Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερη Σειρά EVER
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
Zephyr
Είδα πρώτο επεισόδιο True Detective, η σειρά πραγματικά δεν έχει σχέση με λοιπές "αστυνομικές" σειρές, αξίζει με χίλια γιατί δεν στέκεται απλά στο βασικό σενάριο μυστηρίου. Δεν ξέρω και ποιος χαρακτήρας είναι πιο απολαυστικός, ο Χάρελσον με την στρουγκανοβλάχικη προφορά ή ο "φούντα-κόκα-πρέζα-αλκόολ" ΜακΚόναχι, θα συνεχίσω να βλέπω και μετά θα καταλήξω.
ΥΓ. Αγαπάμε Μισέλ Μόναγκαν rolleyes.gif
BasketZilla
Παραβίασα τον προσωπικό μου κανόνα να μην βλέπω σειρές αν δεν έχει μαζευτεί τουλάχιστον ένας κύκλος και είδα τα 2 πρώτα επεισόδια του True Detective εψές. Σήμερις τα άλλα δύο. Αύριο τι ? Σαν να μου έχουν τελειώσει τα τσιγάρα σε καμιά ερημική παραλία νοιώθω!
Υ.Γ. Daddario με τα χίλια. Σε κάνει να θέλεις να ξαναγίνεις μωρό!
rchos
Όσοι δεν το έχουν δει ας το δουν.

Όντως είναι από τις λίγες.


Έχω δει και τα 4.
Με και χωρίς υπότιτλους.Δεν άντεχα να περιμένω να βγουν οπότε τα έχω δει όλα μία πριν βγουν οι Ελληνικοί και άλλη μία αφού βγήκαν για τυχόν χαμένα νοήματα.


Α και Αλεξξάνδρα μου άστον αυτόν και έλα προς τα εδώ.Ελεύθερα αγόρια είμαστε...
sacarame
Διάολε είδα και τα 4 μονοκοπανιά. Ποιος περιμένει μέχρι τη Δευτέρα;;
Anaz
Ρε ατιμοι με πεισατε και μενα να παραβιασω τον κανονα Basketzilla.. Μολις κατεβασα το πρωτο..
H τελευταια φορα ηταν με τo GOT, κι εν τελει το αφησα μολις τελειωσε η 1η σαιζον,και περιμενω.
Ισως καταφερω να αντισταθω, και ξεκινησω επιτελους το Person of Interest τελικα.Αν και δεν το κοβω..
BasketZilla
Για όσους αναρωτιούνται ακόμη τι πρέπει να δουν φέτος !


A.CAB
Σήμερα βγαίνουν τα 13 καινούργια επεισόδια του 2ου κύκλου του αριστουργηματικού House of Cards.
Για να μην ξεχνιόμαστε.

Με το True Detective μάλλον είμαι ο μόνος που δεν έχει πάθει πλάκα ακόμα (αν και με τη Νταντάριο κάτι έπαθα w00t.gif ). Έχω δει τα τρία πρώτα επεισόδια και δεν λέω φοβερή ατμόσφαιρα, εξαιρετικές ερμηνείες (έχω γίνει Μακόναχι φαν εδώ και κανά δυο χρόνια!) και πραγματικά εντυπωσιακή κατασκευή και κοινωνική καταγραφή αλλά η υπόθεση μέχρι στιγμής δεν είναι και κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί (στο Χάνιμπαλ ξεπετάγανε κάτι τέτοια σε ένα επεισόδιο) και τα διαρκή μπρος πίσω στο χρόνο πιο πολύ κουράζουν παρά εμπλουτίζουν την ιστορία. Γενικά ο ρυθμός είναι πολύ αργός και μάλλον θα ταίριαζε καλύτερα σε λιγότερα επεισόδια. Δεν λέω πως είναι κακή σειρά, μια χαρά πολύ καλή είναι αλλά καμία σχέση με τις Τοπ του είδους. Ακόμα τουλάχιστον.
SG3ptshooter
spursforthe5
εχοντας δει αρκετες σειρες μεχρι πριν λιγο καιρο θα ελεγα οτι το breaking bad ειναι η καλυτερη απο πολλες αποψεις.μεχρι που αρχισα να βλεπω το the wire...
''αλλη'' σειρα
''αλλος'' κοσμος
καμμια σχεση με τις αμερικανιές

.βεβαια δεν εχω δει παλιες σειρες τυπου sopranos the shield BSG που και για αυτες ακουγονται πολλα
SteveNashidis
Κάθε τζούρα του Rust είναι μια μικρή τελετουργία !

