Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερη Σειρά EVER
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
dizzy_fingers
IT Crowd.
Η καθημερινή ζωή δύο geek-losers-burntheads στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης μίας εταιρείας.
Δε μπορώ να πω αν είναι η καλύτερη ever αλλά έχω πολύ καιρό να γελάσω τόσο πολύ. Βρεττανικό + geek χιούμορ σε ατέλειωτες δόσεις - αν κάποιος ασχολείται με υπολογιστές θα αναγνωρίσει αμέτρητες καταστάσεις.
Μόνο μείον είναι τα 6 επεισόδια ανά σεζόν (3 μέχρι τώρα και πάμε για την 4η).



Επίσης:

και καπάκια δείτε αυτό:
Omar Little
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 17 2009, 12:58 ) *
IT Crowd.
Η καθημερινή ζωή δύο geek-losers-burntheads στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης μίας εταιρείας.
Δε μπορώ να πω αν είναι η καλύτερη ever αλλά έχω πολύ καιρό να γελάσω τόσο πολύ. Βρεττανικό + geek χιούμορ σε ατέλειωτες δόσεις - αν κάποιος ασχολείται με υπολογιστές θα αναγνωρίσει αμέτρητες καταστάσεις.
Μόνο μείον είναι τα 6 επεισόδια ανά σεζόν (3 μέχρι τώρα και πάμε για την 4η).


Και βέβαια μην ξεχνάμε και το θεϊκό αφεντικό των 2 πρώτων season 77.gif

gallistis
θυμαται κανενας απο τους παλιους μια σειρα που εβαζε η ερτ1,το μυστηριο του χρυσου πιθηκου;στα παιδικα μου ματια,ηταν η καλυτερη σειρα ever.ηταν η εποχη που η κρατικη τα εβαζε μαζεμενα(μαγκαιβερ,ιπποτη της ασφαλτου,ντιουκς)

βρηκα τους τιτλους αρχης

panos75
Απορώ με την απήχηση που έχει μεταξύ τόσων έξυπνων ανθρώπων μια τόσο χαζή σειρά όπως το "Friends".
Και μόνο το γεγονός του κονσερβοποιημένου γέλιου, το οποίο είναι σα να μου υπαγορεύει τα σημεία όπου οφείλω ως θεατής να γελάσω, με κάνει να απαξιώ ν'ασχοληθώ με τις περισσότερες αμερικάνικες κωμικές σειρές.

Τουλάχιστον το "Παντρεμένοι με Παιδιά" το καταλαβαίνω να έχει επιτυχία χάρη στο δηκτικό και αρκετές φορές ανατρεπτικό χιούμορ του. Το "Friends" όμως είναι ο ορισμός της χαζοχαρούμενης αμερικανίας και η αποθέωση της ανεγκέφαλης κοινοτυπίας.
Spyros91
προσωπικα η καλυτερη σειρα που εχω δει ειναι το LOST μετα ειναι το Χωρις αυτα δεν υπαρχει παραδεισος μαζι με το(μη γελασετε) Ρωξανη μια ελευθερη γυναικα,καλα με αυτη την σειρα ειχα φαει τρελο κολλημα αφου ειχα στησει την κοπελα μου για να το δω smiley.gif
Tretiak
Καλύτερη σειρά για μένα το Βlackadder (κυρίως το 4, το οποίο ψηφίστηκε 12η κορυφαία βρετανική παραγωγή όλων των εποχών)
Εννοείται και το Ρετιρέ (πλάκα κάνω... smiley.gif )
apkat
QUOTE(panos75 @ Aug 20 2009, 03:58 ) *
Απορώ με την απήχηση που έχει μεταξύ τόσων έξυπνων ανθρώπων μια τόσο χαζή σειρά όπως το "Friends".
Και μόνο το γεγονός του κονσερβοποιημένου γέλιου, το οποίο είναι σα να μου υπαγορεύει τα σημεία όπου οφείλω ως θεατής να γελάσω, με κάνει να απαξιώ ν'ασχοληθώ με τις περισσότερες αμερικάνικες κωμικές σειρές.

