Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σχορτσανίτης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41
Weekendman
QUOTE(frenchman7 @ Oct 29 2010, 08:37 ) *
http://www.sport-fm.gr/article/300613

Εγώ μια χαρά τον βλέπω προς το παρόν πάντως...


Το χειρότερο για εμάς τους Ολυμπιακούς συνέχιζει να τα πάει καλά στις βολές...
j-kidd13
Βλεπω τον Σοφοκλη να προβληματιζει και τους μεν που τον ειχαν και δεν τον κρατησαν,αλλα και τους δε που δεν πηραν την αποφαση να τον υπογραψουν.Και αν ο Παναθηναικος εχει μια σχετικη υπεροπλια στη φροντ λαιν,στον Ολυμπιακο ειναι διαφορετικα τα πραγματα και σιγουρα ο Σοφο θα ηταν δυναμη,τωρα που υπαρχει και ο Σπανουλης.
frenchman7
Ελπίζω να μην βγω αληθινός γαι τον Σοφοκλή..

Όπως έχω ξαναπεί φέτος ο Σόφο πιστεύω πως θα ήταν υπερπολύτιμος...
Και λόγω συνεργασίας με Σπανούλη, και λόγω Ντούντα...

Βέβαια κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τους προέδρους..


Marciulionis
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 29 2010, 15:03 ) *
Βλεπω τον Σοφοκλη να προβληματιζει και τους μεν που τον ειχαν και δεν τον κρατησαν,αλλα και τους δε που δεν πηραν την αποφαση να τον υπογραψουν.Και αν ο Παναθηναικος εχει μια σχετικη υπεροπλια στη φροντ λαιν,στον Ολυμπιακο ειναι διαφορετικα τα πραγματα και σιγουρα ο Σοφο θα ηταν δυναμη,τωρα που υπαρχει και ο Σπανουλης.


Αν το ερώτημα στο ΠΑΟ ήταν Σόφο ή Μάριτς οι απόψεις ποικίλουν. Στο ερώτημα Σόφο ή Βουγιούκα όμως... Δυστυχώς βιαστήκαμε πολύ να υπογράψουμε τον Βουγιούκα. Θα ήταν πραγματικά απίστευτα δυνατή η φρόντ λάιν με Σόφο στη θέση του!
spysta
QUOTE(Marciulionis @ Oct 29 2010, 12:08 ) *
Αν το ερώτημα στο ΠΑΟ ήταν Σόφο ή Μάριτς οι απόψεις ποικίλουν. Στο ερώτημα Σόφο ή Βουγιούκα όμως... Δυστυχώς βιαστήκαμε πολύ να υπογράψουμε τον Βουγιούκα. Θα ήταν πραγματικά απίστευτα δυνατή η φρόντ λάιν με Σόφο στη θέση του!

και ποιος θα πρωτοεπαιζε ???θεωρεις οτι θα δεχοτανε ο Σοφο,ο Μαριτς και ο Μπατιστ να παιζουν απο ενα 15λεπτο ?? γιατι αλλιως δεν θα εβγαιναν οι χρονοι στο 5 ..
θεωρω οτι το ερωτημα ηταν Σοφο ή Μαριτς .. και Σερμαντινι ή Βουγιουκας
Marciulionis
QUOTE(spysta @ Oct 29 2010, 15:23 ) *
και ποιος θα πρωτοεπαιζε ???θεωρεις οτι θα δεχοτανε ο Σοφο,ο Μαριτς και ο Μπατιστ να παιζουν απο ενα 15λεπτο ?? γιατι αλλιως δεν θα εβγαιναν οι χρονοι στο 5 ..
θεωρω οτι το ερωτημα ηταν Σοφο ή Μαριτς .. και Σερμαντινι ή Βουγιουκας


Εντελώς άτοπη η συζήτηση μιας και ο Σόφο βρίσκεται στη Μακάμπι, άλλα δε νομίζω να είχε κανείς τους πρόβλημα. Πόσο έπαιζε στον ΟΣΦΠ? δεν τον θυμάμαι να χτυπάει και 25λεπτα. Από τη στιγμή που κλείσαμε το Βουγιούκα τόσο νωρίς, ερώτημα με το όνομά του δεν υπήρξε ποτέ.
ALdaperan
καλα εντάξει...μη λεμε οτι θέλουμε

στο σοφοκλη δώθηκαν ααααπειρες ευκαιρίες να αποδείξει τι μπορεί να κάνει και τον βοηθήσαν και τον στηρίξανε οσο κανένα άλλο παίκτη επι εποχής γιαννάκη

αλλα αυτός δεν έδειχνε να εκμεταλεθεται τις ευκαιρίες και να αποδιδει

και λογικό ηταν μετα απο ολα αυτα να μην τον εμπιστευονται πλεον στον οσφπ αλλα και στον παο

τωρα αν απελευθερωθηκε και συμορφωθηκε στη μακαμπι και παιζει και κανει παπαδες , ε ενταξει καλα κάνει tongue.gif
Marciulionis
QUOTE(ALdaperan @ Oct 29 2010, 15:44 ) *
τωρα αν απελευθερωθηκε και συμορφωθηκε στη μακαμπι και παιζει και κανει παπαδες , ε ενταξει καλα κάνει tongue.gif


Και καλά κάνει και μακάρι να συνεχίσει κι ακόμα καλύτερα και να τον χαρούμε κάποια στιγμή στο ΝΒΑ. Όλοι τον συμπαθούν τον Σοφοκλή ανεξαρτήτως ομάδας και θέλουν να τ καταφέρει επιτέλους.
Reggie Miller #31
Ήταν άλλωστε εντυπωσιακός κατά τα 22 λεπτά που αγωνίστηκε τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Το θέμα πάντως είναι ότι όταν έπαιρνε την μπάλα δύσκολα την έχανε... Να υπενθυμίσουμε ότι είχε 6/9 βολές και 9/13 δίποντα όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Σίγουρα σουτάρει αυτός; smiley.gif

il postino
http://www.superbasket.gr/?c=252&a=132689

τι λεγατε?!!!!!!



