Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ask The Coach!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
tsops
Είμαι προπονητής κατηγορίας ΕΣΚΑ στο γυναικείο. Έλειπα στο εξωτερικό και φέτος ανέλαβα πάλι ομάδα στην κατηγορία της Αθήνας. Μία πονεμένη κατηγορία (ειδικά στις γυναίκες), αναλόγως όμως από ποιά οπτική γωνία το δεις : φέτος θεωρώ ότι και οι 3 κατηγορίες της ΕΣΚΑ έχουν να παρουσιάσουν κάτι θετικό. Ο εκπληκτικός Αθηναϊκός κονταροχτυπιέται με την δυναμική Αμαρυλλίδα στην Α' ΕΣΚΑ, με τους ΠΑΠ, ΑΕΚ Π. και Ζωγράφου να έχουν πραγματικά πολύ αξιόλογα σύνολα και όλοι να μπορούν να σταθούν στην Α2.

Στη Β'ΕΣΚΑ, μία ιδιαίτερα ανταγωνιστική κατηγορία, όπου ομάδες με 6! ήττες, έχουν πολύ μεγάλη πιθανότητα να ανέβουν. Ένας πολύ οργανωμένος ΖΑΟΝ (είδα το site σας παιδιά, πολύ καλό), ο ιστορικός Ιωνικός, το δραστήριο Δαφνί και η ταλαντούχος ΜΕΝ (με πολλά νέα παιδιά) και τέλος, Μαρούσι και Καλύβια να καραδοκούν τα στραβοπατήματα. Ομάδες όπως ο Τρίτων (που δεν του αξίζει η παρούσα θέση), όλοι ανταγωνιστικοί.

Τέλος, στη Γ' ΕΣΚΑ, μία ΔΑΦΝΗ πραγματικό τρένο, με παίκτριες ποιότητας και μέσο όρο ηλικίας τα 20 έτη!, μία πολλά υποσχόμενη Τούφα, πλαισιωμένη από μία Ιωνία με όρεξη για δουλειά και μελλοντικές διακρίσεις και με τους Χαραυγιακό και Οίων να υπόσχονται για τη νέα χρονιά.

Που θέλω να καταλήξω; μα είναι απλό : οι άνθρωποι που μπορούν να είναι κοντά στις τοπικές κατηγορίες (αναφέρομαι και στην ΕΣΚΑΝΑ και στην επαρχία), είναι εδώ. ΕΜΕΙΣ δεν τους έχουμε προσεγγίσει. Υπάρχουν τρόποι παιδιά : μη γκρινιάζουμε μόνο. Να προσπαθήσουμε κιόλας! Παρακαλώ για τις απόψεις σας.
Live strong
QUOTE(tsops @ Mar 31 2006, 10:01 AM)
[COLOR=blue] Είμαι προπονητής κατηγορίας ΕΣΚΑ στο γυναικείο. Έλειπα στο εξωτερικό και φέτος ανέλαβα πάλι ομάδα στην κατηγορία της Αθήνας. Μία πονεμένη κατηγορία (ειδικά στις γυναίκες), αναλόγως όμως από ποιά οπτική γωνία το δεις : φέτος θεωρώ ότι και οι 3 κατηγορίες της ΕΣΚΑ έχουν να παρουσιάσουν κάτι θετικό. Ο εκπληκτικός Αθηναϊκός κονταροχτυπιέται με την δυναμική Αμαρυλλίδα στην Α' ΕΣΚΑ, με τους ΠΑΠ, ΑΕΚ Π. και Ζωγράφου να έχουν πραγματικά πολύ αξιόλογα σύνολα και όλοι να μπορούν να σταθούν στην Α2.

Στη Β'ΕΣΚΑ, μία ιδιαίτερα ανταγωνιστική κατηγορία, όπου ομάδες με 6! ήττες, έχουν πολύ μεγάλη πιθανότητα να ανέβουν. Ένας πολύ οργανωμένος ΖΑΟΝ (είδα το site σας παιδιά, πολύ καλό), ο ιστορικός Ιωνικός, το δραστήριο Δαφνί και η ταλαντούχος ΜΕΝ (με πολλά νέα παιδιά) και τέλος, Μαρούσι και Καλύβια να καραδοκούν τα στραβοπατήματα. Ομάδες όπως ο Τρίτων (που δεν του αξίζει η παρούσα θέση), όλοι ανταγωνιστικοί.

Τέλος, στη Γ' ΕΣΚΑ, μία ΔΑΦΝΗ πραγματικό τρένο, με παίκτριες ποιότητας και μέσο όρο ηλικίας τα 20 έτη!, μία πολλά υποσχόμενη
Τούφα, πλαισιωμένη από μία Ιωνία με όρεξη για δουλειά και μελλοντικές διακρίσεις και με τους Χαραυγιακό και Οίων να υπόσχονται για τη νέα χρονιά.

Που θέλω να καταλήξω; μα είναι απλό : οι άνθρωποι που μπορούν να είναι κοντά στις τοπικές κατηγορίες (αναφέρομαι και στην ΕΣΚΑΝΑ και στην επαρχία), είναι εδώ. ΕΜΕΙΣ δεν τους έχουμε προσεγγίσει. Υπάρχουν τρόποι παιδιά : μη γκρινιάζουμε μόνο. Να προσπαθήσουμε κιόλας! Παρακαλώ για τις απόψεις σας.
*




Καλώς ήρθες ση παρέα μας tsops…. icon_wave.gif
Κάτι μου λέει όμως εμένα αυτό το ψευδώνυμο…. cool.gif Να υποθέσω ότι κοντά είναι και το επίθετο; rolleyes.gif Δεν θα πω περισσότερα... wink.gif
harris
Καλώς ήρθες...

Νομίζω πως σε ξερω και εγω... εσυ δεν με ξέρεις αλλά νομίζω πως τα καλά λόγια που είχα ακούσει ήταν τελικά για εσένα... Επίσης δεν θέλω να πω άλλα...

Καλά ποστ...


Οσο αφορά το θέμα που θίγεις, έχω να πω πως μπάσκετ δεν είναι μόνο η Α1... Στηρίζω κάθε κατηγορία, μέχρι την μικρότερη τοπική, ενώ είμαι και σταθερός υποστηρικτής του γυναικείου μπάσκετ, όσες παραξενιές και ιδιαιτερότητες αυτό έχει...

Ενας πετυχημένος προπονητής στο γυναικείο μπάσκετ, είναι σχεδόν πάντα καλός κόουτς... Εάν καταφέρει να βάλει στο δικό του καλούπι μια γυναικεία ομάδα, τότε έχει πετύχεικάτι σημαντικό... Οσοι ασχολούνται, ξέρουν τι ακριβώς εννοώ...
tsops
QUOTE(Live strong @ Mar 31 2006, 06:26 PM)
Καλώς ήρθες ση παρέα μας tsops….  icon_wave.gif
Κάτι μου λέει όμως εμένα αυτό το ψευδώνυμο….  cool.gif Να υποθέσω ότι κοντά είναι και το επίθετο; rolleyes.gif  Δεν θα πω περισσότερα...  wink.gif
*



Καλή σου μέρα. Ναι, το επίθετο είναι κοντά. Και αν υποθέτεις κάτι τέτοιο, μάλλον με ξέρεις κιόλας. Με ενδιαφέρει να αναπτύξω αυτό το forum και θα φέρω και άλλο κόσμο μέσα. Γνωρίζω αρκετό κόσμο στο μπάσκετ που δυστυχώς λόγω στενότητος χρόνου, δεν έχει την ευκαιρία να εκφράσει απόψεις, να συζητήσει κλπ. Εδώ λοιπόν είναι μία ευκαιρία ειδικά για εμάς που ενδιαφερόμαστε πολύ για το γυναικείο μπάσκετ.
tsops
QUOTE(harris @ Apr 1 2006, 03:31 AM)
Καλώς ήρθες...

Νομίζω πως σε ξερω και εγω... εσυ δεν με ξέρεις αλλά νομίζω πως τα καλά λόγια που είχα ακούσει ήταν τελικά για εσένα... Επίσης δεν θέλω να πω άλλα...

