Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
Live strong
QUOTE(tsops @ May 15 2006, 04:21 PM)
Live?  w00t.gif
*




Τι έκανα; rolleyes.gif Έγραψα πατάτα; sad.gif Αυτή την εντύπωση είχα… είπα δεν είμαι ειδικός!!!!! blink.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ May 15 2006, 04:24 PM)
Τι έκανα;  rolleyes.gif Έγραψα πατάτα;  sad.gif Αυτή την εντύπωση είχα… είπα δεν είμαι ειδικός!!!!! blink.gif
*


Με εντυπωσίασες... 41.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ May 15 2006, 04:29 PM)
Με εντυπωσίασες... 41.gif
*



Καλά τα είπα δηλαδή; blink.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ May 15 2006, 04:31 PM)
Καλά τα είπα δηλαδή; blink.gif
*


bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif στα 5 biggrin.gif
NRZ
QUOTE
Καταρχάς, εφόσον η Χαλκίδα ενσωματωθεί εκ νέου από του χρόνου στην ΕΣΚΑ (δεν είναι σίγουρο)



Υπαρχει τετοια περιπτωση??????
Δεν ειναι Ενωση Στερεας?
NRZ
QUOTE
bball.gif Quiz of the day : Κακώσεις : ποιοί πιστεύετε είναι οι λόγοι εμφάνισης κακώσεων μηνίσκου στους καλαθοσφαιριστές / στριες, ειδικότερα στην Ελλάδα. Τι πιστεύετε ότι μπορεί να κάνει ένας αθλητής για να προστατευετεί όσο το δυνατόν καλύτερα (προ του συμβεί εννοείται) bball.gif


Για αυτο δεν ξερω αν επιρρεαζει το μηνισκο, αλλα απο ερευνες εχει προκυψει οτι οι γυναικες προσγειωνονται με μεγαλυτερη γωνια βλαισοτητας απο τους αντρες και τουλαχιστoν ο προσθιος χιαστος εχει μεγαλυτερο φορτιο.
tsops
QUOTE(NRZ @ May 15 2006, 04:53 PM)
Υπαρχει τετοια περιπτωση??????
Δεν ειναι Ενωση Στερεας?
*


Σαφώς και είναι σήμερα. Εφόσον όμως αλλάξουν τα γεωγραφικά όρια της Αττικής, θέμα το οποίο είναι υπό συζήτηση, η αμέσως επόμενη ομάδα είναι η Χαλκίδα. Αν όχι, τότε αφαιρείς 1 ομάδα από κάθε κατηγορία.

Όπως σου είπα όμως, το θέμα δεν είναι ποιές πέφτουν, αλλά πως και εάν θα αναδιοργανωθούν οι κατηγορίες της ΕΣΚΑ του χρόνου. Γιατί για 14 ομάδες σε κάθε κατηγορία δεν βλέπω. Ούτε ταξί δεν θα γεμίζουν με όλες τις αποχωρήσεις, συγχωνεύσεις, κλπ.
Inspector Jacques Clouseau
Για να καταλάβουμε τι είναι ο μηνίσκος απλά παραθέτω και ορισμένα άλλα στοιχεία ενώ ακολουθεί η πρόληψη

Ορισμός:
Σε κάθε γόνατο υπάρχουν δυο ημισεληνοειδή ινοχόνδρινα τμήματα, ο έσω και ο έξω μηνίσκος. Χρησιμεύουν στην αύξηση της σταθερότητας του γόνατος, στην απορρόφηση των κραδασμών και στη βελτίωση της σχέσης επαφής μηριαίων και κνημιαίων κονδύλων. Κάκωση ενός από τους μηνίσκους μπορεί να γίνει από βίαιη στροφική κίνηση ή να δημιουργηθεί προοδευτικά από επανειλημμένες μικροκακώσεις.

Κλινική εικόνα
Τα συμπτώματα είναι πόνος ή απλή ευαισθησία κατά την πίεση στην έσω ή έξω αρθρική σχισμή ανάλογα με το μηνίσκο που έπαθε ρήξη. Όταν η ρήξη είναι επιμήκης με αναδίπλωση (δίκην λαβής κάδου) τότε μπορεί να προκληθεί εμπλοκή της άρθρωσης του γόνατος σε κάμψη, με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η πλήρης έκταση του γόνατος. Άλλα συμπτώματα είναι η διόγκωση του γόνατος, το αίσθημα βάρους στο γόνατο και η αστάθεια.

Διάγνωση
Η διάγνωση βασίζεται στο ιστορικό της κάκωσης, στην κλινική εικόνα, σε ειδικές κλινικές δοκιμασίες, στη μαγνητική τομογραφία και στην αρθροσκόπηση. Η αρθροσκόπηση είναι μια επέμβαση κατά την οποία επισκοπείται το γόνατο με ένα ειδικό όργανο, το αρθροσκόπιο και εξετάζεται η κατάσταση των μηνίσκων, των χιαστών συνδέσμων του γόνατος, η κατάσταση του αρθρικού χόνδρου και του υμένα της άρθρωσης.


Θεραπεία
Σε αμφίβολες περιπτώσεις με ελαφρά και ανεκτά ενοχλήματα η αντιμετώπιση είναι συντηρητική, δηλαδή συνιστούμε επίδεση με ελαστικό επίδεσμο, ανάπαυση, χορηγούμε παυσίπονα και ενθαρρύνουμε ασκήσεις τετρακέφαλου. Σε περιπτώσεις όμως που υπάρχει σαφής διάγνωση με σαφή και έντονα ενοχλήματα και κυρίως σε περίπτωση εμπλοκής της άρθρωσης επιβάλλεται η χειρουργική θεραπεία. Τα τελευταία χρόνια οι περισσότερες επεμβάσεις για ρήξη μηνίσκων γίνονται αρθροσκοπικά, όπου είτε αφαιρείται τμήμα του μηνίσκου είτε γίνεται συρραφή της ρήξης αυτού.

Πρόληψη

Όπως στις πλείστες περιπτώσεις στην Ιατρική η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη.
1. Προθέρμανση κατάλληλη
Μια καλή προθέρμανση είναι ουσιαστική για να είναι έτοιμο το σώμα για οποιαδήποτε δραστηριότητα. Μια καλά δομημένη προθέρμανση θα προετοιμάσει την καρδιά σας, τους πνεύμονες, τους μυς, τις ενώσεις και το μυαλό σας για την επίμονη και αλλά όχι επίπονη δραστηριότητα.