πιστευω ο σοφο θα ναι ο μοναδικος ever μπασκετμπολιστας που θα πατησει, καλα να ναι το παιδι, τα 30 και ακομα θα πιστευουμε οτι μπορει να κανει το ξεπεταγμα.....
PARISINOS
QUOTE(il postino @ Oct 31 2010, 22:27 ) *
http://www.superbasket.gr/?c=252&a=132689

τι λεγατε?!!!!!!



πιστευω ο σοφο θα ναι ο μοναδικος ever μπασκετμπολιστας που θα πατησει, καλα να ναι το παιδι, τα 30 και ακομα θα πιστευουμε οτι μπορει να κανει το ξεπεταγμα.....


Ο σοφο απλα εναντιον μερικων αντιπαλων που δεν ειναι στα κυβικα του, ειναι ασταματητος, ενω με του που πεφτει σε ενα αλλο νταμαρι (σπανια , γιατι μεχρι και ο πεκοβιτς των 130 κιλων δεν μπορουσε να τον παιξει μονος) η κυριως με το που αντιμετωπιζει ομαδα που τον παιζει εξυπνη ΟΜΑΔΙΚΗ αμυνα (εθνικη ισπανιας, ΠΑΟ πχ) απλα δεν ακουμπαει, η τουλαχιστον περιοριζεται πολυ αισθητα.

Εγω προσωπικα απο τη αρχη εχω επισημανει οτι παρ οτι αυτο το παιδι εχει φυσικα προσοντα που βγαινουν μια φορα τα 20 χρονια, απλα δεν κατεχει αρκετα το τοπι ωστε να γινει παιχτης που βγαινει μια φορα τα 20 χρονια . Διαφωνω δηλαδη καθετα με τη λογικη πολλων ατομων , που ελεγαν οτι ο σοφο εχει το ποτενσιαλ να αφησει ιστορια στην ευρωπη, και απλα του φταιει η νοοτροπια του.

Ναι μεν η νοοτροπια του δεν τον βοηθαει, αλλα κατ εμε , αυτος ο παιχτης ΟΥΔΕΠΟΤΕ μπορουσε να γινει παιχτης των 20 ποντων μεσο ορο σε ομαδα φαιναλ 4.
Ginobili
QUOTE(il postino @ Oct 31 2010, 21:27 ) *
http://www.superbasket.gr/?c=252&a=132689

τι λεγατε?!!!!!!



πιστευω ο σοφο θα ναι ο μοναδικος ever μπασκετμπολιστας που θα πατησει, καλα να ναι το παιδι, τα 30 και ακομα θα πιστευουμε οτι μπορει να κανει το ξεπεταγμα.....

Τι πια βάζει 24 πόντους σε 20' στην Ευρωλίγκα...την άλλη μένει άποντος σε 22' στο Ισραήλ...μόνο αυτός μπορεί να το καταφέρει αυτό...Τι στο διάλο έκανε 22' στο παρκέ?
il postino
QUOTE(PARISINOS @ Oct 31 2010, 23:32 ) *
Ο σοφο απλα εναντιον μερικων αντιπαλων που δεν ειναι στα κυβικα του, ειναι ασταματητος, ενω με του που πεφτει σε ενα αλλο νταμαρι (σπανια , γιατι μεχρι και ο πεκοβιτς των 130 κιλων δεν μπορουσε να τον παιξει μονος) η κυριως με το που αντιμετωπιζει ομαδα που τον παιζει εξυπνη ΟΜΑΔΙΚΗ αμυνα (εθνικη ισπανιας, ΠΑΟ πχ) απλα δεν ακουμπαει, η τουλαχιστον περιοριζεται πολυ αισθητα.

Εγω προσωπικα απο τη αρχη εχω επισημανει οτι παρ οτι αυτο το παιδι εχει φυσικα προσοντα που βγαινουν μια φορα τα 20 χρονια, απλα δεν κατεχει αρκετα το τοπι ωστε να γινει παιχτης που βγαινει μια φορα τα 20 χρονια . Διαφωνω δηλαδη καθετα με τη λογικη πολλων ατομων , που ελεγαν οτι ο σοφο εχει το ποτενσιαλ να αφησει ιστορια στην ευρωπη, και απλα του φταιει η νοοτροπια του.

Ναι μεν η νοοτροπια του δεν τον βοηθαει, αλλα κατ εμε , αυτος ο παιχτης ΟΥΔΕΠΟΤΕ μπορουσε να γινει παιχτης των 20 ποντων μεσο ορο σε ομαδα φαιναλ 4.

αποψη μου ειναι οτι το προβλημα του ειναι το μυαλο του! εκει ξεκινανε και τελειωνουν ολα!!

οπως δεν εχει μυαλο και δεν εχει δουλεψει πανω στο μπασκετ τοσα χρονια , οπως δεν εχει μυαλο και ειναι 200 κιλα αν και επαγγελματιας αθλητης, ετσι δεν εχει μυαλο να κανει 2-3 απλα πραγματακια που δε χρειαζεται να ξερεις μπασκετ για να τα κανεις οπως πχ να δωσει τη μπαλα εξω οταν κλεινεται απο 35 αντιπαλους!!

Zephyr
QUOTE(il postino @ Nov 1 2010, 01:20 ) *
αποψη μου ειναι οτι το προβλημα του ειναι το μυαλο του! εκει ξεκινανε και τελειωνουν ολα!!

