Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερη Σειρά EVER
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
shtarkws
Προτείνω ανεπιφύλακτα το the night of. Μαζί με το stranger things οι καλύτερες σειρές του καλοκαιριού

Για τοτς λάτρεις του oj φέτος βγήκε το ντοκιμαντέρ 5 επεισοδίων oj made in America που έκανε θραύση στην Αμερική
pain of salvation
Είχα τσεκάρει trailer stranger things,μου 'χε κάνει κλικ...με πείσατε και εσείς.
Θα το είχα κάνει νωρίτερα,απλά έπαιρνα λίγη breaking bad τζούρα ακόμα, με το Better call Saul.
The night of μέχρι στιγμής...φ-ο-β-ε-ρ-ό
sacarame
Είδα το stranger things.


Όντως είναι πολύ καλό. Καλογυρισμένο, η πλοκή σου κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο.

Ίσως για τα δικά μου γούστα να έπαιξε λίγο παραπάνω το sci- fi στοιχείο στην πλοκή (ή μήπως όχι;; tongue.gif ) αλλά σίγουρα αξίζει να τη δει κάποιος..
DimPall
Εχει παρακολουθησει κανεις το Suits ? Απιστευτος πρωτος κυκλος ,μετα η σειρα δεν κανει κοιλια απλα αλλαζει η μορφη της χωρις να γινεται βαρετη με εξαιρεση ισως το τελος το 3ου κυκλου.
Πολυ δυνατο χτισιμο χαρακτηρων ,προτινεται ανεπιφυλαχτα.
shtarkws
Μία επίσης καλή σειρά μυστηρίου είναι το Twin Peaks. Παλια σειρά αλλά πολύ καλή. Για όποιον βέβαια δεν ενοχλείται από τα ρετρό κουρέματα και ρούχα smile.gif
nikolas12
QUOTE(shtarkws @ Aug 12 2016, 15:42 ) *
Μία επίσης καλή σειρά μυστηρίου είναι το Twin Peaks. Παλια σειρά αλλά πολύ καλή. Για όποιον βέβαια δεν ενοχλείται από τα ρετρό κουρέματα και ρούχα smile.gif


Εξαιρετική σειρά μέχρι που αποκαλύπτεται ο δολοφόνος στις αρχές της 2ης και μετά απλά είναι απίστευτα βαρετή μέχρι το τελευταίο σοκαριστικό-υπέροχο επεισόδιο. Τα καλύτερα επεισόδια έχουν σκηνοθετηθεί από τον David Lynch που είναι και ο ένας εκ των 2 δημιουργών. Προσωπικά ξεχωρίζω το πρώτο, το φινάλε και το Episode 14 ή S02E07 όπου μαθαίνουμε το δολοφόνο. Επιπλέον το "Who Killed Laura Palmer?" είναι από τα μεγαλύτερα μυστήρια στην ιστορία της τηλεόρασης κατ' εμέ, όλο το στήσιμο μέχρι να φτάσει η σειρά εκεί είναι υπέροχο.
Αξίζει να τη δείτε και να ψαχτείτε με κάποια άρθρα που δείχνουν πως το Twin Peaks επηρέασε όλες τις σύγχρονες σειρές, αναλύοντας συγκεκριμένα στοιχεία για κάθε σειρά. Αυτά τα άρθρα ήταν και η αφορμή για να τη δω. Γενικά είναι από τις σειρές των 90s που επηρέασαν πολύ τη σύγχρονη τηλεόραση, θα την έβαζα δίπλα στα X-Files που βλέπω τώρα.
Πολύ καλή και συμπαθητική σειρά μυστηρίου που επίσης βλέπω τώρα είναι το Castle. Έχω βαρεθεί τις σειρές μυστηρίου γενικά, γιατί στα 20-24 επεισόδια της σεζόν, αξίζουν τα 10, αλλά μου την προτείνανε και μετά την 1η ψιλομέτρια σεζόν παίρνει μπρος και έχει κάποια εντυπωσιακά επεισόδια και μία πολύ ενδιαφέρουσα κεντρική ιστορία. Ο Nathan Fillion είναι φοβερός στο ρόλο του συγγραφέα μυστηρίων που προσπαθεί να λύσει μυστήρια μαζί με επαγγελματίες αστυνομικούς, η Stana Katic επίσης εξαιρετική (παρά τις κακές τους σχέσεις στην πραγματικότητα, στη σειρά είχαν πολύ καλή χημεία) και το supporting cast είναι πολύ ωραίο. Bonus για μερικές αναφορές στο Firefly που πρωταγωνιστούσε ο Fillion και το λατρεύω, απ' ότι διάβασα έχουν επεισόδιο στην 5η όπου κάνουν πολλές αναφορές σε μία από τις πιο υποτιμημένες γαμάτες σειρές ever.
rahxephon13
Πράγματι πολύ συμπαθητική σειρά το Castle, αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει από άλλες αστυνομικές είναι ότι δεν παίρνει τον εαυτό της στα σοβαρά και αν και έχει αρκετή δράση και μερικά βάρια επεισόδια η ατμοσφαίρα είναι συνήθως χαβαλετζηδικη και βασίζεται κυρίως στην καλή χημεία του καστ και το πολύ κάλο κωμικό στοιχείο πάρα στο μυστήριο του εκάστοτε επεισοδίου με αποτέλεσμα να μην βαριέσαι εύκολα, ειδικά μέχρι την 4 5 σεζόν θα έλεγα πως η σειρά είναι πολύ καλή μετά καπως χάνει την φάση της άλλα αυτό είναι λογικό μετά από τόσα πολλά επεισόδια τουλάχιστον το σταμάτησαν κοντά στην 7η 8 και δεν το συνέχισαν επ αόριστο όπως μερικές άλλες.

Είδα και γω το stranger things άλλα δεν με ενθουσίασε τόσο όσο άλλα μελή, στην αρχή ξεκινάει ωραία και είναι πολύ ατμοσφαιρική άλλα όσο προχωράει χαλάει καπως το πράμα, νομιζω ότι στην τελική επικεντρώθηκαν υπερβολικά στον παράγοντα νοσταλγία με αποτέλεσμα να μην αναπτύξουν σωστά το θέμα και από την αποκάλυψη του μυστηρίου και μετά η σειρά χάνει καπως την ορμή της.