2.Αποφύγετε τις δραστηριότητες που προκαλούν τον πόνο.
Αυτό είναι αυτεξήγητο, αλλά προσπαθείτε να αποφύγετε δραστηριότητες που προκαλούν πόνο στα γόνατα ή τροποποιήστες τις για να μη προκαλούν

3.Ξεκούραση και αποκατάσταση. Η ξεκούραση είναι πολύ σημαντική στη βοήθεια των μαλακών ιστών του σώματος να ανακτήσουν τις δυνάμεις και την ελαστικότητά τους ύστερα από την επίμονη δραστηριότητα. Θα πρέπει να αφιερώνετε τον επαρκή χρόνο αποκατάστασης μεταξύ των workouts ή των περιόδων άσκησης.

4. Ασκήσεις Ισορροπίας.
Οποιαδήποτε δραστηριότητα που προκαλεί αλλά και διατηρεί την ισορροπία σας, θα βοηθήσει σε αυτό που λέμε, proprioception: - δυνατότητα του σώματός σας να ξέρει που είναι τα άκρα του οποιαδήποτε στιγμή.

5.Stretch and Strengthen
Για να αποτραπεί ο τραυματισμός μηνίσκων, είναι σημαντικό ότι οι μυ'ες γύρω από το γόνατο να είναι σε κορυφαία κατάσταση. Να δουλέψτε καλά τη δύναμη και την ευελιξία όλων των ομάδων μυών στο πόδι.

6.Υποδήματα.
Γνωρίζετε τη σπουδαιότητα των καλών υποδημάτων. Ένα καλό ζευγάρι παπουτσιών θα βοηθήσει να κρατήσει τη σταθερότητα των γονατων σας, να παρέχει την επαρκή μείωση των κραδασμών , στηρίζοντας έτσι γόνατο και αστράγαλο κατά τη διάρκεια της κίνησης τρεξίματος ή περπατήματος.

7.Δέσιμο
Το δέσιμο με επίδεσμο, ή με ταινία ή επιγονατίδα μπορεί να παρέχει ένα προστιθέμενο επίπεδο υποστήριξης και σταθερότητας στα αδύνατα ή τραυματισμένα γόνατα.
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(NRZ @ May 15 2006, 04:57 PM)
Για αυτο δεν ξερω αν επιρεαζει το μηνισκο, αλλα απο ερευνες εχει προκυψει οτι οι γυναικες προσγειωνονται με μεγαλυτερη γωνια βλαισοτητας απο τους αντρες και τουλαχιστων ο προσθιος χιαστος εχει μεγαλυτερο φορτιο.
*


Πολύ σωστό για αυτό ακριβώς θα πρέπει οι γυναίκες αθλήτριες να δουλεύουν περισσότερο όλα τα points και ειδικά τις ασκήσεις ισορροπίας.
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 15 2006, 05:33 PM)
Για να καταλάβουμε τι είναι ο μηνίσκος απλά παραθέτω και ορισμένα άλλα στοιχεία ενώ ακολουθεί η πρόληψη
*


w00t.gif Αγαπητέ Clouseau, απλώς....υποκλίνομαι 77.gif

Tέτοιοι ποιοτικοί συνεργάτες δύσκολα βρίσκονται πια (να ευλογήσουμε και τα γένια μας biggrin.gif)

Thanx ρε συ, νομίζω ότι το quiz.....έκλεισε αυτόματα bball.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(tsops @ May 15 2006, 05:47 PM)
w00t.gif Αγαπητέ Clouseau, απλώς....υποκλίνομαι 77.gif 

Tέτοιοι ποιοτικοί συνεργάτες δύσκολα βρίσκονται πια (να ευλογήσουμε και τα γένια μας biggrin.gif)

Thanx ρε συ, νομίζω ότι το quiz.....έκλεισε αυτόματα bball.gif
*


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια . Απλά είμαι της άποψης ότι πρώτα οι ίδιοι οι παίκτες/ιες πρέπει να προσέχουν τον εαυτό τους γιατί αν δεν το κα΄νουν οι ίδιοι/ες σωστά δεν νομίζω πως θα το κάνει κάποιος άλλος , τουλάχιστον στο βαθμό που θα έπρεπε.

68.gif
dizzy_fingers
77.gif στον Κλουζώ 77.gif...

Pure gold το ποστ που έκανες.

Να παραθέσω ένα link, αν δεν είχε γραφτεί προηγουμενως:
http://www.linguasport.com

Σπάνια στατιστικά στοιχεία για το ευρωπαίκό μπάσκετ και μη...
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(dizzy_fingers @ May 15 2006, 07:51 PM)
77.gif στον Κλουζώ 77.gif...

Pure gold το ποστ που έκανες.

Να παραθέσω ένα link, αν δεν είχε γραφτεί προηγουμενως:
http://www.linguasport.com

Σπάνια στατιστικά στοιχεία για το ευρωπαίκό μπάσκετ και μη...
*


Dizzy σε ευχαριστώ πολύ.

Πάντως δεν σου κρύβω πως ο μεγενθυντικός μου φακός έχει βρεί αρκετά στοιχεία τα οποία μου έχουν δημιουργήσει επίσης αρκετές απορίες και για σένα αλλά και για τους λοιπούς της δημιουργικής παρέας του forum σχετικά με τα προσωπικά σας id. wink.gif

Τες πάντων η δουλειά που κάνετε είναι πραγματικά απίστευτη keep going 41.gif 41.gif 41.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 15 2006, 07:51 PM)
Να παραθέσω ένα link, αν δεν είχε γραφτεί προηγουμενως:
http://www.linguasport.com

Σπάνια στατιστικά στοιχεία για το ευρωπαίκό μπάσκετ και μη...
*


Τελικά νομίζω το εν λόγω quiz με τα links έκανε καλό σε όλους μας. Τα Favorites μου έχουν πολλά ακόμα τα οποία και θα παραθέτω εμβόλιμα και σταδιακά smile.gif

23:30? ώρα για ένα

bball.gif Drill of the day : πάσες (το χρωστάω) : 3 παίκτες, οι 2 είναι πασέρ και ο ένας βοηθός. Βάλτε το βοηθό στη μέση και περνάτε σκαστές πάσες κάτω από τα πόδια του. Βάλτε τον στο πλάϊ με τα χέρια να κάνουν κύκλο (σαν μια μεγάλη αγκαλιά) και κάντε πάσες στήθους. Πάλι στο μέσον ο βοηθός με τα χέρια ψηλά στο ύψος των ώμων και κάντε πάσες πάνω από το κεφάλι (ανάμεσα από τα χέρια του βοηθού) bball.gif

