Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
tsops
QUOTE(peka @ May 3 2006, 11:22 AM)
Καλημερα... Σημερα εχω αρκετη δουλεια, οποτε βρηκα το κειμενο στα αγγλικα και το παραθετω (δεν εχω χρονο για μεταφραση αυτη τη στιγμη...) Να 'ναι καλα ο Γαλανης...!


Καλημέρα! Τώρα σε είδα, μάλλον γράφαμε μαζί biggrin.gif

Λοιπόν, εσένα πρέπει να σε μετονομάσω σε GG peka, ήτοι Google Girl! smile.gif

Υ.Σ. μου αρέσει που εγώ δεν ανέφερα τη πηγή για να μην θεωρηθεί ότι το διαφημίζω, αλλά η δυναμικότατα ενεργειακή ζωντάνια της peka, ξεπέρασε το κουφάρι μου!
Inspector Jacques Clouseau
Τη καλημέρα μου σε όλους και όλες .Δε μου λέτε ρε σεις εγώ έχω πάρει τα βουνά και τα λαγκάδια ψάχνοντας και βλέποντας διάφορα παικτάκια και εσείς εδώ έχετε αράξει και κάνετε web surfing? χμ... νομίζω πως η ερχόμενη εβδομάδα θα είναι εβδομάδα ξεκούρασης . Να παίξουμε και κανά μπασκετάκι και εμείς , να απαντήσουμε σε κανά quiz αν και ξέρω ότι μόλις ο tsops το διαβάσει αυτό θα βάλει κανά εντελώς κουφό αλλά τες πάντων. Για αυτή την εβδομάδα έχω δεσμευτεί να πάω να δω ένα παιχνιδάκι στις 7 του μήνα όποιος κατάλαβε κατάλαβε.


icon_wave.gif
coach13
Καλησπέρα και από εμένα μετά από αρκετό καιρό.
Δυστυχώς δε τα καταφέραμε...Στο πρόγραμμα είναι όλα όμως.
Coach έχεις δόση πνοή από ότι βλέπω στο forum του γυναικειου!
Συνέχισε έτσι!
Live strong
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 3 2006, 12:16 PM)
Για αυτή την εβδομάδα έχω δεσμευτεί να πάω να δω ένα παιχνιδάκι στις 7 του μήνα όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
icon_wave.gif
*



Γι αυτή την εβδομάδα, έπαιξες κι έχασες… sad.gif το πρόγραμμα άλλαξε και τα παιχνίδια θα γίνουν την πάρα πάνω Κυριακή 14/5 λόγω του «4ου Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Φόρουμ» Σίγουρα όμως κάποιο παιχνιδάκι θα παρακολουθήσεις στις 7 του μήνα που θα έχει αρκετό ενδιαφέρον και σασπένς θέλω να πιστεύω…. 42.gif 42.gif 42.gif banana.gif banana.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(Live strong @ May 3 2006, 12:32 PM)
Γι αυτή την εβδομάδα, έπαιξες κι έχασες…  sad.gif το πρόγραμμα άλλαξε και τα παιχνίδια θα γίνουν την πάρα πάνω Κυριακή 14/5  λόγω του «4ου Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Φόρουμ» Σίγουρα όμως κάποιο παιχνιδάκι θα παρακολουθήσεις στις 7 του μήνα που θα έχει αρκετό ενδιαφέρον και σασπένς θέλω να πιστεύω…. 42.gif  42.gif  42.gif  banana.gif  banana.gif
*



Χαχαχα δεν παίζεσαι με τίποτα . Οκ λοιπόν τα λέμε στις 14
tsops
QUOTE(coach13 @ May 3 2006, 02:21 PM)
Καλησπέρα και από εμένα μετά από αρκετό καιρό.
Δυστυχώς δε τα καταφέραμε...Στο πρόγραμμα είναι όλα όμως.
Coach έχεις δόση πνοή από ότι βλέπω στο forum του γυναικειου!
Συνέχισε έτσι!
*


Καλημέρα και εδώ. Στα είπα και στο topic σου, τα λέω και εδώ. Δεν ήταν λίγο αυτό που καταφέρατε και στόχος σας είναι η συνέχεια, για να διατηρείτε υψηλά standards biggrin.gif

Θα χαρώ πολύ να επαναλάβουμε τα φιλικά μας και όσο για το topic μου, όπως βλέπεις, με ταλαιπωρούν! έχω πέσει σε Jr. Einsteins εδώ. Όσο και αν τους ανεβάζω το επίπεδο, δεν μένουν πίσω! biggrin.gif Ακολουθούν πιστά!

Και μια και το είπα

bball.gif Tip of the day : power steps : δοκιμάστε και τα 6 είδη power steps με όλες τις παραλλαγές τους στις κινήσεις σας. Εάν δεν γνωρίζετε κάποιο / κάποια από αυτά, ρωτήστε να σας τα πουν. Όσοι είδαν περεπιπτόντως τον τελικό της Ευρωλίγκα, θα παρατηρήσουν ότι οι κινήσεις του Θοδωρή βασίζονται κάτα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό σε power steps. Αν θέλετε λοιπόν να είστε η επόμενη MVP...ορμάτε! bball.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ May 3 2006, 12:39 PM)
bball.gif Tip of the day : power steps : δοκιμάστε και τα 6 είδη power steps με όλες τις παραλλαγές τους στις κινήσεις σας. Εάν δεν γνωρίζετε κάποιο / κάποια από αυτά, ρωτήστε να σας τα πουν. Όσοι είδαν περεπιπτόντως τον τελικό της Ευρωλίγκα, θα παρατηρήσουν ότι οι κινήσει του Θοδωρή βασίζονται κάτα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό σε power steps. Αν θέλετε λοιπόν να είστε η επόμενη MVP...ορμάτε! bball.gif
*


Σωστό το άγρυπνο μάτι του coach 41.gif 41.gif
Live strong
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 3 2006, 12:35 PM)
Οκ λοιπόν τα λέμε στις 14
*




Γιατί στις 7 που θα είσαι; Θα χάσεις το δρόμο για τα Σπάτα; fast.gif Ξέρει ο tsops που είναι αλλά δε θα σου πει! blech.gif Λέει να βρούμε μόνοι μας το γήπεδο… wacko.gif wacko.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ May 3 2006, 02:46 PM)
Γιατί στις 7 που θα είσαι; Θα χάσεις το δρόμο για τα Σπάτα; fast.gif  Ξέρει ο tsops που είναι αλλά δε θα σου πει! blech.gif Λέει να βρούμε μόνοι μας το γήπεδο…  wacko.gif  wacko.gif
*


