Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερη Σειρά EVER
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
HLR CENATION
American Odyssey εχω φτασει στο τεταρτο επεισοδιο ,νομιζω οτι ειναι απο τις καλυτερες σειρες τις χρονιας.

To Graceland ειναι επισης πολυ δυνατο.
SG3ptshooter


Η τελευταία εκ των τριών σκηνών ήταν η καλύτερη εύκολα. smiley.gif
nikolas12
Καταπληκτικό από τη 2η σεζόν και μετά το Parks and Rec. Μπορεί να το έχω αναφέρει ξανά, ωστόσο τώρα που το τελείωσα μπορώ να πω ότι το εντάσσω άνετα στα καλύτερα sitcoms που έχω δει, αφού εκτός της 1ης, οι υπόλοιπες σεζόν ήταν εξαιρετικές. Ειδικά το φινάλε, τρομερό. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Το Community τελείωσε τη 6η σεζόν του με κάποια επεισόδια πολύ καλά και κάποια λίγο βαρετά. Ίσως τα 26-30 λεπτά να πρέπει να μειωθούν στα κλασσικά 20-22 λεπτά. Επίσης το ότι λείπουν 3 μέλη και η παρέα έχει αλλάξει, έχει επηρεάσει αρκετά αστεία και καταστάσεις που λατρεύαμε. Προσωπικά θα προτιμούσα να κλείσει κάπου εδώ με μία ταινία (six seasons and a movie), παρά να πάει για 7η σεζόν.
Η 9η του Supernatural ήταν φοβερή. Μετά την απλά καλή 6η και τις μετριότατες 7, 8, η 9 έδωσε πάλι αυτό που θέλω να βλέπω στο Supernatural, δηλαδή μία κόντρα των αδερφών με όλους όσους είναι από τον Παράδεισο και την Κόλαση. Η 10η έχω ακούσει ότι είναι επίσης καλή, θα την αρχίσω σύντομα.
Είδα και την πρώτη και λίγο από τη δεύτερη του Following (ύστερα από προτροπή φίλου μου κολλημένου με τη σειρά), αλλά δεν τρελάθηκα και λόγω του ότι υπάρχουν αρκετές σειρές στη λίστα, είπα να προχωρήσω σε κάποια άλλη.
To Twin Peaks μέχρι τα μέσα της 2ης είναι τρομερή σειρά με φοβερή ατμόσφαιρα. Μετά τα επεισόδια ήταν βαρετά (μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο), αλλά αυτό που κρατάω ήταν η συγκλονιστική πρώτη σεζόν και η 2η μέχρι περίπου το 10ο επεισόδιο. Σενάριο άλλου επιπέδου, ένας φόνος ιστορικός και μία ανατριχιαστική ατμόσφαιρα πλανιόταν στον αέρα. Μερικές σκηνές είναι αριστουργήματα, ενώ η τελευταία σκηνή στο κόκκινο δωμάτιο και φυσικά το φινάλε θα είναι τα πιο wtf πράγματα που έχω δει ποτέ σε σειρά. Δείτε την, αξίζει.
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Jun 7 2015, 20:38 ) *
Είδα και την πρώτη και λίγο από τη δεύτερη του Following (ύστερα από προτροπή φίλου μου κολλημένου με τη σειρά), αλλά δεν τρελάθηκα και λόγω του ότι υπάρχουν αρκετές σειρές στη λίστα, είπα να προχωρήσω σε κάποια άλλη.


Μην την παρατάς στην μέση, δες και την 3η, εξάλλου έχει ακυρωθεί tongue.gif
OnLy_PAS-AthEnS
Τα τελευταια χρονια αν και απεχω συνειδητα απο το φορουμ εχω να πω οτι το Sopranos το βαζω πρωτο στη λιστα μου με τις καλυτερες σειρες.Πραγματικα αρτιο.....δευτερο θα εβαζα φυσικα το Breaking Bad ενω πολυ κοντα στην κορυφη αλλα ως anthology/mini series θεωρω πως ειναι και το Sherlock καθως και το True Detective.
nikolas12
QUOTE(mixalisgate7 @ Jun 7 2015, 22:20 ) *
Μην την παρατάς στην μέση, δες και την 3η, εξάλλου έχει ακυρωθεί tongue.gif


