Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σχορτσανίτης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41
theov
..λύσσα το κάναμε!!!

Άντε και ένα καλό νέο! Διάβασα σε αθλητική ότι ο Σόφο τα πάει καλά εκεί στην Ελβετία και έχασε μάλιστα και αρκετά κιλά μέσα σε μια μόλις βδομάδα!

Κάθε πρωί έχει λιπομέτρηση και άλλες διάφορες μετρήσεις και φαγητό πέραν αυτού που σου δίνουν δεν υπάρχει σε ακτίνα 15 km...

Πάντως από την πλευρά του Ολυμπιακού τον παίχτη θα τον επισκεφτούν πάνω στο μήνα για να δουν την πορεία του!

Για να δούμε... rolleyes.gif
Papaloukas 4 ever
QUOTE(theov @ Jan 16 2008, 18:33 ) *
Κάθε πρωί έχει λιπομέτρηση και άλλες διάφορες μετρήσεις και φαγητό πέραν αυτού που σου δίνουν δεν υπάρχει σε ακτίνα 15 km...


Συμπερασμα: Οι Ελβετοι δεν εχουν ακομα ανακλαυψει τα delivery!!!!!!!!!!
iliaszervos
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ Jan 17 2008, 10:31 ) *
Συμπερασμα: Οι Ελβετοι δεν εχουν ακομα ανακλαυψει τα delivery!!!!!!!!!!


Κακόγουστο το "αστείο" σου ούτως ή άλλως...
εκτός των άλλων επειδή οι Ελβετοί μάλλον είναι πρωταθλητές στο delivery!
VARDINOLATSIS
Λεγεται οτι ο Σοφο ήδη εχει χασει 10 κιλά και πάει για 20 κιλά μονο τον πρώτο μήνα 41.gif
Bugger12
Το πρωί μίλησα με διαιτολόγο και μου είπε ότι ο Σόφο είναι για να χάνει τουλάχιστον 15 κιλά το μήνα.Τουλάχιστον...Δηλαδή αν κάτσει 3 μήνες στην Ελβετία θα σου έρθει με -45 κιλά και ένα μηνάκι με την ομάδα προλαβαίνει και το final 4 και τελικούς Α1 στη χειρότερη!Πάμε γερά ρε Σοφόκλαρε και έλα να παίξεις το μπασκετ που μόνο εσύ μπορείς στην Ευρώπη.Έλα να δούμε ποιος θα σε αντιμετωπίσει είτε στο F4 είτε στους τελικούς με ΠΑΟ.
Anaz
QUOTE
Το πρωί μίλησα με διαιτολόγο και μου είπε ότι ο Σόφο είναι για να χάνει τουλάχιστον 15 κιλά το μήνα.Τουλάχιστον...Δηλαδή αν κάτσει 3 μήνες στην Ελβετία θα σου έρθει με -45 κιλά
Aλλαξε διαιτολόγο.. Δεν χανει πανω απο 30 ο Σοφο. Αλλα εν πασει περιπτωσει εχει κουρασει αυτη η κολοκυθια..με φιλολογικα σεναρια. Θα δουμε οταν γυρισει.
NBAer
QUOTE(Anaz @ Jan 17 2008, 19:15 ) *
Aλλαξε διαιτολόγο.. Δεν χανει πανω απο 30 ο Σοφο.

41.gif Indeed!

QUOTE(Bugger12 @ Jan 17 2008, 16:33 ) *
Το πρωί μίλησα με διαιτολόγο και μου είπε ότι ο Σόφο είναι για να χάνει τουλάχιστον 15 κιλά το μήνα.Τουλάχιστον...Δηλαδή αν κάτσει 3 μήνες στην Ελβετία θα σου έρθει με -45 κιλά και ένα μηνάκι με την ομάδα προλαβαίνει και το final 4 και τελικούς Α1 στη χειρότερη!Πάμε γερά ρε Σοφόκλαρε και έλα να παίξεις το μπασκετ που μόνο εσύ μπορείς στην Ευρώπη.Έλα να δούμε ποιος θα σε αντιμετωπίσει είτε στο F4 είτε στους τελικούς με ΠΑΟ.

Εγω θα ελεγα πως μπορει και τα λεει αυτα ο διαιτολογος που εχει σπουδασει(λογικα) κιολας???? Ο Αναζ το ειπε πιο καθαρα! smile.gif
45 κιλα σε 3 μηνες θα ειναι σαφως επικινδυνο για την υγεια του.....

Εκτος του οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο να διατηρηθει η αναλογια(που δεν ξερουμε ουτως ή αλλως αν ισχυει) κιλων που θα χανει για 3 μηνες.....


QUOTE(VARDINOLATSIS @ Jan 17 2008, 15:12 ) *
Λεγεται οτι ο Σοφο ήδη εχει χασει 10 κιλά και πάει για 20 κιλά μονο τον πρώτο μήνα 41.gif

Λεγεται απο ποιους?


QUOTE(iliaszervos @ Jan 17 2008, 14:01 ) *
QUOTE
Συμπερασμα: Οι Ελβετοι δεν εχουν ακομα ανακλαυψει τα delivery!!!!!!!!!!

Κακόγουστο το "αστείο" σου ούτως ή άλλως...
εκτός των άλλων επειδή οι Ελβετοί μάλλον είναι πρωταθλητές στο delivery!

Εγω το βρηκα καλογουστο. Αντε λοιπον ας αρχισουμε νεο γυρο με το ποιοι πιστευουν οτι το αστειο ηταν καλο ή κακο.
valsam
Αν χασει 45 κιλα ο Σοφο σε τρεις μηνες το δερμα του θα κρεμασει μεχρι τα γονατα του!!!
Και σιγουρα θα χρειαστει και πλαστικη μετα!!!
Για φετος ξεχαστε τον!!!
Ουτος η αλλος ειναι και αποροπονητος και θα ειναι και ταλαιπορημενως!!!
Του χρονου και αν!?!?
Bugger12
QUOTE(Anaz @ Jan 17 2008, 17:15 ) *
Aλλαξε διαιτολόγο.. Δεν χανει πανω απο 30 ο Σοφο. Αλλα εν πασει περιπτωσει εχει κουρασει αυτη η κολοκυθια..με φιλολογικα σεναρια. Θα δουμε οταν γυρισει.


