Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερη Σειρά EVER
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Aug 18 2015, 18:37 ) *
Έκανα λάθος στο επεισόδιο. Στο 3ο επεισόδιο, πάνε σε κάποια φάση στα γυρίσματα μίας ταινίας δράσης (η οποία δεν παρουσιάζεται τόσο θετικά). Εκεί ο σκηνοθέτης είναι Ιάπωνας που αντιγράφει πολύ σε όλο του το στυλ τον Fukunaga. Σύμφωνα με πολλούς, ήταν ένας τρόπος να πετάξει την κακία του ο Pizzolato (σκηνοθέτης ίδιος με αυτόν που είχε μαλώσει γυρίζει ταινία δράσης που παρουσιάζεται ως "ρηχή" ή κάτι τέτοιο) και γενικά απορώ πως ο Fukunaga δεν αντέδρασε, ενώ είναι executive producer. Μπορεί όλο αυτό να είναι τυχαίο και να είναι κάτι που οι reviewers είδαν και εγώ το είδα από αυτή τη σκοπιά μαζί τους, αλλά αν ισχύει δεν είναι σωστό εκ μέρους του σεναριογράφου.


Εγώ δεν το κατάλαβα πάντως. Τυπικά είχε τον τίτλο του ειδικού παραγωγού (executive producer).
nikolas12
QUOTE(mixalisgate7 @ Aug 18 2015, 19:42 ) *
Εγώ δεν το κατάλαβα πάντως. Τυπικά είχε τον τίτλο του ειδικού παραγωγού (executive producer).


Ναι όπως και οι McConaughey-Harrelson είχαν για τη φετινή σεζόν, αν και πιστεύω πως τέτοιοι ρόλοι είναι τυπικοί όπως λες και δεν υπάρχει ουσιαστική ανάμειξη με τη σειρά. Οπότε ίσως ο Fukunaga όντως να μη μπορούσε να παρέμβει.
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Aug 18 2015, 20:03 ) *
Ναι όπως και οι McConaughey-Harrelson είχαν για τη φετινή σεζόν, αν και πιστεύω πως τέτοιοι ρόλοι είναι τυπικοί όπως λες και δεν υπάρχει ουσιαστική ανάμειξη με τη σειρά. Οπότε ίσως ο Fukunaga όντως να μη μπορούσε να παρέμβει.


Συνήθως ενεργό ρόλο έχουν οι δημιουργοί της εκάστοτε σειράς.
sacarame
Για τη 2η σεζόν του True νομίζω τα είπατε όλα και δεν έχω κάτι να προσθέσω.



Είδα πριν λίγες μέρες το Carnivale. Πάρα πολύ καλή σειρά. Έχει ένα μυστήριο το οποίο κρατάει αμείωτο καθ'όλη τη διάρκεια των 2 σεζόν. Δημιουργούνται ερωτήματα από την αρχή τα οποία δεν βρίσκουν απάντηση αμέσως, αλλά αποκαλύπτονται σιγά σιγά στη ροή των επεισοδίων. Δένει πολύ αρμονικά τις παράλληλες ιστορίες και κορυφώνεται προς το τέλος.Δυνατές ερμηνείες από τον Michael J. Anderson και τον Clancy Brown.

Είναι κρίμα για μένα που δεν πήγε για 3η-4η σεζόν. Είχε πολλά να δώσει ακόμα..
j-kidd13
Ποιες ειναι καλες κωμικες σειρες,με γελιο κλπ??Πλην απο φιλαρακια που οσες φορες ετυχε να δω αποσπασματικα,κοιταγα ανεκφραστος την οθονη... smiley.gif
Manolis2510
QUOTE (j-kidd13 @ Aug 20 2015, 23:49 ) *
Ποιες ειναι καλες κωμικες σειρες,με γελιο κλπ??Πλην απο φιλαρακια που οσες φορες ετυχε να δω αποσπασματικα,κοιταγα ανεκφραστος την οθονη... smiley.gif


Κυριως 20λεπτες εχω να σου προτεινω.Λοιπον με ηχογραφημενο γελιο τυπου Φιλαρακια ειναι Big Bang Theory,how i met your mother,και λιγο πιο αγνωστες αλλα πολυ καλες Rules of engagement,Happy Endings. 20λεπτες χωρις το γελιο τις οποιες προτιμω ειναι Silicon Valley,brooklyn nine nine,arrested developement,mpdern family,cοmmunity,veep, και απο καινουριες Fresh off the boat,unbreakable Kimmy Scmidt. Αμα σ αρεσουν τα animation ψαξε Family guy,Rick and Morty,archer,bojack Horseman. Αμα θες να γραψεις ποιες εχεις δει και σ αρεσουν να σου πω ποια ειναι πιο κοντα στα γουστα σου. Οπως καταλαβες πετυχες το αδυναμο μου σημειο,τις κωμωδιες tongue.gif
mixalisgate7
QUOTE(Manolis2510 @ Aug 21 2015, 00:45 ) *
Κυριως 20λεπτες εχω να σου προτεινω.Λοιπον με ηχογραφημενο γελιο τυπου Φιλαρακια ειναι Big Bang Theory,how i met your mother,και λιγο πιο αγνωστες αλλα πολυ καλες Rules of engagement,Happy Endings.


Βασικά τα Friends & The Big Bang Theory δεν έχουν ηχογραφημένο γέλιο, τα γυρίσματα γίνονται με ζωντανό κοινό.

mixalisgate7
QUOTE
But that’s not to say Perry doesn’t get nervous, even after more than 200 episodes in front of a live audience on Friends.


