Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
tsops
QUOTE(Live strong @ May 10 2006, 04:08 PM)
Ακόμα έχω τη σκηνή του ατυχήματος στα μάτια μου… φαινόταν ότι θα σηκωθεί και θα συνεχίσει το παιχνίδι… ποιος να φανταζόταν  το μετά!
Το ζήτημα είναι όμως ότι στο συγκεκριμένο άτομο φέρθηκαν αρκετά σκληρά παράγοντες, διοικήσεις κλπ.
Έφτασε να συντηρείται από φίλους…
Από την άλλη η δύναμη της θέλησης, έκανε έναν τετραπληγικό, αυτή τη στιγμή να μπορεί να ελέγχει το πάνω μέρος του σώματός του! 41.gif  41.gif
*


Μακριά άπό όλους τέτοια ατυχήματα, αλλά κοντά σε όλους τέτοια θέληση...αυτά που λέγαμε πριν, έστω και αστειευόμενοι με την peka bball.gif
Inspector Jacques Clouseau
Οι παλιότεροι πρέπει να θυμούνται και Wilt Chamberlain ο οπόιος έπαιζε με προβλήματα στη καρδιά κυρίως αρρυθμίες .Οι γιατροί του είπαν είτε πρέπει να το ξεχάσει το μπάσκετ αλλά αυτός παρόλα τα προβλήματα με την καρδιά του και τους διάφορους τραυματισμούς που έπαθε κατά τη διάρκεια 14 ΣΕΖΟΝ στο NBA συμπεριλαμβανομένου ενός σχισμένου τένοντα στο δεξιό γόνατό του το 1969 κατάφερε και οδήγησε το Λος Άντζελες Lakers στο πρώτο τους πρωτάθλημα στο NBA παρά το ένα πελεκημένο στη κυριολεξία κόκκαλο στο δεξιό καρπό του.


77.gif 77.gif 77.gif
NBAholic
Το Γιάνκοβιτς δε θα τον συμπεριλάμβανα, γιατί αναφερόμαστε σε παίχτες που είχαν προβλήματα εκ φύσεως.

QUOTE
Οι παλιότεροι πρέπει να θυμούνται και Wilt Chamberlain ο οπόιος έπαιζε με προβλήματα στη καρδιά κυρίως αρρυθμίες .Οι γιατροί του είπαν είτε πρέπει να το ξεχάσει το μπάσκετ αλλά αυτός παρόλα τα προβλήματα με την καρδιά του και τους διάφορους τραυματισμούς που έπαθε κατά τη διάρκεια 14 ΣΕΖΟΝ στο NBA συμπεριλαμβανομένου ενός σχισμένου τένοντα στο δεξιό γόνατό του το 1969 κατάφερε και οδήγησε το Λος Άντζελες Lakers στο πρώτο τους πρωτάθλημα στο NBA παρά το ένα πελεκημένο στη κυριολεξία κόκκαλο στο δεξιό καρπό του.


Πράγματι, δε διελευκάνθηκε ποτέ αυτό το μυστήριο. Το '64-'65 υπήρχε η φήμη ότι είχε προβλήματα καρδιάς, αλλά τελικά διαγνώστηκε παγκρεατίτιδα κι έτσι ο Γουιλτ έχασε καμιά 10ριά παιχνίδια στην αρχή της σεζόν (με την ομάδα να νικά το 1...). Επέστρεψε με μερικά κιλά λιγότερα, αλλά στο πρώτο μισό της χρονιάς είχε 39 π.μ.ό.

ΥΓ. Το πρόβλημα με το γόνατο με το πρωτάθλημα ήρθαν το '72. Το '69 ήταν άλλο περιβόητο περιστατικό, με τον τραυματισμό του στο 7ο ματς και την αποχώρησή του απ'το παρκέ. Ένα δίλεπτο αργότερα ήθελε να επιστρέψει, αλλά πήρε αρνητικά απάντηση, γιατί ο προπονητής του έλεγε ότι η ομάδα έπαιζε καλύτερα χωρίς αυτόν! Τελικά έχασαν τον αγώνα. Επίσης, ξανατραυματίστηκε το '70 κι έχασε 70 ολόκληρα παιχνίδια.

Μην ξεγελιέστε πάντως από όλα αυτά τα περιστατικά: Ο Γουιλτ ανάρρωνε πολύ γρήγορα και είναι χαρακτηριστικό ότι από τις 14 σεζόν του, τις 9 τις έπαιξε πλήρεις (χωρίς κανένα χαμένο παιχνίδι).
tsops
Πω πω ρε συ ντροπή. Μιλάμε για τόσο σοβαρά θέματα, θέλω να σου απαντήσω για το θέμα Yankovich και βλέπω πάλι το avatar σου. Δε, ειλικρινά, δε μπορώ να σοβαρευτώ! 24.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(NBAholic @ May 10 2006, 04:53 PM)
Το Γιάνκοβιτς δε θα τον συμπεριλάμβανα, γιατί αναφερόμαστε σε παίχτες που είχαν προβλήματα εκ φύσεως.
Πράγματι, δε διελευκάνθηκε ποτέ αυτό το μυστήριο. Το '64-'65 υπήρχε η φήμη ότι είχε προβλήματα καρδιάς, αλλά τελικά διαγνώστηκε παγκρεατίτιδα κι έτσι ο Γουιλτ έχασε καμιά 10ριά παιχνίδια στην αρχή της σεζόν (με την ομάδα να νικά το 1...). Επέστρεψε με μερικά κιλά λιγότερα, αλλά στο πρώτο μισό της χρονιάς είχε 39 π.μ.ό.

ΥΓ. Το πρόβλημα με το γόνατο με το πρωτάθλημα ήρθαν το '72. Το '69 ήταν άλλο περιβόητο περιστατικό, με τον τραυματισμό του στο 7ο ματς και την αποχώρησή του απ'το παρκέ. Ένα δίλεπτο αργότερα ήθελε να επιστρέψει, αλλά πήρε αρνητικά απάντηση, γιατί ο προπονητής του έλεγε ότι η ομάδα έπαιζε καλύτερα χωρίς αυτόν! Τελικά έχασαν τον αγώνα. Επίσης, ξανατραυματίστηκε το '70 κι έχασε 70 ολόκληρα παιχνίδια.

