Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σχορτσανίτης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41
tzagasdog
παντως στις φωτογραφιες της προετοιμασιας του Ολυμπιακου τον βλεπω λιγο πιο αδυνατο
rankin
Τα τελευταία νέα από τον Σόφο και το βάρος του (θα βγάλουμε "δελτίο βάρους") αναφέρουν πως ο παίχτης βρίσκεται στα 168 κιλά με σωματικό λίπος λίγο κάτω από το 20%. Οι τιμές-στόχος για τον παίχτη είναι: 155 κιλά και 12% σωματικό λίπος.
Το θετικό σε όλα αυτά είναι ότι ο παίχτης έχει καταλάβει τι πρέπει να κάνει και δείχνει, για την ώρα, αφοσιωμένος στον στόχο του.. Μακάρι...
Air Kef
20% για τον Σοφο,μου φαίνεται καπως αδύνατον.

Οπως και να ειναι ο στοχος το 12%!! biggrin.gif
Anaz
QUOTE(Air Kef @ Sep 10 2008, 17:40 ) *
20% για τον Σοφο,μου φαίνεται καπως αδύνατον.

Οπως και να ειναι ο στοχος το 12%!! biggrin.gif
To διαβασα κι εγω στο goal, και δεν υπαρχουν αυτα τα νουμερα. Δεν παιζει να ισχυουν! Ουτε κατω απο 20 ειναι, και για να φτασει στο 12% (εδω γελανε.. 19.gif ) θα πρεπει να πεσει αρκετα κατω απο τα 150 κιλα. Αρα μαλλον παραμυθι ειναι..
tzagasdog
155 κιλα με 12% θα τον κανουν σαν τον Χαουρντ ενα πραγμα.,... υπερβαλω αλΛΑ 155 κιλα με 12% λιπος ακουγεται τρομακτικο
Anaz
Σκεψου οτι ο Χαουαρντ που λες ειναι 2.11 και 120 κιλα με ποσοστο λίπους γυρω στο 9% φανταζομαι.
Oποτε μπορεις να φανταστεις πως ειναι το 2.06 155 κιλα με 12% λίπος?? ohmy.gif
Καπως ετσι...

ohmy.gif w00t.gif icon_drunk.gif laugh.gif
Anaz
edit
βρηκα καλυτερη φωτο!! laugh.gif laugh.gif
Fetisov
Καλυτερη φωτο. Λαθος χρωμα.
theov
QUOTE(Fetisov @ Sep 12 2008, 07:17 ) *
Καλυτερη φωτο. Λαθος χρωμα.

Χε, γαμώ τα χρώματα είναι ΠΡΑΣΙΝΟ & ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ...

Οσο για τον Σόφο και το ¨168 κιλά με σωματικό λίπος λίγο κάτω από το 20%¨ με ξέρανανε στο γέλιο, νάσαι καλά φίλε καιρό είχα να γελάσω τόσο...
a bullet for your head
O Σακ,καταφερε κ εκανε μακροχρονια καριερα,με καλη φυσικη κατασταση κ χωρις να αποφυγει τα οποια προβληματα τραυματισμων(τα τελευταια χρονια κυριως),οντας 2.15μ κ 150 κιλα περιπου.Εχω ξανατονισει οτι ο Σοφο πρεπει να φτασει τα 130κιλα,για να αισθανεται αισιοδοξα για το υπολοιπο της καριερας του..(εαν αυτο βεβαια τον απασχολει καπως..)
theov
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 13 2008, 16:47 ) *
O Σακ,καταφερε κ εκανε μακροχρονια καριερα,με καλη φυσικη κατασταση κ χωρις να αποφυγει τα οποια προβληματα τραυματισμων(τα τελευταια χρονια κυριως),οντας 2.15μ κ 150 κιλα περιπου.Εχω ξανατονισει οτι ο Σοφο πρεπει να φτασει τα 130κιλα,για να αισθανεται αισιοδοξα για το υπολοιπο της καριερας του..(εαν αυτο βεβαια τον απασχολει καπως..)

Ασφαλώς και είναι σωστά αυτά που γράφεις φίλε και είναι απλά κοινή λογική!

