Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερη Σειρά EVER
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
SG3ptshooter

bball.gif
nikolas12
Τελείωσα πριν καμιά βδομάδα το Futurama (γενικά γουστάρω πολύ καρτούν). Το τέλος ήταν ωραίο, αλλά θα ήθελα να δω και τα άλλα μέλη του Planet Express στο φινάλε. Δηλαδή τελειώνεις τη σειρά χωρίς τον θεούλη Bender; Τέσπα ήταν πολύ ωραίο και ελπίζω όπως είχε γίνει ξανά με το Fururama σε λίγα χρόνια να ξαναβγάλει επεισόδια. Πλέον σαν γνήσιος φοιτητής σε μέτριας δυσκολίας εξεταστική, ξημεροβραδιάζομαι όχι διαβάζοντας, αλλά βλέποντας Family Guy, αφού σε 3 μέρες έχω δει γύρω στις 4-5 σεζόν φτάνοντας σύντομα τελικά στην 8η tongue.gif
Manolis2510
Καλησπέρα παιδιά,λοιπόν όντας πραγματικά καμμένος με τις σειρές έχω απο καινούριες να σας προτείνω Penny Dreadful(θριλεροειδές),Fargo(για μένα καλύτερο από True Detective) ,Utopia,και για τον φίλο nikolas12 απο πάνω Rick and Morty( απο τον Dan Harmon του Community).
SG3ptshooter
QUOTE(Manolis2510 @ Jun 5 2014, 13:47 ) *
Rick and Morty( απο τον Dan Harmon του Community).

Αυτές είναι μεταγραφές.
nikolas12
QUOTE(Manolis2510 @ Jun 5 2014, 13:47 ) *
Καλησπέρα παιδιά,λοιπόν όντας πραγματικά καμμένος με τις σειρές έχω απο καινούριες να σας προτείνω Penny Dreadful(θριλεροειδές),Fargo(για μένα καλύτερο από True Detective) ,Utopia,και για τον φίλο nikolas12 απο πάνω Rick and Morty( απο τον Dan Harmon του Community).


Θα το τσεκάρω, όταν θα έχει λίγο περισσότερα επεισόδια από τώρα. Ακούγονται καλά λόγια απ' όσο ξέρω.
Τελείωσα το Family Guy (9 σεζόν σε 1μιση εβδομάδα εξεταστικής ΜΕ τριήμερο στον Παρνασσό παρακαλώ) και τελείωσα και το IT Crowd που μου πρότεινε ο φίλος Dancing Madly Backwards και τον ευχαριστώ γιατί γέλασα πάρα πολύ με τις ατάκες και τους χαρακτήρες του. Για όσους άρεσε το Big Bang Theory το προτείνω, απλά είναι geeks των υπολογιστών, όχι της Φυσικής.
Zephyr
QUOTE(Manolis2510 @ Jun 5 2014, 13:47 ) *
Καλησπέρα παιδιά,λοιπόν όντας πραγματικά καμμένος με τις σειρές έχω απο καινούριες να σας προτείνω Penny Dreadful(θριλεροειδές),Fargo(για μένα καλύτερο από True Detective) ,Utopia,και για τον φίλο nikolas12 απο πάνω Rick and Morty( απο τον Dan Harmon του Community).


To Fargo είναι από τις πολύ καλές νέες σειρές, βέβαια δεν θα το σύγκρινα με True Detective γιατί είναι τελείως άλλο στυλ (πάει περισσότερο σε μαύρη κωμωδία), έχει πολύ δυνατό κάστ και ίσως τον καλύτερο Billy Bob Thornton που έχουμε δει!

Το Utopia επίσης πολύ καλό, λίγο "περίεργο" βέβαια, αγγλουργιά ( tongue.gif ) με την καλή έννοια και με πρωτότυπο σενάριο. Τον Ιούλιο νομίζω ξεκινάει 2η σεζόν.