ΠΗΓΗ
jasonick
Βλέπει κανείς το Mr Robot; Τα πρώτα 5 επεισόδια κύλησαν νορμάλ μπορώ να πω, στα τελευταία 3 όμως που έχω δει είμαι σε τέτοια φάση -> https://www.youtube.com/watch?v=FcINsbwLd4c WTF ρε; Μας κούφανε ο χαμένος αδερφός του Οζιλ ή Εζίλ [/Σπυρόπουλος] και το σόι του.
mixalisgate7
QUOTE(jasonick @ Aug 21 2015, 18:49 ) *
Βλέπει κανείς το Mr Robot; Τα πρώτα 5 επεισόδια κύλησαν νορμάλ μπορώ να πω, στα τελευταία 3 όμως που έχω δει είμαι σε τέτοια φάση -> https://www.youtube.com/watch?v=FcINsbwLd4c WTF ρε; Μας κούφανε ο χαμένος αδερφός του Οζιλ ή Εζίλ [/Σπυρόπουλος] και το σόι του.


Εκπληκτική σειρά.
Zephyr
QUOTE(sacarame @ Aug 20 2015, 14:56 ) *
Είδα πριν λίγες μέρες το Carnivale. Πάρα πολύ καλή σειρά. Έχει ένα μυστήριο το οποίο κρατάει αμείωτο καθ'όλη τη διάρκεια των 2 σεζόν. Δημιουργούνται ερωτήματα από την αρχή τα οποία δεν βρίσκουν απάντηση αμέσως, αλλά αποκαλύπτονται σιγά σιγά στη ροή των επεισοδίων. Δένει πολύ αρμονικά τις παράλληλες ιστορίες και κορυφώνεται προς το τέλος.Δυνατές ερμηνείες από τον Michael J. Anderson και τον Clancy Brown.

Είναι κρίμα για μένα που δεν πήγε για 3η-4η σεζόν. Είχε πολλά να δώσει ακόμα..


Το Carnivale ξέρω ότι κόπηκε πριν την ώρα του (όπως πολλές σειράρες βλ. jericho, deadwood κλπ). Τουλάχιστον το τελειώσανε "κανονικά" ή το αφήσανε ξεκρέμαστο?

QUOTE(j-kidd13 @ Aug 20 2015, 23:49 ) *
Ποιες ειναι καλες κωμικες σειρες,με γελιο κλπ??Πλην απο φιλαρακια που οσες φορες ετυχε να δω αποσπασματικα,κοιταγα ανεκφραστος την οθονη... smiley.gif


Από τα φετινά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Last man on earth thumbsup.gif !!!

QUOTE(jasonick @ Aug 21 2015, 18:49 ) *
Βλέπει κανείς το Mr Robot; Τα πρώτα 5 επεισόδια κύλησαν νορμάλ μπορώ να πω, στα τελευταία 3 όμως που έχω δει είμαι σε τέτοια φάση -> https://www.youtube.com/watch?v=FcINsbwLd4c WTF ρε; Μας κούφανε ο χαμένος αδερφός του Οζιλ ή Εζίλ [/Σπυρόπουλος] και το σόι του.


To είχα ξεκινήσει και το έχω προτείνει σε πολύ κόσμο αλλά είπα εν τέλει λόγω έλλειψης χρόνου να το αφήσω να ολοκληρωθεί και να το δω όλο μαζί. Όποιος το είδε πάντως έμεινε ενθουσιασμένος!
sacarame
QUOTE(Zephyr @ Aug 21 2015, 21:19 ) *
Το Carnivale ξέρω ότι κόπηκε πριν την ώρα του (όπως πολλές σειράρες βλ. jericho, deadwood κλπ). Τουλάχιστον το τελειώσανε "κανονικά" ή το αφήσανε ξεκρέμαστο?



Ήταν κάτι ανάμεσα σε τέλος και ξεκρέμασμα. Δηλαδή δόθηκε ένα τελος, αλλά άφησε και παραθυράκι που θα τσούλαγε ωραιότατα η συνέχεια μετά..
A.CAB
Βλέπω 2 σειρές αυτή την εποχή. Τον 3ο (και απ' ότι φαίνεται τελευταίο) κύκλο του Hannibal. Και το 2o True Detective.

O αγαπητός δρ. Λέκτερ είναι ακόμα πιο αρρωστημένος φέτος και η σειρά ακόμα πιο εντυπωσιακά κατασκευασμένη. Δεν φτάνει στα επίπεδα του εξαιρετικού δεύτερου κύκλου αλλά έχει και πάλι πολύ αρρώστια και μαύρο χιούμορ. Σεναριακά κάνει ότι του κατέβει στο κεφάλι βέβαια και δεν πολύβγάζει νόημα αλλά επειδή στην ουσία είναι ριμέικ (ή νέα ανάγνωση) των βιβλίων Ο Κόκινος Δράκος κ Χάνιμπαλ κράταει αμείωτο το ενδιαφέρον. Τουλάχιστον προς εμένα που είμαι μέγας φαν των βιβλιών και του χαρακτήρα. Σίγουρα δεν έχει τόσο ξεκάθαρο σκοπό μέχρι τώρα και δεν ξέρω πως θα κλείσει ο κύκλος (μιας και μένει ένα επεισόδιο) αλλά περιμένω τα καλύτερα. Το επικό φινάλε του δεύτερου δύσκολα να το ξαναπετύχει βέβαια. Ο Μαντς εννοείται πως τα σπάει.