Ο Δρόμος για τα Σπάτα είναι ανηφορικός και γεμάτος αγκάθια...
tsops
Για να βάζουμε και όλο τον κόσμο στο πνεύμα, στις 6 και 7 Μαϊου στο νέο κλειστό των Σπάτων, γίνεται το Final Four κορασίδων της ΕΣΚΑ. Πολλά ταλεντάκια, μεγάλο ενδιαφέρον, εύχομαι σε καλό μπάσκετ. Εμείς Clouseau, το Βέγγο. Θα τρέχουμε από Κορωπί - Σπάτα με τα πούλμαν... blink.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(Live strong @ May 3 2006, 12:46 PM)
Γιατί στις 7 που θα είσαι; Θα χάσεις το δρόμο για τα Σπάτα; fast.gif  Ξέρει ο tsops που είναι αλλά δε θα σου πει! blech.gif Λέει να βρούμε μόνοι μας το γήπεδο…  wacko.gif  wacko.gif
*


Εγώ θα είμαι εκεί απλά δεν ήξερα ότι θα έρθεις ( απ΄ότι κατάλαβα ) και εσύ.

Ελπίζω να δούμε τις μικρές στο μεγάλο τελικο
wav.gif wav.gif
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 3 2006, 03:01 PM)
Εγώ θα είμαι εκεί απλά δεν ήξερα ότι θα έρθεις ( απ΄ότι κατάλαβα ) και εσύ.

Ελπίζω να δούμε τις μικρές στο μεγάλο τελικο
wav.gif  wav.gif
*


Θα τις δούμε, θα τις δούμε. Να δω και γω το φίλο μου το Βασίλη Κάβουρα των Λιοσίων. Όποτε συναντιόμαστε αγωνιστικά με τον Βασίλη, πάντα το παιχνίδι είναι ντέρμπι αποκλεισμού! Απίστευτο ρε Βασίλη, ένα χαλαρό παιχνίδι δεν έχουμε παίξει...biggrin.gif
tsops
bball.gif Tip of the day 2 : ελεύθερες βολές : το πιο βασικό φαντάζομαι το γνωρίζετε, ήτοι δημιουργήστε μία συγκεκριμένη διαδικασία εκτέλεσης βολών και ακολουθείτε τη μηχανικά κάθε φορά. Θα βελτιώσει και την ευστοχία σας αλλά και την αποτροπή άγχους και κούρασης. Δεύτερον και εξίσου σημαντικό, πριν σουτάρετε, ελέγξτε που βρίσκεται ο παίκτης πάνω στον οποίο θα παίξετε άμυνα μετά, και το σήμα για σύστημα του play σας ή του coach bball.gif
dizzy_fingers
Σπάτα??? Χμ...εκεί θα είμαι το Σάββατο όλη μέρα... 39.gif
Dromeas7
coach tsops τα σεβη μου...

Ειμαι στο φόρουμ κανα διμηνο αλλά μόλις σήμερα αξιώθηκα να διαβάσω μερικές σελίδες απο το topic αυτό.Πράγματι είναι ίσως απο τα πιό ποιοτικά.

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν έχεις να προτείνεις κάποια καλά βιβλία προπονητικής μπάσκετ καθώς και κάποιο βιβλίο για ατομική βελτίωση.

Εχω ένα βιβλίο από τον πατέρα μου το οποίο όμως είναι του 70' και να φανταστείτε αναφέρει τους φόργουορντ ως ελ...
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 3 2006, 09:59 PM)
Σπάτα??? Χμ...εκεί θα είμαι το Σάββατο όλη μέρα... 39.gif
*


Καλημέρα. Το γήπεδο είναι απέναντι από τον Βερόπουλο. Στις 15:00 παίζει η Δάφνη με το Γαλάτσι και στις 17:00 τα Λιόσια με τον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας. Αν έχεις χρόνο, πέρνα να τα χαζέψεις τα πιτσιρίκια, έχουν καλό επίπεδο φέτος smile.gif

Και εγώ μόλις τελειώσω τον αγώνα της Κυριακής, θα πάω εκεί όλη την απόστολή. Το Σάββατο λίγο δύσκολο να είμαι λόγω προσωπικής δέσμευσης sad.gif
tsops
QUOTE(Dromeas7 @ May 3 2006, 10:49 PM)
coach tsops τα σεβη μου...

Ειμαι στο φόρουμ κανα διμηνο αλλά μόλις σήμερα αξιώθηκα να διαβάσω μερικές σελίδες απο το topic αυτό.Πράγματι είναι ίσως απο τα πιό ποιοτικά.

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν έχεις να προτείνεις κάποια καλά βιβλία προπονητικής μπάσκετ καθώς και κάποιο βιβλίο για ατομική βελτίωση.

Εχω ένα βιβλίο από τον πατέρα μου το οποίο όμως είναι του 70' και να φανταστείτε αναφέρει τους φόργουορντ ως ελ...
*


Καλημέρα, καλώς ήρθες και σε αυτή τη παρέα smile.gif και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια (όλοι που συμμετέχουν εδώ το κάνουν ποιοτικό είναι η αλήθεια) και σε περιμένουμε και εσένα.

Ζήτησες πρόσβαση σε υλικό προπονητικής αλλά και ατομικής προπόνησης. Θα ήθελα να μου δώσεις λίγο παραπάνω πληροφορίες για το τι ακριβώς χρειάζεσαι, ήτοι σε τι επίπεδο (αρχικό, συνεχές - mid ή προχωρημένο), περιεχόμενο (γενική προπονητική ή εξιδικευμένες ασκήσεις) και για την ατομική βελτίωση εάν ενδιαφέρεσαι για κάποια συγκεκριμένη θέση.

Επίσης, θα πρότεινα να εκμεταλευτείς την πολύ πλούσια και ως επί το πλείστον δωρεάν online πληροφόρηση. Εγώ γράφω αλλά και ενημερώνομαι σε αρκετές βάσεις δεδομένων στο internet και να σου πω, τα τελευταία 2 χρόνια, τα έχω ψιλοκαταργήσει τα βιβλία.