Καλά ποστ...
Οσο αφορά το θέμα που θίγεις, έχω να πω πως μπάσκετ δεν είναι μόνο η Α1... Στηρίζω κάθε κατηγορία, μέχρι την μικρότερη τοπική, ενώ είμαι και σταθερός υποστηρικτής του γυναικείου μπάσκετ, όσες παραξενιές και ιδιαιτερότητες αυτό έχει...

Ενας πετυχημένος προπονητής στο γυναικείο μπάσκετ, είναι σχεδόν πάντα καλός κόουτς... Εάν καταφέρει να βάλει στο δικό του καλούπι μια γυναικεία ομάδα, τότε έχει πετύχεικάτι σημαντικό... Οσοι ασχολούνται, ξέρουν τι ακριβώς εννοώ...
*


Καλή σου μέρα. Εφόσον ασχολείσαι με την πραγματικά ένδοξη ομάδα του Σπόρτιγκ, τότε όντως με ξέρεις και έχουμε πολλά κοινά. Έχω κάνει πολύ ωραία ντέρμπι με τον Σπόρτιγκ και μάλιστα το 98 ήμουν έτοιμος να αναλάβω και κάποιο τμήμα αλλά δεν συμφωνήσαμε τελικά.

Εάν τα καλά λόγια που έχεις ακούσει, είναι για εμένα, με τιμά και σε ευχαριστώ πολύ. Όπως έχω ήδη αναφέρει, έλειπα στο Βέλγιο 2 χρόνια όπου και εκεί ασχολήθηκα πολύ με το γυναικείο μπάσκετ και μπορώ να πω ότι φέτος έχω πιο ΅ξεκούραστο΅ μάτι και πιο αισιόδοξη διάθεση για τις γυναίκες που όπως βλέπω και εσείς διαθέτετε παιδιά!

Όσον αφορά στο προπονητικό, έχεις δίκιο. Αυτό που εγώ πάντα λέω είναι ότι ένας καλός παίκτης δεν είναι απαραίτητο να γίνει σωστός προπονητής. Ένας σωστός παίκτης όμως, γίνεται πάντα σωστός προπονητής. Αν προσθέσεις και την ικανότητά του να προσαρμόζεται στις ιδιαιτερότητες μίας γυναίκας αθλήτριας, τότε έχεις το σωστό προφίλ του σύγχρονου προπονητή μπάσκετ γυναικών.

Χαιρετίσματα στο Σπόρτιγκ που πάντα εκτιμώ ως σωματείο και ανθρώπους.
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 3 2006, 09:22 AM)
Καλή σου μέρα. Ναι, το επίθετο είναι κοντά. Και αν υποθέτεις κάτι τέτοιο, μάλλον με ξέρεις κιόλας. Με ενδιαφέρει να αναπτύξω αυτό το forum και θα φέρω και άλλο κόσμο μέσα. Γνωρίζω αρκετό κόσμο στο μπάσκετ που δυστυχώς λόγω στενότητος χρόνου, δεν έχει την ευκαιρία να εκφράσει απόψεις, να συζητήσει κλπ. Εδώ λοιπόν είναι μία ευκαιρία ειδικά για εμάς που ενδιαφερόμαστε πολύ για το γυναικείο μπάσκετ.
*

Καλημέρα και καλή εβδομάδα…
Τώρα σιγουρεύτηκα… αυτό το nick στο είχαν βγάλει κάτι κορασίδες πριν κάτι χρόνια…
Τώρα οι κορασίδες μεγάλωσαν και είναι γυναίκες… Μόνο που κάποια από αυτές σου έφυγε φέτος, εξακολουθεί όμως να σε αγαπάει και να σε θεωρεί τον πρώτο της προπονητή που την έκανε ν αγαπήσει αυτό που κάνει….
Κατάλαβες ποια είμαι; icon_wave.gif

Αλήθεια χτες τι κάνατε; cool.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 3 2006, 12:07 PM)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα…
Τώρα σιγουρεύτηκα… αυτό το nick  στο είχαν βγάλει κάτι κορασίδες πριν κάτι χρόνια…
Τώρα οι κορασίδες μεγάλωσαν και είναι γυναίκες… Μόνο που κάποια από αυτές σου έφυγε φέτος, εξακολουθεί όμως να σε αγαπάει και να σε θεωρεί τον πρώτο της προπονητή που την έκανε ν αγαπήσει αυτό που κάνει….
Κατάλαβες ποια είμαι; icon_wave.gif

Αλήθεια χτες τι κάνατε; cool.gif
*


Αν κατάλαβα ποιά είσαι; Ακόμα περιμένω να τα πούμε τόσο καιρό!!! Στείλε μήνυμα εδώ ή στο κινητό. Ξέρεις την αγάπη που σου έχω, όπως και την αγάπη για το γυναικείο μπάσκετ. Ευκαιρία λοιπόν, εφόσον έχετε κάνει μία τόσο ωραία αρχή εδώ, να τη συνεχίσουμε όλοι μαζί.

Κερδίσαμε 80 - 38.

P.S. Όταν ένας προπονητής ακούει τέτοια λόγια από παίκτριές του, νιώθει ότι έχει πάρει 2 δαχτυλίδια στο NBA! 77.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 3 2006, 10:38 AM)
Αν κατάλαβα ποιά είσαι; Ακόμα περιμένω να τα πούμε τόσο καιρό!!! Στείλε μήνυμα εδώ ή στο κινητό. Ξέρεις την αγάπη που σου έχω, όπως και την αγάπη για το γυναικείο μπάσκετ. Ευκαιρία λοιπόν, εφόσον έχετε κάνει μία τόσο ωραία αρχή εδώ, να τη συνεχίσουμε όλοι μαζί.

Κερδίσαμε 80 - 38.

P.S. Όταν ένας προπονητής ακούει τέτοια λόγια από παίκτριές του, νιώθει ότι έχει πάρει 2 δαχτυλίδια στο NBA!  77.gif
*

Μάλλον σε ψιλομπέρδεψα… rolleyes.gif
Είμαι η πιο μεγάλη της οικογένειας. Αυτό όμως δεν έχει σημασία, γιατί ότι σου είπα είναι λόγια δικά της τα οποία μου έχει πει!( Μόνο εγώ ξέρω πως ήταν για μεγάλο χρονικό διάστημα όταν έφυγες από την ομάδα!) Όσο για τη συνάντηση, να είσαι σίγουρος ότι θα γίνει μόλις βρει λίγο χρόνο γιατί κοντεύει να πέσει στα πόδια της απ τη κούραση!
Ελπίζω ότι τις μέρες του Πάσχα θα βρεθείτε σίγουρα! cool.gif

Όσο για το γυναικείο μπάσκετ ( το οποίο ξέρεις πόσο αγαπάω κι εγώ) ευτυχώς εδώ μέσα έχω βρει υποστηριχτές, τώρα γίναμε περισσότεροι. 41.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 3 2006, 01:06 PM)
Μάλλον σε ψιλομπέρδεψα…  rolleyes.gif
Είμαι η πιο μεγάλη της οικογένειας. Αυτό όμως δεν έχει σημασία, γιατί ότι σου είπα είναι λόγια δικά της τα οποία μου έχει πει!( Μόνο εγώ ξέρω πως ήταν για μεγάλο χρονικό διάστημα όταν έφυγες από την ομάδα!) Όσο για τη συνάντηση, να είσαι σίγουρος ότι θα γίνει μόλις βρει λίγο χρόνο γιατί κοντεύει να πέσει στα πόδια της απ τη κούραση!
Ελπίζω ότι τις μέρες του Πάσχα θα βρεθείτε σίγουρα! cool.gif

Όσο για το γυναικείο μπάσκετ ( το οποίο ξέρεις πόσο αγαπάω κι εγώ) ευτυχώς εδώ μέσα έχω βρει υποστηριχτές, τώρα γίναμε περισσότεροι.

Δε μου είπες όμως τι κάνατε χτες; wink.gif
*


Τα καλά λόγια είναι πάντα καλά λόγια από όπου και αν ακούγονται. 80-38 κερδίσαμε. Τώρα με μπέρδεψες εμένα όμως...τέλος πάντων!