Με την ειρωνία σου με έβαλες στη θέση μου τώρα μπράβο σου...Γιατί να το παίζεις ειδήμονας σε ένα θέμα που απλά η άποψή σου ΔΕΝ μετράει?Ο άνθρωπος που λέω το έχει σπουδάσει το αντικείμενο,είναι στο χώρο του αθλητισμού και έχει βοηθήσει 2 δικούς μου ανθρώπους και 1 εμένα 3,να έρθουμε στα κιλά που είχε υπολογίσει.Τώρα τι μου λες εσύ και ο κάθε άσχετος...Και κάτι που είπατε παρακάτω για το ρυθμό που θα χάνει σε όλους τους μήνες τα κιλά,για να το αναφέρω προφανώς και μου το διευκρίνησε ο άνθρωπος ότι μπορεί να χάνει για 3 μήνες κιλά με τον ίδιο ρυθμό...
NBAer
QUOTE(Bugger12 @ Jan 17 2008, 22:55 ) *
Με την ειρωνία σου με έβαλες στη θέση μου τώρα μπράβο σου...Γιατί να το παίζεις ειδήμονας σε ένα θέμα που απλά η άποψή σου ΔΕΝ μετράει?

Η αποψη σου, οτι η αποψη του δεν μετραει, δεν μετραει για μενα. biggrin.gif Μπερδευτηκες? wacko.gif
Η ΚΑΘΕ αποψη ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ μετραει. wink.gif


QUOTE
Ο άνθρωπος που λέω το έχει σπουδάσει το αντικείμενο,είναι στο χώρο του αθλητισμού και έχει βοηθήσει 2 δικούς μου ανθρώπους και 1 εμένα 3,να έρθουμε στα κιλά που είχε υπολογίσει.Τώρα τι μου λες εσύ και ο κάθε άσχετος...Και κάτι που είπατε παρακάτω για το ρυθμό που θα χάνει σε όλους τους μήνες τα κιλά,για να το αναφέρω προφανώς και μου το διευκρίνησε ο άνθρωπος ότι μπορεί να χάνει για 3 μήνες κιλά με τον ίδιο ρυθμό...

45 κιλα σε 3 μηνες χωρις παρενεργειες?
No, no.....
Δεν ειναι 300 κιλα ο ανθρωπος για να ισχυει αυτο....


QUOTE(Anaz @ Jan 17 2008, 19:15 ) *
Aλλαξε διαιτολόγο.. Δεν χανει πανω απο 30 ο Σοφο. Αλλα εν πασει περιπτωσει εχει κουρασει αυτη η κολοκυθια..με φιλολογικα σεναρια. Θα δουμε οταν γυρισει.

Και βασικα: Μαλλον δεν θα δουμε οταν γυρισει, γιατι ουτε ξερουμε με ποσα κιλα εφυγε, ουτε θα ξερουμε ποσα ειναι οταν γυρισει, ουτε θα μας πουνε τιποτα μαλλον....
reignman
εγω μια φορα εχω χασει απο τον οκτωβρη 32 κιλα...
πως γινεται να χανω 15-20 κιλα το μηνα μπορει να με διδαξει καποιος? :ο
Anaz
Kαλα..Βασικα εκανα χαβαλε,αλλα εν πασει περιπτωσει θα τα ξαναπουμε σε τρεις μηνες.. Το ποσο σχετικος ή ασχετος είμαι με το αντικειμενο δεν εισαι σε θεση να το γνωριζεις.. Καθενας κρινεται απο αυτα που λεει.
Τωρα εγω στη θεση σου θα έλεγα ΣΤΟ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ ΜΟΥ να μην το παιζει ειδημων για περιπτωσεις που δεν γνωριζει..Γιατι πραγματικα η εκτιμηση που εκανε για την περιπτωση του Σοφοκλη ηταν εκτιμηση ασχετου, για την περιπτωση του.. Οποιοσδηποτε εχει ασχοληθει ΛΙΓΟ με διαιτες και διατροφες αθλητων μπορει να καταλαβει οτι διαιτια που να χασει 45 κιλα σε 3 μηνες δεν ενδεικνυται για επαγγελματιες μπασκετμπολιστες οπως ο Σοφοκλης για λογους που θεωρω περιττο να αναφερω.
Απο'κει κ περα οπως ειπα εχει κουρασει το θεμα κ οι εκτιμησεις "του καθε ασχετου" με το ποσα κιλα θα χασει ο Σοφο ποσως ενδιαφερει..Αμα γυρισει τα συζηταμε..
Bugger12
QUOTE(NBAer @ Jan 17 2008, 21:07 ) *
Η αποψη σου, οτι η αποψη του δεν μετραει, δεν μετραει για μενα. biggrin.gif Μπερδευτηκες? wacko.gif
Η ΚΑΘΕ αποψη ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ μετραει. wink.gif


Ποιος να μπερδεύτηκε?Εγώ? 19.gif 19.gif 19.gif
Από χλωμό έως κατάχλωμο...Μαθηματικός είμαι. wink.gif Παιχνιδάκια Λογικής κάπου που ενδεχομένως να σε παίρνει. icon_wave.gif
IlyaZ
Άντε να προσθέσω κι εγώ το κοντό μου (ή ίσως το μακρύ μου; sad.gif μπερδεύτηκα).

Φαντάζομαι πως για να έχει κάποιος άποψη εμπεριστατωμένη για το πόσα κιλά μπορεί να χάσει ο Σόφο χωρίς να πάθει καμιά ζημιά θα πρέπει να έχει δει τις ιατρικές εξετάσεις του. Λέω γω τώρα ως άσχετη που δεν έχει καμία σχέση με τη συγκεκριμένη επιστήμη. Λογικά προσπαθώ να το δω, οπότε ας μη με πυροβολήσετε.

