Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
MISSING
εγω αυτο που γνωριζω ειναι οτι περα απο τη δυναμη στα χερια που απαιτει ενα μακρινο σουτ απαραιτητο ειναι το σωστο κ σταθερο πατημα.για να γινω πιο σαφης το επιτυχες σουτ ερχεται με το σωστο πατημα.
dizzy_fingers
Καλά το ξέρεις smile.gif.

Όλοι οι προπονητές λέε πως η δύναμη δε φεύγει από τα χέρια, αλλά από τα πόδια. Τα χέρια χρησιμοποιούνται για να χειραγωγήσουν αυτή τη δύναμη και να οδηγήσουν τη μπάλα προς το καλάθι.

Ο μοναδικός που ξέρω που δεν το έκανε αυτό, ήταν ο Αλβέρτης. Σπάνια θυμάμαι να λύγιζε τα γόνατα όταν σούταρε, ωστόσο το άνετο στυλ του (θα μπορούσε να κάνει 2000 σουτ χωρίς να κουραστεί) έδειχνε να μη του δημιουργεί πρόβλημα.
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 8 2008, 00:30 ) *
Καλά το ξέρεις smile.gif.

Όλοι οι προπονητές λέε πως η δύναμη δε φεύγει από τα χέρια, αλλά από τα πόδια. Τα χέρια χρησιμοποιούνται για να χειραγωγήσουν αυτή τη δύναμη και να οδηγήσουν τη μπάλα προς το καλάθι.


Έτοιμος είσαι αγόρι μου...σε βλέπω στην άκρη του πάγκου όρθιο με γραβατούλα σύντομα! tongue.gif
soouza
QUOTE(MISSING @ Feb 8 2008, 00:10 ) *
εγω αυτο που γνωριζω ειναι οτι περα απο τη δυναμη στα χερια που απαιτει ενα μακρινο σουτ απαραιτητο ειναι το σωστο κ σταθερο πατημα.για να γινω πιο σαφης το επιτυχες σουτ ερχεται με το σωστο πατημα.

Να βοηθήσω κι εγώ?Όχι σαν coach αλλά σαν σουτέρ......
Το σουτ είναι μία τεχνική και τίποτα παραπάνω.Κάνουν λάθος κάποιοι να πιστεύουν πως σουτάρουν τα χέρια!Τα πόδια σουτάρουν!Για να γίνω πιο σαφής.Το σωστό πάτημα βοηθάει στην ιδανική εκτέλεση.Από κει και πέρα η τεχνική του καρπού(σύσπαση)ολοκληρώνει την κίνηση και ο δείκτης του χεριού ακουμπάει τελευταίος τη μπάλα για να δημιουργούνται αντίθετες στροφές και τη διάρκεια του σουτ.....
tsops
Βλέπω το τόπικ αρχίζει και ζεσταίνεται πάλι... tongue.gif
Das Kapital
tsops,δεν υπαρχουν φωτο στο sports libraby που δινεις tips,αν μπορει καποιος ας τις βαλει!
dizzy_fingers
My bad. Χάθηκαν από τη μεταφορά.

Θα το διορθώσω σύντομα.
Das Kapital
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 7 2008, 13:39 ) *
My bad. Χάθηκαν από τη μεταφορά.

Θα το διορθώσω σύντομα.


Νομιζω πως δε θες να θυμωσω! biggrin.gif

Αν μπορεις βαλ'τες! wink.gif
dizzy_fingers
leb'....τα νεύρα δεν τα γλυτώνεις (ούτε εγώ τη γκρίνια του tsops tongue.gif) καθώς έκανα λάθος τελικά και δεν τις είχα τις εικόνες στον σκληρό και τώρα που προσπαθώ να συνδεθώ στον προηγούμενο server...δε με βάζει.
blush.gif


Τώρα μένει μόνο να ρωτήσω τον προηγούμενο διαχειριστή του σέρβερ αν έχουν παραμείνει οι εικόνες πάνω.
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 26 2008, 22:14 ) *
leb'....τα νεύρα δεν τα γλυτώνεις (ούτε εγώ τη γκρίνια του tsops tongue.gif) καθώς έκανα λάθος τελικά και δεν τις είχα τις εικόνες στον σκληρό και τώρα που προσπαθώ να συνδεθώ στον προηγούμενο server...δε με βάζει.
blush.gif
Τώρα μένει μόνο να ρωτήσω τον προηγούμενο διαχειριστή του σέρβερ αν έχουν παραμείνει οι εικόνες πάνω.