Τουλάχιστον το "Παντρεμένοι με Παιδιά" το καταλαβαίνω να έχει επιτυχία χάρη στο δηκτικό και αρκετές φορές ανατρεπτικό χιούμορ του. Το "Friends" όμως είναι ο ορισμός της χαζοχαρούμενης αμερικανίας και η αποθέωση της ανεγκέφαλης κοινοτυπίας.


Ε καλα αυτο τωρα πως το λες;;Το εχεις παρακολουθησει αρκετα για να εχεις αποψη και να θεωρεις το χιουμορ χαζοχαρουμενη Αμερικανια;;Εγω να καταλαβω αυτο που λες για το χιουμορ αν και ακομα και εκει υπαρχουν πολλα ελαφρυντικα.

Οταν ξεκινησε η σειρα και οι 6 ηθοποιοι ηταν εντελως Unproven Και αγνωστοι οπως και σχεδον ολοι οι συντελεστες και δεν ηξεραν τι θα βγει απο αυτο το πραγμα.Γιαυτο και οι μια δυο πρωτες χρονιες οντως θυμηζουν Αμερικανικα σαχλα σηριαλ αφου μοιραια ακολουθησαν την τοτε γραμμη των Αμερικανικων σηριαλ.ΠΙο μετα ομως που και η σειρα αποκτα δικια της προσωπικοτητα και το χιουμορ αλλαζει αλλα και το γελοιο οφειλεται πλεον σε live audience που πηγαινε στα γυρισματα.Παντως δεν νομιζω οτι αν απο την 3η σεζον ας πουμε εφευγε το γελοιο θα γελουσε ο κοσμος καπου λιγοτερο.

Το κλειδι στο να εκτιμησεις αυτην την σειρα ειναι οι χαρακτηρες.ΔΕν μπορεις να πεις ειδα ενα δυο επεισοδια και δεν μου αρεσει.Πρεπει να καταλαβεις τους χαρακτηρες και μεσα απο αυτους να καταλαβεις το χιουμορ τους.Τουλαχιστον εγω ετσι το βλεπω.

Την θεωρω απο τις πλεον εξυπνες σειρες με μη τυποποιημενο αλλα αντιθετα πολυ εφευρετικο χιουμορ.Δεν μπορω να φανταστω ποια Ελληνικη σειρα ξερω γω που δεν ειναι χαζοαμερικανικη εχει υψηλοτερου επιπεδου χιουμορ απο τα φιλαρακια.
jois21
QUOTE
Την θεωρω απο τις πλεον εξυπνες σειρες με μη τυποποιημενο αλλα αντιθετα πολυ ε.Δεν μπορω να φανταστω ποια Ελληνικη σειρα ξερω γω που δεν ειναι χαζοαμερικανικη εχει υψηλοτερου επιπεδου χιουμορ απο τα φιλαρακια.


Tα εγκληματα. icon_drunk.gif
SlobodaN
Συμφωνώ με προλαλίσαντες. Δεν περίμενα τόσο έξυπνο χιούμορ απο τους Αμερικάνους. Τα έχω δει όλα βέβαια τα επεισόδια και τα έχω σε dvd.

Φοβερή σειρά, αρκέι να μπεις στο νόημα της παρέας τους και τα "χούγια" του καθενός.
gallistis
QUOTE(Tretiak @ Aug 20 2009, 13:46 ) *
Καλύτερη σειρά για μένα το Βlackadder (κυρίως το 4, το οποίο ψηφίστηκε 12η κορυφαία βρετανική παραγωγή όλων των εποχών)
Εννοείται και το Ρετιρέ (πλάκα κάνω... smiley.gif )


γιατι κανεις πλακα με το ρετιρε;δε το εβαλαν καθολου φετος στις επαναληψεις και το καλοκαιρι μου δεν ηταν το ιδιο.μου ελειψε ο ιασωνας,ο φοιβος και η πεπονακη.διαβαστε απιστευτη αναλυση που κανει καποιος για το ρετιρε στη φρικιπαιδεια