Το μεγαλύτερο ελάττωμα για μένα ήταν οι "κακοί" οι οποίοι δεν αναπτύχθηκαν αρκετά ειδικά οι κυβερνητικοί επιστήμονες ήταν τελείως κλισέ ενω και ο χαρακτήρας της winona ryder ήταν αρκετά μονοδιάστατος, αυτό που μου άρεσε εκτός από την ατμοσφαίρα και το καταπληκτικό σάουντρακ ήταν τα παιδιά που κατάφεραν να πιάσουν τελεία την ατμοσφαίρα των ταινιών του 80 (goonies, E.T.,stand by me κ.α) ενώ από τους μεγάλους ο σερίφης ήταν ο αγαπημένος μου χαρακτήρας.

Γενικά συμπαθητική σειρά βλέπετε ευχάριστα ειδικά αν είσαι λάτρης του spielberg και αυτού του είδους των ταινιών άλλα τίποτα παραπάνω στα + είναι και η μικρή της διάρκεια (8 επεισόδια) με αποτέλεσμα να μην κουράζει.
Zephyr
QUOTE(shtarkws @ Aug 8 2016, 20:41 ) *
Προτείνω ανεπιφύλακτα το the night of. Μαζί με το stranger things οι καλύτερες σειρές του καλοκαιριού


QUOTE(pain of salvation @ Aug 11 2016, 15:33 ) *
The night of μέχρι στιγμής...φ-ο-β-ε-ρ-ό


Για πείτε περισσότερα για to the Night of biggrin.gif !!!
Θυμίζει true detective ή είναι άλλο στυλ? Το έχω στα σκαριά να το ξεκινήσω σε λίγο καιρό.

QUOTE(rahxephon13 @ Aug 13 2016, 16:33 ) *
Πράγματι πολύ συμπαθητική σειρά το Castle, αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει από άλλες αστυνομικές είναι ότι δεν παίρνει τον εαυτό της στα σοβαρά και αν και έχει αρκετή δράση και μερικά βάρια επεισόδια η ατμοσφαίρα είναι συνήθως χαβαλετζηδικη και βασίζεται κυρίως στην καλή χημεία του καστ και το πολύ κάλο κωμικό στοιχείο πάρα στο μυστήριο του εκάστοτε επεισοδίου με αποτέλεσμα να μην βαριέσαι εύκολα, ειδικά μέχρι την 4 5 σεζόν θα έλεγα πως η σειρά είναι πολύ καλή μετά καπως χάνει την φάση της άλλα αυτό είναι λογικό μετά από τόσα πολλά επεισόδια τουλάχιστον το σταμάτησαν κοντά στην 7η 8 και δεν το συνέχισαν επ αόριστο όπως μερικές άλλες.

Είδα και γω το stranger things άλλα δεν με ενθουσίασε τόσο όσο άλλα μελή, στην αρχή ξεκινάει ωραία και είναι πολύ ατμοσφαιρική άλλα όσο προχωράει χαλάει καπως το πράμα, νομιζω ότι στην τελική επικεντρώθηκαν υπερβολικά στον παράγοντα νοσταλγία με αποτέλεσμα να μην αναπτύξουν σωστά το θέμα και από την αποκάλυψη του μυστηρίου και μετά η σειρά χάνει καπως την ορμή της.

Το μεγαλύτερο ελάττωμα για μένα ήταν οι "κακοί" οι οποίοι δεν αναπτύχθηκαν αρκετά ειδικά οι κυβερνητικοί επιστήμονες ήταν τελείως κλισέ ενω και ο χαρακτήρας της winona ryder ήταν αρκετά μονοδιάστατος, αυτό που μου άρεσε εκτός από την ατμοσφαίρα και το καταπληκτικό σάουντρακ ήταν τα παιδιά που κατάφεραν να πιάσουν τελεία την ατμοσφαίρα των ταινιών του 80 (goonies, E.T.,stand by me κ.α) ενώ από τους μεγάλους ο σερίφης ήταν ο αγαπημένος μου χαρακτήρας.

Γενικά συμπαθητική σειρά βλέπετε ευχάριστα ειδικά αν είσαι λάτρης του spielberg και αυτού του είδους των ταινιών άλλα τίποτα παραπάνω στα + είναι και η μικρή της διάρκεια (8 επεισόδια) με αποτέλεσμα να μην κουράζει.


Αυτό που διάβασα είναι ότι παρόλο που αρχικά χαρακτηρίστηκε ως mini series, αναμένεται να βγουν και άλλοι κύκλοι και γιαυτό δεν έδωσαν πολλές πληροφορίες από την πρώτη season. Το Netflix δεν το έχει επιβεβαιώσει αλλά η λογική αυτό λέει γιατί η ανταπόκριση ήταν μεγάλη.
rahxephon13
QUOTE (Zephyr @ Aug 14 2016, 11:17 ) *
Για πείτε περισσότερα για to the Night of biggrin.gif !!!
Θυμίζει true detective ή είναι άλλο στυλ? Το έχω στα σκαριά να το ξεκινήσω σε λίγο καιρό.



Αυτό που διάβασα είναι ότι παρόλο που αρχικά χαρακτηρίστηκε ως mini series, αναμένεται να βγουν και άλλοι κύκλοι και γιαυτό δεν έδωσαν πολλές πληροφορίες από την πρώτη season. Το Netflix δεν το έχει επιβεβαιώσει αλλά η λογική αυτό λέει γιατί η ανταπόκριση ήταν μεγάλη.

Ακόμη και έτσι να είναι αυτό δεν αναιρεί τα ελαττώματα της πρώτης σεζόν παρόλα αυτά αν το συνεχίσουν θα την παρακολουθήσω με μεγάλο ενδιαφέρων.
pain of salvation
QUOTE(Zephyr @ Aug 14 2016, 10:17 ) *
Για πείτε περισσότερα για to the Night of biggrin.gif !!!
Θυμίζει true detective ή είναι άλλο στυλ? Το έχω στα σκαριά να το ξεκινησω σε λίγο καιρό

Ζεφυρε,μπορείς να πεις ότι θυμίζει true detective στο γεγονός οτι στηρίζεται στους χαρακτήρες. Αξιοσημείωτο ότι σε κρατα καθηλωμενο,χωρίς ουσιαστικά δράση. Ξεκίνα το ρε
androu
Εγώ έχω φάει κόλλημα τελευταία με το Banshee. Φοβερή σειρά σε στυλ pulp fiction περιοδικού. Φοβερές γυναίκες...
nikolas12
QUOTE(androu @ Aug 16 2016, 19:14 ) *
Εγώ έχω φάει κόλλημα τελευταία με το Banshee. Φοβερή σειρά σε στυλ pulp fiction περιοδικού. Φοβερές γυναίκες...