Η ουσία είναι μία : παιδιά, το γυναικείο μπάσκετ δεν είναι σε τέλμα. Υπάρχουν άνθρωποι διοικητικοί ή σε επίπεδο χορηγίας που επιθυμούν, θέλουν και μπορούν να βοηθήσουν. Αρκεί βέβαια να μας ακούνε και ορισμένοι δεινόσαυροι της ομοσπονδίας (ξέρουν ποιοί είναι γιατί τους τα έχω πει και προσωπικά) και επιτέλους να πάρουν στα σοβαρά τις εκθέσεις και τις προτάσεις μας (και εννοώ τις γραπτές προτάσεις που έχουν λάβει τα 2 τελευταία χρόνια από 16 προπονητές).

Στο γυναικείο γίνεται δουλειά, υποδομή χτίζεται, αλλά χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια από όλους μας. Οι ιδέες υπάρχουν, ας γίνουν και πραγματικότητα. Στο επόμενό post μου θα γράψω λίγο τεχνικά (συστήματα και τακτική) για να γίνει πι ενδιαφέρον για όλους.

Tip of the day : προστασία μπάλας : βάλε το χέρι που προστατεύει τη μπάλα σου στην κλείδωση του χεριού της αμυντικού που σε φυλάει και όχι πιο ψηλά. Έτσι, δεν μπορεί να το εκτείνει και ο έλεγχος είναι δικός σου.
tsops
Και μία ενημέρωση για τη Γ¨ΕΣΚΑ by request...

ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 45-54
ΟΙΟΝ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ - ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ 39-78
ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ - ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ 52-32
ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ
ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΟ - ΑΟ ΑΙΟΛΟΣ 35-38
ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ 60-37
ΕΣΚΔ Ν.ΙΩΝΙΑΣ - ΑΣ ΔΙΑΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 20-0
Live strong
Μάθαμε κατά τύχη τι έγινε χτες με το παιχνίδι του Αθηναϊκού και Αμαρυλλίδα.
Κατά πάσα κέρδισε ο Αθηναϊκός, αλλά να σιγουρευτούμε. Παιζόταν η άνοδος χτες!
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 3 2006, 03:48 PM)
Μάθαμε κατά τύχη τι έγινε χτες με το παιχνίδι του Αθηναϊκού και Αμαρυλλίδα.
Κατά πάσα κέρδισε ο Αθηναϊκός, αλλά να σιγουρευτούμε. Παιζόταν η άνοδος χτες!
*


Δυστυχώς, όχι. Κέρδισε η Αμαρυλλίδα 64 - 42! Και όχι μόνον αυτό : η διαφορά των 22 πόντων είναι η ίδια με τον πρώτο αγώνα όπου ο Αθηναϊκος είχε κερδίσει 59 - 37!. Εδώ να δεις τι έχει να γίνει...

Έχω πει ότι φέτος θα δούμε μεγάλα παιχνίδια στην ΕΣΚΑ...
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 3 2006, 02:04 PM)
Δυστυχώς, όχι. Κέρδισε η Αμαρυλλίδα 64 - 42! Και όχι μόνον αυτό : η διαφορά των 22 πόντων είναι η ίδια με τον πρώτο αγώνα όπου ο Αθηναϊκος είχε κερδίσει 59 - 37!. Εδώ να δεις τι έχει να γίνει...

Έχω πει ότι φέτος θα δούμε μεγάλα παιχνίδια στην ΕΣΚΑ...
*



Τι λες τώρα!!! 40.gif Τσάμπα η εξέδρα που ετοίμαζε ο Τσαγκαράκης, sad-smiley-009.gif από την άλλη ο Ζακυνθινός θα είναι μες τη χαρά!!! w00t.gif
Πάντως όπως και να έχει και οι δύο ομάδες είναι εξίσου καλές! cool.gif
Basketomania
Εχει να γινει πανικος στην Α' ΕΣΚΑ...Ξερει κανεις ποσες αγωνιστικες απομενουν?
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 3 2006, 04:10 PM)
Τι λες τώρα!!!  40.gif Τσάμπα η εξέδρα που ετοίμαζε ο Τσαγκαράκης,  sad-smiley-009.gif από την άλλη ο Ζακυνθινός θα είναι μες τη χαρά!!! w00t.gif
Πάντως όπως και να έχει και οι δύο ομάδες είναι εξίσου καλές!  cool.gif
*


Ο Τσαγκαράκης μπορεί ακόμα να χαίρεται, γιατί και έτσι ανεβαίνει ο Αθηναϊκός (έχει το συνολικό goal average Υπέρ του).

5 αγωνιστικές μένουν...

Τώρα στην ΕΣΚΑ μένει το άλλο ντέρμπι Δάφνη - Τούφα 16 Απριλίου 15:15 κλειστό Δάφνης. Αλήθεια, υπάρχουν προγνωστικά για αυτό; ποιός θα το πάρει;
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 3 2006, 02:21 PM)
Ο Τσαγκαράκης μπορεί ακόμα να χαίρεται, γιατί και έτσι ανεβαίνει ο Αθηναϊκός (έχει το συνολικό goal average Υπέρ του).

5 αγωνιστικές μένουν...

Τώρα στην ΕΣΚΑ μένει το άλλο ντέρμπι Δάφνη - Τούφα 16 Απριλίου 15:15 κλειστό Δάφνης. Αλήθεια, υπάρχουν προγνωστικά για αυτό; ποιός θα το πάρει;
*



Θα εξαρτηθεί από το πώς θα είναι οι παίχτριες της Δάφνης.
Πριν τέσσερις μέρες μίλησα με άτομο της Τούφας. (όχι παίχτρια) μου είπε ότι θεωρούν τη Δάφνη μεγάλη ομάδα για τη κατηγορία αυτή!
Έχει λοιπόν μια υπεροχή.
Υπάρχει όμως και ένας τραυματισμός από τη μεριά της Δάφνης απ ότι θυμάμαι και μάλιστα από σημαντική παίχτρια. Ελπίζω να ξεπεράσει τον τραυματισμό της και να μπορέσει να παίξει κανονικά τη Κυριακή!!!
dizzy_fingers
Τί ωραία που είναι όταν παλιές γνωριμίες ξαναέρχονται κοντά μέσω του φόρουμ... wub.gif biggrin.gif.

Καλώς ήρθες κόουτς στο φόρουμ μας και...ευχαριστώ για τη συμβουλή (με το χέρι που προστατεύει). Αν υπάρχουν κι άλλα θα ήμουν ευγνώμων... biggrin.gif
Live strong
Ναι είδες βρε dizzy… βουνό με βουνό δε σμίγει. rolleyes.gif
Πάντως ξεμπερδευτήκαμε με pm. wacko.gif Εννοούσαμε κι οι δυο το ίδιο πρόσωπο με άλλο τρόπο!
Δεν είναι αστείο; 24.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 3 2006, 05:36 PM)
Τί ωραία που είναι όταν παλιές γνωριμίες ξαναέρχονται κοντά μέσω του φόρουμ... wub.gif biggrin.gif.

Καλώς ήρθες κόουτς στο φόρουμ μας και...ευχαριστώ για τη συμβουλή (με το χέρι που προστατεύει). Αν υπάρχουν κι άλλα θα ήμουν ευγνώμων... biggrin.gif
*


Τι έγινε ρε παιδιά; όλοι με ξέρετε προσωπικά; χαχα. Ευχαριστώ πολύ πάντως και θα τα λέμε γιατί δε σκοπεύω να φύγω από αυτό το forum πριν...την επόμενη Ολυμπιάδα!

Live_Strong, η παίκτρια της Δάφνης που έμαθες ότι τραυματίστηκε, έπαιξε με διάστρεμμα στο πόδι χθες και έβαλε 20 πόντους με 11 rebounds! Αλλά, όπως λέει και ο κόουτς τους "η ομάδα χτίζεται από πολλές μονάδες, όχι μία". Δε νομίζω ότι η Δάφνη βασίζεται σε παίκτριες. Έχει αρκετό βάθος στο πάγκο και ο κόουτς πιστεύει πολύ όλα τα παιδιά!

