Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σχορτσανίτης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41
j-kidd13
Ναι ειχε αναγκη να βαλει ουσιες ο Σοφοκλης πιο νεος...Λες και κυκλοφορουσαν στα εφηβικα πολλοι με το κορμι του....
stefan
QUOTE(j-kidd13 @ May 7 2009, 01:30 ) *
Ναι ειχε αναγκη να βαλει ουσιες ο Σοφοκλης πιο νεος...Λες και κυκλοφορουσαν στα εφηβικα πολλοι με το κορμι του....


Μην το βλεπεις ετσι.
Αυτες τις ουσιες τις παιρνεις με μελλοντικο σκοπο.Οχι απλα για την στιγμη.
kseplenhs
QUOTE(stefan @ May 7 2009, 01:30 ) *
Το χαρακτηριστικοτερο ολων αυτων που προτιμουν να παιρνουν τετοιες ουσιες
μολις τις σταματουν,χαλαει το σωμα τους.Γινεται πιο "πλαδαρο".
Δεν εχει δει καποιον που σταματαει να παιρνει,να χοντραινει μονο και μονο απο αυτο.
Πρεπει να μαμιεσαι και στο φαγητο για να φτασεις σε αυτο το αποτελεσμα.
Πραγμα που πιστευω οτι συνεβη με τον Σοφο.


στεφαν δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά αν είσαι πάνω απο 25 τότε να ξέρεις πως άλλη επίδραση έχει ένας απλός κύκλος στεροειδών σε τέτοιες ηλικίες(που μπορεί να τα πάρει ο καθε ένας έτσι απλά για την παραλία ας πούμε...) και άλλη το να πηγαίνεις σε παιδιά και εφήβους και να τους χορηγείς αυξητικές,ινσουλίνες και ενίοτε στεροειδή.η βασική διαφορά είναι πως παρεμβαίνεις στην αναπτυξή τους
και κάτι τέτοιο μπορεί να έχει μόνιμες παρενέργειες για τον οργανισμό του παιδιού.που θα τις κουβαλάει για όλη του τη ζωή.πάρε παραδείγματα μεγαλοκαρδίας(η λεγόμενη "καρδιά του αθλητή"),νεφρικής ανεπάρκειας και διαβήτη.

ένας 25άρης και πάνω,κάνοντας χρήση τέτοιων ουσιών μπορεί να έχει παρενέργειες αλλά αυτές συνήθως είναι παροδικές και με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή να τις ξεπεράσει εντελώς.ή και να μην έχει καθόλου....
stefan
QUOTE(kseplenhs @ May 7 2009, 01:38 ) *
στεφαν δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά αν είσαι πάνω απο 25 τότε να ξέρεις πως άλλη επίδραση έχει ένας απλός κύκλος στεροειδών σε τέτοιες ηλικίες(που μπορεί να τα πάρει ο καθε ένας έτσι απλά για την παραλία ας πούμε...) και άλλη το να πηγαίνεις σε παιδιά και εφήβους και να τους χορηγείς αυξητικές,ινσουλίνες και ενίοτε στεροειδή.η βασική διαφορά είναι πως παρεμβαίνεις στην αναπτυξή τους
και κάτι τέτοιο μπορεί να έχει μόνιμες παρενέργειες για τον οργανισμό του παιδιού.που θα τις κουβαλάει για όλη του τη ζωή.πάρε παραδείγματα μεγαλοκαρδίας(η λεγόμενη "καρδιά του αθλητή"),νεφρικής ανεπάρκειας και διαβήτη.

ένας 25άρης και πάνω,κάνοντας χρήση τέτοιων ουσιών μπορεί να έχει παρενέργειες αλλά αυτές συνήθως είναι παροδικές και με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή να τις ξεπεράσει εντελώς.ή και να μην έχει καθόλου....


Δεν ειμαι πανω απο 25.
Απλα ετυχε να εχω παραδειγμα φιλου που απο τα 16 εκανε χρηση τετοιων ουσιων.
Κρεατινες,πρωτεινες,υδατανθρακες και πολλα αλλα,σε στερεα μορφη.Οχι σε ενεσεις.
Το πρωτα προβλημα ειναι να εχει τεραστιο προβλημα με το συκωτι του.
Στην συνεχεια,μολις τα εκοψε αρχισε να γινεται πολυ πλαδαρος.Πλακωθηκε και στο φαι και εγινε τετραπαχος.
Σιγουρα παντως εχεις δικιο στα περισσοτερα που λες.
kseplenhs
QUOTE(stefan @ May 7 2009, 01:51 ) *
Δεν ειμαι πανω απο 25.
Απλα ετυχε να εχω παραδειγμα φιλου που απο τα 16 εκανε χρηση τετοιων ουσιων.
Κρεατινες,πρωτεινες,υδατανθρακες και πολλα αλλα,σε στερεα μορφη.Οχι σε ενεσεις.
Το πρωτα προβλημα ειναι να εχει τεραστιο προβλημα με το συκωτι του.
Στην συνεχεια,μολις τα εκοψε αρχισε να γινεται πολυ πλαδαρος.Πλακωθηκε και στο φαι και εγινε τετραπαχος.
Σιγουρα παντως εχεις δικιο στα περισσοτερα που λες.


αυτά είναι εντελώς αθώα....εδω σου μιλάω για χημεία.

αλλο να πάς με πρωτεινούλες και κρεατίνες και άλλο να βαράς ενέσεις με παράγωγα τεστοστερόνης και αυξητικής ορμόνης.τα πρώτα θα σε βοηθήσουν να φτιάξεις την διατροφή σου(γι'αυτό λέγονται και συμπληρώματα διατροφής και αν δεν είναι νοθευμένα,είναι απόλυτα φυσικά) και τα δευτερα είναι...φάρμακα.

πρόσφατα είχε γράψει ένα βιβλίο ο αγγλος σπρίντερ ντουέιν τσέιμπερς που έλεγε έξω απο τα δόντια πως έπαιρνε 300 ουσίες τη βδομάδα.το διανοέισαι?μιλάμε οτι τη μισή μέρα του θα την έβγαζε καταπίνοντας χάπια και καρφώνοντας ενέσεις...


βγήκαμε εντελώς offtopic και βλέπω να τρώω foul... smiley.gif
reignman
εντιτ. εντιτ. εντιτ.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Δεν υπαρχει αθλητης που να πρωταγωνιστει σε ατομικο ή ομαδικο αθλημα
σε τοπ επιπεδο και να μην παιρνει τις καλυτερες ντοπες.

Απο τις καλυτερες ομαδες του ΤΣ.Λ. και ολο το ΝΒΑ, μεχρι ολους τους πρωταθλητες στιβου,
κολυμβησης κλπ κλπ κλπ..........
theov
^^ Σωστό είναι αυτό!

Δυο παρατηρήσεις:

1. Μόνο με ντόπες κανένας δεν έγινε πρωταθλητής, χρειάζεται και η στόφα...

2. Οι ντόπες θέλουν και αυτοπειθαρχία και γνώση...

Στην περίπτωση του Σόφου υπάρχει πρόβλημα εγκεφαλικό κατά την γνώμη μου!!
ee4649
Και εγκεφαλικό κ πολλά άλλα φίλε μου δυστυχως πολύ άσχημα...
Ας ελπίσουμε να ωριμάσει κάποια στιγμή...
babysac
Εχει απιστευτο ταλεντο και θα φαει μονος του το κεφαλι του με αυτα που κανει τεσπα μακαρι να βγω λαθος
theov
QUOTE(babysac @ May 11 2009, 21:57 ) *
Εχει απιστευτο ταλεντο και θα φαει μονος του το κεφαλι του με αυτα που κανει τεσπα μακαρι να βγω λαθος


Αυτό ελπίζουμε όλοι οι φίλαθλοι του Basket στην Ελλάδα ανεξάρτητα με συλλογικές προτιμήσεις! Ο Σόφο είναι εξαιρετικό ταλέντο άλλα χάνει σε θέματα συνέπειας και συνέχειας...

Έτσι όπως πάει σε 2-3 χρόνια θα παίζει σε μικρομεσαίες ομάδες της Ευρώπης... Μακάρι να διαψευστούμε όλοι άλλα ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου δύσκολα αλλάζει...

Κακά τα ψέματα ο Σόφο είναι κακή στόφα...
JohnStockton
QUOTE(babysac @ May 11 2009, 21:57 ) *
Εχει απιστευτο ταλεντο και θα φαει μονος του το κεφαλι του με αυτα που κανει τεσπα μακαρι να βγω λαθος



