοντινές επιθέσεις, όπου πρέπει να επιδιώξετε το φάουλ και την "ξεκούραση" της βολής

9. Αλλάξτε αντιπάλους στην άμυνα

10. Ζητήστε αλλαγή! biggrin.gif bball.gif

Η λίστα είναι μεγάλη, αλλά νομίζω ότι ο καθένας βρίσκει και δικούς του τρόπους να αντιμετωπίζει τη κούραση σε έναν αγώνα. Να θυμάστε όμως ότι τα παραπάνω δεν πρέπει να είναι η φιλοσοφία του παιχνιδιού σας, αλλά έκτακτες κινήσεις για να ξεκουραστείτε biggrin.gif
peka
Coach περιμενω να ακονισεις το μυαλο σου και εσυ... Στα off topic για οποιον δεν καταλαβε!
smile.gif
tsops
QUOTE(peka @ May 23 2006, 02:04 PM)
Coach περιμενω να ακονισεις το μυαλο σου και εσυ... Στα off topic για οποιον δεν καταλαβε!
smile.gif
*


15 λεπτά και 42 ''...βρήκα 5 σελίδες...τα πήγα καλά? blink.gif
peka
QUOTE(tsops @ May 23 2006, 02:28 PM)
15 λεπτά και 42 ''...βρήκα 5 σελίδες...τα πήγα καλά? blink.gif
*



Καλα ειναι αλλα εχεις δρομο ακομα... 41.gif
Εγω ειμαι ηδη στο 4ο επιπεδο! Μιλαμε εχω κολλησει με αυτο το παιχνιδακι. Το βρηκα χτες τυχαια και σπαω το κεφαλι μου καθε φορα!
tsops
QUOTE(peka @ May 23 2006, 02:49 PM)
Καλα ειναι αλλα εχεις δρομο ακομα... 41.gif
*


Το έχω πει ότι αυτή η γυναίκα θα ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο όταν γίνει (γιατί θα γίνει) προπονήτρια! blink.gif

Άντε, πάμε για ένα

bball.gif Drill of the day 2 : Επαφή : πάρτε θέση άμυνας κρατώντας 2 μπάλες. Κάντε συμμετρικές και ασύμμετρες ντρίπλες μόνον με τα δάχτυλα. Όταν συνήθίσετε την άσκηση, προσθέστε παραλλαγές (πασάρετε μπάλες από χέρι σε χέρι, κάντε οχτάρια κάτω από τα πόδια, κλπ.) πάντα όμως μόνον με τα δάχτυλα bball.gif
dizzy_fingers
Συμμετρικές/ασύμμετρες ντρίπλες? 7.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 23 2006, 10:21 PM)
Συμμετρικές/ασύμμετρες ντρίπλες? 7.gif
*


Καλημέρα. Συμμετρικές είναι οι ντρίμπλες με 2 ή 3 μπάλες, οι οποίες κινούνται "μαζί" με την κίνηση των χεριών αλλά και μεταξύ τους. Ασύμμετρες ντρίμπλες θεωρούνται αυτές όπου όταν η μία μπάλα ακουμπά στο έδαφος, η άλλη είναι στον αέρα, κ.ο.κ. wink.gif

Δυστυχώς, η περιγραφή μίας άσκησης, παρότι το ελληνικό λεξικό είναι πλουσιότατο, καταντά δύσκολη μερικές φορές. Γιαυτό όμως μετονομάσαμε και το Topic σε....Ask the Coach! laugh.gif

Σήμερα είναι λίγο πηγμένη η ημέρα, θα προσπαθήσω να παρακολουθήσω τις εξελίξεις, αλλά με φειδώ! bball.gif
peka
QUOTE(tsops @ May 23 2006, 05:32 PM)
Το έχω πει ότι αυτή η γυναίκα θα ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο όταν γίνει (γιατί θα γίνει) προπονήτρια! blink.gif

*


Μπα δε νομιζω κοουτς... Δε με τραβαει ο χωρος απο αυτο το ποστο!
wink.gif
coach13
Καλησπέρα παιδιά.
Να ρωτήσω, υπάρχει πρόβλημα με τα p.m ή εγώ δεν κάνω κάτι σωστά κ δε μπορώ να στείλω??? rolleyes.gif rolleyes.gif
basket4
QUOTE(coach13 @ May 24 2006, 10:48 PM)
Καλησπέρα παιδιά.
Να ρωτήσω, υπάρχει πρόβλημα με τα p.m ή εγώ δεν κάνω κάτι σωστά κ δε μπορώ να στείλω??? rolleyes.gif  rolleyes.gif
*

oute egw mporw na steilw
dizzy_fingers
To πρόβλημα θα λυθεί το βράδυ (ελπίζω unsure.gif ).

