Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σχορτσανίτης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41
Consultant
E ενταξει ρε συ Nbaερ τι περιμενες μετα απο αποχη 300 ημερων;Να λες δοξα το Θεο που ειναι και ετσι..Μη το συζητας και μην αμφιβαλεις καθολου οτι θα επιστρεψει 100% αν συνεχισει να δουλευει.Εγω διακρινω σημεια στα οποια ειναι και βελτιωμενος παντως,οπως για παραδειγμα η ανεση με την οποια ξεγλιστρα πανω στο κορμι του αντιπαλου,απ'την αλλη οντως μια βραδυτητα στο στριψιμο και μια δυστοκια στο να σηκωθει και να την καρφωσει χωρις να μπισντιξει τη μπαλα.Σιγα σιγα..Οταν το κορμι του θα δυναμωσει και αποκτησει ανεση θα μπορει να διοχετευει μεγαλυτερη δυναμη στους τετρακεφαλους του.
benchwarmer
QUOTE(Consultant @ May 3 2008, 23:39 ) *
E ενταξει ρε συ Nbaερ τι περιμενες μετα απο αποχη 300 ημερων;Να λες δοξα το Θεο που ειναι και ετσι..Μη το συζητας και μην αμφιβαλεις καθολου οτι θα επιστρεψει 100% αν συνεχισει να δουλευει.Εγω διακρινω σημεια στα οποια ειναι και βελτιωμενος παντως,οπως για παραδειγμα η ανεση με την οποια ξεγλιστρα πανω στο κορμι του αντιπαλου,απ'την αλλη οντως μια βραδυτητα στο στριψιμο και μια δυστοκια στο να σηκωθει και να την καρφωσει χωρις να μπισντιξει τη μπαλα.Σιγα σιγα..Οταν το κορμι του θα δυναμωσει και αποκτησει ανεση θα μπορει να διοχετευει μεγαλυτερη δυναμη στους τετρακεφαλους του.


laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Και νομιζα οτι μονο εγω το ειχα προσεξει!!!

Με εκανες και γελασα βραδιατικα smiley.gif
subwoofer
Τι να πω ρε παιδια. Εγω χθες ημου στο γηπεδο απο τις 6. Παρακολουθουσα ΜΟΝΟ τον Σοφοκλη και δεν με ενοιαζε κανενας αλλος παικτης. Ακομα και στην διαρκεια του αγωνα οταν εμπαινε μεσα παρακολουθουσα μονο αυτον για να μελετησω ακριβως τις κινησεις του. Πρωτα απ'ολα μιλαμε για θαυμα της φυσης. Ειμαι 1.85 85 κιλα ,αλλα αυτα που κανει ο Σοφο στις διατασεις ουτε να τα ονειρευτω δεν μπορω. Ειναι 160 κιλα και 2.06 και κανει ΣΠΑΓΓΑΤΟ. Το αλμα του ειναι μακραν το κορυφαιο για σεντερ στην Ευρωπη και απο τον Ολυμπιακο συγκρινεται με του Γουντς και του Βασιλοπουλου. Καρφωνει για πλακα απο μακρια. Δεν χρειαζεται να ''μπιστιξει'' την μπαλα οπως λετε. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Απλα δεν εχει βρει ακομα τα πατηματα του και την ισοροπια οταν πιεζεται απο τον αντιπαλο.

Θα δουμε μεγαλα πραγματα απο τον Σοφο φετος. Βεβαια κανα συστημα δεν εχει βγαλει ακομα ο Γιαννακης για τον εκμεταλευτουμε καλα. Πρεπει να βγαλει μερικα συστηματα με αυτοματισμους ,αλλιως η μπαλα θα πηγαινει δυσκολα στον Σοφο μιας και οι αντιπαλοι προσαρμοζουν την αμυνα πανω του οταν μπαινει
Consultant
QUOTE(subwoofer @ May 4 2008, 12:32 ) *
Καρφωνει για πλακα απο μακρια. Δεν χρειαζεται να ''μπιστιξει'' την μπαλα οπως λετε. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Απλα δεν εχει βρει ακομα τα πατηματα του και την ισοροπια οταν πιεζεται απο τον αντιπαλο.


Στη προθερμανση εννοεις;

QUOTE(subwoofer @ May 4 2008, 12:32 ) *
Θα δουμε μεγαλα πραγματα απο τον Σοφο φετος. Βεβαια κανα συστημα δεν εχει βγαλει ακομα ο Γιαννακης για τον εκμεταλευτουμε καλα. Πρεπει να βγαλει μερικα συστηματα με αυτοματισμους ,αλλιως η μπαλα θα πηγαινει δυσκολα στον Σοφο μιας και οι αντιπαλοι προσαρμοζουν την αμυνα πανω του οταν μπαινει

Τον αδικεις,συνεχως βγαζει καταστασεις high low για τον Σοφο.Λες να μην θελει ο Γιαννακης να βγαλει συστηματα για τον Σοφο;
subwoofer
QUOTE(Consultant @ May 4 2008, 14:49 ) *
Στη προθερμανση εννοεις;
Τον αδικεις,συνεχως βγαζει καταστασεις high low για τον Σοφο.Λες να μην θελει ο Γιαννακης να βγαλει συστηματα για τον Σοφο;



Ναι στην προθερμανση λεω. Καμια κατασταση high low δεν βγαινει. Υπαρχει ενα προβλημα εδω. Υπαρχουν τα συστηματα ,αλλα δεν γινονται σωστα, οποτε στην ουσια δεν υπαρχουν συστηματα. Οι παικτες μας προσπαθουν να δωσουν την μπαλα στον Σοφο οταν μαρκαρεται και ειναι λογικο να μην βγαινει σωστα η πασα. Πρεπει να βγει ενα συστημα οπου οι παικτες θα ξερουν που ακριβως θα παει ο Σοφο και να του δινουν την μπαλα πριν ακομα φτασει εκει.
apkat
High low συστηματα βγαινουν ολη την διαρκεια που ο Σοφοκλης ειναι στο παιχνιδι.

Το θεμα ειναι οτι ο Ολυμπιακος γινεται τραγικα προβλεψιμος με τον Σοφοκλη μεσα και ολοι ξερουν τι πρεπει να κανουν για να αντιμετωπισουν αυτην την κατασταση.Οταν βρεθει σε καλυτερη κατασταση ουτε αυτο θα ειναι αρκετο.. biggrin.gif
Anaz
QUOTE
Με μια δόση υπερβολής, το σημερινό κλέψιμο και το λέυ απ που έκανε (αρχές δευτέρου δεκαλέπτου) θύμισε μια παρόμοια φάση στο Τελ Αβίβ, επί Καζλάουσκας. Σίγουρα δεν είναι στην ίδια κατάσταση αλλά είναι ένα σημάδι βελτίωσης αυτό. Θλιβερό βέβαια το ότι σήμερα, 3 χρόνια μετά, μιλάμε όχι για το που έχει φτάσει αλλά για το ΑΝ θα φτάσει...
+1.

