Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
peka
QUOTE(tsops @ May 8 2006, 01:06 PM)
Χμμμ 39.gif έχω ακούσει ότι και εσένα σου αρέσει να έχεις τη μπάλα στα χέρια σου όταν "καίει"...μάλλον λοιπόν πρέπει να βγάλουμε και το δικό σου tendex! biggrin.gif
*


Χμμμ... rolleyes.gif εμενα μου αρεσει να εχω τη μπαλα εξω απο τα 6,25...! Ακουγεται το ονομα μου τοσο μακρια??? Θυμαμαι περσι μεσα στο Φαληρο ειχε βαλει ο προπονητης τους μια πιτσιρικα πανω μου κολλημενη για να μη σουταρω και της φωναζε κοιταξε μην σουταρει θα σε σφαξω! Με το που μπηκα σουταρα και δυστυχως για την κοπελιτσα το καλαθι μπηκε...
smile.gif
tsops
QUOTE(peka @ May 8 2006, 03:48 PM)
Χμμμ... rolleyes.gif εμενα μου αρεσει να εχω τη μπαλα εξω απο τα 6,25...! Ακουγεται το ονομα μου τοσο μακρια??? Θυμαμαι περσι μεσα στο Φαληρο ειχε βαλει ο προπονητης τους μια πιτσιρικα πανω μου κολλημενη για να μη σουταρω και της φωναζε κοιταξε μην σουταρει θα σε σφαξω! Με το που μπηκα σουταρα και δυστυχως για την κοπελιτσα το καλαθι μπηκε...
smile.gif
*


Μία καυτή bball.gif στα 6.25μ. smile.gif σου εύχομαι τα τρίποντά σου να τα "ακούνε" οι άνθρωποι που πρέπει...biggrin.gif
tsops
Δεν ήξερα που να το ποστάρω και είπα να το βάλω στο δικό μου topic...τι avatar είναι αυτό ρε Holic? έκανα 10 ορθογραφικά λάθη μέχρι να απαντήσω στο σχόλιο σου thumbsup.gif 24.gif 24.gif
tsops
Για να είμαστε και λίγο σύννομοι με την "ονομασία" του topic...στην Α' ΕΣΚΑ, η Αμαρρυλίδα προχωρά σταθερά, 85 - 56 την ΑΕΚ Περιστερίου, ενώ ο Αθηναϊκός όπως είχα πει σχετικά, για όσους δεν γνωρίζουν :

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...pic=1190&st=360

έμεινε στο 20-0 με την ΑΕΦ και έχει και άλλο ένα 20-0 με τους Αμπελόκηπους και την Ένωση που θεωρείται δύσκολο παιχνίδι (είναι 3η όπως και να το κάνεις), ενώ η Αμαρρυλίδα έχει Άρη Πετρούπολης και Μελά. Το breakeven στους +38 για τον Αθηναϊκό και αναμένεται συνέχεια με ιδιαίτερο ενδιαφέρον! biggrin.gif
tsops
Καλημέρα. Σήμερα επειδή έχω πολλή δουλειά, δεν θα είμαι αρκετά ενεργός, αλλά θα εισάγω μία νέα κατηγορία, οπότε ας σας δώσω ένα

bball.gif Drill of the day : zig zag επαφής : αλλιώς επονομαζόμενο ως "παιχνίδια πολέμου" blink.gif είναι μία απλή άσκηση με πολύ καλά αποτελέσματα. Χωρίστε ζευγάρια και δώστε τους από μία μπάλα. Κάντε απλά zig zag από τη baseline στο μισό γήπεδο με την άμυνα να κάνει συνεχώς επαφή με το σώμα πάνω στον επιτιθέμενο (ο επιτιθέμενος δεν προσπαθεί να περάσει αλλά να αντιμετωπίσει την επαφή χωρίς να χάσει έλεγχο της μπάλας και ισορροπία). Μόλις φτάσετε στο μισό, ο επιτιθέμενος κάνει δυναμική ντρίπλα προς το καλάθι και ο αμυντικός τρέχει για να τον κόψει ψηλά (δεν επιτρέπεται αλλαγή πορείας ή προσποίηση). Προσοχή γιατί σε αυτή την άσκηση πέφτει αρκετό ugly1.gif bball.gif

και ένα

bball.gif Quiz of the day : ποιούς παίκτες / παίκτριες γνωρίζετε με τα πιο απίθανα εξωαγωνιστικά επαγγέλματα προ ή κατά την διάρκεια της αθλητικής τους καριέρας? (ποιός ξεχνάει τον συμπαθέστερο οικοδόμο της Ελλάδος, Αργύρη Καμπούρη?) Για πάμε biggrin.gif bball.gif
NBAholic
O Shaq είναι σερίφης και αστυνομικός, με μια σύλληψη στο ενεργητικό του (να ήταν στημένη, άραγε, επειδή ο ληστής ήθελε απεγνωσμένα αυτόγραφο; ).
coach13
Coach tsops να σε ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο.Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρω πληροφορίες για το Σεμινάριο του ΣΕΠΚ στο Λουτράκι?Το site του Συνδέσμου είναι δυστυχώς εδώ κ καιρό παρατημένο.
tsops
QUOTE(NBAholic @ May 9 2006, 02:00 PM)
O Shaq είναι σερίφης και αστυνομικός, με μια σύλληψη στο ενεργητικό του (να ήταν στημένη, άραγε, επειδή ο ληστής ήθελε απεγνωσμένα αυτόγραφο; ).
*


Δεν είχα ιδέα w00t.gif Φαντάζεσαι τον όγκο του Shaq να σε πλησιάζει και να σου λέει "άδεια, δίπλωμα παρακαλώ" blink.gif Κάτι σαν Βασίλη Γκούμα...επί 2... biggrin.gif