οπως δεν εχει μυαλο και δεν εχει δουλεψει πανω στο μπασκετ τοσα χρονια , οπως δεν εχει μυαλο και ειναι 200 κιλα αν και επαγγελματιας αθλητης, ετσι δεν εχει μυαλο να κανει 2-3 απλα πραγματακια που δε χρειαζεται να ξερεις μπασκετ για να τα κανεις οπως πχ να δωσει τη μπαλα εξω οταν κλεινεται απο 35 αντιπαλους!!


Και τι θες να κάνει το παιδί ρε φίλε? Να σκιστεί στα βάρη όπως κάποιοι Χάουραντ, Στάνταμαιρ κλπ που χάνουν τα καλύτερα τους χρόνια δουλεύοντας? Άσε καημένε, ο Σόφο είναι Ελληνάρας: Πίτσα, μπύρα και champions league! smiley.gif
Reggie Miller #31
http://sport24.gr/Basket/OmadesBasket/maka...ofo.630080.html

Μάλλον δεν έχει συνηθίσει τα φαγητά εκεί και τον πειράζουν! smiley.gif smiley.gif
Anaz
Eν τελει βεβαια επαιξε κ ηταν κ πολυ καλος με 16π κ 7ρ.
Το τρελο με τον Σοφο φετος ειναι το ποσοστο του στις βολες.. Με 75% σουταρει!! huh.gif
vonzuchter
QUOTE(Zephyr @ Nov 1 2010, 19:07 ) *
Και τι θες να κάνει το παιδί ρε φίλε? Να σκιστεί στα βάρη όπως κάποιοι Χάουραντ, Στάνταμαιρ κλπ που χάνουν τα καλύτερα τους χρόνια δουλεύοντας? Άσε καημένε, ο Σόφο είναι Ελληνάρας: Πίτσα, μπύρα και champions league! smiley.gif


Νομίζω απο ρεπορταζ και συνεντευξεις που εχω ακουσει παλιοτερα οτι εχει αδυναμια στα τσιζμπεργκερς και οχι στη πιτσα
Manu7
Έχουμε που έχουμε τον νταλκά μας με τον ΟΣΦΠ,έχουμε και τον Σόφο
να κάνει παπάδες...

http://www.gazzetta.gr/basket/euroleague/i...CE%B1%CE%BD-Big
Anaz
Kαλα με την Ζαλγίρις εχει παραδοση.
Bλεποντας τα στατιστικα του παντως τις ιδιες ασθενειες βλεπω να κουβαλαει... Ασταθεια, πολλα λαθη, χαμηλο ποσοστο στις βολες, αμυντικο ριμπαουντ.
Αληθεια εχει τυχει να τον δει κανεις?? Ειμαι πολυ περιεργος να δω πως ειναι κ σωματικα.
Reggie Miller #31
http://sport24.gr/Basket/Euroleague/o_sofo...gko.695876.html

Ο Σόφο κάνει πράγματι μια εκπληκτική σεζόν. Παίζει κατά μέσο όρο 22 λεπτά στην Ευρωλίγκα και έχει μ.ο 12.9π (51.6%δ, 65%β) και 5ρ.

Το ποσοστό στις βολές δεν το λες και χαμηλό...
Weekendman
QUOTE(Anaz @ Dec 4 2010, 05:46 ) *
Kαλα με την Ζαλγίρις εχει παραδοση.
Bλεποντας τα στατιστικα του παντως τις ιδιες ασθενειες βλεπω να κουβαλαει... Ασταθεια, πολλα λαθη, χαμηλο ποσοστο στις βολες, αμυντικο ριμπαουντ.
Αληθεια εχει τυχει να τον δει κανεις?? Ειμαι πολυ περιεργος να δω πως ειναι κ σωματικα.



Το ίδιο πράγμα που βλέπαμε στον Ολυμπιακό είναι όσο αφορά τον τρόπο παιχνιδίου επιθετικά(πάλι με πλάτη παίζει και όχι με πικ εν ρολ )και αμυντικά,στα αμυντικά ριμπάουντ ,αλλά και σωματικά(που διατηρείται σε καλή κατάσταση)



Οι βασικές διαφορές είναι ότι

-Στην Μακάμπι έχει παίκτες σουτέρ που μπορεί να αξιοποιήσουν τα διπλομαρκαρίσματα που θα γίνουν στον Σχοτσιαρνίτη και την πάσα που θα βγάλει ο Έλληνας σέντερ με τους Έίντσον,Πίνι,Μπλουθεντάλ(και ας γράφει Μπλου στην φανέλα)

-Και βέβαια άλλο συναγωνισμό με Μπουρούση,Βούισιτς και άλλο με Γκριν,Χέντριξ θέλει δεν θέλει πρέπει να παίρνει χρόνο συμμετοχής και έτσι έχει την δυνατότητα να βελτιωθεί μες στο παιχνίδι χωρίς να έχει τον φόβο του ανταγωνισμού που είχε στον Ολυμπιακό...
Weekendman
Όχι τίποτα σπουδαίο ,αλλά αφού έχει αναφορά στον Σχοτσιαρνίτη που μιλάει ο ίδιος κιόλας στο συγκεγκριμένο βίντεο(απο το 1 λεπτό και 12 δευτερόλεπτα και μετά...) το βάζω εδώ...

