Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
NBAholic
QUOTE
100gr χοιρινό Pat Rilley (έχει γράψει ένα καταπληκτικό βιβλίο),


Επίσης από τους αγαπημένους μου..μπορούσε να φτάσει στα άκρα (όχι με την κακή έννοια) για να βρει κίνητρα για τους παίχτες του.
Το The Winner Within είναι όντως ενδιαφέρον κι από τα απειροελάχιστα μπασκετικά εξ Αμερικής που έχω δει εν Ελλάδι...
tsops
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ Apr 17 2006, 02:39 PM)
Tsops, και από μένα τα συγχαρητήρια μου τόσο για την άνετη νίκη όσο και για την άνοδο. Μ' αρέσει, δε, που έλεγες ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι κλπ κλπ. Δε φαίνεται κάτι τέτοιο, τουλάχιστον από το αποτέλεσμα.
Άντε και του χρόνου Α΄ ΕΣΚΑ.
*


Thanx Pap biggrin.gif Εντάξει, καλή μέρα για εμάς, όχι και τόσο για τον Λάμπρο, μας βγήκανε και κάποιες σύνθετες 1-2-1-1 ψηλά, γιαυτό και αυτό το αποτέλεσμα. Είναι και εκείνοι πολύ καλοί πάντως. Να είσαι καλά. Αν συνεχίσουμε όλοι έτσι. Θα δούμε, θα δούμε.
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 17 2006, 03:22 PM)
Επίσης από τους αγαπημένους μου..μπορούσε να φτάσει στα άκρα (όχι με την κακή έννοια) για να βρει κίνητρα για τους παίχτες του.
Το The Winner Within είναι όντως ενδιαφέρον κι από τα απειροελάχιστα μπασκετικά εξ Αμερικής που έχω δει εν Ελλάδι...
*


Όπως πάντα ενημερωμένος ο Holic 41.gif Ακριβώς αυτό το βιβλίο εννοούσα (δεν ξέρω βασικά αν έχει βγάλει και άλλο) και εδώ φαίνεται και ένα άλλο ενδιαφέρον σημείο : Ο Rilley παρομοιάζει μία ομάδα NBA με έναν οργανισμό με διοίκηση, προσωπικό, διαδικασίες, κλπ.

Το πιο βασικό πράγμα που έχω μάθει από το μπάσκετ, είναι ότι σε βοηθά να είσαι προετοιμασμένος για την μετέπειτα εξέλιξή σου ιδιαίτερα στον επαγγελματικό τομέα. Πειθαρχία, απειθαρχία, ομαδικότητα, κλίκες, σκληρότητα, χαρές, λύπες, επιτυχίες, αποτυχίες, σκληρή προσπάθεια, απογοήτευση, κατάρευση, θρίαμβος, όλα αυτά είναι συστατικά της καθημερινής μας ζωής. Μέσα από το βιβλίο του, αυτό φαίνεται.

Αλλά μην το σοβαρέψουμε πολύ το topic και μου ζαλιστείτε icon_drunk.gif

Πάμε λοιπόν για ένα

bball.gif Quiz of the day : Για να σας δω: ποιά ήταν η μεγαλύτερη διαφορά πόντων στο NBA, πόση ώρα έχει καταφέρει άνθρωπος να κρατήσει μία μπάλα κανονικών διαστάσεων μπάσκετ να στριφογυρίζει στο δάχτυλό του, ποιός κατέχει το ρεκόρ των περισσότερων παιχνιδιών σε μία σεζόν στο NBA και ποιός έχει παίξει τα περισσότερα παιχνίδια στο NBA bball.gif

Ευχάριστη μέρα, ευχάριστο quiz biggrin.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ Apr 17 2006, 03:26 PM)
Όπως πάντα ενημερωμένος ο Holic 41.gif Ακριβώς αυτό το βιβλίο εννοούσα (δεν ξέρω βασικά αν έχει βγάλει και άλλο) και εδώ φαίνεται και ένα άλλο ενδιαφέρον σημείο : Ο Rilley παρομοιάζει μία ομάδα NBA με έναν οργανισμό με διοίκηση, προσωπικό, διαδικασίες, κλπ.

Το πιο βασικό πράγμα που έχω μάθει από το μπάσκετ, είναι ότι σε βοηθά να είσαι προετοιμασμένος για την μετέπειτα εξέλιξή σου ιδιαίτερα στον επαγγελματικό τομέα. Πειθαρχία, απειθαρχία, ομαδικότητα, κλίκες, σκληρότητα, χαρές, λύπες, επιτυχίες, αποτυχίες, σκληρή προσπάθεια, απογοήτευση, κατάρευση, θρίαμβος, όλα αυτά είναι συστατικά της καθημερινής μας ζωής. Μέσα από το βιβλίο του, αυτό φαίνεται.

Αλλά μην το σοβαρέψουμε πολύ το topic και μου ζαλιστείτε icon_drunk.gif

Πάμε λοιπόν για ένα

bball.gif Quiz of the day : Για να σας δω: ποιά ήταν η μεγαλύτερη διαφορά πόντων στο NBA, πόση ώρα έχει καταφέρει άνθρωπος να κρατήσει μία μπάλα κανονικών διαστάσεων μπάσκετ να στριφογυρίζει στο δάχτυλό του, ποιός κατέχει το ρεκόρ των περισσότερων παιχνιδιών σε μία σεζόν στο NBA και ποιός έχει παίξει τα περισσότερα παιχνίδια στο NBA bball.gif

Ευχάριστη μέρα, ευχάριστο quiz biggrin.gif
*





Δεν βλέπω πουθενά ότι δεν μπορώ να καταθέσω την άποψή μου στο Quiz οπότε έχουμε και λέμε:


bball.gif Ο χρόνος που κατάφερε άνθρωπος να κρατήσει τη μπάλα να στριφογυρίζει στο δάκτυλό είναι , νομίζω , 4 ώρες και 15 λεπτά και αν δεν με απτά η μνήμη μου είναι ο Joseph Odhiambo κάπου το Φεβρουάριο του 2006
bball.gif Η μεγαλύτερη διαφορά πόντων έγινε το Δεκέμβριο του 1991 μεταξύ των ομάδων Cleveland Cavaliers και Miami Heat, 148-80 δηλαδή 64 πόντοι διαφορά.
bball.gif Ο παίκτης που έχει το ρεκόρ των περισσότερων παιχνιδιών σε μια σεζόν ειναιο Wilt Chamberlain με 79 παιχνίδια το 61/62. Και τέλος
bball.gif ο παίκτης που έχει παίξει τα περισσότερα παιχνίδια στο ΝΒΑ είναι o Robert Parish ο οποίος έχει παίξει 1611 συνολικά παιχνίδια από το 1976-1997

πάσα και wos_sport5.gif


Βέβαια πάντα με επιφύλαξη και ελπίζω να μην ακούσω καμιά γιούχα αν έχω κάνει λάθος αρκετά με κυνηγάει ο αρχηγός Ντρειφους! w00t.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 17 2006, 06:26 PM)
Το πιο βασικό πράγμα που έχω μάθει από το μπάσκετ, είναι ότι σε βοηθά να είσαι προετοιμασμένος για την μετέπειτα εξέλιξή σου ιδιαίτερα στον επαγγελματικό τομέα. Πειθαρχία, απειθαρχία, ομαδικότητα, κλίκες, σκληρότητα, χαρές, λύπες, επιτυχίες, αποτυχίες, σκληρή προσπάθεια, απογοήτευση, κατάρευση, θρίαμβος, όλα αυτά είναι συστατικά της καθημερινής μας ζωής. Μέσα από το βιβλίο του, αυτό φαίνεται.