Επίσης δεν καταλαβαίνω την ένταση που δημιουργείται ώρες- ώρες. Μήπως να βριστούμε στο τέλος; Όχι, να μου πείτε να ξέρω, για να την κάνω αν είναι, πριν αρχίσουν να πέφτουν οι ψιλές (πόσο μάλλον οι χοντρές). Είχα την εντύπωση ότι σε αυτό το φόρουμ οι απόψεις όλων είναι σεβαστές και ότι δεν ψάχνουμε αφορμές να την πούμε στους άλλους. Μάλλον είχα κάνει λάθος για τις ηλικίες κάποιων από τα μέλη.

Πάντα με αγάπη, ας χαλαρώσουμε λίγο tongue.gif
NBAer
QUOTE(Bugger12 @ Jan 17 2008, 23:14 ) *
Ποιος να μπερδεύτηκε?Εγώ? 19.gif 19.gif 19.gif
Από χλωμό έως κατάχλωμο...Μαθηματικός είμαι. wink.gif Παιχνιδάκια Λογικής κάπου που ενδεχομένως να σε παίρνει. icon_wave.gif

Τι παιχνιδακια λογικης βρε? Μια πλακα λεξεων εκανα.... biggrin.gif

Μαθηματικος εισαι???? Τελεια! Το καλυτερο μου.
Ισως μπορεις να μου λυσεις το 3Ν+1 προβλημα τοτε. 19.gif
Pierce
peace.gif guyz.

σταματηστε το με το καλο.... smile.gif
Bugger12
Σωστός ο IlyaZ.Στην τελική εγώ δεν έγραψα ότι ο Σόφο θα χάσει σίγουρα τόσα ή δεν ξέρω γω τι άλλο.Μετέφερα μια άποψη ενός ανθρώπου που ανήκει στο χώρο των διαιτολόγων και άρχισαν ποστ με ειρωνία,ότι είναι λάθος αυτό και αναλύσεις επί αναλύσεων από μη ειδικούς για το θέμα.
AZ1980
Εγώ πάντως είχα χάσει 40 κιλά σε τρεις μήνες. Δεν ήμουν όμως επαγγελματίας αθλητής, αλλά απογοητευμένος πιτσιρικάς. Και πράγματι κινδύνευσε (ελαφρά πάντως ) η υγεία μου σε μια-δυο περιπτώσεις.
IlyaZ
Κοίτα, κι εγώ είχα φίλο στο γυμνάσιο που έπαθε νευρική ανορεξία και έφτασε να είναι 28 κιλά. Δεν είπε κανείς ότι δε γίνεται, το θέμα είναι πως ο φίλος μου που έχασε περισσότερα από 40 κιλά τη γλίτωσε από θαύμα. Κι εδώ το ζητούμενο είναι ο Σόφο να γυρίσει υγιής (και ψυχικά) και δυνατός. Κι ας έχει χάσει και 20 κιλά (λέμε τώρα).

Πώς γίνεται να απογοητευτώ κι εγώ (όχι πολύ, λιγουλάκι μωρε!);
Anaz
To θεμα δεν ειναι ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να χασει 45 κιλα!Σαφως και ΓΙΝΕΤΑΙ! Το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ! Και δεν πρεπει γιατι κατι τετοιο θα ειχε ως αποτελεσμα ΣΟΒΑΡΗ μυικη απωλεια!
Εκτιμω μαλιστα οτι για τα κιλα του Σοφο δεν συντρεχει κ λόγος ανησυχιας για την υγεια του,που αναφερθηκε..Αλλα λογος ανησυχιας για το αθλητικο του μελλον.Ηδη εχει "κουρασει" αρκετα το μυικο του συστημα με τα σκαμπανεβασματα στκ κιλα κ τις διατροφικες του συνηθειες..

Bugger το πόσο ειδικος ειναι καποιος για το θεμα κρινεται απο αυτα που λεει. Στα ματια τα δικα σου μπορει ο φιλος σου να ειναι ειδικος,στα ματια τα δικα μου ασχετος!Σταματα λοιπον να προσπαθεις να υπερασπιστεις το δικο σου σχολιο κ να υποτιμας τα δικα μου χριζοντας ως αποψη που δεν επιδεχεται αμφισβητησης την αποψη που μεταφερεις επειδη προερχεται απο καποιον που εχει χαρτι διαιτολογου..! Εχω ακουσει κοτσανες και κοτσανες απο αποφοιτους διαιτολογους!Αυτο ελειπε να θεωρουμε οποιον εχει βγαλει μια σχολη υπερανω αμφισβήτησης κ κριτικης! Στο κατω κατω καθενας εχει δικαιωμα να πει την αποψη του κ να κρινει την αποψη του αλλου σε αυτο φορουμ.Το ποσο μετρα η αποψη μου δεν εισαι εσυ αρμοδιος να το κρινεις..Ασε να το κρινουν και οι υπόλοιποι. wink.gif
IlyaZ
Εγώ πάντως την εκτιμάω την άποψή σου!!!!! Όμως είμαι αρμόδια;

tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif smiley.gif
Anaz
Αφου την εκτιμας, ΕΙΣΑΙ!! tongue.gif tongue.gif
smiley.gif
Bugger12
QUOTE(Anaz @ Jan 17 2008, 22:00 ) *
BuggerΣτα ματια τα δικα σου μπορει ο φιλος σου να ειναι ειδικος,στα ματια τα δικα μου ασχετος!Σταματα λοιπον να προσπαθεις να υπερασπιστεις το δικο σου σχολιο κ να υποτιμας τα δικα μου χριζοντας ως αποψη που δεν επιδεχεται αμφισβητησης την αποψη που μεταφερεις επειδη προερχεται απο καποιον που εχει χαρτι διαιτολογου..! Εχω ακουσει κοτσανες και κοτσανες απο αποφοιτους διαιτολογους!Αυτο ελειπε να θεωρουμε οποιον εχει βγαλει μια σχολη υπερανω αμφισβήτησης κ κριτικης!