Απίστευτο το ποστ σου SG3 . Οι μουσικές επιλογές της σειράς είναι εξαιρετικές .
Anaz
QUOTE(Voyager @ Feb 17 2014, 20:59 ) *
Κάθε τζούρα του Rust είναι μια μικρή τελετουργία !
77.gif 77.gif
A.CAB
Λοιπόν αφού είδα και τα 5 μέχρι στιγμής επεισόδια του True Detective έχω να αναθεωρήσω ως ένα σημείο γιατί πραγματικά η σειρά καλυτερεύει όσο προχωράει και αποφεύγει την πολλή φλυαρία. Μετά το 4ο επεισοδιο και ειδικά το ΕΠΙΚΟ 6λεπτο μονοπλάνο (εμφανής η επιρροή του Children of Men αλλά και του Heat) η σειρά ανέβηκε επίπεδο. Περιμένω με ανυπομονησία τα υπόλοιπα 3.

Απ' την άλλη έχω δει τα 5 πρώτα του δεύτερου κύκλου του House of Cards και είμαι ακόμα με το στόμα ανοιχτό. Ενώ φαίνονται ίσως υπερβολικές μερικές απ' τις πλεκτάνες που στήνει ο Σπέισι, το σοκ του πράγματος είναι πως μάλλον γίνονται πολύ χειρότερα πράγματα γύρω μας και σε αυτούς τους κύκλους. Κατά έναν περίεργο λόγο το Breaking Bad ή το True Detective δείχνουν πιο μακρινά από μια σειρά με θέμα το Λευκό Οίκο. Ίσως επειδή δεν κάνω παρέα με μάγειρες κρίσταλ μεθ ή ντετέκτιβ ανθρωποκτονιών αλλά οπως και να το κάνουμε δείχνουν μακρινά και απολαυστικά αλλά όχι τόσο απειλητικά. Το House of Cards όμως μου προκαλεί πραγματικό φόβο γιατί πολύ απλά μπορεί να μην έχω κονγκρεσάριους ή κυβερνήτες πολιτειών αλλά έχω πολιτικούς που κόβουν-ράβουν τις ζωές μας λες και παζαρεύουνε την αγορά ψυγείου. Δεν υπάρχει καμία ηθική και είναι ένας διαρκής πόλεμος μόνο για προσωπικό συμφέρον και επίδειξη δύναμης.
Dwyane ''the flash'' Wade
ειδα και τα 5 πρωτα true detective στο καπακι 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
manj13
ΑΨΟΓΟ δε λεω το Τrue Detective αλλα εδω ειμαστε!!!!

8 ΚΥΚΛΟΙ ΕΦΥΓΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΠ ΤΟ ΞΕΝΥΧΤΙ!! 77.gifΠαμε γι αλλη μια γυρα! wav.gif
bbplayer
ανυπέρβλητος, δε νομίζω να μην τον έχει δει κανένας. ακόμα κι εγώ που δε σκαμπάζω από σειρές πολλά , από αυτόν ξεκίνησα
Zephyr
QUOTE(bbplayer @ Feb 23 2014, 00:05 ) *
ανυπέρβλητος, δε νομίζω να μην τον έχει δει κανένας. ακόμα κι εγώ που δε σκαμπάζω από σειρές πολλά , από αυτόν ξεκίνησα


Το 24 ξεκίνησα να το βλέπω όταν το είχε ο ΑΝΤ1 πριν καμιά δεκαετία, είχα δει τους πρώτους 2-3 κύκλους, δεν λέω, τρελή πώρωση αλλά από κάποιο σημείο και μετά, όπως κάθε σειρά που κρατά πολλές σεζόν (εξαιρείται το GoT που θα χτυπήσει καμιά δεκαριά σεζόν στο σύνολο) κούρασε και επαναλαμβανόταν. Δεν ξέρω οι τελευταίες σεζόν τι λένε όπως και αν μπόρεσε να ξεφύγει από το αμερικανίστικο anti-terrorist κλίμα που είχε.
SG3ptshooter
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 12 2014, 16:14 ) *
προσπαθούμε να διαλέξουμε ανάμεσα στη Daddario και τη Monaghan.