Το Penny Dreadful το περίμενα καλύτερο, δν ξέρω, μπλέκει πολλά πράγματα και δεν ξέρω αν στο τέλος θα μπλέξει τα μπούτια του ή θα έχει ένα πραγματικά καλό αποτέλεσμα. Βέβαια η Eva Green δίνει ρέστα, έχει πάρει την σειρά επ΄ώμου!
nikolas12
Είδα Arrested Development και Sherlock σε περίπου μία εβδομάδα. Το πρώτο είναι μία πολύ ωραία κωμωδία και τη συστήνω στους fans των sitcom λόγω των φοβερών χαρακτήρων που έχει, αν και δεν έχω δει ακόμα τη σεζόν του Netflix, γιατί ψιλοβαρέθηκα και ήθελα να δω κι άλλες σειρές.
Το δεύτερο είναι καταπληκτικό. Και η λέξη καταπληκτικό είναι και αυτή λίγη για να περιγράψει τη γαματοσύνη αυτής της σειράς. Εξαιρετικό casting, εκπληκτικοί χαρακτήρες, πολύ όμορφη μουσική που ντύνει τη σειρά και φυσικά πολύ έξυπνο το story των υποθέσεων και πως συνδέονται με την προσωπική ζωή των πρωταγωνιστών. Το τέλος της τρίτης σεζόν με άφησε άναυδο, για το τι μπορεί να δούμε στην τέταρτη. Είναι καλό που βγάζει μόνο 3 επεισόδια μιάμισης ώρας, γιατί δεν μένεις παραπονεμένος και δεν τραβάνε και τη σειρά πολύ. Όμως η αναμονή 2 χρόνων για νέα επεισόδια είναι μεγάλη. Πάντως το Series 4 αναμένεται πολλά υποσχόμενο.
SkyFall
Manolis2510
http://insidetv.ew.com/2014/06/30/community-sixth-season/
Cool,cool cool cool!
Αφροξυλάνθη
QUOTE (Manolis2510 @ Jul 1 2014, 11:31 ) *

smiley.gif


Η υπογραφή μου είναι gifaki από τη νέα σειρά Extant. Look for it, syfy πολλά υποσχόμενο σύμφωνα με τον πιλότο που έπαιξε!
sacarame
Τελείωσα χτες το Hannibal με μετα-μουντιαλικό σπριντ.

Ωραία σειρά, καλογυρισμένη θα έλεγα. Υπάρχουν ανατροπές σε πολλά σημεία και ενώ ψυλλιάζεσαι το πως θα πάει το πράγμα, πάντα κάτι γίνεται και γυρίζει κάπως αλλιώς.

Σκληρή σειρά με την έννοια ότι είναι πολύ λεπτομερειακές οι αναπαραστάσεις των φόνων. Το κατέβασα και σε υψηλή ανάλυση συχνά έπιανα τον εαυτό μου να λέει "πω τι σκέφτηκαν οι τύποι. Πόσο ψυχοπαθείς είναι αυτοί που το γύρισαν."

Έχει βάλει εκεί και ο Φούλερ τις δικές του πινελιές και έρχεται και δένει όλο το ψυχοπαθο-θεωρητικο-αναλυτικο-εξιχνιασοεγκληματικό στόρυ.

Η δεύτερη σεζόν μου φάνηκε καλύτερη καθώς ήταν πιο σπιντάτη σε παράλληλα γεγονότα που διαδραματίζονται..

Αναμένω με ενδιαφέρον την τρίτη σεζόν καθώς χαλαρά το τέλος 2ης θα μπορούσε να είναι και κλείσιμο της σειράς, οπότε περιμένω να δω τι θα γίνει από κει και πέρα...

Παίρνει σειρά το Fargo τώρα
giorgos14
Καλές κριτικές άκουσα για το The leftovers.Εχω δει τα τρια πρωτα επεισοδια που κυκλοφορουν αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει αν μαρεσει η' οχι smiley.gif
j-kidd13
Ακουσα για επαφη με Κολιν Φαρελ για το επομενο TD?
Moυ αρεσει αν ισχυει,για αντι-Ραστ....
Zephyr
QUOTE(sacarame @ Jul 17 2014, 14:44 ) *
Παίρνει σειρά το Fargo τώρα


Από τις καλύτερες φετινές σειρές thumbsup.gif

QUOTE(giorgos14 @ Jul 17 2014, 15:09 ) *
Καλές κριτικές άκουσα για το The leftovers.Εχω δει τα τρια πρωτα επεισοδια που κυκλοφορουν αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει αν μαρεσει η' οχι smiley.gif


Γιώργη στο μυαλό μου είσαι, έχω δει τα τρία πρώτα επεισόδια και δεν έχω καταλήξει αν βλέπω μια βλαμμένη σειρά ή μια σειρά πραγματικά καλή. Μάλλον προς το πρώτο τείνω αλλά κάτι με τραβάει να το συνεχίσω wacko.gif

QUOTE(j-kidd13 @ Jul 17 2014, 22:13 ) *
Ακουσα για επαφη με Κολιν Φαρελ για το επομενο TD?
Moυ αρεσει αν ισχυει,για αντι-Ραστ....


Μάλλον οι τύποι στο True Detective αποφάσισαν να σώζουν κάθε χρόνο και από μια καριέρα.
Manolis2510
Απο κωμωδιες αξιζει παντως να δειτε Brooklyn Nine Nine,και Silicon Valley...Απο τα φετινα Big Bang,Two and a half men,HIMYM ειναι με διαφορα ποιοτικοτερα...
A.CAB
QUOTE(sacarame @ Jul 17 2014, 14:44 ) *
Τελείωσα χτες το Hannibal με μετα-μουντιαλικό σπριντ.

Ωραία σειρά, καλογυρισμένη θα έλεγα. Υπάρχουν ανατροπές σε πολλά σημεία και ενώ ψυλλιάζεσαι το πως θα πάει το πράγμα, πάντα κάτι γίνεται και γυρίζει κάπως αλλιώς.