Εξαιρετική σειρά με φοβερά pulp στοιχεία όπως αναφέρεις και εξαιρετικές γυναικείες παρουσίες. Αυτό που με κέρδισε ξεκάθαρα ήταν η δράση και οι σκηνές ξύλου που ήταν όλες απίστευτες. Το κακό είναι ότι ήταν λίγο άνιση, η δεύτερη και η τέταρτη ειδικά δεν ήταν τόσο καλές όσο η πρώτη και η τρίτη. Πολύ καλή και υποτιμημένη σειρά...
Dwyane ''the flash'' Wade
The night of μαγκες. Δεν έχω λόγια. Απλά δείτε το 77.gif
nikolas12
Κάθε καινούρια σεζόν, συνηθίζω να ξεκινάω μία σειρά από αυτές που αποκαλώ larger than life, δηλαδή να έχουν μεγάλο fan base και να προκαλείται ένας χαμούλης και μία συζήτηση μετά από κάθε επεισόδιο. Την πρώτη φορά το έκανα με Game of Thrones και Breaking Bad (που τότε τελείωνε), μετά με Supernatural, Sons of Anarchy και Homeland και πλέον ήρθε η ώρα, αφού έκανα ένα ξεκαθάρισμα στις ongoing σειρές μου να ξεκινήσω μία καινούρια. Επέλεξα λοιπόν το Walking Dead που πολλοί φίλοι με είχαν πείσει ότι βρίσκεται στην καλύτερη φάση του.
Έχω μεικτά συναισθήματα. Κόλλησα άπειρα σε σημείο να δω τις πρώτες 3 σεζόν σε 5-6 ημέρες και αφού ξεκίνησε η εξεταστική να δω τις υπόλοιπες σχετικά πιο αραιά, αλλά και πάλι γρήγορα. Ενθουσιάστηκα, λάτρεψα χαρακτήρες, στεναχωρήθηκα για άλλους όταν μας άφησαν χρόνους, κάποια storylines ήταν απλά για να σε οδηγήσουν σε συγκίνηση. Από την άλλη πλευρά, από τη στιγμή που μπήκε στη μορφή των ημισεζόν, δηλαδή από την 3η και μετά, διαπίστωσα αυτό που έλεγαν στο Honest Trailers. Έχουν 2 επεισόδια εξαιρετικά, 2 πάρα πολύ καλά και 4 fillers. Βασικά για να γίνω πιο συγκεκριμένος, 2 σχετικά καλά και 2 fillers. Παρατηρήστε και τις βαθμολογίες στο imdb που δείχνουν το ίδιο. Ωραία η εξέλιξη χαρακτήρων, ωραίο το να έχουμε πολλά arcs που θα οδηγήσουν κάπου, αλλά ώρες ώρες ένιωθα ότι βαριόμουν και άλλες είχα τα μάτια μου ακριβώς μπροστά από την οθόνη για να μη χάσω ούτε καρέ. Εννοείται ότι θα τη συνεχίσω με τα χίλια, τη γούσταρα άπειρα, απλώς βρίσκω σαδιστικό π.χ. η έκτη να αρχίζει με 3 επεισοδιάρες τη μία καλύτερη από την άλλη και μετά να πατάει φρένο μέχρι το 8ο με μερικές αναλαμπές στα ενδιάμεσα.
Σε γρήγορο σχολιασμό των σεζόν, η 1η πάρα πολύ καλή, η 2η είχε potential, αλλά ήταν βαρετή, η 3η μου άρεσε πάρα πολύ ιδιαίτερα μέχρι τα μισά, η 4η ήταν ψιλοβαρετή μέχρι τα μισά, μετά είχε εκπληκτική ανάπτυξη χαρακτήρων, η 5η ήταν λίγο πιο μεταβατική σε αρκετά επίπεδα και η 6η ήταν πάρα πολύ καλή, ίσως η πρώτη που τα 2 μισά τα βρήκα εξίσου ποιοτικά.
Τώρα μέχρι τον Οκτώβριο περιμένουμε να μάθουμε ποιον ξέκανε ο Negan, ίσως όταν θα πλησιάζει ο καιρός να πρέπει να ανοίξουμε μία συζήτηση. Όπως και να 'χει, πιστεύω ότι το Walking Dead μόνο καλύτερο μπορεί να γίνει πλέον και πιστεύω ότι θα δώσει τις καλύτερες και πιο σταθερές σεζόν του.
MaJesty23
Καθότι έχω μπεί στο club Netflix και που και που και chill μαζί( tongue.gif ),βλέπω αρκετές σειρές χωρίς ,να μπαίνω στην διαδικασία να κατεβάσω κτλ,πράγμα που δίνει πολλές επιλογες άμεσα.

Εντος του καλοκαιριου και τον Σεπτέμβρη ,είδα τα κάτωθι:

-Νight of(η μόνη που κατέβασα):ωραία σειρά ,ατμοσφαιρική,αλλά νομίζω λίγο απλοική ως προς το κομμάτι του δικαστικού δράματος.Καλές ερμηνείες,υπέροχος Tarturo.Aπλά δεν νομίζω ότι σου μένει και λες σε παρέες :δες το οποσδηποτε.
-Πάω σε κάτι αγαπήμενο και ιερό για πολλούς,αλλά εγω είμαι κάπου ενδιάμεσα.Το breaking bad...για μένα είναι ένα roller coaster ,στο θέμα ενδιαφέρον...βρίσκομαι στην 4η season,και οφείλω να ομολογήσω ότι στα μάτια μου δεν είναι για 9.5 στο Imdb.Απλα θα την ολοκληρώσω(παρακαλώ όχι spoilers) και θα επανέλθω.
-Suits....το χα κόψει στις αρχες της 3ης season (όταν original παιζόταν) και το συνέχισα τώρα τον Αυγουστο και είδα μεχρι και 4η...μου κίνησε το ενδιαφέρον και παλί( α ρε Donna) και επειδή κινούμαι σε παραπλήσιο εργασιακό περιβάλλον κόλλησα...Απόλυτο Bromance κατ'εμε.Θα ξεκινήσω 5ο κύκλο soon.
-Stranger things-για μένα μαγεία...καθότι παιδί στα 80's ΄,μου θυμίζει πολλά...καλογυρισμένο,με τρομερή ατμόσφαιρα,εκπληκτικό soundtrack και πιτσιρικάδες ηθοποιάρες.θα συμφωνήσω για το απλοικό των villains...δεν εμβαθύνει!Δικαιολογημένος ο θόρυβος.Την είδα μέσα σε 3 μέρες...
-Τώρα το δικό μου αγαπημένο για φέτος...Bloodline κύριοι...Εκπληκτικες ερμηνείες,φοβερη σκηνοθεσία...και ένας τρομερός Ben Mendelsohn .Σε αυτή την σειρά,βλέπεις όλες τις παθογένειες της οικογένειας,το ποιος είναι καλός ή κακός εναλλάσσεται.Γενικά η σειρά τα έσπασε εχουν βγει 22 επεισόδια και τα είδα μέσα σε 10 μέρες.