Μην ξεγελιέστε πάντως από όλα αυτά τα περιστατικά: Ο Γουιλτ ανάρρωνε πολύ γρήγορα και είναι χαρακτηριστικό ότι από τις 14 σεζόν του, τις 9 τις έπαιξε πλήρεις (χωρίς κανένα χαμένο παιχνίδι).
*


άψογος ο NBAholic όπως πάντα σε θέματα που αφορούν το ΝΒΑ όπως πολύ σωστά είπες με τα μέσα που διέθεταν τότε διέγνωσαν κάποια στιγμή παγκρεατίτιδα αλλά είναι κάτι που ποτέ δεν εξακριβώθηκε 100%

Πάντως αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι έχει το ρεκόρ των πιο παράξενων ατυχημάτων .
peka
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 05:00 PM)
Πω πω ρε συ ντροπή. Μιλάμε για τόσο σοβαρά θέματα, θέλω να σου απαντήσω για το θέμα Yankovich και βλέπω πάλι το avatar σου. Δε, ειλικρινά, δε μπορώ να σοβαρευτώ! 24.gif
*



Εγω δεν το βλεπω...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sad.gif
tsops
QUOTE(peka @ May 10 2006, 05:10 PM)
Εγω δεν το βλεπω...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sad.gif
*


Ίσως αργεί να "φορτώσει". Άσε, καλύτερα που δεν το βλέπεις, δεν θα μπορείς να σταθείς από το γέλιο tongue.gif
tsops
Το έχω βάλει και σε άλλο topic σήμερα, αλλά θα το βάλω και εδώ, μια και λόγω του γυναικείου αντικειμένου, έχουμε πολλές θηλυκές υπάρξεις. Έχω παρατηρήσει ότι με τον ερχομό όλο και περισσότερων γυναικών στο forum και ενώ εδώ μέσα μύριζε αντρίλα - σκέτο αποδυτήριο, το savoir vivre δουλεύει σφεντόνα! Με το μας και το σας είμαστε όλοι, ο morfi έχει σιγάσει, ο Dizzy, ο Thrylos, ο AirKef, o Warrior και εγώ τσακωνόμαστε στο quiz με τις καλλίγραμμες ηθοποιούς...

Πώπω, μας έχουν βάλει τα 2 πόδια σε ένα AND1 οι γυναίκες...και μην ακούσω βλακείες του τύπου "τι λες, εμένα δε μου κάνει κουμάντο καμία, κλπ." Τρίχες κατσαρές, όλοι έτσι 77.gif είμαστε και τη κάνουμε και ψιλοτουμπεκί blink.gif biggrin.gif

Εγώ πάντως το διασκεδάζω...δε θα τρώω μόνο εγώ τη παντούφλα στο σπίτι, να δείτε και σεις τη γλύκα λίγο laugh.gif
tsops
Μόλις μου έκαναν την πιο ωραία ερώτηση από την ημέρα που μπήκα στο forum, ήτοι τι σημαίνει το signature μου.

Λοιπόν :

Ο καλός παίκτης, μπορεί να είναι ο star, ο μπροστάρης της ομάδας, ο παίκτης που μπορεί να βασιστεί ένα σύνολο, δεν είναι σίγουρο όμως ότι εφόσον γίνει προπονητής, θα είναι και καλός.

Ο σωστός παίκτης όμως, είτε είναι βασικός, είτε ρεζέρβα, εφόσον γίνει προπονητής, μπορεί να μην είναι απαραίτητα καλός προπονητής, θα είναι όμως σίγουρα πάντα σωστός προπονητής.

Τι σημαίνει σωστός κατ'εμέ? Άνθρωπος με αξίες, ηθική, βαθιά μπασκετική γνώση και πράξη, έξυπνος, υπεύθυνος και...προπονητής. Και ο σωστός παίκτης, όντας έτσι, τα μεταφέρει και στην προπονητική του καριέρα.

Ελπίζω να απήντησα biggrin.gif
womanplayer
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 09:15 PM)
Μόλις μου έκαναν την πιο ωραία ερώτηση από την ημέρα που μπήκα στο forum, ήτοι τι σημαίνει το signature μου.

Λοιπόν :

Ο καλός παίκτης, μπορεί να είναι ο star, ο μπροστάρης της ομάδας, ο παίκτης που μπορεί να βασιστεί ένα σύνολο, δεν είναι σίγουρο όμως ότι εφόσον γίνει προπονητής, θα είναι και καλός.

Ο σωστός παίκτης όμως, είτε είναι βασικός, είτε ρεζέρβα, εφόσον γίνει προπονητής, μπορεί να μην είναι απαραίτητα καλός προπονητής, θα είναι όμως σίγουρα πάντα σωστός προπονητής.

Τι σημαίνει σωστός κατ'εμέ? Άνθρωπος με αξίες, ηθική, βαθιά μπασκετική γνώση και πράξη, έξυπνος, υπεύθυνος και...προπονητής. Και ο σωστός παίκτης, όντας έτσι, τα μεταφέρει και στην προπονητική του καριέρα.

Ελπίζω να απήντησα biggrin.gif
*
sumfwnw apolyta mazi sou alla uparxei kai kati allo`to thema einai oti an kapoios thelei na epilexei to epaggelma toy proponhth prepei na to thelei kai na exei 'pswnio' me auto pou kanei , exw dei atoma sumfoithtes mou sthn eidikothta toy basket sta tefaa to opoio dinei a kathgorias diplwma na einai entelws adiaforoi kai na koimountai ma eleos ti to epilexan?gia na lene stous goneis tous oti paw sthn eidikothta h oti spoudasa kati ma otan tha vgoun sthn agora ergasias kai ginoun se mia omada proponhtes poso tha antexoun ekei? 1 , 2 xronia ? ma an den apodidoun telos paei geia proponhtes uparxoun polu to thema einai kaneis kapoios thn diafora kai ayto pws ginetai? me gnwsh ,na provlimatizetai sunexeia ,na anazhtei synexeia nees gnwseis panw sto epaggelma ktl. opote to thema den einai an eisai kapoios paiktika kalos h swstos paikths exallou otan stamathsei kapoios na paizei kai ginei proponhths pleon allazei entelws ayta ta duo pragmata den mporoun na gykrithoun ! auto pisteuw egw!!! einai h dikia mou gnwmh!!!
NBAholic
Λοιπόν, για να είναι σε θέση και ο Τσοπς να απαντά, αποφάσισα να σοβαρέψω προσωρινά το avatar μου. biggrin.gif Το συγκεκριμένο είναι ίσως η πλέον κλασική φωτογραφία "Τσάμπερλεν vs Ράσελ" και για την ακρίβεια, τραβηγμένη λίγα δέκατα του δευτερολέπτου μετά την κλασική πόζα που έδειχνε το Ράσελ να αγγίζει την μπάλα την ώρα που έφευγε απ'τα ακροδάκτυλα του Γουιλτ, κι ενώ πολλοί αναρωτιούνταν αν τελικά ο Ράσελ είχε ταπώσει εκείνο το σουτ-η απάντηση, όπως βλέπετε, είναι αρνητική.


Όντως, είναι πάμπολλα τα παραδείγματα μεγάλων παιχτών που απέτυχαν να γίνουν μεγάλοι προπονητές και αντιστρόφως, ιδίως στην Αμερική. Φιλ Τζάκσον, Πατ Ράιλι, κτλ, ήταν χρυσές μετριότητες σαν παίχτες, αλλά αυτό τους βοήθησε εν τέλει να δεθούν πιο πολύ με τις αδυναμίες του μέσου παίχτη και να τους βοηθήσουν ουσιαστικότερα από όσο, πχ, ο Μάτζικ, που δεν μπορούσε να αποδεχθεί ότι δεν μπορούσε να μεταδόσει το δικό του μοναδικό τρόπο σκέψης στους παίχτες του, γι'αυτό και δεν έγινε ποτέ μεγάλος κόουτς...

