Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σχορτσανίτης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41
traveller
QUOTE(#9# @ Sep 22 2009, 12:56 ) *
Ρε μήπως τόσο καιρό που δεν έπαιζε μπάσκετ είχε κλειστεί σε κανα μοναστήρι-εξ ου και οι φιλοσοφίες και το αδυνάτισμα???


Δεν είναι θέμα φιλοσοφιών. Έχω παρατηρήσει ότι χειρίζεται εξαιρετικά τον προφορικό λόγο. Σπάνια αθλητής να μιλήσει όπως αυτός.
sir-elric
Δεν μπορω να το πιστεψω οτι αυτος ο ανθρωπος επαιζε σκακι, επαθα πλακα!
benchwarmer
Εγω παντως για αυτο το ποιητικο περι χωραφιων ακουσα οτι ηταν η ερωτηση του δημοσιογραφου, και η απαντηση του Σοφοκλη ηταν "ναι", η κατι τετοιο tongue.gif
rankin
QUOTE(sir-elric @ Sep 24 2009, 10:07 ) *
Δεν μπορω να το πιστεψω οτι αυτος ο ανθρωπος επαιζε σκακι, επαθα πλακα!

Εμένα λογικό μου φαίνεται.. δεν μοιάζει για ταβλαδόρος-χαβαλές.

QUOTE(benchwarmer @ Sep 24 2009, 10:09 ) *
Εγω παντως για αυτο το ποιητικο περι χωραφιων ακουσα οτι ηταν η ερωτηση του δημοσιογραφου, και η απαντηση του Σοφοκλη ηταν "ναι", η κατι τετοιο tongue.gif


Αυτό σίγουρα.. Κανάς Σκουντής θα τα είπε και ο Σόφο θα βαριόταν να απαντήσει και θα είπε "Ναι, ναι.. Whatever"
colonel gomelsky
QUOTE(rankin @ Sep 24 2009, 10:42 ) *
Αυτό σίγουρα.. Κανάς Σκουντής θα τα είπε και ο Σόφο θα βαριόταν να απαντήσει και θα είπε "Ναι, ναι.. Whatever"


Μπα, ο ίδιος ο Σκουντής (αφού αρχικά αμφισβητεί) μετά επιβεβαιώνει ότι το είπε μόνος του. Για του λόγου το αληθές:

Το γράφω αυτό, διότι όπως αποκάλυψε ο ίδιος σε μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξή του που δημοσιεύθηκε χθες στη «SportDay»... «τώρα που ξέρω ότι τα χωράφια της επιτυχίας είναι τόσο ωραία, είμαι διατεθειμένος να τα σκάψω με τα χέρια μου μέχρι τέλους»!

Τι λες τώρα!

Ομολογώ ότι μόλις διάβασα αυτή την αποστροφή, η οποία στόλισε και τον τίτλο της συνέντευξης, θεώρησα ότι αποτελεί προϊόν ενός παλιού δημοσιογραφικού κόλπου, όταν θέλουμε να βάλουμε στο στόμα του συνεντευξιαζόμενου κάτι που μας αρέσει!

Υπέθεσα δηλαδή ότι τον ρώτησε η Νίκη Μπάκουλη, αν «τώρα που ξέρεις ότι τα χωράφια της επιτυχίας είναι τόσο ωραία, είσαι διατεθειμένος να τα σκάψεις με τα χέρια μου μέχρι τέλους»...

...και ο Σοφοκλής απάντησε «ναι, είμαι»!

Το ερεύνησα το θέμα και διαψεύσθηκα πανηγυρικά: αυτό το συγκλονιστικό (και πρωτίστως αποκαλυπτικό των προθέσεών του) απόφθεγμα ο Σοφοκλής το είπε μόνος του, απαντώντας στην ερώτηση για την προοπτική που ξανοίγεται μπροστά του μετά το Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας.

Για την ακρίβεια είπε ότι «είμαι διατεθειμένος να τα περπατήσω μέχρι τέλους», η δημοσιογράφος τον διόρθωσε «μήπως εννοείς να τα σκάψεις;» και επειδή ήταν αδύνατο να τα χαλάσουν για ένα ρήμα, ο Σοφοκλής είπε «ναι»...

...οπότε αυτός άρχισε το σκάψιμο και η Μπάκουλη το γράψιμο!


http://www.goalday.gr/article.asp?catid=13...p;pubid=4423675
theov

Σχορτσιανίτης: Είμαι πιο σοβαρός...

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&a...9502&cid=10
il postino
εχει πραγματικο ενδιαφερον η εξελιξη του σοφο! ειμαι πραγματικα περιεργος για το τι θα καταφερει επιτελους στην καριερα του.

το σιγουρο ειναι οτι οι δυνατοτητες του ειναι τρομακτικες. τον ειδα με το κλιβελαντ και αυτο που ειδα ειναι οτι απο τον σακ δεν εφαγε καλαθια λογω ογκου αλλα λογω πονηριας του χοντρου. δεν πηρε τη μπαλα ο σακ δηλαδη και ορμησε προς το καλαθι για να γινει αισθητη η διαφορα ογκου και δυναμης που τους χωριζει. τη μια του εκανε προσποιηση , την αλλη του περασε τη μπαλα κατω απο το καλαθι , στην αλλη πηρε φαουλ. αυτα ομως λιγα πραγματα λενε!

το θεμα ειναι οτι ο σοφο πρεπει να βελτιωσει ενα σωρο πραγματα για να κανει επιτελους την καριερα που ολοι περιμενουμε. πρεπει να μαθει να παιζει με πλατη (μεχρι τωρα στηριζεται αποκλειστικα στον ογκο του) , πρεπει να αρχισει κανα σουτακι απο τα 2-3 μετρα , να παιζει με τους συμπαικτες του βελτιωνοντας αισθητα την πασα του , να βελτιωσει τη φυσικη του κατασταση για να μπορει να βγαλει ανετα 25-30 λεπτα αγωνα. ακομα και στα χουκ σοτ , επιχειρει μονο αν ειναι μισο μετρο απο το καλαθι!

εχω την αισθηση οτι η ευρωπη τον εχει εφησυχασει , καταλαβαινει δηλαδη οτι μπορει να τα βγαλει περα μονο λογω ογκου και ισως δε χρειαζεται να δωσει το 100% στην προπονηση. ισως αν την εκανε για αμερικη , εκει οπου οι προπονητες δεν κανουν χαρες , να στρωνοταν στη δουλεια!