Σκληρή σειρά με την έννοια ότι είναι πολύ λεπτομερειακές οι αναπαραστάσεις των φόνων. Το κατέβασα και σε υψηλή ανάλυση συχνά έπιανα τον εαυτό μου να λέει "πω τι σκέφτηκαν οι τύποι. Πόσο ψυχοπαθείς είναι αυτοί που το γύρισαν."

Έχει βάλει εκεί και ο Φούλερ τις δικές του πινελιές και έρχεται και δένει όλο το ψυχοπαθο-θεωρητικο-αναλυτικο-εξιχνιασοεγκληματικό στόρυ.

Η δεύτερη σεζόν μου φάνηκε καλύτερη καθώς ήταν πιο σπιντάτη σε παράλληλα γεγονότα που διαδραματίζονται..

Αναμένω με ενδιαφέρον την τρίτη σεζόν καθώς χαλαρά το τέλος 2ης θα μπορούσε να είναι και κλείσιμο της σειράς, οπότε περιμένω να δω τι θα γίνει από κει και πέρα...

Παίρνει σειρά το Fargo τώρα

+1

Πολύ καλή σειρά το Hannibal και ο Μαντς στον πρωταγωνιστικό ρόλο είναι θεός. Ο δεύτερος κύκλος είναι σαφώς καλύτερος του πρώτου ίσως γιατί δεν παίζει τόσο πολύ με διαφορετικές και κάπως άσχετες υποθέσεις φόνων αλλά στηρίζεται κυρίως στη βασική του ιστορία. Εξακολουθώ να το θεωρώ υπερβολικό στον τομέα της ψυχανάλυσης (πάνω από 3 νορμαλ κουβέντες στη σειρά δεν υπάρχουν αμέσως αρχίζουν τις αναλύσεις, τα θεωρήματα και τα τσιτάτα) αλλά έχει σασπένς, πολύ ωραίες ανατροπές και φοβερές σεκάνς. Παρα πολύ βίαιο επίσης αλλά και με μια διεστραμμένη αίσθηση του χιούμορ κατά διαστήματα. άσε που είδα την πράκτορα Σκάλι από τα X-Files μετά από χρόνια και συγκινήθηκα.

QUOTE(Zephyr @ Jul 18 2014, 09:22 ) *
Μάλλον οι τύποι στο True Detective αποφάσισαν να σώζουν κάθε χρόνο και από μια καριέρα.


Αν και δεν τον λες και εντελώς χωρίς καριέρα τον Φάρελ, έχει και αυτός τις δυσκολίες του. Για την ακρίβεια νομίζω πως δεν ταιριάζει στις μεγάλου μπάτζετ ταινίες και τα πάει σαφώς καλύτερα στις μικρότερες και πιο ανεξάρτητες. Άσε που πρωταγωνιστεί στην καινούργια του Λάνθιμου!
Πάντως αν εννοείς την καριέρα του Μακόναχι δεν ήταν το True Detective αυτό που τον αναγέννησε. Τα τελευταία 2-3 χρόνια ότι παίζει είναι χρυσός και πήρε και το Όσκαρ για ταινία που βγήκε πριν προβληθεί το True Detective. Σίγουρα βέβαια η εκπληκτική του ερμηνεία εκεί βοήθησε πάρα πολύ.
Zephyr
QUOTE(A.CAB @ Jul 18 2014, 16:11 ) *
Αν και δεν τον λες και εντελώς χωρίς καριέρα τον Φάρελ, έχει και αυτός τις δυσκολίες του. Για την ακρίβεια νομίζω πως δεν ταιριάζει στις μεγάλου μπάτζετ ταινίες και τα πάει σαφώς καλύτερα στις μικρότερες και πιο ανεξάρτητες. Άσε που πρωταγωνιστεί στην καινούργια του Λάνθιμου!
Πάντως αν εννοείς την καριέρα του Μακόναχι δεν ήταν το True Detective αυτό που τον αναγέννησε. Τα τελευταία 2-3 χρόνια ότι παίζει είναι χρυσός και πήρε και το Όσκαρ για ταινία που βγήκε πριν προβληθεί το True Detective. Σίγουρα βέβαια η εκπληκτική του ερμηνεία εκεί βοήθησε πάρα πολύ.