Τέλος, σε παραπέμπω και στο παρόν τόπικ για σχετικές πληροφορίες όπου σε κάθε post μου που θα βλέπεις bball.gif Tip of the day bball.gif, γράφω όσο το δυνατόν πιο ποικίλα θέματα για παίκτες και προπονητές. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως έπρεπε να τα αριθμώ εξαρχής, αλλά...τέτοια ώρα τέτοια λόγια icon_drunk.gif

Σε ευχαριστώ και πάλι και σε περιμένω εδώ με όλη την καλή παρέα των ιδιαίτερα προικισμένων sportsters που συμμετέχουν (και στις επόμενες ημέρες θα έρθουν και νέοι καλεσμένοι) και μια και το είπα, assist για ένα

bball.gif Tip of the day : χρήση πίνακα συστημάτων : coaches, αγοράστε ένα πινακάκι με τα εξής : να έχει από τη μία πλευρά ολόκληρο το γήπεδο και από την άλλη το μισό, να είναι πλαστικό, να είναι έγχρωμο και σε μέγεθος χαρτιού Α4. Γιατί τώρα όλα αυτά; πρώτον, διότι σε ολόκληρο το γήπεδο αναπτύσσετε άμυνες που καλύπτουν τα 24μ. (πχ. 1-2-1-1 με παγίδες), τακτικές αιφνιδιασμού και ανάπτυξης, κλπ. σε γενικές γραμμές. Στο μισό δε, μπαίνετε σε λεπτομέρειες για picks, συγκεκριμένη κυκλοφορία και ελευθέρωση παίκτη, κλπ. Δεύτερον, να είναι πλαστικό (όχι σελίδες χαρτί), προς ευκολία σβησίματος και γενικότερης χρήσης, τρίτον πρέπει να είναι έγχρωμο, δεδομένου ότι οι παίκτες από τη πίεση και το λαχάνιασμα, δεν μπορούν να διακρίνουν σωστά πληροφορίες σε έναν ασπρόμαυρο πίνακα. Ο πιο σωστός πίνακας είναι αυτός που έχει χρωματισμένη τη "μπογιά" όπως λέω εγώ, δηλαδή τη ρακέττα και το κέντρο του γηπέδου. Τέλος, το μέγεθος χαρτιού Α4 πολύ απλά για να χωράει στη τσάντα σας εύκολα και να μην αναθεματίζετε κάθε φορά που θέλετε να το βγάλετε biggrin.gif bball.gif

Σημείωση : όταν ξεκίνησα να παίζω μπάσκετ περίπου γύρω στο 1982 (πριν το παγκόσμιο του 1983), είχα προπονητή το Μάκη Δενδρινό. Στην πρώτη μου (σοβαρή) προπόνηση με τους μεγάλους λοιπόν και παίζοντας διπλό, μου φώναζε συνεχώς "δώσε πάσα στον ελ ρε αγόρι μου, δεν βλέπεις ότι είναι ελεύθερος;" Περιττό να σου πω ότι τον ρώτησα ποιόν συμπαίκτη μου λένε "ελ" γιατί δεν ήξερα ακόμα καλά τα ονόματά τους blink.gif Επίσης, περιττό να σου πω τι επακολούθησε ugly1.gif biggrin.gif
tsops
Παρεπιπτόντως, κάτι που ξέχασα να σας πω τις προηγούμενες ημέρες :

Η Αμαρυλλίδα κέρδισε τον (άμοιρο) Φιλαθλητικό 152 - 51!!! biggrin.gif

Ο Αθηναϊκός σταμάτησε μόλις στους 84 με τον Άρη Πετρούπολης blink.gif

Το είχα πει και προ καιρού, το λέω και πάλι. Οι 2 παραπάνω ισόβαθμες ομάδες, ελέω goal average, έχουν βγάλει τα Καλάσνικοφ και πυροβολούν κατά ριπάς....και πιστέψτε με, έχουν καλό οπλοστάσιο...shot.gif

Ετοιμαστείτε και για άλλα τέτοια πυραυλάτα σκορ στα παιχνίδια της Αμαρυλλίδος με τον Άρη Πετρούπολης αλλά όχι και του Αθηναϊκού με τους Αμπελόκηπους sad.gif

Με +47 πόντους ο Αθηναϊκός (νομίζω τόσο είναι τώρα), είναι ακόμα επισφαλής κατά την άποψή μου και δεδομένου ότι είναι "υποχρεωμένος" να κλειδώσει 20 πόντους επίθεση με τους Αμπελόκηπους λόγω του ότι είναι ήδη μηδενισμένοι (το σκορ θα καταγραφεί ως 20-0) 39.gif Όλοι με έλεγαν τρελό την περασμένη εβδομάδα, αλλά να που η Αμαρυλλίδα σε 1 αγωνιστική κατέβασε το Goal Average 68 ολόκληρους πόντους! Γιατί λοιπόν να μην κάνει άλλο ένα +67 την ερχόμενη αγωνιστική; Μην την υποτιμάτε παίδες, είναι πολύ αθλητική και τεχνική ομάδα...Κώστα, βγάλτε τα μπλοκάκια, ρυθμίστε τους αλγορίθμους, φορτίστε τα laptops...θα έχει πλάκα το έργο...δεν είναι καθόλου τελειωμένη υπόθεση biggrin.gif
nikoleta21
QUOTE(tsops @ May 4 2006, 01:03 PM)
Καλημέρα. Το γήπεδο είναι απέναντι από τον Βερόπουλο. Στις 15:00 παίζει η Δάφνη με το Γαλάτσι και στις 17:00 τα Λιόσια με τον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας. Αν έχεις χρόνο, πέρνα να τα χαζέψεις τα πιτσιρίκια, έχουν καλό επίπεδο φέτος smile.gif
*

πας συχνα εκει coach;
tsops
QUOTE(nikoleta21 @ May 4 2006, 04:20 PM)
πας συχνα εκει coach;
*


Αν δεν κάνω λάθος Νικόλ, είναι καινούργιο (ή ανακαινισμένο) γήπεδο και όχι, έχω πάει μόνον στο άλλο γήπεδο των Σπάτων.
dizzy_fingers
Ξέρω που είναι το (όμορφο) κλειστό των Σπατών...δεν ξέρω αν θα μπορέσω να έρθω μόνο, χωρίς να εκσφεντονιστούν παντόφλες, παπούτσια, βάζα, τσόκαρα...
Ίδωμεν.

Coach, από ποιό πρωτάθλημα είναι αυτά τα τρελά αποτελέσματα που αναφέρεις?
Α ΕΣΚΑ?
tsops
Προβλέπω γλέντια στην ΕΣΚΑ και την ΕΣΚΑΝΑ του χρόνου, ιδιαίτερα στο γυναικείο. Αποχωρήσεις, αυτόματοι υποβιβασμοί και συγχωνεύσεις, κυριαρχούν sad.gif Στο γενικότερο κλίμα της παγκοσμίου αγοράς λοιπόν. Όχι βέβαια ότι τη γλιτώνουν η ΕΚΑΣΘ, ΕΣΚΑΗ, ΕΣΚΑΚ, κλπ. απλώς εκεί δεν έχω επίσημα στοιχεία.

Δεν με χαλά προσωπικά αρκεί να γίνεται με προγραμματισμό ήτοι οικονομίες κλίμακος, μικρά bugdet, υγιείς χορηγοί με πολλαπλά προγράμματα χορηγιών, επένδυση σε νεαρές ηλικίες και το κυριότερο : πλάνο έτους!