οπως ειναι τωρα , στην ευρωπη παντα θα βρισκει ενα πολυ καλο συμβολαιο , στην αμερικη ομως , ετσι οπως ειναι το μπασκετ , δε μπορει να κανει αισθηση! οχι οτι υπαρχει καποιος να μπορει να τον σπρωξει (εκτος του σακ , κανενας!) , αλλα και μονο που η μπαλα πηγαινει σφαιρα πανω κατω , πιστευει κανεις οτι εχει τα πνευμονια να ακολουθησει ενα τετοιο ρυθμο για πανω απο 5 λεπτα?
paras7
QUOTE(ilpostino @ Oct 17 2009, 12:17 ) *
το θεμα ειναι οτι ο σοφο πρεπει να βελτιωσει ενα σωρο πραγματα για να κανει επιτελους την καριερα που ολοι περιμενουμε. πρεπει να μαθει να παιζει με πλατη (μεχρι τωρα στηριζεται αποκλειστικα στον ογκο του) , πρεπει να αρχισει κανα σουτακι απο τα 2-3 μετρα , να παιζει με τους συμπαικτες του βελτιωνοντας αισθητα την πασα του , να βελτιωσει τη φυσικη του κατασταση για να μπορει να βγαλει ανετα 25-30 λεπτα αγωνα. ακομα και στα χουκ σοτ , επιχειρει μονο αν ειναι μισο μετρο απο το καλαθι!


Ο Σόφο είναι από τους καλύτερους στην Ευρώπη στο να παίζει με πλάτη. Για να παίξεις πλάτη πρέπει να στηρίζεσαι και στον όγκο σου. Έχουν άμεση σχέση.

Για μένα αν εξαιρέσεις το σουτ (βολές), δεν χρειάζεται να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι του. Το μονο που χρειάζεται είναι να παίζει στάθερα 25 λεπτά, να μην πάρει βάρος και να είναι υγιής.
Igor
QUOTE(paras7 @ Oct 17 2009, 15:10 ) *
Ο Σόφο είναι από τους καλύτερους στην Ευρώπη στο να παίζει με πλάτη. Για να παίξεις πλάτη πρέπει να στηρίζεσαι και στον όγκο σου. Έχουν άμεση σχέση.

Για μένα αν εξαιρέσεις το σουτ (βολές), δεν χρειάζεται να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι του. Το μονο που χρειάζεται είναι να παίζει στάθερα 25 λεπτά, να μην πάρει βάρος και να είναι υγιής.


Mπορει να παρει την μπαλα στα 3,4 μετρα και να φτασει με τριπλα (με πλατη παντα) κοντα στο καλαθι ?? Πρεπει να παρει την μπαλα στο μισο μετρο απο το καλαθι, να γυρισει και να βαλει το καλαθι..
Basketikoc
Εμενα δεν με χαλαει βα μην ξερει να σκασει τη μπαλα που λεει ο λογος.Απ τη στιγμη που εχει τα προσοντα να βαλει 10-15 ποντους (στην Ευρωπη) μονο και μονο με τον ογκο του+τις οσες βολες βαλει,τοτε χαλαλι.Επισης,με την εθνικη εδειξε πως εχει βελτιωσει κατα πολυ και την πασα του,αφου βλεπει πλεον και την αδυνατη πλευρα.
Anaz
QUOTE(Igor @ Oct 17 2009, 16:27 ) *
Mπορει να παρει την μπαλα στα 3,4 μετρα και να φτασει με τριπλα (με πλατη παντα) κοντα στο καλαθι ?? Πρεπει να παρει την μπαλα στο μισο μετρο απο το καλαθι, να γυρισει και να βαλει το καλαθι..
Πολυ σωστος! Και μαλιστα αυτο θεωρω οτι ειναι ενα απο τα βασικοτερα πραγματα που πρεπει να μαθει! Ως τωρα βασιζεται μονο στις καλες τοποθετησεις που παιρνει χαρη στον ογκο του. Αν παρει τη μπαλα πιο εξω ειναι σχεδον αχρηστος αφου δεν μπορει να την κρατησει και να απειλησει ωστε να ανοιξει χωρους για τους συμπαιχτες του, κι αν μαλιστα του τη πεσει και μια βοηθεια απ'εξω κινδυνευει πολυ και να τη χασει!
Το ποστ παιχνιδι του γενικα θελει δουλεια ακομα, και φυσικα τα τελειωματα του απο τα 2-3 μετρα και με τα δυο χερια, οι βολες, η πασα, και ακομα περισσοτερο βεβαια το κορμι του. Με εξαιρεση ίσως την ντριμπλα, ειναι φανερο οτι τον τελευταιο χρονο δουλευει και βελτιωνεται και ΕΧΕΙ το potential να βελτιωθει ακομα παρα πολυ σε αυτους τους τομεις. Αν συνεχισει ετσι, τοτε μπορει να γινει ο dominant παιχτης που ονειρευομαστε ολοι!
pou_pws_pote
QUOTE(Igor @ Oct 17 2009, 16:27 ) *
Mπορει να παρει την μπαλα στα 3,4 μετρα και να φτασει με τριπλα (με πλατη παντα) κοντα στο καλαθι ?? Πρεπει να παρει την μπαλα στο μισο μετρο απο το καλαθι, να γυρισει και να βαλει το καλαθι..


παικτες σα το σοφο δε προκειται ποτε να αναγκαστουν να βρεθουν 4-5 μετρα μακρια απο το καλαθι
γιατι πολυ απλα δεν μπορουν να τον σπρωξουν τοσο εξω..
ακομα κι ο πεκοβιτς που σιγουρα παιζει περισσοτερο με πλατη, τα περισσοτερα καλαθια τα βαζει εξ επαφης, ποσο μαλλον ο σοφο που ειναι 1μισης πεκοβιτς σε ογκο
giannis77
ο πεκοβιτς τι μπορει να κανει απο ολα αυτα ποθ ζητατε απο τον σοφο?εγω πιστευω τιποτα και ο σοφο ειναι πιο γρηγορος και πιο αλτικος και παιζει καλυτερη αμυνα απο τον πεκοβιτς στον μονο τομεα ποθ υπερτερει ο πεκο ειναι στισ βολες σε ολα τα αλλα ο σοφο ειναι καλυτεροσ ο σοφο του 2006
PARISINOS
QUOTE(giannis77 @ Oct 18 2009, 21:06 ) *
ο πεκοβιτς τι μπορει να κανει απο ολα αυτα ποθ ζητατε απο τον σοφο?εγω πιστευω τιποτα και ο σοφο ειναι πιο γρηγορος και πιο αλτικος και παιζει καλυτερη αμυνα απο τον πεκοβιτς στον μονο τομεα ποθ υπερτερει ο πεκο ειναι στισ βολες σε ολα τα αλλα ο σοφο ειναι καλυτεροσ ο σοφο του 2006


Ο πεκοβιτς μπορει να παρει τη μπαλα στα 4 μετρα , κατι που ειναι μεγαλο πλεονεκτημα , μιας και εκει ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολο να του τη δωσεις.
Ο Σοφο για να γινει απειλητικος πρεπει να παρει τη μπαλα μεσα στη ρακετα, κατι που ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να γινει αν ο αντιπαλος εχει καλο σεντερ και ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ περιφερειακη αμυνα.

