Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παπούτσια για Basket
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
s0b
Eπειδή έχω βαρεθεί να τραυματίζομαι, τους τελευταίους 3 μήνες έπαθα 2 απανωτά διαστρέματα και έχω φάει το μισό διάστημα στο σπίτι ξάπλα, θα ήθελα αν έχετε να μου προτείνεται κάποια καλά αθλητικά παπούτσια για playmaker η point guard.
Είμαι 1.80 και ζυγίζω 77 κιλά. Δε μπορώ να φορέσω βαριά παπούτσια η με μεγάλη επιφάνεια όπως τα AND1. Kάτι σε nike η reebok μου φαίνετε ταιριάζει πιο πολύ. Αν έχετε υπόψη σας η φοράτε κάτι καλό θα το εκτιμούσα αν το προτείνατε (αν υπάρχει και link για site ακόμη καλύτερα) πρέπει να παραγγείλω κάτι τελοσπάντων γιατί στη τοπική αγορά δεν βρίσκω φέτος κάτι που να με καλύπτει.
nikoleta21
QUOTE(s0b @ Apr 26 2006, 11:51 PM)
Eπειδή έχω βαρεθεί να τραυματίζομαι, τους τελευταίους 3 μήνες έπαθα 2 απανωτά διαστρέματα και έχω φάει το μισό διάστημα στο σπίτι ξάπλα, θα ήθελα αν έχετε να μου προτείνεται κάποια καλά αθλητικά παπούτσια για playmaker η point guard.
Είμαι 1.80 και ζυγίζω 77 κιλά. Δε μπορώ να φορέσω βαριά παπούτσια η με μεγάλη επιφάνεια όπως τα AND1. Kάτι σε nike η reebok μου φαίνετε ταιριάζει πιο πολύ. Αν έχετε υπόψη σας η φοράτε κάτι καλό θα το εκτιμούσα αν το προτείνατε (αν υπάρχει και link για site ακόμη καλύτερα) πρέπει να παραγγείλω κάτι τελοσπάντων γιατί στη τοπική αγορά δεν βρίσκω φέτος κάτι που να με καλύπτει.
*

ta νικε που εχω απο ν.ιωνια εν θυμαμαι το μαγαζι,reebook στο carefour εχει!
airambado
Οτι και να παρεις φροντισε να λεει πανω ΝΙΚΕ(μου το ειχε ο Σ.Κελλης ο γυμναστης της εθνικης ανδρων_δν υπαρχουν καλυτερα παπουτσια για το ποδι απο τα nike . οσο για τα and1 πιστευω ειναι η χειροτρερη επιλογη για παπουτσια του μπασκετ!!
kop-13
Μακριά απο τα And1!
dizzy_fingers
Συμφωνώ και επαυξάνω για AND1.

Πάρε admiral 24.gif 71.gif icon_drunk.gif (αυτά είναι ΤΑ χειρότερα μπασκετικά παπούτσια...ούτε να το διανοηθείτε να τα αγοράσετε, όσο φθηνά και να είναι).

Για τη ΝΙΚΕ δε θα διαφωνήσω με τα παιδιά, αλλά νομίζω πως βγάζει βαριά παπούτσια (έχω κάτι uptempo και είναι τέτοια).
Και μακριά από κάτι shox κλπ...

Κι από τις άλλες μάρκες, όμως, πιστεύω πως μπορείς να βρεις αυτό που θέλεις.
Η Reebok που βγάζει κατά παράδοση πιο "απλά" παπούτσια από τη ΝΙΚΕ, μπορεί να έχει αυτό που θέλεις.

A, μην ξεχάσεις να τσεκάρεις και την Adidas. Δεν είναι τόσο γνωστή στον μπασκετικό χώρο όσο οι άλλες, αλλά τώρα που το σκέφτομαι, νομίζω πως αυτή ταιριάζει καλύτερα στο προφίλ σου (μικρά και ελαφριά παπούτσια).
Ρίξε μια ματιά εδώ.