Κοίτα, ο Φαρέλ εκεί που αρχές του 2000 και για καμιά 5ετία θεωρούταν ο επόμενος μεγάλος σταρ, κάπου το έχασε, δεν είναι ότι εξαφανίστηκε από προσώπου γης αλλά δεν έκανε και τπτ τρομερό. Οπότε ναι, για τα δεδομένα του το true detectve παίζει να του αναγεννήσει την καριέρα.
Ο ΜακΚόναχι θα συμφωνήσω ότι από το 2011 κ μετά έκοψε τις χαζοταινίες και προσπάθησε για κάτι καλύτερο, σαφώς και το όσκαρ που πήρε δεν το πήρε τυχαία αλλά κακά τα ψέματα, το true detective συγκέντρωσε μεγαλύτερη δημοσιότητα από την ταινία (Dallas Buyers Club) και ήταν αυτό που έβγαλε το όνομα του "στον αφρό" (κυρίως στο ευρύτερο κοινό). Rust για πάντα λέμε 77.gif !
tuareg
the strain ειδε κανεις?
mixalisgate7
QUOTE(tuareg @ Jul 19 2014, 16:46 ) *
the strain ειδε κανεις?


Το πρώτο επεισόδιο ήταν εντυπωσιακό.Είναι διαφορετική horror σειρά από τις άλλες.
A.CAB
QUOTE(Zephyr @ Jul 19 2014, 16:44 ) *
Κοίτα, ο Φαρέλ εκεί που αρχές του 2000 και για καμιά 5ετία θεωρούταν ο επόμενος μεγάλος σταρ, κάπου το έχασε, δεν είναι ότι εξαφανίστηκε από προσώπου γης αλλά δεν έκανε και τπτ τρομερό. Οπότε ναι, για τα δεδομένα του το true detectve παίζει να του αναγεννήσει την καριέρα.
Ο ΜακΚόναχι θα συμφωνήσω ότι από το 2011 κ μετά έκοψε τις χαζοταινίες και προσπάθησε για κάτι καλύτερο, σαφώς και το όσκαρ που πήρε δεν το πήρε τυχαία αλλά κακά τα ψέματα, το true detective συγκέντρωσε μεγαλύτερη δημοσιότητα από την ταινία (Dallas Buyers Club) και ήταν αυτό που έβγαλε το όνομα του "στον αφρό" (κυρίως στο ευρύτερο κοινό). Rust για πάντα λέμε 77.gif !

Νταξ πάνω κάτω τα ίδια λέμε.
Αν και για μένα ο Μακόναχι θα είναι πάντα πλέον ο Killer Joe!
SG3ptshooter
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟ LaMARCUS!
sacarame
Και να μαι εδώ ξανά, 8 μέρες μετά το τελευταίο ποστ, έχοντας πλέον ολοκληρώσει το Fargo.


Πολύ καλός ο πρώτος κύκλος.

Ξεκινάει λίγο τσιλαριστά είναι η αλήθεια, όμως κλιμακώνεται όσο περνούν τα επεισόδια και φτάνει σε κορύφωση στο 10ο και τελευταίο.

Φρίμαν εξαιρετικός!!! Τον Μπιλι Μπομπ Θόρτον από την άλλη δεν τον είχα σε υπόληψη, αλλά το πήγε πολύ ωραία θεωρώ στο ρόλο του εκτελεστή.

Θα το τοποθετήσω προσωπικά λίγο πιο κάτω από το Τρου τελικά, λόγω του ότι είναι σε μερικά σημεία λίγο πιο αργό ενώ δεν έχει και τη μαγεία των μονολόγων-αποφθεγμάτων του Ραστ..

Το συνιστώ όμως ανεπιφύλακτα, και ψάχνω επίσημα τι θα δω από δω και πέρα....
sacarame
QUOTE(Manolis2510 @ Jul 18 2014, 11:11 ) *
Απο κωμωδιες αξιζει παντως να δειτε Brooklyn Nine Nine..


+1

Πάρα πολύ καλό, είχε γέλιο... Είναι 20λεπτα τα επεισόδια οπότε φεύγει εύκολα..
Τελειωσα τον πρώτο κύκλο (22 επεισόδια) μέσα στο σκ.



Τώρα που το σκέφτομαι, έχω καεί στις σειρές τελευταία... smiley.gif

Zephyr
QUOTE(sacarame @ Jul 25 2014, 01:55 ) *
Το συνιστώ όμως ανεπιφύλακτα, και ψάχνω επίσημα τι θα δω από δω και πέρα....


To the strain είναι καλό αν ψήνεσαι για βαμπιρουλιά, είναι βέβαια στην αρχή ακόμα (3ο επεισόδιο) το πάει πάντως καλά (χωρίς βαμπιρο-ρομάντζα κ έτσι).
Σειρές με ολοκληρωμένες σεζόν προτείνω davincis demons και blacklist από αυτές που ξεχώρισα φέτος.
SteveNashidis
Για το Φάργκο


Πολύ καλή σειρά . Δεν με κούρασε σχεδόν καθόλου (εκτός από το 1ο επισόδειο) .
Είναι όντως σαν σειρά ένα σκαλί κάτω από το True Detectives .
Θεωρώ όμως την πλοκή του πιο ενδιαφέρουσα από ΤD γιατί ανήκει σε ένα πιο ρεαλιστικό επίπεδο .
Ίσως να επηρεάστηκα από το γεγονός ότι τα συμβάντα είναι αληθινά ( είναι όντως ή αποτελεί μούφα; ) κάτι που με κέντρισε περισσότερο το ενδιαφέρον και αντιμετώπισα με διαφορετική ψυχολογία την όλη υπόθεση της σειράς.