Γι αυτο και ο σοφο εχει προβλημα οταν παιζει εναντια στον ΠΑΟ, η εναντια στην εθνικη ισπανιας. Οχι επειδη τον εχει ο γκαζολ η ο πεκοβιτς, αλλα κυριως επειδη η μπαλα δεν φτανει σχεδον ΠΟΤΕ εκει που τη θελει.

Επεισης ο πεκοβιτς εχει εξαιρετικα αξιοπιστο χουκ , πραγμα που ειναι μεγαλο πλεονεκτημα , μιας και δεν χρειαζεται να γυρισεις για να τελειωσεις τη φαση, και αρα δεν δινεις ευκολα τη δυνατοτητα στον αντιπαλο να σου κανει φαουλ κατω.



giannis77
QUOTE(PARISINOS @ Oct 18 2009, 23:42 ) *
Ο πεκοβιτς μπορει να παρει τη μπαλα στα 4 μετρα , κατι που ειναι μεγαλο πλεονεκτημα , μιας και εκει ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολο να του τη δωσεις.
Ο Σοφο για να γινει απειλητικος πρεπει να παρει τη μπαλα μεσα στη ρακετα, κατι που ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να γινει αν ο αντιπαλος εχει καλο σεντερ και ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ περιφερειακη αμυνα.

Γι αυτο και ο σοφο εχει προβλημα οταν παιζει εναντια στον ΠΑΟ, η εναντια στην εθνικη ισπανιας. Οχι επειδη τον εχει ο γκαζολ η ο πεκοβιτς, αλλα κυριως επειδη η μπαλα δεν φτανει σχεδον ΠΟΤΕ εκει που τη θελει.

Επεισης ο πεκοβιτς εχει εξαιρετικα αξιοπιστο χουκ , πραγμα που ειναι μεγαλο πλεονεκτημα , μιας και δεν χρειαζεται να γυρισεις για να τελειωσεις τη φαση, και αρα δεν δινεις ευκολα τη δυνατοτητα στον αντιπαλο να σου κανει φαουλ κατω.

αμφιβαλλω οτι μπορει να την παρει ο πεκοβιτσ την μπαλα στα τεσσερα μετρα καθως ειναι ατεχνος και τι να το κανο το χουκ οταν μπορει να τουσ βαλει στα καλαθια?και δεν εχει και τοσο αθλιο χουκ αλλα ο σοφο αρεσκεται στο να παιζει πολυ με την επαφη και να σπρωχνει του αρεσει πιστευω τελος παντων θα τα δουμε ολα στο παρκε και ανυπομονω να αρχισει η σεζον αμα το επιτρεψουν γιατι με τα τηλεοπτικα τα βλεπω σκουρα τα πραγματα και καλο ειναι οποιος εχει καποια ενημερωση να μασ πει τι γινεται σε αυτο τομεα του παιχνιδιου που αγαπαμε γιατι κατι οτι ακουσα οτι αν δεν φυγουν απο τον αντ1 υπαρχει περιπτωση το καναλι να δειχνει μονο τα ντερμπι ελεος δηλαδη
rankin
QUOTE(giannis77 @ Oct 18 2009, 23:06 ) *
ο πεκοβιτς τι μπορει να κανει απο ολα αυτα ποθ ζητατε απο τον σοφο?εγω πιστευω τιποτα και ο σοφο ειναι πιο γρηγορος και πιο αλτικος και παιζει καλυτερη αμυνα απο τον πεκοβιτς στον μονο τομεα ποθ υπερτερει ο πεκο ειναι στισ βολες σε ολα τα αλλα ο σοφο ειναι καλυτεροσ ο σοφο του 2006

Ο Πέκοβιτς σίγουρα υπερτερεί στο ύψος από τον Σόφο. Αυτοί οι 4-5 πόντοι δεν είναι καθοριστικοί, αλλά είναι αρκετά σημαντικοί.
Απο εκεί και πέρα ο Σόφο αν δουλεύει, κάθε μέρα θα βελτιώνεται. Το ζήτημα λοιπόν είναι ακριβώς αυτό. Να δουλεύει. Να μην το βάζει κάτω. Και νομίζω ότι και ο ίδιος το έχει καταλάβει, για αυτό και πιστεύω ότι θα δούμε πλέον ένα άλλο Σοφοκλή.

Τώρα, επανέρχομαι στην σύγκριση με τον Πέκοβιτς. Το ζήτημα εκεί δεν είναι ποιος υπερτερεί του άλλου, αλλά πόσο χρήσιμος μπορεί να είναι ο καθένας. Σε ένα ντέρμπι, λίγο ο Σόφο και λίγο ο Γλυνιαδάκης μπορεί να εξουδετερώσουν τον Πέκοβιτς, και αυτό θα είναι μεγάλο αβαντάζ για τον Ολυμπιακό. Εκεί ακριβώς είναι η ουσία. Το μπάσκετ δεν είναι μάχες 1 on 1, είναι συλλογική προσπάθεια και ο Ολυμπιακός, αυτή τη στιγμή και θεωρητικά μιλώντας, δείχνει να ξεκινάει τη σεζόν με περισσότερα όπλα στη γραμμή των ψηλών.
lakersdynasty
QUOTE(rankin @ Oct 19 2009, 11:25 ) *
Ο Πέκοβιτς σίγουρα υπερτερεί στο ύψος από τον Σόφο. Αυτοί οι 4-5 πόντοι δεν είναι καθοριστικοί, αλλά είναι αρκετά σημαντικοί.
Απο εκεί και πέρα ο Σόφο αν δουλεύει, κάθε μέρα θα βελτιώνεται. Το ζήτημα λοιπόν είναι ακριβώς αυτό. Να δουλεύει. Να μην το βάζει κάτω. Και νομίζω ότι και ο ίδιος το έχει καταλάβει, για αυτό και πιστεύω ότι θα δούμε πλέον ένα άλλο Σοφοκλή.

Τώρα, επανέρχομαι στην σύγκριση με τον Πέκοβιτς. Το ζήτημα εκεί δεν είναι ποιος υπερτερεί του άλλου, αλλά πόσο χρήσιμος μπορεί να είναι ο καθένας. Σε ένα ντέρμπι, λίγο ο Σόφο και λίγο ο Γλυνιαδάκης μπορεί να εξουδετερώσουν τον Πέκοβιτς, και αυτό θα είναι μεγάλο αβαντάζ για τον Ολυμπιακό. Εκεί ακριβώς είναι η ουσία. Το μπάσκετ δεν είναι μάχες 1 on 1, είναι συλλογική προσπάθεια και ο Ολυμπιακός, αυτή τη στιγμή και θεωρητικά μιλώντας, δείχνει να ξεκινάει τη σεζόν με περισσότερα όπλα στη γραμμή των ψηλών.