Όχι μόνο ξεπήδησε αιφνίδιος ανταγωνισμός, αλλά έχοντας δει και 3 επεισόδια Banshee (ακόμα δεν με έχει ενθουσιάσει όσο αρκετούς, αλλά είναι νωρίς) απ' την Παρασκευή, σκέφτομαι να λιποτακτήσω προς το new entry. wos_sport4.gif
sacarame
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 24 2014, 13:58 ) *
Όχι μόνο ξεπήδησε αιφνίδιος ανταγωνισμός, αλλά έχοντας δει και 3 επεισόδια Banshee (ακόμα δεν με έχει ενθουσιάσει όσο αρκετούς, αλλά είναι νωρίς) απ' την Παρασκευή, σκέφτομαι να λιποτακτήσω προς το new entry. wos_sport4.gif



Ο ανταγωνισμός μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, αλλά και η παλιά φρουρά κράτησε ψηλά τη σημαία. rolleyes.gif

Χαμούλης στο 6ο επεισόδιο, είχαμε τα πάντα όλα. Εξελίξεις, μπήκαν και κάποια πράματα σε σειρά αλλά και αρκετά νέα ερωτήματα που προέκυψαν. Αντε να έρθει η επόμενη Δευτέρα τώρα...
manj13
Σε οσους βλεπουν το ''Βικινγκς' μολις ειδα το 1ο επεισοδιο του β κυκλου!ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!! 77.gif 41.gif
bbplayer
QUOTE (manj13 @ Mar 1 2014, 20:12 ) *
Σε οσους βλεπουν το ''Βικινγκς' μολις ειδα το 1ο επεισοδιο του β κυκλου!ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!! 77.gif 41.gif


το βλέπω κι εγώ και ο Zephyr αν θυμάμαι καλά αλλά περιμένω να μαζευτούν 5-6 , γιατί ένα ένα σπάζομαι.
rchos
Νομίζω ότι οι αμερικάνικες αστυνομικές ιστορίες που διαδραματίζονται στην Νότια Αμερική και ειδικότερα Στις πολιτείες του Τέξας-Λουιζιάνα-Μισισίπι είναι στο δικό μου το μυαλό πάντα πιο ενδιαφέρουσες από τις αντίστοιχες στις πόλεις της Βόρειας Αμερικής.

Σε αυτό βοηθάνε πάντα οι ιδιοσυγκρασία των ανθρώπων,οι περίεργες διαφορετικές συνήθειες των κατοίκων, τα τοπία και η μεγάλη διαφορά που ακόμη υπάρχει ανάμεσα σε διαφορετικές ομάδες ανθρώπων.

Είναι πάντα πολύ πιο ενδιαφέρουσες ιστορίες με μεγαλύτερο βάθος

Όλα αυτά βοηθάνε τις σειρές-ταινίες με επίκεντρο αυτά τα μέρη να είναι πολύ ενδαφέρουσες.Αυτό συν την κάντρι μουσική που κολλάει όσο τίποτε στα τοπία που διαδραματίζονται οι σκηνές.


Παράδειγμα φυσικά από True Detective
Anaz
+1 στον Rchos. (καιρο ειχα να το γραψω αυτο)
Το true detective ειναι εξαιρετικο, δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι, απλα κατ'εμε θα κριθει συνολικα σε μεγαλο βαθμο -οπως και καθε σειρα- κι απο το τελος του. Δεν ξερω ισως με κακομαθε και το killing με τις τοσες ανατροπες, αλλα με μολις ενα επεισοδειο να απομενει κ τα τελευταια δυο να μην εξελισσουν οσο θα περιμενα το κυριο story, εχει αρχισει να με φοβιζει οτι θα'ναι καπως flat..

Ας το παραδεχτουμε.. Μονο για καποιον που δεν εχει δει το δευτερο επεισοδειο, συνεχιζε να υφισταται αυτος ο ανταγωνισμος.. Τωρα, με το new entry,μαλιστα..
Quincy
Είχα κατεβάσει κι είχα δει τα 4-5 πρώτα από Vikings αλλά δεν με ενθουσίασε. Ανακάλυψα και το Deadwood λίγο μετά και την παράτησα tongue.gif
bbplayer
QUOTE (Quincy @ Mar 6 2014, 02:24 ) *
Είχα κατεβάσει κι είχα δει τα 4-5 πρώτα από Vikings αλλά δεν με ενθουσίασε. Ανακάλυψα και το Deadwood λίγο μετά και την παράτησα tongue.gif