Mάρεσε αυτή η 4άδα αρκετά

Billy Bob Thornton as Lorne Malvo
Allison Tolman as Deputy Molly Solverson
Martin Freeman as Lester Nygaard

και χάρηκα που ξαναείδα τον Bob Odenkirk as Police Chief Bill Oswalt μετά το Breaking Bad
Δεν μάρεσε ο ανάλατος ρόλος του Gus Grimly και δεν αιτιολογώ για να μην spoillαρω .

Ένα ευχαριστώ σε όσους προτείνουν εδώ μέσα αντάξιες και ωραίες σειρές .
Myria
Εξαιρετικό το Fargo..

Έχει δει κανείς blackadder? Mε πιέζουν να το ξεκινήσω, αξίζει?

Βλέπει κανείς Arrow?

Θεωρώ επίσης ότι στο quality στατους των συμμετεχόντων του φόρουμ θα ταιριάζει το the americans και το orphan black. Δείτε τα..Ειδικά το τελευταίο έχει πολλαπλό ενδιαφέρον.
mixalisgate7
QUOTE(Myria @ Aug 27 2014, 12:54 ) *
Βλέπει κανείς Arrow?


Είναι πολύ καλό το Arrow,έχει εξαιρετική 2η σεζόν.
Myria
QUOTE(mixalisgate7 @ Aug 27 2014, 14:01 ) *
Είναι πολύ καλό το Arrow,έχει εξαιρετική 2η σεζόν.


Είμαι ούτε στα μισά της πρώτης και μ αρέσει, αλλά μου έχουν πει για εκπληκτικό τέλος πρώτης σεζόν. Λίγο σπαστικός ο πρωταγωνιστής αλλά το πάει καλα η σειρούλα νομίζω.
nikolas12
QUOTE(Myria @ Aug 27 2014, 12:54 ) *
Έχει δει κανείς blackadder? Mε πιέζουν να το ξεκινήσω, αξίζει?


Blackadder με τον Rowan Atkinson ε; Φοβερή σειρά για εμένα. Είναι ωραίο που κάθε series είναι μία διαφορετική ιστορία και τοποθετείται χρονικά κάπου αλλού. Δεν έχω προλάβει δυστυχώς να δω την τέταρτη σειρά, αλλά οι πρώτες 3 που έχω δει είναι πολύ καλές.
SG3ptshooter
QUOTE(nikolas12 @ Aug 28 2014, 10:15 ) *
Δεν έχω προλάβει δυστυχώς να δω την τέταρτη σειρά, αλλά οι πρώτες 3 που έχω δει είναι πολύ καλές.

H πρώτη ίσως αποθαρρύνει κάποιους, είναι ξεκάθαρα 1-2 επίπεδα κάτω, δεν έχουν μεταφράσει σε μεγαλείο τη μοναδικότητα του Atkinson, ακόμα. Η τέταρτη σειρά του Blackadder για τους αρκετά φλώρους μπορεί και να είναι και η καλύτερη σεζόν τηλεόρασης στην ιστορία της ανθρωπότητας.
nikolas12
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 28 2014, 21:41 ) *
H πρώτη ίσως αποθαρρύνει κάποιους, είναι ξεκάθαρα 1-2 επίπεδα κάτω, δεν έχουν μεταφράσει σε μεγαλείο τη μοναδικότητα του Atkinson, ακόμα. Η τέταρτη σειρά του Blackadder για τους αρκετά φλώρους μπορεί και να είναι και η καλύτερη σεζόν τηλεόρασης στην ιστορία της ανθρωπότητας.