αυτα ομως να τα λεμε παντα και παντου οχι οταν συμφερει.
τωρα το θυμηθηκαμε αυτο? στο τοπικ της συγκρισης των ροστερ συγκριναμε θεσουλα θεσουλα και παικτη παικτη.

επισης λιγο ο Τσαρτσαρης και λιγο ο Σερμαντινι και λιγο ο Φωτσης μπορουν να φθειρουν τον Μπουρουση. Και μετα θα μεινει ο Σοφο και ο Γλυνιαδακης. Και? Μετα τι?

Θα εχεις το Βουισιτς? Θα εχει ο ΟΣΦΠ ενα κοντο λιγοτερο. παλι κερδος θα εχω απλα θα το εχω αλλου. Τα πραγματα σε ενα αγωνα ποτε δεν ειναι τοσο απλα.

Και ο Παναθηναϊκος μπορει να βγαλει εκτος με 2 φαουλ τον Σοφο με 2 πικ εν ρολ με την ιδια ευκολια.


Igor
QUOTE(giannis77 @ Oct 18 2009, 23:06 ) *
ο πεκοβιτς τι μπορει να κανει απο ολα αυτα ποθ ζητατε απο τον σοφο?εγω πιστευω τιποτα και ο σοφο ειναι πιο γρηγορος και πιο αλτικος και παιζει καλυτερη αμυνα απο τον πεκοβιτς στον μονο τομεα ποθ υπερτερει ο πεκο ειναι στισ βολες σε ολα τα αλλα ο σοφο ειναι καλυτεροσ ο σοφο του 2006


Ti σημασια εχει τι μπορει να κανει ο Πεκοβιτς και τι ζηταμε απο τον Σοφο ?? Οταν μιλαμε για τον Σοφο δεν εξεταζουμε τι κανει ο Πεκοβιτς. Γιατι πρεπει διαρκως να μπαινει αυτη η αισθηση "κοντρας" και αντιπαλοτητας.

Ειναι σαν να λεω, ναι ο Σισε δεν ειναι καλος στο ψηλο παιχνιδι και πρεπει να δουλεψει, και να μου απαντανε: Γιατι ειναι καλος ο Ντιογο στο ψηλο παιχνιδι ?

Τι σχεση εχει τι χαρακτηριστικα και δυνατοτητες εχει ο Σχορτσιανιτης με το τι κανει ο Πεκοβιτς στο παιχνιδι. Αυτη τη στιγμη εξεταζουμε τον Σχορτσιανιτη σαν μοναδα και οχι σε συγκριση με τον Πεκοβιτς. Γιατι καθε φορα που αναφερουμε το ονομα του Σοφο πρεπει να αναφερεται μετα και το ονομα του Πεκοβιτς ????
rankin
QUOTE(lakersdynasty @ Oct 19 2009, 16:51 ) *
επισης λιγο ο Τσαρτσαρης και λιγο ο Σερμαντινι και λιγο ο Φωτσης μπορουν να φθειρουν τον Μπουρουση. Και μετα θα μεινει ο Σοφο και ο Γλυνιαδακης. Και? Μετα τι?


Ξέχασες τον Καρλ Μπογρόουν!!! laugh.gif
tzagasdog
QUOTE(rankin @ Oct 19 2009, 17:07 ) *
Ξέχασες τον Καρλ Μπογρόουν!!! laugh.gif


rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
smiley.gif

Consultant
Aκομα δεν το ειδαμε Γιαννη τονε βγαλαμε..

Δεν εχει κανει τιποτα ο Σχορτσανιτης ακομα με τον Ολυμπιακο.Εχει κανει με την Εθνικη,της χαρισε μονος του ενα Ευρωπαικο μετταλιο.

Η συγκριση με τον Πεκοβιτς αδικει τον Πεκοβιτς προς το παρων.Πρεπει να παιξει,να κυριαρχησει,να γινει συνειδηση ο Σοφοκλης.Πρεπει να σφυρηλατηθει πρωτα για να μπορεσει να συγκριθει με τον Πεκοβιτς.Αυτη τη στιγμη τιποτα

Ποιος μου λεει οτι δεν θα ξανακυλησει και θα αρχισει τις μακακιες..

Για αυτο λεμε υπομονη..Εχει πολυ καλυτερη προοπτικη απο τον Πεκοβιτς ο Σοφοκλης παροτι ειναι 3-4 ποντους πιο κοντος οπως λετε..Και μη σας ξεγελαει η...τσοντα με τον πραγματικο SHAQ..Ηταν πολυ κοπλαρισμενος ο Σοφοκλης.

Στα καλυτερα του ο Σοφο φτανει πανω απο 15 ποντους μ.ο. στο Nba.Ποτε ομως?25 χρονων εφτασε..Τελευταια του ευκαιρια φετος για..μεγαλα πραγματα!

colonel gomelsky
QUOTE(Consultant @ Oct 20 2009, 01:05 ) *
Aκομα δεν το ειδαμε Γιαννη τονε βγαλαμε..

Δεν εχει κανει τιποτα ο Σχορτσανιτης ακομα με τον Ολυμπιακο.Εχει κανει με την Εθνικη,της χαρισε μονος του ενα Ευρωπαικο μετταλιο.


Σε παιδικό; Σε εφηβικό; Σε ποιό τουρνουά ποιάς χρονιάς αναφέρεσαι;
Consultant
QUOTE(colonel gomelsky @ Oct 19 2009, 23:19 ) *
Σε παιδικό; Σε εφηβικό; Σε ποιό τουρνουά ποιάς χρονιάς αναφέρεσαι;


Καλα , μιλας σοβαρα τωρα?Η ειρωνεια σου ειναι εντελως αστοχη.Αντικειμενικοτατα μιλαω!
captain charisma
QUOTE(colonel gomelsky @ Oct 20 2009, 01:19 ) *
Σε παιδικό; Σε εφηβικό; Σε ποιό τουρνουά ποιάς χρονιάς αναφέρεσαι;

καλα σοβαρα το λες?αν δεν ηταν ο σοφο στο μικρο τελικο με τη σλοβενια δεν θα περναμε με τπτ το χαλκινο μεταλλειο.
colonel gomelsky
QUOTE(Consultant @ Oct 20 2009, 01:21 ) *
Καλα , μιλας σοβαρα τωρα?Η ειρωνεια σου ειναι εντελως αστοχη.Αντικειμενικοτατα μιλαω!