Μέσα από αυτό το δυσφόρητο κλίμα, μπορεί πραγματικά να γίνει κάτι καλό στο γυναικείο και όπως έχω δηλώσει, το προσμονώ.

Υ.Σ. βλέπω συγγένεια Ζωγράφου με Φιλαθλητικό στον ορίζοντα...πούσαι Live που σου αρέσουν αυτά!
Live strong
QUOTE(tsops @ May 4 2006, 03:27 PM)
Υ.Σ. βλέπω συγγένεια Ζωγράφου με Φιλαθλητικό στον ορίζοντα...πούσαι Live που σου αρέσουν αυτά!
*



Σε παρακολουθώ αγαπητέ μου με μεγάλη προσοχή…. cool.gif
Σε τέτοια θέματα προτιμώ να σιωπώ και να περιμένω… παρότι το αφτί μου έχει πάρει διάφορα… νομίζω χτες πήρες μια ιδέα… Όντως θα γίνουν μεγάλα πράγματα και μάλιστα από ομάδες που κανείς δεν περιμένει… w00t.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 4 2006, 05:10 PM)
Ξέρω που είναι το (όμορφο) κλειστό των Σπατών...δεν ξέρω αν θα μπορέσω να έρθω μόνο, χωρίς να εκσφεντονιστούν παντόφλες, παπούτσια, βάζα, τσόκαρα...
Ίδωμεν.

Coach, από ποιό πρωτάθλημα είναι αυτά τα τρελά αποτελέσματα που αναφέρεις?
Α ΕΣΚΑ?
*


χαχαχα, ναι, έχω δει και τέτοια, ειδικά όταν εμπλέκονται μικρές ηλικίες. οπότε και ΓΟΝΕΙΣ shot.gif

Τα αποτελέσματα που αναφέρω είναι από την Α' ΕΣΚΑ γυναικών, όπου Αθηναϊκός και Αμαρυλλίδα έχουν κερδίσει ο ένας τον άλλο με την ίδια διαφορά πόντων (22)! (κουφό; blink.gif) και τώρα σκοράρουν σωρειδόν, ο μεν Αθηναϊκός για να διατηρήσει το προβάδισμα, η δε Αμαρυλλίδα για να τον φτάσει, διότι η άνοδος στην Α2 είναι για μία ομάδα μόνο και θα κριθεί φυσικά στο goal average. Και επειδή και οι 2 ομάδες είναι διαστημικά καλύτερες από το επίπεδο της κατηγορίας, τα σκορ παίζουν ψηλότερα και από το ΝΒΑ! Μπες αν έχεις χρόνο στο www.eska.gr, στο πρωτάθλημα της A' και θα δεις τα goal average.
tsops
QUOTE(Live strong @ May 4 2006, 05:36 PM)
Σε παρακολουθώ αγαπητέ μου με μεγάλη προσοχή…. cool.gif
Σε τέτοια θέματα προτιμώ να σιωπώ και να  περιμένω… παρότι το  αφτί μου έχει πάρει διάφορα… νομίζω χτες πήρες μια ιδέα… Όντως θα γίνουν μεγάλα πράγματα και μάλιστα από ομάδες που κανείς δεν περιμένει… w00t.gif
*


Παναγία μου με τρόμαξες! w00t.gif ούτε η peka δεν απαντάει τόσο γρήγορα...βελζεβούλη... 19.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ May 4 2006, 03:40 PM)
Παναγία μου με τρόμαξες! w00t.gif ούτε η peka δεν απαντάει τόσο γρήγορα...βελζεβούλη... 19.gif
*




Γιατί βρε τρόμαξες…τι είπα; Είπα ότι ακούγονται ότι θα γίνουν διάφορα… λες και τέτοια δημόσια και θα νομίζει ο κόσμος ότι είμαι η Λίντα Μπλέρ στον εξορκιστή…
19.gif 19.gif 19.gif
peka
Μμμ... και εγω απλα παρακολουθω σημερα...!
wink.gif
greece4
αυτο με τα δαχτυλα πραγματι αλλαζει το παιχνιδι σου!! οταν η μπαλα φυγει καλα απο δαχτυλα το νιωθεις! wink.gif

επισης. το rating που χρησιμοποιει η euroleague, νομιζω ειναι ιδο με το tendex, μονο που αν δεν κανω λαθος υπολογίζουν και τα φαουλ υπερ - φαουλ κατά, ενω δε γινεται δαιρεση με το χρονο συμμετοχης... (γι αυτο κ ειναι διψηφιοι αριθμοι...)

πολυ ωραιο θεμα παντως, αυτα τα στατιστικα εχουν πολυ ενδιαφερον! wink.gif
tsops
QUOTE(peka @ May 4 2006, 08:36 PM)
Μμμ... και εγω απλα παρακολουθω σημερα...!
wink.gif
*


Καλημέρα. Λοιπόν, για να παρακολουθεί απλώς η peka, σημαίνει ότι μάλλον θέλετε και άλλα tips. Θα επανέλθω σε λίγο με κάποια νέα και κάποια...νέα! biggrin.gif
tsops
QUOTE(greece4 @ May 5 2006, 03:55 AM)
αυτο με τα δαχτυλα πραγματι αλλαζει το παιχνιδι σου!! οταν η μπαλα φυγει καλα απο δαχτυλα το νιωθεις! wink.gif


Πρέπει πραγματικά να το εμπεδώσετε, ότι δεν νοείται παλάμη στο μπάσκετ. Υπάρχουν πολλές και ωραίες ασκήσεις που μπορούν και να δυναμώσουν τα δάχτυλά σας και να βελτιώσουν (θεαματικά θα έλεγα) το παιχνίδι σας.

QUOTE(greece4 @ May 5 2006, 03:55 AM)
πολυ ωραιο θεμα παντως, αυτα τα στατιστικα εχουν πολυ ενδιαφερον! wink.gif
*


Θα βάλω και κάποια άλλα, ίσως σε μορφή tip μέσα στις ερχόμενες ημέρες εάν σας ενδιαφέρουν. Αυτό που λέω πάντα είναι ότι η στατιστική είναι μεγάλη γιατρειά άλλα η στατιστική στο μπάσκετ είναι μεγάλη αρρώστια!