Αλλά μην το σοβαρέψουμε πολύ το topic και μου ζαλιστείτε icon_drunk.gif

Πάμε λοιπόν για ένα

bball.gif Quiz of the day : Για να σας δω: ποιά ήταν η μεγαλύτερη διαφορά πόντων στο NBA, πόση ώρα έχει καταφέρει άνθρωπος να κρατήσει μία μπάλα κανονικών διαστάσεων μπάσκετ να στριφογυρίζει στο δάχτυλό του, ποιός κατέχει το ρεκόρ των περισσότερων παιχνιδιών σε μία σεζόν στο NBA και ποιός έχει παίξει τα περισσότερα παιχνίδια στο NBA bball.gif

Ευχάριστη μέρα, ευχάριστο quiz biggrin.gif
*


Λοιπον αυτα που εχω μαθει και εγω απο το μπασκετ με εχουν βοηθησει στην επαγγελματικη μου δραστηριοτητα. Δουλευω ηδη τρια χρονια και ο,τι εχω ζησει μεσα απο το μπασκετ εχει μεταφερθει και κατα στιγμες και στη δουλεια μου. Μαλιστα οταν περασα απο συνεντευξη και τους ειπα οτι παιζω μπασκετ το πρωτο πραγμα που μου απαντησαν ηταν οτι αυτο θα με βοηθησει να προσαρμοστω πιο ευκολα, και επειδη προκειται για ομαδικη δουλεια σιγουρα θα ηξερα πως να αντιμετωπισω τις καταστασεις! Γι' αυτο μην νομιζετε οτι οτιδηποτε κανετε παει χαμενο. Ακομα και ο αθλητισμος βοηθαει...!

Τωρα οσον αφορα το κουιζ, αμεσα ξερω να απαντησω ποιος εχει παιξει τα περισσοτερα παιχνιδια στο ΝΒΑ. Δεν ειναι αλλος απο τον περιφημο Καριμ Αμπντουλ Τζαμπαρ... Αν δεν κανω λαθος βεβαια!

Α σορρυ αυτος εχει τα περισσοτερα λεπτα συμμετοχης στο ΝΒΑ!
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(peka @ Apr 17 2006, 04:04 PM)
Τωρα οσον αφορα το κουιζ, αμεσα ξερω να απαντησω ποιος εχει παιξει τα περισσοτερα παιχνιδια στο ΝΒΑ. Δεν ειναι αλλος απο τον περιφημο Καριμ Αμπντουλ Τζαμπαρ... Αν δεν κανω λαθος βεβαια!

Α σορρυ αυτος εχει τα περισσοτερα λεπτα συμμετοχης στο ΝΒΑ!
*


Peka σωστά ο Καρίμ έχει πάνω από 57.000 λεπτα συμμετοχής
peka
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Apr 17 2006, 07:04 PM)
Δεν βλέπω πουθενά ότι δεν μπορώ να καταθέσω την άποψή μου στο Quiz οπότε έχουμε και λέμε:
bball.gif  Ο χρόνος που κατάφερε άνθρωπος να κρατήσει τη μπάλα να στριφογυρίζει στο δάκτυλό είναι , νομίζω , 4 ώρες και 15 λεπτά και αν δεν με απτά η μνήμη μου είναι ο Joseph Odhiambo  κάπου το Φεβρουάριο του 2006
bball.gif  Η μεγαλύτερη διαφορά πόντων έγινε το Δεκέμβριο του 1991 μεταξύ των ομάδων Cleveland Cavaliers και Miami Heat, 148-80 δηλαδή 64 πόντοι διαφορά.
bball.gif  Ο παίκτης που έχει το ρεκόρ των περισσότερων παιχνιδιών σε μια σεζόν ειναιο  Wilt Chamberlain με 79 παιχνίδια το 61/62. Και τέλος
bball.gif  ο παίκτης που έχει παίξει τα περισσότερα παιχνίδια στο ΝΒΑ είναι o Robert Parish ο οποίος έχει παίξει 1611 συνολικά παιχνίδια από το 1976-1997

πάσα και  wos_sport5.gif
Βέβαια πάντα με επιφύλαξη και ελπίζω να μην ακούσω καμιά γιούχα αν έχω κάνει λάθος αρκετά με κυνηγάει ο αρχηγός Ντρειφους! w00t.gif
*


Σε επιασα Κλουζο, η μεγαλυτερη διαφορα ποντων ειναι 68 στο συγκεκριμενο παιχνιδι που λες!
Το μαρτυραει και το σκορ αλλωστε!
smile.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 17 2006, 06:11 PM)
Σε επιασα Κλουζο, η μεγαλυτερη διαφορα ποντων ειναι 68 στο συγκεκριμενο παιχνιδι που λες!
Το μαρτυραει και το σκορ αλλωστε!
smile.gif
*


peka, ευχαριστώ. Μία φορά ξέχασα να του απαγορέψω να απαντήσει και απήντησε σε λιγότερο από ολοκληρώμενη επίθεση 24"! biggrin.gif

και σωστά κιόλας w00t.gif

Αχχχχ, με έβγαλε εκτός προγράμματος, οπότε πρέπει να μπω με καινούργιο

bball.gif Quiz of the day 2 : είμαι ψηλός και παίζω σαν κοντός, αδύνατος μα δυνατός, γήϊνος και αρειανός και τρέχω σαν τρελός. Ποιός είμαι? bball.gif

Μία απάντηση και Clouseau....συμμετέχεις! biggrin.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(peka @ Apr 17 2006, 04:11 PM)
Σε επιασα Κλουζο, η μεγαλυτερη διαφορα ποντων ειναι 68 στο συγκεκριμενο παιχνιδι που λες!
Το μαρτυραει και το σκορ αλλωστε!
smile.gif
*



χμ..... 39.gif τέλειωσαν οι μπαταρίες απο το calculator .Ρε που φτάσαμε να μην μπορούμε να κάνουμε μια απλή αφαίρεση με το μυαλό .

Σωστή η Peka biggrin.gif


Clouzeau σου λέει μετά.... blink.gif
tsops
Πάμε και για ένα

bball.gif Tip of the day 2 : ασκήσεις άμυνας : όταν κάνετε sliders ήτοι άμυνες είτε ζιγκ ζαγκ είτε στις γραμμές του γηπέδου, πάρτε μία μπάλα, κρατήστε τη με τα χέρια πίσω, μόνο με δάχτυλα, χωρίς να ακουμπάει η παλάμη. Πολύ καλή άσκηση για ενδυνάμωση των δακτύλων, των ώμων και των βραχίωνων bball.gif

Υπενθυμίζω και το

bball.gif Quiz of the day 2 : είμαι ψηλός και παίζω σαν κοντός, αδύνατος μα δυνατός, γήϊνος και αρειανός και τρέχω σαν τρελός. Ποιός είμαι? bball.gif
NBAholic
QUOTE
Για να σας δω: ποιά ήταν η μεγαλύτερη διαφορά πόντων στο NBA, πόση ώρα έχει καταφέρει άνθρωπος να κρατήσει μία μπάλα κανονικών διαστάσεων μπάσκετ να στριφογυρίζει στο δάχτυλό του, ποιός κατέχει το ρεκόρ των περισσότερων παιχνιδιών σε μία σεζόν στο NBA και ποιός έχει παίξει τα περισσότερα παιχνίδια στο NBA


Το ρεκόρ διαφοράς είναι όντως 68 πόντοι. Το ρεκόρ παιχνιδιών είναι του Πάρις (ο Τζαμπάρ έχει το ρεκόρ λεπτών συμμετοχής, με 57.446).