Τώρα ξεκίνησα να βλέπω sense 8,έχω δει 2 επεισόδια.Πρώτη εντύπωση καλή...εάν κάποιος έχει δεί,παραπάνω επεισόδια,χωρις spoilers θα θέλα την γνώμη του.
PanosIlio
Έχεις το Netflix το ελληνικό?

Αν ναι, έχεις όλες τις σειρές που έχει και το Αμερικάνικο Netflix? υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι? Όταν η υπηρεσία ξεκίνησε στην Ελλάδα δεν ήταν διαθέσιμο όλο το περιεχόμενο εδώ, δλδ το ελληνικό με το αμερικάνικο δεν είχαν το ίδιο πρόγραμμα, πλέον είναι το ίδιο?

Στις 30/9 έχει πρεμιέρα το Luke Cage της Marvel, θα είναι διαθέσιμο και στην Ελλάδα άμεσα, μπορείς να το δεις αυτό?
nikolas12
Πολύ καλά ξεκίνησε το South Park φέτος, η σειρά έχει ανέβει τα τελευταία χρόνια και συγκεκριμένα από τότε που περιορίστηκε ο αριθμός των επεισοδίων της κάθε σεζόν σε 10 που βγαίνουν από Σεπτέμβρη μέχρι Δεκέμβρη. Τα πρώτα 2 επεισόδια είχαν αρκετή πλάκα, το μόνο που θα ήθελα θα ήταν το τρολ να ήταν τελικά ο Randy να πεθάνουμε στο γέλιο, καθώς και το όλο θέμα να αποκαλυφθεί όχι από το πρώτο επεισόδιο, αλλά λίγο μετά.
Παραδόξως αποφάσισα να δω και τη φετινή του Big Bang Theory, μετά το μέτριο φινάλε, η φετινή πρεμιέρα ήταν ένα ωραίο επεισόδιο, τώρα η συνέχεια μάλλον θα είναι η ίδια με τις προηγούμενες.
yorgos
QUOTE(Zephyr @ Jan 28 2014, 22:02 ) *
Αρκετά υποσχόμενη σειρά το Black Sails. Το πρώτο επεισόδιο τουλάχιστον φαίνεται πολύ καλό, με καλό καστ και δυνατούς χαρακτήρες.

Koρυφή για μένα. Καλύτερη από το The Americans, που είναι η άλλη που παρακολουθώ. Θα τους έβαζα 9 και 7,5 αντίστοιχα.
MaJesty23
QUOTE(PanosIlio @ Sep 23 2016, 13:54 ) *
Έχεις το Netflix το ελληνικό?

Αν ναι, έχεις όλες τις σειρές που έχει και το Αμερικάνικο Netflix? υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι? Όταν η υπηρεσία ξεκίνησε στην Ελλάδα δεν ήταν διαθέσιμο όλο το περιεχόμενο εδώ, δλδ το ελληνικό με το αμερικάνικο δεν είχαν το ίδιο πρόγραμμα, πλέον είναι το ίδιο?

Στις 30/9 έχει πρεμιέρα το Luke Cage της Marvel, θα είναι διαθέσιμο και στην Ελλάδα άμεσα, μπορείς να το δεις αυτό?


To ελληνικό έχω ναι...οτι είναι netflix original(δηλαδη δική του παραγωγή) υπάρχει και στο ελληνικό.Ας πουμε το Νarcos ανέβηκε μαζί με Αμερική...ελληνικούς υπότιτλους δεν έχει αλλά εγω ετσι και αλλιώς δεν βάζω ποτέ,όποτε για μένα δεν ηταν θέμα.Το προγραμμα δεν είναι το ίδιο,γιατί το χα ψάξει.

Απ'οτι είδα ,είναι σειρά του netflix το Luke Cage,και είναι για παγκόσμια προβολή όποτε και Ελλάδα...μιλάμε για 8 ευρώ τον μήνα(μια συσκευή) και 12 ευρώ για hd (σε 5 συσκευές).Νομίζω αξίζει!
pain of salvation
Η ατμόσφαιρα και οι ρόλοι,σε κάνουν να μην πάρεις σχεδόν χαμπάρι,την απλοική δικαστική πλοκή που,σωστά χαρακτήρισε ο Majesty.Αξίζει.(Εννοείται και strager things)