Που να την βρει όμως ο Σόφο την κοινή λογική; Με τον χαρακτήρα που έχει και τα καμώματα του είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα ρίξει το μεγάλο του ταλέντο στον κάλαθο των αχρήστων... Αρκεί κανείς να συγκρίνει τον Σόφο της Σαϊτάμα με τον Σόφο του Πεκίνου... ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ!!
VARDINOLATSIS
ΟΛΑ έχουν μία λογική εξήγηση.Οι πιό πολλοι παικτες στην Α1 γίνανε καλοί παίκτες με 50% ταλέντο και 50% δουλειά. Εκτός από λίγες περιπτώσεις πχ. Σιγάλας όπου η δουλειά ήταν 80%. Ας θυμιθούμε που έπαιζε ο Παπαλουκας η ο Διαμαντίδης στα παιδικοεφηβικά τους χρόνια. Η ακόμα και ο Τζόρνταν που την πρώτη χρονιά στο κολλεγιο τον αποκλείσαν απο την ομαδα ohmy.gif Ο ΣΟΦΟ λογω της σωματοδομής του ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΒΕΝΤΕΤΑ. Γι αυτό και αρνείται να δουλέψει. Δεν έχει μάθει έτσι το παιδι. Ολοι και παντου του συμπεριφέρονταν σαν βεντέτα και δυστηχως έτσι θα νοιώθει για πάντα. Ταλέντο 70% και δουλεια μηδεν....Εγω θα τον ονόμαζα απλώς τον ΝΕΟ ΦΑΝΗ shot.gif Ο νοών νωείτω wink.gif
theov
QUOTE(VARDINOLATSIS @ Sep 14 2008, 03:02 ) *
ΟΛΑ έχουν μία λογική εξήγηση.Οι πιό πολλοι παικτες στην Α1 γίνανε καλοί παίκτες με 50% ταλέντο και 50% δουλειά. Εκτός από λίγες περιπτώσεις πχ. Σιγάλας όπου η δουλειά ήταν 80%. Ας θυμιθούμε που έπαιζε ο Παπαλουκας η ο Διαμαντίδης στα παιδικοεφηβικά τους χρόνια. Η ακόμα και ο Τζόρνταν που την πρώτη χρονιά στο κολλεγιο τον αποκλείσαν απο την ομαδα ohmy.gif Ο ΣΟΦΟ λογω της σωματοδομής του ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΒΕΝΤΕΤΑ. Γι αυτό και αρνείται να δουλέψει. Δεν έχει μάθει έτσι το παιδι. Ολοι και παντου του συμπεριφέρονταν σαν βεντέτα και δυστηχως έτσι θα νοιώθει για πάντα. Ταλέντο 70% και δουλεια μηδεν....Εγω θα τον ονόμαζα απλώς τον ΝΕΟ ΦΑΝΗ shot.gif Ο νοών νωείτω wink.gif

Πολύ καλό το post φίλε και νομίζω ότι έχεις δίκαιο! Πάντως είναι κρίμα ο Σόφο να πάει χαμένος λόγω ακριβώς του πλεονεκτήματος του δηλ. της σωματοδομής του...

Δυστυχώς όμως μάλλον έχεις δίκαιο... ΝΕΟΣ ΦΑΝΗΣ εις την νιοστή!!!
vraxos
QUOTE(VARDINOLATSIS @ Sep 14 2008, 03:02 ) *
ΟΛΑ έχουν μία λογική εξήγηση.Οι πιό πολλοι παικτες στην Α1 γίνανε καλοί παίκτες με 50% ταλέντο και 50% δουλειά. Εκτός από λίγες περιπτώσεις πχ. Σιγάλας όπου η δουλειά ήταν 80%. Ας θυμιθούμε που έπαιζε ο Παπαλουκας η ο Διαμαντίδης στα παιδικοεφηβικά τους χρόνια. Η ακόμα και ο Τζόρνταν που την πρώτη χρονιά στο κολλεγιο τον αποκλείσαν απο την ομαδα ohmy.gif Ο ΣΟΦΟ λογω της σωματοδομής του ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΒΕΝΤΕΤΑ. Γι αυτό και αρνείται να δουλέψει. Δεν έχει μάθει έτσι το παιδι. Ολοι και παντου του συμπεριφέρονταν σαν βεντέτα και δυστηχως έτσι θα νοιώθει για πάντα. Ταλέντο 70% και δουλεια μηδεν....Εγω θα τον ονόμαζα απλώς τον ΝΕΟ ΦΑΝΗ shot.gif Ο νοών νωείτω wink.gif


Πιστευω πως επειδη ειναι ακομη 23 χρονων ειναι αδικο να τον βγαλουμε νεο Φανη...Υπομονη...αν για κατι πιστευω τον Γιαννακη περισσοτερο ως προπονητη ειναι οτι μπορει να παιρνει απο τους παικτες του αυτο που θελει και γιατι οχι να μην κανει το Σοφοκλη τον παικτη που ολοι θελουμε...
Παντως στη φωτογραφια απο τις σημερινες δηλωσεις δεν μου φαινεται και τοσο υπερβαρος....
pivot
QUOTE(VARDINOLATSIS @ Sep 14 2008, 03:02 ) *
....Εγω θα τον ονόμαζα απλώς τον ΝΕΟ ΦΑΝΗ shot.gif Ο νοών νωείτω wink.gif



Είναι προσβολή να συγκρίνουμε τον μεγάλο Φάνη με τον Σχορτσιανίτη, έλεος!! 68.gif

Αρνούμαι ακόμα να γράψω και τους λόγους που είναι ντροπή να γίνεται αυτή η σύγκριση.