Για διευκρινίσεις, απλώς ρωτήστε με smile.gif
tsops
Καλημέρα. Σήμερα θα βάλω κάποια tips και drills, αλλά θα ξεκινήσω με ένα quiz, έτσι λίγο πιο ανάλαφρο, μια και μου είπαν ότι έχω σοβαρέψει πάρα πολύ προπονητικά το τελευταίο καιρό biggrin.gif Οπότε

bball.gif Quiz of the day : Ποιός θεωρείτε ότι είναι ο πιο άσχημος μπασκετμπωλίστας όλων των εποχών? bball.gif

Απλό και...ανάλαφρο laugh.gif
peka
QUOTE(tsops @ May 16 2006, 09:12 AM)
Καλημέρα. Σήμερα θα βάλω κάποια tips και drills, αλλά θα ξεκινήσω με ένα quiz, έτσι λίγο πιο ανάλαφρο, μια και μου είπαν ότι έχω σοβαρέψει πάρα πολύ προπονητικά το τελευταίο καιρό biggrin.gif Οπότε

bball.gif Quiz of the day : Ποιός θεωρείτε ότι είναι ο πιο άσχημος μπασκετμπωλίστας όλων των εποχών? bball.gif

Απλό και...ανάλαφρο laugh.gif
*


Καλημερα... Εγω θα βαλω εναν Ελληνα απο τα παλια, του οποιου η φατσα δε μου αρεσε ποτε!
Βασιλης Λυπηριδης... smile.gif smile.gif smile.gif
Live strong
QUOTE(peka @ May 16 2006, 10:03 AM)
Καλημερα... Εγω θα βαλω εναν Ελληνα απο τα παλια, του οποιου η φατσα δε μου αρεσε ποτε!
Βασιλης Λυπηριδης...  smile.gif   smile.gif   smile.gif
*




Κρίμα … και ήταν τόσο καλό παιδί!!!!!
Αυτός ο Ιωαννίδης τον είχε τρελάνει στη σφαλιάρα….

ugly1.gif ugly_tocktock.gif


Ο Φασούλας….είχε το παρατσούκλι αράχνη, που αν και είχε βγει για τα μακριά χέρια που είχε, δεν απείχε και πολύ από την πραγματικότητα….. w00t.gif και παρότι το quiz αναφέρεται σε παλιότερους παίχτες θα ήθελα να αναφέρω και τον Πελεκάνο της ΑΕΚ cool.gif
Papaloukas 4 ever
QUOTE(tsops @ May 15 2006, 05:10 PM)
Papalouka, Live που είστε που σας αρέσουν αυτά!
*


Εγώ πάντα σε διαβάζω αλλά δεν έχω και τίποτα ιδιαίτερο να πω. Πάντως στο συγκεκριμένο που έθεσες δεν έχω ιδέα, εδώ δεν ξέρουν οι ίδιες οι παίκτριες που παίζουν.

QUOTE(peka @ May 16 2006, 12:03 PM)
Βασιλης Λυπηριδης...  smile.gif   smile.gif   smile.gif
*


Εννοείται ο Λυπηριδης, όπως βεβαίως βεβαίως και ο Μουρεσάν.
Inspector Jacques Clouseau
Καλημέρα σε όλους και όλες , ωραίο το quiz coach αν και περίμενα την άμμεση απάντηση του Holic .
χμ.. 39.gif για όσους αναρωτιούνται το γιατί δεν έχουν παρά ακολουθήσουν το link που παραθέτω και θα καταλάβουν το γιατί .

http://www.thephatphree.com/features.asp?S...257&SectionID=1

enjoy your self

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ May 16 2006, 10:34 AM)
Εγώ πάντα σε διαβάζω αλλά δεν έχω και τίποτα ιδιαίτερο να πω. Πάντως στο συγκεκριμένο που έθεσες δεν έχω ιδέα, εδώ δεν ξέρουν οι ίδιες οι παίκτριες που παίζουν.
Εννοείται ο Λυπηριδης, όπως βεβαίως βεβαίως και ο Μουρεσάν.
*


Papalouka μπράβο 41.gif ο Gheorghe Muresan βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της λίστας που έχω στείλει χαχαχαχαχα
Delinquent
Άλλη μια ψήφο στον Λυπηρίδη! Που τον θυμήθηκες ρε Peka? 41.gif
Βέβαια απ'τους αγαπημένους μου άσχημους παίχτες δε θα μπορούσε να απουσιάζει ο Ντουένιας!!!
tsops
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau @ May 16 2006, 10:56 AM)
χμ.. 39.gif  για όσους αναρωτιούνται το γιατί δεν έχουν παρά ακολουθήσουν το link που παραθέτω και θα καταλάβουν το γιατί .

http://www.thephatphree.com/features.asp?S...257&SectionID=1

enjoy your self

24.gif  24.gif  24.gif  24.gif
*


Ρε συ, μέσα στη λίστα φαντάζει και ο Ιάκωβος...ρε το κακομοίρη, αυτό θα του μείνει από το ΝΒΑ? biggrin.gif
coach13
Coach εγώ προτείνω να βαλείς στο quiz σου και το αντίθετο!Τον ομορφότερο δηλαδή παίχτη κατα τη γνώμη μας!!! rolleyes.gif wink.gif
thrylos7
Και ο Τσατσένκο καλή περίπτωση ήταν...

Ακολουθώ τον holic... κατά πόδας... biggrin.gif
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(coach13 @ May 16 2006, 02:19 PM)
Coach εγώ προτείνω να βαλείς στο quiz σου και το αντίθετο!Τον ομορφότερο δηλαδή παίχτη κατα τη γνώμη μας!!! rolleyes.gif  wink.gif
*


χμ... 39.gif coach13 μάλλον κάτι έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου το οποίο θέλεις να το μοιραστείς μαζί μας .Μπορεί να κάνω και λάθος ( αν και δε νομίζω ) αλλά αυτή την εντύπωση μου έδωσες.