http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE%A4%...%B9%CF%81%CE%AD

απο τις ελληνικες θεωρω μακραν καλυτερη τη ντολτσε βιτα.απιστευτη σειρα
Omar Little
Εκτιμάμε παραπάνω Childress μετά από αυτό το που έγραψε στο twitter: http://twitter.com/JChillin/status/4938264644
Giorgos#4
μετα το τελος του prison break μονο 2 σειρες με συγκινουν ακομα.....το Λας Βεγκας και ο ανεπαναληπτος ΝΤ.ΧΑΟΥΖ
AirNick7
Η καλυτερη σειρα και με διαφορα αυτην την περιοδο κατα την γνωμη μου ειναι το supernatural....πραγματικα μπορω να καθομαι ωρες και να βλεπω αμετρητα επισοδεια.....
OnLy_PAS-AthEnS
QUOTE(nick1993 @ Oct 17 2009, 17:52 ) *
Η καλυτερη σειρα και με διαφορα αυτην την περιοδο κατα την γνωμη μου ειναι το supernatural....πραγματικα μπορω να καθομαι ωρες και να βλεπω αμετρητα επισοδεια.....

Αν και δεν εχω δει πολυ μπορω να πω η σειρα μετραει...αν και γινεται πολυ.....πως να τω πς..καπως....στους τελευταιους κυκλους!!!
aigio
Απο αυτες που βλεπω τωρα, ξεχωριζω Dexter, True Blood, 30 Rock, Californication, Fringe, sunny in philadelphia, south park, supernatural, entourage.
Aπο παλιοτερες Alias, Arrested Development (εγκλημα που κοπηκε), Battlestar Galactica βεβαιως, Carnivale απειρα ρισπεκτ και εγκλημα που κοπηκε, Jericho (εγκλημα που τελειωσε οπως τελειωσε), Six Feet Under, Buffy (απιστευτος ο Whedon), Firefly (απιστευτος ο Whedon) και βεβαια ΟΖ. Μπροστα στο ΟΖ, το Prison Break ειναι μικρο σπιτι στο λιβαδι.
Πανω απο ολα ομως, η σειρα που με εβαλε στα κολπα, και γενικοτερα εφερε την επανασταση στην τηλεοραση. X-Files ._
OnLy_PAS-AthEnS
Φιλε επειδη πιστευω το PRisonBreak ειναι η πιο ωραια σειρα που εχω δει μπορεις να μου εξηγησεις αυτο το ΟΖ τι ειναι ακριβως????? Γιατι ενδιαφερομαι αν αξιζει!
Omar Little
QUOTE(aigio @ Nov 3 2009, 21:10 ) *
Απο αυτες που βλεπω τωρα, ξεχωριζω Dexter, True Blood, 30 Rock, Californication, Fringe, sunny in philadelphia, south park, supernatural, entourage.
Aπο παλιοτερες Alias, Arrested Development (εγκλημα που κοπηκε), Battlestar Galactica βεβαιως, Carnivale απειρα ρισπεκτ και εγκλημα που κοπηκε, Jericho (εγκλημα που τελειωσε οπως τελειωσε), Six Feet Under, Buffy (απιστευτος ο Whedon), Firefly (απιστευτος ο Whedon) και βεβαια ΟΖ. Μπροστα στο ΟΖ, το Prison Break ειναι μικρο σπιτι στο λιβαδι.
Πανω απο ολα ομως, η σειρα που με εβαλε στα κολπα, και γενικοτερα εφερε την επανασταση στην τηλεοραση. X-Files ._