Θα τα ακούσω ασχημα από το φίλο μου που μου το πρότεινε, αλλά δεν ξέρω ένιωθα ότι δεν είναι κάτι τόσο τρομερό για να συνεχίσω. Και γενικά λόγω του ότι έχω μεγάλη λίστα με σειρές που θέλω να δω, αν κάποια δε με ικανοποιεί τόσο την αφήνω και ίσως της ξαναδώσω στο μέλλον κάποια ευκαιρία.
MaJesty23
επαναλαμβάνομαι αλλά δείτε ''the americans'' rolleyes.gif ...Eπίσης ξεκίνησα και το wayward pines το οποίο είναι σε παραγωγη Σιαμαλάινεν και φαίνεται προς το παρόν αξιόλογο!
shtarkws
1) Breaking Bad
2) Boardwalk Empire
3) The wire
4) House of cards
5) True detective
6) Friends
7) Dexter
8) South Park
9) the sopranos
10) Family Guy
HLR CENATION
Περιμενα μεγαλο φιναλε στην τεταρτη σεζον του homeland,αλλα μαλλον βοηθησε στο χτισιμο της επομενης σεζον.Παντως για homeland ηταν εντελως κακο φιναλε.πολυ καλη σεζον σεζον ομως.Η Ντενς νομιζω οτι ειναι η καλυτερη ηθοποιος της γενιας της.Απο τις προβεβλημενες τουλαχιστον.

Εν αναμονη του νεου κυκλου των x-files,εχω παρει απ την αρχη και βλεπω την σειρα,η οποια παραμενει αναλοιωτη στο χρονο και βλεπεται ευχαριστα μετα απο εικοσι και βαλε χρονια.
RipCity
εξαιρετική σειρά το Hannibal, πολύ καλογυρισμένη με έναν απίστευτο Mads Mikkelsen!
aegeansheed
Louie 05: Μετά την μέτρια Σ4 και τα πρώτα δύο σχετικά αδιάφορα επεισόδια, σχετικά γιατί δεν έδωσα το 100% της προσοχής μου, η συνέχεια είναι δυναμική. Στο γνωστό σουρεαλιστικό μοτίβο, θα δούμε μια σούπερ επάρα με τον "παλιόφιλο buddy" και ένα απροσδόκητα άρτια lynchικά σκηνοθετημένο με τους εφιάλτες. Εξίσου καλό και το "beat up by women" που ξεφτυλίζει την taboo ιδέα της ευγένειας προς το "ασθενές" φύλλο. Νομίζω θα ξαναδώ το δύο πρώτα.
phoenix_93
QUOTE(MaJesty23 @ Jun 13 2015, 13:03 ) *
επαναλαμβάνομαι αλλά δείτε ''the americans'' rolleyes.gif ...Eπίσης ξεκίνησα και το wayward pines το οποίο είναι σε παραγωγη Σιαμαλάινεν και φαίνεται προς το παρόν αξιόλογο!

Χάνει πολύ από την επίπεδη σκηνοθεσία και το ότι δεν έχει ονόματα. Προσωπικά το θεωρώ καλύτερο από το Breaking Bad π.χ. και μάλιστα κάθε επεισόδιο μπορείς να το δεις 2 φορες, μια ως κατασκοπικό και μια ως μαυρη κομωδία.
Dwyane ''the flash'' Wade
Μολις ολοκληρωσα τον 4ο κυκλο του Homeland. Δεν εχω διαβαζει τι εχει ειπωθει παραπανω απο παιδια που το ειδαν. Εμενα μου αρεσε αρκετα ειδικα κιολας μετα τα πρωτα επεισοδια. Περισσοτερο ισως απο τον 3ο κυκλο.
Zoys
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Jun 16 2015, 16:51 ) *
Μολις ολοκληρωσα τον 4ο κυκλο του Homeland. Δεν εχω διαβαζει τι εχει ειπωθει παραπανω απο παιδια που το ειδαν. Εμενα μου αρεσε αρκετα ειδικα κιολας μετα τα πρωτα επεισοδια. Περισσοτερο ισως απο τον 3ο κυκλο.

Συγκρίνοντας με τον 3ο κύκλο ναι, θα έλεγα, πολύ καλύτερος. Γενικότερα όμως συνεχίζω να προτιμώ τις δύο πρώτες σεζόν και φοβάμαι μήπως στην πορεία αρχίζει να ξεχειλώνει η σειρά.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Zoys @ Jun 16 2015, 16:53 ) *
Συγκρίνοντας με τον 3ο κύκλο ναι, θα έλεγα, πολύ καλύτερος. Γενικότερα όμως συνεχίζω να προτιμώ τις δύο πρώτες σεζόν και φοβάμαι μήπως στην πορεία αρχίζει να ξεχειλώνει η σειρά.