Έχω φτάσει στα μισά του True Detective και δεν μπορώ να πω πως έχω ενθουσιαστεί. Βέβαια δεν ενθουσιάστηκα ούτε με τον πρώτο κύκλο (ο οποίος σωζώταν λόγω σκηνοθεσίας, ατμόσφαιρας και Μακόναχι). Εδώ τα πράγματα είναι σαώς λιγότερο πετυχημένα. Δηλαδή οι χαρακτήρες είναι ψιλοασύνδετοι και όχι και τόσο ενδιαφέροντες, ο Βινς Βον το ζορίζει αλλά δεν πείθει ούτε λεπτό ως γκανγκστερ, το στόρι προσπαθεί απεγνωσμένα να μπερδευτεί για να δείξει ψαγμένο αλλά δεν τσουλάει ιδιαίτερα. Δεν ξέρω, δεν με έχει πείσει ακόμα. Μάλλον φούσκα μου μυρίζει. Θα το τελειώσω πρώτα βέβαια και θα το κρίνω μετά. Αλλά όταν τα πρώτα επεισόδια είναι από το σκηνοθέτη του Fast and Furious καταλαβαίνεις πως δεν είναι για τίποτα βαθύ.
shtarkws
Δεν ξερω αν αναφερθηκε προηγουμένως, αλλα αν ενα μιγμα ουκρανων/ινδιανων/αμις μαφιοζων με πρωην κρατουμενο σεριφη και ντραγκ χακερ σας φαινεται ενδιαφερον τοτε προτεινω ανεπιφυλακτα το banshee
A.CAB
Το τέλειωσα τελικά το δεύτερο True Detective... Ντάξει... Δεν είπε και πολλά τελικά. Σέβομαι τη μαυρίλα και τα κότσια του φινάλε αλλά ούτε το ενδιφέρον που περίμενα είχε, ούτε τις ερμηνείες (ο Βον είναι για τηλεβατόμουρο), ούτε την αγωνία και συνολικά σαν υπόθεση ήταν ένας αχταρμάς που προσπάθησαν να τον βάλουν σε τάξη κακήν κακώς αποτυγχάνοντας τελικά μετά από ένα καταιγισμό ευκολιών. Άσε που ώρες ώρες οι επιτυχημένοι φιλοσοφικοί στοχασμοί του Μακόναχι στο πρώτο, εδώ έφερναν άθελά τους σε κωμωδία.

Δεν με ικανοποίησε ούτε το φινάλε του Χάνιμπαλ. Πάρα πολλές ευκολίες και εκεί αλλά τουλάχιστον έμεινε πιστό στην ατμόσφαιρα και στην αρρωστίλα του. Σαφώς κατώτερος του δεύτερου κύκλου αλλά ανώτερος του πρώτου.
j-kidd13
Eιδα Wayward Pines,ωραια σειρα,για την ακριβεια μεχρι το 5ο ή 6ο επεισοδιο ειχα παθει τρελη πλακα,μεχρι που αποκαλυφθηκε οτι οι ηρωες ζουνε στο 5000 μΧ και οτι απο την αλλη πλευρα του τοιχους υπαρχουν αιμοβορα τερατα κλπ,ενω μεχρι τοτε νομιζα οτι ολο αυτο το στορυ ειναι ενα τεχνασμα για να τσεκαρουν αντιδρασεις των ηρωων,ενα ψυχολογικο πειραμα,η αιτια που τους εχουν μαντρωμενους στην πολη,και αυτη η προοπτικη με ειχε κατενθουσιασει,αλλα η αποκαλυψη της αληθειας με ψιλοξενερωσε,η οποια στην πορεια λιγο μετριαστηκε,αλλα και παλι ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα σειρα,που σου κραταει το ενδιαφερον και το πως μπορει να τελειωσει.

Ειδα και το Fargo,το οποιο συνολικα μου αρεσε περισσοτερο απο το Wayward Pines.Επισης πολυ ωραια σειρα,απο το πρωτο επεισοδιο μπαινει δυνατα με δραση κλπ.Φοβερος ο Thornton(oχι ο Marcus,ουτε ο Al),το ιδιο και ο Λεστερ,σπαστικοι μεχρι εκει που δεν παει η Μολυ και ο Γκας...Περιμενω με ενδιαφερον τη νεα σεζον.
SteveNashidis


Έχουν βγει και όλα τα επεισόδια από τις 28 αυγούστου. Πρόσφατα την είδα σε διαφήμιση .
Αυτοαποκαλούμενη the next Breaking Bad !
Runt
Πιο σκληρο και ρεαλιστικο απο το ΒΒ μου φανηκε απο τον πιλοτο το Narcos. Allvste η σειρα ειναι ως ενα σημειο -φανταζομαι- βιογραφικη.
Προτεινεται κι απο μενα φυσικα.

Ξεκιναν αυτη την εβδομαδα οι δευτερες σεζον των Fargo, Leftovers, The Knick και Τhe Last Man On Earth. H μια καλυτερη απο την αλλη.

Μιλωντας για δευτερες σεζον, μεγαλη εντυπωση μου εκανε η δευτερη σεζον του Αmerican Horror Story, το Ασυλο. Πολυ δυνατο στορι και καταπληκτικες ερμηνειες απο ενα καστ γεματο "ονοματα". Πρωτη και καλυτερη η Τζεσικα Λανγκ.
spysta
μετριο το Mr Robot !!

αν και στην αρχη μ αρεσε .. απο τα μεσα και μετα χαλασε αρκετα.
το βαρεθηκα.

επιτηδευμενο θα το χαρακτηριζα,δηθεν και με ξενερωσε και η πλοκη
επαθα λαστιχο
Peaky Blinders
Έχει ασχοληθεί κανείς?
Zephyr
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Oct 16 2015, 01:48 ) *
Peaky Blinders
Έχει ασχοληθεί κανείς?


Καλή σειρά αν σου αρέσει γκανγκστεριλίκι εποχής με βαριά επαρχιώτικη αγγλική προφορά. Λίγα επεισόδια έχει η κάθε σεζόν αλλά προσεγμένα και καταπληκτικός Κίλιαν Μέρφι (πρωταγωνιστής). Έχω δει τις 2 πρώτες σεζόν και περιμένω την τρίτη που λογικά θα βγει σε 1-2 μήνες.
MaJesty23
Επιστρέφω στο Thread για να πω οτι ξεκίνησε το Fargo την δεύτερη season του.Πολυ καλό πραγματικα,ατμοσφαιρικό!Η δεύτερη season έχει γνωστους ηθοποιους.Εκπληξη η Kirsten Dunst ,σε ρόλο που δεν την έχω ξαναδει.Γενικά δεν την είχα σε εκτίμηση...σκεφτείται οτι δεν την γνωρισα καν,οχι γιατι δεν έμοιαζε ,αλλα γιατί έπαιξε κατι out of the box ,για την μέχρι τωρα καριέρα της.Γενικά πολυ προσεγμένη παραγωγή και εξαιρετικό σενάριο και φέτος.
A.CAB
QUOTE(spysta @ Oct 14 2015, 23:59 ) *
μετριο το Mr Robot !!