QUOTE
Ετσι οπως τον ειδα σημερα διαφωνω με την εκτιμηση σου.
Τον ειδα αρκετα αδυνατισμενο απο την προηογυμενη φορα και θα ελεγα οτι ειναι γυρω στα 160 κιλα και μαλιστα πλην, δηλαδη καπου 158.
Θα σου ξαναθυμισω και σενα οτι το ΣΚΑΙ στελνει σημα για 16:9 και αν εβλεπες το ματς σε τετραγωνη TV χωρις την επιλογη 16:9, τα βλέπεις μακροστενα.Περιμενε να δεις το ματς στο Οακα.. Δεν προσπαθω να πεισω κανέναν προς Θεου,απλα λεω αυτο που λενε τα ματια μου και δεν συμβαδιζει με αυτα που γραφονται..

http://www.youtube.com/watch?v=yTU4AeDDgAg
Αυτο το λινκ ειναι απο τους περσινους τελικους οπου ο Σοφο ηταν γυρω στα 175-180 κιλα οπως γραφοταν τοτε..Αν εσας σας φαινεται τωρα 15+ κιλα πιο κατω απο ότι εδω, πασο.. Εμενα δεν!
Σου ξαναδινω και το λινκ απο το all star game που ηταν 150(+).
http://www.youtube.com/watch?v=-51RKWRXtlY
Αν η διαφορα απο αυτο το επιπεδο ειναι 8 κιλακια,τοτε πραγματι θα κανει παταγο στους τελικους.
Τα δικα μου ματια ομως αλλο λενε.. Εσενα ποιο απο τα δυο βιντεο σου θυμιζει περισσοτερο τον τωρινο Σοφοκλη??

QUOTE
μπορουμε να πουμε οτι στους τελικους θα ειναι 155 κιλα με αρκετα μεγαλυτερη δυναμη
QUOTE
Θα δουμε μεγαλα πραγματα απο τον Σοφο φετος.

Εγω δεν συμμεριζομαι την αισιοδοξια σας.. Βλεπω οτι εχει πολυ δρομο ακομα μπροστα του,και οπως ειναι αυτη τη στιγμη ειναι (σχετικα) αντιμετωπίσιμος αν τον παιξεις με βοηθειες απο εξω,ενω στην αμυνα κουραζεται ευκολα και αργει να καλυψει χωρους τόσο σε πικ ν ρολ όσο και στην αδυνατη πλευρα. Στα ματς με τον Παο δεν ειναι σε θεση να κανει τη μεγαλη διαφορα.Μονο για μερικα λεπτα ίσως, αλλα κι αυτα με ρίσκο.. Υπαρχει χρονος βεβαια να βελτιωθει,αλλα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια οτι θα δουμε εναν πολυ καλυτερο Σοφοκλη μεχρι τοτε..Μακαρι!!

cool.gif
Seb12
Εμένα κάπου στη μέση μου φαίνεται, ούτε σαν το All Star αλλά ούτε σαν τότε με τον ΠΑΟ, προς Θεού.

Ακόμη και 10 λεπτά να τον έχεις έναν τέτοιο παίκτη είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα, δε χωρά αμφιβολία αυτό!
Weekendman
Δύσκολο να προβλέψεις πόσο θα βοηθήσει τελικά ο Σόφο ,τα ματς με την ΑΕΚ δεν μπορούν να αποτελέσουν κριτήριο για τους πιθανούς τελικούς με Παναθηναικό, τα ματς των ημιτελικών ήτε με Μαρούσι(Μαυροειδής,Γλυνιαδάκης,Μπράιαντ,Τζ
άζβιν) ήτε με Άρη(Μάσει,Αγαδάκος,Μπόισα,Μότολα) θα είναι πιο γερό τέστ για τον Σχορτσιαρνίτη και πιο ενδεικτικά για να δούμε αν μπορεί να βοηθήσει ενόψει ΠΑΟ, Τέλος μια παρατήρηση αν δεν προσπαθούσε όταν τον μαρκάρουν δυο η τρείς να τελειώσει την προσπάθεια και έδινε πάσα σε συμπαίκτη θα ήταν καλύτερα για τον Ολυμπιακό αλλά ας κάνουμε υπομονή.
Anaz
QUOTE(Seb12 @ May 4 2008, 16:53 ) *
Εμένα κάπου στη μέση μου φαίνεται, ούτε σαν το All Star αλλά ούτε σαν τότε με τον ΠΑΟ, προς Θεού.
Ειναι σιγουρα πιο αδυνατος (και λιγοτερο μυωδης) απο τοτε, αλλα πιο κοντα σε εκεινη την εικονα. Και στη μεση ομως να θεωρησουμε οτι ειναι τα μαθηματικα βγαζουν γυρω στα 165 κιλα. Μη κολλαμε ομως στα κιλα. Εξαλλου τα νουμερα που βγαινουν προς τα εξω ειναι αμφισβητησιμα. Το θεμα ειναι η αγωνιστικη εικονα. Ο Σοφοκλης επι Καζλαουσκας εκανε πραγματα που τωρα δεν μπορει να τα κανει.Σαν αγωνιστικη εικονα θυμιζει πολυ περισσοτερο τον περσινο -δεινοσαυρο- Σοφο. Για να φτασει στα επιπεδα επι Γιονας, χρειαζεται 2 μηνες σκληρη δουλεια και βαλε.

QUOTE
Ακόμη και 10 λεπτά να τον έχεις έναν τέτοιο παίκτη είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα, δε χωρά αμφιβολία αυτό!
Κι ομως χωρα. Θυμισου το ματς με τον Πανελληνιο. Ο Σοφο οπως ειναι τωρα ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ προβλεψιμος και αντιμετωπισιμος στην επιθεση αν τον παιξεις σωστα, και προβλημα στην αμυνα. Μην κρινετε απο ματς με Ολυμπια και Αεκ που ο αντιπαλος δεν ειναι σε θεση να εκμετταλευτει τις αδυναμιες του.

Αν βεβαια ο Ζοτς τον αντιμετωπίσει οπως συνηθως, μονο με βοηθεια απο την εσωτερικη, τοτε ΕΙΝΑΙ σε θεση να κανει μεγαλη ζημια! Αυτο ειναι και το λαθος που κανει παντα ο Ζοτς οταν τον αντιμετωπιζει στην αμυνα. Σε αυτην την περιπτωση το λιγοτερο που θα κερδισει ο Σοφο με τον ογκο, την δυναμη και το αλμα του, ειναι 2 βολες. Το καλυτερο - και πιο πιθανο- ενα επιβλητικο καρφωμα και φαουλ-γροθια στην ψυχολογια!

