Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σχορτσανίτης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41
nickomcbr
Not exactly the debut I expected from Sofoklis Schortsanitis, but in hindsight perhaps I should have expected it. This is Summer League. The offensive sets are pretty much non-existent, and the spacing obviously isn’t going to be the best. On top of that, it’s not easy to get touches in a high pace game as a 300-pound man who does his work with his back to the basket. That all makes sense. Sofo forced the action a little bit on his first two post touches, and only got 14 minutes on the evening. It’s going to be tough to get a proper appraisal on the big man if he doesn’t get the minutes, touches, spacing, and cooperation from his teammates necessary to show off his talents.

http://clipperblog.com/2010/07/12/summer-l...recap-game-one/
Anaz
Καλα μην περιμενετε να αναδειχτει ο Σοφο στα καμπ. η χαρα των γκαρντ ειναι αυτοι οι αγωνες, που στη προσπαθεια τους να αναδειχτουν σιγα μην ασχοληθουν με το πως θα περασουν τη μπαλα στον ψηλο..
xristos_metal
Εγω λιγο πολυ περιμενα οτι ο Σοφο δε θα κανει τπτ στο πρωτο ματς. Γενικα δε περιμενω να δειξει και πολλα πραματα. Θαναι εκπληξη αν παιξει καλα(για μενα). Μακαρι να τα παει καλα, γιατι γουσταρω πολυ να τον δω στο nba(και ας μη κανει τπτ).
Redalert
Είδα εκτεταμένα στιγμιότυπα του πρώτου αγώνα του ΣΟΦΟ.
Δεν ξέρω αν κανείς μπορεί να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα από έναν αγώνα άλλα,
μου θύμισε έντονα "διπλά" που παίζαμε πιτσιρικάδες , και μετά από 5 λεπτά παιχνιδιού
έτρεχε ο μικρός μου αδερφός κλαίγοντας στην μάνα μας να παραπονεθεί ότι δεν τον παίζουμε...
Για μεγάλη ταλαιπωρία μιλάμε!! Ελπίζω στα υπόλοιπα παιχνίδια να τα πάει καλύτερα γιατί τον βλέπω
να γυρίζει γρήγορα πίσω!!
lakersdynasty
QUOTE
«Έχουμε προτάσεις από ομάδες της Ευρώπης»

Superbasket.gr
14-07-2010 10:25

Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης βρίσκεται στις ΗΠΑ και αγωνίζεται με τη φανέλα των Λος Άντζελες Κλίπερς στο σάμερ λιγκ του Λας Βέγκας. Ο 25χρονος σέντερ προσπαθεί να πείσει τους ανθρώπους των «Κλιπς» πως αξίζει μια θέση στο ρόστερ της ομάδας, αλλά αν δεν τα καταφέρει, σίγουρα θα βρει ένα καλό συμβόλαιο στην Ευρώπη, καθώς όπως παραδέχθηκε ο μάνατζέρ του, Παναγιώτης Καπάζογλου, μιλώντας στην ιστοσελίδα «Hoopshype», αποκάλυψε πως ο «Big Sofo» έχει προτάσεις από τη «Γηραιά Ήπειρο».

«Οι Κλίπερς τού είπαν ‘Σε ξέρουμε, παρακολουθούμε την εξέλιξη σου εδώ και χρόνια’. Δεν του υποσχέθηκαν τίποτα, αλλά του είπαν ‘Θα σου προσφέρουμε ένα συμβόλαιο όταν γνωρίζουμε πόσα χρήματα ακριβώς μάς έχουν μείνει’. Έχουμε προτάσεις από την Ευρώπη και η πίεση αυξάνεται. Οι Κλίπερς μάς είπαν πως θα μας κάνουν πρόταση αυτή την εβδομάδα. Τότε θα δούμε πού βρισκόμαστε», δήλωσε ο ατζέντης του Έλληνα σέντερ.

Ο Σχορτσανίτης ήταν άποντος στον πρώτο αγώνα των Κλίπερς στο σάμερ λιγκ του Λας Βέγκας (ήττα με 89-64 από τους Ουίζαρντς), αλλά έχει ακόμη τέσσερα ματς μπροστά του για να δείξει τις ικανότητες του απέναντι σε Μπουλς, Μπλέιζερς, Σπερς και μία ομάδα επιλέκτων από την αναπτυξιακή λίγκα του ΝΒΑ.
Reggie Miller #31
Μου είπε ένας τυπάς ότι ο Σόφο σε καμιά 20 μέρες θα είναι στον Παναθηναικό μέσω NBA...
lakersdynasty
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jul 15 2010, 00:24 ) *
Μου είπε ένας τυπάς ότι ο Σόφο σε καμιά 20 μέρες θα είναι στον Παναθηναικό μέσω NBA...


αξιοπιστος τυπας? smiley.gif
Reggie Miller #31
Ξέρεις πως είναι αυτά τώρα.Μου είχε πει πριν 1,5 μήνα ότι ο ΣΠανούλης έχει κλείσει από τον Γενάρη.
Μου έλεγε διάφορα σκηνικά,ότι ο Πρίντεζης παρακαλούσε να μείνει και ότι οΓιαννάκης του είπε πως θα είναι 3η επιλογή..
Αλλά ξέρεις πως είναι αυτά.Συνήθως τα βλέπω σαν σενάρια και ιστορίες... rolleyes.gif
lakersdynasty
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jul 15 2010, 00:53 ) *
Ξέρεις πως είναι αυτά τώρα.Μου είχε πει πριν 1,5 μήνα ότι ο ΣΠανούλης έχει κλείσει από τον Γενάρη.
Μου έλεγε διάφορα σκηνικά,ότι ο Πρίντεζης παρακαλούσε να μείνει και ότι οΓιαννάκης του είπε πως θα είναι 3η επιλογή..
Αλλά ξέρεις πως είναι αυτά.Συνήθως τα βλέπω σαν σενάρια και ιστορίες... rolleyes.gif


ναι καταλαβαινω.

παντως το συμβολαιο που του προτεινει ο Παναθηναϊκος εαν ισχιει η υποθεση του ακομα (με βαση αυτα που λες δηλαδη) ειναι καλο.

με βαση τα δεδομενα βεβαια.
Venomous
Το να ερχόταν ο Σπανούλης στον Ολυμπιακό μου φαινόταν εξαιρετικά δύσκολο. Το να παει ο Σχορτσανίτης στον Παναθηναικό το θεωρώ σχεδόν απίθανο (προσωπική άποψη κι εκτίμηση).
Πέρα από το τι έχουν κάνει οι Αγγελόπουλοι για εκείνον και η ομάδα γενικά (που ξεπερνάει την επαγγελματική σχέση κατά πολύ), είναι εδώ και χρόνια το αγαπημένο παιδί της εξέδρας και των οπαδών, αποθεώνεται συνεχώς χωρίς τόσα χρόνια να το δικαιολογεί στο γήπεδο και φυσικά είναι κόκκινο πανί για τους οπαδούς του Παναθηναικού με τόσα τραγικά συνθήματα που έχει ακούσει και έχει απαντήσει κάποιες φορές!
Την μετακίνηση αυτή την κατατάσσω σε βαθμό δυσκολίας ανάλογη με αυτήν του Διαμαντίδη ή του Μπουρούση για παράδειγμα (για διαφορετικούς λόγους).

Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, απλά για τους συγκεκριμένους λόγους το θεωρώ αδιανόητο...
Reggie Miller #31
QUOTE(Venomous @ Jul 15 2010, 01:06 ) *
Το να ερχόταν ο Σπανούλης στον Ολυμπιακό μου φαινόταν εξαιρετικά δύσκολο. Το να παει ο Σχορτσανίτης στον Παναθηναικό το θεωρώ σχεδόν απίθανο (προσωπική άποψη κι εκτίμηση).
Πέρα από το τι έχουν κάνει οι Αγγελόπουλοι για εκείνον και η ομάδα γενικά (που ξεπερνάει την επαγγελματική σχέση κατά πολύ), είναι εδώ και χρόνια το αγαπημένο παιδί της εξέδρας και των οπαδών, αποθεώνεται συνεχώς χωρίς τόσα χρόνια να το δικαιολογεί στο γήπεδο και φυσικά είναι κόκκινο πανί για τους οπαδούς του Παναθηναικού με τόσα τραγικά συνθήματα που έχει ακούσει και έχει απαντήσει κάποιες φορές!
Την μετακίνηση αυτή την κατατάσσω σε βαθμό δυσκολίας ανάλογη με αυτήν του Διαμαντίδη ή του Μπουρούση για παράδειγμα (για διαφορετικούς λόγους).

Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, απλά για τους συγκεκριμένους λόγους το θεωρώ αδιανόητο...


Ακριβώς όπως τα λες!Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο.Άλλωστε για τον Σπανούλη το έλεγα μέχρι και πριν υπογράψει ότι το θεωρώ δύσκολο να έρθει.Δεν έβρισκα το λόγο...
lakersdynasty
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jul 15 2010, 01:17 ) *
Ακριβώς όπως τα λες!Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο.Άλλωστε για τον Σπανούλη το έλεγα μέχρι και πριν υπογράψει ότι το θεωρώ δύσκολο να έρθει.Δεν έβρισκα το λόγο...


εαν ομως ισχυει το σεναριο της προωρης αποφασης του Σπανουλη που απλως καθιστερησε να υπογραψει/ανακοινωθει μεχρι να "κατσει λιγο η σκονη" μια ενδεχομενη πορεια του Σχορτσιανιτη απο την μια πλευρα στην αλλη μεσω του ΝΒΑ θα γινοταν ακριβως για τον ιδιο λογο.

Συν το οτι αν πεις αυτη τη στιγμη "η θα μεινεις με Μπατιστ Βουγιουκα ή θα εχεις αυτους + τον Σοφο" ε προφανως θα τους πεσει λιγακι καλητερα.
Reggie Miller #31
Δεν ξέρω τι σκέψεις κάνει ο Ζοτς.Σίγουρα σαν επιλογές τις ίδιες είχε και φέτος,αλλά διαφορετικά πρόσωπα και ο ίαν δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον Πέκοβιτς σαν αξία,προσφορά και κορμί.
Απλά ο Σόφο δεν έχει στην Ευρώπη πολλούς που μπορούν αν τον κοιτάξουν έστω και αλλήθωρα στα μάτια.
Και με άλλη εκμετάλλευση,πολύ καλύτερη από αυτή του Γιαννάκη μπορεί να αποδειχθεί άκρως αποτελεσματικός.
lakersdynasty
Δεν ξερω αν εχει κλεισει καπου ηδη ο Σοφο αλλα σιγουρα μεχρι τωρα παιζει σαν να εχει κλεισει καπου laugh.gif

συγκλονιστικη εμφανιση με 1-2 βολες 2 φαουλ 2 λαθη και -16 στο +/- στο ημιχρονο.

JR_Swish
Κάτι πήγε κι ήρθε στο σημερινό παιχνίδι του Σόφο σε σχέση με το προηγούμενο αλλά τπτ το σπουδαίο.5 ριμπάουντ και 5 πόντοι ,όπως κ μια εντυπωσιακή τάπα!Όμως δε νομίζω τέτοιες εμφανίσεις να του δώσουν ένα συμβόλαιο στους Κλίπερς.


Οι εκφωνητές του παιχνιδιού,ο ένας ήταν ο C.Webber,αναφέρθηκαν πάρα πολύ στον Σοφοκλη για το από ποια ομάδα προέρχεται,τι κατάφερε όσο ήταν στην Ευρώπη,ηλικία,ύψος,κιλά μέχρι και από που κατάγονται οι γονείς του,έκαναν και τη σχετική πλάκα αναφέροντας τον σαν τον summer Shack παίζοντας λίγο με τα ψευδώνυμα που του έχουν δωθεί και όταν ήρθε η ώρα να μιλήσουν με τον Ντελ Νέγκρο τον ρώτησαν για το μέλλον του Σόφο στο LA.Αυτός απάντησε ότι είναι ένας πολύ δυνατός παίχτης με πολύ καλές κινήσεις στο παρκέ,είναι πολύ ικανοποιημένος από την προσπάθεια που δείχνει ο Σχορτσιανίτης,καταλαβαίνει πόσο δύσκολο είναι να παίξει αμέσως σε έναν τόσο διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού απαυτόν που είχε συνηθίσει μέχρι τώρα,η ομάδα έχει 2 κενές θέσεις ακόμα θα δούνε πολύ προσεκτικά τα παιχνίδια του στο summer league και θα αποφασίσουν σχετικά με το μέλλον του στους Κλίπερς!

Προς το παρόν παρόλο που έδειξε να μπαίνει πιο πολύ στο παιχνίδι ο Σόφο δε το κόβω να τον βλέπουμε του χρόνου στο ΝΒΑ!
Redalert
http://www.nba.com/summerleague/games/2010.../gameinfo.html#
Η ταπα του σοφο.
iraklis peristeriou

Δεύτερος αγώνας χωρίς να εντυπωσιάσει ο Σόφο.

Κλίπερς vs Μπλέιζερς
δέκα λεπτά συμμετοχή, έξι φάουλ, 1/1 δίποντο, δύο ριμπάουντ, ένα λάθος, μια εντυπωσιακή τάπα.