αν και στην αρχη μ αρεσε .. απο τα μεσα και μετα χαλασε αρκετα.
το βαρεθηκα.

επιτηδευμενο θα το χαρακτηριζα,δηθεν και με ξενερωσε και η πλοκη


+1. Σχεδόν. Γιατί δεν είμαι τόσο επικριτικός αλλά η αλήθεια είναι πως και εγώ απογοητεύτηκα. Άσε που η ανατροπή κάνει ΜΠΑΜ από το πρώτο επεισόδιο και πλέον κάπως το όλο πράγμα δεν πολυστέκει.

Το Walking Dead πάντως μπήκε γκαζωμένο. Τα δύο πρώτα της 6ης σεζόν ήταν από τα καλύτερα επεισόδια της σειράς ever.
επαθα λαστιχο
Narcos,θρησκεία,γεμάτο βία.
Narcos φυλακές σιδερικά,έτσι μάθαμε από παιδιά

Περιμένω σαν τζάνκι την επόμενη δόση μου.Ό,τι χρειαζόμουν.
nikolas12
Έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω στο topic, καθώς είδα πολλές σειρές και έλεγα "'άντε άλλη μία για να γράψω για περισσότερες και άντε άλλη μία" και πάει λέγοντας.

Πολύ καλό μου φάνηκε το Backstrom. Έξυπνη σειρά, ωραίοι χαρακτήρες και ο Rainn Wilson (ή Dwight από το The Office για όσους τον αγάπησαν και εκεί) παίζει τον Dr. House αν ήταν αστυνομικός. Μου άρεσε και κρίμα που κόπηκε στην πρώτη σεζόν.
Φοβερή σειρά το The Shield. Έχει τον καλύτερο πιλότο ever και ένα από τα καλύτερα φινάλε που έχω δει σε σειρά. Μπορεί να διακρίνει κανείς ότι έδωσε πολλά από τα στοιχεία του στο Sons of Anarchy (στην ατμόσφαιρα και στον πόλεμο συμμοριών) και στο Breaking Bad (στα χαρακτηριστικά του αντιήρωα πρωταγωνιστή). Κάθε σεζόν είναι και καλύτερη από την προηγούμενη, η μόνη που βάρυνε λίγο ήταν η 3η, ενώ η 7η και ειδικά η 5η είναι εκπληκτικές και γεμάτες ανατροπές. Όποιου του αρέσει, σειρές του FX τύπου SoA το προτείνω ανεπιφύλακτα (διαβάστε και τις θεωρίες συνωμοσίας πως συνδέεται το φινάλε του Shield με αυτό του SoA).
Πολύ καλή κωμωδία το 30 Rock με τους Alec Baldwin-Tina Fey να ζωγραφίζουν, ενώ και το υπόλοιπο καστ έχει πολύ γέλιο. Οι πρώτες 4 σεζόν που έχω προλάβει έχουν πολλή πλάκα, αν και απ' όσο διαβάζω στην 5η και την 6η υπάρχει μία κάμψη με την 7η να παρουσιάζει άνοδο.
Πολύ καλές, αν και με σκαμπανεβάσματα σε ορισμένα σημεία οι πρώτες 6 σεζόν του Monk. Διασκεδαστική σειρά, κουράζει λίγο το μοτίβο των υποθέσεων "έκρυψε κάτι στο τάδε σημείο και τον σκότωσε για να το πάρει πίσω", αλλά έχει και καλές κωμικές στιγμές, ενώ οι χαρακτήρες και οι φιλίες τους είναι ένα σημείο που λατρεύω.
Καταπληκτική η πρώτη σεζόν του The Newsroom με φοβερό Jeff Daniels.
Είμαι στην πρώτη σεζόν του Hannibal, αλλά το βλέπω με παρέα, οπότε πάμε αργά αργά. Καταπληκτικές εικόνες με απίστευτα ρεαλιστικές σκηνές βίας. Πολύ όμορφη σειρά.
Ωραίες οι πρώτες 2 του Da Vinci's Demons, τώρα βλέπω την τελευταία 3η. Παρουσιάζει πτωτική τάση βέβαια, η 1η μου άρεσε πολύ περισσότερο από τη 2η, ενώ το πρώτο της 3ης που βγήκε το Σάββατο ήταν αρκετά καλό.
Τέλος σήμερα είδα το mini series Jekyll, αφού είναι γραμμένο από το δημιουργό του Sherlock και του σύγχρονου Doctor Who και είναι μία μοντέρνα προσέγγιση του Dr Jekyll and Mr. Hyde. Αρκετά υποτιμημένο, μιλάμε για πολύ καλή σειρά, ο πρωταγωνιστής είναι καταπληκτικός και το σενάριο καλογραμμένο.
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Oct 26 2015, 23:28 ) *
Πολύ καλό μου φάνηκε το Backstrom. Έξυπνη σειρά, ωραίοι χαρακτήρες και ο Rainn Wilson (ή Dwight από το The Office για όσους τον αγάπησαν και εκεί) παίζει τον Dr. House αν ήταν αστυνομικός. Μου άρεσε και κρίμα που κόπηκε στην πρώτη σεζόν.