Αυτο που θελει ο Σοφο (αυτων των κιλων) ειναι βοηθεια τόσο απο τον ετερο ψηλο να του δυσκολεψει το γυρισμα προς το καλαθι (οπως κανει) αλλα ΚΥΡΙΩΣ βοηθεια απο τον περιφερειακο που παιζει κοντα στην πλευρα του να τον πιεσει στην μπαλα! Αν το κανεις αυτο, ο τωρινος Σοφο που χρειαζεται ντριμπλα (οπως ευστοχα παρατηρησε ο Cons) για να πατησει καλα, δεν εχει την ευελιξία και την ευλυγισια που ειχε επι Γιονας, ούτε την πασα, και με λίγη δοση ξυλου -οπως παντα- τα βρίσκει σκουρα! Ετσι εκανε ο Ζουρος που ειχε μονιμα 3 παιχτες πανω του, και μας βραχυκύκλωσε!

Στην δε αμυνα, με τα συνεχη πικ ν ρολ πανω του να τον κουραζουν και να τον φθειρουν με φαουλ, και το Τσαρτσαρη στημενο στην γωνια, ο τωρινος Σοφο -και κατ'επεκταση ο Ολυμπιακος- θα εχει σιγουρα προβλημα.

Αυτη ειναι η δικη μου εκτιμηση βλεποντας τον Σοφο οπως ειναι τωρα..Οτι η χρησιμοποιηση του εμπεριεχει ρισκο. Βεβαια μεχρι τοτε μπορει να βελτιωθει αρκετα αν δουλεψει.. (οχι βεβαια ομως να φτασει στα επιπεδα Καζλαουσκας.Αυτα μετα το καλοκαιρι..)
subwoofer
Ο Σοφο ειναι καλυτερος απο ποτε. Το να κρινεις απο βιντεακια ειναι πανευκολο. Και εμενα στο all star game o Σοφο μου φαινεται 110 κιλα. Το θεμα ειναι οτι η ζυγαρια δειχνει 160 κιλα οταν ανεβαινει πανω της. Μπορει να ειναι χαλασμενη τι να σας πω...

Θελει να βρει τα πατηματα του ακομα. Θυμαμαι που καποιοι ελεγαν οτι δεν θα προσφερει καθολου φετος ,γιατι ειναι ανετοιμος. Στο πρωτο ματς εβαλε 11 ποντους σε 4 λεπτα και στο τελευταιο επαιξε ακομα καλυτερα. Απο πλευρας φυσικης καταστασης ειναι παρα πολυ καλα και αυτο ειναι δεδομενο
Consultant
O χρονος ειναι συμμαχος του Σοφοκλη Anaz,μην το ξεχνας αυτο.Οντως ειναι αρκετα βαρυς αλλα απο τοτε που ξεκινησε με τη Λαρισα μεχρι χτες υπαρχει δεδομενη αλλαγη.Αν υπαρξει τετοια αναλογη αλλαγη μεχρι τους τελικους τοτε ναι μιλαμε για παιχτη που κανει τη διαφορα,παιχτη που παιζει ανετα 12-15 παραγωγικα λεπτα. Αυτο που χρειαζεται ειναι ενας καλος manager για να τον παρακινησει και στο προσωπο του Γιαννακη εχουμε τον ιδανικο..Και πιστεψε με οι τελικοι με τον Παναθηναικο απο μονοι τους ειναι αρκετοι ετσι ωστε να κινητροποιηθει για να ειναι σε πολυ πολυ καλυτερη κατασταση.Ξερει (πολυ καλα) οτι αν συνοδευτει η παρουσια του απο το σπασιμο της παντοκρατοριας του Παο αλλαζουν τα παντα για αυτον..

Υ.Γ. Ας μην ξεχναμε οτι αν χρεωνει τον Μπατιστ 2 φαουλ μ.ο. το παιχνιδι (παραπανω απ'οτι κανονικα) αυτο απο μονο του αποτελει παραγοντα νικης+συγκριτικης διαφορας.
6-0
Πάνω από 15 λεπτά δε νομίζω ότι χρειάζεται για να κάνει τη διαφορά ακόμα και όπως είναι τώρα. Με την ΑΕΚ μπήκε όταν το παιχνίδι ήταν ισόπαλο και αμέσως ξεκίνησε ο Ολυμπιακός να χτίζει διαφορά.

Κι εμένα μου φάνηκε πολύ βελτιωμένος σε σχέση με τα παιχνίδια πριν το Πάσχα, που δεν το κρυβω, με είχε απογοητεύσει η εμφάνισή του. Ελπίζω μέχρι τον τελικό να συνεχίσει την προσπάθεια, γιατί ο Παναθηναϊκός δεν είναι ΑΕΚ.
Seb12
@ Anaz: Συμφωνώ, κι όποιος λέει ότι είναι έστω και κοντά στην επί-Καζλάουσκας εποχή, βλέπει άλλα πράγματα. Όμως ο Γιαννάκης δεν είναι χαζός. Το δεκάλεπτο που λέω εγώ ο Σχορτσιανίτης μπορεί να κερδίσει 3-4 φάουλ, δεν είναι σώνει και καλά πόντοι. Αν πχ ένα από αυτά τα φάουλ είναι στον Τσαρτσαρή ξέρω 'γω και ως αποτέλεσμα τον τραβήξει στον πάγκο ο Ζοτς, έστω και 5 λεπτά να μείνει εκεί, κέρδος είναι.

Βέβαια όλα αυτά είναι περί ανέμων και υδάτων κουβέντες, αλλά σίγουρα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από την αρχή της χρονιάς πχ... Κι όρεξη δείχνει να έχει, που είναι μάλλον το σημαντικότερο.
VARDINOLATSIS
Τελικά γιατί δεν 'επαιξε ο Σοφο στο τελευταίο ματσ με Μαρούσι¨???? Κάτι ακούστικε γιά τενοντίτιδα ohmy.gif
enypnio
ο διαμαντόπουλος στον κοτζιά στον σπόρ φμ είπε ότι είχε ενοχλήσεις στα γόνατα
Rondo
QUOTE(enypnio @ May 23 2008, 00:00 ) *
ο διαμαντόπουλος στον κοτζιά στον σπόρ φμ είπε ότι είχε ενοχλήσεις στα γόνατα