Εννοειται οι δυο πρωτες ηταν μακραν πολυ μπροστα! Καθηλωτικες στην κυριολεξια! Το ξεχειλωμα το φοβαμαι κι εγω αλλα και που δεν εχει γινει τετοιο??(πην ελαχιστων περιπτωσεων)
tsitum
Μηπως εχει δει κανενας το arrested development ή το house of cards, να εκθεσει την αποψη του? Λεω να τα ξεκινησω αμφοτερα
mixalisgate7
QUOTE(tsitum @ Jun 19 2015, 21:53 ) *
Μηπως εχει δει κανενας το arrested development ή το house of cards, να εκθεσει την αποψη του? Λεω να τα ξεκινησω αμφοτερα


Το πρώτο είναι εξαιρετικό, από τις καλύτερες κωμικές σειρές. Το 2016 θα έχει και 5η σεζόν με 17 επεισόδια.
nikolas12
QUOTE(tsitum @ Jun 19 2015, 21:53 ) *
Μηπως εχει δει κανενας το arrested development ή το house of cards, να εκθεσει την αποψη του? Λεω να τα ξεκινησω αμφοτερα


Μην το σκέφτεσαι καν για το arrested, εγώ χρειάστηκε να του δώσω δεύτερη ευκαιρία (στην πρώτη περνούσα μία πολύ περίεργη περίοδο της ζωής μου και ό,τι σειρά έβλεπα δεν είχε την προσοχή μου, με αποτέλεσμα να βλέπω λίγα επεισόδια χωρίς να εστιάζω ιδιαίτερα και να χρειαστεί να τα ξαναδώ αργότερα) και τέλος πάντων όταν το είδα κανονικά μου άρεσε πάρα πολύ. Καλογραμμένο, με έξυπνα αστεία να πετάγονται όποτε χρειάζεται και με τις 3 πρώτες σεζόν να είναι υπόδειγμα καλού sitcom. Για το δεύτερο δεν ξέρω, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια.
Μη με λιθοβολήσετε, αλλά στη συζήτηση περί Homeland, εγώ με την 4η ενθουσιάστηκα περισσότερο από τη 2η (η οποία είναι καλύτερη από την 4η μέχρι τα μέσα, αλλά μετά δεν την πάλευα μία, οπότε αναφέρομαι στο συνολικό αποτέλεσμα). Ίσως βέβαια να φταίει η κακή ποιότητα της 3ης και των τελευταίων επεισοδίων της 2ης που ενθουσιάστηκα όταν η σειρά ανέβηκε πολύ στην 4η.
kotzito
QUOTE(tsitum @ Jun 19 2015, 21:53 ) *
Μηπως εχει δει κανενας το arrested development ή το house of cards, να εκθεσει την αποψη του? Λεω να τα ξεκινησω αμφοτερα

Και για house of cards συστήνω ανεπιφύλακτα. Γεμάτη ίντριγκα, ανατροπές και εκθέτει πως λειτουργεί το γεμάτο δολοπλοκίες πολιτικό σύστημα των ΗΠΑ (και όχι μόνο). Τρομερός ο Kevin Spacey, πολύ καλός κι ο ρόλος της Robin Wright σαν την bitch γυναίκα του που είναι αποφασισμένη να κάνει τα πάντα για να τον βοηθήσει να αναχθεί πολιτικά.


Από ιστορικές σειρές έχει κανείς να προτείνει κάποια καλή; Κυρίως για 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο εποχή...Επίσης Vikings αξίζει τόσο πολύ όσο λέγεται;
tsitum
Ασυζητητι το band of brothers το οποιο ομως ειναι μονο 10 επεισοδια. Σαν μια εκτεταμενη διασωση του στρατιωτη Ραιαν (αλλωστε παραγωγοι ειναι Χανκς και Σπιλμπεργκ).
SG3ptshooter
Για να σας έρθει μαλακά το γράφω, οι πρώτες εντυπώσεις κριτικών για την επερχόμενη δεύτερη σεζόν True Detective είναι σχετικά αποθαρρυντικές.
Tobias Funke
QUOTE (SG3ptshooter @ Jun 21 2015, 18:18 ) *
Για να σας έρθει μαλακά το γράφω, οι πρώτες εντυπώσεις κριτικών για την επερχόμενη δεύτερη σεζόν True Detective είναι σχετικά αποθαρρυντικές.


Άντε για να μπορέσουμε να βγούμε κι από τη ντουλάπα, όσοι υποστηρίζαμε ότι και η πρώτη σαιζόν ήταν κακογραμμένη και την έσωσαν οι ερμηνείες κι η φωτογραφία
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(SG3ptshooter @ Jun 21 2015, 18:18 ) *
Για να σας έρθει μαλακά το γράφω, οι πρώτες εντυπώσεις κριτικών για την επερχόμενη δεύτερη σεζόν True Detective είναι σχετικά αποθαρρυντικές.


Λαμβανεις υποψη σου τους κριτικους?? Γιατι προσωπικα μου εχει τυχει να μου αρεσει κατι το οποιο να μην εχει καλες κριτικες και το αντιθετο.
Psych
Δυστυχώς το πρώτο επεισόδιο ψιλοδικαιώνει τους "κριτικους".
Manolis2510
Ειδα το Deadbeat..Ωραια κωμωδιτσα σχετικα με ενα μεντιουμ ο οποιος πραγματοποιει τις τελευταιες επιθυμιες φαντασματων..
Προσεχως το Sense8.Αμα το χει δει κανεις,ας πει αμα αξιζει.
HLR CENATION
Μολις ξεκινησε μια νεα σειρα με τον Μπουκοβνι.Ειδα το πρωτο επεισοδιο ,aquarius ονομαζεται και ειναι εξαιρετικη.
Τελειωσα και τον πρωτο κυκλο του arrow.Η σειρα ειναι αξιολογη,δεν ειναι μια απλη σειρα με ενα σουπερ ηρωα που εξοντωνει τους κακους αλλα εχει και πολυ δραμα απο πισω.