Και πάμε για ένα

bball.gif Info of the day : Ως γνωστόν, η καλαθοσφαίριση γεννήθηκε το 1891 από τον James Naismith και όχι Τζέιμς Νέϊσμιθ που το βλέπω συχνά πυκνά, έλεος blink.gif, τα υπόλοιπα προφανώς τα ξέρετε, αυτό όμως που δεν γνωρίζουν πολλοί, είναι ότι οι Μάγιας (περίοδος 300 - 900 M.X.), ασχολούνταν με ένα άθλημα παρεμφερές με το μπάσκετ. Σε αυτό το "άθλημα" λοιπόν, έτρεχαν με μία μεγάλη στρογγυλή πέτρα και προσπαθούσαν να τη βάλουν σε ένα αχυρένιο καλάθι. Ο "παίκτης" που "σκόραρε", είχε το δικαίωμα να κυνηγήσει κάποιον από τους θεατές και εφόσον το πιάσει, να διεκδικήσει την περιουσία του! biggrin.gif bball.gif
tsops
QUOTE(coach13 @ May 9 2006, 03:50 PM)
Coach tsops να σε ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο.Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρω πληροφορίες για το Σεμινάριο του ΣΕΠΚ στο Λουτράκι?Το site του Συνδέσμου είναι δυστυχώς εδώ κ καιρό παρατημένο.
*


Καλημέρα. Μπορείς να τους καλέσεις στο 210 9532600-3. Εάν θες, μπορείς να ζητήσεις τον κ. Σωκράτη Ηλιάδη εκ μέρους μου.
coach13
Ευχαριστώ coach! smile.gif
tsops
Μόλις τώρα το παρατήρησα : 5000 views, 400 replies...wow, μπράβο ρε παιδιά, μου δίνετε δύναμη να συνεχίσω να παρέχω ότι μπορώ και φυσικά να προσφέρετε και εσείς...41.gif
tsops
Ακόμα δεν με πιστεύετε ότι η Αμαρρυλίδα μπορεί να καθαρίσει τη διαφορά του GAvg. από τον Αθηναϊκό. Καλά, ο χρόνος θα δείξει και η Κυριακή κοντοζυγώνει 42.gif bball.gif
tsops
Καλημέρα σε όλους biggrin.gif

Σήμερα σας έχω πολλά. Ξεκινάμε με

bball.gif Quiz of the day : ποιό είναι το αγαπημένο νούμερο φανέλας σας και αν υπάρχει και λόγος, τότε γιατί. Επίσης, θέλω να μου πείτε νούμερα που θεωρείτε ότι άφησαν ιστορία στο μπάσκετ (ενδεικτικά αναφέρω το "00" του Robert Parish) bball.gif

Συνεχίζουμε με

bball.gif Tip of the day : "κάθετα" άλματα : πολλοί τα αποφεύγουν, αρκετοί θεωρούν πιο "εντυπωσιακό" το rebound πχ. με το ένα χέρι, αρκετοί πέφτουν μερικά βήματα μπροστά. Η σημασία και σημαντικότητα των κάθετων αλμάτων απλή : αναπτύσσουν τους μυς σε ευθεία διάταξη χωρίς παραμορφώσεις ήτοι μεγαλύτερο και δυνατότερο άλμα και λιγότεροι τραυματισμοί bball.gif

Προχωρούμε με

bball.gif Drill of the day : ντρίπλες με 2 μπάλες : αγαπημένη μου άσκηση. Πάρτε θέση άμυνας, έχοντας 2 μπάλες στα χέρια σας. Ξεκινήστε ντρίπλα με το ένα χέρι και με το άλλο περνάτε τη μπάλα κάτω από το ίδιο πόδι για 20¨ και εναλλάξτε. Μετά περνάτε και τις 2 μπάλες ταυτόχρονα από μπροστά για 20¨ και μετά εναλλάξτε (πίσω). Χρησιμοποιήστε ένα τοίχο και κάντε εναλλάξ σκαστές πάσες με δεξί και αριστερό για 1 λεπτό (προσέξτε μη σφίξουν πολύ οι βραχίονές σας). Τέλος, κάντε αποθεραπεία με 20¨ απλές ταυτόχρονες ντρίπλες πάλι σε θέση άμυνας. Δεν υπάρχει ξεκούραση σε αυτά τα συνολικά 2,5 λεπτά. Κάντε αυτή την άσκηση 5 φορές την εβδομάδα για 3 μήνες το καλοκαίρι και...θα με θυμηθείτε. 2,5 ώρες συνολικά (λίγο παραπάνω από 1 προπόνηση) σε 3 μήνες και θα νιώσετε μεγάλη διαφορά στην ευχέρεια με τη μπάλα bball.gif

Τέλος, κλείνω με ένα

bball.gif Info of the day : Ο μέσος άνθρωπος ταξιδεύει περίπου 1,1 ώρες την ημέρα. Η μέση απόσταση είναι 12.000 χλμ. το χρόνο. Ο συνολικός πλυθυσμός ταξιδεύει περίπου 23 τρις χλμ. το χρόνο, εκ των οποίων 53% με αυτοκίνητο, 26% με λεωφορείο, 9% με τρένο, 9% με αεροπλάνο και 3% με ποδήλατο, σκάφος ή άλλα μέσα bball.gif

Γεμάτη μέρα biggrin.gif
Basketomania
QUOTE(tsops @ May 9 2006, 11:53 PM)
Ακόμα δεν με πιστεύετε ότι η Αμαρρυλίδα μπορεί να καθαρίσει τη διαφορά του GAvg. από τον Αθηναϊκό. Καλά, ο χρόνος θα δείξει και η Κυριακή κοντοζυγώνει 42.gif bball.gif
*



Ετσι οπως κοιταζα προχτες το σαιτ της ΕΣΚΑ θεωρω πλεον σιγουρο οτι η Αμαρρυλιδα ειναι αυτη που θα ανεβει καθως ο Αθηναϊκος στην προτελευταια αγωνιστικη παιζει με Αμπελοκηπους (δηλ 20-0) και την τελευταια με ΑΕΠΑΠ που θα τη νικησει αλλα οχι με ιδιαιτερη ανεση πιστευω...