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

TSOPS νομίζω πως θα πρέπει torture.gif να ικανοποιήσεις τις απαιτήσεις των επισκεπτών δε νομίζεις ? Πάντα φιλικά ugly1.gif χεχε
NBAholic
Από τη λίστα συμφωνώ με Σαμ Κασέλ, Ποπάι Τζόουνς (ποιον νομίζετε ότι έχω στο avatar, όπως είπε και ο Ινσπέκτωρ; ), Μπουθ, Κλος, Πόλαρντ.

Το ότι βρήκαν όμως μια άσχημη φωτογραφία του Χάβλιτσεκ, δε νομίζω ότι λέει πολλά. Ο Χόντο ήταν αξιοπρεπής σε σχέση με κάτι άλλους της εποχής ή και παλιότερους, σαν το Λόβλετ.

Επίσης, να προσθέσω: Ρόντμαν, Μπάρκλεϊ (κι ας λέει ό,τι θέλει στη διαφήμιση για τα παπούτσια του) Λυπηρίδη, Φασούλα, τον Κορεάτη Χα των Μπλέιζερς και το δικό μου Νο1, Μπεν Χαντλόγκτεν!

Α, επίσης, την Ιουλιάνα Σεμιόνοβα. 19.gif
tsops
Ρε σεις, μόλις βάλω ένα τεχνικό θέμα, το παίζετε όλοι μουγκοί (μετά φωτεινών εξαιρέσεων), για τέτοια όμως... icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif biggrin.gif

Παρεπιπτόντως, ξεχάσατε τον Ζουκάουσκας...κούκλος!

Εντάξει, εντάξει βάζω αντίστοιχο quiz ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ

bball.gif Quiz of the day 2 : ποιός είναι ο ομορφότερος παίκτης - παίκτρια (προϋπόθεση) στην καλαθοσφαίριση bball.gif

Fire away shot.gif biggrin.gif
Inspector Jacques Clouseau
Εννοείτε ότι θα βάλω μόνο όχι Ελληνίδες γυναίκες για ευνόιτους λόγους

Jackie Hollands ομάδα Seattle Pacific

Lisa Gangel ομάδα Lynn University in Boca Raton ( πλέον αθλητικογράφος )

Kristen O'Neill ομάδα UW Meadowdale

και βλέπουμε.

Coach13 που είσαι το quiz είναι παραγγελιά wink.gif wink.gif
Live strong
Lenae Williams (mask cosmopel)
Erin Buescher (Ακαδημία)

Κούκλες και οι δύο.... 77.gif 77.gif
coach13
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Να μαι κ εγώ!!!Τα τεχνικής φύσεως quiz coach για εμάς που τα έχουμε φάει στη μάπα (με την καλή εννοια παντα!!) ειναι λιγότερο ενδιαφέροντα!Χωρίς σε καμία περίπτωση να θέλω να υποβιβάσω την αξία τους!
Τα κουτσομπολίστικα είναι για όλους!
Στο μυαλό μου είσαι Inspector Clouseau???
Βασικά ένας από τους ομορφότερους παίχτες που έχω δει είναι ένα ¨δικό σας¨παιδί!Κ εννοώ τον Κώστα το Κεφαλά της Δάφνης.Νομίζω θα μπορούσε άνετα να γίνει μοντέλο ο Κωστάκης!
Συμφωνείτε εκεί οι ντόπιοι???
Live strong
QUOTE(coach13 @ May 16 2006, 04:35 PM)
biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif Να μαι κ εγώ!!!Τα τεχνικής φύσεως quiz coach για εμάς που τα έχουμε φάει στη μάπα (με την καλή εννοια παντα!!) ειναι λιγότερο ενδιαφέροντα!Χωρίς σε καμία περίπτωση να θέλω να υποβιβάσω την αξία τους!
Τα κουτσομπολίστικα είναι για όλους!
Στο μυαλό μου είσαι Inspector  Clouseau???
Βασικά ένας από τους ομορφότερους παίχτες που έχω δει είναι ένα ¨δικό σας¨παιδί!Κ εννοώ τον Κώστα το Κεφαλά της Δάφνης.Νομίζω θα μπορούσε άνετα να γίνει μοντέλο ο Κωστάκης!
Συμφωνείτε εκεί οι ντόπιοι???
*



Υπάρχει κι άλλος στην ομάδα… που εντελώς τυχαία τον είδα σε video clip…
Τον Γιώργο τον Κερασοβίτη…
peka
Εγω θα πω τον εαυτο μου...!!! (μετριοφροσυνη ε??? στο μεγαλειο της...)
Δε με εχετε δει απο κοντα ομως για να καταλαβετε...!!!
biggrin.gif biggrin.gif tongue.gif
Πλακα κανω (αντε μην βαρατε...)! Θα απαντησω πιο σοβαρα αυριο...
Tafos toy indoy
asximoteros itan gia mena makran o bakatsias!!!

oso gia to 2 quiz,tha valo ton alverti,k apo gynaikes tin gahan...
greece4
pio asxhmos ever... pws legetai ekeinos o ispanos o polu pshlos k polu trixwtos??? laugh.gif laugh.gif
exw kollhsei twra alla 8a ton vrw... wink.gif


aaa k epeidh dn to prose3a na anaferetai kapou... apo B eska anevainoun A o ZAON kai o iwnikos n.filad. enw menei mia agwnistikh gia to telos...

k paizei fiesta sto zhrhneio thn kuriakh, so osoi pistoi prosel8ete! wink.gif
(otan ma8w kai wra 8a enhmerwsw wink.gif )
NBAholic
QUOTE
pio asxhmos ever... pws legetai ekeinos o ispanos o polu pshlos k polu trixwtos??? 
exw kollhsei twra alla 8a ton vrw...