Το Wayward Pines που αναφερθηκε πριν,ειναι αρκετα καλο,το κανει ακομα καλυτερο που ειχε ανακοινωθει απο πριν οτι θα ειναι μια σεζον με 10 επεισοδιο και τελος,το πεμπτο ειδικα ειναι εκπληκτικοΑπο τα καλυτερα σειρας ever.Ο Ματ Ντιλον καταπληκτικος ηθοποιος.

Παντως επιμενω, ριξτε ενα βλεφαρο σε Graceland και tyrant.
Zephyr
Τελικά τι απόψεις υπάρχουν για την season 2 του True Detective?

QUOTE(Manolis2510 @ Jun 23 2015, 23:51 ) *
Ειδα το Deadbeat..Ωραια κωμωδιτσα σχετικα με ενα μεντιουμ ο οποιος πραγματοποιει τις τελευταιες επιθυμιες φαντασματων..
Προσεχως το Sense8.Αμα το χει δει κανεις,ας πει αμα αξιζει.


Είδα το 1ο επ. του Sense8, δεν είναι κακό αλλά δεν τρελάθηκα. Ίσως το ξαναπιάσω αν πέσει ξηρασία.

ΥΓ. Σειράρα του καλοκαιριού το Mr Robot. Το πρώτο επεισόδιο απλά με καθήλωσε.
mixalisgate7
QUOTE(Zephyr @ Jul 1 2015, 19:49 ) *
Τελικά τι απόψεις υπάρχουν για την season 2 του True Detective?


Νομίζω οτι είναι αρκετά νωρίς για συμπεράσματα. Πρέπει η σεζόν να φτάσει στο 5ο ή στο 6ο επεισόδιο.
HLR CENATION
Παντως περιμενω με ανυπομονησια το Zoo http://www.imdb.com/title/tt3250026/ απο τα καινουρια. Πιασαρικο θεμα,ελπιζω να εχει και ατμοσφαιρα.

Καταπληκτικα τα δυο πρωτα επεισοδια του Marvel Daredevil.O πρωταγωνιστης φοβερος.
Runt
QUOTE (Zephyr @ Jul 1 2015, 19:49 ) *
ΥΓ. Σειράρα του καλοκαιριού το Mr Robot.

Τα ειπες ολα.
Ακομα ενα που αξιζει την προσοχη σας ειναι το Jonathan Strange & Mr Norrel.
giorgos14
Καταπληκτικος ο 2ος κυκλος του True Detective.2 φορες προσπαθησα να δω το 2ο επεισοδιο και ειναι τοσο βαρετο που κοιμηθηκα και τις 2.Παμε για 3η προσπαθεια τωρα smiley.gif
sacarame



2η σεζόν έρχεται το Σεπτέμβρη. Αντε και δεν κρατιόμαστε...



Φρέσκα κουλούρια από HBO. Από τον δημιουργό του The Wire.. Φαίνεται ενδιαφέρον. Πρεμιέρα 16 Αυγούστου.



Κατά τα άλλα, Wayward pines κύριοι. Εξαιρετικό. Πολύ γρήγορο, συνεχής πλοκή που σου κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον, σε κάθε επεισόδιο μπαίνουν νέα στοιχεία και συνεχείς ανατροπές. Δείτε το..
HLR CENATION
QUOTE(sacarame @ Jul 14 2015, 15:02 ) *



2η σεζόν έρχεται το Σεπτέμβρη. Αντε και δεν κρατιόμαστε...



Φρέσκα κουλούρια από HBO. Από τον δημιουργό του The Wire.. Φαίνεται ενδιαφέρον. Πρεμιέρα 16 Αυγούστου.



Κατά τα άλλα, Wayward pines κύριοι. Εξαιρετικό. Πολύ γρήγορο, συνεχής πλοκή που σου κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον, σε κάθε επεισόδιο μπαίνουν νέα στοιχεία και συνεχείς ανατροπές. Δείτε το..


Στην αρχη ειναι λιγο αργο,αλλα μετα το πεμπτο επεισοδιο γινεται χαμος.Απο τις καλυτερες σειρες φετος.