kolokotronis
Πάντως ρε παιδιά είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Σόφο έφυγε, κατά κάποιον τρόπο, κακήν κακώς από τον οσφπ και τώρα ύστερα από 7 αγωνιστηκές στην ευρωλίγκα είναι 3ος στην αξιολόγηση.
Δεν λέω ότι δεν του δώθηκαν ευκαιρίες (με το παραπάνω κιόλας), αλλά δεν μπορεί να μεταμορφώθηκε τόσο γρήγορα προς το καλύτερο.
Κάτι λάθος έκανε ο ολυμπιακός.
Δεν εξηγήται αλλιώς.
rchos
QUOTE(kolokotronis @ Dec 8 2010, 15:37 ) *
Πάντως ρε παιδιά είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Σόφο έφυγε, κατά κάποιον τρόπο, κακήν κακώς από τον οσφπ και τώρα ύστερα από 7 αγωνιστηκές στην ευρωλίγκα είναι 3ος στην αξιολόγηση.
Δεν λέω ότι δεν του δώθηκαν ευκαιρίες (με το παραπάνω κιόλας), αλλά δεν μπορεί να μεταμορφώθηκε τόσο γρήγορα προς το καλύτερο.
Κάτι λάθος έκανε ο ολυμπιακός.
Δεν εξηγήται αλλιώς.


αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι θεμα ολυμπιακου τοσσο πολυ αλλα οτι εφυγε απο ελλαδα.
νομιζω αυτο εχει την πιο ευεργετικη επιδραση πανω του.
kolokotronis
QUOTE(rchos @ Dec 8 2010, 18:29 ) *
αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι θεμα ολυμπιακου τοσσο πολυ αλλα οτι εφυγε απο ελλαδα.
νομιζω αυτο εχει την πιο ευεργετικη επιδραση πανω του.

Πολύ πιθανό.
Δεν την είχα σκεφτεί αυτή την παράμετρο.
Ξέρουμε πόσα χρόνια συμβόλαιο έχει με την μακάμπι?
Razorblade Fish
QUOTE(kolokotronis @ Dec 8 2010, 15:37 ) *
Πάντως ρε παιδιά είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Σόφο έφυγε, κατά κάποιον τρόπο, κακήν κακώς από τον οσφπ και τώρα ύστερα από 7 αγωνιστηκές στην ευρωλίγκα είναι 3ος στην αξιολόγηση.
Δεν λέω ότι δεν του δώθηκαν ευκαιρίες (με το παραπάνω κιόλας), αλλά δεν μπορεί να μεταμορφώθηκε τόσο γρήγορα προς το καλύτερο.
Κάτι λάθος έκανε ο ολυμπιακός.
Δεν εξηγήται αλλιώς.

Που ειναι 3ος???15ος ειναι στην αξιολογηση.Ρε παιδια ο Σοφο στην Μακαμπι ειναι βασικοτατος και εχει απο πισω του τον Γκριν.Ειναι το ιδιο με τον Ολυμπιακο που ειχε να μοιραστει το χρονο με Μπουρουση και Βουισιτς???Συν οτι ο Μπλατ τον πιστευει...Η ασταθεια παντως παραμενει σταθερη...Και σιγουρα ο Σοφοκλης ειναι Λιετουβος απο μικρο παιδι,αυτη τη Ζαλγκιρις οπου την πετυχαινει της αλλαζει τα φωτα...
kolokotronis
QUOTE(Razorblade Fish @ Dec 8 2010, 18:58 ) *
Που ειναι 3ος???15ος ειναι στην αξιολογηση.Ρε παιδια ο Σοφο στην Μακαμπι ειναι βασικοτατος και εχει απο πισω του τον Γκριν.Ειναι το ιδιο με τον Ολυμπιακο που ειχε να μοιραστει το χρονο με Μπουρουση και Βουισιτς???Συν οτι ο Μπλατ τον πιστευει...Η ασταθεια παντως παραμενει σταθερη...Και σιγουρα ο Σοφοκλης ειναι Λιετουβος απο μικρο παιδι,αυτη τη Ζαλγκιρις οπου την πετυχαινει της αλλαζει τα φωτα...

Ρε φίλε στο σάιτ της ευρωλίγκας, στην κατηγορία ranking, είναι 3ος με 27.00 μέσο όρο.
Τώρα αν έχουν κάνει λάθος ή γράφουν ότι να'ναι, τι να σου πω...
Razorblade Fish
QUOTE(kolokotronis @ Dec 8 2010, 19:35 ) *
Ρε φίλε στο σάιτ της ευρωλίγκας, στην κατηγορία ranking, είναι 3ος με 27.00 μέσο όρο.
Τώρα αν έχουν κάνει λάθος ή γράφουν ότι να'ναι, τι να σου πω...

Βλεπεις το ranking της τελευταιας αγωνιστικης.27 εκανε την προηγουμενη αγωνιστικη.Βαλτο regular η full season και θα το δεις.
kolokotronis
QUOTE(Razorblade Fish @ Dec 8 2010, 19:38 ) *
Βλεπεις το ranking της τελευταιας αγωνιστικης.27 εκανε την προηγουμενη αγωνιστικη.Βαλτο regular η full season και θα το δεις.

Αδερφέ, δίκιο έχεις και ευχαριστώ για τη διόρθωση.
Πάντως και 15ος που είναι, πάλι είναι πολύ καλή επίδοση, δεδομένου την απόδοσή του τα προηγούμενα χρόνια με τον οσφπ.
Reggie Miller #31
http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...;pubid=95546682

Μπορεί και να ξεκίνησε....

Λοιπόν φαντάζεστε σενάριο τώρα που είναι στο Ισραήλ να τον ερωτευτεί μία από τις κόρες του Πίνι και να θέλει να τον παντρευτεί και να λέει του πατέρας της ότι είναι ο άντρας τς ζωής της;;;; smiley.gif
Σόφο γαμπρός και Πίνι πεθερός....!!!!!
Reggie Miller #31
Μάλιστα, είχε 8/10 δίποντα και 7/8 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκανε τρία κλεψίματα, έδωσε δύο ασίστ και τελικά συγκέντρωσε 38 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, κάτι που σημαίνει ότι είναι πολύ πιθανό να αναδειχθεί και πολυτιμότερος παίκτης της αγωνιστικής.