Wow, δεν θυμόμουν ότι είχα και 2ο account biggrin.gif

Επειδή σε έκοψα δικό μας άνθρωπο (HBO rules, Whedon is my master κλπ) πώς και δεν έχεις πιάσει ακόμα Wire και Angel? (εκτός αν τα είδες και δεν... οπότε πάσο)
aigio
Πρεπει να ομολογησω οτι ειμαι φαουλ οσον αφορα το Wire αφου παρολα τα καλα λογια που ακουω απο παντου, δεν εχω κατσει να το ξεκινησω. Οπως και το Shield. Οπως και το Curb your Enthusiasm του Larry David. Angel πηγα να το δω παραλληλα με Buffy αλλα δε μπορουσα το διπλο ταμπλο και θα το δω καποια στιγμη αργοτερα.
Ξεχασα στο προηγουμενο ποστ να αναφερω και το Twin Peaks, επισης ριζοσπαστικο για την εποχη του. Το Seinfeld, που εδειξε το δρομο στα φιλαρακια, το 4400 που το αναφερω για ιστορικους λογους, το 30Rock καθως και το flight of the conchords, αλλη μια καμενη κωμωδια.
Φιλε Pas, το ΟΖ δεν εχει να κανει με αποδραση, περιγραφει με ντοκιμανταιριστικο στιλ τη σκληρη ζωη των φυλακων. Ειναι αρκετα ακραιο ορισμενες φορες αλλα πληρως ρεαλιστικο. Ερμηνειαρες απο ολους, το cast ειναι ουτως ή αλλως απο αλλο πλανητη και βεβαια οι ανατριχιαστικοι μονολογοι του Augustus Hill να σπανε τη μονοτονια (λεμε τωρα) Ελληνικοι υποτιτλοι υπαρχουν μονο για τα 6 επεισοδια της πρωτης σεζον, αν και γενικα υπαρχουν αγγλικοι. Επαναλαμβανω, δειχνει ακραια πραγματα, καμια σχεση με το Prison Break που ειναι πταισμα μπροστα του.
Omar Little
Χαίρομαι για την συνεχιζόμενη ποιοτική αναβάθμιση του forum. Πλέον τα φαουλάκια δίνονται για τους σωστούς λόγους, οπότε kudos to thrylos!!!

QUOTE(aigio @ Nov 4 2009, 16:42 ) *
Πρεπει να ομολογησω οτι ειμαι φαουλ οσον αφορα το Wire αφου παρολα τα καλα λογια που ακουω απο παντου, δεν εχω κατσει να το ξεκινησω. Οπως και το Shield. Οπως και το Curb your Enthusiasm του Larry David. Angel πηγα να το δω παραλληλα με Buffy αλλα δε μπορουσα το διπλο ταμπλο και θα το δω καποια στιγμη αργοτερα.


Το Angel για μένα είναι ένα κλικ καλύτερο από Buffy. Ξεκινάει με μία μέτρια για τα δεδομένα του season για να απογειωθεί μετά. Πιστεύω θα το απολάμβανες καλύτερα αν τα έβλεπες μαζί, γιατί έχει διάφορα crossovers αλλά και πάλι αξίζει.

Το Curb είναι και στα δικά μου μελλοντικά σχέδια αλλά αν θες αντίστοιχη καμμένη, τριμπουρδελιάρικη κωμωδία ala Arrested Development, ρίξε μια ματιά και στο Parks & Recreations.
aigio
Βλεπω και Parks and Recreation αδερφε, αλλα ξεχασα να το αναφερω απο παν... smile.gif
colonel gomelsky
Απ ότι βλέπω οι ξένες σειρές έχουν την τιμητική τους. Δυστυχώς δεν ασχολούμαι με το σπορ. Ένα βατόμουρο αξίζει πάντως στα "φιλαράκια" καθώς παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου να κάτσω να δω τη σειρά, άλλαζα κανάλι μετά τα πρώτα γέλια.

Από ελληνικές:

1) Απαράδεκτοι
2) Δις εξαμαρτείν
3) Δύο Ξένοι
4) Κι οι παντρεμένοι έχουν ψυχή.
Gravedigger
QUOTE (colonel gomelsky @ Nov 10 2009, 18:17 ) *
Ένα βατόμουρο αξίζει πάντως στα "φιλαράκια" καθώς παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου να κάτσω να δω τη σειρά, άλλαζα κανάλι μετά τα πρώτα γέλια.

Βατόμουρο στα φιλαράκια?Είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον το 90% του φόρουμ διαφωνεί!
colonel gomelsky
QUOTE(Gravedigger @ Nov 11 2009, 10:35 ) *
Βατόμουρο στα φιλαράκια?Είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον το 90% του φόρουμ διαφωνεί!