Χωρίς να θέλω να γινω μάντης κακών, ίσως αυτή να είναι η αρχή του τέλους της μπασκετικής καριέρας του Σόφο...Πολύ απλά οι γιατροί του είχαν πει όταν ήταν υπέρβαρος ότι θα δημιουργηθούν προβλήματα στα γόνατά του και θα αναγκαστεί να σταματήσει το μπασκετ...Αυτό επειδή όλο το βάρος του σώματος που είναι σαφώς πάνω από το φυσιολογικό πέφτει μετά από κάθε άλμα στα γόνατα και τα καταπονεί...Ελπίζω να μην ισχύσει κάτι τέτοιο για το καλό του ελληνικού μπάσκετ και του ίδιου του παιδιού...
SlobodaN
Όχι rondo δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεις μάντης κακών γιατί o sofo έχει τον καλύτερο δάσκαλο πλέον δίπλα του.Εμένα τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου..
VARDINOLATSIS
O Δάσκαλος όμως δεν είναι ούτε μάγος ούτε γιατρός και αν όντως έχει πρόβλημα στα γόνατά του πόλυ δύσκολα θα ξαναπαίξει μπάσκετ υψηλού επιπέδου. Κάτι μου λέει όμως οτι απλως ο Γιαννακης τον άφησε εκτός γιά να δώσει ψυχολογική ανάταση στην ομάδα με την επάνοδό του στους τελικούς. Μην ξεχνάμε οτι ο Γιαννακης μπορεί Τεχνικά να είναι πίσω σε σχέση με άλλους μεγάλους προπονητές αλλα σε θέματα ψυχολογίας είναι κορυφή. 41.gif
Seb12
Συμφωνώ απόλυτα, ήταν εμφανές ότι δεν είναι σε καλή ψυχολογία ο Σόφο και εκνευριζόταν εύκολα. Άσχετα που, μαντεύω, το ίδιο θα συμβεί και στους τελικούς διότι τα σφυρίγματα εκεί θα είναι και χειρότερα.
VARDINOLATSIS
Καλά ρε παιδιά ο Σόφο δεν είχε τενοντιτιδα στα γόνατα και για αυτο δεν έπαιξε με το Μαρούσι 19.gif
koufos7
eixe xalasei to pistolaki kai den mporouse na stegnwsei to malli...
thrylos7
QUOTE
Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης μιλά για πρώτη φορά μετά από την επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους για την παραμονή του στην Ελβετία, την Εθνική ομάδα, αλλά και για το NBA.

Το SPORT24 αναδημοσιεύει αποσπάσπατα από την συνέντευξη του σέντερ του Ολυμπιακού και της Εθνικής ομάδας, στο "Sport+".

"Είχες πει πέρυσι ότι μοναδικό κίνητρο για να παίξεις μπάσκετ είχες μέσα από την Εθνική. Τώρα επιστρέφεις. Σου έλειψε κάθολου η ομάδα;

Όταν το είχα πει αυτό δεν ήμουν σε καλή κατάσταση. Αγωνιστικά και ψυχολογικά. Ήταν όντως έτσι τότε τα πράγματα. Από τότε έχουν αλλάξει πολλά. Είμαι πολύ χαρούμενος που επέστρεψα στο μπάσκετ, πιο πολύ χαρούμενος όμως που είμαι και πάλι στην Εθνική ομάδα. Δεν έχω ζήσει πολλές στιγμές με την Εθνική, αλλά αυτές οι στιγμές ήταν πολύ έντονες για μένα. Δεν πρόκειται να φύγουν από το μυαλό μου. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχάσω ότι έγινε στην Ιαπωνία το 2006.

Η Εθνική ομάδα τι μπορεί να πετύχει στο Πεκίνο;

Θα πω ό,τι θα έλεγε και ο κόουτς Γιαννάκης. Υπομονή και βήμα-βήμα θα προχωράμε. Δεν υπάρχει το Πεκίνο μπροστά μας. Υπάρχει η προετοιμασία από την οποία θα προκύψει η καλύτερη δυνατή δωδεκάδα, που θα διεκδικήσει στην Αθήνα την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μετά θα δούμε τι θα γίνει. Μη βιάζεστε.

Έχεις μετανιώσει για πράγματα που έκανες τα τελευταία χρόνια; Ποιά είναι αυτά;

Δεν είναι ώρα να σκαλίζω τώρα τι έγινε και τι δεν έγινε. Τι έχω κάνει και τι όχι, το ξέρω εγώ πολύ καλά. Όπως επίσης και για το αν μετάνιωσα. Αλλά αυτά είναι πράγματα που θέλω να τα κρατήσω για μένα.

Οι αδελφοί Αγγελόπουλοι έκαναν υπομονή, γιατί σε πιστεύουν. Έπαιξε σημαντικό ρόλο η διοίκηση του Ολυμπιακού για την επιστροφή σου στους αγωνιστικούς χώρους;

Εννοείται. Και μου δίνεται άλλη μια ευκαιρία για να πω δημόσια ευχαριστώ στους κυρίους Αγγελόπουλους για τη στάση που κράτησαν. Αγαπούν τον Ολυμπιακό πάρα πολύ και το δείχνουν καθημερινά. Στην δική μου περίπτωση έκαναν τα πάντα για να δώσουν λύση στο όποιο πρόβλημα είχε δημιουργηθεί, χωρίς να διαταράσσονται τα συμφέροντα του Ολυμπιακού. Πραγματικά νιώθω υποχρεωμένος απέναντί τους και θέλω να τους ανταποδώσω μέσα στο γήπεδο την αγάπη και την πίστη που έχουν στο πρόσωπό μου.

Παράπονο έχεις από τον εαυτό σου;

Ναι, πολλά. Ξέρω ότι έχω δυνατότητες να παίξω μπάσκετ υψηλού επιπέδου, αλλά πρέπει να το αποδείξω αυτό μέσα στο γήπεδο σε μια διάρκεια χρόνου. Δεν θέλω πλέον απλά ξεσπάσματα. Χρειάζεται διάρκεια και η διάρκεια αποκτάται μόνο μέσα από τη σκληρή δουλειά. Είμαι έτοιμος να δουλέψω.

Πως αντιμετωπίζεις όλους αυτούς που ασκούν κριτική σε σένα και ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με τα κιλά σου;

Πλέον έχω πάθει ανοσία σε αυτό. Δεν με απασχολεί τι λένε όσοι έχουν στο μυαλό τους να ασκήσουν κακοπροαίρετη ή εύκολη κριτική. Ίσως στο παρελθόν να έδινα μεγαλύτερη σημασία και να γινόμουν κακός στη δουλειά μου, στην προσπάθειά μου να αποδείξω πράγματα. Πλέον δεν σκέφτομαι έτσι.

Άκουσες ουκ ολίγα στο τρίτο παιχνίδι από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού. Πως τα εκλαμβάνεις όλα αυτά που γίνονται, όχι μόνο με σένα, αλλά γενικότερα την ατμόσφαιρα που επικρατούσε;


Δεν χρειάζεται να πω εγώ ότι είναι κατακριτέα όλα όσα έγιναν και στο ΟΑΚΑ και στο ΣΕΦ. Δεν είναι όμως ο κανόνας. Είναι η εξαίρεση, αλλά δυστυχώς οι ακρότητες φαίνονται πάντα περισσότερο. Το θετικό σε αυτή τη σειρά ήταν ότι οι παίκτες μεταξύ μας και ειδικά οι Έλληνες, που είμαστε φίλοι και συμπαίκτες στην Εθνική ομάδα δεν δώσαμε δικαιώματα. Το επεισόδιο του Τομάσεβιτς με τον Γουντς ήταν μια κακή παρένθεση.