Θέλει να μας τρελάνει με τα ποσοστά του;;;; smiley.gif
επαθα λαστιχο
και το συστημα ρανκινγκ ειναι αδικο για τον σοφο.το παλιο,καλο τεντεξ,που υπολογιζονται τα πεπραγμενα του παικτη σε σχεση με τον χρονο συμμετοχης,σημερα θα το ειχε φτασει σε δυσθεωρητα υψη
entit-->o sofo τερματισε 10ος στο ρανκινγκ,εχοντας με διαφορα τον μικροτερο χρονο απο 9 προπορευομενους.
ε
kolokotronis
Λοιπόν, γενικά ο Σοφοκλής είναι 9ος στο ρανκινστη πρώτη φάση της ευρωλίγκας.
Αναλογικά με τα λεπτά που αγωνίζεται είναι 3ος στο ρανκινστην πρώτη φάση της ευρωλίγκας.
Πρώτος στην δεύτερη κατηγορία (ανάλογα με λεπτά συμμετοχής) είναι ο Μπουρούσης.
Δεύτερος στην πρώτη κατηγορία (ράνκιν γενικά) είναι ο Διαμαντίδης.

Και μιλάμε για παίκτες που παίζουν σε ομάδες που κάνουν πρωταθλητισμό.
Πχ ο Λανγκφορντ που είναι 1ος στο ρανκιν γενικά παίζει στην Κίμκι.
Πιστεύω να καταλαβαίνουμε τη διαφορά.

Μιλάμε ότι ο Σόφο έχει κάνει εκπληκτική πρώτη φάση.
Και από την προηγούμενη ομάδα του, έφυγε κλωτσηδόν!!!

Συμπέρασμα?
Κάτι έγινε τρομερά λάθος στη περίπτωσή του.
Και μην αρχίσω να ακούω πάλι: ''Μα εμείς τον στηρίξαμε, τον βοηθήσαμε, του κάναμε μασάζ στα πόδια κτλ''.

Δεν γίνεται τη μία στιγμή να είναι του πεταματού και την αμέσως επόμενη χρονιά, παίζοντσς στο ίδιο επίπεδο να είναι στους κορυφαίους!!
Δεν γίνεται, πως να το κάνουμε...

Το τι μπορεί να έφταιξε πρέπει να ψάξουν να το βρουν οι υπεύθυνοι.
Εγώ κάνω απλά μία οφθαλμοφανέστατη παρατήρηση.
PanosIlio
QUOTE(kolokotronis @ Dec 24 2010, 08:49 ) *
Μιλάμε ότι ο Σόφο έχει κάνει εκπληκτική πρώτη φάση.
Και από την προηγούμενη ομάδα του, έφυγε κλωτσηδόν!!!


Καταρχάς να πω πως τον σοβαρό Σοφοκλή δεν υπάρχει ομάδα και προπονητής που δεν θα τον ήθελε.

Από την άλλη πόσο σοβαρός ήταν ο Σοφοκλής στο παρελθόν?????

Επιπλέον από ότι ακουγόταν, αυτό δεν είναι και σίγουρο μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα, ζήτησε από τον Ολυμπιακό ένα συμβόλαιο της τάξης του 1.000.000 ευρώ... Δεν νομίζω να τα άξιζε... Βέβαια έβλεπε τύπους σαν τον Βασιλόπουλο και τον Μπουρούση να παίρνουν όσα παίρνουν οπότε μου ακούγεται λογικό να ζήτησε κάπου τόσα.

Οι Αγγελόπουλοι φέτος δεν έκαναν σπατάλες, το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα, θα του αντιπρότειναν ένα σαφώς χαμηλότερο ποσό, εκείνος δεν δέχτηκε και τέλος.

Στη Μακάμπι υπέγραψε τελευταία στιγμή, με λιγότερα από όσα ζήταγε από τον Ολυμπιακό αλλά σίγουρα με περισσότερα από όσα του πρότεινε ο Ολυμπιακός. Πάντως δεν είναι τυχαίο πως καμιά μεγάλη ομάδα δεν του έκανε καν πρόταση εκτός από τη Μακάμπι και αυτή τελευταία στιγμή.

Το γεγονός πως παρουσιάζεται σοβαρός και σταθερός μόνο καλό θα του κάνει και μακάρι να το κρατήσει, απλά ελπίζω ο Μπλατ να μην τον νταντεύει εκεί πέρα και να μην είναι αυτός ο λόγος που είναι έτσι σταθερός και σοβαρός, κάτι σαν τον Καζλάουσκας δηλαδή.
Manu7
Δεν πάει να κάνει και 200 στο index rating...
Εμένα μου έχει φύγει μεγάλος βάρος που την έκανε...
Razorblade Fish
QUOTE(Manu7 @ Dec 24 2010, 11:50 ) *
Δεν πάει να κάνει και 200 στο index rating...
Εμένα μου έχει φύγει μεγάλος βάρος που την έκανε...

Συμφωνω και επαυξανω...Τον μισουσα που τον μισουσα,εννοειται πως ουτε που τον ακουμπαω στο fantasy και μου κανει κατι 38αρια με 7/8 βολες (ενω εχω ζησει το 5/17 με την Εφες),φανταζεσαι που φτανει πλεον το μισος μου...
Anaz
με συγχωρεις αλλα το οτι ο Ολυμπιακος για διαφορους λογους δεν τον ανανεωσε συνεπαγεται οτι ηταν του πεταματου?? Ο ιδιος Σοφο δεν ηταν πρωταγωνιστης της Εθνικης δυο καλοκαιρια??