Αντιθετα η Αμαρρυλιδα παιζει με Αρη Πετρουπολης και Αγ. Ελευθεριο στη σειρα και αναμενεται να κερδισει και τους 2 με πολυ μεγαλη διαφορα... Προσωπικα θα χαρω αν ανεβει η Αμαρρυλιδα γιατι ανεκαθεν μου αρεσε η Καπογιαννη σαν παικτρια και θελω να τη δω με διπλο ρολο του χρονου στην Α2.
.
.
.
Οσο για το αγαπημενο νουμερο που ρωτησες coach εμενα απο τοτε που ξεκινησα ειναι το 9...Ενας λογος ειναι οτι εχω γεννηθει 9 Ιουλιου αλλα ο βασικος λογος ειναι οτι προερχομαι απο την ΑΕΚ Τριπολης και πριν απο μενα το φοραγαν η Αταλαντη Τασουλη και η Λιτσα Βλαχου παικτριες οι οποιες και μου αρεσαν πολυ αλλα αποτελεσαν και τις πρωτες εικονες μου απο το χωρο του γυναικειου μπασκετ οπως φυσικα και η πρωην προπονητρια μου Βασιλεια Γκουζινη.
tsops
Δε μπορώ να βλέπω αυτό το avatar ρε Holic, θα πάθω αναρρόφηση από το πολύ γέλιο 24.gif Που το έφτιαξες ρε αγόρι μου?! laugh.gif
leonkalf
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 09:37 AM)
bball.gif Quiz of the day : ποιό είναι το αγαπημένο νούμερο φανέλας σας και αν υπάρχει και λόγος, τότε γιατί. Επίσης, θέλω να μου πείτε νούμερα που θεωρείτε ότι άφησαν ιστορία στο μπάσκετ (ενδεικτικά αναφέρω το "00" του Robert Parish) bball.gif

Καλημέρα.

Έχω ανοίξει ήδη ένα τέτοιο topic -εδώ και καιρό- στην κατηγορία 'Οτιδήποτε για το μπάσκετ' με τίτλο 'Αγαπημένος αριθμός φανέλας'

Δεν το έχεις δει coach?

Μη μου παίρνεις τις ιδέες... biggrin.gif
tsops
QUOTE(leonkalf @ May 10 2006, 12:23 PM)
Καλημέρα.

Έχω ανοίξει ήδη ένα τέτοιο topic -εδώ και καιρό- στην κατηγορία 'Οτιδήποτε για το μπάσκετ' με τίτλο 'Αγαπημένος αριθμός φανέλας'

Δεν το έχεις δει coach?

Μη μου παίρνεις τις ιδέες... biggrin.gif
*


Το εν λόγω quiz εν μέρει αποσύρεται λόγω προηγούμενου copyright του Leon! μάλλον εγώ έκανα clopyright! blink.gif Ας αφήσουμε ίσως μόνο τα "ιστορικά" νούμερα - ορόσημα που έχουν μείνει χαραγμένα στις καρδιές μας και θα επανέλθω εντός της ημέρας με νέο quiz.

Sorry Leon, αλλά όπως καταλαβαίνεις μου είναι δύσκολο να δω τα πάντα στο forum. Πάντως γνωρίζω ότι η δικιά σου είναι το "8" laugh.gif
tsops
QUOTE(Basketomania @ May 10 2006, 12:18 PM)
Ετσι οπως κοιταζα προχτες το σαιτ της ΕΣΚΑ θεωρω πλεον σιγουρο οτι η Αμαρρυλιδα ειναι αυτη που θα ανεβει...


Πέστα χρυσόστομη!!! 41.gif

QUOTE
Οσο για το αγαπημενο νουμερο που ρωτησες coach εμενα απο τοτε που ξεκινησα ειναι το 9...


Thanx αλλά το απέσυρα λόγω σεβασμού στον Leon...σε αυτό που θα πάρω θέση είναι ότι φαίνεται ότι τιμάς τη φανέλα που φοράς όπως και τις "μέντορές" σου. Τέτοια παιδιά χρειάζεται το μπάσκετ...που είναι αυτά τα μυαλά ρε παιδί μου? sad.gif
peka
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 10:48 AM)
Πέστα χρυσόστομη!!! 41.gif
Thanx αλλά το απέσυρα λόγω σεβασμού στον Leon...σε αυτό που θα πάρω θέση είναι ότι φαίνεται ότι τιμάς τη φανέλα που φοράς όπως και τις "μέντορές" σου. Τέτοια παιδιά χρειάζεται το μπάσκετ...που είναι αυτά τα μυαλά ρε παιδί μου? sad.gif
*


Για κατεβα προς την Πατρα και θα τα βρεις αυτα τα παιδια που ζητας...!
Αλλα σας τραβαει η πρωτευουσα...! Εμεις που θα βρουμε τετοιους προπονητες σαν και σενα???
smile.gif icon_wave.gif

Οσο για τα ιστορικα νουμερα φανελας θα πω φυσικα το 23 του Τζορνταν... Για το δικο μου εχω απαντησει στο αλλο τοπικ, και ο λογος ειναι καθαρα προσωπικος και οικογενειακος...
leonkalf
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 10:34 AM)
Sorry Leon, αλλά όπως καταλαβαίνεις μου είναι δύσκολο να δω τα πάντα στο forum. Πάντως γνωρίζω ότι η δικιά σου είναι το "8" laugh.gif

Δεν έγινε τίποτα coach,σιγά.
Περίμενα να είχες περάσει μια βόλτα απ'όλες τις κατηγορίες του forum,για να δεις απλώς.