Εμένα και η πρώτη δε με χάλασε, αλλά πιο μετά η αλήθεια είναι ότι έχει και πολύ πιο έξυπνο χιούμορ. Την τέταρτη πρέπει να τη δω κάποια στιγμή είναι η αλήθεια.
Παρεπιπτόντως είδα το Rick and Morty που μου πρότεινε ο Manolis2510 μερικά ποστς πιο πριν. Αν και το animation στο Adult Swim δε με κέρδισε ποτέ το Rick and Morty το βρήκα πολύ ωραίο από κάθε άποψη. Πολύ ωραίο καυστικό χιούμορ και οι 2 πρωταγωνιστές είναι απίστευτοι χαρακτήρες.
nikolas12
Τους τελευταίους 2 μήνες ήμουν πολλές μέρες σε διακοπές και κατασκηνώσεις, ωστόσο όταν ήμουν Αθήνα είδα το House και το Dexter σχετικά γρήγορα.
Το πρώτο το είχα ψιλοδεί στο STAR, αλλά αυτή τη φορά είπα να το δω από την αρχή οργανωμένα και με σειρά. Καταπληκτικές οι πρώτες 4 σεζόν, η 6η επίσης καλή, 5η, 7η, 8η πολύ πιο κάτω. Υπάρχουν καθηλωτικά επεισόδια πραγματικά. Το τέλος είναι καλό μπορώ να πω.
Το δεύτερο μου είπαν πολλοί να το δω παρά το κακό τέλος. Εδώ υπάρχουν σκαμπανεβάσματα με κάποιες σεζόν (1η, 4η) να είναι αριστουργήματα και άλλες όπως η 7η να μην ανταποκρίνονται στις προσδοκίες μου. Καθώς έβλεπα το τελευταίο επεισόδιο θεώρησα πως το τέλος δε θα ήταν τόοοοσο απογοητευτικό όσο μου το περιέγραψαν, αλλά ήρθε το twist του τελευταίου λεπτού και επιβεβαίωσε ό,τι μου λέγανε τόσο καιρό.
Τώρα θα το γυρίσω για λίγο σε sitcom και θα δω το Community και μετά μάλλον θα δω The Wire και Sons of Anarchy. Γενικά έχει πάρα πολλά η λίστα tongue.gif
Zoys
QUOTE(nikolas12 @ Sep 1 2014, 23:52 ) *
Το δεύτερο μου είπαν πολλοί να το δω παρά το κακό τέλος. Εδώ υπάρχουν σκαμπανεβάσματα με κάποιες σεζόν (1η, 4η) να είναι αριστουργήματα και άλλες όπως η 7η να μην ανταποκρίνονται στις προσδοκίες μου. Καθώς έβλεπα το τελευταίο επεισόδιο θεώρησα πως το τέλος δε θα ήταν τόοοοσο απογοητευτικό όσο μου το περιέγραψαν, αλλά ήρθε το twist του τελευταίου λεπτού και επιβεβαίωσε ό,τι μου λέγανε τόσο καιρό.

Όπως τα λες για 1η και 4η σεζόν (εγώ θα βάλω και τη 2η που είναι τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο με την πρώτη), αλλά θεωρώ ότι η 7η σεζόν είναι πολύ καλή και δεν συγκρίνεται για παράδειγμα με την 3η (βαρετή ακόμα και στο τελευταίο της επεισόδιο) και την 6η (άθλια). Το τέλος απογοήτευσε πραγματικά όλους όσους λατρέψαμε τη σειρά...
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Sep 1 2014, 23:52 ) *
Τώρα θα το γυρίσω για λίγο σε sitcom και θα δω το Community και μετά μάλλον θα δω The Wire και Sons of Anarchy. Γενικά έχει πάρα πολλά η λίστα tongue.gif


Το Community είναι μεγάλη λατρεία.
nikolas12
QUOTE(Zoys @ Sep 1 2014, 23:57 ) *
Όπως τα λες για 1η και 4η σεζόν (εγώ θα βάλω και τη 2η που είναι τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο με την πρώτη), αλλά θεωρώ ότι η 7η σεζόν είναι πολύ καλή και δεν συγκρίνεται για παράδειγμα με την 3η (βαρετή ακόμα και στο τελευταίο της επεισόδιο) και την 6η (άθλια). Το τέλος απογοήτευσε πραγματικά όλους όσους λατρέψαμε τη σειρά...


Η 2η είναι εξαιρετική, απλά επικεντρώνεται πολύ στο κυνήγι του Bay Harbor Butcher και λιγότερο στο να έχει έναν μεγάλο κακό αντίπαλο. Είναι ίσως απότομη η μετάβαση από τον πολύ κακό Brian στην εκδικητική Lila και αυτό να μη μου φάνηκε εμένα ωραίο, γιατί περίμενα ίδιου βεληνεκούς κακό. Πάντως φοβερή σεζόν. Η 3η ήταν κι αυτή βαρετή και ξέχασα να το γράψω, γιατί δεν είχε ούτε κάποια εξέλιξη χαρακτήρα, ούτε τίποτα. Την 6η τη βρήκα ενδιαφέρουσα, γιατί γουστάρω θρησκόληπτους δολοφόνους που ενεργούν από γραφές κ.λ.π και είχε και πολύ ωραίο τέλος.

QUOTE(mixalisgate7 @ Sep 2 2014, 01:13 ) *
Το Community είναι μεγάλη λατρεία.


Χαχα ναι είχα δει που είχες σχολιάσει σε ένα άρθρο για το Community πόσο καλή σειρά είναι. Αν και είμαι οπαδός των sitcoms δεν το είχα ακούσει μέχρι πρόσφατα.
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Sep 2 2014, 01:56 ) *
Αν και είμαι οπαδός των sitcoms δεν το είχα ακούσει μέχρι πρόσφατα.