Το ζητουμενο για τον Σοφοκλη ειναι Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ. Αυτο πρεπει -κι ευχομαστε- να δουμε για να μιλησουμε για σημαντικη εξελιξη.
kolokotronis
Εδώ η φάση μου φέρνει στο μυαλό, μεγάλους έρωτες που κατέληξαν σε ιστορίες απίστευτους μίσους...

Από εκεί που είχαμε ''τον Σοφοκλή μας, το αγόρι μας, που άμα τον αξιοποιήσουν οι μυρωδιάδες οι προπονητές μας οι άλλοι θα τρέχουν να κρυφτούν, που μας έχουν τον οδοστρωτήρα στον πάγκο'' που που που....

Τώρα: ''τον μισούσα και τώρα τον μισώ πιο πολύ, μου έφυγε ένα βάρος που έφυγε, με το ζόρι βρήκε ομάδα τελευταία στιγμή, βάζει 20 μπροστά-τρώει 21 πίσω''

Γεια σου Έλληνα πρωταθλητή της κωλοτούμπας..
Αλλά τι λέω?
Λες και βρέθηκε ποτέ ένας σε αυτό το φόρουμ να πει ''έκανα λάθος'' ή ''υπερέβαλα''

Και δεν λέω μόνο για το Σόφο.
Για χίλιες δυο περιπτώσεις μιλάω.
Αλλά τι λέω και γω??
Κάνει ποτέ λάθος ο Έλληνας?

Κουκουρούκου...
xristos_metal
QUOTE(PanosIlio @ Dec 24 2010, 10:00 ) *
Επιπλέον από ότι ακουγόταν, αυτό δεν είναι και σίγουρο μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα, ζήτησε από τον Ολυμπιακό ένα συμβόλαιο της τάξης του 1.000.000 ευρώ... Δεν νομίζω να τα άξιζε...

Ο Νιλσεν που τα παιρνει δηλαδη τα αξιζει? Και ο Κεσελ τοσα δε παιρνει?

Απλα ο Σοφο δε γινοταν να κατσει αλλο στον Ολυμπιακο και αποτι φαινεται μεχρι στιγμης καλως εγιναν ολα οσα εγιναν.

Επισης μη ξεχνατε οτι συζητουσε με τον παναθηναικο. Αυτο ηταν το κυριοτερο πληγμα στις σχεσεις τους και οχι τα λεφτα.

Αν συνεχισει ετσι σιγουρα θα βγει ο καλυτερος ψηλος της διοργανωσης, αλλα κραταω μικρο καλαθι. Στο τοπ 16 θα βγαλουμε πιο σιγουρα συμπερασματα.
Anaz
QUOTE(kolokotronis @ Dec 24 2010, 15:58 ) *
Εδώ η φάση μου φέρνει στο μυαλό, μεγάλους έρωτες που κατέληξαν σε ιστορίες απίστευτους μίσους...

Από εκεί που είχαμε ''τον Σοφοκλή μας, το αγόρι μας, που άμα τον αξιοποιήσουν οι μυρωδιάδες οι προπονητές μας οι άλλοι θα τρέχουν να κρυφτούν, που μας έχουν τον οδοστρωτήρα στον πάγκο'' που που που....

Τώρα: ''τον μισούσα και τώρα τον μισώ πιο πολύ, μου έφυγε ένα βάρος που έφυγε, με το ζόρι βρήκε ομάδα τελευταία στιγμή, βάζει 20 μπροστά-τρώει 21 πίσω''

Γεια σου Έλληνα πρωταθλητή της κωλοτούμπας..
Αλλά τι λέω?
Λες και βρέθηκε ποτέ ένας σε αυτό το φόρουμ να πει ''έκανα λάθος'' ή ''υπερέβαλα''

Και δεν λέω μόνο για το Σόφο.
Για χίλιες δυο περιπτώσεις μιλάω.
Αλλά τι λέω και γω??
Κάνει ποτέ λάθος ο Έλληνας?

Κουκουρούκου...

καλα, το πηδηξες και ψοφησε, εσυ.. rolleyes.gif biggrin.gif
paralis77
Στο Τοπ - 16 θα δουμε κατα ποσο εχει βελτιωθει ο Big-Sofo. Οταν ερθει αντιμετωπος με πιο σοβαρους ψηλους θα δουμε τι ranking θα κανει.
Γνωμη δικη μου ειναι οτι θα επελθει πατος !!! tongue.gif
Razorblade Fish
QUOTE(kolokotronis @ Dec 24 2010, 15:58 ) *
Εδώ η φάση μου φέρνει στο μυαλό, μεγάλους έρωτες που κατέληξαν σε ιστορίες απίστευτους μίσους...

Από εκεί που είχαμε ''τον Σοφοκλή μας, το αγόρι μας, που άμα τον αξιοποιήσουν οι μυρωδιάδες οι προπονητές μας οι άλλοι θα τρέχουν να κρυφτούν, που μας έχουν τον οδοστρωτήρα στον πάγκο'' που που που....

Τώρα: ''τον μισούσα και τώρα τον μισώ πιο πολύ, μου έφυγε ένα βάρος που έφυγε, με το ζόρι βρήκε ομάδα τελευταία στιγμή, βάζει 20 μπροστά-τρώει 21 πίσω''

Γεια σου Έλληνα πρωταθλητή της κωλοτούμπας..
Αλλά τι λέω?
Λες και βρέθηκε ποτέ ένας σε αυτό το φόρουμ να πει ''έκανα λάθος'' ή ''υπερέβαλα''

Και δεν λέω μόνο για το Σόφο.
Για χίλιες δυο περιπτώσεις μιλάω.
Αλλά τι λέω και γω??
Κάνει ποτέ λάθος ο Έλληνας?

