Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
Pierce
μην παιρνεις και ορκο λιολια. καποιοι σιγουρα θα ξερουν (πολυ)λιγοτερα. μπορει να μην ποσταρω αλλα διαβαζω συχνα τα τοπικ σου κοουτς τα οποια ειναι ακρως βοηθητικα και επιμορφωτικα smile.gif
tsops
QUOTE(christina n10 @ Jan 26 2007, 06:33 AM) *
Καλημερα,οτι και να πω πραγματικα θα ειναι πολυ λιγο για σενα.εισαι θεος 77.gif 77.gif 77.gif
εχεις τετοιες γνωσεις που μενω εκπληκτη!!!!ελπιζω να μας δωσεις τα φωτα σου για να γινουμε και εμεις καλυτεροι σαν προπονητες!!!!


Chris, και συ δεν πας πίσω, μια χαρά είσαι σαν προπονήτρια και έχεις και πολύ καλές ιδέες αλλά κυρίως σωστές βάσεις wink.gif

QUOTE(liolias @ Jan 26 2007, 09:31 PM) *
Πραγματικα με ολα αυτα που μας διδασκει ο tsops μεσα απο το φορουμ δηλαδη ρε tsops εχω μια απορια.. Δηλαδη ενα προπονητης Α1 τι γνωσης μπορει να εχει ε??


Ένας προπονητής Α1 έχει πολύ καλύτερες εμπειρίες και έκθεση σε καταστάσεις που τον βοηθούν από μόνες τους. Η "γνώση" είναι στην ευχέρεια και την όρεξη καθενός από εμάς που ενδιαφέρεται να γίνει καλύτερος, ανεξάρτητα σε ποιά κατηγορία προπονεί.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι αν δεν "βγεις" λίγο έξω, πραγματικά χάνεις. Το εξωτερικό με βοήθησε αρκετά όπως και πολλούς φίλους - προπονητές που έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο smile.gif

QUOTE(pierce21 @ Jan 27 2007, 06:15 PM) *
μην παιρνεις και ορκο λιολια. καποιοι σιγουρα θα ξερουν (πολυ)λιγοτερα. μπορει να μην ποσταρω αλλα διαβαζω συχνα τα τοπικ σου κοουτς τα οποια ειναι ακρως βοηθητικα και επιμορφωτικα smile.gif


Νάσαι καλά και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια smile.gif Άμα ξεμπερδέψω λίγο σε κάνα - δυο βδομάδες, θα βάλω αρκετά θέματα που θέλω να γράψω εδώ και καιρό
morfi
QUOTE(tsops @ Jan 24 2007, 11:54 AM) *
Σαφώς, αλλά κατ'εμέ έχει και συνέχεια που λέει "και μια καλή άμυνα ξεκινάει από μία ξεκούραστη επίθεση" wink.gif

Πως γινεται να εχει μια ομαδα ξεκουραστη επιθεση ? Και αυτες οι ξεκουραστες επιθεσεις θα ειναι καλο να ειναι συνεχεις η μεμονομενες ?




evilmonkey.gif
tsops
QUOTE(morfi @ Jan 28 2007, 10:17 PM) *
Πως γινεται να εχει μια ομαδα ξεκουραστη επιθεση ? Και αυτες οι ξεκουραστες επιθεσεις θα ειναι καλο να ειναι συνεχεις η μεμονομενες ?

evilmonkey.gif


Η φράση "ξεκούραστη επίθεση" είναι μεταφορική και έχεις δίκιο που δεν την εξήγησα καλύτερα. Όταν μία ομάδα είναι δεμένη στην επίθεση και έχει αυτοματισμούς στο παιχνίδι της, ολοκληρώνει τις επιθέσεις γρήγορα και ξεκούραστα, γεγονός που της δίνει τη δυνατότητα να παίξει πιο δυνατή άμυνα μετά wink.gif
tsops
Καλημέρα. Λοιπόν, θα βάλω ένα "παιχνίδι" που μου αρέσει να κάνω για να χαλαρώνουν οι παίκτες, αλλά να προπονούνται κιόλας. Δεν θα έλεγα ότι είναι "drill", αλλά θα το βάλω και στα tips.

Πάμε λοιπόν :

bball.gif Drill of the Day : δώστε σε μερικούς παίκτες από μία μπάλα (περίπου στο 30%, δηλαδή 2 στους 6, 3 στους 10, κλπ.). Οι παίκτες με την μπάλα πρέπει να ντριμπλάρουν πάνω κάτω στο γήπεδο ακουμπώντας τις τελικές γραμμές και οι "αμυνόμενοι" πρέπει να τους κλέψουν τη μπάλα. Οι παίκτες που έχουν τη μπάλα, έχουν δικαίωμα να μπαίνουν στη ρακέτα (μπογιά) κάθε φορά που φτάνουν στη μία πλευρά για 3'' που προβλέπει ο κανονισμός, χωρίς να μπορούν να μπουν οι αμυνόμενοι (μπορείτε να αυξήσετε τα δευτερόλεπτα αν θέλετε να δώσετε περισσότερο χρόνο ξεκούρασης). Εάν η μπάλα κλαπεί, ο επιτιθέμενος κάνει pushups ή ότι άλλο επιλέξετε. Εάν λήξει η άσκηση και οι αμυνόμενοι δεν έχουν κλέψει μπάλα, "τιμωρούνται" αντίστοιχα bball.gif