Το aquarius με τον Μπουκοβνι τελικα μεγαλη πατατα.
SG3ptshooter
Παρακαλώ κάποιον να πει κάτι ελάχιστα έστω καλό για το Dark Matter μπας και το βάλω μπροστά τον επόμενο μήνα.
Ευχαριστώ.
MaJesty23
Wayward Pines...σειρά με 10 επεισόδια.Τα έχω ξαναπεί αλλά ηταν αξιόλογη!Μόλις ειδα τελευταίο επεισόδιο!Μια χαρα! rolleyes.gif .Δώστε ευκαιρία!
Nemesakos
Καλημέρα και από μένα.. Η κοπέλα μου πάντως με χαρακτηρίζει freak καθώς ούτε λίγο ούτε πολύ παρακολουθώ 13 σειρές..

Active σειρές: Big Bang Theory, Blacklist, Arrow, Flash, Agents of Shield, Walking Dead, Game of thrones, House of Cards, Person of interest, Da vinci Demons, Sherlock Holmes, Agent Carter, Daredevil

Όπως καταλαβαίνετε από το φετινό watchlist, προτιμώ τα λίγο πιο ανάλαφρα...

Επίσης σε μια στιγμή αδυναμίας, είδα τις 4 πρώτες σεζόν του glee.. icon_wave.gif
Υπήρχε βλέπεται έλλειψη σειρών και κάπως έπρεπε με κάτι να ασχοληθώ...tongue.gif


Με το davinci demons, εχει καταλάβει κάποιος τι έχει παιχτεί? Γιατί ενώ είχαν βγάλει πρεμιέρα τον Απρίλιο, ακόμα αγνοείται...


Τα καλά νέα για μένα είναι ότι ξεκινάνε ξανά οι Heroes, αγαπημένη σειρά, κόπηκε άδοξα και ελπίζω η νέα σεζόν που θα βγεί να μας αποζημιώσει για τα χρόνια που πέρασαν. Επίσης λέγεται για νέα σεζόν Prison Break που επίσης αναμένεται να ανυπομονησία...
mixalisgate7
QUOTE(Nemesakos @ Jul 29 2015, 12:10 ) *
Με το davinci demons, εχει καταλάβει κάποιος τι έχει παιχτεί? Γιατί ενώ είχαν βγάλει πρεμιέρα τον Απρίλιο, ακόμα αγνοείται...


Στις 24/10 θα κάνει πρεμιέρα η 3η και τελευταία σεζόν.
Nemesakos
QUOTE (mixalisgate7 @ Jul 29 2015, 13:06 ) *
Στις 24/10 θα κάνει πρεμιέρα η 3η και τελευταία σεζόν.


Μόλις το ρώτησα έκανα ακόμα search και μου έβγαλε το Fox ότι πρεμιέρα θα κάνει μέσα στο καλοκαίρι.. Βέβαια το καλοκαίρι τελειώνει σχεδόν..Anyway.. Σε ευχαριστώ Μιχάλη.
HLR CENATION
QUOTE(Nemesakos @ Jul 29 2015, 12:10 ) *
Καλημέρα και από μένα.. Η κοπέλα μου πάντως με χαρακτηρίζει freak καθώς ούτε λίγο ούτε πολύ παρακολουθώ 13 σειρές..

Active σειρές: Big Bang Theory, Blacklist, Arrow, Flash, Agents of Shield, Walking Dead, Game of thrones, House of Cards, Person of interest, Da vinci Demons, Sherlock Holmes, Agent Carter, Daredevil

Όπως καταλαβαίνετε από το φετινό watchlist, προτιμώ τα λίγο πιο ανάλαφρα...

Επίσης σε μια στιγμή αδυναμίας, είδα τις 4 πρώτες σεζόν του glee.. icon_wave.gif
Υπήρχε βλέπεται έλλειψη σειρών και κάπως έπρεπε με κάτι να ασχοληθώ...tongue.gif


Με το davinci demons, εχει καταλάβει κάποιος τι έχει παιχτεί? Γιατί ενώ είχαν βγάλει πρεμιέρα τον Απρίλιο, ακόμα αγνοείται...


Τα καλά νέα για μένα είναι ότι ξεκινάνε ξανά οι Heroes, αγαπημένη σειρά, κόπηκε άδοξα και ελπίζω η νέα σεζόν που θα βγεί να μας αποζημιώσει για τα χρόνια που πέρασαν. Επίσης λέγεται για νέα σεζόν Prison Break που επίσης αναμένεται να ανυπομονησία...


Το Arrow,ειδικα(εχω δει τον πρωτο κυκλο),αλλα και το flash ειναι πολυ δυνατα.Το wayward pines,πολυ δυνατο τελευταιο επεισοδιο αν θα ηθελα καπως διαφορετικο κλεισιμο.Παντως χωρις να εχω διαβασει κατι,ελπιζω να ανατραπει ο αρχικος σχεδιασμος και να εχουμε δευτερο κυκλο.Θα κουραστω να γραφω για το americans ,αλλα και η τριτη σεζον καταπληκτικη.
mixalisgate7
QUOTE(Nemesakos @ Jul 29 2015, 13:25 ) *
Μόλις το ρώτησα έκανα ακόμα search και μου έβγαλε το Fox ότι πρεμιέρα θα κάνει μέσα στο καλοκαίρι.. Βέβαια το καλοκαίρι τελειώνει σχεδόν..Anyway.. Σε ευχαριστώ Μιχάλη.