ohmy.gif angry_red.gif 45.gif
nikolas12
Μην σκασετε στα γελια.Εγω εχω κανει οτι καρφωμα θελετε στην μπασκετα μου που ειναι ουτε στερεωμενη και κρεμεται απο μια βιδα.Οσο για καρφωματα:στον αερα η μπαλα κατω απο τα ποδια και καρφωμα,πανω απο τον αδερφο μου που ειναι 4ων ετων και εχει υψος 1 και 5 εκ.(αλλα ηταν πολυ σκυφτος οποτε 75 εκ.)
Και τωρα η ερωτηση:η μπασκετα αυτη ειναι λυγισμενη,χαμηλη και χαλασμενη.Αμα σουταρω εκει και υστερα στις κανονικες μπασκετεςθα εχει αλλοιωθει το σουτ μου;
soouza
QUOTE(hip-hop @ Apr 6 2008, 00:53 ) *
Μην σκασετε στα γελια.Εγω εχω κανει οτι καρφωμα θελετε στην μπασκετα μου που ειναι ουτε στερεωμενη και κρεμεται απο μια βιδα.Οσο για καρφωματα:στον αερα η μπαλα κατω απο τα ποδια και καρφωμα,πανω απο τον αδερφο μου που ειναι 4ων ετων και εχει υψος 1 και 5 εκ.(αλλα ηταν πολυ σκυφτος οποτε 75 εκ.)
Και τωρα η ερωτηση:η μπασκετα αυτη ειναι λυγισμενη,χαμηλη και χαλασμενη.Αμα σουταρω εκει και υστερα στις κανονικες μπασκετεςθα εχει αλλοιωθει το σουτ μου;

Δεν είναι ότι καλύτερο να σουτάρεις υπό μη κανονικές συνθήκες!Αυτά τα λάθη τα κάναμε όλοι,παίζοντας σε μικρές μπασκέτες στο σπίτι από αγάπη για το άθλημα.Σα συμβουλή να θυμάσαι πως κερδίζεις μόνο όταν κάνεις προπόνηση σε μεγέθη αγώνα! bball.gif
nikolas12
QUOTE(soouza @ Apr 6 2008, 14:07 ) *
Δεν είναι ότι καλύτερο να σουτάρεις υπό μη κανονικές συνθήκες!Αυτά τα λάθη τα κάναμε όλοι,παίζοντας σε μικρές μπασκέτες στο σπίτι από αγάπη για το άθλημα.Σα συμβουλή να θυμάσαι πως κερδίζεις μόνο όταν κάνεις προπόνηση σε μεγέθη αγώνα! bball.gif


Παλι καλα που δεν σουταρω σχεδον ποτε εκει παραμονο καρφωνω!!!
soouza
QUOTE(hip-hop @ Apr 6 2008, 20:21 ) *
Παλι καλα που δεν σουταρω σχεδον ποτε εκει παραμονο καρφωνω!!!

Τότε χαλάλι σου! tongue.gif laugh.gif
dizzy_fingers
QUOTE(tsops @ Mar 27 2008, 12:02 ) *
ohmy.gif angry_red.gif 45.gif

Pictures restored 18.gif .
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 10 2008, 22:42 ) *
Pictures restored 18.gif .


77.gif Άντε και έλεγα να το εμπλουτίσω κιόλας smile.gif
nikolas12
Παιδια προσοχη μην ερθει και η σειρα μας:
http://www.youtube.com/watch?v=m43sRhRZUWI&feature=related
Stojakovic4
Καλησπερα παιδια.1ο μου ποστ αυτο...Καταρχιν να σας πω οτι το φορουμ ειναι πολυ καλο.Εχω ενα προβλημα ομως.Για παραδειγμα στις σελιδες 52-53 και αλλες που εχει ορισμενες φοτο δεν με τισ ανοιγει.Μπορειτε να το κοιταξετε λιγακι?Λεω για ορισμενες ασκησεις που ειναι για στηθος κτλ.Δοκιμασα κ μοζιλα αλλα παλι τπτ.Λεει attached image η καπως ετσι.Αν μπορειτε κοιταξτε το η στειλε τισ φοτο στο mail μου(eleos444@hotmail.com).Ευχαριστω...
tsops
QUOTE(Stojakovic4 @ Aug 18 2008, 19:04 ) *
Καλησπερα παιδια.1ο μου ποστ αυτο...Καταρχιν να σας πω οτι το φορουμ ειναι πολυ καλο.Εχω ενα προβλημα ομως.Για παραδειγμα στις σελιδες 52-53 και αλλες που εχει ορισμενες φοτο δεν με τισ ανοιγει.Μπορειτε να το κοιταξετε λιγακι?Λεω για ορισμενες ασκησεις που ειναι για στηθος κτλ.Δοκιμασα κ μοζιλα αλλα παλι τπτ.Λεει attached image η καπως ετσι.Αν μπορειτε κοιταξτε το η στειλε τισ φοτο στο mail μου(eleos444@hotmail.com).Ευχαριστω...


Καλώς ήλθες στη παρέα μας και καλά ποστ smile.gif Χμμμ, νόμιζα ότι ο Dizzy το είχε φτιάξει αυτό. Άσε, θα το δούμε, να είσαι καλά smile.gif
nikos90
τελικά παιδιά μπορείτε να επαναφέρετε τις εικόνες και εδώ στο topic αλλά και στο basketball tips (π.χ http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...&CODE=03&id=83)

Ελπίζω να τα καταφέρετε! biggrin.gif
Bikerboy
Γεια σας,
θα ηθελα να μαθω αν κανει να πινουμε redbull πριν την προπονηση και αν αυτο βοηθαει στην αποτελεσματικοτητα μας...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
panagiotisTheDream
Νεράκι του Θεού και κανά φρουτάκι......όλα τ 'άλλα είναι οδοντόκρεμες... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif cool.gif
leonkalf
Ενδιαφέρον θέμα.
Όποιος έχει έγκυρη και εμπεριστατωμένη γνώση, να την καταθέσει να μάθουμε!!