Η αλήθεια είναι ότι στο Summer League κάθε παίχτης παλεύει για την πάρτη του (το συμβόλαιό του) και δεν δίνουν πάσα ούτε από το δεξί στο αριστερό τους χέρι. Δεν είναι οι κατάλληλες συνθήκες για να προσαρμοστεί ο Σόφο. Αν περιμένουν οι Κλίπερς να αποφασίσουν από αυτούς τους αγώνες, δεν το βλέπω καλά το αγόρι μας.
Ilias7
Τα 6 φαουλ ομως σε 10 λεπτα κατι λενε...
LFO
QUOTE(Ilias7 @ Jul 16 2010, 16:04 ) *
Τα 6 φαουλ ομως σε 10 λεπτα κατι λενε...



Oτι σφυριζουν ο Σχινας και ο Πηλοϊδης στα summer league..... 69.gif ????
Ilias7
QUOTE(LFO @ Jul 16 2010, 17:08 ) *
Oτι σφυριζουν ο Σχινας και ο Πηλοϊδης στα summer league..... 69.gif ????



Μεσα στο μυαλο μου εισαι...Ακριβως αυτο σκεφτομουν... 69.gif 69.gif
morrison
Βλεποντας το ματς των Κλιπερς κοντρα στους Μπλειζερς θα συμφωνησω οτι δεν ειναι τα ματς του Σοφο αυτα.Αν οι Κλιπερς περιμενουν απ'το συγκεκριμενο τουρνουα να τον δουνε κλαφ'τα...Μαλλον δεν ξερουν τι παιχτη δοκιμαζουνε...
Σε 10 λεπτα του ακουμπησαν μολις τρεις φορες την μπαλα.Και ειναι ακομα μικροτερο το νουμερο αν σκεφτεις οτι στο χρονικο διαστημα αυτο πρεπει να εκδηλωθηκαν διπλασιες επιθεσεις απο αυτες που θα γινονταν με Ευρωπαικους ρυθμους...Στις 3 επιθεσεις του την μια εβαλε καλαθι,την αλλη κοπηκε με φαουλ(απο αυτα που ο αντιπαλος δεν εχει κατι αλλο να κανει)και την τριτη αφου τραβηξε 3-4 αντιπαλους πανω του εβγαλε ωραια την μπαλα εξω σε ελευθυερο παιχτη...
Μια χαρα επιθετικα λοιπον...Ο γνωστος Σοφο...
Τα προβληματα ηταν αλλου...
1.Τα 3 δευτερολεπτα στην αμυνα τον αναγκαζουν να βγαινει πολυ εξω και να εχει θεσεις που δεν τις συνηθιζει
2.Η δεδομενη του αδυναμια σε μπλοκαουτ και ριμπαουντ φαινεται ακομα περισσοτερο με ενα τσουρμο αθλητικα μαυρακια γυρω του.Αμυντικα δεν ηταν σε θεση να ελεγξει την ρακετα και περιοριστικε να κοιταζει να πεφτουν κορμια σε ενα χωρο που κανονικα ειναι δικος του..
Σωματικα παντως ειναι καλα...Δεκα λεπτα μονο βεβαια αλλα δεκα λεπτα πανω-κατω.Ηταν αρκετα ενεργητικος,δεν μου εμοιαζε να εχει κουραστει ποτε...

lakersdynasty
παντως σε αμερικανικα σαιτ ελεγαν οτι οι Κλιπερς ειναι αρκετα ευχαριστημενοι με τα οσα ειδαν και οτι προφανως καταλαβαινουν οτι αυτα τα παιχνιδια ειναι παιχνιδια των κοντων.

αλλα καπου διαβασα οτι δεν θα παιξει αλλο και θα γυρισει κανονικα για την προετοιμασια της Εθνικης
Reggie Miller #31
Εγώ επιμένω να λέω ότι ο Σόφο είναι δύσκολο να παίξει στο NBA.Καταρχάς ο ρυθμός παιχνιδιού είναι πολύ πιο γρήγορος απ' ότι στην Ευρώπη.Δεύτερον τα κορμιά εκεί είναι πιο θηριώδη και οι ψηλοί πιο αλτικοί.
Ρε Σόφο γύρνα στο λαό σου!Καλύτερα άρχοντας στο χωριό,παρά εργάτης στην πόλη! smiley.gif
LFO
To έγραψα και σε παλιοτερο ποστ, θα ηθελα πολυ να τα καταφερει να παιξει εστω και για ενα χρονο στο ΝΒΑ. Εχει δουλεψει σκληρα και του αξιζει μια ευκαιρια.

Τωρα βεβαια αν δεν τα καταφέρει νομιζω οτι μονο στην ελλαδα μπορει όχι να παιξει αλλα να και να ζησει ο Σοφοκλης...ουτε στην Ιταλια, ουτε Ισπανια ουτε πουθενα αλλου....

Ο Ολυμπιακος δεν νομιζω βεβαια οτι θα θελήσει να ανανεωσει με το Σοφο. Ο τροπος που θέλει του ψηλους του ο Ιβκοβιτς ισως δεν ταιριαζει με τον Σοφο. Ακομα και αμα γινει μια κουβεντα νομιζω οτι δεν θα ειναι σιγουρα με τα λεφτα που σκεφτεται ο Σοφοκλης...
lalos_syros
Εγω παντως θελω Σοφο στα πρασινα!Βαρεθηκα να πληρωνουμε αιωνια ταλεντα.Κ περυσι που ηταν η πιο γεματη χρονια του με τον ολυμπιακο δεν εδειξε οτι μπορει να ειναι πρωταγωνιστης στα κρισιμα...στα χερια του ''μαγου'' Ζοτς βεβαια...θα ανεβασει το ποσοστο του στις βολες,θα χασει αλλα 10-20 κιλα κ θα χτυπαει 25λεπτα,δεν θα κανει βηματα οταν πιβοταρει κλπ!!!
Περα απο τη πλακα παντως πιστευω οτι θα αναθερμανθει το ενδιαφερον του μη μπακετικου κοσμου με αυτη την ''ανταλλαγη"" Σπανουλη-Σοφο!!!Κ το κυριοτερο..να δουμε πως θα τον υποδεχτουν οι οργανωμενοι που τον αποθεωναν συνεχεια χωρις να εχω καταλαβει το γιατι...δε προσεφερε κ τπτ ουσιαστικο τοσα χρονια,ολο με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα αποδωσει ημασταν...
morrison
Δεν ειμαι απο αυτους που δεν καιγονται απο πιθανη φυγη του Σοφοκλη.
Περα απο το δεσιμο που εχω με εναν παιχτη που παιζει στην ομαδα καποια χρονια αλλα και την δεδομενη συμπαθεια μου προς το προσωπο του,ο παιχτης Σχορτσιανιτης εχει καποια στοιχεια που λειπουν απ'τους υπολοιπους ψηλους της ομαδας...
Το σχεδιο ως τωρα λεει οτι την γραμμη ψηλων θα την αποτελουν οι Μπιελιτσα,Νιλσεν,Μαυροκεφαλιδης,Αντερσεν,Μ
πουρουσης...
Ο Μαυροκεφαλιδης ειναι πολυ καλος στο ποστ,καλη τεχνικη αλλα χωρις δυναμη...
Οι υπολοιποι παιζουν σχεδον αποκλειστικα με προσωπο...Τα ο,τι βρεξει χουκ του Μπουρου δεν τα λαμβανω υπ'οψιν ως σταθερη απειλη...
Ποσο ευκολο ειναι να δωσεις χωρους στην περιφερεια σου οταν δεν εχεις ενα ψηλο να του ακουμπησεις την μπαλα;
Kαθολου...
Τα νταμπλ-τιμ που κατα κανονα τραβαει πανω του ο Σοφοκλης ειναι απο μονα τους μεγαλη υποθεση...0 ποντους να εχει οσες φορες του δινεις την μπαλα ξερεις οτι προκαλεις στον αντιπαλο αμυντικη ανισορροπια...
Μετα ειναι στο χερι σου να παιξεις την επιθεση σωστα.