Ποιο Fox; Εννοείς το Αμερικάνικο ή το Ελληνικό που είναι σε Otetv και nova;
Nemesakos
QUOTE (mixalisgate7 @ Jul 29 2015, 16:43 ) *
Ποιο Fox; Εννοείς το Αμερικάνικο ή το Ελληνικό που είναι σε Otetv και nova;


Στο foxtv.co.uk το είδα. Δεν ξέρω αν ειναι κάποιο απο τα 2 που λες καθώς ούτε νόβα ούτε οτετιβι εχω...tongue.gif

Πιθανά πάντως να ισχύει αύτό που λες, μιας και το site δεν είχε ημερομηνια αρθρου οπότε μπορεί να ήταν και παλιο. Στο imdb παντως έλεγα 1η Απριλίου που προφανώς δεν ισχύει..
mixalisgate7
QUOTE(Nemesakos @ Jul 29 2015, 16:55 ) *
Στο foxtv.co.uk το είδα. Δεν ξέρω αν ειναι κάποιο απο τα 2 που λες καθώς ούτε νόβα ούτε οτετιβι εχω...tongue.gif

Πιθανά πάντως να ισχύει αύτό που λες, μιας και το site δεν είχε ημερομηνια αρθρου οπότε μπορεί να ήταν και παλιο. Στο imdb παντως έλεγα 1η Απριλίου που προφανώς δεν ισχύει..


QUOTE
The upcoming season of Da Vinci’s Demons will be its last, Starz has announced.

Season 3 of the utterly fantastical Leonardo da Vinci bio-series — which was ordered way back in May 2014 — will premiere Saturday, Oct. 24, more than 17 months after the sophomore finale aired.

“While ending Leonardo’s journey is bittersweet for me, I’m happy we’re ending the story on a high note,” series creator David S. Goyer said in a statement to EW.com, which was first to report on the show’s end date. “I hope everyone enjoys these final episodes as much as we enjoyed making them.”


ΠΗΓΗ
Nemesakos
QUOTE (mixalisgate7 @ Jul 29 2015, 16:59 ) *



Σε ευχαριστώ πολύ Μιχάλη. smile.gif
Zephyr
Μιας και δεν έγινε κουβέντα για την δεύτερη σεζόν του True Detective ας κάνω ένα μικρό σχολιασμό.
Έφαγε κράξιμο ως γνωστόν η 2η σεζόν αρκετά πριν φτάσει στο φινάλε. Αν δεν υπήρχε η τεράστια 1η σεζόν ίσως να εκτιμούσα περισσότερο την 2η.
Οι ηθοποιοί γενικά ήταν καλοί, ιδιαίτερα ο Φαρέλ και η ΜακΆνταμς. Όχι στα επίπεδα του Μακόναχι της 1ης σεζόν, αλλά πολύ καλοί, υποστήριξαν πλήρως τους χαρακτήρες που τους έδωσαν. Ο Κίρτς από κοντά κ αυτός καλός ήταν, χωρίς πάντως να συγκλονίσει. Αυτός που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν ο Βινς Βον, δεν μου έβγαλε την κιριλέ-γκανγκστα αύρα που έπρεπε να βγάζει, μπορούσαν πιστεύω να καστάρουν κάποιον καλύτερο ή τουλάχιστον καταλληλότερο.
Το μεγάλο φάουλ πάντως της 2ης σεζόν ήταν σεναριακό κατα βάση. Πολύπλοκο σενάριο σε κουραστικό βαθμό και χωρίς το ενδιαφέρον του σεναρίου της 1ης σεζόν (ούτε καν όμως). Ελπίζω αν βγει 3η σεζον (λογικά θα βγει) να ακολουθήσει την συνταγή της 1ης σεζόν.
rchos
Τα λέγαμε και πέρσι.
Μεγάλο μέρος της επιτυχίας της σειράς μετά τους ηθοποιούς ήταν αυτό που λέμε η ατμόσφαιρα που έβγαζε η σκηνοθεσία.Αυτό ήταν εν μέρει σκηνοθεσία εν μέρει η περιοχή και τα τοπία που επέλεξαν για να γυρίσουν τη σειρά.


Νομίζω φέτος σκοπός τους ήταν να γυρίσουν μια σειρά με ατμόσφαιρα neo noir φάση.Με τον David Lynch σκηνοθέτη θα κάνανε παπάδες.