Παρατηρήστε επίσης ότι η πλειοψηφία των μεγάλων προπονητών υπήρξαν γκαρντ και η συντριπτική μειοψηφία, σέντερ.
tsops
QUOTE(womanplayer @ May 10 2006, 06:33 PM)
opote to thema den einai an eisai kapoios paiktika kalos  h swstos paikths   exallou otan stamathsei kapoios na paizei kai ginei proponhths pleon allazei entelws   ayta ta duo pragmata den mporoun na gykrithoun  ! auto pisteuw egw!!! einai h dikia mou gnwmh!!!
*


Καταρχάς, αν μπορείς σε παρακαλώ μην γράφεις greeklish γιατί ζαλίστηκα και γιατί απαγορεύεται από τους κανονισμούς του forum. Δεύτερον, σου εύχομαι να διαψεύσεις πολύ γρήγορα τα παραπάνω σου λόγια smile.gif

Τα στοιχεία που σου ανέφερα για την έννοια που έχω εγώ στο μυαλό μου ως "σωστός" είναι εν μέρει εγγενή και εν μέρει επίκτητα, ήτοι διδάσκονται από τη ζωή, την εμπειρία, την πράξη και την κοινωνικότητα στον αθλητισμό. Η καλή ή η σωστή παικτική συμπεριφορά θα φαίνεται στους παίκτες / παίκτριες σου κάθε μέρα, κάθε λεπτό που τους κάνεις προπόνηση. Ο παίκτης δεν σταματά ποτέ να είναι παίκτης για να γίνει προπονητής, απλώς σταματά να δηλώνεται σε φύλλα αγώνων ως παίκτης, έχει μεγάλη διαφορά bball.gif

Το παραπάνω Post του Holic νομίζω σε βοηθάει πολύ επίσης smile.gif
womanplayer
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 09:43 PM)
Καταρχάς, αν μπορείς σε παρακαλώ μην γράφεις greeklish γιατί ζαλίστηκα και γιατί απαγορεύεται από τους κανονισμούς του forum. Δεύτερον, σου εύχομαι να διαψεύσεις πολύ γρήγορα τα παραπάνω σου λόγια smile.gif

Τα στοιχεία που σου ανέφερα για την έννοια που έχω εγώ στο μυαλό μου ως "σωστός" είναι εν μέρει εγγενή και εν μέρει επίκτητα, ήτοι διδάσκονται από τη ζωή, την εμπειρία, την πράξη και την κοινωνικότητα στον αθλητισμό. Η καλή ή η σωστή παικτική συμπεριφορά θα φαίνεται στους παίκτες / παίκτριες σου κάθε μέρα, κάθε λεπτό που τους κάνεις προπόνηση. Ο παίκτης δεν σταματά ποτέ να είναι παίκτης για να γίνει προπονητής, απλώς σταματά να δηλώνεται σε φύλλα αγώνων ως παίκτης, έχει μεγάλη διαφορά bball.gif
*

α δεν το ηξερα ! σου ειπα στην αρχη οτι συμφωνω μαζι σου απλα σου ειπα και την δικη μου αποψη και αυτο που βιωνω ΄ή καλυτερα βλεπω στη δικη μου γενια! οσο για το τελευταιο που ειπες σταματα γιατι οταν παιζεις σκεφτεσαι μονο εσενα και πως εσυ μπορεις να παιξεις καλυτερα ενω οταν εισαι προπονητης σκεφτεσαι ολους τους παικτες σε ολες τις θεσεις , βασικους και αναπληρ΅ωματικου
tsops
QUOTE(NBAholic @ May 10 2006, 06:33 PM)
Παρατηρήστε επίσης ότι η πλειοψηφία των μεγάλων προπονητών υπήρξαν γκαρντ και η συντριπτική μειοψηφία, σέντερ.
*


Φοβερό θέμα για quiz αλλά προβλέπω να γίνεται εδώ ο πόλεμος των άστρων οπότε θα το αφήσω για άλλη φορά wink.gif

Νέο Avatar = 77.gif στην ιστορία
tsops
QUOTE(womanplayer @ May 10 2006, 06:51 PM)
οταν παιζεις σκεφτεσαι μονο εσενα και πως εσυ μπορεις να παιξεις καλυτερα ενω οταν εισαι προπονητης σκεφτεσαι ολους τους παικτες  σε ολες τις θεσεις, βασικους και αναπληρ΅ωματικου
*


Μη μου τα χαλάς τώρα...ο παίκτης / παίκτρια που σκέφτεται πως μπορεί να παίξει καλύτερα ο ίδιος / ίδια και δεν σκέφτεται όλη την ομάδα, είναι καταδικασμένος σε αποτυχία από χέρι kill.gif ...μην αρχίσω τα παραδείγματα με ονόματα, θα γράψουμε πάπυρο! smile.gif

Ξέρεις τι άλλο λέω εγώ πάντα στον εαυτό μου? Ο παίκτης του προπονητή είναι και ο προπονητής του wink.gif
womanplayer
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 09:58 PM)
Μη μου τα χαλάς τώρα...ο παίκτης / παίκτρια που σκέφτεται πως μπορεί να παίξει καλύτερα ο ίδιος / ίδια και δεν σκέφτεται όλη την ομάδα, είναι καταδικασμένος σε αποτυχία από χέρι kill.gif ...μην αρχίσω τα παραδείγματα με ονόματα, θα γράψουμε πάπυρο! smile.gif

Ξέρεις τι άλλο λέω εγώ πάντα στον εαυτό μου? Ο παίκτης του προπονητή είναι και ο προπονητής του wink.gif
*

δεν με καταλαβεσ δεν το εννοουσα με τον κακο τροπο οτι σκεφτεται τον εαυτο του
tsops
QUOTE(womanplayer @ May 10 2006, 07:07 PM)
δεν με καταλαβεσ δεν το εννοουσα με τον κακο τροπο οτι σκεφτεται τον εαυτο του
*


Σου είπα, ο παίκτης του προπονητή είναι και ο προπονητής του. Νομίζω με κατάλαβες.

Χαίρομαι που δεν το εννοούσες με κακό τρόπο, γιατί αν το εννοούσες με κακό τρόπο και ήσουν παρεπιπτόντως και παίκτριά μου, θα γνώριζες πως γίνεται το καμικάζι αλλάζοντας φορά όχι σε κάθε γραμμή του γηπέδου, αλλά σε κάθε "φλούδα" του παρκέ biggrin.gif
womanplayer
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 10:10 PM)
Σου είπα, ο παίκτης του προπονητή είναι και ο προπονητής του. Νομίζω με κατάλαβες.