Μη ξεχνάμε βέβαια ότι και η Τούφα είναι υπολογίσιμη ομάδα 41.gif . Ακούω προγνωστικά λοιπόν από γνώστές ή μη.

bball.gif Tip of the day 2 : Ντρίπλα με προσποίηση : η αγαπημένη μου ντρίπλα : κατεβαίνεις στο δυνατό σου χέρι, προσποιείσαι ότι θα φύγεις αντίθετα με σταυρωτή, γυρνάς το χέρι σου πάνω από τη μπάλα, επιστρέφεις στη δυνατή σου πλευρά και μετά κάνεις τη σταυρωτή. Με το σωστό σπάσιμο της μέσης και του χεριού, αντιμετωπίζεται πολύ δύσκολα από τις αμυντικούς bball.gif
katharoaimo
bball.gif ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΑΙΧΤΡΙΑ.ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΧΟΡΗΓΩΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ "ΖΟΥΣΑΝ" ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΙΧΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ.Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΦΟΥ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ Η' ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΘΕΑΜΑ,ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΑ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΟΣΟ ΔΕΣΙΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ.ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΩΣ ΠΑΙΧΤΡΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΧΟΡΗΓΟΙ,ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ(ΥΛΙΚΑ ΒΕΒΑΙΩΣ) ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ! bball.gif


α!σας περιμενουμε ολους στο ντερμπι κατηγοριας Δαφνη-Τουφα
Live strong
Live_Strong, η παίκτρια της Δάφνης που έμαθες ότι τραυματίστηκε, έπαιξε με διάστρεμμα στο πόδι χθες και έβαλε 20 πόντους με 11 rebounds! Αλλά, όπως λέει και ο κόουτς τους "η ομάδα χτίζεται από πολλές μονάδες, όχι μία". Δε νομίζω ότι η Δάφνη βασίζεται σε παίκτριες. Έχει αρκετό βάθος στο πάγκο και ο κόουτς πιστεύει πολύ όλα τα παιδιά!

Καλημέρα… icon_wave.gif

Πολύ χαίρομαι που μαθαίνω τέτοια νέα…. smile.gif
Μπράβο στο κορίτσι μας!!! 41.gif
Σίγουρα αγαπητέ tsops, και με κανένα τρόπο δεν ήθελα να πω ότι ή ομάδα δεν έχει βάθος πάγκου! rolleyes.gif Το γνωρίζω πολύ καλά! Απλά έκανα μια επισήμανση για ένα τραυματισμό και για το θέμα ψυχολογίας των παιχτριών που παίζει μεγάλο ρόλο! cool.gif
Έχω δει, όπως κι εσύ άλλωστε, να κερδίζονται ομάδες μεγάλες από πολύ μικρότερες και το αντίθετο! Κι αυτό γιατί υπάρχει το πάθος και η ψυχή στο παιχνίδι… 77.gif
Πιστεύω να συμφωνείς με όλα αυτά!
Live strong
[.ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΩΣ ΠΑΙΧΤΡΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΧΟΡΗΓΟΙ,ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ(ΥΛΙΚΑ ΒΕΒΑΙΩΣ) ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ! bball.gif
α!σας περιμενουμε ολους στο ντερμπι κατηγοριας Δαφνη-Τουφα
*

[/quote]



Αυτό που λες μπορείς να το γράψεις σε ένα πανό και να το κρεμάσεις στο γήπεδο; shot.gif
Μπορεί μερικοί να είναι οπτικοί τύποι και όχι ακουστικοί!!!!!

ΥΓ. με μεγάλα γράμματα να φαίνεται…
hammer.gif
tsops
Καλημέρα… icon_wave.gif

Πολύ χαίρομαι που μαθαίνω τέτοια νέα…. smile.gif
Μπράβο στο κορίτσι μας!!! 41.gif
Σίγουρα αγαπητέ tsops, και με κανένα τρόπο δεν ήθελα να πω ότι ή ομάδα δεν έχει βάθος πάγκου! rolleyes.gif Το γνωρίζω πολύ καλά! Απλά έκανα μια επισήμανση για ένα τραυματισμό και για το θέμα ψυχολογίας των παιχτριών που παίζει μεγάλο ρόλο! cool.gif
Έχω δει, όπως κι εσύ άλλωστε, να κερδίζονται ομάδες μεγάλες από πολύ μικρότερες και το αντίθετο! Κι αυτό γιατί υπάρχει το πάθος και η ψυχή στο παιχνίδι… 77.gif
Πιστεύω να συμφωνείς με όλα αυτά!
*

[/quote]


Καλημέρα! Συμφωνούμε. Απλώς αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι τέτοιου προφίλ παιδιά, διαθέτουν ψυχή και θέληση και αυτό είναι που μετράει!

Το καθαρόαιμο θίγει το θέμα που θίγω και εγώ : οι άνθρωποι που μπορούν να βοηθήσουν υπάρχουν. Πρέπει όμως να πιστέψουν (αυτοί που δεν πιστεύουν στο γυναικείο) και να αφήσουν και αυτούς που ήδη πιστεύουν, να επενδύσουν.

Live Strong, πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι η καλή δουλειά θέλει χρόνια να γίνει και πίστεψέ με, το γυναικείο θα προχωρήσει και θα αναπτυχθεί. Το πιστεύω άσχετα αν πολλοί δεν συμφωνούν μαζί μου.

Όσον αφορά τώρα στο ντέρμπι Δάφνης - Τούφας, δεν θέλω να πω την προσωπική μου άποψη για προφανείς λόγους... blink.gif

bball.gif Tip of the day : πίεση με παγίδες. Coaches, πολλοί χρησιμοποιείτε την 1-3-1 σε όλο το γήπεδο με μακρινές παγίδες. Γνώμη μου είναι να προτιμήσετε την 1-2-1-1 (διπλή σκούπα) δεδομένου ότι οι παγίδες γίνονται πιο γρήγορα και πιο ψηλά, οπότε υπάρχει και το κέρδος των 8¨ (θέλει τρέξιμο βέβαια) bball.gif
Live strong
Live Strong, πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι η καλή δουλειά θέλει χρόνια να γίνει και πίστεψέ με, το γυναικείο θα προχωρήσει και θα αναπτυχθεί. Το πιστεύω άσχετα αν πολλοί δεν συμφωνούν μαζί μου.
______________________________________________________________
Όσο υπάρχουν άνθρωποι στις διοικήσεις που πιστεύουν ότι οι γυναίκες είναι για τη κουζίνα, (και δυστυχώς είναι πολλοί)να είσαι σίγουρος ότι ούτε η καλή προσπάθεια φαίνεται ούτε η θέληση!
Αυτό που χρειάζεται είναι ν αλλάξουν αυτά τα μυαλά η ακόμα καλύτερα να μην υπάρχουν αυτά τα πρόσωπα που κουβαλούν αυτά τα μυαλά, στο χώρο…
Μόνο τότε θα πάει μπροστά!

ΥΓ.Έχεις φιλοδοξίες… δεν είναι κακό! Κι εγώ μαζί σου! Ξέρω ότι προσπαθείς κι εσύ, όπως και άλλοι (που βρίσκονται σε αυτό το forum, απλά κρατούν την ανωνυμία τους, και μάλιστα δεν είναι παίχτριες αλλά προπονητές και καλοί προπονητές, που έχουν παλέψει για το γυναικείο και έχουν φάει πόρτα)
Δεν είναι θέμα προσπάθειας, γιατί προσπάθεια υπάρχει, θέμα νοοτροπίας είναι!
tsops
______________________________________________________________
Όσο υπάρχουν άνθρωποι στις διοικήσεις που πιστεύουν ότι οι γυναίκες είναι για τη κουζίνα, (και δυστυχώς είναι πολλοί)να είσαι σίγουρος ότι ούτε η καλή προσπάθεια φαίνεται ούτε η θέληση!
Αυτό που χρειάζεται είναι ν αλλάξουν αυτά τα μυαλά η ακόμα καλύτερα να μην υπάρχουν αυτά τα πρόσωπα που κουβαλούν αυτά τα μυαλά, στο χώρο…
Μόνο τότε θα πάει μπροστά!