Με αυτά και αυτά λοιπόν, το πρώτο

bball.gif Tip of the day : κώδικας συμπεριφοράς αγώνος : γελάτε ήδη έτσι; δεν έχει σημασία εάν παίζετε στο WNBA ή στη Γ' τοπική. Ο κώδικας συμπεριφοράς αγώνος είναι σημαντικός, εμπνέει σεβασμό (και φόβο) στον αντίπαλο, δείχνει σοβαρότητα και αν μη τι άλλο, απεικονίζει μία οργανωμένη ομάδα. Για τις ομάδες που έχετε budgets, δεν χρειάζεται να πω τίποτα. Για τις μικρές ομάδες που το budget είναι απλώς μία λέξη στα αγγλικά : ο coach και οι βοηθοί/έφοροι κλπ., μπορούν να φορούν ένα απλό τζιν με ένα μπλουζάκι με γιακά ίδιου χρώματος με τα χρώματα της ομάδος (εάν βάλετε και το σήμα της ομάδος, καλύτερα). Μάθετε τις παίκτριές σας να ντύνονται ομοιόμορφα, να κάνουν ζέσταμα ομοιόμορφα και να είναι σοβαρές. Έχετε πάντα 3 μπουκάλια νερό στο πάγκο, βάλτε τις μπάλες ζεστάματος στην πλευρά που θα ξεκινήσετε το ζέσταμα σε ευθεία διάταξη, κάντε διατάσεις γύρω από το τρίποντο ή στο "τετράγωνο" του μισού γηπέδου. Νομίζω, το νόημα το πιάσατε. Μπορείτε να κάντε και πολλά άλλα μικρά - μικρά, που θα σας βοηθήσουν να δημιουργήσετε το δικό σας "στυλ". Να θυμάστε πάντα : Η εικόνα μίας ομάδας στο γήπεδο δείχνει και το επίπεδο των ικανοτήτων της...bball.gif
tsops
bball.gif Tip of the day 2 : Ξεμαρκάρισμα : ακούω πολλούς παίκτες και προπονητές να λένε "κινήσου γρήγορα, τρέξε για να σε χάσει ο αμυντικός". Διαφωνώ. Πρώτον, δεν χρειάζεται να τρέχεις πανικόβλητος μέσα στο γήπεδο, Πρέπει να τρέχεις σωστά τη σωστή στιγμή. Δεύτερον, δεν χρειάζεται να τρέχεις γρήγορα αλλά να κινείσαι εκρηκτικά. Τρίτον, γιατί να "χάσεις τον αμυντικό"? Ο "κολλημένος πάνω σου" αμυντικός, είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα για κάθε επιθετικό. Όταν περνάς από σκριν, τράβηξέ τον μαζί σου, μην του δώσεις χώρο να τρέξει γύρω ή μπροστά από το σκριν. Όταν είσαι σε τριπλή απειλή, τοποθέτησέ τον μπροστά σου και κοντά ώστε να μπορείς να τον αποφύγεις εύκολα. Τέλος, ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ να ξεμαρκαριστείτε. Κάντε μία αργή κίνηση για να τοποθετήσετε το σώμα σας εκεί που θέλετε, μετρήστε τη κίνηση μεταφοράς της μπάλας (εδώ προβλέπω ερώτηση) και κάνετε εκρηκτικά τη κίνηση ξεμαρκαρίσματος bball.gif

Και ένα

bball.gif Info of the day : Κάθε βασιλιάς που κοσμεί τα τραπουλόχαρτα, είναι ένας μεγάλος ιστορικός βασιλιάς:

ΜΠΑΣΤΟΥΝΙΑ- Βασιλιάς Δαβίδ,
ΚΟΥΠΕΣ- Καρλομάγνος,
ΣΠΑΘΙΑ – Μέγας Αλέξανδρος
ΚΑΡΩ - Ιούλιος Καίσαρας bball.gif
leonkalf
QUOTE(tsops @ May 5 2006, 09:26 AM)
bball.gif Tip of the day : κώδικας συμπεριφοράς αγώνος : γελάτε ήδη έτσι; δεν έχει σημασία εάν παίζετε στο WNBA ή στη Γ' τοπική. Ο κώδικας συμπεριφοράς αγώνος είναι σημαντικός, εμπνέει σεβασμό (και φόβο) στον αντίπαλο, δείχνει σοβαρότητα και αν μη τι άλλο, απεικονίζει μία οργανωμένη ομάδα. Για τις ομάδες που έχετε budgets, δεν χρειάζεται να πω τίποτα. Για τις μικρές ομάδες που το budget είναι απλώς μία λέξη στα αγγλικά : ο coach και οι βοηθοί/έφοροι κλπ., μπορούν να φορούν ένα απλό τζιν με ένα μπλουζάκι με γιακά ίδιου χρώματος με τα χρώματα της ομάδος (εάν βάλετε και το σήμα της ομάδος, καλύτερα). Μάθετε τις παίκτριές σας να ντύνονται ομοιόμορφα, να κάνουν ζέσταμα ομοιόμορφα και να είναι σοβαρές. Έχετε πάντα 3 μπουκάλια νερό στο πάγκο, βάλτε τις μπάλες ζεστάματος στην πλευρά που θα ξεκινήσετε το ζέσταμα σε ευθεία διάταξη, κάντε διατάσεις γύρω από το τρίποντο ή στο "τετράγωνο" του μισού γηπέδου. Νομίζω, το νόημα το πιάσατε. Μπορείτε να κάντε και πολλά άλλα μικρά - μικρά, που θα σας βοηθήσουν να δημιουργήσετε το δικό σας "στυλ". Να θυμάστε πάντα : Η εικόνα μίας ομάδας στο γήπεδο δείχνει και το επίπεδο των ικανοτήτων της...bball.gif
*

Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την τοποθέτηση coach!!
To έχω μαράζι και απωθημένο να βλέπω έτσι όπως περιγράφεις τις ομάδες (αναφέρομαι στις μικρότερες κατηγορίες).
Πραγματικά, θα ένοιωθα πολύ καλύτερα αν όλες οι ομάδες που παίζω έκαναν τα παραπάνω πράξη.Δίνουν άλλο αέρα.
Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς!!!
Σωστός 41.gif
tsops
QUOTE(leonkalf @ May 5 2006, 01:33 PM)
Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την τοποθέτηση coach!!
To έχω μαράζι και απωθημένο να βλέπω έτσι όπως περιγράφεις τις ομάδες (αναφέρομαι στις μικρότερες κατηγορίες).
Πραγματικά, θα ένοιωθα πολύ καλύτερα αν όλες οι ομάδες που παίζω έκαναν τα παραπάνω πράξη.Δίνουν άλλο αέρα.
Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς!!!
Σωστός  41.gif
*


Δυστυχώς, η ελληνική νοοτροπία είναι ακόμα της "τελευταίας στιγμής" και του "άρπα κόλα"...αν θες ομάδα που να λειτουργεί έτσι, μπορώ να σε βοηθήσω (βέβαια θα πρέπει να μακρύνεις τα μαλλιά σου και να είσαι λίγο πιο θυληπρεπής, αλλά για χάρη του αθλήματος, όλα γίνονται!). Χαχα, νάσαι καλά Leon και μακάρι να είχαν και όλοι οι παίκτες τη δική σου νοοτροπία 41.gif