Χαίρομαι που δεν το εννούσες με κακό τρόπο, γιατί αν το εννοούσες με κακό τρόπο και ήσουν παρεπιπτόντως και παίκτριά μου, θα γνώριζες πως γίνεται το καμικάζι αλλάζοντας φορά όχι σε κάθε γραμμή του γηπέδου, αλλά σε κάθε "φλούδα" του παρκέ biggrin.gif
*

68.gif 68.gif 68.gif 68.gif δεν νομιζω οτι με αντιπροσωπευει αυτο που λεσ!
tsops
QUOTE(womanplayer @ May 10 2006, 07:13 PM)
68.gif  68.gif  68.gif  68.gif  δεν νομιζω οτι με αντιπροσωπευει αυτο που λεσ!
*


Ακριβώς αυτό λέω, δεν σε αντιπροσωπεύει και γιαυτό χαίρομαι! biggrin.gif Να είσαι καλά και εύχομαι να είσαι πάντα κοντά μας με τις δυναμικές σου απόψεις peace.gif
tsops
Καλημέρα σε όλους. Θα έχουμε αρκετά tips σήμερα που βγήκαν και από χθεσινές συζητήσεις και θα βάλω και ένα quiz που πιστεύω θα σας αρέσει. Σε λίγο biggrin.gif
tsops
Ξεκινώ με το quiz και τα tips θα μπαίνουν εμβόλιμα.

bball.gif Quiz of the day : ποιός παίκτης / παίκτρια διακρινόταν για τα πολύ μακριά μπασκετικά του χέρια. Εύκολα παραδείγματα ο Jabbar και οι Φασούλας, Διαμαντίδης από 3 διαφορετικές χρονικές γενεές. Αλλά και ερασιτέχνης να είναι, θα χαρούμε να μάθουμε για αυτόν. Πάμε λοιπόν bball.gif
Inspector Jacques Clouseau
Καλημέρα θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την άποψή μου στο συγκεκριμένο θέμα . Δυστηχώς στις περισσότερες των περιπτώσεων ο καλός παίκτης δεν είναι και ολοκληρωμένος παίκτης .Τι σημαίνει αυτό ? Σημαίνει ότι δυστηχώς έχουμε συνδέσει ότι ο καλός ο παίκτης είναι και ο σκόρερ της ομάδας .ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ .

Μη ξεχνάμε ότι για να διακριθεί μέσα από το σκορ ένας παίκτης /τρια υπα΄ρχουν τουλάχιστον άλλοι 4 οι οποίοι τραβάνε όλη τη χαμαλοδουλειά έτσι λοιπόν μέσα από αυτή τη διαδικασία αποκτούν βαθύτερες γνώσεις του στησίματος της ομάδας στο παρκέ και ουσιαστικά γίνονται πιο ολοκληρωμένοι παίκτες/τριες.

Έτσι λοιπόν είναι σωστή η παρατήρηση ότι οι πιο ΣΩΣΤΟΙ προπονητές ΣΥΝΗΘΩΣ όχι πάντα δεν είναι παλιοι σκόρερ και αστέρια που πέρασαν από τα παρκέ αλλά χαμάληδες όπως τους λέω εγώ ή ας το πούμε ποιο κόσμια ίσως και ποιο σωστά παίκτες - κλειδιά..

Αν θέλετε να αποκτήσετε μάτι σωστού παίκτη και προπονητή τότε την επόμενη φορά που θα βρεθείτε στη κερκίδα ή στο πάγκο της ομάδας σας προσπαθήστε να παρακολουθείτε τις κινήσεις όχι της ομάδας σας ή αυτής που υποστηρίζεται αλλά της αντίπαλης μόνο και σταματήστε να παρατηρείτε μόνο τους παίκτες/τριες που έχουν τη μπάλα, αλλά τη συνολική εικόνα της φάσης. Δηλαδή όταν η ομάδα σας είναι στην επίθεση απομονώστε και επικεκντρωθείτε μόνο στον τρόπο που παίζει η άμυνα έτσι όταν θα μπείτε μέσα θα ξέρετε τα αδύναμα σημεία της και ανάποδα όταν η ομάδας σας΄παίζει άμυνα έχετε το νου σας και τα μάτια σας μόνο στην επίθεση έτσι λοιπόν αντιστοιχα θα μπορέσετε να γνωρίζετε εκ των προτέρων τις κινήσεις τους έχοντας έτσι το πλεονέκτημα.

Δεν θα ήθελα να επεκταθώ άλλο στο θέμα σωστού παίκτη ή προπονητή γιατί προβλέπω Γ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ shot.gif shot.gif shot.gif

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΑΚΑ ΤΟΥ TSOPS

ο παίκτης του προπονητή είναι και ο προπονητής του

ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΤΑΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ
Live strong
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 11 2006, 09:56 AM)
Καλημέρα θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την άποψή μου στο συγκεκριμένο θέμα . Δυστηχώς στις περισσότερες των περιπτώσεων ο καλός παίκτης δεν είναι και ολοκληρωμένος παίκτης .Τι σημαίνει αυτό ? Σημαίνει ότι δυστηχώς έχουμε συνδέσει ότι ο καλός ο παίκτης είναι και ο σκόρερ της ομάδας .ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ .

Μη ξεχνάμε ότι για να διακριθεί μέσα από το σκορ ένας παίκτης /τρια υπα΄ρχουν τουλάχιστον άλλοι 4 οι οποίοι τραβάνε όλη τη χαμαλοδουλειά έτσι λοιπόν μέσα από αυτή τη διαδικασία αποκτούν βαθύτερες γνώσεις του στησίματος της ομάδας στο παρκέ και ουσιαστικά γίνονται πιο ολοκληρωμένοι παίκτες/τριες.

Έτσι λοιπόν είναι σωστή η παρατήρηση ότι οι πιο ΣΩΣΤΟΙ προπονητές ΣΥΝΗΘΩΣ  όχι πάντα δεν είναι παλιοι σκόρερ και αστέρια που πέρασαν από τα παρκέ αλλά χαμάληδες όπως τους λέω εγώ ή ας το πούμε ποιο κόσμια ίσως και ποιο σωστά  παίκτες - κλειδιά..

Αν θέλετε να αποκτήσετε μάτι σωστού παίκτη και προπονητή τότε την επόμενη φορά που θα βρεθείτε στη κερκίδα ή στο πάγκο της ομάδας σας προσπαθήστε να παρακολουθείτε τις κινήσεις όχι της ομάδας σας ή αυτής που υποστηρίζεται αλλά της αντίπαλης μόνο και σταματήστε να παρατηρείτε μόνο τους παίκτες/τριες που έχουν τη μπάλα, αλλά τη συνολική εικόνα της φάσης. Δηλαδή όταν η ομάδα σας είναι στην επίθεση απομονώστε και επικεκντρωθείτε μόνο στον τρόπο που παίζει η άμυνα έτσι όταν θα μπείτε μέσα θα ξέρετε τα αδύναμα σημεία της και ανάποδα όταν η ομάδας σας΄παίζει άμυνα έχετε το νου σας και τα μάτια σας μόνο στην επίθεση έτσι λοιπόν αντιστοιχα θα μπορέσετε να γνωρίζετε εκ των προτέρων τις κινήσεις τους έχοντας έτσι το πλεονέκτημα.