Δικός μου είσαι.Τι έχεις δει από sitcoms;
nikolas12
QUOTE(mixalisgate7 @ Sep 2 2014, 17:10 ) *
Δικός μου είσαι.Τι έχεις δει από sitcoms;


Κυρίως τα κλασσικά που βλέπει πολύς κόσμος τύπου Friends, How I Met Your Mother, Big Bang Theory, Modern Family, Arrested Development μερικά αγγλικά τύπου Blackadder και IT Crowd, μερικά του Married with Children και του Two And A Half Men και από animated sitcoms South Park, Family Guy, Futurama, Rick and Morty, μερικά των Simpsons κ.λ.π. Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάποιο τώρα. Η αλήθεια είναι ότι επειδή σειρές άρχισα να βλέπω κυρίως από πέρυσι που τελείωσα Πανελλήνιες, είδα τα πιο γνωστά που παίζονται και τώρα το γύρισα σε σειρές με μεγάλης διάρκειας επεισόδια, οπότε πιο καλό ψάξιμο σε sitcoms θα κάνω πιο μετά.
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Sep 2 2014, 18:53 ) *
Κυρίως τα κλασσικά που βλέπει πολύς κόσμος τύπου Friends, How I Met Your Mother, Big Bang Theory, Modern Family, Arrested Development μερικά αγγλικά τύπου Blackadder και IT Crowd, μερικά του Married with Children και του Two And A Half Men και από animated sitcoms South Park, Family Guy, Futurama, Rick and Morty, μερικά των Simpsons κ.λ.π. Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάποιο τώρα. Η αλήθεια είναι ότι επειδή σειρές άρχισα να βλέπω κυρίως από πέρυσι που τελείωσα Πανελλήνιες, είδα τα πιο γνωστά που παίζονται και τώρα το γύρισα σε σειρές με μεγάλης διάρκειας επεισόδια, οπότε πιο καλό ψάξιμο σε sitcoms θα κάνω πιο μετά.


Πρει να δεις τα Californication,Psych (αστυνομική με κωμικά στοιχεία),Chuck (δράσης με κωμικά στοιχεία),Scrubs,Curb Your Entusiasm,Seinfeld
nikolas12
QUOTE(mixalisgate7 @ Sep 2 2014, 19:07 ) *
Πρει να δεις τα Californication,Psych (αστυνομική με κωμικά στοιχεία),Chuck (δράσης με κωμικά στοιχεία),Scrubs,Curb Your Entusiasm,Seinfeld


Εκτός του Psych και του Scrubs που δεν τα ήξερα, τα άλλα τα έχω συμπεριλάβει στην (ομολογουμένως τεράστια) λίστα μου. Γενικά τα sitcoms μου αρέσουν γιατί σπάνε τη μονοτονία από σειρές μεγάλης διάρκειας και σου προσφέρουν κάτι πιο ανάλαφρο και καλό.
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Sep 3 2014, 00:59 ) *
Εκτός του Psych και του Scrubs που δεν τα ήξερα, τα άλλα τα έχω συμπεριλάβει στην (ομολογουμένως τεράστια) λίστα μου.


Το Psych είναι must see σειρά.Μπορεί να έχει σαραντάλεπτα επεισόδια αλλά φεύγουν νεράκι.
YorM3
Person of Interess κανεις? Έχοντας δει 2 σεζον έχω να πω ότι η σειρά ανέβαινει πολύ από τα μισα του πρώτου κύκλου και μετα.
nikolas12
Αν και οι πρώτες υποχρεώσεις του Σεπτεμβρίου έχουν ξεκινήσει πρόλαβα και είδα πράγματα. Έχουμε και λέμε.
Πρώτον είδα όλο το Community. Πρώτα είδα τις 3 πρώτες σεζόν που είναι απλά ασύλληπτες. Γραφή άλλου επιπέδου. Το μόνο παράπονο ήταν ότι υπήρχαν κάποια αδιάφορα επεισόδια δίπλα σε επικά όπως το Remedial Chaos Theory (ίσως το καλύτερο επεισόδιο που έχω δει σε sitcom) και το Advanced D&D. Είχα ακούσει πως στην 4η φεύγει ο Harmon και πολλοί βασικοί συγγραφείς, οπότε έβαλα και είδα το Sons of Anarchy και τα επεισόδια της 4ης ανάμεσα σε αυτά του SoA. Όντως κατώτερη σεζόν. Στην 5η (που την είδα μονοκοπανιά) με την επιστροφή του Harmon χάσαμε τον θεό Pierce και τον Troy που ήταν μέλη της ομάδας, αλλά επέστρεψαν οι καλές ιδέες και το ωραίο σενάριο, οπότε περιμένω την 6η που θα προβληθεί στο Yahoo Screen του χρόνου.
Δεύτερον όπως προείπα όλη την προηγούμενη εβδομάδα είδα το Sons of Anarchy μέχρι την 5η σεζόν που την άρχισα πριν λίγο. Εξαιρετικές πρώτες 4 σεζόν χωρίς σκαμπανεβάσματα (αν και η 2η είναι ένα κλικ πιο πάνω), ωστόσο η 5η αν και δεν έχω δει πολύ δε με ενθουσιάζει. Ελπίζω στην πορεία να αλλάξει αυτό.
Τέλος, αφού τελείωσα το Community είδα την πρώτη σεζόν του αγγλικού The Office, την οποία βρήκα καλή και με έξυπνα αστεία. Την 2η και τελευταία θα τη δω αύριο. Είναι γεγονός πως αυτή η σειρά διαπρέπει για το είδος του mockumentary, που προσωπικά λάτρεψα στο Modern Family.
Δυστυχώς η εξεταστική χτυπάει την πόρτα αυτήν την εβδομάδα και μετά έχω πολλές υποχρεώσεις, αλλά ελπίζω να προλάβω να τελειώσω και το SoA για να μπορώ να προχωρήσω σε άλλες σειρές.
rchos
Colin Farell ο πρώτος σίγουρος για την νέα σαιζόν του True Detective.
Zephyr
QUOTE(rchos @ Sep 22 2014, 22:47 ) *
Colin Farell ο πρώτος σίγουρος για την νέα σαιζόν του True Detective.