Ως επίλογο θα έδινες υπόσχεση για κάτι σε αυτούς που πραγματικά τον αγαπούν και είναι πολλοί αυτοί;


Έχω αρχίσει να συνειδητοποιώ αυτό που ρωτάτε. Ότι δηλαδή υπάρχουν όντως πολλοί που αγαπούν πραγματικά τον Σοφοκλή. Είναι πολύ σημαντικό για μένα. Υποσχέσεις δεν θέλω να δίνω. Ελπίζω όμως να μην τους απογοητεύσω."


sport24.gr
theov
Νομίζω ότι ο Σοφοκλής το χάνει το στοίχημα του να παίξει Basket υψηλού επιπέδου!

Στο Πεκίνο φάνηκε καθαρά ότι το μέλλον του Basket στους ψηλούς είναι η δύναμη και η ταχύτητα και στην ταχύτητα ο Σόφο υστερεί απελπιστικά! Μέχρι να σηκώσει το ένα πόδι βρωμάει το άλλο...

Επίσης αυτή η αστοχία του στις βολές, είναι εκτός από απαράδεκτη για επαγγελματία παίχτη και ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΉ!!!

Αρκεί να κάνεις faul στον Σόφο και να τον στέλνεις στις βολές...
Monkey D. Luffy
Φυσικά (οπως λογικά θα γνωρίζεις) μέχρι 5 φαουλ μπορεί να κάνει κάποιος smile.gif
captain charisma
στο πεκινο οι ομαδες χρησιμοποιησαν την εξυπνη τακτικη του hack a shaq πανω στο σοφο απ τη στιγμη που δεν μπορουσαν να τον παιξουν με αλλο τροπο και αυτη απεδωσε πολυ καλα διοτι ο σοφο δεν μπορουσε να βαλει καμια βολη...νομιζω σ ολο το τουρνουα εβαλε ολο κι ολο μια βολη blink.gif
the hoop
αμα χασει καμια 30κιλα καλος θα ειναι. αυτη η παχυσαρκια για επαγγελματια μπασκετμπολιστα ειναι χειροτερη κι απο καπνισμα. τενοντιτιδα τωρα, χονδροπαθεια αν δεν εχει ηδη σε κανα 2-3 χρονια, ψυχολογια στον πατο.. αν συνεχισει ετσι και δεν χασει επειγοντως τα παραπανισια κιλα τοτε η καριερα του θα κλεισει αδοξα πριν τα 30... 68.gif
tzagasdog
πρεπει να γινει μαχ 30 κιλα.... ωστε να μπορει να θεωρειται αθλητης... και μετα βλεπουμε...
γιατι με τα κιλα του ειναι ψιλοεπικυνδινο να παιζεις μπασκετ μιας και σε κανα 2 χρονια δεν θα εχεις αρθρωσεις....
τα μυικα κιλα πιστευω οτι θα τα παρει ευκολα.... γιατι τωρα δεν ειναι οτι δεν εχει κιλα για να τον βοηθησουν να τα παρει σε μυικη μαζα, τωρα ειναι απλα παχυσαρκος....

οι βολες ειναι σχετικα ευκολα να διορθωθουν και ενα 60-65%ειναι εφικτο σε 1ο σταδιο
the hoop
συμφωνω, οι βολες ειναι θεμα εξασκησης και συγκεντρωσης.
theov
QUOTE(the hoop @ Aug 31 2008, 00:59 ) *
συμφωνω, οι βολες ειναι θεμα εξασκησης και συγκεντρωσης.


Παιδιά δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει ο Σόφο το Basket που μπορεί και ξέρει! Άνθρωπος επαγγελματίας αθλητής που δεν λιώνει στην προπόνηση και στο γήπεδο δεν έχει μέλλον σε υψηλό επίπεδο!

Δεν είναι δυνατόν να μην βάζει βολές από έλλειψη εξάσκησης και δεν είναι δυνατόν να παίζει Basket με 35%-40% λίπος...

Κρίμα γιατί τα καλύτερα του Σόφο δυστηχώς πέρασαν και ο παίχτης χάνεται... Αρκεί να συγκρίνει κανείς τον Σόφο της Σαϊτάμα με τον Σόφο του Πεκίνου για να καταλάβει τι λέω...

Να μου το θυμηθείται ότι Σόφο σε 2 χρόνια δεν θα υπάρχει στο προσκήνιο... Μακάρι να βγω ψεύτης, άλλα...
sihainas
Δεν καταλαβαίνω την τόση απαισιοδοξία ο Σόφο της Σαιτάμα προερχόταν από εξαιρετική σαιζόν, ο Σόφο του Πεκίνου είχε να παίξει μπάσκετ 1 χρόνο... ούτε προπονήσεις δεν έκανε...με την χρονιά που είχε πέρσυ είναι παράλογο να περιμένατε κάτι παραπάνω... φέτος θα δούμε αν θα επιστρέψει ή όχι... και καλό θα ήταν να μην αρχίζουμε από τώρα τα "τελειωμένος" και "δεν θα υπάρχει στο προσκήνιο" κλπ κλπ... Η ομάδα του έδωσε άλλη μια ευκαιρία... δεν θα πάθουμε τίποτα να του τη δώσουμε κι εμείς.
a bullet for your head
QUOTE(sihainas @ Aug 31 2008, 13:14 ) *
Δεν καταλαβαίνω την τόση απαισιοδοξία ο Σόφο της Σαιτάμα προερχόταν από εξαιρετική σαιζόν, ο Σόφο του Πεκίνου είχε να παίξει μπάσκετ 1 χρόνο... ούτε προπονήσεις δεν έκανε...με την χρονιά που είχε πέρσυ είναι παράλογο να περιμένατε κάτι παραπάνω... φέτος θα δούμε αν θα επιστρέψει ή όχι... και καλό θα ήταν να μην αρχίζουμε από τώρα τα "τελειωμένος" και "δεν θα υπάρχει στο προσκήνιο" κλπ κλπ... Η ομάδα του έδωσε άλλη μια ευκαιρία... δεν θα πάθουμε τίποτα να του τη δώσουμε κι εμείς.

Εχεις δικιο,ομως αυτος που μπορει να διαψευσει η' να επιβεβαιωσει τις οποιες φημες ειναι ο Σοφο κ' μονο ο Σοφο..Ελπιζω τα εσωτερικα του κινητρα να ειναι ισχυρα..
theov
sihainas και λοιποί φίλοι! Δεν μιλάμε εδώ για ευκαιρίες! Αξίζει στον Σόφο να δοθούν εκατό ευκαιρίες όχι μία και δύο...