Που έχεις κοιτάξει για παπούτσια και δε βρίσκεις?
Στη Θεμιστοκλέους πήγες?
Όχι ότι η εγχώρια αγορά είναι και πλούσια, ειδικά σε σχέση με το παρελθόν, αλλά σε εκείνο το δρόμο έχει αρκετά μαγαζιά και ποτέ δεν ξέρεις...

Αν πας σε κανά μαγαζί κοίταξε για παπούτσια χωρίς αεροσόλες κλπ.
Κοίτα να είναι όσο απλό φαίνεται, κι αν μάλιστα αυτό έχει και ψηλή τιμή, τότε σημαίνει ότι αξίζει.


Αυτά για τα παπούτσια σου, γιατί δε νομίζω πως βρίσκεται μόνο εκεί το πρόβλημά σου με τα διαστρέμματα.
Ποτέ δεν φταίνει μόνο τα παπούτσια για τους τραυματισμούς.
Από εδώ και πέρα φόρα πάντα επιστραγαλίδες (ή διπλές κάλτσες) και πάντα μα ΠΑΝΤΑ καλό ζέσταμα.
Αν έχεις και κάποιο γυμναστή-φυσιοθεραπευτή στην ομάδα, καλό θα είναι να το συζητήσεις μαζί του για να κάνεις κάποιες ασκήσεις ενδυνάμωσης.
leonkalf
Γιατί τόσο εναντίον των AND1?
Εγώ φοράω τα τελευταία 3 χρόνια χωρίς προβλήματα.

Επίσης για τα Nike shox που ανέφερες dizzy, πιστεύω ότι είναι πολύ καλό παπούτσι απ'ότι μου έχουν πει φίλοι μου και απ'το λίγο που το φόρεσα για δοκιμή από τα παιδιά αυτά.Πολύ μαλακό και σου δίνει την αίσθηση ότι γίνεται ένα με το πόδι σου (σαν να παίρνει τη μορφολογία του).
dizzy_fingers
Δε λέω ότι δεν είναι μαλακό.
Εγώ έχω ακούσει όμως ότι έχουν γυρίσει και πολλοί αστράγαλοι με αυτό....
Μάλιστα όταν πήγα να πάρω παπούτσια την τελευταία φορά, η ίδια η πωλήτρια μου είπε για το πρόβλημα, παρόλο που εγώ ζήτησα να τα δοκιμάσω.

Για τα AND1, όσες φορές έχω δοκιμάσει (όχι πολλές, δύο φορές μόνο) τα ένιωσα σκληρά...
kop-13
Εμένα με είχαν βολέψει αφάνταστα τα παπούτσια που είχαν zoom της nike.
Τα and1 είναι άθλια για το πέλμα!
airambado
Εγώ έχω ακούσει όμως ότι έχουν γυρίσει και πολλοί αστράγαλοι με αυτό....
ενας αστραγαλος αν ειναι αδυναμος οτι παπουτσι και να φορεσεις θα γυρισει δν ειναι ΜΟΝΟ το παπουτσι αυτο καθ΄αυτο που θα σε αποτρεψει απο το να γυρισεις!παντως για οσους εχουν προβλημα με αστραγαλους καλο θα ειναι να προμηθευτουνε εναν δισκο ισορροπιας,ειναι η καλυτερη λυση...και για οσους αθλουνται σε ομαδες κυριως καλο θα ειναι να μαθουν μερικα πραγματα για το taping θα τους ειναι ιδιαιτερα χρησιμο καθως το tape παρεχει την μεγαλυτερη προστασια για τους αστραγαλους,πολυ καλυτερο απο επιστραγαλιδες....και για οσους εχουν φυσιοθεραπευτη ας ζητησουν απο αυτον να τους δενει τα ποδια....για πιατο ισορροπιας"www.tzelalis.gr peace.gif
kolossos
Giati tetoio "misos" gia ta and1? 3 zevgaria exw parei ta teleftea xronia kai apo ta 2 ime iperefxaristimenos. isws vgalw kapoia stigmi foto na deite poia lew giati den kserw onomata tongue.gif
Alexmei