Για την ευκολια της υποθεσης εστω οτι ο Σοφο παει στον Παναθηναικο,ο Ολυμπιακος πρεπει να παρει παιχτη για το δικο του ματσαρισμα;
Ο Πεκοβιτς ηταν ενας παιχτης που χρειαζοταν αντιπαλο δεος...Γιατι μεχρι περσι επαιρνε τα ντερμπι μονος του.
Το αντιπαλο δεος βρεθηκε,ηταν ο ιδιος ο Σοφο και ο Πεκο φετος περασε σχεδον απαρατηρητος στα ντερμπι αιωνιων...
Ο Σοφοκλης υπο κ.σ δεν μπορει να ειναι το ιδιο dominant...Γιατι δεν εχει ανασες,διαρκεια,γιατι χρεωνεται ευκολα με φαουλ,γιατι τον στελνεις στην γραμμη και τον εκνευριζεις...
Αλλα δεν μπορεις και να τον αγνοησεις...
Θα αφησεις τον Αντερσεν να τον μαρκαρει;Τον Λουκα;Toν Μπουρου;


Oσο και να με στεναχωρει εχει πολυ μεγαλο μπασκετικο ενδιαφερον το ζευγος Ομπραντοβιτς-Σχορτσανιτης.
Πως ο Ζοτς θα διαχειριστει την ψυχολογια του,πως θα τον αξιοποιησει στην επιθεση ή θα τον κρυψει στην αμυνα...

Μεχρι τοτε νομιζω οτι ο Ολυμπιακος θα πρεπει να αναπροσαρμοσει λιγο το σχεδιο του...
Δεν πιστευω στον Μπιελιτσα,αρκετα ταλεντα εχουμε...
Ν'Ντονγκ αν φυγει απ'την Μπαρτσα και Μαριτς οι πρωτοι που μου ερχονται...
frenchman7
Το έχω ξαναπεί, μεγάλο λάθος αν ο Σοφο πάει στον ΠΑΟ...
Ειδικά φέτος που ήρθε Ιβκοβιτς και σουτέρ...(περιμένουμε άλλον έναν)

Νιώθω ότι οι Αγγελόπουλοι το έχουν πάρει εγωιστικά το θέμα. Και καλά τόσα χρόνια σου προσφέραμε,
δεν θα σε παρακαλάμε πάλι, ήρθε η σειρά σου να δείξεις και να ανταποδώσεις...

Έτσι το βλέπω, και δεν έχουν άδικο...

Τουλάχιστον άμα πάει, να πάρουμε ένα καθαρό βαρύ πεντάρι. Οπωσδήποτε!!
Reggie_
Καλημέρα σε όλους..Δυστυχως έλειπα μερικές μέρες κ δεν είχα πρόσβαση για να γράψω όσα έχω μάθει εδω κ μια εβδομάδα..Ο "Σόφο" έχει υπογράψει προσύμφωνο με τον Παναθηναικό πριν ακόμα φύγει για την Αμερική.Η πληροφορία είναι απο γραφείο μάνατζερ κ προσωπικά την έχω διασταυρώσει απο διαφορετικές πηγές.Ο Ολυμπιακός το γνωρίζει ήδη γιαυτό κ ακολούθησε τακτική αδιαφορίας.Εξάλλου για όσους το είχαν προσέξει,ποιός ο λόγος να κανει δήλωση ο Σοφοκλής οτι "Δεν μπορούσα να περιμένω τον Ολυμπιακο" οταν αναχωρούσε για Αμερική?!..
Προσωπικά ποτέ δεν είχα σε εκτίμηση τον αθλητη Σχορτσιανίτη,ουτε κάν το μπασκετικό του ταλέντο.Μόνο τα σωματικά του προσόντα.Πιστευω όμως οτι πάντα θα είναι ένας καλός παίκτης του δεκάλεπτου,άντε δεκαπεντάλεπτου..Εκτός απο την εκμετάλλευση όγκου κ δύναμης ,συγνώμμη αλλά δεν διαθέτει σχεδόν τίποτα.Κινήσεις ψηλού?Μόνο απο κάτω με ταμπλό,,Σούτ?Σχεδόν ποτέ..Βολές?Καλύτερα να μην το συζητάμε..Διαχείρηση νεύρων κ ψυχολογίας?Κλωτσιες στις καρέκλες κάθε φορά που γίνεται αλλαγη..Κ μιλάμε πάντα για ένα σώμα ιδιαίτερα ταλαιπωρημένο απο αλλεπάλληλες αυξομειώσεις βάρους...Αμφιβάλλω οτι ακόμα κ ο μέγιστος Ομπράντοβιτς θα καταφέρει να πάρει κάτι καλύτερο απ όσα έχουμε δεί απο τον Σοφοκλή...

Υ.Γ Χωρίς να ξέρω ΑΝ έγινε κάποια προσέγγιση απο την πλευρά του Ολυμπιακού,νομίζω οτι όφειλε να δώσει ο ιδιος ο Σοφοκλής τον πρώτο λόγο στην οικογενια Αγγελόπουλου κ αν τον απέρριπταν να προχωρούσε..Οχι για κάποιον αλλο λόγο αλλα γιατι πριν περίπου έναν χρόνο,ηταν αυτοί που τον έστειλαν στην Ελβετία σώζοντας την καριέρα του...
frenchman7
QUOTE(Reggie_ @ Jul 20 2010, 10:28 ) *
Υ.Γ Χωρίς να ξέρω ΑΝ έγινε κάποια προσέγγιση απο την πλευρά του Ολυμπιακού,νομίζω οτι όφειλε να δώσει ο ιδιος ο Σοφοκλής τον πρώτο λόγο στην οικογενια Αγγελόπουλου κ αν τον απέρριπταν να προχωρούσε..Οχι για κάποιον αλλο λόγο αλλα γιατι πριν περίπου έναν χρόνο,ηταν αυτοί που τον έστειλαν στην Ελβετία σώζοντας την καριέρα του...