Φοβερή σειρά το The Shield. Έχει τον καλύτερο πιλότο ever και ένα από τα καλύτερα φινάλε που έχω δει σε σειρά. Μπορεί να διακρίνει κανείς ότι έδωσε πολλά από τα στοιχεία του στο Sons of Anarchy (στην ατμόσφαιρα και στον πόλεμο συμμοριών) και στο Breaking Bad (στα χαρακτηριστικά του αντιήρωα πρωταγωνιστή).
Πολύ καλές, αν και με σκαμπανεβάσματα σε ορισμένα σημεία οι πρώτες 6 σεζόν του Monk. Διασκεδαστική σειρά, κουράζει λίγο το μοτίβο των υποθέσεων "έκρυψε κάτι στο τάδε σημείο και τον σκότωσε για να το πάρει πίσω", αλλά έχει και καλές κωμικές στιγμές, ενώ οι χαρακτήρες και οι φιλίες τους είναι ένα σημείο που λατρεύω.


Το Backstrom ταίριαζε για καλωδιακό κανάλι όχι για ελεύθερο. Φυσικό το SoA να έχει στοιχεία από το The Shield καθώς ο δημιουργός της σειράς ήταν μέλος της σεναριακής ομάδας της σειράς. Μόνο αγάπη για το Monk.
nikolas12
QUOTE(mixalisgate7 @ Oct 27 2015, 01:46 ) *
Το Backstrom ταίριαζε για καλωδιακό κανάλι όχι για ελεύθερο. Φυσικό το SoA να έχει στοιχεία από το The Shield καθώς ο δημιουργός της σειράς ήταν μέλος της σεναριακής ομάδας της σειράς. Μόνο αγάπη για το Monk.


Σωστό αυτό για το Backstrom, σε καλωδιακό θα πήγαινε γάντι. Έχουν παίξει πολλοί από το Shield στο SoA επίσης, αλλά γενικά για όποιον θέλει μία τζούρα από αναμνήσεις του Sons ή του Breaking bad το προτείνω ανεπιφύλακτα, έδωσε μεγάλο μέρος της αισθητικής του στο SoA και επηρέασε πολλές νέες σειρές. Καταιγιστική δράση και τρομερές σκηνές. Α ξέχασα να πω για το Monk ότι άκουγα τα παράπονα όσων έλεγαν για τα Emmy που κέρδισε ο πρωταγωνιστής, αλλά δεν τους καταλαβαίνω, είναι απλά εξαιρετικός και το υπόλοιπο cast επίσης πολύ καλό (Randy ftw)
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Oct 27 2015, 03:37 ) *
Σωστό αυτό για το Backstrom, σε καλωδιακό θα πήγαινε γάντι. Έχουν παίξει πολλοί από το Shield στο SoA επίσης, αλλά γενικά για όποιον θέλει μία τζούρα από αναμνήσεις του Sons ή του Breaking bad το προτείνω ανεπιφύλακτα, έδωσε μεγάλο μέρος της αισθητικής του στο SoA και επηρέασε πολλές νέες σειρές. Καταιγιστική δράση και τρομερές σκηνές. Α ξέχασα να πω για το Monk ότι άκουγα τα παράπονα όσων έλεγαν για τα Emmy που κέρδισε ο πρωταγωνιστής, αλλά δεν τους καταλαβαίνω, είναι απλά εξαιρετικός και το υπόλοιπο cast επίσης πολύ καλό (Randy ftw)


Μιας και έχεις δει Backstrom & Monk, πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα την κουφαία για εμένα αστυνομική σειρά με κωμικά στοιχεία, το Psych, το οποίο στο πρότεινα και πέρσι.
nikolas12
QUOTE(mixalisgate7 @ Oct 27 2015, 12:45 ) *
Μιας και έχεις δει Backstrom & Monk, πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα την κουφαία για εμένα αστυνομική σειρά με κωμικά στοιχεία, το Psych, το οποίο στο πρότεινα και πέρσι.


Ήθελα να στο πω από τότε που μου το πρότεινες αυτό και το Scrubs τα έχω κατεβάσει και τα 2, το Psych θα το ξεκινήσω όταν τελειώσω Monk και Newsroom, το Scrubs είδα την 1η σεζόν (παράλειψη πιο πάνω) και θα το συνεχίσω εν καιρώ. Ο λόγος που δεν το ξεκίνησα ακόμα ήταν ότι έχει μπόλικα επεισόδια και σε 40λεπτες προτιμώ να βλέπω μία μεγάλη και μία με λίγα επεισόδια, οπότε με το που τελειώσει το Monk παίρνει το Psych σειρά. Και το Chuck που μου είχες προτείνει θα το ξεκινήσω, ίσως μετά το Psych, ίσως παράλληλα.
j-kidd13
H νεα σεζον του Homeland λεει τιποτα μεχρι στιγμης?
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Oct 27 2015, 13:44 ) *
Ο λόγος που δεν το ξεκίνησα ακόμα ήταν ότι έχει μπόλικα επεισόδια και σε 40λεπτες προτιμώ να βλέπω μία μεγάλη και μία με λίγα επεισόδια, οπότε με το που τελειώσει το Monk παίρνει το Psych σειρά.


Το 40 λεπτό θα περνάει σαν νεράκι, χωρίς να το έχεις πάρει χαμπάρι.

QUOTE(j-kidd13 @ Oct 27 2015, 14:10 ) *
H νεα σεζον του Homeland λεει τιποτα μεχρι στιγμης?