εάν δεν είσαι fan των "εποχής" τα παρατάς. Εγώ είμαι στην άλλη, έχω δει ότι κυκλοφορεί έως και τις χειρότερες σαβούρες. Μόνο "τσόντα εποχής" δεν έχω δει. Ακόμα icon_drunk.gif blech.gif
Quincy
QUOTE(bbplayer @ Mar 6 2014, 09:21 ) *
εάν δεν είσαι fan των "εποχής" τα παρατάς. Εγώ είμαι στην άλλη, έχω δει ότι κυκλοφορεί έως και τις χειρότερες σαβούρες. Μόνο "τσόντα εποχής" δεν έχω δει. Ακόμα icon_drunk.gif blech.gif



Όχι, και ταινίες εποχής μου αρέσουν πολύ και σειρές. Γενικά λατρεύω ότι έχει να κάνει με Ιστορία, απλά η συγκεκρινη δεν με ενθουσίασε. Την περίμενα διαφορετική, ίσως την δω κάποια στιγμή...
Zephyr
QUOTE(manj13 @ Mar 1 2014, 20:12 ) *
Σε οσους βλεπουν το ''Βικινγκς' μολις ειδα το 1ο επεισοδιο του β κυκλου!ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!! 77.gif 41.gif



QUOTE(bbplayer @ Mar 1 2014, 22:16 ) *
το βλέπω κι εγώ και ο Zephyr αν θυμάμαι καλά αλλά περιμένω να μαζευτούν 5-6 , γιατί ένα ένα σπάζομαι.


Δυνατό 1ο επεισόδιο αλλά όπως λέει και ο bbplayer ένα ποτέ δεν είναι αρκετό! Μακάρι να συνεχίσει έτσι η σειρά, μιας και αντικαταστάτης του Σπάρτακου δεν βγήκε ακόμη, λίγη σκανδιναβική τσόπα δεν μας χαλάει biggrin.gif !

QUOTE(Quincy @ Mar 6 2014, 02:24 ) *
Είχα κατεβάσει κι είχα δει τα 4-5 πρώτα από Vikings αλλά δεν με ενθουσίασε. Ανακάλυψα και το Deadwood λίγο μετά και την παράτησα tongue.gif


Το Deadwood είναι από τις καλύτερες σειρές που έχω δει, καμία σχέση βέβαια σε στυλ με το Vikings, άλλη φάση.
Quincy
QUOTE(Zephyr @ Mar 6 2014, 16:58 ) *
Το Deadwood είναι από τις καλύτερες σειρές που έχω δει, καμία σχέση βέβαια σε στυλ με το Vikings, άλλη φάση.


Έτσι ακριβώς! Σίγουρα μέσα στις 4-5 καλύτερες που χω δει.
SG3ptshooter
To Deadwood είναι η καλύτερη σειρά που έχουν δει και οι δυο τους. wos_sport4.gif
Zephyr
QUOTE(Quincy @ Mar 6 2014, 19:18 ) *
Έτσι ακριβώς! Σίγουρα μέσα στις 4-5 καλύτερες που χω δει.


Σε ποια σεζόν είσαι? Δυσκολεύτηκα πολύ να βρω υπότιτλους για την τρίτη σεζόν όταν την κατέβαζα πριν κάποια χρόνια, αν δεν βγάλεις άκρη στείλε μου pm να σου τους στείλω. Το κακό με το Deadwood είναι πως (όπως τόσες σειράρες) κόπηκε πριν την ώρα του και το κλείσιμο της 3ης σεζόν δεν είναι ιδανικό. Πάντως αξίζει με χίλια.

ΥΓ. Αλ Σβέρτζεν icon_headbang.gif , ο χαρακτήρας που δεν μπόρεσαν ρίξουν από το δικό μου τοπ 5, ούτε ο Γουόλτερ Γουάιτ ούτε ο Τύριον Λάνιστερ!!!
ΥΓ. Το μόνο αρνητικό είναι τα πάρα πολλά ονόματα που μπορεί να κουράσουν.

QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 6 2014, 19:24 ) *
To Deadwood είναι η καλύτερη σειρά που έχουν δει και οι δυο τους. wos_sport4.gif


Δεν θα έλεγα ότι είναι η καλύτερη που έχω δει αλλά άνετα μπαίνει στην 5αδα μαζί με GoT, Breaking Bad, X Files και Jericho ( 56.gif )
Quincy
Και τις 3 τις έχω δει, υποτιτλους είχα βρει μια χαρά για την 1-2 που είχα κατεβάσει και την 3η σεζον δεν την κατεβασα και την είδα online αλλά δεν είχα πρόβλημα. Thanks πάντως

Παραπονο ολων οσων την εχουν δει το τελος της, αλλα οκ, υπάρχουν και χειροτερα.

manj13
QUOTE(Quincy @ Mar 6 2014, 19:48 ) *
Και τις 3 τις έχω δει, υποτιτλους είχα βρει μια χαρά για την 1-2 που είχα κατεβάσει και την 3η σεζον δεν την κατεβασα και την είδα online αλλά δεν είχα πρόβλημα. Thanks πάντως

Παραπονο ολων οσων την εχουν δει το τελος της, αλλα οκ, υπάρχουν και χειροτερα.



Spoiler
Σαν την ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ του καναλιου Showtime με το evilmonkey.gif ΘΑΝΑΤΟ shot.gif του ΜΠΡΟΝΤΙ!!!!!!!!!!!!!!!στο Homeland!!!!
NO BRONDY,NO PARTY !!!
εξυπνακηδες που την ειδατε Game of Thrones....Διαχειριστειτε τωρα τα..... διαπλανητικα καντηλια!!!!
bbplayer
QUOTE(manj13 @ Mar 6 2014, 20:20 ) *
Σαν την ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ του καναλιου Showtime με το evilmonkey.gif


για ρίξε μια μετάφραση γιατί δεν κατάλαβα πράμα που λένε και οι Κρητικοί. Το θέμα δεν είναι ο θάνατος του Μπρόντυ αλλά μπας και κάνουν καμια ...αμερικανιά και τον αναστήσουν στον άλλον κύκλο και φάνε delete για τα καλά. Μέχρι τώρα καλά τα πάει πάντως το Homeland, προσωπικά μου αρέσει. Άλλος ένας κύκλος και τέλος και θα το θυμόμαστε με καλές αναμνήσεις. Όχι??
sacarame
Παιδιά καλό είναι να μην spoilarουμε γιατί κάποιος μπορεί να βλέπει τη σειρά αλλά να μην έχει φτασει στο ίδιο σημείο...

Οπότε γράψτε ό,τι θέλετε αλλά βάλτε το spoiler- μαυρίλα ώστε να αποφύγει να το διαβάσει ο άλλος που δεν έχει φτάσει εκεί...

Έκανα κάποιες διορθώσεις για όσους δεν το είδαν ακόμα..
redleg7
Το Homeland ακομα και με την τροπη που πηρε εχει να δωσει παρα πολλα στην πορεια.Το πιστευω αυτο.

Ποιο καλο παιδι τωρα που φτανουμε στο τελος του True Detective θα κανει μια αναφορα στο πως συνδεονται ή πως υποθετει πως συνδεονται οι Tuttle, LeDoux και οι Childress(Oxι ο Τζος smiley.gif ).
Ο Σαμ Τετλ εχει σπειρει παντου ο ατιμος.
SteveNashidis
Τιτανομέγιστη η σειρά True Detectives. Tέλος η πρώτη σεζόν . Αξίζει να την παρακολουθήσετε .

Ηθοποιάρα ο ΜακΚόναχι με απίστευτες ερμηνίες που πραγματικά θαυμάζεις το ταλέντο του και το πόσο καλά ενσάρκωσε τον ήρωα Rust. Το γεγονός ότι σε πολλές σκηνές δεν σε καθηλώνει η πορεία της υπόθεσης αλλά τα ίδια τα πρόσωπα με τις ατάκες τους , την μυστικοπάθεια τους και το πως θα αντιδράσουν δείχνει το πόσο προσεγμένη είναι η σειρά και πόσο μεγάλος ηθοποιός είναι (κυρίως ο ΜακΚόναχι).

10αρακι απο μένα laugh.gif
Zephyr
QUOTE(Voyager @ Mar 12 2014, 22:22 ) *
Τιτανομέγιστη η σειρά True Detectives. Tέλος η πρώτη σεζόν . Αξίζει να την παρακολουθήσετε .


Μου έχουν μείνει τα δυο τελευταία επεισόδια, πραγματικά με καθήλωσε αυτή η σειρά!