Θα φαει το κεφαλι του???Εγω πιστευω το εχει φαει ηδη...απλα οι Αγγελοπουλοι του δινουν συνεχως παραταση μπασκετικης ζωης.Δεν ειναι δυνατον 3ς συνεχομενες χρονιες ο Ολυμπιακος να μενει ξεκρεμαστος επειδη τη μια ο Σοφο ειχε το ενα την αλλη ειχε το αλλο..Αν ενας ανθρωπος 25 χρονων(δεν ξερω ποσο ειναι) που ειναι επαγγελματιας δεν μπορει ν καταλαβει οτι αφου αποφασισε να ζει απο το μπασκετ πρεπει να αντεπεξελθει στις απαιτησεις του πρωταθλητισμου τοτε να το σταματησει και ν παει να γινει ραπερ.Πιστευω πως αρκετη ανοχη εχει δειξει η ΚΑΕ ολυμπιακος και την επομενη φορα που ο Σοφο κανει κατι αντιεπαγγελματικο(πολυ φοβαμαι συντομα) να του διακοψουν επ αοριστον το συμβολαιο.Μπορει ν ακουγεται ακραιο γιατι ηταν και ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο για το ελληνικο μπασκετ αλλα αμα δεν μπορει ν καταλαβει ο ιδιος ας τον τελειωσουν μια καλη να μην εχουμε καθε χρονο τις ιδιες και τις ιδιες συζητησεις ''Αν ειχαμε τον σχορτσιανιτη....''.Εχει κουρασει το θεμα αυτο.
Και νομιζω οτι το χειροκροτημα που εισπρατει καθε φορα που παταει το παρκε μετα απο ενα μηνα απουσιας(και οχι μονο τοτε) ειναι αυτο που του δινει πατημα να κανει οτι κανει και να συμπεριφερεται οπως συμπεριφερεται.Αυτη η παραλογη,κατα τη γνωμη μου, αποδοχη ειναι που τον εχει ριξει τοσο χαμηλα
Consultant
QUOTE(JohnStockton @ May 11 2009, 23:19 ) *
Θα φαει το κεφαλι του???Εγω πιστευω το εχει φαει ηδη...απλα οι Αγγελοπουλοι του δινουν συνεχως παραταση μπασκετικης ζωης.Δεν ειναι δυνατον 3ς συνεχομενες χρονιες ο Ολυμπιακος να μενει ξεκρεμαστος επειδη τη μια ο Σοφο ειχε το ενα την αλλη ειχε το αλλο..Αν ενας ανθρωπος 25 χρονων(δεν ξερω ποσο ειναι) που ειναι επαγγελματιας δεν μπορει ν καταλαβει οτι αφου αποφασισε να ζει απο το μπασκετ πρεπει να αντεπεξελθει στις απαιτησεις του πρωταθλητισμου τοτε να το σταματησει και ν παει να γινει ραπερ.Πιστευω πως αρκετη ανοχη εχει δειξει η ΚΑΕ ολυμπιακος και την επομενη φορα που ο Σοφο κανει κατι αντιεπαγγελματικο(πολυ φοβαμαι συντομα) να του διακοψουν επ αοριστον το συμβολαιο.Μπορει ν ακουγεται ακραιο γιατι ηταν και ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο για το ελληνικο μπασκετ αλλα αμα δεν μπορει ν καταλαβει ο ιδιος ας τον τελειωσουν μια καλη να μην εχουμε καθε χρονο τις ιδιες και τις ιδιες συζητησεις ''Αν ειχαμε τον σχορτσιανιτη....''.Εχει κουρασει το θεμα αυτο.
Και νομιζω οτι το χειροκροτημα που εισπρατει καθε φορα που παταει το παρκε μετα απο ενα μηνα απουσιας(και οχι μονο τοτε) ειναι αυτο που του δινει πατημα να κανει οτι κανει και να συμπεριφερεται οπως συμπεριφερεται.Αυτη η παραλογη,κατα τη γνωμη μου, αποδοχη ειναι που τον εχει ριξει τοσο χαμηλα


Πολυ ωραιο ποστ!Βγαζει πολλα και σημαντικα issues και με προκαλει να ποσταρω!

1)Οι Αγγελοπουλοι ειναι οι υπευθυνοι που εχει ψωμι και τρωει αυτος και η οικογενεια του.Διαφορετικα θα ηταν Α2 απο την εποχη της Ελβετιας..period

2)Eαν ξανακανει κατι συμφωνω οτι πρεπει να του διακοψουν το συμβολαιο,μη πεσουμε ομως στη παγιδα απο ευνοημενο να τον εχουμε στα χαστουκια και στη προκαταληψη.Αν δειξει οτι προσπαθει και οτι εχει αλλαξει να επιβραβευτει,διαφορετικα υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες.

3)Εγω περιμενω να δω αν θα παρουμε το πρωταθλημα καταρχην και αν θα εχει συμβαλει σε αυτο ο Σοφο..Αυτοι οι factor θα ειναι οι αποφασιστικοι για τον αν θα παραμεινει στην ομαδα.Οπως πολυ σωστα αναφερει ο φιλος δεν γινεται καθε χρονο να παιζουμε με 2 ψηλους+μια ελπιδα παιχταρα...ΝΙΣΑΦΙ!period again,ο Ολυμπιακος του χρονου δεν θα εχει στοιχηματα.Teodosic-Erceg included

4)Το χειροκροτημα να το ακουει.Μεσα στο ταλεντο ενος παιχτη περιλαμβανεται και η ικανοτητα του να διαχειριζεται τετοιες καταστασεις.Το κοινο πληρωνει,το κοινο τον γουσταρει,το κοινο χειροκροταει!Τι θα του πουμε;Μη τοv χειροκροτας γιατι το παιρνει πανω του;Αμα δεν μπορει να αντιμετωπισει το χειροκροτημα πως θα αντιμετωπισει τον Πεκοβιτς;Εδω ειναι Ολυμπιακος,θα παιζει,θα τους καρφωνει ολους μεσα στη μαπα,και θα τον αποθεωνουμε..Αλλιως σπιτι του
babysac
Διαφωνω αμα τον διώχναμε την περιοδο της ελβετιας ο παο θα καραδοκουσε και θα τον βουταγε και με τον ζοτς σιγουρα θα εφτιαχνε
JohnStockton
QUOTE(Consultant @ May 12 2009, 00:55 ) *
4)Το χειροκροτημα να το ακουει.Μεσα στο ταλεντο ενος παιχτη περιλαμβανεται και η ικανοτητα του να διαχειριζεται τετοιες καταστασεις.Το κοινο πληρωνει,το κοινο τον γουσταρει,το κοινο χειροκροταει!Τι θα του πουμε;Μη τοv χειροκροτας γιατι το παιρνει πανω του;Αμα δεν μπορει να αντιμετωπισει το χειροκροτημα πως θα αντιμετωπισει τον Πεκοβιτς;Εδω ειναι Ολυμπιακος,θα παιζει,θα τους καρφωνει ολους μεσα στη μαπα,και θα τον αποθεωνουμε..Αλλιως σπιτι του


Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι εχει διαχειριστει σωστα τις καταστασεις που εχει βρεθει ο Σοφο?Εγω πιστευω οτι το ενα λαθος ειναι χειροτερο απο το αλλο.Δεν σου λεω να μην τον χειροκροτας.Οτι νιωθεις θα κανεις αλλα εγω πιστευω οτι αυτη η επιβραβευση μονο κακο του κανει.Δεν θα τον εκανε να πεισμωσει περισοτερο ενα γιουχαρισμα???Δεν θα ηταν ενα σημαδι οτι ρε παιδι μου σε σενα στηριζουμε πολλα και μας εχεις κρεμασει τοσες φορες......φτανει πια....σοβαρεψου η' φυγε....




theov
QUOTE(babysac @ May 12 2009, 12:35 ) *
Διαφωνω αμα τον διώχναμε την περιοδο της ελβετιας ο παο θα καραδοκουσε και θα τον βουταγε και με τον ζοτς σιγουρα θα εφτιαχνε


Ούτε ο Ζοτς μπορεί να το φτιάξει τούτονα!

Μιλάμε για μεγάλο γκάοουυυυ...

Παλιά πίστευα ότι έφταιγε ο Γκέρσονας, τώρα είμαι σίγουρος, ο παιδοβούβαλος είναι προβληματικός και είναι απολύτως θέμα χρόνου να πάρει αυτό που του αξίζει...
PARISINOS
QUOTE(theov @ May 12 2009, 20:07 ) *
Ούτε ο Ζοτς μπορεί να το φτιάξει τούτονα!

Μιλάμε για μεγάλο γκάοουυυυ...

Παλιά πίστευα ότι έφταιγε ο Γκέρσονας, τώρα είμαι σίγουρος, ο παιδοβούβαλος είναι προβληματικός και είναι απολύτως θέμα χρόνου να πάρει αυτό που του αξίζει...


Ετσι ακριβως. Δεν ειναι κανας μαγος ο ζοτς. Απλα ειναι εμπειρος, εχει φαει τα γηπεδα με το κουταλι, και τυπους σαν το σοφο εχει δει δεκαδες.

Οποτε ο ζοτς με την εμπειρια του ηξερε απο την αρχη να αποφυγει το προβλημα. Πως? Απλα δεν τον φορτωθηκε. Γιατι δεν ξερω αν το ξερετε , αλλα ο σοφο ηταν στοχος του ΠΑΟ απ οταν επαιζε στον ηρακλη. Πριν παει στην ιταλια, και μετα στον αρη.
Απλα πηγε ο ζοτς , τον ειδε σε εκεινον τον αγωνα της εφηβων, που ο σοφο πλακωνοταν με τους λιθουανους, και αμεσως καταλαβε τι μυαλο κουβαλαει ο εν λογω παιχτης.

Οταν ο ζοτς λεει οτι βασικο κριτηριο για τη επιλογη παιχτων ειναι να ειναι σωστοι χαρακτηρες, δεν το λεει ετσι στο βροντο.
reignman
παιδες ηρεμα με τους χαρακτηρισμους. smile.gif
thrylos7
theov είναι η τελευταία φορά που αναφέρεσαι έτσι σε οποιονδήποτε παίκτη, ή συνομιλητή.

QUOTE
Απλα πηγε ο ζοτς , τον ειδε σε εκεινον τον αγωνα της εφηβων, που ο σοφο πλακωνοταν με τους λιθουανους, και αμεσως καταλαβε τι μυαλο κουβαλαει ο εν λογω παιχτης.

Οταν ο ζοτς λεει οτι βασικο κριτηριο για τη επιλογη παιχτων ειναι να ειναι σωστοι χαρακτηρες, δεν το λεει ετσι στο βροντο.


Μπορεί να 'ναι κι έτσι... αλλά για να κάνω το διάσημο δικηγόρο, τον Φώτση που πλακώθηκε με συμπαίκτη του (βασικά του έκανε κάτι πολύ χειρότερο), γιατί δεν τον έδιωξε;
banou7
+1 thrylos7

πάντα το νόμισμα έχει δυο όψεις. Όπως επίσης ισχύει το γεγονός ότι ο Ζοτς έχει ανακαλύψει και φτιάξει παίκτες, αλλά έχει κάνει και ατυχείς επιλογές...
theov
QUOTE(thrylos7 @ May 13 2009, 05:26 ) *
theov είναι η τελευταία φορά που αναφέρεσαι έτσι σε οποιονδήποτε παίκτη, ή συνομιλητή.