Η συγκεκριμένη άσκηση εντάσσεται στην κατηγορία των "αγχολυτικών" ασκήσεων όπως τις λέω και θεωρώ ότι βοηθά στην ψυχολογική ανάταση των αθλητών (επί παραδείγματι, ίσως μετά από μία μη αναμενόμενη ήττα), αλλά είναι και δύσκολη! wink.gif
Das Kapital
Γεια σου τσοπς θα ηθελα να σε ρωτησω κατι ειμαι 15 χρονων υψους 1,84 αλλα εχω γενια θα ψηλωσω αλλο?και ποσο? επισης εγω πιστευω πως δε θα ψηλωσω πολυ ακομα και στην ομαδα μου παιζω ψηλος δε θα επρεπε να με βαζει ο προπονητης μου να παιζω κοντος στην προπονηση? sad.gif
enypnio
tsops mporeis na mas exigiseis me apla logia ti einai to agressive defense ?
Inspector Jacques Clouseau
Θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω εγώ και να προσθέσει ή να αφαιρέσει μετά ο tsops . Agressive defense λοιπόν όπως το λέει και η φράση είναι η επιθετική άμυνα . Η επιθετική άμυνα χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες
1) bball.gif Στη full ομαδικά ατομική άμυνα όπου όλοι οι παίκτες παίζουν man to man τον /την παίκτη/τρια τους και μάλιστα over play ,από μπροστά δηλαδή το πολύ μισό μισό, με σκοπό να αναγκάσει τους αντιπάλους να κάνουν το λάθος. Αυτή η άμυνα παίζεται είτε σε όλο το γήπεδο, είτε στα τρία τέταρτα , είτε στο μισό.
2) bball.gif Μερικώς ομαδικά ατομική άμυνα είναι αυτή κατά την οποία μαρκάρουμε man to man κατά το τρόπο που περιγράψαμε παραπάνω έναν ή περισσότερους παίκτες /ριες αλλά όχι όλους /όλες .Συνήθως αυτή η μέθοδος χρησιμοποιείται από τους προπονητές όταν η αντίπαλη ομάδα έχει έναν οι δύο καλούς παίκτες καυ συνήθως αυτοί οι παίκτες μπορέι να είναι ή το play maker ή το center μεσκοπό αν είναι ο άσσος να αποσυντονίσουμε την οργάνωση της ομάδας ή για το πεντάρι να μη μας φορτώσει με φάουλ και καλάθια βεβαίως.Σίγουρα μπορεί να είναι κάποιος παίκτης που παίζει σε άλλη θέση όπως για παράδειγμα ένα φοβερό δυάρι το οποίο από οποια θέση και να σηκωθεί σκοράρει.

Και στις δύο περιπτώσεις εννοείται πως ο παίκτης μας δεν πρέπει να πάρει μπάλα αλλά αν τη πάρει και τη δώσει τότε σίγουρα δεν πρέπει να τη ξαναπάρει.

Αυτές είναι οι δύο γιατί η τρίτη και η πιο δύσκολη τεχνικά και πρακτικά είναι η ζώνη με πίεση και παγίδες με τις διάφορες παραλλαγές της. ( απαιτεί πολύ προπόνηση, απόλυτη αυτοσυκέντρωση, φυσική κατάσταση και γρήγορο διάβασμα της επίθεσης για το που θα πάει η πάσα)


Ελπίζω να σε κάλυψα
enypnio
tis 2 prwtes katigories tis katalaba tin triti oxi dose kana paradeigma ama mporeis

thnks
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(enypnio @ Feb 8 2007, 03:56 PM) *
tis 2 prwtes katigories tis katalaba tin triti oxi dose kana paradeigma ama mporeis

thnks


Πρώτα θα ήθελα σου υπενθυμίσω ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum απαγορεύεται να γράφουμε σε greeklish αλλά πέρα από τους κανονισμούς ειλικρινά αποτελεί μεγάλη ζαλάδα blink.gif

Λοιπόν αυτό που εννοώ για τη πίεση με ζώνη σε όλο το γήπεδο έχει ως εξής ,ας πάρουμε για παράδειγμα κλασική διάταξη 1-3-1 με παγίδες σε όλο το γήπεδο ή άλλες παραλλαγές αυτής, είναι επιθετικές άμυνες οι οποίες ουσιαστικά δεν έχουν σκοπό απλά και μόνο να δυσκολέψουμε την επίθεση της αντιπάλου ομάδας αλλά να κλέψουμε τη μπάλα ή να αναγκάσουμε να γίνει το λάθος ή σαν τελευταία επιλογή να ¨φάμε¨χρόνο από την αντίπαλη επίθεση ,πάντως σίγουρα δεν έχει σαν πρώτο σκοπό απλά να μην δεχτούμε καλάθι και μόνο.
tsops
QUOTE(lebron15 @ Feb 6 2007, 08:05 PM) *
Γεια σου τσοπς θα ηθελα να σε ρωτησω κατι ειμαι 15 χρονων υψους 1,84 αλλα εχω γενια θα ψηλωσω αλλο?και ποσο? επισης εγω πιστευω πως δε θα ψηλωσω πολυ ακομα και στην ομαδα μου παιζω ψηλος δε θα επρεπε να με βαζει ο προπονητης μου να παιζω κοντος στην προπονηση? sad.gif


Γένια? φαντάζομαι αστειεύεσαι tongue.gif

Παιδιά, μην αγχώνεστε με το ύψος σας, ιδιαίτερα σε τόσο μικρή ηλικία. Τέλος, προσπαθείστε να βελτιώσετε τις ατομικές ικανότητες. Ίσως έτσι να "πείσετε" τον προπονητή σας ότι πρέπει να σας δοκιμάσει και σε άλλες θέσεις wink.gif

QUOTE(enypnio @ Feb 8 2007, 10:00 AM) *
tsops mporeis na mas exigiseis me apla logia ti einai to agressive defense ?