εγώ αυτό πήρα πριν δύο μέρες και έιναι φοβερό..... δεν ξέρω γιατί δν σου αρέσει το and1 αλλά εμένα μου έιναι τέλειο.
airambado
QUOTE(Alexmei @ May 3 2006, 03:10 AM)


εγώ αυτό πήρα πριν δύο μέρες και έιναι φοβερό..... δεν ξέρω γιατί δν σου αρέσει το and1 αλλά εμένα μου έιναι τέλειο.
*

Ρε συ ενταξει και εγω ειχα καποτε and1 καποιος ειχε ρωτησει ποιο ειναι το καλυτερο ζευγαρι για παπουτσια και του ειπα οτι ειναι τα nike... σε καποιους μπορει να τους βολευουν αυτα και σε καποιους αλλα...αυτο που ειπα ηταν προσωπικη αποψη! peace.gif
kakarrot
τα and1 δεν εφαρμοζουν καλα στο ποδι (η γνωμη μου ) απο τοτε που τα πηρα παρατηρησα πτωση στην αποδοση μου .
ισως να ηταν ο φοβος μηπως χτυπησω
airambado
bball.gif οταν μιλαω...τα πιο καλα παπουτσια(στο ποδι)ειναι τα nike και μετα πανε τα jordan..επισης καλη επιλογη..
Alexmei
ναι δοκιμάσεις τα nike 2K5 ή τα nike 2K6(αν έχουν βγει) είναι φοβερό παπούτσι.
kakarrot
QUOTE(airambado @ May 5 2006, 01:32 AM)
bball.gif οταν μιλαω...τα πιο καλα παπουτσια(στο ποδι)ειναι τα nike και μετα πανε τα jordan..επισης καλη επιλογη..
*

τα jordan ειναι πολυ βαρια κατα τη γνωμη μου
airambado
QUOTE(kakarrot @ May 5 2006, 10:53 PM)
τα jordan ειναι πολυ βαρια κατα τη γνωμη μου
*

σου, ειπα αναλογως πως τον βολευει τον αλλον..και αμα ειναι βαρια τα jordan tote ti einai ta t-mac κοτρονες??
kakarrot
καλα ντε μην βαρας
airambado
QUOTE(kakarrot @ May 5 2006, 11:14 PM)
καλα ντε μην βαρας
*

peace.gif peace.gif peace.gif
Delinquent
Χαιρετώ τα παιδιά και τα μέλη του φόρουμ!Δεν ξέρω αν πόσταρα στο σωστό μέρος γι αυτό που θέλω!
Λοιπόν αν και τα παπούτσια της AND1 δεν είναι και ότι καλύτερο,πριν δύο χρόνια αγόρα τα Chosen Mid και από τότε κόλλησα μ'αυτά!Θα βάλω και μια φώτο αλλά νομίζω πως οι πιο πολλοί τα ξέρουν επειδή τα φοράει και ο Μπεν Γουάλας...


Απλά λοιπόν θέλω τη βοήθειά σας γιατί δεν τα βρίσκω πλέον πουθενά!
Γνωρίζει κάποιος κανένα σάιτ που να μπορώ να τα παραγγείλω?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
dizzy_fingers
Μετέφερα εδώ το ποστ σου μιας και ήδη υπήρχε τόπικ για παπούτσια και δε χρειαζόταν να ανοίξει καινούριο.

Εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω, παρά μόνο να σου πω τα κλασσικά:
Αν είσαι από αθήνα, ψάξε στην Θεμιστοκλέους και στα πρατήρια στη Ν.Σμύρνη.
Τίποτα άλλο, δεν ξέρω να σου πω...sad.gif

ΥΓ: Αυτά δεν είναι που φόραγε ο Ταπούτος, σε κίτρινο, πριν μερικά χρόνια στην ΑΕΚ?
_pro_ball_player_18
auta ta papoutsia pou pires ontos einai fobera. exo akousei oti einai polu elafria kai efarmozoun teleia sto podi. episis nomizo oti exoun kai lastixo mesa, san kaltsa gia na krataei ton astragalo. kali epilogi eka icon_drunk.gif nes
thrylos7
QUOTE
Εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω, παρά μόνο να σου πω τα κλασσικά:

Αν είσαι από Θεσσαλονίκη, ψάξε στο τετράγωνο sports. Συνήθως έχει τα πάντα.
airambado
κατι μας ειπες τωρα!τοσα χρονια απο που λες να ψωνιζουν το 90%των καλαθοσφαιριστων.....λες και εχει πολλα καταστηματα! biggrin.gif
thrylos7
Όντως είνναι φοβερό! Κάποτε ήταν αμιγώς μπασκετικό, τώρα έχει "χαλάσει" κάπως... Το χαρακτήρα το διατηρεί πάντως!
hagi
Στη Ν.Σμύρνη στα stock νομίζω έχει κατάστημα με AND1 και αν δεν τα έχει,σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν που θα τα βρεις...
_pro_ball_player_18
QUOTE(kakarrot @ May 5 2006, 10:53 PM)
τα jordan ειναι πολυ βαρια κατα τη γνωμη μου
*

Ta Jordan einai polu kala papoutsia. Pisteuo pos i marka tou Jordan tha ginei se 1-2 xronia i kalyteri gia mpasketikous. Tha epepe na deis ta papoutsia tis adidas tis seiras tou T-Mac, auto einai polu barh papoutsi, eidika auto pou forao ego me ton mixanhsmo ta : T-Mac 4
bball.gif
airambado
QUOTE(thrylos7 @ May 15 2006, 12:51 AM)
Όντως είνναι φοβερό! Κάποτε ήταν αμιγώς μπασκετικό, τώρα έχει "χαλάσει" κάπως... Το χαρακτήρα το διατηρεί πάντως!
*

Στα παπουτσια καλο ειναι και δεν εχει ιδιατερα ακριβες τιμες,στα ρουχα ομως οι τιμες ειναι αρκετα τζιμπημενες...
_pro_ball_player_18
QUOTE(airambado @ May 15 2006, 11:06 PM)
Στα παπουτσια καλο ειναι και δεν εχει ιδιατερα ακριβες τιμες,στα ρουχα ομως οι τιμες ειναι αρκετα τζιμπημενες...
*


Sosta, den exei akrives times kai i piotita kai ta sxedia einai polu kala. Pisteuo pos tha kanei megali epityxia bball.gif
thrylos7
Την κάνει χρόνια τώρα...(αν την κάνει ακόμα, δεν ξέρω..)

Έχω κι εγώ ένα πιο παλιό μοντέλο Τ-mac. Όντως βαρύ αλλά πολύ καλό παπούτσι. Ίσως το καλύτερο απ' όσα έχω φορέσει(λίγα βέβαια).
airambado
εγω επειδη εχω φορεσει αρκετα παπουτσια για μπασκετ,τα t-mac ειναι στο χαλαρο τα χειροτερα,ηταν το μονο παπουστι που το φορεσα 2 φορες και μετα δεν ηθρλα ουτε να το ξαναδω... 68.gif
Delinquent
QUOTE(_pro_ball_player_18 @ May 14 2006, 11:34 PM)
auta ta papoutsia pou pires ontos einai fobera. exo akousei oti einai polu elafria kai efarmozoun teleia sto podi. episis nomizo oti exoun kai lastixo mesa, san kaltsa gia na krataei ton astragalo. kali epilogi eka icon_drunk.gif nes
*


Όντως είναι πολύ καλά παπούτσια! Ίσως τα καλύτερα που έχω φορέσει και μάλλον έχει να κάνει μ'αυτό που λες,ότι εφραμόζουν πολύ καλά στο πόδι!