+1000 !

Και με αυτόν τον τρόπο θα ήταν πιο λεβέντικη η συμπεριφορά του, και δεν θα μπορούσε να του πει κανείς τίποτα..
Anaz
Παντως μου κανει τρομερη εντυπωση που δεν ασχολουμαστε καθολου με Σοφο. Μιλαμε για εναν παιχτη που κατ'αρχην αυτη τη στιγμη βοηθαει πολυ τον σχεδιασμο μας αν μεινει.
Ο δε ερχομος του Σπανουλη, κανει ακομα πιο κριμα το φευγιο του Σοφο. Οι δυο τους στο Ευρωμπασκετ εδειξαν οτι θα μπορουσαν να κανουν ενα παρα πολυ καλο διδυμο.
Οι Αγγελο εχουν κανει τοσα γι'αυτον, και θα τον αφησουν ΤΩΡΑ να φυγει και να δωσουν την ευκαιρια στον Παο να καρπωθει ενδεχομενως τις προσπαθειες τους κ να ενισχυθει αγωνιστικα ΚΑΙ να παρει επικοινωνιακη ρεβανς, και μαλιστα σε μια περιοδο "μεταγγραφικης λιτοτητας" για τους κοντους??? huh.gif Δεν μπορω να καταλαβω.. Αυτοκτονικες τασεις εχουμε, η εχει συμβει κατι αλλο που δεν γνωριζουμε?
duncan21
QUOTE(Anaz @ Jul 20 2010, 11:08 ) *
Οι Αγγελο εχουν κανει τοσα γι'αυτον, και θα τον αφησουν ΤΩΡΑ να φυγει και να δωσουν την ευκαιρια στον Παο να καρπωθει ενδεχομενως τις προσπαθειες τους κ να ενισχυθει αγωνιστικα ΚΑΙ να παρει επικοινωνιακη ρεβανς, και μαλιστα σε μια περιοδο "μεταγγραφικης λιτοτητας" για τους κοντους??? huh.gif Δεν μπορω να καταλαβω.. Αυτοκτονικες τασεις εχουμε, η εχει συμβει κατι αλλο που δεν γνωριζουμε?

Αυτο ακριβως δεν μπορω να καταλαβω και εγω.Τον (ξανα)καναμε αθλητη(οχι μπασκετμπολιστα) για να τον χαιρεται ο Ζοτς?Ημαρτον δηλαδη...
Marciulionis
Εμένα πάλι λογικό μου φαίνεται που δεν ασχολείται κανείς ιδιαίτερα με το Σόφο... Έχει φανεί πλέον ξεκάθαρα ότι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Ένας πολύ ογκώδης ημί-ψηλος, με καρδιά, νοοτροπία και μυαλό μικρού παιδιού. Άλλος ένας άδικα πολυδιαφημισμένος παίκτης της γενιάς του που τη φήμη του και την υπέρμετρη αγάπη προς το πρόσωπό του τα χρωστάει περισσότερο στις ιδιαιτερότητες του παρά στις μπασκετικές του ικανότητες κι τη προσφορά του. Πιστεύω ότι κι από το ΠΑΟ (αν έρθει) θα φύγει ως αποτυχημένος και σε μερικά χρόνια θα λέμε "θυμάσαι εκείνο το παίκτη το Σόφο? που να 'ναι τώρα αυτή η ψυχή?". Κι όπως γίνεται πάντα θα κλείσω με τη φράση που τελειώνει σχεδόν ΚΑΘΕ ποστ ή αρθρο για τον baby-shaq...

"Μακάρι να με διαψεύσει..."
leonkalf
Σήμερα το πρωί άκουσα τον Παντελή Διαμαντόπουλο στον sentra fm.
Είπε, και τόνισε την αξιοπιστία της πληροφορίας, ότι ο Ολυμπιακός μίλησε με τον Σοφοκλή μετά το τέλος του πρωταθλήματος και του είπε ότι προπονητής δεν υπάρχει και όταν κλείσει καινούργιος προπονητής θα δούνε το θέμα του. Από τότε δεν τα έχουν ξαναπεί.

Οπότε, έχουμε και λέμε:

Ο Ολυμπιακός δεν του έχει καταθέση πρόταση μέχρι αυτήν την ώρα όπως προκύπτει από το ρεπορτάζ. Τότε 2 τινά συμβαίνουν, είτε περιμένει να δει τι θα γίνει με τους Clippers και μετά (αν τον θέλουν στο ροστερ) αν δεν πάει nba θα τον προσεγγίσουν, είτε δεν τον θέλουν στο ρόστερ (με απόφαση είτε Ιβκοβιτς είτε διοίκησης) και δεν θα του κάνουν πρόταση.

Αν ισχύσει το ότι δεν τον θέλουν στο νέο ρόστερ, τότε φυσικά ο Σοφοκλής θα κοιτάξει το μέλλον του και μπορεί και να πάει και στον Παναθηναϊκό. Τίποτα δεν μπορεί να αποκλεισθεί. Δεν θα υπάρχει θέμα "προδοσίας" και αγνωμοσύνης αν πάει, αφού ο Ολυμπιακός του δείξει ότι δεν τον θέλει.

Αν ο Ολυμπιακός του κάνει πρόταση, με αυξημένες λογικά αποδοχές από τα 500.000 που λάμβανε φέτος, γύρω στα 900.000-1εκ και αρνηθεί για μερικές εκαντοντάδες χιλιάδες ευρώ παραπάνω (όπως ο Σπανούλης) θα το θεωρήσω σαν αγνωμοσύνη προς τη διοίκηση του Ολυμπιακού (και τους Αγγελόπουλους προσωπικά) και στον κόσμο της ομάδας, αφού και οι μεν και οι δε τον έχουν στηρίξει όσο -μάλλον- κανέναν άλλο παίκτη της ομάδας. Η διοίκηση τον έσωσε όταν ήταν 200 κιλά και δεν μπορούσε να περπατήσει (πόσο μάλλον να τρέξει) στο γήπεδο και ο κόσμος τον αποθέωνε σε κάθε ευκαιρία.. Τότε ναι, θα περιμένω από τον Σόφο να επιλέξει Ολυμπαικό με κλειστά μάτια..

