Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
tsops
Με την ευγενική χορηγία του NBAHolic 41.gif, σίγουρα η φαρέτρα των γνώσεών μου εμπλουτίστηκε τα μπασκετικά μάλλα και θα δυσκολευτώ ιδιαίτερα να διαφωνήσω μαζί του. Διέκρινα όμως στοιχεία όχι διαφωνίας, αλλά αντιφωνίας blink.gif και θα τα παραθέσω κατά τη δική μου κατάθεση απόψεων (όχι τίποτα άλλο, αν σας αφήσω να νομίζετε ότι είστε τέλειοι, θα πάψετε να γράφετε τόσο πλήρεις και εμπεριστατωμένες απόψεις! biggrin.gif).

By the way Leon, έχεις δίκιο. Σας μπέρδεψα στο προηγούμενο quiz γιατί λέγοντας ότι παίζει σαν κοντός ο Στακ, εννοούσα ότι είναι ο μοναδικός ξένος ψηλός (+ Ντικούδη, Τσαρτσαρή από τους δικούς μας), που μπορεί να κάνει power dribble steps πλάγια χωρίς να αγκαλιάσει με αγάπη τις διαφημιστικές πινακίδες rolleyes.gif

Λοιπόν, μετά το μπασκετικό φαγοπότι που προσέφεραν ο "Σπορτίγκια" συμπαθέστατος harris, η πάντα σταθερή peka (πότε θα σε προπονήσω εσένα;!) και o all you can eat WorldHolic, ο οποίος μετονομάζεται κατ'εμέ έτσι από σήμερα wink.gif, περιμένω νέο σκοράρισμα και από άλλους.

bball.gif Tip of the day Rebounding : πάρτε μία heavy ball, μία μπάλα κανονικών διαστάσεων και ένα απλό μπαλόνι. Βάλτε τις ψηλές σας να παίρνουν επιτόπια rebound με κοντινές πλάγιες πάσες σε μία συμπαίκτρια (πχ. play maker), πρώτα με την heavy ball και μετά με το μπαλόνι. Επαναλάβετε 20 φορές με έκαστο "τόπι" και μετά κάντε το ίδιο με την κανονική μπάλα. Ψυχολογικό πιο πολύ το συναίσθημα, αλλά ιδιαίτερα αποτελεσματικό! bball.gif
NBAholic
Thanks! Είναι η φύση των ερωτήσεων τέτοια που μου επιτρέπει να γίνομαι "μπλαμπλάδικος", αν και συχνά δεν είμαι έτσι. smile.gif

QUOTE
Διέκρινα όμως στοιχεία όχι διαφωνίας, αλλά αντιφωνίας  και θα τα παραθέσω κατά τη δική μου κατάθεση απόψεων


Αναμένω κι εγώ τις απόψεις σου. Ήθελα να το γράψω και πιο πριν, αν και είναι πάνω κάτω δεδομένο.
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 19 2006, 07:32 PM)
Thanks! Είναι η φύση των ερωτήσεων τέτοια που μου επιτρέπει να γίνομαι "μπλαμπλάδικος", αν και συχνά δεν είμαι έτσι.  smile.gif
*


Το έχω πει : βαθιά μέσα σου είσαι οπαδός του γυναικείου μπάσκετ, απλώς ακόμα δεν το έχεις καταλάβει tongue.gif Σε εμπνέει το γυναικείο forum μου φαίνεται! Trace me αύριο γιατί θα σε "αντιφωνήσω" όπως είπα και λίγο, για να έχουμε και διάλογο, όχι τίποτα άλλο laugh.gif

bball.gif Tip of the day 2 : θέλετε να βελτιώσετε το άλμα σας; αφήστε τις τιτάνιες ασκήσεις ποδιών και τα 250 κιλά στο πάγκο για να σας δει η κοπελιά (ή το κοπέλι) στο απέναντι όργανο. Δουλέψτε όλες τις ομάδες των κοιλιακών σας αναλογικά με τους ραχιαίους, όπως επίσης γλουτούς και ώμους. Τα αποτελέσματα θα είναι ιδανικότερα και υγιέστερα πάνω από όλα bball.gif
Air Kef
1.Αγαπημένη επίθεση:Το σπλιτ των Λιθουανών η πάσα προς τα έξω,άντε και μια 2η σε πιο ελεύθερο παίκτη και το κατ'ευθείαν,συνήθως έυστοχο σουτ.Επίσης το πάσινγκ γκέιμ του αυτοματοποιημένου Παναθηναικού που εξασφαλίζει ελέυθερο σουτ.

2.Αγαπημένη άμυνα:Συμφωνώ με τον Χάρη.Πίεση σε όλο.Για να την σπάσεις πρέπει να μην σκάσεις την μπάλα και αν το κάνεις σωστά και γρήγορα εξασφαλίζεις αιφνιδιασμό 2 με ένα.
Είτε η άμυνα κερδίσει την μπάλα κατευθείαν με πολλά νταμπλ τιμ και τρέξιμο είτε τα καταφέρει η επίθεση,λατρεύω να βλέπω τρέξιμο,πάθος,φωνές.

3.Αγαπημένη κίνηση:Τα coast to coast του Ρίβερς που δυστυχώς δεν με βοήθησαν στο να είμαι σωστός πλέι μέικερ και οι σταυρωτές του Τζινόμπιλι.

4.Καλύτερη εμφάνιση θεωρώ την εκτός έδρας τον Ράπτορς το 2003,με μοβ μπροστά και μάυρο πίσω και την επιθετική γραμματοσειρά.Επίσης η μάυρη του Άρη.

5.Αγαπημένο κάρφωμα είναι ένα του Τλειμπερς που βγαίνει σε αιφνιδιασμό 2 με 1 μετά απο κλέψιμό του,αλλάζει μία φορά την μπάλα με τον πλέι μέικερ και χωρίς να σκάσει ξεκινάει μπάσιμο από το τρίποντο και με τον αμυντικό μπροστά του σηκώνεται πίσω από την διακεκομένη.Καρφώνει με τα 2,με τον αμυντικό να τον βλέπει από κάτω του,ενώ το κεφάλι του φτάνει το ταμπλό πριν το κάρφωμα.

6-7-8-9-10 δεν έχω κάτι προτότυπο.
tsops
QUOTE(Air Kef @ Apr 19 2006, 07:58 PM)
6-7-8-9-10 δεν έχω κάτι προτότυπο.
*


Είπαμε, δεχόμεθα "ότι αγαπάτε"!

Χαίρομαι να βλέπω μπασκετικούς ανθρώπους στο topic. Να είσαι καλά Air Kef, αν και θα σε "αντιφωνήσω" και εσένα λίγο αύριο, πάντα με την καλή έννοια και με γνώμονα τη γνώση. Τελικά, έφόσον βλέπω ότι μάλλον θα με καλύψετε απόλυτα μέχρι αύριο, ίσως βασίσω την απάντησή μου σε διευκρινίσεις / απόψεις επί των δικών σας. Χμμμ...θα δούμε.

Air Kef, να πω και σε εσένα ότι δέχομαι όποια πρότασή σας για κάτι που θα θέλατε να βλέπετε περισσότερο εδώ ή δεν το βάζω ενώ θα έπρεπε. Εις αύριον τα νεότερα με πιο πολλά tips και φυσικά την άποψή μου. Leon, προλαβαίνεις δε προλαβαίνεις. Αύριο 09:00 έχω ποστάρει! biggrin.gif
nikoleta21
δεν εχω ιδεα παιδια lol
NBAholic
QUOTE
είναι ένα του Τλειμπερς που βγαίνει σε αιφνιδιασμό 2 με 1 μετά απο κλέψιμό του,αλλάζει μία φορά την μπάλα με τον πλέι μέικερ και χωρίς να σκάσει ξεκινάει μπάσιμο από το τρίποντο και με τον αμυντικό μπροστά του σηκώνεται πίσω από την διακεκομένη.Καρφώνει με τα 2,με τον αμυντικό να τον βλέπει από κάτω του,ενώ το κεφάλι του φτάνει το ταμπλό πριν το κάρφωμα.


Σε αυτό το κάρφωμα αναφερόμουν κι εγώ!
dizzy_fingers
Πότε έγινε αυτό παιδιά?
NBAholic
1989.

(Φιλμάκι σε μικρή μεγέθυνση. Παρατήρησε πόση ώρα μένει στον αέρα.):

http://img202.exs.cx/img202/4097/tom8co.gif
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 19 2006, 10:46 PM)
1989.

(Φιλμάκι σε μικρή μεγέθυνση. Παρατήρησε πόση ώρα μένει στον αέρα.):

http://img202.exs.cx/img202/4097/tom8co.gif
*


Χωρίς να θέλω επ'ουδενί να μειώσω το κάρφωμα του Chambers, δέχεται μεγάλη ώθηση βάζοντας (κατά λάθος), το δεξί του γόνατο πάνω στον ώμο του Jackson. Δεν παύει φυσικά να είναι all time highlight 41.gif

Το πρωϊ τα λοιπά...bball.gif
dizzy_fingers
Ναι, αυτό παρατήρησα κι εγώ (αφού αναφώνησα πρώτα: "holy f@ck!" biggrin.gif), ότι κερδίζει hangtime από την επαφή-ανάβαση.

Αλλά αν θέλουμε να βρούμε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα λευκού σε επίσημο αγώνα, τότε δεν έχω δει καλύτερο.

Για ανεπίσημα...υπάρχει ο Henry Bekkering biggrin.gif.
tsops
bball.gif Καλημέρα σε όλους. Δεν μακρυγορώ. Πάμε !

1. Επιθετικό Σύστημα

By far η εξέλιξη της τριγωνικής κίνησης που επεσήμανε ο harris, με διπλά flex, ένα για ελέυθερο σουτ στη γωνία και διπλό ποστάρισμα του 3 και του 5 στα 2 κουτιά.

2. Αμυντικό Σύστημα

Την έχω εκφράσει και παλαιότερα, θα το πω και σήμερα : 1-2-1-1 με παγίδες σε ολόκληρο ή σε μισό. Η εξέλιξη του παλαιού 1-3-1. Εάν παιχτεί σωστά με παίκτες που έχουν σταθερή φυσική κατάσταση, είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστεί χωρίς λάθη και πνίγει την επίθεση.