Όσο για το ρεκόρ παιχνιδιών σε μια σεζόν, ο Κλουζώ εννοούσε το ρεκόρ ολοκληρωμένων παιχνιδιών (χωρίς αντικατάσταση). Το πραγματικό ρεκόρ παιχνιδιών κατέχει ο Γουολτ Μπέλαμι (νομίζω 88).
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(NBAholic @ Apr 17 2006, 05:19 PM)
Το ρεκόρ διαφοράς είναι όντως 68 πόντοι. Το ρεκόρ παιχνιδιών είναι του Πάρις (ο Τζαμπάρ έχει το ρεκόρ λεπτών συμμετοχής, με 57.446).

Όσο για το ρεκόρ παιχνιδιών σε μια σεζόν, ο Κλουζώ εννοούσε το ρεκόρ ολοκληρωμένων παιχνιδιών (χωρίς αντικατάσταση). Το πραγματικό ρεκόρ παιχνιδιών κατέχει ο Γουολτ Μπέλαμι (νομίζω 88).
*



Άψογες οι σχέσεις του NBAholic με το NBA , όπως άλλωστε δηλώνει και το όνομά του, μάλλον με έπιασες αδιάβαστο
41.gif 41.gif 41.gif
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Apr 17 2006, 07:45 PM)
Άψογες οι σχέσεις του NBAholic με το NBA , όπως άλλωστε δηλώνει και το όνομά του, μάλλον με έπιασες αδιάβαστο
41.gif  41.gif  41.gif
*


Μακάρι όλοι οι αδιάβαστοι να ήταν τόσο γνώστες (και γευσιγνώστες). Την άποψή μου για τον Holic την έχω πει, δεν χωράει αμφιβολία. Το άλλο quiz όμως δεν το έχετε αγγίξει...
tsops
Άσχετο...κάθε φορά που κάνω refresh και βλέπω αυτή τη φωτό με το Dr. J να είναι έτοιμος να κάνει hammer dunk με την έγχρωμη μπάλα και το άφρο μαλλί, με τρελαίνει! τι εποχές 77.gif

Όποιος δεν καταλαβαίνει τι εννοώ, ας ψάξει σε κάνα παλιό video club να βρει το έργο "The fish that saved Pittsburgh"...
NBAholic
Ευχαριστώ, παιδιά. biggrin.gif Είναι όντως η αδυναμία μου...Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να κατεβάσω απ'το lphant κανένα βιντεάκι (χωρίς κανένα αποτέλεσμα μέχρι στιγμής, είναι η αλήθεια...).
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 18 2006, 12:09 AM)
Ευχαριστώ, παιδιά.  biggrin.gif  Είναι όντως η αδυναμία μου...Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να κατεβάσω απ'το lphant κανένα βιντεάκι (χωρίς κανένα αποτέλεσμα μέχρι στιγμής, είναι η αλήθεια...).
*


Καλημέρα. Εγώ θα κοιτούσα λίγο και το http://torrentsearcher.filesharingplace.com/. Εκεί βέβαια χρειάζεσαι και software, πχ. τον Azureus για downloads (είναι freeware και μάλιστα πολύ καλό), αλλά έχει τα πάντα που κυκλοφορούν για το NBA μέχρι και όλα τα παιχνίδια κάθε αγωνιστικής.

Μια και δεν έχετε απαντήσει ακόμα στο quiz που έχω βάλει, πάμε για ένα

bball.gif Tip of the day : Ευελιξία - Ταχύτητα : μακάρι όλοι μας να μπορούσαμε να τρέξουμε το γήπεδο σε 4'' με maximum 7-8 βήματα! Επειδή όμως τέτοιες επιδόσεις δεν κυκλοφορούν συχνά στην Ελλάδα, εκμεταλευτείτε τη δυναμική του ζιγκ - ζαγκ, της σταυρωτής ντρίπλας και γενικότερα της αλλαγής κατεύθυνσης. Για να το κάνετε αυτό με επιτυχία, πρέπει να γνωρίζετε πως να κάνετε γρήγορα και εκρηκτικά την αλλαγή κατεύθυνσης με τα πόδια σας λίγο πιο πίσω από το κέντρο βάρους σας, ώστε να "φύγετε" γρήγορα μπροστά χωρίς μεγάλη απώλεια ταχύτητας. Εάν ενδιαφέρεστε, μπορώ να σας πω ασκήσεις bball.gif

Αρκετοί - ές, μου έχετε ζητήσει το πρόγραμμα που δίνω το καλοκαίρι με τις ασκήσεις "καθημερινής ρουτίνας" όπως τις λέω. Θα τις "συμμαζέψω" όλες ηλεκτρονικά οπότε εάν υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον, στείλτε μου ένα pm να σας τις στείλω μόλις έχω έτοιμο το αρχείο.

Α, μη το ξεχάσω: σήμερα γιορτάζει η coach13 ! Χρόνια πολλά coach, να τα εκατοστήσεις και πάντα νίκες 41.gif wav.gif hippy.gif.jpeg
peka
Λοιπον βρηκα κατι τυχαια καθως εψαχνα κατι περιοδικα και το παραθετω για ολους τους προπονητες, γιατι αυτους αφορα κυριως.

14 συμβουλες για να παρεις ο,τι περισσοτερο μπορεις απο τους παικτες του παγκου

1. μοιρασε στους παικτες σου ρολους
2. προσπαθησε να κανεις αλλαγες στο τελος του πρωτου και του δευτερου δεκαλεπτου
3. επιβραβευσε τους παικτες που προσπαθουν παραπανω στην προπονηση με περισσοτερο χρονο παιχνιδιου
4. δειξε εμπιστοσυνη στους παικτες νωρις στο παιχνιδι, αν την χρειαζονται για αργοτερα
5. ενερμονισε τις αλλαγες σου με τις αλλαγες του αντιπαλου
6. καλλιεργησε καλες σχεσεις μεταξυ των βασικων και των αναπληρωματικων παικτων
7. δουλεψε συνειδητα με τους αναπληρωματικους στην προπονηση
8. προσπαθησε να εχεις τους παικτες σου παντα ετοιμους να παιξουν
9. χρησιμοποιησε διαφορετικους συνδυασμους και διαφορετικους παικτες στο ξεκινημα του παιχνιδιου
10. προσπαθησε οταν κανεις αλλαγες να τις κανεις με καλο τροπο αν ειναι δυνατον
11. μην βγαζεις τους παικτες σου εξω απο το παιχνιδι με τα απο μια κακη πασα ή ενα χαμενο μπασιμο
12. δωσε στους παικτες σου να καταλαβουν οτι κανενας δεν ειναι αναντικαταστατος
13. δωσε στους παικτες σου την ευκαιρια να καταλαβουν γιατι δεν παιρνουν περισσοτερο χρονο παιχνιδιου ή δεν παιζουν στη βασικη πενταδα
14. μιλα μαζι τους και εξηγησε τους τη διαδικασια των αλλαγων αν ειναι δυνατον

Αυτα ηταν ολα...!

ΥΓ. Χρονια πολλα και απο μενα coach13!
tsops
QUOTE(peka @ Apr 18 2006, 11:40 AM)
Λοιπον βρηκα κατι τυχαια καθως εψαχνα κατι περιοδικα και το παραθετω για ολους τους προπονητες, γιατι αυτους αφορα κυριως.