Μπράβο Bikerboy για την ιδέα σου
kemp
Κάθε φορά που κάποιος αθλούμενος με ρωτάει εάν κάνει να πίνει νερό κατά τη διάρκεια της άσκησης, θυμάμαι ότι πριν μερικά χρόνια οι περισσότεροι προπονητές απαγόρευαν στους αθλητές τους να πίνουν νερό κατά τη διάρκεια της προπόνησης και αρκετή ώρα μετά την προπόνηση, ακόμη κάποιοι προπονητές επιβράβευαν την προσπάθεια των αθλητών τους δίνοντας τους να πιουν λίγο νερό στο τέλος της προπόνησης.
Στις ημέρες μας η αναγκαιότητα διατήρησης της υδατικής ισορροπίας στον οργανισμό είναι απόλυτα τεκμηριωμένη και πρέπει να αποτελεί κύριο μέλημα κάθε αθλητή και αθλούμενου.

Το ανθρώπινο σώμα αποτελείται κατά μεγάλο μέρος από νερό, ανάλογα με την ηλικία και το φύλο, η συμμετοχή του νερού στο σωματικό βάρος κυμαίνεται από 46% έως 75%.
Στους νεαρούς άνδρες η αναλογία νερού είναι 64% ενώ στις νεαρές γυναίκες 53%, στους ηλικιωμένους άνδρες είναι 53%, ενώ στις ηλικιωμένες γυναίκες 46%.

Οι διαφορές μεταξύ των δύο φύλων, αλλά και μεταξύ των διαφόρων ατόμων οφείλονται κατά κύριο λόγο στη διαφορετική αναλογία λίπους στο σώμα.
Η περιεκτικότητα των μυών σε νερό είναι 72% ενώ του λιπώδους ιστού είναι μόνο 20%.
Κάτω από φυσιολογικές συνθήκες, η περιεκτικότητα του σώματος σε νερό ρυθμίζεται με μεγάλη ακρίβεια και είναι αποτέλεσμα της λεγόμενης ισορροπίας νερού.
Δηλαδή οι απώλειες νερού να εξισορροπούνται με την πρόσληψη και την παραγωγή του.



Η ημερήσια πρόσληψη νερού, περίπου 2,5 λίτρα αποτελείται από :

α) ποτά περίπου 1,3 λίτρα

β) το νερό της στερεάς τροφής, περίπου 0,9 λίτρα και

γ) το νερό των οξειδώσεων που προέρχεται από το μεταβολισμό, περίπου 0,3 λίτρα.



Η πρόσληψη εξισορροπείται ακριβώς με τις απώλειες νερού, οι οποίες σε ημερήσια βάση συνίσταται κατά μέσο όρο στις εξής :

α) στα ούρα 1,5 λίτρα

β) στις απώλειες νερού με την αναπνοή και τον ιδρώτα, περίπου 0,9 λίτρα

γ) στο νερό που περιέχεται στα κόπρανα περίπου 0,1 λίτρα.

Η μέση διακίνηση νερού στους ενήλικες ανά 24ωρο αντιστοιχεί περίπου στο 3,5% του σωματικού βάρους.

Όταν η πρόσληψη νερού είναι μικρότερη από την απώλεια νερού ενεργοποιείται το αίσθημα της δίψας. Η δίψα είναι ο μηχανισμός που προειδοποιεί για την έλλειψη νερού στο σώμα.

Η προπόνηση σε υψηλές θερμοκρασίες οδηγεί σε αυξημένη εφίδρωση και αποτελεί το σημαντικότερο παράγοντα αφυδάτωσης. Ανάλογα με το βαθμό αφυδάτωσης μειώνεται και η απόδοση, όταν η αφυδάτωση αντιστοιχεί σε μείωση του σωματικού βάρους κατά 3% το αποτέλεσμα είναι η μείωση της απόδοσης περίπου κατά 30%, εάν δε η απώλεια του σωματικού βάρους λόγω αφυδάτωσης φθάσει το 6% τότε η απόδοση μειώνεται περισσότερο από 50%.

Ο ιδρώτας αποτελεί μέσο ψύξης του σώματος από τη θερμότητα που παράγεται από τις διεργασίες του μεταβολισμού για την παραγωγή ενέργειας. Η ημερήσια παραγωγή ιδρώτα σε φυσιολογικές συνθήκες είναι περίπου 550 ml.

Ο βαθμός εφίδρωσης διαφέρει από άτομο σε άτομο ανάλογα με το φύλο, την ηλικία, τα ποσοστά σωματικού λίπους, το επίπεδο φυσικής κατάστασης και λόγω ατομικών ιδιαιτεροτήτων.
Κατά τη διάρκεια της άσκησης χάνονται μεγαλύτερες ποσότητες ιδρώτα λόγω της αυξημένης θερμότητας που παράγεται από τις διεργασίες του μεταβολισμού.

Σε αδρές γραμμές μπορούμε να υπολογίσουμε ότι εάν ένα άτομο γυμνάζεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 30οC και με σχετική υγρασία 60%, τότε η αποβολή ιδρώτα φθάνει τα 1500 ml ανά ώρα προπόνησης. Ο ιδρώτας αποτελείται από νερό και ηλεκτρολύτες (νάτριο, χλώριο, κάλιο, μαγνήσιο, ασβέστιο).