Λοιπόν, άντε έχουμε ρέντα σήμερα, assist στο

bball.gif Tip of the day 3 : ραχιαία ντρίπλα : η πιο συνήθης ραχιαία είναι πίσω από την πλάτη εν κίνησει χωρίς ή με αλλαγή φοράς. Παραταύτα, υπάρχει μία πολύ αποτελεσματική παραλλαγή της, την οποία εγώ ονομάζω jumpstop ραχιαία, δηλαδή ταυτόχρονη οριζόντια (όχι κάθετη) ραχιαία και jumstop. Απλή στην εκτέλεση, μπορεί να βοηθήσει τον επιτεθέμενο να δημιουργήσει τριπλή απειλή μετά από κάλυψη αρκετών μέτρων στο γήπεδο και δίνει μεγαλύτερη οπτική γωνία πάσας bball.gif
Air Kef
QUOTE(tsops @ May 3 2006, 01:12 PM)
bball.gif Tip of the day 2 : ελεύθερες βολές : το πιο βασικό φαντάζομαι το γνωρίζετε, ήτοι δημιουργήστε μία συγκεκριμένη διαδικασία εκτέλεσης βολών και ακολουθείτε τη μηχανικά κάθε φορά. Θα βελτιώσει και την ευστοχία σας αλλά και την αποτροπή άγχους και κούρασης. Δεύτερον και εξίσου σημαντικό, πριν σουτάρετε, ελέγξτε που βρίσκεται ο παίκτης πάνω στον οποίο θα παίξετε άμυνα μετά, και το σήμα για σύστημα του play σας ή του coach bball.gif
*



Από προσωπική εμπειρία πιστεύω πως 50% στις βολές είναι η προπόνση και άλλο 50% είναι τα γόνατα.Αυτά ισχύουν μόνο αν ο παίκτης είναι 100% συγκεντρωμένος.
thrylos7
QUOTE
επισης. το rating που χρησιμοποιει η euroleague, νομιζω ειναι ιδο με το tendex, μονο που αν δεν κανω λαθος υπολογίζουν και τα φαουλ υπερ - φαουλ κατά, ενω δε γινεται δαιρεση με το χρονο συμμετοχης... (γι αυτο κ ειναι διψηφιοι αριθμοι...)

Μύρισα rating και ήρθα... απ' το index rating αφαιρούνται και οι τάπες που έχει δεχθεί ο παίκτης.

Στις βολές συμφωνώ, είναι θέμα συγκέντρωσης... και στην προπόνηση καλύτερα να εκτελούνται όταν ο παίκτης είναι κουρασμένος, μετά από άλλες ασκήσεις...
tsops
QUOTE(Air Kef @ May 5 2006, 08:18 PM)
Από προσωπική εμπειρία πιστεύω πως 50% στις βολές είναι η προπόνση και άλλο 50% είναι τα γόνατα.Αυτά ισχύουν μόνο αν ο παίκτης είναι 100% συγκεντρωμένος.
*


Η διαδικασία της βολής για την ακρίβεια αποτελείται από 52 ταυτόχρονες κινήσεις του σώματος οι οποίες ονομάζονται "deck of cards", ήτοι τράπουλα σε άψογα ελληνικά blink.gif, δεδομένου ότι 52 είναι και τα τραπουλόχαρτα (εξαιρουμένων των extra joker). Σε αυτόν το παραλληλισμό έχουν βασιστεί και οι 21 κινήσεις των περιφερειακών και οι 31 κινήσεις των ψηλών στις βολές (πάλι γνωστά παιχνίδια με χαρτιά), οι οποίες παρεπιπτόντως στο άθροισμά τους ισούνται με...52 biggrin.gif

Έχεις απόλυτο δίκιο Air ότι τα γόνατα είναι πολύ σημαντικά, ειδικά για τους ψηλούς παίκτες, δεδομένου ότι το κέντρο βάρους είναι υψηλότερο και θα έλεγα ότι η...προπόνηση, θέλει μόνο...προπόνηση, προπόνηση, προπόνηση biggrin.gif
tsops
QUOTE(thrylos7 @ May 5 2006, 11:03 PM)
Στις βολές συμφωνώ, είναι θέμα συγκέντρωσης... και στην προπόνηση καλύτερα να εκτελούνται όταν ο παίκτης είναι κουρασμένος, μετά από άλλες ασκήσεις...
*


Γειά σου Thryle. Το θέμα της κούρασης είναι απόλυτα σημαντικό και μάλιστα, πρέπει να ελέγχεται από τους συναδέλφους προπονητές, ανάλογα με το είδος της ομάδας, την κατάσταση που βρίσκεται και φυσικά τη χρονική διάρκεια μέσα στη σαιζόν (προετοιμασία, αγωνιστική περίοδος, μετα-αγωνιστική περίοδος). Θα αναφερθώ αναλυτικά σε αυτό με tip biggrin.gif
Air Kef
Άσχετο αλλά είναι το τόπικ που νομίζω πως θα μου δώσει την απάντηση.

Το May Day που φωνάζουν οι Αμερικανοί πιλότοι όταν κινδυνεύουν,σε ποια μέρα του Μάι αναφέρονται;Ή τό έχω πιάσει τελείως λάθος;
thrylos7
Kαλώς με! icon_wave.gif

Επίσης για τις βολές ξέρω ότι είναι καλό ο παίκτης(ή η παίκτρια)να έχει λίγο πιο μπροστά το ένα πόδι από το άλλο-το δεξί αν είναι δεξιόχειρας κοκ- και ότι ο αγκώνας πρέπει να κάνει γωνία 90 μοίρες(όπως και στα τζαμπ σουτ νομίζω). Επίσης να μην ξεχάσει να κοιτάξει τη μπασκέτα
(το κέντρο της στεφάνης και όχι κάποιο άλλο μέρος πχ το πίσω), να πάρει βαθειά ανάσα όταν σηκώνεται και να πει από μέσα του(της): "ο παπάς ο παχύς έφαγε παχιά φακή"... (μιας και είπαμε για τραπουλόχαρτα...)

Μέχρι το υπογραμμισμένο τα εννοώ. Είναι μάλλον συγκεκριμένη διαδικασία και όχι τρόπος για να βάλει ο παίκτης πιο πολλές βολές.