Καλό ήταν εν τέλει αλλά ανέβαινε όσο προσώραγε η σαιζόν και άρα είχε ήδη κάποιος προκαταληφθεί αρνητικά για τη σαιζόν.
mixalisgate7
QUOTE(Zephyr @ Aug 17 2015, 17:12 ) *
Το μεγάλο φάουλ πάντως της 2ης σεζόν ήταν σεναριακό κατα βάση. Πολύπλοκο σενάριο σε κουραστικό βαθμό και χωρίς το ενδιαφέρον του σεναρίου της 1ης σεζόν (ούτε καν όμως). Ελπίζω αν βγει 3η σεζον (λογικά θα βγει) να ακολουθήσει την συνταγή της 1ης σεζόν.


Βασικά ήταν κακογραμμένο το storyline, υπήρχαν επεισόδια όπου η κεντρική ιστορία προχωρούσε ελάχιστα και αυτό απαγορεύεται σε μια σεζόν, στην οποία τα επεισόδια ήταν λίγα. Τα νούμερα που έχει κάνει ο κύκλος είναι αυξημένα τόσο στην συνολική τηλεθέαση όσο και στο ποσοστό στις ηλικίες 18-49. Στις σειρές του HBO είναι στην τρίτη θέση πίσω από τα GOT & True Blood, όποτε θα είναι τεράστιο λάθος να μην ανανεωθεί η σειρά.
nikolas12
Ρε παιδιά χθες έλεγα να ανοίξω το θέμα της 2ης σεζόν, αλλά πήγα για ύπνο, το άφησα για σήμερα και με προλάβατε.
Έχουμε και λέμε. Ο Pizzolato παρέμεινε στο σενάριο, αλλά για πρώτη φορά είχαμε διαφορετικούς σκηνοθέτες στα επεισόδια, αφού όλη η 1η σκηνοθετήθηκε από τον Cary Fukunaga. Σκηνοθετικά ήταν καλή, αν και θεωρώ μέγα φάουλ το ότι ο Pizzolato κορόιδεψε τον Fukunaga (τα έχουν σπάσει οι 2 τους) στο 2ο επεισόδιο. Μην ξεχνάμε πως η συνεργασία τους ήταν μαζί με τις απίστευτες ερμηνείες και το φοβερό σενάριο, οι παράγοντες που έκαναν το True Detective must σειρά. Γενικά πήγαμε από τα σκοτεινά και πιο αργά πλάνα σε πιο neo noir πλάνα. Προσωπικά δε με χάλασε, υπήρχαν απίστευτα σκηνοθετημένες σκηνές.
Επειδή είναι μυστήριο, προτίμησα να τη δω μονοκαπανιά (όταν βλέπω κάθε εβδομάδα, ψιλοξεχνάω ονόματα) και πάλι καλά που διάβασα ότι είναι πολύπλοκο για να το έχω στο μυαλό μου. Πάντα μετά το επεισόδιο διάβαζα reviews και κανά 2 άρθρα που ξεκαθάριζαν λίγο πράγματα, γιατί με τόσα ονόματα, υποιστορίες και μπέρδεμα, έπρεπε να τα ξεχωρίζω λίγο.
Το casting ήταν αρκετά κουλό, μπορώ να πω. Ειδικά ο Vince Vaughn έπαιζε τελείως κόντρα ρόλο. Ο Farell μου άρεσε πολύ, περισσότερο από τους υπόλοιπους, η McAdams συμπαθητική, αν και θεωρώ πως το επιτηδευμένο τσαγανό και η μαγκιά με την επιτηδευμένη βραχνάδα, δεν της έβγαινε, ο Kitsch παρά τις κακές κριτικές, για μένα ήταν καλός. Ο Vaughn δε με τρέλανε, παντελώς ανέκφραστος και χωρίς να είναι ο bad guy που θέλαμε να δούμε. Βέβαια παρά τις κακές ερμηνείες του σε όλα τα επεισόδια, ήταν εξαιρετικός στη σκηνή του θανάτου του.. Επίσης τι φάση με τους θανάτους; Game of Detectives έπρεπε να λέγεται φέτος, πέθαναν 3 από τους 4 πρωταγωνιστές.. Τέλος σχετικά με τους πρωταγωνιστές, θεωρώ πως ο Pizzolato έχωσε πολλά κλισέ. Διαφθορά, βιασμός σε μικρή ηλικία, βιασμός γυναίκας, αβεβαιότητα πατρότητας, αμφισεξουαλικότητα, ψυχολογικά προβλήματα, προβληματικές οικογένειες, κακές σχέσεις με γονείς. Θα βγάλεις και άλλες σεζόν, μην τα χώνεις όλα σε 1 tongue.gif
Το σενάριο είναι απίστευτα πολύπλοκο, στον πυρήνα του είναι πολύ ωραίο. Όλο το clue είναι να ξεχωρίσεις τις 2 ιστορίες, την πρώτη που αφορά τον Frank και τη μαφία, τη δεύτερη που αφορά τη διαφθορά και τον τρόπο που συνδέονται μεταξύ τους. Έχει πάρα πολλά πρόσωπα, πολλούς εμπλεκόμενους και αν δεν είσαι με άρθρα και γραφήματα μπερδεύεσαι. Ειλικρινά σε ένα σημείο, έλεγα ότι αν δε διάβαζα και τα άρθρα, ή θα το παρατούσα ή δε θα καταλάβαινα τίποτα. Και οι περισσότεροι κουτσά στραβά καταλαβαίνανε. Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν ότι στο τέλος μου άφησε την ίδια γεύση με το The Wire. Δηλαδή οι εμπλεκόμενοι με τα διαμάντια, οι ηθικοί αυτουργοί της διαφθοράς στο Βίντσι είναι νεκροί, αλλά η διαφθορά καθ' αυτή συνεχίζει να υπάρχει με το Masuka εεεεεε το Geldof κυβερνήτη και το διεφθαρμένο γιο του διεφθαρμένου δημάρχου να γίνεται και αυτός δήμαρχος. Δηλαδή όλη η διαπλοκή που χτίστηκε στην πόλη συνεχίζει να υπάρχει, παρά το ότι η ρίζα της, τα άτομα που την επέβαλλαν είναι νεκρά. Ωραίο τέλος, όπως πρέπει να τελειώνει το True Detective.
Καλώς ή κακώς η 2η σεζόν συγκρίνεται με την 1η. Η 1η είναι αριστούργμημα, η δεύτερη είναι αρκετά καλή. Τα 4 πρώτα επεισόδια δεν είναι καθόλου καλά και αρκετά βαρετά. Αλλά μετά το συγκλονιστικό τέλος του 4ου, η σειρά παίρνει μία φοβερή τροπή με 4 πολύ ενδιαφέροντα επεισόδια στη συνέχεια. Αν η 1η παίρνει 9-9,5 , η 2η παίρνει 6,5-7 και αν το 1ο μισό ήταν εξίσου ενδιαφέρον με το 2ο και όχι φάρμακο για την υπνηλία θα έπαιρνε 7,5-8. 3η σεζόν θα βγει και εγώ θα τη δω. Ο Pizzolato έχει ωραίες ιδέες και αν απλοποιήσει του χρόνου το story και το γυρίσει και σε πιο σκοτεινή ατμόσφαιρα, ίσως πλησιάσει την 1η. Απλά θα χρειαστεί και μια ερμηνεία σαν του McConaughey για να το απογειώσει. Προσωπική εκτίμηση, δε θα το καταφέρει, αλλά οι υπόλοιπες σεζόν του True Detective θα είναι στο καλό επίπεδο της 2ης, αλλά όχι στο αριστουργηματικό της 1ης, που θα μείνει σαν παράδειγμα προς μίμηση.
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Aug 18 2015, 16:22 ) *
Σκηνοθετικά ήταν καλή, αν και θεωρώ μέγα φάουλ το ότι ο Pizzolato κορόιδεψε τον Fukunaga (τα έχουν σπάσει οι 2 τους) στο 2ο επεισόδιο.