ΥΓ.Έχεις φιλοδοξίες… δεν είναι κακό! Κι εγώ μαζί σου! Ξέρω ότι προσπαθείς κι εσύ, όπως και άλλοι (που βρίσκονται σε αυτό το forum, απλά κρατούν την ανωνυμία τους, και μάλιστα δεν είναι παίχτριες αλλά προπονητές και καλοί προπονητές, που έχουν παλέψει για το γυναικείο και έχουν φάει πόρτα)
Δεν είναι θέμα προσπάθειας, γιατί προσπάθεια υπάρχει, θέμα νοοτροπίας είναι!
*

[/quote]

Είπαμε : οι συγκεκριμένοι δεινόσαυροι της ομοσπονδίας θα αποχωρήσουν μέσα στην επόμενη 2ετία ούτως ή άλλως λόγω ηλικίας. Εσύ είσαι ιδιαίτερα θετικός άνθρωπος, με καλή νοοτροπία. Άντε να αυξηθούμε! rolleyes.gif

Υ.Σ. Με ξέρεις πολύ καλά και ξέρεις ότι δεν απογοητεύομαι...ποτέ! να φανταστείς όταν πήγα σε μία ομάδα το 99 - 2000, μου έδωσαν ένα τμήμα που είχε μόνο ένα παιδάκι, Κλαίρη το έλεγαν. Τα υπόλοιπα παιδιά ούτε να με αντικρύσουν δεν ήθελαν! Σιγά σιγά όμως...τη συνέχεια θα στη πω άλλη φορά και για την Κλαίρη και για τα υπόλοιπα παιδιά. biggrin.gif Εφόσον λοιπόν υπάρχουν πολλοί σαν και εμάς, άντε να τους κάνουμε περισσότερους!
Live strong
Βάλε και τους δεινόσαυρους των ομάδων, μη τους ξεχνάς αυτούς (τους λέω δεινόσαυρους αλλά δεν αναφέρομαι στην ηλικία, είναι νέοι)… kill.gif

Άντε και να δούμε θα γίνει τίποτα; rolleyes.gif

ΥΓ. κάτι έχει πάρει το αφτί μου για την ιστορία που λές…
rolleyes.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 4 2006, 12:37 PM)
Βάλε και τους δεινόσαυρους των ομάδων, μη τους ξεχνάς αυτούς (τους λέω δεινόσαυρους αλλά δεν αναφέρομαι στην ηλικία, είναι νέοι)… kill.gif

Άντε και να δούμε θα γίνει τίποτα; rolleyes.gif

ΥΓ. κάτι έχει πάρει το αφτί μου για την ιστορία που λές…
rolleyes.gif
*


Αυτοί δεν είναι δεινόσαυροι απλώς, τυρανόσαυροι είναι !!!

Το γυναικείο θα φτιάξει στην Ελλάδα, θα δεις...

Υ.Σ. μεγάλο αυτί έχεις!
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 4 2006, 10:56 AM)
Αυτοί δεν είναι δεινόσαυροι απλώς, τυρανόσαυροι είναι !!!

Το γυναικείο θα φτιάξει στην Ελλάδα, θα δεις...

Υ.Σ. μεγάλο αυτί έχεις!
*



Γυναικείο προνόμιο αγαπητέ μου, biggrin.gif biggrin.gif για κάτι που με παραδέχονται είναι το αφτί μου και η …μύτη μου!!!! ph34r.gif ph34r.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 4 2006, 01:00 PM)
Γυναικείο προνόμιο αγαπητέ μου, biggrin.gif  biggrin.gif  για κάτι που με παραδέχονται είναι το αφτί μου και η …μύτη μου!!!!    ph34r.gif  ph34r.gif
*



Βασίλη, κράτα γερά. Σε συμπονώ!!! laugh.gif

bball.gif Tip of the day 2 : Διατάσεις : το ξέρω ότι όλες τις μισείτε! Το ξέρετε όμως ότι 3 - 5 % του ύψους μίας γυναίκας μπορεί να αυξηθεί με τις διατάσεις; αντίστοιχα, 12 - 15% λιγότεροι τραυματισμοί και 30 - 35% μεγαλύτερη ευλυγισία και ταχύτητα. Όλα αυτά με 20 συνολικά λεπτά διατάσεων πριν και μετά την προπόνηση bball.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 4 2006, 11:07 AM)
Βασίλη, κράτα γερά. Σε συμπονώ!!!  laugh.gif

bball.gif Tip of the day 2 : Διατάσεις : το ξέρω ότι όλες τις μισείτε! Το ξέρετε όμως ότι 3 - 5 % του ύψους μίας γυναίκας μπορεί να αυξηθεί με τις διατάσεις; αντίστοιχα, 12 - 15% λιγότεροι τραυματισμοί και 30 - 35% μεγαλύτερη ευλυγισία και ταχύτητα. Όλα αυτά με 20 συνολικά λεπτά διατάσεων πριν και μετά την προπόνηση  bball.gif
*


Υπονοείς κάτι; 65.gif Δε θα σε δω; Θα σε δω…. help.gif
Θα σου πω εγώ κράτα Βασίλη… shot.gif

ΥΓ Είναι κάτι σχετικό με το κράτα Βάγγο, μη σπάσεις;

torture.gif ugly_tocktock.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 4 2006, 01:24 PM)
Υπονοείς κάτι;  65.gif Δε θα σε δω; Θα σε δω…. help.gif
Θα σου πω εγώ κράτα Βασίλη…  shot.gif

ΥΓ Είναι κάτι σχετικό με το κράτα Βάγγο, μη σπάσεις;

torture.gif  ugly_tocktock.gif
*


Χαχα, όποιος άντρας θεωρεί ότι κρατάει τα ηνία στο σπίτι του, είναι χαζός! Πάντως, το καλοκαίρι είναι χειρότερα γιατί φοράτε τσόκαρο, ενώ το χειμώνα το παντοφλάκι πέφτει πιο....μαλακό! Πάντως έχω να το πω : αν εσείς οι γυναίκες είχατε την ίδια ευστοχία και στο μπάσκετ, θα είχαμε πάρει πολλά πανευρωπαϊκά!!!

Βασίλη, γερά. Είμαι μαζί σου! icon_headbang.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 4 2006, 11:52 AM)
Χαχα, όποιος άντρας θεωρεί ότι κρατάει τα ηνία στο σπίτι του, είναι χαζός! Πάντως, το καλοκαίρι είναι χειρότερα γιατί φοράτε τσόκαρο, ενώ το χειμώνα το παντοφλάκι πέφτει πιο....μαλακό! Πάντως έχω να το πω : αν εσείς οι γυναίκες είχατε την ίδια ευστοχία και στο μπάσκετ, θα είχαμε πάρει πολλά πανευρωπαϊκά!!!

Βασίλη, γερά. Είμαι μαζί σου!  icon_headbang.gif
*




Εννοείς οι Ελληνίδες γυναίκες; rolleyes.gif Γιατί οι γυναίκες ανά τον κόσμο έχουν κατακτήσει πολλά πανευρωπαϊκά. Αυτό είναι το σίγουρο!!! blink.gif

Όσο για το θέμα ευστοχίας των καλαθιών το αφήνουμε σε σας να μας μάθετε να στοχεύουμε, wos_sport5.gif αν και δεν σας συμφέρει γιατί ότι μαθαίνουμε το μαθαίνουμε καλά! Και μετά θα σας πάρουμε τις πρωτιές.. banana.gif και τότε τι θα γίνουν όλοι αυτοί οι μισογύνηδες w00t.gif και σοβινιστές άντρες; torture.gif Ωέο; Τι θα γίνουν;

Και για να καταλάβω! Είσαι παθών κι εσύ… χι χι
24.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 4 2006, 02:21 PM)
Εννοείς οι Ελληνίδες γυναίκες;  rolleyes.gif Γιατί οι γυναίκες ανά τον κόσμο έχουν  κατακτήσει πολλά πανευρωπαϊκά. Αυτό είναι το σίγουρο!!! blink.gif

Όσο για το θέμα ευστοχίας των καλαθιών το αφήνουμε σε σας να μας μάθετε να στοχεύουμε, wos_sport5.gif  αν και δεν σας συμφέρει γιατί ότι μαθαίνουμε το μαθαίνουμε καλά! Και μετά θα σας πάρουμε τις πρωτιές.. banana.gif  και τότε τι θα γίνουν όλοι αυτοί οι μισογύνηδες  w00t.gif και σοβινιστές άντρες;  torture.gif Ωέο; Τι θα γίνουν;

Και για να καταλάβω! Είσαι παθών κι εσύ… χι χι 
24.gif
*


Ξέρεις πολύ καλά ότι είμαι και εγώ παθών ugly1.gif

Ξέρεις επίσης ότι είστε (οι γυναίκες) πάντα η αδυναμία μας.