Μπορεί να 'ναι κι έτσι... αλλά για να κάνω το διάσημο δικηγόρο, τον Φώτση που πλακώθηκε με συμπαίκτη του (βασικά του έκανε κάτι πολύ χειρότερο), γιατί δεν τον έδιωξε;


Παιδιά ζητάω συγνώμη αν προσέβαλα κάποιον άλλα δεν νομίζω ότι είπα κάτι κακό ή ανακριβές ή υβριστικό!

Τέλος πάντων ίσως ενόχλησε η έκφραση ¨παιδοβούβαλο¨ αλλα πως να χαρακτηρίσει κανείς έναν γίγαντα 160+ κιλών με μυαλό μικρού παιδιού!

Και πάλι sorry αν είπα κάτι λάθος για τον Σόφο! Το καλό του θέλουμε ειδικά εμείς που είμαστε από Καβάλα άλλα αυτός κάνει ότι μπορεί να καταστρέψει το μεγάλο ταλέντο του...
Air and King
Mιας και ειμασταν offtopic.gif να πω καποια πραγματα εδω για την υποτιθεμενη μαχη Σοφοκλη και Πεκοβιτς και να απαντησω λιγο στον Parisino.
Kαταρχας δεν υπερβαλω καθολου ο Σοφοκλης ειναι παιχτης που εχει τα προσοντα να κανει την διαφορα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οποιονδηποτε παιχτη στην Ευρωπη ποσο μαλλον απο τον Πεκοβιτς.Το 2006 στο Μουντομπασκετ ακουγα καποιους Αμερικανους αναλυτες να λενε οτι το Ευρωπαικο μπασκετ θα δει μετα τον Σαμπονις(γνωστη η εκτιμηση των Αμερικανων προς τον Σαμπας) ξανα ενα παιχτη να κυριαρχει χωρις να εχει αντιπαλο και αυτο εγινε πολυ πριν απο τον αγωνα με την Εθνικη Αμερικης!
Απο εκει και περα Parisine μην μου γινεσαι σαν τον Τζον Χολλινγκερ που κρινει τους παιχτες μονο βαση στατιστηκων.Ωραια παιζουν ρολο τα στατιστηκα αλλα το να κρινεις βαση αυτων ειναι λαθος!Ειδικα στο συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ που ο χρονος μοιραζεται σαν τα χαρτια!Αν το παμε βαση λεπτων ο Σκορτσιανιτης αν προσεχε την ζωη του και τα κιλα του λιγο θα μπορουσε να ειχε Μ.Ο πανω απο 20+ για πλακα.
Ο Σοφοκλης δεν υπερτερει μονο σωματικα υπερτερει και μπασκετικα.Μην ξεχνας οτι εχει πολλα παραπανησια κιλα και οι κινησεις του μονο σε ξυλοκοπο δεν σε παραπεμπουν.Βαζει την μπαλα στο παρκε μια χαρα χωρις να πανικοβαλεται και ειναι καλος πασερ.Ο Πεκοβιτς ειναι αγουρος.Σιγα τον μπασκετικο παιχτη.Ποσες κινησεις εχει?Ελα ρε παιδια εχουμε δει πολλους παιχτες για να ενθουσοαστουμε τον Πεκοβιτς.Παιχτη ομως σαν τον Σοφοκλη που μπορουσε πραγματικα να γινει "ο Τσαμπερλαιν η ο Σακιλ της Ευρωπης" και να κυριαρχησει ολοκληρωτικα δεν βλεπεις καθε μερα.
Parisine διαφωνω καθετα οτι εχουν το ιδιο ταβανι.Ποιο Ταβανι?Ο Σοφοκλης αν φτασει(μακαρι Θεε μου) στο Ταβανι του ο Πεκοβιτς ουτε με κυαλια δεν θα τον βλεπει!Δεν το λεω ειρωνικα αλλα για μενα ειναι μεγαλη η διαφορα των δυο παιχτων.Η διαφορα οφειλεται στην συνεπεια και στον επαγγελματισμο που εκει η λογικη λεει σαφως Πεκοβιτς αλλα σαν προδιαγραφες Σοφοκλη not even close!
To οτι ο Σοφοκλης δεν ειναι τοσο αργος βαση ενος ογκου που μας παραπεμπει σε παγοβουνο μαλλον θα πρεπει να θεωρηθει scary αν και εφοσον προσεχε και ηταν πιο αδυνατος.
Ελα ρε Parisine αν μου λες οτι βλεπεις Ευρωπαικο μπασκετ απο παλια και εχεις τοσους καλους ψηλους δεν μπορω να καταλαβω πως ενθουσιαζεσαι τοσο με τον Πεκοβιτς.
Ο Σοφοκλης με ολους τους παλιους μπορει να συγκριθει και να γινοταν και καλυτερος.Θα εκανε μεγαλη διαφορα εαν και εφοσον!Θα ηταν κυριαρχος!Θα ηατν ο πιο δυνατος,ξερει και μπασκετ,ξερει να πασαρει καλα στα νταμπλ η τριπλ τιμ και γενικοτερα εχει καλη πασα.Ενω δεν ειναι ΑΤΣΑΛΟΣ.Αυτο ειναι πολυ σημαντικο για αυτον τον ογκο!Μιλαμε αν ηταν πιο σωστος στα κιλα του και στην φυσικη κατασταση θα ηταν σε επιπεδο απαγορευτικο!

Δεν εχω τιποτα με τον Πεκοβιτς οπως ξαναειπα εχει βοηθησει τον Παναθηναικο και θα τον βοηθησει και αλλο οπως και σαν ουσια προσφερει προσφερει πιο πολυ απο τον Σοφο αλλα σαν προδιαγραφες καμια σχεση.Εχουμε δει πολλους παιχτες παλιους και μη και ο Σοφοκλης εχει τα στοιχεια να σε ενθουσιασει σαν αυτους γιατι μπορουσε να κυριαρχησει αλλα ο Πεκοβιτς για μενα τουλαχιστον με τιποτα!
zoze
QUOTE(Air and King @ May 14 2009, 16:27 ) *
Mιας και ειμασταν offtopic.gif να πω καποια πραγματα εδω για την υποτιθεμενη μαχη Σοφοκλη και Πεκοβιτς και να απαντησω λιγο στον Parisino.
Kαταρχας δεν υπερβαλω καθολου ο Σοφοκλης ειναι παιχτης που εχει τα προσοντα να κανει την διαφορα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οποιονδηποτε παιχτη στην Ευρωπη ποσο μαλλον απο τον Πεκοβιτς.Το 2006 στο Μουντομπασκετ ακουγα καποιους Αμερικανους αναλυτες να λενε οτι το Ευρωπαικο μπασκετ θα δει μετα τον Σαμπονις(γνωστη η εκτιμηση των Αμερικανων προς τον Σαμπας) ξανα ενα παιχτη να κυριαρχει χωρις να εχει αντιπαλο και αυτο εγινε πολυ πριν απο τον αγωνα με την Εθνικη Αμερικης!
Απο εκει και περα Parisine μην μου γινεσαι σαν τον Τζον Χολλινγκερ που κρινει τους παιχτες μονο βαση στατιστηκων.Ωραια παιζουν ρολο τα στατιστηκα αλλα το να κρινεις βαση αυτων ειναι λαθος!Ειδικα στο συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ που ο χρονος μοιραζεται σαν τα χαρτια!Αν το παμε βαση λεπτων ο Σκορτσιανιτης αν προσεχε την ζωη του και τα κιλα του λιγο θα μπορουσε να ειχε Μ.Ο πανω απο 20+ για πλακα.
Ο Σοφοκλης δεν υπερτερει μονο σωματικα υπερτερει και μπασκετικα.Μην ξεχνας οτι εχει πολλα παραπανησια κιλα και οι κινησεις του μονο σε ξυλοκοπο δεν σε παραπεμπουν.Βαζει την μπαλα στο παρκε μια χαρα χωρις να πανικοβαλεται και ειναι καλος πασερ.Ο Πεκοβιτς ειναι αγουρος.Σιγα τον μπασκετικο παιχτη.Ποσες κινησεις εχει?Ελα ρε παιδια εχουμε δει πολλους παιχτες για να ενθουσοαστουμε τον Πεκοβιτς.Παιχτη ομως σαν τον Σοφοκλη που μπορουσε πραγματικα να γινει "ο Τσαμπερλαιν η ο Σακιλ της Ευρωπης" και να κυριαρχησει ολοκληρωτικα δεν βλεπεις καθε μερα.
Parisine διαφωνω καθετα οτι εχουν το ιδιο ταβανι.Ποιο Ταβανι?Ο Σοφοκλης αν φτασει(μακαρι Θεε μου) στο Ταβανι του ο Πεκοβιτς ουτε με κυαλια δεν θα τον βλεπει!Δεν το λεω ειρωνικα αλλα για μενα ειναι μεγαλη η διαφορα των δυο παιχτων.Η διαφορα οφειλεται στην συνεπεια και στον επαγγελματισμο που εκει η λογικη λεει σαφως Πεκοβιτς αλλα σαν προδιαγραφες Σοφοκλη not even close!
To οτι ο Σοφοκλης δεν ειναι τοσο αργος βαση ενος ογκου που μας παραπεμπει σε παγοβουνο μαλλον θα πρεπει να θεωρηθει scary αν και εφοσον προσεχε και ηταν πιο αδυνατος.
Ελα ρε Parisine αν μου λες οτι βλεπεις Ευρωπαικο μπασκετ απο παλια και εχεις τοσους καλους ψηλους δεν μπορω να καταλαβω πως ενθουσιαζεσαι τοσο με τον Πεκοβιτς.
Ο Σοφοκλης με ολους τους παλιους μπορει να συγκριθει και να γινοταν και καλυτερος.Θα εκανε μεγαλη διαφορα εαν και εφοσον!Θα ηταν κυριαρχος!Θα ηατν ο πιο δυνατος,ξερει και μπασκετ,ξερει να πασαρει καλα στα νταμπλ η τριπλ τιμ και γενικοτερα εχει καλη πασα.Ενω δεν ειναι ΑΤΣΑΛΟΣ.Αυτο ειναι πολυ σημαντικο για αυτον τον ογκο!Μιλαμε αν ηταν πιο σωστος στα κιλα του και στην φυσικη κατασταση θα ηταν σε επιπεδο απαγορευτικο!