Νομίζω ότι ο Clouseau με κάλυψε στον μεγαλύτερο βαθμό 41.gif Μόλις μπορέσω, θα συμπληρώσω μερικά ακόμα σχόλια wink.gif

QUOTE(enypnio @ Feb 8 2007, 03:56 PM) *
tis 2 prwtes katigories tis katalaba tin triti oxi dose kana paradeigma ama mporeis

thnks


Δοκίμασε τσ Basketball Tips (click on my banner). Εκεί νομίζω θα βρεις την απάντησή σου στην τρίτη κατηγορία που αναφέρεται ο C...
mikri prasini ollandeza
γεια σου tsops!!!!!!!!!!
Μια ερώτηση...τι κάνεις??? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
tsops
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Feb 11 2007, 08:17 AM) *
γεια σου tsops!!!!!!!!!!
Μια ερώτηση...τι κάνεις??? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


Το καλύτερο παιδί του forum ξαναχτύπησε! tongue.gif Μια χαρά είμαι κούκλα μου, εσένα έχουμε χάσει smile.gif
mario11
Ενδιαφέρον ακούγεται το ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΜP.. bball.gif

Σκέφτομαι πως αυτό το καλοκαίρι πρέπει οπωσδήποτε να πάω είτε σε camp είτε να κάνω προετοιμασία και ατομικές προπονήσεις.

Φέτος έκανα μια βλακεία με το δελτίο μου, πήγα και σε λάθος ομάδα, και τα κατάφερα να μην παίξω καθόλου αγώνες 68.gif sad.gif

Ήδη ξεκίνησα γυμναστήριο και κάνω παράλληλα προπονήσεις στη Φιλοθέη.Αλλά προβληματίζομαι για το πρόγραμμα που πρέπει να ακολουθήσω για να επανέλθω. sad.gif

Πραγματικά νιώθω περίεργα μετά απο 13 χρόνια να μένω άπραγος, χωρίς αγώνες..
Σωματικά,νιώθω λίγο αδύναμος και αγύμναστος,πράγμα λογικό αν σκεφτείς και τις καθημερινές συνήθεις (βλ. γυναικείος πληθυσμός, πάρτυ κτλ...)

Το σίγουρο είναι ότι θα επανέλθω.
Τι θα προτείνατε να κάνω για αρχή?
Είμαι γεννηθείς το 87, προλαβαίνω να πάω σε καμπ φέτος?
Αν ναι,σε ποιο? rolleyes.gif bball.gif smile.gif

edit: oops sorry. Σε λάθος τόπικ το έγραψα..Ας το μεταφέρουν οι mod.. smile.gif
tsops
QUOTE(mario11 @ Feb 27 2007, 09:57 AM) *
Τι θα προτείνατε να κάνω για αρχή?
Είμαι γεννηθείς το 87, προλαβαίνω να πάω σε καμπ φέτος?
Αν ναι,σε ποιο? rolleyes.gif bball.gif smile.gif

edit: oops sorry. Σε λάθος τόπικ το έγραψα..Ας το μεταφέρουν οι mod.. smile.gif


Μετέφερα το Post σου εδώ που είναι και ο χώρος για να σου απαντήσουν όσοι το δουν. Κατά την δική μου άποψη, δεν άντιμετωπίζεις ιδιαίτερο πρόβλημα, δεδομένου ότι, πρώτα από όλα προλαβαίνεις άνετα να πας σε καλοκαιρινό camp, αλλά επίσης έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να κάνεις "catch up" wink.gif

Ποιό camp? δεν τα παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια. Ήξερα ότι του Ροδόπουλου στη Θεσσαλονίκη (πως το λέγανε ρε παιδιά? α, ναι, SBC - Salonica Basketball Camp), ήταν ανέκαθεν καλό. Οι νεώτεροι πάντως θα έχουν σίγουρα καλύτερη πληροφόρηση από εμένα smile.gif
the great baller
[/b]Γεα σας ειμαι νεο μελος.Ειμαι 1,90 και ειμαι 15 χρονων biggrin.gif !!!Ποσο περιπου υψος θα παρω ακομα????[b]
whitewoolf
QUOTE(the great baller @ May 26 2007, 09:36 AM) *
[/b]Γεα σας ειμαι νεο μελος.Ειμαι 1,90 και ειμαι 15 χρονων biggrin.gif !!!Ποσο περιπου υψος θα παρω ακομα????[b]

Εργομετρικα εκανες ?? Εκει θα παρεις τις σωστες απαντησεις.
soz
Όσο γράφουν τα γονίδιά σου φίλε μου.Εκτός και αν είσαι πολύ απελπισμένος και έχεις και πολλά λεφτά στην άκρη biggrin.gif
liolias
QUOTE(the great baller @ May 26 2007, 12:36 PM) *
[/b]Γεα σας ειμαι νεο μελος.Ειμαι 1,90 και ειμαι 15 χρονων biggrin.gif !!!Ποσο περιπου υψος θα παρω ακομα????[b]


Μπορεις να φτασεις και 2 μετρα το πολυ ομως.
kostas16
ρε παιδια λιγο off topic αλλα εχω βρει στα intersport βαρακια για τα ποδια !που χρησιμευουν?σε ποια σημεια πρεπει να τα βαζω πανω στο ποδι???
dizzy_fingers
Για ενδυνάμωση των ποδιών σου.
Εκρηκτικότητα, ταχύτητα, άλμα κερδίζεις με αυτά.

Πολύς κόσμος τα φοράει όσο κάνει προπόνηση για να ξοδεύει διπλάσια ενέργεια (που ισούται με διπλάσια οφέλη..ωστόσο για τους τραυματισμούς δε γνωρίζω ακριβώς τί παίζει).

Το πως τα βάζεις...αν είναι κάτι σαν ζώνες, τα δένεις γύρω από το καλάμι σου χαμηλά.
kostas16
ΑΝΤΕ ΡΕ TSOPS ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ smiley.gif
ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗ ΤΡΥΠΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ biggrin.gif biggrin.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 17 2007, 10:42 PM) *
Για ενδυνάμωση των ποδιών σου.
Εκρηκτικότητα, ταχύτητα, άλμα κερδίζεις με αυτά.

Πολύς κόσμος τα φοράει όσο κάνει προπόνηση για να ξοδεύει διπλάσια ενέργεια (που ισούται με διπλάσια οφέλη..ωστόσο για τους τραυματισμούς δε γνωρίζω ακριβώς τί παίζει).

Το πως τα βάζεις...αν είναι κάτι σαν ζώνες, τα δένεις γύρω από το καλάμι σου χαμηλά.