Εγώ μετέφερα μια άποψη ενός ειδικού.Μπορεί να είναι ΛΑΘΟΣ,δεν είπα ότι είναι ντε και καλά σωστή.Είπα εγώ ότι όποιος έχει βγάλει μια σχολή είναι υπεράνω κριτικής?Που το είδες αυτό?Μια άποψη ενός φίλου έΓραψα και το κάνατε κυπριακό,ούτε καν σχολίασα ότι είναι και η σωστή.Η ένστασή μου ήταν στην ευκολία με την οποία έρχεται κάποιος να ειρωνευτει το ποστ και να αμφισβητησει με τέτοια απαξίωση την άποψη ενός ειδικού στο οποιοδήποτε θέμα,στη συγκεκριμμένη περίπτωση αυτού που έθιξα παραπάνω.Αποκαλόντας σε ''άσχετο'' ήθελα να σου δείξω ότι με την ευκολία που απαξιώνεις την άποψη ενός ''ειδικού'' με την ίδια ευκολία μπορώ να απαξιώσω με τη σειρά μου και 'γω την άποψη ενός μη ειδικού.
VARDINOLATSIS
Το πόσα κιλά μπορεί και πρεπει να χασει ενας αθρωπος έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες ohmy.gif
1) Ανδρας η γυναίκα
2) Ποσοστο λίπους
3) Υψος
4) Ηλικία
5) εκτόμορφος, μεσόμορφος η ενδόμορφος
ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
6) ΘΕΛΗΣΗ shot.gif
VARDINOLATSIS
Ο Σοφο με μεσο-ενδομορφικη μυοσκελετικη μάζα και 206 εκατοστα υψους πρέπει να εχει γύρω στα 116-126 κιλά ιδανικο βαρος με 13-19% λιπους. Αν είναι 200 κιλα συμαίνει ότι έχει γυρω στα 60 κιλά ΤΕΛΕΙΩΣ περιτό λίπος. Με βάση τον μεταβολισμό ενός ανθρώπου 22 χρονών και βαρους 200 κιλών καυση χωρίς γυμναστική - όταν ένας 85 κιλών καίει 2500 θερμίδες ισως είναι και πάνω από 5000 θερμίδες. Με ελάχιστη γυμναστική ,σάουνα ,μασαζ και ειδικά μηχανήματα αυτο μπορεί να φτάσει και στις 10000 θερμίδες ημερησίως. ohmy.gif Αν βάλουμε λοιπόν 35 θερμίδες ανα γραμμαριο λίπους έχουμε ΑΝΕΤΑ μισο κιλο ανα μέρα δίαιτας.Αν δε βάλεις ότι λογω λανθασμένης διατροφής 5-10% είναι και κατακρατησης υγρών 41.gif Η διαιτολόγος ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ 41.gif Τα 50 κιλά είναι απολύτως εφικτα ohmy.gif Με την προυπόθεση βεβαια να ήταν 195 κιλα και πάνω όταν έφυγε rolleyes.gif
Anaz
H αναλυση σου εχει σοβαρες παραλειψεις κ θα την χαρακτηριζα αρκετα "μπακαλιστικη".No offence! biggrin.gif
Δεν εχει νοημα ομως να μπω σε τετοια αναλυση κ δεν θα το κανω.Aφ'ενος δεν ειμαι ουτε το παιζω ο πλεον ειδικος για το θεμα,παρολο που απο χομπι γνωριζω αρκετα περι διατροφης, αφ'ετερου με κουραζει κ δεν μ'ενδιαφερει να δημιουργω φιλολογικα σεναρια για τα κιλα που μπορει να χασει και πρεπει να χασει ο Σοφο και σε πόσο διαστημα.. Το θεμα ειναι να βρει ο ίδιος την θεληση να ακολουθησει ενα προγραμμα, να τον δουμε επιτελους στα γηπεδα.. Ολα τ'αλλα ειναι "να'χαμε να λεγαμε.."

Το μονο που εχω εγω να πω ειναι οτι πανω απ'όλα χρειαζεται ΥΠΟΜΟΝΗ.. Και στις διαιτες, ιδιαιτερα για περιπτωσεις σαν του Σοφο, το γρηγοροτερο δεν ειναι και το καλυτερο..
Τα 50 κιλα σε 3 μηνες ειναι οντως εφικτος στοχος,το ειπα κ πιο πανω. Οχι ομως και ο επιθυμητος..Αποψη μου.

ΥΓ:Η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι ΚΑΛΩΣ ΕΧΟΝΤΩΝ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ο Σοφο θα γυρισει κατα περιπου 25-30 κιλα λιγοτερα κ επειτα θα μπει σε προγραμμα με περισσοτερη γυμναστικη κ βαρη.Κανα μηνα μετα θ'αρχισει κ προπονησεις με την ομαδα κ θα ειναι σε θεση να παιξει καποια λεπτα,ενω παραλληλα θα δουλευει ακομα το βαρος του με στοχο να χασει αλλα 15-20 κιλα στο τριμηνο στην Ελλαδα,και το καλοκαιρι να ειναι στα 145,κ φυσικα μετα να παρακολουθειται συχνα απο διατροφολογους που θα ελεγχουν το βαρος του..

Ας πανε ολα καλα,κ λιγο μας αποσχολει το πως.. Αυτο εξαλλου το ρυθμιζουν αλλοι -οι ειδικοι που τον εχουν αναλαβει-, κ οχι εμεις..
theov
QUOTE(VARDINOLATSIS @ Jan 18 2008, 00:46 ) *
Ο Σοφο με μεσο-ενδομορφικη μυοσκελετικη μάζα και 206 εκατοστα υψους πρέπει να εχει γύρω στα 116-126 κιλά ιδανικο βαρος με 13-19% λιπους. Αν είναι 200 κιλα συμαίνει ότι έχει γυρω στα 60 κιλά ΤΕΛΕΙΩΣ περιτό λίπος. Με βάση τον μεταβολισμό ενός ανθρώπου 22 χρονών και βαρους 200 κιλών καυση χωρίς γυμναστική - όταν ένας 85 κιλών καίει 2500 θερμίδες ισως είναι και πάνω από 5000 θερμίδες. Με ελάχιστη γυμναστική ,σάουνα ,μασαζ και ειδικά μηχανήματα αυτο μπορεί να φτάσει και στις 10000 θερμίδες ημερησίως. ohmy.gif Αν βάλουμε λοιπόν 35 θερμίδες ανα γραμμαριο λίπους έχουμε ΑΝΕΤΑ μισο κιλο ανα μέρα δίαιτας.Αν δε βάλεις ότι λογω λανθασμένης διατροφής 5-10% είναι και κατακρατησης υγρών 41.gif Η διαιτολόγος ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ 41.gif Τα 50 κιλά είναι απολύτως εφικτα ohmy.gif Με την προυπόθεση βεβαια να ήταν 195 κιλα και πάνω όταν έφυγε rolleyes.gif


Γενικά καλά τα λες! Κάνεις όμως ένα λάθος, το 1 gr λίπους έχει 9 θερμίδες ΚΑΙ ΟΧΙ 35!