Δεν εχω τιποτα με τον Πεκοβιτς οπως ξαναειπα εχει βοηθησει τον Παναθηναικο και θα τον βοηθησει και αλλο οπως και σαν ουσια προσφερει προσφερει πιο πολυ απο τον Σοφο αλλα σαν προδιαγραφες καμια σχεση.Εχουμε δει πολλους παιχτες παλιους και μη και ο Σοφοκλης εχει τα στοιχεια να σε ενθουσιασει σαν αυτους γιατι μπορουσε να κυριαρχησει αλλα ο Πεκοβιτς για μενα τουλαχιστον με τιποτα!




Φίλε, σε 25 γραμμές έχεις γράψει 25 αν και 40 θα.... smiley.gif
Με τα αν δε γίνεται πραγματικότητα... Μόνο όνειρα....

Τώρα, αν βλέπεις τον Πέκοβιτς παικτάκο της σειράς που έχει βγάλει άλλους 500 τέτοιους το ευρωπαϊκό μπάσκετ, θα σου θυμίσω τι τράβηξαν οι ψηλοί του Ολυμπιακού μαζί του στο F4 και την αντιμετώπιση του Μεσίνα στον τελικό (με 2-3 παίκτες και πολλά ελεύθερα τρίποντα που σκότωσαν την CSSKA).

Όμως στο ζωγραφιστό, είναι φοβερά απλός και αποτελεσματικός, σκοράρει πολύ εύκολα, με καλά ποσοστά και είναι τρομερά εύστοχος στις βολές για σέντερ... Αν ξέρεις πολλούς μ αυτά τα προσόντα στην Ευρώπη, πες τους μου, να τους πάρουμε στον Παναθηναϊκό....

Τώρα, σαν τεχνική δεν είναι ούτε Ράτζα, ούτε Νοβίτσκι, ούτε πρόκειται ποτέ να φτάσει σ' συτό το επίπεδο.... Ούτε ποτέ θα μάθει τις κινήσεις αυτωνών... Όμως, ξέρει μία και την ξέρει καλά... Τόσο καλά, ώστε να κάνει τη διαφορά σ 1 f4, και να είναι πρώτος scorer στον ΠΑΟ παίζοντας 20 λεπτά μέσο όρο.

Πέρισυ, χωρίς Πέκοβιτς, φάνηκε η γύμνια του ΠΑΟ κάτω από τα καλάθια... Και ούτε ο Σάρας ήταν τόσο καλός χωρίς ποιοτικό σέντερ για συνεργασία... Φέτος με το Νίκολα, οι χώροι στην περιφέρεια είναι πολύ περισσότεροι και το τρίποντο πάει σύννεφο....

Αν ο Σοφοκλής έχει ταβάνι παραπάνω σαν δυνατότητες αυτό δε λέει τίποτα... Το θέμα δεν είναι που είναι το ταβάνι, αλλά το αν το πιάνεις...

Και κάτι τελευταίο... Αν ο Σόφο βγάλει ποτέ αυτά νούμερα....
http://www.sport-fm.gr/article/114789..... Καταραμένο αν.....
smiley.gif
Anaz
Δεν εχω παρακολουθησει τη κουβεντα περι συγκρισης Πεκοβιτς-Σοφο, αλλα να πω εν ταχει τη γνωμη μου πως ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ με τα τωρινα δεδομενα το ΤΑΒΑΝΙ του Σοφο δεν ειναι πολυ μεγαλυτερο απο του Πεκοβιτς. Μη ξεχναμε παιδια οτι ο Σοφο εχει πατησει τα 24 και εχει ηδη ταλαιπωρησει πολυ το σωμα του, ενω εχει μεινει πισω και μπασκετικα. Πιστευω οτι το τρενο εχει περασει οριστικα γι'αυτο που θα μπορουσε να γινει! Τωρα στη καλύτερη περιπτωση να γινει ενας λιγο καλυτερος Πεκοβιτς.
theov
QUOTE(Air and King @ May 14 2009, 07:11 ) *
Ο Σοφοκλης ξερει μπασκετ και αναλογικα με τον τεραστιο ογκο παρα πολυ.Αλλος δεν θα μπορουσε να περπατησει.Ουτε ειναι τελειως αστρειφτος παρολο που ειναι μαμουθ.
Σαν να μου φαινεται οτι μερικοι εχετε υπερτιμησει τον Πεκοβιτς.Μην γινεστε σαν τους Δημοσιογραφους οταν τον ειχαν πρωτοδει "Ακομα δεν τον ειδαμε Ρατζα τον βαφτησαμε" που τον ελεγαν "Νεο Ρατζα".
Ο Πεκοβιτς δεν εχει βρει το μαστορα του.Οταν εχει αντιπαλο τον σακατη πια Βουισιτς λογικο να κανει πλακα.Με τον Σοφοκλη δεν ειναι ετσι.Επαναλαμβανω κατα την αποψη μου ο Σοφοκλης ειναι αλλη κλαση απο τον Πεκοβιτς.Μυαλο δεν εχει ο Σοφο!
Θα τον διαλυσει και επιθετικα και αμυντικα!
Δεν μπορω να καταλαβω προς τι τοσο ενθουσιασμο με τον Πεκοβιτς.Ειναι καλος παιχτης αλλα σε λιγο θα το βγαλετε και Φαινομενο του Ευρωπαικου μπασκετ.Τι σχεση εχουν προδιαγραφες του Πεκοβιτς με του Σοφοκλη?
Ο Σκορτσιανιτης ειχε τα φοντα να ειναι ο καλυτερος παιχτης στην Ευρωπη για πολλα χρονια θα κυριαρχουσε και μαζι του Ολυμπιακος.Μην ξεχνας οτι ο Σοφοκλης στην μεγαλυτερη διαρκεια της καριερας του δεν εχει παιξει ουτε το 50% απο αυτο που μπορει.Αντε να δουμε του χρονου.

Αν μιλαμε για ουσια αφου ο Σοφοκλης δεν ειναι σωστος επαγγελαμτιας τοτε Πεκοβιτς σαφως.
Αν μιλαμε για προδιαγραφες Σκορτσιανιτης μακραν για μενα!Μακραν!


Νομίζω φίλε ότι έχεις δίκαιο!

Η διαφορά του Πέκο από τον Σόφο είναι μόνο θέμα μυαλού, κατά τα άλλα ισχύει ότο ο Σόφο έχει προδιαγραφές σωματομετρικές για μεγάλα πράγματα... Δυστυχώς (για τον Σόφο) στο Basket χρειάζεται κυρίως μυαλό...

Από ότι φαίνεται ο Σόφο θα μείνει στο 50% και ο Πέκο θα αγγίξει το 90-95%...

Tέσπα, μακάρι ο Σοφο να μας διαψεύσει!
Flexo
Νομίζω ότι επικρατεί μία υπερβολή γύρω απο τον Σόφο.
Αυτό που τον κάνει να είναι παιχτης είναι καθαρά ο όγκος του και η ταχύτητα του, καθώς απο ύψος δεν είναι και κάτι το φοβερό. Έχει πραγματικά μεγάλη ταχύτητα για τα κιλά του. Κατα συνέπεια δεν αντιμετωπίζεται εύκολα στο 1-1.
Ωστόσο, το σώμα του τον καθιστά δυσφήμιση του αθλήματος.
Επιπλέον, έχει κακή επαφή με το καλάθι. Αυτό μάλιστα φαίνεται και απο τις βολές, σε αντίθεση με τον Πέκοβιτς που έχει την πλέον άριστη επαφή.
Αμυντικά είναι πολύ εύκολο θύμα των pick n roll. Είναι πολύ αργός στις αλλαγές. Ούτε θα εγκαταλείψει ποτέ τον χώρο ευθύνης του σε μία ζώνη για να αποφευχθεί ένα ελεύθερο σουτ.
Όσο αφορά το μυαλό που χρησιμοποιεί στο παιχνίδι, θα έλεγα ότι πολύ απλά δεν το έχει.

Αν παίξει μονό με τον Πέκοβιτς ίσως τον κερδίσει. Αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν ως παίκτες ομάδας.
Air and King
QUOTE(zoze @ May 14 2009, 16:57 ) *
Φίλε, σε 25 γραμμές έχεις γράψει 25 αν και 40 θα.... smiley.gif
Με τα αν δε γίνεται πραγματικότητα... Μόνο όνειρα....

Τώρα, αν βλέπεις τον Πέκοβιτς παικτάκο της σειράς που έχει βγάλει άλλους 500 τέτοιους το ευρωπαϊκό μπάσκετ, θα σου θυμίσω τι τράβηξαν οι ψηλοί του Ολυμπιακού μαζί του στο F4 και την αντιμετώπιση του Μεσίνα στον τελικό (με 2-3 παίκτες και πολλά ελεύθερα τρίποντα που σκότωσαν την CSSKA).

Όμως στο ζωγραφιστό, είναι φοβερά απλός και αποτελεσματικός, σκοράρει πολύ εύκολα, με καλά ποσοστά και είναι τρομερά εύστοχος στις βολές για σέντερ... Αν ξέρεις πολλούς μ αυτά τα προσόντα στην Ευρώπη, πες τους μου, να τους πάρουμε στον Παναθηναϊκό....

Τώρα, σαν τεχνική δεν είναι ούτε Ράτζα, ούτε Νοβίτσκι, ούτε πρόκειται ποτέ να φτάσει σ' συτό το επίπεδο.... Ούτε ποτέ θα μάθει τις κινήσεις αυτωνών... Όμως, ξέρει μία και την ξέρει καλά... Τόσο καλά, ώστε να κάνει τη διαφορά σ 1 f4, και να είναι πρώτος scorer στον ΠΑΟ παίζοντας 20 λεπτά μέσο όρο.