*


Peka, έτοιμη για προπονήτρια μου φαίνεται είσαι! Θέλω βοηθό, έρχεσαι? biggrin.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 18 2006, 12:51 PM)
Peka, έτοιμη για προπονήτρια μου φαίνεται είσαι! Θέλω βοηθό, έρχεσαι? biggrin.gif
*


Μπα δεν μου αρεσει η προπονητικη. Απο αλλο ποστο να βοηθησω ισως το συζηταμε!
wink.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 18 2006, 12:03 PM)
Μπα δεν μου αρεσει η προπονητικη. Απο αλλο ποστο να βοηθησω ισως το συζηταμε!
wink.gif
*


Όντως, όλο φωνάζουμε, γκρινιάζουμε, δεν ικανοποιούμαστε με τίποτα και σας κάνουμε και τα πάνδεινα στη προπόνηση...torture.gif το άλλο πόστο να το συζητήσουμε, γιατί να μη το συζητήσουμε; όποτε θες, στη διάθεσή σου biggrin.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 18 2006, 01:12 PM)
Όντως, όλο φωνάζουμε, γκρινιάζουμε, δεν ικανοποιούμαστε με τίποτα και σας κάνουμε και τα πάνδεινα στη προπόνηση...torture.gif το άλλο πόστο να το συζητήσουμε, γιατί να μη το συζητήσουμε; όποτε θες, στη διάθεσή σου biggrin.gif
*



Και μετα ποιος με γλιτωνει απο τον Κλουζο???
Βλεπω να με στηνει στον τοιχο και να με shot.gif shot.gif shot.gif ...!!!
icon_wave.gif
tsops
bball.gif Tip of the day 2 : rebounding : ο σωστός rebounder πρέπει να θεωρεί κάθε σουτ χαμένο και κάθε χαμένο σουτ, μία εύκολη πάσα για εκείνον. Όταν παίρνετε θέση για rebound, έχετε τα χέρια σας στο ύψος των ώμων και όχι χαμηλότερα. Ο καλός rebounder είναι αυτός που διψάει για rebound και θέλει να πάρει τη μπάλα. Μην ξεχνάτε : block OUT, όχι σκέτο block. Καθαρίστε τη μπογιά και μετά πηγαίνετε στο rebound κάθετα, δυνατά και με τους αγκώνες σε οριζόντια θέση. Μετά το rebound, μην εκβιάσετε τη πάσα, γυρίστε το σώμα σας προς την επίθεση πρώτα και ψάξτε για το play maker ή τη baseball πάσα bball.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 18 2006, 12:24 PM)
Και μετα ποιος με γλιτωνει απο τον Κλουζο???
Βλεπω να με στηνει στον τοιχο και να με  shot.gif  shot.gif  shot.gif ...!!!
icon_wave.gif
*


Ο Clousaeu είναι αναντικατάστατος. Έχει σημαντικό ρόλο στην ομάδα και δεν τον αλλάζουμε με τίποτα icon_drunk.gif είναι λίγο ζημιάρης (τις προάλλες ράγισε ένα ταμπλό με τη δύναμη που κάρφωσε), αλλά αν δεν ήταν, δεν θα λεγόταν Clouseau 69.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(peka @ Apr 18 2006, 10:24 AM)
Και μετα ποιος με γλιτωνει απο τον Κλουζο???
Βλεπω να με στηνει στον τοιχο και να με  shot.gif  shot.gif  shot.gif ...!!!
icon_wave.gif
*

Οχι ρε συ Peka μη μου βγάζεις τέτοιο όνομα χωρίς να ισχύει κιόλας.Είμαι ήρεμος άνθρωπος angry_red.gif , αγαπάω τους συνεργάτες μου ugly1.gif και ποτέ μα ποτέ δεν πείραξα κανένα kill.gif

Πάντως για να ξέρεις κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη biggrin.gif !!!!!
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ Apr 18 2006, 10:49 AM)
Ο Clousaeu είναι αναντικατάστατος. Έχει σημαντικό ρόλο στην ομάδα και δεν τον αλλάζουμε με τίποτα icon_drunk.gif είναι λίγο ζημιάρης (τις προάλλες ράγισε ένα ταμπλό με τη δύναμη που κάρφωσε), αλλά αν δεν ήταν, δεν θα λεγόταν Clouseau 69.gif
*



Coach άσε τα γλυψίματα σου είπα ότι Κυριακή του Πάσχα την κάνω με ελαφρά fast.gif για να ψήσω αρνάκι και ΔΕΝ έρχομαι για προπόνηση.

χεχεχε

Και για να μη το ξεχάσω Coach13 Χρόνια Πολλά . icon_headbang.gif
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Apr 18 2006, 02:43 PM)
Coach άσε τα γλυψίματα σου είπα ότι Κυριακή του Πάσχα την κάνω με ελαφρά  fast.gif  για να  ψήσω αρνάκι και ΔΕΝ  έρχομαι για προπόνηση.

χεχεχε

*


Το αρνί το ψήνουμε το μεσημέρι...το βράδυ όμως έχει wos_sport5.gif 19.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 18 2006, 02:10 PM)
Το αρνί το ψήνουμε το μεσημέρι...το βράδυ όμως έχει wos_sport5.gif  19.gif
*




Εξαρτάται… αν φας μόνο αρνάκι κάτι πάει κι έρχεται, αν φας και μια σούβλα κοκορέτσι w00t.gif σαν κι αυτό που φτιάχνω εγώ…. rolleyes.gif Τότε θα σου πω εγώ τι μπασκετάκι θα παίξεις…. wos_sport3.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(Live strong @ Apr 18 2006, 02:16 PM)
Εξαρτάται… αν φας μόνο αρνάκι κάτι πάει κι έρχεται, αν φας και μια σούβλα κοκορέτσι  w00t.gif σαν κι αυτό που φτιάχνω εγώ…. rolleyes.gif Τότε θα σου πω εγώ τι μπασκετάκι θα παίξεις….  wos_sport3.gif
*



Ωπς παιδιά όλοι στο τραπέζι της LIve για κοντοσούβλι βάζω μπύρες , κρασί ή οτιδήποτε άλλο θέλετε icon_drunk.gif icon_drunk.gif και βεβαίως τις σόδες για το τέλος.

Ααα. tsops εσύ δεν μπορείς το βράδυ έχεις wos_sport3.gif χεχεχεχε

Τα λέω αυτά και σε αγαπάω κιόλας .Φαντάσου τι θα έλεγα σε αντίθετη περίπτωση χαχαχ
Live strong
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Apr 18 2006, 02:36 PM)
Ωπς παιδιά όλοι στο τραπέζι της LIve για κοντοσούβλι βάζω μπύρες , κρασί ή οτιδήποτε άλλο θέλετε  icon_drunk.gif  icon_drunk.gif  και βεβαίως τις σόδες για το τέλος.

Ααα. tsops εσύ δεν μπορείς το βράδυ έχεις  wos_sport3.gif  χεχεχεχε

Τα λέω αυτά και σε αγαπάω κιόλας .Φαντάσου τι θα έλεγα σε αντίθετη περίπτωση χαχαχ
*



Κοκορετσάκι είπαμε… huh.gif αλλά είσαι τυχερός!!!! rolleyes.gif Φέτος θα κάνω και κοντοσούβλι w00t.gif banana.gif help.gif
coach13
Καλησπέρα παιδιά!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας!Να΄στε καλά!
Συγνώμη που απέχω απο τις συζητήσεις σας αλλα όπως σωστά είπε ο coach Tsops τα μπαράζ πλησιάζουν κ το τρέξιμο αυξάνεται!