Έχει δώσει κάποια καλά δείγματα γραφής στα τέσσαρα πρώτα επεισόδια αλλά είναι ακόμη είναι νωρίς.
επαθα λαστιχο
Θυμάται κάνας τριαντάρης το Degrassi Junior High?Πολλά δάκρυα τις τελευταίες μέρες που ανακάλυψα ότι υπάρχουν υπότιτλοι για όλες τις σεζόν.Όαση για όσους σιχαινόμασταν το Beverly Hills και θέλαμε μία real life εφηβική σειρά αλλά οι φωστήρες της κρατικής έχουν να το παίξουν κοντά εικοσαετία(το έχω ξαναπεί,οι διευθυντές προγράμματος της ΕΡΤ όλα αυτά τα χρόνια πρέπει να λογοδοτήσουν που αφήνουν θησαυρούς να σαπίζουν στα υπόγεια του καναλιού)
aegeansheed
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Oct 31 2015, 04:58 ) *
Θυμάται κάνας τριαντάρης το Degrassi Junior High?Πολλά δάκρυα τις τελευταίες μέρες που ανακάλυψα ότι υπάρχουν υπότιτλοι για όλες τις σεζόν.Όαση για όσους σιχαινόμασταν το Beverly Hills και θέλαμε μία real life εφηβική σειρά αλλά οι φωστήρες της κρατικής έχουν να το παίξουν κοντά εικοσαετία(το έχω ξαναπεί,οι διευθυντές προγράμματος της ΕΡΤ όλα αυτά τα χρόνια πρέπει να λογοδοτήσουν που αφήνουν θησαυρούς να σαπίζουν στα υπόγεια του καναλιού)


Joey Jeramaya cool.gif (και καπέλο) και "Snake" (που ήταν κάτι σαν τον Rik Smits αν θυμάμαι καλά) (δεύτερη παρένθεση: αν το nick για το συμπαθές ερπετό αναφερόταν στο ύψος...). Υπήρχε κι ένας γυαλάκιας-το άλλο μέλος της τριάδας. Θυμάμαι επίσης τις δίδυμες που είχαν τα θεματάκια τους.

Keep digging Λάστιχε... πάντα κάτι καλό θα βρεις, π.χ. έχω χρόνια να ακούσω για το Κάμπινγκ και τον Μάιμο. Respect
επαθα λαστιχο
QUOTE(aegeansheed @ Nov 1 2015, 04:23 ) *
Joey Jeramaya cool.gif (και καπέλο) και "Snake" (που ήταν κάτι σαν τον Rik Smits αν θυμάμαι καλά) (δεύτερη παρένθεση: αν το nick για το συμπαθές ερπετό αναφερόταν στο ύψος...). Υπήρχε κι ένας γυαλάκιας-το άλλο μέλος της τριάδας. Θυμάμαι επίσης τις δίδυμες που είχαν τα θεματάκια τους.

Keep digging Λάστιχε... πάντα κάτι καλό θα βρεις, π.χ. έχω χρόνια να ακούσω για το Κάμπινγκ και τον Μάιμο. Respect

41.gif
O τρίτος ήταν ο 'wheels'.Eίχα φάει μεγάλο κόλλημα με το πανκιό(που γκαστρώθηκε)
Το ψήνεις να το ξαναδείς?
aegeansheed
Με έψησες να δώ το θέμα πάντως. Όλα τα λεφτά ο χοντρούλης που ανοίγει την πόρτα με ύφος Θεάς! Το είχα ξεχάσει αυτό το χαρωπό παιδάκι.

PanosIlio
Προδίδετε την ηλικία μας μερικοί μερικοί εδώ μέσα, ακούς εκεί DEGRASSI JUNIOR HIGH tongue.gif

Σχεδόν την είχα διαγράψει από τη μνήμη μου παρόλο με το που είδα τους τίτλους ήρθαν όλα πίσω στη μνήμη μου smile.gif
mixalisgate7
Το CBS έδωσε παραγγελία για νέα σειρά του Star Trek, η οποία θα έχει νέους χαρακτήρες και θα κάνει πρεμιέρα τον Γενάρη του 2017.

ΠΗΓΗ
Zephyr
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Oct 31 2015, 04:58 ) *
Θυμάται κάνας τριαντάρης το Degrassi Junior High?Πολλά δάκρυα τις τελευταίες μέρες που ανακάλυψα ότι υπάρχουν υπότιτλοι για όλες τις σεζόν.Όαση για όσους σιχαινόμασταν το Beverly Hills και θέλαμε μία real life εφηβική σειρά αλλά οι φωστήρες της κρατικής έχουν να το παίξουν κοντά εικοσαετία(το έχω ξαναπεί,οι διευθυντές προγράμματος της ΕΡΤ όλα αυτά τα χρόνια πρέπει να λογοδοτήσουν που αφήνουν θησαυρούς να σαπίζουν στα υπόγεια του καναλιού)


thumbsup.gif
Θυμάμαι ότι το έβλεπα αλλά δεν θυμάμαι γενικά τίποτα από το story.
Dwyane ''the flash'' Wade
Τρομερό ξεκίνημα ο 6ος κύκλος του Walkind Dead. Kάθε επεισόδιο και έκπληξη. Ομολογώ πως δεν το περίμενα. Μακάρι να συνεχίσει έτσι και να μην βαλτώσει.

Έχει κανείς άποψη για το ''The player''?
επαθα λαστιχο
QUOTE(Zephyr @ Nov 4 2015, 17:02 ) *
thumbsup.gif
Θυμάμαι ότι το έβλεπα αλλά δεν θυμάμαι γενικά τίποτα από το story.

Το έβλεπα κάπου μεταξύ 11 και 12,δηλαδή συμπληρωμένη εικοσαετία.Λοιπόν τα κατεβάζω,και ξεκινάω re-run με τον κολλητό μου που δεν το ήξερε καν.Με το που έβλεπα την αρχή του επεισοδίου,το θυμόμουν όλο,ως και πράγματα που θα έκαναν κάποιοι από τους χαρακτήρες σε πολύ μετέπειτα επεισόδια(και δεν εννοώ κάτι σημαντικό όπως π.χ. θάνατος,βιασμός κτλ που είναι λογικό να το θυμάσαι) και δεν είναι ότι έχω τόσο τρομερή μνήμη,αν σκεφτείς πως έχω δει ένα σωρό πολύ πιο πρόσφατες ταινίες που όταν τις βλέπω συγκεντρωμένες στους σκληρούς μου δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα,πέρα ότι απλώς τις έχω δει.Ακόμα και σε αυτές που θυμάμαι μεταξύ των οποίων και πολλές που μου άρεσαν ιδιαίτερα δεν θυμάμαι αρκετά πέρα από τον σκελετό της πλοκής.Ξαναβλέποντάς το πάντως διαπιστώνω ότι ήταν όντως εξαιρετικό και δεν το είχα μυθοποιήσει εξαιτίας του νεαρού της ηλικίας και της τότε έλλειψης επιλογών.Ήταν η Καναδέζικη απάντηση στο Χιλς,αντιμετωπίζοντας με σεβασμό το coming of age
χωρίς να φλερτάρει με το μελό,ούτε να παίρνει τόσο σοβαρά τον εαυτό του.
PanosIlio
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Nov 9 2015, 06:24 ) *
Ήταν η Καναδέζικη απάντηση στο Χιλς,αντιμετωπίζοντας με σεβασμό το coming of age
χωρίς να φλερτάρει με το μελό,ούτε να παίρνει τόσο σοβαρά τον εαυτό του.