Εάν ο φίλος μας μιλάει για τα βάρη τα οποία περιγράφεις, θα διαφωνήσω ως προς τη χρήση εν ώρα προπόνησης. Απαγορευτικό διά ροπάλου διότι δεν ισοσκελίζεται ούτε ελέγχεται η δύναμη "μετάδοσης" στα ισχύα, τους συνδέσμους και στις επιγονατίδες wink.gif

QUOTE(kostas16 @ Jun 18 2007, 07:50 AM) *
ΑΝΤΕ ΡΕ TSOPS ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ smiley.gif
ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗ ΤΡΥΠΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ biggrin.gif biggrin.gif


Δεν ξέρω αν σε κάλυψα (δες παραπάνω). Απλώς να προσθέσω ότι συνήθως τέτοια εξαρτήματα γυμναστικής συνοδεύονται από αναλυτικές οδηγίες και αρχές ασφάλειας οπότε είσαι καλυμμένος smile.gif
tsops
Καλημέρα. Νομίζω ότι θα ξυπνήσω "μνήμες ρομαντισμού" όπως λέει και ο Holic, σήμερα, αναβιώνοντας ένα topic που πάρα πολλοί από εμάς αγαπήσαμε και στηρίξαμε παλαιότερα. Φυσικά αυτό είναι το γνωστό Ask the Coach, που ξεκίνησε, εξελίχθηκε και σιγά-σιγά άφησε τη θέση του σε άλλα φόρουμς όπως το Tips n' Tricks.

Χθες, όντας μόνος στο σπίτι και σβουρίζοντας μια Spalding Heritage του 1987 βλέποντας στο βίντεο Εσπερίδες - ΔΑΣΑΛ (άσχετο laugh.gif ), έβλεπα τη Χατζηνικολάου να φεύγει στον αιφνιδιασμό και έναν οπαδό να φωνάζει "κάρφωσε!" το οποίο το επανέλαβε όταν έφυγε κάποια στιγμή και η Καλτσίδου. Σε αυτή τη φάση σκεφτόμουν κάτι και νομίζω ότι θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Ας το ξεκινήσω λοιπόν σαν θεματάκι τώρα που είναι και καλοκαιράκι και είναι ήρεμα τα πράγματα, να δούμε πως θα πάει :

bball.gif Quiz of the Day : Μεικτά Πρωταθλήματα : μία ιδέα που γίνεται οργανωμένα (δεν γεννήθηκε), στο Βέλγιο και ενώ ξεκίνησε ως παρωδία και χλευάστηκε από πάρα πολύ κόσμο, τελικά έχει εξελιχθεί σε "production magique" για τους εγχώριους φίλους της καλαθοσφαίρισης, που τιμούν με τη παρουσία του ένα μικρό πρωταθληματάκι 6 ομάδων που έχει δημιουργηθεί. Πως σας φαίνεται σαν, έστω και πλασματική, ιδέα? Ποιά τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα? Πιστεύετε ότι οι γυναίκες αθλήτριες εξελίσσονται καλύτερα ή όχι με έναν άνδρα συμπαίκτη ή το αντίθετο (άντρας/γυναίκα). Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας και είμαι σίγουρος ότι από αυτή τη συζήτηση θα βγουν και "καλοκαιρινές" κόντρες ανδρικής με γυναικεία φύσης, που αν μη τι άλλο, θα είναι δροσιστικές! cool.gif Για πάμε λοιπόν! bball.gif
Pierce
θα ακουστω φαλλοκρατης αν πω οτι μονο οι γυναικες θα εχουν να κερδισουν κατι απο αυτη την ιδεα; cool.gif
NBAholic
Προτεινόμενος κανόνας: Κάθε ομάδα της Α1 γυναικών θα έχει το δικαίωμα να υπογράφει αντί για μια ξένη έναν άντρα! Προϋπόθεση, να είναι Έλληνας και να μην έχει ύψος πάνω από 1,90. Πριν την έναρξη της σεζόν, θα μετράται το ύψος του χωρίς παπούτσια. Αν βγει μεταξύ 1,90 και 1,92, χάνει το δικαίωμα να παίξει. Αν είναι ακόμη ψηλότερος, η ομάδα που τον έφερε πληρώνει και πρόστιμο, γιατί νομίζει ότι οι υπόλοιποι είναι τόσο ανοήτοι.

Αυτό είναι το λεγόμενο "Αναπτυξιακό Σχέδιο Μορφή" tongue.gif

Στο λίγο πιο σοβαρό, πολλές ομάδες WNBA, όπως οι Στορμ, κάνουν προπονήσεις με άντρες. Υπό αυτή την έννοια, ναι, είναι καλό για γρηγορότερη άνοδο του επιπέδου και της ανταγωνιστικότητας των εγχώριων αθλητριών να γίνεται κάτι ανάλογο εδώ.
tsops
QUOTE(NBAholic @ Jul 24 2007, 10:13 AM) *
Στο λίγο πιο σοβαρό, πολλές ομάδες WNBA, όπως οι Στορμ, κάνουν προπονήσεις με άντρες. Υπό αυτή την έννοια, ναι, είναι καλό για γρηγορότερη άνοδο του επιπέδου και της ανταγωνιστικότητας των εγχώριων αθλητριών να γίνεται κάτι ανάλογο εδώ.


Εγώ θεωρώ ότι έχει πολλαπλά οφέλη από πολλές πλευρές (επιχειρηματικά, οπαδικά αλλά και φυσικά, αθλητικά) να δεις μία τέτοια δραστηριότητα να οργανώνεται, έστω και σε επίπεδο προπόνησης. Pierce, δεν είναι θέμα φαλλοκρατισμού, δεν συγκρίνουμε "ποιός την έχει πιο μεγάλη" εδώ, απλώς διασταυρώνουμε τα οφέλη.