3. Ατομική Κίνηση

Συμφωνώ με το Γκάλη, προσθέτω τους Μποντιρόγκα (που παρά του ότι φαίνεται χαζή η κίνησή του, είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική και αδειάζει τους αντιπάλους του), Βιγιακάμπα (καταπληκτική σταυρωτή με reverse), Oscar (ο Βραζιλιάνος με την πιο απλή κίνηση του κόσμου - βγαίνω από το σκριν, σουτάρω και swisssssss! blink.gif), Vinnie Jones (the best power step), τα fade away shots των Γιαννάκη και Αλβέρτη και φυσικά θα εξείρω το hook του Kareem. Και ναι Holic, είναι πολύ sexy και ιδιαίτερα εκνευριστικό για τον αμυντικό που δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα. Jordan; εντάξει, αυτό το παιδί είναι μία κατηγορία μόνος του...

4. Φανέλλα

Οι μωβ φανέλλες που έχει φορέσει κατά καιρούς η Μπαρτσελόνα, η κίτρινη της Μακάμπι του 1994 και των Lakers του 1983. Μόλις τώρα κατάλαβα ότι μου αρέσει το μωβ με το κίτρινο ως συνδυασμός! w00t.gif

5. Καλύτερο Κάρφωμα

Εντάξει, συμφωνώ με τις απόψεις αλλά βρε παιδιά ξεχάσατε τον Spud Webb ! είναι δυνατόν να ξαναδούμε άνθρωπο με 38 νούμερο παπούτσι (αστειεύομαι) να καρφώνει έτσι;

Επίσης, κάνω επισήμως αίτημα στον papalouka4ever να δημιουργήσει νέα στατιστική κατηγορία για τα πιο εύστοχα καρφώματα. Ο άνθρωπος που θα ήταν συνεχώς στο 100% δεν είναι άλλος από τον Artis Gilmore...Δε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που ο Gilmore σούταρε κάτω από το καλάθι. Καθόλου θεαματικός παίκτης, αλλά αυτό μου έχει μείνει...

Τέλος, Βαγγέλης Βουρτζούμης στα καλά του. Γελάτε, έτσι; Αν ο....Bekkering θεωρείται ως ο white man who can jump, δοκιμάστε την ελληνική έκδοση στο πρόσωπο του Βαγγελάκη...

6. All time παίκτης

Earvin Magic Johnson (για λόγους στους οποίους αν αναφερθώ, θα γράψω βιβλίο)

7. All time πεντάδα

Κωστάκη (είμαστε και έλληνες...), Lazorik, Weatherspoon, Woodard, Lisa Leslie. Για όσους δεν κατάλαβαν, αναφέρομαι στο γυναικείο blink.gif

Από Ευρωπαίους, θεωρώ ότι ξεχάσατε τους Βάλτερς, Χομίτσιους, Σολοθάμπαλ, Βούγιαζιτς και Ομπράντοβιτς και Αμερικάνους τους Tiny Archibald, Walt Frazier, John Stocton, Isiah Thomas, Bob Cousy, όλοι στον άσσο! Φαντάζεστε ένα παιχνίδι με όλους αυτούς; αν μη τι άλλο θα βλέπαμε πολλές ωραίες ασίστ. Καλάθι δεν ξέρω αν θα βλέπαμε βέβαια biggrin.gif

8. All time 6ος

Kevin McHale...could not agree more

9. Καλύτερος αγώνας

Zalgiris Kaunas - Cibona Zagreb, 1982 νομίζω. Η "αντιφωνία"...4 τρίποντα στο τελευταίο λεπτό!

10. Μικρές μου αντιφωνίες

- δεν δέχομαι ότι έχει ξεχαστεί το hook. Απλώς έχει αλλάξει η μορφή του transition μπάσκετ και δεν διδάσκεται πλέον. Είναι ένα trend που θα εμφανιστεί σύντομα πάλι. Επίσης, το hook θέλει ΠΟΛΥ προπόνηση και δυστυχώς οι παίκτες δεν δουλεύουν όπως δούλευαν στο παρελθόν.

- η δυσκολότερη κίνηση θεωρώ ότι ήταν ναι μεν του Γκάλη, αλλά και η αντίστοιχη του Κυριάκου Βίδα. Φυσικά, δεν συγκρίνονται οι 2 ως παίκτες, αλλά εάν παρατηρήσεις τη κίνηση του Βίδα, θα δεις ότι το σπάσιμο μέσης ήταν το ίδιο. Ποιός αντέγραφε ποιόν δεν ξέρω 39.gif

- το fade away θεωρείται sexy απλώς και μόνον γιατί μπορούν να το κάνουν πολλοί, οπότε είναι και πιο δημοφιλές. Το hook όπως είπα και παραπάνω, μπορούν να το κάνουν λίγοι και χρειάζεται πολλή επιμονή και προπόνηση.

- για τη 2η πεντάδα ως starter που ανέφερε ο Holic, θα συμφωνήσω ως προς τους 3 : ένα ψηλό, ένα περιφερειακό και το 2ο play maker. Δεν μπορείς νομίζω (σε επαγγελματικό επίπεδο) να βάλεις τους 5 βασικούς σου σε ρυθμό παιχνιδιού με αυτό τον τρόπο. Εγώ πάντως το έχω κάνει με 5 δύο φορές. Τη μία δούλεψε και την άλλη...τρέχαμε και δεν φτάναμε laugh.gif

- η άποψη του Air Kef για τη πίεση με παγίδες. Όντως, όπως είπα είναι η αγαπημένη μου άμυνα, με μία διευκρίνιση όχι αντιφωνία, ότι ο αιφνιδιασμός 2-1 βγαίνει απέναντι σε αμυντικά συστήματα που έχουν σκούπα. Πχ. στο 1-2-2 σε όλο το γήπεδο, δεν μπορεί να βγει τέτοιος αιφνιδιασμός.

Παιδιά, δεν έχω άλλη φαιά ουσία σήμερα γιατί τρέχω απίστευτα για να προλάβω να φύγω με τη γυναικούλα μου και το παιδάκι μου για Πάσχα. Είχα να γράψω απίστευτα πολλά ακόμα, αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω. Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και το χρόνο σας 41.gif, θα βάλω ένα μικρό quiz αργότερα για να έχουμε να παίζουμε το Πάσχα και έχω και μία εκπληξούλα από βδομάδα, αλλά θα πρέπει πρώτα να ρωτήσω τα παιδιά που έχουν το forum, αν επιτρέπεται cool.gif bball.gif

Καλημέρα σε όλους, τα λέμε σε λίγο.
NBAholic
QUOTE
Εντάξει, συμφωνώ με τις απόψεις αλλά βρε παιδιά ξεχάσατε τον Spud Webb ! είναι δυνατόν να ξαναδούμε άνθρωπο με 38 νούμερο παπούτσι (αστειεύομαι) να καρφώνει έτσι;


Όντως, αλλά κυρίως τον μάθαμε από τους διαγωνισμούς καρφωμάτων. Όσον αφορά το ΝΒΑ, ήθελα να συμπεριλάβω τα καρφώματα εν ώρα παιχνιδιού.

QUOTE
Επίσης, κάνω επισήμως αίτημα στον papalouka4ever να δημιουργήσει νέα στατιστική κατηγορία για τα πιο εύστοχα καρφώματα. Ο άνθρωπος που θα ήταν συνεχώς στο 100% δεν είναι άλλος από τον Artis Gilmore...Δε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που ο Gilmore σούταρε κάτω από το καλάθι. Καθόλου θεαματικός παίκτης, αλλά αυτό μου έχει μείνει...


Η διεύθυνση www.82games.com έχει πολλά ενδιαφέροντα στατς, συμπεριλαμβανομένων και των ποσοστών σε καρφώματα.
Θα συμφωνήσω για τον Γκίλμορ, τον πιο εύστοχο παίχτη στην ιστορία (και ίσως έναν από τους 3 δυνατότερους παίχτες, μαζί με το Σακίλ και το Γουιλτ) και θα προσθέσω επίσης τον Ντάριλ Ντόουκινς, ο οποίος αρεσκόταν να καρφώνει ενώ το άλμα του ακόμη ανέβαινε! Τα ρεκόρ ευστοχίας του στην Ευρώπη είναι ασύλληπτα. Μιλάμε για ποσοστά 80%+ εντός παιδιάς στο ιταλικό πρωτάθλημα, περίπου όσο δηλαδή σουτάρουν παίχτες σαν τον Αλβέρτη απ'τη γραμμή των βολών! blink.gif

QUOTE
Τέλος, Βαγγέλης Βουρτζούμης στα καλά του. Γελάτε, έτσι;


Respect...Κέρδισε και διαγωνισμό καρφωμάτων, όντας από τους πρώτους που πηδούσαν πάνω από αντικείμενα.

QUOTE
Από Ευρωπαίους, θεωρώ ότι ξεχάσατε τους Βάλτερς, Χομίτσιους, Σολοθάμπαλ, Βούγιαζιτς και Ομπράντοβιτς και Αμερικάνους τους Tiny Archibald, Walt Frazier, John Stocton, Isiah Thomas, Bob Cousy, όλοι στον άσσο!


Αδυναμία στους πλέι μέικερς, ε;
Το πρόβλημα ήταν ότι αποφάσισα να δώσω μόνο 2 πεντάδες, οπότε δε θα μπορούσα να χωρέσω όλους αυτούς.
(Ο Άρτσιμπαλντ μπορούσε κάλλιστα να σκοράρει. wink.gif )

QUOTE
- η δυσκολότερη κίνηση θεωρώ ότι ήταν ναι μεν του Γκάλη, αλλά και η αντίστοιχη του Κυριάκου Βίδα. Φυσικά, δεν συγκρίνονται οι 2 ως παίκτες, αλλά εάν παρατηρήσεις τη κίνηση του Βίδα, θα δεις ότι το σπάσιμο μέσης ήταν το ίδιο.