Πέρισυ, χωρίς Πέκοβιτς, φάνηκε η γύμνια του ΠΑΟ κάτω από τα καλάθια... Και ούτε ο Σάρας ήταν τόσο καλός χωρίς ποιοτικό σέντερ για συνεργασία... Φέτος με το Νίκολα, οι χώροι στην περιφέρεια είναι πολύ περισσότεροι και το τρίποντο πάει σύννεφο....

Αν ο Σοφοκλής έχει ταβάνι παραπάνω σαν δυνατότητες αυτό δε λέει τίποτα... Το θέμα δεν είναι που είναι το ταβάνι, αλλά το αν το πιάνεις...

Και κάτι τελευταίο... Αν ο Σόφο βγάλει ποτέ αυτά νούμερα....
http://www.sport-fm.gr/article/114789..... Καταραμένο αν.....
smiley.gif

Mε το "θα" και "αν" γινεται η συζητηση τι να κανουμε.Με το "θα" ο Πεκοβιτς ειναι ενας καλος παιχτης.Ο Σοφοκλης με το "θα" γινοταν μακραν ο καλυτερος παιχτης στο Ευρωπαικο μπασκετ με διαφορα απο το δευτερο!
Εχουμε δει μεγαλους ψηλους που εχουν περασει απο το Ευρωπαικο μπασκετ και ο Πεκοβιτς δεν εχει τα φοντα να τους φτασει.
Ο Σοφοκλης τα εχει και με το παραπανω.Δεν εχει κανει με τεχνικη ποιος στρειβει η δεν στρειβει πιο πολυ.Εχει να κανει με τη διαφορα που μπορει να κανει ο καθε παιχτης .Ετσι λοιπον μονο αντικειμενικο δεν ειναι οτι ο Πεκοβιτς μπορει να συγκριθει σαν προδιαγραφες με τον Σοφοκλη!
Προσωπικα μλησα για προδιαγραφες οχι για ουσια που φανερα θα προτημουσα τον Πεκοβιτς.
Αν και με την προοδο που εχει κανει ο Μπουρουσης τον προτιμαω αν επρεπε να διαλεξω αναμεσα σε αυτον και τον Πεκοβιτς ειδικα αν αποχτησει συνεπεια στο να παιζει με πλατη που δειχνει να ειναι στο σωστο δρομο!

Δεν λεω οτι ο Πεκοβιτς ειναι παιχτης σειρας αλλα δεν ειναι και το νεο φαινομενο του Ευρωπαικου μπασκετ.
Ο Σοφοκλης απο μικρος εδειχνε οτι εχει κατι το ξεχωρηστο.Τωρα αν δεν προσεχε την ζωη του αυτο ειναι αλλο θεμα!
Η διαφορα ειναι οτι ο Σοφοκλης μπορει να εφτανε να κανει την διαφορα πολυ περισσοτερο απο οτι ο Ρατζα και ας ηξερε πολυ μπασκετ ο Κροατης.Ο Πεκοβιτς που τον ονομασαν και οι Ελληνες δημοσιογραφοι Νεο Ρατζα θα φτασει ποτε σε αυτο το επιπεδο?Αμφηβαλλω αλλα αφηνω και ενα μικρο παραθυρο ανοιχτο!
zoze
QUOTE(Air and King @ May 14 2009, 23:01 ) *
Mε το "θα" και "αν" γινεται η συζητηση τι να κανουμε.Με το "θα" ο Πεκοβιτς ειναι ενας καλος παιχτης.Ο Σοφοκλης με το "θα" γινοταν μακραν ο καλυτερος παιχτης στο Ευρωπαικο μπασκετ με διαφορα απο το δευτερο!
Εχουμε δει μεγαλους ψηλους που εχουν περασει απο το Ευρωπαικο μπασκετ και ο Πεκοβιτς δεν εχει τα φοντα να τους φτασει.
Ο Σοφοκλης τα εχει και με το παραπανω.Δεν εχει κανει με τεχνικη ποιος στρειβει η δεν στρειβει πιο πολυ.Εχει να κανει με τη διαφορα που μπορει να κανει ο καθε παιχτης .Ετσι λοιπον μονο αντικειμενικο δεν ειναι οτι ο Πεκοβιτς μπορει να συγκριθει σαν προδιαγραφες με τον Σοφοκλη!
Προσωπικα μλησα για προδιαγραφες οχι για ουσια που φανερα θα προτημουσα τον Πεκοβιτς.
Αν και με την προοδο που εχει κανει ο Μπουρουσης τον προτιμαω αν επρεπε να διαλεξω αναμεσα σε αυτον και τον Πεκοβιτς ειδικα αν αποχτησει συνεπεια στο να παιζει με πλατη που δειχνει να ειναι στο σωστο δρομο!

Δεν λεω οτι ο Πεκοβιτς ειναι παιχτης σειρας αλλα δεν ειναι και το νεο φαινομενο του Ευρωπαικου μπασκετ.
Ο Σοφοκλης απο μικρος εδειχνε οτι εχει κατι το ξεχωρηστο.Τωρα αν δεν προσεχε την ζωη του αυτο ειναι αλλο θεμα!
Η διαφορα ειναι οτι ο Σοφοκλης μπορει να εφτανε να κανει την διαφορα πολυ περισσοτερο απο οτι ο Ρατζα και ας ηξερε πολυ μπασκετ ο Κροατης.Ο Πεκοβιτς που τον ονομασαν και οι Ελληνες δημοσιογραφοι Νεο Ρατζα θα φτασει ποτε σε αυτο το επιπεδο?Αμφηβαλλω αλλα αφηνω και ενα μικρο παραθυρο ανοιχτο!




O Πέκοβιτς αδερφέ, δεν είναι με το θα καλός παίκτης... Είναι ήδη, και αυτό αποδεικνείεται με τη συμβολή του στο παιχνίδι του ΠΑΟ, με αποκορύφωμα στο Φ4.... Νέος Ρατζα δε θα γίνει πιθανότατα, αλλά ήδη είναι ο πιο αποτελεσματικός ψηλός στο ζωγραφιστό στην Ευρώπη... Καλός παίκτης είναι κι ο Γλυνιαδάκης, ο Μαυροκεφαλίδης κι άλλοι 2000 παίκτες παγκοσμίως. Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς απ' αυτούς να κάνει τη διαφορά στο F4.

Σίγουρα βέβαια, άφησες ασχολίαστα τα νούμερά του πέρυσι στην Ευρωλίγκα γιατί εκεί ο Σοφοκλής ποτέ δεν τα πιάσε (ούτε καν τα πλησίασε).

Όσον αφορά τις προδιαγραφές που λες, ο Σοφοκλής ποτέ δεν τις έπιασε... Που ποτέ δεν ήταν και τόσο τρομερές...
Θυμάμαι που λέγανε ότι θ' αφήσει εποχή για τα ελληνικά δεδομένα, όχι ότι θα ξεπεράσει το Σαμπόνις... Ούτε το ύψος του Σαμπόνις έχει, ούτε το μυαλό...

Το πιο βασικό στον αθλητισμό, που σε κάνει να θυμάσαι τις θρυικές μορφές, είναι η διάρκεια....
Θυμόμαστε όλοι το Γκάλη, που έπαιζε μπάσκετ σε υψηλό επίπεδο μέχρι τα 40... το Τζόρνταν το ίδιο... Το Τζόρτζεβιτς, το Βαζέχα... Αυτοί μείναν στην ιστορία των ομάδων λόγω της πολύχρονης προσφοράς τους...

O Σχορτσιανίτης θα μείνει στην Ιστορία των ΜcDonalds... smiley.gif
Air and King
QUOTE(zoze @ May 15 2009, 11:06 ) *
Σίγουρα βέβαια, άφησες ασχολίαστα τα νούμερά του πέρυσι στην Ευρωλίγκα γιατί εκεί ο Σοφοκλής ποτέ δεν τα πιάσε (ούτε καν τα πλησίασε).

Όσον αφορά τις προδιαγραφές που λες, ο Σοφοκλής ποτέ δεν τις έπιασε... Που ποτέ δεν ήταν και τόσο τρομερές...
Θυμάμαι που λέγανε ότι θ' αφήσει εποχή για τα ελληνικά δεδομένα, όχι ότι θα ξεπεράσει το Σαμπόνις... Ούτε το ύψος του Σαμπόνις έχει, ούτε το μυαλό...

Το πιο βασικό στον αθλητισμό, που σε κάνει να θυμάσαι τις θρυικές μορφές, είναι η διάρκεια....
Θυμόμαστε όλοι το Γκάλη, που έπαιζε μπάσκετ σε υψηλό επίπεδο μέχρι τα 40... το Τζόρνταν το ίδιο... Το Τζόρτζεβιτς, το Βαζέχα... Αυτοί μείναν στην ιστορία των ομάδων λόγω της πολύχρονης προσφοράς τους...

O Σχορτσιανίτης θα μείνει στην Ιστορία των ΜcDonalds... smiley.gif

Τα νουμερα σαφως και θα τα αφησω ασχολιαστα δεν με απασχολουν.Ειδικα στο συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ!Τα στατιστηκα ετσι οπως εχει γινει το Ευρωπαικο μπασκετ δεν με ενδιαφερουν!

Οσο για τις προδιαγραφες.Δεν χρειαζεται καποιος το μυαλο του Σαμπονις για να κυριαρχησει ουτε το υψος.Ο Σακιλ ειχε λιγοτερη τεχνικη και μυαλο απο αλλους παιχτες αλλα κυριαρχησε απολυτα!Οπως ειπα εχει να κανει με το ποιος μπορει να κανει πιο πολυ την διαφορα.Συγκριση του Σκορτσιανιτη με τον Πεκοβιτς δεν υπαρχει σε προδιαγραφες.
Το μπασκετ ειναι αντρικο αθλημα (αν και στην Ευρωπη εχει αρχισει και ξεχνιεται το Φισικαλ Γκειμ!) και ο Σοφοκλης εχει ενα στοιχειο που εχει ο Σακιλ την δυναμη που κανεις δεν μπορει να τον σταματησει!Ξερει και μπασκετ ομως!