Δεν είναι ακριβώς ειρωνεία. Απλά δεν τόλμώ να το ξεστομίσω αν εννοείς το φετινό... Και για να μοιράσουμε τα κουκούτσια, ναι ο Σόφο ήταν ο δεύτερος καλύτερος παίχτης (σε απόδοση) αυτής της εθνικής. Βοήθησε τα μέγιστα στην επιτυχία. Πήρε μόνος του μετάλιο, όσο το πήρε (μόνος του) και ο Γκασόλ με τους Λέικερς.
Consultant
QUOTE(captain charisma @ Oct 19 2009, 23:23 ) *
καλα σοβαρα το λες?αν δεν ηταν ο σοφο στο μικρο τελικο με τη σλοβενια δεν θα περναμε με τπτ το χαλκινο μεταλλειο.


Τι αλλο θα ακουσουμε...Πραγματικα απαραδεκτο του σχολιο του φιλου,η ειρωνεια δηλαδη ξεπερασε καθε οριο..Κριμα παντως γιατι δεν εχει ξαναδειξει τετοια στοιχεια ο συγκεκριμενος.
colonel gomelsky
QUOTE(Consultant @ Oct 20 2009, 01:25 ) *
Τι αλλο θα ακουσουμε...Πραγματικα απαραδεκτο του σχολιο του φιλου,η ειρωνεια δηλαδη ξεπερασε καθε οριο..Κριμα παντως γιατι δεν εχει ξαναδειξει τετοια στοιχεια ο συγκεκριμενος.


Προς αποκατάσταση τυχόν παρεξηγήσεων: Οι λέξεις "παιδικό" και "εφηβικό" δεν ήταν υποτιμητικές για την αξία του Σοφοκλή. Την θετική γνώμη μου την έχω εκφράσει πολλάκις.
Consultant
QUOTE(colonel gomelsky @ Oct 19 2009, 23:25 ) *
Δεν είναι ακριβώς ειρωνεία. Απλά δεν τόλμώ να το ξεστομίσω αν εννοείς το φετινό... Και για να μοιράσουμε τα κουκούτσια, ναι ο Σόφο ήταν ο δεύτερος καλύτερος παίχτης (σε απόδοση) αυτής της εθνικής. Βοήθησε τα μέγιστα στην επιτυχία. Πήρε μόνος του μετάλιο, όσο το πήρε (μόνος του) και ο Γκασόλ με τους Λέικερς.


Ειρωνεια ητανε φιλε μου το post σου.Χοντρη ειρωνεια ηταν.

Μπορει να ηταν ο Σπανουλης καλυτερος παιχτης στα υπολοιπα παιχνιδια αλλα στο δια ταυτα,δηλαδη στο μικρο τελικο επαιξε μπασκετ επιπεδου ΕΣΚΑ και πηγε να μας καψει.

Σιγουρα λοιπον αυτος που μας εδωσε το μετταλιο ηταν ο Σοφοκλης ειτε το γουσταρεις ειτε οχι.

Ειδαμε και τους καλυτερους παιχτες της Εθνικης το 1993,το 95,το 97,το 98 και το 2007..Ολοι πηραν τη τεταρτη θεση,τον μονο που θα θυμομαστε απο μικρους τελικους θα ειναι του 2009 και φυσικα τον Σοφο.period

colonel gomelsky
QUOTE(Consultant @ Oct 20 2009, 01:31 ) *
1)Ειρωνεια ητανε φιλε μου το post σου.Χοντρη ειρωνεια ηταν.

2)Μπορει να ηταν ο Σπανουλης καλυτερος παιχτης στα υπολοιπα παιχνιδια αλλα στο δια ταυτα,δηλαδη στο μικρο τελικο επαιξε μπασκετ επιπεδου ΕΣΚΑ και πηγε να μας καψει.

3)Σιγουρα λοιπον αυτος που μας εδωσε το μετταλιο ηταν ο Σοφοκλης ειτε το γουσταρεις ειτε οχι.

Ειδαμε και τους καλυτερους παιχτες της Εθνικης το 1993,το 95,το 97,το 98 και το 2007..Ολοι πηραν τη τεταρτη θεση,τον μονο που θα θυμομαστε απο μικρους τελικους θα ειναι του 2009 και φυσικα τον Σοφο.period


1)Δεκτό. Ζητώ συγγνώμη. Πες ότι αποσύρθηκε.

2)Όντως πήγε να μας κάψει. Αν έπαιζε όμως κι ο Σόφο 35 λεπτά σε κάθε ματς τώρα θα είχε κόψει το μπάσκετ.

3)Μας το έδωσε όσο και ο Γκασόλ στους Λέικερς, όσο ο Ναβάρο στην Ισπανία, όσο ο Κρίστιτς στη Σερβία. Ο Σόφο ήταν όρος αναγκαίος για το μετάλιο, αλλά όχι ικανός. Επειδή τεχνηέντως απομόνωσες το ένα ματς: Δηλαδή το πρωτάθλημα φέτος στον ΠΑΟ το έδωσε ο Χατζηβρέτας;
Anaz
Ο Σοφο μας χαρισε μονος του τη νικη με τους Σλοβενους που ηταν το ματς που εκρινε το χαλκινο μεταλλιο! Αλλο αυτο, κι αλλο το "μας χαρισε μονος του το μεταλλιο", γενικα και σκετα. Υπαρχει νομιζω ειδοποιός διαφορα, που ολοι καταλαβαινουμε, οποτε μη παιζουμε με τις λεξεις.
Consultant
QUOTE(colonel gomelsky @ Oct 19 2009, 23:37 ) *
3)Μας το έδωσε όσο και ο Γκασόλ στους Λέικερς, όσο ο Ναβάρο στην Ισπανία, όσο ο Κρίστιτς στη Σερβία. Ο Σόφο ήταν όρος αναγκαίος για το μετάλιο, αλλά όχι ικανός. Επειδή τεχνηέντως απομόνωσες το ένα ματς: Δηλαδή το πρωτάθλημα φέτος στον ΠΑΟ το έδωσε ο Χατζηβρέτας;


Καταρχην θα ξεκαθαρισουμε κατι:

Αυτο που με κανει να θεωρω οτι ο Σοφο μας εδωσε το μετταλιο δεν ειναι μονο η αποδοση του στον μικρο τελικο.Ειναι η αποδοση του σε ολο το τουρνουα σε συνδυασμο με την αποδοση του στον μικρο τελικο που ηταν εξωφρενικη.

Οταν λοιπον σε ολα τα προηγουμενα ματς εισαι μαζι με τον Σπανουλη ο καλυτερος παιχτης και στο κρισιμο παιχνιδι,στο παιχνιδι που θα δωσει φως η σκοταδι πας και κανεις αυτα που εκανε πιστευω οτι ο τιτλος που του δινω ειναι περα για περα δικαιος και αντικειμενικος.Σε τριτο συνδυασμο με την απελπιστικα καταστροφικη εμφανιση του Σπανουλη στο μικρο τελικο.

Τα παραδειγματα που δινεις λοιπον μετα την εξηγηση μου πιστευω οτι ειναι περιττα και irellevant.
Flexo
Το να λες ότι ο Σόφο πήρε ΜΟΝΟΣ του μετάλλιο, με το συμπάθειο, αλλά σηκώνει ειρωνία.