Η υδατική ισορροπία εξαρτάται από τη σωστή παροχή στον οργανισμό ποσότητας νερού και ηλεκτρολυτών, ειδικά όταν χάνεται μεγάλη ποσότητα νερού λόγω της υπερβολικής εφίδρωσης. Για τη διατήρηση της υδατικής ισορροπίας κατά τη διάρκεια της προπόνησης πρέπει να καταναλώνουμε ποσότητα νερού και ηλεκτρολυτών.
Τα παραπάνω στοιχεία μπορούμε να τα αναπληρώσουμε κατά τη διάρκεια της προπόνησης χρησιμοποιώντας ροφήματα που περιέχουν νερό, υδατάνθρακες και ηλεκτρολύτες, τα λεγόμενα αθλητικά ποτά. Τα ροφήματα αυτά πρέπει να απορροφούνται γρήγορα, να μη δημιουργούν στομαχικές διαταραχές και να έχουν ευχάριστη γεύση.

Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στη πυκνότητα αυτών των ροφημάτων. Ροφήματα με υψηλή πυκνότητα (υπέρτονα), αργούν να απορροφηθούν, δημιουργούν στομαχικές διαταραχές και επιπλέον έντονο αίσθημα δίψας. Πριν και κατά τη διάρκεια της προπόνησης πρέπει να χρησιμοποιούνται ισότονα ή υπότονα ροφήματα.
Ισότονο είναι ένα ρόφημα όταν η περιεκτικότητα του σε υδατάνθρακες είναι 5% και σε χλωριούχο νάτριο 0,09%. Ροφήματα με μικρότερη πυκνότητα είναι υπότονα και με μεγαλύτερη πυκνότητα υπέρτονα.
Οι υδατάνθρακες που περιέχουν αυτά τα ροφήματα πρέπει να προέρχονται από μίγμα γλυκόζης, ζάχαρης και μαλτοδεξτρίνης, η συνολική δε λήψη υδατανθράκων κατά τη διάρκεια της προπόνησης
δεν πρέπει να ξεπερνά τα 30 γραμμάρια ανά ώρα. Ακόμη πρέπει να γνωρίζουμε ότι η απορρόφηση ενός ροφήματος είναι γρηγορότερη όταν η θερμοκρασία του είναι περίπου 15οC.

Τέλος τα ροφήματα που χρησιμοποιούνται για την πρόληψη της αφυδάτωσης κατά την άσκηση πρέπει να μην είναι ανθρακούχα και να μην περιέχουν καφεΐνη. Ανακεφαλαιώνοντας μπορούμε να πούμε ότι για την πρόληψη της αφυδάτωσης κατά την άσκηση πρέπει να καταναλώνουμε υποχρεωτικά ποσότητα νερού κατά τη διάρκεια της άσκησης και προαιρετικά ροφήματα που να περιέχουν ηλεκτρολύτες.

Για τη διατήρηση της υδατικής ισορροπίας κατά την άσκηση δεν αρκεί μόνο να πίνουμε υγρά κατά τη διάρκεια της άσκησης, αλλά πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε την υπερβολική εφίδρωση κατά την προπόνηση με τη σωστή τροφοδοσία υγρών στο σώμα όλο το 24ωρο .



Οδηγίες για την Υδατική Ισορροπία

- Πίνετε 1-2 ποτήρια* νερό το πρωί μόλις ξυπνήσετε.

- Πίνετε ½ ποτήρι νερό κάθε 45 λεπτά της ώρας.

- Πίνετε νερό με κάθε γεύμα.

- Πίνετε 1-2 ποτήρια νερό 15 λεπτά πριν αρχίσετε να προπονήστε.

- Πίνετε περίπου ½ ποτήρι νερό ή ρόφημα που να περιέχει ηλεκτρολύτες κάθε 15 λεπτά κατά τη διάρκεια της προπόνησης.

- Πίνετε 2-3 ποτήρια νερό μετά την προπόνηση ακόμη και εάν δεν διψάτε.

- Μην πίνετε ανθρακούχα αναψυκτικά και χυμούς φρούτων κατά τη διάρκεια της προπόνησης.



*Μην υπολογίζετε τα αναψυκτικά και τα ροφήματα που περιέχουν καφέ ή τσάι.

** Για κάθε ποτήρι υπολογίζουμε 250 ml νερό.



Άρθρο του Γιώργου Σκόλια από το περιοδικό BasketCoach
amoebas
poli sovaro thema!!
mou arese to proigoumeno arthro! tha prospathiso me pio apla logia na sas po merika pragmata.katarhi na diahorisoume metaxi athliton pou kanoun protathlitismo ke ton aplos erasitehnon!

genika gia olous omos ishiei! den kani na hasete kata tin diarkia tou mats i tis proponisis pano apo 2 % !! tou varous sas.dil.ke 2,5 % na hasate ehete provlima!

gia tous erasitehnes.

ohi anthrakouha.giati tin thesi sto ema tou oxigonou perni to anthrakiko,pragma ohi epithimito.

ohi sta "gallika" nera. ppano se kathe fiali nerou grafonte ta posa pou periehi to nero se alata. se natrio,chlorio,magnisio mas endiaferi to nero na ehi trihesia posa,diladi pano apo 100 mg/l
da gallika vitel ktl.den periehoun shedon tipota apo afta.