Άλλαξε κάτι από τον host και πρέπει να "συντονιστούμε".
Απολογούμαι για την οποιαδήποτε ταλαιπωρία...
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 24 2006, 10:51 PM)
To πρόβλημα θα λυθεί το βράδυ (ελπίζω unsure.gif ).

Άλλαξε κάτι από τον host και πρέπει να "συντονιστούμε".
Απολογούμαι για την οποιαδήποτε ταλαιπωρία...
*


Αυτά συμβαίνουν...ακόμα και στο basketforum! laugh.gif

Ετοιμαστείτε αύριο για μπόλικα tips, drills και....άλλα cool.gif
dizzy_fingers
Fixed! 18.gif

Επειδή έγινε ένα γενικό update από τον server, είναι πολύ πιθανό να μη δουλεύουν κι άλλα πράγματα στο φόρουμ.
Αν τα εντοπίσετε, στείλτε μου ένα πμ ή γράψτε τα στο φόρουμ "Προτάσεις" και θα το φτιάξω.
tsops
Καλημέρα. Σήμερα θα ξεκινήσω με μία συνέντευξη που έκανε ο Κ. Σωτηρίου (στο Sportime.gr) στον Μπλάκνεϊ του Αμαρουσίου για την νίκη επί του Ολυμπιακού.

Ο Μπλάκνεϊ (ο οποίος παρεπιπτόντως δεν έπαιξε καλά) χαρακτηριστικά είπε :

bball.gif Αν διαπιστώσω ότι δεν μπαίνουν τα σουτ, δεν θα σκοτωθώ για να πετύχω σώνει και καλά πόντους, αλλά θα επιδιώξω να συνεισφέρω με διαφορετικό τρόπο. Θα προσπαθήσω λόγου χάρη να περιορίσω τα λάθη, ώστε το επιθετικό παιχνίδι μας να είναι άρτιο, θα αναζητήσω την πάσα στον ελεύθερο συμπαίκτη μου, θα παίξω μια δυνατή άμυνα για να κλέψω. Πώς θα αποκτήσουν εμπιστοσύνη στις δυνατότητές τους ο Στεφανίδης ή ο Νοέας αν δεν πάρουν την μπάλα, όταν καίει; Δεν έχει νόημα το να αναλαμβάνουν τις προσπάθειες οι ίδιοι και οι ίδιοι. Σύμφωνοι, η εμπειρία ορισμένων παιδιών παίζει καθοριστικό ρόλο στην έκβαση μιας σειράς αγώνων, ωστόσο είδατε ότι το Μαρούσι δεν είναι ομάδα του ενός, αλλά των πολλών bball.gif

Προσωπικά (και το έχω γράψει αρκετές φορές) αυτού του είδους η μπασκετική φιλοσοφία με βρίσκει απολύτως σύμφωνο σε όλο της το εύρος. Άρα λοιπόν, θεωρείστε το ως το πρώτο Tip of the day biggrin.gif

Η συνολική συνέντευξη εδώ
tsops
Επίσης στο www.sportime.gr, υπάρχει ένα χθεσινό αφιέρωμα στα 10 καλύτερα dunks όλων των εποχών (κάνει Link στο metacafe). Σας προτείνω να το δείτε άμεσα!

Οι παλαιότεροι που τα πρόλαβαν όλα, θα μείνουν με ένα ευχάριστο χαμόγελο και οι νεότεροι θα ενθουσιαστούν! Daryl, Shak, Dr. J, Dominic, KJ, Vins, Shawn, να.....συνεχίσω? biggrin.gif

Καθίστε αναπαυτικά, τσιτωθείτε και...πατήστε εδώ

Dizzy, επειδή δεν θυμάμαι και δεν το τσέκαρα πριν ποστάρω blush.gif, αν δεν υπάρχει στα downloads, προτείνω να μπει laugh.gif
tsops
Πάμε για ένα