Μιλάμε εδώ για ουσία! Δεν μπορεί επαγγελματίας παίχτης και μάλιστα ψηλός, να έχει μια εύστοχη βολή σε όλο το Ολυμπιακό τουρνουά, πως να το κάνουμε!

Δηλ. πρέπει να παίζεις 50 παιχνίδια τον χρόνο για ένα έχεις ένα αξιοπρεπές 60% στις βολές; Χάθηκε να σουτάρει 100-200 βολές της μέρα;

Παιδιά let's face it!! Ο άνθρωπος είναι μεγάλο ταλέντο, άλλα θα μείναι ταλέντο γιατί είναι τεμπέλης και αναξιόπιστος (..κυρίως έναντι του ευατού του)!

Ανατρέξατε σε δηλώσεις του να δείτε ότι πάντα του φταίνε οι άλλοι και ποτέ σε τίποτα δεν φταίει ο ίδιος! Τελαυταία ¨κατηγόρησε¨ τον Γιαννάκη γιατί λέει δεν το έβαλε αρκετά μέσα στα παιχνίδια στην Ολυμπιάδα... Τι να πεις; Ο άνθρωπος είναι απλά εκτός πραγματικότητας... Κ Ρ Ι Μ Α, γιατί με τέτοια νοοτροπία κυρά-Kατίνας δεν πας πουθενα...
a bullet for your head
QUOTE(theov @ Aug 31 2008, 14:19 ) *
sihainas και λοιποί φίλοι! Δεν μιλάμε εδώ για ευκαιρίες! Αξίζει στον Σόφο να δοθούν εκατό ευκαιρίες όχι μία και δύο...

Μιλάμε εδώ για ουσία! Δεν μπορεί επαγγελματίας παίχτης και μάλιστα ψηλός, να έχει μια εύστοχη βολή σε όλο το Ολυμπιακό τουρνουά, πως να το κάνουμε!

Δηλ. πρέπει να παίζεις 50 παιχνίδια τον χρόνο για ένα έχεις ένα αξιοπρεπές 60% στις βολές; Χάθηκε να σουτάρει 100-200 βολές της μέρα;

Παιδιά let's face it!! Ο άνθρωπος είναι μεγάλο ταλέντο, άλλα θα μείναι ταλέντο γιατί είναι τεμπέλης και αναξιόπιστος (..κυρίως έναντι του ευατού του)!

Ανατρέξατε σε δηλώσεις του να δείτε ότι πάντα του φταίνε οι άλλοι και ποτέ σε τίποτα δεν φταίει ο ίδιος! Τελαυταία ¨κατηγόρησε¨ τον Γιαννάκη γιατί λέει δεν το έβαλε αρκετά μέσα στα παιχνίδια στην Ολυμπιάδα... Τι να πεις; Ο άνθρωπος είναι απλά εκτός πραγματικότητας... Κ Ρ Ι Μ Α, γιατί με τέτοια νοοτροπία κυρά-Kατίνας δεν πας πουθενα...

Η αληθεια πολλες φορες βρισκεται καπου αναμεσα..Παντως κ' ο Σοφο αν ηταν 100% τυπικος κ σωστος δεν θα δινε δικαιωματα για τροφη αρνητικων εκτιμησεων προς αυτον.Γνωμη μου κ την εχω ξαναπει στο παρελθον ειναι οτι επρεπε να παει στους Κλιπερς οταν ηταν 18.Η ελληνικη πραγματικοτητα ειναι περιεργη κ σκληρη.Αλλιως τα περιμενε κ αλλιως του ηρθαν.Εκανα λογο περι εσωτερικων κινητρων..Αν τα διαθετει θα επανελθει,αν οχι...
Ginobili
QUOTE(theov @ Aug 31 2008, 11:19 ) *
sihainas και λοιποί φίλοι! Δεν μιλάμε εδώ για ευκαιρίες! Αξίζει στον Σόφο να δοθούν εκατό ευκαιρίες όχι μία και δύο...

Μιλάμε εδώ για ουσία! Δεν μπορεί επαγγελματίας παίχτης και μάλιστα ψηλός, να έχει μια εύστοχη βολή σε όλο το Ολυμπιακό τουρνουά, πως να το κάνουμε!

Δηλ. πρέπει να παίζεις 50 παιχνίδια τον χρόνο για ένα έχεις ένα αξιοπρεπές 60% στις βολές; Χάθηκε να σουτάρει 100-200 βολές της μέρα;

Με τον Παναθηναικό στα πλέι οφς..μια χαρά τις έβαζε τις βολές wink.gif
Τον φανάτιζε ο Γιαννάκης...τον εξίταρε....!!! Με την Εθνική στην Κίνα......καρφάκι δεν του καιγόταν....είχε σημαντικότερα πράγματα να σκεφτεί....(που θα βρει ένα φαγώσιμο...που να μην είναι σουβλάκι σκορπιού..κατσαρίδας..σκουλικιού... tongue.gif tongue.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif )
jimol34
O Σόφο στην ουσία επέστρεψε φέτος. Με 4 μήνες μπάσκετ είναι λογικό να μην είναι στην κατάσταση που ήταν πριν 2 χρόνια. Απ' ότι φαίνεται σιγά σιγά χάνει τα κιλά και αν συνεχίσει να δουλεύει θα επανέλθει πλήρως. Το θέμα είναι να μην ξαναρχίσει τις κακές συνήθειες.
Ginobili
QUOTE(jimol34 @ Aug 31 2008, 12:07 ) *
Με 4 μήνες μπάσκετ είναι λογικό να μην είναι στην κατάσταση που ήταν πριν 2 χρόνια. Απ' ότι φαίνεται σιγά σιγά χάνει τα κιλά και αν συνεχίσει να δουλεύει θα επανέλθει πλήρως.

Από τότε,που πρωτοήρθε από την Ελβετία...δεν σου φαίνεται να έχει πάρει κάποια κιλά????? Ή είναι ιδέα μου ??? ohmy.gif
apkat
Theov δεν αποκλειεται και να χεις δικιο για τον Σοφοκλη.Ομως ειναι αδικο να μηυν του αναγνωριζεις τα ελαφρυντικα που εχει για την φετινη του αποδοση(τα οποια προερχονται απο τα δικα του λαθη βεβαια).Δεν εχει παιξει μπασκετ σοβαρα ακριβως απο την σαιταμα.Ενας παικτης ψυχολογιας και ρυθμου σαν τον Σο9φοκλη οταν εχει να παιξει τοσο καιρο ειναι φυσιολογικο να μην μπορει να επανελθει πληρως.

Τωρα οσο για την ταχυτητα που αναφερες.ο Σοφοκλης ειναι απο τους πιο εκρηκτικους ψηλους(σε φυσιολογικη κατασταση) στην Ευρωπη.σαφως εκρηκτικοτερος απο τους Βουισιτς Πεκοβιτς Αντερσεν ας πουμε που ειναι απο τους κορυφαιους ψηλους στην Ευρωλιγκα.