ipologizete oti prepi na pinete 0,5 l ana 12lepto.

gia athlites protathlitismou ishioun ta parapano sin:
gemisma ton fisikon reservon prin ton agona se idrogonanthrakes!! (i super venzini tou athliti),ke igron.
me alla logia makaronia ke igra! poli simantiko gia tin antohi sta teleftea lepta tou agona.

kata ton agona idiko ilektrolitiko poto pou ehi apofasisi i omada na pini! poli simantiko giati ama den tous aresi i gefsi den pinoun.

meta ton agona.ke malista oso to dinaton pio grigora! recovery drinks .voithaei sti regeneration
to poto prepi na ehi analogia 70% idrogonanthrakes,30% proteines.

sinistate na areonete ta ilektrolitika 3 psos 1

alkohol,cola,kafedes ine thanatos gia to soma tou athliti ! ke mia ke to red bull periehi kofeini ine ke afto no go!

elpizo na voithisa
Bikerboy
βοηθησες αρκετα μια ερωτηση ποια ποτα πριτεινεις να πινουμε???και ποια ειναι τα recover drinks???
amoebas
recovery drinks ine pota pou voithane na anaplirosi o organismos afta pou ehase .
gia erasitehnes protino meta tin proponisi tin mixi 66,66% nero me 33,33% himo milou.

prosohi mono meta ,mias ke o himos milou hrisimopioutan palia san kathartiko! smile.gif

i epagelmaties ehoun stin diathesi tous ilektrolitika pota opos isostar ke ena soro alla .
Bikerboy
οκ ευχαριστω πολυ!
Bikerboy
Γεια σας,
θελω να μαθω αμα κανει να χρισημοπούμε counterpain πριν απο καθε προπονηση?!?!?!
oktaba
Γιατι ρε παιδια εχει κλεισει το τοπικ?????
paris13
παιδια γιατι εκλεισε το τοποκ?????
παντως προτεινω εδω να κανει οποιος θελει ερωτησεις κ να του απανταμε εμεις...
paris13
ρε παιδια σε κανεναν δεν αρεσε η προταση???????
ComingUpRoses
QUOTE(paris13 @ Sep 4 2009, 19:03 ) *
ρε παιδια σε κανεναν δεν αρεσε η προταση???????



αμα δεν εχουν ερωτησεις biggrin.gif!?
paris13
k σε ποιον να τις κανουν???????
ComingUpRoses
QUOTE(paris13 @ Sep 4 2009, 23:28 ) *
k σε ποιον να τις κανουν???????



αφου δεν εχουν ντε! πρεπει οποσδηποτε να κανουν ερωτησεις!? tongue.gif!
angelos 7 athinaikos
Γνωρίζει κανεις καποιον Χρίστο Δρεκάκη προπονητη?
paris13
QUOTE(angelos 7 athinaikos @ Sep 22 2009, 20:52 ) *
Γνωρίζει κανεις καποιον Χρίστο Δρεκάκη προπονητη?

δεν τον εχω ακουστα......
laos
Γεια σας,είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω και εγώ την ερώτηση για ένα θέμα που με προβληματίζει...


Είμαι 16 χρονών και ασχολούμαι με το μπάσκετ από τα 4 μου (!), πιο έντονα από τα 12-13.Αντιμετωπίζω διαρκώς προβλήματα με τα πόδια μου.Ειδικά τώρα που είμαστε σε περίοδο προετοιμασίας τα "πιασίματα" είναι ατελείωτα.Μετά βίας περπατάω,ακόμα και αν βρισκόμαστε μόλις στην 2η προπόνηση.Πιασίματα σε γάμπες,γόνατα,προσαγωγούς,σχεδόν σε όλο το πόδι.Διατάσεις κάνω διαρκώς και τραβάω πολύ καλά τα πόδια μου.Έχετε να μου προτείνετε κάτι για να αντιμετωπίσω αυτά τα πιασίματα ή να μην με πιάνουν καθόλου??????

a bullet for your head
Επεμεινε παρα πολυ στην σωστη εκτελεση των διατασεων & στο καλο ζεσταμα γενικοτερα.
Μετα το τελος καθε προπονησης,να κανεις αποθεραπεια με πολυ ελαφρυ τρεξιμο,με αλλα παπουτσια αν ειναι ευκολο(απ'αυτα της προπονησης),& σε μαλακες επιφανειες..π.χ. γρασιδι.
Τελος να τοποθετεις στις επιμαχες αρθρωσεις & μυες,παγο,για 15' περιπου(οχι απευθειας επαφη,αλλα τυλιγμενο σε μια πετσετα)..
Υιοθετησε τα & μαθε να τα τηρεις ευλαβικα.
Johnaros
Πρόσεξε καλά και τη διατροφή σου πριν, μετά και κατά τη διάρκεια της προπόνησης.
Περισσότερα μπορείς να βρεις και σε αυτό το τόπικ, οπουδήποτε στο ίντερνετ, και ακόμα καλύτερα να ρωτήσεις τον προπονητή σου.
Πολύ σημαντικό πάντως, είναι να μην αφυδατώνεται ο οργανισμός σου. Πίνε νερό. Κατά τη διάρκεια της προπόνησης, και μετά οπωσδήποτε.
Μια μπανάνα ίσως, μετά, το κάλιο βοηθάει στις κράμπες νομίζω.
Από εκεί και πέρα, το γεύμα σου πριν την προπόνηση να είναι πλούσιο σε υδατάνθρακες (ρύζι, μακαρόνια, ψωμί, πατάτες), αλλά και μετά την προπόνηση να φροντίζεις να παίρνεις τους απαιτούμενους υδατάνθρακες και πρωτεϊνες.