Πάνω από όλα όμως, ξέρεις επίσης ότι κάτι λίγο αξίζουμε και εμείς...

Και για να σε πειράξω και λίγο...εκεί που προπονώ φέτος, έχουν προσπαθήσει αρκετές φορές να νικήσουν οι (πολύ) γυμνασμένες κοπέλες τους γεροπροπονητές και τους γερομπαμπάδες τους. Μάταια...με λίγη βοήθεια από την αντρική διαιτησία βέβαια... 69.gif
tsops
Δεν έχω ακούσει καθόλου προγνωστικά για Β' ΕΣΚΑ; τι έγινε ρε παίδες της Β; πείτε μας τα προγνωστικά σας...

Εντάξει, ο ΖΑΟΝ είναι πολύ καλός φέτος (έχει και super fan club έτσιwink.gif

Μετά...;Ιωνικός, Δαφνί, ΜΕΝ, Μαρούσι; ποιός; πολύ ξύλο βλέπω να πέφτει στον δεύτερο. Τις απόψεις σας...

bball.gif Tip of the day 3 : shadow άμυνα : αντί για την κλασσική 1 man-to-man 4 ζώνη, επιλέξτε 1 man to man 3 ζώνη και μία σκούπα. Προσωπικά το ονομάζω 1-3-1 με shadow τη σκούπα. Έχει πολύ καλή εφαρμογή στο γρήγορο transition και τις γρήγορες πάσες χωρίς ντρίπλα bball.gif
greece4
to marousi einai polu kalh omada, opws kai o iwnikos...
epipleonm uparxoun omades pros to telos ths va8mologias pou den nomizw pws tous a3izei ekei pou vriskontai, einai polu pio mpasketikes kai doulemenes apo kapoies pou einai pio panw...

e o ZAON den paizei na mhn anevei, parolo pou exei 3/5 sxetika duskola paixnidia...
etsi k alliws 1 den anevainei??
tsops
QUOTE(greece4 @ Apr 4 2006, 09:11 PM)
to marousi einai polu kalh omada, opws kai o iwnikos...
epipleonm uparxoun omades pros to telos ths va8mologias pou den nomizw pws tous a3izei ekei pou vriskontai, einai polu pio mpasketikes kai doulemenes apo kapoies pou einai pio panw...

e o ZAON den paizei na mhn anevei, parolo pou exei 3/5 sxetika duskola paixnidia...
etsi k alliws 1 den anevainei??
*


Όπως έχω πει, η Β' ΕΣΚΑ είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική και ομάδες με 6 ήττες παλεύουν για άνοδο.

Βάσει προκήρυξης, ανεβαίνουν 2 στην A' ΕΣΚΑ. Πάντως, φέτος θα γίνει ιδιαίτερο μπέρδεμα, δεδομένου ότι πάντα οι τοπικές κατηγορίες επηρεάζονται από τους υποβιβασμούς της Α1 και της Α2. Στην Α' ΕΣΚΑ έχοτμε την ΑΕΦ και τους Αμπελόκηπους για τους οποίους δεν ξέρουμε τι μέλλει γενέσθαι, στη Β' ΕΣΚΑ επίσης ορισμένες ομάδες κλωνίζονται διοικητικά, οπότε βλέπω σίγουρα να ανεβαίνουν 2 από τη Β και ίσως και 2 από τη Γ (Δάφνη και Τούφα).

bball.gif Tip of the day : σκριν : όταν αμύνεστε και η επιθετικός σας πάει να κάνει σκριν, μην περιμένετε για να βγείτε για βοήθεια αφότου το κάνει. Ωθήστε τη μακριά από αυτό χρησιμοποιώντας την βάση του σώματός σας χαμηλά (για να μην γίνει φάουλ) και φωνάξτε στη συμπαίκτριά σας τη πλευρά bball.gif

Υ.Σ. Εάν βρίσκετε τα tips χρήσιμα, μπορείτε να ανατρέξετε παραπάνω στο topic για παλαιότερα ή να μου στείλετε pm για ερωτήσεις.
Papaloukas 4 ever
QUOTE(greece4 @ Apr 4 2006, 09:11 PM)
to marousi einai polu kalh omada, opws kai o iwnikos...
epipleonm uparxoun omades pros to telos ths va8mologias pou den nomizw pws tous a3izei ekei pou vriskontai, einai polu pio mpasketikes kai doulemenes apo kapoies pou einai pio panw...

e o ZAON den paizei na mhn anevei, parolo pou exei 3/5 sxetika duskola paixnidia...
etsi k alliws 1 den anevainei??
*


Έχοντας δει κάποιους αγώνες και εγώ, νομίζω ότι και ο Προμηθέας είναι καλή ομάδα.
tsops
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ Apr 5 2006, 12:24 PM)
Έχοντας δει κάποιους αγώνες και εγώ, νομίζω ότι και ο Προμηθέας είναι καλή ομάδα.
*


Δυστυχώς, ο Προμηθέας με 15-10 δεν διεκδικεί άνοδο και είναι κρίμα, γιατί και αυτός και ο Τρίτωνας είναι ομάδες με αξιώσεις και μπασκετικά παιδιά. Το είπα και το ξαναλέω : Α, Β και Γ ΕΣΚΑ έχουν ορισμένες ομάδες που πραγματικά διαφημίζουν το γυναικείο μπάσκετ και σφίζουν από ταλέντο.

Ας μείνουμε κοντά τους και ας τους υποστηρίξουμε όλους στη προσπάθειά τους.

Προγνωστικά για το ντέρμπι Δάφνη - Τούφα στη Γ' δεν έχω ακούσει ακόμα, αν θα βγει πρώτος ο Αθηναϊκός ή η Αμαρυλλίδα στην Α και πόσες τελικά ομάδες πιστεύετε ότι θα ανέβουν από τη Γ' και αντίστοιχα θα πέσουν από τη B...

bball.gif Tip of the day 2 : ζώνη : coaches, μη σκοτώνετε τα παιδιά σας παίζοντας 40' ζώνη. Πάντα λαμβάνω τη δικαιολογία "δεν έχω παίκτριες, δεν έχω φυσική κατάσταση, κλπ.". Αυτό είναι λάθος : αντίθετα, η άμυνα ζώνης όταν παίζεται σωστά αποτελεί μεγάλο όπλο, θέλει τρέξιμο και ιδιαίτερη φυσική κατάσταση. Δουλέψτε το man-to-man στα παιδιά και στη strong και στη weakside και χρησιμοποιήστε πολλαπλές ζώνες σε ομάδες με σημαντικά καλό μακρινό σουτ και όχι για να έχετε ξεκούραστη την ομάδα σας στην επίθεση bball.gif
kinder11
καλημερα σας!!!καλη δουλιτσα κανετε,μας ενημερωνετε για πολλα θεματα!εγω ειμαι απο επαρχια,θαθελα,αν γνωριζετε πως βλεπετε τα μπαραζ ανοδου για α2!βεβαια η κληρωση γινεται δευτερα,απλα ετσι πληροφοριακα...ευχαριστωωω
tsops
QUOTE(kinder11 @ Apr 5 2006, 01:09 PM)
καλημερα σας!!!καλη δουλιτσα κανετε,μας ενημερωνετε για πολλα θεματα!εγω ειμαι απο επαρχια,θαθελα,αν γνωριζετε πως βλεπετε τα μπαραζ ανοδου για α2!βεβαια η κληρωση γινεται δευτερα,απλα ετσι πληροφοριακα...ευχαριστωωω
*