Επομένως και με βάση αυτήν την παραδοχή, τα 50 kg απώλειας βάρους που συμπεραίνεις είναι λάθος!

Επίσης κάνεις ένα άλλο λαθάκι όταν συσχετίζεις τα 116-126 kg με 13-19 % λίπους!

Επ΄αυτού θα ήθελα να σου αναφέρω ότι υπάρχουν αθλητές με π.χ. ύψος 1.80cm με 145 kg σωματικό βάρος και με 4% λίπος, όπως για παράδειγμα ο πρωταθλητής του Bodybuilding Ronnie Coleman!

Aκραίο το παράδειγμα θα μου πεις και θα συμφωνήσω, άλλα το αναφέρω για να σου υποδείξω το λαθάκι στον κατά τα άλλα σωστό συλλογισμό σου!

Εκτίμηση μου προσωπική (γυμναστής είμαι..) είναι ότι ο Σόφο έχει ιδανικό βάρος γύρω στα 145 kg και σαν ενδομορφικός θα έχει ένα ποσοστό λίπους γύρω στα 18-20%! Με αυτά τα δεδομένα θα είμαστε μια χαρά, γιατί και υγειής θα είναι και εκπληκτικά δυνατός, καθόσον έχει αναπτύξει τα τελευταία χρόνια εκπληκτική μυοσκελετική κατασκευή!

Άντε να τον κουνήσεις μετά από την ρακέτα!!! wink.gif
VARDINOLATSIS
Απλώς διαφωνούμε λέγοντας το ιδιο smiley.gif 140-150 κιλά με 18-22% λίπος είναι το ζητούμενο για τον Σοφο. Το δυσκολο βεβαια είναι η διάρκεια που νομίζω μονο με την βοήθεια επαγγελματιών μπορει να έχει. Καί εννοώ προσωπικών γυμναστων και διατροφολόγων που αυτος θα πληρώνει και θα συμβουλέυεται σε όλη την διαρκεια της καρριέρας του 41.gif

Σκέψου ότι πριν 12 χρόνια οταν είχε έρθει ο Ντομινικ στην ελλάδα είχε φέρει μαζί του τον Τζίνο ,εναν γυμναστή με εκπληκτικο σώμα και καναν κάθε μέρα ατομική προπόνηση 41.gif ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τυχαίο 77.gif
AZ1980
QUOTE(IlyaZ @ Jan 17 2008, 21:44 ) *
Κοίτα, κι εγώ είχα φίλο στο γυμνάσιο που έπαθε νευρική ανορεξία και έφτασε να είναι 28 κιλά.
Πώς γίνεται να απογοητευτώ κι εγώ (όχι πολύ, λιγουλάκι μωρε!);


Δεν έχασα τα κιλά από ανορεξία. Απλά ήμουν χοντρός, ήμουν και σε δύσκολη εφηβεία, και απέκτησα απότομα την εμμονή να τα χάσω. Η απογοήτευσή μου πυροδότησε έναν κύκλο εξοντωντικής δίαιτας και εξαντλητικής σωματικής άσκησης.

Γενικά όμως συμφωνώ με Anaz
theov
Συγνώμη VARDINOLATSI ίσως δεν κατάλαβα εγώ καλά άλλα σε ένα post γράφεις ¨..εχει γύρω (ο Σόφο) στα 116-126 κιλά ιδανικο βαρος με 13-19% λιπους¨ & σε αμέσως επόμενο post γράφεις, ¨Απλώς διαφωνούμε λέγοντας το ιδιο 140-150 κιλά με 18-22% λίπος είναι το ζητούμενο για τον Σοφο¨

Τελικά τι από τα δύο ισχύει; Μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω καλά ή μήπως μας τα μπερδεύεις λίγο;

Πάντως αν περιμένουμε να δούμε τον Σόφο ..116 kg (!!!) θα αργήσουμε κατά την γνώμη μου πολύ!!!!

Τι τον περάσαμε τον άνθρωπο εκτομορφικό Φασούλα; ohmy.gif

Ο Σοφόκλαρος στα 145 kg θα γα.... & θα δέρνει! Θα είναι μακράν ο πιο δυνατός center στην Ευρώπη... Το θέμα είναι να τα χάσει αυτά τα 40+ παραπάνω κιλά και κυρίως να διατηρήσει αυτήν την απώλεια βάρους...

Πιστεύω προσωπικά ότι μπορεί! Αν δεν μπορέσει κακό του κεφαλιού του...

Άιντε Σοφόκλαρε, ΜΠΟΡΕΙΣ!!!
VARDINOLATSIS
Ιδανικό βαρος σημαίνει το τελειο βάρος και ποσοστό λίπους που πρέπει να έχει ένας αθλητης. tongue.gif Εφικτό βάρος δεν συμπίπτει πάντα με το ιδανίκο. Τώρα εφικτό βάρος είναι μάλλον τα 140 κιλά αλλα η καρριέρα του ΑΝ και ΕΦΟΣΩΝ κρατηθεί σε αυτο το βάρος θα είναι ως τα 30 έως 32 χρόνια του αθλητή. Και αυτο έχει να κάνει με τις αρθρώσεις και τις καταπονήσεις του μυοσκελετικού συμπλέγματος του κάθε αθλητή. rolleyes.gif
rchos
ενδιαφερουσα η συζητηση απο εγκυκλοπαιδικης αποψης αλλα οπως ειπε ο αναζ ας τα χασει και δεν αφορα κανεναν το πως.απλα να τα χασει σωστα!