Μιλας για Θρυλικες μορφες.Ο Πεκοβιτς ειναι η θα γινει?Εισαι σιγουρος?Ο Σοφοκλης παντως προλαβαινει(δεν τον πηραν τα χρονια) να γινει και να παραγινει θρυλικη μορφη!

Οσο για το Φ4 και το ποσο διαφορα εκανε ο Πεκοβιτς μην το λες για καλο.Λογικο ειναι να φανει.Με τον Βουισιτς οχι στα καλα του.Το ιδιο και ο Μπουρουσης,το ιδιο και ο Σμοντις.Ο Πεκοβιτς φανηκε παραπανω.Αλλα την διαφορα δεν την εκανε αυτος!

ΥΓ Αρκετα ασχοληθηκα με τον Πεκοβιτς!Δεν ειπα οτι ειναι σαπακι ουτε ομως και κανενας παιχταρας.Ειπα για μενα το αυτονοητο οτι ο Σοφοκλης αν δεν αδικουσε τον ευατο του δεν υπηρχε καν συγκριση ο Σοφοκλης θα ηταν μακραν καλυτερος!
ΥΓ2 Δεν εχουν κανουν οι αποψεις για παιχτες με το τι ομαδα ειναι ο καθενας.Εχω πει ας πουμε για τον Σαρας τι πιστευω και δεν νομιζω να φανηκε οτι με απασχολει σε συγκριση παιχτων σε ποια ομαδα παιζει ο καθενας.
PAKMAN
Όταν σχεδόν όλοι οι προπονητές της Ευρωλίγκας θεωρούν τον Πέκοβιτς από τα καλύτερα πεντάρια της χρονιάς...όταν το πεντάρι σου είναι πρώτος σε ευστοχία στις βολές...όταν στα περισσότερα παιχνίδια οι πόντοι του είναι πιό πολλοί από τα λεπτά που παίζει....Οταν είναι ακόμα 23 ετών και σχετικά αδούλευτος σαν κορμί....Οταν στα 22 ήταν ο δευτερος νομίζω σκόρερ της Παρτιζάν στην Ευρωλίγκα.... ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΠΟ να τον συγκρίνεις με τον τρελά αγαπητό μου αλλα πρώην αθλητή Σοφο που έχει να κάνει καλο παιχνίδι από το 2006. Τώρα με τά αν.....
Σου παραθέτω στατιστικά...
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2008
Totals 21 9 381:28 273 90/142 0/0 93/120 38 41 79 7 7 49 14 9 59 109 293
Averages 21 9 18:09 13 63.4% 0% 77.5% 1.8 2 3.8 0.3 0.3 2.3 0.7 0.4 2.8 5.2 14

Και ΣΟΦΟ.....
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2008
Totals 13 1 108:45 57 21/36 0/1 15/24 7 16 23 4 3 20 1 3 23 20 37
Averages 13 1 8:21 4.4 58.3% 0% 62.5% 0.5 1. 1.8 0.3 0.2 1.5 0.1 0.2 1.8 1.5 2.8

Πιστεύω πως τα στατιστικά ενός αγώνα μπορεί να λένε ψέματα ΑΛΛΑ μιάς αν όχι 3 σεζον ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ cool.gif
NikRag15
QUOTE(PAKMAN @ May 15 2009, 12:26 ) *
Όταν σχεδόν όλοι οι προπονητές της Ευρωλίγκας θεωρούν τον Πέκοβιτς από τα καλύτερα πεντάρια της χρονιάς...όταν το πεντάρι σου είναι πρώτος σε ευστοχία στις βολές...όταν στα περισσότερα παιχνίδια οι πόντοι του είναι πιό πολλοί από τα λεπτά που παίζει....Οταν είναι ακόμα 23 ετών και σχετικά αδούλευτος σαν κορμί....Οταν στα 22 ήταν ο δευτερος νομίζω σκόρερ της Παρτιζάν στην Ευρωλίγκα.... ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΠΟ να τον συγκρίνεις με τον τρελά αγαπητό μου αλλα πρώην αθλητή Σοφο που έχει να κάνει καλο παιχνίδι από το 2006. Τώρα με τά αν.....
Σου παραθέτω στατιστικά...
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2008
Totals 21 9 381:28 273 90/142 0/0 93/120 38 41 79 7 7 49 14 9 59 109 293
Averages 21 9 18:09 13 63.4% 0% 77.5% 1.8 2 3.8 0.3 0.3 2.3 0.7 0.4 2.8 5.2 14

Και ΣΟΦΟ.....
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=e2008
Totals 13 1 108:45 57 21/36 0/1 15/24 7 16 23 4 3 20 1 3 23 20 37
Averages 13 1 8:21 4.4 58.3% 0% 62.5% 0.5 1. 1.8 0.3 0.2 1.5 0.1 0.2 1.8 1.5 2.8

Πιστεύω πως τα στατιστικά ενός αγώνα μπορεί να λένε ψέματα ΑΛΛΑ μιάς αν όχι 3 σεζον ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ cool.gif


Το λάθος βέβαια είναι ότι συγκρίνεις την χειροτερη χρονιά του Sofo με μια γεμάτη του Πεκοβιτς..!!!
Πάντως για να πω την αλήθεια εγώ θα προτιμούσα τον Πεκοβιτς στιν Ολυμπιακό από το Σοφο...!!!

PARISINOS
Katarxas sorry kai pali gia ta greeklish. Me exei faei i douleia.

Tora o air and king milaei gia potential ton dio pexton. Opote ekei safos kai iparxei sigrisi. Malista boro kai na simfoniso oti o sopho borei na exei kai perissotero ( den to polipistevo alla gnomes einai afta ).

Tora air , nomizo ipotimas ena stoixeio tou pecovic. Milas gia ti dinami tou sopho i opia einai eksopragmatiki. Simfono.
Alla ipotimas ti dinami tou pecovic. Kai o pecovic exei eksopragmatiki dinami. Den ksero an to ksereis alla to paidi einai 130-135 kila blink.gif me ipsos 210. na thimiso oti 145-150 itan o shaq me ipsos 216.

O pecovic exei kai aftos KTINODI dinami. O sopho borei loipon na ton sproxnei tora kai na fenetai pio dinatos, alla den nomizo na borei na to kanei an itan sta kanonika tou, diladi sta 145 kila. Giati se afta ta kila borei na piasei o sopho to potential pou les, oxi sta 170. Se afta ta kila na ipologizeis ti dinami tou sopho, kai oxi se afta pou einai tora.

sta kanonika tou kila loipon, o sopho einai ligo pio dinatos . Ligo omos, ena klik.

Tora gia ton pecovic, eixa pei prin tin arxi tis xronias , apo afta pou evlepa sta partizan , oti o PAO ekane tin metagrafi tis 5etias meta ton diamadidi. Opote logika pistevo oti oi dinatotites tou pecovic einai na ginei enas apo tous kaliterous psilous olon ton epoxon tis evropis.
Kata ti gnomi mou , borei na min exei to taledo tou radja , me tin ennoia oti den exei poliplevro taledo, diladi tou leipoun merika stoixeia , opos to sout, i kali pasa, klp alla exei kati pou o radja px den exei. To soma. O radja den eixe toso dinato somo. Ton evlepes sta 22 tou, kai einai zitima an itan 100-110 kila.

O pecovic exei zoodes soma, pou parapebei se kati kriaria tipou tsakalidi, santiago , zavrasenko, pou den kseroun oute dio kiniseis. O pecovic exei afto to soma, mono pou ta vasika tou athlimatos ta kserei stin edeleia.
Den exei ta bonus ( kalo sout, kali pasa, poli kali aisthisi tou pexnidiou) alla katexei stin edeleia ta vasika tis thesis ( aristero/ deksi hook , kiniseis pivot , plasarisma sto zografisto , efstoxia stis voles).

kai min ksexname oti einai molis 22.

Gia mena o pecovic borei na ginei mia moderna ekdosi tou vlade divac. kai nai , leo megali kouveda, alla ton pistevo para poli ( bvasika ton pistevo toso apo persi , kai gi afto elega otan ton kleisame , oti kai mono ton pecovic na paroume san metagrafi, kleisame ).

Y.G. BTW air , den borei na vgaleis olous tous korifeous psilous tis evropis provlimatikous. Me pireto o enas, kakos amidikos o allos, se ptosi o tritos ...
Epanalamvano, apopsi mou einai oti o pecovic einai AFTI ti ftigmi mesa stous 20 kaliterous psilous tou kosmou. Alloste kai oi amerikanoi grafoun oti einai isos o monos paixtis afti ti stigmi stin evroliga pou tha borouse sto NBA meta apo kana dio xronia na exei PROTAGONISTIKO rolo se omada ( diladi na einai mesa stis 2 protes epithetikes liseis).
Profanestasta kai o sopho borei na to kanei , alla oi amerikanoi deixnoun na ton exoun ksexasei pros to paron. Sto xeri tou einai kai aftounou , na ksanaendiaferthoun.¨Pados tou xronou tha einai pragmatika i teleftea efkairia tou sopho. An peraseis ta 25-26 kai den exeis petixei tipota, to treno exei oristika xathei.

kseplenhs
βασικά συμφωνώ με τον A&K και προσθέτω πως ένα απο τα χαρακτηριστικά που έχει ο σόφο που δεν το βρίσκεις σε άλλο ψηλό είναι η αίσθηση του χώρου που έχει κοντά στη ρακέτα.

πάντως πιστευω πως μιλάμε για τελειωμένη περίπτωση και όσο τον περιμένουμε,τόσο ζημιώνουμε την ομάδα μιας και θα μπορούσε να έχει στη θέση του έναν σοβαρό και αξιόπιστο ψηλό.