Όντως το αγαπημένο μου είναι το 8,φαίνεται και απ'την υπογραφή μου.
Άρχισα να το φοράω στη 2η χρονιά μου σε αντρικό τμήμα.Πριν το φορούσε ένας πολύ σπουδαίος παίκτης (ο Βασίλης Εμμανουηλίδης) στην τότε ομάδα μου και αφότου έφυγε το πήρα εγώ.
Από τότε δεν το έχω αποχωριστεί.Μου αρέσει και αισθάνομαι "όμορφα" φορώντας το.
Σε μερικούς μπορεί να μην λέει κάτι αυτό,αλλά για μένα κάτι τέτοια "μικρά"-λεπτομέρειες παίζουν ρόλο.
tsops
QUOTE(leonkalf @ May 10 2006, 01:21 PM)
Δεν έγινε τίποτα coach,σιγά.
Περίμενα να είχες περάσει μια βόλτα απ'όλες τις κατηγορίες του forum,για να δεις απλώς.

Σε μερικούς μπορεί να μην λέει κάτι αυτό,αλλά για μένα κάτι τέτοια "μικρά"-λεπτομέρειες παίζουν ρόλο.
*


Έχω κάνει το surfing μου και συνεχίζω για να τιμώ και τους υπολοίπους εδώ, αλλά μου διέφυγε...

QUOTE
Σε μερικούς μπορεί να μην λέει κάτι αυτό,αλλά για μένα κάτι τέτοια "μικρά"-λεπτομέρειες παίζουν ρόλο.
*


Είμαι σίγουρος ότι έχεις και γούρια πάντως, ε?
tsops
QUOTE(peka @ May 10 2006, 01:20 PM)
Για κατεβα προς την Πατρα και θα τα βρεις αυτα τα παιδια που ζητας...!
Αλλα σας τραβαει η πρωτευουσα...!


Θα κάνω ένα φιλικό με την Άμιλλα Τρίπολης σε λίγο καιρό...κορασίδες και γυναικείο...θα έρθουμε όλοι ομαδικώς...λες να με κρατήσετε μόνιμα κάτω και να "σύρω" προς Πάτρα μεριά? blink.gif

QUOTE
Εμεις που θα βρουμε τετοιους προπονητες σαν και σενα??? smile.gif icon_wave.gif
΄

Είμαι σίγουρος ότι η μπασκετομάνα Πάτρα, έχει πολύ καλούς προπονητές και σίγουρα προσελκύει κιάλλους...εναλλακτικά όμως, κυκλοφορώ και στο supermarket σε κούκλα με CD (με πλήρεις ασκήσεις) όπως ο Ρουβάς, αλλά δυστυχώς εμένα με έχουν βάλει στο ψυγείο με τα τυριά και δεν κάνω καλές πωλήσεις...icon_drunk.gif Thanx for the compliment biggrin.gif
leonkalf
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 11:51 AM)
Είμαι σίγουρος ότι έχεις και γούρια πάντως, ε?

Οι περισσότεροι λίγο-πολύ κάτι έχουμε smile.gif

Αλλά...

... αυτά δεν λέγονται...!! 33.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 12:02 PM)
Είμαι σίγουρος ότι η μπασκετομάνα Πάτρα, έχει πολύ καλούς προπονητές και σίγουρα προσελκύει κιάλλους...εναλλακτικά όμως, κυκλοφορώ και στο supermarket σε κούκλα με CD (με πλήρεις ασκήσεις) όπως ο Ρουβάς, αλλά δυστυχώς εμένα με έχουν βάλει στο ψυγείο με τα τυριά και δεν κάνω καλές πωλήσεις...icon_drunk.gif Thanx for the compliment biggrin.gif
*


Coach μην ανησυχείς πριν από λίγο μίλαγα με τη Mattel και μου είπαν ότι ετοιμάζουν καινούργια κούκλα με DVD και μικρόφωνο για ΚΑΡΑΟΚΕ και θα σου δώσουν το καλύτερο ράφι στα Jumbo . Τυριά και ψυγεία τέλος .

χαχαχαχαχα

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 10 2006, 12:32 PM)
Coach μην ανησυχείς πριν από λίγο μίλαγα με τη Mattel και μου είπαν ότι ετοιμάζουν καινούργια κούκλα με DVD και μικρόφωνο για ΚΑΡΑΟΚΕ και θα σου δώσουν το καλύτερο ράφι στα Jumbo . Τυριά και ψυγεία τέλος .

χαχαχαχαχα

24.gif  24.gif  24.gif  24.gif
*


Καλημέρα λέει ο κόσμος καταρχάς! Επέστρεψε ο άνθρωπος - κάμερα με το μπλοκάκι γεμάτο σημειώσεις, και 5 κασετάκια επιτέλους! Να δω πότε θα τα διαβάσω ρε Clouseau!?