Η γυναίκα καλαθοσφαιρίστρια, όσο και αν ακούγεται ανόητο, έχει μεγαλύτερη έφεση στην τελειοποίηση της "αδύνατης" πλευράς της και δίνει περισσότερη έμφαση στην επίθεση (επιθετικογενής νοοτροπία), από έναν άντρα (αμυντικογενής νοοτροπία). Καλά, για τις αδυναμίες, μην μιλήσουμε, είναι άπειρες... laugh.gif

Τέλος πάντων, η ουσία είναι αλλού: κάποια στιγμή, αυτοί οι 2 μπασκετικοί "κόσμοι", θα έρθουν πιο κοντά. Είτε με τη μορφή κοινών προπονήσεων, είτε με τη μορφή κοινών αγώνων, πρωταθλημάτων, exhibition games, κλπ. Οι γυναίκες της παρέας, τι έχουν να πουν άραγε? rolleyes.gif
dizzy_fingers
Γειά σου ρε κόουτς, καιρός ήταν να αναβιώσει το ιστορικό αυτό τόπικ 41.gif.

Στη χώρα μας δείχνει κάπως ουτοπικό, όχι το να διοργανωθεί κάτι τέτοιο, αλλά να γίνει αποδεκτό από τον κόσμο.

Τα οφέλη, πάντως, θεωρώ κι εγώ πως θα είναι περισσότερα για τις γυναίκες παρά τους άνδρες.
Κι αυτό γιατί η επιμονή στη δουλειά και η έμφαση στην τεχνική-τακτική, που είναι χαρακτηριστικά των γυναικών παιχτριών, δεν είναι κάτι που μπορούν να κερδίσουν οι άντρες μέσω της τριβής με το γυναικείο μπάσκετ αλλά κάτι που αποκτούν μόνοι τους.
Pierce
QUOTE(tsops @ Jul 24 2007, 01:29 PM) *
Pierce, δεν είναι θέμα φαλλοκρατισμού, δεν συγκρίνουμε "ποιός την έχει πιο μεγάλη" εδώ, απλώς διασταυρώνουμε τα οφέλη.

εκει επικεντρωνομαι και εγω. τα αγωνιστικα οφελη που μπορουν να αποκομισουν οι γυναικες απο προπονησεις με αντρες ειναι τεραστια σε αντιθεση με το αντιστροφο.(για αυτο φοβαμαι μηπως χαρακτηριστω φαλλοκρατης unsure.gif ) βεβαια επειδη η σχεση μου με το γυναικειο μπασκετ ειναι αντιστοιχη της σχεσης ΗΠΑ-Κουβας ,δηλαδη ανυπαρκτη (ποιηση γραφω ο κερατας tongue.gif ) ισως τα συμπερασματα που βγαζω να ειναι λανθασμενα.
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 24 2007, 10:42 AM) *
Γειά σου ρε κόουτς, καιρός ήταν να αναβιώσει το ιστορικό αυτό τόπικ 41.gif.

Στη χώρα μας δείχνει κάπως ουτοπικό, όχι το να διοργανωθεί κάτι τέτοιο, αλλά να γίνει αποδεκτό από τον κόσμο.

Τα οφέλη, πάντως, θεωρώ κι εγώ πως θα είναι περισσότερα για τις γυναίκες παρά τους άνδρες.
Κι αυτό γιατί η επιμονή στη δουλειά και η έμφαση στην τεχνική-τακτική, που είναι χαρακτηριστικά των γυναικών παιχτριών, δεν είναι κάτι που μπορούν να κερδίσουν οι άντρες μέσω της τριβής με το γυναικείο μπάσκετ αλλά κάτι που αποκτούν μόνοι τους.


Συμφωνούμε απόλυτα. Η αναβίωση by the way, θα συνεχιστεί. Έχω "ανησυχίες" αυτό το καιρό και πρέπει να τις μοιραστώ! laugh.gif

QUOTE(pierce21 @ Jul 24 2007, 10:48 AM) *
εκει επικεντρωνομαι και εγω. τα αγωνιστικα οφελη που μπορουν να αποκομισουν οι γυναικες απο προπονησεις με αντρες ειναι τεραστια σε αντιθεση με το αντιστροφο.(για αυτο φοβαμαι μηπως χαρακτηριστω φαλλοκρατης unsure.gif ) βεβαια επειδη η σχεση μου με το γυναικειο μπασκετ ειναι αντιστοιχη της σχεσης ΗΠΑ-Κουβας ,δηλαδη ανυπαρκτη (ποιηση γραφω ο κερατας tongue.gif ) ισως τα συμπερασματα που βγαζω να ειναι λανθασμενα.


1. όπως είπα και στο Dizzy, συμφωνούμε
2. η Κούβα είναι πολύ ωραία χώρα ρε συ wink.gif
3. ξέρεις τι λες εσύ, δε σε φοβάμαι rolleyes.gif
trefoil 13
Ενδιαφέρον ακούγεται. Να βάλουν οι άντρες την δύναμη και οι γυναίκες την εξυπνάδα που θα έχει ως αποτέλεσμα θεαματικό μπάσκετ από όλες τις απόψεις.
Αν και μετά το χθεσινό μπάσκετ που έπαιξα με αγόρια (που κάθε φορά που με έσπρωχναν μου ζήταγαν συγνώμη) έχω αρχίσει να λέω με κορίτσια και μόνο με κορίτσια! tongue.gif
Στο Βέλγιο τι κανονισμοί υπάρχουν; Πχ τρεις γυναίκες και δυο άντρες σε κάθε πεντάδα;
Και όσο για τον pierce21, να μην καταλήγει σε συμπεράσματα αν δεν έχει άποψη. dry.gif
tsops
QUOTE(trefoil 13 @ Jul 25 2007, 04:20 PM) *
Στο Βέλγιο τι κανονισμοί υπάρχουν; Πχ τρεις γυναίκες και δυο άντρες σε κάθε πεντάδα;