Πολύ αθλητικός και ο Βίδας. Δυστυχώς, λείπει το οπτικοακουστικό υλικό απ'την εποχή του (εδώ, στο ΝΒΑ και πασχίζουμε να βρούμε κάτι παραπάνω από ένα απ'τα χιλιοπαιγμένα classics, πόσο μάλλον στην Ευρώπη). Επίσης, ο Πετρόπουλος.

QUOTE
- το fade away θεωρείται sexy απλώς και μόνον γιατί μπορούν να το κάνουν πολλοί, οπότε είναι και πιο δημοφιλές. Το hook όπως είπα και παραπάνω, μπορούν να το κάνουν λίγοι και χρειάζεται πολλή επιμονή και προπόνηση.


Ο καθείς όπως το δει, βέβαια, αλλά σε εμένα, το χουκ πάντα μου φαινόταν πιο εύκολο (για κάποιο λόγο έχω καλή αίσθηση του καλαθιού όταν χρησιμοποιώ αυτή την κίνηση). Πριν 2-3 χρόνια, έπαιζα με κάτι 16χρονους που υποτίθεται ότι ανήκαν και σε ομάδα, και οι οποίοι, όταν με είδαν να σουτάρω έτσι, με κοιτούσαν περίπου όπως κειτά κανείς τα ποστς του morfi 69.gif . Το fade-away θέλει άλμα και δύναμη στον καρπό. Πολύ αποτελεσματικό σουτ που το δοκιμάζουν λίγοι είναι επίσης το finger roll, όπως κι εκείνο του Γκάλη, με τα δυο χέρια πάνω απ'το κεφάλι, το οποίο βέβαια, απαιτεί πολύ μεγάλη εξάσκηση και αίσθηση ισορροπίας στον αέρα.
tsops
Να σου πω, δεν έχω αδυναμία στους plays, απλώς πιστεύω ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον ένα τέτοιο παιχνίδι. Δεν ξέρω αν θα ήταν το ίδιο εντυπωσιακό με 10 centers blink.gif

Οπτικοακουστικό υλικό έχω πάρα μα πάρα πολύ, το οποίο το έχω δώσει και σε 1-2 τηλεοπτικούς σταθμούς, δεδομένου ότι το αρχείο της ΕΡΤ είναι λίγο "τζιζ μην αγγίζετε" περιοχή. Αλλά ο φίλος Δημήτρης Χατζηγεωργίου μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα στον τομέα αυτό. Μακάρι να είχα χρόνο, να κάνω uploads εδώ ή να σας αποστέλλω DVDs. Ίσως το καλοκαιράκι που θα χαλαρώσω λίγο γιατί τώρα με δουλειά και ομάδα είμαι λίγο wacko.gif

Το Finger role του Γκάλη! πως μου ξέφυγε αυτό;! 39.gif top top παρατήρηση 41.gif

Παρένθεση : αυτή τη περίοδο κάνω δοκιμαστικά με όσες παίκτριες επιθυμούν να προπονηθούν ή θέλουν να έρθουν στην ομάδα και έφερα μία πιτσιρίκα ή οποία είναι ο απόλυτος ορισμός του street basketball. Αυτό το παιδί ταιριάζει απόλυτα στο Β-Hole playground της 226nd str. Δυνατή, μαγκάκι, τρεχαντήρι, άλμα κατσικιού και ζητούσε φάουλ ελάχιστα πριν το κάταγμα! Και το θυμήθηκα, γιατί είχε ένα καταπληκτικό short hook και με τα 2 χέρια! Ο Clouseau είδε αστράκια χθες το βράδυ...είμαι σίγουρος ότι είναι ερωτευμένος! κλείσιμο παρένθεσης

Θα επανέλθω σε λίγο με το quiz. Αν κάποιος / κάποια επιθυμεί φυσικά να απαντήσει στο προηγούμενο, εννοείται ότι η άποψη είναι καλοδεχούμενη. Όπως είπε και ο Holic, εγώ ναι μεν σας βάζω μερικές έννοιες και θέματα γύρω από τα οποία μπορείτε να κινηθείτε, αλλά δεν σας δεσμεύω και είμαστε όλοι ελεύθεροι απόψεων (αρκεί να μην προσβάλλουν το forum ή τρίτα πρόσωπα). Ο harris με τον Air kef πρέσσαραν μέχρι τη κερκίδα, η peka μας έδειξε πως το βλέπει μία εν ενεργεία παίκτρια, ο Holic μόλις εξέδωσε το νέο best seller του σε ηλεκτρονική μορφή και εγώ σας πλάκωσα στις αντιφωνίες...Άρα λοιπόν, bend the rules και "μπιστήξτε το τόπι ρεεεεεεε!" που έλεγε και ο Σταμάτης Φωτεινός biggrin.gif
leonkalf
QUOTE(tsops @ Apr 18 2006, 11:28 PM)
bball.gif Quiz of the day : top of the tops : θέλω να μου πείτε τι σας αρέσει, τι αγαπάτε, τι θεωρείτε κορυφαίο από τα κάτωθι :
1. επιθετικό σύστημα
2. αμυντικό σύστημα
3. ατομική κίνηση
4. καλύτερη εμφάνιση (φανέλλα) που έχετε δει
5. καλύτερο κάρφωμα ή παίκτης για καρφώματα
6. καλύτερος all time παίκτης
7. καλύτερη all time πεντάδα
8. καλύτερος all time 6ος παίκτης
9. καλύτερος αγώνας
10. Ότι άλλο θεωρείτε ότι είναι αγαπημένο σας
Μπορεί να είναι οτιδήποτε, οποιοσδήποτε, όπουδήποτε στον κόσμο. Δεν χρειάζεται να τα συμπληρώσετε όλα. Μόνον όσα σας ενδιαφέρουν bball.gif

1) Μ'αρέσει πολύ το flex με τις παραλλαγές του.
Δίνει τη δυνατότητα σε όλους τους παίκτες της 5άδας να πάρουν επίθεση.

2) Μου αρέσει να παίζω σε άμυνα m2m με προσαρμογές,αλλαγές σε σκριν (κοντός με κοντό,ψηλός με ψηλό),δυναμικό σπάσιμο του σκριν σε κατάσταση pick κοντού-ψηλού.
Βέβαια,το κάθε αμυντικό σύστημα εφαρμόζεται ανάλογα με την εξέλιξη του παιχνιδιού και καθένα μπορεί να έχει αποτελέσματα.
Τα συστήματα με την πίεση και τις παγίδες ανεβάζουν την αδρεναλίνη και έχουν την χάρη τους και το ....ρίσκο τους.

3) Αυτό που κάνει ο Σπανούλης με την προσποίηση της μέσης.
Στέλνει τον αντίπαλο και μετά φεύγει απ΄τον ελεύθερο διάδρομο.
Το έκανα στο τελευταίο μου ματς αλλά έχασα το σουτ sad.gif

4) Η φανέλα που έχω στο σπίτι μου, του James "Hollywood" Robinson από τη σεζόν που έπαιξε στον Ολυμπιακό.
Την είχα πάρει μετά από επίσκεψή μου στα αποδυτήρια του ΣΕΦ.

5) Μου έχει μείνει αμυδρά στο μυαλό (λόγω μικρής ηλικίας τότε),κάποιο κάρφωμα του Κάρεϊ Σκάρι την εποχή που έπαιζε στον Ολυμπιακό.Είχε περάσει σχεδόν πάνω από αντίπαλό του!!
Γενικά ήταν εντυπωσιακός απ'όσο θυμάμαι

6) Larry Bird
Μπορεί να μην είχε τα αθλητικά προσόντα άλλων,αλλά είχε άλλα πράγματα που τον έκαναν μεγάλο.Και αυτά μου αρέσουν εμένα.
Εκπληκτικό σουτ,πάσα,μπασκετικό μυαλό και πάθος στο παιχνίδι του.Στοιχεία που πιστεύω εκφράζουν κι εμένα.

8) Dedlef Schrempf
Μου άρεσε πολύ ο Γερμανός.Παίκτης-εργαλείο και για πολλές δουλειές.Πιστεύω λείπουν τέτοιοι παίκτες.Κλασικό 3άρι.

10) Το νούμερο 8 που φοράω πάντα,τα εκάστοτε μπασκετικά παπούτσια μου και η όλη διαδικασία γήπεδο-προπόνηση-αγώνες
nikoleta21
εμενα μου αρεσει οταν πηγαινω γηπεδο και οταν παω στην προπονηση μου στον ιωννικο και τα παπουτσια μπασκετ μου!!!
nikoleta21
QUOTE(nikoleta21 @ Apr 20 2006, 04:23 PM)
εμενα μου αρεσει οταν πηγαινω γηπεδο και οταν παω στην προπονηση μου στον ιωννικο και τα παπουτσια μπασκετ μου!!!
*

επισης ξεχασα το νουμερο 21 που φοραω παντα στη μπασκετικη μου φανελα
dizzy_fingers
Να'μαι κι εγώ. smile.gif

3. ατομική κίνηση

Από επαγγελματίες παίχτες, θα συμφωνήσω κι εγώ με το sky hook. Δεν υπάρχουν και πολλά να προσθέσω μετά τα προηγούμενα ποστ 41.gif.


4. καλύτερη εμφάνιση (φανέλλα) που έχετε δει

Μου άρεσε πολύ του Παναθηναϊκού, το 2000-2001 αν θυμάμαι καλά. Ήταν κυπαρρισιά και γυαλιστερή. Τώρα οι περισσότερες είναι έτσι, αλλά όχι τότε. Μου είχε κάνει εντύπωση και δε χόρταινα να τη βλέπω.

5. καλύτερο κάρφωμα ή παίκτης για καρφώματα

Carter over Weiss και παίχτης για καρφώματα ο James White(δεν ξέρω πόσοι άνθρωποι στον κόσμο μπορούν να καρφώνουν από τη βολή περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια τους blink.gif )..
Επίσης, το φετινό του Ιγκουοντάλα πίσω από τη μπασκέτα με εξέπληξε ευχάριστα για την πρωτοτυπία του, η οποία νόμιζα ότι είχε εκλείψει στους διαγωνισμούς καρφωμάτων πια...