Απ ότι ψιλοδιάβασα τη συζήτηση και γω το ίδιο πιστεύω. Τεσπα γούστα είναι αυτά. Είναι τι ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία του καθενός. Εγω δεν ακούω και ξένη μουσική, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σκάρτη ή ότι εγώ έχω κάποιο πρόβλημα. Συμβαίνει στη ζωη κάτι απλά να μη σου αρέσει.
PanosIlio
Τη σειρά δεν την έχω δει ακόμα, ακόμα δεν έχει βγει στον αέρα καν, το trailer δεν είναι και κάτι το φοβερό αλλά βάζω στοίχημα πως AΥΤΗ θα είναι η καλύτερη σειρά ever... thumbsup.gif

http://www.youtube.com/watch?v=ji5ZwD9dqeo&fmt=18
sihainas
Πάει λοιπόν και για φέτος το Californication... μπορεί η φετινή σαιζον να μην ήταν τόσο εντυπωσιακή όπως οι προηγούμενες αλλά το φινάλε ήταν όλα τα λεφτά... βέβαια μας αφήνει με τεράστια ερωτηματικά για το τι θα γίνει του χρόνου... αλλά άξιζε..

Πάω τώρα να δω και το Dexter...
aigio
Εποχη αφηνει το Dexter, μην τα συζηταμε καθολου... Ιλιγγος...
gsp_5
F.R.I.E.N.D.S. (δεν χρειάζεται να πώ το λόγο, το έπραξαν άλλωστε πολλοί πριν από μένα)
και SIMPSONS! Η καλύτερη κωμική σειρά στην Αμερική, από την Αμερική, για την Αμερική, με ό,τι αυτό συνεπάγεται! Καυστική, ξεκαρδιστική, ανεπανάληπτη!
Stelios 12
Lost, South Park, Simpsons, Family Guy!!!
iron80
Prison Break (οι 3 πρώτοι κύκλοι), LOST (4 πρώτοι κύκλοι), DEXTER
Manu7
Prison Break- 1oς και 2ος κύκλος
Lost - 3oς κύκλος
Dexter
House, M.D.
Friends
Fringe
Heroes
SG3ptshooter
Deadwood, South Park είναι τα απόλυτα favourites. Σε δεύτερο επίπεδο που να τα έχω δει ολόκληρα είναι το The Shield και το Carnivale, εν εξελίξει που να έχω δύο από έναν κύκλο αλλά να μην έχω προλάβει να προχωρήσω Alfred Hitchcock Presents, The Sopranos, The Wire.
SG3ptshooter


rolleyes.gif
priest
lost
lost
lost
lost
friends
OnLy_PAS-AthEnS
1) PRISON BREAK-TWO AND A HALF MEN
2)..............................
3).........................
............
SG3ptshooter
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 6 2010, 03:07 ) *
Deadwood, South Park είναι τα απόλυτα favourites. Σε δεύτερο επίπεδο που να τα έχω δει ολόκληρα είναι το The Shield και το Carnivale, εν εξελίξει που να έχω δύο από έναν κύκλο αλλά να μην έχω προλάβει να προχωρήσω Alfred Hitchcock Presents, The Sopranos, The Wire.

Eπανέρχομαι προσθέτοντας το Band of Brothers και φαντάζομαι ανάλογα καλό θα είναι και το The Pacific..
Joan Miró
Six Feet Under
priest
ξεχασα να βαλω τον dr house..εξαιρετικη σειρα..απο τις καλυτερες μαζι με το lost!!!
kseplenhs
το rubicon το παρακολουθεί κανείς?σήμερα μου την πρότειναν και είδα 2 επεισόδια και έχει ζουμί η υπόθεση.

έχει να κάνει με συνομωσίες,αποκρυπτογραφήσεις κωδικών κτλ.ευτυχώς χωρίς δράση,πιστολίδια και τα συναφή,με χαμηλούς τόνους και ένα γοητευτικό μυστήριο στην ατμόσφαιρα.

είναι η πρώτη σεζον που παίζεται και υπάρχουν 13-14 επεισόδια.μέχρι στιγμής εγκρίνω thumbsup.gif
LFO
QUOTE(kseplenhs @ Oct 19 2010, 23:41 ) *
το rubicon το παρακολουθεί κανείς?σήμερα μου την πρότειναν και είδα 2 επεισόδια και έχει ζουμί η υπόθεση.

έχει να κάνει με συνομωσίες,αποκρυπτογραφήσεις κωδικών κτλ.ευτυχώς χωρίς δράση,πιστολίδια και τα συναφή,με χαμηλούς τόνους και ένα γοητευτικό μυστήριο στην ατμόσφαιρα.