Ο κανονισμός της πεντάδας είναι απλός. Τουλάχιστον 2 παίκτες/παίκτριες από το εκάστοτε φύλο, η μπάλα είναι κανονικών διαστάσεων και τα υπόλοιπα τα ίδια smile.gif
peka
Να σας πω και εγω την προσφατη εμπειρια μου που ειχα απο το πρωταθλημα επιχειρησεων, οπου συμμετειχε η εταιρεια που δουλευω, με ομαδα που αποτελειται απο 9 αντρες και εμενα. Συνολο ομαδων στο πρωταθλημα 14 και μονο στη δικη μας ομαδα και σε αλλη μια (στους Δικηγορους αν θυμαμαι καλα) υπηρχε απο μια γυναικεια παρουσια!
Οπως καταλαβαινετε η συνυπαρξη στην ομαδα με αντρες ηταν μοναδικη εμπειρια! Δεν θα ξεχασω την πρωτη μερα που συγκεντρωθηκαμε να κανουμε προπονηση (και καλα για να γνωριστουμε γιατι δουλευουμε ολοι σε διαφορετικα τμηματα), με κοιτουσαν σαν εξωγηινο! Λες και ειχα κατεβει απο τον Αρη ενα πραγμα... (αμαν βρε παιδι μου οι αντρες με την καχυποψια σας!!!). Τελος παντων το ξεπερασα, αφου μετα με συνηθισαν και ειδαν οτι τουλαχιστον ξερω να σκαω τη μπαλα!
Στα της ομαδας η συνυπαρξη με τους αντρες-συμπαικτες ηταν αρμονικη και μπορω να πω οτι ηταν και αρκετα συνεργασιμοι!
Οσον αφορα τους αντιπαλους εκει ειχαμε ενα προβλημα γιατι κανενας δεν ηθελε να με μαρκαρει επειδη ημουν γυναικα (φυσικη και αναμενομενη συμπεριφορα απο αντρες θα ελεγα)! Και σε οποιον επεφτε ο κληρος με επαιζε απο αποσταση (και αυτο λογικο και αναμενομενο...) μεχρι που εμπαιναν τα πρωτα τριποντα!
Στα παιχνιδια αυτα μπορω να πω οτι αποκομισα πολλα πραγματα. Σιγουρα μια γυναικα παιζει διαφορετικα απεναντι σε γυναικες και διαφορετικα απεναντι σε αντρες. Μονο και μονο η διαφορα υψους και δυναμης αρκει... Απλα επειδη οι αντρες σε αυτες τις περιπτωσεις παιζουν με τη δυναμη οι γυναικες (ως πιο εξυπνες... εεε, μην πεσετε να με φατε!) παιζουν με το μυαλο.
Α και το μονο αρνητικο ειναι οτι αναγκαστικα παιζαμε με την κανονικη μπαλα και οπως ξερετε για εμας που εχουμε συνηθισει να παιζουμε με την μικροτερη ειναι λιγο προβλημα. Αλλα με εξασκηση θυμασαι τις παλιες στιγμες που τη χρησιμοποιουσαμε και εμεις!
Μη με ρωτησετε για την ομαδα μας πως πηγε γιατι ηταν η παρθενικη της εμφανιση στο πρωταθλημα και οπως καταλαβαινετε μας πηρε η κατω βολτα. sad.gif
Λοιπον κατεληξα οτι θα ηταν συναρπαστικο ενα πρωταθλημα μεικτο...! Το καθε φυλο εχει να δωσει τα δικα του και να ειστε σιγουροι οτι ολοι θα ειναι κερδισμενοι! Τουλαχιστον αυτο πιστευω...
icon_wave.gif
tsops
Εκπληκτική ιστορία 41.gif Άντε και του χρόνου σου εύχομαι να έχεις και συμπαίκτρια! tongue.gif
B for Basketball
QUOTE(tsops @ Mar 31 2006, 09:54 AM) *
. Ο εκπληκτικός Αθηναϊκός

λιγο παλιο....
αληθεια??? ο αθηναικος στις γυναικες εχει καλη ομαδα??? επαιζα παλια στον αθηναικο ( εφηβικο) αλλα απο τοτε που σταματησα εχω χασει καθε επαφη με την ομαδα κ ολα τα τμηματα...μπορει καποιος να με ενημερωσει σε τι κατασταση βρισκονται η ομαδες του (αντρικο-γυναικειο) ...μια κοπελα σταματοπουλου του αθηναικου παιζει ακομη εκει??? ειναι φιλη μου αλλα την εχω χασει...
tsops
QUOTE(B for Basketball @ Jul 27 2007, 07:44 AM) *
λιγο παλιο....
αληθεια??? ο αθηναικος στις γυναικες εχει καλη ομαδα??? επαιζα παλια στον αθηναικο ( εφηβικο) αλλα απο τοτε που σταματησα εχω χασει καθε επαφη με την ομαδα κ ολα τα τμηματα...μπορει καποιος να με ενημερωσει σε τι κατασταση βρισκονται η ομαδες του (αντρικο-γυναικειο) ...μια κοπελα σταματοπουλου του αθηναικου παιζει ακομη εκει??? ειναι φιλη μου αλλα την εχω χασει...


Μπορείς να μπεις στα topics του Γυναικείου φόρουμ να δεις λεπτομέρειες και εξελίξεις για το γυναικείο του Αθηναϊκού. Η Μαριάννα έχει φύγει εδώ και 2 χρόνια από τον Αθηναϊκό. Πέρυσι ήταν στον Θρίαμβο και φέτος θα είναι στον Αμύντα smile.gif
B for Basketball
QUOTE(tsops @ Jul 27 2007, 08:12 AM) *
Μπορείς να μπεις στα topics του Γυναικείου φόρουμ να δεις λεπτομέρειες και εξελίξεις για το γυναικείο του Αθηναϊκού. Η Μαριάννα έχει φύγει εδώ και 2 χρόνια από τον Αθηναϊκό. Πέρυσι ήταν στον Θρίαμβο και φέτος θα είναι στον Αμύντα smile.gif

παιχτουρα δεν ειναι η μαριαννα???? ( κ κουκλα 69.gif ) αυτη οδηγησε τις σχολικες μας ομαδες σε διακρισεις....ΟΛΕ ΜΑΡΙΑΝΝΑ!!!!!
tsops
QUOTE(B for Basketball @ Jul 27 2007, 08:18 AM) *
παιχτουρα δεν ειναι η μαριαννα???? ( κ κουκλα 69.gif ) αυτη οδηγησε τις σχολικες μας ομαδες σε διακρισεις....ΟΛΕ ΜΑΡΙΑΝΝΑ!!!!!