Παρεπιπτόντως tsops μια σελίδα http://www.bbhighway.com την έχεις κοιτάξει;

QUOTE
Το May Day που φωνάζουν οι Αμερικανοί πιλότοι όταν κινδυνεύουν,σε ποια μέρα του Μάι αναφέρονται;Ή τό έχω πιάσει τελείως λάθος;

Είναι μισό-μισό. Ήταν κάποτε ένας ροκάς(Έλληνας) που είδε μια όμορφη κοπέλα Μάη μήνα... Τότε έγραψε το τραγούδι "το κορίτσι του Μάη.." Τρελά ερωτευμένος, έκανε τα πάντα για να την αποκτήσει και τα κατάφερε... Όμως αυτή δεν ήταν ότι καλύτερο γι' αυτόν και του έκανε τη ζωή.. πατίνι... Έπαιρνε και πολλά κοσμήματα κι έτσι ο τύπος "μπήκε μέσα"... Αναγκάστηκε να ζητήσει βοήθεια από μια τράπεζα... Τους εξήγησε την ιστορία και αυτοί το λυπήθηκαν αποφασίζοντας να το βοηθήσουν... Έτσι, όταν χώρισε, πήρε το "free-day"(το δείχνει και στην TV- ναι ο ίδιος είναι) προκειμένου να τα βγάλει πέρα, χαρούμενος πλέον που ήταν free... Από αυτά τα δύο προήλθε το May day που σημαίνει: SOS μακριά από μας...

Μετά από αυτό ο Φώσκολος μοιάζει με πρωτάρης... cool.gif
tsops
QUOTE(thrylos7 @ May 7 2006, 06:41 AM)
Επίσης για τις βολές ξέρω ότι είναι καλό ο παίκτης(ή η παίκτρια)να έχει λίγο πιο μπροστά το ένα πόδι από το άλλο-το δεξί αν είναι δεξιόχειρας κοκ- και ότι ο αγκώνας πρέπει να κάνει γωνία 90 μοίρες(όπως και στα τζαμπ σουτ νομίζω). Επίσης να μην ξεχάσει να κοιτάξει τη μπασκέτα
(το κέντρο της στεφάνης και όχι κάποιο άλλο μέρος πχ το πίσω
Είναι μάλλον συγκεκριμένη διαδικασία και όχι τρόπος για να βάλει ο παίκτης πιο πολλές βολές.

Παρεπιπτόντως tsops μια σελίδα http://www.bbhighway.com την έχεις κοιτάξει;

*


Καλημέρα σε όλους. Βλέπω το θέμα των βολών το εξαντλήσατε τελείως. Δεν νομίζω ότι πρέπει να πω κάτι παραπάνω. Ναι, thryle το bbhighway το γνωρίζω και είμαι ενεργό μέλος από το 1998, το επισκέπτομαι σε συχνή βάση και έχω μάλιστα γράψει κάποια άρθρα (ερωτήματα και απαντήσεις) σε αυτό. Είναι μία καταπληκτική βάση δεδομένων και καλό είναι να την έχετε (οι υπόλοιποι) ως reference.
tsops
QUOTE(Air Kef @ May 7 2006, 04:13 AM)
Άσχετο αλλά είναι το τόπικ που νομίζω πως θα μου δώσει την απάντηση.

Το May Day που φωνάζουν οι Αμερικανοί πιλότοι όταν κινδυνεύουν,σε ποια μέρα του Μάι αναφέρονται;Ή τό έχω πιάσει τελείως λάθος;
*


Για την ερώτηση σου Air, δυστυχώς δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω, ούτε καταλαβαίνω γιατί το συγκεκριμένο τόπικ θα έδινε την απάντηση στην ερώτησή σου 39.gif Ίσως για αυτά που βάζω στο info of the day. Αν βρω κάτι, θα το βάλω smile.gif
tsops
Άντε, σήμερα θα βάλω και ένα quiz...πολύ χαλαρούς σας βλέπω με τα tips και τα info που διαβάζετε τις τελευταίες ημέρες smile.gif
tsops
Λοιπόν, ξεκινάμε πρώτα με το

bball.gif Tip of the day : ελεύθερες βολές : υποσχέθηκα στο thrylo και τον Air να αναφερθώ λίγο παραπάνω σε αυτό. Επειδή έχουμε πει πολλά, θα επικεντρωθώ στον τομέα της κούρασης. Μετά από εντατικές ασκήσεις, σουτάρετε βολές. Σουτάρετε κουρασμένοι (όπως και στο παιχνίδι) και ηρεμείτε για την επόμενη άσκηση. Σουτάρετε 1 βολή για κάθε λεπτό άσκησης, ήτοι 10 λεπτά άσκηση ισοδυναμεί με 10 βολές, κ.ο.κ. Στο τέλος της προπόνησης, σουτάρετε βολές με την ομάδα παρατεταγμένη στη baseline. Βάλτε ποινές χαμένων βολών (1-1, 1-2) με καμικάζι, όχι για να τιμωρηθούν οι παίκτες, αλλά για να συνεχίσουν να σουτάρουν λαχανιασμένοι bball.gif

Για να μπω στο επόμενο tip, θέλω πρώτα την άποψή σας στο

bball.gif Quiz of the day : ποιός παίκτης / παίκτρια (εν ενεργεία ή μη) θεωρείτε ότι είναι μεγάλος πάικτης παρά το γεγονός ότι χαρακτηριζόταν από τα πολλά λάθη στο παιχνίδι του; bball.gif

Και για αλλαγή, ορίστε η δική μου απάντηση πρώτα : ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ. Επιρρεπής στο φάουλ, βιαστικός πολλές φορές στις επιλογές του (ιδιαίτερα σε μεγαλύτερη ηλικία, μετά τη φυγή Γκάλη), με έμφαση στη κάθετη baseball πάσα που δυσκόλευε τους περιφερειακούς, αλλά και έναν μοναδικό τρόπο (θα το έλεγα ψυχάρα), να τρέξει να διορθώσει το λάθος του άμεσα, είτε με κλέψιμο, με κόψιμο, με ενδεχόμενο επιθετικό φάουλ του επιθετικού πάνω του ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο, τακτική η οποία αποτέλεσε σχολή για το πως ένα λάθος μπορεί να σε κάνει παίκτη-κλειδί biggrin.gif
Live strong
Κάτι ανάλογο ισχύει και με τον Σπανούλη σήμερα… επιρρεπής σε λάθη αλλά εξαιρετικός παίχτης… 41.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ May 8 2006, 12:30 PM)
Κάτι ανάλογο ισχύει και με τον Σπανούλη σήμερα… επιρρεπής σε λάθη αλλά εξαιρετικός παίχτης…  41.gif
*