bball.gif Drill of the Day : Μία άσκηση που τη λέω "Rewind" : παραλλαγή της κλασσικής 5, 3-2, 2-1, 1-1. Πεντάδα ξεκινά figure eight, η τελευταία πάσα και το lay up γυρνούν άμυνα (3-2), ο παίκτης που εκδηλώνει επίθεση γυρνά άμυνα (2-1), ο παίκτης επίσης που εκδηλώνει επίθεση γυρνά άμυνα (1-1). Εδώ συνήθως τελειώνει η άσκηση, αλλά εμένα μου αρέσει να την συνεχίζω, βάζοντας πάλι τον τελευταίο που βγήκε και πάλι επίθεση 2-1, μετά μπαίνουν οι 2 προτελευταίοι (3-2) και καταλήγουν ως πεντάδα πάλι σε figure eight ή επίθεση σε άλλη πεντάδα εφόσον είναι διαθέσιμη. Πολύ γρήγορη άσκηση, χρειάζεται συγκέντρωση (μέχρι να το συνηθίσουν οι παίκτες κουτουλάνε πολλά...κεφάλια), αλλά όταν αφομοιωθεί, γίνεται πολύ αποτελεσματική και εντυπωσιακή στην εκτέλεση bball.gif
leonkalf
Καλή η παραλλαγή της συνέχειας.
Η συγκέντρωση είναι απαραίτητη, αφού ένας να ξεχαστεί χαλάει όλη την άσκηση.

Το έχω κάνει μέχρι το 1-1.
tsops
QUOTE(leonkalf @ May 25 2006, 02:27 PM)
Καλή η παραλλαγή της συνέχειας.
Η συγκέντρωση είναι απαραίτητη, αφού ένας να ξεχαστεί χαλάει όλη την άσκηση.

Το έχω κάνει μέχρι το 1-1.
*


Thanx Leon. Πρότεινε στον προπονητή σου να το συνεχίσετε να δεις την εφαρμογή του.

Στο άλλο, σου απήντησα και θα προσπαθήσω wink.gif
tsops
Μάλλον η ομάδα χρειάζεται ένα

bball.gif Quiz of the day : Άμυνα Ζώνης : ποιά η άποψή σας για τη ζώνη (αναφέρομαι σε κλειστή ζώνη πίσω, όχι σύνθετες ή προσαρμοσμένες άμυνες σε όλο το γήπεδο), την εφαρμογή της, πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα και ποιό είδος "κλειστής" ζώνης σας αρέσει. Έχει επηρεαστεί η χρήση της από την αλλαγή των κανονισμών (24 από 30" επίθεση, 8 από 10" μισό)? bball.gif

Για να δω τα....προφίλ άμυνάς σας biggrin.gif
Tatubasketfan
QUOTE(tsops @ May 25 2006, 12:40 PM)
Μάλλον η ομάδα χρειάζεται ένα

bball.gif Quiz of the day : Άμυνα Ζώνης : ποιά η άποψή σας για τη ζώνη (αναφέρομαι σε κλειστή ζώνη πίσω, όχι σύνθετες ή προσαρμοσμένες άμυνες σε όλο το γήπεδο), την εφαρμογή της, πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα και ποιό είδος "κλειστής" ζώνης σας αρέσει. Έχει επηρεαστεί η χρήση της από την αλλαγή των κανονισμών (24 από 30" επίθεση, 8 από 10" μισό)? bball.gif

Για να δω τα....προφίλ άμυνάς σας biggrin.gif
*



Χμμ...πιστεύω ότι η ζώνη αν εφαρμοστεί σωστά από τους παίκτες μπορεί να αποφέρει πολύ καλά αποτελέσματα...Γενικότερα είναι το μονάδικο σύστημα που θέλει πιο πολύ παθος από κάθε τι άλλο στο μπάσκετ...Η συνέργασια και η ομαδικότητα είναι απολύτως απαραίτητη εδώ. Οι παίκτες πρέπει να μιλάνε μεταξύ τους για να συνεννοούνται ποιον παίκτη θα καλύψει ο καθένας τους τη ν κάθε χρονική στιγμή, πράγμα που σπάνια έχω δει να γίνεται, ειδικά στις γυναικείες ομάδες! Τώρα ένα απλό και γρήγορο passing game μπορεί άνετα να την ανοίξει την ζώνη και οι παίκτες να έχουν πολλές προϋποθέσεις για σουτ.
Αγαπημένη μου "κλειστή" ζώνη είναι ο σταυρός και πιστεύω ότι είναι από τα πιο αποτελεσματικά είδη ζώνης όταν η αντίπαλη ομάδα έχει παίκτες με καλό drive.Τώρα όσων αφορά τους κανονισμούς δεν νομίζω να έχει επηρεαστεί από αυτούς...αλλά γι αυτό το θέμα δεν ξέρω και πολλά γιατί εγώ έχω μάθει να παίζω μπάσκετ με 24" και 8"...