είναι η πρώτη σεζον που παίζεται και υπάρχουν 13-14 επεισόδια.μέχρι στιγμής εγκρίνω thumbsup.gif


για...κρατα μας ενημερους!

Φιλαρακια (Joey doesn't share food!!!!!!) & Παντρεμενοι με παιδια (Guy: " Hey, Bundy, I'm having steak tonight. What are you having?" Al: " If I was the mailman, I'd be having your wife.")
Joan Miró
Επανέρχομαι κι εγώ με :

Nip/Tuck

Family Guy

Dexter

True Blood
ALdaperan
το νησι!!!!

μακραν η καλυτερη σειρα που εχω δει!! ουτε lost ουτε dexter ουτε heroes ουτε big bang theory ουτε τιποτα

το νησι !!! Μακράν η καλυτερη σειρα που εχω δει ποτε ... όλες οι άλλες φαίνονται σκουπίδια μπροστα σε αυτην wink.gif
σκεφτείτε τι σκουπίδι μας προσφέρουν καθημερινά στις τηλεοράσεις..πόσο χαμηλά έχει πέσει η αισθητική μας με αυτά που μας προσφέρουν

και ειναι και αληθινη ιστορια wink.gif

ανεβασα ενα αποσπασμα που αφηγειται η γρια:



αυτη η γρια ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!! 77.gif 77.gif
Weekendman
QUOTE(ALdaperan @ Oct 22 2010, 12:57 ) *
το νησι!!!!

μακραν η καλυτερη σειρα που εχω δει!! ουτε lost ουτε dexter ουτε heroes ουτε big bang theory ουτε τιποτα

το νησι !!! Μακράν η καλυτερη σειρα που εχω δει ποτε ... όλες οι άλλες φαίνονται σκουπίδια μπροστα σε αυτην wink.gif

και ειναι και αληθινη ιστορια wink.gif

ανεβασα ενα αποσπασμα που αφηγειται η γρια:



αυτη η γρια ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!! 77.gif 77.gif

Καλή σειρά πέρα απο τα συνήθη στάνταρ της Ελληνικής τηλεόρασης ,αλλά αμά δεν ήταν στο MEGA που πραγματικά απο πρωώθηση σειρών υπερέχει έναντι όλων των άλλων καναλιών θα μπορούσε ακόμα και το νησί να μην τύχει της ανάλογης προσοχής
όπως δεν έτυχαν η σειρά για τον Καρυωτάκη στην κρατική τηλεόραση η ο Γιούγκερμαν στον ANT1 που και για αυτές ξοδεύτηκαν αρκετά λεφτά και κόπος...
rchos
QUOTE(Weekendman @ Oct 22 2010, 13:07 ) *
Καλή σειρά πέρα απο τα συνήθη στάνταρ της Ελληνικής τηλεόρασης ,αλλά αμά δεν ήταν στο MEGA που πραγματικά απο πρωώθηση σειρών υπερέχει έναντι όλων των άλλων καναλιών θα μπορούσε ακόμα και το νησί να μην τύχει της ανάλογης προσοχής
όπως δεν έτυχαν η σειρά για τον Καρυωτάκη στην κρατική τηλεόραση η ο Γιούγκερμαν στον ANT1 που και για αυτές ξοδεύτηκαν αρκετά λεφτά και κόπος...

δεν ειναι ακριβωςς ετσι τα πραγματα.
οι σειρες που αναφερεις ηταν αξιολογοτατες και εν μερει δεν επιασαν λογο του μαρκετινγκ.ηταν ομως αξιολογοτατες κυριος λογο θεματος.η σκηνοθεσια-σκηνογραφια ηταν κλασικη (αρτια βεβαια) σκηνοθεσια-σκηνογραφια ελληνικης δραμαρτικης σειρας εποχης.ηταν δηλαδη κλασικες σειρες εποχης πιο ποιοτικες απο το μεσο ορο.
θυμιζω οτι τετοια σειρα ηταν και οι μαγισσες της σμυρνης οι οποιες ελεω μεγκα εκαναν καλη σχετικα τηλεθεαση αλλα σε κανενα σημειο δεν απογειωθηκαν.