Ντουένιας. Ο ξάδερφος του Μουρεσάν. smile.gif
trefoil 13
Εδώ θα απαντήσω κι εγώ!
Ψήφος πιο άσχημου στον Ντουένιας!
Στους Ολυμπιακούς της Αθήνας είχα και μια ατυχία... sad.gif
Πήγα να δώ Ισπανία(βασικά τη Σερβία λόγω Μποντιρόγκα)και έθαβα τον Ντουένιας λέγοντας:πως τον λέγαν εκείνον τον ψηλό,τον άσχημο που είναι σαν δράκουλας κλπ...Και γυρίζει μια κυρία(που είχε Ισπανική σημαία)και μου λέει:Ντουένιας,είναι ξάδερφος της κοπέλας(και μου έδειχνε μια κοπέλα δίπλα της που ευτυχώς δεν ήξερε Ελληνικά)!
Δεν ήξερα τι να πω...Αλλά ευτυχώς συμπλήρωσε καθησυχαστικά:Άσχημος ε?
Από τότε δεν θάβω παίκτη για εξωαγωνιστικά θέματα...!
Inspector Jacques Clouseau
QUOTE(trefoil 13 @ May 17 2006, 12:02 AM)
Εδώ θα απαντήσω κι εγώ!
Ψήφος πιο άσχημου στον Ντουένιας!
Στους Ολυμπιακούς της Αθήνας είχα και μια ατυχία... sad.gif
Πήγα να δώ Ισπανία(βασικά τη Σερβία λόγω Μποντιρόγκα)και έθαβα τον Ντουένιας λέγοντας:πως τον λέγαν εκείνον τον ψηλό,τον άσχημο που είναι σαν δράκουλας κλπ...Και γυρίζει μια κυρία(που είχε Ισπανική σημαία)και μου λέει:Ντουένιας,είναι ξάδερφος της κοπέλας(και μου έδειχνε μια κοπέλα δίπλα της που ευτυχώς δεν ήξερε Ελληνικά)!
Δεν ήξερα τι να πω...Αλλά ευτυχώς συμπλήρωσε καθησυχαστικά:Άσχημος ε?
Από τότε δεν θάβω παίκτη για εξωαγωνιστικά θέματα...!
*


Τελικά η ατάκα της διαφήμισης με τις τσίχλες έχει απίστευτη εφαρμογή στη καθημερινή μας ζωή έτσι ?

¨ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ¨

65.gif 65.gif 65.gif
harris
ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΟΙ: Ντουένιας, Δαλιάρης, Οικονομάκης

ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΙ: Πολλοί....Ισως ο Μπαζίλε να είναι στους κορυφαίους... Δεν μπορώ να έχω και σωστή κρίση...λολ

ΠΟΙΟ ΑΣΧΗΜΕΣ: Η Μαρτίνα Φεραγκούτ (σέντερ της Ισπανίας), η Μάργκο Ντίντεκ (2μ.17 είναι εξάλλου), η σέντερ της Θήβας Κάιλα Μπίτσεμ.

ΟΙ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΕΣ: Μάγδα Καραμπατζάκη, Ολγα Χατζηνικολαου και φυσικά ΤΡΕΙΣΙ ΓΚΑΧΑΝ όπως είπε και ο Τάφος.....
dizzy_fingers
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau)
Πάντως δεν σου κρύβω πως ο μεγενθυντικός μου φακός έχει βρεί αρκετά στοιχεία τα οποία μου έχουν δημιουργήσει επίσης αρκετές απορίες και για σένα αλλά και για τους λοιπούς της δημιουργικής παρέας του forum σχετικά με τα προσωπικά σας id.


Εξέφρασέ τις τότε smile.gif.

Για τον πιό άσχημο δε θα πρωτοτυπήσω, καθώς οι Ντουένιας και Μουρεσάν είναι ένας κι ένας biggrin.gif.
Από γυναίκες, δεν ξέρω πολλές, θεωρώ όμως την Χαλικιά του Αστέρα Εξ. την πιο όμορφη που έχω δει από γυναικείο μπάσκετ.
tsops
Καλημέρα. Δυστυχώς έχω μπλέξει λίγο σήμερα, οπότε θα τα πούμε το απόγευμα, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω τη συμμετοχή στα 2 τελευταία quiz...εντυπωσιακό! biggrin.gif

Να σας δω τώρα που θα πέσει βροχή από τεχνικά θέματα, αν θα είστε το ίδιο λαλίστατοι tongue.gif

Νάστε καλά πάντως και ευχαριστώ για τη συμμετοχή. Τα λέμε αργότερα.
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 17 2006, 02:10 PM)
Για τον πιό άσχημο δε θα πρωτοτυπήσω, καθώς οι Ντουένιας και Μουρεσάν είναι ένας κι ένας biggrin.gif.
Από γυναίκες, δεν ξέρω πολλές, θεωρώ όμως την Χαλικιά του Αστέρα Εξ. την πιο όμορφη που έχω δει από γυναικείο μπάσκετ.
*


Απίστευτο avatar ο Dizzy...μου έχετε δημιουργήσει βίτσιο με τα avatar ή μου φαίνεται? blink.gif biggrin.gif

Δυστυχώς να σε ενημερώσω ότι η Χαλικιά δεν είναι πια ελεύθερη, θα συμφωνήσω όμως ως προς την ομορφιά της bball.gif

Να πάμε όμως σε ένα

bball.gif Tip of the day : έλεγχος παίκτη / μπάλας : αμυνόμενοι, μην έχετε τα μάτια σας στην μπάλα μόνο. Επίσης, όταν ντριμπλάρουν μπροστά σας, μην κοιτάτε την μπάλα αλλά την μέση / κέντρο βάρους του επιθετικού. Αυτή καθορίζει τη κίνηση, η μπάλα ξεγελάει. Τέλος, είτε στη weak είτε στη strong side, εστιάστε στο μέσον της απόστασης μεταξύ του παίκτη σας και της μπάλας και όχι σε ένα εκ των 2 bball.gif

Το έχω βάλει και στην υπογραφή μου και είναι κάτι για το οποίο έχω διαφωνήσει σφόδρα με πολλούς συναδέλφους προπονητές αλλά και με απλούς φίλους του αθλήματος : τα μάτια δεν κοιτούν τη μπάλα ποτέ, κοιτούν τη "κίνηση του γηπέδου", όπως λέω εγώ. Είτε αμύνεσαι, είτε επιτίθεσαι, ο συνδυασμός "θέση / οπτική γωνία", κάνει έναν παίκτη πολύ πιο αποτελεσματικό. "Μετρήστε" το γήπεδο, μάθετε άψογα πόσα βήματα χρειάζεται για να καλύψετε οριζόντιες, κάθετες και διαγόνιες αποστάσεις. Διαβάστε τον αντίπαλο, όχι τη μπάλα και μάθετε τη τακτική της "κίνησης του γηπέδου". Τη συγκεκριμένη τακτική θα την αναλύσω σε άλλο tip.