Ο καλύτερος παίκτης ήταν μακράν ο Σπανούλης και ακολούθησε ο Σχορτσανίτης.
O Σπανούλης πήγε στον μικρό τελικό τελειωμένος. Είχε παίξει κατι 45λεπτα πιο πριν...
Anyway, δεν χρειάζεται να επιστρέφουμε στα του Euro.


Θεωρώ την σύγκριση Σόφο με Πέκοβιτς εντελώς άστοχη.
Ας δούμε πρώτα τον Σόφο να παίζει πάνω απο ένα μήνα μπάσκετ και μετά ίσως αποκτήσει κάποιο νόημα η κουβέντα...
Consultant
QUOTE(Flexo @ Oct 19 2009, 23:55 ) *
Το να λες ότι ο Σόφο πήρε ΜΟΝΟΣ του μετάλλιο, με το συμπάθειο, αλλά σηκώνει ειρωνία.

Ο καλύτερος παίκτης ήταν μακράν ο Σπανούλης και ακολούθησε ο Σχορτσανίτης.
O Σπανούλης πήγε στον μικρό τελικό τελειωμένος. Είχε παίξει κατι 45λεπτα πιο πριν...


Ναι,μονος του..Δηλαδη ηταν ο καλυτερος παιχτης.Aυτο λεει η δικη μου λογικη

Μακραν καλυτερος παιχτης ο Σπανουλης με την εμφανιση που εκανε στον μικρο τελικο;Και εδω σηκωνει ειρωνια φιλε!Μπολικη..

Δεν με νοιαζει αν ειχε παιξει 45λεπτα πριν ο Σπανουλης,κανενας δεν ειναι ο μακραν καλυτερος παιχτης επειδη εχει δικαιολογιες που δεν επαιξε καλα.Οταν επαιζε 45 λεπτα και επαιζε καλα γιατι δεν διαμαρτυροσουν;
Flexo
Οκ.
Οπότε ας υιοθετήσουμε την εξής λογική:
Αν ένας παίκτης είναι ο καλύτερος σε 7 παιχνίδια απο τα 8, τότε ο καλύτερος της διοργάνωσης ήταν αυτός που ήταν ο καλύτερος στο 1. wacko.gif

Καλύτερος = "μόνος του" ???

Τέσπα, απόψεις είναι αυτά και ο καθένας έχει την δική του.
Consultant
QUOTE(Flexo @ Oct 20 2009, 01:07 ) *
Οκ.
Οπότε ας υιοθετήσουμε την εξής λογική:
Αν ένας παίκτης είναι ο καλύτερος σε 7 παιχνίδια απο τα 8, τότε ο καλύτερος της διοργάνωσης ήταν αυτός που ήταν ο καλύτερος στο 1. wacko.gif

Καλύτερος = "μόνος του" ???

Τέσπα, απόψεις είναι αυτά και ο καθένας έχει την δική του.


Σε ποια 7 παιχνιδια ηταν καλυτερος ο Σπανουλης???????

Δηλαδη ο Σπανουλης ηταν ο καλυτερος με το Fyrom ε..Πω πω τον contributor!!!

Με την Γερμανια που σερνοτανε ηταν ο καλυτερος??

Με τη Γαλλια ηταν ο καλυτερος???

Ναι,στα 7 πρωτα παιχνιδια ηταν ο καλυτερος αλλα πολυ κοντα του αν οχι ισαξιος ηταν ο Σοφοκλης!

Στο παιχνιδι του μετταλιου λοιπον ο ενας ηταν πατος και ο αλλος ηταν τα παντα ολα!!Τοσο αδικο ειναι αυτο που λεω λοιπον?

καλυτερος=μονος του ..Ναι!!

Καλυτερος παιχτης του τουρνουα για την Ελλαδα συνολικα ηταν ο Σοφοκλης και απο μονος του πηρε το μετταλιο για την Ελλαδα στον μικρο τελικο.

giannis_
QUOTE(Consultant @ Oct 20 2009, 01:43 ) *
irellevant.

irrelevant


Κανεις δεν αμφισβητει την συμβολη του σοφο οπως και ολων των παιδιων!Αλλα αν δεν ηταν ο σπανουλης η ομαδα δεν θα τσουλαγε καθολου!Οταν μια ομαδα δεν εχει δημιουργια δεν εχει τπτ.Και τους καλυτερους ψηλους της ευρωπης να χαμε μονoi τους χωρις τους κοντους δεν κανουν τπτ
Ρε κονσ δικαιολογια το λες το να παιζει καποιος 45 λεπτα?Μιλαμε του ειχε βγει η γλωσσα απεξω.,δεν ειναι δικαιολογια ειναι γεγονος....
Με την ιδια λογικη π λεει και ο φλεξο ο πριντεζης ας πουμε που αντικειμενικα εκανε ασχημο τουρνουα,εβαλε το κρισιμοτερο τριποντο αν θυμαστε,τι σημαινει αυτο οτι ηταν ο mvp?
Consultant
QUOTE(giannis_ @ Oct 20 2009, 01:25 ) *
irrelevant


Κανεις δεν αμφισβητει την συμβολη του σοφο οπως και ολων των παιδιων!Αλλα αν δεν ηταν ο σπανουλης η ομαδα δεν θα τσουλαγε καθολου!Οταν μια ομαδα δεν εχει δημιουργια δεν εχει τπτ.Και τους καλυτερους ψηλους της ευρωπης να χαμε μονoi τους χωρις τους κοντους δεν κανουν τπτ


Kαλα τωρα τι ειναι αυτο..Τοσο οι κοντοι οσο και οι ψηλοι εχουν το δικο τους μεριδιο στο να τσουλησει μια ομαδα.Αν δεν ειχαμε τους ψηλους που ειχαμε ουτε για 8αδα δεν ημασταν..

QUOTE(giannis_ @ Oct 20 2009, 01:25 ) *
irrelevant



Ρε κονσ δικαιολογια το λες το να παιζει καποιος 45 λεπτα?Μιλαμε του ειχε βγει η γλωσσα απεξω.,δεν ειναι δικαιολογια ειναι γεγονος....


Eδω περα φιλε μου μιλαμε για το ποιος ηταν ο καλυτερος παιχτης.Χιλιες δικαιολογιες ειχε το παιδι αλλα ειναι irrelevant (το διορθωσα).Αμα ειναι ετσι να πουμε και ποσο καλυτερος παιχτης θα ηταν ο Σοφοκλης αν δεν ειχε παει 200 κιλα προηγουμενως..Δικαιολογιες δεν εχει ο Σοφοκλης?

QUOTE(giannis_ @ Oct 20 2009, 01:25 ) *
irrelevant


π λεει και ο φλεξο ο πριντεζης ας πουμε που αντικειμενικα εκανε ασχημο τουρνουα,εβαλε το κρισιμοτερο τριποντο αν θυμαστε,τι σημαινει αυτο οτι ηταν ο mvp?