.
www.red-white.gr
Το καλό είναι πως πλέον δεν έχουμε να περιμένουμε πολλά από τον Σόφο.Πέρσι ήταν λογικό να λείπει,όταν πίσω από τον Μπουρούση είχες τον........Τσακαλίδη.

Φέτος όμως με Μπουρούση,Βούισιτς,αλλά και υπό προϋποθέσεις Έρτσεγκ,είσαι πάνοπλος στη ρακέτα,και κάθε βοήθεια από τον Σόφο είναι ευπρόσδεκτη.
panagiotisTheDream
QUOTE(vraxos @ Sep 15 2008, 00:53 ) *
Παντως στη φωτογραφια απο τις σημερινες δηλωσεις δεν μου φαινεται και τοσο υπερβαρος....

Όντως, και αν πιστέψουμε αυτά που γράφονται στις εφημερίδες για πολύ καλή κατάσταση του Σοφοκλή τόσο ψυχολογικά όσο και παιχτικά στο Καρπενήσι, επιτρέψτε μου να είμαι αρκετά αισιόδοξος για την πορεία του Σόφο φέτος ειδικά όταν έχει τέτοιους συμπαίχτες και τέτοιον προπονητή δίπλα του....
Ίδωμεν cool.gif
insideman75
Παιδία ας ευχηθούμε όλοι για καλό δικό του, του ΟΣΦΠ και του ελληνικού μπάσκετ να τα αφήσει όλα πίσω του και να παίξει αυτό που μπορεί και ξέρει. Μην ξεχνάτε πως ο Σόφο είναι ο μοναδικός λόγος που ο Ζότς στον ΠΑΟ εδώ και 3 χρόνια αγοράζει βαριά σέντερ. Γιατί «φοβάται» κάθε χρόνο μήπως είναι η χρονιά του και θέλει να έχει έναν παίκτη αντίστοιχο του.
a bullet for your head
QUOTE(pivot @ Sep 15 2008, 09:54 ) *
Είναι προσβολή να συγκρίνουμε τον μεγάλο Φάνη με τον Σχορτσιανίτη, έλεος!! 68.gif

Αρνούμαι ακόμα να γράψω και τους λόγους που είναι ντροπή να γίνεται αυτή η σύγκριση.
.

Μαλλον θα εννοει κανοντας αυτον τον ''παραλληλισμο'',οτι δεν αξιοποιει το ταλεντο(και τα φυσικα του προσοντα),μεσω της αναλογης δουλειας κ ενω εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης κ να δωσει επιπλεον πραγματα,ισως να μην το κατορθωσει..Ο Φανης αν δουλευε,αν δεν καπνιζε σαν φουγαρο κ δεν ξενυχτουσε κ αν προσεχε τα κιλα του,θα επαιζε ανετα στο Ν.Β.Α.Ηταν ο προπομπος των Ελληνων all arround παικτων(και των Ευρωπαιων,με ''Γιουγκοσλαβικο ταλεντο''.)
VARDINOLATSIS
Με βάση την προσφορά των δύο αυτων παικτων στο μπάσκετ ...ναι δεν συγκρίνονται. Ο Σοφο ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ (για πόσο καιρό ακόμα???) ένα μεγάλο αναξιοποίητο ταλέντο. Όμως σαν τον Φάνη υπήρχαν και άλλοι μεγάλοι παίκτες με μεγάλα πλεονεκτήματα στο παίξιμό τους.Σαν την σωματοδομή του Σόφο όμως αυτή την στιγμή δεν μπορείς να βρείς όχι μόνο στο ευρωπαικό αλλα ούτε στο παγκόσμιο μπάσκετ... 19.gif
captain charisma
ο σακιλ δηλαδη δεν εχει την ιδια σχεδον σωματοδομη?την χρονια 2002-03 ειχε φτασει να ειναι 180 κιλα...
VARDINOLATSIS
O SAK όμως είναι 2,17 και ο ΣΟΦΟ 2,06. Είναι σαν να συγκρίνεις τον όγκο του και τα κιλά του Βεργίνη με τον Μπατίστ. Τέλος πάντων με βάση τις μελέτες των προπονητων στο ΝΒΑ τα ιδανικά κιλά για τον Σακίλ είναι 150(http://www.nba.com/playerfile/shaquille_oneal/index.html)...Οταν με αντιστοιχο ύψος ο Σαντιάγκο είναι 117 και ο Νεστέροβιτς 113,5 πάνω από 130 κιλά ειναι υπερβολικά πολλά γιά παίκτη 2,06 ημιαεροβικού αθλήματος όπως το μπάσκετ!!! ohmy.gif Αν δε μιλήσεις με οποιονδήποτε γυμναστή θα σου πεί οτι το ιδανικά για μπασκετμπολίστα είναι από 8-11% λίπος. wink.gif
Ξέχασα και τον Μιλισιτς 213 και 124 κιλά...http://www.nba.com/playerfile/darko_milicic/index.html
a bullet for your head
QUOTE(VARDINOLATSIS @ Sep 15 2008, 19:48 ) *
πάνω από 130 κιλά ειναι υπερβολικά πολλά γιά παίκτη 2,06 ημιαεροβικού αθλήματος όπως το μπάσκετ!!!