Είπαμε, ανασταίνει καριέρες το True Detective cool.gif !
Πάντως για τον δεύτερο κύκλο είπαν ότι θα πρωταγωνιστούν γυναίκες.
tuareg
το strain σας αρεσει?περιμενω εναγωνιως το καινουριο κυκλου το walking dead.
btw συνεχιζω και πιστευω οτι η καλυτερη ever (καθαρη υποκειμενικη αποψη) ειναι το Prisonbreak
mixalisgate7
QUOTE(Zephyr @ Sep 28 2014, 12:23 ) *
Είπαμε, ανασταίνει καριέρες το True Detective cool.gif !
Πάντως για τον δεύτερο κύκλο είπαν ότι θα πρωταγωνιστούν γυναίκες.


Ήταν ένα από τα πολλά σενάρια που κυκλοφόρησαν.
Manu7
QUOTE(tuareg @ Sep 28 2014, 12:34 ) *
το strain σας αρεσει?περιμενω εναγωνιως το καινουριο κυκλου το walking dead.
btw συνεχιζω και πιστευω οτι η καλυτερη ever (καθαρη υποκειμενικη αποψη) ειναι το Prisonbreak

Μεγάλε tuareg είμα και γω ένας από αυτούς τους υποκειμενικούς.

Θυμάμαι είχαν βγει οι 2 πρώτοι κύκλοι ( και οι καλύτεροι άλλωστε οπότε και έπρεπε να σταματήσει η σειρά)
και είχα την τύχη να δω όλα τα επεισόδια μαζεμένα.

Ε αυτή τη μανία να δω το επόμενο επεισόδιο και αμέσως μετά το επόμενο κ.ο.κ οπότε και κατέληξα να πάω με ένα φιλαράκι να νοικιάσω όλα τα υπόλοιπα από βίντεο κλαμπ (από τόρεντ τότε ήμουν μυρωδιάς) δεν την έχω ξανανιώσει σε άλλο σίριαλ με λίγες εξαιρέσεις.
tuareg
Κι εγω καπως ετσι....κολλησα...
kotzito
QUOTE(rchos @ Sep 22 2014, 22:47 ) *
Colin Farell ο πρώτος σίγουρος για την νέα σαιζόν του True Detective.

Και ακούγεται και για Vince Vaughn! Ενδιαφέρον θα είχε να δούμε αν θα μπορούσε να σταθεί σε μια Crime/Drama τηλεοπτική σειρά.


Για Prison Break θα συμφωνήσω. Οι δύο πρώτοι κύκλοι ήταν τρομεροί και νομίζω ότι αν το σταμάταγαν εκεί (ή έβγαζαν έστω και έναν 3ο καλό, αν θυμάμαι σωστά η 3η σεζόν έπεσε με την απεργία των σεναριογράφων) θα μπορούσε να θεωρείται σίγουρα στις top-3 του είδους του. Λόγω του ότι το έδειχνε και ο ΑΝΤ1, νομίζω ήταν από τις λίγες σειρές δράσης που έκαναν τόσο πάταγο στην Ελλάδα.
mixalisgate7
QUOTE(kotzito @ Sep 28 2014, 13:13 ) *
Και ακούγεται και για Vince Vaughn! Ενδιαφέρον θα είχε να δούμε αν θα μπορούσε να σταθεί σε μια Crime/Drama τηλεοπτική σειρά.


Ανακοίνωθηκε επίσημα από το HBO η συμμετοχή του Vaughn.Η Rachel McAdams έδει δεχτεί επίσημα πρόταση και μάλλον θα ανακοινωθεί και ο Taylor Kitsch.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.