τώρα για υπερταλαντούχους παίχτες που για έναν ή τον άλλο λόγο δεν έκαναν καριέρα ανάλογη των δυνατοτήτων τους,έχει χορτάσει ο κόσμος του μπάσκετ.επομένως ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος θα είναι ο σοφοκλής.

πάμε γι'αλλα...
j-kidd13
Συμφωνω με Air and King...
Οχι οτι θα ηταν τεραστια η διαφορα του εν δυναμει καλου Σοφο με τον Πεκοβιτς,αλλα ο Σοφο θα ηταν καλυτερος σιγουρα...Ειναι 2 παιχτες με φοβερο potential,αλλα αν ο Πεκοβιτς στηριζει αυτο το potential στην εκπληκτικη δυναμη του,τοτε τι να πει ο Σοφοκλης...Εδω δεν μπορουσαν να τον κανουν καλα οι nbaer στην Ιαπωνια....Μεσα στη ρακετα ειναι ανικητος.
Οπως επισης πιστευω οτι ο Σοφο στην Αμερικη θα εκανε πολυ καλη καριερα,ενω για τον Πεκοβιτς δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι καν θα επιανε....
Air and King
Parisine γιατι μου τα χαλας παλι σε μερικα σημεια.Σεβομαι οτι τεκμηριωνεις τις αποψεις σου με επειχηρηματα αλλα σε μερικα το παρακανεις!


Η κυριαρχια και η δυναμη δεν εχει να κανει με τα κιλα απαραιτητα.Ο Σοφοκλης των 145 κιλων θα ηταν ακομα πιο δυνατος,πιο ευλιγηστος και πιο αθλητικος και ολα αυτα θα τον εκαναν ανικητο.Δεν ειναι απαραιτητο τα 170 κιλα να το κανουν κυριαρχησει.Ισα ισα ακομα και 135 να πηγαινε θα ηταν ακομα καλυτερα.Ο Σακιλ ηταν θαυμα της φυσης και πολυ μυωδης οχι "νωπο κρεας" ειδικα στην δεκαετια του 90!
Ο Σοφο λοιπον στα κανονικα του κιλα (αμην και ποτε) θα κανει πιο πολυ την διαφορα και θα φανει πιο πολυ η δυναμη του και δεν θα εχει να ελεγξει ενα κορμι 170 κιλων πραγμα πολυ δυσκολο δεν νομιζεις!

Ο Πεκοβιτς στο ΝΒΑ δεν θα εκανε τιποτα.Θα γινοταν το πολυ ενας δευτερος Μιλισιτς.Ο Σοφοκλης σιγουρα ειχε μεγαλυτερη τυχη στο ΝΒΑ.
Σαφως και ο Πεκοβιτς δεν θα γινει σαν τον Ρατζα η μαλλον για να μην ειμαι απολυτος και επειδη δεν μου αρεσει να μηδενιζω τις προσπαθειες για εξελιξη κανενος παιχτη το βλεπω δυσκολο!Ομως δεν μιλησα παιχτικα απαραιτητα αλλα με το αν θα φτασει να κανει την διαφορα οπως "ο Ευρωπαιος Καρλ Μαλλοουν" Ρατζα ο οποιος ειχε και καλη παρουσια στο ΝΒΑ οσο αγωνιστηκε!Δεν εχει να κανει με το τι το ρεπερτοριο εχει ο καθε παιχτης αλλα με το ποσο μπορει να κανει την διαφορα απο τον αλλον.Μπορει ο Πεκοβιτς η καθε Πεκοβιτς να εχει μια κινηση και καποιος αλλος να εχει 10 αλλα να μην κανει την διαφορα οσο αυτο με την μια κινηση η τις 2.
Ο Πρεκοβιτς λοιπον για μενα δεν μπορει να κανει την διαφορα οπως παλιοτερα ο Ρατζα η "ο σωστος" Σοφοκλης.

Οσο για το αν θα γινει νεος Ντιβατς.Ειναι δυσκολο γιατι ειναι αλλο στυλ οι δυο παιχτες.Ο "Βλαντος" επαιζε πιο πολυ με το μυαλο παρα με την σωματοδομη του.Ηταν και εξαιρετηκος πασερ και εκανε πολυ καλη καριερα για Ευρωπαιο στο ΝΒΑ.
Παντως θεωρω πιο δυσκολο να φτασει σαν αξια τον Ρατζα παρα τον Ντιβατς.

Ο Σοφοκλης θεωρω οτι εχει τα φοντα να φτασει στα επιπεδα αυτων σε impact ακομα και παραπανω!
Βεβαια ημουν απο αυτους που αγανακτησα μετα και τα φετινα και ειπα ας φυγει μας κουρασε πια.Αλλα κακα τα ψεματα αυτος ο παιχτης ειναι ξεχωριστη περιπτωση.
Συμφωνω οτι τα πραγματα ειναι τελειως οριακα για αυτον οσο αφορα την καριερα του.Δεν εχει το παραμικρο περηθωριο λαθους απο εδω και περα!
Ο Πεκοβιτς ειναι καλος παιχτης αλλα δεν πιστευω οτι θα αφησει εποχη.Ας με διαψευσει δεν εχω προβλημα αλλα ολοι μας εχουμε δει μεγαλους ψηλους και αυτο δεν εχει κανει με τις εποχες ουτε κανενα κολημα με αυτες αλλωστε η καθε μια εχει τα καλα και τα κακα αλλα καθαρα με τον παιχτη!
a bullet for your head
Φετος η αληθεια ειναι, οτι ο Πεκοβιτς δεν χρησιμοποιει πολλες κινησεις για να τελειωσει τις φασεις του κοντα στο καλαθι.
Ειτε απο pick n' roll.ειτε απ τη κυκλοφορια της μπαλας,προσπαθει και κατορθωνει να παιρνει καλες θεσεις(απο μπροστα απ τον αμυνομενο),στο κεντρο της ρακετας και τροφοδοτειται ως επι το πλειστον με καθετες πασες.
Δεν παιρνει δηλαδη τη μπαλα στο low-post.
Αυτο μαλλον,εχει να κανει μ'αυτα ακριβως που του εχει ζητησει ο Ομπραντοβιτς,ωστε να υπαρξει αποτελεσματικοτητα.
Παντως οσο επαιζε στη Παρτιζαν,ειχε καλο κινησιολογιο για σεντερ(και το χρησιμοποιουσε).
Στα συν του βεβαια,ειναι η ευστοχια του στις ελευθερες βολες,καθως ειναι ενας παικτης που μπορει και κερδιζει τα φαουλ πανω στη τελικη προσπαθεια.
Νομιζω,οτι η παραμονη του στον ΠΑΟ θα του κανει πολυ καλο,θα τον ψησει,κ οταν & αν το επιθυμησει-αποφασισει,θα ειναι ετοιμος και για το ΝΒΑ & τους Τιμπεργουλφς..
Δειχνει συνεπης & εργατικος,εχει το υψος τη δυναμη και τις ικανοτητες.
Για τον Σοφο εχω αναφερθει πολλες φορες στο παρελθον..
Νομιζω οτι το λαθος του ηταν,οτι οταν επιλεχθηκε απ τους Κλιπερς(οντας μολις 18 ετων),δεν πηγε τοτε στο ΝΒΑ...
Ισως και επειδη δεν φαινοταν οτι θα πηγαινε κατευθειαν εκει,να μην επιλεχθηκε και ψηλοτερα(Νομιζω οτι μπορουσε να ειναι στον 1ο γυρο..)..
PARISINOS
Kala profanos den exei na kanei i kiriarxia mono me ta kila, apla poles fores einai endeiktika tis dinamis kai tou ogou tou kathe pexti, gi afto kai to anefera.

Tora gia to neo divac. Profanos kai o peco den exei ftasei oute sto miso tis aksias tou vlade mexri stigmis. sigoura o divac itan pio egefalikos san pextis.
Ostoso o pecovic akoma veltionetai, einai nearos kai me molis dio xronies se poli ipsilo epipedo. Opos eipa , sto pexnidi me ton ari eide dio treis kiniseis tou pecovic pou den eixa ksanadei. Borei na itan tixeo, kai na tou vgikan aplos i faseis. Borei kai oxi omos.
Kai eidika to diavasma ton faseon veltionetai poli me tin ebeiria.

Tora gia ton sopho, evlepa proxthes ena videaki apo faseis tou sto all star game prin apo 5-6 xronia, pou eskage mexri kai tripoda, kai pragmatika ligo ithele na me piasei melanxolia ( eftihos pou den eimai filos tou olibiakou smiley.gif ).

Pados pistevo apodeixthike ek ton isteron lathos i epilogi tou na min paei NBA meta to moudobasket, pou ton thelane oi clippers. Apo tote den exei sxedon oute ena foteino simeio i kariera tou . Isos se ena afstiros epagelmatiko perivallon na borouse na sovareftei ligaki. Ase pou isos eixe kai megalitero kinitro, pezodas me tous korifeous. Tha itan kiolas agnostos kai oxi star, opote tha eixe extra kinitro na petixei.

Edo stin ellada, einia star oti kai na kanei. Kai mono pou emfanizetai sto gipedo, arxizoun oi epefimeies. Opote pio kinitro na vrei na doulepsei???
theov
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την συζήτηση στο forum για την αξία του Pekovic και του Σοφοκλή!

Σαφέστατα πρόκειτε για δύο πολύ δυνατά κορμιά στην θέση 5, άλλα την διαφορά του Pekovic σε βάρος του Σοφοκλή την κάνει η συνέπεια και η συνέχεια του Pekovic...

Τι και αν ο Σοφοκλής έχει μεγαλύτερο potential που το παιδί πράγματι το έχει? Όλοι (οπαδοί και προπονητές) θα ήθελαν παίχτες τύπου Pekovic στην ομάδα και σχεδόν κανείς τον Σοφοκλή που είναι ως χαρακτήρας απρόβλεπτος και κυκλοθυμικός...