το νησι ειναι κατι εντελως διαφορετικο οχι μονο λογο του θεματος που πραγματευεται.σκηνοθετικα και σκηνογραφικα ειναι κατι εντελως ξεχωριστο απο τις προηγουμενες σειρες που εχουμε δει στην ελλαδα.
η σκηνη του δευτερου επεισοδιου οταν η πρωταγωνηστρια φτανει πρωτη φορα στην σπιναλογκα και μολις εχει μπει μεσα στο χωριο στον κεντρικο δρομο ειναι απιστευτης σκηνοθετικης ποιοτητας.μου θυμισε μεγαλες παραγωγες του εξωτερικου.
ALdaperan
+ το γεγονός οτι έχει θέμα που σε αγγίζει

μιλάει για μια αρρώστια που μόλις πρίν λίγα χρόνια μάστιζε την ανθρωπότητα και αφορούσε μεγάλο μέρος του πληθυσμού παγκοσμίως

μια αρώστεια που στιγμάτιζε και απομόνωνε ... που ο καθε ενας μπορούσε να ζήσει τις συνέπειες της αφου ηταν μεταδωτικη

εεε καμια αλλη σειρα δεν μπορει νε έχει τέτοια απήχηση ...ειναι και το θέμα της που την καθιστα τόσο δημοφιλή!!

απο οτι ακουσα ετοιμάζουν και μεταγλώτιση για να μεταδωθεί και στο εξωτερικό

επίσης πολλές αναφορές έχουν γίνει και σε καναλια του εξωτερικου για τη σειρά!!
kolokotronis
Εγώ βλέπω next top model από αντίδραση..
Τόσο διαφήμηση πια αυτό το ''Νησί''...
Λες και σου επιβάλλουν να το δεις.
Δεν λέω ότι δεν αξίζει.
Αλλά έλεος πια..
Επίσης, ο Μάινας μου τη δίνει στα νεύρα.
Έχει παίξει σε 100 σειρές, αλλά είμαι σίγουρος ότι άμα τον ρωτήσεις, θα σου πει ότι η ''μεγάλη του αγάπη'' είναι το θέατρο.

Από της καλύτερες σειρές για μένα, και όχι τόσο γνωστή, νομίζω είναι το Futurama.Το έβαζε παλιά το ΜακεδονίαTV.

Επίσης θεωρώ ότι η πιο διασκεδαστική εκπομπή της δεκαετίας που πέρασε, είναι η εκπομπή του Τσουκαλά.
Αν τη βλέπεις για το χαβαλέ φυσικά, γιατί μερικοί την βλέπουν για να διαμορφώνουν άποψη...
'Οτι πιο αυθεντικό έβγαλε η ελληνική TV και δεν ειρωνεύομαι.
frenchman7
QUOTE(kolokotronis @ Oct 22 2010, 14:49 ) *
Εγώ βλέπω next top model από αντίδραση..
Τόσο διαφήμηση πια αυτό το ''Νησί''...
Λες και σου επιβάλλουν να το δεις.
Δεν λέω ότι δεν αξίζει.
Αλλά έλεος πια..
Επίσης, ο Μάινας μου τη δίνει στα νεύρα.
Έχει παίξει σε 100 σειρές, αλλά είμαι σίγουρος ότι άμα τον ρωτήσεις, θα σου πει ότι η ''μεγάλη του αγάπη'' είναι το θέατρο.

Από της καλύτερες σειρές για μένα, και όχι τόσο γνωστή, νομίζω είναι το Futurama.Το έβαζε παλιά το ΜακεδονίαTV.

Επίσης θεωρώ ότι η πιο διασκεδαστική εκπομπή της δεκαετίας που πέρασε, είναι η εκπομπή του Τσουκαλά.
Αν τη βλέπεις για το χαβαλέ φυσικά, γιατί μερικοί την βλέπουν για να διαμορφώνουν άποψη...
'Οτι πιο αυθεντικό έβγαλε η ελληνική TV και δεν ειρωνεύομαι.