Καλά τα πήγα coach??? biggrin.gif
greece4
QUOTE(Tatubasketfan @ May 25 2006, 05:42 PM)
Χμμ...πιστεύω ότι η ζώνη αν εφαρμοστεί σωστά από τους παίκτες μπορεί να αποφέρει πολύ καλά αποτελέσματα...Γενικότερα είναι το μονάδικο σύστημα που θέλει πιο πολύ παθος από κάθε τι άλλο στο μπάσκετ...Η συνέργασια και η  ομαδικότητα είναι απολύτως απαραίτητη εδώ. Οι παίκτες πρέπει να μιλάνε μεταξύ τους για να συνεννοούνται ποιον παίκτη θα καλύψει ο καθένας τους τη ν κάθε χρονική στιγμή, πράγμα που σπάνια έχω δει να γίνεται, ειδικά στις γυναικείες ομάδες! Τώρα ένα απλό και γρήγορο passing game  μπορεί άνετα να την ανοίξει την ζώνη και οι παίκτες να έχουν πολλές προϋποθέσεις για σουτ.
Αγαπημένη μου "κλειστή" ζώνη είναι ο σταυρός και πιστεύω ότι είναι από τα πιο αποτελεσματικά είδη ζώνης όταν η αντίπαλη ομάδα έχει παίκτες με καλό drive.Τώρα όσων αφορά τους κανονισμούς δεν νομίζω να έχει επηρεαστεί από αυτούς...αλλά γι αυτό το θέμα δεν ξέρω και πολλά γιατί εγώ έχω μάθει να παίζω μπάσκετ με 24" και 8"...

Καλά τα πήγα coach??? biggrin.gif
*



8a sumfwnhsw apla 8elw na pros8esw pws nomizw pws exei ephreastei apo thn allagh se 24'' apo 30'' me thn ennoia pws isws einai pio eukola kai suxnotera efarmosimh mia k h epi8esh exei ligotero xrono na vrei ta kena k h amuna prepei na kourastei epishs ligoterh wra... eidika an piezei k kapoios to katevasma ths mpalas (oxi gia na klepsei apla gia na ka8usterhsei...) opote ligosteuei akomh perissotero o xronos epi8eshs...
etsi toulaziston nomizw... blush.gif
peka
QUOTE(tsops @ May 25 2006, 02:40 PM)
Μάλλον η ομάδα χρειάζεται ένα

bball.gif Quiz of the day : Άμυνα Ζώνης : ποιά η άποψή σας για τη ζώνη (αναφέρομαι σε κλειστή ζώνη πίσω, όχι σύνθετες ή προσαρμοσμένες άμυνες σε όλο το γήπεδο), την εφαρμογή της, πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα και ποιό είδος "κλειστής" ζώνης σας αρέσει. Έχει επηρεαστεί η χρήση της από την αλλαγή των κανονισμών (24 από 30" επίθεση, 8 από 10" μισό)? bball.gif

Για να δω τα....προφίλ άμυνάς σας biggrin.gif
*


Καλημερα και απο μενα...Εγω δεν εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση στη ζωνη. Ο,τι ειδους και να ειναι απαιτειται ομαδικη δουλεια, συνεργασια και υπομονη. Αν ξεχαστει ενας, τοτε χαλασαν ολα...
Τωρα οσον αφορα εαν εχει επηρρεαστει η χρηση της απο το λιγοτερο χρονο στην επιθεση των 24", πιστευω πως σιγουρα ναι. Πλεον ειναι λιγες οι ομαδες που παιζουν 40 λεπτα ταμπουρωμα οπως επαιζαν καποτε. Τωρα το μπασκετ εχει γινει πολυ γρηγορο και οι αμυνες ζωνης σπανε αρκετα ευκολα, εαν εχεις μια καλα στημενη ομαδα στο γηπεδο. Βεβαια θα συμφωνησω με την greece4 οτι σε καποιες περιπτωσεις η αμυνα ζωνης μπορει να σε βοηθησει, ωστε ο αντιπαλος να εκβιασει ενα γρηγορο σουτ, ή μια λαθος πασα. Πολλοι προπονητες οταν απομενει λιγος χρονος επιθεσης στην αντιπαλη ομαδα γυριζουν την αμυνα τους σε ζωνη, γιατι απλα δεν υπαρχει ο καταλληλος χρονος για να οργανωθει η επιθεση.
Ακομα μου αρεσει η ομαδα να μη στηνεται σε αμυνα ζωνης μεσα απο τη γραμμη του τριποντου, αλλα η αμυνα να δειχνει οτι ειναι m2m απο τα μισα του γηπεδου και μετα να στηνεται στη διαταξη της ζωνης. Ετσι και η επιθεση δεν εχει και πολυ χρονο να πολυκαταλαβει τι γινεται. Ειδικα αν ο κοουτς αλλαζει τις αμυνες συνεχως, οποτε δεν ξερεις τι σε περιμενει...
Αυτα...
icon_wave.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.