Παρακαλώ, όσοι διαφωνούν να μην σιωπήσουν. Η άποψή μου δεν είναι πανάκεια, αλλά βγαλμένη μέσα από δικά μου μπασκετικά δρώμενα και αγωνιστικές εμπειρίες. Όσοι συμφωνούν....χαίρομαι biggrin.gif
dizzy_fingers
QUOTE
Δυστυχώς να σε ενημερώσω ότι η Χαλικιά δεν είναι πια ελεύθερη


Κάτι ξέρω κι εγώ...αλλά δεν κάνει να κουτσομπολεύουμε rolleyes.gif.

Ανυπομονώ για το επόμενο ποστ σου για την "κίνηση του γηπέδου"..
Πιστεύω πως αυτό είναι ένα στοιχείο το οποίο κάνει τη διαφορά...
Απλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να εξασκηθεί σε αυτό, ή αν απλά είναι ένα χάρισμα που έχουν συγκεκριμένα άτομα.
Live strong
QUOTE(tsops @ May 17 2006, 05:14 PM)
Δυστυχώς να σε ενημερώσω ότι η Χαλικιά δεν είναι πια ελεύθερη,



Και τον επόμενο μήνα… γίνεται μανούλα… !!! wub.gif wub.gif
Άντε με το καλό!!!!!! rolleyes.gif Και εύχομαι ο μπέμπης να πάρει τα χνάρια του μπαμπά και της μαμάς!!!!!!

41.gif banana.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 17 2006, 09:07 PM)
Ανυπομονώ για το επόμενο ποστ σου για την "κίνηση του γηπέδου"..
*


Καλημέρα. και με το παραπάνω quote του Dizzy, ξεκινώ ίσως με το πιο σημαντικό (κατ'εμέ) Tip of the day από τότε που ξεκίνησα να ποστάρω.

bball.gif Κίνηση του Γηπέδου Τον όρο μπορεί να τον έχω δημιουργήσει εγώ, η τακτική όμως θα δείτε ότι σας είναι γνωστή ως πολλές "ατομικές" κινήσεις που έχετε κάνει ή σκεφτήκατε να κάνετε, ασκήσεις που έχετε κάνει στην προπόνηση και λογική. Η λογική είναι μία : όταν κινείστε με τη μπάλα ή χωρίς, επιτιθέμενος ή αμυνόμενος, δημιουργείτε μία "κίνηση" παραπάνω από την δική σας. Μαζί σας κινείται όλο το γήπεδο. Η άμυνα στήνεται και μεταφέρεται, η επίθεση κάνει συστήματα, οι διαιτητές κινούνται περιμετρικά, ο coach δίνει εντολές, η κερκίδα επηρεάζει, ακόμα και η μπάλα φέρεται γύρω σας. Όλο το γήπεδο "κινείται" γύρω σας και μαζί σας. Εάν μάθετε να το "διαβάζετε", τότε θα γίνετε πιο αποτελεσματικός παίκτης.

Σας δίνω λοιπόν κάποιες συμβουλές - τον προσωπικό σας δεκάλογο για να το επιτύχετε αυτό. Σημείωση 1 : τα παρακάτω δεν γίνονται σε ένα ΣΚ. Προσωπικά, εφαρμόζοντας τα, πέρασε αρκετός καιρός για να συνειδητοποιήσω την αξία τους. Εφαρμόζοντας τα σε παίκτριες δε, ήταν ακόμα πιο δύσκολο. Σημείωση 2 : επαναλαμβάνω ότι τα παρακάτω δεν είναι πανάκεια. Αποτελούν προσωπική μου τακτική παικτικής γνώσης και μπασκετικής φιλοσοφίας.

1. Μάθετε το γήπεδο που κινείστε. Παίκτες προπονούνται καθημερινά σε ένα γήπεδο και δεν γνωρίζουν καν τις διαστάσεις του, τα "πατήματα του παρκέ", αν οι στεφάνες είναι σκληρές, τα ταμπλώ μαλακά, κ.ο.κ.
2. Μετρήστε τις αποστάσεις. Κάθε γήπεδο πάνω - κάτω έχει τις ίδιες διαστάσεις. Τρέξτε τις αποστάσεις baseline - baseline, κέντρο - ρακέτα, άουτ - άουτ και βολή - βολή. Μετρήστε τα βήματά σας σε αυτές τις αποστάσεις και παρακολουθείτε τη βελτίωσή τους. Δείτε πότε χρειάζεται να κάνετε τα πχ. 8 πατήματα που έχετε μετρήσει στο 100% σας και πότε όχι
3. Όταν μπείτε σε ένα γήπεδο για ζέσταμα (πχ. σε αγώνα), περπατείστε το από στεφάνη σε στεφάνη, πατήστε και τρέξτε στο δάπεδο όσο μπορείτε σε μεγαλύτερη επιφάνεια.

και πάμε για τα αγωνιστικά
4. πριν λάβετε οποιαδήποτε πάσα, ελέγξτε γρήγορα με μία ματιά τι υπάρχει γύρω σας, πως είναι στημένη η άμυνα, την κίνηση των συμπαικτών σας πχ. σε trailer, την απόσταση από το καλάθι.
5. όταν τρέχετε, βλέπετε το γήπεδο πάντα διαγώνια, όχι οριζόντια ή κάθετα. Το σημείο αυτό είναι ίσως το πιο σημαντικό για τον επιτιθέμενο.
6. σημείο που έχει θίξει ο Clouseau. Όταν είστε στο πάγκο, μην βλέπετε μόνο την αγωνιστική συμπεριφορά της ομάδος σας. Διαβάστε άμυνα και επίθεση του αντιπάλου. Εφόσον γνωρίζετε ποιός είναι ο προσωπικός σας αντίπαλος, διαβάστε και αυτόν. Δείτε αδυναμίες και δυνατά του σημεία και εκμεταλευτείτε τα προς όφελός σας.
7. Τρέξτε σε μία - δύο φάσεις μαζί με το διαιτητή. Μάθετε που στέκεται, αν σφυράει εύκολα τα φάουλ ή όχι, αν έχει αδύνατα σημεία, πχ. ας πούμε, δεν βλέπει ή δεν δίνει εύκολα τα "3"
8. Εκμεταλευτείτε τη κίνηση των υπολοίπων. Δείτε τους κενούς διαδρόμους που δημιουργούνται ανάλογα με το παιχνίδι και τρέξτε σε αυτούς, είτε είναι μέσα στο γήπεδο, είτε έξω (εδώ προβλέπω ερώτηση και θα το δείτε και ως tip)
9. Όταν έχετε τη μπάλα, το τόπι που λέω εγώ, στα χέρια σας, σεβαστείτε τη δύναμη που έχετε πάνω της. Σπρώξτε τη δυνατά στο γήπεδο, πιστεύετε στις πάσες και στα σουτ που εκτελείτε, κυνηγήστε τις χαμένες μπάλες και δουλεύετε συνεχώς την επαφή σας μαζί της με ντρίπλες, πάσες και σουτ.
10. Τελευταίο αλλά πιο σημαντικό. Μην κοιτάτε τη κίνηση της μπάλας. Δείτε μία κίνηση μπροστά, δηλαδή που θέλει να πάει αυτή η μπάλα. Διαβάστε τον αντίπαλο που τη κρατάει και τι θέλει να κάνει με αυτήν. Διαβάστε το σώμα του, όχι τη μπάλα. Δείτε τη κίνηση των παικτών στο γήπεδο, όχι τη μπάλα. Όπως λέω πάντα, αν βάλεις μία μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, δεν μπορεί να κάνει τίποτα αν δεν υπάρχει ένας παίκτης μαζί της.