Η διαφορα των δύο παιχτών είναι εγκεφαλική περισσότερο και λιγότερο τα σωματικά προσόντα...
kolokotronis
Πάντως ο Πέκοβιτς πρέπει να βάλει στο ρεπερτόριό του και το σουτ από το χάι ποστ, που φαίνεται ότι το έχει.
Και φυσικά να μάθει να χρησιμοποιεί τα χέρια του καλύτερα στην άμυνα, γλυτώνοντας πολλά φάουλ που του σφυρίζονται.
Αν φύγει ο Σοφοκλής από τον οσφπ το καλοκαίρι δεν θα με χάλαγε να του δίναμε μια ευκαιρία (μονοετές συμβόλαιο) μήπως τον ''έστρωνε'' ο Ομπράντοβιτς.
Consultant
O Σοφοκλης αν θα φυγει απο τον Ολυμπιακο θα παει μονο στο Nba..Εκτος και αν τον διωξουμε εμεις που συμφωνα με τις τελευταιες εξελιξεις αυτο μοιαζει απιθανο.

Συμφωνα σε ολα οσα λετε,ειναι παρομοιος παιχτης με τον Πεκοβιτς με την διαφορα οτι ο Πεκοβιτς ειναι ανωτερος πνευματικα.

Οπως εχω ξαναπει,πιστευω οτι η καριερα του θελει ενα μπαμ αυτη τη στιγμη..Αυτο το μπαμ λεγεται μονο NBA!!

Aν μεινει στον Ολυμπιακο των Μπουρουση-Βουισιτς οσο καλος και να ειναι θα παιζει 10 λεπτα!

Στον Παο των Πεκοβιτς-Μπατιστ ακομα λιγοτερο!

Η λυση ειναι μονο μια, η του χρονου η ποτε..

dirk10
xthes eida to sofo στο village εχει χασει πολυ βαρος το κακο ειναι οτι πρεπει να εχει χασει και δυναμη..κριμα ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο για το ελληνικο μπασκετ οχι μονο για τον ολυμπιακο!!παντως το οτι εχει χασει τα κιλα εμενα μου δειχνει οτι μπορει επιτελους να αρχισε να σκεφτεται καπως πιο οριμα
kseplenhs
πάντως εγώ θα ήθελα να παίζει περισσότερο γιατί μου προκαλεί γέλιο και μου φτιάχνει τη διάθεση....tongue.gif

χτές έφαγε αποθέωση επειδή επαιξε μια αμυνα και έβγαλε μια ασιστ.αν βάλει και κανένα jump shot απο τα 4 μέτρα βλέπω να παθαίνουμε παράκρουση....

ειδικά όταν μετά απο 6 συνεχόμενα λεπτά παιχνιδιού τον εδειξε στον πάγκο έτοιμο να φτύσει το πλεμόνι,ήταν τεράστια στιγμή....

ΝΑΙ αυτός θα είναι ο ΜVP των τελικών.στο stand up comedy.....
theov
QUOTE(kolokotronis @ May 15 2009, 21:49 ) *
Πάντως ο Πέκοβιτς πρέπει να βάλει στο ρεπερτόριό του και το σουτ από το χάι ποστ, που φαίνεται ότι το έχει.
Και φυσικά να μάθει να χρησιμοποιεί τα χέρια του καλύτερα στην άμυνα, γλυτώνοντας πολλά φάουλ που του σφυρίζονται.
Αν φύγει ο Σοφοκλής από τον οσφπ το καλοκαίρι δεν θα με χάλαγε να του δίναμε μια ευκαιρία (μονοετές συμβόλαιο) μήπως τον ''έστρωνε'' ο Ομπράντοβιτς.

Χε, καλό!

Μεταξύ μας πάντως ούτε ο Ζοτς μπορεί να τα βγάλει πέρα με την περίπτωση του Σόφο... Ας πάει καλύτερα στο NBA να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο...
PAKMAN
QUOTE(Air and King @ May 15 2009, 13:32 ) *
Parisine γιατι μου τα χαλας παλι σε μερικα σημεια.Σεβομαι οτι τεκμηριωνεις τις αποψεις σου με επειχηρηματα αλλα σε μερικα το παρακανεις!


Ο Πεκοβιτς στο ΝΒΑ δεν θα εκανε τιποτα.Θα γινοταν το πολυ ενας δευτερος Μιλισιτς.Ο Σοφοκλης σιγουρα ειχε μεγαλυτερη τυχη στο ΝΒΑ.
Σαφως και ο Πεκοβιτς δεν θα γινει σαν τον Ρατζα η μαλλον για να μην ειμαι απολυτος και επειδη δεν μου αρεσει να μηδενιζω τις προσπαθειες για εξελιξη κανενος παιχτη το βλεπω δυσκολο!Ομως δεν μιλησα παιχτικα απαραιτητα αλλα με το αν θα φτασει να κανει την διαφορα οπως "ο Ευρωπαιος Καρλ Μαλλοουν" Ρατζα ο οποιος ειχε και καλη παρουσια στο ΝΒΑ οσο αγωνιστηκε!Δεν εχει να κανει με το τι το ρεπερτοριο εχει ο καθε παιχτης αλλα με το ποσο μπορει να κανει την διαφορα απο τον αλλον.Μπορει ο Πεκοβιτς η καθε Πεκοβιτς να εχει μια κινηση και καποιος αλλος να εχει 10 αλλα να μην κανει την διαφορα οσο αυτο με την μια κινηση η τις 2.
Ο Πεκοβιτς ειναι καλος παιχτης αλλα δεν πιστευω οτι θα αφησει εποχη.Ας με διαψευσει δεν εχω προβλημα αλλα ολοι μας εχουμε δει μεγαλους ψηλους και αυτο δεν εχει κανει με τις εποχες ουτε κανενα κολημα με αυτες αλλωστε η καθε μια εχει τα καλα και τα κακα αλλα καθαρα με τον παιχτη!


Όποιος είδε το fade-away σουτ του Πέκοβιτς στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου που έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους και ξέρει λίγο μπάσκετ θα κατάλαβε πως το παιδί αυτό έχει και το σουτ. Απλώς ο Ομπρα προτιμάει το 70 % σούτ + φάουλ μεσα στο ζωγραφιστό από το 35 % ενός σούτ. Απλά μαθηματικά. Και είναι μόνο 22. icon_drunk.gif
vastravoud
Έχω την αίσθηση ότι ο Πέκο δουλεύει πάρα πολύ και στο μέσο/μακρινό του σουτ.
Marciulionis
Εγώ έχω την αίσθηση ότι κανείς στο ΝΒΑ δε πρόκειται να ασχοληθεί με το Σόφο και άδικα το ελπίζουμε... Εδώ δεν τα καταφέρνει στην ευρώπη, όχι να πρωταγωνιστήσει (αγωνιστικά γιατί εξοαγωνιστικά είναι πάντα πρωταγωνιστής), άλλα να έχει μια συνεπή πορεία με μερικές καλές εμφανίσεις ανά χρονιά... Λέτε να ενδιαφερθούν οι Αμερικάνοι για ένα τέτοιο παίκτη που έχουν τη δουλειά για Θεο?
theov
Αγαπητέ Marciulionis,

μάλλον έχεις δίκαιο στο τελευταίο σου post.. Πλάκα όμως δεν θα είχε να βλέπεις το Σόφο σε ένα περιβάλλον πλήρως επαγγελματικό να κάνει τα δικά του και να τα τρελλαίνει τα Αμερικανά;



PAKMAN
Σαν το ανεκδοτο...
Βουλιάζει ενα πλοίο και σωζονται ενας Σουδανός,μία Σουηδέζα,μιά Αμερικάνα ,μιά Γαλλίδα και μιά Αγγλίδα....
Μετά απο μία εβδομάδα η Γαλλίδα φώναζε την Αγγλίδα ξαδέρφη,η Αγγλίδα την Αμερικάνα θεία και η Αμερικάνα την Σουηδέζα ανηψιά..... ohmy.gif Τι είχε γίνει?????
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
..
Τις είχε τρελάνει στο π.....ο ( παγωτό) και δεν ξέραν τι έλεγαν ugly_tocktock.gif

Κάπως έτσι είναι και με τον Σοφο.... torture.gif
kseplenhs
συμφωνώ και καλά κάνετε και το πέρνετε στην κοροιδία αλλά αν πάει ο σοφοκλής εκεί,όσα γλέντια και να κάνει στα burger king,νομίζω χειρότερα απο το "πρωτοκλασσατο 4αρι" φώτση και τον "kill bill-ρουκέτα-v span" σπανούλη δύσκολα να τα πάει...

απλά ο σοφοκλής δικαιολογημένα θα επιστρέψει ως αποτυχημένος ενώ οι προαναφερθέντες "έκαναν ένα επιτυχημένο πέρασμα" και επέστρεψαν ως...πρωτοκλασσάτοι....

giannis_
QUOTE(kseplenhs @ May 19 2009, 20:23 ) *
συμφωνώ και καλά κάνετε και το πέρνετε στην κοροιδία αλλά αν πάει ο σοφοκλής εκεί,όσα γλέντια και να κάνει στα burger king,νομίζω χειρότερα απο το "πρωτοκλασσατο 4αρι" φώτση και τον "kill bill-ρουκέτα-v span" σπανούλη δύσκολα να τα πάει...

απλά ο σοφοκλής δικαιολογημένα θα επιστρέψει ως αποτυχημένος ενώ οι προαναφερθέντες "έκαναν ένα επιτυχημένο πέρασμα" και επέστρεψαν ως...πρωτοκλασσάτοι....

To θεμα ομως ειναι οτι αυτοι εδω στην ευρωπη ειναι πρωτοκλασσατοι και πως ο σοφο ετσι οπως εχει συμπεριφερθει στον εαυτο του και συνεχιζει να το κανει δυστυχως σε λιγο καιρο ουτε τριτοκλασσατο δεν θα τον λεμε!Τον ιδιο παιχτη π πριν μερικα χρονια λεγαμε πω ρε ειδες πως τους επαιζε τους αμερικανους...πω πω θα γινει τεραστια παιχτουρα! Και οντως εγινε τεραστιος....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.