Το μπασκετ ειναι κατα 75%-80% αναεροβιο-αγαλακτικο αθλημα.Βασει αυτου του ''μηχανισμου'' καλυπτονται οι ενεργειακες απαιτησεις..
VARDINOLATSIS
Κάτι μεταξυ άρσης βαρών και Μπάντμιντκτον δηλαδη???? smiley.gif evilmonkey.gif
panagiotisTheDream
http://www.contra.gr/Basketball/Hellas/A1B...cos/212407.html

Ιδού και οι προχθεσινές δηλώσεις του από Καρπενήσι.
O.B.C
Ίσως το σημαντικότερο για εμένα....


Αισθάνεσαι δυνατός, κυρίως ψυχικά;

«Ναι, αισθάνομαι δυνατός. Το έχω ξαναπεί, χρωστάω στον κόσμο του Ολυμπιακού αρκετά παιχνίδια τα οποία πρέπει να δώσω. Πρέπει να αποδείξω την αξία μου και να δικαιολογήσω το λόγο για τον οποίο όλο αυτόν τον καιρό με στηρίζουν».
theov
Θα τον δούμε στο γήπεδο! Από λόγια χορτάσαμε... Αν δεν παίξει και φέτος πάει για τα αζήτητα!!

Κρίμα γιατί είναι απίθανη η σωματοδομή του, άλλα τα λόγια είναι φτώχια και καιρός είναι να δείξει τι αξίζει στο γήπεδο με τον Ολυμπιακό και την Εθνική...
apkat
Παντως οι μεχρι τωρα εμφανισεις του στα φιλικα μονο περιθωρια αισιοδοξιας αφηνουν..Ειναι σταθερα στους καλυτερους παικτες και δειχνει οτι μπορει να παιξει και περισσοτερα απο 5-10 λεπτα.Ο Σοφο ειναι πραγματικα μεγαλη υποθεση φετος.οσο κλισε και αν ακουγεται μπορει ευκολα να γινει σαφεστατα η καλυτερη φετινη μεταγραφη του Ολυμπιακου.Και αν καταφερει να επανελθει για μενα αυτοματως ο Ολυμπιακος γινεται και πρωτο φαβορι για οποιον τιτλο διεκδικησει.. biggrin.gif
Ginobili
QUOTE(apkat @ Oct 6 2008, 22:59 ) *
Και αν καταφερει να επανελθει για μενα αυτοματως ο Ολυμπιακος γινεται και πρωτο φαβορι για οποιον τιτλο διεκδικησει.. biggrin.gif