μια ερωτηση μονο.τι ειναι ενδομορφικός?κατι εχω υποψην μου αλλα να σιγουρευτω.
theov
QUOTE(rchos7 @ Jan 18 2008, 18:13 ) *
ενδιαφερουσα η συζητηση απο εγκυκλοπαιδικης αποψης αλλα οπως ειπε ο αναζ ας τα χασει και δεν αφορα κανεναν το πως.απλα να τα χασει σωστα!

μια ερωτηση μονο.τι ειναι ενδομορφικός?κατι εχω υποψην μου αλλα να σιγουρευτω.


Οι σωματότυποι (μέρος των οποίων είναι ο ενδόμορφος) είναι μια θεωρία που ανέπτυξε το 1940 ο Αμερικανός φυσιολόγος William Sheldon στο κλασσικό πλέον έργο του The Varieties of Human Physique: An Introduction to Constitutional Psychology. New York: Harper, 1940, σύμφωνα με την οποία οι ανθρώπινοι οργανισμοί μπορούν με βάση κάποια χαρακτηριστικά τους (πεπτικό σύστημα, είδος μυικών ινών κλπ.) να καταταγούν σε τρείς κύριους σωματότυπους. τους Εκτομορφικούς, τους Μεσομορφικούς ή Αρμονικούς Σωματότυπους και τους Ενδομορφικούς Σωματότυπους.

Σύμφωνα με τον Sheldon΄είναι σπάνιο να βρεθεί κάποιος αμιγής σωματότυπος και για τον λόγο αυτό αναπτύχθηκαν κλίμακες (από το 1-7) για να μετράται ο βαθμός εκτομορφίας, ενδομορφίας και μεσομορφίας του κάθε ανθρώπου!

Η ιδέα αρχικά ήταν του Αριστοτέλη και του ιατρού Γαληνού (Περί Κράσεων) ο οποίος κατέταξε του ανθρώπινους οργανισμούς σε τέσσερις βασικούς τύπους, τον χολερικό, τον μελαγχολικό, τον αιματώδη και τον φλεγματικό και τους συνδεσε με την ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου-τύπου!

Σχετικά υπάρχει τεράστια βιβλιογραφία καθόσον οι σωματότυποι έχουν πολύ μεγάλη σχέση με τον χαρακτήρα των ανθρώπων άλλα και με την προπονητική και την αθληιατρική.

Ειδικά για τον ενδομορφικό τύπο που ρωτάς πολύ απλά είναι:

ΕΝΔΟΜΟΡΦΙΚΟΣ: Ο ενδομορφικός τύπος έχει πολύ λίπος, πολλή μυϊκή μάζα και παίρνει εύκολα βάρος. Συνήθως σε αυτήν την κατηγορία ανήκουν οι αθλητές ρίψεων και οι αθλητές δύναμης. Ζυγίζουν περισσότερο και είναι πιο στρογγυλοί και χαλαροί, χωρίς απαραιτήτως να είναι παχύσαρκοι.

Επίσης είναι ο σωματότυπος με υψηλό ποσοστό σωματικού λίπους, που κατά κύριο λόγο βρίσκεται στην περιοχή της κοιλιάς και των γοφών. Πολλοί με αυτού του είδους το σωματότυπο κατά το πλείστον, ενδεχομένως να έχουν ένα ελαφρύ υποθυρεοειδισμό.

Τα ψυχολογικά χαρακτηριστικά αυτού του ανθρώπου τείνουν περισσότερο προς την κοινωνικότητα, αγάπη για την καλοζωία και την εξωστρέφεια. Θα πρέπει να καταβάλουν μεγαλύτερη προσπάθεια για να πετύχουν το σωστό βάρος. Χρειάζεται να κάνουν αερόβια άσκηση τέσσερις με πέντε φορές την εβδομάδα στο 50 με 75% της μέγιστης προσπάθειας γύρω στα 50 λεπτά. Τη στιγμή που φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα κι εγκαταλείψουν την άσκηση, τότε θα πάρουν κιλά που έχασαν γι’ αυτό δεν θα πρέπει να σταματήσουν την αερόβια άσκηση (θεωρία γιο–γιο)

Σας θυμίζει τίποτα για την περίπτωση του Σόφο;

Για περισσότερα ενδεικτικά,

http://en.wikipedia.org/wiki/Somatotype
http://de.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6rperbautyp
http://de.wikipedia.org/wiki/Konstitutionstyp
http://www.ododeiktes.gr/therapeftiki/19.shtml
http://www.menshealth.gr/nutrition.diet.6.7667.html
http://18-30.gr/portal/content/view/89/2/
http://5465.pblogs.gr/2007/07/ti-typos-pro...htas-eiste.html

κλπ. κλπ....
VARDINOLATSIS
QUOTE(theov @ Jan 18 2008, 18:45 ) *
Οι σωματότυποι ..............κλπ. κλπ....

Πολυ καλή αναλυση
+1 icon_wave.gif
theov
Thanks Bro... tongue.gif
rankin
Φίλε theov, σχετικά με την φωτογραφία που επισύναψες στα όσα ενδιαφέροντα μας παρέθεσες, θα ήθελα να εκφράσω την απορία μου σχετικά με το γεγονός ότι και οι 3 τύποι ανθρώπου της εικόνας (ιδίως μάλιστα οι 2 πρώτοι) είναι "φετάδες" με γραμμωμένους κοιλιακούς κλπ.. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλοι τύποι ή ότι θα πρέπει όλοι να γίνουμε "φέτες";;; laugh.gif