Είσαι λίγο off topic, και ιδιαίτερα ενθουσιασμένος με τη Σταματοπούλου, αλλά δεν πειράζει, καλοκαιράκι είναι. Μήπως να βρεθείτε να τα πείτε από κοντά? wink.gif
sch
QUOTE(B for Basketball @ Jul 27 2007, 07:44 AM) *
λιγο παλιο....
αληθεια??? ο αθηναικος στις γυναικες εχει καλη ομαδα??? επαιζα παλια στον αθηναικο ( εφηβικο) αλλα απο τοτε που σταματησα εχω χασει καθε επαφη με την ομαδα κ ολα τα τμηματα...μπορει καποιος να με ενημερωσει σε τι κατασταση βρισκονται η ομαδες του (αντρικο-γυναικειο) ...μια κοπελα σταματοπουλου του αθηναικου παιζει ακομη εκει??? ειναι φιλη μου αλλα την εχω χασει...

η σταματοπούλου έχει φύγει απο τον αθηναϊκό και έχει πάει στον αμύντα. Η γυναικεία ομάδα ανέβηκε φέτος στην Α1 Εθνική κατηγορία και η ανδρική ομάδα ανέβηκε στην Α' εσκα...
Das Kapital
Πριν αρκετο καιρο καπου μεσα στο forum διαβασα οτι το αλμα φευγει απο τους κοιλιακους ή κατι τετοιο,συγχωρεστε με αν κανω λαθος! smile.gif Το ερωτημα μου ειναι πως αν αυτο αληθευει,κανοντας κοιλιακους θα αυξησω το αλμα μου?
tsops
QUOTE(lebron15 @ Jul 28 2007, 08:39 PM) *
Πριν αρκετο καιρο καπου μεσα στο forum διαβασα οτι το αλμα φευγει απο τους κοιλιακους ή κατι τετοιο,συγχωρεστε με αν κανω λαθος! smile.gif Το ερωτημα μου ειναι πως αν αυτο αληθευει,κανοντας κοιλιακους θα αυξησω το αλμα μου?


Καλημέρα Lebron. Το άλμα σου και η βελτίωσή του είναι αποτέλεσμα εκγύμνασης πολλών μυϊκών ομάδων και με συγκεκριμένη χρονοσειρά. Σαφώς όμως, κοιλιακοί (και ακόμα πιο σημαντικό, που όλοι τους αγνοείτε, ραχιαίοι μύες) και ώμοι, πλάτη, είναι μυϊκές ομάδες που σίγουρα θα βοηθήσουν πολύ στην αύξηση του άλματός σου smile.gif
tsops
Λοιπόν, επειδή είπαμε ότι καλό είναι τώρα που πήραμε φόρα, να μην φρενάρουμε πάλι, πάμε για ένα απλό

bball.gif Quiz of the Day bball.gif : Τι ακριβώς σημαίνει ο όρος "Στάγερ" στην καλαθοσφαίριση? Το γράφω ελληνικά για να είναι πλήρωε κατανοητό σε όλους τι εννοούμε. Συμπληρωματικά σε αυτό, ΄μπορούμε να παίξουμε στάγερ σε ζώνη 3-2? bball.gif

Υ.Σ. Υπόσχομαι να βάλω και πιο "fun" quizes! tongue.gif
peka
QUOTE(tsops @ Jul 30 2007, 09:06 AM) *
Λοιπόν, επειδή είπαμε ότι καλό είναι τώρα που πήραμε φόρα, να μην φρενάρουμε πάλι, πάμε για ένα απλό

bball.gif Quiz of the Day bball.gif : Τι ακριβώς σημαίνει ο όρος "Στάγερ" στην καλαθοσφαίριση? Το γράφω ελληνικά για να είναι πλήρωε κατανοητό σε όλους τι εννοούμε. Συμπληρωματικά σε αυτό, ΄μπορούμε να παίξουμε στάγερ σε ζώνη 3-2? bball.gif

Υ.Σ. Υπόσχομαι να βάλω και πιο "fun" quizes! tongue.gif



"Σταγερ" στα ελληνικα ή "σταγγερ"???
Τελος παντων το ακουμε και με τις δυο παραλαγες απο τους προπονητες!
Λοιπον ειναι ενα απο τα ειδη σκριν που δεχεται ενας παικτης για να παρει μια προσπαθεια.
Το σκριν το δεχεται απο δυο συμπαικτες του οι οποιοι στηνονται ο ενας πισω απο τον αλλο. Βασικα οι δυο δεν στηνονται ακριβως ο ενας πισω απο τον αλλο αλλα ο δευτερος (και τελευταιος σκρινερ) στηνεται συνηθως στον εξωτερικο ωμο του πρωτου σκρινερ και σε μικρη αποσταση πισω του. Με αυτον τον τροπο ο αμυντικος του παικτη που δεχεται το "σταγερ" ή "σταγγερ" πεφτει αρχικα πανω στο πρωτο σκριν και μετα πανω στο δευτερο, με αποτελεσμα εαν δεν γινει αλλαγη στην αμυνα να βρεθει ελευθερος.
Δεν ξερω εαν ειναι απολυτα κατανοητα, αλλα μερικες φορες το να τα γραφεις ειναι πιο δυσκολο απο το να τα κανεις (για να μην πω παντα...!).
Α βρε κοουτς μας ταλαιπωρεις καλοκαιριατικα...! smile.gif