Aυτο δεν ειναι λογικη , αυτο ειναι κατι αλλο που δεν θελω να χαραχτηρισω.

Ειπαμε ο Σοφοκλης στα προηγουμενα παιχνιδια δεν ηταν καποιος τυχαιος.Ηταν ο καλυτερος παιχτης της Εθνικης μετα τον Σπανουλη.Καμμια σχεση λοιπον


giannis_
QUOTE(Consultant @ Oct 20 2009, 02:33 ) *
Eδω περα φιλε μου μιλαμε για το ποιος ηταν ο καλυτερος παιχτης.Χιλιες δικαιολογιες ειχε το παιδι αλλα ειναι irrelevant (το διορθωσα).Αμα ειναι ετσι να πουμε και ποσο καλυτερος παιχτης θα ηταν ο Σοφοκλης αν δεν ειχε παει 200 κιλα προηγουμενως..Δικαιολογιες δεν εχει ο Σοφοκλης?

Eιναι το ιδιο να παιζεις σχεδον σε ολο το ματς μαζι με παραταση γιατι δεν γινοταν αλλιως γιατι η ομαδα χωρις p.m. δεν γινεται να κανει τιποτα και 2 γκασολ να εχεις(+ το οτι ολες οι ομαδες φτιαχναν το παιχνιδι τους γυρω απο τον σπαν,πως θα τον κουρασουν και πως θα τον βγαλουν εκτος παιχνιδιου) και το ιδιο να εισαι ανευθυνος ενω εχεις τα απαραιτητα προσοντα(και κατι παραπανω στη περιπτωση του σοφο) και να καταβροχθιζεις οτι βρισκεις μπροστα σου?Οχι ο σοφο δεν εχει δικαιολογιες!Εχει περασει τα χιλια δυο αυτο το παιδι το ξερω αλλα ειναι δικο του λαθος!Μην συγκρινεις αυτα τα δυο ειναι εντελως ατοπο!


Ο Σοφο ναι συμφωνω συνεβαλλε παρα πολυ στην κατακτηση του μεταλλιου οπως και πολλοι αλλοι παιχτες αλλα ο καλυτερος ολων δεν ηταν



Τεσπα στην τελικη δεχομαι οτι ειναι η αποψη σου οτι ηταν ο καλυτερος αλλα μην μ λες οτι και οι δυο ειχαν δικαιολογιες,καμια σχεση το προβλημα του ενος και το προβλημα του αλλου!Ο καθενας δεν μπορουσε να δωσει το 100% των δυνατοτητων τους για διαφορετικους λογους!ο ενας γιατι ενα χρονο βρισκεται στην κορυφη και παιζει ασταματητα στο υψηλοτερο επιπεδο και ο αλλος γιατι προσπαθει να ξαναγινει επαγγελματιας και δεν ειναι στο 100% που μπορει
Anaz
QUOTE
Ναι,στα 7 πρωτα παιχνιδια ηταν ο καλυτερος αλλα πολυ κοντα του αν οχι ισαξιος ηταν ο Σοφοκλης!

Στο παιχνιδι του μετταλιου λοιπον ο ενας ηταν πατος και ο αλλος ηταν τα παντα ολα!!Τοσο αδικο ειναι αυτο που λεω λοιπον?

καλυτερος=μονος του ..Ναι!!

Καλυτερος παιχτης του τουρνουα για την Ελλαδα συνολικα ηταν ο Σοφοκλης και απο μονος του πηρε το μετταλιο για την Ελλαδα στον μικρο τελικο.
1oν) Ξεχνας -προφανως εσκεμμενα- το κρισιμοτατο παιχνιδι με τους Τουρκους που μας πηγε στους 4 και ο Σπανουλης ηταν μακραν ο κορυφαιος.
2ον) Αλλο καλυτερος ή πολυτιμοτερος, κι αλλο "μονος του". period. tongue.gif

Γουσταρεις απιστευτα ομως να τσιγκλας τους πρασινους φιλους ε..?? biggrin.gif
Anaz
QUOTE(lakersdynasty @ Oct 19 2009, 16:51 ) *
αυτα ομως να τα λεμε παντα και παντου οχι οταν συμφερει.
τωρα το θυμηθηκαμε αυτο? στο τοπικ της συγκρισης των ροστερ συγκριναμε θεσουλα θεσουλα και παικτη παικτη.

επισης λιγο ο Τσαρτσαρης και λιγο ο Σερμαντινι και λιγο ο Φωτσης μπορουν να φθειρουν τον Μπουρουση. Και μετα θα μεινει ο Σοφο και ο Γλυνιαδακης. Και? Μετα τι?

Θα εχεις το Βουισιτς? Θα εχει ο ΟΣΦΠ ενα κοντο λιγοτερο. παλι κερδος θα εχω απλα θα το εχω αλλου. Τα πραγματα σε ενα αγωνα ποτε δεν ειναι τοσο απλα.

Και ο Παναθηναϊκος μπορει να βγαλει εκτος με 2 φαουλ τον Σοφο με 2 πικ εν ρολ με την ιδια ευκολια.
Ασχετο, αλλα ρε συ lakers σε βλεπω τοσο καιρο εχεις φαγωθει να αντιδικεις με τους Ολυμπιακους για το ποιος θα βγει πρωταθλητης στα ροστερ! Αφου καθε χρονο εισαι πρωταθλητης στα γηπεδα ρε αδερφε, τι καημος ειναι αυτος?? Δηλαδη τόσο αχορταγοι ειστε που δεν μπορειτε να αφησετε πια κι εναν "τιτλακο" για τους αλλους?? tongue.gif
Consultant
QUOTE(Anaz @ Oct 20 2009, 03:04 ) *
1oν) Ξεχνας -προφανως εσκεμμενα- το κρισιμοτατο παιχνιδι με τους Τουρκους που μας πηγε στους 4 και ο Σπανουλης ηταν μακραν ο κορυφαιος.


Δεν το ξεχναω.

Ηταν ο καλυτερος παιχτης στο κρισιμο παιχνιδι με την Τουρκια.Σε αυτο το παιχνιδι ομως και ο Σοφο ηταν πολυ πολυ καλος.Σιγουρα ο καλυτερος μετα τον Σπανουλη.Επομενως ηταν κοντα του σε αποδοση μεχρι τοτε..

Καλως η κακως πολυ πιο κρισιμο και σημαντικο ηταν το παιχνιδι με τη Σλοβενια..Γιατι αυτο εμεινε,οχι το παιχνιδι με την Τουρκια.Στον μικρο λοιπον,τελικο θυμασαι τι αποδοση ειχε ο Σπανουλης και τι ο Σοφο..