Δεν θα ήθελα να επεκταθώ άλλο στο θέμα σωστού παίκτη ή προπονητή γιατί προβλέπω Γ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ  shot.gif  shot.gif  shot.gif

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΑΚΑ ΤΟΥ TSOPS

ο παίκτης του προπονητή είναι και ο προπονητής του

ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΤΑΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ
*




Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου… δυστυχώς όμως λίγοι είναι αυτοί που το καταλαβαίνουν, αλλιώς δεν θα έβγαζαν MVP τους παίχτες που σκοράρουν άσχετα αν παίζουν άμυνα ή μοιράζουν σωστές πάσες ή κερδίζουν αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ. Θα μου πεις βέβαια πως έχουμε κατηγορίες για τους καλύτερους αμυντικούς, για τα περισσότερα κλεψίματα κλπ. Έχουμε όμως και για τα περισσότερα λάθη. Μ’ αυτό θέλω να πω ότι ναι μεν φαίνονται στα στατιστικά τους αλλά δεν διακρίνονται. Επίσης για να σε προλάβω θα βγάλω απ έξω την Α1 ανδρών γιατί εκεί αλλάζουν κάπως τα πράγματα. Τι γίνεται όμως με τις άλλες κατηγορίες ανδρών και γυναικών; Οι περισσότεροι από αυτούς καίγονται…και τα πράγματα πάνε αλυσίδα… Δηλαδή, δεν θα έχουν καλή μεταγραφή σε μεγαλύτερη κατηγορία και όταν τελειώσουν με το καλό ως παίχτες η προπονητική τους καριέρα θα είναι σε ομάδες της σειράς. Μπορεί να ακούγεται τραβηγμένο, αν το καλοσκεφτούμε όμως θα δούμε πως ειδικά στην Ελλάδα έτσι λειτουργούν τα πράγματα..
Θα μου πεις τι σχέση έχει με το να είσαι σωστός προπονητής; Ξέρω γω; Και να είσαι, φαίνεται πουθενά;
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 11 2006, 09:56 AM)
Αν θέλετε να αποκτήσετε μάτι σωστού παίκτη και προπονητή τότε την επόμενη φορά που θα βρεθείτε στη κερκίδα ή στο πάγκο της ομάδας σας προσπαθήστε να παρακολουθείτε τις κινήσεις όχι της ομάδας σας ή αυτής που υποστηρίζεται αλλά της αντίπαλης μόνο και σταματήστε να παρατηρείτε μόνο τους παίκτες/τριες που έχουν τη μπάλα, αλλά τη συνολική εικόνα της φάσης. Δηλαδή όταν η ομάδα σας είναι στην επίθεση απομονώστε και επικεκντρωθείτε μόνο στον τρόπο που παίζει η άμυνα έτσι όταν θα μπείτε μέσα θα ξέρετε τα αδύναμα σημεία της και ανάποδα όταν η ομάδας σας΄παίζει άμυνα έχετε το νου σας και τα μάτια σας μόνο στην επίθεση έτσι λοιπόν αντιστοιχα θα μπορέσετε να γνωρίζετε εκ των προτέρων τις κινήσεις τους έχοντας έτσι το πλεονέκτημα.


Εγώ θα μείνω εδώ και το χρεώνω στον φίλο coach ως bball.gif Tip of the day bball.gif
Basketomania
QUOTE(tsops @ May 11 2006, 09:38 AM)
bball.gif Quiz of the day : ποιός παίκτης / παίκτρια διακρινόταν για τα πολύ μακριά μπασκετικά του χέρια. Εύκολα παραδείγματα ο Jabbar και οι Φασούλας, Διαμαντίδης από 3 διαφορετικές χρονικές γενεές. Αλλά και ερασιτέχνης να είναι, θα χαρούμε να μάθουμε για αυτόν. Πάμε λοιπόν bball.gif
*



Ο Χρηστος Πετροπουλος του Πανιωνιου θεωρειται οτι εχει αρκετα μακρια χερια και γι'αυτο εχει και ιδιαιτερη εφεση σε κλεψιματα
tsops
QUOTE(Basketomania @ May 11 2006, 10:23 AM)
Ο Χρηστος Πετροπουλος του Πανιωνιου θεωρειται οτι εχει αρκετα μακρια χερια και γι'αυτο εχει και ιδιαιτερη εφεση σε κλεψιματα
*


Φέτος πάντως ο Avery και ο Περπέρογλου με 35 (συν άλλα 5 στα playoffs) και 26 αντίστοιχα, συμμετείχαν στην εν λόγω κατηγορία στατιστικής. Τόχει το σωματείο μου φαίνεται biggrin.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(Live strong @ May 11 2006, 10:17 AM)
Θα μου πεις τι σχέση έχει με το να είσαι σωστός προπονητής; Ξέρω γω; Και να είσαι, φαίνεται πουθενά;
*


Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί το να θες να κάνεις σωστά τη δουλειά σου δεν έχει να κάνει με το αν θα ακουστείς ή όχι αν και το ξέρω ότι οι σωστοί στο χώρο μας ακούγονται ( τουλα΄χιστον στους δικούς μας κύκλους ).Τώρα αν θα καταφέρουν να πάρουν μεγαλύτερη ομάδα αυτό έχει να κάνει και με άλλες παραμετρους .Πάντως και στη προπονητική όπως και σε όλους τους χώρους ο καθένας μας πρέπει να προσπαθεί για το καλύτερο και σίγουρα αν έχεις και κάποια άλλα στοιχεία θα διακριθείς.
Live strong
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 11 2006, 10:37 AM)
Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί το να θες να κάνεις σωστά τη δουλειά σου δεν έχει να κάνει με το αν θα ακουστείς ή όχι αν και το ξέρω ότι οι σωστοί στο χώρο μας ακούγονται ( τουλα΄χιστον στους δικούς μας κύκλους ).Τώρα αν θα καταφέρουν να πάρουν μεγαλύτερη ομάδα  αυτό έχει να κάνει και με άλλες παραμετρους .Πάντως και στη προπονητική όπως και σε όλους τους χώρους ο καθένας μας πρέπει να προσπαθεί για το καλύτερο και σίγουρα αν έχεις και κάποια άλλα στοιχεία θα διακριθείς.
*



Η έννοια «σωστός» είναι υποκειμενική νομίζω…ο καθένας δηλαδή τη μετράει με τα δικά του μέτρα και σταθμά ή ανάλογα με τα συμφέροντα που εξυπηρετεί.
Σαφώς και πρέπει να προσπαθούμε για το καλύτερο, πως θα μπορούσα να διαφωνήσω με κάτι τέτοιο. Δεν μετράει όμως αν συμφωνώ ή διαφωνώ εγώ… αλλά πως καταλήγουν μερικές φορές τα πράγματα.
Τα «άλλα στοιχεία» περί διακρίσεων, εκεί νομίζω είναι όλο το «μυστικό» της επιτυχίας….
tsops
QUOTE(Live strong @ May 11 2006, 11:01 AM)
Η  έννοια «σωστός» είναι υποκειμενική νομίζω…
*


Όπως ανέφερα και χθες, επαναλαμβάνω και σήμερα. Η έννοια "σωστός" δεν είναι υποκειμενική. Βασίζεται σε σταθερές αρχές και αθλητικές αξίες οι οποίες συνθέτουν ένα παζλ προπονητικής κουλτούρας (εφόσον μιλάμε για προπονητική) που όλοι πρέπει να ακολουθούμε. Τώρα, το κάτα πόσον κάποιοι το ακολουθούν ή επιθυμούν να δημιουργούν subsets - υποσύνολα αυτών των αρχών, τότε ναι, η έννοια αυτή γίνεται υποκειμενική.