Futurama ρε φίλε ναι! Το είχα ξεχάσει πολύ γέλιο! Με τον Bender και τον τύπο καλαμάρι (ο οποίος μου θυμίζει τον μουστάκια στο mythbusters laugh.gif )

Κατά τα αλλα κλασσικά κι εγώ
Ελληνικές:
-Της Ελλάδος τα παιδιά
-Απαράδεκτοι κλπ...
Ξένες:
-Friends
-Bundy



ALdaperan
QUOTE(kolokotronis @ Oct 22 2010, 14:49 ) *
Επίσης θεωρώ ότι η πιο διασκεδαστική εκπομπή της δεκαετίας που πέρασε, είναι η εκπομπή του Τσουκαλά.
Αν τη βλέπεις για το χαβαλέ φυσικά, γιατί μερικοί την βλέπουν για να διαμορφώνουν άποψη...
'Οτι πιο αυθεντικό έβγαλε η ελληνική TV και δεν ειρωνεύομαι.

καλα για σειρες μιλαμε εδω , οχι για οπαδικες συζητησεις

και εγω μαζευομαι με 5-6 ατομα και λεμε οτι λαλακια μας ερθει και κανουμε εκπομπη...μην τρελαθουμε ...κανει και η κουτση μαρια εκπομπη πλεον

ο τσουκαλας, ενας αν μη τι αλλο χουλιγκανος , ανεργος τον παιρνουν και τον βρίζουν κανα δυο ατομα και ειναι διασκέδαση αυτο?

γι αυτο λεω οτι η αισθητικη μας έχει πέσει πολύ...αμα σου σερβίρουν καθημερινα Big brother,next model,idol,τσουκαλαδες ...ε πως να μη τα βρεις ωραία αφου δεν έχεις με τι ποιοτικοτερο να τα συγκρινειςwink.gif
apkat
Και τους beatles καποτε σου επεβαλαν στην ουσια τα ΜΜΕ να ακουσεις αλλα αν απο αντιδραση δεν τους ακουγες εσυ θα εβγαινες χαμενος..Ακραιο το παραδειγμα οντως αλλα θεωρω και γω οτι προκειται για ιστορικη σειρα στην Ελλαδα..Ειναι η πρωτη φορα που ξεφευγουμε απο το κλασσικο μοτιβο της Ελληνικης σειρας και παμε καπου τοσο μακρυα..

Εγω ειδικα αυτον τον καιρο δεν εβλεπα καθολου τηλεοραση και ως εκ τουτου δεν ηξερα καν τι ειναι το νησι(σαν σηριαλ)..Την πρωτη μερα της προβολης λοιπον πηγα σινεμα με εναν φιλο μου οπου μου το ανεφερε και μαλιστα οτι σκεφτοταν να μην ερθει για να το δει..Την επομενη εκατσα να το δω απο το σαιτ μονο και μονο για να μπορω να του κανω πλακα που θα χαναμε τον Αγγελακα(την ταξιδιαρα ψυχη ειχαμε παει να δουμε) για μια Ελληνικη σειρα..Ε και τελικα επαθα εγω πλακα..Χωρις να ξερω καθολου τι γινεται απο διαφημιση κλπ..Ε εκ των υστερων ασχοληθηκα και ειδα οτι γινεται οντως απιστευτος πανικος αλλα θεωρω οτι τον αξιζει οσο ενοχλητικος και αν ειναι..

Για τον Τσουκαλα παντως +1 απο εμενα στον Κολοκοτρωνη..Εχω φαει απειρες ωρες με φιλους μου να βλεπουμε..
frenchman7
Καλά αυτό ειναι σίγουρο για τον Τσουκαλά!
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην έβλεπε Τσουκαλά...
ιαπερίοδο είχε γίνει και της μόδας, τραγούδια άντε γειά, ringtone, ότι θέλεις...

Α! Και μια άλλη σειρά με την οποία είχα φάει κόλλημα πιτσιρικάς είναι το macgyver!
Φοβερή σειρά με ωραία μουσικούλα, την βλέπαμε και βγαίναμε όλοι στις αλάνες να φτιάξουμε διάφορα..
Ωραίες εποχές. Απορώ πάντως που δεν το έχουν παίξει ποτέ επανάληψη.
Joan Miró
Όντως το "Νησί" παίζει σε άλλη κατηγορία.

Επιτέλους μια σειρά με εξαιρετική σκηνοθεσία και φωτογραφία!

Και φαίνεται ότι έχουν χρησιμοποιήσει καλύτερες κάμερες σε σχέση με τη μέση ελληνική τηλεσειρά...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.