Ρε Τιμιό-γιαννάκη από που τα παίρνεις? τι κριτική είναι αυτή? tongue.gif
Nemesakos
Μόλις ξεκίνησα το Blindspot.. Για πιλότος ήταν αρκετά καλό.. Η φάση με τα tattoo θυμίζει λίγο prison brake βέβαια αλλά νομίζω πως έχει potential για να παει καλα...
nikolas12
Όπως κάθε δίμηνο περίπου, θα κάνω μία γρήγορη αναδρομή σε αυτά που είδα, αφήνοντας θάψιμο για το τέλος.
30 Rock όπως είπα αξίζει να δείτε, προς το τέλος τα χαλάει λίγο, η 5η είναι κατώτερη από τις προηγούμενες και φτιάχνει στο τέλος, η 6η δεν παλευόταν με τίποτα, η 7η ήταν μικρή και κλείνει πολύ όμορφα την ιστορία. Συνολικά με τις φοβερές 4 πρώτες είναι πολύ καλό sitcom.
Το Coupling είναι εξαιρετικό sitcom πραγματικά. Παρέα τύπου Φιλαράκια, HIMYM και οι σχέσεις τους, έχει πανέξυπνα σενάρια και περισσότερες συζητήσεις για τη σεξουαλική ζωή του καθενός, ενώ το αγγλικό χιούμορ (σειρά του BBC) είναι κύριο συστατικό της. Η 1η και η 3η είναι σεζόν για πολύ κλάμα από τα γέλια, η 2 ακολουθεί, η 4 ήταν η μόνη που τη βρήκα μέτρια. Πραγματικά δείτε τη με 1000, αν γουστάρετε τις 2 κωμωδίες που ανέφερα.
Το Da Vinci's Demons όπως είπα είχε μία λίγο πτωτική τάση προς το τέλος της 2ης, την 3η αν και είχα διαθέσιμα όλα τα επεισόδια, πραγματικά βαριόμουν να δω πάνω από 1 επεισόδιο την εβδομάδα και γενικά βαρέθηκα όλη την ιστορία. Τελείωσε θετικά, ίσως θέλανε χρόνο να αναπτύξουν τη σειρά και να δώσουν και άλλες ιστορίες. Κρατάω τις 2 πρώτες που ήταν καλές.
Το Hannibal το έβλεπα με παρέα και άργησα κάπως να το τελειώσω. Πραγματικά καταπληκτική σειρά. Τελευταίο επεισόδιο εξαιρετικό, η 1η σεζόν παίζει με το μυαλό σου συνέχεια, η 2η είναι επίσης φοβερή με ένα επικό φινάλε, η 3η ήταν αρκετά καλή (με ξενέρωσε λίγο το πρώτο μισό στην Ιταλία, αλλά μου άρεσε πολύ το δεύτερο μισό με τον Δράκο). Εξαιρετική σκηνοθεσία και εικόνα, ερμηνείες Hugh Dancy-Mads Mikkelsen ασύλληπτες. Πραγματικά τη λάτρεψα, πολύ κρίμα που κόπηκε.
Μόνο αγάπη για το Monk, όπως είπε ο Μιχάλης, οι 2 τελευταίες ήταν μία χαρά σεζόν, ενώ το φινάλε είναι πολύ όμορφο.
Η 2η του Newsroom ήταν λίγο κατώτερη της πρώτης, η 3η τελείωσε αξιοπρεπώς τη σειρά. Γενικά έχει ένα μεγάλο cast, αλλά ο Jeff Daniels ξεχωρίζει με τους υπόλοιπους χαρακτήρες να παραμένουν ενδιαφέροντες.
Το Terriers και η 1 σεζόν του ήταν αρκετό για να επιβεβαιωθεί και πάλι ότι FX rules! Αριστοτεχνικά δομημένη σειρά, Donal Logue μικρός θεός. Το συμπάθησα πολύ, κρίμα και για αυτό που κόπηκε.
Οι πρώτες 2 του Psych που μου πρότεινε ο Μιχάλης είναι πολύ καλές με κάποια επεισόδια ειδικά να ξεχωρίζουν για τις κωμικές ερμηνείες των πρωταγωνιστών και τις ωραίες λύσεις στα μυστήρια. Διάβασα ότι στη συνέχεια καλυτερεύει κι άλλο, οπότε θα το λιώσω λίαν συντόμως.
Η καλύτερη σειρά που είδα τον τελευταίο καιρό και που ξεκίνησα πριν 1-2 εβδομάδες είναι μακράν το Banshee. Πιστολίδια, μαφίες, μπουνίδια και αίματα παντού. Είναι στα μέσα της 2ης, πραγματικά δε θέλω να τελειώσουν τα επεισόδια. Πολλοί κακοί, badass πρωταγωνιστής, κάνεις πραγματικό κέφι με αυτή τη σειρά. Πολύ διασκεδαστική.
Και πάμε στην απογοήτευση. Το Homeland έκανε ό,τι χειρότερο, μπορούσε να κάνει. Τα πρώτα 6-7 επεισόδια ήταν παντελώς άνισα μεταξύ τους, 1-2 ήταν πολύ καλά, σε 1-2 σε έπαιρνε ο ύπνος, 1-2 μέτρια με πολύ καλές σκηνές κάπου κάπου, υπήρχαν side stories που δε σε ένοιαζαν καθόλου. Και κάπου εκεί μας δίνουν επεισοδιάρες, να μη μπορέσουμε να ξεκολλήσουμε από την οθόνη και να περιμένουμε πως και πως το νέο επεισόδιο κάθε εβδομάδα. Στο 11o βλέπουμε την Carrie να μπαίνει στη σήραγγα και αναρωτιόμαστε αν θα γίνει έκρηξη, πως θα γίνει, τι χαμός θα ακολουθήσει κ.τ.λ. Για να καταλήξουμε να λυθεί σε 5 λεπτά το πρόβλημα και μετά να έχουμε ένα επεισόδιο με την Carrie να μιλάει για 5 λεπτά με σχεδόν κάθε χαρακτήρα της σεζόν; Αίσχος.Ο Quinn πέρυσι μας είχε δείξει ότι πάει να γίνει σημαντικός και πραγματικά εγώ το ήθελα, για να καταλήξει φέτος στα 2-3 πρώτα να είναι badass και μετά να είναι κορμί δαρμένο για μία σεζόν και στο τέλος να μας αφήνουν το κλασσικό χαζοcliffhanger αν πέθανε ή όχι;. Ειλικρινά το περσινό φινάλε έχει 5,5 στο imdb και το φετινό 8; Οι ίδιοι που κατηγόρησαν το περσινό για βαρεμάρα, γιατί φέτος δεν έσκισαν τα ρούχα τους; Περίμενα ένα απόλυτα κατασκοπικό, συναρπαστικό επεισόδιο για να μη σκάει η βόμβα και να λύνεται τόσο χαζά το πρόβλημα, να ακούω την Carrie να λύνει τα θέματά της και τον Quinn όλη τη σεζόν να είναι σάκος του μποξ; Απογοήτευση. Και για αυτό το Homeland έκανε ό,τι χειρότερο μπορούσε να κάνει. Δεν πρόσφερε μία πραγματικά κακή σεζόν. Πρόσφερε μία σεζόν με μία πότε αδιάφορη, πότε ενδιαφέρουσα εισαγωγή 6 επεισοδίων, βομβάρδισε τους πάντες με 4-5 επεισοδιάρες που θύμισαν Homeland και μας έκαναν να γουστάρουμε και είχε ένα φινάλε πολύ μέτριο που αφήνει ερωτήματα για το που θα γυριστεί η νέα σεζόν, καθώς υπάρχει υλικό. Πραγματικά δεν έχω υπάρξει τόσο μπερδεμένος. Υπάρχουν σενάρια που θέλω να δω στο Homeland, αλλά η ανάπτυξη κάποιων ιστορίων δε με αφήνει αισιόδοξο. Έκαναν ό,τι και πέρυσι, αλλά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Θα την αξιολογούσα σαν 4η καλύτερη πίσω από τις 1,4,2.
PanosIlio
Εντάξει αφού έκανε σεξ και ο Sheldon Cooper δεν περιγράφω άλλο cool.gif
nikolas12
QUOTE(PanosIlio @ Dec 23 2015, 14:23 ) *
Εντάξει αφού έκανε σεξ και ο Sheldon Cooper δεν περιγράφω άλλο cool.gif