Και για να μην μπούμε στη διαδικασία να διαβάσουμε Aulbrecht για να συζητούμε μπασκετικά, δεν μιλάω για τακτική, ούτε για προπονητική φιλοσοφία. Μιλάω για την έννοια του όρου "σωστός προπονητής".

Λοιπόν, υπενθυμίζω το quiz για όσους απορροφήθηκαν στο παραπάνω θέμα

bball.gif Quiz of the day : ποιός παίκτης / παίκτρια διακρινόταν για τα πολύ μακριά μπασκετικά του χέρια. Εύκολα παραδείγματα ο Jabbar και οι Φασούλας, Διαμαντίδης από 3 διαφορετικές χρονικές γενεές. Αλλά και ερασιτέχνης να είναι, θα χαρούμε να μάθουμε για αυτόν. Πάμε λοιπόν bball.gif
tsops
Double cross, power dribble και...πάσα για ένα

bball.gif Tip of the day 2 : Φύλλο Αγώνος : είτε είστε παίκτης, είτε προπονητής, διαβάζετέ το. Έχει πολύτιμες πληροφορίες άσχετα αν είναι ροζ ή κίτρινο bball.gif

Για όσους δεν έχουν εμπειρία από φύλλα αγώνα, μπορείτε να δείτε δείγμα στην διεύθυνση

http://www.basket.gr/eok/kanonismoi/MainPa....asp?PageNum=62

Και ένα

bball.gif Info of the day : Το μοναδικό άθλημα που έχει παιχτεί στη Σελήνη είναι το ΓΚΟΛΦ. Στις 6 Φεβρουαρίου 1971, ο αστροναύτης Alan Shepard χτύπησε με το μπαστούνι του μία μπάλα του γκολφ smile.gif bball.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ May 11 2006, 11:12 AM)
bball.gif Quiz of the day : ποιός παίκτης / παίκτρια διακρινόταν για τα πολύ μακριά μπασκετικά του χέρια. Εύκολα παραδείγματα ο Jabbar και οι Φασούλας, Διαμαντίδης από 3 διαφορετικές χρονικές γενεές. Αλλά και ερασιτέχνης να είναι, θα χαρούμε να μάθουμε για αυτόν. Πάμε λοιπόν bball.gif
*


Εγώ θα επιμείνω στους παλιούς παίκτες και έχουμε το ν αξέχαστο Connie "The Hawk" Hawkins
Τα μεγάλα χέρια του Hawkins, οι ακροβατικές επιθέσεις και το monster dunks προετοίμασε το έδαφος για την επιδεικτική καλλιτεχνία Julius Erving και του Μάικλ Τζόρνταν. Ο Hawkins άρχισε το μπάσκετ όταν ήταν 11 ετών στα CP 3 στο Μπρούκλιν .

Με τα μεγάλα χέρια του είχε εμφανέστατα τον αβίαστο έλεγχό της μπάλας, το παιχνίδι του Hawkins γέμισε τους χώρους των γηπέδων και πέρα από τη χώρα. Το «γεράκι» ήταν ένας μύθος παιδικών χαρών που μεγαλώνει στο εγγενές Μπρούκλιν μέχρι και σήμερα.

Όταν αποσύρθηκε, ο Kareem Abdul-Jabbar χαρακτήρησε το Hawkins ως έναν από τους κορυφαίους παίκτες που είχε παίξει (15 φορες ) μαζί και ενάντια, στην είκοσι ετών σταδιοδρομία του στο NBA.

Ο Hawkins εκτός από ποιοτικό μπάσκετ πρόσέφερε και πραγματικό θέαμα ειδικά για την εποχή αρκει να θυμηθούμε ότι συμμετείχε και στην ομάδα των Harlem Globetrotters για 3 χρόνια.
wos_sport5.gif wos_sport3.gif
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 11 2006, 11:59 AM)
Εγώ θα επιμείνω στους παλιούς παίκτες και έχουμε το ν αξέχαστο Connie "The Hawk" Hawkins


Που θυμήθηκες ρε μεγάλε το Cornelius?! Αυτός ήταν μεγαλύτερη μορφή και από τον morfi!

QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 11 2006, 11:59 AM)
Ο Hawkins άρχισε το μπάσκετ όταν ήταν 11 ετών στα CP 3 στο Μπρούκλιν .
*


Εννοείς σίγουρα το PS 3. Και για να μην έχουμε πανηγυρισμούς ότι βγήκε καινούργιο παιχνίδι στο playstation, αναφέρομαι στο Bedford village στο Brooklyn, όπου έκανε τα πρώτα του καρφώματα πριν πάει στο Boys High.

Σε ζάλισε ο μύθος, σε καταλαβαίνω icon_drunk.gif που το θυμήθηκες αυτό ρε θηρίο πάντως...
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ May 11 2006, 12:19 PM)
Που θυμήθηκες ρε μεγάλε το Cornelius?! Αυτός ήταν μεγαλύτερη μορφή και από τον morfi!
Εννοείς σίγουρα το PS 3. Και για να μην έχουμε πανηγυρισμούς ότι βγήκε καινούργιο παιχνίδι στο playstation, αναφέρομαι στο Bedford village στο Brooklyn, όπου έκανε τα πρώτα του καρφώματα πριν πάει στο Boys High.

Σε ζάλισε ο μύθος, σε καταλαβαίνω icon_drunk.gif που το θυμήθηκες αυτό ρε θηρίο πάντως...
*


χαχαχαχαχαχαχ


Εντάξει ρε tsops έναν αναγραμματισμό κάναμε δηλαδή τι πρέπει να γίνει τώρα torture.gif


Peka εσύ να τα βλέπεις που τον θέλεις και για προπονητή για να μαθαίνεις τις τακτικές του φαντάσου τι γίνεται στη προπόνηση

ugly1.gif torture.gif ugly1.gif torture.gif

Ρε συ δεν θα μπορούσα να τον ξεχάσω και καλό είναι να θυμόμαστε οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι για τα μεγαθήρια που πέρασαν από το χώρο.
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 11 2006, 12:31 PM)
...για να μαθαίνεις τις τακτικές του φαντάσου τι γίνεται στη προπόνηση


Μη τρομάζεις τα παιδιά...δε βαράω...πολύbiggrin.gif

QUOTE
...καλό είναι να θυμόμαστε οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι για τα μεγαθήρια που πέρασαν από το χώρο.
*


Μεγαθήριο ακριβώς με την έννοια που έθεσες πριν...παίκτης - κλειδί...Low profile, μεγάλη προσφορά smile.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ May 11 2006, 12:36 PM)
Μη τρομάζεις τα παιδιά...δε βαράω...πολύbiggrin.gif
Μεγαθήριο ακριβώς με την έννοια που έθεσες πριν...παίκτης - κλειδί...Low profile, μεγάλη προσφορά smile.gif
*