QUOTE(thrylos7 @ May 15 2006, 12:25 AM)
Αν είσαι από Θεσσαλονίκη, ψάξε στο τετράγωνο sports. Συνήθως έχει τα πάντα.
*


Μένω Αθήνα...οπότε ατύχησα! Ευχαριστώ πολύ όμως που απάντησες!

QUOTE(hagi @ May 15 2006, 02:30 AM)
Στη Ν.Σμύρνη στα stock νομίζω έχει κατάστημα με AND1 και αν δεν τα έχει,σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν που θα τα βρεις...
*


Πήγα πρόσφατα και δεν τα είχε...Έστειλα και ενα email στην AND1 της Ελλάδας...αλλά πήρα την απάντηση πως είναι παλιό μοντέλο και δεν κυκλοφορεί στην χώρα μας πλέον...
Γι'αυτό ψάχνω σε πολλά ξένα sites αλλά προς το παρόν τζίφος!
_pro_ball_player_18
QUOTE(airambado @ May 16 2006, 03:20 PM)
εγω επειδη εχω φορεσει αρκετα παπουτσια για μπασκετ,τα t-mac ειναι στο χαλαρο τα χειροτερα,ηταν το μονο παπουστι που το φορεσα 2 φορες και μετα δεν ηθρλα ουτε να το ξαναδω...  68.gif
*

Emena airambado me boleuoun arketa. Ta exo synithisei pleon kai den me enoxlei to baros. Otan ta bgazo nomizo oti petao. tongue.gif
airambado
biggrin.gif αντε ρε...και εγω νομιζα οτι τα φορουσες για να εχεις επιπλεον βαρος στα ποδια και να μην χτυπας την κεφαλα σου στο καλαθι....αρε κατι νουμερα.... biggrin.gif biggrin.gif
_pro_ball_player_18
QUOTE(airambado @ May 17 2006, 02:52 AM)
biggrin.gif αντε ρε...και εγω νομιζα οτι τα φορουσες για να εχεις επιπλεον βαρος στα ποδια και να μην χτυπας την κεφαλα σου στο καλαθι....αρε κατι νουμερα.... biggrin.gif  biggrin.gif
*

και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που διαλεξα αυτα τα παπουτσια 69.gif
ειλικρινα με βολευουνα αρκετα, ειναι πολυ καλο παπουτσι
liolias
Πολυ μισος ρε παιδια για τα and1!Γιατι ετσι?Εγω παντως εχω ενα ζευγαρι and1 μπλε με ασπρο πολυ καλο και ενα αλλο αdidas του Κεβιν Γκαρνετ μπλε με μαυρο και αυτο πολυ καλο.Αλλα εχω και προβλημα με το να βρω παπουτσια με 48 νουμερο tongue.gif
morfi
Τα καλυτερα παππουτσια για μπασκετ ειναι τα ronaldinho10 banana.gif
liolias
Μπα ειναι πολυ βαρια
sihainas
Εγώ πάντως έχω κάτι Nike Shox τα οποία είναι τα ποιο ανθεκτικά που είχα ποτέ (καλά από άνεση είναι φοβερά) επίσης είναι και τα παπούτσια που έχω κρατήσει περισσότερο απ'όλα (τα έχω εδώ και 2 χρόνια) βέβαια έχω και κάτι άλλα nike ακόμα πιο παλιά αλλά εκείνα δεν τα έχω φορέσει όσο έχω φορέσει αυτά...
sihainas
ορίστε και φωτογραφίες...