Κουκουρούκου...

Απλα ελεος Θεοδωρε...Προσωπικα απο μενα ΚΑΜΙΑ απολυτως κωλοτουμπα,τον Σοφοκλη τον αντιπαθουσα πολυ πριν φυγει απο τον Ολυμπιακο.Διαβασε παλαιοτερα ποστ μου και θα το δεις.Θεωρω οτι για οσα προσφερε στον Ολυμπιακο(σχεδον ΤΙΠΟΤΑ) λαμβανε απιστευτα δυσαναλογη αγαπη απο τον κοσμο του Ολυμπιακου.Αποτελει προσωπικη μου αντιπαθεια,αλλα ακομα και σαν παικτη ΔΕΝ τον παραδεχομαι,δεν τον εχω αποθεωσει ΠΟΤΕ.Απο εκει και περα τα δικα σου κολληματα δεν τα καταλαβαινω.
kolokotronis
QUOTE(Razorblade Fish @ Dec 24 2010, 20:38 ) *
Απλα ελεος Θεοδωρε...Προσωπικα απο μενα ΚΑΜΙΑ απολυτως κωλοτουμπα,τον Σοφοκλη τον αντιπαθουσα πολυ πριν φυγει απο τον Ολυμπιακο.Διαβασε παλαιοτερα ποστ μου και θα το δεις.Θεωρω οτι για οσα προσφερε στον Ολυμπιακο(σχεδον ΤΙΠΟΤΑ) λαμβανε απιστευτα δυσαναλογη αγαπη απο τον κοσμο του Ολυμπιακου.Αποτελει προσωπικη μου αντιπαθεια,αλλα ακομα και σαν παικτη ΔΕΝ τον παραδεχομαι,δεν τον εχω αποθεωσει ΠΟΤΕ.Απο εκει και περα τα δικα σου κολληματα δεν τα καταλαβαινω.

Φίλε μου, προφανώς δεν μπορώ να παρακολουθώ, πόσο μάλλον να θυμάμαι όλα σου τα ποστ.
Ούτε φυσικά είχα καννένα σκοπό να σε στοχοποιήσω.
ΑΦΟΡΜΗ ήταν αυτή η περίπτωση του Σόφο για να δείξω ότι ποτέ, μα ποτέ δεν παραδεχόμαστε τα λάθη μας.

Εσύ μπορεί να τα έλεγες σωστά για τον Σόφο όταν όλοι οι υπόλοιποι τον αποθέωναν.
Ειλικρινά δεν αμφιβάλλω.

Δεν έχω τίποτα μαζί σου, ούτε κάποιο κόλλημα, λες και με νοιάζει τι έκανε και τι θα κάνει στην καρριέρα του ο Σχορτσιανίτης....

kolokotronis
Καθόμουν και χάζευα τα στατιστικά διαφόρων παικτών στο σάιτ της ευρωλίγκας.
Κοίταγα τα ranking πιο πολύ.
Δεν πιστευω ότι το ranking σου δείχνει την πραγματική προσφορά και απόδοση ενός παίκτη, αλλά σε κάποιο βαθμό λέει κάτι.
Παρεπιπτόντως ο Μαριτς πέρυσι είχε γύρω σρο 24 μ.ο. ranking.
Πραγματικά εντυπωσιακό.

Ο Σχορτστιανίτης που λέτε όλες της χρονιές είχε ranking γύρω στο 3 με 4 με εξαίρεση μία χρονιά που είχε γύρω στο 6 με 7.
Κόιταζα κυρίως την κανονική περίοδο, αλλά και τις άλλες φάσεις να έβαζες δεν υπήρχε σημαντική μεταβολή.

Φέτος λοιπόν ο Σόφο με το που πήγε στην Μακάμπι ξέρετε με τι ranking τελείωσε την πρώτη φάση?
Με 16,3.
Ναι καλά είδατε.
Με 16,3 τη στιγμή που όλες τις χρονιές στον ολυμπιακό τις τελείωνε με 3-4 εκτός από μία που είχε γύρω στο 6.
Και μην πει κανείς ότι στην πρώτη φάση αντιμετώπιζε φίτσους και τώρα θα φανεί η αξία του, γιατί όπως είπα και πριν και τις άλλες φάσεις να βάλεις σημαντική μεταβολή δεν υπάρχει.

Αυτό μόνο σύμπτωση δεν μπορεί να είναι.

Δεν του ταίριαζε ο ολυμπιακός ή δεν τον χρησιμοποιούσαν σωστά οι προπονητές του?
Επιτέλους βρήκαν το κουμπί του στο ισραήλ?
Αποφάσισε να σοβαρευτεί?


Κάτι έγινε πάντως.
Το τι έγινε, μπορεί να το μάθουμε, μπορεί και όχι.

Απίστευτη μεταμόρφωση...
T.W.Is.M.
QUOTE(kolokotronis @ Jan 30 2011, 03:28 ) *
Καθόμουν και χάζευα τα στατιστικά διαφόρων παικτών στο σάιτ της ευρωλίγκας.
Κοίταγα τα ranking πιο πολύ.
Δεν πιστευω ότι το ranking σου δείχνει την πραγματική προσφορά και απόδοση ενός παίκτη, αλλά σε κάποιο βαθμό λέει κάτι.
Παρεπιπτόντως ο Μαριτς πέρυσι είχε γύρω σρο 24 μ.ο. ranking.
Πραγματικά εντυπωσιακό.