Στο θέμα μας τώρα, και σύμφωνα με την εφημερίδα basketnews, ο Σόφο έχει κι όλας χάσει 8 κιλά στην Ελβετία στέλνοντας μήνυμα αισιοδοξίας σε διοίκηση και κόσμο..
...Τον Γκέρσον βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο τον χαροποιεί ή τον ενδιαφέρει μια τέτοια είδηση, αλλά θυμάμαι πριν από αρκετά χρόνια τον Τάρλατς να μην τα πηγαίνει καλά με τον Ιωαννίδη. Τότε είχε συναντηθεί με τον Γ.Σαλονίκη προκειμένου να του εκφράσει την δυσαρέσκεια του.. Ο Σαλονίκης του είχε πει: "Αγόρι μου, κάνε εσύ υπομονή και οι προπονητές αλλάζουν.." Βεβαίως, το μοντέλο διοίκησης του Κόκκαλη, σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ (και όχι μόνο), πάντα πίστευε στο δόγμα περί "αναλωσιμότητας" του προπονητή, θεωρώντας ότι ο κόουτς είναι ένας μάνατζερ που κρίνεται διαρκώς από την διοίκηση σχετικά με την ικανότητα του στην διαχείριση των πόρων της "εταιρίας". Η λογική Κόκκαλη πάντα είχε στο απυρόβλητο τους "πόρους", δηλαδή τους παίχτες, και πάντα είχε έτοιμη μια κρεμάλα για τον κακοδιαχειριστή προπονητή.. Οι Αγγελόπουλοι από την άλλη, δείχνουν μέχρι τώρα να συμπλέουν με την Γκερσόνια λογική, ότι τούρτα χωρίς αυγά δεν γίνεται ... Το θέμα όμως είναι, ως πότε εκείνοι θα εκθέτουν τους πόρους της επιχείρησης τους, τα περιουσιακά της στοιχεία, στην αναποτελεσματική και απαξιωτική διοίκηση του Γκέρσον, η οποία δύναται κάποιες φόρες ακόμα και να συνεπικουρεί στην απαξίωση των στοιχείων αυτών, όπως ακριβώς συνέβη και στην περίπτωση Σχορτσανίτη;;;
Σκεπτόμενος τα παραπάνω, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι σαν άλλοι highlanders, Σόφο και Γκέρσον δεν μπορούν να συνυπάρξουν για πολύ καιρό ακόμα στον Ολυμπιακό. Όταν ο Σόφο επιστρέψει με το καλό, θα είναι η ώρα της κρίσης. Ο Γκέρσον θα πρέπει να έχει προετοιμασμένο το έδαφος για την ομαλή και άριστη επανένταξη του παίχτη στην ομάδα, χωρίς υπερβολές, χωρίς αδιαφορία. Και αν ο παίχτης έφτασε στο χείλος του γκρεμού (ελπίζουμε χωρίς να κατρακύλησε ολοκληρωτικά), ίσως για τον κόουτς το πηγάδι να έχει πάρα πολύ βάθος ακόμα.. Του χρόνου, πιστεύω, πως μόνο ο ένας από τους δυο θα εξακολουθεί να βρίσκεται στην ομάδα. Αυτός ελπίζω να είναι ο σέντερ της εθνικής.. Ο άλλος θα μπορεί να έχει αρκετό ελεύθερο χρόνο για την προετοιμασία της εθνικής Βουλγαρίας..
AZ1980
rankin πολύ ενδιαφέρον ποστ 41.gif
Anaz
...το οποιο με βρισκει απολυτα συμφωνο. 41.gif
VARDINOLATSIS
+1 41.gif
reignman
+ οο Ρανκιν. 41.gif
theov
QUOTE(rankin @ Jan 22 2008, 14:48 ) *
Φίλε theov, σχετικά με την φωτογραφία που επισύναψες στα όσα ενδιαφέροντα μας παρέθεσες, θα ήθελα να εκφράσω την απορία μου σχετικά με το γεγονός ότι και οι 3 τύποι ανθρώπου της εικόνας (ιδίως μάλιστα οι 2 πρώτοι) είναι "φετάδες" με γραμμωμένους κοιλιακούς κλπ.. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλοι τύποι ή ότι θα πρέπει όλοι να γίνουμε "φέτες";;; laugh.gif

...


Φίλε rankin,

Αν διαβάσεις προσεχτικά την δημοσίευση για τους σωματότυπους κλπ. θα διαπιστώσεις ότι κάπου λέω,

¨..Σύμφωνα με τον Sheldon είναι σπάνιο να βρεθεί κάποιος αμιγής σωματότυπος και για τον λόγο αυτό αναπτύχθηκαν κλίμακες (από το 1-7) για να μετράται ο βαθμός εκτομορφίας, ενδομορφίας και μεσομορφίας του κάθε ανθρώπου..¨

επομένως η απορία σου νομίζω ότι απαντάται ότι δηλ. υπάρχουν τρεις βασικοί σωματότυποι και οι περισσότεροι άνθρωποι είναι συνδυασμός τους!

Π.χ. ο Schwarzenneger ήταν 2-6-2, δηλ. είχε λίγα εκτομορφικά και ενδομορφικά χαρακτηριστικά και ήταν σχεδόν τέλειος (6 με άριστα το 7) μεσομορφικός, γιαυτό και έκανε αυτήν την απίστευτη καρριέρα στο Bodybuilding!

Ο Σοφόκλαρος είναι κατά την γνώμη μου 1-7-5, δηλ. ο τύπος του δεν έχει τίποτα που να θυμίζει Φασούλα (ο ιδανικός εκτόμορφος) και είναι γεμάτος μύες (περισσότερους και από τον ..Schwarzenneger) και επίσης γεμάτος ..λίπος (βαθμός μεσομορφίας 7 δηλ. άριστα και ενδομορφίας 5 δηλ. σχεδόν χοντρούλης)! tongue.gif

Για όλα τα άλλα που λες συμφωνώ και εγώ... 77.gif

Αν δεν χωράει ο Γκέρσονας με τον Σόφο στο Λιμάνι να πάει στο καλό ο Οβραίος και όλα καλά...

Προπονητή θα βρει ο Ολυμπιακός, Σόφο θα ξανάβρει το ελληνικό Basket;

Βέβαια και ο Σόφο πρέπει να σοβαρευτεί αλλιώς ..ΚΑΙΑΔΑΣ γιατι μας τα ζάλισε!!!!
xoxli44
Αντε παιχτουρα μας ελειψες.Ελα να δουμε που θα κανει μαγκιες ο Μπατιστ.... 77.gif
captain charisma
εγω παλι θελω να τον δω να καρφωνει στη μουρη του γκαζολ και να τον κανει γιο γιο οπως εκανε και τον γιαο μινγκ 77.gif 77.gif
apkat
Τα νέα από την Ελβετία είναι μάλλον ευχάριστα για τον Ολυμπιακό και το ελληνικό μπάσκετ. Οι πληροφορίες θέλουν τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να έχει πέσει στα 184 κιλά (μείον 11 δηλαδή από τη μέρα που πήγε στο ειδικό κέντρο), ενώ θα περάσει δυο ακόμα μήνες στην... απομόνωση. Ο Σόφο με δήλωση που δημοσίευσε στο επίσημο site (www.bigsofo.gr) ευχαριστεί όλους όσους του στέλνουν mail συμπαράστασης και μιλά με τα καλύτερα λόγια για τον Ολυμπιακό...