Με αυτή τη φλυαρία, κλείνω το δεκάλογο, σας προτρέπω να σκεφτείτε τα παραπάνω, να τα προσαρμόσετε στις δικές σας ανάγκες, αρχές, εμπειρία και φιλοσοφία και να τα δουλέψετε. Σεβαστείτε τη προπόνησή σας, σεβαστείτε το γήπεδο που κινείστε και το πως κινείται αυτό γύρω από εσάς, σεβαστείτε το τόπι που κρατάτε. Το μπάσκετ είναι χαρά, αλλά γίνεται διασκέδαση όταν μάθεις να το παίζεις wink.gif bball.gif

Θέλω την άποψή σας. Αν είστε παίκτες/τριες, coaches, φίλοι του αθλήματος, πείτε μου αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε και γιατί.

Α, και υπόσχομαι ότι μετά από τέτοια γερή δόση τεχνικών θεμάτων, θα επανέλθω με ένα "light" quiz...από αυτά που συμμετέχετε περιέργως όλοι cool.gif
peka
Coach συγχαρητηρια... Αψογος ο δεκαλογος, συνοπτικος και γεματος νοημα!!!
Εγω εχω καταλαβει οτι τελικα το μπασκετ ειναι ενα αθλημα που χρειαζεται μυαλο... Αν το διαθετεις τοτε μπορεις να παιξεις το αθλημα με ευκολια, μαζι με τις ικανοτητες βεβαια τις απαιτουμενες (γιατι τι να το κανω να εχει ενας παικτης μυαλο αλλα να μην εχει επαφη με την πορτοκαλι μπαλα καθολου ή το αντιθετο...)!
wink.gif
thrylos7
Aυτό που κατάφερες coach(πέρα απ΄το να μας βάλεις κι άλλο στο νόημα... 41.gif ) είναι να με πωρώσεις να πάω να παίξω μπάσκετ απευθείας!
Inspector Jacques Clouseau
Καλησπέρα , 41.gif συγχαρητήρια coach 77.gif για την πραγματικά συνοπτική αλλά ουσιώδη και χωρίς πολλά icon_blahblah.gif λίστα σχετικά με την κίνηση του γηπέδου .
Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι το μπάσκετ είναι ένα καθαρά εγκεφαλικό παιχνίδι το οποίο σε συνδιασμό με την τεχνική και φυσική κατάσταση του κάθε παίκτη/τριας μετατρέπεται αυτόματα σε υπερθέαμα .

Το μπάσκετ είναι ένα παιχνίδι στο οποίο πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος 100% καθόλη τη διάρκεια είτε είσαι μέσα στο παρκέ είτε έξω από αυτό , στο πάγκο.

Το μυστικό όταν κάνουμε ασκήσεις στη προπόνηση είναι να φανταζόμαστε τους αντιπάλους μας είτε σε ατομικό επίπεδο είτε σε ομαδικό . Δηλαδή όταν δουλεύουμε τη τρίπλα μας ή τις κινήσεις μας αν δεν υπάρχει αντίπαλος πρέπει να φανταστούμε κάποιον και να προσπαθούμε να δουλέψουμε με τη λογική να τον περάσουμε με κάθε τρόπο, βάλτε το εαυτό σας στη θέση του αμυντικού και σκεφτείται τι θα κάνατε στη θέση του .Δουλέψτε όλες τις κινήσεις σας με φυσικό τρόπο όπως θα κάνατε στο παιχνίδι και όχι χαλαρά .Δυστηχώς πολλές φορές ακούμε την ατάκα : Πάμε χαλαρά σε ρυθμό προπόνησης. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ .Οι ασκήσεις στη προπόνηση πρέπει να έχουν τουλάχιστον την ίδια ένταση με το παιχνίδι . Η σωστή ατάκα είναι : Αν δεν το κάνεις σωστά στη προπόνηση και με ένταση δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνεις σωστά στο παιχνίδι. Δουλέψτε στο μυαλό σας μέχρι και τα συστήματα της ομάδας σας βρείτε τα αδύνατα σημεία σας , βρείτε εκ των προτέρων τις πιθανές άμυνες πάνω σε αυτά και δοκιμάστε παραλλαγές συζητώντας με τους προπονητές σας .

Ο παίκτης που παίζει εγκεφαλικά έχει το πλεονέκτημα.
Πρώτα απ όλα δεν τρέχει χωρίς λόγω πάνω κάτω στο γήπεδο οπότε και κάνει οικονομία δυνάμεων για όταν αυτές χρειαστούν.
Προβληματίζει τον /την αντίπαλο με διάφορετικές κάθε φορά κινήσεις οπότε και μεταφέρει σε αυτόν/τή το άγχος της ανασφάλειας για το πια θα είναι η επόμενή σας κίνηση.
Προβλέπει κινήσεις του/της αντιπάλου οπότε η άμυνά μας είναι πιο αποτελεσματική ( βλέπε οδηγία 10 TSOPS )

Με αυτά και άλλα πολλά όπως προανέφερα δημιουργούμε ένα αίσθημα ευφορίας στους εαυτούς μας και στην ομάδα μας ενώ αντιστοιχα φορτίζουμε αρνητικά την αντίπαλο ομάδα . Άλλοστε το έχουμε πει πολλές φορές η ψυχολογία παίζει απίστευτο ρόλο στο παιχνίδι ( Βλέπε οδηγία 9 TSOPS πιστεύετε στις πάσες και στα σουτ που εκτελείτε )