ΥΓ. Για να μην μιλάνε για το φινάλε οι φανατικοί της σειράς συμφορουμίτες, μάλλον έχουν πάθει κοκομπλόκο με αυτό που είδαν laugh.gif
Anaz
QUOTE(Zephyr @ Mar 13 2014, 15:14 ) *
ΥΓ. Για να μην μιλάνε για το φινάλε οι φανατικοί της σειράς συμφορουμίτες, μάλλον έχουν πάθει κοκομπλόκο με αυτό που είδαν laugh.gif
ή ηταν απλα..flat οπως αναμενοταν.. rolleyes.gif Ωραια η τελευταια σκηνη παντως.

QUOTE
Το γεγονός ότι σε πολλές σκηνές δεν σε καθηλώνει η πορεία της υπόθεσης αλλά τα ίδια τα πρόσωπα με τις ατάκες τους , την μυστικοπάθεια τους και το πως θα αντιδράσουν δείχνει το πόσο προσεγμένη είναι η σειρά και πόσο μεγάλος ηθοποιός είναι (κυρίως ο ΜακΚόναχι).
Για μενα αυτο ειναι συνηθως αρνητικο. Το να υπερτερει η ηθοποιεια της βασικης υποθεσης και να ειναι αυτο που σου μενει εν τελει, είναι σαν να υπερτερει ο ωραιος κωλος απο την ιδια τη γκομενα. Θα την ευχαριστηθεις βεβαιως τη κωλαρα, αλλα θα τη χωρισεις στο τελος.

ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΣ Μακοναχι, αλλα αν εξαιρεσεις την τελευταια σκηνη του 4ου επεισοδειου κι αυτη με την Ντανταριο, ενω μπηκε ΠΟΛΥ δυνατα δεν ειχε και τοσες πολλες συγκινησεις να προσφερει τελικα. Δεν αναιρει το γεγονος οτι ειναι μια ΠΟΛΥ καλη σειρα βεβαια. Αλλα στις επομενες σαιζον που δεν θα'χει Μακοναχι, τι γινεται...?? Νομιζω οτι απο πλευρας υποθεσης εχουν βγει αρκετα καλυτερες στο ειδος.
SG3ptshooter
Mπα, εγώ πάω με αυτό που υπέθεσε ο πιο πάνω. Το flat είναι σχετική έννοια και δε μου έρχεται στο μυαλό για το φινάλε το True Detective.

Σίγουρα βέβαια η αμφιβολία για το μέλλον όταν μιλάμε για μια ανθολογική σειρά είναι φυσική. Αλλά και η υστεροφημία της κάθε σεζόν ξεχωριστή.
redleg7
Λιγα λογια για την σειρα....

"Το εντιμο πραγμα για το ειδος μας ειναι να σταματησουμε να αναπαραγομαστε και να προχωρησουμε χερι χερι προς την εξαλειψη"

Για μενα ατακες οπως η παραπανω υποδηλωνουν απολυτα μια κατασταση κατεστραμενου ψυχισμου.

Καταφερε ο Μακ Κοναχι να το παρουσιασει καλα στο γυαλι?Και με το παραπανω.Ο ανθρωπος ειχε δεχτει τρελη απαξιωση και κριτικη για πολλες επιλογες του.Μετα την επιλογη του και την ερμηνεια του στο Mud θεωρω οτι με οτι καταπιανεται γινεται χρυσος.Δεν κανω την παραμικρη αναφορα για το DB club.

Αυτο το προφιλ του ακοινωνητου και συναμα βαθια φιλοσοφημενου αντρα το περναει και με το παραπανω.

Ο Ηarrelson δεν κανει ερμηνεια ζωης αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει κανει μια εξαιρετικη ερμηνεια που ειναι βασισμενη στο τυπικο καλουπι Αμερικανου Αστυνομικου Οικογενεια-πιστος στα ηθη και τα εθιμα της πατριδας μου-εκκλησια και φυσικα πιτσιρικια-γκομενουλες.

Οι διαλογοι θεωρω ηταν εξαιρετικα γραμμενοι και το διπολο μεταξυ των 2 ηθοποιων λειτουργησε πανω απο το ικανοποιητικο επιπεδο.
Βασικα ηταν τετοιοι οι διαλογοι που αναλωθηκε περισσοτερο η σκεψη μου στο τι θα ακολουθησει μεταξυ τους παρα στο να ανακαλυψω τα ενδοτερα του Κιτρινου Βασιλια.