Γειά σου Kinder. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Φαντάζομαι για να είσαι από επαρχία, όλα και κάποια σχέση θα έχεις με ομάδα που ίσως παλεύει για άνοδο στην Α2 65.gif

Και έτσι να μην είναι, τα έχουμε ήδη πει ότι Τρίπολη, Άργος, Πάτρα από Πελλοπόνησο που φαντάζομαι σε ενδιαφέρει έχουν καλά σύνολα. Πάντως, οι 2 της ΕΣΚΑ (Αθηναϊκός και Αμαρρυλίδα) είναι ήδη δυναμικότητος Α2. Πολύ καλές ομάδες και αν κάποια από αυτές καταλήξει να συμμετάσχει σε πανεπαρχιακό, δεν βλέπω ανταγωνισμό...

bball.gif Tip of the day 3 : man to man : μάθετε να κοιτάτε την αντίπαλο όχι στα χέρια και στα μάτια αλλά στη περιφέρεια του σώματος. Χαμηλώστε και φέρετε το πρόσωπό σας ευθεία με το σώμα της επιθετικού. Ότι και να κάνουν τα πόδια, τα χέρια και τα μάτια, εάν δεν κινηθεί η μέση του σώματος, δεν πρόκειται να σας περάσει ποτέ. bball.gif
tsops
LIVE STRONG, σου στέλνω pm αλλά το inbox σου είναι full.

Γύρευε, γύρευεεεεεεε..... wav.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 5 2006, 04:37 PM)
LIVE STRONG, σου στέλνω pm αλλά το inbox σου είναι full.

Γύρευε, γύρευεεεεεεε..... wav.gif
*


Τι να κάνουμε μιλάμε με πολύ κόσμο… icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif I am so popular

icon_headbang.gif icon_headbang.gif icon_tomato.gif
tsops
Σβήσε ρε κανένα. Θέλω να σου πωωωωωωω! ph34r.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Apr 5 2006, 04:47 PM)
Σβήσε ρε κανένα. Θέλω να σου πωωωωωωω! ph34r.gif
*



Έσβησα…. w00t.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Apr 5 2006, 06:48 PM)
Έσβησα…. w00t.gif
*


Άντε μπράβο για να σου στείλω και εκείνη τη λίστα με τα συστήματα που είπαμε...
tsops
Καλημέρα. Χθες έπαιξα ένα φιλικό με τον Ζωγράφου (για όσους δεν γνωρίζουν είναι στην Α' ΕΣΚΑ). Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την απλότητα του μπάσκετ που έπαιξαν αυτά τα παιδιά. Είμαι αρωγός του γρήγορου, πιεστικού και απλού αλλά εντυπωσιακού μπάσκετ.

Τα παιδιά αυτά έπαιξαν 40' όλα τους τα συστήματα με πολύ απλά pick & rolls και σας πληροφορώ ότι τα εφάρμοζαν άψογα. Και για να συνεχίσω ένα παλιό μου παράπονο, επιτέλους! ένας προπονητής δεν μας έπαιξε ζώνη (έχω φάει τόσα 40λεπτα ζώνης φέτος που σκέφτομαι να αλλάξω άθλημα!) και όχι μόνο αυτό, μας πίεσε σε όλο το γήπεδο με παγίδες.

Και οι 2 ομάδες ήταν άστοχες χθες, βλέποντα όμως και τις 2 να παίζουν με δύναμη και να πιέζουν σε όλο το γήπεδο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έβλεπες μπάσκετ ρε παιδί μου!

Δεν κουράζω άλλο, απλώς ήθελα να το αναφέρω...

bball.gif Tip of the day pick & roll (γιατί άραγε) : εάν το pick and roll γίνει με upskrin, δημιουργήστε ένα ΅Τ΅. Η picker πρέπει να φύγει όσο το δυνατόν πιο κοντά (ώμο με ώμο) και η roller κάθετα στη μπογιά. Σε downskrin, το ίδιο ισχύει για την picker αλλά η roller πρέπει να δώσει ώθηση με τη μέση της, σπρώχνοντας με το πίσω μέρος του ώμου της την picker. Όλα τα λεφτά βέβαια είναι η ακρίβεια στη πάσα... bball.gif

Αν κάποια από τα παραπάνω σας φαίνονται ανόητα ή παιδαριώδη, τότε σίγουρα δεν θα μπορέσετε ποτέ να παίξετε ή να διδάξετε μπάσκετ επιπέδου.

Και μη ξεχνάτε : δεν υπάρχει "δε μπορώ", υπάρχει μόνο "δε θέλω".
leonkalf
Τα βασικά και τα απλά πράγματα στο μπάσκετ είναι τα κύρια συστατικά για να παίξεις καλό μπάσκετ. Τα λεγόμενα fundamentals.
Συμφωνώ με την παραπάνω διαπίστωση του coach.

Τα tips που δίνεις είναι γενικά? Ή προσαρμοσμένα σε γυναίκες μόνο?

Δεν κατάλαβα αυτό το "σπρώχνοντας με το πίσω μέρος του ώμου της την picker".Μήπως εννοείς να σπρώξει την αμυντικό που μαρκάρει την roller?

Τα διαβάζω με ενδιαφέρον.
tsops
QUOTE(leonkalf @ Apr 6 2006, 01:35 PM)
Τα βασικά και τα απλά πράγματα στο μπάσκετ είναι τα κύρια συστατικά για να παίξεις καλό μπάσκετ. Τα λεγόμενα fundamentals.
Συμφωνώ με την παραπάνω διαπίστωση του coach.

Τα tips που δίνεις είναι γενικά? Ή προσαρμοσμένα σε γυναίκες μόνο?

Δεν κατάλαβα αυτό το "σπρώχνοντας με το πίσω μέρος του ώμου της την picker".Μήπως εννοείς να σπρώξει την αμυντικό που μαρκάρει την roller?

Τα διαβάζω με ενδιαφέρον.
*


Leon, σε ευχαριστώ για τα θετικά σχόλια. Σαφώς και τα Tips είναι γενικά. Απλώς αναφέρομαι σε γυναίκες, δεδομένου ότι το topic είναι μέσα στο Γυναικείο μπάσκετ και το επισκέπτονται συνήθως παίκτριες και προπονητές γυναικείου.

Τώρα, όσον αφορά στην ερώτησή σου : καταρχάς, ως διευκρίνιση για όλους ή picker είναι αυτή που "δέχεται" σκριν και η roller είναι αυτή που "κάνει" το σκριν. Στα downscrin λοιπόν, η roller, αφότου έχει κάνει σκριν και ταυτόχρονα την ώρα που περνάει "ώμο με ώμο" δίπλα της η picker συμπαίκτριά της, μπορεί να την "ωθήσει" με τον ώμο της προς το καλάθι. Με αυτό τον τρόπο, κλείνει πλήρως τον διάδρομο στην αμυντικό που ακολουθεί και δίνει ταχύτητα στη συμπαίκτριά της, διότι στα powerstep περάσματα από σκριν, οι αθλητές έχουν τη τάση να φεύγουν "προς τα έξω" λόγω της φυγόκεντρου και να μην πηγαίνουν προς το καλάθι.

Εύχομαι να ήμουν κατανοητός. Αναμένω σχόλιά σου και χαίρομαι που τα διαβάζεις με ενδιαφέρον. Εάν έχεις και εσύ προτάσεις, παρατηρήσεις, καλοδεχούμενες... bball.gif
Inspector Jacques Clouseau
Είμαι καινουριος στην παρέα,αλλά ύστερα από μια ματιά που έρειξα αποφάσισα και εγώ με τη σειρά μου να γράψω δυο λόγια.
Πρώτα από όλα είμαι παλιος παίκτης με σύντομη σχετικά αγωνιστική σταδιοδρομία λόγω τραυματισμών ( ας είναι καλά κάποιοι ντιβοπρονονητές και παράγοντες που πάντα στέκονται στο πλάι των αθλητών ) 68.gif 68.gif 68.gif Έτσι λοιπόν παρέμεινα στον μπασκετικό και γενικότερα αθλητικό στίβο αλλά σε παράπλευρους χώρους

Δυστηχώς όλα αυτά τα χρόνια ήμουν και εγώ της άποψης πως οι γυναίκες δεν κάνουν για basket πως δεν είναι δυνατόν να παρακολουθείς παιχνίδι στο οποίο τρέχουν 10 γυναίκες οι οποίες δεν μπορούν να ευστοχήσουν πέρα από τα 5 μέτρα και όσο αφορά το άλμα όχι μεγαλύτερο από 2 χαρτοπετσέτες ,είτε αυτές είναι όρθιες είτε ξαπλωτές angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif .

Τη γνώμη αυτή για το γυναικείο μπάσκετ ήρθε να μου αλλάξει ο TSOPS όταν πριν μερικά χρόνια μου είπε ότι προπονεί μια γυναικεία ομάδα και μάλιστα τμήματα υποδομής που είναι ότι ποιο δύσκολο υπάρχει ( για όσους γνωρίζουν σχετικά ). Τότε δυστηχώς δεν μας δόθηκε η ευκαιρεία να συνεργαστούμε .Αλλά από την 4η όχι Ιουλίου αλλά Δεκεμβρίου όπου πήγα να δω ένα παιχνίδι της ομάδας την οποία προπονεί πραγματικά ενθουσιάστηκα .Βέβαια μπορεί να μην ενθουσιάστηκα από τα καρφώματα ή από τα άλματα ή και από τεχνικής άποψης αμερικανιές αλλά αυτό που πραγματικά με άφησε με ανοικτό το στόμα ήταν το πάθος τους για το παιχνίδι και τη διάκριση, η πειθαρχία στις εντολές του προπονητή, το ομαδικό πνεύμα που έχει τουλάχιστον η συγκεκριμένη ομάδα και τέλος η δική μου αδυναμία να συγκρατηθώ ουδέτερος στο πάγκο βλέποντας απλά το παιχνίδι.Τα κορίτσια αυτά που τα έβλεπα για πρώτη φορά με έκαναν να βγαίνω από τα ρούχα μου σε κάθε ανάποδο σφύριγμα του διαιτητή, με έκαναν να στεναχωρηθώ σε κάποιες άτυχες φάσεις ενώ χάρηκα και πανηγύρισα μαζί τους μετά το τέλος ενός κερδισμένου αγώνα .Έτσι λοιπόν μετά το τέλος της βραδιάς αποφασίσαμε με τον TSOPS να συνεργαστούμε και να συνεισφέρω και εγώ σε αυτή τη συλλογική προσπάθεια που γίνεται.Έκτοτε έχω γίνει απίστευτος Fan του γυναικείου Μπάσκετ και όσο περνάει ο καιρός και ζω τα κορίτσια περισσότερο, τόσο μεγαλύτερος θαυμαστής τους γίνομαι ενώ όπου σταθώ και όπου βρεθώ δεν σταματάω να υποστηρίζω το γυναικείο Μπάσκετ . 77.gif 77.gif

Από τη δική μου πολύ μικρή εμπειρία στο χώρο του γυναικείου Μπάσκετ διαπίστωσα πως δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει ο κόσμος στα γήπεδα να δει αυτά τα κορίτσια να παιζουν από μονος του,πρέπει εμείς όλοι μαζί να πάμε να τον φέρουμε στα γήπεδα και είμαι σίγουρος πως όταν ο κόσμος έρθει και δει θα μείνει μόνιμα πλέον κοντά μας .

TSOPS σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια για να δω και αυτον τον μπασκετικό χώρο που ως τώρα μου ήταν όχι μόνο άγνωστος αλλά και αντιπαθής.

Τέλος όμως τα δακρύβραιχτα αλλά πέρα ως πέρα αληθινά σχόλια και πάμε σε θέματα ουσίας :

ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ 16/04/2006 15:15 ΔΑΦΝΗ - ΤΟΥΦΑ στο κλειστό της Δάφνης.

Αναφέρω το συγκεκριμένο παιχνίδι γιατί από πληροφορίες οι οποίες προέρχονται από διάφορες πηγές είναι ότι θα γίνει ψιλοπανικός και από κόσμο στις κερκίδες αλλά και στο γήπεδο.!!! ΟΕΟ !!!
65.gif 65.gif 65.gif

Και αν κάποιος έχασε κάτι είτε αυτό είναι παιχνίδι, είτε μπάλα ,είτε τον μπούσουλά του ο Inspector Jacques Clouseau στην υπηρεσία σας
tsops
Δε πιστεύω ότι πετυχαίνω το γεροτσακάλι τον ινσπέκτορα στο forum! Για να είμαι ειλικρινής, του είχαν αναφέρει για το forum, δεδομένου ότι όπως έχω πει και στο dizzy και στο harris, θέλω να φέρω κόσμο του γυναικείου μέσα, αλλά δεν περίμενα να έρθει!

Αν και ιδιαίτερα ιντερνετικός τύπος ο Κλουζώ (μεγάλη αλεπού του ίντερνετ και της στατιστικής), όπως είπα δεν περίμενα να έρθει, και φυσικά χαίρομαι ιδιαιτέρως 41.gif

Όταν ακούς τόσο κολακευτικά σχόλια από ένα συνεργάτη αλλά και φίλο σου, δεν έχεις παρά να ανταποδώσεις : όντως, η άποψή του μέχρι να αναλάβει το πόστο του (κάνει ειδικές ασκήσεις ατομικών και ομαδικών κινήσεων και είναι εξ'ολοκλήρου υπεύθυνος για τη front line μας), είναι ότι οι γυναίκες στο μπάσκετ είναι τόσο σχετικά όσο το πετρέλαιο στη σαλάτα.

Παραταύτα, όλα αυτά έχουν αλλάξει πλέον (άλλος ένας υποστηρικτής του γυναικείου, άκου τα Live Strong! biggrin.gif ) και ο Κλουζώ με τη πείρα που έχει torture.gif, μου έχει κάνει τις ψηλές τρεχαντήρια! Επιτέλους, αυτά τα παιδιά παίρνουν θέση σπρώχνοντας και όχι κάνοντας αίτηση στο Δήμο, συνεργάζονται με τις περιφερειακές και πηδάνε για rebounds! Τις έχει πορώσει και πάνω από όλα τον ακούνε γιατί τις έχει προσεγγίσει με το δικό του, ιδιαίτερο τρόπο ugly1.gif !

Επιθεωρητά μου, thanx για όλα 77.gif και συνεχίζουμε γιατί έχουμε και οι 2 πολύ δουλειά ακόμα μπροστά μας wink.gif

Παλληκάρια, τα έχω πει και παλαιότερα : γράψτε τα προγνωστικά σας για τη πρωτειά στην Α' ΕΣΚΑ (Αθηναϊκός ή Αμαρρυλίς) στη Β' για τη πορεία του ΖΑΟΝ και ποιός θα πάρει το 2ο εισητήριο της ανόδου και για τη Γ' (Δάφνη ή Τούφα).

Γνώμη μου είναι πάντως ότι τώρα που ο Αθηναϊκός και η Αμαρρυλίδα παίζουν τη κατηγορία στο goal average, έχουμε να δούμε ιδιαίτερα υψηλά σκορ. Αλλοίμονο στους αδιάφορους που θα τους παίξουν!

Θέλουμε σχόλια και απόψεις για το γυναικείο παιδιά : challenge us bball.gif

bball.gif Tip of the day : κίνηση επιθετικής ψηλής στη θέση για βολές : η λεγόμενη "Inspector Clouseau move". Όταν παίρνετε θέση ανάμεσα στις αμυντικούς κατά τη διάρκεια βολών, μη βάλετε το κοντινό στην αμυντική ψηλή πόδι πρώτο (πάντα φωνάζουμε να είστε γυρμένες και κοντά στην αμυντική για να βγείτε μπροστά της), αλλά προτιμήστε να βάλετε το αντίθετο πόδι (αριστερό στη δεξιά πλευρά και δεξί στην αριστερή πλευρά), ώστε με τη κίνηση της αμυντικής να φύγετε γρήγορα από πίσω στο backdoor rebound. Εύκολη κίνηση και αν γίνει σωστά, το rebound είναι "piece of cake". Για λεπτομέρειες στον Inspector... bball.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.