Χμ...θα σταματήσω εδώ μάλλον. Το θέμα έχει εξαντληθεί και δε βλέπω να προσθέτω τίποτα καινούριο.

Θα περιμένω το επόμενο smile.gif.

QUOTE
έχω και μία εκπληξούλα από βδομάδα, αλλά θα πρέπει πρώτα να ρωτήσω τα παιδιά που έχουν το forum, αν επιτρέπεται


Πες μου σε pm.
Μου αρέσουν οι εκπλήξεις 38.gif !
tsops
Λοιπόν, μετά από ένα εξαντλητικό quiz όπου όλοι μας (by the way, ευχαριστώ Leon, ξέρω ότι τρέχεις αυτή τη περίοδο, παραταύτα βρήκες χρόνο να απαντήσεις) συνεισφέραμε θετικά, πάμε για ένα πασχαλινό, ευχάριστο και παιχνιδιάρικο quiz :

bball.gif Quiz of the day Χρησιμοποιήστε τη μπασκετική σας φαντασία : Παρακάτω θα δείτε 10 λέξεις - φράσεις - εικόνες. Θέλω να μου πείτε τι σας θυμίζουν, τι αναμνήσεις μπορεί να έχετε, ποιούς παραλληλισμούς μπορείτε να κάνετε (φανταστείτε τον morfi να απαντάει έτσιwink.gif) και ότι άλλο σχετικό όμως με το μπάσκετ σκεφτείτε. Πάμε λοιπόν :

1. λάμπα
2. 1
3. όποιος βιάζεται σκοντάφτει
4. god damn!
5. και εσύ εδώ;
6. Ανάσταση
7. μουρ...μουρ...
8. celtics1-sm.gif pistons3-sm.gif
9. Κως
10. γυναίκα

Το συγκεκριμένο είναι ένα "ψυχογραφικό test" που δίνω πάντα στις παίκτριές μου, στην αρχή, στο μέσον και στο τέλος της σεζόν, προφορικά ή γραπτά. Για τους σκοπούς του παρόντος quiz πάντως, απλώς...ας περάσουμε ευχάριστα laugh.gif. Φυσικά, θα απαντήσω και εγώ wacko.gif bball.gif

Καλή Ανάσταση σε όλους και θα επιστρέψω την Τρίτη, οπότε...όσοι πιστοί ή άπιστοι προσέλθετε! biggrin.gif
nikoleta21
1δωματιακι με λαμπα 2 + το 1 το 21 3 εφαγα μια τουμπα στη σκαλα του σπιτιου μου... 4 να παρει μου εσπασαν τα αυγα 5 ειμαι με τις φιλες μου..........μπαμπα και εσυ εδω w00t.gif 6 χριστως ανεστη! 7 ολο μιλαω... 8 1ας θα ειναι ο νικητης 9 τι ωραιο νησι! 10 ναι , το ξερω οτι ειμαι ομορφη!
leonkalf
Τι είναι αυτό coach? Η έκπληξη που έλεγες?
Θέλουν πολύ φαντασία κάποια!! Θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες απαντήσεις και παραλληλισμούς.

Καλό ταξίδι και καλό Πάσχα
nikoleta21
καλο πασχα coach,θα σε λεω coach21 ok; rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
tsops
QUOTE(leonkalf @ Apr 20 2006, 04:14 PM)
Τι είναι αυτό coach? Η έκπληξη που έλεγες?
Θέλουν πολύ φαντασία κάποια!! Θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες απαντήσεις και παραλληλισμούς.

Καλό ταξίδι και καλό Πάσχα
*


Όχι, η έκπληξη είναι κάτι άλλο. Πήρα έγκριση από τον Dizzy, οπότε θα τη δείτε σε 2-3 εβδομάδες. Θα συμμετέχεις και εσύ, θα δεις...

Μη το κουράσεις πολύ. Ό σκοπός είναι να μας ξεκουράσει!

Καλό Πάσχα!
NBAholic
QUOTE
Οπτικοακουστικό υλικό έχω πάρα μα πάρα πολύ, το οποίο το έχω δώσει και σε 1-2 τηλεοπτικούς σταθμούς, δεδομένου ότι το αρχείο της ΕΡΤ είναι λίγο "τζιζ μην αγγίζετε" περιοχή. Αλλά ο φίλος Δημήτρης Χατζηγεωργίου μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα στον τομέα αυτό. Μακάρι να είχα χρόνο, να κάνω uploads εδώ ή να σας αποστέλλω DVDs. Ίσως το καλοκαιράκι που θα χαλαρώσω λίγο γιατί τώρα με δουλειά και ομάδα είμαι λίγο


Aν δεν σου είναι δύσκολο, θα χαρούμε να δούμε κάποτε μερικά uploads από αυτό το υλικό. Και μιας και γνωρίζεις κόσμο, πληζ, πίεσέ τους λίγο να "απελευθερώσουν" μερικά απ'τα υπερπολύτιμα αρχεία τους για τον κόσμο. Κάτι θα γινόταν με τη Ραδιοτηλεόραση, αλλά μόνο στο ορεκτικό μείναμε. Τι σκοπό έχει να μείνει όλο αυτό το υλικό καταχωνιασμένο στον αιώνα τον άπαντα; Θα περιμένουν να ξεπέσει το ενδιαφέρον στα επίπεδα του 2001-03 για να παραδεχτούν (για άλλη μια φορά) κατόπιν εορτής ότι "τι κρίμα, κάναμε λάθος τότε που δεν προμοτάραμε το προϊόν";


Πάμε τώρα στο κουιζ φαντασίας:

λάμπα

Το ξυρισμένο κεφάλι του Καρίμ στα τέλη των 80'ς.

1

Τόσα αγωνιστικά λεπτά θα παίξει ο Γκαρνέτ για να πληρωθεί όσο ένας μέσος εργαζόμενος σε 3-4 μήνες.

όποιος βιάζεται σκοντάφτει

1 λεπτό για τη λήξη του ημιτελικού Ελλάδας-Γαλλίας.
Ξένος σχολιαστής: "Η Ελλάδα στο καναβάτσο!".

god damn!

Πάλι εκτός πλέι οφ ο Γκαρνέτ!

και εσύ εδώ;

Δείτε τις αρχικές πεντάδες στις τελευταίες αγωνιστικές στο ΝΒΑ και θα καταλάβετε...

Ανάσταση

Ανάσταση, ο Κόμπι έδωσε ασίστ!

μουρ...μουρ...

The New York Times

8

Boston Celtics, 1959-66

Κως

ΚαΚώς, αλλά δε μου 'ρχεται κάτι τώρα...

γυναίκα, άλλαξε κανάλι, έχει ματσάρα απόψε!
dizzy_fingers
1. λάμπα

Ιδέα! Γεννήθηκε το basketforum cool.gif.
17.gif fast.gif

2. 1

Ένα λεπτό να σκεφτώ....nope, τίποτα tongue.gif.

3. όποιος βιάζεται σκοντάφτει

Βλέπε επόμενο... 45.gif

4. god damn!

Τελ Αβίβ...Μακάμπι-Ολυμπιακός, τρίτος προημιτελικός...μισό λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού...3 πόντους πίσω οι κόκκινοι...σηκώνεται για τρίποντο ο Βασιλόπουλος...αστοχεί....gdi.gif GODDAMN IT!
Τώρα που δε θα περάσει ούτε Ολυμπιακός ούτε Παναθηναϊκός, ποιός θα προσέξει τη δουλειά που έχουμε ξεκινήσει εδώ και βδομάδες να κάνουμε στο Final4@Basketforum 45.gif...


5. και εσύ εδώ;

Ερώτηση Παπαντωνίου στον Φιλίππου, πριν 6 χρόνια, στο σεμινάριο της Rover "πως να βγάλετε γρήγορα και εύκολα λεφτά.


6. Ανάσταση

Για τη φετινή ανάσταση θέλω λαμπάδα με τον Μπεν Γουάλας in a red dress afro.gif wub.gif, γίνεται?

7. μουρ...μουρ...

Βλέπε 10...

8. celtics1-sm.gif lal1-sm.gif

Βοστώνη, για να τη σπάσω στον χόλικ. Το τρανταχτό μου επιχείρημα? Ο McHale μου θυμίζει τηγανιτές πατάτες tongue.gif.

9. Κως

blink.gif 7.gif blink.gif ??????
Ε....let me try....Yinka Dare και ένας μίμος με αρκούδα??? blink.gif

10. γυναίκα

Βλέπε 7...
Air Kef
Λάμπα: Το απαραίτητο εξάρτημα για να δουλέψει ένα φωτοτυπικό.

1: Παπαρίζου.

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει: Μια απλή παροιμία και μέρος αντίφασης του "λαού" με το αντίστοιχο "το γοργον και χάρην έχει".

God damn: το σηματάκι στο φόρουμ και ο ντίζι.

Κι εσύ εδώ;; : Ιντερ.

Ανάσταση: Το φωνάζω όταν γίνει κάτι μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες

Μουρ μουρ: Ειδήσεις του Σταρ

Βοστώνη- Ντιτρόιτ: Γραντ Χιλ λόγω του σήματος των Πίστονς

Κως: Καταγωγή του πατέρα μου,τουριστικό νησί,Σειρήνες στο Αιγαίο, η νονά μου και τέλος "Πρέπει να ξαναπάω ύστερα από 5 χρονια"

Γυναίκες: Ζωή.
harris
λάμπα
= τζάμπα μαν...
1
= Σπόρτιγκ και μετά το χάος...

όποιος βιάζεται σκοντάφτει
= Σπανούλη μείνε στην Ελλάδα, ασε τις ρουκέτες να εκτοξευτούν...

god damn!
= Ωχ... Ο Αλβέρτης σουτάρει το τελευταίο τρίποντο του 5ου τελικού ΠΑΟ-ΟΣΦΠ με το σκορ να είναι 77-79 υπέρ του Ολυμπιακού... (τώρα για ποιόν είναι καλό αυτό, δεν ξερω)...