Η δήλωση του Big Sofo…



«Με το μήνυμα αυτό θέλησα να απευθυνθώ σ' όλους εσάς που καθημερινά μου εκφράζετε την συμπαράστασή σας με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Να ξέρετε πως η αγάπη σας, η υποστήριξη και η εμπιστοσύνη στο πρόσωπό μου μου δίνουν πραγματική δύναμη για να συνεχίσω μέχρι τέλους την προσπάθεια που ξεκίνησε μόλις πριν τρεις εβδομάδες κι εύχομαι να λήξει με τον καλύτερο τρόπο τόσο για μένα όσο και για τον Ολυμπιακό.



Η κατάσταση όλο αυτό το διάστημα ήταν πολύ δύσκολη, κι εκτός όλων των άλλων είχε μεγάλο κόστος όσον αφορά στην ηρεμία που έπρεπε να επιδείξω για να την αντιμετωπίσω. Την τελευταία φορά που μίλησα δημόσια, ίσως να δημιουργήθηκε η εντύπωση πως έρχομαι σε αντιπαράθεση με τον Ολυμπιακό, όμως δεν ήταν αυτό το ζητούμενο, παρά μόνο να μου δοθεί η ευκαιρία να εκφράσω και τη δική μου θέση. Η ομάδα μου στάθηκε δίπλα μου κάθε στιγμή και παρά τις όποιες αντιθέσεις, υπήρξε ο βασικός αρωγός στην προσπάθεια της εύρεσης της καλύτερης δυνατής λύσης, κυρίως με την εμπιστοσύνη που μου έδειξε και που συνεχίζει να μου δείχνει μέχρι σήμερα.



Το πρόγραμμά μου πηγαίνει πολύ καλά, αισθάνομαι καλά κι ελπίζω να επιστρέψω το συντομότερο δυνατόν. Μέχρι τότε δεν θα έχω την πολυτέλεια να απαντώ ξεχωριστά τα μηνύματά σας, κι αυτό γιατί το βασικότερο για μένα αυτή τη στιγμή είναι ν' αφοσιωθώ απόλυτα στην προσπάθεια που κάνω. Θα μαθαίνετε τα νέα μου κατά διαστήματα από αυτή τη σελίδα κι εύχομαι να συναντηθούμε πολύ γρήγορα στο ΣΕΦ! Μέχρι τότε ευχαριστώ και να 'στε καλά...»

superbasket.gr


καλα παει ευτυχως εκει περα..Πολυ ευχαριστα τα νεα οντως..!!!!
captain charisma
ηταν 195 και εφτασε τα 184?εγω νομιζα οτι ηταν πιο λιγα κιλα..αλλα κανει προοδο και ελπιζω να βαλει και μυαλο
apkat
παντως για τον καιρο που ειναι 11 κιλα ειναι παρα πολυ καλα..Μην βιαζομαστε..Θελει πολυ υπομονη αυτη η διαδικασια..
theov
QUOTE(apkat @ Jan 30 2008, 17:14 ) *
παντως για τον καιρο που ειναι 11 κιλα ειναι παρα πολυ καλα..Μην βιαζομαστε..Θελει πολυ υπομονη αυτη η διαδικασια..


Ναι θέλει υπομονή! Έχει να χάσει μόνο ..56kg ο Σοφόκλαρος για να φτάσει στο ιδανικό του βάρος!!! 19.gif 69.gif

Πέρα από την πλάκα πάντως φαίνεται ότι εκεί στην Ελβετία τα έχουν καλά κλειδωμένα τα ψυγεία και έτσι μάλλον δουλίτσα γίνεται με την παιχτούρα μας!!

Τώρα που έπιασε πάτο ο Πίνι και η ομάδα, ίσως πατήσει μια ώρα αρχίτερα παρκέ ο Σοφόκλαρος....
PanosIlio
QUOTE(theov @ Jan 31 2008, 09:49 ) *
Τώρα που έπιασε πάτο ο Πίνι και η ομάδα, ίσως πατήσει μια ώρα αρχίτερα παρκέ ο Σοφόκλαρος....


Δεν το θέλω αυτό, θέλω να τον δω να παίζει την ώρα που πρέπει, ούτε νωρίτερα (όπως πέρυσι) ούτε αργότερα.
valsam
Δεν παιζει μπασκετ ο Σοφο φετος!
Για να χασει αλλα 50 κιλα(οταν τον πηρε στην εθνικη πρωτη φορα ο Ιωανιδης του ειχε πει οτι το πολυ-πολυ 135-140 κιλα πρεπει να ειναι) θελει αλλους 4-5 μηνες,δηλ. καλο καλοκαιρι!
Και αντε και εχασε 60+κιλα, ρε παιδια δεν θα χρειαστει κοψιμο-ραψιμο για ολο εκεινο το περιτο δερμα?
Ετσι φαγαμε και το καλοκαιρι!(αν ολα πανε ρολοι!)
Πολυ φοβαμαι οτι ουτε του χρονου με την αρχη του προταθληματος δεν θα τον δουμε!
Καλα χρηστουγενα!
apkat
Eνταξει βρε..Δεν ειναι αναγκη σε πωρτη φαση να γινει μοντελο..Και στα 155-160 κιλα μπορει να παιξει ανετα μπασκετ.Το ιδανικο βαρος για τον σοφοκλη φαινεται να ναι στα 145-150 κιλα.

Θεωρω οτι αν γυρισει στην ελλαδα κοντα στα 170 θα μπει γρηγορα στην ομαδα για προπονησεις και σταδιακα και στα παιχνιδια..Ολα αυτα βεβαια αν θεωρησουμε οτι η θεραπεια του θα λειτουργησει ιδανικα..Σε τετοια περιπτωση λογικα τα πλει-οφ τα προλαβαινει..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.