Σωστή...τρανταχτή περίπτωση και ο Chris Webber, παίκτης του οποίου η αξία φυσικά είναι εγνωσμένη, παραταύτα έχει υποπέσει σε καίρια λάθη, που έχουν κοστίσει μέχρι και τίτλους, όπως πχ το 1993 στον τελικό του NCAA με το Michigan που είχε ζητήσει timeout εκτός ισορροπίας, ενώ η ομάδα του δεν είχε άλλο δικαίωμα. Τα μετέπειτα λάθη του στο ΝΒΑ, επίσης σοβαρά, είναι όμως παίκτης της ίδιας "σχολής" που εάν το λάθος διορθώνεται θα κάνει τα πάντα για να διορθωθεί bball.gif
NBAholic
QUOTE
ποιός παίκτης / παίκτρια (εν ενεργεία ή μη) θεωρείτε ότι είναι μεγάλος πάικτης παρά το γεγονός ότι χαρακτηριζόταν από τα πολλά λάθη στο παιχνίδι του;


Πολλοί παίχτες. Στο ΝΒΑ, όπου η βάση δεδομένων πιάνει από το '78 και μετά:
Ο Πιτ Μάραβιτς ήταν μηχανή θεαματικών πασών, αλλά οι μισές πήγαιναν στο βρόντο, όχι πάντα λόγω του ιδίου. Τη χρονιά που έπαιξε 50 παιχνίδια ('78, νομίζω) είχε σχεδόν 5 λάθη ανά αγώνα...
Ο Μάτζικ είχε χρονιές με πάνω από 300 λάθη. Ο Κιντ έκανε πολλά λάθη (δε θυμάμαι νούμερα ακριβή).
Μερικοί σέντερ, όπως ο Γκίλμορ και ο Τζαμπάρ έκαναν αρκετά λάθη (ο Γκίλμορ είναι πρώτος σε σύνολο, αν συμψηφίσουμε ΝΒΑ-ΑΒΑ).

Από τους σημερινούς, πρωτεύει ο Άιβερσον, ακολουθούμενος από τον Μπράιαντ και το Γουέιντ.

Οι περισσότεροι βέβαια από αυτούς, έχουν υψηλό συντελεστή ασίστ/λάθη ή (ασίστ+κλεψιμάτων)/λάθη, οπότε συγχωρούνται.
peka
QUOTE(tsops @ May 8 2006, 01:26 PM)
Για να μπω στο επόμενο tip, θέλω πρώτα την άποψή σας στο

bball.gif Quiz of the day  : ποιός παίκτης / παίκτρια (εν ενεργεία ή μη) θεωρείτε ότι είναι μεγάλος πάικτης παρά το γεγονός ότι χαρακτηριζόταν από τα πολλά λάθη στο παιχνίδι του; bball.gif

Και για αλλαγή, ορίστε η δική μου απάντηση πρώτα : ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ. Επιρρεπής στο φάουλ, βιαστικός πολλές φορές στις επιλογές του (ιδιαίτερα σε μεγαλύτερη ηλικία, μετά τη φυγή Γκάλη), με έμφαση στη κάθετη baseball πάσα που δυσκόλευε τους περιφερειακούς, αλλά και έναν μοναδικό τρόπο (θα το έλεγα ψυχάρα), να τρέξει να διορθώσει το λάθος του άμεσα, είτε με κλέψιμο, με κόψιμο, με ενδεχόμενο επιθετικό φάουλ του επιθετικού πάνω του ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο, τακτική η οποία αποτέλεσε σχόλη για το πως ένα λάθος μπορεί να σε κάνει παίκτη-κλειδί biggrin.gif
*


Καλημερα και απο μενα... Εγω θα υποστηριξω και παλι Πατρα και θα πω τον πλει-μεικερ της Ολυμπιαδας, Γιαννη Κυριακοπουλο. Πολυ καλος παικτης, εχει σωσει την ομαδα του αρκετες φορες, αλλα παιρνει πολλες προσπαθειες, σουταρει υπερβολικα και εχει και κατι τραβηγμενες επιλογες ωρες-ωρες... Οταν η μπαλα "καιει" ομως θα βγαλει τα καστανα απο τη φωτια!
icon_wave.gif
tsops
QUOTE(NBAholic @ May 8 2006, 01:37 PM)
Οι περισσότεροι βέβαια από αυτούς, έχουν υψηλό συντελεστή ασίστ/λάθη ή (ασίστ+κλεψιμάτων)/λάθη, οπότε συγχωρούνται.
*


Thanx Holic για τις πληροφορίες και ανέφερες το επόμενο σχόλιο που ήθελα να κάνω για να θερμαίνουμε σιγά σιγά τη κουβέντα. Η "σημαντικότητα" του λάθους ποσοτικοποιείται μερικώς με αυτά που έχουμε αναφέρει παλαιότερα και συμπληρώνεις παραπάνω. Η στατιστική είναι ιδιαίτερα σημαντική για έναν προπονητή και ειδικότερα σε θέματα βελτίωσης παικτών ή εντοπισμού αδυναμιών bball.gif
tsops
QUOTE(peka @ May 8 2006, 01:44 PM)
Καλημερα και απο μενα... Εγω θα υποστηριξω και παλι Πατρα και θα πω τον πλει-μεικερ της Ολυμπιαδας, Γιαννη Κυριακοπουλο. Πολυ καλος παικτης, εχει σωσει την ομαδα του αρκετες φορες, αλλα παιρνει πολλες προσπαθειες, σουταρει υπερβολικα και εχει και κατι τραβηγμενες επιλογες ωρες-ωρες... Οταν η μπαλα "καιει" ομως θα βγαλει τα καστανα απο τη φωτια!
icon_wave.gif
*


Χμμμ 39.gif έχω ακούσει ότι και εσένα σου αρέσει να έχεις τη μπάλα στα χέρια σου όταν "καίει"...μάλλον λοιπόν πρέπει να βγάλουμε και το δικό σου tendex! biggrin.gif
tsops
QUOTE(Air Kef @ May 7 2006, 04:13 AM)
Άσχετο αλλά είναι το τόπικ που νομίζω πως θα μου δώσει την απάντηση.

Το May Day που φωνάζουν οι Αμερικανοί πιλότοι όταν κινδυνεύουν,σε ποια μέρα του Μάι αναφέρονται;Ή τό έχω πιάσει τελείως λάθος;
*


Άντε να απαντήσουμε και στον Air (δεν ξέρω εγώ τι σχέση έχω με αυτό, αλλά αφού ο άνθρωπος ρωτάει...)

Κατά τη διάρκεια του 2ου Παγκοσμίου πολέμου, ένας Γάλλος πιλότος, όντας σε κίνδυνο, φώναζε από τον ασύρματο "Venez m'aider" (βοήθεια) και κάποιος Άγγλος που έπιασε το μήνυμα κατάλαβε "Mayday", το οποίο και καθιερώθηκε έκτοτε. Δεν θα επεκταθώ άλλο blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.