Αν το πρόβλημα είναι τόσο έντονο, παρότι προσέχεις αυτά που είπε ο bullet και τη διατροφή σου, και ενώ είσαι σε καλή φυσικη κατάσταση γενικά, ζήτα τη βοήθεια γιατρού.

Πρόσεξε καλά και τη διατροφή σου πριν, μετά και κατά τη διάρκεια της προπόνησης.
Περισσότερα μπορείς να βρεις και σε αυτό το τόπικ, οπουδήποτε στο ίντερνετ, και ακόμα καλύτερα να ρωτήσεις τον προπονητή σου.
Πολύ σημαντικό πάντως, είναι να μην αφυδατώνεται ο οργανισμός σου. Πίνε νερό. Κατά τη διάρκεια της προπόνησης, και μετά οπωσδήποτε.
Μια μπανάνα ίσως, μετά, το κάλιο βοηθάει στις κράμπες νομίζω.
Από εκεί και πέρα, το γεύμα σου πριν την προπόνηση να είναι πλούσιο σε υδατάνθρακες (ρύζι, μακαρόνια, ψωμί, πατάτες), αλλά και μετά την προπόνηση να φροντίζεις να παίρνεις τους απαιτούμενους υδατάνθρακες και πρωτεϊνες.


Αν το πρόβλημα είναι τόσο έντονο, παρότι προσέχεις αυτά που είπε ο bullet και τη διατροφή σου, και ενώ είσαι σε καλή φυσικη κατάσταση γενικά, ζήτα τη βοήθεια γιατρού.
laos
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές,θα προσπαθήσω να τις τηρήσω


@Johnaros

επειδή αναφέρθηκες για διατροφή,εμείς έχουμε προπόνηση 7.00 το πρωί και 7.00 το απόγευμα
για το απόγευμα μπορώ να φροντίσω το μεσημεριανό μου,με το πρωινό δεν ξέρω τι να κάνω...
τι έχεις να προτείνεις?
Johnaros
Sorry φίλε μου, δεν είδα το ποστ σου.
Ε, τόσο νωρίς δεν έχεις πολλές επιλογές η αλήθεια είναι.
Κανένα χυμό ή κανένα φρουτάκι είναι μια επιλογή για να μην είσαι τελείως άδειος.
Αλλιώς κανένα τοστάκι, μασημένο καλά.
Αυτά σκέφτομαι, δεν είμαι και ειδικός βέβαια...
Ίσως και κανα μπισκότο ή σοκολατοειδές, αλλά δε το συνιστώ δε ξέρω αν κάνει. Απλά πολλές φορές πριν από σωματική δραστηριότητα τρωω κάτι τέτοιο γιατί από ότι ξέρω τα σάκχαρα είναι άμεση ενέργεια.
traveller
QUOTE(laos @ Aug 16 2010, 21:43 ) *
επειδή αναφέρθηκες για διατροφή,εμείς έχουμε προπόνηση 7.00 το πρωί και 7.00 το απόγευμα
για το απόγευμα μπορώ να φροντίσω το μεσημεριανό μου,με το πρωινό δεν ξέρω τι να κάνω...
τι έχεις να προτείνεις?


για το πρωί δε μπορείς να κάνεις και πολλά.

Κανονικά το πρωί πρέπει να τρώμε πρωτεϊνες (π.χ αυγό) μια και οργανισμός μας κατά τη διάρκεια του ύπνου δε μπορεί να τις συνθέσει και υδατάνθρακες που ελευθερώνονται σιγά σιγά στο οργανισμό μας και μας δίνουν ενέργεια(π.χ νιφάδες βρώμης).
Αλλά αυτό πρέπει να γίνει τουλάχιστο 3 ώρες πριν την προπόνηση.

Επειδή λοιπόν το κόβω δύσκολο να σηκώνεσαι στις 4 και να τρως laugh.gif laugh.gif θα σου πρότεινα :

Πριν από την προπόνηση:

-γιαούρτι μια ώρα πριν με λίγα λιπαρά (πρωτεϊνη) και ελάχιστους ξηρούς καρπούς αλατισμένους ("καλά" λιπαρά για ενέργεια και λίγο νάτριο)

-περίπου ένα 15λεπτο πριν την προπόνηση , μια δυο κουταλιές μέλι ή εάν δεν το αντέχεις σκέτο, ένα παστέλι (υδατάνθρακας ταχείας αποδέσμευσης)

-και περίπου 250ml ισοτονικού ποτού. Όχι αηδίες τύπου redbull που είναι τίγκα στην καφεΐνη. Έχει σημασία να είναι ισοτονικό , να έχει δηλαδή ίδια ή παραπλήσια οσμωτικότητα με το αίμα. Εάν βρεις ένα που δεν είναι τίγκα στις γλυκαντικές ουσίες (π.χ ασπαρτάμη, σουκραλόζη κ.τ.λ) ακόμα καλύτερα.