και εσύ εδώ;
= Είπαν με ένα στόμα, μια φωνή οι Αϊβερσον, Πιρς, Τζέιμς, Φράνσις, Χάουαρντ, Πολ, Τζόνσον, Κιριλένκο, Αλεν, Γκαρνέτ, Ράντολφ, Ρίτσαρντσον, Μακ Γκρέιντι, Μινγκ και Τζέραλντ Ουάλας (το κοινό σημείο τους; Εμειναν όλοι τους εκτός πλέι οφ)...

Ανάσταση
= Βάλε και ένα ρε Κουίνσι... (όχι όμως μόνο με τον Πανιώνιο)...

μουρ...μουρ...
= Ρασίντ Ουάλας, Γκάρι Πέιτον, Κρις Ουέμπερ, κλπ...

Detroit-Boston
= Μπαντ Μπόις μαδήστε το τριφύλλι...

Κως
= Μήπως είναι η καταγωγή του Τσοπς;;;;;;

γυναίκα
= Θείο δώρο...
leonkalf
QUOTE(tsops @ Apr 20 2006, 01:54 PM)
bball.gif Quiz of the day Χρησιμοποιήστε τη μπασκετική σας φαντασία : Παρακάτω θα δείτε 10 λέξεις - φράσεις - εικόνες. Θέλω να μου πείτε τι σας θυμίζουν, τι αναμνήσεις μπορεί να έχετε, ποιούς παραλληλισμούς μπορείτε να κάνετε και ότι άλλο σχετικό όμως με το μπάσκετ σκεφτείτε. Πάμε λοιπόν :

1. λάμπα
2. 1
3. όποιος βιάζεται σκοντάφτει
4. god damn!
5. και εσύ εδώ;
6. Ανάσταση
7. μουρ...μουρ...
8. celtics1-sm.gif  pistons3-sm.gif
9. Κως
10. γυναίκα


Χριστός Ανέστη,Χρόνια Πολλά.

Στα του quiz τώρα.

1) Θέλω στο γήπεδο(αγωνιστικός χώρος,αποδυτήρια) να λειτουργούν όλες οι λάμπες!! Δε μπορώ να βλέπω καμμένες και να μην τις αλλάζουν!

2) 1=playmaker , εγκέφαλος μέσα στο παρκέ. Όταν τον εμπιστεύομαι και έχουμε καλή συνεργασία, αποδίδω πολύ καλύτερα

3) Γρήγορο μπάσκετ ναι, βιαστικό όχι γιατί.... αλίμονό μας!!

4) Μια κακή ενέργεια,ένα χαμένο σουτ. Τα σκέφτομαι μετά το ματς (στο κρεβάτι μου κυρίως, όταν ξαπλώνω) και λέω god damn γιατί? Σαράκι...

5) 1η μέρα στην προετοιμασία το καλοκαίρι σε καινούργια ομάδα και αντικρύζεις κάποιον που γνωρίζεις και είναι κι αυτός καινούργιος στην ομάδα (και μεταγραφή τελευταίας στιγμής)

6) Το τέλος μια επιτυχημένης σεζόν (που συνήθως στις τοπικές κατηγορίες που παίζω είναι εκεί γύρω στο Πάσχα).

7) Κόντρα προπονητή-παίκτη και μουρ..μουρ στα αποδυτήρια και όχι μόνο...
Παράπονα κάποιων διοικούντων σε μια τυχόν άσχημη απόδοση παίκτη ανεξάρτητα με την συνολική προσφορά του.Άδικο... 68.gif

8) Κάτι με τραβάει στους Celtics του '80 με Larry Bird. Το γήπεδο,η ατμόσφαιρα.Με πάει σε εκείνη την εποχή.
Οι pistons μου φέρνουν στο μυαλό το σημερινό μπάσκετ, του physical game με αθλητικούς παίκτες,άμυνα κλπ.

9) Ιπποκράτης - ομάδα της Κω

10) Μπορεί και αυτή να παίξει μπάσκετ και μάλιστα καλό. Γι'αυτό γυναίκες ασχοληθείτε(έστω απ'έξω) και μην το σνομπάρετε όταν ακούτε από εμάς τα αγόρια ότι μας αρέσει και ασχολούμαστε!!!!! smile.gif

Αυτά μου ήρθαν,αυτά έγραψα.

Περιμένω το ψυχογράφημά μου!!!
Basketomania
QUOTE(tsops @ Apr 18 2006, 10:28 PM)
bball.gif Quiz of the day : top of the tops : θέλω να μου πείτε τι σας αρέσει, τι αγαπάτε, τι θεωρείτε κορυφαίο από τα κάτωθι :
1. επιθετικό σύστημα
2. αμυντικό σύστημα
3. ατομική κίνηση
4. καλύτερη εμφάνιση (φανέλλα) που έχετε δει
5. καλύτερο κάρφωμα ή παίκτης για καρφώματα
6. καλύτερος all time παίκτης
7. καλύτερη all time πεντάδα
8. καλύτερος all time 6ος παίκτης
9. καλύτερος αγώνας
10. Ότι άλλο θεωρείτε ότι είναι αγαπημένο σας

*

Αν και αργησα λιγο ειπα να απαντησω κι εγω σ'αυτιο το κουιζ...

1. Pick n' roll ή περασμα της μπαλας στον ψηλο που ειτε εκδηλωνει επιθεση ειτε πασαρει την μπαλα στον ελευθερο παιχτη αν ντουμπλαριστει
2. Man 2 man με παγιδες και περιστροφες
3. Ποσταρισμα ψηλου ή μπασιμο με αποτομη αλλαγη κατευθυνσης (βλ Iverson)
4. Πολλες...Sixers, Pistons, Παναθηναικος
5. Του Νταντε Τζοουνς σε παιχνιδι Απολλωνα-Ολυμπιακου πριν 2 χρονια... Δεν ηταν κατι το φοβερα εντυπωσιακο αλλα πατησε μακρια,καρφωσε πολυ δυνατα κι εγω ημουν ακριβως μπροστα απο τη μπασκετα ωστε να το απολαυσω
6. Michael Jordan
7. Magic-Jordan-Bird-Erving-Duncan
8. Toni Kukoc
9. Ολα τα ματς που τελειωνουν με buzzer beater...ειδικα οταν αυτο προερχεται απο τον Jordan ή τον Αλβερτη
10. Παναθηναικος!!!
tsops
Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη σε όλους και σε όλες. Εύχομαι να περάσατε καλά, να σουβλίσατε τον οβελία και φυσικά να τον κατανάλωσατε με κάθε θρησκευτική ευλάβεια. Είδα ότι τιμήσατε το τελευταίο μου quiz (και το προτελευταίο μου basketomania και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αργοπορίας εδώ, μόνο στο γήπεδο!), σας ευχαριστώ ιδιαίτερα όλους και θα σας απαντούσα σήμερα, αλλά μετά από 4,5 ώρες οδήγησης, μάλλον θα πάρω ένα σύντομο time.

Υπόσχομαι όμως αύριο να απαντήσω σε όλους σας και να βάλω νέα tips και quiz. Βλέπω ότι ο Dizzy και ο Holic άλλαξαν avatar (σωστά το λέω?)...χμμμ, basketforum, the place where you never get bored!

Παιδιά, καλό απόγευμα και τα λέμε αύριο με καθαρό μυαλό wink.gif

Υ.Σ. By the way, αγαπητέ Holic bball.gif ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ bball.gif biggrin.gif
dizzy_fingers
Καλώς ήρθες coach.
Περιμένουμε τα αποτελέσματα...ή έστω τα εγκεφαλογραφήματά μας biggrin.gif.
peka
QUOTE(tsops @ Apr 20 2006, 04:54 PM)
bball.gif Quiz of the day Χρησιμοποιήστε τη μπασκετική σας φαντασία : Παρακάτω θα δείτε 10 λέξεις - φράσεις - εικόνες. Θέλω να μου πείτε τι σας θυμίζουν, τι αναμνήσεις μπορεί να έχετε, ποιούς παραλληλισμούς μπορείτε να κάνετε (φανταστείτε τον morfi να απαντάει έτσιwink.gif) και ότι άλλο σχετικό όμως με το μπάσκετ σκεφτείτε. Πάμε λοιπόν :

1. λάμπα
2. 1
3. όποιος βιάζεται σκοντάφτει
4. god damn!
5. και εσύ εδώ;
6. Ανάσταση
7. μουρ...μουρ...
8. celtics1-sm.gif  pistons3-sm.gif
9. Κως
10. γυναίκα

Το συγκεκριμένο είναι ένα "ψυχογραφικό test" που δίνω πάντα στις παίκτριές μου, στην αρχή, στο μέσον και στο τέλος της σεζόν, προφορικά ή γραπτά. Για τους σκοπούς του παρόντος quiz πάντως, απλώς...ας περάσουμε ευχάριστα laugh.gif. Φυσικά, θα απαντήσω και εγώ wacko.gif bball.gif

Καλή Ανάσταση σε όλους και θα επιστρέψω την Τρίτη, οπότε...όσοι πιστοί ή άπιστοι προσέλθετε! biggrin.gif
*


Χρονια πολλα και απο μενα και χριστος ανεστη! Ευχομαι να περασατε ολοι καλα και να τιμησατε τον οβελια (αλλα με μετρο, γιατι ακουσα στην τηλεοραση και για περιπτωσεις πολυφαγιας!!!).

Λοιπον στο κουιζ τωρα...

1. λαμπες στο γηπεδο, στα αποδυτηρια...

2. σιγουρα πλει μεικερ, το πρωτα πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο

3. μετα απο προπονηση, υπομονη και επιμονη φτανει μια ομαδα στην επιτευξη των στοχων της, αλλιως οπως λεει και ο λαος μας: οποιος βιαζεται σκονταφτει!

4. μετα απο καποιο αστοχο σουτ...

5. συζητηση δυο παικτων της ιδιας ομαδας που στηνονται για διπλο σκριν!

6. μετα απο πολλα αστοχα σουτ, μπαινει τελικα καποιο!

7. γκρινια συνηθως μετα απο ηττα, απο ολες τις πλευρες: παικτες, προπονητες, διοικηση. Λες και θελει κανενας να χανει...

8. Μποστον Σελτικς επι Μπερντ '80 κοντα στο συγχρονο μπασκετ των Πιστονς. Διαφορετικες μπασκετικες εποχες...