Νομίζω πως εξήγησα παραπάνω τι σημαίνει για μένα μεγάλος παίκτης wink.gif wink.gif wink.gif wink.gif
tsops
Low hand pass για

bball.gif Tip of the day 3 : διασκελισμός : σημαντικό για το τρέξιμο, τη απόκριση στο άλμα και τη θέση άμυνας. Μην κάνετε πολλά μικρά βήματα. Δουλέψτε το διασκελισμό σας με τον προπονητή σας. Ζητήστε του να σας βάλει αντίστοιχες ασκήσεις που θα βοηθήσουν και εσάς και την ομάδα σας να τρέξει πιο γρήγορα και πιο ευέλικτα bball.gif
peka
Νομιζω οτι ο coach και ο Clouseau αγγιζουν το τεχνικο τιμ της τελειοτητας...
Φανταζομαι τι θα τραβανε οχι μονο οι παικτες της ομαδας αλλα και οι διοικησεις...!!!
wink.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(peka @ May 11 2006, 01:10 PM)
Νομιζω οτι ο coach και ο Clouseau αγγιζουν το τεχνικο τιμ της τελειοτητας...
Φανταζομαι τι θα τραβανε οχι μονο οι παικτες της ομαδας αλλα και οι διοικησεις...!!!
wink.gif
*

biggrin.gif wink.gif biggrin.gif wink.gif biggrin.gif

65.gif 65.gif 65.gif
NBAholic
QUOTE
ποιός παίκτης / παίκτρια διακρινόταν για τα πολύ μακριά μπασκετικά του χέρια. Εύκολα παραδείγματα ο Jabbar και οι Φασούλας, Διαμαντίδης από 3 διαφορετικές χρονικές γενεές. Αλλά και ερασιτέχνης να είναι, θα χαρούμε να μάθουμε για αυτόν. Πάμε λοιπόν


Όταν ακούω "μακριά χέρια", το μυαλό μου πάει στο Μάνιουτ Μπολ, αν και είμαι λίγο εκτός θέματος, μιας και δεν ήταν και τόσο μπασκετικά...ν πάση περιπτώσει, χάρη στο μήκος τους κατάφερε να επιζήσει. Το άνοιγμα χεριών του ήταν 2,54 (για να καταλάβετε πόσο πολύ είναι αυτό, ο διάσημος ρέκορντμαν Ρόμπερτ Γουάντλοου είχε άνοιγμα 2,88) και είμαι σίγουρος ότι μπορούσε να αγγίξει τη στεφάνη χωρίς να σηκωθεί στις μύτες των ποδιών του, αν και δε βρίσκω κάποια καλή φωτογραφία...

Το δεύτερο πρόσωπο είμαι εγώ! Έχω άνοιγμα 6% πάνω απ'το ύψος μου (συγκριτικά, ο Βράνκοβιτς είχε 227/217=4,6%), κάτι που επίσης με βοηθά στην άμυνα. Να ήμουν και 2,10, τι καλά που θα 'ταν...

Διάσημοι μακρυχέρηδες σήμερα (και πολύ καλοί αμυντικοί, επίσης) είναι οι Πρις και Ιγκουοντάλα(ς).
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ May 11 2006, 12:55 PM)
Low hand pass για

bball.gif Tip of the day 3 : διασκελισμός : σημαντικό για το τρέξιμο, τη απόκριση στο άλμα και τη θέση άμυνας. Μην κάνετε πολλά μικρά βήματα. Δουλέψτε το διασκελισμό σας με τον προπονητή σας. Ζητήστε του να σας βάλει αντίστοιχες ασκήσεις που θα βοηθήσουν και εσάς και την ομάδα σας να τρέξει πιο γρήγορα και πιο ευέλικτα bball.gif
*


Απλά να προσθέσω κάτι που το έχω πει και σε παλαιότερο post .

Ένας τρόπος για να βελτιώσετε το διασκελισμό σας και να αυξήσετε τη ταχύτητά σας ενώ θα κουράζεστε λιγότερο είναι να χρησιμοποιείται τα χέρια σας και να σηκώνετε ποιο ψηλά τα γόνατα .

Παρατηρείστε τους δρομείς μικρών αποστάσεων ,που πιστέψτε κάτι παραπάνω γνωρίζουν από γρήγορο τρέξιμο, πόσο ψηλά σηκώνουν τα γόνατά τους ούτως ώστε με τους ίδιους διασκελισμούς να διανύσουν μεγαλύτερη απόσταση ή τελώς πάντων με λιγότερους διασκελισμούς να διανύσουν την ίδια απόσταση ενώ τα χέρια τους κινούνται με μεγάλη ένταση με σκοπό να δώσουν ώθηση στο σώμα.Τέλως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τρέχουμε πάντα στις μύτες των ποδιών μας.

Υπάρχουν διάφορες ασκήσεις για να βελτιώσουμε το διασκελισμό όποιος /α ενδιαφέρετε ευχαρίστως να δώσουμε μερικές από αυτές .
tsops
QUOTE(NBAholic @ May 11 2006, 01:33 PM)
...αν και δε βρίσκω κάποια καλή φωτογραφία...

Το δεύτερο πρόσωπο είμαι εγώ! Έχω άνοιγμα 6% πάνω απ'το ύψος μου (συγκριτικά, ο Βράνκοβιτς είχε 227/217=4,6%), κάτι που επίσης με βοηθά στην άμυνα. Να ήμουν και 2,10, τι καλά που θα 'ταν...

*


Αυτή βοηθάει?

http://www.solobasket.com/fotos/683_2.jpg

Για σένα θα σχολιάσω με ησυχία, γιατί τώρα βιάζομαι. Όταν επιστρέψω όμως...biggrin.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(NBAholic @ May 11 2006, 01:33 PM)
Όταν ακούω "μακριά χέρια", το μυαλό μου πάει στο Μάνιουτ Μπολ, αν και είμαι λίγο εκτός θέματος, μιας και δεν ήταν και τόσο μπασκετικά...ν πάση περιπτώσει, χάρη στο μήκος τους κατάφερε να επιζήσει. Το άνοιγμα χεριών του ήταν 2,54 (για να καταλάβετε πόσο πολύ είναι αυτό, ο διάσημος ρέκορντμαν Ρόμπερτ Γουάντλοου είχε άνοιγμα 2,88) και είμαι σίγουρος ότι μπορούσε να αγγίξει τη στεφάνη χωρίς να σηκωθεί στις μύτες των ποδιών του, αν και δε βρίσκω κάποια καλή φωτογραφία...

Το δεύτερο πρόσωπο είμαι εγώ! Έχω άνοιγμα 6% πάνω απ'το ύψος μου (συγκριτικά, ο Βράνκοβιτς είχε 227/217=4,6%), κάτι που επίσης με βοηθά στην άμυνα. Να ήμουν και 2,10, τι καλά που θα 'ταν...