Κατά τη διάρκεια της προπόνησης :

-Ισοτονικό ποτό

Μετά την προπόνηση :

-Οπωσδήποτε μια μπανάνα γιατί :

α) περιέχει γλυκόζη+φρουκτόζη+ σουρκόζη που θα σε βοηθήσουν να μην καταβολιστεί ο οργανισμός σου από την πολλή κούραση.

β) περιέχει Κάλιο που θα σε βοηθήσει να διώξεις το νάτριο που πήρες από τα αλατισμένα ξηροκάρπια και από τα ισοτονικά ποτά, νάτριο που σου ήταν απαραίτητο πριν αλλά και κατά τη διάρκεια της προπόνησης.

γ) βοηθά στην σύνθεση των πρωτεϊνών, αφού λογικά λίγο μετά την προπόνηση θα πρέπει να φας ένα μικρό γεύμα αλλιώς σε λίγο καιρό δεν θα την παλεύεις.


Όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι η πρωινή προπόνηση θα έχει έντονο το αεροβικό στοιχείο ανεξαρτήτου έντασης και λίγα βάρη.
Λογικά αυτό πρέπει να σας κάνει.

Υ.Γ Και πολύ ύπνο αδερφέ. Η προετοιμασία με διπλές προπονήσεις είναι εξόντωση για τον οργανισμό και θα πρέπει να τον ξεκουράζεις πολύ για να αποδώσει.
kseplenhs
QUOTE(laos @ Aug 16 2010, 22:30 ) *
Γεια σας,είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω και εγώ την ερώτηση για ένα θέμα που με προβληματίζει...


Είμαι 16 χρονών και ασχολούμαι με το μπάσκετ από τα 4 μου (!), πιο έντονα από τα 12-13.Αντιμετωπίζω διαρκώς προβλήματα με τα πόδια μου.Ειδικά τώρα που είμαστε σε περίοδο προετοιμασίας τα "πιασίματα" είναι ατελείωτα.Μετά βίας περπατάω,ακόμα και αν βρισκόμαστε μόλις στην 2η προπόνηση.Πιασίματα σε γάμπες,γόνατα,προσαγωγούς,σχεδόν σε όλο το πόδι.Διατάσεις κάνω διαρκώς και τραβάω πολύ καλά τα πόδια μου.Έχετε να μου προτείνετε κάτι για να αντιμετωπίσω αυτά τα πιασίματα ή να μην με πιάνουν καθόλου??????


επειδή είπες πως είσαι στην αρχή της προετοιμασίας,αυτό γίνεται όταν την ξεκινάς σχετικά αγύμναστος.επομένως έχε στο νου σου τώρα που είσαι μικρός,τα καλοκαίρια να μην το ρίχνεις εντελώς στο αραλίκι γιατί θα ξεκινά η προετοιμασία και οι πρώτες μέρες θα σου είναι βασανιστήριο.

γενικά με την προπόνηση μέσα στη χρονιά αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα?

πάντως αν ναι τότε welcome to the club tongue.gif
να ξέρεις πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιάνονται μετά τις προπονήσεις και αυτοί που πιάνονται σχεδόν πάντα.αν είσαι στη δευτερη κατηγορία τότε θα ζεις με αυτό

σίγουρα αυτό περιορίζεται με σωστή διατροφή και καλή ζωή αλλά να ξέρεις πως πάντα θα νιώθεις ένα πιάσιμο.το οποίο δεν θα είναι βέβαια τόσο επίπονο όσο το νιώθεις τώρα.απο ένα σημείο και μετά θα το γουστάρεις κιόλας γιατί θα το θεωρείς σημάδι πως γυμνάστηκες καλά.

πάντως αυτου του είδους τα "μειονεκτήματα" που έχεις θα σε οδηγήσουν να μπείς σε καλό δρόμο.γιατί αν ψαχτείς τότε και καλύτερα θα τρώς και καλύτερη ζωή θα κάνεις γενικά και καλύτερες προπονήσεις και μακροπρόθεσμα θα είσαι καλύτερος παίχτης και ας ξεκίνησες με αυτό το "μειονεκτημα".
οπότε κάθε εμπόδιο για καλό.μην κωλώνεις...
Johnaros
QUOTE(traveller @ Aug 30 2010, 00:50 ) *
για το πρωί δε μπορείς να κάνεις και πολλά.

Κανονικά το πρωί πρέπει να τρώμε πρωτεϊνες (π.χ αυγό) μια και οργανισμός μας κατά τη διάρκεια του ύπνου δε μπορεί να τις συνθέσει και υδατάνθρακες που ελευθερώνονται σιγά σιγά στο οργανισμό μας και μας δίνουν ενέργεια(π.χ νιφάδες βρώμης).
Αλλά αυτό πρέπει να γίνει τουλάχιστο 3 ώρες πριν την προπόνηση.