9. το νησι του Ιπποκρατη, ομωνυμη ομαδα μπασκετ, πρωταθλημα Δωδεκανησων

10. σιγουρα δεν ειναι μονο για πιατα (το εχω ακουσει και αυτο απο παραγοντα!), αλλα κανουν και για πολλα αλλα πραγματα οπως πχ να βαζουν τη μπαλα στο καλαθι...
tsops
Καλημέρα σας.

Χθες το βράδυ, διαβάζοντας τις απαντήσεις σας μία προς μία, προσπάθησα πολύ να ασχοληθώ σοβαρά και να βγάλω κάποια αποτελέσματα. Άνοιξα λοιπόν ένα excel που τηρώ για αυτή τη δουλειά, αλλά μετά από 5' μου ήταν αδύνατον να συγκεντρωθώ! Με τέτοιο γέλιο που είχα ρίξει δουλειά δε γινόταν biggrin.gif Και όπως πολύ σωστά είπε ο Dizzy, τα εγκεφαλογραφήματα που βγαίνουν τελικά είναι ιδιαίτερα ενδιαφέροντα! Και επειδή παραθέσατε μία πολύ ευχάριστη νότα στο quiz, θα κινηθώ λοιπόν και εγώ αντίστοιχα :

NBAHolic

Ο εορταζόμενος Holic, είναι μπασκετικά ερωτευμένος με τον Kareem. Σκέφτεται κάθε μία από τις 28 κινήσεις που χρειάζονται για να γίνει ολοκληρωμένα ένα hooκ και κοιμάται με μωβ πυτζάμες και κίτρινες κάλτσες. Ενσαρκώνει δε τον Kareem μέσα στο ξερακιανό κορμί του Γκαρνέτ, αλλά βαθιά μέσα του τον μισεί icon_drunk.gif Έχει ως γνωστόν βαθιά μπασκετική γνώση, στο σχολείο έμαθε πρώτα τα γράμματα Ν, Β και Α και μετά όλα τα υπόλοιπα, νόνος του είναι ο David Stern, είναι ο μόνος που θα έβαζε τον λευκό γορίλλα της Ρουάντα ως avatar και θα ήθελε να παντρευτεί τη Μισέλ Μπατίστ, η οποία είναι γνωστή ως Master of hookshots...

Dizzy

The Graphics MAN! Σύντομος αλλά περιεκτικός, απλός αλλά ουσιαστικός, μπασκετικός και μη, ο Dizzy ήταν το αλάτι και το πιπέρι του quiz. Έχει πιθανώς χάσει κάποιο στοίχημα από το Holic και έκτοτε τον περιμένει στη γωνία με κάθε ευκαιρία blink.gif Του αρέσουν οι τηγανητές πατάτες McHale και θα ήθελε να του μαγειρεύει η Μουρ, πρώην παίκτρια της Καστοριάς. Yinka Dare? μόνον ο Dizzy θα είχε πόστερ του γιγαντόσωμου center του George Washington πάνω από το κρεβάτι του blink.gif

Air Kef

Ενδιαφέρουσα περίπτωσις : ακούει Παπαρίζου, ψηφίζει Inter, τρέχει στην εκκλησία μετά από κάθε επιτυχημένη του προσπάθεια (εύχομαι να μην είσαι ιδιαίτερα εύστοχος γιατί δεν συμφέρει biggrin.gif), βλέπει Star αν και δεν το λέει ευθέως wink.gif, είναι moderator της Ολύμπιας Λάρισσας (σεβασμός στις μπασκετομάνες), έπαιξε ένα μικρό ρόλο στη Λούφα και Παραλλαγή και η ζωή του είναι η Ζωή...

Harris

Σεβασμό στον Moderator! Μάλλον ήταν άρρωστος όταν συμπλήρωσε το quiz: Διέκρινα τη λέξη Σπόρτιγκ μόνο μία φορά; blink.gif sad.gif και δεν είδα ούτε καν μία βυσσινί απόχρωση! ohmy.gif Ο φίλτατος Harris ξεδίπλωσε ευχάριστα τη μπασκετική σκακιέρα από τον Μινγκ μέχρι το Σπανούλη, έψαξε το παλληκάρι όλο το γενεαλογικό μου δέντρο για να καταλήξει τελικά ότι είμαι από τη Καρδαμύλη της Μάνης blink.gif και θέλει ο θείος του να του κάνει δώρο μία γυναίκα.

Leonkalf

Ο φίλος Leon φορούσε από 2 μηνών πορτοκαλί babylino με μαύρες ρίγες. Το πρώτο του παιχνίδι ήταν ένα διαφημιστικό φυλλάδιο της Spaulding (αυτό της Molten ήρθε αρκετά αργότερα). Το σπίτι του έχει τις επίσημες διαστάσεις ενός γηπέδου καλαθοσφαίρισης, οι γονείς του φορούν μόνο μαύρα ρούχα με άσπρες ρίγες, το ψυγείο του είναι γεμάτο Gatorate και power bars και η γυναίκα της ζωής του λέγεται...leonkalf biggrin.gif

Peka

Όταν μεγαλώσει, θα γίνει πρόεδρος ομάδος. Θα είναι η πρώτη γυναίκα πρόεδρος με πούρο μεγαλύτερο και "τιμιότερο" των Ψωμιάδη και Μπέου. Γυναίκα με "μπέσα" που λένε wink.gif Hard worker με....εμμονή στους παράγοντες και στις διοικήσεις. Στο σπίτι έχει κουκλίτσες voudou και καρφιτσώνει όλους αυτούς που θέλουν να κάνουν κακό στο μπάσκετ. Από ρούχο μέχρι εσώρουχο, όλα είναι πορτοκαλί με μαύρο και άσπρο. Δεν έχει μαξιλάρι, παρά κοιμάται σε ένα κομμάτι παρκέ. Όταν παντρευτεί, θα σκοράρει στη λαϊκή αγορά μαζί με το σύζυγο, πετώντας ντομάτες στο καλάθι με τα ψώνια από τα 6 μέτρα biggrin.gif

Ελπίζω να μην παρεξηγήσετε τις απαντήσεις μου, σας ευχαριστώ και πάλι για τη συμμετοχή σας να ξεφύγουμε λίγο από τα κυρίως μπασκετικά. Είχα δε 5 μηνύματα από φίλους του topic οι οποίοι μου είχαν πει ότι θα λείπουν σε διακοπές, οπότε δεν θα έχουμε συμμετοχή τους, η οποία φαντάζομαι θα ήταν αντιστοίχως σοβαρή icon_drunk.gif Επιστρέφω σε λίγο με tips και νέο quiz. Καλημέρα bball.gif
Inspector Jacques Clouseau
Καλημέρα , Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη σε όλους και σε όλες.

Τι έγινε εδώ ρε παιδιά ? Έλειψα 4 μέρες , γύρισα εχθές όπου ειλικρινά δεν πήρα ανάσα μέχρι το βράδυ, μπαίνω σήμερα το πρωί για να διαβάσω κανά νέο και ειλικρινά έχω μείνει άφωνος. Τι quiz , τι απντήσεις , τι εγκεφαλογραφήματα , αναλύσεις ψυχολογικών προφίλ μιλάμε για επίπεδο όχι αστεία.

Πάντως το τελευταίο εγκεφαλογράφημα του Clouzeau ήταν μια απόλυτη ευθεία γραμμή . χμμμ... 39.gif Coach αυτό τι λες να σημαίνει ? απόλυτη ηρεμία ή nok nok is anybody home ? μάλλον το πρώτο εεεε.. χεχε

Πάντως tsops θα απαντήσω και εγώ στο quiz για να μου βγάλεις και το δικό μου προφίλ και ελπίζω όταν περάσεις τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ στο excel να μη καεί κανα μηχάνημα χεχε. ugly8.gif

Όσον αφορά τα δοκιμαστικά της μεγάλης εβδομάδας είναι γεγονός ότι έπαθα τη πλάκα μου με μια συγκεκριμένη παίκτρια . Το απόλυτο street basket . Τέτοιες παρουσίες έρχονται για να θυμίσουν σε όλους και όλες πως τα πραγματικά ταλέντα ή αλλιώς ακατέργαστα διαμάντια , όπως τα λέω εγώ, συνήθως βρίσκονται σε πολύ μικρές ομάδες ή ακόμη καλύτερα στα διάφορα γηπεδάκια .

Τα δοκιμαστικά συνεχίζονται μέχρι τις τελικές επιλογές οι οποίες θα γίνουν περί τον Ιούνιο οπότε μέχρι τότε ο Inspector Clouzeau γυαλίζει τον μεγενθυντικό του φακό και βγαίνει στη γύρα για να εξυχνιάσει - ανακαλύψει όσο δυνατόν περισσότερα ακατέργαστα διαμάντια χμμ λέτε να καταλείξω με κανά γκασμά σε καμια παραλία της Νότιας Αφρικής να σκάβω για κανα αδαμαντορυχείο ? δεν νομίζω γιατί πιστεύω πως θα βρω αρκετά και στην Ελληνική επικράτεια we will see
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 26 2006, 09:53 AM)
Καλημέρα σας.

Χθες το βράδυ, διαβάζοντας τις απαντήσεις σας μία προς μία, προσπάθησα πολύ να ασχοληθώ σοβαρά και να βγάλω κάποια αποτελέσματα. Άνοιξα λοιπόν ένα excel που τηρώ για αυτή τη δουλειά, αλλά μετά από 5' μου ήταν αδύνατον να συγκεντρωθώ! Με τέτοιο γέλιο που είχα ρίξει δουλειά δε γινόταν biggrin.gif Και όπως πολύ σωστά είπε ο Dizzy, τα εγκεφαλογραφήματα που βγαίνουν τελικά είναι ιδιαίτερα ενδιαφέροντα! Και επειδή παραθέσατε μία πολύ ευχάριστη νότα στο quiz, θα κινηθώ λοιπόν και εγώ αντίστοιχα :

NBAHolic

Ο εορταζόμενος Holic, είναι μπασκετικά ερωτευμένος με τον Kareem. Σκέφτεται κάθε μία από τις 28 κινήσεις που χρειάζονται για να γίνει ολοκληρωμένα ένα hooκ και κοιμάται με μωβ πυτζάμες και κίτρινες κάλτσες. Ενσαρκώνει δε τον Kareem μέσα στο ξερακιανό κορμί του Γκαρνέτ, αλλά βαθιά μέσα του τον μισεί icon_drunk.gif Έχει ως γνωστόν βαθιά μπασκετική γνώση, στο σχολείο έμαθε πρώτα τα γράμματα Ν, Β και Α και μετά όλα τα υπόλοιπα, νόνος του είναι ο David Stern, είναι ο μόνος που θα έβαζε τον λευκό γορίλλα της Ρουάντα ως avatar και θα ήθελε να παντρευτεί τη Μισέλ Μπατίστ, η οποία είναι γνωστή ως Master of hookshots...