Μετά τους αγώνες θα επανέλθω!
Coach συγχαρητηρια για την άνοδο σας!Την αξίζατε!
Ευχαριστώ κ πάλι για τις ευχές σας!
Καλη συνέχεια σε όλους! 69.gif 69.gif
tsops
Μέχρι να έρθουν τα κοκορετσάκια και τα λοιπά, να σας πω αρχικά ότι η απάντηση στο προηγούμενο quiz είναι Ryan Stak (καλά ρε Leon, ούτε εσύ δεν το βρήκες?) και επιπρόσθετα θέλω λίγο την άποψή σας στα κάτωθι και ας το θεωρήσουμε

bball.gif Quiz of the day : top of the tops : θέλω να μου πείτε τι σας αρέσει, τι αγαπάτε, τι θεωρείτε κορυφαίο από τα κάτωθι :
1. επιθετικό σύστημα
2. αμυντικό σύστημα
3. ατομική κίνηση
4. καλύτερη εμφάνιση (φανέλλα) που έχετε δει
5. καλύτερο κάρφωμα ή παίκτης για καρφώματα
6. καλύτερος all time παίκτης
7. καλύτερη all time πεντάδα
8. καλύτερος all time 6ος παίκτης
9. καλύτερος αγώνας
10. Ότι άλλο θεωρείτε ότι είναι αγαπημένο σας
Μπορεί να είναι οτιδήποτε, οποιοσδήποτε, όπουδήποτε στον κόσμο. Δεν χρειάζεται να τα συμπληρώσετε όλα. Μόνον όσα σας ενδιαφέρουν bball.gif

Θα το αφήσω όλη την Τετάρτη και ίσως και την Πέμπτη εάν κάποιοι / κάποιες δεν προλάβετε και θα επεμβαίνω εμβόλιμα με tips. Φυσικά, στο τέλος θα σας πω και την δική μου απάντηση.

Αναμένω τις απαντήσεις σας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον smile.gif 41.gif

Α, μη ξεχάσω : Clouseau, be my guest! Θεώρησέ το ως το Mein Kampf σου και όρμα biggrin.gif
NBAholic
QUOTE
3. ατομική κίνηση
4. καλύτερη εμφάνιση (φανέλλα) που έχετε δει
5. καλύτερο κάρφωμα ή παίκτης για καρφώματα
6. καλύτερος all time παίκτης
7. καλύτερη all time πεντάδα
8. καλύτερος all time 6ος παίκτης
9. καλύτερος αγώνας
10. Ότι άλλο θεωρείτε ότι είναι αγαπημένο σας


Θα μπορούσα να αναφερθώ σε αυτά (με προπονητική και συστηματολογία δεν ασχολούμαι), αλλά δε γνωρίζω για ποιο επίπεδο θέλεις να αναφερθούμε. smile.gif
nikoleta21
συμφωνω
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 19 2006, 01:23 PM)
Θα μπορούσα να αναφερθώ σε αυτά (με προπονητική και συστηματολογία δεν ασχολούμαι), αλλά δε γνωρίζω για ποιο επίπεδο θέλεις να αναφερθούμε.  smile.gif
*


Καλημέρα. Όπως είπα, θέλω τις απόψεις σας στα παραπάνω, προπονητικά ή μη, για οποιοδήποτε επίπεδο και ας μην είναι συγκρίσιμο. Εσύ επί παραδείγματι, γνωρίζοντας την εξειδίκευση σου στο NBA, μπορείς να αναφερθείς εκεί. Κάποιος άλλος που συμμετέχει στο topic, εξειδικεύεται στο ευρωπαϊκό μπάσκετ, οπότε θα δούμε και κάτι διαφορετικό.

Προσπαθώ να δημιουργώ quiz - συζητήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε όλοι να κερδίζουμε - μαθαίνουμε κάτι. Εγώ επί παραδείγματι και δεδομένου ότι εσείς σίγουρα θα καλύψετε το US και EU τοπίο, σκέφτομαι να αναφερθώ μόνον στο ελληνικό (αντρικό και γυναικείο επίπεδο). Θα δούμε biggrin.gif

Holic, niκoleta21, εύχομαι να απήντησα στο ερώτημα σας και να έχουμε την ευχάριστη συμμετοχή σας bball.gif
NBAholic
Θα απαντήσω προς το απόγευμα που θα έχω χρόνο, γιατί θα είμαι λίγο εκτεταμένος.
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 19 2006, 02:03 PM)
Θα απαντήσω προς το απόγευμα που θα έχω χρόνο, γιατί θα είμαι λίγο εκτεταμένος.
*


Νάσαι καλά. Θα περιμένω με ενδιαφέρον wink.gif
nikoleta21
καλως τον tsops! 41.gif bball.gif 41.gif
tsops
QUOTE(nikoleta21 @ Apr 19 2006, 02:28 PM)
καλως τον  tsops! 41.gif  bball.gif  41.gif
*


Γειά σου. Βλέπω έχεις μπει δυναμικά στο Basketforum. Μπράβο, τα παιδιά χρειάζονται τέτοια συμμετοχή.

Ευχαριστώ που με καλωσορίζεις στο topic μου? blink.gif biggrin.gif
nikoleta21
QUOTE(tsops @ Apr 19 2006, 04:34 PM)
Γειά σου. Βλέπω έχεις μπει δυναμικά στο Basketforum. Μπράβο, τα παιδιά χρειάζονται τέτοια συμμετοχή.

Ευχαριστώ που με καλωσορίζεις στο topic μου? blink.gif biggrin.gif
*

ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΠΗΚΕΣ ΔΥΝΑΜΙΚΑ,ΜΠΡΑΒΟ!!!ΚΑΙ ΠΑΛΥ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΕΣ!!! ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ TSOPS!!! 41.gif 41.gif 41.gif icon_wave.gif
tsops
Για όσους μπήκαν τώρα ή έχουν χάσει τα παραπάνω, υπενθυμίζω το

bball.gif Quiz of the day : top of the tops : θέλω να μου πείτε τι σας αρέσει, τι αγαπάτε, τι θεωρείτε κορυφαίο από τα κάτωθι :
1. επιθετικό σύστημα
2. αμυντικό σύστημα
3. ατομική κίνηση
4. καλύτερη εμφάνιση (φανέλλα) που έχετε δει
5. καλύτερο κάρφωμα ή παίκτης για καρφώματα
6. καλύτερος all time παίκτης
7. καλύτερη all time πεντάδα
8. καλύτερος all time 6ος παίκτης
9. καλύτερος αγώνας
10. Ότι άλλο θεωρείτε ότι είναι αγαπημένο σας
Μπορεί να είναι οτιδήποτε, οποιοσδήποτε, όπουδήποτε στον κόσμο. Δεν χρειάζεται να τα συμπληρώσετε όλα. Μόνον όσα σας ενδιαφέρουν biggrin.gif bball.gif
nikoleta21
QUOTE(tsops @ Apr 19 2006, 04:53 PM)
Για όσους μπήκαν τώρα ή έχουν χάσει τα παραπάνω, υπενθυμίζω το

bball.gif Quiz of the day : top of the tops : θέλω να μου πείτε τι σας αρέσει, τι αγαπάτε, τι θεωρείτε κορυφαίο από τα κάτωθι :
1. επιθετικό σύστημα
2. αμυντικό σύστημα
3. ατομική κίνηση
4. καλύτερη εμφάνιση (φανέλλα) που έχετε δει
5. καλύτερο κάρφωμα ή παίκτης για καρφώματα
6. καλύτερος all time παίκτης
7. καλύτερη all time πεντάδα
8. καλύτερος all time 6ος παίκτης
9. καλύτερος αγώνας
10. Ότι άλλο θεωρείτε ότι είναι αγαπημένο σας
Μπορεί να είναι οτιδήποτε, οποιοσδήποτε, όπουδήποτε στον κόσμο. Δεν χρειάζεται να τα συμπληρώσετε όλα. Μόνον όσα σας ενδιαφέρουν biggrin.gif  bball.gif
*