Λέω να δοκιμάσω το Trapped.Ισλανδία,κρύο,χιόνι,φόνος..."Το 'χουν" εύκολα αυτοί.
Zoys
Είδα χθες το Stranger Things. Δυνατό και καθηλωτικό σε όλη τη διάρκεια της σειράς (κυρίως από το δεύτερο επεισόδιο και μετά) με πολύ καλές ερμηνείες κυρίως από τα παιδιά που συγκαταλέγονται στους βασικούς χαρακτήρες της σειράς. Εξαιρετική μουσική για θρίλερ με ιδιαίτερη αναφορά στα απαραίτητα "σύνθια" αφού μιλάμε για 80s. cool.gif
nikolas12
Ξεκίνησα πριν κάποιες μέρες το The Americans. Στην αρχή ήταν λίγο βαρετό, αλλά η πρώτη σεζόν συνέχισε εξαιρετικά. Από τη 2η και μετά (τώρα είμαι μέσα 3ης), πραγματικά βαριέμαι τη ζωή μου. Περιμένω να έρθει η 4η που έχω διαβάσει ότι είναι και η κορύφωση της σειράς, αλλιώς αν και αυτή είναι μέτρια θα την αφήσω.
Το Louie ξεκίνησα επίσης ως μία από τις πολύ καλές κωμωδίες. Οι 2 πρώτες σεζόν είναι καλές, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι ξέρω ότι στην 3η-4η απογειώνεται, οπότε υπομονή προς το παρόν.
Επειδή το Luther το βλέπω με παρέα, το ξαναπιάσαμε σήμερα και είδαμε τα 2 πρώτα της 2ης σεζόν που ομολογουμένως συνεχίζει την εξαιρετική δουλειά της πρώτης.
Τέλος, η τελευταία σεζόν του Castle έχει βαλθεί να καταστρέψει τη σειρά. Από τη 2η μέχρι την 5η είχε συνεχώς ανοδική η πορεία (εκτός του ότι προτιμώ την 2η από την 3η), οι 6,7 ήταν μέτριες, αλλά η 8η δεν έχει ούτε ένα καλό επεισόδιο, μόνο μετριότητες, άντε 1-2 να ξεχώρισαν ελάχιστα. Είναι εμφανές ότι από τότε που τελείωσαν τα μεγάλα storylines που κρατούσαν τη σειρά (δολοφονία μητέρας Beckett, 3ΧΚ, σχέση των 2 πρωταγωνιστών), απλά στριφογυρίζουμε χωρίς λόγο και αιτία. Βλέπω διάσπαρτα 1 επεισόδιο κάθε τόσο και μένουν 5 και απλά κάνω υπομονή για το φινάλε. Πάντως την προτείνω, γιατί οι 2-5 αξίζουν πολύ, μετά απλά δείτε τα καλά, τύπου να έχουν στο imdb πάνω από 8,5-8,6.
Zephyr
Βγήκε πρώτο επεισόδιο από το πολυαναμενόμενο Westworld του ΗΒΟ.
Πολύ καλό και πολλά υποσχόμενο, δεν ξέρω αν θα πιάσει επίπεδα GoT (για κάτι τέτοιο το προορίζουν παρότι σεναριακά δεν έχει καμία σχέση) πάντως θα μπορούσε να είναι η σειρά της χρονιάς!
Ξαναπιάνουν το θέμα της τεχνητής νοημοσύνης, δεν πρωτοτυπούν τρελά σε αυτό το κομμάτι, το θέμα πάντως είναι πολύ όμορφα δοσμένο, μπαίνει και η Άγρια Δύση στο όλο σκηνικό και το καστ είναι εξαιρετικό (ειδικά οι πάλιουρες Άντονι Χόπκινς και Εντ Χάρις).
ΥΓ. Το μόνο που με χαλάει είναι ... ο JJ Abrams, μετρ σειρών που σε βάζουν μέσα στην αρχή, μετά τραβάνε το σενάριο από τα μαλλιά (για να μην από που αλλού) και στο τέλος παρουσιάζουν ένα φινάλε ξεφούσκωτο (βλ. shot.gif LOST, Alias).
Zephyr
Δεν ξέρω αν είδε κανένας το πρώτο επεισόδιο της 7ης σεζόν του Walking Dead (btw οι φίλοι της σειράς να το δουν άμεσα) αλλά γενικά δεν έχω ξαναδεί τόση ένταση σε άνοιγμα σεζόν. Ever. Είτε του Walking Dead είτε άλλης, οποιασδήποτε άλλης σειράς. Έπαθα πλάκα...
ΥΓ. Ο τυπάς που παίζει τον Νίγκαν δεν υπάρχει 77.gif
nikolas12
QUOTE(Zephyr @ Oct 24 2016, 21:05 ) *
Δεν ξέρω αν είδε κανένας το πρώτο επεισόδιο της 7ης σεζόν του Walking Dead (btw οι φίλοι της σειράς να το δουν άμεσα) αλλά γενικά δεν έχω ξαναδεί τόση ένταση σε άνοιγμα σεζόν. Ever. Είτε του Walking Dead είτε άλλης, οποιασδήποτε άλλης σειράς. Έπαθα πλάκα...
ΥΓ. Ο τυπάς που παίζει τον Νίγκαν δεν υπάρχει 77.gif


Ο Jeffrey Dean Morgan ή ο Javier Bardem των σειρών είναι απλά άπαιχτος ο Negan! Καταπληκτικό, φανταστικό, εκπληκτικό επεισόδιο το χθεσινό, ο τρόπος που το έχτισαν, η αγωνία, η ένταση, όλα έδειξαν πως το Walking Dead πάει για την καλύτερη σεζόν του φέτος. Btw είχε leakάρει μία διαφορετική σκηνή που δείχνει ότι ο Negan σκοτώνει τη Maggie. Γενικά διάβασα ότι στα γυρίσματα κάνανε σκηνές που σκοτώνουν διαφορετικούς χαρακτήρες, τώρα αν θα βγει και κάποια άλλη τέτοια σκηνή δεν ξέρω.
D-Wade
Ναι ωραίο επεισόδιο αλλά είχε λιγότερη ένταση για μένα. Δυστυχώς,σαν αδύναμος χαρακτήρας, δεν έμεινα μακριά από τα spoilers και ήξερα τι θα γίνει. Οπότε το ευχαριστήθηκα λιγότερο από άλλους.
Dwyane ''the flash'' Wade
Πραγματικά τρομερή πρεμιέρα σεζόν για τα ζόμπια. Απίστευτος Νίγκαν, δεν μπορώ αυτή τη στιγμή θα θυμηθώ άλλον bad guy σε σειρά. Αδίστακτος, αιμοσταγής, τελείως κρύο αίμα αλλά και με χιούμορ. Η φάση που έχει πετάξει τα μάτια του τζαπανιάρη έξω και γυρνάει στη Μάγκυ και της λεει ''Ωωω, λυπάμαι. Πραγματικά λυπάμαι αλλά δεν έχει εξαιρέσεις'' είναι όλα τα λεφτά. Γενικότερα όλη παράσταση που έδωσε ήταν αριστούργημα. Θα έλεγα πως το ''ευχαριστήθηκα'' λίγο όσον αφορά τον Ρικ που την είχε δει λίγο Ναπολέοντας. Τον έσπασε κυριολεκτικά ο Νίγκα. Μεγάλη μορφή επίσης ο γιος του Ρικ ο οποίος θεωρώ πως θα κάνει και το δικό του κομμάτι στο μέλλον. Πεσμένος μπρούμυτα στο χώμα κι ενώ ο Ρικ παρακαλάει τον Νίγκαν κλαίγοντας ο πιτσιρίκος του λεει ''πατέρα απλά κάντο''.
MaJesty23
Φίλτατοι tongue.gif ,δύο προτάσεις:

- Black mirror,δεν ξέρω εάν έχει προταθεί...αλλά το προτείνω ανεπιφύλακτα.Sci-fi,που δείχνει τον μελλοντικά μεγάλο αντίκτυπο της τεχνολογίας,στην ζωη των ανθρώπων.Φουτουριστικο εκ πρώτης όψεως,αλλα μάλλον το μέλλον είναι πιο κοντά από όσο νομίζουμε...
-Glitch στην λογική του εξαιρετικά ατμοσφαιρικού Les revenants...πολλές ανατροπές και μόλις 6 επεισόδια.Επιστροφή νεκρών,σε μια κωμόπολη,απο διαφορετικές εποχές.Αγωνιώδες και εξαιρετικές ερμηνείες.