Εγώ πολλές φορές λέω πως πρέπει να δεις τη μπάλα να μπαίνει στο καλάθι πριν καν αυτή φύγει από τα χέρια σου. Ακούγεται λίγο τραβηγμένο αλλά δοκιμάστε το και θα καταλάβετε τι εννοώ . Τη στιγμή που η μπάλα φεύγει από τα χέρια μας αν το έχουμε σκεφτεί έχουμε ίδη στα μάτια μας τη σωστή πορεία της , αυτό σημαίνει πως αν η μπάλα έχει διαφορετική πορεία από αυτή που εμείς έχουμε δει είμαστε έτοιμοι να πάρουμε και καλύτερη θέση για το ριμπαουντ αφού ουσιαστικά γνωρίζουμε εκ των προτέρων την ακριβή θέση που θα πάει μετά το σουτ. Αυτά απαιτούν υπομονή, επιμονή και σκληρή προπόνηση. Αλλά όποιος θέλει να κάνει τη διαφορά και το κάτι παραπάνω ιδού ένας τρόπος.
dizzy_fingers
QUOTE(Inspector Jacques Clouseau)
Εγώ πολλές φορές λέω πως πρέπει να δεις τη μπάλα να μπαίνει στο καλάθι πριν καν αυτή φύγει από τα χέρια σου.


Να οραματίζεσαι τον στόχο σου...
Αυτή είναι μία τεχνική που μπορεί να εφαρμοστεί στον κάθε τομέα της ζωής μας.
Συγκεκριμένα στο μπάσκετ, εγώ κατάφερα να τη προσαρμόσω, με εκπληκτικά ποσοστά επιτυχίας στις ελεύθερες βολές.
Ακόμα, δεν έχω μπορέσει να το κάνω μέσα στο παιχνίδι, αλλά πάλι, δεν έχω δουλέψει όσο θα ήθελα...

Όσον αφορά τον δεκάλογο του tsops, νομίζω πως ο thrylos7 τα είπε όλα biggrin.gif.
Αρκετά από αυτά, τα κατάλαβα πρόσφατα, όταν δύο διαδοχικοί τραυματισμοί στον κάθε αστράγαλο, με κράτησαν για πρώτη φορά στη ζωή μου, τόσο μακριά έξω από κάθε αθλητική δραστηριότητα.
Έτσι, στις πρώτες προπονήσεις μετά τον τραυματισμό, όταν η φυσική μου κατάσταση δε μου επέτρεπε να τρέχω πάνω κάτω όπως θα ήθελα, άρχισα να βλέπω καλύτερα τους διαδρόμους, απ'ότι όταν έτρεχα σαν πανικόβλητος να περάσω τον αμυντικό στον αιφνιδιασμό...
Άρχισα να κινούμαι λιγότερο στην άμυνα, αλλά πιο αποτελεσματικά (είδα πάρα πολλές ευκαιρίες για κλέψιμο τις οποίες παλαιότερα δεν έβλεπα επειδή ήμουν απασχολημένος με το να κρατάω το σώμα μου χαμηλά και δεν ήθελα να χάσω την ισορροπία μου προτάσοντας το χέρι για κλέψιμο....λάθος ασφαλώς, αλλά πάλι καλά που το κατάλαβα).
Τα σουτ άρχισαν να γίνονται πιο συχνά από τα δυναμικά μπασίματα και τα μακρινά πατήματα...ειδικά στην Δ ΕΣΚΑ, οι ευκαιρίες για ελεύθερο και άνετο σουτ είναι αμέτρητες σε ένα παιχνίδι.
Επίσης, όσο περίεργο και να φαίνεται, παρόλο που είχα αδύναμους αστράγαλους, άρα πιο αδύναμο πάτημα, το post game μου βελτιώθηκε αρκετά.
Πρώτη μου κίνηση πριν πάρω τη μπάλα ήταν να κοιτάξω ελεύθερο παίχτη και αμέσως μετά, "ένιωθα" τον αμυντικό πως ήταν κολλημένος πάνω μου, και ανάλογα έπραγα.
Προηγουμένως, το μόνο που σκεφτόμουν ήταν από ποιά πλευρά θα κάνω το power step μόλις πάρω τη μπάλα...

Όλα αυτά, ασφαλώς δεν έγιναν επειδή μου ήρθε η θεία επιφοίτηση μετά τον τραυματισμό.
Απλά λόγω αυτού του γεγονότος, αναγκάστηκα να αφήσω το physical game στην άκρη και να "συμβιβαστώ" (έτσι νόμιζα πως θα έκανα στην αρχή) με ένα πιο ήρεμο και, φαινομενικά, αργό παιχνίδι που θα με κρατούσε μέσα στο διπλό χωρίς να αναγκαστώ να κάτσω στον πάγκο...όχι ότι θα συνέβαινε αυτό αλλιώς, δεδομένου ότι ήμασταν τσίμα τσίμα 10 παίχτες biggrin.gif.


Υπάρχει μεγάλος πλούτος γνώσεων σε αυτό το τόπικ...περισσότερος από κάθε βιντεοκασσέτα, φθηνότερος από κάθε DVD...
greece4
coach tsops kai Clouseau, apla
thumbsup.gif 77.gif 77.gif thumbsup.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 18 2006, 06:26 PM)
Υπάρχει μεγάλος πλούτος γνώσεων σε αυτό το τόπικ...περισσότερος από κάθε βιντεοκασσέτα, φθηνότερος από κάθε DVD...
*


Δεν απαντούσα όλη μέρα, περιμένοντας να δω τον διάλογο / απόψεις σας. Για πρώτη φορά όμως θα διαφωνήσω με τον Dizzy :

Υπάρχει μεγάλος πλούτος γνώσεων στο www.basketforum.gr, όχι στο topic 41.gif

Το έχω πει και το ξαναλέω ότι υπάρχουν άνθρωποι επιπέδου εδώ και άνθρωποι που δουλεύουν για να βελτιώσουν ακόμα περισσότερο το επίπεδό τους. Η γνώση δεν είναι για να τη κρύβουμε στα πατζάκια μας, είναι για να την μοιραζόμαστε, όπως είχε επισημάνει και ο Holic προ καιρού. Όσο δίνω, παίρνω, όσο δεν δίνω, μένω στάσιμος και καταντάω γραφικός bball.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.