ΕΠΙΔΗ ΣΕ ΕΧΩ ΣΥΜΠΑΘΗΣΕΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ 4 ΚΑΙ ΤΟ 5 ΑΠΟ ΠΟΛΟΥΣ ΜΠΑΣΚΕΤΜΠΟΛΙΣΤΕΣ.ΕΠΙΣΙΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΑΩ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΤΟΝ ΙΩΝΝΙΚΟ Ν ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑΣ!ΚΑΙ ΕΠΙΔΗ ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΗΣΑ ΠΩΣ ΣΕ ΛΕΝΕ ,ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΕΣΕΝΑ smile.gif
harris
1. Τριγωνική επίθεση.... λίγο ξεπερασμένη πάντως...
2. Αμυνα σε όλο το γήπεδο... για να την χρησιμοποιήσεις χρειάζεται να έχει και βάθος στον πάγκο... όπως τα Ανω Λιόσια στον τελικό νεανιδων της ΕΣΚΑ που κέρδισαν τον Σπόρτιγκ.
3. -
4. Η φανέλα του Σπόρτιγκ πριν 3 χρόνια που πήρε το πρωτάθλημα... Αυτή δηλαδή που φόρεσαν οι νεανιδες φετος...
5. το καρφωμα του Κάρτερ πάνω από τον Βάις στους Ολυμπιακούς του Σίδνεϊ... Καλύτερος παίκτης για καρφωματα στην Ευρώπη είναι ο Μπαστόν...
6. Αλεν Αϊβερσον
7. να βάλω γυναικεία; Μια θρυλική του Σπόρτιγκ
* Δελή * Παπαηλία * Τασουλή * Βασιλείου * Σαμορούκοβα (στον πάγκο Καβαδία, Πρασσά, Χαλιβελάκη)
8. Κέβιν Μακ Χέιλ - Ντάνι Μάνινγκ
9. Ολυμπιακός-Σικάγο (αξέχαστος)....
tsops
QUOTE(harris @ Apr 19 2006, 03:38 PM)
1. Τριγωνική επίθεση.... λίγο ξεπερασμένη πάντως...
2. Αμυνα σε όλο το γήπεδο... για να την χρησιμοποιήσεις χρειάζεται να έχει και βάθος στον πάγκο... όπως τα Ανω Λιόσια στον τελικό νεανιδων της ΕΣΚΑ που κέρδισαν τον Σπόρτιγκ.
3. -
4. Η φανέλα του Σπόρτιγκ πριν 3 χρόνια που πήρε το πρωτάθλημα... Αυτή δηλαδή που φόρεσαν οι νεανιδες φετος...
5. το καρφωμα του Κάρτερ πάνω από τον Βάις στους Ολυμπιακούς του Σίδνεϊ... Καλύτερος παίκτης για καρφωματα στην Ευρώπη είναι ο Μπαστόν...
6. Αλεν Αϊβερσον
7. να βάλω γυναικεία; Μια θρυλική του Σπόρτιγκ
* Δελή * Παπαηλία * Τασουλή * Βασιλείου * Σαμορούκοβα (στον πάγκο Καβαδία, Πρασσά, Χαλιβελάκη)
8. Κέβιν Μακ Χέιλ - Ντάνι Μάνινγκ
9. Ολυμπιακός-Σικάγο (αξέχαστος)....
*


Νάσαι καλά harris! φαντάσου να είχες αυτό το ρόστερ του Σπόρτιγκ σήμερα ε? 41.gif
tsops
QUOTE(nikoleta21 @ Apr 19 2006, 03:03 PM)
ΕΠΙΣΙΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΑΩ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΤΟΝ ΙΩΝΝΙΚΟ Ν ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑΣ!
*


Πιστεύεις ότι θα ανέβει στο γυναικείο ο Ιωνικός φέτος Νικολέττα ?
nikoleta21
QUOTE(tsops @ Apr 19 2006, 06:06 PM)
Πιστεύεις ότι θα ανέβει στο γυναικείο ο Ιωνικός φέτος Νικολέττα ?
*

ΒΕΒΑΙΩΣ!
nikoleta21
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ TSOPS
tsops
QUOTE(nikoleta21 @ Apr 19 2006, 04:15 PM)
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ TSOPS
*


Είπαμε "ουσιαστικά posts για να είμαστε ουσιαστικοί σε όλους", ε; biggrin.gif

Η Μάντζαρη σκοράρει σαν πολυβόλο φέτος, ε? νομίζω την προηγούμενη εβδομάδα έβαλε 33 πόντους?
peka
QUOTE(tsops @ Apr 19 2006, 02:28 AM)
bball.gif Quiz of the day : top of the tops : θέλω να μου πείτε τι σας αρέσει, τι αγαπάτε, τι θεωρείτε κορυφαίο από τα κάτωθι :
1. επιθετικό σύστημα
2. αμυντικό σύστημα
3. ατομική κίνηση
4. καλύτερη εμφάνιση (φανέλλα) που έχετε δει
5. καλύτερο κάρφωμα ή παίκτης για καρφώματα
6. καλύτερος all time παίκτης
7. καλύτερη all time πεντάδα
8. καλύτερος all time 6ος παίκτης
9. καλύτερος αγώνας
10. Ότι άλλο θεωρείτε ότι είναι αγαπημένο σας
Μπορεί να είναι οτιδήποτε, οποιοσδήποτε, όπουδήποτε στον κόσμο. Δεν χρειάζεται να τα συμπληρώσετε όλα. Μόνον όσα σας ενδιαφέρουν bball.gif

Θα το αφήσω όλη την Τετάρτη και ίσως και την Πέμπτη εάν κάποιοι / κάποιες δεν προλάβετε και θα επεμβαίνω εμβόλιμα με tips. Φυσικά, στο τέλος θα σας πω και την δική μου απάντηση.

Αναμένω τις απαντήσεις σας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον smile.gif  41.gif

Α, μη ξεχάσω : Clouseau, be my guest! Θεώρησέ το ως το Mein Kampf σου και όρμα biggrin.gif
*


1. κλασικα pick & roll...
2. αμυνα ζωνης (οταν αυτη χρειαζεται) 1-3-1. Ειμαι υπερ του man 2 man ομως...
3. σταυρωτη ντριπλα (βλεπε bodiroga!)
4. προτιμω αυτη του ΠΑΟ (αντρικο) λευκη με πρασινες ριγες
5.
6. michael jordan
7. magic johnson, michael jordan, νικος γκαλης ή drajen petrovic, dejan bodiroga, larry bird. Ενα μιξ απο ολες τις εποχες!
8.
9. ελλαδα-γαλλια ημιτελικος euro 2005
10. η φανελα μου με αριθμο 15

Λοιπον τα κενα ισως τα συμπληρωσω αργοτερα, γιατι τωρα δε μου ερχεται κατι στο μυαλο...
icon_wave.gif
leonkalf
QUOTE(tsops @ Apr 18 2006, 11:28 PM)
να σας πω αρχικά ότι η απάντηση στο προηγούμενο quiz είναι Ryan Stak (καλά ρε Leon, ούτε εσύ δεν το βρήκες?)

Δε μου πήγε το μυαλό εκεί,αν και δεν το σκέφτηκα αρκετά.Δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ λόγω αυξημένου φόρτου εργασίας.
Ήταν λίγο περίεργο quiz.Μπορεί ο Stak να έχει ένα καλό μακρινό σουτ,αλλά δεν παίζει σαν κοντός όπως έλεγε η εκφώνηση.Τέλος πάντων..
Για το σημερινό quiz ίσως επανέλθω αργότερα ή αύριο
NBAholic
OK. Αν και τα ερωτήματα από μόνα τους είναι τόπικς ολόκληρα το καθένα, θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω τις επιλογές μου. Θα αναφερθώ σε Ελλάδα/Ευρώπη/ΝΒΑ.