Λοιπόν, φέτος είπαμε θα πάμε Σπόρτιγκ μεριά, στα λημέρια του Χάρη ε? biggrin.gif

Το σχόλιο σου για τη κούκλα, άψογο...ακόμα γελάω! biggrin.gif Τα Jumbo αν θυμάμαι καλά, παίζουν Α1 φέτος, ε?
Live strong
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 12:40 PM)
Τα Jumbo αν θυμάμαι καλά, παίζουν Α1 φέτος, ε?
*




Καλά τόσο άσχετος…ρε tsops… δεν είναι Α1 τα jumbo…παίζουν αγώνα μπαράζ με τον Μουστάκα για το ποιος θ ανέβει….
Ελπίζω η Mattel να δώσει τη κούκλα σ αυτόν που θα κερδίσει… rolleyes.gif
24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
tsops
QUOTE(leonkalf @ May 10 2006, 12:08 PM)
Οι περισσότεροι λίγο-πολύ κάτι έχουμε  smile.gif
Αλλά...
... αυτά δεν λέγονται...!!   33.gif
*


Ήμουν σίγουρος! assist για ένα

bball.gif Tip of the day : τρίποντα : δοκιμάστε να "ποστάρετε" στο τρίποντο όταν κάνετε ασκήσεις με έναν συμπαίκτη που θα σας πασάρει "λάθος" πάσες...ψηλά, πολύ χαμηλά, με αντίθετα φάλτσα, κλπ. Κάντε 10 κανονικά σουτ και 10 με λάθος πάσες σε κάθε μία από τις 5 θέσεις...ολοκληρώνοντας, σουτάρετε 10 βολές για αποθεραπεία και επαναλάβετε Χ 3 bball.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ May 10 2006, 12:50 PM)
Καλά τόσο άσχετος…ρε tsops… δεν είναι Α1 τα jumbo…παίζουν αγώνα μπαράζ με  τον Μουστάκα για το ποιος θ ανέβει….
Ελπίζω η Mattel να δώσει τη κούκλα σ αυτόν που θα κερδίσει… rolleyes.gif
24.gif  24.gif  24.gif  24.gif  24.gif
*


Εϊ, δεν μεταγράφομαι φέτος τα έχουμε ξαναπεί αυτά και ειδικά σε ομάδες που ενδέχεται να ανέβουν από την Α2! μια χαρά είμαι εκεί που είμαι και έχουμε και πολύ δουλίτσα...τυριά και πάλι τυριά biggrin.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 12:56 PM)
Εϊ, δεν μεταγράφομαι φέτος τα έχουμε ξαναπεί αυτά και ειδικά σε ομάδες που ενδέχεται να ανέβουν από την Α2! μια χαρά είμαι εκεί που είμαι και έχουμε και πολύ δουλίτσα...τυριά και πάλι τυριά biggrin.gif
*



Τη κούκλα είπαμε θα δώσει… όχι εσένα!!!! w00t.gif Εσύ εννοείται πως θα κάτσεις εκεί που κάθεσαι…έχεις όντως πολύ δουλειά εκεί!!!! wacko.gif wacko.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ May 10 2006, 01:03 PM)
Τη κούκλα είπαμε θα δώσει… όχι εσένα!!!! w00t.gif Εσύ εννοείται πως θα κάτσεις εκεί που κάθεσαι…έχεις όντως πολύ δουλειά εκεί!!!! wacko.gif  wacko.gif
*


Όντως να σοβαρευτούμε, γιατί εγώ είμαι ήδη wacko.gif από τον Clouseau !
NBAholic
Tsops, το avatar μου είναι αφιερωμένο στο Μορφή, που διατείνεται ξάδελφος του Σούπερμαν. Θα ακολουθήσει και δεύτερο avatar-αφιέρωμα σε υπερήρωα. Το αφήνω για έκπληξη!

Όσο για τις φανέλες, θα πιάσω το ΝΒΑ, γιατί τα ευρωπαϊκά νούμερα είναι τόσο λίγα που ουσιαστικά όλα έχουν τη δική τους ιστορία.

Για εμένα, τα δυο πιο ιστορικά νούμερα είναι η δυάδα 32-33, με το 34 να είναι επίσης ιστορικό:

32: Μάτζικ-Μαλόουν-Γουόλτον-Κιντ-ΜακΧέιλ-Κάννινχαμ-Έρβινγκ (στο ΑΒΑ)
33: Καρίμ-Μπερντ-Πίπεν-Γιούιν-Ντέιβιντ Τόμπσον
34: Χακίμ-Σακίλ-Μπάρκλεϊ

Επίσης:

1 και 14: Όσκαρ Ρόμπερτσον και Μπομπ Κούζι
6: Ράσελ και Έρβινγκ (ΝΒΑ)
13: Τσάμπερλεϊν
22: Μπέιλορ, Ντρέξλερ
23: Τζόρνταν, Τζέιμς, Μέρφι
44: Γουεστ, Γκέρβιν

και για τον ίδιο λόγο (κι όχι μόνο) με το 00:

99: Τζωρτζ Μάικαν
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 12:40 PM)
Καλημέρα λέει ο κόσμος καταρχάς! Επέστρεψε ο άνθρωπος - κάμερα με το μπλοκάκι γεμάτο σημειώσεις, και 5 κασετάκια επιτέλους! Να δω πότε θα τα διαβάσω ρε Clouseau!?

Λοιπόν, φέτος είπαμε θα πάμε Σπόρτιγκ μεριά, στα λημέρια του Χάρη ε? biggrin.gif

Το σχόλιο σου για τη κούκλα, άψογο...ακόμα γελάω! biggrin.gif Τα Jumbo αν θυμάμαι καλά, παίζουν Α1 φέτος, ε?
*


Καταρχάς καλημέρα biggrin.gif
ακόμα δεν έχω συνέλθει από τη γύρα στα γήπεδα και όπως κατάλαβες αυτό είχε επιπτώσεις στους τρόπους μου blink.gif .