Ο Σχορτστιανίτης που λέτε όλες της χρονιές είχε ranking γύρω στο 3 με 4 με εξαίρεση μία χρονιά που είχε γύρω στο 6 με 7.
Κόιταζα κυρίως την κανονική περίοδο, αλλά και τις άλλες φάσεις να έβαζες δεν υπήρχε σημαντική μεταβολή.

Φέτος λοιπόν ο Σόφο με το που πήγε στην Μακάμπι ξέρετε με τι ranking τελείωσε την πρώτη φάση?
Με 16,3.
Ναι καλά είδατε.
Με 16,3 τη στιγμή που όλες τις χρονιές στον ολυμπιακό τις τελείωνε με 3-4 εκτός από μία που είχε γύρω στο 6.
Και μην πει κανείς ότι στην πρώτη φάση αντιμετώπιζε φίτσους και τώρα θα φανεί η αξία του, γιατί όπως είπα και πριν και τις άλλες φάσεις να βάλεις σημαντική μεταβολή δεν υπάρχει.

Αυτό μόνο σύμπτωση δεν μπορεί να είναι.

Δεν του ταίριαζε ο ολυμπιακός ή δεν τον χρησιμοποιούσαν σωστά οι προπονητές του?
Επιτέλους βρήκαν το κουμπί του στο ισραήλ?
Αποφάσισε να σοβαρευτεί?


Κάτι έγινε πάντως.
Το τι έγινε, μπορεί να το μάθουμε, μπορεί και όχι.

Απίστευτη μεταμόρφωση...



Δεν προσεξες κατι στο ranking του Σοφο. Την πρωτη του χρονια στον Ολυμπιακο ειχε μ.ο. 12 και μαλιστα οσο προχωρουσαν οι φασεις, τοσο ανεβαιναν τα νουμερα! Κι αυτο σε ηλικια 21 χρονων. Ηταν η μοναδικη σεζον που ειχε προπονητη τον Καζλαουσκας.
kolokotronis
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 30 2011, 03:00 ) *
Δεν προσεξες κατι στο ranking του Σοφο. Την πρωτη του χρονια στον Ολυμπιακο ειχε μ.ο. 12 και μαλιστα οσο προχωρουσαν οι φασεις, τοσο ανεβαιναν τα νουμερα! Κι αυτο σε ηλικια 21 χρονων. Ηταν η μοναδικη σεζον που ειχε προπονητη τον Καζλαουσκας.

Στα υπόλοιπα πάντως είμαι μέσα, ε?
saou
Δεν έχω δει αγώνες του φέτος, μονάχα άκουσα γι αυτόν 2-3 φορές που τον αποθέωναν οι ντόπιοι δημοσιογράφοι, όταν και έσκισε κάτι καφενεία (κάτι που πάντοτε ήταν σε θέση να το κάνει). Aλλά από μια γρήγορη ματιά στα στατιστικά του ανά αγώνα βλέπω ότι με τους δύσκολους αντιπάλους κυμαίνεται γύρω στους 10 πόντους φέτος, σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής.
Τώρα κάτι 20άρες με Ρόμα και Ζαλγκίρις σε ματς που τελείωσαν με συντριβές δεν τις λαμβάνω καν υπόψιν.

Δε νομίζω ότι μιλάμε για κάτι τόσο σπέσιαλ που να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο που μας έφυγε έτσι? Ειδικά αν λάβουμε υπόψιν όλα τα παρελκόμενα που ακολουθούν το Σόφο.
kolokotronis
QUOTE(saou @ Jan 30 2011, 05:31 ) *
Δεν έχω δει αγώνες του φέτος, μονάχα άκουσα γι αυτόν 2-3 φορές που τον αποθέωναν οι ντόπιοι δημοσιογράφοι, όταν και έσκισε κάτι καφενεία (κάτι που πάντοτε ήταν σε θέση να το κάνει). Aλλά από μια γρήγορη ματιά στα στατιστικά του ανά αγώνα βλέπω ότι με τους δύσκολους αντιπάλους κυμαίνεται γύρω στους 10 πόντους φέτος, σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής.
Τώρα κάτι 20άρες με Ρόμα και Ζαλγκίρις σε ματς που τελείωσαν με συντριβές δεν τις λαμβάνω καν υπόψιν.

Δε νομίζω ότι μιλάμε για κάτι τόσο σπέσιαλ που να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο που μας έφυγε έτσι? Ειδικά αν λάβουμε υπόψιν όλα τα παρελκόμενα που ακολουθούν το Σόφο.

Σύμφωνοι, αλλά καφενεία αντιμετώπιζε και με τον ολυμπιακό.
Anaz
Εμενα δεν με εκπλησσουν τα νουμερα του Σοφο. Αφου παιζει 22 λεπτα και ειναι το βασικο επιθετικο οπλο της ομαδας του σε μια χρονια που η Ευρωπη στερειται καλων σεντερ.
Εξαλλου με την Εθνικη τα τελευταια 2 χρονια παρομοια ειχε. Γυρω στους 12π κ 4-5ρ σε 20'.
Το ποσοστο του στις βολες ειναι το πιο εντυπωσιακο..
Zephyr
QUOTE(saou @ Jan 30 2011, 05:31 ) *
Δε νομίζω ότι μιλάμε για κάτι τόσο σπέσιαλ που να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο που μας έφυγε έτσι? Ειδικά αν λάβουμε υπόψιν όλα τα παρελκόμενα που ακολουθούν το Σόφο.


Πραγματικά με τον Ντούντα προπονητή απλά δεν υπήρχε πιθανότητα να βγάλει την χρονιά στον Ολυμπιακό. Τουλάχιστον για φέτος ο Ράσο κάλυψε αγωνιστικά (όχι σε όγκο smiley.gif ) το κενό που άφησε ο Σόφο. Να δούμε του χρόνου...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.