QUOTE
ατομική κίνηση


Ελλάδα: Το spin move του Γκάλη ανάμεσα σε αμυντικούς είναι η δυσκολότερη κίνηση από όσες υπήρξαν επαναλαμβανόμενες (άντε, το πολύ να εξαιρέσουμε τα σουτ του Γ.Μπαρλά, τα οποία, μιας και τα επιχειρούσε από τα 9 μέτρα και πάνω, είχαν μάλλον υψηλότερο συντελεστή δυσκολίας laugh.gif ). Το σπάσιμο μέσης, πάλι του Γκάλη, όταν αναφερόμαστε σε αιφνιδιασμό (κυρίως).

Ευρώπη: Να πω την αλήθεια, πάλι τα προηγούμενα θα ξεχώριζα. Εδώ ήταν η διαφορά του Γκάλη απ'τα υπόλοιπα δυάρια (ακόμη και υψηλού επιπέδου). Ήταν αυτός (μεταξύ των Ευρωπαίων) που μετέτρεψε τον SG σε κάτι περισσότερο από σουτέρ και που δε φοβόταν να συγκρουστεί στα ίσα με τα "θηρία" κοντά στο καλάθι για να σκοράρει ή να κερδίσει το φάουλ.

ΝΒΑ: Μιλώντας πάντα για σκοράρισμα, μου άρεσαν οι αστραπιαίες κινήσεις του νεαρού Τζόρνταν, ο οποίος έμοιαζε να δημιουργεί στο 1-με-1 αιφνιδιασμό, σε συνθήκες κοντόλ μπάσκετ, όπως και το dream shake του Ολάζουον! Ωστόσο, η πιο κατάλληλη προς μάθηση (και εκπληκτικά ξεχασμένη) είναι μάλλον το Sky Hook του Τζαμπάρ. Μιλάμε για μια κίνηση που κόβεται μια φορά στις 1000, και δεδομένου του γεγονότος ότι ήταν τόσο πετυχημένη, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε χρησιμοποιείται περισσότερο. Ο Καρίμ πιστεύει ότι «δεν είναι τόσο σέξι!». Εγώ θα αντιτείνω: Γιατί θεωρείται το fade away σέξι κι όχι τo sky hook;

QUOTE
καλύτερη εμφάνιση (φανέλλα) που έχετε δει


Ελλάδα: Η παλιά του Ολυμπιακού (90’ς) και του Άρη. Μυ αρέσει η αντιπαραβολή κόκκινου-κίτρινου.

Ευρώπη: Οι φανέλες Μπαρτσελόνα-Λιμόζ, μαζί με το «οικόσημο» της Ρεάλ.

ΝΒΑ: Οι φανέλες των Νάγγετς (η πολύχρωμη), των Λέικερς και των Πίστονς (των 80’ς).


QUOTE
5. καλύτερο κάρφωμα ή παίκτης για καρφώματα


Ελλάδα: Ίσως όχι το καλύτερο, αλλά θυμάμαι έντονα ένα κάρφωμα του Πελεκάνου στο Ηράκλειο, σε ένα κλειστό ματς, με πίεση. Αλλά ο μικρός, πήρε τα βήματα και απογειώθηκε. Από Έλληνες dunkers δεν ξεχωρίζω και κανέναν…

Ευρώπη: 2 λέξεις: Slam Nation.

ΝΒΑ: Βινς Κάρτερ σαν dunker (Carter over Weiss rulez), ακολουθούμενος από Έρβινγκ, Τζόρνταν, Γουίλκινς και Τόμπσον. Σαν κάρφωμα, ξεχωρίζω το υποτιμημένο του Τσέιμπερς πάνω απ’το Μαρκ Τζάκσον. Σαφώς το κορυφαίο «λευκό» κάρφωμα στην ιστορία! Επίσης, το κλασικό του Ντόκτορ μπροστά στον Κούπερ.
Καλύτερος dunker στην Αμερική αυτή τη στιγμή, πάντως, είναι ο Τζέιμς Γουάιτ.

Εύφημος μνεία σε παίχτες του streetball που ποτέ δε θα μάθουμε αν όντως ήταν τόσο καλοί όσο λέγεται: Μάνινγκολτ, Νόουινγκς, Χουκ Μίτσελ, κτλ.

QUOTE
9. καλύτερος αγώνας


Ελλάδα: Πέραν της Εθνικής…Εκείνος ο τελικός Άρη-ΠΑΟΚ. Ο Άρης πίσω με 4 με λίγα δεύτερα για τη λήξη, σκοράρει αμέσως για 2, μετά κλέβει την επαναφορά και κερδίζει με τρίποντο στο τέλος…

Ευρώπη: Πέραν των ελληνικών συλλόγων…ΕΣΣΔ-Γιουγκοσλαβία, με τα 3 τρίποντα των Σοβιετικών στο τελευταίο λεπτό.

ΝΒΑ: Ο 5ος Τελικός Σέλτικς-Σανς το 1976. Ψηφισμένο και επισήμως σαν “The greatest game ever”. Επίσης (παρότι δεν τον είδα), ο 7ος Τελικός του ’57 (Σέλτικς-Χωκς) έσπασε καρδιές.

QUOTE
8. καλύτερος all time 6ος παίκτης


Ελλάδα: Ο 6ος παίχτης ομάδων σαν τον Άρη των 80’ς και τον Παναθηναϊκό του 2000, όποιος κι αν τύχαινε να είναι.

Ευρώπη: Υπάρχουν και καλύτεροι διαχρονικά, αλλά θα ψηφίσω Παπαλουκά. Προς το παρόν, δε μου έρχεται κάποιος συγκεκριμένος στο νου.

ΝΒΑ: Τζον Χάβλιτσεκ των 60’ς και Κέβιν Μακχέιλ του πρώτου μισού των 80’ς. Βασικότατοι, με στολή αναπληρωματικού. Η παράδοση των Σέλτικς θα συνεχιζόταν αν δεν μας άφηνε ο Λεν Μπάιας…

Παρεπιπτόντως, θα ήθελα πολύ να δω πώς θα απέδιδε μια ομάδα που ξεκινά για βασικούς τη δεύτερη πεντάδα. Δίνεις εντολή να «ξεσκιστούν», κι όταν οι αντίπαλοι αρχίσουν τις αλλαγές, εσύ περνάς το κυρίως όχημα μάχης εντός.

QUOTE
7. καλύτερη all time πεντάδα


Ελλάδα: Γιαννάκης-Γκάλης-Χριστοδούλου-Στεργάκος-Φασούλας. Είναι φανερή η έλλειψή μας σε πολλούς καλούς ψηλούς. Όσον αφορά το ατομικό ταλέντο, θεωρώ τους Φώτση/Ντικούδη-Παπαδόπουλο πιο ταλαντούχους από τους Στεργάκο-Φασούλα, αλλά λόγω της ιστορικής σημασίας των τελευταίων, διαμόρφωσα έτσι την πεντάδα.

Ευρώπη: Πέτροβιτς-Γκάλης-Κούκοτς-Νοβίτσκι-Σαμπόνις, με Β΄ Πεντάδα τους Μαρτσουλιόνις-Μπέλοφ-Σρεμπφ-Τσόσιτς-Ντίβατς (ψηλό σχήμα, αλλά όλοι τους καλοί πασέρ).

ΝΒΑ: Μάτζικ-Τζόρνταν-Μπερντ-Ράσελ-Τσάμπερλεν, με Β΄Πεντάδα τους Ρόμπερτσον-Γουεστ-Έρβινγκ (του ΑΒΑ)-Μαλόουν (ή Ντάνκαν)-Τζαμπάρ.