Για μένα,ανεξάρτητα από το σε πόσο καλή κατάσταση θα είναι φέτος ο Σόφο,ο Ολυμπιακός θα είναι 1ο φαβορί αν ο Βούισιτς θα είναι καλή κατάσταση.
Δυστυχώς ή ευτυχώς,τα πάντα θα κριθούν σε ελάχιστα παιχνίδια.Οι αγώνες μέσα στην σεζόν...είναι απλώς για να υπάρχουν,και να βλέπουμε μπασκετάκι....Τα κρίσιμα είναι τα προημιτελικά φάιναλ4,το φάιναλ4 και οι τελικοί των πλέι οφς.Και στους μεγάλους αγώνες,"μιλάνε" οι μεγάλοι παίκτες,και οι μεγάλες προσωπικότητες.....Δηλαδή ο Βούισιτς...όχι ο κάθε Σόφο...
apkat
QUOTE(Ginobili @ Oct 7 2008, 03:11 ) *
Για μένα,ανεξάρτητα από το σε πόσο καλή κατάσταση θα είναι φέτος ο Σόφο,ο Ολυμπιακός θα είναι 1ο φαβορί αν ο Βούισιτς θα είναι καλή κατάσταση.
Δυστυχώς ή ευτυχώς,τα πάντα θα κριθούν σε ελάχιστα παιχνίδια.Οι αγώνες μέσα στην σεζόν...είναι απλώς για να υπάρχουν,και να βλέπουμε μπασκετάκι....Τα κρίσιμα είναι τα προημιτελικά φάιναλ4,το φάιναλ4 και οι τελικοί των πλέι οφς.Και στους μεγάλους αγώνες,"μιλάνε" οι μεγάλοι παίκτες,και οι μεγάλες προσωπικότητες.....Δηλαδή ο Βούισιτς...όχι ο κάθε Σόφο...


Πρωτα απο ολα διαφωνω με την αρχικη υποθεση.Η χρονια δεν θεωρω οτι κρινεται μονο στο φιναλε.και ο Ολυμπιακος ειδικα τα 2 τελευταια χρονια την εχει πατησει καπως ετσι.Ειδικα στο Ελληνικο πρωταθλημα το πρωταθλημα κρινεται σε μεγαλο βαθμο στο πλεονεκτημα εδρας.και το πλεονεκτημα δεν κρινεται στα ντερμπι των αιωνιων αλλα και στα υπολοιπα παιχνιδια και στις χαζες ηττες.Ο οσφπ πχ περσυ εχασε χαζα απο τον παοκ και εκει εχασε ουσιαστικα ελπιδες να διεκδικησει και το πλεονεκτημα(για να ερθει μετα και η ηττα απο τον παο στο ΣΕΦ).Και ενω προπερσυ πχ ειχε παει στους τελικους σε σαφως καλυτερη κατασταση απο τον παο το πλεονεκτημα του στοιχισε.

Τωρα και για την Ευρωλιγκα δεν συμφωνω οτι ειναι ακριβως ετσι.Στην πρωτη χρονια του Γκερσον ο Ολυμπιακος καταρρει λιγο πριν το τοπ16 με αποτελεσμα να βγει 4ος στον ομιλο και να πεσει στο Τοπ16 πανω στην ΤΣΣΚΑ.Και εκει παει μοιραια 2ος οποτε πεφτει με μειονεκτημα στην Του.Επισης περσυ με κακο τελειωμα πριν το τιοπ16 και κακο ξεκινημα εκει το ντεμαραζ δεν του φτανει για να αποφυγει ξανα την δευτερη θεση και να πεσει αυτην την φορα πανω στην ΤΣΣΚΑ με μειονεκτημα.Αν σε μια απο τις 2 χρονιες ειχαν παει αλλιως τα πραγματα στους πρωτους ομιλους ο ΟΣΦΠ θα μπορουσε σαφως ευκολοτερα να βρεθει στο Φ4.

τωρα για τον Νικολα.Συφωνω οτι στα μεγαλα ματς ειναι απαραιτητες οι μεγαλες προσωπικοτητες.Γιαυτο και ο Ολυμπιακος πηρε Βουισιτς Παπαλουκα.2 ηγετες δηλαδη να τον καθοδηγσουν στα μεγαλα παιχνιδια που δεν θα επιτρεπονται οι ηττες.Ομως δεν θα μπορουσαν να παιξουν μονοι τους.Χρειαζονται και supporting cast.Και ο καλος Σοφοκλης ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε αυτον τον τομεα.Ο παικτης που μπορει με 3-4 ενεργειες να διαλυσει τις αντιπαλες αμυνες και να στειλει στον παγκο αντιπαλους απο την φθορα(κουραση και φαουλ).Η Ελλαδα το 2006 ειχε τις μεγαλες προσωπικοτητες των παπαλουκα Διαματιδη ομως χωρις τον Σοφο Αμερικη δεν θα κερδιζε.Φυσικα και ο Σοφοκλης μονος του δεν θα κερδιζε.Ομως ο βαθμος που αυτο το παιδι επιρρεαζει το παιχνιδι οταν ειναι καλα για μενα ειναι τεραστιος.ισως να ειναι και ο παικτης που μπορει περσσοτερο απο τον καθε αλλον στην Ευρωπη να επιρρεασει ενα παιχνιδι.Σιγουρα με τον Βουσιστς ο Ολυμπιακος καλυπτει και τα νωτα του παιρνοντας εναν φανταστικο παικτη.ομως αν βγει ο Σοφο νομιζω η επιδραση που θα εχει θα υπερκαλυψει και αυτην την Νικολα.Ομως φυσικα δεν μπορις να επενδυσεις ποτε πανω του.και φυσικα ο Ολυμπιακος αριστα πραττει θωρακιζοντας την ρακετα του με εναν σταρ.