Ποιος ηταν λοιπον ο καλυτερος παιχτης του τουρνουα για την Ελλαδα;Ποιος της χαρισε το μετταλιο στο ματς κριτηριο;Εγω μιλαω με επιχειρηματα πιστευω.

Anaz
Aυτα τα επιχειρηματα να τα πεις στους "αλλοθρησκους" με τους οποιους λατρευεις να ερχεσαι σε αντιπαραθεση, όχι σε μενα.. tongue.gif
Flexo
QUOTE(Consultant @ Oct 20 2009, 02:23 ) *
Σε ποια 7 παιχνιδια ηταν καλυτερος ο Σπανουλης???????

Δηλαδη ο Σπανουλης ηταν ο καλυτερος με το Fyrom ε..Πω πω τον contributor!!!

Με την Γερμανια που σερνοτανε ηταν ο καλυτερος??

Με τη Γαλλια ηταν ο καλυτερος???

Ναι,στα 7 πρωτα παιχνιδια ηταν ο καλυτερος αλλα πολυ κοντα του αν οχι ισαξιος ηταν ο Σοφοκλης!

Στο παιχνιδι του μετταλιου λοιπον ο ενας ηταν πατος και ο αλλος ηταν τα παντα ολα!!Τοσο αδικο ειναι αυτο που λεω λοιπον?

καλυτερος=μονος του ..Ναι!!

Καλυτερος παιχτης του τουρνουα για την Ελλαδα συνολικα ηταν ο Σοφοκλης και απο μονος του πηρε το μετταλιο για την Ελλαδα στον μικρο τελικο.


Με την Γερμανία έβαλε 20 πόντους και μοίρασε 7 ασσίστ. Ποιος ήταν καλύτερος;
Με την Γαλλία 16 πόντους και 2 ασσίστ.

Συνολικά ήταν ο καλύτερος στα περισσότερα ματς, όπως λες και ο ίδιος.
Άρα ο καλύτερος απο την Εθνική συνολικά ήταν ο Σπανούλης.
Αυτό αποδεικνύεται και απο το γεγονός ότι ήταν πρώτος σκόρερ και πρώτος σε ασσίστ της Εθνικής. Δεν μπήκε τυχαία στην καλύτερη 5αδα του τουρνουά.

Προσοχή όμως! Ο Σπανούλης δεν ήταν μόνος του. Είχε σημαντική βοήθεια απο τον Σοφοκλή και απο τους υπόλοιπους παίκτες! smile.gif
red pyramid88
Πέρα απο αυτό, είναι ''κάπως'' να λέμε ότι είναι δικαιολογία το ότι ήταν κουρασμένος, τη στιγμή που ουσιαστικά και να οργανώσει έπρεπε και να σκοράρει και έπαιζε μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα 35λεπτά μάτς. Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τον Σόφο (και πολλούς άλλους απο εκεί μέσα) να στέκεται όρθιος κάνοντας κάτι ανάλογο. Κάθε άλλο παρά δικαιολογία λοιπόν.
PARISINOS
Κονς κανεις ενα σημαντικοτατο λαθος.

Ο σπανουλης ηταν του 10 σε ολα τα ματς μεχρι τον ημιτελικο. Αλλα μιλαμε του 10. Αυτα που εκανε , δεν τα εκαναν ουτε σταρ παγκοσμιου βελινεκους σαν τον τουρκογλου, τον παρκερ , τον γκαζολ κλπ.

Το παλικαρι ειχε σε ομαδα τετραδας 17 ποντους μεσο ορο και 5,1 ασσιστ. Ηταν δηλαδη μεχρι τον ημιτελικο δευτερος σκορερ του τουρνουα και πρωτος στις ασσιστ .
Οι εμφανισεις του λοιπον σε αυτο το διαστημα ηταν ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΕΣ και ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες απο τον πολυ καλο μεν, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο, σοφοκλη.

Δεν μπορει λοιπον ενα ματς να αλλοιωσει τετοια εικονα , οσο κακος και να ηταν ο σπαν και καλος ο σοφο.

Και δεν το εκανε αλλωστε, αφου αν δεις ΟΛΟΙ ΜΑΣ στις προβλεψεις για τις καλυτερες 5αδες συμφωνουσαμε οτι δικαιοματικα απο την ελλαδα, τη θεση πηρε ο σπαν.

Πραγματικα η παρομοιοση που εκανε ενας φιλος παραπανω ηταν πολυ ευστοχη.
Κατα τη διαρκεια του τουρνουα για την ελλαδα ο σπαν ηταν ο κομπε και ο σοφο ο γκαζολ. Πολυ καλος ο γκαζολ λοιπον, αλλα ακομα και μηδεν ποντους να εβαζε στους τελικους ο κομπε, ηγετης και καλυτερος παιχτης των λεικερς θα παρεμενε αυτος. Απλα ο γκαζολ θα εβγαινε πολυτιμοτερος των τελικων.

Ετσι και ο σοφο . Πολυτιμοτερος παιχτης του πιο κρισιμου παιχνιδιου ναι. Καλυτερος παιχτης της εθνικης στο τουρνουα συνολικα, ο σπανουλης και με ΔΙΑΦΟΡΑ απο το δευτερο.

Υ.Γ. Ασε που για μενα οσο κρισιμο ηταν το παιχνιδι του μεταλλιου, αλλο τοσο ηταν και ο προημιτελικος. Ο στοχος μας αντικειμενικα ηταν η τετραδα. Με το που μπηκαμε , ανακουφιστηκαμε ολοι μας. Ηταν η λεπτη γραμμη μεταξυ της επιτυχιας και της αποτυχιας. Και αυτη τη γραμμη , που αποτελει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ψυχολογικο βαρος για καθε ομαδα, την πέρασαμε μετα το νικηφορο ματς με την τουρκια.
Alexmei
Η φανέλα του Σόφο θα λέει "Sofo" όπως έγραφε στα φιλικά στο ΝΒΑ ή υπάρχει κάποιος σχετικός κανονισμός όπως στο ΝΒΑ ( π.χ. με τον Pistol Pete );
Consultant
Tα λεγαμε δεν τα λεγαμε?????

Εχει παχυνει και μαλιστα αισθητα!Οποιος ειδε το τελευταιο παιχνιδι το διαπιστωσε χωρις αμφιβολιες..Δεν κανει ρε παιδι μου αυτος ο παιχτης.

Τωρα παει ολοταχως προς τα 170 κιλα..

Καληνυχτα!

Basketikoc
Oχι ρε συ,απλα ειναι σε ογκο laugh.gif
vastravoud
Κι εμένα μου φαινόταν παχεμένος. Πέραν του οπτικού, υπάρχει καμία τεκμηρίωση ομως;
apkat
Kι εγω το ειχα παρατηρησει..Σοβαροτητα ρε Σοφο γαμωτο..Σοβαροτητα..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.