Αν ο προπονητής μας δεν τον θέλει στο ρόστερ θα είναι μια απόδειξη ότι η διοίκηση κάνει ότι πει ο προπονητής και δεν παρεμβαίνει, αφού λογικά δε θα ήθελαν να χάσουν τον Σόφο.
LFO
QUOTE(leonkalf @ Jul 20 2010, 12:52 ) *
Σήμερα το πρωί άκουσα τον Παντελή Διαμαντόπουλο στον sentra fm.
Είπε, και τόνισε την αξιοπιστία της πληροφορίας, ότι ο Ολυμπιακός μίλησε με τον Σοφοκλή μετά το τέλος του πρωταθλήματος και του είπε ότι προπονητής δεν υπάρχει και όταν κλείσει καινούργιος προπονητής θα δούνε το θέμα του. Από τότε δεν τα έχουν ξαναπεί.

Οπότε, έχουμε και λέμε:

Ο Ολυμπιακός δεν του έχει καταθέση πρόταση μέχρι αυτήν την ώρα όπως προκύπτει από το ρεπορτάζ. Τότε 2 τινά συμβαίνουν, είτε περιμένει να δει τι θα γίνει με τους Clippers και μετά (αν τον θέλουν στο ροστερ) αν δεν πάει nba θα τον προσεγγίσουν, είτε δεν τον θέλουν στο ρόστερ (με απόφαση είτε Ιβκοβιτς είτε διοίκησης) και δεν θα του κάνουν πρόταση.

Αν ισχύσει το ότι δεν τον θέλουν στο νέο ρόστερ, τότε φυσικά ο Σοφοκλής θα κοιτάξει το μέλλον του και μπορεί και να πάει και στον Παναθηναϊκό. Τίποτα δεν μπορεί να αποκλεισθεί. Δεν θα υπάρχει θέμα "προδοσίας" και αγνωμοσύνης αν πάει, αφού ο Ολυμπιακός του δείξει ότι δεν τον θέλει.

Αν ο Ολυμπιακός του κάνει πρόταση, με αυξημένες λογικά αποδοχές από τα 500.000 που λάμβανε φέτος, γύρω στα 900.000-1εκ και αρνηθεί για μερικές εκαντοντάδες χιλιάδες ευρώ παραπάνω (όπως ο Σπανούλης) θα το θεωρήσω σαν αγνωμοσύνη προς τη διοίκηση του Ολυμπιακού (και τους Αγγελόπουλους προσωπικά) και στον κόσμο της ομάδας, αφού και οι μεν και οι δε τον έχουν στηρίξει όσο -μάλλον- κανέναν άλλο παίκτη της ομάδας. Η διοίκηση τον έσωσε όταν ήταν 200 κιλά και δεν μπορούσε να περπατήσει (πόσο μάλλον να τρέξει) στο γήπεδο και ο κόσμος τον αποθέωνε σε κάθε ευκαιρία.. Τότε ναι, θα περιμένω από τον Σόφο να επιλέξει Ολυμπαικό με κλειστά μάτια..

Αν ο προπονητής μας δεν τον θέλει στο ρόστερ θα είναι μια απόδειξη ότι η διοίκηση κάνει ότι πει ο προπονητής και δεν παρεμβαίνει, αφού λογικά δε θα ήθελαν να χάσουν τον Σόφο.


ετσι ακριβως...

εκτος αν υπαρχει κανενας κουφος ορος στο συμβολαιο του που να αναφερει καμια ρητρα αμα θελει να ξαναπαιξει ελλαδα πλην οσφπ....λεω εγω τωρα...
Sokos_Legacy
Μα πως να μείνει, αφού δεν τον θέλουμε;

To μόνο ξενέρωμα είναι οτι θα πάει στους απέναντι, όλα τα άλλα είναι
θεωρίες, δηλαδή άντε να κάνει λίγο καλύτερα αυτό που έκανε σε εμάς.

Αθλητής στα 25 του δεν πρόκειται να γίνει.

Αν θέλουν να τον εκμεταλευτούν όπως ο Γιαννάκης, θα πρέπει να τον
περιορίσουν στην επίθεση. Αν θέλουν να τον εκμεταλευτούν όπως στην
εθνική, θα πρέπει τα 10'-15' που παίζει να πηγαίνουν πάνω του όλες
οι επιθέσεις.

Ο ΠΑΟ έχασε τον βασικό του σέντερ και πήρε βοηθητικούς για τον
Μπατίστ, είναι εμαφανώς αποδυναμωμένοι.

Και με την εθνική εδώ που τα λέμε, τι ακριβώς έκανε;

O Μοζγκόφ τον έκανε αλοιφή, ειχε 4/12 2π και ευτήχησε να βάλει τις
βολές.

Ο Σαβάς των Τούρκων τον περιόρισε στο 2/6 2π και 9π και πάλι ευτήχησε
να βάλει τις βολές.

Τα ψηλά του ποσοστά είναι απέναντι σε αδύναμα 5άρια και είναι περίπου
όσα είναι για τα περισσότερα 5άρια που παιζουν σε αυτό το επίπεδο.

Εδώ ο Μοζγκόφ που στην Κίμκι ήταν σχεδόν ανύπαρκτος είχε 48/68 59%

Και με την εθνική είναι ένα τουρνουά ενός μήνα, δεν είναι το εξαντλητικό
πρόγραμμα μιας σεζόν, πέρα απο το γεγονός δηλαδή, οτι δεν μπορούν όλες
οι ομάδες να γεννήσουν 5άρια και να πάρούν μεταγραφή κάποιον, όπως
π.χ στην Ευρωλίγκα.

Αυτό που μπορεί να κάνει ο Ζοτς, μια και απο οτι φαίνεται θα έχει
περιορισμένες λύσεις στο σκοράρισμα, είναι να τον αφήσει να ξεκαβ/σει
πάνω σε αδύναμα 5άρια κυρίως στην Α1 και αυτό έχει το ανάλογο ρίσκο
να τον βλέπεις να σέρνεται στα δύσκολα.
leonkalf
Δηλώσεις manager Σόφο στο sportdog.gr
frenchman7
http://www.sport-fm.gr/article/283859

Όπως λέει το ρεπορτάζ, ο Ολυμπιακός έχει κλείσει οριστικά την πόρτα στον Σοφοκλή....
Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Γιατί δεν του κάνει μια πρόταση 700-800.000? Να του πετάξει το μπαλάκι?

Πραγματικό μυστήριο... Θα έδενε τόσο ωραία με την φετινή ομάδα...
PAKMAN
Του έχει κάνει ο Αγγελο πρόταση με 200 αλλά τιμής ένεκεν. Δεν τον θέλει στην ομάδα , με το δίκιο του, γιατί έχει τραβήξει τα πάνδεινα... torture.gif
Marciulionis
QUOTE(frenchman7 @ Jul 21 2010, 09:43 ) *
Όπως λέει το ρεπορτάζ, ο Ολυμπιακός έχει κλείσει οριστικά την πόρτα στον Σοφοκλή....
Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Γιατί δεν του κάνει μια πρόταση 700-800.000? Να του πετάξει το μπαλάκι?