Οσο για το δευτερο σκελος προς το παρον δεν γνωριζω την απαντηση... Νομιζω δε μου εχει τυχει κιολας!
tsops
QUOTE(peka @ Jul 30 2007, 10:44 AM) *
"Σταγερ" στα ελληνικα ή "σταγγερ"???
Τελος παντων το ακουμε και με τις δυο παραλαγες απο τους προπονητες!
Λοιπον ειναι ενα απο τα ειδη σκριν που δεχεται ενας παικτης για να παρει μια προσπαθεια.
Το σκριν το δεχεται απο δυο συμπαικτες του οι οποιοι στηνονται ο ενας πισω απο τον αλλο. Βασικα οι δυο δεν στηνονται ακριβως ο ενας πισω απο τον αλλο αλλα ο δευτερος (και τελευταιος σκρινερ) στηνεται συνηθως στον εξωτερικο ωμο του πρωτου σκρινερ και σε μικρη αποσταση πισω του. Με αυτον τον τροπο ο αμυντικος του παικτη που δεχεται το "σταγερ" ή "σταγγερ" πεφτει αρχικα πανω στο πρωτο σκριν και μετα πανω στο δευτερο, με αποτελεσμα εαν δεν γινει αλλαγη στην αμυνα να βρεθει ελευθερος.
Δεν ξερω εαν ειναι απολυτα κατανοητα, αλλα μερικες φορες το να τα γραφεις ειναι πιο δυσκολο απο το να τα κανεις (για να μην πω παντα...!).
Α βρε κοουτς μας ταλαιπωρεις καλοκαιριατικα...! smile.gif

Οσο για το δευτερο σκελος προς το παρον δεν γνωριζω την απαντηση... Νομιζω δε μου εχει τυχει κιολας!


Μια χαρά το πας. "Στάγερ" προφέρεται επίσημα (το "γκ" εκλίπτει), αλλά όπως είπες, όπως αρέσκεται κανείς laugh.gif

Έχω 1-2 διαφωνίες, περιμένω όμως και άλλες απόψεις, όπως και τη χρησιμότητα (ή μη) απέναντι σε 3-2.

Άντε, μου το έχετε ρίξει όλοι στη πλάκα στο φόρουμ. Για να δω τι ψάρια πιάνετε wink.gif
Chris Ronaldo
Κόουτς φέτος που σκέφτομαι να ξεκινήσω να παιζω μπασκετ σε ομαδα(στα 17 θυμήθηκα tongue.gif ) και με ύψος 1.85 ,ποια θέση πιστεύεις οτι ειναι καλυτερα να παίξω? Playmaker ισως? rolleyes.gif Εμενα δεν ξερω γιατι αλλα μ αρεσει να παιζω μεσα στην ρακετα tongue.gif Που με βρίσκεις που με χάνεις κατω απο ενα καλάθι ειμαι να πηδάω για ριμπάουντ tongue.gif
tsops
QUOTE(Chris Ronaldo @ Jul 31 2007, 10:03 PM) *
Κόουτς φέτος που σκέφτομαι να ξεκινήσω να παιζω μπασκετ σε ομαδα(στα 17 θυμήθηκα tongue.gif ) και με ύψος 1.85 ,ποια θέση πιστεύεις οτι ειναι καλυτερα να παίξω? Playmaker ισως? rolleyes.gif Εμενα δεν ξερω γιατι αλλα μ αρεσει να παιζω μεσα στην ρακετα tongue.gif Που με βρίσκεις που με χάνεις κατω απο ενα καλάθι ειμαι να πηδάω για ριμπάουντ tongue.gif


Καλή σου μέρα Chris. Καλή αρχή και όπως λένε "κάλλιο αργά παρά ποτέ!" Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις και να δεις σε ποιά θέση ταιριάζεις βάσει της ομάδας που θα παίζεις. Βάσει ύψους, ο "άσσος" είναι ο ιδανικός. Συζήτησέ το καλύτερα όμως με τον προπονητή σου και εκείνος θα σου πει wink.gif
k_sal_15
Κόουτς έχεις κανα φίλο διατροφολόγο να μου δώσει καμιά συμβουλή να πάρω κανα κιλό;;; Είμαι 15 χρόνων, 1,93 ύψος και ΜΟΝΟ 65 κιλά... Και παίζω και 5αρι εννίοτε απέναντι σε 80κιλους και τα βρίσκω σκούρα... Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Για αρχή θέλω να φτάσω τα 70...
soz
Δεν ξέρω τι θα πει ο coach,πάντως στην ελλάδα το 90% των διατροφολόγων είναι άσχετοι με την επιστήμη τους.
Μόνο copy paste ξέρουν να κάνουν.

Τώρα σοβαρά σκέφτεσαι να δώσεις λεφτά για να σου πει κάποιος ¨φάε παραπάνω¨ ;;;
Με βάρη ασχολείσαι καθόλου ή όχι ;;
k_sal_15
QUOTE(soz @ Aug 7 2007, 08:22 ) *
Δεν ξέρω τι θα πει ο coach,πάντως στην ελλάδα το 90% των διατροφολόγων είναι άσχετοι με την επιστήμη τους.
Μόνο copy paste ξέρουν να κάνουν.

Τώρα σοβαρά σκέφτεσαι να δώσεις λεφτά για να σου πει κάποιος ¨φάε παραπάνω¨ ;;;
Με βάρη ασχολείσαι καθόλου ή όχι ;;


Βάρη δεν πολυκάνω, γιατί;; Καμιά συμβουλή θέλω για να πάρω μερικά κιλά μυική μάζα, π.χ. ασκήσεις κ.λ.π. απλά με την συνοδία μιας-δυο συμβουλών για το τι πρέπει να τρώω και πόσο σε γενικές γραμμές...
kobe#23
Γειά παιδιά....... Επειδή είμαι ακομα 16,5 ετών και ειμαι ακομα στην ανάπτυξη, ασκήσεις με βάρη δεν θα μου τη σταματούσαν??????????????????????????? wink.gif Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω πια θέση θα μοθ ταίριαζε? 'Εχω ύψοσ 1,95.... blove.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.