Χαλαρά για Σπόρτιγκ και μη ξεχνάς και τις κατ ιδία συζητήσεις μας σχετικά.


Αυτό πάντως που διέκρινα στο χώρο με τις διάφορες συζητήσεις που είχα στα παιχνίδια που πήγαινα είναι ότι φέτος θα έχουμε αρκετές μεταγραφικές εκπλήξεις καθώς και συγχωνεύσεις ομάδων κάτι που ναι μεν το περιμέναμε αλλά με αμφίβολα κατά τη γνώμη μου αποτελέσματα ΤΕΛΙΚΑ .

Όσον αφορά την έγχρωμη πιτσιρίκα του Γαλατσίου που ανέφερες πραγματικά μιλάμε για το απόλυτο φυσικό ταλέντο. Είναι ακατέργαστο διαμάντι που απλά περιμένει κάποιον να το σμιλεύσει.Ρε συ τι με στέλνεις από εδώ και από κει αφού τελικά τις ανακαλύπτεις και μόνος σου. ugly1.gif

Peka έχεις δίκιο στην Αχαία υπάρχουν πολύ καλές παίκτριες και όχι μόνο αλλά μην ξεχνάς πως υπάρχουν επίσης και προπονητές με πολλές ικανότητες και όρεξη για δουλειά .Δεν θα ήταν δόκιμο να αναφερθώ σε κάποιον.
Όπως όμως σου ανέφερε και ο TSOPS, ο οποίος έχει τη τρέλα του με τις εκτός Αθηνών ομάδες ,απλά Αθήνα μένουμε ,Αθήνα δουλεύουμε οπότε και Αθήνα προπονούμε, ετοιμάζουμε φιλικά με ομάδες όπως η Άμιλλα Τρίπολης αλλά και άλλες .

Λοιπόν Live δεν χάνεις ευκαιρεία για καζούρα ,όχι ότι χάνω εγώ αλλά τες πάντων.

Αλλά από την άλλη τι να κάνουμε το έχουμε ανάγκη ,τελευταία αγωνιστική έρχεται και μετά τα κεφάλια ξανά μέσα για προετοιμασία ψυγείο και πάλι ψυγείο ρε tsops με τα τυριά στα κάγκελα icon_drunk.gif icon_drunk.gif
tsops
QUOTE(NBAholic @ May 10 2006, 01:18 PM)
Tsops, το avatar μου είναι αφιερωμένο στο Μορφή, που διατείνεται ξάδελφος του Σούπερμαν. Θα ακολουθήσει και δεύτερο avatar-αφιέρωμα σε υπερήρωα. Το αφήνω για έκπληξη!

Όσο για τις φανέλες, θα πιάσω το ΝΒΑ, γιατί τα ευρωπαϊκά νούμερα είναι τόσο λίγα που ουσιαστικά όλα έχουν τη δική τους ιστορία.


Επιτέλους, σοβαρευτήκαμε πάλι biggrin.gif Αναμένω με αγωνία το νέο avatar αλλά σε παρακαλώ, όχι σε βάρος της υγείας μου πάλι w00t.gif

Thanx για την πάντα ουσιαστική συνεισφορά σου και επανέρχομαι σε λίγο με νέο quiz biggrin.gif
Live strong
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 10 2006, 01:19 PM)
Λοιπόν Live δεν χάνεις ευκαιρεία για καζούρα ,όχι ότι χάνω εγώ αλλά τες πάντων.

*




Νομίζω ότι χρειάζεται.. rolleyes.gif που και που…και λίγο χρώμα δε συμφωνείς; cool.gif
Αρκεί η καζούρα όπως λες να είναι καλοπροαίρετη και να υπάρχει αίσθηση του χιούμορ σε αυτόν που γίνεται… Νομίζω ότι στη προκειμένη περίπτωση υπάρχουν και τα δυο
rolleyes.gif huh.gif 19.gif 65.gif wub.gif
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 10 2006, 01:19 PM)
Ρε συ τι με στέλνεις από εδώ και από κει αφού τελικά τις ανακαλύπτεις και μόνος σου. ugly1.gif


Μαζί την είδαμε, πιωμένε icon_drunk.gif

QUOTE
Λοιπόν Live δεν χάνεις ευκαιρεία για καζούρα ,όχι ότι χάνω εγώ αλλά τες πάντων.


Μη της δίνεις ιδέες! laugh.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ May 10 2006, 01:25 PM)
Αρκεί η καζούρα όπως λες να είναι καλοπροαίρετη και να υπάρχει αίσθηση του χιούμορ σε αυτόν που γίνεται… Νομίζω ότι στη προκειμένη περίπτωση υπάρχουν και τα δυο
rolleyes.gif  huh.gif  19.gif  65.gif  wub.gif
*


Ναι, ναι και εγώ σας αγαπάω αλλά επειδή είμαστε και σοβαροί άνθρωποι, alley hoop για ένα

bball.gif Quiz of the day 2 : ονομάστε παίκτες που είχαν ασθένειες, οργανικά προβλήματα, σκελετική δυσμορφία, κλπ. που όμως δεν τους εμπόδισε να διαπρέψουν μπασκετικά...εδώ συγκαταλέγονται και περιπτώσεις όπως του Magic επί παραδείγματι bball.gif

Λίγο sad θέμα, αλλά νομίζω ότι θα βγουν πολλά που δεν ξέρουμε smile.gif Ψάξτε, βρείτε, ποστάρετε!
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 10 2006, 01:19 PM)
Χαλαρά για Σπόρτιγκ και μη ξεχνάς και τις κατ ιδίαν συζητήσεις μας σχετικά.
*