Πιο πιτσιρικάς,ήμουν πιο ρεαλιστής στο τι επέλεγα να δώ.Τώρα γουστάρω sci-fi,παραμύθι...πράγμα ανεξήγητο! rolleyes.gif rolleyes.gif
SteveNashidis

Γνώμη έχουμε από κανέναν;
j-kidd13
Ετεροχρονισμενα ασχοληθηκα με το californication μετα απο παροτρυνση φιλου.Την ειδα ολη σε καμια 10αρια μερες....

οποιος δεν την εχει δει,να το κανει χθες.ΧΘΕΣ.
Η σειρα συνουσιαζει οπισθια.Και εχει γελιο μεχρι αηδιας.Σειρα για οσκαρ.Eρωτας.Λατρεια.Απλα. .&-
Αυτα.
Dwyane ''the flash'' Wade
Ξεκίνησα το Shades of Blue επειδή ήμουν περίεργος λόγω καστ (Ρέι Λιότα, Τζέννιφερ Λόπεζ). Εντάξει η σειρά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Βλέπεται ευχάριστα τα βράδια που έχεις βάλει τα παιδιά για ύπνο και είσαι πτώμα οπότε δεν μπορείς να αφιερωθείς ολοκληρωτικά σε αυτό που βλέπεις ούτε χρειάζεται να σκέφτεσαι και πολύ. Η Τζέννιφερ σταθερή αξία πάντως σαν το παλιό καλό κρασί rolleyes.gif
nikolas12
Είδα πριν κανένα δίμηνο το Stranger Things που το βρήκα εξαιρετικό. Καταπληκτική ατμόσφαιρα. Μαζί με το American Crime Story: The People vs OJ Simpson που το προτείνω ανεπιφύλακτα για τα twists του, το σενάριο και τις ερμηνείες του από τις καλύτερες σειρές φέτος.
Τώρα το έχω ρίξει στις υπερηρωικές. Το Gotham είχε καλή 1η σεζόν, φοβερή 2η και μετριότατη 3η μέχρι τώρα (πάλι καλά στο επόμενο επιστρέφει ο Jerome).
To Arrow είχε και αυτό καλή 1η, εξαιρετική 2η και αρκετά καλή 3η μέχρι τα μέσα που βρίσκομαι τώρα.
Το Flash που είμαι στα μέσα της 1ης είναι καταπληκτικό, δε μπορώ να ξεκολλήσω.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(nikolas12 @ Dec 29 2016, 15:53 ) *
Είδα πριν κανένα δίμηνο το Stranger Things που το βρήκα εξαιρετικό. Καταπληκτική ατμόσφαιρα. Μαζί με το American Crime Story: The People vs OJ Simpson που το προτείνω ανεπιφύλακτα για τα twists του, το σενάριο και τις ερμηνείες του από τις καλύτερες σειρές φέτος.
Τώρα το έχω ρίξει στις υπερηρωικές. Το Gotham είχε καλή 1η σεζόν, φοβερή 2η και μετριότατη 3η μέχρι τώρα (πάλι καλά στο επόμενο επιστρέφει ο Jerome).
To Arrow είχε και αυτό καλή 1η, εξαιρετική 2η και αρκετά καλή 3η μέχρι τα μέσα που βρίσκομαι τώρα.
Το Flash που είμαι στα μέσα της 1ης είναι καταπληκτικό, δε μπορώ να ξεκολλήσω.


Συμφωνώ για το American Crime Story. Όλες οι σκηνές είναι ακριβώς ίδιες με τις πραγματικές. Τρομερές ερμηνείες από όλους.
Zephyr
WESTWORLD η σειράρα της χρονιάς. Μετά ακολουθεί το Stranger Things smile.gif

ΥΓ. Νικόλα αν ψήνεσαι για σουπερηρωιλίκια δες και τα της Marvel. Ειδικά οι σειρές του Netflix (Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage) είναι υπέροχες και αρκετά πιο "σοβαρές" από Arrow και Flash (που επίσης βλέπω, δεν τα υποτιμώ). Από DC τσέκαρε και το legends of tomorrow που είναι spin off των Arrow και Flash, καλό και αυτό.
nikolas12
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Dec 29 2016, 18:56 ) *
Συμφωνώ για το American Crime Story. Όλες οι σκηνές είναι ακριβώς ίδιες με τις πραγματικές. Τρομερές ερμηνείες από όλους.


Ήταν ανατριχιαστική τόσο η αναπαράσταση που ήταν επακριβής, όσο και ότι όλοι οι ηθοποιοί ήταν ολόιδιοι με τους χαρακτήρες που απεικόνιζαν. Οι ερμηνείες τους απλά την απογείωσαν τη σειρά.

QUOTE(Zephyr @ Dec 30 2016, 11:59 ) *
WESTWORLD η σειράρα της χρονιάς. Μετά ακολουθεί το Stranger Things smile.gif

ΥΓ. Νικόλα αν ψήνεσαι για σουπερηρωιλίκια δες και τα της Marvel. Ειδικά οι σειρές του Netflix (Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage) είναι υπέροχες και αρκετά πιο "σοβαρές" από Arrow και Flash (που επίσης βλέπω, δεν τα υποτιμώ). Από DC τσέκαρε και το legends of tomorrow που είναι spin off των Arrow και Flash, καλό και αυτό.


Yeap τα έχω στη λίστα, κανονικά (λόγω του ότι είμαι και superhero fanboy) θα τα είχα ήδη δει, απλά έχω πάρα πολλές σειρές που συνεχίζονται και δεν ήθελα να διευρύνω τη λίστα. H αλήθεια είναι όμως ότι τα Daredevi, Jessica Jones, Luke Cage θα τα δω σίγουρα με τη νέα χρονιά.
Zephyr
QUOTE(nikolas12 @ Dec 30 2016, 18:06 ) *
Yeap τα έχω στη λίστα, κανονικά (λόγω του ότι είμαι και superhero fanboy) θα τα είχα ήδη δει, απλά έχω πάρα πολλές σειρές που συνεχίζονται και δεν ήθελα να διευρύνω τη λίστα. H αλήθεια είναι όμως ότι τα Daredevi, Jessica Jones, Luke Cage θα τα δω σίγουρα με τη νέα χρονιά.