Απλα λογικα υποτιμαται η επιδραση του Σοφο επειδη εχουμε να τον δουμε σε υψηλο επιπεδο χρονια.Ομως ειναι ο ιδιος παικτης που διελυε τον Σκολα και εκανε παρτυ στην Αμερικανικη ρακετα. wink.gif
Ginobili
Διαφωνώ.Ο Ολυμπιακός απέτυχε όχι λόγω του μειονεκτήματος της έδρας,αλλά λόγω του ότι υστερούσε σε μεγάλες προσωπικότητες και αξία παικτών έναντι του Παναθηναικού.Και στην Ευρώπη...το ίδιο.Ακόμα και όταν είχε το πλεονέκτημα πέρσι έναντι της ΤΣΣΚΑ,μετά την νίκη στην Μόσχα...δεν τα κατάφερε...επειδή η ΤΣΣΚΑ ακόμα και με την πλάτη στον τοίχο,υπερτερούσε.Και πρόπερσι,που έπεσε με μειονέκτημα έδρας με την διαστημική Ταού(μέχρι να έρθει ο Μάλκοβιτς,που την κατέστρεψε στην κυριολεξία)...δεν μου λέει τίποτα.Και να πέρναγε...στο φάιναλ4 δεν θα έκανε τίποτα.

Και το 2002 πάλι,έμεινε εκτός φάιναλ4 στην λεπτομέρεια(αλλά κυρίως στην ολιγοψυχία με την Ολύμπια).Και να πέρναγε...τον άθλο με την Κίντερ,δεν θα μπορούσε να τον κάνει.
Και το 1999,ο ΠΑΟ του Ράτζα και του Μποντιρόγκα το πήρε μέσα στο ΣΕΦ..με κάποιον Σούμποντιτς προπονητή.
Και να πάμε και πιο μακριά???? Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα?? 1997.Ο Ολυμπιακός σερνόταν κυριολεκτικά.Τελευταία στιγμή πέρασε τον όμιλο στην Ευρωλίγκα.Στην πορεία έκανε πλάκα στον Παναθηναικό,που ήταν ΌΛΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ήταν 1ος!!!! και τον απέκλεισε με μειονέκτημα.
Τι θέλω να πω...??? Ότι οι μεγάλοι παίκτες,προσωπικότητες(όπως ο Ρίβερς,ο Σιγάλας ο Φασούλας...ο Ίβκοβιτς τότε) παίρνουν τα τρόπαια...και όχι ο Μαρτίνεθ με τον Σκονοκίνι και τον Κοχ.... laugh.gif laugh.gif laugh.gif


(Κατά την γνώμη μου πάντα)
apkat
Καλα δεν θα συμφωνησουμε.θεωρω υψιστης σημασιας τα πλεονεκτηματα εδρας.οπως και τεραστιας σημασιας να εχεις παικτες κλασης.Αυτο που εκανε ο Ολυμπιακος το 97 σιγουρα εντυπωσιακο ομως δεν γινεται καθε μερα.Πολυ πιο σιγουρη επιλογη η φετινη της ΤΣΣΚΑ που πηρε Ευρωλιγκα χωρις να κινδυνεψει σε κανενα σημειο(εκτος του αγωνα στο ΣΕΦ).

Θεωρω για παραδειγμα οτι την πρωτη χρονια του Γκερσον ο Ολυμπιακος δεν θα μπορουσε με τιποτα να χασει τον τιτλο απο τον παο αν ειχε πλεονεκτημα.Και σε ενα ενα τα παραδειγματα θα μπορουσα να απαντησω αλλα δεν εχει νοημα.