QUOTE
6. καλύτερος all time παίκτης

Ελλάδα: Δε θα πρωτοτυπήσω και θα επιλέξω τον Γκάλη, γιατί έχει και τους Τίτλους και τα ρεκόρ. Ο Χριστοδούλου μπορούσε να κάνει περισσότερες δουλειές, αλλά καμιά στο βαθμό που έκανε ο Νικ τις δικές του. Άλλωστε, ο Φάνης θα μπορούσε να γίνει καλύτερος απ’όσο έγινε. Νο2 ο Γιαννάκης.

Ευρώπη: Θεωρώ ότι ο υγιής Σαμπόνις ήταν ό,τι καλύτερο έβγαλε ποτέ η Ευρώπη από άποψης ταλέντου, με τους υπόλοιπους της πεντάδας που έθεσα πριν να ακολουθούν. Από άποψης καριέρας, θα μπορούσαν όλοι τους να πετύχουν περισσότερα. Ο Πέτροβιτς «έφυγε» πολύ πρόωρα, ο Γκάλης δεν κέρδισε στην Ευρώπη όσα θα κέρδιζε αν έπαιζε, πχ, με την εθνική Γιουγκοσλαβίας ή αν ήταν παίχτης της Μακάμπι, ο Νοβίτσκι είναι νέος ακόμη, ο δε Σαμπόνις είχε όλο το ιστορικό με τις εγχειρήσεις και την καθυστέρηση ένταξής του στο ΝΒΑ. Ο Κούκοτς θα έλεγα ότι εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες/περιστάσεις καλύτερα απ’τους υπόλοιπους, αλλά δε θα μπει στο Νο1 μου.

ΝΒΑ: Εδώ θα μπορούσα να γράψω βιβλίο, γιατί, ειλικρινά, χωρά πολύ μεγάλη ανάλυση. Μπορεί το 60-70% του κόσμου να λέει Τζόρνταν, χωρίς να το πολυσκέφτεται, αλλά για μένα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Υπάρχουν, πιστεύω, ούτε λίγο ούτε πολύ, 6-7 παίχτες που δικαιούνται να πιστεύουν ότι ανήκουν στην κορυφή του Έβερεστ. Ο Τζόρνταν διαχρονικά, πέτυχε περισσότερα από τους δυο μεγάλους των 80’ς (Μάτζικ-Μπερντ). Ο συνδυασμός ομαδικών και ατομικών τίτλων, ρεκόρ σκοραρίσματος (που τα θυμάται και ο πολύς λαός) και αναγνώρισης απ’τον κόσμο είναι πολύ δύσκολο να επαναληφθεί στο μέλλον. Όμως, ο Μάτζικ και ο Μπερντ είχαν αντιπάλους ο ένας τον άλλον. Αν ο ένας από τους δυο έλλειπε, θα ήταν εύκολο ο άλλος να έχει κερδίσει περισσότερα. Ο Τζόρνταν δεν είχε αντίπαλο ανάλογου διαμετρήματος κι αν έλλειπε, η δεκαετία του ’90 θα μετατρεπόταν μάλλον σε μια «δευτερεύουσα» εποχή, όπως αυτή του ’70. Επίσης, ο Τζόρνταν είχε την τύχη όχι μόνο να διαθέτει το τέλειο σώμα για γκαρντ, αλλά και να μην τραυματίζεται σχεδόν ποτέ (με εξαίρεση το ’86). Οι δυο άλλοι έπρεπε να δουλέψουν σκληρότερα, μιας και το σώμα τους δεν ήταν ακριβώς αυτό που λέμε «λάστιχο».
Πηγαίνοντας παλιότερα τώρα, έχουμε το Ρόμπερτσον. Ο Όσκαρ είχε την ατυχία να παίζει σε ομάδες χωρίς μεγάλο βάθος και χρειάστηκε να «αλλαξοπιστήσει» για να πάρει πρωτάθλημα. Αλλά έχει τα νούμερα υπέρ του. Όσοι τον έχουν δει να παίζει, λένε ό,τι και τα νούμερα: Ότι έκανε τα πάντα. Δεν τα έκανε με «θόρυβο» (καρφώματα, μαγικές ασίστ, κτλ), αλλά ήταν πάντα ουσιαστικός.
Και φτάνουμε και στην τριάδα των σέντερ. Ακριβώς επειδή είναι τριάδα, η θέση του σέντερ αδικείται. Μιλάμε για τη θέση με τον υψηλότερο ανταγωνισμό και τις λιγότερες θέσεις στην πεντάδα ενός αγώνα! Ο Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ είναι ξεχασμένος από πολλούς, αλλά τα όσα έχει πετύχει δηλώνουν το πόσο άδικο έχουν όσοι τον ξεχνούν. Πρώτος σκόρερ, πρώτος σε MVP, πρώτος σε τίτλους πρώτου μπλοκέρ, 6 πρωταθλήματα, για να μην αναφέρω και τα όσα πέτυχε στο λύκειο και το κολλέγιο. Σαν καριέρα στο ΝΒΑ, ο Καρίμ για εμένα θα πάρει μια θέση λίγο πάνω απ’το Μάτζικ (και είμαι από τους λίγους που θα έκαναν κάτι τέτοιο). Σαν μπασκετική καριέρα στο σύνολο (high school, κολλέγιο, ΝΒΑ), ο Καρίμ έχει τον κορυφαίο συνδυασμό όλων των εποχών.
Ο Μπιλ Ράσελ επίσης ξεχνιέται από πολλούς. Όμως ένας παίχτης που διεκδικεί τους τίτλους του μεγαλύτερου ηγέτη νικητή όλων των εποχών, του μεγαλύτερου αμυντικού όλων των εποχών και του μεγαλύτερου ριμπάουντερ και μπλοκέρ όλων των εποχών δεν είναι δυνατόν να μένει εκτός του συνολικού debate. Εντάξει, είχε Hall Of Famers δίπλα του, αλλά τι έκαναν αυτοί από μόνοι τους; Αν υπήρχαν βραβεία MVP Τελικών και Αμυντικού της Χρονιάς, ο Ράσελ θα ήταν πρώτος και στα δύο. Για να είμαι δίκαιος όμως, δε νομίζω ότι θα έπρεπε να έχει 5 MVP, τουλάχιστον όχι αυτά του ’62 και του ’65.
Διότι πολύ απλά πιστεύω ότι ο Γουιλτ Τσάμπερλεν υπήρξε, τουλάχιστον από ατομικής πλευράς, ο κορυφαίος παίχτης ever. Τα βιβλία των ρεκόρ γράφονται κάθε μέρα, αλλά πόσες φορές δεν έχουμε διαβάσει ότι «ο Χ πέτυχε τον τάδε συνδυασμό και το τάδε ρεκόρ, που είναι τα υψηλότερα από την εποχή του Τσάμπερλεν, ο οποίος πέτυχε υψηλότερη επίδοση 7 φορές στην καριέρα του». Εντάξει, άλλες εποχές, αλλά αυτό από μόνο του δεν αρκεί. Και ο Μωχάμεντ Άλι σε άλλες εποχές έζησε, αλλά δεν ακούω ποτέ κανέναν να λέει «άλλες εποχές».

Όπως έχω ξαναπεί, αν είχαμε ένα διαχρονικό ντραφτ και επέλεγα στην πρώτη θέση, θα έπαιρνα τον Γουιλτ. Αλλά και οποιονδήποτε απ’τους υπόλοιπους να είχε διαθέσιμο, δε θα μου κακόπεφτε. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.