Κι αν τη δεχτεί?

καλά το έχει σκεφτεί... Και έχει το κεφάλι του ήσυχο και αποδυναμώνει τον αντίπαλο στέλνοντας του μια ωρολογιακή βόμβα! Έξυπνος άνθρωπος!

Και γι άλλη μια φορά, μακάρι να κάνουμε κωλοτούμπες του χρόνου...
morrison
Εχω καλη αποψη για τον Σοφοκλη ως παιχτη...
Αλλα διαφωνω με κατι το οποιο βλεπω οτι εχει περασει σαν δεδομενο.
Η ικανοτητα του Σχορτσιανιτη στο πικ ν΄ρολ.
Ποτε ακριβως;;;
To 2006;Συμφωνοι.
Εκτοτε αγνοειται...
Δηλαδη ποσες φορες σκοραρε ο Σοφο απο πικ ν΄ρολ περσι...Γιατι δεν θυμαμαι και πολλες...
Η στο πολυ καλο γι'αυτον Ευρωμπασκετ;Ολοι οι ποντοι του ειναι με πλατη...

Και βλεπω τους μεν Ολυμπιακους να σκεφτονται τα χαμενα πικ ν΄ρολ που θα επαιζε με τον Σπανουλη και τους δε Παναθηναικους να υπερθεματιζουν την παρουσια στο γνωστο επιθετικο παιχνιδι του Παναθηναικου.
frenchman7
QUOTE(PAKMAN @ Jul 21 2010, 12:36 ) *
Του έχει κάνει ο Αγγελο πρόταση με 200 αλλά τιμής ένεκεν. Δεν τον θέλει στην ομάδα , με το δίκιο του, γιατί έχει τραβήξει τα πάνδεινα... torture.gif



Οπότε μάλλον είναι αυτό που νομίζω τελικά, το βλέπουν εγωιστικά πλέον οι Αγγελόπουλοι.
Έχω την αίσθηση όμως πως λάθος χρονιά διάλεξαν να το κάνουν! 17.gif

ΥΓ: Άμα ήμουν Παο πάντως θα τον ήθελα στην ομάδα μου!
Reggie Miller #31
Εγώ τον Σόφο τον θέλω κυρίως για να μου παίρνει πλάτη,να γεμίζει φάουλ τους υπόλοιπους και να ανοίγει χώρους για σούτ,από τις βοήθειες που έρχονται.
Λόγω όγκου μπορεί να παίξει μια χαρά όσο κανένας άλλος αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη.Φέτος δε έβαλε και μερικές κινήσεις ψηλού και δεν πήγαινε με το ζόρι να καρφώσει,να κάνει βήματα ή επιθετικό φάουλ.Αυτό που μπορεί να βελτιώσει είναι
οι καλές πάσες προς του περιφερειακούς που περιμένουν.
Για παράδειγμα ο Βούσιτς και ο Πέκοβιτς δεν έχουν τον όγκο του Σόφο,αλλά έχουν φοβερές κινήσεις για τη θέση τους.(καλά ο Πέκοβιτς έχει και κορμί).
Δε με νοιάζει αν ο Σόφο θα κάνει καλό πικ εν ρολ.
morrison
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jul 21 2010, 16:13 ) *
Δε με νοιάζει αν ο Σόφο θα κάνει καλό πικ εν ρολ.

Mα ναι,δεν λεω οτι ειναι κακος παιχτης επειδη δεν μπορει να παιξει πλεον πικ ν'ρολ...
Ουτε εμενα με πολυενδιαφερει...Για τους λογους που γραφεις εσυ και τους εχω γραψει και εγω σε παλιοτερα ποστ τον θεωρω χρησιμοτατο.
Ομως διαφωνω σε κατι που γραφεται συνεχως,οτι ο Σοφο ειναι μαστορας στο πικ ν'ρολ.
Μπασκετικο σχολιο απλα... rolleyes.gif
Marciulionis
QUOTE(john morisson @ Jul 24 2010, 12:23 ) *
Mα ναι,δεν λεω οτι ειναι κακος παιχτης επειδη δεν μπορει να παιξει πλεον πικ ν'ρολ...
Ουτε εμενα με πολυενδιαφερει...Για τους λογους που γραφεις εσυ και τους εχω γραψει και εγω σε παλιοτερα ποστ τον θεωρω χρησιμοτατο.
Ομως διαφωνω σε κατι που γραφεται συνεχως,οτι ο Σοφο ειναι μαστορας στο πικ ν'ρολ.
Μπασκετικο σχολιο απλα... rolleyes.gif


Πάντως πέρυσι στο ευρωμπάσκετ τα πικ'εν'ρολ Σόφο - Σπανούλη ήταν ο βασικός (αν όχι ο μόνος, άλλα εδώ ανοίγει συζήτηση για το πόσο ικανός είναι τελικά ο Καζλάουσκας) πυλώνας του παιχνιδιού της εθνικής. Με την ομάδα να τα ψάχνει 2 και 3 και 4 φορές σε κάθε επίθεση. Και για είναι επιτυχημένο ένα πικ'εν'ρολ δεν είναι απαραίτητο να τελειώσει με το ψηλό. Μπορούν να υπάρξουν πολλές επιλογές ανάλογα με την αντίδραση της αντίπαλης άμυνας. Οπότε δε πρέπει να κρίνουμε απαραίτητα την ικανότητα ενός ψηλού σε αυτό από το πόσες φορές τελείωσε τη συγκεκριμένη συνεργασία άλλα από το πόσες φορές δημιούργησε προϋποθέσεις για εύκολο καλάθι η αμαρκάριστο σουτ.
Reggie Miller #31
Νομίζω ότι τελικά δεν έχει σημασία τι λέμε,από τη στιγμή που ο Ντούντα μάλλον δεν τον θέλει.
Κάπου το διάβασα και σήμερα ότι δεν τον θέλει στην ομάδα,αλλά προτιμάει κάποιον σαν τον Ν'Ντονγκ ή Άντερσεν.