Τι εννοείς τον κορόιδεψε στο δεύτερο στο επεισόδιο;
shtarkws
Προσφατα τελειωσα τον πρωτο κυκλο του Fargo. Δεν το περιμενα τοσο καλο ομολογω,αποτελεσε μια ευχαριστη εκπληξη για εμενα. Το συνειστω ανεπιφύλακτα
nikolas12
QUOTE(mixalisgate7 @ Aug 18 2015, 17:44 ) *
Τι εννοείς τον κορόιδεψε στο δεύτερο στο επεισόδιο;


Έκανα λάθος στο επεισόδιο. Στο 3ο επεισόδιο, πάνε σε κάποια φάση στα γυρίσματα μίας ταινίας δράσης (η οποία δεν παρουσιάζεται τόσο θετικά). Εκεί ο σκηνοθέτης είναι Ιάπωνας που αντιγράφει πολύ σε όλο του το στυλ τον Fukunaga. Σύμφωνα με πολλούς, ήταν ένας τρόπος να πετάξει την κακία του ο Pizzolato (σκηνοθέτης ίδιος με αυτόν που είχε μαλώσει γυρίζει ταινία δράσης που παρουσιάζεται ως "ρηχή" ή κάτι τέτοιο) και γενικά απορώ πως ο Fukunaga δεν αντέδρασε, ενώ είναι executive producer. Μπορεί όλο αυτό να είναι τυχαίο και να είναι κάτι που οι reviewers είδαν και εγώ το είδα από αυτή τη σκοπιά μαζί τους, αλλά αν ισχύει δεν είναι σωστό εκ μέρους του σεναριογράφου.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.