Σε γενικες γραμμες η σειρα και η HBO καταφερε να χαραξει στο μυαλο μας αυτο που ηθελε.
Δηλαδη ο χαρακτηρας του Rust που πιστευω θα μεινει αποτυπωμενος σ ολους.ο Ηαrrelson,το ολο μοτιβο και το καλογραμενο σεναριο και φυσικα το στηθος της Αlexandra Daddario.
Anaz
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 14 2014, 02:33 ) *
Mπα, εγώ πάω με αυτό που υπέθεσε ο πιο πάνω. Το flat είναι σχετική έννοια και δε μου έρχεται στο μυαλό για το φινάλε το True Detective.

Σίγουρα βέβαια η αμφιβολία για το μέλλον όταν μιλάμε για μια ανθολογική σειρά είναι φυσική. Αλλά και η υστεροφημία της κάθε σεζόν ξεχωριστή.
Eπαθες δηλαδη κοκομπλοκο?

Δεν μπορω να πω οτι δεν απολαυσα τον Ραστ και τους διαλογους/μονολογους του. Ομως απο καθε σειρα εχεις και διαφορετικες απαιτησεις.Γι'αυτο εχω ενδοιασμους για το μελλον.. Εκτος αν την δουμε ως "απλα" μια σειρα χαρακτηρων. Θα φανει στην επομενη σαιζον.. Γιατι στη συγκεκριμενη αν βγαλεις τον Ραστ και την συγκρινεις με αλλες του ειδους, ειναι μια καλογραμμενη σειρα μεν (με ωραια ατμοσφαιρα και μουσικη επενδυση), αλλα τιποτα ιδιαιτερο και μακρια απο τις κορυφαιες σαν υποθεση.

btw.. Ειδα το house of cards. 77.gif Μ'αυτο τι παιζει, βγαινει ολη η σαιζον μονοκοπανια?? blink.gif Ποτε αναμενεται και τριτη??
mixalisgate7
QUOTE(Anaz @ Mar 14 2014, 18:57 ) *
btw.. Ειδα το house of cards. 77.gif Μ'αυτο τι παιζει, βγαινει ολη η σαιζον μονοκοπανια?? blink.gif Ποτε αναμενεται και τριτη??



Αυτή η πολιτική του Netfilx.To Netflix δεν είναι κανονικό καλωδιακό δίκτυο αλλά υπηρεσία streaming.Το 2015 αναμένεται να προβληθεί η 3η σεζόν.
nikolas12
Αφού είδα τόσα θετικά σχόλια για το True Detective εδώ πέρα, είπα να το δω κι εγώ...και έπαθα την πλάκα μου! Δεν κρίνω από τώρα συνολικά τη σειρά, γιατί είδα μόνο τα πρώτα 2 επεισόδια, αλλά τα σχόλια για το ότι παρακάτω καλυτερεύει με κάνουν και τρελαίνομαι για το τι ακόμα θα δούμε. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή μπερδεύτηκα λίγο, αλλά όταν τελείωσε το πρώτο επεισόδιο είχα μείνει. Καταπληκτική ερμηνεία από τον Μακκόναχι με όλη αυτήν την ψυχραιμία που διαθέτει η φωνή του. Όπως φαίνεται αύριο θα έχω μαραθώνιο για να τελειώσω την πρώτη σεζόν.
Zephyr
Το φινάλε του True Detective αφήνει πολλά ερωτηματικά (βλ. στοιχεία της αίρεσης, της Καρκόσα, του Yellow King), αλλά είναι ΚΑΛΟ φινάλε, από την άποψη ότι ολοκληρώνει την βασική ιστορία και δίνει πάτημα για να επεκταθεί (να δούμε αν θα το κάνει βέβαια) η δεύτερη σεζόν σε αυτά τα ερωτηματικά.
ΥΓ. Κακό το ότι δεν θα επιστρέψουν οι ίδιοι χαρακτήρες, οι οποίοι είχαν απίστευτη χημεία, αλλά έχω εμπιστοσύνη στον σκηνοθέτη και στους παραγωγούς ότι θα βρουν εξίσου καμένους/ κατεστραμένους τύπους για την επόμενη σεζόν.Την Daddario βέβαια δύσκολα θα την αντικαταστήσουν laugh.gif
mixalisgate7
QUOTE(Zephyr @ Mar 19 2014, 09:48 ) *
Το φινάλε του True Detective αφήνει πολλά ερωτηματικά (βλ. στοιχεία της αίρεσης, της Καρκόσα, του Yellow King), αλλά είναι ΚΑΛΟ φινάλε, από την άποψη ότι ολοκληρώνει την βασική ιστορία και δίνει πάτημα για να επεκταθεί (να δούμε αν θα το κάνει βέβαια) η δεύτερη σεζόν σε αυτά τα ερωτηματικά.