Για τις βολες τα πραγματα ειναι απλα.Ο Σοφοκλης δεν ειναι απλα παικτης ρυθμου αλλα ειναι και ψυχολογιας.Στην χρονια πριν την Ιαπωνια σουταρε με νουμερα ανω του 60%.Ενα τετοιο ποσοστο για τον Σοφοκλη δεν ειναι κακο.θεωρω δεδομενο οτι αν με το καλο ενσωματωθει καλα σωστα στην ομαδα φετος αυτο το νουμερο μεχρι τα Χριστουγεννα θα το εχει ξαναπιασει.Παντως αν ειναι ο Σοφοκλης του επιπεδου της Ιαπωνιας ουτε οι βολες δεν του χρειαζονται τοσο.Ο Σακιλ καταφερε να ειναι ο καλυτερος σεντερ της εποχης του και ενας εκ των κορυφαιων ολων των εποχων εχοντας ακετες χρονιες κατω απο 50% στις βολες.

Τελος το οτι εβαλε μια βολη σε ολο το Ολυμπιακο τουρνουα δεν ισχυει και μην το γραφετε.Εγραψε ο dirk κατι απο το μυαλο του ας μην το αναπαραγουμε ολοι wink.gif .
jimol34
QUOTE(Ginobili @ Aug 31 2008, 12:10 ) *
Από τότε,που πρωτοήρθε από την Ελβετία...δεν σου φαίνεται να έχει πάρει κάποια κιλά????? Ή είναι ιδέα μου ??? ohmy.gif

Δεν νομίζω 39.gif Δεν παίρνω και όρκο πάντως. Μπορεί να έχεις και δίκιο.

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί περιμέναμε ότι ο Σόφο του Πεκίνου θα ήταν ίδιος με αυτόν του 2006. Αλλά τότε είχε κάνει μια πολύ καλή σεζόν με τον Ολυμπιακό και συνέχισε και στο παγκόσμιο. Τώρα ήταν λογικό να μην έχει τις δυνάμεις που είχε τότε από τη στιγμή που είχε 1,5 χρόνο να παίξει μπάσκετ. Για να δούμε αν έχει βάλει λιγάκι μυαλό.
apkat
QUOTE(Ginobili @ Aug 31 2008, 15:10 ) *
Από τότε,που πρωτοήρθε από την Ελβετία...δεν σου φαίνεται να έχει πάρει κάποια κιλά????? Ή είναι ιδέα μου ??? ohmy.gif


Οχι νομιζω ειναι ιδεα σου.Εγω στο πεκινο τον ειδα σιγουρα πιο αδυνατισμενο απο τα πρωτα του παιχνιδια μετα την Ελβετια.Θυμηθειτε το πρωτο παιχνιδι μετα την Ελβετια.Νομιζω με Λαρισα στο σεφ ηταν.Τουλαχιστον 7-8 κιλα πανω ηταν.Τωρα γυρω στα 160-165 ειναι το πολυ.150-155 ειναι το ιδανικο οπως εχει δειξει η μεχρι τωρα πορεια του.Δηλαδη πρεπει να χασει 10 κιλα ακομα μεχρι τα κρισιμα παιχνιδια προς τον Μαρτη.Στοχος απολυτα ρεαλιστικος και κατι που μπορει να επιτευχθει μεσα απο τα παιχνιδια.
a bullet for your head
QUOTE(jimol34 @ Aug 31 2008, 15:16 ) *
Δεν νομίζω 39.gif Δεν παίρνω και όρκο πάντως. Μπορεί να έχεις και δίκιο.

Τώρα ήταν λογικό να μην έχει τις δυνάμεις που είχε τότε από τη στιγμή που είχε 1,5 χρόνο να παίξει μπάσκετ. Για να δούμε αν έχει βάλει λιγάκι μυαλό.

Εκτος του μυαλου που πρεπει να βαλει,θα πρεπει να του επιδειχθει κ μια καποιου τυπου εμπιστοσυνη.Πολυ σωστα οπως τονιστηκε ειναι παικτης ρυθμου,κ νιωθει την αναγκη να τον εμπιστευονται κ να τον υπολογιζουν.Ισως ειναι πολυ συναισθηματικος για ενα πολυ σκληρο επαγγελματικο αθλητισμο.Ετσι οπως βλεπω εγω τα πραγματα,δεν τα βλεπω κ τοσο ευνοικα για τον Σοφο,με την υπερπληθωρα στην front line του ΟΣΦΠ κ τις διαφορες φημες που κυκλοφορουσαν οτι ο Γιαννακης θελει τον Γλυνιαδακη..Ισως ειναι τακτικες στο να τον ''εξωθησουν,να τον τσιγκλησουν'' ισως κ' οχι..
a bullet for your head
QUOTE(apkat @ Aug 31 2008, 15:21 ) *
Οχι νομιζω ειναι ιδεα σου.Εγω στο πεκινο τον ειδα σιγουρα πιο αδυνατισμενο απο τα πρωτα του παιχνιδια μετα την Ελβετια.Θυμηθειτε το πρωτο παιχνιδι μετα την Ελβετια.Νομιζω με Λαρισα στο σεφ ηταν.Τουλαχιστον 7-8 κιλα πανω ηταν.Τωρα γυρω στα 160-165 ειναι το πολυ.150-155 ειναι το ιδανικο οπως εχει δειξει η μεχρι τωρα πορεια του.Δηλαδη πρεπει να χασει 10 κιλα ακομα μεχρι τα κρισιμα παιχνιδια προς τον Μαρτη.Στοχος απολυτα ρεαλιστικος και κατι που μπορει να επιτευχθει μεσα απο τα παιχνιδια.

Το ιδανικο του βαρος ηταν οταν αγωνιζοταν στον Ηρακλη,στα 135 κιλα περιπου.
nikefalin
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 31 2008, 15:28 ) *
Το ιδανικο του βαρος ηταν οταν αγωνιζοταν στον Ηρακλη,στα 135 κιλα περιπου.

αυτό είναι το σωστό, το βάρος που είχε στον Ηρακλή σε μυς και λιγότερο ποσοστό λίπους.
Μαξιμουμ τα 130 , γιατί στον πρωταθλητισμό με αυτά τα κιλά δεν θα έχει γόνατα και αρθρώσεις μετά από 2-3 χρόνια.
a bullet for your head
QUOTE(nikefalin @ Aug 31 2008, 15:42 ) *
αυτό είναι το σωστό, το βάρος που είχε στον Ηρακλή σε μυς και λιγότερο ποσοστό λίπους.
Μαξιμουμ τα 130 , γιατί στον πρωταθλητισμό με αυτά τα κιλά δεν θα έχει γόνατα και αρθρώσεις μετά από 2-3 χρόνια.