Παντελώς κουλό (με την έννοια ότι δεν το περιμέναμε) επεισόδιο και ειδικά η σκηνή. Είχε γέλιο το awkard της κατάστασης.
AJSlaughter6
γνωμες για wayward pines και hatfield's and mccoys?
A.CAB
Θέλω να ευχαριστήσω το Θεό, τον Αλλάχ και το θεό των Σαιεντολόγων γιατί είδα τα πρώτα επεισόδια από τη σειρά Ash vs the Evil Dead!
30 χρόνια μετά το αυθεντικό φιλμ και το επικό σίκουελ Evil Dead - Dead by Dawn. Kαι θέλω να ευχαριστήσω όλες τις θεότητες γιατί μεγάλωσα με αυτά και με την παράνοια του Σαμ Ράιμι και του γίγαντα Μπρους-The Chin-Κάμπελ και το τηλεοπτικό πλέον σίκουελ είναι όσο ξεκαρδιστικό, φευγάτο, αιματοβαμμένο και καμμένο όσο τα παλιά. Δεν ξέρω πόσοι είναι φαν (ή έστω έχουν ιδέα για τι μιλάω) αλλά για τους αυθεντικούς horror fans η σειρά είναι καραmust.
Ξέρω όλοι περίμεναν το Star Wars αλλά η μεγάλη επιστροφή για μένα ήταν ο Ash με το κομμένο χέρι και το ηλετρικό πριόνι στη θέση του να κυνηγάει δαίμονες. Groovy!
SG3ptshooter
QUOTE
ΤΟ NETFLIX ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΕΠΙΣΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

http://gr.ign.com/tv/22859/news/to-netflix...kai-sten-ellada
PanosIlio
QUOTE(nikolas12 @ Dec 24 2015, 01:29 ) *
Παντελώς κουλό (με την έννοια ότι δεν το περιμέναμε) επεισόδιο και ειδικά η σκηνή. Είχε γέλιο το awkard της κατάστασης.


Αργοπορημένη απάντηση αλλά so what tongue.gif :

Είχανε να δώσουν ένα τόσο καλό επεισόδιο, στους fan που έχουν απομείνει και βλέπουν ακόμα, κοντά 4-5 σαιζόν. Ήταν ίσως το μόνο που είχε απομείνει για να δείξουν. Να δούμε στη συνέχεια τώρα.
AJSlaughter6
παιδιά ξερετε καμια καλη σειρα που να μην εχει πολλα επεισοδια, στυλ wayward pines?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.