Μην το αργείς γιατί Μάρτη βγαίνει Iron Fist και μάλλον από καλοκαίρι - φθινόπωρο θα βγει σειρά με όλους αυτούς μαζεμένους! Λένε ότι θα βγει και spin off του Punisher (εμφανίστηκε στην 2η σεζόν DareDevil) guns.gif guns.gif guns.gif
Manolis2510
Να προτείνω σε όποιον βλέπει και drama ,μια και δεν έχει αναφερθεί,το Τhis is us.Δυνατό,έχει και τις ανατροπούλες του.
j-kidd13
Αυτο το westworld,αξιζει τοσο οσο ακουγεται??
Ψαχνω να ξεκινησω μια σειρα,αλλα ειμια λιγο δυσκοιλιος γενικα,αν δεν μου φανει ενδιαφερον απο την αρχη,δυσκολα πειθομαι να ξεκινησω.(Βεβαια το californication ανηκε σε αυτη την κατηγορια αλλα επαθα πλακα με τη σειρα)
Μια που εχω στο μυαλο ειναι το Σερλοκ,που μου εχουν ζαλισει τα αυτια φιλοι μου,αλλα ειμαι λιγο ντεμι κι εκει.
Και το Peaky Blinders επισης...
shtarkws
Δεν ξερω αν εχει αναφερθεί προηγουμένως, σε οποιον αρέσουν τα γκανγκστερικα εποχής τύπου boardwalk empire, συστήνω τπ peaky blinders
nikolas12
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 9 2017, 20:31 ) *
Αυτο το westworld,αξιζει τοσο οσο ακουγεται??
Ψαχνω να ξεκινησω μια σειρα,αλλα ειμια λιγο δυσκοιλιος γενικα,αν δεν μου φανει ενδιαφερον απο την αρχη,δυσκολα πειθομαι να ξεκινησω.(Βεβαια το californication ανηκε σε αυτη την κατηγορια αλλα επαθα πλακα με τη σειρα)
Μια που εχω στο μυαλο ειναι το Σερλοκ,που μου εχουν ζαλισει τα αυτια φιλοι μου,αλλα ειμαι λιγο ντεμι κι εκει.
Και το Peaky Blinders επισης...


Το Sherlock είναι απλά καταπληκτικό, στο προτείνω ανεπιφύλακτα.
Zephyr
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 9 2017, 20:31 ) *
Αυτο το westworld,αξιζει τοσο οσο ακουγεται??


Είναι περισσότερο καλό απ΄όσο ακούγεται biggrin.gif
Απίστευτα καλογυρισμένο, τρομεροί ηθοποιοί, σενάριο που ξεφεύγει, σειρά της χρονιάς 2016 hands down. Να σκεφτείς ότι θα προβληθεί ο δεύτερος κύκλος το 2018 γιατί οι παραγωγοί θέλουν να διατηρήσουν την ποιότητα της σειράς και είναι υπερβολικά προσεκτικοί με τις επιλογές τους.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Manolis2510 @ Jan 6 2017, 02:36 ) *
Να προτείνω σε όποιον βλέπει και drama ,μια και δεν έχει αναφερθεί,το Τhis is us.Δυνατό,έχει και τις ανατροπούλες του.


Πολύ καλή σειρά γι αυτούς που τους αρέσει το είδος.
A.CAB
To Goliath πάντως ήταν εξαιρετικό. Δεν κάνει κατι το φοβερά πρωτότυπο αλλά κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον, έχει εξαιρετικούς χαρακτήρες, ωραία πλοκή (αν και τραβηγμένη κατά διαστήματα) και έναν τιτανοτεράστιο Μπιλι Μπομπ Θόρτον.
Και επιτέλους μια σειρά με σωστή πλοκή χωρίς πισωγυρίσματα, φλας μπακ, άκυρες υποπλοκές και το κυριότερο με κανονικό "οριστικό" φινάλε.
Zephyr
Ξεκίνησε κανένας το πολυδιαφημισμένο Taboo, που πρωταγωνιστεί ο Τομ Χάρντι? Είδα πρώτο επεισόδιο, καλό μεν και πολλά υποσχόμενο αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας (το Westworld πχ μου είχε κάνει εξ αρχής καλύτερη εντύπωση). Θα το δούμε κ αυτό...
Ledas
Δεν μπορεσα να διαβασω τι έχετε προτείνει πιο πριν και σορρυ αν επαναλαμβανομαι. Η καλύτερη σειρά για μένα που έχω δει είναι το Black Sails. Οποιος δε το έχει δει χάνει. Αν κάποιος έβαζε στους vikings και sto game of thrones 9 (παρόμοιου στυλ, προφανώς τελείως διαφορετικες ομως) στο black sails θα έβαζα 20. Μιλαμε για τέτοια διαφορά δυναμικότητας. Μιλάμε για φοβρά προσεγμένη δουλειά, φοβεροί αντιφατικοί χαρακτήρες και ηθοποιια, τρομεροι πρωταγωνιστες (εγω ειμαι τσαρλς βειν-ιτσα, καπτεν φλιντ-ιτσα, ρακαμ-ιτσα, αν-ιτσα και σιλβερ-ίτσα οταν δε μου τη σπαει, για όσους καταλαβαίνουν 77.gif ) φοβερά κειμενα σαν να διαβαζεις λογοτεχνια.

Εντελώς αλλου στυλ εξίσου καλή το breaking bad που σε κρατά στην τσίτα, αλλά προφανώς δεν ανακαλυψα την αμερική και όλοι το ξερετε οπότε κακώς το προτεινα.χαχα
Tobias Funke


Noah Hawley wub.gif Aν τερματίσει το ίδιο καλά η 1η σαιζόν, περνάει μην σου πω και Bryan Fuller ως δημιουργός
Ledas
Υπάρχει κανένας άλλος φανατικός με black sails? Μιλάμε το τελευταίο επεισόδιο Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο, γκρανκινιολικο, χιτσκοκικο. Βασικά το τελευταίο επεισόδιο με το οποίο θα κλείσει η σειρά σε μια εβδομάδα θα είναι γκρανκινιολικο. Ο τελευταίος κύκλος όλα τα λεφτά. Φοβερή κορύφωση. Χαλαρά η καλύτερη σειρά εβερ. Ριχνει σκόνη σε όλες. Απο σκηνοθεσία, ηθοποιια μέχρι τα πάντα όλα. Διαλόγοι και σκιαγραφηση χαρακτήρων σαν να βλέπεις λογοτεχνικο έργο επι της οθόνης. η καλυτερη παραγωγη μακράν (και πολύ δύσκολη). Υποτιμημενη σειρα και όχι τόσο γνωστή. αμφιβάλλω αν θα ξαναδούμε ποτέ τέτοια ποιότητα. Χαζομάρα που δε περιμενα να τα δω όλα μαζί. Που να περιμενεις μια βδομαδα τώρα να δεις το φιναλε.Στην τσίτα για αυτή την σειράρα.