Χάρη, σε πειράζουμε μη μας ακούς... biggrin.gif
Live strong
Παναγιώτης Γιαννάκης…. Νομίζω ότι είχε σοβαρό πρόβλημα με χιαστούς;;;;!!! 7.gif αν δε κάνω λάθος… Το σίγουρο είναι ότι του είχαν πει οι γιατροί ότι το πόδι του ήταν κατεστραμμένο και ότι έπρεπε να σταματήσει το μπάσκετ… sad.gif κι αυτό μάλιστα σε μικρή ηλικία…Αυτός όχι μόνο δε σταμάτησε αλλά έγινε αυτός που έγινε… 77.gif
Είναι σωστό τελικά αυτό που λένε… «ότι δεν θέλουμε δεν μπορούμε»
tsops
QUOTE(Live strong @ May 10 2006, 01:38 PM)
Παναγιώτης Γιαννάκης…. Νομίζω ότι είχε σοβαρό πρόβλημα με χιαστούς;;;;!!! 7.gif  αν δε κάνω λάθος… Το σίγουρο είναι ότι του είχαν πει οι γιατροί ότι το πόδι του ήταν κατεστραμμένο και ότι έπρεπε να σταματήσει το μπάσκετ…  sad.gif κι αυτό μάλιστα σε μικρή ηλικία…Αυτός όχι μόνο δε σταμάτησε αλλά έγινε αυτός που έγινε… 77.gif
Είναι σωστό τελικά αυτό που λένε… «ότι δεν θέλουμε δεν μπορούμε»
*


Για την ακρίβεια "δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω" Έπιασες το νόημα του quiz αμέσως Live 41.gif thanx
Delinquent
Λοιπόν ο Sean Elliot και ο Alonzo Mourning είναι δύο παίχτες που πέρασαν σοβαρότατο πρόβλημα υγείας! Και οι δύο με το νεφρό τους...και παρόλα αυτά δεν το έβαλαν κατω...
coach13
Καλησπέρα και από μένα!

Cοαch νομίζω,σχετικά με το τελευταίο quiz, ο ΘΕΟΣ Στόγιαν Βράνκοβιτς από το ένα του μάτι δεν έβλεπε σχεδόν καθόλου.
Αν και δεν είμαι Παναθηναϊκός, ο Στόγιαν είναι ένας από τους καλύτερους παίχτες που η χώρα μας είχε την τύχη να φιλοξενίσει.
tsops
QUOTE(Delinquent @ May 10 2006, 01:46 PM)
Λοιπόν ο Sean Elliot και ο Alonzo Mourning είναι δύο παίχτες που πέρασαν σοβαρότατο πρόβλημα υγείας! Και οι δύο με το νεφρό τους...και παρόλα αυτά δεν το έβαλαν κατω...
*


Άψογος και καλώς ήλθες! 41.gif
tsops
QUOTE(coach13 @ May 10 2006, 01:50 PM)
Καλησπέρα και από μένα!

Cοαch νομίζω,σχετικά με το τελευταίο quiz, ο ΘΕΟΣ Στόγιαν Βράνκοβιτς από το ένα του μάτι δεν έβλεπε σχεδόν καθόλου.
Αν και δεν είμαι Παναθηναϊκός, ο Στόγιαν είναι ένας από τους καλύτερους παίχτες που η χώρα μας είχε την τύχη να φιλοξενίσει.
*


Τhanx coach, δεν την είχα αυτή τη πληροφορία! biggrin.gif
leonkalf
O Alfonso Ford (καλή του ώρα εκεί που είναι), είχε αρκετά χρόνια πρόβλημα στο αίμα του (πολύ πριν έλθει το μοιραίο).Του είχαν πει οι γιατροί ότι πρέπει να σταματήσει να αθλείται αλλά αυτός όχι μόνο δε σταματούσε,αλλά έπαιζε όπως όλοι ξέρουμε.
Την μοναδική χρονιά -ως τώρα- που είχα εισιτήριο διαρκείας,ήταν τη χρονιά του Ford στον Ολυμπιακό.Είχα την ευκαιρία να τον απολαμβάνω σε κάθε παιχνίδι (ειδικά στο ξεκίνημα της χρονιάς οι παραστάσεις του στη Γλυφάδα ήταν για σεμινάριο).
tsops
QUOTE(leonkalf @ May 10 2006, 02:51 PM)
O Alfonso Ford (καλή του ώρα εκεί που είναι), είχε αρκετά χρόνια πρόβλημα στο αίμα του (πολύ πριν έλθει το μοιραίο).Του είχαν πει οι γιατροί ότι πρέπει να σταματήσει να αθλείται αλλά αυτός όχι μόνο δε σταματούσε,αλλά έπαιζε όπως όλοι ξέρουμε.
Την μοναδική χρονιά -ως τώρα- που είχα εισιτήριο διαρκείας,ήταν τη χρονιά του Ford στον Ολυμπιακό.Είχα την ευκαιρία να τον απολαμβάνω σε κάθε παιχνίδι (ειδικά στο ξεκίνημα της χρονιάς οι παραστάσεις του στη Γλυφάδα ήταν για σεμινάριο).
*