Dizzy

The Graphics MAN! Σύντομος αλλά περιεκτικός, απλός αλλά ουσιαστικός, μπασκετικός και μη, ο Dizzy ήταν το αλάτι και το πιπέρι του quiz. Έχει πιθανώς χάσει κάποιο στοίχημα από το Holic και έκτοτε τον περιμένει στη γωνία με κάθε ευκαιρία blink.gif Του αρέσουν οι τηγανητές πατάτες McHale και θα ήθελε να του μαγειρεύει η Μουρ, πρώην παίκτρια της Καστοριάς. Yinka Dare? μόνον ο Dizzy θα είχε πόστερ του γιγαντόσωμου center του George Washington πάνω από το κρεβάτι του blink.gif

Air Kef

Ενδιαφέρουσα περίπτωσις : ακούει Παπαρίζου, ψηφίζει Inter, τρέχει στην εκκλησία μετά από κάθε επιτυχημένη του προσπάθεια (εύχομαι να μην είσαι ιδιαίτερα εύστοχος γιατί δεν συμφέρει biggrin.gif), βλέπει Star αν και δεν το λέει ευθέως wink.gif, είναι moderator της Ολύμπιας Λάρισσας (σεβασμός στις μπασκετομάνες), έπαιξε ένα μικρό ρόλο στη Λούφα και Παραλλαγή και η ζωή του είναι η Ζωή...

Harris

Σεβασμό στον Moderator! Μάλλον ήταν άρρωστος όταν συμπλήρωσε το quiz: Διέκρινα τη λέξη Σπόρτιγκ μόνο μία φορά; blink.gif sad.gif και δεν είδα ούτε καν μία βυσσινί απόχρωση! ohmy.gif Ο φίλτατος Harris ξεδίπλωσε ευχάριστα τη μπασκετική σκακιέρα από τον Μινγκ μέχρι το Σπανούλη, έψαξε το παλληκάρι όλο το γενεαλογικό μου δέντρο για να καταλήξει τελικά ότι είμαι από τη Καρδαμύλη της Μάνης blink.gif και θέλει ο θείος του να του κάνει δώρο μία γυναίκα.

Leonkalf

Ο φίλος Leon φορούσε από 2 μηνών πορτοκαλί babylino με μαύρες ρίγες. Το πρώτο του παιχνίδι ήταν ένα διαφημιστικό φυλλάδιο της Spaulding (αυτό της Molten ήρθε αρκετά αργότερα). Το σπίτι του έχει τις επίσημες διαστάσεις ενός γηπέδου καλαθοσφαίρισης, οι γονείς του φορούν μόνο μαύρα ρούχα με άσπρες ρίγες, το ψυγείο του είναι γεμάτο Gatorate και power bars και η γυναίκα της ζωής του λέγεται...leonkalf biggrin.gif 

Peka

Όταν μεγαλώσει, θα γίνει πρόεδρος ομάδος. Θα είναι η πρώτη γυναίκα πρόεδρος με πούρο μεγαλύτερο και "τιμιότερο" των Ψωμιάδη και Μπέου. Γυναίκα με "μπέσα" που λένε wink.gif Hard worker με....εμμονή στους παράγοντες και στις διοικήσεις. Στο σπίτι έχει κουκλίτσες voudou και καρφιτσώνει όλους αυτούς που θέλουν να κάνουν κακό στο μπάσκετ. Από ρούχο μέχρι εσώρουχο, όλα είναι πορτοκαλί με μαύρο και άσπρο. Δεν έχει μαξιλάρι, παρά κοιμάται σε ένα κομμάτι παρκέ. Όταν παντρευτεί, θα σκοράρει στη λαϊκή αγορά μαζί με το σύζυγο, πετώντας ντομάτες στο καλάθι με τα ψώνια από τα 6 μέτρα biggrin.gif

Ελπίζω να μην παρεξηγήσετε τις απαντήσεις μου, σας ευχαριστώ και πάλι για τη συμμετοχή σας να ξεφύγουμε λίγο από τα κυρίως μπασκετικά. Είχα δε 5 μηνύματα από φίλους του topic οι οποίοι μου είχαν πει ότι θα λείπουν σε διακοπές, οπότε δεν θα έχουμε συμμετοχή τους, η οποία φαντάζομαι θα ήταν αντιστοίχως σοβαρή icon_drunk.gif Επιστρέφω σε λίγο με tips και νέο quiz. Καλημέρα bball.gif
*



Κάποιες στιγμές, τα λόγια είναι περιττά που λέει και το τραγούδι…. w00t.gif 41.gif 41.gif

24.gif 24.gif 24.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 26 2006, 12:44 PM)
Κάποιες στιγμές, τα λόγια είναι περιττά που λέει και το τραγούδι…. w00t.gif  41.gif  41.gif

24.gif  24.gif  24.gif
*


Όπως βλέπεις, είπαμε να χαλαρώσουμε λίγο μέρες που είναι, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα ψιλοήπιαμε icon_drunk.gif biggrin.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 26 2006, 10:52 AM)
Όπως βλέπεις, είπαμε να χαλαρώσουμε λίγο μέρες που είναι, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα ψιλοήπιαμε icon_drunk.gif biggrin.gif
*





Το φαντάστηκα… 39.gif
Αρκετά όμως με τη χαλάρωση icon_bored.gif γιατί θα κοιμηθούμε όρθιοι στο τέλος…
Άντε να τσιτώσουν λίγο τα γκάζια…
shot.gif
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ Apr 26 2006, 12:38 PM)
Όσον αφορά τα δοκιμαστικά της μεγάλης εβδομάδας είναι γεγονός ότι έπαθα τη πλάκα μου με μια συγκεκριμένη παίκτρια . Το απόλυτο street basket . Τέτοιες παρουσίες έρχονται για να θυμίσουν σε όλους και όλες πως τα πραγματικά ταλέντα ή αλλιώς ακατέργαστα διαμάντια , όπως τα λέω εγώ, συνήθως βρίσκονται σε πολύ μικρές ομάδες ή ακόμη καλύτερα στα διάφορα γηπεδάκια .

Τα δοκιμαστικά συνεχίζονται μέχρι τις τελικές επιλογές  οι οποίες θα γίνουν περί τον Ιούνιο οπότε μέχρι τότε ο  Inspector Clouzeau γυαλίζει τον μεγενθυντικό του φακό και βγαίνει στη γύρα για να εξυχνιάσει - ανακαλύψει όσο δυνατόν περισσότερα ακατέργαστα διαμάντια χμμ λέτε να καταλείξω με  κανά γκασμά σε καμια παραλία της Νότιας Αφρικής να σκάβω για κανα αδαμαντορυχείο ?  δεν νομίζω γιατί πιστεύω πως θα βρω αρκετά και στην Ελληνική επικράτεια we will see
*


Ο Ινσπέκτερ έχει βγάλει το φακό και γυρνάει τις γειτονιές...για να σοβαρέψουμε λίγο, είναι αλήθεια ότι πάθαμε λίγο ψιλοπλάκα με τη νεαρά που φέραμε τις προάλλες και η αλήθεια είναι ότι (και αυτό αποτελεί νέο και για τον Ινσπέκτερ) τη κλείσαμε ήδη και από σήμερα αποτελεί παίκτριά μας biggrin.gif Κάτι σε Yinka Dare dizzy....νομίζω κατάλαβες
ugly1.gif

Clouseau my friend...πάμε μια βόλτα στις ακαδημίες του Παναθηναϊκού που έχει μαζέψει όλη την έγχρωμη επικράτεια της Αθήνας...και μάλιστα μερικές είναι και καλές!

Λοιπόν, πάμε για ένα

bball.gif Tip of the day : Scouting : καταλήξτε στις θέσεις που θέλετε να πλαισιώσετε, το budget (εάν αυτό υπάρχει) και τις κατηγορίες που θέλετε να κινηθείτε. Μην πελαγοδρομείτε χωρίς αρχικό σχεδιασμό. Προτιμήστε να παρακολουθήσετε 1-2 προπονήσεις κάθε παίκτριας, παρά ένα παιχνίδι. Σημειώστε τις παρατηρήσεις σας. Το μυαλό είναι καλό, αλλά δεν συγκρατεί τα πάντα. Σημειώστε όσο περισσότερα στοιχεία μπορείτε : στοιχεία επικοινωνίας, αγωνιστικά στοιχεία, συμπεριφορά, κλπ. Οργανώνετε μετααγωνιστικά καμπ ελευθέρας συμμετοχής. Τέλος, ενημερώνεστε τακτικά για τα τεκταινόμενα των κατηγοριών, μετακινήσεις παικτών, κλπ. bball.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 26 2006, 01:10 PM)
Το φαντάστηκα… 39.gif
Αρκετά όμως με τη χαλάρωση  icon_bored.gif γιατί θα κοιμηθούμε όρθιοι στο τέλος…
Άντε να τσιτώσουν λίγο τα γκάζια…
shot.gif
*


Your wish is my command my lady :

bball.gif Quiz of the day : Πάμε για τα δύσκολα με ένα pot pouri : ποιοί ήταν οι "Ρέμπελοι" και ποιοί οι πρωταγωνιστές - αστέρες τους, ποιοί ήταν οι Fab Five, τι το διαφορετικό είχε η φανέλα του Jordan στο North Carolina από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του, σε ποιό πανεπιστήμιο έπαιζε ο Τάϊους Έντνι, και τέλος, σε ποιό τουρνουά έχουν γίνει τα περισσότερα ορθογραφικά λάθη αναφοράς στην δική μας Εθνική Ενόπλων bball.gif