Επειδή λοιπόν το κόβω δύσκολο να σηκώνεσαι στις 4 και να τρως laugh.gif laugh.gif θα σου πρότεινα :

Πριν από την προπόνηση:

-γιαούρτι μια ώρα πριν με λίγα λιπαρά (πρωτεϊνη) και ελάχιστους ξηρούς καρπούς αλατισμένους ("καλά" λιπαρά για ενέργεια και λίγο νάτριο)

-περίπου ένα 15λεπτο πριν την προπόνηση , μια δυο κουταλιές μέλι ή εάν δεν το αντέχεις σκέτο, ένα παστέλι (υδατάνθρακας ταχείας αποδέσμευσης)

-και περίπου 250ml ισοτονικού ποτού. Όχι αηδίες τύπου redbull που είναι τίγκα στην καφεΐνη. Έχει σημασία να είναι ισοτονικό , να έχει δηλαδή ίδια ή παραπλήσια οσμωτικότητα με το αίμα. Εάν βρεις ένα που δεν είναι τίγκα στις γλυκαντικές ουσίες (π.χ ασπαρτάμη, σουκραλόζη κ.τ.λ) ακόμα καλύτερα.

Κατά τη διάρκεια της προπόνησης :

-Ισοτονικό ποτό

Μετά την προπόνηση :

-Οπωσδήποτε μια μπανάνα γιατί :

α) περιέχει γλυκόζη+φρουκτόζη+ σουρκόζη που θα σε βοηθήσουν να μην καταβολιστεί ο οργανισμός σου από την πολλή κούραση.

β) περιέχει Κάλιο που θα σε βοηθήσει να διώξεις το νάτριο που πήρες από τα αλατισμένα ξηροκάρπια και από τα ισοτονικά ποτά, νάτριο που σου ήταν απαραίτητο πριν αλλά και κατά τη διάρκεια της προπόνησης.

γ) βοηθά στην σύνθεση των πρωτεϊνών, αφού λογικά λίγο μετά την προπόνηση θα πρέπει να φας ένα μικρό γεύμα αλλιώς σε λίγο καιρό δεν θα την παλεύεις.


Όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι η πρωινή προπόνηση θα έχει έντονο το αεροβικό στοιχείο ανεξαρτήτου έντασης και λίγα βάρη.
Λογικά αυτό πρέπει να σας κάνει.

Υ.Γ Και πολύ ύπνο αδερφέ. Η προετοιμασία με διπλές προπονήσεις είναι εξόντωση για τον οργανισμό και θα πρέπει να τον ξεκουράζεις πολύ για να αποδώσει.




Πάλι καλά, μια εμπεριστατωμένη άποψη.
Είχα ξεχάσει όντως το μέλι. Αν δεν τύχει να είμαι έξω πριν πάω για αερόβια ή για βάρη, χτυπάω μια κουταλιά.
Το γιαούρτι καλή επιλογή, απλώς σε μερικούς φέρνει φούσκωμα πριν από προπόνηση (τα γαλακτοκομικά γενικά), αν δεν έχεις τέτοια προβλήματα, καλή επιλογή.

Δοκίμασε επίσης, με το που ξυπνάς να πίνεις 2 ποτήρια νερό. Πλέον δε μπορώ να ξεκινήσω τη μέρα μου αν δεν το κάνω.
traveller
QUOTE(Johnaros @ Aug 29 2010, 23:46 ) *
Το γιαούρτι καλή επιλογή, απλώς σε μερικούς φέρνει φούσκωμα πριν από προπόνηση (τα γαλακτοκομικά γενικά), αν δεν έχεις τέτοια προβλήματα, καλή επιλογή.


ναι όντως ισχύει. έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει
COACHBASKETBALL
<< ALL ABOUT BASKETBALL COACHING>>

Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...!!!

http://www.coachbasketball.gr/

ΠΑΘΟΣ,ΟΜΑΔΙΚΟΤΗΤΑ,ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΑΝΤΙΛΗΨΗ...Μ
Ε ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΜΠΑΣΚΕΤ!!!ΑΓΑΠΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ...
ΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ(ΓΝΩΜΕΣ, ΙΔΕΕΣ,ΤΑΚΤΙΚΗ,ΑΣΚΗΣΕΙΣ,ΣΧΟΛΙΑ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ...)
ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΔΙΑΧΕΕΤΑΙ Η ΓΝΩΣΗ.
ΕΝΩΣΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΜΑΖΙ ΜΑΣ,ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΝΙΚΗΤΗ ΤΟ BASKETBALL


Διαβάστε περισσότερα: ALL ABOUT BASKETBALL COACHING http://www.coachbasketball.gr/#ixzz10g5bwyez
Aυτό το άρθρο προέρχεται από το:ALL ABOUT BASKETBALL COACH blog για Προπονητές Μπάσκετ και οχι μονο
EazyAlex
Παιδιά, μήπως ξέρει κανείς να μου προτείνει ασκήσεις για αυξηση μυικής μάζας στο πάνω μέρος(δικέφαλους, τρικέφαλους, στήθος, πλάτη όμοι κτλ.
Ευχαριστώ
Johnaros
Δε θα ήταν καλή ιδέα να συγκεντρώσουμε κάπου τις χρήσιμες πληροφορίες του τόπικ, και να τις βάλετε κάπου στο σάιτ, σαν μια νέα ενότητα;
Πολλά πράγματα που ρωτιούνται εδώ και εκεί, μπορούν να απαντηθούν χωρίς περιττά τόπικς, κάτι σαν FAQ.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.