Συν τα καρδιοαναπνευστικα προβληματα..Επισης περιπτωσεις τυπου Ντακουερθ,θα πρεπει να προβληματιζουν κ να νουθετουν..
the hoop
απο την ελβετια μεχρι τους ολυμπιακους δεν εχασε ουτε γραμμαριο.. επρεπε να ειχε το βαρος του συνεχομενη πτωτικη πορεια. το προβλημα ειναι στο ποιοι συμβουλευουν τον σοφοκλη για να φτασει σε τετοιο σημειο.
theov
QUOTE(apkat @ Aug 31 2008, 15:12 ) *
Theov δεν αποκλειεται και να χεις δικιο για τον Σοφοκλη.Ομως ειναι αδικο να μηυν του αναγνωριζεις τα ελαφρυντικα που εχει για την φετινη του αποδοση(τα οποια προερχονται απο τα δικα του λαθη βεβαια).Δεν εχει παιξει μπασκετ σοβαρα ακριβως απο την σαιταμα.Ενας παικτης ψυχολογιας και ρυθμου σαν τον Σο9φοκλη οταν εχει να παιξει τοσο καιρο ειναι φυσιολογικο να μην μπορει να επανελθει πληρως.

Τωρα οσο για την ταχυτητα που αναφερες.ο Σοφοκλης ειναι απο τους πιο εκρηκτικους ψηλους(σε φυσιολογικη κατασταση) στην Ευρωπη.σαφως εκρηκτικοτερος απο τους Βουισιτς Πεκοβιτς Αντερσεν ας πουμε που ειναι απο τους κορυφαιους ψηλους στην Ευρωλιγκα.

Για τις βολες τα πραγματα ειναι απλα.Ο Σοφοκλης δεν ειναι απλα παικτης ρυθμου αλλα ειναι και ψυχολογιας.Στην χρονια πριν την Ιαπωνια σουταρε με νουμερα ανω του 60%.Ενα τετοιο ποσοστο για τον Σοφοκλη δεν ειναι κακο.θεωρω δεδομενο οτι αν με το καλο ενσωματωθει καλα σωστα στην ομαδα φετος αυτο το νουμερο μεχρι τα Χριστουγεννα θα το εχει ξαναπιασει.Παντως αν ειναι ο Σοφοκλης του επιπεδου της Ιαπωνιας ουτε οι βολες δεν του χρειαζονται τοσο.Ο Σακιλ καταφερε να ειναι ο καλυτερος σεντερ της εποχης του και ενας εκ των κορυφαιων ολων των εποχων εχοντας ακετες χρονιες κατω απο 50% στις βολες.

Τελος το οτι εβαλε μια βολη σε ολο το Ολυμπιακο τουρνουα δεν ισχυει και μην το γραφετε.Εγραψε ο dirk κατι απο το μυαλο του ας μην το αναπαραγουμε ολοι wink.gif .


Φίλε apkat μακάρι να έχεις δίκαιο και ο Σόφο να μας διαψεύσει όλους στο μέλλον και να παίξει μπασκετάρα!!!

Θεωρώ τον παίχτη αυτόν φαινόμενο από πλευράς δυνατοτήτων και κεφάλαιο για το ελληνικό Basket, έχει όμως χαρακτήρα και προσωπικότητα ακατάλληλη για πρωταθλητισμό!

Μακάρι να βρεθούν σωστοί άνθρωποι δίπλα του και να τον καθοδηγήσουν σωστά! Άνθρωποι όμως σαν τον Παναγιώτη τον Γιαννάκη των οποίο προσωπικά θεωρώ πολύ μεγάλη μπασκετική προσωπικότητα, έχουν αρχίσει να χάνουν την υπομονή τους με τον χοντρό!!!

Και αυτό με ανησυχεί πάρα πολύ... Πέραν των άλλων ως Καβαλιώτης στην καταγωγή έχω και ένα άλλο δέσιμο με τον Σόφο τον οποίο γνωρίζω προσωπικά από όταν ήταν μαθητής Γυμνασίου!

Μακάρι το παιδί να παίξει το 65% από το Basket που ξέρει και μπορεί! Θα αφήσει Ιστορία στο ευρωπαϊκό Basket.. Με το 30% όμως του Basket που παίζει σήμερα δεν θα πάει παρακάτω...
gikos
Παιδιά κακά τα ψέματα. Ο Σόφο είναι μεγάλος πάιχτης αλλά...κάτι δεν πάει καλά. Το μυαλό του φταίει; η ψυχολογία του φταίει; ο χαρακτήρας του φταίει; δεν είμαι σίγουρος πάντως κάτι φταίει. Και για την κλινική που πήγε στην Ελβετία πολλά έχουν ακουστεί - θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι αλήθεια. Πάντως αν ο ίδιος θέλει να παίξει μπάσκετ και να δουλέψει θα το καταφέρει.
ironman
ποια 135 κιλα ρε παιδια;; 135 κιλα ηταν στα 17 του, το ιδιο ειναι τωρα;;

τα ιδανικα κιλα για το σοφο ειναι αυτα που χε φτασει επι καζλαουσκας δηλαδη γυρω στα 145-150, για να φτασει 135 πρεπει να λιμοκτονησει..
theov
QUOTE(ironman @ Sep 2 2008, 14:44 ) *
ποια 135 κιλα ρε παιδια;; 135 κιλα ηταν στα 17 του, το ιδιο ειναι τωρα;;

τα ιδανικα κιλα για το σοφο ειναι αυτα που χε φτασει επι καζλαουσκας δηλαδη γυρω στα 145-150, για να φτασει 135 πρεπει να λιμοκτονησει..


Σωστή η παρατήρηση για τα κιλά του Σόφο! Με 145 kg o Σόφο είναι super! Το θέμα δεν είναι τα κιλά άλλα το ποσοστό λιπαρού ιστού που κα]ουβαλάει ο παίχτης και στην περίπτωση του Σόφο το κόβω για πάνω από 35%, όταν στο ΝΒΑ έχουν < 10%!

Το ουσιαστικό πρόβλημα είναι ότι ο τύπος είναι μεγάλος τεμπέλης και φυγόπονος! Φαίνεται αυτό σε κάθε του κίνηση...

Αν δεν ήταν φαινόμενο φυσικής σωματικής δύναμης δεν θα υπάρχει καθόλου στο προσκήνιο...

Πάω στοίχημα ότι τα 2.400 m (Test Cooper) τα κάνει σε χρόνο >13'!
captain charisma
QUOTE
Τελος το οτι εβαλε μια βολη σε ολο το Ολυμπιακο τουρνουα δεν ισχυει και μην το γραφετε.Εγραψε ο dirk κατι απο το μυαλο του ας μην το αναπαραγουμε ολο


καλα, εβαλε 3 στις 15 βολες τελοσπαντων...λαθος ειχα κανει στο προηγουμενο ποστ...αλλα αυτα τα ποσοστα ειναι τραγικα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.