Με καλή γνώση και "έξυπνη" πληροφόρηση, μπορείτε να απαντήσετε. Τα πράγματα δυσκολεύουν wink.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 26 2006, 03:26 PM)
Your wish is my command my lady :

bball.gif Quiz of the day : Πάμε για τα δύσκολα με ένα pot pouri : ποιοί ήταν οι "Ρέμπελοι" και ποιοί οι πρωταγωνιστές - αστέρες τους, ποιοί ήταν οι Fab Five, τι το διαφορετικό είχε η φανέλα του Jordan στο North Carolina από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του, σε ποιό πανεπιστήμιο έπαιζε ο Τάϊους Έντνι, και τέλος, σε ποιό τουρνουά έχουν γίνει τα περισσότερα ορθογραφικά λάθη αναφοράς στην δική μας Εθνική Ενόπλων bball.gif

Με καλή γνώση και "έξυπνη" πληροφόρηση, μπορείτε να απαντήσετε. Τα πράγματα δυσκολεύουν wink.gif
*


Μια μια απαντηση γιατι θελει και ψαξιμο...
Λοιπον οι Fab Five απο το Michigan ηταν: Chris Webber, Juwan Howard, Jalen Rose, Ray Jackson, Jimmy King & Co.
Αν δεν κανω λαθος βεβαια... Σημειωσαν 56 νικες και εφτασαν στον τελικο του NCAA το 1992...
tsops
QUOTE(peka @ Apr 26 2006, 02:39 PM)
Μια μια απαντηση γιατι θελει και ψαξιμο...
Λοιπον οι Fab Five απο το Michigan ηταν: Chris Webber, Juwan Howard, Jalen Rose, Ray Jackson, Jimmy King & Co.
Αν δεν κανω λαθος βεβαια... Σημειωσαν 56 νικες και εφτασαν στον τελικο του NCAA το 1992...
*


Αν σουτάρεις τόσο γρήγορα και σωστά όσο απαντάς...biggrin.gif

Το έχω πει ότι πρέπει να σε προπονήσω εσένα... 41.gif
peka
QUOTE(tsops @ Apr 26 2006, 03:26 PM)
Your wish is my command my lady :

bball.gif Quiz of the day : Πάμε για τα δύσκολα με ένα pot pouri : ποιοί ήταν οι "Ρέμπελοι" και ποιοί οι πρωταγωνιστές - αστέρες τους, ποιοί ήταν οι Fab Five, τι το διαφορετικό είχε η φανέλα του Jordan στο North Carolina από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του, σε ποιό πανεπιστήμιο έπαιζε ο Τάϊους Έντνι, και τέλος, σε ποιό τουρνουά έχουν γίνει τα περισσότερα ορθογραφικά λάθη αναφοράς στην δική μας Εθνική Ενόπλων bball.gif

Με καλή γνώση και "έξυπνη" πληροφόρηση, μπορείτε να απαντήσετε. Τα πράγματα δυσκολεύουν wink.gif
*


Και συνεχιζω...
Ο Τάϊους Έντνι αγωνιστηκε στο UCLA: University of California Los Angeles

icon_wave.gif
NBAholic
Η Πέκα με πρόλαβε, αλλά ας συμπληρώσω: Οι Ρέμπελοι είναι το UNLV (Λας Βέγκας) του Ταρκάνιαν, μια από τις καλύτερες κολλεγιακές ομάδες όλων των εποχών (τι θα λέγατε αυτές τις τρεις λέξεις να τις συντομογραφούμε σε "ΟΤΕ"; tongue.gif ). Αστέρια: Λάρι Τζόνσον, Στέισι Όγκμον, Άντερσον Χαντ...Έπνιξαν 103-73 το Ντιουκ στον Τελικό (δε θυμάμαι ακριβή χρονιά, κάπου στο '91 ήταν), αλλά την επόμενη έχασαν από το Ντιουκ στα ημιτελικά, τη στιγμή που όλοι έλεγαν "και πώς να χάσουν; )
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 26 2006, 03:00 PM)
Η Πέκα με πρόλαβε, αλλά ας συμπληρώσω: Οι Ρέμπελοι είναι το UNLV (Λας Βέγκας) του Ταρκάνιαν, μια από τις καλύτερες κολλεγιακές ομάδες όλων των εποχών (τι θα λέγατε αυτές τις τρεις λέξεις να τις συντομογραφούμε σε "ΟΤΕ";  tongue.gif ). Αστέρια: Λάρι Τζόνσον, Στέισι Όγκμον, Άντερσον Χαντ...Έπνιξαν 103-73 το Ντιουκ στον Τελικό (δε θυμάμαι ακριβή χρονιά, κάπου στο '91 ήταν), αλλά την επόμενη έχασαν από το Ντιουκ στα ημιτελικά, τη στιγμή που όλοι έλεγαν "και πώς να χάσουν; )
*


Δυναμικός και μετά τον οβελία! έχει και συνέχεια όμως το quiz...για να δούμε πόσα απίδια έχει ο σάκκος wink.gif
NBAholic
Έμεινε ακόμη η κολλεγιακή φανέλα του Τζόρνταν, την οποία φορούσε κάτω από τη φανέλα των Μπουλς σε αγώνες ΝΒΑ, αν και δε νομίζω να είναι αυτή η διαφορά.

Όσο για τα ορθογραφικά λάθη, δεν γνωρίζω, αλλά

1) Θα προσπαθήσω να πείσω τη Νικολέττα να γράψει τις αναφορές στο επόμενο τουρνουά (έτσι, για να γνωρίζω πλέον και την απάντηση 19.gif ).

2) Δε νομίζω ότι ήταν χειρότερη η κατάσταση από το περίφημο "ευστοχία 81 Cobby"! 3 λάθη σε μια λέξη 4 γραμμάτων!
tsops
QUOTE(NBAholic @ Apr 26 2006, 03:15 PM)
Έμεινε ακόμη η κολλεγιακή φανέλα του Τζόρνταν, την οποία φορούσε κάτω από τη φανέλα των Μπουλς σε αγώνες ΝΒΑ, αν και δε νομίζω να είναι αυτή η διαφορά.

Όσο για τα ορθογραφικά λάθη, δεν γνωρίζω, αλλά

1) Θα προσπαθήσω να πείσω τη Νικολέττα να γράψει τις αναφορές στο επόμενο τουρνουά (έτσι, για να γνωρίζω πλέον και την απάντηση  19.gif ).

2) Δε νομίζω ότι ήταν χειρότερη η κατάσταση από το περίφημο "ευστοχία 81 Cobby"! 3 λάθη σε μια λέξη 4 γραμμάτων!
*


Για το Jordan, σε παραπέμπω στις πολύ ειδικές γνώσεις σου και είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις, δεδομένου ότι είσαι πιο ενημερωμένος από εμένα στον τομέα αυτό.

Τώρα, όσον αφορά στα ορθογραφικά λάθη, θα περιμένω μήπως το βρει κάποιος και αν όχι, θα μου επιτρέψετε να ποστάρω μία φωτό με το απόκομμα το οποίο έιναι ιδιαίτερως αστείο. 1) είσαι κακός και 2) είσαι πολύ κακός αν και συμφωνώ και στις 2 παρατηρήσεις σου 19.gif
peka
QUOTE(NBAholic @ Apr 26 2006, 04:15 PM)
Έμεινε ακόμη η κολλεγιακή φανέλα του Τζόρνταν, την οποία φορούσε κάτω από τη φανέλα των Μπουλς σε αγώνες ΝΒΑ, αν και δε νομίζω να είναι αυτή η διαφορά.

*


Νομιζω το σορτσακι απο το πανεπιστημιο φορουσε κατω απο τη στολη του στο ΝΒΑ...
smile.gif
tsops
QUOTE(peka @ Apr 26 2006, 03:25 PM)
Νομιζω το σορτσακι απο το πανεπιστημιο φορουσε κατω απο τη στολη του στο ΝΒΑ...
smile.gif
*


δεν έχει απαντηθεί ακόμα η ερώτηση για τον Jordan? χμμμμμ...καλά, πάμε για ένα

bball.gif Tip of the day 2 : ατομικές κινήσεις : η ομαδική προπόνηση είναι και η καλύτερη ατομική προπόνηση. Δουλέψτε τα αδύνατα σημεία σας σε ντρίπλες, πάσες, κινήσεις, σουτ με το αδύνατο χέρι, power κινήσεις, άμυνες ή οτιδήποτε άλλο. Μην ντρέπεστε! αν δεν δουλέψετε στην προπόνηση δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψετε εξίσου καλά μόνοι σας. Ρωτήστε για να βελτιωθείτε : πηγαίνετε στον προπονητή σας και ρωτήστε τον τι πιστεύει εκείνος ότι πρέπει να βελτιώσετε περισσότερο, θα το εκτιμήσει και θα σας βοηθήσει. Όταν βλέπετε έναν αγώνα στην τηλεόραση, διαβάστε τις φάσεις, μην τις κοιτάτε απλώς για να δείτε αν θα μπει καλάθι. Τέλος, ακούτε πολύ, μιλάτε λίγο. Το σκοράρισμα, το κλέψιμο, η καλή άμυνα και το rebound είναι οι πιο ωραίες ατάκες για συζήτηση. Αρκεί η συζήτηση να γίνεται στο παρκέ... bball.gif
nikoleta21
συγνωμη αλλαδεν μπορω να απαντησω σε αυτο το κουιζ sad.gif
peka
QUOTE(peka @ Apr 26 2006, 04:25 PM)
Νομιζω το σορτσακι απο το πανεπιστημιο φορουσε κατω απο τη στολη του στο ΝΒΑ...
smile.gif
*



Και για του λογου το αληθες το παραθετω οπως το βρηκα σε μια σελιδα:
"Always wore his University of N. Carolina shorts under his Bulls uniform for good luck".

smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.