Τι παιχταράς...ο μαύρος Γκάλης έτσι? 77.gif
tsops
Μιλούσα με ένα πολύ αγαπημένο μου φίλο σήμερα, ο οποίος μου έδωσε το ερέθισμα για το

bball.gif Tip of the day 2 : Εθνική Ομάδα : λίγα, αλλά καλά, παιδιά καλούνται στα εθνικά κλιμάκια και εν γένει στην εθνική ομάδα. Μεγάλη η τιμή, μεγάλο και το άγχος. Το έχω ζήσει ως παίκτης, το ζω και με τα παιδιά ως προπονητής. Το tip ποιό είναι : δουλέψτε πολύ με σκοπό την αναγνώριση, αλλά και τη ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Η Εθνική ομάδα είναι σταθμός αλλά όχι προορισμός. Εφόσον κληθείτε, πεισμώστε περισσότερο και δουλέψτε για να βελτιωθείτε. Εφόσον δεν κληθείτε...πεισμώστε περισσότερο και δουλέψτε για να βελτιωθείτε smile.gif bball.gif

Δημήτρη, καλό ταξίδι και καλή της επιτυχία! Πέστης να μπει δυνατά! wink.gif
NBAholic
Για το Φορντ, ακόμη απορώ πώς γίνεται να έμενε ακόμη στην Ιταλία μόλις μια βδομάδα πριν το θάνατό του (με άλλα λόγια, πώς επήλθε τόσο γρήγορα...). Ο Βράνκοβιτς όντως λέγεται ότι στο αριστερό μάτι (εν έτει 2000 περίπου) είχε κάπου 17 βαθμούς μυωπίας.

Να προσθέσω: Χανκ Γκάδερς, Ρέτζι Λιούις, Κόνραντ Μακ Ρέι. Αδικοχαμένοι και οι τρεις από τη νόσο των αθλητών και των ψηλών...

Ο Πιτ Μάραβιτς έπαιζε με σοβαρό πρόβλημα υγείας εκ γεννετής (είχε μόλις μια στεφανιαία αρτηρία αντί για δύο!). Οι πάσχοντες από τέτοια νόσο συνήθως ζουν σαν παράλυτοι, κι όχι πάνω από 20 χρόνια. Πέθανε κατά τη διάρκεια ενός παιχνιδιού σε ανοιχτό γήπεδο, αμέσως αφότου είχε δηλώσει "Πρέπει να προπονούμαι περισσότερο τώρα. Αισθάνομαι θαυμάσια"...)
tsops
QUOTE(NBAholic @ May 10 2006, 03:55 PM)
Για το Φορντ, ακόμη απορώ πώς γίνεται να έμενε ακόμη στην Ιταλία μόλις μια βδομάδα πριν το θάνατό του (με άλλα λόγια, πώς επήλθε τόσο γρήγορα...). Ο Βράνκοβιτς όντως λέγεται ότι στο αριστερό μάτι (εν έτει 2000 περίπου) είχε κάπου 17 βαθμούς μυωπίας.

Να προσθέσω: Χανκ Γκάδερς, Ρέτζι Λιούις, Κόνραντ Μακ Ρέι. Αδικοχαμένοι και οι τρεις από τη νόσο των αθλητών και των ψηλών...

Ο Πιτ Μάραβιτς έπαιζε με σοβαρό πρόβλημα υγείας εκ γεννετής (είχε μόλις μια στεφανιαία αρτηρία αντί για δύο!). Οι πάσχοντες από τέτοια νόσο συνήθως ζουν σαν παράλυτοι, κι όχι πάνω από 20 χρόνια. Πέθανε κατά τη διάρκεια ενός παιχνιδιού σε ανοιχτό γήπεδο, αμέσως αφότου είχε δηλώσει "Πρέπει να προπονούμαι περισσότερο τώρα. Αισθάνομαι θαυμάσια"...)
*


Γκάδερς, τον είχα ξεχάσει...μόλις τώρα σκέφτηκα και τον Boban Yankovich του Πανιωνίου που είχε χτυπήσει με το κεφάλι στην (τότε ακόμα επίγεια στηριζόμενη) μπασκέτα...
tsops
Άντε η assist στο

bball.gif Tip of the day 3 : Χρονομέτρηση : χρονομετρείτε τις ασκήσεις σας / των παικτών σας. Χρονομετρώντας τις ασκήσεις, έχετε τη δυνατότητα να βλέπετε πότε βελτιώνονται οι χρόνοι, σε ποιά σημεία της ασκήσεις ή τι φταίει και δεν βγαίνει η άσκηση σωστά. Επίσης, χρονομετρείτε τα συστήατά σας. Μην φτιάχνετε συστήματα που διαρκούν παραπάνω από 13-14''. Τα χρονοβόρα συστήματα δεν δίνουν τη δυνατότητα αλλαγής συστήματος, διόρθωσης λαθών και σωστής εφαρμογής. Τέλος, χρονομετρείτε την απόκριση του σουτ, της πάσας και της ντρίπλας (μέσω κάποιου βοηθού σας ίσως) των παικτών σας, ώστε να τους κάνετε τις ανάλογες ασκήσεις βελτίωσης bball.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 04:00 PM)
Γκάδερς, τον είχα ξεχάσει...μόλις τώρα σκέφτηκα και τον Boban Yankovich του Πανιωνίου που είχε χτυπήσει με το κεφάλι στην (τότε ακόμα επίγεια στηριζόμενη) μπασκέτα...
*




Ακόμα έχω τη σκηνή του ατυχήματος στα μάτια μου… φαινόταν ότι θα σηκωθεί και θα συνεχίσει το παιχνίδι… ποιος να φανταζόταν το μετά!
Το ζήτημα είναι όμως ότι στο συγκεκριμένο άτομο φέρθηκαν αρκετά σκληρά παράγοντες, διοικήσεις κλπ.
Έφτασε να συντηρείται από φίλους…
Από την άλλη η δύναμη της θέλησης, έκανε έναν τετραπληγικό, αυτή τη στιγμή να μπορεί να ελέγχει το πάνω μέρος του σώματός του! 41.gif 41.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.