Και λέω εγώ,ότι ο Άντερσεν είναι παιχτούρα,αλλά δεν έχει το κορμί του Μάριτς(γιατί θέλοντας και μη αυτά τα παιχνίδια θα κρίνουν πολλά).Ο άλλος πιάνει θέση ξένου και του χρόνου θα ψάχνεις πάλι για ψηλό,λόγω ηλικίας.
Επιμένω να μην πιστεύω ότι ο Γλυνιαδάκης μπορεί να σταθεί και αν αντικαταστήσει Σόφο και τα ποιοτικά λεπτά του Βούισιτς...
morrison
QUOTE(Marciulionis @ Jul 24 2010, 14:57 ) *
Πάντως πέρυσι στο ευρωμπάσκετ τα πικ'εν'ρολ Σόφο - Σπανούλη ήταν ο βασικός (αν όχι ο μόνος, άλλα εδώ ανοίγει συζήτηση για το πόσο ικανός είναι τελικά ο Καζλάουσκας) πυλώνας του παιχνιδιού της εθνικής. Με την ομάδα να τα ψάχνει 2 και 3 και 4 φορές σε κάθε επίθεση. Και για είναι επιτυχημένο ένα πικ'εν'ρολ δεν είναι απαραίτητο να τελειώσει με το ψηλό. Μπορούν να υπάρξουν πολλές επιλογές ανάλογα με την αντίδραση της αντίπαλης άμυνας. Οπότε δε πρέπει να κρίνουμε απαραίτητα την ικανότητα ενός ψηλού σε αυτό από το πόσες φορές τελείωσε τη συγκεκριμένη συνεργασία άλλα από το πόσες φορές δημιούργησε προϋποθέσεις για εύκολο καλάθι η αμαρκάριστο σουτ.

Στο Ευρωμπασκετ εγω θυμαμαι τα καλαθια του Σοφο να μπαινουν στο ποστ και σπανιως με ρολαρισμα...
Το οτι ηταν ο βασικος πυλωνας της επιθετικης αναπτυξης οφειλοταν κυριως στην παρουσια του Σπανουλη.

Συμφωνω στα υπολοιπα αλλα αν ο ψηλος δεν μπορει να σκοραρει στο ρολαρισμα τοτε ποια ειναι η ικανοτητα του στο συγκεκριμενο τομεα.Να κανει καλο σκριν;
Πολλες φορες ο Σοφο δεν κανει ουτε καλο σκριν γιατι φοβαται μην χρεωθει με φαουλ οποτε τραβιεται απ'το σκριν γρηγοροτερα απ'οσο πρεπει.Αλλη κουβεντα αυτη...
Τις προυποθεσεις επιτυχιας των εναλακτικων επιλογων του πικ ν'ρολ δεν τις δημιουργει το σκριν του ψηλου αλλα το διαβασμα της αμυνας απο τον γκαρντ.

Ο Σοφο δεν ειναι καθολου καλος στο ρολαρισμα γιατι δεν ειναι ευκινητος και κουτουλαει οταν παει να ρολαρει πανω σε αντιπαλους.Οποτε σπανιως δινει καλη γωνια πασας στον γκαρντ...
Αλλα ακομα και να παρει την μπαλα μετα απο πικ ν'ρολ δεν ειναι το ιδιος καλος οπως παλιοτερα να τελειωνει φασεις στην κινηση...

Marciulionis
QUOTE(john morisson @ Jul 24 2010, 15:45 ) *
Στο Ευρωμπασκετ εγω θυμαμαι τα καλαθια του Σοφο να μπαινουν στο ποστ και σπανιως με ρολαρισμα...
Το οτι ηταν ο βασικος πυλωνας της επιθετικης αναπτυξης οφειλοταν κυριως στην παρουσια του Σπανουλη.

Συμφωνω στα υπολοιπα αλλα αν ο ψηλος δεν μπορει να σκοραρει στο ρολαρισμα τοτε ποια ειναι η ικανοτητα του στο συγκεκριμενο τομεα.Να κανει καλο σκριν;
Πολλες φορες ο Σοφο δεν κανει ουτε καλο σκριν γιατι φοβαται μην χρεωθει με φαουλ οποτε τραβιεται απ'το σκριν γρηγοροτερα απ'οσο πρεπει.Αλλη κουβεντα αυτη...
Τις προυποθεσεις επιτυχιας των εναλακτικων επιλογων του πικ ν'ρολ δεν τις δημιουργει το σκριν του ψηλου αλλα το διαβασμα της αμυνας απο τον γκαρντ.

Ο Σοφο δεν ειναι καθολου καλος στο ρολαρισμα γιατι δεν ειναι ευκινητος και κουτουλαει οταν παει να ρολαρει πανω σε αντιπαλους.Οποτε σπανιως δινει καλη γωνια πασας στον γκαρντ...
Αλλα ακομα και να παρει την μπαλα μετα απο πικ ν'ρολ δεν ειναι το ιδιος καλος οπως παλιοτερα να τελειωνει φασεις στην κινηση...


Και το να κάνει καλό σκριν έχει σημασία άλλα κυρίως και η κίνηση που θα κάνει. Με σωστό ρολάρισμα μπορεί να μπλοκάρει τελείως το αντίπαλο γκαρντ με τον όγκο του και να αποκτήσει ξεκάθαρο πλεονέκτημα. Πάντως για τα κιλά του εγώ τον θεωρώ πολύ ευκίνητο. Οι λόγοι που δε μπορεί να τελειώσει καλά τις φάσεις μετά το πικ'εν'ρολ έχουν να κάνουν επίσης και με την έλειψη καλών σουτέρ τόσο στην εθνική όσο και στον Ολυμπιακό που σε συνδυασμό με την αδυναμία του στη πάσα επιτρέπουν στον αντίπαλο να φέρει άφοβα μία και 2 βοήθειες πάνω του. Μάστερ του πικ'εν'ρολ θα συμφωνήσω πως δεν είναι άλλα στα μάτια μου είναι πολύ καλός σε αυτό το τομέα αν κι όντως όχι τόσο όσο παλιότερα.
traveller
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jul 25 2010, 12:41 ) *


ο παιχτης συμφωνεί σε μια τέτοια μετακίνηση??? παράξενο μου φαίνεται από τη στιγμή που Μάικ και Μάριτς θα είναι σίγουρα μπροστά του και υπάρχει και ο Βουγιούκας
Andre_Iguodala
Τον Σχορτσιανιτη δεν τον θελει ο Ιβκοβιτς.Αυτο για τον Ολυμπιακο ειναι καλο απο μια αποψη γιατι ο προπονητης αποφασιζει ποιες κινησεις θα κανει οχι οπως επι εποχων Γιαννακη


Θα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος για τον ΠΑΟ να αποκτησει το Σοφοκλη...Αυτο που χρειαζεται ο ΠΑΟ(αν και το rotation του κι ετσι καλο ειναι) ειναι ενας guard να αντικαταστησει τον Σπανουλη και να εχει οσο πιο κοντινα χαρακτηρηστικα σε αυτον γινεται.Αλλα απο τη στιγμη που εκλεισε ο Μαριτς και υπηρχε ο Μπατιστ δεν ειναι αναγκη να παει και ο Σοφοκλης...

Ο Σοφοκλης θα μπορουσε ευκολα να βρει ομαδα και στο εξωτερικο παντως.Φανταζομαι πολλες θα ενδιαφερθουν ειδικα καμια Καχα απο τη στιγμη που εχασε τον Σπλιτερ για παραδειγμα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.