Ενα τελευταιο σχολιο για τον ριβερς.Ο ντειβιντ εκεινη την χρονια ξαφνικα θεωρηθηκε παικτης κλασης.μεχρι τοτε ηταν αλλος ενας Αμερικανος.Αλλωστε μια χρονια πριν ηταν υπο διωγμο στον Ολυμπιακο.Με αυτο θελω να πω οτι μπορει να υπαρχουν και παικτες κλασης και προσωπικοτητας που να μην τους εχει δωθει η ευκαιρια μεχρι τωρα να το δειξουν.
tzagasdog
Eγω παντως θα συμφωνησω στο οτι ο Σοφο ειτε ειναι 100% (που για μενα αντε να ειναι στα πλαυ οφς φετος ή απο του χρονου) ειτε ειναι στο 70% που ειναι τωρα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βοηθησει στο να μην χαθουν ματς , και κυριως να μην χαθουν ευκολα ματς οταν η ομαδα δεν τραβαει λογω κουρασης (μετα απο ενα παιχνιδι euroleague πχ). Αυτο το στηριζω στο γεγονος οτι στην Ελλαδα οι πιο πολλες ομαδες εχουν σεντερς που μοιαζουν μηδενικα μπροστα στον Σοφο... οποτε ακομη και μονος του μπορει να βοηθησει στο να μην χρειαζεται οπως περισυ να βαραει ο Μπουρου κατι τελειωμενα τριποντα και να κυνηγαμε ματς του Ελληνικου πρωταθληματος στην παραταση...
tzagasdog
παντως με την σημερινη μορφη του Σοφο δεν μπουρουμε να μιλαμε για baby shaq αλλα για obese shaq ή fat shaq οπως θελετε....
η αφορμη?
οριστε: http://www.youtube.com/watch?v=hqj_iDjsG0k
apkat
Ενταξει και συ εβαλες βιντεο απο τον σακιλ στα καλυτερα του..

Zmac
Λίγο άκυρο αλλά μήπως να διορθωθεί ο τίτλος σε Σχορτσανίτης..?? smile.gif
tzagasdog
QUOTE(apkat @ Oct 16 2008, 18:19 ) *
Ενταξει και συ εβαλες βιντεο απο τον σακιλ στα καλυτερα του..


δεν ειναι εκπληκτικος ομως?
Ginobili
Ρε παιδιά πως τον είδατε τον Σόφο με τον Άρη? Εγώ τουλάχιστον...μόνο αδυνατισμένο δεν τον είδα.
rankin
QUOTE(Ginobili @ Oct 19 2008, 15:32 ) *
Ρε παιδιά πως τον είδατε τον Σόφο με τον Άρη? Εγώ τουλάχιστον...μόνο αδυνατισμένο δεν τον είδα.

Δε μου φάνηκε ιδιαίτερα αδυνατισμένος ούτε εμένα είναι η αλήθεια, μου φάνηκε όμως σε πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση (όσο έπαιξε είχε σταθερή απόδοση, και δεν τα έφτυσε) , ήταν γρηγορότερος και εκρηκτικότερος, και αγωνιστικά ωριμότερος
Θέλει δουλειά ακόμα, αυτό είναι σίγουρο, αλλά κάθε καλή εμφάνιση του, δημιουργεί αισιοδοξία και προχθές ήταν αρκετά καλός...
JOS
εγώ θα διαφωνήσω. δεν νομίζω οτί ηταν και τόσο καλός. 2-3 σκόρπια δίλεπτα ικανοποιητικής απόδοσης (όχι καλής, με τα δικά του στάνταρ πάντα) δεν νομίζω να είναι αρκετά για να χαρακτηρίσεις πολύ καλή την εμφανισή του. αν χάσει καμιά 10ρια κιλά και δουλέψει χωρίς διακοπή για 1-2 μήνες πιστεύω θα είναι αγνώριστος. Μακάρι εκεί που τον θλουμε να είναι έτοιμος (μετά τα χριστούγεννα δηλαδή)
VARDINOLATSIS
QUOTE(Anaz @ May 26 2006, 17:05 ) *
Τί?????? ohmy.gif Τι λετε ρε παιδια??Ο Σακιλ όπως ολοι οι παιχτες του ΝΒΑ ακολουθoύν πολύ αυστηρο προγραμμα διατροφης!!Σιγουρα θα τρωει απιστευτες ποσοτητες αλλα όχι...πιτσα!! Εχεις δει τον Σακιλ χωρις μπλουζα??Μπορει να'ναι ντουλαπα αλλα ειναι γεματος μυς!Αν ετρωγε 2 πιτσες πριν απο καθε αγωνα θα'χε γινει μπουχέσας!

Δεν ειναι τόσο η ποσοτητα που πειραζει αλλα η ποιοτητα του φαγητού!Εξαλλου οι επαγγελματιες αθλητες εχουν μεγαλες αναγκες σε θρεπτικές ουσιες..!

Ο Σοφο πρεπει να "στεγνωσει" λίγο...!Να χασει καμμια 10αρια κιλά ακομα,να μειωσει το λίπος κ να αυξησει (κι άλλο) μυική μαζα!Ειδικά αν θελει να παίξει ΝΒΑ! Κ αυτο δεν γίνεται με πιτογυρα!! biggrin.gif
Εξαλλου τα ορια του ογκωδη απ'του χοντρου ειναι πολύ λεπτα για ατομα με τον μεταβολισμό του Σοφο!
Εχει πάντως την "τύχη" απ'όσο ξερω να εχει υψηλή κρεατινίνη στον οργανισμό του απ'τη φυση του γι'αυτο εν μέρει ειναι ετσι μυωδης κ δυνατος!

ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ 2006 ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!ΘΑ ΑΔΥΝΑΤΗΣΕΙ , ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΛΠ..... shot.gif 68.gif
JOS
QUOTE (VARDINOLATSIS @ Oct 20 2008, 21:57 ) *
ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ 2006 ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!ΘΑ ΑΔΥΝΑΤΗΣΕΙ , ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΛΠ..... shot.gif 68.gif


απόλυτο δίκιο. 3 χρόνια τώρα τα ίδια...
VARDINOLATSIS
Αλλη μια κακή εμφάνιση για τον Σοφο. Και εκτος του οτι δεν έχει αδυνατίσει τον είδα να έχει χάσει και μυική μάζα από τους ώμους και τα χερια??? rolleyes.gif Αν και φέτος δεν παίξει ΑΝΤΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ για τον Σοφο...Κρίμα
rankin
QUOTE(VARDINOLATSIS @ Oct 24 2008, 02:36 ) *
Αλλη μια κακή εμφάνιση για τον Σοφο. Και εκτος του οτι δεν έχει αδυνατίσει τον είδα να έχει χάσει και μυική μάζα από τους ώμους και τα χερια??? rolleyes.gif Αν και φέτος δεν παίξει ΑΝΤΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ για τον Σοφο...Κρίμα

Είναι γνωστό πως ο Σόφο είναι ή του ύψους ή του βάθους. Σήμερα ήταν του βάθους, αύριο θα είναι του ύψους και σιγά σιγά οφείλει να σταθεροποιηθεί σε ψηλά επίπεδα.. Υπομονή.. Υπομονή.. Υπομονή.. Μια κακή βραδιά δεν λέει τίποτα.
valsam
QUOTE(JOS @ Oct 20 2008, 20:08 ) *
απόλυτο δίκιο. 3 χρόνια τώρα τα ίδια...

Και αλλα 2 χρονια στον Αρη=5 χρονια πεταμενα (με μερικες αναλαμπες!)απο τοτε που ηταν μαζι με τον Μπογκουτ οι καλυτεροι εφηβοι μη αμερικανοι παικτες στον κοσμο!
Καιγετε σιγα σιγα το χαρτι!!!!!
Εμενα αυτο που με παραξενευει ειναι το πως οταν ηταν 15-16 χρονων καθοταν και πλακονοταν στην προπονηση και στα βαρη και τωρα τα εχει ανταλαξει ολα για ενα πιτογυρο (ενταξει 10 στην καθησια!).
Δηλ. δεν τρελαινετε οταν ακουει οτι ο Λαζος ο Παπαδοπουλος παιρνει 2 με 3 μηρια καθε χρονο????
Silent Walker
κ ο Σπανουλης ρε συ πολλά παίρνει!!
tzagasdog
ρε παιδια μετα το πατατρακ των 2 τελευταιων χρονων ο Σοφο προφανως χρειαζεται ακομα ενα χρονο...
ειναι λογικο και προφανες. Θα δουμε πραγματα και φετος απλα δνε γινεται να γινει αθλητης σε ενα καλοκαιρι απο το 0. Θες μια ολοκληρη σεζον ειναι προφανες... για μενα τουλαχιστον...
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Οπως ολα δειχνουν η ανοχη τω Αγγελοπουλων
απεναντι στον Σοφο φτανει στο τελος της.

Αιτια οι μπουνιες που επαιξε στην προπονηση με τον Μπουρουση
και η γενικοτερη συμπεριφορα του.

Κριμα.
modernam
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Nov 2 2008, 15:43 ) *
Οπως ολα δειχνουν η ανοχη τω Αγγελοπουλων
απεναντι στον Σοφο φτανει στο τελος της.

Αιτια οι μπουνιες που επαιξε στην προπονηση με τον Μπουρουση
και η γενικοτερη συμπεριφορα του.

Κριμα.


πότε έγινε πάλι αυτό?
ε είμαστε άξιοι της τύχης μας. shot.gif
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(modernam @ Nov 2 2008, 17:30 ) *
πότε έγινε πάλι αυτό?
ε είμαστε άξιοι της τύχης μας. shot.gif

Την προηγουμενη εβδομαδα.

Και στο ματς αν δειτε ο Σοφο ολο κατι του λεει σε εντονο υφος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.