Διάσημοι μακρυχέρηδες σήμερα (και πολύ καλοί αμυντικοί, επίσης) είναι οι Πρις και Ιγκουοντάλα(ς).
*


Ρε συ holic ειλικρινά έχω μείνει άφωνος ohmy.gif από τη βάση δεδομένων αλλά και τις γνώσεις σου πα΄νω στο NBA . Όντως κρίμα που δεν είσαι 2.10 αλλά να σου θυμήσω ότι και web αν θυμάμαι καλά ήταν μεταξύ 1,65-1,70 αλλά με επιτόπιο άλμα περίπου 1.10 το οποίο και του επέτρεπε να πάρει μέρος και στο διαγωνισμό καρφωμάτων . Οπότε ψάξε να βρεις διέξοδο για το ύψος με άλλους τρόπους .

Όσον αφορά το avatar ειλικρινά προτιμούσα το προηγούμενο και ας μη μπορούσε ο tsops όπως και πολλοί άλλοι να συγκεντρωθούν. wink.gif
thrylos7
Ο Φαλέκας(που πέρσι έπαιζε στον... Πανιώνιο) έχει πολύ μακριά χέρια...
το topic τρέχει πολύ γρήγορα και δεν προλαβαίνω να το παρακολουθήσω(όταν βιάζομαι..)
41.gif
tsops
QUOTE(thrylos7 @ May 11 2006, 02:32 PM)
Ο Φαλέκας(που πέρσι έπαιζε στον... Πανιώνιο) έχει πολύ μακριά χέρια...
*

το topic τρέχει πολύ γρήγορα και δεν προλαβαίνω να το παρακολουθήσω(όταν βιάζομαι..)
41.gif


Φαλέκας...αυτό το παιδί εκεί που έδειξε μία ανοδική πορεία πριν 4 χρόνια, χάθηκε στα πορτοκαλί άδυτα της μπασκετικής αβύσσου. Πολύ κρίμα sad.gif

QUOTE(thrylos7 @ May 11 2006, 02:32 PM)
το topic τρέχει πολύ γρήγορα και δεν προλαβαίνω να το παρακολουθήσω (όταν βιάζομαι..)
41.gif


Το παίρνω σαν κοπλιμέντο biggrin.gif Δεν πειράζει...όταν έχεις χρόνο, η παρουσία σου είναι πάντα ευχάριστη, αν και thrylos (που όμως όπως έχω δει από τα post σου είσαι ιδιαίτερα αντικειμενικός 41.gif)
thrylos7
QUOTE
Το παίρνω σαν κοπλιμέντο  Δεν πειράζει...όταν έχεις χρόνο, η παρουσία σου είναι πάντα ευχάριστη, αν και thrylos (που όμως όπως έχω δει από τα post σου είσαι ιδιαίτερα αντικειμενικός

Merci (που λέμε εμείς οι κύριοι! biggrin.gif )
Αυτά είναι ψέμματα.. Είναι ένας από τους θρύλους(ή μάλλον προς το παρόν μύθους του forum..!)
rolleyes.gif
tsops
QUOTE(NBAholic @ May 11 2006, 01:33 PM)
Το δεύτερο πρόσωπο είμαι εγώ! Έχω άνοιγμα 6% πάνω απ'το ύψος μου (συγκριτικά, ο Βράνκοβιτς είχε 227/217=4,6%), κάτι που επίσης με βοηθά στην άμυνα. Να ήμουν και 2,10, τι καλά που θα 'ταν...
*


Λοιπόν, είπα ότι θα εκφράσω γνώμη για το παραπάνω, οπότε έχω τις εξής παραδοχές :

1. Συντηρητικά σε βάζω στο 1.80 σε ύψος
2. σου δίνω ένα άνοιγμα περίπου 1.91 (καθαρό σε κάθε χέρι περίπου 60 εκ.)
3. βάσει του ύψους σου και, θεωρητικά πάντα μιλώντας, βάσει του ανοίγματός σου, σου δίνω ένα κέντρο βάρους 1:3, δηλαδή "κάθισμα" περίπου στα 63 εκ. (ύψος των γονάτων σου)

Άποψή μου : τα παραπάνω συνθέτουν τη βέλτιστη, σκελετική τουλάχιστον, δομή του τέλειου αμυντικού. Αν προσθέσω και τα skills του Webb που λέει ο φίλος Clouseau...τα 2.10 είναι άχρηστα και δε θέλω να παίξουμε ποτέ αντίπαλοι! biggrin.gif

Αστειεύομαι και επαυξάνω στον Clouseau σε άπταιστα ελληνικά : keep sharing that valuable info you possess 41.gif

Όσο για το

bball.gif Tip of the day 4 : κάθισμα άμυνας : μάθετε να παίζετε άμυνα στο "βάθος" που αρχίζετε να πονάτε. Μη φοβάστε, δεν θα πάθετε τίποτα. Τα χέρια στην ευθεία του σώματος, ελαφρώς σηκωμένες οι παλάμες και τα μάτια καρφωμένα στη μέση του επιτιθέμενου. Γρήγορα και εκρηκτικά slides, κρατάτε τα πόδια παράλληλα και μην τα σταυρώνετε bball.gif

Υ.Σ. Ο υπεύθυνος που μετέφερε τη φράση "keep your eyes on the ball" στην καλαθοσφαίριση, πρέπει να απαγχωνηθεί πάραυτα 68.gif
tsops
Άντε και ένα

bball.gif Drill of the day by request : η άσκηση λέγεται "τρέξτε ποδαράκια μου για να μην σας πιάσει ο...συμπαίκτης μου". Ζευγάρια, 2 μπάλες ανά ζευγάρι, ο Α ξεκινά από το φάουλ με το αδύναμο του χέρι, ο Β από τη baseline με το δυνατό του χέρι. Ο Α πάει για καλάθι και ο Β τρέχει να τον σταματήσει (ντριμπλάροντας και οι 2). Σκοπός να μην προλάβει ο Β τον Α, ήτοι ενδυνάμωση του αδύνατου χεριού. Αυξομειώστε την αρχική απόσταση ανάλογα με το επίπεδο των παικτών. Κάντε και εναλλακτικές μορφές τη άσκησης (με rebound, σε πλάγιες lanes, κλπ.) bball.gif
tsops
Το γράφω εδώ για να το δουν η peka και η Live το πρωϊ...είχατε δίκιο, μάλλον αναλαμβάνει ο Δεσπ...τουλάχιστον έτσι λέει ο tafos
peka
QUOTE(tsops @ May 11 2006, 04:18 PM)
Το γράφω εδώ για να το δουν η peka και η Live το πρωϊ...είχατε δίκιο, μάλλον αναλαμβάνει ο Δεσπ...τουλάχιστον έτσι λέει ο tafos
*


Εγω προλαβα και το ειδα τωρα...
Να ακουτε τη Live strong, εχει εμπειρια...!!!
smile.gif
tsops
QUOTE(peka @ May 11 2006, 04:36 PM)
Εγω προλαβα και το ειδα τωρα...
Να ακουτε τη Live strong, εχει εμπειρια...!!!
smile.gif
*


Θέλω να μην αναλάβει, να δω που θα κρυφτείτε! biggrin.gif με τη σφυρίχτρα θα σας κυνηγάω και τις 2 laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.