Θα είναι διαφορετική η υπόθεση της 2ης σεζόν.
Zephyr
QUOTE(mixalisgate7 @ Mar 19 2014, 12:50 ) *
Θα είναι διαφορετική η υπόθεση της 2ης σεζόν.


Διαφορετική υπόθεση και διαφορετικοί χαρακτήρες. Ωστόσο είπαν ότι το μοτίβο δεν αλλάζει, πάλι θα έχει να κάνει με αποκρυφιστικές δολοφονίες στον αμερικάνικο νότο, οπότε ίσως να μην ξεμακρύνει πολύ από την αρχική σεζόν.
redleg7
Νομιζω οτι τα περισσοτερα ερωτηματικα εκλεισαν κατ εμε οσον αφορα το σεναριο της πρωτης σεζον.

Στα υποψηφια ονοματα για την επομενη σεζον παιζουν δυνατα οι Ryan Gosling,o Βryan Cranston,o Br. Cooper,ο Jared Leto ενω υπαρχουν και αλλοι στην κατηγορια.Δεν αποκλειεται να δουμε διδυμο αντρα με γυναικα.
mixalisgate7
QUOTE(Zephyr @ Mar 19 2014, 13:48 ) *
Ωστόσο είπαν ότι το μοτίβο δεν αλλάζει, πάλι θα έχει να κάνει με αποκρυφιστικές δολοφονίες στον αμερικάνικο νότο, οπότε ίσως να μην ξεμακρύνει πολύ από την αρχική σεζόν.


Ναι δεν αποκλείεται.
greeneyes13
έχετε ακούσει αν θα γίνει 4η σεζόν στο homeland, και αν ναι ποτε θα παιχτεί;
mixalisgate7
QUOTE(greeneyes13 @ Mar 19 2014, 16:23 ) *
έχετε ακούσει αν θα γίνει 4η σεζόν στο homeland, και αν ναι ποτε θα παιχτεί;


Έχει ανανωεθεί από τον Οκτώβριο.Όπως και οι υπόλοιπες προς τέλη Σεπτέμβρη.
nikolas12
Σχετικά με το True Detective. Έχω διαβάσει πάρα πολλά μυθιστορήματα μυστηρίου και έχω δει αρκετές εκπομπές με αυτό το θέμα. Πλέον μπορώ εύκολα να διακρίνω ποιος είναι ο δολοφόνος είτε είναι πιθανός είτε απίθανος. Η σειρά ονομάστηκε True Detective και εννοούσε εμένα, γιατί (very heavy spoiler) όταν στο τρίτο επεισόδιο είδα τον Ραστ και τον τύπο που συντηρούσε την αυλή, υποψιάστηκα ότι αυτός είναι. Δούλευε σε σχολείο, είχε πολύ ύποπτη μούρη και μπορεί να μην έπιασα τη σύνδεση με Τατλ απευθείας ελλείψει στοιχείων που αποκαλύφθηκαν πιο μετά, αλλά έχοντας δει τόσα μυστήρια ήμουν έτοιμος να περιμένω κάποιον εντελώς απροσδόκητο δολοφόνο. Νιώθω περήφανος tongue.gif
Το True Detective ήταν μια εξαιρετική σειρά με καθηλωτικές ερμηνείες ώρες ώρες και πολύ ανατριχιαστικές στιγμές (ειδικά το τελευταίο επεισόδιο στον τομέα αγωνίας τα έσπασε). Θα συμφωνήσω με τον Zephyr ότι μπορούσε να δώσει καλύτερες ή πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις σε κάποια θέματα όπως Yellow King, Καρκόσα, αλλά ως σύνολο η σειρά κρίνεται εξαιρετική. Περιμένω με αγωνία πλέον τη δεύτερη σεζόν (φαντάζομαι θα βγει του χρόνου τον Ιανουάριο ή παίζει άλλη ημερομηνία; )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.