ΣΙΛΒΕΡ-ΦΛΙΝΤ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ
shtarkws
Deutschland 83 για όποιον αρέσουν τα κατασκοπειας. Οχι αριστουργημα αλλα σιγουρα ευχαριστο και μεταφερει την δεκαετια των 80΄΄

Σιγουρα καποιος θα εχει αναφερει το twin peaks
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Ledas @ Mar 28 2017, 04:42 ) *
Υπάρχει κανένας άλλος φανατικός με black sails? Μιλάμε το τελευταίο επεισόδιο Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο, γκρανκινιολικο, χιτσκοκικο. Βασικά το τελευταίο επεισόδιο με το οποίο θα κλείσει η σειρά σε μια εβδομάδα θα είναι γκρανκινιολικο. Ο τελευταίος κύκλος όλα τα λεφτά. Φοβερή κορύφωση. Χαλαρά η καλύτερη σειρά εβερ. Ριχνει σκόνη σε όλες. Απο σκηνοθεσία, ηθοποιια μέχρι τα πάντα όλα. Διαλόγοι και σκιαγραφηση χαρακτήρων σαν να βλέπεις λογοτεχνικο έργο επι της οθόνης. η καλυτερη παραγωγη μακράν (και πολύ δύσκολη). Υποτιμημενη σειρα και όχι τόσο γνωστή. αμφιβάλλω αν θα ξαναδούμε ποτέ τέτοια ποιότητα. Χαζομάρα που δε περιμενα να τα δω όλα μαζί. Που να περιμενεις μια βδομαδα τώρα να δεις το φιναλε.Στην τσίτα για αυτή την σειράρα.

ΣΙΛΒΕΡ-ΦΛΙΝΤ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ


Ήθελα να ξεκινήσω νέα σειρά αυτές τις μέρες και ήμουν ανάμεσα σε αυτό ή στο Westworld. Το ποστ σου με βοήθησε αρκετά στο τι να διαλέξω. smiley.gif
Ledas
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Mar 28 2017, 13:09 ) *
Ήθελα να ξεκινήσω νέα σειρά αυτές τις μέρες και ήμουν ανάμεσα σε αυτό ή στο Westworld. Το ποστ σου με βοήθησε αρκετά στο τι να διαλέξω. smiley.gif


Ωχ αυτό με αγχώνει!! Γενικά πάντα έχω το αγχος να προτείνω πράγματα σε κάποιον, γιατί φοβάμαι πως θα τον παρασύρω σε κάτι που δε θα του αρέσει.

Βασικά: Αμα θες να δείς κάτι με πολύ δράση, περιπέτεια ίσως το westworld να έιναι καύτερη επιλογή (δε το έχω δει, αλλά απο το λίγο που έψαξα φαίνεται να έχει πιο πολλές σκηνές δράσης). Αν από την άλλη δε σε νοιάζει τόσο η δράση το black sails ειναι μαστ γκο. Ειναι αριστουργηματικός ο τρόπος που γίνονται αναλύσεις χαρακτήρων, ψυχογραφήματα, διπλωματίες, πισοπλατες μαχαιριες για συμφεροντα κτλ.. Για αυτό σα στυλ μου θυμίζει got αλλά χωρίς τα μυθικά στοιχεία και με ρεαλισμό. Και στο got δεν έχει άπειρες σκηνές δρασης (αυτός ο χειμώνας ακόμα να έρθει). Εχει λίγες και καλές και επικεντρώνεται πιο πολύ στα υπόλοιπα.Ισψς επειδή και τα εφέ και τα τεράστια καστ έχουν πολύ μεγάλο κόστος. Ετσι και στο μπλακ σειλς έχει λίγες αλλα καλές και ρεαλιστικές (επίσης έχιε φοβερές μουσικες και τα καράβια που φαίνονται νομίζω τα έχουν φτιάξει πιστά αντίγραφα από σχέδια που βρίσκονται σε μουσείο δε θυμαμαι όμως που). ισως επειδή δεν είναι αυτοσκοπός και η οποια βία χρησιμοποιείται για να στηριξει τα υπόλοιπα. Και ίσως γινεται με μέτρο, έτσι ώστε όταν αυτές γίνουν να είναι μικρή δόση πόρωσης χωρίς να κινδυνεύεις να πάθεις ανοσία.

Επίσης ταιριάζει και με τους βίκινγκς. οχι μονο στη σκιαγράφηση χαρακτήρων, αλλά και στο γεγονός ότι είναι ρεαλιστική και εποχής. Δείχνει ιστορίες πειρατών και του τζον σίλβερ πριν γίνει μύθος, με κάποια ιστορικά στοιχεία. Αν σου αρεσει αυτό το είδος θα την λατρέψεις.

Ελπίζω να σου αρέσει λοιπόν και να βοηθησα να περάσεις ευχάριστα την ώρα που θα διαθέσεις. Η σειρά ξεκινά καπως υποτονικά, αλλά θα σε κερδίσει σιγουρα. Καταρχάς έχει φοβερό ίντρο σε εικόνα και μουσική. Το πρώτο πράγμα που δείχνει αν μια σειρά εχει τα φόντα να πετυχει είναι η πρώτη εντύπωση που θα σου δώσει. Αν τα πρώτα λεπτά σε προδιαθέσουν θετικά έχει γίνει η μισή δουλειά μιας και θα το βλεπεις μετά με άλλο μάτι! Η προσεγμένη λεπτομέρεια και στα πιο μικρά πράγματα και τα ωραία τοπία κάνουν την διαφορά στην τέχνη και ξεχωρίζει τα καλά έργα από τα κομψοτεχνήματα.

Για αυτό λάτρεψα και το breaking bad από την εισαγωγή και από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Αυτοί οι πανέξυπνοι τίτλοι με χρησιμοποιηση των χημικών στοιχείων από τον περιοδικό πίνακα, και οι πράσινοι ατμοί δένουν τέλεια. τιποτα διαφορετικό δε θα ταίριαζε τόσο. σε εντυπωσιάζει η εξυπνάδα από κάτι τόσο απλό.

Αμα φτάσεις στο πρωτελευταιο επεισοδιο που είδα χτες και πορώθηκα πριν το τελευταίο που έιναι σε μια εβδομάδα πες μου εντυπώσεις rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.