Τα πιο παλιά που έλεγα στο παραπάνω ποστ είναι αυτά:




Και τα ποιο καινούρια που έχω (αυτά που είναι περίπου 2 χρονών) μόνο που είναι λίγο πιο γκρι και το σήμα της nike είναι πορτοκαλί...

liolias
Τα πρωτα μου αρεσαν πιο πολυ.
sihainas
καλά τώρα και τα δύο έχουν γίνει μαύρα οπότε δεν τα ξεχωρίζεις tongue.gif
trefoil 13
Ρε παιδιά, αυτά τα παπούτσια δεν είναι για μπάσκετ... Είναι χαμηλά. Και εγώ τα είχα αλλά όχι για μπάσκετ, είναι running.
leonkalf
Έτσι είναι,σωστός.
Καμία σχέση με μπασκετικά παπούτσια.
sihainas
Βασικά εγώ μιλούσα γενικά για σπορτέξ... μετά είδα που λέει "παπούτσια για μπάσκετ" tongue.gif
mario11
Τα πιο άνετα παπούτσια που έχω φορέσει είναι τα Jordan ( Shoes ) που απ όσο θυμάμαι τα είχα αγοράσει και τη μέρα που ο Μιχαλάκης σταμάτησε για πρώτη φορά..
Αν και είμαι σταθερός πελάτης της Νike και τη θεωρώ κορυφή σε αθλητικά είδη, κάτι and1 που φόραγα 2 χρόνια πρίν δε με απογοήτευσαν..Βέβαια μετά από κάμποσο καιρό άνοιξε το πέλμα και τα ένιωθα σα βάρκες..

Τώρα έχω τα Lebron αλλά είναι τόοοοοοοοοοσο βαριά sad.gif .....
Και πλέον είμαι σε αναζήτηση καινούργιων tongue.gif 77.gif
Μιας κ η κουβέντα για παπούτσια, στη Ν.Σμύρνη υπάρχουν στοκ από αρκετές εταιρίες (and1,nike,adidas,reebok). Επίσης ξέρω ένα στοκ στη Λιοσίων ,τώρα ακριβή αρι8μό δε θυμάμαι.. w00t.gif
Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω να προτείνει?? rolleyes.gif
liolias
QUOTE(mario11 @ Jan 22 2007, 08:28 AM) *
Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω να προτείνει?? rolleyes.gif


Εγω αγοραζω συνηθως and1 και τωρα που μπηκαν οι εκπτωσεις θα παρω ενα ζευγαρι που ειδα χθες ασπρο με μπλε. Παντως αρκετοι κατακρινουν τη συγκεκριμενη μαρκα αν και εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
Alexmei
τα 360 είναι παράδεισος για το κάθε πόδι.... άσχετα αν στον πάτο του παπουτσιού έχει τον Sir Charles ( blink.gif ) και κάτι άλλους που δν θυμάμε.... θα πάω να τα πάρω... τα είδα στο Nike Center και τα δοκίμασα... ήταν απλά τέλεια... εκείνη την ημέρα πήρα τα Flight το καινούργιο που "έχει" δύο παπούτσια...από μέσα (εκεί που πάει το πόδι) και το κρατάει πολύ καλά και απ' έξω που κλείνει με αυτά τα περίεργα χρουτσου χρούτσου... βέβαια εγώ ψάχνω ψηλά παπούτσια για να καλύπτουν ως και τον αστράγαλο (γιατί φέτος έπαθα πολλούς τραυματισμούς στα πόδια... γύρισε 3 φορές το δεξί και 1 το αριστερό..) τώρα στα τελευταία παπούτσια που πήρα, παρόλο που έπρεπε να είχε ανοίξει ο πάτος, ακόμα με πονάει καμιά φορα... άστε που μου γύρισε το πόδι στο 2 δεκάλεπτο με αυτά τα παπούτσια και νευρίασα angry_002.gif
ball
εχει ερθει μια καινουργια εταιρεια απο Γερμανια η DADA !!! 41.gif Ειναι ωραια παπουτσια και πολυ ανετα και

ελαφρια στο ποδι !!!εχει διαφημιση στο ALL STAR BASKET σε καθε τευχος !!!

τα ξερετε ???
alan
sta stock stin nea smirni na pas einai poli wrea egw pira kati all star converse tou wade poli kala kai elafria (mono 40 euro)stis ekptosis
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.